Doğal Güneş Kremi

AMEL’lerden çok AMA’lar biriktirdik yarınlar için

Kendilerinden önce nice nesilleri helak ettiğimizi görmediler mi? Yeryüzünde size vermediğimiz imkanları onlara vermiştik. Onlara gökten bol bol yağmur indirmiş, altlarından ırmaklar akıtmıştık. Fakat onları günahlarından dolayı helak ettik. Ve kendilerinden sonra başka bir nesil yarattık. (Enam suresi:6)

Son günlerde sayfamızda yaşanan tartışmalar beni çok farklı düşüncelere sevk etti. Tevhidden ne kadar uzak olduğumuzu, İslam’ı nasıl kişilere ve kurumlara indirgediğimizi bir kez daha fark ettim.

Bizim İslam diye algıladığımız gerçekten bize emredilen ve Rasulullah Aleyhisselam’ın yaşadığı ve bizlere de öğrettiği İslam mı? Yoksa bizler kendi kafamızda kurgulayıp, şeytanında desteğiyle gönlümüzü rahatlattığımız İslam’a mı inanıyoruz?

“…Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar Allah, onlarda bulunanı değiştirmez. Allah bir topluma kötülük diledi mi, artık onun için geri çevrilme diye bir şey yoktur. Onların Allah’tan başka yardımcıları da yoktur.” (Ra’d:11)

İslam adına iyi bir şeyler yapayım, farklı milletlerden insanları İslam’a çağırayım derken, acaba bizim akidemizin, İslam-i yaşantımızın durumu nedir?

Ya da İslam’ı anlatacağım, Allah rızası için bir şeyler yapacağım derken, şeytan bizi batılla oyalayıp aldatıyor olamaz mı? Batıl’ı İslam’dan gibi gösteriyor olamaz mı?

Korkarım ki, bizler büsbütün dünyaya daldık. Bizi sürekli gözetleyen, her halimizi kaydeden Rabbimizi çoğu kez unuttuk. Bunda en çok refah seviyemizin gün be gün iyiye gitmesinin etkisi büyük diye düşünüyorum. İmkanlarımız geliştikçe dünyevileştik. Dünyevileştikçe ahiret kaygılarımız zayıfladı.

Bu noktada yazının başındaki ayet gündemimize gelmeli. Bizden önce de nice nesiller gelip geçti. Onlara bize verilmeyen imkanlar verilmişti. Yağmurları, ırmakları boldu. Dünya onların da önüne serilmişti. Fakat onlar günahlarından vazgeçmediler. Gerektiği gibi tevbe etmediler. Yaptıkları günahları önemsemiyor, ya da meşru görüyorlardı. Allah onları bu önemsemedikleri günahlar sebebiyle helak etti. Ve onların yerine başka başka nesiller yarattı.

İşte o nesillerden biri de bizim neslimiz. Tıpkı geçmiş ümmetler gibi bizler de imtihana tabi tutuluyoruz. Günahlara karşı olan duyarsızlığımız ürkütüyor beni. Bu nesil toptan bir helake uğramıyacak belki ama, unutmayalım ki; “Her ölüm küçük bir kıyamettir.” Ve her insanın ölümü farklı şekillerde gerçekleşir. Kimi ölümüyle beraber, bir cennet bahçesine geçiş yaparken, kimisi de cehennem çukurlarından bir çukura yuvarlanır. Yani ölüm kişinin ya kurtuluşu, yahut helakidir.

Söyleyin kardeşlerim, cennet bahçesi olan bir kabir hayallerimizi süslüyor mu? Cehennem çukuru olabilecek bir kabir uykularımızı kaçırıyor mu? Eğer çetin bir azaptan korkuyorsak, ondan uzak olmak için hangi fedakarlıkları yapıyoruz? Dünya için verdiğimiz emeklere bir bakın. Sırf zayıflamak için hergün iki saatini spor salonlarında geçirenleri biliyorum. Vazgeçemediği dizileri için haftada  en az sekiz saatini sadece bu dizilere ayıranlar var.

Peki kul olmamızın gerektirdiği sorumluluklara karşı ne kadar duyarlı davranıyoruz? Bazıları “Bizler İslam için çabalıyoruz” diyor ama bakıyorsunuz ki, toplumda ki İslam algısı gün ben gün zayıflıyor. Günahlar çok daha rahat ve fütursuzca işlenir olmuş. Boşa kürek çekmekten, batılla oyalanmaktan başka bir şey kalmamış ellerinde…

Yaşantılarımıza sanki Allah’ı dahil etmiyormuşuz gibi bir halimiz var. İslam’ın incelikleri günlük hayatımızda yer almaz oldu. Kadınlarımız, kızlarımız, görenlere Allah’ı hatırlatmıyor. Tesettür’ün bize hatırlattığı kavram, modadan, türbandan ileri gidemiyor maalesef. Belli günlerde okunan Yasin’lerle, kandillerde çekilen tesbihlerle sorumluluğumuzu üzerimizden attık sanıyoruz. Erkeklerimiz İslam’ın bir neferi olmaktan çok uzak…Nihayet içi boşaltılmış, silikleşmiş, asıl anlamını yitirmiş bir din kalmış elimizde…

İslam, Allah ve Rasulü’nün istediği kadar değil,  bizim istediğimiz kadar hayatımızda var. “Kişisel tercihlerimiz” deyip çıkıyoruz işin içinden. Bize din adına  kişisel tercih hakkı sunulmamışken, biz bu hakkı nereden alıyoruz? Bir damla atılmış sudan yaratılan zavallı insan, kibirli bir tavırla Allah’a kafa tutuyor. Sınırları belirleme hakkı Allah’a aitken, sınır koyanın, kanun koyanın tek  kendisi olduğunu sanıyor.

“Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.”(Ahzap:36)

Kaçımızı etkiliyor bu ayet, kaçımız şu ayetle “Rabbimiz bize ne anlatmak istiyor” diye kafa yoruyoruz?

Belki iki yıldır “Tesettüre gireceğim”, “Namaza başlayacağım” deyip, hâlâ yapamadığını söyleyen kardeşlerim var. Allah size ömür verdi, mühlet verdi. Sağlık ve imkan verdi. Tıpkı ayette belirtildiği gibi “O size istediğiniz her şeyden verdi. Allah’ın nimetini saymaya kalksanız sayamazsınız…”(ibrahim:34)

Fakat bu nimetler yarın elinizde olmayabilir. Yarın tüm bunlar için çok geç olabilir. Allah’a gereği gibi kulluk edebilme şevki için, gökten bir mucize gelmesini beklemeyin. Bizler gayret etmezsek, Allah’ın yardımını beklemek hayal olur. “Biz bir adım atarsak, Allah bize on adım atar.” Bu kaideyi unutmayalım.

Kendi rızası için gayret eden, sıkıntı  çeken kulun kalbine zamanla Rabbimiz o şevki ve muhabbeti mutlaka doldurur. Elbette şeytan boş durmayacak. Türlü hilelerle kandıracak,  bahanelerimizde haklı olduğumuzu zannettirecek. Veya yaptığımız başka bir amelle gözümüzü boyayıp, bunun yeterli olduğunu, gerisini de Allah’ın affedeceğini fısıldayacak.

Öyle veya böyle, bir gün ömür sermayesi mutlaka tükenecek…

Bizler asıl yurdumuz için “AMEL”lerden çok “AMA” lar biriktiriyoruz. Bir dolu bahane, bir dolu sızlanmayla mı çıkacağız Rabbimiz’in huzuruna? Kim inanır uyduruk bahanelerimize?

Rabbimizin:  “…Size akl edebilecek kimsenin akledebileceği kadar bir ömür vermedik mi? Size uyarıcı da gelmedi mi? (Niçin inanmadınız?) Şimdi tadın (azabı)! Zalimlerin yardımcısı yoktur.” (Fatır: 37)  sözleri karşısında, cevabımız, halimiz ne olur düşünsenize…

Hâlâ nefes alıyorsak, hâlâ fırsatımız var demektir. Allah’a gereği gibi  kul olmak için daha neyi bekliyoruz?

Cahide Sultan

İlgili yazılar:

Sızlanma

Sadece kendini kandırıyorsun

ALLAH’ı anlıyor musun?

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. s.a cahide hanìm.Bir önceki yazìnìz ve şimdiki yazìnìz için yüreginize ve kaleminize saglìk.Hayatìmìzdaki her şey o kadar ìlìman iklim olmuş ki ,olmasì gereken gerçeği konuşunca insanlar şaha kalkìyor.Hakkì ve sabrì tavsiye edenlerden olmak dilegiyle…

 2. kimi hay hay da kimi vay vay da diye banamı dedin abla.yada bu paylasım benim yorumumamı denk geldi

  1. Estağfirullah gülüm. Hiç alakası yok. Bu parçayı oğlum dinliyordu. Ben de çok etkilendim. Genel anlamda bir sözdü.

   1. gülaykahvekeyfi says:

    cahide daha dindar bir hayat yaşamak isterim ama zira çok korkuyorum ama çevrem öyle değil ki bazen düşünüyorum da hayat bu değil sadece ye iç gez sadece namaz da yetmiyor ki kızım gelecek dönem sabahçı olacağı için kuranı anacak o zamanlar öğrenebilirim sadece sabahları var kurs çünkü kapanma şekillerini araştırıyorum hijab hoşuma gidiyor ama onların da güzelini bulmak lazım bir de sadece kendine müslüman olmamak lazım bir şeyler yapmak lazım ama ne kafam çok karışık ama ALLAH tan eşimin köstek olmayacağını biliyorum keşke yanımda olsaydın

    1. Hemen bugün Gülaycım, yarın çok geç olmadan…Kur’an kursuna her gün gitmen şart değil …Halini arz edersen ,hoca sana yardımcı olacaktır …her gün yarım saatini ayırsan on günde geçersin Kur’ana, İnşaAllah…Tecvidi de çocuğun sabahçı olunca öğrenirsin …Tesettür konusunda da bekleme yapma 🙂 Bir an önce örtün, zamanla kendi tarzını oturtursun gülüm …İradeni kullan Şeytana uyma kardeşim …Allah yardımcın olsun …

 3. Allah razı olsun ne güzel yazmışsın kardeşim.Gerçekten çok dünyevi şeyler peşinde koşar olduk.Herkes islamı kendine göre yorumlar oldu.Sanki hiç ölüm kapımızı çalmayacak gibi dünya hırsı!
  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Mümin can çekişirken, rahmet melekleri beyaz bir ipekle gelip, “Haydi, sen Allahtan, Allah da senden razı olarak, doğru Allahın rahmetine ve cennetine, sana kızgın olmayan Rabbe doğru çıkıp gidiver,” derler.
  Bunun üzerine, misk gibi güzel bir koku saçarak çıkar, melekler onu birbirlerine verirler. Gök kapılarına el üstünde getirirler ve derler ki, “Yerden size gelen bu koku ne kadar da ferahlatıcı!”
  Sonra onu, mümin ruhların yanına götürürler. Onlar, sizden birinizin gurbette olan yakınına kavuştuğu zaman duyduğu sevinci duyarlar.
  Yanına gelip sorarlar: “Fülan ne yaptı, fülan ne âlemde?”
  Cevap verirler: “Bırakın onu, o dünya zevkine dalmıştı.”
  Gelen ruh: “O öldü, size hâlâ gelmedi mi?” der.
  “Öyleyse o, Haviye cehennemine götürüldü” derler.
  Kâfir can çekişirken, azap melekleri, ellerinde bir kamçı ile gelirler ve derler ki:
  “Haydi, sen Rabbine karşı kızgın ve Rabbin de sana karşı kızgın olarak, Allahın azabına doğru çıkıver.”
  O da, leş kokusundan daha kötü bir koku içinde, Allahın azabına doğru çıkar. Sonunda arzın kapısına iletirler.
  “Ne kötü bir koku!” diyerek, onu kâfirlerin ruhlarının bulunduğu yere götürürler
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Nesêî.
  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Kabir, âhiret konaklarının ilkidir. Kim orada kurtulursa, artık gerisi kolaydır. Kim de orada kurtulamazsa, gerisi ondan daha zordur.
  Hangi manzara ile karşılaştımsa, kabri ondan daha korkunç buldum.”
  Hani radıyallahu anh. Tirmizî.
  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Eğer siz, lezzetleri yok eden ölümü ansaydınız, bu kadar çok konuşmazdınız. O lezzetleri yıkanı çokça anın!
  Kabir her gün şöyle konuşur:
  “Ben, gurbet eviyim. Ben, içinde yalnız yaşanan bir evim. Ben, içinde kurtlar ve zararlı böceklerin bulunduğu evim.”
  inanmış bir kul gömülünce, kabir ona şöyle der:
  “Merhaba, hoş geldin safa geldin! Sen üzerimde yürüyenlerin en sevimlisiydin. işte şimdi bana kavuştun. Sana yapacağım iyiliği kendi gözünle göreceksin.” Sonra o kabir genişler, genişler ve ona cennete bakan bir kapı açılır.
  Azgın ve kâfir kula gelince, kabir ona şöyle seslenir: “Sana ne merhaba, ne hoş geldin, ne safa geldin! Çünkü sen, üzerimde yürüyen en nefret ettiğim kişiydin. Şimdi bana geldin, sana yapacaklarımı göreceksin.”
  Ondan sonra üzerine abanacak, sıkacak, sıkacak kaburgaları birbirine girecek. Ona doksandokuz tane büyük yılan sataşacak. Onlardan birisi yere üfürse, yerde hiçbir şey bitmez ve dünyada hayat da kalmaz. Hesap vermek için dirilinceye kadar, onun etinden koparacak, onu sokacaklar.
  Kabir, ya cennet bahçelerinden bir bahçedir, ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur.”
  Ebû Saîd radıyallahu anh. Rezîn.

  1. Allah razı olsun cok guzel bır yazı olmus ama ıtıraf etmelıyım bır oncekı yazınızda bende pek cok kardesım gıbı cok hıddetlenmıstım ama yorum yapmak yerıne once yorumları okumayı tercıh ettım cunkı gercekten kotu seyler soyleyebılırdım ,Melda kardesımden Allah razı olsun ofkesıne yenık dustugunu kabul edıp ozrunu dılemıs,evet yazdıklarınızın tamamına katılmasamda bırkısmı gerekten dogruydu ve sunu anlamama vesıle oldu bu ısın ya taraftarısındır ya da tam karsısında ve bır konuda daha benım sılkınmeme vesıle oldunuz Allah razı olsun benım bır hatamın bır yanlısımın bana degıl butun bır cemaaate maledılmesı benım ıcımı cok acıttı ben yıllardır bu ısın ıcındeyım ve gordugum o kadar cok yanlıs oldu kı ama ben bunu hıc bır zaman butun bır cemaate yuklemedım bana yanlıs yapanı Allaha havale edıp uyardım yoluma devam ettım yasım 34 ve cemaatın yas ortalamsına gore yaslı sayılırım kardeslerıme baktıkca benımde cok uzuldugum seyler oluyor hem kendı adıma hem onlar adına Rabbımden dogruluk dılıyorum yorum yazan kardeslerım yazmadan once durup dusunseler ve acaba ınsanlar bendekı hangı eksıklıkler yuzunden boyle dusunuyorlar dıyebılseler Ustadımız SIRTINDA AKREP VAR DIYENE RAHMET dıyor bızde oyle dusunuo sılkınıp yolumuza devam etmelıyız
   Ablacım kardeslerımın cogunun ve benım asıl hıddetıme dokunan sızın yazdıklarınızdan cok destekcılerınızden bazılarının belkı ılmının enanıyetıyle yaptıgı alaya asagılamaya varan yorumlarıydı ve daha da otesı kafır munafık yakıstırmalarına karsılık sızın cevapsız kalısınızdı ama bugun kı uyarınızı gorunce ıcıme su serpıldı hanı bır kardesımız demıstı ya bu sıte senın elıne kalmamıstır ınsallah dıye bende sevındım bazlarının elıne kalmadı dıye bır toplulugu sevmeyebılır onlaradn uzak durmayı tercıh edebılırsınız ama bırılerının nefretını bırılerının de hıddetını koruklemek ne kadar dogru ve edeplı bılemıyorum ,suan yıne sen yolundasın ben yolumdayım kardesım herkesın senın gıbı 12 yasında medrese egıtımı alma sansı yok maalesef oyle ınsanlar var kı evlerıdekı kıblenın yonunu bılmıyorlar ya o evlerde yetısen evlatlar Allah a peygambere kufredılen evlerde Allah peygamber bılmeden yetısen evlatlar var ,bırılerının vesılesıyle dınını yasamya calısanların uzerıne utuyle yuruyecek kadar zalım aıleler var eger varsa ıcımızde nefret etme ıstıdadı onlardan nefret edelım ama bu zıhnıyetle gırılemez o evlere dınını yasamaya calısana bıle tahammul edılemzken o ınsanlara bırsey verılemez eger bu zıhnıyet benım karsıma cıkmıs olsaydı yada onlar karsıma cıkmamıs olsaydı ben hala ya o evlerın karanlıgında boguuyordum yada cehennem cukurlarından bır cukurdaydım belkıde Rabbım benı o cukurdan cıkardı ınayetıyle ve bırılerının vesılesıyle o yuzden neyın kımın kurtulusuna yada bneyın kımın helaketıne sebep olacagını Rabbım bılır ,Rabbım cumle ummetı Muhammedı ona yakısır sekılde emın etsın elımızden dılımıden halımızden tavrımızdan ınsanları emın eylesın sen bana ben sana hayırhah olayım kardesım sen yıne yaz yazda bu ıs ıcın canını dısıne takmıs gercekten rızaı ılhıyı dusunenlerı ıncıtme ,yorum yapan kardesım sende yap yapta alay etmeden asagılamadan yap o guzel ılmın den herkez suhuletle ıstıfade etsın ve sen hızmettekı kardesım sende hıddetlenme ofkelenme once bır dur dusun dersını al ve yoluna devam et. Rabbım nıyetını halıs yolunu temız eylesın ,bız cok daha kotulerını de duyduk ve gorduk varsın bırde cahıde kardesımız soylesın soylesınde su ısın ıcnde yurdundan yuvasından olmus evladını esını kaybetmıs kardesını ıncıtmesın
   Ustadımızın dedıgı gıbı SU ISTKBALI INKILABAT ICINDE EN GUR SEDA ISLAMIN OLACAKTIR yeterkı bız bu bos kavgalarla sesımızı de, nefesımızı de kuvvetımızı de sabrımızı da bosa tuketmeyelım
   Allah yar ve yardımcımız olsun ,

  2. Kınalıkız says:

   Rabbimin gadabına gelip,azabıyla yakacaklarından olmayız inşallah.Zaten bir işte hevesime dalsam,aklıma ölüm ve bu dünyanın boşluğu gelir , hemen kendime gelirim.Aşırıya kaçacağım şeyi kısarım.İki alcaksam bir alır,bir alacaksam ertelerim…Zaten kendini bilen bir insan ! gözüyle diline hakim olursa nefs kamçılanıyor.

  3. Sağol Belgincim ! Allah razı olsun canım …

 4. kınalıkız says:

  Elbet bu dünya hayatı birgün bitecek ve Hak’kın yarattığı varlıkları topladığı o çok çetin gün ,başlarımızı yerlerden nasıl kaldıracağız bilmem.Herkesi bilmem ama ben kendi adıma çok acizim,güçsüzüm,kuvvetsizim.Hiçbir şeyime güvenmiyorum,sadece Rabbimin merhametine ümit besliyorum.Hesapların altından nasıl kalkacağız?Ne ile dertleniyor ne ile mutlu oluyoruz? Küçücük şeylerden herkes depresyona giriyor,gereksiz yere saçma sapan şeylerle kahkahalar atılıyor,bilen de konuşuyor bilmeyende ! Yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda…İsraf…israf..israf..Bir yanda insanlar aç susuz katlediliyorlar,bir yanda da göbekli göbekli bir nesil…Küçüğünden büyüğüne…Yemekler dökülüp saçılıyor.Kendini bilmez dine saldıranlar,bazıların hatalarından tüm Müslümanlığa ağır ithamda bulunanlar…Bir yanda da kalbim temiz sen buna bak buna diye kendini aklayanlar.En küçük bir hatasında Allah’ın farzı Haccı küçümseyecek kadar hacı hoca tabirleri…Bazen içimden öyle çığlıklar kopuyor ki bir dağ başına gidip sesim çıktığınca içimi dökesim geliyor.Rabbim affet ben bu insanlardan beriyim diyorum .Biliyorum ki tartışmak ancak hakarete ve saldırıya dönüşüyor.Artık ben bu tip karakterli insanlarla tartışmaya girmiyorum ,dinime bir zarar getirmekten korkuyorum çünkü..Belki ağızlarından çıkacak bir laf o an onu inkara götürecek bir tartışma olacak diye susuyorum.Allah’ım şahit ki her şeyde O’nun rızasını gözetmeye çalışıyorum.Anlayabilenede tüm gücümle anlatmaya çalışıyorum.Zaten artık benim için insanlar tek kategoride.Yaptığı her işte önce Allah rızasını düşünüyorsa tamamdır.Ama önce diğer kişi veya kendi isteklerinin esiri ise hiç yanaşmıyorum.Rabbim beni affetsin.Rabbim beni buradaki ilmi geniş kardeşlerim gibi insanlarla buluştursun tek dileğim bu.Hepimizin ortak noktasıda bu değilmi zaten ALLAH RIZASI…RABBİMİZE OLAN GÖREVİMİZ….Şurada yazılan her harf bile bize şahitlik edecek inşallah.Beynimizin iman gücüyle işleyen her zerresi şahit olacak bizlere…Bu kulun seni düşündü Ya rabbi,Sen’den korktu,zikretti,rızanı gözetmeye çalıştı.Alırken verirken,yürürken koşarken,uyurken uyanırken,mutluyken mutsuz iken,zenginken fakirken aklındaki Sen’din Yarabbi diyecek inşallah…Rabbim bizleri kıyamet gününün,kabir azabının,mahşerin kafirler için olan korkunç hesaplarından muhafaza eylesin amin.

 5. niye negatif yorumlarida yayinlamiyorsunuz cahide hanim..neden size ovguler yagdirilan yorumlar sayfanizi susluyor..
  bu ne nefisperverlik…

  1. Senin ve arkadaşlarının yazdığı bütün hoşgörülü hakaretleri yayınladım Asucuğum. İçinde boşaltamadığın başka şeyler kaldıysa, onları da boşaltta rahatla kardeşim!

  2. negatif yorumlar yayınlanmadığı için mi asu,esbinal kardeşimiz kime ne cevap vereceğini şaşırdı,pes doğrusu!!!hem sevgili Cahide tanıdığım en mütevazi insandır ,MaşaAllah.Şu önyargılardan bir kurtulabilsek….

 6. Kimi hay hay da, kimi vay vay da… Kimlerde ne dertler var, nerelerde hangi yaralar kanıyor kimbilir… Dinlerken tutamıyorum gözyaşlarımı… Allahım affet bizi

  1. Cahidem Allah razı olsun paylaşımın için,bizim dert ettiğimiz şeyler de dert mi aslında!!!insanın yüreği sızlıyor :(Rabbim kardeşlerimizin yardımcısı olsun amiiin.

 7. esbinal abla resimde pek cıtıpıtı kız.sen cahide ablanın demesiyle kasımpasalı hatun..ben gulucuk nasıl konur bilmiyorum ama sen koy .yanlıs anlama da bu sitede gulme isareti denince herkesin aklına muberra gelir.o zaten herkesin yerine koyar.ben de esimden ogrenmiyorum o yuzden. birde sende cocuk tecrubesi coktur beni dah 1tane o da 5 aylık.bu aralar dis ve ek gıdaya gecme sancıları yasamaya basladım.daha bebegimde yok ta ben de var.bu sebeptn bu aralar tecrubeli anneler favorim.

  1. Huri kardeşim Rabbin yardımcı olsun,hiç kendine dert etme.Elhamdülillah ben bu konularda hiç sıkıntı yaşamadım.İnşaAllah senin de öyle olur canım.Allah’a emanet ol kardeşim,tatlı bebişini de benim için öpüver.

 8. neslihan says:

  esbinal yanliş anlama ama gravatar resmin olmamış bence

  1. Bence de…

   1. esbinal says:

    haydaaa 🙂 ne güsel hatun yaf nesi olmamış 🙂 peçelimi koyem 😉

    1. gülaykahvekeyfi says:

     müberra nerdesin tahtın sallanıyor be kızım bu esbinal de şeker bir şey

     1. esbinal says:

      🙂 müberrada kim deymişim 🙂

 9. insanin icini sizlatan bir yazi olmus.gonlunuize saglik.mumIn muminin halinden sorumludur ne kadar hatirlatsak ne kadar hani derler ya bamteline dokunsak o kadar iyi.birkac yazinizi okudum ve okudugumda yuregim yandi.cocugum olunca annemin kiymetini: evlenince yanllis yerlerde sarf ettigim sozleri ve yaptigim hatalari anladim.bazen dusunuyorum allah bana sefkat tokati vuruyor diye…..bana dua edin ne olur……………dualariniza okadar muhtacim ki..ben acizim, gunahkarim ve caresizim.kimsesizlerin kimsesinden af ve magfiret dileniyorum.dilerim rabbim butun kapisina gelipte el acanlari geri cevirmez de beni de onlarin icinde af eder.bu kadar guzel soz soyletenin oldugu yerde bana diz cokup aglamak duser.ALLAH RAZI OLSUN…………

  1. nermin-vildan- says:

   neslihan hanım bırkac gun oncekı yazdıgınız yoruma(esınızle ılgılı) cevap yazmıstım okudunuz mu?

 10. esbinal says:

  cahide abla bir önceki yazında yorumlar kapanmış. çokta güzel olmuş. Seninle şimdiye kadar hiç bir mesajda karşı karşıya gelmedik. Çok yorumlar yaptım hepsinide o anki ruh halimle yaptım. konunun ne denli ciddi olduğuna kafası basan birkaç kişi , benim koyduğum gülme ifadelerime kafa takmış. Allah aşkına bu ifadeleri kullanmak haram mı ? o kadar yazı yazdım hiç gülmeden onları okumadan adı emine mi artık bilmiyorum ama kendine emoş gibi çok komik bi kısaltma yazan ve isminden bile hayata bakış açısını ortaya koyan bir bayan durmadan cevaplar yazmış . ben 32 yaşında 4 çocuk annesi olan bir bayanım. kimsenin beni çocuk , küçük görme gibi bir lüksü yok. bundan sonra bu sitede bende varım. hem de yetişebildiğim kadar konuya yorum yapma hakkınıda kendimde görüyorum. itikat konusunda kendime laf söyletmem. gülmemden rahatsız olan kendine güldürmesin. varsa ilmi konuda karşıma çıkacak ilmen konuşurum. yoksa safsatalara karnım tok. haramlara helallere bakın . maymunculuk oynamayınki kimse ne gülsün ne eğlensin.EDEPLE GELEN LÜTUFLA GİDER. bu sözü okuyan aklı kıtlar bana yorumdaki edepten bahsedecek biliyorum. ama şunu unutmayın kardeşim. EDEP İNSANLARA MAHSUS BİR HALDİR. ORAMAN KANUNLARIYLA HAYAT YAŞAYAN BENİM EDEBİMDEN ZERRE KADAR NASİP ALAMAZ. AŞAĞILIK KOMPLEKSİNE KAPILAN YADA KISKANAN KİMSE BENLE ASLA MUHATAP OLMASIN. HAYAT YAŞAMAK HERKESİN KARI DEĞİL. YAPABİLİYORSANIZ HER EMRE AMENNA DİYİN. HER LAFIN BAŞINA AMA AMA KATMAYIN. BEN KATMIYORUM. HELAL HARAM ÇERÇEVESİNİN DIŞINA ÇIKMIYORUM. NEFSANİ KİMSE BENLE MUHATAP OLMASIN. ESKİDEN İLİM MECLİSİMNDEN GİRMEK İÇİN NEFİS TERBİYESİ ŞARTTI. ŞİMDİ HERGELENİ SANKİ HERGELEN MEYDANI GİBİ TASAVVUF İÇİNE SOKUP BİRDE BU HALLERDEN HABERDAR ETTİLER. GÜYA KADIN VEKİLLER TÜREDİ BAŞIMIZA. ZATEN NE ZAMAN İŞLERİMİZ KADIN ELİNE DÜŞTÜ BİZLER BU HALE GELDK. İLMİN VARSA KONUŞACAKSIN YOKSA EDEBİNLE SUSACAKSIN. BENİM NEYE HANGİ RUH HALİYLE GÜLDÜĞÜMÜ BİLMEYEN GAFİİİLLLLL RABBİNLE ARAN NASIL ?

  1. Canım kardeşim, benim yerimde olup, onca beddua ve hakaret işitseniz ne yapardınız bilemiyorum. Bazen çok sözler geçiyor içimden. Dedikleri gibi kalemim sivri dillidir ama ben aynı şekilde karşılık vermeyi doğru bulmuyorum. Ben de onlar gibi olursam, benim onlardan ne farkım kalır? Karşındaki kişiye hakaret etmeden de gereken cevabı verebilirsin. Ben, Müslüman’a basit bir konuşma uslubunu diğer bir deyişle mahalle ağzını yakıştıramıyorum. Eli maşalı kadın tipleri bana hep itici gelmiştir.

   Müslüman kadın, ağır vakarlı, nezaketini her zaman muhafaza edebilen kadın olmalıdır. Sanırım Rasulullah Aleyhisselam’da böyle olmamızı isterdi. Allah bizlere razı olacağı işleri yapmayı nasip eylesin.

   1. esbinal says:

    Sonunda senden cevap aldım ya oh olsun 🙂 seni Allah için çok seviyorum. Yumuşaklık konusuna gelince dinimiz 7 yaşına geldiğinde namaz kılmayan bir çocuğu kaba etlerinden dövmeyi emrederken ben yaşlarını başlarını almış kadınların sırtını sıvazlamam. bu demek deilki senin halini takdir etmiyorum.ediyorum ve seni her koşulda destekliyorum. her koşul derken anladın seni onu 🙂 çizgin KUran,Sünnet olduğu müddetçe Allah için aynı safta olurum. ( anlamayanlar için izahtı bu . ) Ama sen eli maşalı istemiyosan ben real de döverim burda sessiz izler kalbimle buğuz etmesinide bilirim. Hani farz olan bir işte Allah kısmet etsede kapansak,Allah kısmet etsede şunu yapsak diyenler var ya . onlara son sözüm.
    ALLAH YEMEYİ,İÇMEYİ, GİYMEYİ KUŞANMAYI KISMET Mİ ETTİDE HİÇ AKSATMADAN YİYOR,İÇİYOR GİYİYOR GEZİYOR TOZUYORSUN ? GEL KAŞINI ALALIM DA KOCANA GÜZEL GÖRÜN DİYEN BİR KOMŞUNUN KARŞINA ALLAHTAN KORKMADAN OTURUYOR HARAM MI HELAL Mİ KISMET Mİ DEMİYORSUN. ARTIK HAYAT YAŞAMAYI MUTFAK VE HELA ARASINDA GEÇİRMEKTEN İBARET SANMAYIN. EMRİ İLAHİ NEYSE ONU MECBURSUNUZ YAPMAYA.

    1. Ben sayfamızda farklı renkleri seviyorum. Hele Rabbine, Rasulüne tutkunsa duble seviyorum. Yani Aliyyül ala oluyor benim için..:)

     Seni de böyle biraz Kasımpaşalı hatun modunda..:) kabul ederiz tabi ama bir şartla: Kimseye münafık, kafir gibi yakıştırmalar yapmadan. Belden aşağı kelimeler kullanmadan ve hakaret etmeden. Sonra biplerim haberin ola 🙂 Anlaştık mı güzel kardeşim 😉

     1. Esbinal abla bayıldım sana ya. Helal olsun. Ben o gülen yüz yaptığın yorumlarının hepsini okudum. Yazdıklarını anlamayanların gözüne gülücüklerin takılıyor o kadar. Burada ki ablalarımla gurur duyuyorum yaa:D

    2. Hoşgeldin esbinal kardeş aramıza :)ben de senin yorumlarını okudum bayıldım 🙂

     1. esbinal says:

      🙂 Allah razı tüm yorumlarınız için. Aslında benm ismimde 12 yaşından buyana Cahide 🙂 ama ben burda kayıtsız şartsız bir sultan kabul ettiğim için kendime nick kullandım. 🙂 yemek yapmayı çok çok seviyorum. ama uzun yıllar bazı sebeplerden dolayı bildiklerimide bilmez oldum. yeniden öğrencilik yeniden mutfak. 🙂 ( belden aşağı yok ablam söz 🙂 o yerlere nokta nokta koyarım ben 🙂

      1. Aa senin de adın Cahide demek, esbinal abla ne güzel adaşsınız:)

       benim de evladım olursa ismi sizinle aynı olsun isterim;)

       1. esbinal says:

        Rabbim hayırlı evlatlar versin inşaALLAH 😉

      2. Esbinal sende gizemli bi şeyler var ama ?Hayırdır inşaAllah kardeşim …Allah yardımcın olsun …

      3. Bu arada 12 yaşından önce ismin neydi esbinal abla?
       Medreseden sonra mı değiştirdin ismini…

    3. 🙂 ağzına sağlık. Bazen içimden etrafıma böyle konuşabilmek geçiyor. Ama ne mümkün…

     1. esbinal says:

      benim annem her olaya sağduyulu yaklaşan bir insan. biri bişey yapsın ‘ o onu öyle yapmak istememiştir, yada öle demek istememiştir der’ bende uzun yıllar annem kadar olamasamda kimseye söz söylemez gerçekten tatlı dille uyarma taraftarıydım. yine o şekilde uyardığım insanlar var. eğer benim karşıma öğrenmek amaçla gelmişse . yok bilgi yarıştırmaya geldiyse Rabbim bir hissiyat vermiş kimin hangi akla hizmet ettiğini anlıyorum, ona göre muamele ediyorum. neden biliyormusunuz ? savunmakta olduğum ben değilim, yada benim kanunlarım değil . yaş ilerledi çocuklarım oldu bende herkes gibi onları yetiştirme derdine düştüğüm an birde gördümki insan kılığına girmiş şeytanlar kol geziyor etrafımda. eskiden bana karışan insanlara ait görürdüm kendimi. işte teyzem mesela ben onun yeğeniyim ondan karışıyor, yada dayım benim kötü olmamı istemiyor ondan böyle davranıyor. ama gördüm ki emanetçisi olduğumun farkında olmakla beraber benim diyebiliceğim yavrularımada müdahale ettiklerini gördüğüm an , hooooppppp deme zamanı geldi çattı. büyükler şöyle demiş büyükler böyle demiş beni ilgilendirmiyor malesef. bakın bende büyüdüm 4 çocuk sahibiyim e artık benimde söz söyleyip ilerde söz söyleyen büyük olarak tarihe geçme yaşım gelmedi mi 🙂 geldi geldi geç bile kaldık. 4 oğlum var kızım yok ama ben Rabbimden kızımda olsun istiyorum. geçen anneannemle sohbet ederken dediki. cahide artık yeter. daha yapma çocuk 🙂 gözünde ne kadar büyüksem çocuk yapmak gibi en büyük mucizeyi benim yaptığımı düşünüyor 🙂 bende dedim ki ; anneanne benim 4 ama eşimin ilk çocuğu 🙂 bişey olmaz yeter bir çocuk azda çalışsın dedi 🙂 daha evvel eşimin işşiz olduğundan bahsetmiştimya hani. zaman öyle bir zamanki insanlar abdest almış namaz kılmış sakal bırakmış hiç önemli değil. paran olduğu kadar adamsın. bir söz vardır ELBİSENLE KARŞILANIR ,AKLINLA AĞIRLANIRSIN. ŞİMDİLER PARAN VARSA ELBİSEN ZATEN VAR HER DURUMDA İYİ KARŞILANIRSIN 🙂 ben eşimden razıyım,rabbimde ondan razı olsun ve razı olacağı helalinden geçinebileceğimiz bir rızık kapısını açsın artık 🙂 en küçük evladım 11 aylık, Muhammed Masum Şemseddin 🙂 konuyu dağıtmayayım uzun oldu az 🙂 ben çocuklarımı koruma derdindeyim . ama dediğim gibi itikadımızı bozan insanları göre göre tatlı dil kalmadı yahu 🙂 Rabbime havale ettim hepsini.

  2. ELHAMDÜLİLLAH ÇOK İYİ ADIM EMEL ZATEN SİZE HER ŞEY KOMİK BEN KİMSEYE KAFAYI TAKMADIM.ÜSTÜNE BASARAK YİNE SÖYLÜYORUM.YARIŞMANIN KÖTÜ OLDUĞUNU ORADADA GÜLEN YÜZÜ ANLAYAMADIM .DEDİM BEN SİZE HİÇ HAKARET ETMEDİM.AMA SİZ MAŞALLAH NELER YAZIYORSUNUZ .BEN SİZİ KÜÇÜK GÖRMEDİM. SİZ KENDİNİZE BAKIN. SİZİ MUHATAP KABUL ETMİYORUM.

 11. Cahide ablam rabbim razı olsun bu hatırlatmaların için.kalemine yüreğine güç kuvvet versin.cidden saymaya kalksak mümkün değil aklımızın alamayacağı şekilde çok nimetler bahşetmiş lutfetmiş rabbimiz bize.en yakınından,bir incirin içindeki çekirdekleri sayamayız…
  islam algısı bazen kişiye göre şekillenebiliyor! ne kadar yanlış.rabbimizin verdiği efendimizin uyguladıklarının dışında bir çok şeyi bulmak mümkün çevremizde yada kendimizde…
  halbu ki yaşayabilsek olması gerektiği gibi, nice lutuflara mazhar olucaz ama avutmalarla geçiyor günlerimiz işte.düşünüyorumda hesap verirken ne kadar zorlanıcaz kim bilir… her anımıza hesap vericez ya geçip yada (Allah’ımız korusun) kalıcaz.
  Rabbim bizleri taklidi ibadetten ,imandan korusun,hakiki imanı nasib etsin.yaptığımız, yada yapmaya çalıştığımız ibadetin bile yeri geliyor lezzetini alamıyoruz,çünkü göz harama ne kadar istemesekte bi yerde bakıyor ,midemiz bedenimiz bi şekilde harama bulaşıyor,haram yada şüpheli lokma yiyebiliyoruz farkında olarak veya olmayarak.
  Ashabı kiramdan bazıları, sanırım yanlışım yoksa, harama düşeriz korkusuyla 19 helali terketmiş.Bizlerde nerdeee…inanın varya günahlarımız içinde boğulmuş bi haldeyiz.Kimi büyüklerimiz bize çok normal gelen bi yanlışı yada günahı erciyes dağı kadar görüyor… bizeyse bi çok şey normal gelebiliyor.vel hasılı çok acınası bi haldeyiz.o kadar okuyoruz ayetlerden hadislerden ağlasakta çoğu zaman ağlıyamıyoruz,buyuruyor ya resulullah efendimiz ağlayın yada ağlayamıyorsanız ağlayamadığınıza ağlayın.
  rabbim bizleri affetsin,adaletiyle değil rahmetiyle merhametiyle yargılasın bizleri,huzurunda boynumuzu büktürmesin,utandırmasın.ne yüzle varacaz bilmiyorum inanın.öyle bir haldeyiz ki yaşantımızın neresinden tutsak elimizde kalıyor çoğu zaman…
  bu ayetlerin hadislerin kıymetini aldığımız nefesin kıymetini bidirsin bize Allah’ımız.

 12. cahide hanım yorumumdan dolayı özür diliyorum sizden ve tüm okuyanlardan.hakınızı helal edin.bunlar için değmez öfkeme yenik düştüm.ve pişman oldum..üzgünüm

 13. mehtapabla says:

  Cahidem ne kadar dogru seyler yazmissin.Yüregine saglik.Allahim ne olur istedigin gibi bir kul olmamizi nasip et.Amin.

 14. S.Aydin says:

  Esselamualeykum verahmetullahi veberekatühu,

  Allah razi olsun, cok dogru hepsi. Son bir yildir bana biseyler oluyor,uykuya dalmadan önce ölecegim geliyor aklima,birdenbire kefenin icinde o cukura indirilirken görüyorum kendimi, üzerime atilan topragin agirligini hissediyorum son isik damlasina kadar görüyorum ve birden karanlik ,kulagim topragin icindeki yasam cok gürültülü geliyor, her yanimdan birseylerin bana yaklastigini hissediyorum…o an ki korkudan nefesim kesiliyor!Allahuekber. Allah im henüz hazir degilim ne olur bu sinavi veremeden alma canimi diye yalvarirken buluyorum kendimi….Yani malesef hz. Fatima gibi vuslatimi bekleyemiyorum,acaba varmidir sevincle hasretle o günü bekleyenler….
  Bir arkadadim var her haksizliga ugradiginda bana der ki : o kadar huzurluyum ki Ölüm herkese var ve orada mahser var ,mahserde de hepimiz bulusacagiz ne mutlu ki Allah in adaleti sasmaz….

  Cahide Abla ilk paragraf korku filmi gibi olmussa yayinlama istersen..Allah a emanet..

  1. Wa Aleikum Selam S.Aydin, yazdiklarinizi once ruya oldugunu dusundum ama tekrar okuyunca olmadigini anladim, cok ilginc! Ama rahmetli buyuklerimizin bir sozu aklima geldi ” orasi daha kalabalik , korkulacak bir sey yok” derlerdi, eh herkesin sirasi gelecek ve yaklastikca dusunceler cogaliyor…Allah butun inananlari iman uzere olmek nasip etsin. (amin)
   Allahin Adaletine siginmak dunya problemlerini cozmekde mutlak yardimcimiz.

  2. Saliha Yildiz says:

   Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuhu kardesim, yazinizi okuyunca Rabbimizin sizinle özel bir sekilde ilgilendigini düsündüm ben acikcasi. Merhameti ile sizi bir seylere yönlendirmek istedigini ve size ekstra mesajlar gönderdigini. düsündüm. Daha fazla gec olmadan, geriye dönüsü olmayan yollara girmeden sizi uyaran mesajlar.
   Müslüman Rabbine karsi kendisine emrettigi kurallar cercevesinde yasamaya calisiyorsa ici huzurlu olur. Tabi hic bir seye garantisi yoktur ama Rabbine karsi görevlerini elinden geldigi kadar yerine getirdigi düsüncesi onu rahatlatir. Bu sebeblede ölümden ve ölüme götürecek etkenlerden korkmaz. Gücümüzün yettigince gayretimiz bu olursa InsaAllah korkudan emin olanlardan oluruz. Rabbimiz bizi korktugumuzdan emin, umdugumuza nail olanlardan olmayi nasip etsin.

   1. S.Aydin says:

    Sevgili Saliha Yildiz ve Eda ; temenni ve tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim. Tabi bu durum beni coook fazla dusunmeye kendimi en ince elekle elemeye itti…
    Rabbim hepimizin kalbini dinimiz üzerinde sabit kilsin insaAllah..
    Estagfirullahe min küllima KerihAllah!
    Allah a emanet olun..

  3. Aleykum selam kardeşim !ne güzel yazılar ne güzel yaşanmışlıklar var satırlarınızın aralarında hepinizin …kötü yorumları tenzih ediyor ,o kardeşlerimiz için sadece üzülüyorum Allah selamet versin ..
   Rabbimiz imanımızı kemâle erdirmeden, ömrümüzü nihayete erdirme ! Nûrumuzu tamamla ! Şübhesiz sen herşeye kâdirsin …
   Huzur deyince aklımıza ne gelir ? Huzur ;arapça “hadara” kökünden gelir ve hazır oldu , hazır bulundu demektir …bizdeki anlamının aksine ,Allah Azze ve Celle’nin her türlü haksızlığa ve adaletsizliğe şâhit olduğu anlamına gelir ki ,buda insana müthiş bir güven duygusu verir .Yani Allahın her şeyi görüp gözettiğini bilen bir kul, huzurludur ,mutludur …Bilmem anlatabildim mi anlatmak istediğimi ? Allah Veli ‘dir ,Vekil ‘dir , Şehid ‘dir…Övgüye ve sevgiye en çok layık olandır
   …Elhamdülillah …Haddimi aşmamışımdır inşaAllah …

   1. Estağfurullah! Hadlerini bilenler, hadlerini aşmazlar! Allah razı olsun güzel insan…

    1. Mü’min, mü’minin aynasıymış Cahidem ,sen kendi güzelliğini görmüşsün gülcağızım …Allah hepimizden razı olsun …eksiğimizi kusurumuzu bağışlasın …tevbelerimizi kabul buyursun.. Amin …

 15. isimsiz says:

  Merhabalar Cahide hanım…anlatmak istediğimi aktarabilecekmiyim bilemiyorum, bişeyler yazarken allaha küfre girmekten korkuyorum allah affetsin dilim döndüğünce birkaç şey yazmak istiyorum. Zaman öyle bir zamanki gözümüzün değdiği çok şey günah, hadi herşeyden soyutlayım, kendimi tam adabıyla dinimi yaşayım desem bile dışarıda hep islama uygun olmayan görüntülerle karşılaşacağım, tesettürle ilgili yazdığınız şeyleri okuyunca nasıl giyinmeli acaba diye düşünmeden edemiyorum, elimden geldiğince giyimime dikkat etmeye çalışıyorum ama sizin yazılarınızda aktardığınız şekilde olması imkansız gibi geliyor bana, tesettürlü değilim ama kendime bir kıyafet almaya kalktığımda, ya yakası açık ya kolları, boyu kısa yada çok dar kendimce birtakım şeylerle kamufle edeyim diyorum ama yine olmuyor yine olmuyor, tesettür için kıyafetler bile uzun ama yakalar açık, göğüs kısmı dar ne yapmalı…nefsimiz öyle hale gelmişki giyindiğimiz kıyafet bir beden büyük gelse yakışmadı giyinemem deyip çıkartıyoruZ, tesettürlü bayanların giyindiği pardesa bile çok dar. Tesettürle ilgili yazdığınız yazıyı okuduktan sonra ben çok açık giyinen insanları bazen kalbimden eleştiriyordum ama buna hakkım yok dedim. Sizce neler yapılmalı siz nasılyaşıyorsunuz, giyiminizde neler yapıyorsunuzkafamda birçok soru ve aslınada verilen cevapları nefsim olmaz öyle diye geri çeviriyor. Benim başım açık devlet memuru olarak çalışıyorum, başörtüsü serbest olsun hemen kapanır tesettüre girerim diyorum ama şimdiki tesettürde tesettür değilki girsem ne girmesem ne diyorum. Allahım bizleri affetsin inşallah dinini tam anlamıyla yaşayacak bir ortamda olmamızı nasip eder.

  1. Saliha Yildiz says:

   Isimsiz kardesim, öncelikle sunu belirtmek isterim ki, Allah bizi gücümüzün yettigi seylerden sorumlu tutmaktadir. Disarida olup bitenler ne bizim sorumlulugumuzda olan seylerdir nede bizim Rabbimize karsi sorumlulugumuzu ortadan kaldiran seylerdir. Bu sebeble öncelikli olarak biz kendimize bakmali ve yaraticimizi bilmeye, anlamaya ve ona itaat etmeye calismaliyiz. Inanin siz ona yöneldiginizde O’nu size karsi cok lutufkar bulacaksiniz. Burdaki sayisiz kardesimin buna sahitlik edeceginden eminim. Bir zamanlar bizede asiri gelen, yasanilmaz diye düsündügümüz cogu seyi Rabbimizin lutfuyla, gönül rahatligiyla yasamaya calisiyoruz. Hissettikleriniz ve düsünceleriniz nefsinizin size karsi bir oyunu. Sizi taa basindan vazgecirmeye calisma manevralari. Size kardesce tavsiyem dininizi daha iyi yasama adina bir yerden baslayin. Basit bir seyde olsa kücümsemeyin. Gözü bütünde olan kisiler parcalardanda mahrum kalirlar. Bu gün dini hayatinda cok mesafe katettigi düsünülen hic kimse, bu hayata basladigi ilk zamanlarda öyle degildi.

 16. Cahide Ablacim musadenle sana abla demek istiyorum:)Lütfen yazilanlara kulak asmadan bizlerle yazilarini ve guzel bilgilerini paylasmaya devam et.Aylardir seni takip ediyorum hergun bugun acaba cahide ablam ne yazmis diye sirf senin yazilarini okumak icin aciyorum pc yi.Benim gibi daha nice gizliden dizliye yazilarini takip eden kardeslerim vardir kimbilir.Allah razi olsun paylasimlarin icin bikmadan takip etmeye devam eicem seni lutfen bizi kendinden mahrum etme hakkini helal et ablam …

 17. iyi sevindim..bu sefer istifra eder gibi yazıp her yeri kirletmemişsiniz.eleştiriler de yapıcı olmalı.ama siz yine inat edip doğruyu ben bilirim diyeceksiniz.bir cahide klasiği…….tamam tamam siz doğrusunuz .

  1. Hayatımda hiç böylesine çirkinleşmedim! Seviyemi düşürmedim. Hoşgörü kelimesinin içine neler sığdırabilirmiş sayenizde öğrendik. Ben böyle hoşgörüden Allah’a sığınırım. Rabbim ümmeti Muhammedi sizinki gibi bir zihniyetin şerrinden muhafaza buyursun.

   1. SelmaKerem says:

    AMİN AMİN AMİN…

   2. gönüll says:

    Amin cahide ablacım aminnnn.

   3. sabi sabir sabir guzel bacim gonul dostum cahidem

  2. Saliha Yildiz says:

   Afedersiniz Melda hanim ama size bir kac kelime yazmadan edemedim. Bilmem farkindamisiniz ama birisini saldirganlikla elestirirken, siz saldirganligin alasini yapiyorsunuz. Subhanallah! yazdiginiz kelimeleri göndermeden önce okudunuz mu acaba? Bence siz öncelikle kendi saldirganliginizi kontrol altina aldiktan sonra baskalarina nasihat edin. Sanirim kendi hatalarinizi görememe psikolejisi hayatinizin her alanini sarmis.

  3. mehtapabla says:

   Melda hanim ben sizin neden böyle öfkeli oldugunuzu anlayamadim.Cahide nin bütün yazilarini okuyorum ve su ana kadar kötü bir sey yazdigina sahit olmadim.Hep güzel nasihatlerde bulunuyor.Lütfen biraz anliyarak okurmusun.

  4. Elestirilerde insan yapici olmalidir ,bravo bu kelimeyi iyi ezberlemissiniz.Siz suan bu elestriyi yazarken hangi üslübu kullandiniz???Yapici yada Yikici.Malesefki heryeri kirleten siz olmussunuz

 18. Allah senden razı olsun abla.bütün kardeşlerimin cuması mübarek olsun… Rabbim doğru yoldan ayırmasın.seni Allah için seviyorum..

 19. FİLİZ says:

  CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN HEPİMİZİN. SEN BENİ AGLATTINYA ALLAHTA SENİ İKİ CİHANDA GÜLDÜRSÜN CANIM KARDEŞİM. SENİN GİBİ HAKKI HAYKIRANLARA O KADAR İHTİYACIMIZ VARKİ BENİ ŞÖYLE BİR SİLKELEYİP ATTIN BİR KÖŞEYE YİNE… DAHA FAZLA YAZAMAYACAGIM ALLAHIMA EMANET EDİYORUM SENİ..

 20. RABBİM cuma günü hürmetine amalarla değil amellerle dolu bir hayat nasib eylesin amin

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: