Kaç Adam Gibi Adam Kaldı ki?

Abdullah ibn Mes’ûd (r.a)’tan rivayet edilmiştir:

“ALLAH dövme yapan ve yaptıran kadınlara, yüzden kıl yolan ve yolduran kadınlara, güzellik için  diş törpülettiren kadınlara, ALLAH’ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet etmiştir.

Bu söz, Esed oğullan (kabilesi) nden Ümmü Ya’kûb denilen bir kadının kulağına gitmişti. Bu kadın, (o sırada) Kur’an okuyordu. Hemen Abdullah ibn Mesuda gelip (ona):

“Senden benim (kulağım)a gelen bu söz de ne? Sen dövme yapanlara ve yaptıran kadınlara, yüzden kıl yolduran kadınlara, güzellik için diş törpületen kadınlara, ALLAH’ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet okumuşsun!” dedi. Abdullah ibn Mes’ûd:

“Resulullah (s.a.v)’in lanet ettiklerine ben neden lanet etmeyecekmişim. Hem bu, ALLAH’ın Kitabı’nda da var” dedi. Kadın:

“Doğrusu ben mushafin iki kapağı arasındakileri okudum. Fakat böyle bir şey bulamadım” dedi. Abdullah ibn Mes’ûd:

“Gerçekten Kur’an-ı okudunsa, mutlaka bulmuşsundur. Yüce ALLAH, “Peygamber size neyi getirmişse onu alın! Sîzi neyden yasakladı ise hemen (ondan) vazgeçin  buyurdu” dedi. Bunun üzerine kadın:

“Gerçekten ben şimdi senin hanımının üzerinde bundan bir şey görüyorum” dedi. Abdullah ibn Mes’ûd:

“Git de bak!” dedi.

Bunun üzerine kadın, Abdullah ibn Mesudun hanımının yanına girdi. Fakat (onda bununla ilgili) bir şey göremedi. Abdullah ibn Mes-ûd’un yanına gelip:

“Bir şey göremedim” dedi. Abdullah ibn Mes’ûd:

“Bana bak! Böyle bir şey onda olsaydı, onunla bir arada olamazdık “diye cevap verdi.

(Hadisin lafzı, Müslim’e aittir.)

****************************************************

Bu hadis-i şerifi her okuyuşumda Abdullah Bin Mesud’un erkekçe tavrına hayran olurum. Sadece yüzünden kıl yolduğu için karısını boşayabilecek kadar gözü pek ve samimi bir sahabe. Rasulullah’ın hizmetinde bulunmuş, bir dediğini iki etmemiş, Rasulullah Aleyhisselam’ın  kendisinden Kur’an dinlemeyi sevdiği Alim bir Sahabe.

Geçen gün eşim yukarıda ki hadisi bana yeniden okuyunca:  “Nerde böyle adam gibi adamlar” deyiverdim.

Toplumda neredeyse her iki kadından biri kaşlarını alıyor. Hatta bazıları tümden alıp yerini kalemle boyuyor. Sadece İslam’ı bilmeyen kadınlar değil, İslam’ı  güya bilenler de alıyor. Bu Hadis’i bilmeyenler değil, bilenlerde alıyor. Eskinin hızlı mücahitlerinden bazılarının eşleri de kaşlarını alıyor. Üstelik pek çoğu bu hadis-i şerifi gittikleri toplantılarda mutlaka öğrenmişlerdir. Eminim buna.

Bugün kaç tanesi hanımına “kaşını alma” der. Uyardığı halde, kaşını almaya devam eden hanımını, kaç erkek Allah ve Rasulü’nün aşkı için boşamaya kalkar?

Yalnız dikkatinizi çekerim: Abdullah Bin Mesud Radıyallah-u Anh  hanımının sadece kaşlarını aldığını görse, onunla bir arada olamayacağını söylüyor. Halbuki bu bizim için ne kadar basit, normal bir fiil değil mi?

Peki Mübarek Sahabe bugün ki erkeklerin ve hanımlarının durumunu görse ne yapardı acaba? Hani; hanımını, kızını denize götürüp, yüzlerce erkeğin gözü önünde çırılçıplak durmasına ses çıkarmayan, bundan rahatsızlık duymayan hatta bunu çağdaşlık olarak nitelendiren erkek(!) lere ne derdi?

Yüzündeki, dudağındaki boyayla, alımlı saçlarıyla, bacağında bütün hatlarını hatta en mahrem bölgesini belli eden bir taytla dolaşan hanımının giydiğine ses çıkarmayan, karısına karşı şehvetle salyalı bakışlar atan erkeklerden karısını kıskanmayan adam(!)lar için ne derdi?

O (R.a) ne derdi bilmem ama Önderimiz, Hayat rehberimiz Rasulullah Aleyhisselat-u vesselam, bu erkekler için bir şey söylemiş. Şimdi ben söylesem topa tutarlar beni. Ama Vallahi ben söylemedim. Allah Rasulü Sallallah-u ve sellem buyurdu.

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Üç kişi vardır, Kıyamet günü Allah onlara nazar etmez: Anne ve babasının hukukuna riayet etmeyen kimse, erkekleşen kadın ve deyyûs kimse.” (Nesâî, Zekat 69, (5, 81)

(Deyyûs Arapça bir kelime olup, karısının ve yakınlarının namuslarına halel getirecek davranışlarına karşı gayret (kıskanma) duymayan, onların ırzlarını sakınmayan kimse demektir. Bu kelimenin Süryânice’den Arapçaya geçtiği de söylenmiştir..(Ibnü’I-Esîr, en Nihâye N/47) Türk Dil Kurumunun sözlügünde; “Karısının veya kendisine çok yakın bir kadının iffetsizliğine göz yuman kimse” anlamında sövgü sözü, diye tanımlanır.)

Timurtaş Hoca’dan Allah razı olsun, mekanını cennet eylesin. Deyyus’un ne demek olduğunu çok açık ifade etmiş.

DEYYUS KİMDİR? Tıklayıp dinleyebilirsiniz.

Tıpkı videoda dinlediğiniz gibi, insanlar haşa Allah Teala yokmuş, Rasulullah yokmuş, melekler yokmuş, cennet cehennem yokmuş gibi yaşıyorlar. Allah’a isyanın ayyuka çıktığı bir toplumu normal görmeye başladık ya, ben buna yanıyorum. Nasıl Müslümanız ki, sesimiz çıkmıyor? Elimizden bir şey gelmiyor? Sadece Ahir zaman deyip nasıl geçeriz?

Kaç adam gibi adam kaldı toplumda? Allah ve Rasulünün yolunda olmayan ve olmayı kabul etmeyen kadını boşayacak kaç adam kaldı. Kaç genç kaldı; “Giyimi, ahlakı, duruşu yaşantısı Allah Ve Rasulu’nün emirlerine uymayan kızı eş olarak kabul etmem!” diyecek?

Eşine Allah’ı hatırlatacak, her şeye İslam gözüyle bakacak, gerekirse eşine hocalık yapacak kaç adam kaldı?

Bizim yaşantımız Allah’ın kitabında ve Rasulü’nün Sünnetinde anlatılan, emredilen yaşantıya uyuyor mu? Biz nasıl Müslüman’ız? Bir daha düşünelim mi ne dersiniz?

“Siz sahabe yi görseydiniz deli derdiniz, onlar sizi görseydi bunlar Müslüman değil derlerdi.”(Hasan Basri R.a)

Cahide Sultan

156 Comments

 1. peki son sorum göğüs içinde aynımı sırtım çok ağrıyor çünkü çok soru sordum hakkını helal et

  Cevapla

  1. Eğer büyüklüğü kastediyorsan ona cevaz veriliyor canım. Çünkü sağlık sorunlarına, sırt ağrılarına sebep oluyor.

   Cevapla

  1. Yani eğer sağlığını tehdit eden, zarar veren bir durum varsa demek istedim. Örneğin burnundaki bir kırık nefes almanı zorlaştırıyorsa estetik ameliyat olabilirsin. Ama karın çatlakları için aynı şey söylenemez. Bu ameliyatlar sandığın gibi kolay değil canım. Aylarca ağrı çekiyorlar, vücut kolay kolay bu değişimi kabul etmiyor. İşin ucunda çok pişman olmakda var…

   Cevapla

  1. Canım bunu sadece estetik kaygısıyla yaptıracaksan caiz değil diye biliyorum ama herhangi bir sağlık sorununa yol açıyorsa yaptırmanda bir sakınca yok. Doğum yapan kadınların genç bir kız gibi olması elbette çok zor. Bu yüzden bu durumu kabullenmek ve eşlerinde anlayış göstermesi en doğrusu.

   Cevapla

 2. s.a cahide abla ismimi yazmadım benim sana bir sorum olucaktı estetik yaptırmak günahmı evliyim 3 çocuğum var çocuklardan sonra vücudum berbat şekilde bozuldu karnımın her tarafı çatladı vs ve çok morelim bozuluyor ne olur cevabını bekliyorum

  Cevapla

 3. بسم الله الرحمن الرحيم-Cahide kardeşim Allah hakkı haykıran dilinize fasihlik ve kuvvet versin, sizin elinizle ve dilinizle insalara hidayet ulaştırsın( amiin ). Bu hadisi şerifte beni en ziyade düşündüren kısım, Abdullah b.Mes’ud (r.a)’ın her ne husu olursa olsun, Rasulden gelen emre karşı tutumudur. onun hanımı hakkında: “Bana bak! Böyle bir şey onda olsaydı, onunla bir arada olamazdık” ifadesi Rasulden gelen bir yasağı göz ardı eden, ondan gelen bir emre teslimiyette itaatten kaçınan kimseye karşı kararlı tutumudur. Zira onlar Allah Azze ve Celle’nin Kur’an’ı Kerim de 40 küsür ayette: يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اَطٖيعُوا اللّٰهَ وَاَطٖيعُوا الرَّسُولَ
  ‘’Ey İman edenler! Allah’a itaat edin ve Rasule itaat edin…’’ ayetinin ne anlama geldiğini çok iyi bir şekilde idrak etmişlerdi. (itaat: ondan gelen emre teslimiyet ve nehyettiklerinden uzaklaşmak anlamında). Ve yine onlar: …فَلْيَحْذَرِ الَّذٖينَ يُخَالِفُونَ عَنْ اَمْرِهٖ اَنْ تُصٖيبَهُمْ فِتْنَةٌ اَوْ يُصٖيبَهُمْ عَذَابٌ اَلٖيمٌ ‘’… Onun (Rasulün) emrine muhalefet eden (karşı çıkan) kimseler başlarına bir bela ve acı bir azabın gelmesinden sakınsınlar’’ (Nur suresi, 63.) Ayetinin ne denli bir uyarı olduğunun farkına varmışlardı.
  Maalesef bu gün canım sana feda olsun YA RASULULLAH diyen bizler, en ufak bir nefsi arzumuzdan dahi taviz vermekten kaçınırken, bir yandan da, Rasulden bize gelen emirlerden habersiz veya umursamaz yaşıyoruz. Oysa ibn Mes’ud (r.a)’ un hanımı hakkında onda bunu görseydin onunla yaşamazdık sözü: ‘’Eğer onda Rasulden gelen bu emre teslimiyet görmeseydin, onunla olmazdım’’ anlamında dile geliyor sanki. Yine İbn Mes’ud (r.a) Allah Azze ve Celle’nin : قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّٰهَ فَاتَّبِعُونٖى يُحْبِبْكُمُ اللّٰهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّٰهُ غَفُورٌ رَحٖيمٌ ‘’(Rasulüm) De ki, eğer Allah’I seviyorsanız bana ittiba edin (uyun) ki Allah’ta sizi sevsin ve sizin için günahlarınızı bağışlasın. Allah Teâlâ gafûrdur, rahîmdir.» (Ali İmran suresi,31.)
  Onlar Allah’a karşı ifade ettikleri ‘’Allah’I seviyoruz, O’nun Rasulünü seviyoruz’’ sözlerinin içeriğini, ameli ve kavli teslimiyetten boşaltılmış kuru bir söz olmaktan çıkararak bu sözün gereğini yerine getirmelerinin onlara sağlayacağı faydanın bilincinde olarak bu sözleri sarf etmiştir.

  Cevapla

  1. Allah razi olsun kardesim, ne güzel ifade etmissiniz hadisin en cok üzerinde durulmasi gereken yönlerinden birini. Allah bizede sahabenin sünnete olan bakis acisini kazandirsin. Benimde hadisde en dikkatimi ceken cümleler surasiydi: kadinin “Doğrusu ben mushafin iki kapağı arasındakileri okudum. Fakat böyle bir şey bulamadım” dediginde Ibni Mesud’un : “Gerçekten Kur’an-ı okudunsa, mutlaka bulmuşsundur. Yüce ALLAH, “Peygamber size neyi getirmişse onu alın! Sîzi neyden yasakladı ise hemen (ondan) vazgeçin buyurdu” demesi günümüzde de biz Kur’an’da bunu bulamiyoruz diyenlere iyi bir cevap niteliginde.
   Burdan da anliyoruz ki Allah subhanehu ve teala kendisine itaat edilmesini emrettigi Resulunede, emretme ve yasaklama yetkisi, din adina hüküm koyma yetkisi vermistir. Onlarin sünnete uyma hususundaki bu hassasiyetlerini Rabbim bizede nasip etsin. Amiin

   Cevapla

 4. Bende kaslarimi almadım erkekler şehvetler bakmasın diye bol sade kıyafetler giydim yobaz cahil görmemiş dediler sonra kendilerine benzettiler ALLAH razı olsun sonra SEYDAMİ Şeyhimi buldum kendimi topladım bütün bayanlara sesleniyorum güzelliğinizi evinizde sergileyin

  Cevapla

 5. Selamun Aleykum
  bu konuda cok soylenecek sey var da yorumlara sigmaz .Benim diyecegim o ki erkek kemdi tesetturu yapmiyorki karrisina , kizina uygulatabilsin .Yapilan sey ne olursa olsun bilincsiz yapilirsa pek dogru netice alinmaz. Tesettur diyince biraz dusunulmesi lazim .Sirf saci kapatmanin tesetturu saglamadigini , tesetturun tum vucudumuzu icine aldigini hatta ve hatta her hareketimizle konusmamizdan ses tonumuza kadar dikkat etmemiz gerektigini.Mecburiyet olmadan carsi pazar gezmememize kadar hepsi tesetturun icine girer Mubarek zatlardan biri carsaf giyip carsi pazar gezecegine acik dur evinde otur buyurmustur kiPeygamber efendimizda s.a.v kadinin evinin en dip kosesinde kildigi namazin diger odalarin gozuken yerlerinde kildigi namazdan daha faziletli oldugunu hadisi serifleriyle bizlere bildirmistir.
  vesselam

  Cevapla

 6. Selamün aleyküm cahide hanım,
  Sitenize yorum yazarken yeni yazıların mail adresime gelmesi için ve mail onay bilgisi için abonelik butonuna bastım ama sanırım yanlış bir yerlerede basmışım, bu yazıya yazılam tüm yorumlarda mail adresime geliyor. Bunu iptal edebilir misiniz?

  Teşekkürler, selamlar.

  Cevapla

  1. Bunu sizin iptal etmeniz gerekiyor Şaziye hanım. Yorum yazdıktan sonra en alttaki kutucuğu işaretlerseniz yorumlar mailinize gelir. Yorum aboneliğinden çıkmanız lazım. Bunu ben yapamam maalesef

   Cevapla

 7. ablacım seni gerçekten ALLAH için seviyorum bu yazı öyle bir anda yetiştiki anlatamam kafamdaki soru işaretleri tamamıyla gitti bende bu hadisi duyduktan sonra almıyorum kaşlarımı şu hoca bunu dedi falan hoca caizmiş dedi diyenlerden çok sıkılmıştım ama artık eminim RABBİM senden razı olsun .yorum yazmayı pek sevmesemde bazen ugruyorum.

  Cevapla

 8. Cahide abla etek altına pantolon konusu geçti ya hani. Etek altına siyah tayt giysek olur mu. Dar ama sonuçta üstünde etek oluyor. Ten rengi çoraplar giymekten daha iyidir diye düşünüyorum. Pantolon falan olacaksa bol olması mı gerek bunu bilmiyorum. Bu arada bazı arkadaşların kafa karışıklıklarına hadislerle cevap verecektim ama burada elektrikler gitti uzun süre gelmedi yazılar da çıkmadı bi türlü. Zaten Allah razı olsun Saliha Yıldız abla hemen hemen aynı cümleleri yazacağım cevaplar vermiş. 🙂 Kaş alma, makyaj falan fi tarihinde kaldı bende 🙂 Attııımm gitti bir tek göz kalemlerim kaldı kıyamamıştım onlara. Duruyorlar öyle 🙂 . Yalnız kaş almakla ilgili bişey sormak istiyorum. Ortasında 2 kıl gözüme batıyor onları alıyorum günah olmaz değil mi? Yoksa illa çok olması mı lazım ortasını almak için. Aslında pek belli de olmuyor ama takıntı işte. 🙂
  Bu arada bayat ekmek tariflerinden yaptım biraz. Bayat ekmekli patates köftesini de çok beğendik. Ama evde bayat ekmek yok. Olunca ilk iş inşaAllah bayat ekmekli mantıyı yapmak olacak işim. Annem yazılarını vs takip ediyor kahvaltı yapıyorduk Cahide çok güzel bi yazı paylaşmış okudun mu dedi 🙂 Kaçırır mıyım dedim sonra kahvaltı yaparken az bişey konuştuk bu konuyla ilgili. Tavada yumurtalı ekmekten yaptım ona çok beğendi 🙂 Kaşar peynir olmasın istersen diyettesin dedim amaann battı balık yan gider tarif nasılsa öyle yap dedi. 🙂 Bu diyet türk kadınlarına göre değil bence 😀

  Cevapla

  1. Canım Büşram, etek altına tayt giyilebilir tabi canım. Önemli olan bunu yabancı bir erkeğin görmemesidir.

   Annene benden çok selam söyle. Diyeti falan çok takmasın kafaya. Olduğu kadar ne yapalım 🙂 Allah’a emanet olun canım

   Cevapla

   1. Annemin de sana selamı var 🙂 Nişastalı poğaçanı, kavuk poğaçanı denedi çok beğendik 🙂 Bazen bana bırakmıyor kendi de yapmaya hevesleniyor gözünden anlıyorum tamam sen yap diyorum 😀 Paça çorban da gayet güzel oldu ( İlk defa paça çorbası yaptım 🙂 ) .Olmamışsa söyleyin dedim çok güzel olmuş aynısı sanki dediler beğenildi yani 🙂 Ellerin dert görmesin 🙂

    Cevapla

 9. Müberracım ;haddini aşmadın merak etme.Müslüman kardeşiz uyarcaz birbirimizi elbet.Dediklerin çok canım ya işten çıktığımda bunları deneyeceğim nşallah.Teşekkür ederim 🙂

  Cevapla

 10. …………………….

  “İman yetmiş (veya altmış) kadar daldan ibarettir. Bunların en yükseği lâ ilâhe illallah demek, en aşağısı da insana zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmak da imanın dallarından biridir. ”

  Cevapla

    1. Şeker Müberram benim…:) Allah seni hiç bir zaman mahcup etmesin. Sana razı olacağı işleri yapmayı nasip etsin gülüm…

     Cevapla

    2. Kardeşim bir kul için boynumuz kıldan ince olamaz. Bu elfazı küfre girer. Bu söz tevbe gerektirir. Boynun kıldan ince olması Allah için olur…

     Cevapla

 11. Ablacım bu guzel paylasımlarınla ıcımı tıtrettıgın ıcın ALLAH razı olsun. sana kımsenın kızmaya hakkı yok bunlar ALLAHIn bıze sundugu gercekler. kabul eden dını yasar etmeyen kafır gıbı yasar..yorum bırakan kardes vede ablalrımdanda ALLAH razı gelsın ınsaALLAH… hepsınden yeterınce ıstıfade edıyorum. Yuce Rabbım herkesın yuvasına huzur ıman mutluluk versın… kendı nefsımız ıcın degılde ALLAH ıcın yasayan kullardan eylesın.amın..

  Cevapla

 12. Hayırlı cumalar cahide hanım.yediğimiz o kadar hormonlu yiyeceklerden sonra gerçekten yüzünde sakal da çıkıyor bıyıkta.Bir tanıdığımın nerdeyse burnunun ortasına kadar çatık kaşları simsay bıyıkları çıkıyor.erkeğe benzememek için mecburum almaya derdi hep.Bence alırken niyet önemli.Güzellik için değilde benzememek için yapılabilir zannedersem.Artık ergenlik yaşı da düşmüş,8 yaşında ergenlik çağına giren çocuklar var.yediklerimizin ve içtiklerimizin hayatımızdaki önemini daha iyi anlıyorum.Herkese sağlıklı sıhatli günler……

  Cevapla

 13. “Bugün kaç tanesi hanımına “kaşını alma” der. ” ah Cahide abla ah!.. erkekler artık kaşını AL seni beğenmiyorum diyor… bu bir arkadaşımın başına geldi. kendisini çok takvalı bilirdik ve nişanlandıktan sonra kendisini çocuğa beğendirmek için çok değişti… şimdi çocuk onun kaşlarının şeklini beğenmiyor diye alıyor ve bu kişi eskiden böyle bir şeye felaket gözüyle bakardı… o kişinin ona layık olmadığını görüyoruz ve onu değiştirdiğini. ama bir şey söylesek onu kıskandığımızı zannedecek diye bir şey diyemiyoruz. çocuğu işi iyi olduğu için istiyor ancak mal bugün var yarın yok. atalarımız ne demiş, güzelliğine güvenme bir sivilceye bakar, malına güvenme bir kıvılcıma bakar. Rızk Allahtandır. Allah sevdiklerini sevdirsin, sevmediklerinden uzaklaştırsın. yazın çok dokundu içime, aklıma arkadaşımı getirdi…

  Buarada sayfamızı takip ediyorum ancak son zamanlarda pek yorum yazamadım. yokluğunda sık sık bakınıp durdum 🙂 yeni evin hayırlı olsun. Güle güle, islami huzurla oturun inşallah. Rabbim bize de hayırlısıyla askerimizin geldiği, iş bulduğu ve yuvamızı kurduğumuz günleri göstersin inşallah… öperim ablacım

  Cevapla

  1. İnşaAllah gülüm benim. Rabbim tez vakitte hayırlısıyla kavuştursun sevdiğine. Sıcacık yuvanız, boy boy çocuklarınız, sağlığınız, huzurunuz olsun. Rabbim yuvanızı muhabbetiyle çerçevelesin. Amiiiin…

   Cevapla

   1. Ablamm… Ve bacım…
    Bu duaya biz de dahil olabilir miyiz ablam?
    Ağlatacaktın beni nasıl güzel bir duaydı o…
    Yukarda yazan bacım için binlerce kere amin diyorum…

    Cevapla

     1. Amin ablacım, Allah razı olsun. Duanı yürekten hissettim… Hepimize nasip olur inşallah Toprak kardeşim 🙂 Bu dünyada evini cennet bahçelerinden bir bahçeye çevirme hedefi olan, dünyanın fani hırslarına kapılmamış ve şuurlu müslüman olanlardan oluruz inşallah 🙂 Cahide ablayı gördükçe umudum tazeleniyor. Bilinçli yaşamaya çalışan, çalışsa da etrafına örnek olmayı başaran kaç kişi vardır?
      Tariflerini denedikçe tadına bakan arkadaşlarımı hemencecik sayfamıza yönlendiriyorum 🙂

      Cevapla

     2. Rabbim tüm Allah icin yuva kurmak isteyen kardeslerimin durumunu kolaylastirsin. Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor: “kisi evlendiginde dininin yarisini korumus olur. Diger yarisinda da Allah’tan korksun.” (Beyhaki)
      Rabbim tüm bekar kardeslerime dinerinde yardimci olacak, destek olacak esler nasip etsin. Onlari ve onlardan meydana gelecek nesilleri tevhid ehli kilsin. Amiiin.

      Cevapla

    1. Amin kardeşlerim aminn…

     Rabbim herkesin bu konuda hassaslığını, farkındalığını arttırsın.

     Allah hepinizden razı olsun. İnşaAllah, hayırlı haberlerimizi yine burada paylaşırız…

     Cevapla

     1. Sizi çokk çok iyi anlıyorum kader kardeşlerim rabbim gönlünüze göre versin inşallah sizin güzel haberlernizi aldıkça zamanı gelince(Okul bitimi,askerlik,iş yerleşimi vs vs 🙂 ) daha önce sert bir şekilde red eden aileme karşı tekrar söyleme cesaretim artcak Allah gönlümüzde olanı hakkımızda hayırlı,Hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı eylesin amin 😦

      Cevapla

 14. Çok lüzumlu bir konuya temas etmişsiniz Allah razı olsun.
  Kaş almanın alan kişiye ait vebalinden başka kaş almayan hanımların hakkına girmek gibi bir vebalide olabilir. Kaşlarını incelten hanımlar yüzünden kaşı normal ya da biraz gür olan hanımlar bakımsız durumuna düşüyor.

  Cevapla

 15. rabbbim razı olsun yine çok önemli bi konuya değinmişsiniz.inanın hepimizi üzüyor.hepimiz hata yapabiliriz önemli olan hatadan dönmek ve tekrarlamamak.bayanlara tesettür ayeti inince medine siyahlara bürünmüş yani o açık hanımlar çarşaf giymiş birde bir anda.hangimiz değişebilirizki işte efendimize olan itaatleri daima takdire şayan ve örnek alınacak bir davranış şimdi söylüyorsun hafife alınıyor.öyle bir uykudayız ki işin gerçeğini idrak edememekten kaynaklanıyor bu önemsememeler.bence her erkek kendine has kendine ait bi hanıma sahip olmak ister.diğer açık seçikler başka erkekler tarafından paylaşılıyor.sadece kocana has ve ona özel olmalı bir kadın.sadece eşine süslenmeli dışardakilere gözü kaymayacak şekilde evinde daima eşinin gözünü boyamalı onun gönlünü fethetmeli.bir yandanda onu kıskanmalı.aşırı değil tabi.sevmektede kızmaktada herşeyde de ölçülü olmalıyız.rabbim ya vedüd ismini hürmetine cümle yeryüzünde bulunan evli çiftlerin arasına aşkı muhabbet sevgi saygı versin.açık olan kardeşlerimizi dehidayetine erdirsin bizimde hidayetimizi artırsın seni seviyorum ablaaaaaaaaam.

  Cevapla

 16. selamun aleykum can doslar cahide hanım çok güzel bir konuya değinmişsin Allah senden razı olsun Vallahi yazıyı okurken TİMURTAŞ HOCA aklıma geldi ALLAH rahmet eylesin sonra okurken gördüm .Çıplak kadını soyulmuş karpuza benzetmiş seyretmek isteyen ÇIPLAK KADINLAR VİDOUSUNDA VAR konyadan selamlar

  Cevapla

  1. Ayşeciğim Allah razı olsun paylaşımın için.Babam izine geldiğinde Türkiye ye(sanırım 1986 lı yıllardı),kasetlerini getirirdi rahmetli Timurtaş hocanın,dinlerdik eskileri yad ettim şimdi.

   Cevapla

 17. Hayirli günler bacim.Bu dövme yaptiranlar bana cok itici geliyor. Dövmenin nesinden hoslaniyorlar anlamiyorum gördügümde icim kalkiyor.Eskiden bu kadar yoktu simdilerde daha cok görüyorum.Allahim insanlara dogru yolu göster.Amin.Cok sükür su ana kadar hic kaslarimla oynamadim .Etrafimdaki bazi arkadaslar su kaslarini düzeltip boyuyalim diye cok israr etmislerdir fakat ben halimden memnunum bendede aksine cok az kas var bunada sükür.Bunuda hic dert etmiyorum nice saglik sorunu olanlar var.Allah her türlü derdi olanlara yardim etsin.Amin.

  Cevapla

 18. rasulullah«Erkeklere benzeyen kadınlara kadınlara benzeyen erkeklere lanet etmiş» bu hadisi şerifin açıklamasını yapan hocamiz pantolon giyen kadınlara işaret ediyor demişti.cahide ablacim ben çarşafın altına dahi giyiyorum.daha koruyucu olduğunu düşünüyorum.bu konuda senin fikrini çok merak ediyorum.aklim çok karisti

  Cevapla

  1. Direkt pantolon olmadıktan sonra giyilebilir. Üzerine mutlaka başka bir şey giyilmeli. Ben de alttan giyilen geniş pantalonu daha koruyucu buluyorum.

   Cevapla

   1. ”Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.

    Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:

    – Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.

    Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.

    Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.

    Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir.

    Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.

    Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.
    Ben konuya böyle bakmaktayım.

    Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..
    Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir ”
    Alıntıdır…. umarım bir çok kardesimizin ordak sorununu çözüme ulaşmış olur

    Cevapla

  2. Rasulüllah Efendimiz’in (s.a.s) “Allah kadına benzeyen (kadınlaşan) erkeğe ve erkeğe benzeyen (erkekleşen) kadına lânet etmiştir” hadîs-i şerîfleri, öncelikle giyim-kuşamdaki benzeyişi anlatır. Buna göre erkek gibi pantolon giyinen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahî, erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günahtan kurtulamaz. Giydiği pantolon dar olur da vücut hatlarını ortaya koyarsa, fitneye (helâl olmayan cinsel duygulara) sebep olacağı için ayrıca günah işlemiş olur.Ancak kadınların “cilbâb”larının (dışlık örtülerinin) altından pantolon giymeleri mahzurlu olmadığı gibi övülen bir uygulamadır. Hz. Ali Efendimizin aktardığına göre: “Bulutlu ve yağmurlu bir günde Bakî’de Rasûlüllah’la beraberdik. Merkebe binmiş bir kadın geçiyordu. Merkepten düşecek oldu da Rasûlüllah (bir ,yeri açılır endişesiyle) ondan yüzünü döndü. Orada bulunanlar: Kadının pantolonu (sirvalı) var (üzeri açılmaz) dediler de Rasûlüllah: “Pantolonlar (sirvaller) edinin. Çünkü onlar en iyi örten elbiselerinizdendir. Kadınlarınızı (avretini) da dışarı çıktıklarında onlarla koruyun.” buyurdular.”
   (Hadîsi; Ukaylî, Ibn Adîy (Kâmil’de) ve Beyhakî (el-Edep’te) rivâyet etmişlerdir. Suyûti “zayıf” işaretini koymustur. bk. Münâvi, Feyzu’1-Kadîr I/109-110)

   Bir başka rivâyette ise, kadının o hâli hoşuna gittiğinden ötürü:

   “Allah sirval giyen kadınlara merhamet eylesin.” buyurdular.(Hadîsi; Dârakutnî (el-Efrâd’da), Hâkim (Tarihinde), Beyhakî (Su’abul-imânda), Hatîp (el-Müttefek’te) rivâyet etmişlerdir. Münâvî zayıf oluşunu anlatır. bk. IV/22-23)
   Hattâ bizzat Rasûlüllah Efendimizin de “sirval” satın aldığı rivâyet edilmiş ve kendisinin giydiği bilinmediğine göre, hanımları için satın almış olabilir, denmiştir.(Münâvî, age I/110)

   Cevapla

 19. hadı yemek tarifınde anladım da bu yazının neresını begenmedı bu 5 kısı… tövbe estagfırullah.cünkü ayet ve hadis çogu

  Cevapla

 20. ABLACIM benimde en çok merak ettiğim şeydi bu uzun zamandır bende kaşlarımı ladırmadım.Ama alnım ve kaşlarım çok tüylü:(yüzümde öyle .yüzümü hiç aldırmadım çok şükür.ama RABBİM affetsin kaşlarımı aldırıyorum.Eşim öyle istese bile günah mı?
  Son bişey abla dedin ya diz kapağı zorunlu olmadıkça kadına göstermek caiz değildir.Ben şimdi kendim temizliğimi yapamıyorum arkadaşım var ona yaptırıyorum.Zaten tüylü bir yapım var .Yetişemiyorum vücuduma.Ve koollarımda mesala erkek kolu gibi çok kıllı mecbur aldırıyorum.Eşimin kollarında bile yok bazen utanıyorum:( Düğünümdede yüzünü alalım diye çok ısrar ettiler aldırmadım.Bana bu konuda bildiklerini anlatırmısın ablacım napayım.Yanlıştamıyım ben

  Cevapla

  1. ben şöyle biliyorum yüzünde kaş dışındakileri alabiliyorsun mesela benim saçlarım ile kaşlarım arasında resmen saç var bone taktığımda inanırmısınız alnımın ortasına kadar geliyor dışarı çıktığımda mutlaka bikaç defa bone düzeltirim çünkü saçlarım çok fazla görünüyor ben mecburen alıyorum bonemde sırıtmıyor dışarıda saçımda çıkmıyor çünkü mutlaka yanımdakiler uyanıryor saçların görünüyor diye birde tüy meselesinde ben olaya şöyle bakıyorum mesela senin eşin çokçok tüylü olsaydı acayip olmazdı sonuçta bu senin elinde değil benim anacım kol kıllarını hep yakarmış şuan hiç tüy yok bende yakıyorum arada ama şöyle durup düşündüm bayanın kolları kıllı olduğunda benim acayibime gitmiyor yoksa benmi yanlış düşünüyorum

   Cevapla

   1. Aişe ravza abla haddime değil elbette ama kaş bıyıkta eşinin istemesi önemli ona güzel görünmen görevin ellbetteki fakat bence nacizane fikrim beden temizliğini kendin yap derim fıkıhen bayanların tüylerini almamasında bir sakınca yok peygamberimiz bile gücünüz yetiyorsa yapın demiş süstür neticede almasakta bir sıkıntı yaşamayız tamamen temizlik ve eşler arasındaki bir konudur bu yalnız nacizane tavsiyem belle diz kapagı arasındaki temizliği kendin yalnız yap ablacığım olduğu kadar pür pak olcak diye bi kural yok neticede temizilk değilmidir önemli olan bayan dahi olsa mahremiz birbirimize ablacığım haddimi aştıysam affet …. Aişe validemiz paygamberimizle özel olarak hem hal halken ne o benim nede ben onun edep yerini görmedim buyurmuştur… Bu aşamadan sonra bayanlar arasıda olsa bu tarz şeyler yanlıstır… Nice haberler okudum böyle arkdas arasında ağda yaptıgını eşine anlatan eşininde bir mecliste baska birinin karısının bos bulunup şöyle yeri varmış şurasında bu varmış deyip cinayetlerin işlendiği…. Allah korusunnn evlerden ırak….

    Cevapla

    1. Selamun aleykum Müberra kardesim, Aise ravza kardesimize yaptigin uyarida haklisin. Gösterdigi kisi kadinda olsa bu bölgesini bir kadinin baska bir kadina göstermesi caiz degildir. Bunun disindada elinden geldigince korunmasi en güzel olanidir. Fakat eslerin birbirlerinin avret mahallini görmelerinde hic bir sakinca yoktur. Yukarida Aise validemizden aktarmis oldugun hadis zayif bir rivayettir canim kardesim. Bu rivayet ve eslerin avret yerlerini birbirlerine göstermenin yanlis oldugunu belirten buna benzer rivayetlerin hepsi zayiftir. Hatta bu görüsün dogru olmadigini destekleyen sahih rivayetler vardir. Söyle ki;

     Ebû Behz (r.a.) babasından rivayet ediyor: Ya Resulallah! Biz avret yerlerimizi kime gösterip kime göstermeyelim? O cevaben dediki:“ Avret yerini esin ve cariyen haric herkese karsi koru.“ (Tirmizi)

     Âişe radiyallahu anha’dan rivayet edilmistir: “Ben ve Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Ferak denilen bir kaptan birlikte yıkanıyorduk.” (Buhârî, Gusül, 2)

     Müberra kardesim, diger hanim kardeslerimizin yanlis anlamasina yol acar diye uyarma ihtiyaci hissettim hakkini helal et kardesim.
     Günümüzde fitnenin alip basini gittigi bir ortamda eslerin fazilet olarak görüp avret yerlerini birbirlerinden sakinmalari, yada eslerinin mübah olan isteklerini yerine getirmemeleri kesinlikle takvali bir davranis degildir. Hakkinda bir yasak gelmedigi hususlarda lütfen esler birbirlerine karsi cömert olsunlar ve zamanin bir cok fitnesinden ve sapikligindan birbirlerini korusunlar. Sonu pismanlik ve hüzünle biten bir cok birlikteligi, zamaninda daha dikkatli davranarak önleyebiliriz Allah’in izni ile.

     Cevapla

     1. ııı sevgili hanımlar sanırım minicik bir yanlış anlaşıla oldu şimdi görüyorum vede hemen düzeltiyorum vede çok teşekkür ediyor sizleri tek tek öpüyoruum 🙂 Ben o hadisi paylaşırken utanma haya duygusunu kas ettim yoksa tabiki haklısınız eş isterse eşinin tüm vicduna bakma hakkına sahiptır yani onu ben bilmem onu sizin beyiniz bilir canlarr 🙂 🙂 🙂 🙂

      Cevapla

 21. maşaallah cahide hanım. kaş aldırmaya gerek duymayacak kadar kaşları idare edenler var ama birde kaşları baya dağınık olup birde kaşlarının orta kısmında kaş olan bayanlar var. erkeğe benzememek için orta kısmı alınabilir diye duymuştum bu doğru mu cahide hanım? bende ince kaşı beğenmiyorum. ayrıca bi kaç kez alınca kaşın şekli bozuluyor mecbur almak durumunda kalınıyor bu halde ne yapılmalı yardımcı olursanız sevinirim. sağolun…

  Cevapla

  1. Eğer kaşlarıçok kalın ve erkeğe benziyorsa, erkeğe benzemeyecek kadar alınabilir diye biliyorum. Ama işi abartmamak lazım. En doğruyu Allah bilir. Kaş yapısı nasıl bozuluyor bilemedim ama sabredip uzamasını beklemekten başka çare yok.

   Cevapla

   1. Peki Cahide Hanım, dışarıda makyaj yapılmamalı biliyorum peki evin içinde eşinin yanında yapılmasının dinen sakıncası var mı makyajın? biliyorsanız anlatmanızdan memnun olurum..

    Cevapla

    1. Kullandığın makyaj malzemelerinde haram katkı yoksa elbette evde kullanabilirsin.Evde eşine karşı istediğin gibi süslenebilirsin canım.

     Cevapla

      1. Nazli hanim, dinimizce haram oldugu belirtilmis seylerin hepsi sadece yemekle haram olmaz. Mesela domuzun sadece yenmesi haram degildir. Domuzun etinden, kilindan, yagindan, kemiginden derisinden vs. elde edilen hersey haramdir. Mesela domuz derisinden elde edilen bir ayakkabiyi giyemezsiniz. Necisdir. Aynen bunun gibi domuzdan elde edilen bir madde ile üretilmis kozmatik ürünlerininde kullanimi haramdir. Günümüzde kozmatik sanayinde ham madde olarak hayvansal icerikli bir cok madde kullanilmaktadir. Bunlarin hayvansal icerikli oldugu icin domuzdanmi yoksa baska bir hayvandanmi elde edildigi bilinmemektedir. Bu sebeble kullanirken dikkat edilmesi gerekir. Ayrica hayvansal ürünlerin disinda kozmatik sanayinin ham madde olarak kullandigi baska bir üründe düsen cocuk cenleri ve dogumdan sonra kadindan gelen, halk arasinda “es” diye bilinen maddedir. Bunlar kozmatik sanayinin bir numarali malzemeleri icersindedir. Bunlari kozmatik sirketlerinin hastanelerden milyon dolarlar ödeyerek temin ettikleri bilinmektedir.
       Örnegini verdigim ve konuyu uzatmak istemedigimden dolayi belirtmeden gectigim hususlardan dolayi hanimlarin kullanacaklari kozmatik ürünlerini secerken yüzde yüz bitkisel garantisi veren firmalari tercih etmeleri hem kendi ciltleri icin hemde dinleri icin en dogru davranis olacaktir.

       Cevapla

 22. Cahide Hanım, size bir soru sorabilir miyim? siz bugüne kadar hiç kaşlarınızı aldırmadınız mı gerçekten çok ama çok merak ettim. Birde yüzde 99 herkes kaş aldırıyor bu yüzden bi kadın aldırmasa kocası dışardaki kadınları görüp karısı hakkında böyle neden değil diye düşünüp karşılaştırmaz mı? eşe güzel görünmek için aldırılabilir mi kaşlar?ekleyeyim yazınıza tamamen katılıyyorum. ALLAH razı olsun.

  Cevapla

  1. Elhamdulillah bugüne kadar hiç aldırmadım. Bir erkek dışarıdaki kadınlara heves edecek olursa bunun önü alınamaz kardeşim. Dışarıda bütün vücudu ortada olan o kadar çok kadın var ki; nereni hangisine benzeteceksin? Ben öyle güzel kadınlar gördümki, kocaları kendilerine değer vermiyor. öyleleri de var ki, gerçekten bir albenisi olmadığı halde eşleri çok değer veriyor seviyor. Bu kişinin nasıl baktığıyla, neye değer verdiğiyle alakalıdır.

   Eşine kaşını almadan da güzel görünebilirsin. Evin içinde süslenebilir, güzel giyinebilirsin. Saçlarına model verir, güzel takılar takar, kokular sürünürsün. Güzellik sadece kaş almakla olmuyor ki. Ayrıca nedense bana incecik kaşlar çok itici geliyor. Erkekler neyini seviyor anlamıyorum. Hele çıkacağı zamanki o mor görüntü….

   Cevapla

   1. Ben de ince kaş sevmem. zaten son yıllarda kalin kaş moda ymis. Dikkat edersen tv de kızların kaşları hep kalin :))

    Cevapla

   2. Hamdolsun bende yüzüne insan eli degmeyenlerdenim. Su ana kadar yüzüme hic bir müdahalede bulunmadim. Bence Allah’in bizi yarattigi sekil en güzel en özel olani. Tabii güzellige deger veren nice müsüman olmayan hanimlar dahi yüzlerine müdahalede bulunmuyorken inanan insanlarin böyle bir müdahaleye kalkismalari gercekten cok acaip. Bunun imandan önce insanin fitrati ile alakali bir durum oldugunu düsünüyorum.

    Cevapla

  2. nazlı kardeşim ben de hiç almadım,çok al diyenler oldu,Elhamdülillah iykii de onlara uymamışım.Allah ve Resulünün rızası herşeyden öncedir vesselam.Cahide kardeşime de katılıyorum,bir erkeğin gözü dışarıda olacak olursa herşeyi bahane eder.Rabbim cümlemizi ve eşlerimizi de şaşırtmasın amiiin.

   Cevapla

  3. banada niye almıyorsun diyenler oldu benim kaşların kalın gür siyah üstüne üstlük iki kaşımın arasındada var 🙂 hele birde benim çevremde eşim öğretmen olduğunda bu nasıl öğretmen hanımı diye dışlayanlar oldu biraz farklıyım ben bir topluma girdiğimde şaşalı giyinip gözlerin üzerime toplanmasından utanırım sıradan olmayı seviyorum ve bana düğünüm ertesi sabahı eşimin ailesinden sordular niye kaş almıyorsun diye başkaları gibi topuz yapıp makyaj yapmadığımdan onlar bana ne kadar sevimli gelmiyorsa bende onlara sevimli gelmiyorum 🙂

   Cevapla

 23. Selamun aleykum,herkesin cumasi mubarek olsun.Son 1 yildir ben de kaslarimi almiyorum.Esim en basindan beri almami istemiyordu ve ben onu dinlemiyordum.En son birgun eger bir daha kaslarini aldirirsan senle konusmam dwdi.Cok zoruma gitti,gunah oldugunu biliyordum ama esimin bu kadar onemsemesi dahada etkiledi beni.Allaha sukurler olsun boyle bir esim var.Ablacim oyle konular seciyorsunki can evimizden vuruyorsun bizi Allah senden binlerce kez razi olsun.

  Cevapla

  1. MasaAllah Zeynep kardesim, öyle bir ese sahip oldugun icin cok sükretmelisin. Rabbim bizi eslerimizin degerini bilenlerden kilsin. Bizi hayirda birbirimize her zaman yardimci yapsin.

   Cevapla

 24. ALLAH razi olsun ablam…Denilecek söz yok bu yazinin üzerine..Mevlam faydalanalardan eylesin cümlemizi…Elhamdulillah bu yasima kadar kas almak makyaj sudur budur hic isim olmadi…zira Efendimiz(SAV)´in kas almak üzerine “Alinan kasin yerine cikan kil domuz kilidir” hadisi duyduktan sonra nasil kalkisabilirdim ki..tüm kardeslerim de okusun ögrensin,insaALLAH biraksin bunlari…Rabbimiz hepimizi ayri güzellikte yaratmis..O(c.c)´nun yarattigini hasa begenmemek bize düser mi?????
  hayirli cumalar tüm kardeslerime….

  Cevapla

 25. ah ablacim nasil guzel yazmissin. siteni her actigimda yeni bir sey ogreniorum. hemen hemen her gun bakiorum. gurbet ellerde bana arkadas oluyorsun. Allah senden razi olsun.
  dedigim guzel yazmissin, yanlis anlasilmasin itiraz etmiorum ama mesela oyle durumlar oluyorki insan kendini mecbur hissediyor. mesela ben kendince dinini yasamaya calisan bir ailede buyudum. oyle oldugunu sandigim bir adamla evlenip Hollanda’ya gelin geldim. bir zaman sonra esimin susu pusu, makyaji cok sevdigini benden de oyle olmami bekledini farkettim. ve o benim ortulu oldugumu, inan, iyi bir musluman olmaya calistigimi bilerek beni istedi. bende oyleyim dedi. annesi, kiz kardesi de kapali ama demek onlar bizim gibi degillermis, degisiklermis. simdi yapmasam yuvam dagilicak cunku burda kadinlar sokakta oyle hallerde dolasiolarki sokaga cikmak istemiorum. ama o isinden oturu hep disarda ister istemez surekli onlari goruyor. bir bakmasa iki bakmasa ucuncude bakar. diyebilirsin ki gozu alismistir, bakmaz artik ama ne kadar olsa erkek ne kadar siradanlasmista olsa… yani ablacim Allah sahidim olsun, kendi nefsimden degil, ozendigimden degil, aile hayatimiz bozulmasin diye direnemiyorum. cunku aileme sordum ben bu adama uyusamiyorum, bana onun halleri uymuyor diye (uzaklarda cok uzulmesinler diye cok detayli da anlatamiyorum) zamanla alisirsin, dovmuyor sovmuyor, evine bakiyor daha ne istiyorsun falan diyorlar. yani ne yapacagimi sasirdim, cok zor bir vaziyetteyim.

  Cevapla

  1. Sabiha kardesim, avrupada yasayan biri olarak sizi cok iyi anliyorum. Esinizin sizi süslü görme istegi disariyidami kapsiyor bunu pek anlayamadim fakat biz müslüman kadinlar olarak bazen tesettür yada sadelik konusunda asiri davranabiliyoruz. Sizin böyle oldugunuzu kesinlikle kasdetmiyorum bunu ihtimal olarak düsündügümden yaziyorum. Esinizin sizi süslü, bakimli görmek istemesi onun en dogal hakkidir. Özellikle sizinde belirttiginiz gibi avrupa gibi bir ortamda yasayan biri olarak. Sizin icin esinizin bu isteklerini gönül hoslugu ile karsilamaniz ve bunu zevkle yerine getirmeniz hem bir es olarak hemde bir kul olarak en güzel davranis olacaktir. Tek bir sartla ki, bu süslenme ve bakimli olmayi yabanci erkeklerin görebilecegi sekilde ve disarida yapmamak kaydi ile. Cünkü bu haramdir. Haram söz konusu oldugunda ise kula itaat yoktur.
   Esinizin disarida da süslü olmaniz gibi bir istegi varsa siz güzellikle, tatli dille onun erkeklik duygularini harekete gecirmeye calisarak bunun ne kadar yanlis oldugunu anlatin. Belki zamanla oda sizden ne kadar yanlis birsey istediginin farkina varir.

   Cevapla

 26. yazdan beri sessiz sessiz izliyodum sizi ama artık bu mübarek gün dayanamayıp aranıza katılmak istiyorum kızlar ve ALLAH dostum CAHİDEM diyorum yazılarını çok severek okuyorum tariflerinin altında yer alan ayetler ve hadisler çok iyi düşünmüşsün ilkönce onları okuyup ondan sonra tarife geçiyorum.Bugünkü konunlan ilgili maalesef o kadar normal bişeymiş gibiki kaş aldırmayanlar olarak azınlıkta kaldık;bide başka bölgeler için epilasyonlara gidiliyo dilim döndüğünce günah olduğunu anlatmaya çalışıyorum dedikleri şey ALLAH affetsin napalım diyorlar.CUMANIZ mübarek olsun ha bu arada adım ZELİHA aranıza kabul edildimmi ACABA?

  Cevapla

    1. Semracığım geçen yazında okumuştum,Rabbim şifa versin canım.Benim de hamilelikte biraz sınırı geçmişti,doktorum,beslenme uzmanına gönderdi.O da tam buğday unundan ekmek,pirinç yerine bulguru tavsiye etti.Çok aç kalma ara ara atıştır dedi.Çünkü çok acıkıp birden yüklenince kan şekeri birden fırlarmış.Akşamları yatmadan önce 100 gr.kadar yoğurt yenirse sabahki açlık şekeri düşük çıkarmış.Benim de annem de var.Kısmet olursa bir ara doktora gitmek istiyorum.Rabbim bütün hastalara şifa versin amiiin.
     Ayrıca Nesrin kardeşimizin babasını da merak ettim,İnşaallah ameliyatı iyi geçmiştir.
     Kınalıkızın ameliyatı nasıl geçti,yorumlarını da göremiyorum.Allah’a emanet olun canlarım.

     Cevapla

 27. Kül tüy olayını kimileri özentiden, kimileri ihtiyaçtan yapıyor. Erkek gibi sakalı bıyığı olanların özgüvenleri olmuyor, normal davranış sergileyemiyor, kendini hep çirkin görüyor ve takıntılı hale geliyor. Güzeli de güzelliği de esteteği seviyoruz. Maalesef güzel olan, yakışıklı olan, bakımlı olan hayata bir kaç adım önde başlıyor. Bir çok kapı daha kolay açılıyor onalara. Eğer merhamet üzeri iş yapmıyorsak, daima güzel olanlar insanları cezbediyor. Rabbimde güzelliği seviyor. Aslında önemli olan insanın kendisiyle barışık olması. Kendisiyle barışık olmayanın dünyasıda ahiretide yolunda gitmiyor, gidemiyor.

  Cevapla

 28. Allah razı olsun Cahide Hanım.Yazılarınız her okuduğumda silkinip kendime gelmeme neden oluyor.daha bu sabah aynaya bakıp uff kaşlarımı alsam mı acaba derken bulmuştum kendimi.bahsettiğim alma taş çatlasa toplam 5 kılı geçmez ama az-çok farketmez günah günahtır bunun da farkındayım.çevrenin etkisi büyük ilk başta eşimin gözüne batar alsana şunları der ben sarışın ve azıcık kaşlı olduğum halde.
  Rabbim doğru yolundan ayırmasın dualarınızda beni de unutmayın.
  hayırlı cumalar.

  Cevapla

 29. elhamdulillah esim adam gibi adam…balkona veya kapıya cıkmayı bırakın camdan dahi bakarken ortum cenemin altından baglıdır.ben zaten boyle bir evde buyudum.evlenince de esimin bu tarz seyler de hassasiyetini farkedince cok sukrettim.24 yasındayım degil kas almak daha yuzume makyaj degmedi.dugunumde dahi gozum de kalem yoktu.gelinligimin ustunden bile carsafımı giydim.bunları yaparke esim beni ailesine karsı hep destekledi.gelinlik ustune sarsaf mevzusunda kararlılıgımı kaynanam gorunce o zaman beyaz carsaf giy dedi.esimde beyaz giilsey di bu carsaf sokakta da beyaz giyerdi dedi kaynanam sustu.dua ediyorum hep esimin sahabe ahlakına meyal yasaması icin.

  Cevapla

  1. huri kardeşim yazdıklarını okuyunca içimden birşeyler aktı benim eşim içinde dua et ne olur kardeşim..keşke ah keşke islamiyeti bu şekilde yaşabilmek nasip olsa..

   Cevapla

 30. Cahide hanım, sizleri Allah’ın selamıyla selamlıyorum. O kadar faydalı bir işle meşgulsünüz ki, rabbim kuvvetinizi, isteğinizi artırsın. Batıl bu kadar çevremizi kuşatmışken, bize Allah’ın isteklerini hatırlatan birilerinin olması ne kadar büyük bir lütuf. Yazıyı okurken aklıma geldi, lazer epilasyon hakkında ne söylemek istersiniz, bu konuda yorumlarınıza ihtiyacım var. Lazeri, Allah’ın yaptığını bozmak olarak tanımlayabilir miyiz? Çok teşekkür ederim, Allah kuvvetinizi artırsın..

  Cevapla

  1. Canım göbek ve diz kapağı arasını zorunlu olmadıkça kadına bile gööstermek caiz değildir. Bu yüzden oradaki tüylerin başkasına aldırılması da caiz olmaz. Diğer kısımlarda ise eğer normalin dışında sakal gibi, kalın bıyık gibi kıllar çıkıyorsa yaptırılabilir diye biliyorum ama bacak kol gibi bölgeler yaptırılabilir mi buna kesin olarak cevap veremem canım. Eğer doğru bir kaynağa ulaşırsam yazarım.

   Cevapla

   1. Cahıde ablam sımdılerde etrafımdakı insanlar bu tur ıhtıyaclarını kuaforlerde karsılıyorlar bana ınancıma cok ters bence ınsanda mahrem olmalı onlara soyleyınce benimle alay ediyorlar sen doktora gıtmıyormusun dıye ama ıkı durum bence farklı sağlık basta gelır ınsanlar neye nasıl guvenır akılım almıyor Allah Herkesı ıslah etsın

    Cevapla

    1. Malesef kardeslerim, insanda haya kalmadimi o insanin yapmayacagi sey yoktur. Cahide kardesiminde dedigi gibi bir müslüman kadinin baska bir müslüman kadinin göbek ile diz kapagi arasina mecburi bir durum olmadikca bakmasi haramdir. Bu malesef hanimlarimiz arasinda hic dikkat edilmeyen bir durum haline gelmistir.
     Inanan bir kadin kendini koruyabildigi kadar hemcinslerine karsi korumasi en güzel olan davranistir.
     Ebû Behz (r.a.) babasından rivayet ediyor:
     Allah’ın Resûlü’ne (sav) sordum: “Ey Allah’ın Peygamber’i! Hangi organlarımızı örtelim, hangilerini örtmeyelim?”
     – (Vücûdunun göbekten diz kapaklarına kadar olan bölümünü teşkil eden) avret yerini eşinden ve câriyenden başka herkesten koru.
     – Ya Resûlallah! Topluluk bir arada erkek erkeğe bulunduğu zaman da avret yerimizi örtelim mi?
     – Hiçbir kişinin avret yerini görmemesini sağlayabiliyorsan hiç durma sağla.
     – Peki, Ey Allah’ın Resûlü! Birimiz yalnız kaldığı zaman da avret yerini örtmeli mi?
     – Allah insanlardan daha çok kendisinden utanılmaya lâyık olandır. Tirmizî K. Edeb B. 39 (Hn. 2795).

     Böyle kardeslerim malesef günümüzde haya duygusu öylesine yozlasti ki bunlardan bahsetmek acaip karsilanir hale geldi. Allah bizim haya duygumuzu almasin. Cünkü haya ile iman ikiz kardes gibidir. Birinin olmadigi yerde digeride bulunmaz.
     Kardeslerim kollar ve bacaklar konusuna gelince bu konu alimlere sorulmus ve bu bölgeler yasaklanan naslarin icinde zikredilmedigi icin caizdir diye görüs beyan etmislerdir. Cünkü Islamda su genel bir kaidedir ki “esyada asil olan mübahlikdir hakkinda bir yasak gelmedigi müddetce. Cünkü Allah Teâla “Size haram kıldığı şeyleri açıklamıştır” buyurmaktadir. (En’am 119) Hakkinda yasak gelmeyen sukut edilen seylerde affedilmistir yani mübahdir. Alimler kol ve bacaklarda bu mübah kisma girer diyerek caiz oldugunu belirtmislerdir. Yinede Allah en iyisini bilendir.
     Mübah kelimesinin anlami: Yapılmasında veya terkinde dinî yönden hiçbir mahzûru bulunmayan, yani, mükellefin yapıp yapmamakta tamamen serbest olduğu işlerdir.Dînen yapılıp yapılmaması serbest bırakılan şeydir. Yapılınca sevabı, terkedilince günahı yoktur.

     .

     Cevapla

 31. http://www.youtube.com/watch?v=ooQUXGqVM-s – nurettin hoca:kadından da adam olur diyor! kadın başka,erkek başka, adam başka şey diyor.ve sahabeyi anlatıyor onlar nasıl adamlarmış.
  Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin! (taberani)
  Cahide ablam senden rabbim razı olsun,ellerine ,parmaklarına ,yüreğine sağlık.Senin yaptıkların yapacaklarınını teminatıdır! buna eminim.
  Elhamdülillah kaş almakmış,makyaj,boyaymış,falan fıstık…bunlarla hiç işim olmaz kendileri benden uzaktırlar^^ kendimi çok seviyore :)) rabbim suretimi güzel eylediği gibi ahlakımıda güzel eylesin.Mühim olan o.Yoksa her şeyimiz öyle mükemmel uyumlu ki ne haddime benim yeniden düzenlemeye kalmak rabbimin verdiğini.rabbim kaşımı, gözümü, bedenimi mükemmel yaratmış yaa demiş kulum biraz nazlı, ben onu güzel yaratayım o bunları düşünmesin,ahlakına uğraşsın^^
  maalesef çevremde genç kardeşlerimden ahlakından çok güzelliğine önem verenler fazla.zaten çok güzel ama işte şeytan durmuyor. Öyle zor ki aynı frekansta birini bulmak.
  Cumamız mübarek olsun canlar^^ buraya bu sabak kar yağdı her yer bemmmbeyaz göz kamaşıyor beyazlığından karın 😀

  Cevapla

  1. MasaAllah Sevdenur kardesim. Rabbim sizin gibi genclerimizi hic bir gölgenin bulunmadigi mahser günü kendi arsinin gölgesinde gölgelenenlerden kilsin. Sende biliyorsundur ki o gün Allah’in arsinin gölgesinde gölgelenecek 7 kisim insanlardan biride gencligini Allah’in dinini yasayarak geciren genctir.
   Günümüzde olabildigince yayginlasan kas aldirma fiilinin cok kücük yaslara kadar düstügünü üzülerek görmekteyiz. Bu ayni zamanda bizim tabiatimizdan ne kadar cok uzaklastigimizin bir göstergesi. Malesef yeni yetisen genc kizlarimizin önceden yüzlerinde bulunan o masumlugu ben artik malesef yüzlerinde göremiyorum. Yüzlerine dokunan insan eliyle birlikte malesef o masum görünüsleride gitti genc kizlarimizin. Ama her seye ragmen sizin gibi kardeslerimizin bulundugunu duymak bizi gelecege dair ümitlendiriyor. Rabbim sizi bu yolda daim etsin.

   Cevapla

 32. ahh cahidem ahhh genclik cahillik demisler…gercekten oyle..bende gecmiste yaptim o hatayi ama oyle incecik degil..biraz orta biraz altan usten iste o kadar…simdi birakayim diyorum ama olmuyor tatlim yaa… rabbim afetsin….ama dovme konusunda sana katiliyorum….bende hic sevmiyorum….isallah buyuk konusmuyorumdur….cocuklarim var….onlarada anlatiyorum ama yine son karar onlarin..(bir yaptirsinlar kiyameti koparirim)

  Cevapla

 33. hayırlı cumalar
  benim kaşlarım kalınca ve siyah en çok sevdiğim uvzum bir gün bir yerde duydum kaşlarımız diğer tarfta sadece bizlerin tarafını tutucak diğer diğer organlar hep şikayetçi olucak 😦 Rabbime layık kul olmayı Rabbim bilere nasip etsin inşaAllah….. ve hamdolsun aldırmadım genelde evlenmeden önce düğünden önce alırlar evlendiğimde kuaförde alalımmı diye sordular hayır dedim hata eşim bile birgün sordu ki eşim öğretmen niye kaşlarını almıyorsun diye ben günah olduğunu söyleyince çok şaşırdı bilmiyordum dedim gördüğüm tüm kadınlar almış oluyor kaşlarını “:( ve eşimin ablları falanda alıyor ben evlendikten sonra sordular niye almıyorsun diye amma 6 yıldır onlarda dini bir ilerleme olmadı yani yaşamlarına geçmedi ben onlara açıkçası üzülüyorum ha ben çokmu iyiyim Allah bilir benim bonem,omuzlarımdan aşırı sarkan örtüm,geniş pardesüm batıyor çoğu kimseye onlara asitli içecek,margarin ve jelatinin dinen kötü olduğunu anlattıysamda ne yazıkki boş Rabbim hidayet versin dua edin inşaAllah
  birde şöyle bir durum var ben çok rast geldim genç kız evlenmeden önce örtülü amma düğün günü ne yazıkki bir açık pir açık bikaç gün sonra yine örtü başlarında çok acı Rabbim bizleri ve evlatlarımızı RasulAllaha layık ümmet eylesin
  benim babamda ilk evlendiğinde anneme bası yapmış kaşlarını al diye anneme bayağı direnmiş sonuçta kazanmış eğer direnmeseydi biz 4 kızkardeşte şuan büyük ihtimalle almış olurduk Allah muhafaza selam ve dua ile

  Cevapla

 34. ben nadirda olsa makyaj yapar kaş aldırırım ama eşime sorarım yapabilir miyim diye. tabi bı ne kadar doğrudur o da tartışılır

  Cevapla

 35. ablam ALLAH senden razı olsun ben dovmenın günah olduğunu bılıyordum estetik amelıyatları da ama kas almanın günah olduğunu bılmıyordum zaten çocuklardan fırsat bulupta alamıyordum ama etrafımda genc yaslı herkes alıyor sımdı bilemedim

  Cevapla

 36. Allah senden razı olsun Cahide abla .Uzun zamandır sitenizi takip ediyorum.Yazılarınızı,tariflerinizi uyguluyorum.Ama düzenli yorum yazamıyorum.Bu konuda da eksik bilgilerim varmış onlarında doğrusunu öğrendim sayende.Bizleri aydınlatıp ,yol gösterdiğin için sana çok teşekkür ederim

  Cevapla

 37. Allahin c.c un ayetlerini ve hadislerini anlatdin hatirlatdin diye kinsenin kizma veya kabul etmeme gibi bir luksu yoktur zaten unsan kendini bilir ama yinede nefsine galib gelemez vaya caba gostermez nefse hos gelir cunki .zayif olmak oncelikli sart ardindan kas goz fazla tuy kil alinmali guzel bir makyaj hatlari brlli edecek kiyafet giymeli erkekleri cezb etmeli fakat erkeklerr laf attimi kizar gibi yapmali herkesin dikkatini cekmeli sonra sokakta rahat dolasamiyorum diye sikayet etmeli hadisleri hatirlatirsin benim icimi kimse bilemez benim kalbim temimiz diye karsi ataga gecmeli.Allahcc hepimizi butun muslumanlari hakiki musluman

  Cevapla

 38. haklisiniz ne demeli.bunlarin uzerine soyleyecek sozum yok.biraz once bir arkadasin yzisini okudum sadece sunu soyleyecegim senden daha zor durumda olanlar.esim bugun ogrencilerini geziye goturdu sadece gitti ne bir vedalasma ne bir soz bu 4 yildir boyle,beni sevmedigini soyluyor ama benim bir kizim var kime birakayim ve nereye gideyim.sadece allahim diyorum ve yunus aleysalam gibi ben halimi ve sikayetimi sana arz ediyorum ben evliligimi allah rizasi icin yaptim.ne diyelim mevlam gorelim ne eyler ne eylerse guzel eyler deyip sabiredelim.bu hadisin uzerine bu zamanda karisini bunu yapmiyor diye bosayanlar var.inanlar bilincsiz sadece.oteleri dusunen var mi

  Cevapla

  1. Ahh canım benim. Allah sana hayırlı çıkış kapıları versin. Eğer seni sevmediğini söylüyorsa ve gitmek için azıcık bir umudun, tutunacakbir dalın varsa bırakabilirsin kardeşim. Geçen bir ablayla görüştüm. Yıllarca senin gibi yaşamış. Eşi onu hiç istememiş. Çok direndim, sabrettim ama çok pişmanım keşke ayrılsaydım. Beni seven biriyle evlenirdim belki demişti. Allah’a sığın dua et. Ama seni sevmiyorum diyen biriyle ömrünü heba etme kardeşim. Allah yardımcın olsun

   Cevapla

  2. gerçekten de bu söz çok ağır bir söz sizi sevmeyeni sizi haketmeyenin yanında durmayın zorla eşlik yapmayın yıllarınızı heba etmeyin kaç yaşındasınız bilmem ama hayatınızla ilgili sağlam planlar yapın rabbim hayırlı kapılar açsın size inşh

   Cevapla

   1. lütfen arkadaslar bosanma ılgılı yorum yapmasak farkında olmadan büyük vebale gırerız.

    .ınsanlar evlılıklerınde ne laflar ne laflar duyuyor.ne zorluklara cılelere katlanıyor.herkes dünyalık olarak asagısındakılere baksa….dını bakımdan da ustundekılere baksa…

    burası cennet degıl.
    herkesın ımtıhanı var.
    arada cocuk var.o cocugu babasız,kardeşsız yuvasız bırakmaya kımsenın hakkı yok.

    arkadasa oncelıkle hakkı ve sabrı tavsıye etmemız gerekıyor.
    bosanma en son caredır.
    ama oncelıkle yapılacak cok sey var.
    bunları yapmadan arkadası duygusal olarak zayıflasıtırmayalım.

    Cevapla

    1. Haklısın Nermin fakat kadına eşinin seni sevmiyorum, istemiyorum demesi kabul edilebilecek bir durum değildir. Ben hiç bir problemde kimseye boşan demedim. Doğru da bulmuyorum ama sevilmemek ve sürekli bu sözü duymak çok onur kırıcı. Zaten böyle bir ortamda çocuğunda mutlu ve huzurlu olacağını hiç sanmıyorum

     Cevapla

     1. Boşan demekten evvel başka çareler düşünmek gerekir. Sema Maraşlı’nın evlilik okuluna ait yazılarını okursanız belki yardımı dokunur. Bir de Cemil Tokpınar’ın Ömür boyu aşk kitabını alıp okuyun ve eşinizin okumasını sağlarsınız inşaallah faydası olur. Rabbim yardımcınız olsun. Yuvanızda sevgi tomurcukları yeşersin inşallah. Amin.

      Cevapla

     2. selamun aleyküm cahıde hanım.
      sız de haklısnız ama benım sözüm günümüzde cogu kişi umursamadan hemen en ufak sorunda nıye koca kahrı cekıyorsun,bosan deyıverıyor.

      aıle ve ahlak yapımızı bozmak ıcın yapılmıs dızı ve programlarla ınsanların bılnclerı ve bılncaltları bu sekılde sekıllendırılıyor.BOŞAN GITSIN.

      bu arkadasa ve bu durumda olan kısılere çare ve çözümler sunmak gerekıyor önce.
      zor olan yapmaktır yıkmak çok kolaydır.

      kolay olan bosan demektır.ama ya sonrası???

      Cevapla

      1. Kesinlikle hemen boşanılmasına karşıyım. Buna pek çok yazımda da değindim. Ufak tefek sorunlarla boşanmalarda dediğin gibi medyanın etkisi büyük. Fakat bazı durumlar var ki boşanmak elzem oluyor. Rasulullah zamanında boşanan kişiler var. Efendimiz’in ses çıkarmadığı durumlar var. Bazı kadınlar gerçekten çok mazlum oluyor. Bu mazlumlukları ömür boyu ezilmelerine sebep oluyor. Yani karşısındaki kişi kendisini sevmiyor ve istemiyorsa beraber yaşamanın ne tadı olur bilmiyorum.

       Cevapla

  3. Allah yardımcın olsun Neslihancığım,Rabbim hakkında hayırlısı nasıl olacaksa o şekilde davranmanı nasip etsin kardeşim amiin.Allah’a emanet ol canım.

   Cevapla

   1. http://www.cocukaile.net/kategori/yazilar/selma-marasli/

    http://www.burcfm.com.tr/ShowSectionDetail.aspx?SectionId=89827

    http://www.moralfm.com.tr/
    (13 subat tarıhlı porgram)

    ayrıca kardesım esten,cocuktan kısacası tüm ınsalardan cok beklentı ıcınde olmamak gerekıyor.cok beklentı ıcınde olunca hayalkırıklıgı yasıyor ınsan.
    beklentılerını azalt,elınden gelenı yap.Allaha tevekkul et.yaradana sıgın.o muhkaka kolaylastıracaktır.

    peygember efendımız SAV buyurmus ki
    kım bu duayı sabah 7 aksam 7 kere okursa Allah onu üzen dünya ahıret ıslerıne yeter.

    (ALLAH BANA YETER,ONDAN BASKA ILAH YOK,ONA TEVEKKUL ETTIM.O YÜVE ARŞIN RABBIDIR.)

    Cevapla

  4. selamun aleykum neslıhan kardesım.kapler Allahın elindedir.siz yine de ümitsızlige düsmeyin .Allahın esmaul husnasını manası düsünerek dua edin.(allahu teala bana benım ısımlerımle dua edın buyuryor ayette)

   mesela ya fettah( her türlü zorluğu cözüp kolaylastıran )

   ya selam (kullarını zorluklardan selamete, feraha cıkaran)

   vedud (İyi kullarını sevip onlara rahmet ve rızasını irade eden)esler arası vb sevgiyi artırmak icin Allaha yalvarılabilir.
   allahtan isteyin ve güzel davranıslarla sabredin.cünkü cocugunuz var.(pedagog adem günes bosanmanın cocuklar üzerındekı etksını cook bahsetti.adem günesın programlarını dınlemenızı ısrarla tavsıye ederım.)
   emek sarfedip sabredin.Allaha tevekkül edin.insallah ben O nun cok guzel kapılar acıp esınızın kalbını sıze acacagını dusunuyorum, ve ins. elımden geldgınce size dua edecegım.

   sahıh olan hacet namazını kılın,yunus aleyhüsselamın balıgın karnında kurtaran dua ve zıkrı bol bol yapın.
   bol bol günahlarınıza tövbe edin.
   bir hadisi serifte efendimiz soyle buyurmus kim istigfara devam ederse Allah onu sıkıntılarını gıderır ve hıc ummayacagı yerlerden maddı ve manevı rızıklar gonderır(eger kel
   imelerde yanlışlık varsa düzeltin,aklımda kalanı yazdım)

   ayrıca sunu unutmayın dünyada imtihandayız.sabreder ve güzellikle muamele edersenız kazanan siz olacaksınız insallah.

   ayrıca cocuk ve aile.netten SEMA MARASLI nın evlılık okulu yazılarını muhakak okuyun.
   once esım okusun sorun ben de degıl onda dıye dusunmeyın.sız guzellıkle ,iyilikle davranırsanız once kendızı degıstırmeye veya farkındalıgınızı artıramaya calısırsanız insallah bunu da allah rıazsı ıcın yapar ve sabrdersenız sızın kıymetınızı anlayacaktır.er veya gec.ayette bıle gecıyor sıze kotu davranana ıyılıkle mukabelede bulun gun gelır ıcten bır dost olur(aklımda kaldıgı kadar yazıyorum,yanlısım varsa düzeltın)

   bırkac lınk gonderecegım onları da lutfen dınleyın.
   lınklerı diger mesaj da gondereyım.

   ayrıca bu dedıklerımı yaptıktan sonra meseleyı kafanıza coook takmayın.onceliğiniz ahiret olsun.çünkü burada kalıcı değiliz.ne zman ölecegimiz belli değil.

   sen ALLAHA güzel kul olup onun emir ve yasaklarına uymaya calırısan muhkaka o da senın sıkıntılarını hafıfletecektır.
   belki de sen esının bu davranısına sabredersen ve na herseye ragmen guzel muamelede bulunmaya devam edersen evlatlarından hayır goreceksın.ahırette ıse ınsallah sabredersen karsılıgını kat kat alacaksın.

   Cevapla

  5. Neslihancigim Allahim beyinin kalbine senin sevgini ve yuvanizada huzur verir insaAllah.Amin.:

   Cevapla

  6. Selamun aleykum neslihan kardesim sizin yasadiklarinizin aynisini abim esine yapardi yengeme yapmadigini birakmadi hamile kaldi cocugu dusurmesini isteyene kadar ama annem olsun biz olalim yengemi kesinlikle yanliz birakmadik cok zor gunler gecirdi cok sabr etti Allahin izniyle kazanan yengem oldu yalniz cok dua ettik cok yerlere goturduk .simdi cok mutlular 4de cocuklari var abim hala cocuk ister dusun mevlam neylerse guzel eyler sabr sabr dua hemen pes etme derim ben Allaha emanet ol kardesim.

   Cevapla

 39. Selamun Aleyküm…Cahide kardeşim Nasılda duygularıma önderlik etmişsiniz. Allah sizden razı olsun.Cumanız mubarek olsun..Mubarek günün hürmetine duanıza ihtiyacım var. Allaha Emanet olun.

  Cevapla

 40. Allah razı olsun Cahidem payalaşımın için.Dediklerine aynen katılıyorum.Hele erkekler daha çok hoşlarına gidiyor;hanımlarının başkalrı tarafından beğenilmesi.Süs köpeği gibi gezdiriyorlar yanlarında.Rabbim sonumuzu hayır etsin amiin.
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Peruk takana ve taktırana, vücuduna dövme yapana ve yaptırana Allah lânet etsin!’ buyurdu.”
  Buhari, Müslim, Neseî
  Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Peruk takan ve taktıran, kaşlarını alan ve aldıran vücuduna dövme yapan ve yaptıran lânetlenmiştir!’ buyurdu.”
  Ebu Davud
  Ebu Cuhayfe (Radıyallahu Anh) hacamatcı (kan alıcı) bir köle satın almıştı.
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hacamat ücretinden, köpek bedelinden, zina kazancından nehyetti! Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), faiz yiyene, faiz yedirene, dövme yapana, dövme yaptırana ve resim yapana lanet etti, dedi.”
  Buhari 5963

  Cevapla

  1. ayynen öyle Belgin ablam.sağolasın tek cümleyle özetlemişin, rabbim ehli imanı hakim kılsın,küfür ehlinin tuzaklarını başlarına geçirsin.Müslümanım diyip ehli küfürün yaşantısına özenenleri de islah eyle rabbim.

   Cevapla

  2. Selamun aleykum cahidem,benim belgincigime bir sorum olacak yorumunu dikkatle okudum( hacamat ucretinden) bolumunu anlamadim cahilligime ver kardesim aciklarsan sevinirim selametle…

   Cevapla

   1. Eymenin annesi, canım kardeşim,ben de netten alıntıladığım hacamatla iligili bilgileri aşağıda aktarıyorum.Benim anladığım kadarıyla böyle sağlık için önemli bir işlemi peygamberimizin(s.a.v.)in para karşılığında yapılmaması gerektiğini söylemesi.
    Hacamatın Faydaları
    (1) Hacamat, Tedavilerin En Faziletlisidir.
    (2) Hacamatta Hayır Vardır.
    (3) Hacamatta Şifa Vardır.
    (4) Hacamatta Bereket Vardır.
    (5) Hacamat, Akılı Artırır.
    6) Hacamat, Ezberleme Gücünü Artırır.
    (7) Hacamat, Bütün Hastalıkların Çaresidir..Hacamat, deri altındaki birikmiş, damarda dolaşmayan, atıl kalmış, vücuda zararlı ve biriktiği noktada ilgili organa zarar veren pis kanın vücuttan dışarıya atılması işlemidir. Hacamat normal şartlarda damardan kan verme işlemi ile kıyaslanamaz. Kan verme işleminde vücudun kullandığı açık renkli temiz kan gider. Hacamatla alınan kan ise pıhtılaşmış, Jöle/Yoğurt kıvamında, tamamen pis ve zararlı kandır. Bu pelteleşmiş pis kan; kan özelliğini tamamen yitirmiş, vücudun artık ve kullanmadığı, damarda dolaşmayan, toksik maddeler içeren bir özelliktedir.
    Aynı zamanda hacamat; Kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kupa terapisi, vücudun belirli yerlerinden kan aldırmak suretiyle yapılır. Amaç sağlığı korumak ve çeşitli hastalıklardan kurtulmaktır. Tarihi milattan önceye dayanır. İslam tıbbında hacamatın yeri büyüktür. Zira Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir kaç hadisinde hacamatın önemini belirtmiştir.
    Hacamat tedavisinin temel prensibi, uygun noktalardan pıhtılar ve toksik maddeler vakumlanarak; kılcal damarlardaki tıkanıklıkları açma ve kirli kanın temizlenmesi işlemidir. Bu şekilde o bölgedeki organlara kan akışı düzenlenerek, organın hastalığının düzelmesinde etkili olacak, temiz ve düzenli kan dolaşımı sağlanmış olacaktır. Hacamat çok hızlı tesir gösterir, çok etkilidir. Hiç bir yan etkisi yoktur.

    Cevapla

    1. Hacamatla ilgili diğer hadisler:Rafi bin Hadic (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittim:“Hacamat yapan kimsenin kazancı yasaklanan haram bir şey olsaydı, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) o kişiye o kazancı kölesine yedirmesini emretmezdi. Çünkü köle de Allah’a kullukla mükelleftir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bir kişiye, kölesine haram yedirmesini emretmesi mümkün değildir.
     Hacamat yapan kişi, işine karşılık malum bir ücreti şart koşarsa, bu kazanç onun için helal olmaz. Eğer, şart koşmazda, hacamat yaptıran kendiliğinden bir şey verirse bu caizdir.”

     ‘Kazancın en şerlisi; hacamat yapanın kazancıdır. Hacamat yapanın kazancı habistir’ buyuruyordu.”
     Müslim 1568/40, 41, Ebu Davud 3421, Nesei 4305, Tirmizi 1292, İbni Hibban 5153, Tayalisi 966, Tabarani Mucemu’l-Kebir 4261, 4263

     21) Muhayyısa (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den hacamat yapma ücreti almak için izin istedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hacamat karşılığında para almamı yasakladı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e muhtaç olduğumu zikredip bunu sormaya ve bu hususta izin istemeyi terk etmedim. Nihayet Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana hacamattan elde ettiğim kazancı, benim yemememi, su çeken deveme ve köleme yedirmemi emretti.”

     Malik 2/974/28, Ebu Davud 3422, Tirmizi 1293, İbni Mace 2166, Ahmed 5/435, Albânî Sahiha 1400

     22) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hacamat yaptırdı, hacamat yapan kimseye ücretini verdi.”

     Buhari 5/2107, Müslim 1202/65, İbni Mace 2162

     23) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
     “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hacamat yaptırdı, hacamat yapan kimseye ücretini verdi. Eğer hacamat ücreti haram olsaydı hacamat yapan kimseye bu ücreti vermezdi, dedi.”

     Buhari 4/1945, Ebu Davud 3423

     24) “Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     “Ebu Taybe, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e hacamat yaptı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de ona bir sa’ hurma verilmesini emretti ve Ebu Taybe’nin ehline (sahiplerine) onun vergisini hafifletmelerini emretti, dedi.”

     Buhari 4/1945, Müslim 1577/62, Ebu Davud 3424, Tirmizi 1294, İbni Mace 2164

     Görüldüğü gibi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ebu Taybe (Radiyallahu Anh)’ın yaptığı bu işe izin verdi ve ona iki şekilde ücret ödedi. Ancak bu kazanç alçak bir kazanç olduğu için, Muhayyısa (Radiyallahu Anh)’a o kazancı yememesini, onu hayvanlarına ve kölesine yedirmesini emretti.

     İbni Hibban (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

     Cevapla

     1. Hacamat yapan kimsenin kazancı yasaklanan haram bir şey olsaydı, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) o kişiye o kazancı kölesine yedirmesini emretmezdi. Çünkü köle de Allah’a kullukla mükelleftir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bir kişiye, kölesine haram yedirmesini emretmesi mümkün değildir.
      Hacamat yapan kişi, işine karşılık malum bir ücreti şart koşarsa, bu kazanç onun için helal olmaz. Eğer, şart koşmazda, hacamat yaptıran kendiliğinden bir şey verirse bu caizdir.”
      İbni Hibban 11/559

      Cevapla

       1. Canım senden de Allah razı olsun.Ah teyzesi ben de bütün uyanık olduğu vakit öpüp kokluyorum bebişi.Kedicik gibi sevilmek hoşuna gidiyor 🙂

        Cevapla

    2. essalamu aleykum ,belgin ve saliha yildiz kardeslerim ALLAH sizden razi olsun cahidemin yazisinin altina yazmis oldugunuz yorumlari ilmi bilgileri cok severek okuyorum hatta defalarca.icime sindire sindire hatta vermis oldugunuz delilleri ezberlemek icin yazip buzdolabinin ustune yapistiriyorum,gelip gidip ezberliyorum .ALLAH ilminizi artisin insallah.hakkinizi helal edin .belgincim bebesinin ismini kacirdim galiba 3 haftalik oldumu?

     cahidem senin vermis oldugun delilleride yazip ezberleyip hayatima hemen geciriyorum sagolasin .ALLAH basimizdan eksik etmesin seni ve senin gibileri.londradan hatice

     Cevapla

     1. Aleykum selam Haticeciğim,Allah senden de razı olsun kardeşim.Hep birlikte öğreniyoruz,şu an kitap okumaya da vaktim olmadığı için;alıntılarken sahih hadislerden, ben de okumuş oluyorum.Rabbim Cahidem den de vesile olduğu için razı olsun.Ayrıca Saliha ve diğer kardeşlerimden de Rabbim razı olsun amiiin.Hakkım varsa helal olsun,sen de helal et kardeşim.
      Bebeciğin ismini Abdullah verdik teyzesi,kısmet olursa pazartesi 1 aylık olacak.Sayılı günler çok çabuk geçiyor.Allah’a emanet ol canım.

      Cevapla

  3. Allah senden de razi olsun canim kardesim. Paylastigin bu hadisler sebebi ile Rabbim senin yüzünü agartsin. Nitekim İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Benden bir şey işitip onu (artırıp eksiltmeden) işittiği şekilde başkasına ulaştıran kimsenin (Kıyamet günü) Allah yüzünü agartsin. Zira, kendisine ulaştırılan öyleleri var ki, bizzat işitenden daha iyi kavrar.” (Tirmizi, İlm 7, (2658).
   Ayrica Belgincim süs köpegi benzetmene bayildim. Bence kisilik eksikligi bulunan ve tabiatlari bozulmus erkekler ancak eslerini böyle sergilemekten rahatsizlik duymazlar. Gercektende Rabbimizin hayrina cok ihtiyacimiz var.

   Cevapla

   1. Amiin Salihacığım cümlemizin de Rabbim yüzünü ağartsın.Bizleri kendine layık olan kullardan eylesin amin.Selametle canım.

    Cevapla

 41. yazdiklarin cok dogru, aci gercekler… fakat yuzdeki killardan kasit, dudak ustu ve cenede cikan killar degil. cunku bazi hanimlarda oldukca yogun oluyor ve erkeksi bir goruntu katiyor. kas almak kesinlkle ciddi ve kucumsenmemesi gereken br haram. malesef herkes yaptgi icin gozler alsti, normal gelyor.
  aslinda biz dine uymak yerine dini kendimize uydurma gayretindeyz. halbuki allahi rab olarak kabul ettiysek, onun bizi terbiye etmesine de izin vermeliyz. ama allahi hayatmiza mudahil etmek istemiyoruz. nedense!

  Cevapla

  1. “Kübra” bacım yüzden kastın dudak üstü olmadığına emin misiniz? Hani kaynağı var mı acaba? Bende bu konua tereddütteyim çünkü.

   Kaş konusunda elhamdülillah bir sorunum yok ama dudak üstü dahil mi yüzde ki kıllar denirken çok kararsızım…

   Cevapla

   1. Ben bu konuda araştırma yapmıştım. Kaş, kirpik ve dişler insanın organı olarak görülür. Bıyık ve çene killari erkekler içindir ve onlarin da bu killari tamamen kesmeleri caiz görülmüyor….
    Fıkıh âlimleri bu hadisi inceleyip, bıyık normalde kadın vücuduna has bi organ olmadiği için kaş ve kirpik ten farklı tutmuşlar ve onları almak haram degildir demişler. Benim gönlüm rahat…

    Cevapla

  2. Selamun aleykum Kübra kardesim, ne kadar güzel bir noktaya deginmissiniz gercekten biz hem Allah’i Rab olarak kabul ettigimizi iddia ediyoruz, hemde O’nun Rabligini yani bizi terbiye etmesini istemiyoruz. Fakat korkudan emin olanlar sadece Rab olarak Allah’i kabul edip onun Rabliginden memnuniyyetsizlik duymayanlardir.”Rab” yaratici, terbiye edici, idare edici gibi sifatlari tasir.
   Enes b. Malik anlatıyor: Allah resulü, “Şüphesiz: Onlar “Bizim Rabbimiz Allah’tır” deyip sonra da dosdoğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); onların üzerine melekler iner (ve der ki;) “Korkmayın ve hüzne kapılmayın, size va’d olunan cennetle sevinin.” Ayetini okudu ve şöyle buyurdu: “İnsanların çoğu, ‘Rabbimiz Allah’tır’ dediler, sonra da bunu inkar ettiler. Kim bu söz üzerine ölürse işte o, dosdoğru bir istikamet tutturanlardandır.” (Tirmizi)
   Yüzdeki tüyler hususunda ise alimler bunun erkege benzeyecek sekilde bir tüylenme söz konusu oldugunda caiz oldugunu belirtiyorlar. Fakat bu gün bayan kardeslerimizin bu izni cogunlukla farkli algiladigi, dogal olarak cikan tüylerden dahi rahatsizlik duyduguna sahit oluyoruz. Bu izin kesinlikle hic kimsenin keyfi anlayisina birkilmamis ve ölcü belirlenmistir. Hormon bozuklugundan yada baska bir etkenden kaynaklanan asiri (anormal) tüglenme olmadan, erkege benzeyecek sekilde görünüm olusturmadan yüzden tüy almak caiz degildir. Rabbim teslimiyetimizi arttirsin.

   Cevapla

 42. Esselamü aleyküm kardeşim..

  Güzel çalışmalarınızın devam ettiğini gördüm, memnun oldum. Rabbim sevaplarınızı bol eylesin, mükafatını ziyadesiyle versin..

  Paylaşmış olduğunuz hadisle ilgili olarak naçizane bir noktayı açıklama gereği duydum. Sağlam kaynaklardan öğrendiğimiz kadarıyla kadın kaşını almamalı lakin eğer eşi gerçekten bu konuda talepkar ise eşinin arzusuna uyarak almasında sakınca yoktur. Bir kardeşimizin eşi israrla kaşını almasını, bu şekilde hoş bir görüntüsü olmadığını belirtiyormuş lakin kardeşimiz bu hadisden dolayı almayacağını belirtiyormuş. Evde bu konu tartışma ortamı yaratmaya başlayınca hanım kardeşimiz sorununu bizimle paylaştı. Biz de güvenilir kaynaklardan araştırdık, sorduk ve yukarıda belirttiğim şekilde cevap aldık. Bir hanım kardeşiniz olarak bunu paylaşmak istedim ki evlerde gereksiz tartışmalar yaşanmasın. Malumunuzdur ki haram ayrıdır, takva ayrıdır. Haramlar herkesi kapsar iken takvalar helallerin içerisinde yer alırlar. Yani takva haramı terketmek değildir zira haramı terketmek zaten her Müslümanın vazifesidir. Helal ve haramlar bellidir, genele yöneliktir. Takva ise kişiseldir, herkesin takvası kendincedir. Kimse bir başkasını kendi takvasını uygulamaya zorlayamaz ama güzel ahlakıyla örnek olabilir veya tavsiyede bulunabilir..

  Allah’a emanet olunuz kardeşim..

  Cevapla

  1. Bismillah
   Ahhhh İhyaca Kardeş, gerçekten ihya ettin, bu acizi.
   Allahım, en başta HAYIR GÖRÜNEN ŞERLERDEN ŞERLİLERDEN BİZİ KURTAR.Amin. Rabbim nasıl anlatsın ki bu aciz, yarattığın GÖZ nimetini KİM KAYBETMEK İSTER. Bunu HİİİİİÇ KİMSE İSTEMEZ degilmi ? Eeee Rabbil Aleminin yarattığına inandığın GÖZ üzerindeki KAŞIN HAŞA fazlası olduğunu KABUL ETMEK hangi gerekçeye sığdırılır. Allah Rızası için ne olur, bu AZİZ DİNİ bu kadar angarya SANMAYINIZ. Ne olur işi nefis KİTABINA ( bazı hocalarda maalesef bunu yapıyor ) uydurmayınız. Kocası ÇOK istiyormuşta muşta muşta UNUTMAYALIM ki taviz tavizi getirir en sonunda İNANCIMIZI degil YAŞADIĞIMIZI doğru zaneder hale geliriz. Güya KOCASI İÇİN şekilden şekile giren bayana yarın çoook af buyurun kocası, daha daha rezil bir şey yapmasını isterse ne olacak ? Ne olur bu kadar BASİT olup, ŞİDETTE hayır diye DANS edip tepinen ÇAĞDAŞ bayanların durumuna düşmeyiniz. (HAYA BİR TAC İMİŞ NURU HUDADAN)
   Meşru zeminde yetecek her şeyi ALLAHIM öyle güzel yaratmışki, daha fazlasını İSTEYİP BEKLEMEK önce YARADANA isyandır

   Bunu bilmek için ÖYLE kitap devirmeye gerekte YOK. Yeterki HALİS niyetli müslümanlardan olalım.
   Not – Niyetim kimseyi incitmek degil, amma Velakin evlerimizde huzur bereket kalmadı, dili ile MÜSLÜMAN görünüp, DAVRANIŞLARIYLA BAŞKA olanların yüzünden. RABBİM sana yalvarıyorum, hanelerimizi İzzetin hakkı için, şereflendir, Yarab, TEKLİK zatına mahsus, iş bu acizin hali sana ayandır, çoluk çocuğumuza bizlere her zaman HAMİLİK VELİLİK SAHİPLİK ET ki, yüzümüz gerçekten ak, Rızana kavuşmuş hallerimizle huzuruna varalım. Amin. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Amin.

   Cevapla

  2. Allah’a isyanda kula itaat olmaz. Bu dinimizin degismez bir kuralidir. Allah ve Rasulunun yasakladigi, hatta lanet ettigi bir konuda kim olursa olsun, hangi konumda bulunursa bulunsun asla itaat olmaz.
   “Allah’a isyanın söz konusu olduğu yerde kula itaat yoktur. İtaat ancak iyiliktedir.” (Muslim, K. İmara, bab: 39, Hadis no: 1840 ; Ebu Davud, K.el-Cıhad, bab: 87 Hadis No 2625)

   Kardeşim siz konuyu bayağı karıştırmışsınız anlaşılan. Rasulullah’ın kesin bir dille lanetlediği bir fiilden bahsediyoruz.
   Eğer O haram dediyse, yapan lanetlenmiştir dediyse konu kapanmıştır.

   Cevapla

 43. Allah senden razı olsun Cahide ablacım. Böyle bir platformda gerçekleri eğip bükmeden haykırdığın için Allah senden razı olsun.

  Yanlış hatırlamıyorsam bu cümleler Ashab-ı Kehf filminde geçiyordu. (Yanlışım varsa düzeltin lütfen)
  “Karanlıkta dile getirmekten çekindiğiniz hakikat, bir gün aydınlıkta işitilecek ve gizli mekanlarda öğrendiğiniz bir inancı, bir gün çatılardan haykıracaksınız ve insanlar buna inanacak” İnşallah bu günleri de göreceğiz.

  Cevapla

  1. o günler bu gunler diye biliyorum ben yeşilkubbe kardeşim.Zira o zamanlarda dini canı pahasına yaşıyolarmış,örneğin bir sohbete gitmek, bir kaç kelam hak söz duymak için canlarını feda ediyolar.romalıların utanç dönemi, insani degerlerin hiçe sayıldığı bir dönem.Allah’a inanan insanlar; musevilere yapılar türlü türlü işkenceler.şimdi bence bu din bize hazır sunuluyor her yerde, lakin şimdi bizim gafletimiz nefsimiz engel bize.ben böyle düşünüyorum.

   Cevapla

 44. Allah razı olsun ablacım dıyecek soz bırakmamışsın zaten ! Artık müslümanlığımız bile şüpheli bu durumda ! Erkekler kadınlaştı kadınlar ise erkekleşti yazıkk 😦

  Cevapla

 45. Kimileriniz bana kızacak belki. Fakat konuyla ilgili açık ve sahih bir Hadis’i şerif varken, Müslüman’a susmak yakışmaz. Bize düşen sadece hatırlatmak. Bu yazıyı ne kendimi mükemmel gördüğüm için, ne de bahsi geçen yanlışları yapanları kınamak için yazmadım. Sadece Ayet ve Hadis’lere olan duyarsızlığımızı hatırlatmak istedim. İşimize gelmeyen Ayet ve Hadis’leri görmezden geldiğimizi anlatmak istedim.

  Oysa bizim için: Allah ve Rasulü ne buyurmuşsa AMENNA dememiz gerekiyordu, kendi tercihlerimizi farzların ve sünnetlerin yerine geçirmememiz gerekiyordu öyle değil mi?

  “Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.”(Ahzap:36)

  Cevapla

  1. Allah senden razi olsun Cahide kardesim. Hadisi Serifi öyle can alici yerinden yakalamissin ki hayran olmamak elde degil. Rabbim ferasetini arttirsin. Amiiin.
   Toplumumuzda adam gibi adamlar kalmadigi icin kadinlarimiz bu kadar rahat degil mi? Birakalim baskalarini Islami hayat yasadigini iddia edenler, Islam icin mücadele edenler hatta ön saflarda kosturanlardan konusalim. Ben acikcasi bunca yillik tecrübelerimde saydigimiz bu sifatlara sahip adam gibi adama coook az rastladim. Böyle insanlarin kendinden önce adi duyulur, övülür, imrenilir. Kendilerini degilde esini ve cocuklarini görünce gercek ortaya dökülür. Cok yazik. Islam icin en ön saflarda kostururken ailesinin en basit bir yanlisini düzeltmekten aciz insanlara gercekten cok yazik. Yanlis anlasilmasin insan bazen esi ile cocuklari ile imtihan edilir o ayri bir konu fakat bu kardeslerimizin körlügü, sagirligi, vurdum duymazligi en yakinindakileri dahi farketmeyecek bir durumdaysa böylelerine ne denir ki?
   Günümüzde inanmis bayan kardeslerimizin bu konudaki en büyük bahaneleri eslerinin onlari bakimli görmek istemesi, erkek kardeslerimizin de sakal konusunda en büyük bahaneleri eslerinin müsade etmemesi olarak sunulmaktadir. Bu kardeslerimiz bu söylemleri ile kendi düsünce ve yargilarini Allah ve Resulunun belirlemis oldugu deger ve yargilarin önüne gecirdiklerinin, adeta birbirlerini Rablestirdiklerinin hic farkinda degiller! Bu kural sadece bu hususda degil, Islam’in tüm emirleri ve yasaklari icin söz konusu bir kuraldir.

   Cevapla

   1. Saliha hanim bu yazdiklarinizi okuyunca coook evvelden okudugum ve o an beynime adeta kazinan bir hadisi serifi yeri gelmisken nakletmek istiyorum….Birgün sahabe efendilerimiz Efendimiz(SAV) ile birarada otururken Efendimiz(sav) ümmetimden gelecek olan bazi kimselerin cocuklarina cok üzüldügünü ifade edince sahabe efendilerimiz ümmetinden salih olmayan kimselerin cocuklari icin mi üzülüyorsun ya Rasulullah(sav) derler..Fakat Efendimiz(sav) hayir der,ümmetimden salih kimselerin cocuklarina üzülüyorum diye buyurur….Sahabe efendilerimiz buna cok sasirirlar ve sorarlar nedir diye..Efendimiz(sav)bunun üzerine buyuruyor ki “Ümmetimden öyle salih kimseler gelecekki onlar,etrafta Hak´ki ve Hak yolu tavsiye ederken aile efradlarina karsi sahip oldugu ilimi ögretmezler..O kimselerin evlatlarina üzülüyorum” diye buyurur…

    Eger ki kaynagini bulacak olursam buraya ekleyecegim…Okudugum günden beri hep böylesi örnekler görürüm ve bu hadis aklima gelir..Ve ayni hataya düsmekten Mevlama siginirim…
    Rabbim hepimizin yar ve yardimcisi olsun insaALLAH…
    Hayirli cumalar….

    Cevapla

    1. Aksa kardeşim Allah razı olsun paylaşımın için,İnşaAllah bizim çocuklarımız salih saliha evlatlardan olur amiiin.

     Cevapla

   2. Saliha kardeşim Allah razı olsun,ne güzel cümlelere dökmüşsün,gerçekten insanlar artık bahaneleri arkasına saklanıyorlar.Rabbim cümlemizi de O’nun rızasından ayırmasın amiiin.Selametle canım.

    Cevapla

  2. burada kızılacak hıc bır sey gormuyorum aksıne gerceklerı yazdıgınız ıcın sızı canı gonulden kutluyorum yazılarınıza bayılıyorum .kendı adıma sızden ogrenecegım cok sey olduguna ınanıyorum

   Cevapla

  3. Hayırlı cumalar yazdıklarınızı okuyupta yada bilerek yapmamak ne kötü bişey rabbim yardımcımız olsun bizi ıslah etsin dini bütün müminlerden eylesin bu mübarek cuma gününde buna çok ihtiyacım var. yoksa vicdan azabından kahrolacağım.

   Cevapla

  4. Allah senden razı olsun ablam. Sakın susma haykır her zaman bizim rehberlerimize uymayanları.

   Kadınlarımız vazgeçse artık. Hepimiz olması gerektiği gibi olsak…

   Ben bir arkadaşıma söylemiştim bu bildiğimi, kaynak göstermeme rağmen pek etkili olmamıştı. Nasıl oluyor da korkmuyorlar? Allah ve Rasulü olmayan hayatlar ne dünya da ne de ahirette iyi değil, boş. Bilmiyorlar mı?

   Rabbim yardımcın olsun ablam, gelir şimdi muhalif yorumlar…

   Cevapla

  5. doğru söze ne denir ki. ALLAH razı olsun cahide ablacım. ben de hep islam teslimiyettir felsefesine inanmışımdır. dinimi dört dörtlük teslim edemesem de YÜCE RABBİMİZ ve SEVGİLİ peygamberimiz ne buyurmuşsa hepsine amenna derim. hoşuma gitsin gitmesin. bilirim ki hoşuna gitmeyen nefsimdir. bunu bilebile de neden şöyle neden böyle demem. yine de RABBİM bizleri Zatına layık kul Efendimiz`e layık ümmet eylesin.

   Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s