Doğal Güneş Kremi

Bir Taziye Mesajı Daha Gerek!

taziye mesajıKendinizi evinizde temizlik yaparken düşünün. Siz temizlik yaparken bir gözetleme odasında 4 tane dedikoducu kadının sizi çekiştirdiğini hayal edin. Yaptığınız her temizlik için bir laf söyleniyor.

-Bak gördün mü, aynı bezle hem masayı hem sandalyeyi siliyor!

-Sildiği aynada kendimi bile göremem ben!

-Doğru düzgün su bile kullanmadı iğrenç!

-Ayyy pisliğe bak! Böyle mi temizlik yapıyormuş bu? Objelerin tozunu bile almadı!

-Bir de ben titizim diyordu sevsinler senin titizliğini!

Varsayın ki; sonra gelip temizlediğiniz yerleri geziyor ve eleştiriyorlar. Parmaklarıyla çerçevelerin tozunu kontrol ediyorlar. Bir de suratlarında şirret bir ifade! “Iyyy” deyip burun büküyorlar…

Olur mu böyle bir şey sizce? Hani yemekteyiz programında da böyleydi. Yemek yapan ev sahibinin arkasından acımasızca eleştiri yapıyorlardı. Ama o program kartel medyasının TV’lerinde çıkıyordu. Buna benzer pek çok program da hâlâ yayınlanmaya devam ediyor…

Bir de başka bir Tv var. Siz iyi bilirsiniz o kanalı. Sahipleri Müslüman hani! Kurulurken ne vaadlerle, ne hayallerle kurulmuştu. Tıpkı camiye para toplanır gibi toplandı halkın paraları. Kadınlar altınlarını, dişlerinden tırnaklarından artırıp biriktirdikleri paralarını verdiler. “Yeter ki bizim de bir kanalımız olsun, bizim değerlerimizi korusun” dediler.

Aradan yıllar geçti…Şimdilerde her kesime hitap eden kanalları ve programları var. Her nabza ayrı şerbet vermekte, her kesime mavi boncuk dağıtmakta  üstlerine yok! Herkese hoşgörülü, her halta tahammüllüler! Bir tek kral çıplak diyenlere tahammülleri yok.

Şimdi de konu komşu nasıl çekiştirilir, alemin yaptığı temizlik nasıl eleştirilir? Gıybet, suizan nasıl yapılır? Öğrenmek isteyenler için büyük bir özveriyle çalışıp acayip bir program hazırlamışlar. “Evim evim temiz evim” adlı programla, evleri temizliyor, kalpleri zift gibi karartıyorlar. Alâ! Aliyyül Âlâ!

Ama biz bu hizmet ehli kardeşlerimizi hep üstün hoşgörüleriyle tanıyorduk. Şimdi bu hoşgörüsüz, negatif enerji yüklü program da nereden çıktı?!  Varını yoğunu bu kanal için feda eden annemin hangi yarasına merhem olacak, hangi aç ruhları doyuracak bu program?

Yayıncılık etik ilkelerinin içinde:

 1. İnsan onuruna, temel hak ve özgürlüklere saygılı olmak,
 2. Özel hayata ve mahremiyete saygılı olmak,
 3. Kadınların sorunlarına duyarlı olmak ve kadınları nesneleştirmekten kaçınmak. Maddeleri olan güya (!)Müslümanların kanalında çıkan bu program, hangi insanın onurunu korumaya yöneliktir? Hangi özel hayata ve mahremiyete saygılıdır ve hangi kadının sorunlarına çözüm getirmektedir?

Bu hezeyan dolu programla nasıl olur da kadınları bu kadar seviyesiz bir duruma düşürür, kadınları akşama kadar sadece temizlikle uğraşan aptal bir kesim olarak göstermeye kalkarsınız?

Böyle rezil bir programı hazırlarken hangi Hoca!dan fetva aldınız? Yine hanginizin rüyasına Peygamber(s.a.v) girdi söyleyin?!

Bu program neye hizmet eder, kimi feyizlendirir? Siz insanlara ahlaksız, aşağılık, edepsiz bir işi öğütlediğinizin farkında mısınız? 

“Birbirinizin gizli hallerini araştırmayın. Kiminiz kiminizin gıybetini etmesin. Hiç sizden biriniz ölmüş kardeşinin cesedini dişlemekten hoşlanır mı? İşte bundan hemen tiksindiniz! Öyleyse Allah’ın azabından korkun da bu çirkin işten kendinizi koruyun. Allah tevvabdır, rahimdir” (Hucurat sûresi, 12)

Aşağıda birileri hizmet diye çırpınırken, eşi dostu, konu komşuyu gazeteye, dergiye abone edeceğim diye yırtınıp dururken ve çoğu gerçekten Allah rızasını gözetirken, yukarıda olan zat-ı muhteremler! ne ile meşguller farkında mısınız?

Gıybet’i “En münafıkça günah” diye nitelendiren Hoca Efendi’ye ve sevenlerine sesleniyorum. Bu ve buna benzer programların Allah rızasına hizmet için kurulan kanalınızda yayınlanması, sizin değer yargılarınızla örtüşüyor mu? Çalgı, çengi, sazlı, kızlı şarkılı olimpiyatlar, çocuklarım görecek diye korktuğum ahlaksız reklamlar ve gıybet şampiyonu yeni programınız yüreğinize dinginlik veriyor mu?

Ne zaman Hak için haykıran dillerinize tanık olacağız? Ne zaman hakikate açılacak sözleriniz? Ne zaman hatalarınızı fark ettirmek için sizlere uyarılarda bulunan kardeşlerinizin sesine kulak verecek, idrak etmeye çalışacaksınız? Ne zaman uyaranları mikserci, fitneci, hoşgörüsüz diye yaftalamaktan vazgeçeceksiniz? Ya da ne zaman gerçek tarafınızı belli edeceksiniz?

Zamanı kokutanlar mürteci diyor bana;
Yükseldik sanıyorlar, alçaldıkça tabana.”

Kimlere ne mesajlar çekti pek muhterem hoca efendi! Şimdi Hocanın yeni bir taziye mesajı vermesi gerek. Hizmet diye yola çıkan Müslümanların, reyting uğruna can veren erdemleri, ahlaki değerleri,  hezimete uğramış hizmetleri için bir taziye mesajı daha vermeli!

Cahide Sultan

Comments are closed.

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ümmü ümera nesibe says:

  selam cahıde hanım nasılsınız yazınız sert ama yazdıgınız dogru bende sevmedım programı seyretmedım sadece reklamını gordum bır de sızın dusuncenız hareketınız nedır ben nurcu ustadın talebesı hocaefendının dınleyıcısıyım burda sert ıfade kullanan ve cemaaten olan arkadaslara şaşırdım bız hoş goru derken kendi kardeşlerimizi işindışında tutma fikrini anlamadım sertleşme falan neyse bız kımsenin anlamasını beklemiyoruz zaten hoş gorulu olun yeter dua edin kimse kim seyi düzeltemez kalpler ALLAHIN elindedir amma dularınız mutlaka fayda eder.bırde dınde radıkallık yoktur radıkalmısınız dıye yazan kardeslere kuran sunnet tektır selametle

 2. Sevdenur91 says:

  yazdıklarına can-ı gönülden katılıyorum can parem.:)ve yüreğine kalemine sağlık.Bende, seni çok seviyorum, bilgine arz ederim:)) bu yazıyı yazan o güzel ellerinde de öperimm.

 3. Sakir Diz says:

  Allah hepimize niyetimize gore muamele edecek. Herhangi bir tartismaya girmek istemiyorum. Sadece Allah’tan niyetlerimizi tashih etmesini diliyorum. Niyetimiz hakikati bulmaksa ne ala. Yok kalp kirikliklarimizin, kizginliklarimizin, baska olumsuz duygularimizin hesabini sormak ise buna katilamayacagim.

 4. Zuleyha says:

  Korkak cahide bunuda kaldır madem ortaya birşey atıyorsum dibe koşeye niye giriyorsun cıkıp yiyitcesavunsana benim yazılarımı kalldırıyorsun korkm sana senin yalakaların varken birşey olmaz hele esbinalmidir ne karın ağrısıysa ğoya eleştiriyormuş eleştiri değil zincirini koprmak denir buna benim sanada onada sizi destekleyen kim varsa nacizane tavsiyem birkaç seans kuduz aşısı vurulun belki suçsuz insanlara saldırmaktan vaz geçersiniz

  1. Bu yorumunu da kaldırırdım ama sadece ibret olsun diye yayınlıyorum. Saldıran kimmiş görsün kardeşlerimiz.

   Ben senin gibilerin hoşgörüsünden ALLAH’a sığınırım.

   La havle ve la guvvete illa billah!

 5. ümmühan says:

  çok teşekkür ediyorum. çok güzel bir konuya değindiniz. hoşgörü ve diyalog adı altında çalgılı çengili çocukları çıkarıyorlar.hiç kimseninde sesi çıkmıyor.tv de buna benzer programlarda yapılıyor bu kanalın yaptığının onlardan farkı nedir?

 6. Dogru soze ne denir. Duygularima tercuman oldunuz. Allah razi olsun. Hizmet diye mangalda kül birakmayanlar yine savunacak birsey bulurlar ama musluman ayni delikten iki kere isirilmaz pirim vermiyor cogu kimse bunlara. Hizmet bu kadar basit degil. Digerlerinin her yaptigi rezillige alternatif birsey yapmak zorunda degiliz.Kuran ve sunnetten ayrilmayslim yeter.

 7. Sozu suzup soyleyebilmek cok zor,,,Konumu geregi konusanlar hem hikmetli hem muhakemetli olmalilar,,,Acisi vicdanda duyulan hangi hata telafisizdir.

 8. SelmaKerem says:

  Yayının fragmanını bende gördüm yazık biz kadınlar kendimiz ne kadar da küçültüyoruz.Hakkımızda tanımadığımız insanların konuşmasına izin veriyoruz,dedikodu,gıybet akla zarar konuşuyorlarda konuşuyorlar.10-15 dk kadar izledim bunaldım.Yapmacık temizlikler yapmacık konuşmalar.Allahım sen bizi böyle işlerden alıkoy ne olur.Cahidemin yazdığı her şeye noktası virgülüne katılıyorum.O kanal ismi vermemiş kişi ismi vermemiş ama Samanyolu tv kimlere hizmet veriyor Fethullah Gülen hocaefendiniz kimlere efendilik yapıyor bilemiyorum.
  Hoş daha öncede belirtmiştim ben tekke zaviye ıvır zıvırlara el etek öptüren hoca hanımlara ve beylere(hoş hanım bey diyorum oda benim uslubumdan dolayı yoksa o lafı onlar haketmiyorlar)Allah diye yapmacık gözyaşı dökenlere hocayım diye etrafta salına salına kanal kanal gezip karşıosında İŞlsma yakışır şekilde giyinmeyen kadınların ağız içlerine dekoltelerine bakarakj vaaz vermeye çalışanlara akıl fikir ermiyor ben hiç erdiremiyorum.
  Bu öve öve birtemediğiniz eteğini elinbi öpmek için yarışa girdiğiniz hoca kimdir ne yapar ne eder öncelikle yaşamını abd de devam ettiren bu din adamından bize ne hayır var bilemedim.
  Etrafımızda görüyorum okuyorum vede biliyorum gazetelerini zorla aldıran,vakıflarına kayıt olan herkese fakirlerden bile toplanılan para ve yardımların dağıtıldığı bir grubun islama ne gibi hizmetleri olabilir acaba
  Uzun olacak ama size birşey anlatmadan geçemeyeceğim.Öz be öz annemle teyze çocukları olan sözde akrabamız zamanında annem gibi şalvarlı yağlıklı bir kadındı.Ne zamanki bizler 8-9 yaşlarına geldik etrafımız çevremiz değişti.13-15 yaşlarında farklı kesimlerden farklı insanlarla dolan çevremize bu vakıftan bazı insanlar geldi.Vakıflarına annemi ve teyze kızını kayıt yapmak istediler.İşte şu kadar zaman harcayacaksınız şunu yapacaksınız falan filan.Annem kabul etmedi edemedi.Teyze kızı kabul etti.Annem süt satan onlara göre Allahın köylüsü garibanı oldu çıktı.Hamd olsun HELAL ya kazancımız.Yazarken bile ağlıyorum artık gücüm kalmadı böyle aşağılanmalara.Hoş Rabbim katında belki üstünüz umudumuz o yönde ama insanların bizden farklı yaratıklarmış gibi bizi hakir görmelerini hazmedemiyorum.Bağır çağır yüzlerine ne olduklarını haykırmak istiyorum ama olmuyor.Neyse zamanla teyze kızı şalvardan eteğe yağlıktan yazmaya eşarba pardesüye geçti,kuran okumayı öğrendi.Çocukları okudu adam oldu!!Benim ipsiz sapsız (aaah kardeşim Rabbim seni ıslah etsin.)bir kebapçı yanında çalışmaya başladı.Sırf bebim kardeşim o kebapçıda çalışıyor annem pardesülü değil süt satıyor diye oraya ne lahmacun verirdi nede ekmek alırdı.Szin vakıflarınızda üyelerinize öğrettiğiniz bunlarmı.İnsanı aşağılamakmı,hakir görmek mi.Kuran nasıl gizli okunur ya insan okuduğunu öğrendiğini söylemezmi.Boş zamanlarda hadi gel teyze kızı gelemiyorsun ama ben kuranı öğrendim bir harfte olsa sen öğren diyemezmi.Her fırsatyta okuyamıyorum öğrenemiyyorum düzenli gittiği kurslara gidemiyorum diyerek yalan söylemek okuduğunuz KİTABA YAKIŞIYORMU.O kitap yalan ile alakalı hiçmi ayet barındırmıyor içinde.
  O yüzden sahip çıktığınız hocanızın müridleri olarak kendinize gelin sahip çıktığınız kanalın izleyicisi olarak bizim ahlakımıza örf adetimize yakışan şeyler yayınlamaları için baskı yapın.
  Ama biz herkese nasıl ulaşacağız bahanesine sığınmayın.Dilerseniz ADALETLİ OLMAYI İSLAMI YAŞAYAN HER İNSAN GİBİ SİZDE BAŞARABİLİRSİNİZ.Ki bunu yaparsanız yapmak için bir adım atarsanız RABBİM size bin adımı nasip eder.
  Çok doluyum ya ağlamaktan nasıl yazdım ne yazdım okumadım öyle yolluyorum.Oğlum ağlıyor eşim kzıyor.Nasipse gene gelirim inşallah.
  CAHİDE İYİKİ VARSIN İYİKİ HAYATIMDASIN.İYİKİ SENİ TANIMIŞIM.
  KEŞKELERİM SNEİNLE BİTTİ.İYİKİLERİM ÇOĞALDI NUR YÜZLÜM.

  1. SelmaKerem says:

   Esselamualeykum Cahidem,konuşamadık uzun süredir nasılsın gülüm.Rabbim her daim iyilik versin inşAllah.
   Hayırlı sabahlar olsun herkese,uyuyamadım bir türlü.Kalktım geldim geri ikinci evime huzur bulduğum yere..Bu mesajı uyku tutmayan yazdıklarını okumakta zorlanan şişmiş gözlerimle yazıyorum.
   Fethullah Gülen ile alakalı birşeyler daha yazmak istiyorum.
   Hocaefendi!acep neden evlenmemiş,rüyalarda evlenilmemesi söylenen zat Efendiler efendisinden dahamı üstündü ondan dahamı fazla hizmet veriyor,verecek bu İslama da efendiler efendisine bir kaç evlilik nasip eden Rabbim hocaefendiye etmemiş.Düşünmek lazım.Kendisini böyle itham ederek üstün olduğunu belirtmeye çalışmaktan başka amacı yok efendinizin.(ben öyle düşünüyorum)Evet iyi güzel şeylerde yapıyordur,İslama faydası dokunmuştur,bir fakirin bin zenginin vakıfları aracılığı ile ihtiyaçlarını gördürmüştür.Lafım yok.Ama bu evlilik konusuna takıldım kaldım ben.
   Şemsi Tebrizi bile Kimya hatun ile evlenirken ben sana erkeklik adına birşey veremem,vereceğim tek şey sana can yoldaşlığı ve hasbihalim derken Mevlana ver niceleri İslama hizmet için evlenmemeyi neden düşünmemişler.Soruyorum Şems gibi gelseydi ölüm yada gelecek olsa kaçımız gideriz koşa koşa.Gidermi acaba meraktayım fazlaca.

   ALINTI BİR MESAJ İLE DEVAM EDEYİM
   Hoca Efendi birkaç defa evlenmeyi düşünmüş. Fakat bu gibi zatlar manevi plandaki gelişmelere çok önem veriyorlar. Hatırlarında diyor ki, “Evlenmeye karar verdim. Ertesi sabah bir arkadaşım gelip şöyle dedi: ‘Bir rüya gördüm. Rüyamda Fethullah Hoca’ya söyle, evlenmeyi sakın düşünmesin, diyorlardı.'” Rüyayla amel edilmez. Bunu Hoca Efendi’nin kendisi de söylüyor. Fakat bir hafta arayla başkaları geliyor: “Rüya gördüm. Rüyamda Hoca Efendi evlenmesin, dediler.” Bunlar etkiliyor. İkincisi de şu: Hoca Efendi kendisini dine hizmet konusuna öyle kaptırmış ki şunu açıkça söyleyebilirim, evliliğe fırsatı olmamış. Ben de diyorum ki, iyi ki evlenmemiş.

   -Soruyorum bunu yazana neden iyiki evlenmemiş acaba.
   Birde cemaatin konuştuğu önemli bir mevzu var.Hocaefendi ölürse yerine kim geçecek.Okuduğumda şaştım kaldım.Kim geçerse geçsin.İşte bu zihniyet ile İslamı amaçlarınıza araç ederek,din üzerinden siyaset yaparak,İslam adına çıkılmış olan yoldan dönülüpte reyting uğruna asıl amaç unutulup başka yollara maddi amaçlı sapmışsanız sizin İslama ve İslamiyete verebileceğiniz birşey yoktur kanaatimce VESSELAM

 9. Anlamıyorum sizi cahide hanım siz Said Nursî nin fikirlerini benimsediğinizi söylüyor ayrıca onun güvendiği bir talebesini eleştiriyorsunuz?amacınız nedir bilmiyorum fakat iyi olmadığı belli provokeci olduğunuz belli şunu da belirtmek isterim ki sizin yandaşlarınız ve siz ahirette nasıl hesap vereceksiniz? Bu yazılarınıza çok güvenmeyin yakında bu sitede çöker Şunuda bilinki hocaefendi cemaati istese size haddinizi bildirir fakat sizi sallamıyor beni bu yazılarınızda çıldırtıyorsunuz Allah belanızı verecek elbet!!!!

  1. Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr!

   La Havla vela guvvete illa billah!

  2. bahsi gecen cemaatin faaliyetleri (henuz iclerine girip ziyadesiyle hasir nesir olmadiysaniz), disaridan cok muntazam ve gercekten allah rizasi icin yapilan hizmetler gibi gorunur… keske gercekten boyle olmus olsalardi, elestirmek yada kinamak yerine destek ve duaci olurduk bizde. yurtdisinda insanlarin musluman olmalarina vesile olduklarini belirttiniz, dogrudur allah diledigi el ile duyurur islami.. bende yurtdisindayim islami ulkelerden birinde.burda ailesinden cevresinden yasam tarzi olarak gorerek ve yasayarak ogrenir cocuklar, erkek cocuklar kimsenin uyarisi olmadan mescidde namazini kilmaya gider, kizlar 8 10 yasinda baslarini ortmek ister kendi istek ve hevesi ile, cunku goruyor.. ama 3 4 yil oncesinde acilan malum turk okulunda hal boyle degil, temiz guvenilir diye gonderilen cocuklarda ne tesettur muhabbeti, ne namaz sevgisi.. cocuklarin anne babasindan istedigi seyler kapitalizmin esiri olan gencligin istedigi turden.. su marka ayakkabi bu marka canta.. neden bizim evimiz arkadasiminki kadar luks degil vs. bunlari yakinlarimdaki arkadasimin cocuklarindan duyuyorum.. cocuklar hamur gibi nasil sekillendirilir, neyi gorurse ona heves ederler. bunlari degilde en guzel sekilde kuran okumaya, yada diger islami ilimlerde ilerlemeyide isteyebilirdi ailesinden.. burdaki normal okullarda okuyan cocuklarin istekleri gibi..
   sadece bu cemaat o cemaat degil hepsinin icindeki ve toplumdaki yanlisliklari peygamberimiz s.a.v. in emrettigi gibi, ya elimizle duzeltmeli yada dilimizle ikisinede gucumuz yetmiyorsa kalbimizle bugzetmeliyiz.. buda imanin en zayif noktasidir..
   cemaatlerdeki halis niyetli insanlari da kurtarsin rabbim, yada ins o insanlarin eli ile islah etsin, aslina dondursun rabbim sozde islami olan bu cemaatleri…amin…….

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: