Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Kaç Adam Gibi Adam Kaldı ki?

Abdullah ibn Mes’ûd (r.a)’tan rivayet edilmiştir:

“ALLAH dövme yapan ve yaptıran kadınlara, yüzden kıl yolan ve yolduran kadınlara, güzellik için  diş törpülettiren kadınlara, ALLAH’ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet etmiştir.

Bu söz, Esed oğullan (kabilesi) nden Ümmü Ya’kûb denilen bir kadının kulağına gitmişti. Bu kadın, (o sırada) Kur’an okuyordu. Hemen Abdullah ibn Mesuda gelip (ona):

“Senden benim (kulağım)a gelen bu söz de ne? Sen dövme yapanlara ve yaptıran kadınlara, yüzden kıl yolduran kadınlara, güzellik için diş törpületen kadınlara, ALLAH’ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet okumuşsun!” dedi. Abdullah ibn Mes’ûd:

“Resulullah (s.a.v)’in lanet ettiklerine ben neden lanet etmeyecekmişim. Hem bu, ALLAH’ın Kitabı’nda da var” dedi. Kadın:

“Doğrusu ben mushafin iki kapağı arasındakileri okudum. Fakat böyle bir şey bulamadım” dedi. Abdullah ibn Mes’ûd:

“Gerçekten Kur’an-ı okudunsa, mutlaka bulmuşsundur. Yüce ALLAH, “Peygamber size neyi getirmişse onu alın! Sîzi neyden yasakladı ise hemen (ondan) vazgeçin  buyurdu” dedi. Bunun üzerine kadın:

“Gerçekten ben şimdi senin hanımının üzerinde bundan bir şey görüyorum” dedi. Abdullah ibn Mes’ûd:

“Git de bak!” dedi.

Bunun üzerine kadın, Abdullah ibn Mesudun hanımının yanına girdi. Fakat (onda bununla ilgili) bir şey göremedi. Abdullah ibn Mes-ûd’un yanına gelip:

“Bir şey göremedim” dedi. Abdullah ibn Mes’ûd:

“Bana bak! Böyle bir şey onda olsaydı, onunla bir arada olamazdık “diye cevap verdi.

(Hadisin lafzı, Müslim’e aittir.)

****************************************************

Bu hadis-i şerifi her okuyuşumda Abdullah Bin Mesud’un erkekçe tavrına hayran olurum. Sadece yüzünden kıl yolduğu için karısını boşayabilecek kadar gözü pek ve samimi bir sahabe. Rasulullah’ın hizmetinde bulunmuş, bir dediğini iki etmemiş, Rasulullah Aleyhisselam’ın  kendisinden Kur’an dinlemeyi sevdiği Alim bir Sahabe.

Geçen gün eşim yukarıda ki hadisi bana yeniden okuyunca:  “Nerde böyle adam gibi adamlar” deyiverdim.

Toplumda neredeyse her iki kadından biri kaşlarını alıyor. Hatta bazıları tümden alıp yerini kalemle boyuyor. Sadece İslam’ı bilmeyen kadınlar değil, İslam’ı  güya bilenler de alıyor. Bu Hadis’i bilmeyenler değil, bilenlerde alıyor. Eskinin hızlı mücahitlerinden bazılarının eşleri de kaşlarını alıyor. Üstelik pek çoğu bu hadis-i şerifi gittikleri toplantılarda mutlaka öğrenmişlerdir. Eminim buna.

Bugün kaç tanesi hanımına “kaşını alma” der. Uyardığı halde, kaşını almaya devam eden hanımını, kaç erkek Allah ve Rasulü’nün aşkı için boşamaya kalkar?

Yalnız dikkatinizi çekerim: Abdullah Bin Mesud Radıyallah-u Anh  hanımının sadece kaşlarını aldığını görse, onunla bir arada olamayacağını söylüyor. Halbuki bu bizim için ne kadar basit, normal bir fiil değil mi?

Peki Mübarek Sahabe bugün ki erkeklerin ve hanımlarının durumunu görse ne yapardı acaba? Hani; hanımını, kızını denize götürüp, yüzlerce erkeğin gözü önünde çırılçıplak durmasına ses çıkarmayan, bundan rahatsızlık duymayan hatta bunu çağdaşlık olarak nitelendiren erkek(!) lere ne derdi?

Yüzündeki, dudağındaki boyayla, alımlı saçlarıyla, bacağında bütün hatlarını hatta en mahrem bölgesini belli eden bir taytla dolaşan hanımının giydiğine ses çıkarmayan, karısına karşı şehvetle salyalı bakışlar atan erkeklerden karısını kıskanmayan adam(!)lar için ne derdi?

O (R.a) ne derdi bilmem ama Önderimiz, Hayat rehberimiz Rasulullah Aleyhisselat-u vesselam, bu erkekler için bir şey söylemiş. Şimdi ben söylesem topa tutarlar beni. Ama Vallahi ben söylemedim. Allah Rasulü Sallallah-u ve sellem buyurdu.

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Üç kişi vardır, Kıyamet günü Allah onlara nazar etmez: Anne ve babasının hukukuna riayet etmeyen kimse, erkekleşen kadın ve deyyûs kimse.” (Nesâî, Zekat 69, (5, 81)

(Deyyûs Arapça bir kelime olup, karısının ve yakınlarının namuslarına halel getirecek davranışlarına karşı gayret (kıskanma) duymayan, onların ırzlarını sakınmayan kimse demektir. Bu kelimenin Süryânice’den Arapçaya geçtiği de söylenmiştir..(Ibnü’I-Esîr, en Nihâye N/47) Türk Dil Kurumunun sözlügünde; “Karısının veya kendisine çok yakın bir kadının iffetsizliğine göz yuman kimse” anlamında sövgü sözü, diye tanımlanır.)

Timurtaş Hoca’dan Allah razı olsun, mekanını cennet eylesin. Deyyus’un ne demek olduğunu çok açık ifade etmiş.

DEYYUS KİMDİR? Tıklayıp dinleyebilirsiniz.

Tıpkı videoda dinlediğiniz gibi, insanlar haşa Allah Teala yokmuş, Rasulullah yokmuş, melekler yokmuş, cennet cehennem yokmuş gibi yaşıyorlar. Allah’a isyanın ayyuka çıktığı bir toplumu normal görmeye başladık ya, ben buna yanıyorum. Nasıl Müslümanız ki, sesimiz çıkmıyor? Elimizden bir şey gelmiyor? Sadece Ahir zaman deyip nasıl geçeriz?

Kaç adam gibi adam kaldı toplumda? Allah ve Rasulünün yolunda olmayan ve olmayı kabul etmeyen kadını boşayacak kaç adam kaldı. Kaç genç kaldı; “Giyimi, ahlakı, duruşu yaşantısı Allah Ve Rasulu’nün emirlerine uymayan kızı eş olarak kabul etmem!” diyecek?

Eşine Allah’ı hatırlatacak, her şeye İslam gözüyle bakacak, gerekirse eşine hocalık yapacak kaç adam kaldı?

Bizim yaşantımız Allah’ın kitabında ve Rasulü’nün Sünnetinde anlatılan, emredilen yaşantıya uyuyor mu? Biz nasıl Müslüman’ız? Bir daha düşünelim mi ne dersiniz?

“Siz sahabe yi görseydiniz deli derdiniz, onlar sizi görseydi bunlar Müslüman değil derlerdi.”(Hasan Basri R.a)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. isimsiz says:

  peki son sorum göğüs içinde aynımı sırtım çok ağrıyor çünkü çok soru sordum hakkını helal et

  1. Eğer büyüklüğü kastediyorsan ona cevaz veriliyor canım. Çünkü sağlık sorunlarına, sırt ağrılarına sebep oluyor.

 2. isimsiz says:

  sağlık sorunu derken nasıl anlamadım

  1. Yani eğer sağlığını tehdit eden, zarar veren bir durum varsa demek istedim. Örneğin burnundaki bir kırık nefes almanı zorlaştırıyorsa estetik ameliyat olabilirsin. Ama karın çatlakları için aynı şey söylenemez. Bu ameliyatlar sandığın gibi kolay değil canım. Aylarca ağrı çekiyorlar, vücut kolay kolay bu değişimi kabul etmiyor. İşin ucunda çok pişman olmakda var…

 3. isimsiz says:

  cahide abla biliyorum çok yoğunsun ama senden cevap bekliyorum

  1. Canım bunu sadece estetik kaygısıyla yaptıracaksan caiz değil diye biliyorum ama herhangi bir sağlık sorununa yol açıyorsa yaptırmanda bir sakınca yok. Doğum yapan kadınların genç bir kız gibi olması elbette çok zor. Bu yüzden bu durumu kabullenmek ve eşlerinde anlayış göstermesi en doğrusu.

 4. isimsiz says:

  s.a cahide abla ismimi yazmadım benim sana bir sorum olucaktı estetik yaptırmak günahmı evliyim 3 çocuğum var çocuklardan sonra vücudum berbat şekilde bozuldu karnımın her tarafı çatladı vs ve çok morelim bozuluyor ne olur cevabını bekliyorum

 5. nermin-vildan- says:

  kım sordu hatırlamıyorum.dogal makyaj malzemesı

  http://www.naturalive.com.tr/urundetay.aspx?Id=20

 6. gri1974@hotmail.com says:

  بسم الله الرحمن الرحيم-Cahide kardeşim Allah hakkı haykıran dilinize fasihlik ve kuvvet versin, sizin elinizle ve dilinizle insalara hidayet ulaştırsın( amiin ). Bu hadisi şerifte beni en ziyade düşündüren kısım, Abdullah b.Mes’ud (r.a)’ın her ne husu olursa olsun, Rasulden gelen emre karşı tutumudur. onun hanımı hakkında: “Bana bak! Böyle bir şey onda olsaydı, onunla bir arada olamazdık” ifadesi Rasulden gelen bir yasağı göz ardı eden, ondan gelen bir emre teslimiyette itaatten kaçınan kimseye karşı kararlı tutumudur. Zira onlar Allah Azze ve Celle’nin Kur’an’ı Kerim de 40 küsür ayette: يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اَطٖيعُوا اللّٰهَ وَاَطٖيعُوا الرَّسُولَ
  ‘’Ey İman edenler! Allah’a itaat edin ve Rasule itaat edin…’’ ayetinin ne anlama geldiğini çok iyi bir şekilde idrak etmişlerdi. (itaat: ondan gelen emre teslimiyet ve nehyettiklerinden uzaklaşmak anlamında). Ve yine onlar: …فَلْيَحْذَرِ الَّذٖينَ يُخَالِفُونَ عَنْ اَمْرِهٖ اَنْ تُصٖيبَهُمْ فِتْنَةٌ اَوْ يُصٖيبَهُمْ عَذَابٌ اَلٖيمٌ ‘’… Onun (Rasulün) emrine muhalefet eden (karşı çıkan) kimseler başlarına bir bela ve acı bir azabın gelmesinden sakınsınlar’’ (Nur suresi, 63.) Ayetinin ne denli bir uyarı olduğunun farkına varmışlardı.
  Maalesef bu gün canım sana feda olsun YA RASULULLAH diyen bizler, en ufak bir nefsi arzumuzdan dahi taviz vermekten kaçınırken, bir yandan da, Rasulden bize gelen emirlerden habersiz veya umursamaz yaşıyoruz. Oysa ibn Mes’ud (r.a)’ un hanımı hakkında onda bunu görseydin onunla yaşamazdık sözü: ‘’Eğer onda Rasulden gelen bu emre teslimiyet görmeseydin, onunla olmazdım’’ anlamında dile geliyor sanki. Yine İbn Mes’ud (r.a) Allah Azze ve Celle’nin : قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّٰهَ فَاتَّبِعُونٖى يُحْبِبْكُمُ اللّٰهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّٰهُ غَفُورٌ رَحٖيمٌ ‘’(Rasulüm) De ki, eğer Allah’I seviyorsanız bana ittiba edin (uyun) ki Allah’ta sizi sevsin ve sizin için günahlarınızı bağışlasın. Allah Teâlâ gafûrdur, rahîmdir.» (Ali İmran suresi,31.)
  Onlar Allah’a karşı ifade ettikleri ‘’Allah’I seviyoruz, O’nun Rasulünü seviyoruz’’ sözlerinin içeriğini, ameli ve kavli teslimiyetten boşaltılmış kuru bir söz olmaktan çıkararak bu sözün gereğini yerine getirmelerinin onlara sağlayacağı faydanın bilincinde olarak bu sözleri sarf etmiştir.

  1. Saliha Yildiz says:

   Allah razi olsun kardesim, ne güzel ifade etmissiniz hadisin en cok üzerinde durulmasi gereken yönlerinden birini. Allah bizede sahabenin sünnete olan bakis acisini kazandirsin. Benimde hadisde en dikkatimi ceken cümleler surasiydi: kadinin “Doğrusu ben mushafin iki kapağı arasındakileri okudum. Fakat böyle bir şey bulamadım” dediginde Ibni Mesud’un : “Gerçekten Kur’an-ı okudunsa, mutlaka bulmuşsundur. Yüce ALLAH, “Peygamber size neyi getirmişse onu alın! Sîzi neyden yasakladı ise hemen (ondan) vazgeçin buyurdu” demesi günümüzde de biz Kur’an’da bunu bulamiyoruz diyenlere iyi bir cevap niteliginde.
   Burdan da anliyoruz ki Allah subhanehu ve teala kendisine itaat edilmesini emrettigi Resulunede, emretme ve yasaklama yetkisi, din adina hüküm koyma yetkisi vermistir. Onlarin sünnete uyma hususundaki bu hassasiyetlerini Rabbim bizede nasip etsin. Amiin

 7. Bende kaslarimi almadım erkekler şehvetler bakmasın diye bol sade kıyafetler giydim yobaz cahil görmemiş dediler sonra kendilerine benzettiler ALLAH razı olsun sonra SEYDAMİ Şeyhimi buldum kendimi topladım bütün bayanlara sesleniyorum güzelliğinizi evinizde sergileyin

 8. Selamun Aleykum
  bu konuda cok soylenecek sey var da yorumlara sigmaz .Benim diyecegim o ki erkek kemdi tesetturu yapmiyorki karrisina , kizina uygulatabilsin .Yapilan sey ne olursa olsun bilincsiz yapilirsa pek dogru netice alinmaz. Tesettur diyince biraz dusunulmesi lazim .Sirf saci kapatmanin tesetturu saglamadigini , tesetturun tum vucudumuzu icine aldigini hatta ve hatta her hareketimizle konusmamizdan ses tonumuza kadar dikkat etmemiz gerektigini.Mecburiyet olmadan carsi pazar gezmememize kadar hepsi tesetturun icine girer Mubarek zatlardan biri carsaf giyip carsi pazar gezecegine acik dur evinde otur buyurmustur kiPeygamber efendimizda s.a.v kadinin evinin en dip kosesinde kildigi namazin diger odalarin gozuken yerlerinde kildigi namazdan daha faziletli oldugunu hadisi serifleriyle bizlere bildirmistir.
  vesselam

 9. Şaziye says:

  Selamün aleyküm cahide hanım,
  Sitenize yorum yazarken yeni yazıların mail adresime gelmesi için ve mail onay bilgisi için abonelik butonuna bastım ama sanırım yanlış bir yerlerede basmışım, bu yazıya yazılam tüm yorumlarda mail adresime geliyor. Bunu iptal edebilir misiniz?

  Teşekkürler, selamlar.

  1. Bunu sizin iptal etmeniz gerekiyor Şaziye hanım. Yorum yazdıktan sonra en alttaki kutucuğu işaretlerseniz yorumlar mailinize gelir. Yorum aboneliğinden çıkmanız lazım. Bunu ben yapamam maalesef

 10. zeynep hafsa says:

  ablacım seni gerçekten ALLAH için seviyorum bu yazı öyle bir anda yetiştiki anlatamam kafamdaki soru işaretleri tamamıyla gitti bende bu hadisi duyduktan sonra almıyorum kaşlarımı şu hoca bunu dedi falan hoca caizmiş dedi diyenlerden çok sıkılmıştım ama artık eminim RABBİM senden razı olsun .yorum yazmayı pek sevmesemde bazen ugruyorum.

  1. Elhamdulillah! Allah senden de razı olsun, amellerini güzelleştirsin canım kardeşim.

 11. Cahide abla etek altına pantolon konusu geçti ya hani. Etek altına siyah tayt giysek olur mu. Dar ama sonuçta üstünde etek oluyor. Ten rengi çoraplar giymekten daha iyidir diye düşünüyorum. Pantolon falan olacaksa bol olması mı gerek bunu bilmiyorum. Bu arada bazı arkadaşların kafa karışıklıklarına hadislerle cevap verecektim ama burada elektrikler gitti uzun süre gelmedi yazılar da çıkmadı bi türlü. Zaten Allah razı olsun Saliha Yıldız abla hemen hemen aynı cümleleri yazacağım cevaplar vermiş. 🙂 Kaş alma, makyaj falan fi tarihinde kaldı bende 🙂 Attııımm gitti bir tek göz kalemlerim kaldı kıyamamıştım onlara. Duruyorlar öyle 🙂 . Yalnız kaş almakla ilgili bişey sormak istiyorum. Ortasında 2 kıl gözüme batıyor onları alıyorum günah olmaz değil mi? Yoksa illa çok olması mı lazım ortasını almak için. Aslında pek belli de olmuyor ama takıntı işte. 🙂
  Bu arada bayat ekmek tariflerinden yaptım biraz. Bayat ekmekli patates köftesini de çok beğendik. Ama evde bayat ekmek yok. Olunca ilk iş inşaAllah bayat ekmekli mantıyı yapmak olacak işim. Annem yazılarını vs takip ediyor kahvaltı yapıyorduk Cahide çok güzel bi yazı paylaşmış okudun mu dedi 🙂 Kaçırır mıyım dedim sonra kahvaltı yaparken az bişey konuştuk bu konuyla ilgili. Tavada yumurtalı ekmekten yaptım ona çok beğendi 🙂 Kaşar peynir olmasın istersen diyettesin dedim amaann battı balık yan gider tarif nasılsa öyle yap dedi. 🙂 Bu diyet türk kadınlarına göre değil bence 😀

  1. Canım Büşram, etek altına tayt giyilebilir tabi canım. Önemli olan bunu yabancı bir erkeğin görmemesidir.

   Annene benden çok selam söyle. Diyeti falan çok takmasın kafaya. Olduğu kadar ne yapalım 🙂 Allah’a emanet olun canım

   1. Annemin de sana selamı var 🙂 Nişastalı poğaçanı, kavuk poğaçanı denedi çok beğendik 🙂 Bazen bana bırakmıyor kendi de yapmaya hevesleniyor gözünden anlıyorum tamam sen yap diyorum 😀 Paça çorban da gayet güzel oldu ( İlk defa paça çorbası yaptım 🙂 ) .Olmamışsa söyleyin dedim çok güzel olmuş aynısı sanki dediler beğenildi yani 🙂 Ellerin dert görmesin 🙂

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: