AMEL’lerden çok AMA’lar biriktirdik yarınlar için

Kendilerinden önce nice nesilleri helak ettiğimizi görmediler mi? Yeryüzünde size vermediğimiz imkanları onlara vermiştik. Onlara gökten bol bol yağmur indirmiş, altlarından ırmaklar akıtmıştık. Fakat onları günahlarından dolayı helak ettik. Ve kendilerinden sonra başka bir nesil yarattık. (Enam suresi:6)

Son günlerde sayfamızda yaşanan tartışmalar beni çok farklı düşüncelere sevk etti. Tevhidden ne kadar uzak olduğumuzu, İslam’ı nasıl kişilere ve kurumlara indirgediğimizi bir kez daha fark ettim.

Bizim İslam diye algıladığımız gerçekten bize emredilen ve Rasulullah Aleyhisselam’ın yaşadığı ve bizlere de öğrettiği İslam mı? Yoksa bizler kendi kafamızda kurgulayıp, şeytanında desteğiyle gönlümüzü rahatlattığımız İslam’a mı inanıyoruz?

“…Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar Allah, onlarda bulunanı değiştirmez. Allah bir topluma kötülük diledi mi, artık onun için geri çevrilme diye bir şey yoktur. Onların Allah’tan başka yardımcıları da yoktur.” (Ra’d:11)

İslam adına iyi bir şeyler yapayım, farklı milletlerden insanları İslam’a çağırayım derken, acaba bizim akidemizin, İslam-i yaşantımızın durumu nedir?

Ya da İslam’ı anlatacağım, Allah rızası için bir şeyler yapacağım derken, şeytan bizi batılla oyalayıp aldatıyor olamaz mı? Batıl’ı İslam’dan gibi gösteriyor olamaz mı?

Korkarım ki, bizler büsbütün dünyaya daldık. Bizi sürekli gözetleyen, her halimizi kaydeden Rabbimizi çoğu kez unuttuk. Bunda en çok refah seviyemizin gün be gün iyiye gitmesinin etkisi büyük diye düşünüyorum. İmkanlarımız geliştikçe dünyevileştik. Dünyevileştikçe ahiret kaygılarımız zayıfladı.

Bu noktada yazının başındaki ayet gündemimize gelmeli. Bizden önce de nice nesiller gelip geçti. Onlara bize verilmeyen imkanlar verilmişti. Yağmurları, ırmakları boldu. Dünya onların da önüne serilmişti. Fakat onlar günahlarından vazgeçmediler. Gerektiği gibi tevbe etmediler. Yaptıkları günahları önemsemiyor, ya da meşru görüyorlardı. Allah onları bu önemsemedikleri günahlar sebebiyle helak etti. Ve onların yerine başka başka nesiller yarattı.

İşte o nesillerden biri de bizim neslimiz. Tıpkı geçmiş ümmetler gibi bizler de imtihana tabi tutuluyoruz. Günahlara karşı olan duyarsızlığımız ürkütüyor beni. Bu nesil toptan bir helake uğramıyacak belki ama, unutmayalım ki; “Her ölüm küçük bir kıyamettir.” Ve her insanın ölümü farklı şekillerde gerçekleşir. Kimi ölümüyle beraber, bir cennet bahçesine geçiş yaparken, kimisi de cehennem çukurlarından bir çukura yuvarlanır. Yani ölüm kişinin ya kurtuluşu, yahut helakidir.

Söyleyin kardeşlerim, cennet bahçesi olan bir kabir hayallerimizi süslüyor mu? Cehennem çukuru olabilecek bir kabir uykularımızı kaçırıyor mu? Eğer çetin bir azaptan korkuyorsak, ondan uzak olmak için hangi fedakarlıkları yapıyoruz? Dünya için verdiğimiz emeklere bir bakın. Sırf zayıflamak için hergün iki saatini spor salonlarında geçirenleri biliyorum. Vazgeçemediği dizileri için haftada  en az sekiz saatini sadece bu dizilere ayıranlar var.

Peki kul olmamızın gerektirdiği sorumluluklara karşı ne kadar duyarlı davranıyoruz? Bazıları “Bizler İslam için çabalıyoruz” diyor ama bakıyorsunuz ki, toplumda ki İslam algısı gün ben gün zayıflıyor. Günahlar çok daha rahat ve fütursuzca işlenir olmuş. Boşa kürek çekmekten, batılla oyalanmaktan başka bir şey kalmamış ellerinde…

Yaşantılarımıza sanki Allah’ı dahil etmiyormuşuz gibi bir halimiz var. İslam’ın incelikleri günlük hayatımızda yer almaz oldu. Kadınlarımız, kızlarımız, görenlere Allah’ı hatırlatmıyor. Tesettür’ün bize hatırlattığı kavram, modadan, türbandan ileri gidemiyor maalesef. Belli günlerde okunan Yasin’lerle, kandillerde çekilen tesbihlerle sorumluluğumuzu üzerimizden attık sanıyoruz. Erkeklerimiz İslam’ın bir neferi olmaktan çok uzak…Nihayet içi boşaltılmış, silikleşmiş, asıl anlamını yitirmiş bir din kalmış elimizde…

İslam, Allah ve Rasulü’nün istediği kadar değil,  bizim istediğimiz kadar hayatımızda var. “Kişisel tercihlerimiz” deyip çıkıyoruz işin içinden. Bize din adına  kişisel tercih hakkı sunulmamışken, biz bu hakkı nereden alıyoruz? Bir damla atılmış sudan yaratılan zavallı insan, kibirli bir tavırla Allah’a kafa tutuyor. Sınırları belirleme hakkı Allah’a aitken, sınır koyanın, kanun koyanın tek  kendisi olduğunu sanıyor.

“Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.”(Ahzap:36)

Kaçımızı etkiliyor bu ayet, kaçımız şu ayetle “Rabbimiz bize ne anlatmak istiyor” diye kafa yoruyoruz?

Belki iki yıldır “Tesettüre gireceğim”, “Namaza başlayacağım” deyip, hâlâ yapamadığını söyleyen kardeşlerim var. Allah size ömür verdi, mühlet verdi. Sağlık ve imkan verdi. Tıpkı ayette belirtildiği gibi “O size istediğiniz her şeyden verdi. Allah’ın nimetini saymaya kalksanız sayamazsınız…”(ibrahim:34)

Fakat bu nimetler yarın elinizde olmayabilir. Yarın tüm bunlar için çok geç olabilir. Allah’a gereği gibi kulluk edebilme şevki için, gökten bir mucize gelmesini beklemeyin. Bizler gayret etmezsek, Allah’ın yardımını beklemek hayal olur. “Biz bir adım atarsak, Allah bize on adım atar.” Bu kaideyi unutmayalım.

Kendi rızası için gayret eden, sıkıntı  çeken kulun kalbine zamanla Rabbimiz o şevki ve muhabbeti mutlaka doldurur. Elbette şeytan boş durmayacak. Türlü hilelerle kandıracak,  bahanelerimizde haklı olduğumuzu zannettirecek. Veya yaptığımız başka bir amelle gözümüzü boyayıp, bunun yeterli olduğunu, gerisini de Allah’ın affedeceğini fısıldayacak.

Öyle veya böyle, bir gün ömür sermayesi mutlaka tükenecek…

Bizler asıl yurdumuz için “AMEL”lerden çok “AMA” lar biriktiriyoruz. Bir dolu bahane, bir dolu sızlanmayla mı çıkacağız Rabbimiz’in huzuruna? Kim inanır uyduruk bahanelerimize?

Rabbimizin:  “…Size akl edebilecek kimsenin akledebileceği kadar bir ömür vermedik mi? Size uyarıcı da gelmedi mi? (Niçin inanmadınız?) Şimdi tadın (azabı)! Zalimlerin yardımcısı yoktur.” (Fatır: 37)  sözleri karşısında, cevabımız, halimiz ne olur düşünsenize…

Hâlâ nefes alıyorsak, hâlâ fırsatımız var demektir. Allah’a gereği gibi  kul olmak için daha neyi bekliyoruz?

Cahide Sultan

İlgili yazılar:

Sızlanma

Sadece kendini kandırıyorsun

ALLAH’ı anlıyor musun?

118 Comments

 1. cahide abla yukarıdaki videoda ne anlatıyor acaba yabancı oldupu için anlayamadım Allah a emanet olun hayırlı akşamlar

  Cevapla

 2. assalamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatu .Canlar ben sizleri cok seviyorum.Ahhhhhhhhhhhh ben sizin gibi birilerini ararken nasil buldum kimi zaman agliyorum kimi zaman kikir kikir guluyorum kimi zaman dualariniza amin diyorum

  Ebû Hüreyre’nin
  rivayetine göre Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle
  buyurmuşlardır: “Şüphesiz ki, Allah Tebâreke ve Teâla’nın
  bir takım seyyar fazla me¬lekleri vardır. Bunlar
  zikir meclislerini araştırırlar. İçerisinde zikir olan
  bir meclis buldular mı onlarla beraber otururlar. Ve
  kanatlarıyla birbirlerini kuşatırlar. Ta ki kendileriyle
  alt semanın arası dolar. Cemaat dağıldıkları vakit
  yükselir ve gökyüzüne çıkarlar. Allah, onları bildiği
  halde kendilerine: “Nereden geldiniz?” diye sorar.
  Onlar da: “Senin yeryüzündeki bazı kullarının yanından
  (geldik), onlar sana teşbih ediyor, tekbîr,
  tehlilde bulunuyor, sana hamdediyor ve senden istiyorlar”,
  cevabını verirler. Allah Teâla Hazretleri:
  “Benden ne istiyorlar?” diye sorar: “Senden cennetini
  istiyorlar”, derler. Allah, “Onlar benim cennetimi
  gördüler mi?” der. “Hayır, yâ Rabbî!”
  cevabını verirler. Allah, “Acaba cennetimi görmüş
  olsalar ne yaparlar?” der. Melekler: “Senden eman
  dilerler”, derler. Allah, “Benden neden eman dilerler?”
  diye sorar. Melekler, “Senin cehenneminden
  yâ Rabbi!” diye cevap verirler. Allah, “Onlar benim
  cehennemimi görmüşler mi?” der. Melekler,
  “Hayır!” cevabını verirler. Allah, “Acaba cehennemimi
  görmüş olsalar ne yaparlar?” der. Melekler,
  “Senden mağfiret dilerler”, derler. Allah da, “Ben
  onları mağfiret ettim, ne diledilerse kendilerine verdim.
  Ve onları eman diledikleri şeyden kurtardım”,
  buyurur. Bunun üzerine melekler: “Ya Rabbi! İçlerinde
  filân var, günahı çok bir kul. O ancak oradan
  geçerken onlarla beraber oturdu”, derler. Allah
  Teâla Hazretleri, “Onu da affettim. Onlar öyle bir cemaat
  ki, onlarla düşüp kalkan şaki olmaz”, buyurur.

  acaba biz bu guruptanmiyiz?merak ediyorum Londradan hatice

  Cevapla

  1. İnşaAllah Haticem, o gruptanızdır inşaAllah. Hepimizin az veya çok günahlarımız var. Rabbim hepimizi affeylesin. Razı olduğu kullarından eylesin…

   Cevapla

 3. evet haklısınız cahide hanım.gerçekten çok farklı yaşamaya başladık müslümanlığı.gıybetin ne kadar büyük bir günah olduğunu anlatırken bi gün başka bi gün saçma sapan bir programı bahane ederek büyük bir cemaat hakkında gıybet ediyoruz ve belkide daha kötüsü bir sürü insanın hakarete varan sözler sarfetmesine sebep olabiliyoruz.Ne kadar acı değilmi.Yorumlarınızı yazarken biraz daha dikkatli olun çünkü bazılarından övgü dolu sözler alırken bazılarınında hakkına giriyorsunuz.Ben o beğenmediğiniz yaptıklarını eleştirdiğiniz cemaate gönül veren biri olarak size hakkımı helal etmiyorum.

  Cevapla

 4. Cahide aplacim seni o kadar cok seviyorumki insan gormeden birini bu kadar nasil sever!senin yazilarin dusuncelerin temiz kalbin o kadar ictenki beni sana bagliyo ben yurdisindan yaziyorum ve sana ilk defa yazdim.Uzunca bi muddettir seni takip ediyorum tariflerini deniyorum.27yasindayim iki erkek cocuk annesiyim ve sana hayranim.senin gibi dusunen bi annem var belkide ondan sana bu yakinligim ben buraya gelin geldim ALLAH a sukur esimlede mutluyuz.Ama gurbet tabikide cok zor,hergun seni takip ediyorum tariflerini yazilarini sabirsizlikla bekliyorum.sabahlari cocuklari okula koyup gelince ilk isim siteye bakmak oluyo.Bizi ne kadar ilgilendiren icimizi acitan konulara parmak basiyosun.ALLAHim sanada kaleminede kuvvet versin.ALLAH a emanet ol aplacim…

  Cevapla

 5. bir önceki yazıya yorumu kapatmışsınız.bende buradan yazayım dedim.alkışladım sizi dogruya parmak basıp,insanları uyandırmaya çalıştırdıgınız için.

  Cevapla

 6. sa
  ben çok yorum yazamıyorum amma her yazınızı okuyorum
  hatta sık yazan kardeşlerimin yorumlarını da acaba ne yazmışlar diye
  takip ediyorum seviyorum seni cahide hanım hepte dua ediyorum
  sadece bilmenizi istedim.

  Cevapla

 7. Ben şunu fark ettim Arkadaşlar, Gerek ekranlarda olsun,Gerek çevremde olsun İnsanlar peşi peşine ölmekte.. gerek Tanıdığımız olsun, Gerekse Tanımadığımız Sırası gelen emaneti azrail a.s ‘a teslim etmekte.. Belki siz bu yazıyı okurken bende teslim etmiş olacağım kim bilir.. Sıra gelmeden tövbe edersek belki bir kurtuluş yolu bulabilirizz.. öyle ya dünya sevgisi nefsimizi esir almış bundan tövbe ederek aman dileyebiliriz herşeyin sahibi olan yüce ALLAH (CC)’den… bunuda bir allahın dostundan bir veli kuldan yardım alarak yapalım.. Ayet Şöyleki : günahından tövbe eden günah işlememiş kimse gibidir.. ancak buda herkeze nasip olurmu yoksa nasip olmazmı bilemeyiz biz çapa gösterelim takdir yaratandan şüphesiz… şifre de burda işte.. saygılarımla bir dost…..

  Cevapla

  1. Vedat Bey, tevbe etmek için herhangi bir kula ihtiyacımız yok kardeşim. Allah bize şah damarımızdan daha yakınken, neden fanilere ihtiyaç duyalım ki?

   Cevapla

   1. Vedat bey , bütün mü’minler Allahın velisidir …İslam dininde ruhban sınıfı yoktur …Bir başkasının yanında tevbe etmek hristiyanlaşmaya eğilimdir…Fatiha suresine dolayısı ile Kur’ana aykırıdır ve samimi değildir …
    Kıymetli kardeşim , çok geç olmadan bu düşüncenizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim …Rahman ve Rahim olan Rabbimiz ,hiç birimizi sıratı müstakimden ayırmaz , biz ayrılmak istemedikçe… ben , buna inanıyorum …Günde kırk kereden fazla okuduğumuz Fatihaya inat bir hayat sürmek ne büyük gaflet olur deği mi ?
    Gayet hassas olduğum bir konu… yazmadan geçemedim kusuruma bakmayın lütfen !
    Allah cümlemizden razı olsun ebeden daimen …Vesselam …

    Cevapla

 8. selamun aleykum
  Sadece Kendini Kandırıyorsun!
  Namaz kılamıyorum. Ne oldu bana bilmiyorum. Çok istiyorum ama olmuyor. Bir şeyler bana engel oluyor. Bahane, bahane, bahane.!!!
  Sadece kendini kandırıyorsun. Hayatın sızlanmakla, ağlayıp dövünmekle geçiyor. Yarın başlarım, öbürgün, haftaya söz başlayacağım. Yarına garantin mi var? Bir saat içinde dengeler değişiyor, neler oluyor dünyada. Haftaya çıkacağına dair Allah’tan söz mü aldın?
  Yemek yerken hiç zorlanmıyorsun. Bir gün bile boşluk vermiyorsun. Çok sevdiğin limonlu dondurmayı alabilmek için kaç sokak öteye gidiyorsun. Canın mantı çekti diye nasılda çaba gösterirsin yapacağım diye. Deniz mavisi eşarbına uygun ayakkabı ve çantayı bulabilmek için kaç mağaza dolaştığını düşün? Yatağın azıcık battı diye gidip en pahalısından ortopedik yatağı alan sen değil miydin

  Cevapla

 9. s.a cahide hanìm.Bir önceki yazìnìz ve şimdiki yazìnìz için yüreginize ve kaleminize saglìk.Hayatìmìzdaki her şey o kadar ìlìman iklim olmuş ki ,olmasì gereken gerçeği konuşunca insanlar şaha kalkìyor.Hakkì ve sabrì tavsiye edenlerden olmak dilegiyle…

  Cevapla

 10. kimi hay hay da kimi vay vay da diye banamı dedin abla.yada bu paylasım benim yorumumamı denk geldi

  Cevapla

  1. Estağfirullah gülüm. Hiç alakası yok. Bu parçayı oğlum dinliyordu. Ben de çok etkilendim. Genel anlamda bir sözdü.

   Cevapla

   1. cahide daha dindar bir hayat yaşamak isterim ama zira çok korkuyorum ama çevrem öyle değil ki bazen düşünüyorum da hayat bu değil sadece ye iç gez sadece namaz da yetmiyor ki kızım gelecek dönem sabahçı olacağı için kuranı anacak o zamanlar öğrenebilirim sadece sabahları var kurs çünkü kapanma şekillerini araştırıyorum hijab hoşuma gidiyor ama onların da güzelini bulmak lazım bir de sadece kendine müslüman olmamak lazım bir şeyler yapmak lazım ama ne kafam çok karışık ama ALLAH tan eşimin köstek olmayacağını biliyorum keşke yanımda olsaydın

    Cevapla

    1. Hemen bugün Gülaycım, yarın çok geç olmadan…Kur’an kursuna her gün gitmen şart değil …Halini arz edersen ,hoca sana yardımcı olacaktır …her gün yarım saatini ayırsan on günde geçersin Kur’ana, İnşaAllah…Tecvidi de çocuğun sabahçı olunca öğrenirsin …Tesettür konusunda da bekleme yapma 🙂 Bir an önce örtün, zamanla kendi tarzını oturtursun gülüm …İradeni kullan Şeytana uyma kardeşim …Allah yardımcın olsun …

     Cevapla

 11. Allah razı olsun ne güzel yazmışsın kardeşim.Gerçekten çok dünyevi şeyler peşinde koşar olduk.Herkes islamı kendine göre yorumlar oldu.Sanki hiç ölüm kapımızı çalmayacak gibi dünya hırsı!
  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Mümin can çekişirken, rahmet melekleri beyaz bir ipekle gelip, “Haydi, sen Allahtan, Allah da senden razı olarak, doğru Allahın rahmetine ve cennetine, sana kızgın olmayan Rabbe doğru çıkıp gidiver,” derler.
  Bunun üzerine, misk gibi güzel bir koku saçarak çıkar, melekler onu birbirlerine verirler. Gök kapılarına el üstünde getirirler ve derler ki, “Yerden size gelen bu koku ne kadar da ferahlatıcı!”
  Sonra onu, mümin ruhların yanına götürürler. Onlar, sizden birinizin gurbette olan yakınına kavuştuğu zaman duyduğu sevinci duyarlar.
  Yanına gelip sorarlar: “Fülan ne yaptı, fülan ne âlemde?”
  Cevap verirler: “Bırakın onu, o dünya zevkine dalmıştı.”
  Gelen ruh: “O öldü, size hâlâ gelmedi mi?” der.
  “Öyleyse o, Haviye cehennemine götürüldü” derler.
  Kâfir can çekişirken, azap melekleri, ellerinde bir kamçı ile gelirler ve derler ki:
  “Haydi, sen Rabbine karşı kızgın ve Rabbin de sana karşı kızgın olarak, Allahın azabına doğru çıkıver.”
  O da, leş kokusundan daha kötü bir koku içinde, Allahın azabına doğru çıkar. Sonunda arzın kapısına iletirler.
  “Ne kötü bir koku!” diyerek, onu kâfirlerin ruhlarının bulunduğu yere götürürler
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Nesêî.
  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Kabir, âhiret konaklarının ilkidir. Kim orada kurtulursa, artık gerisi kolaydır. Kim de orada kurtulamazsa, gerisi ondan daha zordur.
  Hangi manzara ile karşılaştımsa, kabri ondan daha korkunç buldum.”
  Hani radıyallahu anh. Tirmizî.
  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Eğer siz, lezzetleri yok eden ölümü ansaydınız, bu kadar çok konuşmazdınız. O lezzetleri yıkanı çokça anın!
  Kabir her gün şöyle konuşur:
  “Ben, gurbet eviyim. Ben, içinde yalnız yaşanan bir evim. Ben, içinde kurtlar ve zararlı böceklerin bulunduğu evim.”
  inanmış bir kul gömülünce, kabir ona şöyle der:
  “Merhaba, hoş geldin safa geldin! Sen üzerimde yürüyenlerin en sevimlisiydin. işte şimdi bana kavuştun. Sana yapacağım iyiliği kendi gözünle göreceksin.” Sonra o kabir genişler, genişler ve ona cennete bakan bir kapı açılır.
  Azgın ve kâfir kula gelince, kabir ona şöyle seslenir: “Sana ne merhaba, ne hoş geldin, ne safa geldin! Çünkü sen, üzerimde yürüyen en nefret ettiğim kişiydin. Şimdi bana geldin, sana yapacaklarımı göreceksin.”
  Ondan sonra üzerine abanacak, sıkacak, sıkacak kaburgaları birbirine girecek. Ona doksandokuz tane büyük yılan sataşacak. Onlardan birisi yere üfürse, yerde hiçbir şey bitmez ve dünyada hayat da kalmaz. Hesap vermek için dirilinceye kadar, onun etinden koparacak, onu sokacaklar.
  Kabir, ya cennet bahçelerinden bir bahçedir, ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur.”
  Ebû Saîd radıyallahu anh. Rezîn.

  Cevapla

  1. Allah razı olsun cok guzel bır yazı olmus ama ıtıraf etmelıyım bır oncekı yazınızda bende pek cok kardesım gıbı cok hıddetlenmıstım ama yorum yapmak yerıne once yorumları okumayı tercıh ettım cunkı gercekten kotu seyler soyleyebılırdım ,Melda kardesımden Allah razı olsun ofkesıne yenık dustugunu kabul edıp ozrunu dılemıs,evet yazdıklarınızın tamamına katılmasamda bırkısmı gerekten dogruydu ve sunu anlamama vesıle oldu bu ısın ya taraftarısındır ya da tam karsısında ve bır konuda daha benım sılkınmeme vesıle oldunuz Allah razı olsun benım bır hatamın bır yanlısımın bana degıl butun bır cemaaate maledılmesı benım ıcımı cok acıttı ben yıllardır bu ısın ıcındeyım ve gordugum o kadar cok yanlıs oldu kı ama ben bunu hıc bır zaman butun bır cemaate yuklemedım bana yanlıs yapanı Allaha havale edıp uyardım yoluma devam ettım yasım 34 ve cemaatın yas ortalamsına gore yaslı sayılırım kardeslerıme baktıkca benımde cok uzuldugum seyler oluyor hem kendı adıma hem onlar adına Rabbımden dogruluk dılıyorum yorum yazan kardeslerım yazmadan once durup dusunseler ve acaba ınsanlar bendekı hangı eksıklıkler yuzunden boyle dusunuyorlar dıyebılseler Ustadımız SIRTINDA AKREP VAR DIYENE RAHMET dıyor bızde oyle dusunuo sılkınıp yolumuza devam etmelıyız
   Ablacım kardeslerımın cogunun ve benım asıl hıddetıme dokunan sızın yazdıklarınızdan cok destekcılerınızden bazılarının belkı ılmının enanıyetıyle yaptıgı alaya asagılamaya varan yorumlarıydı ve daha da otesı kafır munafık yakıstırmalarına karsılık sızın cevapsız kalısınızdı ama bugun kı uyarınızı gorunce ıcıme su serpıldı hanı bır kardesımız demıstı ya bu sıte senın elıne kalmamıstır ınsallah dıye bende sevındım bazlarının elıne kalmadı dıye bır toplulugu sevmeyebılır onlaradn uzak durmayı tercıh edebılırsınız ama bırılerının nefretını bırılerının de hıddetını koruklemek ne kadar dogru ve edeplı bılemıyorum ,suan yıne sen yolundasın ben yolumdayım kardesım herkesın senın gıbı 12 yasında medrese egıtımı alma sansı yok maalesef oyle ınsanlar var kı evlerıdekı kıblenın yonunu bılmıyorlar ya o evlerde yetısen evlatlar Allah a peygambere kufredılen evlerde Allah peygamber bılmeden yetısen evlatlar var ,bırılerının vesılesıyle dınını yasamya calısanların uzerıne utuyle yuruyecek kadar zalım aıleler var eger varsa ıcımızde nefret etme ıstıdadı onlardan nefret edelım ama bu zıhnıyetle gırılemez o evlere dınını yasamaya calısana bıle tahammul edılemzken o ınsanlara bırsey verılemez eger bu zıhnıyet benım karsıma cıkmıs olsaydı yada onlar karsıma cıkmamıs olsaydı ben hala ya o evlerın karanlıgında boguuyordum yada cehennem cukurlarından bır cukurdaydım belkıde Rabbım benı o cukurdan cıkardı ınayetıyle ve bırılerının vesılesıyle o yuzden neyın kımın kurtulusuna yada bneyın kımın helaketıne sebep olacagını Rabbım bılır ,Rabbım cumle ummetı Muhammedı ona yakısır sekılde emın etsın elımızden dılımıden halımızden tavrımızdan ınsanları emın eylesın sen bana ben sana hayırhah olayım kardesım sen yıne yaz yazda bu ıs ıcın canını dısıne takmıs gercekten rızaı ılhıyı dusunenlerı ıncıtme ,yorum yapan kardesım sende yap yapta alay etmeden asagılamadan yap o guzel ılmın den herkez suhuletle ıstıfade etsın ve sen hızmettekı kardesım sende hıddetlenme ofkelenme once bır dur dusun dersını al ve yoluna devam et. Rabbım nıyetını halıs yolunu temız eylesın ,bız cok daha kotulerını de duyduk ve gorduk varsın bırde cahıde kardesımız soylesın soylesınde su ısın ıcnde yurdundan yuvasından olmus evladını esını kaybetmıs kardesını ıncıtmesın
   Ustadımızın dedıgı gıbı SU ISTKBALI INKILABAT ICINDE EN GUR SEDA ISLAMIN OLACAKTIR yeterkı bız bu bos kavgalarla sesımızı de, nefesımızı de kuvvetımızı de sabrımızı da bosa tuketmeyelım
   Allah yar ve yardımcımız olsun ,

   Cevapla

  2. Rabbimin gadabına gelip,azabıyla yakacaklarından olmayız inşallah.Zaten bir işte hevesime dalsam,aklıma ölüm ve bu dünyanın boşluğu gelir , hemen kendime gelirim.Aşırıya kaçacağım şeyi kısarım.İki alcaksam bir alır,bir alacaksam ertelerim…Zaten kendini bilen bir insan ! gözüyle diline hakim olursa nefs kamçılanıyor.

   Cevapla

 12. Elbet bu dünya hayatı birgün bitecek ve Hak’kın yarattığı varlıkları topladığı o çok çetin gün ,başlarımızı yerlerden nasıl kaldıracağız bilmem.Herkesi bilmem ama ben kendi adıma çok acizim,güçsüzüm,kuvvetsizim.Hiçbir şeyime güvenmiyorum,sadece Rabbimin merhametine ümit besliyorum.Hesapların altından nasıl kalkacağız?Ne ile dertleniyor ne ile mutlu oluyoruz? Küçücük şeylerden herkes depresyona giriyor,gereksiz yere saçma sapan şeylerle kahkahalar atılıyor,bilen de konuşuyor bilmeyende ! Yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda…İsraf…israf..israf..Bir yanda insanlar aç susuz katlediliyorlar,bir yanda da göbekli göbekli bir nesil…Küçüğünden büyüğüne…Yemekler dökülüp saçılıyor.Kendini bilmez dine saldıranlar,bazıların hatalarından tüm Müslümanlığa ağır ithamda bulunanlar…Bir yanda da kalbim temiz sen buna bak buna diye kendini aklayanlar.En küçük bir hatasında Allah’ın farzı Haccı küçümseyecek kadar hacı hoca tabirleri…Bazen içimden öyle çığlıklar kopuyor ki bir dağ başına gidip sesim çıktığınca içimi dökesim geliyor.Rabbim affet ben bu insanlardan beriyim diyorum .Biliyorum ki tartışmak ancak hakarete ve saldırıya dönüşüyor.Artık ben bu tip karakterli insanlarla tartışmaya girmiyorum ,dinime bir zarar getirmekten korkuyorum çünkü..Belki ağızlarından çıkacak bir laf o an onu inkara götürecek bir tartışma olacak diye susuyorum.Allah’ım şahit ki her şeyde O’nun rızasını gözetmeye çalışıyorum.Anlayabilenede tüm gücümle anlatmaya çalışıyorum.Zaten artık benim için insanlar tek kategoride.Yaptığı her işte önce Allah rızasını düşünüyorsa tamamdır.Ama önce diğer kişi veya kendi isteklerinin esiri ise hiç yanaşmıyorum.Rabbim beni affetsin.Rabbim beni buradaki ilmi geniş kardeşlerim gibi insanlarla buluştursun tek dileğim bu.Hepimizin ortak noktasıda bu değilmi zaten ALLAH RIZASI…RABBİMİZE OLAN GÖREVİMİZ….Şurada yazılan her harf bile bize şahitlik edecek inşallah.Beynimizin iman gücüyle işleyen her zerresi şahit olacak bizlere…Bu kulun seni düşündü Ya rabbi,Sen’den korktu,zikretti,rızanı gözetmeye çalıştı.Alırken verirken,yürürken koşarken,uyurken uyanırken,mutluyken mutsuz iken,zenginken fakirken aklındaki Sen’din Yarabbi diyecek inşallah…Rabbim bizleri kıyamet gününün,kabir azabının,mahşerin kafirler için olan korkunç hesaplarından muhafaza eylesin amin.

  Cevapla

 13. niye negatif yorumlarida yayinlamiyorsunuz cahide hanim..neden size ovguler yagdirilan yorumlar sayfanizi susluyor..
  bu ne nefisperverlik…

  Cevapla

  1. Senin ve arkadaşlarının yazdığı bütün hoşgörülü hakaretleri yayınladım Asucuğum. İçinde boşaltamadığın başka şeyler kaldıysa, onları da boşaltta rahatla kardeşim!

   Cevapla

  2. negatif yorumlar yayınlanmadığı için mi asu,esbinal kardeşimiz kime ne cevap vereceğini şaşırdı,pes doğrusu!!!hem sevgili Cahide tanıdığım en mütevazi insandır ,MaşaAllah.Şu önyargılardan bir kurtulabilsek….

   Cevapla

 14. Kimi hay hay da, kimi vay vay da… Kimlerde ne dertler var, nerelerde hangi yaralar kanıyor kimbilir… Dinlerken tutamıyorum gözyaşlarımı… Allahım affet bizi

  Cevapla

  1. Cahidem Allah razı olsun paylaşımın için,bizim dert ettiğimiz şeyler de dert mi aslında!!!insanın yüreği sızlıyor :(Rabbim kardeşlerimizin yardımcısı olsun amiiin.

   Cevapla

 15. esbinal abla resimde pek cıtıpıtı kız.sen cahide ablanın demesiyle kasımpasalı hatun..ben gulucuk nasıl konur bilmiyorum ama sen koy .yanlıs anlama da bu sitede gulme isareti denince herkesin aklına muberra gelir.o zaten herkesin yerine koyar.ben de esimden ogrenmiyorum o yuzden. birde sende cocuk tecrubesi coktur beni dah 1tane o da 5 aylık.bu aralar dis ve ek gıdaya gecme sancıları yasamaya basladım.daha bebegimde yok ta ben de var.bu sebeptn bu aralar tecrubeli anneler favorim.

  Cevapla

  1. Huri kardeşim Rabbin yardımcı olsun,hiç kendine dert etme.Elhamdülillah ben bu konularda hiç sıkıntı yaşamadım.İnşaAllah senin de öyle olur canım.Allah’a emanet ol kardeşim,tatlı bebişini de benim için öpüver.

   Cevapla

 16. insanin icini sizlatan bir yazi olmus.gonlunuize saglik.mumIn muminin halinden sorumludur ne kadar hatirlatsak ne kadar hani derler ya bamteline dokunsak o kadar iyi.birkac yazinizi okudum ve okudugumda yuregim yandi.cocugum olunca annemin kiymetini: evlenince yanllis yerlerde sarf ettigim sozleri ve yaptigim hatalari anladim.bazen dusunuyorum allah bana sefkat tokati vuruyor diye…..bana dua edin ne olur……………dualariniza okadar muhtacim ki..ben acizim, gunahkarim ve caresizim.kimsesizlerin kimsesinden af ve magfiret dileniyorum.dilerim rabbim butun kapisina gelipte el acanlari geri cevirmez de beni de onlarin icinde af eder.bu kadar guzel soz soyletenin oldugu yerde bana diz cokup aglamak duser.ALLAH RAZI OLSUN…………

  Cevapla

  1. neslihan hanım bırkac gun oncekı yazdıgınız yoruma(esınızle ılgılı) cevap yazmıstım okudunuz mu?

   Cevapla

 17. cahide abla bir önceki yazında yorumlar kapanmış. çokta güzel olmuş. Seninle şimdiye kadar hiç bir mesajda karşı karşıya gelmedik. Çok yorumlar yaptım hepsinide o anki ruh halimle yaptım. konunun ne denli ciddi olduğuna kafası basan birkaç kişi , benim koyduğum gülme ifadelerime kafa takmış. Allah aşkına bu ifadeleri kullanmak haram mı ? o kadar yazı yazdım hiç gülmeden onları okumadan adı emine mi artık bilmiyorum ama kendine emoş gibi çok komik bi kısaltma yazan ve isminden bile hayata bakış açısını ortaya koyan bir bayan durmadan cevaplar yazmış . ben 32 yaşında 4 çocuk annesi olan bir bayanım. kimsenin beni çocuk , küçük görme gibi bir lüksü yok. bundan sonra bu sitede bende varım. hem de yetişebildiğim kadar konuya yorum yapma hakkınıda kendimde görüyorum. itikat konusunda kendime laf söyletmem. gülmemden rahatsız olan kendine güldürmesin. varsa ilmi konuda karşıma çıkacak ilmen konuşurum. yoksa safsatalara karnım tok. haramlara helallere bakın . maymunculuk oynamayınki kimse ne gülsün ne eğlensin.EDEPLE GELEN LÜTUFLA GİDER. bu sözü okuyan aklı kıtlar bana yorumdaki edepten bahsedecek biliyorum. ama şunu unutmayın kardeşim. EDEP İNSANLARA MAHSUS BİR HALDİR. ORAMAN KANUNLARIYLA HAYAT YAŞAYAN BENİM EDEBİMDEN ZERRE KADAR NASİP ALAMAZ. AŞAĞILIK KOMPLEKSİNE KAPILAN YADA KISKANAN KİMSE BENLE ASLA MUHATAP OLMASIN. HAYAT YAŞAMAK HERKESİN KARI DEĞİL. YAPABİLİYORSANIZ HER EMRE AMENNA DİYİN. HER LAFIN BAŞINA AMA AMA KATMAYIN. BEN KATMIYORUM. HELAL HARAM ÇERÇEVESİNİN DIŞINA ÇIKMIYORUM. NEFSANİ KİMSE BENLE MUHATAP OLMASIN. ESKİDEN İLİM MECLİSİMNDEN GİRMEK İÇİN NEFİS TERBİYESİ ŞARTTI. ŞİMDİ HERGELENİ SANKİ HERGELEN MEYDANI GİBİ TASAVVUF İÇİNE SOKUP BİRDE BU HALLERDEN HABERDAR ETTİLER. GÜYA KADIN VEKİLLER TÜREDİ BAŞIMIZA. ZATEN NE ZAMAN İŞLERİMİZ KADIN ELİNE DÜŞTÜ BİZLER BU HALE GELDK. İLMİN VARSA KONUŞACAKSIN YOKSA EDEBİNLE SUSACAKSIN. BENİM NEYE HANGİ RUH HALİYLE GÜLDÜĞÜMÜ BİLMEYEN GAFİİİLLLLL RABBİNLE ARAN NASIL ?

  Cevapla

  1. Canım kardeşim, benim yerimde olup, onca beddua ve hakaret işitseniz ne yapardınız bilemiyorum. Bazen çok sözler geçiyor içimden. Dedikleri gibi kalemim sivri dillidir ama ben aynı şekilde karşılık vermeyi doğru bulmuyorum. Ben de onlar gibi olursam, benim onlardan ne farkım kalır? Karşındaki kişiye hakaret etmeden de gereken cevabı verebilirsin. Ben, Müslüman’a basit bir konuşma uslubunu diğer bir deyişle mahalle ağzını yakıştıramıyorum. Eli maşalı kadın tipleri bana hep itici gelmiştir.

   Müslüman kadın, ağır vakarlı, nezaketini her zaman muhafaza edebilen kadın olmalıdır. Sanırım Rasulullah Aleyhisselam’da böyle olmamızı isterdi. Allah bizlere razı olacağı işleri yapmayı nasip eylesin.

   Cevapla

   1. Sonunda senden cevap aldım ya oh olsun 🙂 seni Allah için çok seviyorum. Yumuşaklık konusuna gelince dinimiz 7 yaşına geldiğinde namaz kılmayan bir çocuğu kaba etlerinden dövmeyi emrederken ben yaşlarını başlarını almış kadınların sırtını sıvazlamam. bu demek deilki senin halini takdir etmiyorum.ediyorum ve seni her koşulda destekliyorum. her koşul derken anladın seni onu 🙂 çizgin KUran,Sünnet olduğu müddetçe Allah için aynı safta olurum. ( anlamayanlar için izahtı bu . ) Ama sen eli maşalı istemiyosan ben real de döverim burda sessiz izler kalbimle buğuz etmesinide bilirim. Hani farz olan bir işte Allah kısmet etsede kapansak,Allah kısmet etsede şunu yapsak diyenler var ya . onlara son sözüm.
    ALLAH YEMEYİ,İÇMEYİ, GİYMEYİ KUŞANMAYI KISMET Mİ ETTİDE HİÇ AKSATMADAN YİYOR,İÇİYOR GİYİYOR GEZİYOR TOZUYORSUN ? GEL KAŞINI ALALIM DA KOCANA GÜZEL GÖRÜN DİYEN BİR KOMŞUNUN KARŞINA ALLAHTAN KORKMADAN OTURUYOR HARAM MI HELAL Mİ KISMET Mİ DEMİYORSUN. ARTIK HAYAT YAŞAMAYI MUTFAK VE HELA ARASINDA GEÇİRMEKTEN İBARET SANMAYIN. EMRİ İLAHİ NEYSE ONU MECBURSUNUZ YAPMAYA.

    Cevapla

    1. Ben sayfamızda farklı renkleri seviyorum. Hele Rabbine, Rasulüne tutkunsa duble seviyorum. Yani Aliyyül ala oluyor benim için..:)

     Seni de böyle biraz Kasımpaşalı hatun modunda..:) kabul ederiz tabi ama bir şartla: Kimseye münafık, kafir gibi yakıştırmalar yapmadan. Belden aşağı kelimeler kullanmadan ve hakaret etmeden. Sonra biplerim haberin ola 🙂 Anlaştık mı güzel kardeşim 😉

     Cevapla

     1. Esbinal abla bayıldım sana ya. Helal olsun. Ben o gülen yüz yaptığın yorumlarının hepsini okudum. Yazdıklarını anlamayanların gözüne gülücüklerin takılıyor o kadar. Burada ki ablalarımla gurur duyuyorum yaa:D

      Cevapla

     1. 🙂 Allah razı tüm yorumlarınız için. Aslında benm ismimde 12 yaşından buyana Cahide 🙂 ama ben burda kayıtsız şartsız bir sultan kabul ettiğim için kendime nick kullandım. 🙂 yemek yapmayı çok çok seviyorum. ama uzun yıllar bazı sebeplerden dolayı bildiklerimide bilmez oldum. yeniden öğrencilik yeniden mutfak. 🙂 ( belden aşağı yok ablam söz 🙂 o yerlere nokta nokta koyarım ben 🙂

      Cevapla

      1. Aa senin de adın Cahide demek, esbinal abla ne güzel adaşsınız:)

       benim de evladım olursa ismi sizinle aynı olsun isterim;)

       Cevapla

      2. Esbinal sende gizemli bi şeyler var ama ?Hayırdır inşaAllah kardeşim …Allah yardımcın olsun …

       Cevapla

      3. Bu arada 12 yaşından önce ismin neydi esbinal abla?
       Medreseden sonra mı değiştirdin ismini…

       Cevapla

    2. 🙂 ağzına sağlık. Bazen içimden etrafıma böyle konuşabilmek geçiyor. Ama ne mümkün…

     Cevapla

     1. benim annem her olaya sağduyulu yaklaşan bir insan. biri bişey yapsın ‘ o onu öyle yapmak istememiştir, yada öle demek istememiştir der’ bende uzun yıllar annem kadar olamasamda kimseye söz söylemez gerçekten tatlı dille uyarma taraftarıydım. yine o şekilde uyardığım insanlar var. eğer benim karşıma öğrenmek amaçla gelmişse . yok bilgi yarıştırmaya geldiyse Rabbim bir hissiyat vermiş kimin hangi akla hizmet ettiğini anlıyorum, ona göre muamele ediyorum. neden biliyormusunuz ? savunmakta olduğum ben değilim, yada benim kanunlarım değil . yaş ilerledi çocuklarım oldu bende herkes gibi onları yetiştirme derdine düştüğüm an birde gördümki insan kılığına girmiş şeytanlar kol geziyor etrafımda. eskiden bana karışan insanlara ait görürdüm kendimi. işte teyzem mesela ben onun yeğeniyim ondan karışıyor, yada dayım benim kötü olmamı istemiyor ondan böyle davranıyor. ama gördüm ki emanetçisi olduğumun farkında olmakla beraber benim diyebiliceğim yavrularımada müdahale ettiklerini gördüğüm an , hooooppppp deme zamanı geldi çattı. büyükler şöyle demiş büyükler böyle demiş beni ilgilendirmiyor malesef. bakın bende büyüdüm 4 çocuk sahibiyim e artık benimde söz söyleyip ilerde söz söyleyen büyük olarak tarihe geçme yaşım gelmedi mi 🙂 geldi geldi geç bile kaldık. 4 oğlum var kızım yok ama ben Rabbimden kızımda olsun istiyorum. geçen anneannemle sohbet ederken dediki. cahide artık yeter. daha yapma çocuk 🙂 gözünde ne kadar büyüksem çocuk yapmak gibi en büyük mucizeyi benim yaptığımı düşünüyor 🙂 bende dedim ki ; anneanne benim 4 ama eşimin ilk çocuğu 🙂 bişey olmaz yeter bir çocuk azda çalışsın dedi 🙂 daha evvel eşimin işşiz olduğundan bahsetmiştimya hani. zaman öyle bir zamanki insanlar abdest almış namaz kılmış sakal bırakmış hiç önemli değil. paran olduğu kadar adamsın. bir söz vardır ELBİSENLE KARŞILANIR ,AKLINLA AĞIRLANIRSIN. ŞİMDİLER PARAN VARSA ELBİSEN ZATEN VAR HER DURUMDA İYİ KARŞILANIRSIN 🙂 ben eşimden razıyım,rabbimde ondan razı olsun ve razı olacağı helalinden geçinebileceğimiz bir rızık kapısını açsın artık 🙂 en küçük evladım 11 aylık, Muhammed Masum Şemseddin 🙂 konuyu dağıtmayayım uzun oldu az 🙂 ben çocuklarımı koruma derdindeyim . ama dediğim gibi itikadımızı bozan insanları göre göre tatlı dil kalmadı yahu 🙂 Rabbime havale ettim hepsini.

      Cevapla

  2. ELHAMDÜLİLLAH ÇOK İYİ ADIM EMEL ZATEN SİZE HER ŞEY KOMİK BEN KİMSEYE KAFAYI TAKMADIM.ÜSTÜNE BASARAK YİNE SÖYLÜYORUM.YARIŞMANIN KÖTÜ OLDUĞUNU ORADADA GÜLEN YÜZÜ ANLAYAMADIM .DEDİM BEN SİZE HİÇ HAKARET ETMEDİM.AMA SİZ MAŞALLAH NELER YAZIYORSUNUZ .BEN SİZİ KÜÇÜK GÖRMEDİM. SİZ KENDİNİZE BAKIN. SİZİ MUHATAP KABUL ETMİYORUM.

   Cevapla

 18. Cahide ablam rabbim razı olsun bu hatırlatmaların için.kalemine yüreğine güç kuvvet versin.cidden saymaya kalksak mümkün değil aklımızın alamayacağı şekilde çok nimetler bahşetmiş lutfetmiş rabbimiz bize.en yakınından,bir incirin içindeki çekirdekleri sayamayız…
  islam algısı bazen kişiye göre şekillenebiliyor! ne kadar yanlış.rabbimizin verdiği efendimizin uyguladıklarının dışında bir çok şeyi bulmak mümkün çevremizde yada kendimizde…
  halbu ki yaşayabilsek olması gerektiği gibi, nice lutuflara mazhar olucaz ama avutmalarla geçiyor günlerimiz işte.düşünüyorumda hesap verirken ne kadar zorlanıcaz kim bilir… her anımıza hesap vericez ya geçip yada (Allah’ımız korusun) kalıcaz.
  Rabbim bizleri taklidi ibadetten ,imandan korusun,hakiki imanı nasib etsin.yaptığımız, yada yapmaya çalıştığımız ibadetin bile yeri geliyor lezzetini alamıyoruz,çünkü göz harama ne kadar istemesekte bi yerde bakıyor ,midemiz bedenimiz bi şekilde harama bulaşıyor,haram yada şüpheli lokma yiyebiliyoruz farkında olarak veya olmayarak.
  Ashabı kiramdan bazıları, sanırım yanlışım yoksa, harama düşeriz korkusuyla 19 helali terketmiş.Bizlerde nerdeee…inanın varya günahlarımız içinde boğulmuş bi haldeyiz.Kimi büyüklerimiz bize çok normal gelen bi yanlışı yada günahı erciyes dağı kadar görüyor… bizeyse bi çok şey normal gelebiliyor.vel hasılı çok acınası bi haldeyiz.o kadar okuyoruz ayetlerden hadislerden ağlasakta çoğu zaman ağlıyamıyoruz,buyuruyor ya resulullah efendimiz ağlayın yada ağlayamıyorsanız ağlayamadığınıza ağlayın.
  rabbim bizleri affetsin,adaletiyle değil rahmetiyle merhametiyle yargılasın bizleri,huzurunda boynumuzu büktürmesin,utandırmasın.ne yüzle varacaz bilmiyorum inanın.öyle bir haldeyiz ki yaşantımızın neresinden tutsak elimizde kalıyor çoğu zaman…
  bu ayetlerin hadislerin kıymetini aldığımız nefesin kıymetini bidirsin bize Allah’ımız.

  Cevapla

 19. cahide hanım yorumumdan dolayı özür diliyorum sizden ve tüm okuyanlardan.hakınızı helal edin.bunlar için değmez öfkeme yenik düştüm.ve pişman oldum..üzgünüm

  Cevapla

 20. Cahidem ne kadar dogru seyler yazmissin.Yüregine saglik.Allahim ne olur istedigin gibi bir kul olmamizi nasip et.Amin.

  Cevapla

 21. Esselamualeykum verahmetullahi veberekatühu,

  Allah razi olsun, cok dogru hepsi. Son bir yildir bana biseyler oluyor,uykuya dalmadan önce ölecegim geliyor aklima,birdenbire kefenin icinde o cukura indirilirken görüyorum kendimi, üzerime atilan topragin agirligini hissediyorum son isik damlasina kadar görüyorum ve birden karanlik ,kulagim topragin icindeki yasam cok gürültülü geliyor, her yanimdan birseylerin bana yaklastigini hissediyorum…o an ki korkudan nefesim kesiliyor!Allahuekber. Allah im henüz hazir degilim ne olur bu sinavi veremeden alma canimi diye yalvarirken buluyorum kendimi….Yani malesef hz. Fatima gibi vuslatimi bekleyemiyorum,acaba varmidir sevincle hasretle o günü bekleyenler….
  Bir arkadadim var her haksizliga ugradiginda bana der ki : o kadar huzurluyum ki Ölüm herkese var ve orada mahser var ,mahserde de hepimiz bulusacagiz ne mutlu ki Allah in adaleti sasmaz….

  Cahide Abla ilk paragraf korku filmi gibi olmussa yayinlama istersen..Allah a emanet..

  Cevapla

  1. Wa Aleikum Selam S.Aydin, yazdiklarinizi once ruya oldugunu dusundum ama tekrar okuyunca olmadigini anladim, cok ilginc! Ama rahmetli buyuklerimizin bir sozu aklima geldi ” orasi daha kalabalik , korkulacak bir sey yok” derlerdi, eh herkesin sirasi gelecek ve yaklastikca dusunceler cogaliyor…Allah butun inananlari iman uzere olmek nasip etsin. (amin)
   Allahin Adaletine siginmak dunya problemlerini cozmekde mutlak yardimcimiz.

   Cevapla

  2. Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuhu kardesim, yazinizi okuyunca Rabbimizin sizinle özel bir sekilde ilgilendigini düsündüm ben acikcasi. Merhameti ile sizi bir seylere yönlendirmek istedigini ve size ekstra mesajlar gönderdigini. düsündüm. Daha fazla gec olmadan, geriye dönüsü olmayan yollara girmeden sizi uyaran mesajlar.
   Müslüman Rabbine karsi kendisine emrettigi kurallar cercevesinde yasamaya calisiyorsa ici huzurlu olur. Tabi hic bir seye garantisi yoktur ama Rabbine karsi görevlerini elinden geldigi kadar yerine getirdigi düsüncesi onu rahatlatir. Bu sebeblede ölümden ve ölüme götürecek etkenlerden korkmaz. Gücümüzün yettigince gayretimiz bu olursa InsaAllah korkudan emin olanlardan oluruz. Rabbimiz bizi korktugumuzdan emin, umdugumuza nail olanlardan olmayi nasip etsin.

   Cevapla

   1. Sevgili Saliha Yildiz ve Eda ; temenni ve tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim. Tabi bu durum beni coook fazla dusunmeye kendimi en ince elekle elemeye itti…
    Rabbim hepimizin kalbini dinimiz üzerinde sabit kilsin insaAllah..
    Estagfirullahe min küllima KerihAllah!
    Allah a emanet olun..

    Cevapla

  3. Aleykum selam kardeşim !ne güzel yazılar ne güzel yaşanmışlıklar var satırlarınızın aralarında hepinizin …kötü yorumları tenzih ediyor ,o kardeşlerimiz için sadece üzülüyorum Allah selamet versin ..
   Rabbimiz imanımızı kemâle erdirmeden, ömrümüzü nihayete erdirme ! Nûrumuzu tamamla ! Şübhesiz sen herşeye kâdirsin …
   Huzur deyince aklımıza ne gelir ? Huzur ;arapça “hadara” kökünden gelir ve hazır oldu , hazır bulundu demektir …bizdeki anlamının aksine ,Allah Azze ve Celle’nin her türlü haksızlığa ve adaletsizliğe şâhit olduğu anlamına gelir ki ,buda insana müthiş bir güven duygusu verir .Yani Allahın her şeyi görüp gözettiğini bilen bir kul, huzurludur ,mutludur …Bilmem anlatabildim mi anlatmak istediğimi ? Allah Veli ‘dir ,Vekil ‘dir , Şehid ‘dir…Övgüye ve sevgiye en çok layık olandır
   …Elhamdülillah …Haddimi aşmamışımdır inşaAllah …

   Cevapla

    1. Mü’min, mü’minin aynasıymış Cahidem ,sen kendi güzelliğini görmüşsün gülcağızım …Allah hepimizden razı olsun …eksiğimizi kusurumuzu bağışlasın …tevbelerimizi kabul buyursun.. Amin …

     Cevapla

 22. Merhabalar Cahide hanım…anlatmak istediğimi aktarabilecekmiyim bilemiyorum, bişeyler yazarken allaha küfre girmekten korkuyorum allah affetsin dilim döndüğünce birkaç şey yazmak istiyorum. Zaman öyle bir zamanki gözümüzün değdiği çok şey günah, hadi herşeyden soyutlayım, kendimi tam adabıyla dinimi yaşayım desem bile dışarıda hep islama uygun olmayan görüntülerle karşılaşacağım, tesettürle ilgili yazdığınız şeyleri okuyunca nasıl giyinmeli acaba diye düşünmeden edemiyorum, elimden geldiğince giyimime dikkat etmeye çalışıyorum ama sizin yazılarınızda aktardığınız şekilde olması imkansız gibi geliyor bana, tesettürlü değilim ama kendime bir kıyafet almaya kalktığımda, ya yakası açık ya kolları, boyu kısa yada çok dar kendimce birtakım şeylerle kamufle edeyim diyorum ama yine olmuyor yine olmuyor, tesettür için kıyafetler bile uzun ama yakalar açık, göğüs kısmı dar ne yapmalı…nefsimiz öyle hale gelmişki giyindiğimiz kıyafet bir beden büyük gelse yakışmadı giyinemem deyip çıkartıyoruZ, tesettürlü bayanların giyindiği pardesa bile çok dar. Tesettürle ilgili yazdığınız yazıyı okuduktan sonra ben çok açık giyinen insanları bazen kalbimden eleştiriyordum ama buna hakkım yok dedim. Sizce neler yapılmalı siz nasılyaşıyorsunuz, giyiminizde neler yapıyorsunuzkafamda birçok soru ve aslınada verilen cevapları nefsim olmaz öyle diye geri çeviriyor. Benim başım açık devlet memuru olarak çalışıyorum, başörtüsü serbest olsun hemen kapanır tesettüre girerim diyorum ama şimdiki tesettürde tesettür değilki girsem ne girmesem ne diyorum. Allahım bizleri affetsin inşallah dinini tam anlamıyla yaşayacak bir ortamda olmamızı nasip eder.

  Cevapla

  1. Isimsiz kardesim, öncelikle sunu belirtmek isterim ki, Allah bizi gücümüzün yettigi seylerden sorumlu tutmaktadir. Disarida olup bitenler ne bizim sorumlulugumuzda olan seylerdir nede bizim Rabbimize karsi sorumlulugumuzu ortadan kaldiran seylerdir. Bu sebeble öncelikli olarak biz kendimize bakmali ve yaraticimizi bilmeye, anlamaya ve ona itaat etmeye calismaliyiz. Inanin siz ona yöneldiginizde O’nu size karsi cok lutufkar bulacaksiniz. Burdaki sayisiz kardesimin buna sahitlik edeceginden eminim. Bir zamanlar bizede asiri gelen, yasanilmaz diye düsündügümüz cogu seyi Rabbimizin lutfuyla, gönül rahatligiyla yasamaya calisiyoruz. Hissettikleriniz ve düsünceleriniz nefsinizin size karsi bir oyunu. Sizi taa basindan vazgecirmeye calisma manevralari. Size kardesce tavsiyem dininizi daha iyi yasama adina bir yerden baslayin. Basit bir seyde olsa kücümsemeyin. Gözü bütünde olan kisiler parcalardanda mahrum kalirlar. Bu gün dini hayatinda cok mesafe katettigi düsünülen hic kimse, bu hayata basladigi ilk zamanlarda öyle degildi.

   Cevapla

 23. Cahide Ablacim musadenle sana abla demek istiyorum:)Lütfen yazilanlara kulak asmadan bizlerle yazilarini ve guzel bilgilerini paylasmaya devam et.Aylardir seni takip ediyorum hergun bugun acaba cahide ablam ne yazmis diye sirf senin yazilarini okumak icin aciyorum pc yi.Benim gibi daha nice gizliden dizliye yazilarini takip eden kardeslerim vardir kimbilir.Allah razi olsun paylasimlarin icin bikmadan takip etmeye devam eicem seni lutfen bizi kendinden mahrum etme hakkini helal et ablam …

  Cevapla

 24. iyi sevindim..bu sefer istifra eder gibi yazıp her yeri kirletmemişsiniz.eleştiriler de yapıcı olmalı.ama siz yine inat edip doğruyu ben bilirim diyeceksiniz.bir cahide klasiği…….tamam tamam siz doğrusunuz .

  Cevapla

  1. Hayatımda hiç böylesine çirkinleşmedim! Seviyemi düşürmedim. Hoşgörü kelimesinin içine neler sığdırabilirmiş sayenizde öğrendik. Ben böyle hoşgörüden Allah’a sığınırım. Rabbim ümmeti Muhammedi sizinki gibi bir zihniyetin şerrinden muhafaza buyursun.

   Cevapla

  2. Afedersiniz Melda hanim ama size bir kac kelime yazmadan edemedim. Bilmem farkindamisiniz ama birisini saldirganlikla elestirirken, siz saldirganligin alasini yapiyorsunuz. Subhanallah! yazdiginiz kelimeleri göndermeden önce okudunuz mu acaba? Bence siz öncelikle kendi saldirganliginizi kontrol altina aldiktan sonra baskalarina nasihat edin. Sanirim kendi hatalarinizi görememe psikolejisi hayatinizin her alanini sarmis.

   Cevapla

  3. Melda hanim ben sizin neden böyle öfkeli oldugunuzu anlayamadim.Cahide nin bütün yazilarini okuyorum ve su ana kadar kötü bir sey yazdigina sahit olmadim.Hep güzel nasihatlerde bulunuyor.Lütfen biraz anliyarak okurmusun.

   Cevapla

  4. Elestirilerde insan yapici olmalidir ,bravo bu kelimeyi iyi ezberlemissiniz.Siz suan bu elestriyi yazarken hangi üslübu kullandiniz???Yapici yada Yikici.Malesefki heryeri kirleten siz olmussunuz

   Cevapla

 25. Allah senden razı olsun abla.bütün kardeşlerimin cuması mübarek olsun… Rabbim doğru yoldan ayırmasın.seni Allah için seviyorum..

  Cevapla

 26. CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN HEPİMİZİN. SEN BENİ AGLATTINYA ALLAHTA SENİ İKİ CİHANDA GÜLDÜRSÜN CANIM KARDEŞİM. SENİN GİBİ HAKKI HAYKIRANLARA O KADAR İHTİYACIMIZ VARKİ BENİ ŞÖYLE BİR SİLKELEYİP ATTIN BİR KÖŞEYE YİNE… DAHA FAZLA YAZAMAYACAGIM ALLAHIMA EMANET EDİYORUM SENİ..

  Cevapla

 27. RABBİM diyor ya “Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı.” ( Ankebut 64)

  Gerçekten de boş yaşıyoruz, yada keyfen…!
  Canımızın istediğini yapıyoruz, bazen hayattan bıkıp ibadet olarak sadece Namaz kılıyoruz!
  Oysa bir Müslüman tek bir namazla kurtulabileceğini mi sanıyor…?
  Hz. İbrahim (a.s) gibi olsak , o da tek başına bir ümmetti, babası dahil putperestti, yine de davasından vazgeçmedi…
  AMA biz….!
  İşte hep AMA..!
  Yine AMA…!
  Bu yüzden kaybediyoruz belki de…
  RABBİM bizleri dosdoğru yola iletsin inşaALLAH

  Cevapla

 28. Esselamü aleyküm herkese hayırlı cumalar yunusun annesi Allah yar ve yardımcın olsun şifa versin evladına amin. Cahide abla yazın yine çok güzel Allah razı olsun senden tesettüre girdim ama bazen hala sıkıntılarını yaşıyorum eşim dinini yaşayan birisi değil kapanmama bi şey demiyo ama bazen bana sende iyice huhucu oldun başıma gibi şeyler söylüyor bazen rahatsız oluyorum acaba beni beyenmiyor mu diyorum daha sonrs kendime diyorum ki o kim oluyor beni beyenecek veya beyenmeyecek Rabbim için kapanmadım mı ben beni rabbim beyensin diyorum bir kaç kez düşündüm açmayı ama yapamadım ağladım rabbim açtırma başımı ne olursun dedim rabbim kabul etti açmadım rabbime söz verdim bir daha açmayacağım diye herşeyime daha dikkat etmeye çalışıyorum evlatlrımı uyutmaya çalışırken akşamları çok uykum geliyo bazen yanlarına yatıyorum bazen yatsı namazını henüz kılmamış oluyorum uyusm kaza yaparım diyorum daha sonra kendime geliyorum ya Ölürsem sabaha çıkamazsam diyorum bekliyorum uyumalarını kendimi tuta tuta Allah ım seni çok seviyorum içimdeki senin aşkınla yanmak istiyorum sana aşkımı haykırmak istiyorum Allah ım seni çok seviyorum Allah ım.Cahide abla lütfen hep böyle yazılar yaz lütfen bir ışık yak hiç sönmesin bu ışıklar Amin Rabbim eşimide ıslah etsin onu da çok seviyorum dua ediyorum onun için de sizde dua edin doğru yolu bulsun oda Allah a emanet olun .

  Cevapla

  1. Ebu Hureyre (radiyAllahu anh) dedi ki: Allah Resulu(sallAllahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “AllahuTeala buyurdu ki: ‘Kim benim dostuma düşmanlıkederse, ona savaş açarım. Kulum bana kendisine farz kıldığım amellerden daha sevgili bir amel ile yaklaşmaz. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder. Bende onu severim. Ve onu sevdiğim zaman işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. Benden birşey isterse, istediğini veririm. Bana sığınacak olursa onu korurum. Mü’min kulumun canını almakta tereddüt ettiğim kadar hiç bir şeyde tereddüt etmiş değilim. O ölümü istemez, bende onun
   istemediği bir şeyi istemem.'” (Sahihu Buhari; Hadis no: 6502.)
   Ülkemnur kardesim, Rabbimizin rizasi ve sevgisi farz kildigi konulara gösterdigimiz hassasiyete bagli. Rabbim hepimize farzlari yerine getirebilme hususunda yardim etsin. Rabbim sizi sevsin ve sevdiklerinede sevdirsin. Esinizin kalbinide dininin güzelliklerine acsin. Amiiin.

   Cevapla

 29. Selamun aleykum.. Tum muslumanların Cuması mubarek bereketlı ve hayırlı gecsın ınsaALLAH… Yazın yıne muhtesem olmus ablacım… Mu’mın kardeslerını uyandırmaya yeterlı bıle… Kendımce dersler aldım, benı dusunmeye bu dunyaya bakısımı degıstırmeye sevkettı,ALLAH razı olsun… Hayırlı gunler

  Cevapla

 30. seninle yazılarınla tanıştım yazıların sanki benim çaresizliğimi anlatıyor hep sancı çekip hiç birşey yapamamak ne acı bana yardım edin lütfen neleri nasıl hayatıma Allahın istediği gibi geçirebilirim yardım ve önerilerinizi bekliyorum

  Cevapla

 31. canım Allah razı olsun senden derdime derman oldun seninle konuşa bilirmiyim telefonla buna cok ihtiyacım var şimdiden Aııah razı olsun cuman mübarek olsun

  Cevapla

 32. vahh ki vah halimize,ruhumuz haykırırken,içine içine akıtırken gözyaşlarını biz bedeni dünya ile ,lay lay lom ile oyalayıp duymamaya çalışıyoruz güya haykırışları.. hayır vicdanımız rahat değil,ruhumuz Rabbini özlüyor,huzuru,o sekineti özlüyor.. artık dedim düzeltmelisin kendini ey nefsim,ve bir liste hazırladım,bu listede hayatıma geçirmek istediğim,alışkanlık edinmeyi arzu ettiğim şeyler var, 40 gün boyunca yapılacak ve not alınacak yaptım diye,namazları vaktinde kılmak,hergün en az on sayfa kuran okumak,en az beş şayfa kitap,çekilecek tesbihler,teheccüd kılmak,her akşam evi toplayıp düzenleyip yatmak 😀 gibi bir liste bu ,eğer birini yapmazsak başa dönüyoruz,burdaki karar 40 günü tamamlamak,ve inş. diğer 40 günde bunlarla beraber yeni ameller eklemek.. önce düzeltmeliyim kendimi,dolu dolu geçirmeliyim bana bahşedilen bu ömrü,ölürsemde ansızın diyebileyim Rabbim niyet etmiştim sana güzel kul olmak için.. yoksa ben ne yaparım nasıl hesap veririm,nasıl yüzüne bakarım ümmeti ümmeti diye nice çileler çekmiş Rasulün.. 😦 dua buyrun şu kardeşinize hanımlar,cahide ablamm kucaklıyorum seniii,hayırlı cumalar cümleten…

  Cevapla

  1. Bismillah
   Peygamberimizden (s.a.v.) Ebu Zer hazretlerine (r.a.) nasihat
   Kuranı Kerimi okuyup, Allahı (c.c.) zikredersen, göktekiler seni andığı gibi, yeryüzündende salim olursun.
   Evet Hilkat kardeş, nede güzel kararlar almışsın Rabbim muaafak etsin.Amin
   Eskiden çok severek okuduğum yazılarında Mehmed Şevked Eygi beyin, TEKRAR TEKRAR aynı mevzuyu,
   HATIRLATMASINA anlam veremezdim o zamanlar, anladımki artık birbirimize kardeşim NAMAZINI kıldınmı, bu gün KURAANINI okudunmu, İSTİĞFARINI SALAVATINI çektinmi diye defaatle söylemesi lazım. Yoksa lafla ne peynir gemisi ne HAYAT gemisi yürüyor.
   Kardeşlerim, kaç gündür yazılıp çizilen kapışmalara, sesiz kalmayı MÜSLÜMANCA bulmadım.
   Öyle ya yaşı 20 civarındakiler ne bilsin bu duruma nasıl geldik. Bir zamanlar inançlı kesim kendi
   ÜLKESİNİN ZENCİSİYDİ MAALESEF. Öyleki Kaabeyi Şerifi 3 kere ekranda üst üste görmek bile,
   çoğu kez mümkün degildi. Amma Velakin bir gönül vardı ki bizlerde, BEDRİN yigitleri gibi.
   Evet DİN İMAN VATAN MİLLET, dendimi, kendi çıkmazlarımıza bakmadan, komşu illere bile
   bayram yerine giden çocuk sevinciyle MİTİNGLERE giderdik. Aldığımız MANEVİ terbiye ve dostoğru
   istikamet bize bu heyacanı veriyordu. Veee gelinen NETİCE ( Lütfen kimse kuyruk acısı falan demesin, Elhamdullilah daha BURSUN kelime anlamı bilinmedigi zamanda TALEBE OKUTAN BABANIN KIZIYIM) şimdide MADDİ olarak kimseden beklentim yok çok şükür. Hülasa bizler artık DİNİMİZİ yanlız DİLDE yaşıyoruz MAALESEF. Tabutunda bile HAYALI olmak isteyen FATIMA anamız (r.a.) görse halimizi KERBALADAKİ HÜZNÜ unutur. Kızımız kadınımız bir alem, oğlumuz ERKEGİMİZ
   BAŞKA alem ( istisnalar hariç) tabi. Biz kendi içimizde birbirimizle baş edemezken, VATAN evladı
   af buyurun MART KEDİLERİ gibi sokaklarda. Ahhhh, Sayın BAŞBAKANIMIZ böyle ÇOĞALMAKTANSA.
   Geldikmi RAHMETLİ NECİP FAZILIN tabutumu kaldırsın 4 İNANMIŞINA. Keşke eskisi gibi az ama safi
   kalsaymıdık ne.
   De ki size amel itibarıyla en fazla hüsrana uğrayanları haber verelim mi ? Onlar dünya hayatındaki
   bütün say ü gayretleri, emekleri, çalışmaları dalalet vadilerinde yok olup gittigi halde kendilerinin
   çok iyi işler yaptıklarını, başarılı olduklarını zannedenlerdir. KEHF SURESİ 103- 104.
   ALLAHIM bütün işlerde sonumuzu hayırlı kıl, dünya perişanlığından, ahiret azabından bizi koru. AMİN.

   Cevapla

 33. Cahide Hanım,yazınız çok güzel olmuş.Allah razı olsun.Bu yazıda da doğruları söylemişsiniz.Doğru bildiklerini söylemek her zaman iyidir.Fakat üslup çok önemli.Bir kaç gün önceki yazılarınızdaki üslup gerçekten çok yaralayıcıydı.Birbirimizi kırmadan da doğruları anlatmaya çalışmanın istersek bir yolu bulunabilir.Teşekkürler.

  Cevapla

  1. Bazen bir olaydan etkilenme durumunuza göre yazıların uslubu değişebilir. Bir önceki yazımda da uygunsuz ve yaralayıcı bir uslup kullanmadım. Gereksiz yere yapılan alınganlıklar ve saldırılar için kendimi kasmam. İçimden geçenleri uygun bir dille yazarım. Selametle kalınız…

   Cevapla

   1. Cahide abla, yazılarına tepki veren EHL-İ nefisler sanırım hiç TİMUR TAŞ hocamızın sohbetlerini dinlemişler. Karşılarında hep ağlayan ve milleti ağlatma çabasında olan bir hoca gördüklerinden hayatı hem istedikleri gibi yaşayacak, hemde aman aman diyip dizlerini ovacakları bir halden ibaret sanmışlar. Bir iş yaparken demişti ablalarımdan birisi medresede , işin nasıl yapılacağını değil,peygamber olsa yaparmıydı yapmazmıydı onu düşün derdi. bu sözü duyduğumda yaşım 12 civarıydı. o günden beri bu söz aklımdan çıkmaz. Şunu belirtmek isterimki Peygamber (sallallahü aleyhi vesellem) tebliğini yapmış öylece ahirete intikal etmiştir. yani din onun zamanında anlatıldı yaşandı ve üstüne söz söylenmeycek şekilde kemale erdi. yani BİTTİ BİTTİ. Bundan sonra kim gelse onun hükmünü yaşayışını sıradışı bırakamaz. Şayet bugün olsa yani Peygamber gelse bunların hepsinin kellesini alırdı. Dinde fitne çıkarmanın insanları soymanın harama sokmanın ve bunu yaparkende Peygamberi alet etmenin karşılığı bana göre budur. Rabbim katından bir yardımcı göndersin , göndersinde artık şu pisliklerden yeryüzünü temizlesin,bizleride onların fitnesinden uzak tutsun inşaAllah. AMİN

    Cevapla

   2. gülcanlar çoğalmış ablacım. en iyisi ismimi değiştireyim. zira olumsuz yorumları aynı isimle başka birileri yazsa bile bi garip hissediyorum kendimi. Elhamdülillah senin nasıl dosdoğru bir yoladan yürüdüğünü, üslubunun da gayet yumuşak olduğundan fakat fikirleri uyuşmayan kişilerin seni nasıl yanlış algıladıklarından eminim.sen gönüllerimizin sultanısın. Allah haklı mücadelende yar ve yardımcın olsun.

    Cevapla

 34. Serbil can ablam Allah senden de razı olsun. İnşaAllah unutmayıp hep farkında oluruz bu şükürsüzlüğümüzün…

  Bende senin gibi görmedim bir kere bile namaz kılarken onu. Annemi alıkoyan da oymuş zamanında. Ben başlayınca, örtününce bana da engel olacak sanmıştım ama olmadı Rabbim’e bin şükür. Şimdi sorula sormaya başladı, öğrenmeye mi çalışıyor napıyor bilmiyorum. Ama 67den sonra ne yaparak, nasıl verecek o kadar yılın karşılığını orası da muaamma tabii…

  Allah’ım en azından bizlerin bilinçli aile büyüleri olmamızı nasip eder inşaAllah.

  Tekrar hayırlı cumalar herkese. Hepinizi Allah için çok seviyorum, hepiniz, başta Cahide ablam sen, iyi ki varsınız iyi ki.

  Cevapla

  1. Selamun aleykum Toprak kardesim, zaman ve afetler insani degistirebiliyor canim, babana karsi merhametli olmaya ve sefkatle davranmaya calis. Belkide bazi yanlislarini anlamis ama bunu dile getirmekten cekiniyor olabilir. Sen bilincli bir evlat olarak islamin insani nasil degistirdigini ona gösterebilir ve babanin Rabbine yakinlasmasina sebeb olabilirsin. 67 yas olarak cokda fazla degil canim Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem amcasi Ebu Talibin ölüm dösegine düsene kadar, son nefesinde dahi iman etmesi icin caba sarfediyor. Hem güzel kardesim samimi tevbe kendinden öncekileri siliyor yok ediyor. Bilemeyiz Rabbimiz cok bagislayan ve tevbeleri kabul edendir. Baban icin dua et. Rabbim yardimcin olsun canim.

   Cevapla

   1. Ve aleyküm selam…

    İnan ediyorum Saliha abla ama bilemiyorum değişir mi. Allah affetsin ama değişmek istediğini de pek düşünmüyorum. Çok isterdim ‘olması gerektiği’ gibi olmasını. Mesela beni teşvik edenin olmasını… Ama diyorum belki de bizim imtihanımız onunla. ..

    Eskiden tepkili davranırdım ona karşı ister istemez. Özellikle geçtiğimiz yazdan beri. Ama bir lafını duydum sonra kendimi kontrol etmeye başladım. Cümlesi şuydu: “Namaz kılıyor başını örtüyor ama nasıl davranması gerektiğini bilmiyor, hareketleri hiç olmuyor.”

    Benim namazıma, örtüme laf geldiğinde çekidüzen verdim kendime. Yeter ki Allah’ın rızası için yaptığıma laf etmesin diye…

    Dediğin gibi ablacığım inşaAllah onada nasip olur iman,ibadet, ahiret hazırlıkları…

    Cevapla

 35. Hayırlı cumalar dostlarım. Toptak ben de bu günlerde aynı duyguları yaşıyorum.Suriyede yanan vahşeti düşündükçe,yemeye içmeye gülmeye hakkımız yok diyorum.Elimden geldiğince bu yaşıma kadar Rabbimi bir an olsun aklımdan çıkarmamaya çalıştım.Lay lay lom bir hayatım olmadı .Çocuk olmadan büyüttüler bizi.KEŞKE daha bilinçli bir ailem olsaydı.Babamı bir kez namaz kılarken görsek seviçten oturup ağlardık babam namaz kılıyo diye.Ahiret ve ötesi diye bir kiap vardı orta okul dönemlerindeydim evirip çevirip babamın gözünün önüne koyardım belki babam etkilenirde namaza başlar.Nerdeeeee bin debir cuma namazları.Babam gençliğinde dua öğrenmemiş namazin nasıl kılınacağından haberi yok .Yıllar böyle geçti.emekli oldu.Şimdide kaç senedir felç.Sadece ye iç yat.Onu gördükce içim yanıyor.ondan birkaç sene sonrada annem felç oldu.Annem hiç okula gönderilmemiş , ne ilginçtirki anneanem okula gitmiş şimdi kur’an elinde harıl harıl ukoyor.Annem azmini kaybetmemiş hiç yürüyemezken
  kalkıp yürüdü sağ elini kullanamasada ihtiyacını görüyor.Namazınıda allaha şükür yıllardır kılıyor .Babamada bakıyor.
  Yemeğinide ,evinin temizliğinide kimseye bırakmıyor.En çok istediğim buradan bu sene tayin olup onların yanına gitmek.Ve anneme okuma yazmayı öğretmek sonrada kuran’ı kerimi .
  Allahımdan her zaman her şeyin hayırlısını diledim .Rabbime çok şükür,hayırlı bir yuvam ,merhametli bir eşim ,sağlıklı iki evladım var. Ben bana bu nimetleri eren Yüce Rabbime secde etmeyeyimmi, onu her daim zikretmeyeyimmi.Rabbim günahlarımızı affetsin ,onu herdaim zikreden kullarından eylesin.Biraz uzun oldu . NE OLUR HAKKINIZI HELAL EDİN .CUMANIZ MÜBAREK OLSUN.İYİ HAFTA SONLARI.

  Cevapla

  1. çok ibretlik yazdıklarınız aynen benim babam da öyle her seferinde namaz kılmasını hiç değise ölünce alnın da bu namaz kılıyordu diye gitmesini istiyorum yakında başlarız diyor baba şu yaşlardasın ergenliğe girmeyi mi bekliyorsun diyorum canım sıkılıyor üzülüyorum kızıyorum

   Cevapla

 36. yayinlamayacaginiza eminim ama yine de deneyim dedim.bir onceki yaziniza binaen yaziyorum “cok sivri dillisiniz”

  Cevapla

  1. asucum canım benim cahide nin bu günkü yazısı gayet yumuşak vede dosdoğru biraz düşünürsek hepimiz pay cıkarırız kendimize

   Cevapla

   1. 🙂 çok güzel bir yaklaşımla uyarmışsın leylacım ama buna benim sözüm şu ( ASU EDEPTEN YOKSUN VE HİÇ AİLE TERBİYESİ GÖRMEMİŞ BİRİSİN SENDE. ALLAH SANA AKIL FİKİR İHSAN ETSİN)

    Cevapla

    1. esbinalcim görüyorumki 32 yaşındasın bende 41yaşında 4 çocuk birde torun sahibiyim burda istanbuldaysan seninle tanışmak istiyorum bilgleriniz ve hoş sohbetiniz için

     Cevapla

     1. dün benimde aklıma geldi aslında buradan arkadaşlarla realde tanışmak ama , leyla ablacım ben Ankaradayım 😦

      Cevapla

 37. ALLAH senden ve diyer kardeşlerden razı olsun okadar bir konuya değinmişsin ki anlatamam zten senin sayende namaz kılmaya baskadım daha önce hep bahane üretiyordum ama seni önceki yazılarını okudukca herseyi anlamaya basladım okadar aydınlatıcı konular acıyorsunki allah senden razı olsun

  Cevapla

 38. Canim Cahide ablacim, bizlere ”KUL” oldugumuzu hatirlatan guzel yazilarindan birisi. Islamin neresindeyiz ? Muslumanim derken neye gore inanip, neye gore amel ediyoruz. Atalarimizdan gorup, ogrendigimiz dinemi? yoksa Rasul ve Kitaplarla desteklenmis dinemi? Burda Kanada’ da tanistigim Hacer isminde bir arkadasim vardi. Kendisi Mekkeli , hatta benim evim Kabe’ ye 5dk, , bir gun Hacca gelirsen sadece beni ara derdi, simdi ailecek tekrar Mekkeye donduler. Ne zaman bir araya gelip sohbet etsek, bana soyledigi hep birsey vardi ” su anda Mekke topraklarinda bizim bircok ibadet diye yaptigimiz Bidatler belkide dunyanin hicbiryerinde yoktur Berran derdi” Aman Allahim diyorum, Mekke islamin gunesi, Rasulun gozunun nuru ve iman var ama ameller nasil ? cahiliye devri hic bitmeyecek mi? Rabbim bizleri ve evlatlarimizi hakkiyla iman eden ve Kelaminda zikrettigi salih amellerle defterini dolduranlardan etsin

  Cevapla

 39. Allah’ım sizden razı olsun bize o kadar güzel faydalı bilgiler veriyorsunuzki.Rabbim gönlünüzdeki hayırlı düşünceyi versin.

  Cevapla

 40. Neyi bekliyoruz bilemiyorum, anlamlandıramıyorum fakat Suriye’de Müslümanlara, Rabbim Allah dediği için türlü işkenceler yapılırken, hala tekrar tekrar sorulup esed demediğinden dolayı elektrikli testere ile boynu vurulan din kardeşlerim aklıma gelince, kıldığm namazdan, çektiğim zikirden, oturduğum şu evden, bolca nimetlerden, geniş ailemden, kısacası kendimden utanıyorum.

  Rabbim Allah diyerek son nefesini veren, bu uğurda Rabbi için canını veren Müslüman kardeşlerimiz bizden davacı olmaz inşaAllah ‘o gün’…

  Bizler o halde olmadığımız için, korkmadan Rabbim Allah, Peygamberim Muhammede Aleyhisselam, dinim İslam, kitabım Kuran diyebiliyorsak, bunun için kimse bize bir ceza kesmiyorsa, korkmadan tesettürümüzle dolaşabiliyorsak; yaptığımız ibadetler yeterli değil. Bunu bilir bunu söylerim. Rahat içinde olduğumuz için, o kardeşlerimizin bizim üzerimizde hakları olduğu için daha çok daha çok ibadet ve şükür etmeliyiz…

  Rabbim hepimizin gözünü açsın…

  Cevapla

  1. SELAMUN ALEYKUM Allah a doneceginiz sonra herkesin kazancinin kendisine eksiksiiz geri verilecegi ve hic kimsenin haksizliga ugratilmayacagi gunu aklinizdan cikarmayin (Bakara suresi 281) Bu sure Peygamberimiz as en son inen ayettir burada iste kulum kuran ve icindekiler ve o gun gelecek diye nokta kor gibi ayagini denk al der giibi sonra uyarmadi gelmedi gormedim bilmiyordum gibi ama ama ama ama sizinde degindiginiz gibi olmayin diye Allah u Teala uyariyor yaratan O bilen O bize dusen ama dedirtmeyen bir hayat surmek keskesiz bir hayat dilegiyle yazinizi yazan kaleme saglik nice yazilarda gorusme niyetiyle vesselam

   Cevapla

  2. Cahideciğim,………………………………. Söyleyecek sözü olmayan acizlerdenim.Allah cc cümlemizi emirlerini yerine getirenlerden eylesin inşAllah.Hayırlı Cumalar.
   ARO

   Cevapla

 41. Yazını sıcağı sıcağına okudum Cahide abla… Gerçekten biz nasıl bir hayat yaşıyoruz? Bu “özgürlük” kavramı bizi nasıl da Allah’ın sınırlarını tanımayıp kafamıza göre takılma noktasına getirdi? Allah rızası adı altında nasıl Allah’ın emri ihlal edilebiliyor? Başörtüsü nasıl böyle acaba gerçekten gerekli mi noktasına getirilmiş? Evlilikler nasıl dinin yarısının sağlama alınması noktasından, “gelip gelmeyeceği belli olmayan bir geleceğin” maddi kaygılarının sağlama alınması niyetiyle kurulan bir müessese haline gelmiş? Ve çoğu nefs nasıl da halinden memnun… Çok kazandıran iş, çok güzel-yakışıklı eş arayışlarıyla geçen ömürlerde cenneti arayışa ömürden gün kalmıyor…

  Cevapla

 42. neyi bekliyoruz? bilmiyorum? neden bilmiyoruz düşünmeliyiz:( nefsimizmi ağır basıyor yoksa günlük telaşlarımızmı.
  ablam benim sana başka bir sorum olacak,çocuklara Allah’ı nasıl anlatmalıyız? 4 yaşındaki kızım Allah nedir diye sordu ilk şaşkınlıkla ne diyeceğimi nasıl doğru anlatacağımı bilemedim sen çocukların bu yaşlardayken nasıl anlatmıştın?hadi kzım amin yapalım dedim (kolay anlasın diye dua edelim anlamında söylüyordum) legolardan kule yapmış, bak anne amin yaptım olmuşmu dedi çok şaşırdım nasıl anlatacağımı bilemedim yardım edersen çok sevinirim ablam.

  Cevapla

  1. sorduğum soruyla ilgili sitelerde dolaşırken bir şiir okudum çok beğendim müsedenizle paylaşmak istedim.
   BİZ BİZDEKİ SUÇ

   Müslümanlar neden böyle perişan?
   Sebebini sorup arıyor muyuz?
   Bence bu işin sebebi müslüman.
   Acaba farkına varıyor muyuz?

   Müslümanlık çünkü adımız bizim.
   Adımız gibi mi tadımız bizim?
   Eksik mi dedimiz, kodumuz bizim?
   Fitnesiz, fesatsız duruyor muyuz?

   İslamın şartı beş, İmanın altı,
   Diyerek işleriz bütün bütün hattı.
   Aklımıza gelmez toprağın altı.
   Emaneti sağlam tutuyor muyuz?

   Esiri olmuşuz malın, servetin,
   Zinanın, sehvetin, kovu gıybetin,
   Vatanın, milletin, dinin devletin,
   En ufak işine yarıyor muyuz?

   Bu devirde kimin kötü halı var?
   Şimdi itin bile özel yalı var.
   Hepimizin iyi kötü malı var.
   Fitreyi, zekatı veriyor muyuz?

   Birbirine düşman zengin ile fakir,
   Birinde hamd eksik, birinde şükür,
   Hepinizde ayrı değişik fikir,
   Birlikte üç adım yürüyor muyuz?

   Elin gözünde ki çöpleri tek,tek,
   Görüp gösteririz kaçırmayız pek
   Kendi gözümüzde mertek var mertek.
   Biz bizdeki suçu görüyor muyuz?

   Neyi öğreniyoruz, neyi duyuyoruz?
   Karnı evde, beyni nerde doyuruyoruz?
   Oğlumuz, kızımız, nasıl büyüyor,
   Üstüne kol kanat geriyor muyuz?

   Kitabımız Kur’an ilim kokuyor,
   Kaç müslüman günde açıp okuyor?
   Okuyanda işte öyle okuyor.
   Mânasına kafa yoruyor muyuz?

   Mademki her nefes hakatan hediye,
   Dünya malı için hakkı unutmak niye,
   Bugün Allah için ne yaptı diye,
   Akşam kendimize soruyor muyuz?

   ARİF olan ham laf ezmez gardaşım,
   Bir destanla bu dert bitmez gardaşım,
   Müslümanım demek yetmez gardaşım,
   Müslümanca hayat sürüyor muyuz?

   Ozan Arif

   Cevapla

  2. Bu yaştaki çocuklara çok ayrıntılı olarak bir şeyler anlatmak zor. Basit bir kaç cümleyle açıklama yaptığında bu onlar için yeterli olacaktır. Sana abes gelen cümleler kurarsa üzerinde durma, sert çıkışlar yapma. Onların henüz soyut kavramı gelişmediği için Allah, cennet ve cehennem gibi kavramları tam anlamıyla anlatmaya çalışmamalı. Ben bu yaşlarda en çok Allah ve Peygamber sevgisini aşılamaya çalışmıştım.

   Mesela onları severken, “Allahım seni çok seviyorum. Sen bana ne güzel bir çocuk vermişsin.” Bir çiçeğe bakarken, “Allahım bu çiçeği ne güzel yaratmışsın. Sen ne kadar büyüksün” gibi cümleleri sık kurarak çocuğun kafasındaki Allah inancını oturtmaya çalıştım. Gereken yerlerde yapman gereken zikirleri sesli yapmak, babanın eve gelirken selam vermesi, hapşırınca Elhamdulillah+yerhamukallah gibi sözleri karşılıklı söylemek, bunların her biri bir eğitimdir. Bizler Rabbimizi ne kadar hatırlarsak ve çocuğa da bunu farkettirirsek, çocuklarda o kadar hatırlıyor, bu konuda hassaslaşıyorlar. Allah evlatlarımızı alnı secdeli, salih ve saliha kullarından eylesin…

   Cevapla

   1. Rahman ve Rahim olan Allahin adiyla…
    benim 5 yasindaki ufakliga, camide Adem ve Havvayi onlatmis hocasi.
    tabi benimki cennet ve cehennemi de kapmis ders aralarindan,
    eve geldi bi telas bi telas odasina cekildi…
    20 dak sonra falan yanima geldi, anne ben ebeme (esimin annesine yani) cok önemli bi
    resim yaptim, bugün bu resmi ona götürmemiz gerek acil…ama nasil telasli cocuk.
    sordum ne resmi diye… elma agaci dedi…
    anlamadim tabi ne demek istedigini. resmi bana gösterdi, 2 elma agaci boyamis birin üzerini cizmis.
    “anne biz biliyoruz müslüman oldugumuzdan hangi agactan elma yememiz gerektigini , Allahin, Ademle Havvaya yasakladigi elma agacindan yemesin ebem.oda müslüman olsun. Allah onuda cennete koysun, cehennemde müslüman olmayanlar ve kötü insanlar girecekmis,eben iyi ama müslüman degil.”
    subhanAllah ufak anlamaz dedigimiz cocuklar o kadar akilliki…
    sorun bazen kendimizin bile sorulara cevabi olmadigi icin, cevap veremiyoruz ufacik cocuklarimiza

    Cevapla

 43. Kulluğumuz o kadar zayıfki bazen utanıyorum RABBİME tam kulluk yapamadığımız için RABBİM senin merhametin olmasa halimiz nice olur eskiler söylerya hani ALLAH bize iyi ekmek veriyor diye hakikaten öyle. Öyle günahkar öyle zalimizkİ günahı işliyoruz sonrada nasıl olsa ALLAH affeder diye kendimizi teselli ediyoruz kulluk bumudur kendime soruyorum .ne yaptığımız ibadetler ne başka birşey ahirette gerçekten beni kurtarırmı yazık çok yazık RABBİM BENİ , BİZİ KENDİMİZE GETİR NE OLUR GÜZEL OLAN RABBİM SEN GAFfARSIN ,SETTARSIN ŞU ACİZ KULUNUN GÜNAHLARINI BAĞIŞLA MERHAMET ET RABBİM bizlerin kulluğunu kabul eyle RABBİM razı olacağın işler yaptır müslüman olarak canımızı al .Bu yorumu okuyan bütün kardeşlerimin sıkıntılarını gider. kalplerinde olanı haklarında hayırlı eyle . selmakerem kardeşimin eşinede bir an önce hayırlı bir iş nasip eyle yüzlerini güldür yaRABBİ (amin)

  Cevapla

  1. Pişman olup günahlarında ısrar etmezsen, nasuh bir tevbe edersen, Rabbimiz mutlaka affeder kardeşim.

   De ki: “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir.”(Zümer:53)

   Cevapla

   1. hz ebu bekır r.a bırgun bır cevız ıcın kavga eden cocukların arasına gırer.durun ben sıze pay edeyım der.cevızı kırar ıcı bos cıkar.mubarek,cocuklara doner.bılıyor mususnuz der ugruna dovustugumuz dunya bu ıste… dunyanın yalan oldugu bu hayatta herkese [kaldıysa] huzurlu gunlerrr.cumanız mubarek olsun dostlarrrr. dua dılencısı sızden bıkmadan yıne dua bekler.bugun yunusun tıp ta randevusu var pazartesı norolojı daha sonra goz oyy oyyy oyyy bugun sabra cok ıhtıyacım var…

    Cevapla

   2. Allah razı olsun ablacım yine içime dokundun bişeyleri titrettin ama şunu söyleyebilirim sana. İnsanın tesetüre girip namaz kılması ile de sonuçlanmıyor herşey şeytan daha da fazla uğraşıyor böylesi kişilerle… ama ipi bırakmamak gerek sıkıca sarılmak gerek Rabbimizin ipine…Rabim sıratiı mustakim den ayırmasın inşallah.. Bu yazı doğru zamanda geldi… Rabbim düzelmeye vesile kılsın inşallah…Dua ile…

    Cevapla

   3. CANIM cahidem yine çok güzel yazmışsın.aslında hepsi bildiğimiz ama her okunduğunda sanki ilk defa okuyomuş gibi içimiz cız eder.RABBİM biz kullarını yolundan ayırmasın.Hazreti Ali r.a bir günahkara (Senin Allah Tealanın rahmetinden ümitsizliğe düüşmen günahından daha büyükdür.)buyurmuşlardır.MÜ’mine yakışan(bü yük günahları olsa dahi)ALLAH’ın rahmetinden ümidini kesmemektir.
    daha yazıcaktım ama daha dün girdi sayfaya bugün coştu demiyesiniz :d hepinizin ALLAHIM işlerinizi rast getirsin CANLARIM!

    Cevapla

  1. Hiçbir insan Allahın affedemiyeceği kadar büyük bir günah işleyemez Sultan kardeşim …yeter ki tevbesinde samimi olsun …

   Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s