Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

ALLAH’ın sana ayırdığına razı ol, İnsanların en zengini ol!

Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “ Bir gün, Resulullah (sav) ashabına:
“ Şu kelimeleri kim (benden) alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek?” buyurdular. Ben hemen atılıp:
“ Ben! Ey ALLAH’ın Resûlü!” dedim. Aleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve beş şey saydı:
* Haramlardan sakın, ALLAH’ın en âbid kulu ol!
* ALLAH’ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!
* Komşuna ihsanda bulun, mü’min ol.
* Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol!”
*”Fazla gülme. Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür.”
(Tirmizi, Zühd 2)

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Başlık olarak seçtiğiniz cümle çok güzel….

 2. ALLAH’ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!

  ne güzel buyurmuş Peygamber Efendimiz..
  Rabbim bizleride razı olanlardan eylesin inşAllah…

 3. paylaş ı görür görmez tıkladıp…izninizle hakkınızı helal edin

  1. Helal olsun Edacığım

 4. ferayafra says:

  .

  Hz Mevlana(k.s) anlatıyor:
  Adamın biri devamlı olarak geceleri Allah’ı zikrediyordu bütün gece zikir fikir içinde meşkuldu. Zikir kalbine hoş bir tat vermişti. Fakat bir gün şeytan bu adama yaklaşıp böyle Allah’ı zikretmen ne kadar sürecek sürekli Allah diyorsun bir kere olsun sana buyur kulum dedimi zikrin karşılığını aldınmı madem sana karşılık verilmiyor sen bu kötü halinle ne zamana kadar Allah diyeceksin diyerek vesvese verdi?

  Bu vesvese kulun kalbini karıştırdı ve etkiledi. Demekki ben Allah Teala yı zikre layık değilimki Allah Teala bana karşılık vermiyor diyerek yatıp uyudu. Rüyasında Hızır aleyhisselam’ı gördü
  Hızır (a.s) : Allah zikrini niçin bıraktığını sordu. Adam: Ben sürekli Allah Allah diyerek zikrettim Fakat birkez olsun bana buyur kulum diye karşılık gelmedi bende Allah Tealaya layık bir kul olmadığımı düşündüm ve onun kapısından kovulmaktan korkuyorum dedi

  Hızır aleyhisselam adamı şöyle uyadı:
  ” Senin Allah Allah demen onun buyur kulum demesidir. O seni zikretmese zaten sen O ‘nu hiç zikredemezdin.
  Senin O’na kavuşma arzun ile amel edip çırpınman Allah Teala tarafından sana verilen bir cezbedir. O seni sevmese kendi yolunda koşturmazdı.
  Senin Allah’tan korkun ve duyduğun Aşk O’nun sana verdiği bir lutuftur. Senin her “Ya Rabbi” değişinde O’ da sana yönelir seni dinler ve karşılık verir.
  Allah bir kulun kalbini bağlarsa o kul Allah’ı zikredemez Allah yolunu açmazsa kul dua edemez.

  Sen başına gelen bir Dert içinde Allah diyorsan O sana kendisini zikretmen için o derdi vermiştir.
  Gaye seni kendisi ile meşgul etmektir. Hiç korkma Allah de zikre ve duaya devam et hiç bir zikir ve dua karşılıksız kalmaz. Zerre kadar bir amel dahi zayi olmaz. Allah fravun ‘a mal verdi hiç dert vermedi. oda hiç inleyip Allah Teala’yı zikretmedi.

  Allah’ı zikrettiren dert O’nu unutturan maldan ve sıhatten daha hayırlıdır.Allah kulundan vazgeçmez. .

  1. Feraycığım Allah razı olsun paylaşımın için,çok ibret verici bir hikaye.

 5. Allah razı olsun Cahidem,İnşaAllah bizler de Peygamberimizin(s.av.)öğrettikleriyle amel ederiz.
  1. Onu hesap etmediği bir cihetten rızıklandırırız. Kim Allaha dayanırsa O ona yeter. Şüphesiz ki Allah emirini yerine getirir Allah gerçekten her şey için bir ölçü tayin etmiştir. TALAK: 3
  . Kadınlar, oğullar, yük yük altın ve gümüş salma atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi. Bunlar dünya hayatının geçimlikleridir. Oysa asıl varılacak güzel yer ancak Allahın katıdır. ALİ İMRAN: 14
  2. Allahın sana verdiği şeylerden ahiret yurdunu gözet. Dünyadaki nasibini de unutma. Allahın sana ihsan ettiği gibi, sen de insanlara ihsanda bulun yeryüzünde bozgunculuk arama. Çünkü allah bozguncuları sevmez. KASAS: 77
  3. Onlar harcama yaptıklarında israf etmezler. Cimrilik de etmezler. İkisinin arasında orta bir yol tutarlar. FURKAN: 67
  4. Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez. ARAF: 31
  5. Hayır olarak yaptığınız her harcama, sadece kendiniz içindir. Zaten siz Allah rızasını aramaktan başka bir gaye infak etmezsiniz. İşlediğiniz her hayrın mükafatı size tamamen verilir ve sizin hakkınız yenmez. BAKARA: 272
  6. Dünya hayatında onların geçimliklerini kendi aralarında biz taksim ettik. Kimini kimine göre derece derece üstün kıldık ki, bir kısmı, bir kısmını iş adamı edinsin. Böylece kaynaşsınlar. Rabbinin rahmeti onların biriktirdikleri şeylerden daha hayırlıdır. ZUHUF: 32
  7. De ki: Rabbim dilediği kimsenin rızkını, nasibini bollaştırır. Dilediğinin nasibini de kısar. Siz hayır yolunda her ne harcarsanız, Allah onun yerini doldurur. O rızk verenlerin en hayırlısıdır. SEBE: 39
  8. Yeryüzünde mevcut her canlının rızkı Allaha aittir. HUD: 6
  9.Eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artıracağım. Eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir. İBRAHİM: 7
  10. Bu dünya hayatı, ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi. ANKEBUT: 64
  11. Erkek veya kadın kim mümin olarak iyi iş işlerse, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız. NAHL: 97

  Ebu Ümame radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  “Ey ademoğlu! Eğer fazla malını Allah yolunda harcarsan bu senin için daha hayırlıdır, kendine saklarsan senin için zararlıdır. Kefaf (yeterli miktar) sebebiyle levm edilmezsin. (Harcamaya), bakımları üzerinde olanlardan başla. Üstteki el (yani veren), alttaki elden (yani alandan) daha hayırlıdır.”
  Müslim, Zekat 97, (1036), Tirmizi, Zühd 32, (2344).
  Fudale İbnu Ubeyd radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

  “İslam hidayeti nasip edilen ve yeterli miktarda maişeti olup, buna kanaat edene ne mutlu!”
  Tirmizi, Zühd 35, (2350).Sevban radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam (bir gün):
  “Cenneti garanti etmem mukabilinde, insanlardan hiçbir şey istememeyi kim garanti edecek?” buyurdular. Sevban radıyallahu anh atılıp:
  “Ben, (Ey Allah’ın Resûlü!)” dedi. Sevban (bundan böyle) hiç kimseden bir şey istemezdi.”

  Ebu Davud, Zekat 27, (1643); Nesai, Zekat 86, (5, 96).

  Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

  “Zenginlik mal çokluğuyla değildir. Bilakis zenginlik göz tokluğuyladır.”

  Buhari, Rikak 15; Müslim, Zekat 120, (1051); Tirmizi, Zühd 40, (2374)
  Hz. Osman radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

  “Ademoğlunun şu üç şey dışında (temel) hakkı yoktur: İkamet edeceği bir ev, avretini örteceği bir elbise, katıksız ekmek ve su.”

  Tirmizi, zühd 30, (2342).

 6. ALLAH senden razı olsun bacımmmm ALLAH İLMİNİ ARTIRSIN bizleride onun yolunda ilerleyen kullarından eylesin inşallah AMİNNNN

 7. Sevgili peygamber efendimizin (sav) saydığı beş şeyi yapmaya çalışıyorum helede şu boş boş kahkahalarla gülmeye o kadar çok kızıyorumki bu hususta oldukça hassasım.Elimden geldiğince özellikle yabancı bir erkek yanında gülmemeye özen gösteriyorum.Rabbim dosdoğru yaşamayı nasip etsin.Amin.Resme bayıldım tam öyle bir yer hayal ediyodum resmi görünce sanki Cahide ablam içimi okumuş dedim.Ablacım biz birbirimizi görmüyoruz ama yüreklerimiz hep aynı.Bu da Allah’ın bir lutfu bence.Birbirimize uzakız belkide kimimiz dünyanın öbür ucunda ama o kadar yakınızki birbirimize sanki aynı anneden doğmuş gibi kardeşiz.Neyi hayal ettim biliyor musun?Şu resimdeki yerde hepimiz toplanmışız oturmuş piknik yapıyoruz güzel hoş sohbetler ediyoruz.Ardından hepimiz cemaat olmuş namazlarımızı eda ediyoruz negüzel değilmi ablacım.Ahhh nerdeeee.Masmavi deniz yemyeşil orman gürül gürül su akan şelaleler sadece ve sadece su ve kuş sesleri öyle ihtiyacım varki.İnşaAllah bu hayal ettiğim gibi bir yerde toplanırız.

 8. Allah’ım! Bana dilimle değil, halimle vaazetmeyi nasip eyle, Ya Rabbi!
  Allah’ım! Bana bir insanın elinden tutmadan önce, kalbinden tutmanın sırlarını öğret, Ya Rabbi!
  Bakışımızı ibret, Sukutumuzu hikmet, Konuşmamızı sanat ve marifete dönüştür, Ya Rabbi!
  Allah’ım! Boşa bakanlardan, Boşa susanlardan, Boşa konuşanlardan eyleme, Ya Rabbi!
  Zenginlerimizi hamiyetsiz, Fakirlerimizi gayretsiz, Alimlerimizi amelsiz, İdarecilerimizi adaletsiz bırakma, Ya Rabbi!
  Önce Hak’tan, sonra haksızlıktan korkmayı nasip eyle, Ya Rabbi!
  Allah’ım! Bizlere, midemiz kadar aklımızı, Dilimiz kadar da el ve ayaklarımızı çalıştırmayı nasip eyle
  Beynimizi, malumat ishali olmaktan, Aklımızı, öfkenin esiri olmaktan, Bedenimizi, şehvetin kölesi olmaktan, Midemizi, depo haline gelmekten muhafaza eyle Ya Rabbi!
  Kağnı hızıyla konuşup, Mercedes hızıyla koşuşanlardan eyle Ya Rabbi! Bildiklerimizin hamili değil, amili olanlardan eyle Ya Rabbi! Büyük laf edip, küçük davranış sergilemekten cümlemizi muhafaza buyur, Ya Rabbi!
  Beni gözyaşı akıtan değil, gözyaşı dindirenlerden eyle. Problemin bir parçası değil,çözümün bir parçası olanlardan eyle, Ya Rabbi!
  Varlığıyla yokluğu bir olanlardan olmaktan cümlemizi muhafaza eyle, Ya Rabbi! Yürüyen, konuşan, müteharrik bir meyyit (ölü)haline gelmekten, cümlemizi muhafaza buyur, Ya Rabbi! Ülkesine en büyük hizmeti, ölümü olan insan olmaktan, cümlemizi muhafaza buyur, Ya Rabbi!
  Bizlere, televizyonlu odadan, kütüphaneli odaya, hicret etmeyi nasip eyle. Mutfağımızdaki tabak sayısı kadar, kitap okumayı nasip eyle Ya Rabbi!
  Sana kurban keserken, zaaflarımızı da sana kurban etmeyi nasip eyle, Ya Rabbi!
  Allah’ım! Kan kaybından ölmekten sana sığındığımız gibi, değer kaybından ölmektende sana sığınıyoruz, muhafaza eyle Ya Rabbi!
  Düşmanlarımızın bize olan kin ve öfkesini sevgimizin ateşinde erit ya Rabbi! Bizi öldürmeye gelenleri ihlas ve içtenliğimizin içinde yeniden dirilt Ya Rabbi!
  “Allah’ım! “Ameli olmayan hesap günü için, Hesabı olmayan bu amel gününde, rızana uygun bir hayat yaşamayı nasip eyle, Ya Rabbi ”
  Allah’ım! Aklıma, ilim ve hikmet, Fikrime, feraset ve basiret, Bedenime, sıhhat ve afiyet Ruhuma da, tekamül ve metanet ihsan eyle, Ya Rabbi!
  Allah’ım! Sözümüzü, baldan daha tatlı, Özümüzü, kristalden daha şeffaf, İşlerimizi, çelikten daha sağlam eyle Ya Rabbi!
  Allah’ım! Cümlemizi tevbe ateşinde yanarak, Cehennem ateşinde yanmaktan muhafaza buyur, Ya Rabbi!
  Allah’ım! Bizleri, hayırlı ve güzel işlerde acze düşürme, Kötü ve çirkin işlerde gayrete getirme
  Allah’ım! Kur’ an-ı; mezarlara, vicdanlara mahkum etmekten, beni koru. Mezarlaşmış kalbimi, en az mezarda yatanlar kadar, Kur’an-dan istifade ettir Ya Rabbi!
  Allah’ım! Tercihlerimi yaptığımda aklımın olmamasından, Aklımı bulduğumda da tercihlerimi yapmış olmaktan sana sığınırım, muhafaza buyur ya Rabbi! Bizlere yirmi yaşında bir fizik, yüz yaşında bir bilgelik nasip eyle Ya Rabbi!
  Allah’ım! Cümlemize, rızana uygun bir hayat yaşamayı ve son nefeste imanla ölmeyi nasip eyle Ya Rabbi! Amin,amin,amin… ALLAH RIZASI İÇİN EL-FATİHA

  1. Amiiiiin …

  2. amin..

  3. fatmakalkan says:

   Aysegül Hanim bu duayi siz mi yazdiniz? Öyle ise sizi tebrik ederim. Çünkü bu duada Tefekkur var. onun için çok begendim. Eger bir yerde rastlayip naklettiyseniz onun içinde çok tesekkur ederim. Duaniza Amiin diyorum. Sevgilerimle

 9. Peygamberimizin asirlar önce söyledigi bu sözlere uymaya calisiyorum fakat hala kusurlarim var. Birde layigiyla tesettüre girebilsem.Allahimin istedigi gibi bir kul olabimek ümidiyle Allaha emanet olun.

 10. ALLAH cc, bunlarin hepsine hakkiyla uyan kullarindan ihsan eylesin bizleri.
  Bunu bizlerle paylasan kulundan da iki cihanda razi olsun insaALLAH…

  1. Cümlemizden çiçeğim, cümlemizden…

 11. Nermin-73 says:

  Allah razı olsun ablacığım, yazdıklarınızla bizi bilgilendirip içimizi rahatlatıyor ve huzur veriyorsunuz, teşekkür ederim, bunları hayatıma gecirmeyide Rabbim bana ve tüm müslüman arkadaşlarıma nasip eylesin

 12. Fatma Güler says:

  s
  Selamun aleykum mumın kardeslerım.
  ınsaALLAH bızlerde bu sekılde tamamen ALLAHa teslım olarak ıbadet eder vede ogretırız.. ıbadet etmek ıcın en ıyısını yapmaya cabalıyorum ama ogretme konusunda cok yetersızım…:( bendekı buyuk bır eksıklık bu. karsımdakı sahıslara kendımı ınandıramamzlıktan korktugum , olumsuzluk olacagını dusundugum ıcın cekımserım 🙁 Affet ALLAHım.. bu eksıklıgımden kurtar benı.. burada rahatca payasıyorum bıldıgım ınandıgım dogruları cunku bılıyorumkı gercekten ıslam askı ıcın atan kalpler var… ALLAH Hafız

  1. bendeniz says:

   merhaba fatma hanim affinizi siginarak size sunu soylemek istedim
   karsinizda kim olursa olsun siz bildiginizi çekinmeden soyleyin tabi kirmadan vede bazi insanlara hitab etmek için sozlerimizi ve cumlelerimizi seçerek konusmak zorundayiz urkutmemek açisindan
   (sizinle ilgisi yok tabi). allah o kisilerin yureklerini bizlerden iyi bilir, bizler musluman oldugumuz için bildilklerimizi paylasmak anlatmak duyurmak zorundayiz ancak bu sekil muslumanlik yayilmamismidir , belki bi gozu kapali bir yurege belki vesilenilz açilacak nerden bilebiliriz diymi
   kendimi yanlis ifade ettigimse af buyurun
   selametle

   1. Fatma Güler says:

    kendınızı kesınlıkle yanlıs ıfade etmedınız.. en basıt ornek anneme su yapılan yanlıs dedıgım zaman, neden kı camı hocası oyle yapmıyor yada soylemıyor dıye soyluyor. bende o zaman susup kalıyorum 🙁 gecende kandıl kutlamaları yaptılar ben kutlamıyorm dedım halamlara ama hıc bır anlam ıfade etmedı onlar ıcın. tavırları sen bıldıgını yap bızd ekendı bıldıgımızı. bazende bız musluman degılmıyız dıye cevap alıyorum.ustlerıne gıtsem durum daha vahımlesecek dıyerekten susuyorum. en kolayı konusmayı kesıcem onlarla. daha yakın zamanda kullanacagım bır ılacta alkol vardı ve bend ekullanmadım. annem hemen ne yapalım kullanmayıpta olelım mmı dedı… ıcım bu yuzden cok acıyo vede daralıyorum. Yuce Rabbım benım gıbı kullarına yardım etsın ınsaALLAH da susmayıp gerceklerı savunmayı nasıp etsın amın.

    1. Rabbim yardımcın olsun Fatmacığım,bazen insanlara merhamını anlatmak,deveye hendek atlatmaktan daha zor :(heleki en yakınlarınsa bir de bu kişiler.Rabbim cümlemize hidayet versin amiiin.Selametle canım.

     1. Fatma Güler says:

      Amın ablacım Yuce Rabbım hepımızın yardımcısı olsun.. Bebısle sende ıyısındır ınsaALLAH… vatlıgını buralarda hıssettmek guzel.. bende emın oldugum konularda vıdeolar bulup o sekılde bıldıklerımı aıleme gostermeye karar verdım. ınsaALLAH faydası olur.. sevgılerımle.. bebısını kokla benım ıcın 🙂

      1. Elhamdülillah iyiyiz Fatmacığım,İnşaAllah sen de iyisindir canım,oğlun da büyümüştür.Canım Rabbim yardımcın olsun,bence de videolarla daha inandırıcı olur ailen için.Senin varlığını da buralarda hissetmek güzel.Birbirimizi Allah için sevmek çok güzel bir duygu,geçende Cahideme dedikleri gibi anlatılmaz yaşanır :)Bebişi de Fatma teyzesi için de koklarım tabii :)Allah’a emanet ol canım.

  2. Bismillah , Rabbi işrahli sadri ve yessirli emri vahlül ukdetemmillisani yefkahu kavli
   Rabbim göğsüme genişlik ver kolaylaştır işimi, düğümü çöz dilimden ki anlasınlar beni …
   Bunu oku Fatma kardeşim hz Musanın duası …biliyorsundur mutlaka , ben hatırlatmış olayım dedim …selametle canım

   1. Fatma Güler says:

    ALLAH razı olsun.. hatırlattıgınız ıcın..cogu zaman bır koseye not alır unuturum . herzaman ıcın hatırlatmalar ıyı gelır ınsana 🙂 sevgılerımle…

 13. ne guzel buyurdu hz peygamber.. hakikaten insanin gozu ac oldugunda, mal/mulk anlaminda insanlarin genelinden daha fazla seylere sahip olsa bile bi turlu mutlu olamiyor, hep fazlasini istiyor…

 14. yazılarınızı çok beğeniyoruz iyi ki varsınız

 15. Allah’ım senden razı olsun ablam. Ulaştığın yürekler günden güne artsın inşaAllah.
  En Emin’e emanet ol…

  1. Ablama nazar oldu. 5.var mı yoksa 4 mü gül ablam güzel ablam?

   1. 5. eklenmiştir..:)

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: