Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Yağmur…

Dün günlük güneşlik bir hava vardı buralarda. Birden bastıran yağmurun sesi önce ürkütücü geldi bana. Sonra nasılsa yağmurun sesi kesildi kulağımda. Sanki kendi iç dünyamdaki sesler yağmurun sesini bastırmıştı… Yağmur yağarken dua etmeyi çok severim. Bu yüzden yağmur hiç dinmesin isterim.

Yol kenarından hızla akıp giden yağmur suları, hayata dair çirkinlikleri, şeytanlaşmış insanların kötülüklerini de alıp götürür mü diye düşünmeden edemem…

İç dünyam yine çok gürültülüydü dün… Bana yansıyan hayat hikayeleri, acılarla dolu yaşanmışlıklar, örselenmiş, yaralanmış, yitirilmiş masumluklar… Hem de en yakını tarafından, babası, amcası tarafından… teyze oğlu, dayı oğlu… Akraba mı denir onlara, akrep mi, akbaba mı…İnsan mı denir onlara…

“Anne öğretmen beni oğlanın tekinin yanına oturtmak istiyor” dedi kızım. “Ben bir erkeğin yanına oturmam” dedim öğretmene. Öğretmen “Kız erkek ne farkeder, hepiniz kardeşsiniz” diyor. Hem “halk oyunlarına da katılmam” dedim. “Bir erkeğin elini tutamam ben. Annem de izin vermez zaten”,  “Oofff sende!” demiş öğretmen, “annen de hiçbir şeye izin vermiyor. Ne olur bir erkeğin elini tutsan sanki?”

Çok çağdaşmış yeni öğretmeni. 10. yıl marşını çok severmiş. Kızlar ve erkeklerin kaynaşmasını istermiş hep. Ama öğretmen hiç öğrenememiş hayatı yazık. En yakını olan erkekten zarar gören çocuklara hiç rastlamamış demek ki. Komşunun oğlu, genç bir kızın hayatını nasıl karartmış bilememiş hiç… Gözyaşı dökmemiş bir kadının sönen umutları için… Yitik bir ömrün ızdırabı dokunmamış yüreğine… Hayat boyu korkuyla, endişeyle yaşamak nasıl bir şey, hissetmemiş…Yaratanın kullarını zarif ayetleriyle nasıl korumaya çalıştığını hiç anlayamamış…

“Ve lâ takrebûz zinâ innehu kâne fâhışeten ve sâe sebîlâ”

Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.(isra:32)

Ne olurdu sanki biraz daha uzun yağsaydı yağmur… ya da insanlığın, zerafetin dokunmadığı kalpleri süpürürcesine yağsaydı…

Cahide Sultan

Yarın: “İslam İhtimalleri hesaba katar”

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. çok güzel şeyler yazmışsınız allah bizi yolundan ayırmasın çok şükür ben de kızımı iyi eğittim inşallah eteği dizinin bir karış altındaydı müdürü kızmıştı ona geldi bize söyledi babası müdürle konuştu zar zor ikna etti allha şükür kızım eteğini katlamıyor artık zamanında çok sorun yaşadık ama ben yumşamadım tavrımı korudum eteği hala dizinin bir karış altında çok şükür

 2. guldane says:

  Iyide tamam kizlarimiza ogretiyorz ama ne kadar erkeklerden kacacaklar e ozaman bizim birlikte ya$amamizin bir anlami olmazki niye ya$iyorz
  Aramizda hep perdeler olmasi imkansiz
  Ablacim sen kizin icin istemezsin ama o birgun tutacaktir o eli ya sonuna kadar yada yarim
  Bunun icin ne kadar ugra$sakta bo$una
  En guzeli akilli bir evlatta senin demene gerek bile yokki mutlaka erkek arkada$i olacaktir
  Bundan dogal ne varki
  Epi topu 2 cinsiz biz olmasak onlar olmaz korkutmayalim erkeklere kar$i
  Evlilikte cinsel sorunlar ya$amalari cok buyuk ihtimaldir
  Vajinusmus turkiyede tavan yapm$ durumda bu yuzden acilar icinde yasayan kadinlar var
  Ilk sebeplerden biride bu i$te

  1. Yani ille evlilik öncesi bir erkeğin elini tutması mı gerekiyor? Ben tutmadım ne oldu? Annem tutmadı ne oldu? Pek çok mümin kadın tutmadı ne oldu? Bugün Türkiyede fuhuş tavan yapmış, dediğin şey değil. İnsanlar ortalık yerde sarmaş dolaşlar. Bu doğal bir şey öyle mi? Kardeşim, bunu ben kafamdan uydurmuyorum. Bunu Allah Rasulü buyuruyor, Rabbimiz emrediyor. Gerekirse arada perdeler olacak evet. Uygun olmayan yerlerde kadın erkek beraber olmayacak. Daha fazla yazmayayım kırıcı olacağım yoksa…!!!!

   1. La havle..!

 3. Şahsım adına yazıyorum ki biliyorum bir çok kardeşimiz bu yazacaklarıma katılacaktır..dünyanın neresinde olursa olsun hangi din ırk mezhepten olursa olsun..mâsum bir insanın vücuduna ve ruhuna yapılan her türlü işkenceye karşıyım;dinimiz eziyetin her türünü yasaklamıştır..savunmasız kadına kıza çocuğa bebeğe ve hayvanlara eziyet etmek;hakkına tecavüz etmek haramdır.
  Kedilerin başına vura vura miyavlamalarını değiştirip hayvancağıza eziyet ile insanlara has kelimeleri söyletip sonra işte muhteşem kedi diyerek videosunu çekerek nette yayınlayana…ve ezânın her türünü yapma hakkını kendinde bulan aşağılık insan müsvettelerinden ben bu içime oturan üzüntümün hakkını ahirette söke söke alacağım..

  Rabbim’den dileğim mümkünse hidayet..değilse kahrrr..!

 4. dileğim says:

  ”dünya güzel olsaydı gelirken ağlamazdık…yaşarken temiz kalsaydık ölünce yıkanmazdık…”

 5. okuduğum yorumlara göre okullara ve öğretmenlere karşı bir tepki var zannedersem.(arada okumadığım yorumlar da var. yanlış anladıysam kusura bakmayın.) şuan o kadar üzgünüm ki ellerim titriyor. ben de eşimde öğretmeniz. sınıf öğretmeniyim. müslüman hanımlarımız evde oturmaya devam ettikçe çocuklarınız o çağdaş (!) öğretmenlerin elinde kalacak. ellerinde istediği gibi şekil verecekler kusura bakmayın. neden çocukların her öğrendiği olumsuzluğu okula mal ediyorsuunuz ki.evlerinizdeki televizyon ne güne duruyor. geçen yıl 4. sınıf öğrencim sınıfta gözümün önünde bir kıza ‘öpüşelim mi’ dedi. ben şok oldum. benim duyduğumu anlayınca kızardı. öğretmenim şaka televizyonda duydum dedi. yanıma aldım konuştum.sonra özür diledi. eşimin öğrencileri ortaokul öğrencisi. eşim kaç velisine kızına dikkat etmesi yönünde konuştu. çoğundan aldığı cevap ‘sana ne benim kızım özgür istediğini yapar.’ okulda kendisi açık olduğu halde erkeklerle fazla samimi olduğu için kız öğrencisini ve ailesini uyaran ve cavap olarak ‘benim kızım herşeyi yaşasın hiç bir şeyden mahrum olmasın’ diyen ailelerle karşılaşan öğretmenler var.
  12- 13 yaşına gelip o yaşa kadar ağızlarına besmele kelime i şehadet almayan çocuklara bunları öğreten öğretmenler var.
  insaf lütfen. herkesi aynı kefeye koymayalım..çok üzüldüm.

  1. Emine Hanım yersiz bir alınganlık göstermişsiniz. Ben kızımın bundan önceki iki öğretmenin de memnundum. Fakat son öğretmeni böyle oldu. Bütün öğretmenler diye bir tabir kullanmadım farkındaysanız. Elbette çok iyi öğretmenler var. Bir tanesi de eşimdir mesela.

   Müslüman kadınlar okusun, dışarda çalışsın diye bir kural bir emir yok İslam’da. Hele böyle bir fitne devrinde. Ben okuyup faydalı olacağım diyen nice Müslüman kızlar bilirim ki, tavizler arka arkaya geldi ve onlarında diğerlerinden hiç bir farkı olmadı. Hiç bir şey bizlerin planladığı gibi olmuyor maalesef. Ben dilemedikçe, siz dileyemezsiniz buyuruyor Rabbimiz. Niyetlerimizi halis tutarsak, Rabbimiz de bizlere yardım edecektir. Hiç şüphem yok buna.

   1. cahide hanım ben sadece sizin yazdıklarınıza değil yorumlarda yazılanlara üzülmüştüm. ahh okullarda gerçekten çağdaş(!) denilen öğretmenler gösteri, tiyatro adı altında neler yaptırıyorlar. bize hep çağdaşlık saç açıklığı mini etek olarak anlatıldı. ben taa lisede kimya öğretmenimi görene kadar annemin başörtüsünden utandım. kimya öğretmenimiz tepeden tırnağa pardesülüydü ve gerçek anlamda tesettürlüydü. bize okulda hep kapalı olanlar köylü olur gibi anlatılırdı. öğretmenlerimiz hep açıktı. taa ki o öğretmene kadar. hep istemişimdir okullarda öğretmenler gerçek anlamda tesettürlü çalışabilsin, kız çocuklarımız mini eteğe değil de onlara özensin diye. çünkü öyle öğretmenler var ki camiiye giden çocukları küçümsüyorlar, sanki uyuşturucu gibi bir illete bulaşmışlar gibi’ şuna bak hele nereye gidiyor. hiç beklemezdim.’ diyor. böyle kişiler tabii ki de yanlış yönlere yönlendiriyorlar. ama tabii ki de tesettürlü çalışılamıyor. bazı okullarda erkek ve bayanların öğretmen odası ayrı ama yine de muhatap olmak zorunda kalıyorsunuz.
    ama yine de öğretmenliği bu çağdaş(!) öğretmenlere bırakmamalıyız. çünkü onlar öyle çalışıyorlar ki çocuklarımızı kendilerine benzetebilmek için. herkes sizin gibi duyarlı ve cesaretli olamıyor. öğretmen ne dese kabul ediyor.bazı veliler sırf başarılı diye öyle öğretmenlere teslim ediyorlar ki çocuklarını pes diyorum. okulda sadece öğretim değil eğitimin de verildiğini, o saf temiz zihinlerin modernlik adı altında nelerle doldurulduğunu kimse düşünmüyor. yılbaşında çekiliş yapma, yılbaşını okulda kutlama , gösterilerde kızların yarı çıplak oynaması daha neler neler… veliler hiç sesini çıkarmıyor öğretmen borusunu istediği gibi öttürüyor.
    çocuğumuzu öğretmene teslim ederken araştıralım ve her dediğini de kabul etmeyelim bence.
    neyse konu nerden nereye geldi. benim içim doluymuş, anlatacak yer arıyormuşum. kusura bakmayın cahide hanım.

 6. Hani gözü namazda olmayanin kulagi ezanda olmaz derler ya, zamane müslümanlarinin hallerini hem sözlü hem mecazi anlamda bence cok iyi Anlatiyor. Yani biz kendimizi de paralasak , kimsenin bu yasadigimiz kötülülüklerin imandan amelden uzaklastigimizdan kaynaklandigini Kabul etmek istemiyor, zira Kabul riayeti de beraberinde getircek. O yüzden bu konuyuda da islama baglamamiz bazilarini rahatsiz etti.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: