Doğal Güneş Kremi

Günahlar Bağımlılık Yapar!

‘Ümmetimden bir takım topluluklar olacak, onlar zina etmeyi, ipek elbise giymeyi, içkiyi ve çalgı aletlerini mubah sayacaklardır!..’ buyurdu.” Buhari 5650

Aldatılan kadınlardan ne çok mail geliyor. Hepsinin ayrı bir hikayesi var. Aynı evde yaşayan ama kalpleri birbirinden çok uzak kadın ve erkekler…

Karısını bir başka kadınla aldatanlardan başka, bir de edepsiz filmler, yayınlar izleyerek aldatanlar var. İzledikçe sapıklaşan, alçalan insanlar var!

Bu adamların derdi nedir Allah aşkına?!! Çoluğu çocuğu olduğu halde telefonuna ahlaksız videolar yükleyen erkeklerden nasıl bir eş, nasıl bir baba olabilir ki? Bu adamlar eşlerine sevgi, çocuklarına eğitim verebilirler mi?

Toplumun İslam’dan uzaklaşması, dünyevileşme hastalığı, insanları çeşitli sapkınlıklara sürüklüyor. Araştırmalara göre edepsiz yayınlar izlemek, tıpkı bir kokain bağımlılığı gibi tedavi gerektiren bir hastalıkmış.  Aldatma da bir tür bağımlılık. Bütün günahlarda olduğu gibi…

Hatta ben çıplaklığın bile bir bağımlılık olduğunu düşünüyorum. Hayat boyu ağzını hiç göstermemiş bir kadın için, bir anda ağzını göstermek kabul edilemez ve utanç verici bir fiildir. Tesettürlü bir kadının, balkona başı açık çıkması, kendisini çıplak gibi hissetmesine sebep olur. Diğer tarafta şortla, askılı tişörtle dışarıda gezmeye alışan biri için de bu utanılmayacak bir durumdur.

Bakara 93. ayet geldi aklıma: “Hatırlayın ki, Tûr dağının altında sizden söz almış: Size verdiklerimizi kuvvetlice tutun, söylenenleri anlayın, demiştik. Onlar: İşittik ve isyan ettik, dediler. İnkârları sebebiyle kalplerine buzağı sevgisi dolduruldu. De ki: Eğer inanıyorsanız, imanınız size ne kötü şeyler emrediyor!”

Acaba günahta ısrar eden, haramları normal gören kişinin kalbi bu günahlarla doluyor, bu isyanından dolayı, o günahın sevgisi kalbine mi yerleşiyor? Şüphesiz ki Allah en doğruyu bilendir…

Devamlı eşini aldatan, devamlı p..no yayınlar izleyen kişiler de tüm haramları alışkanlık haline getirenler gibi  acınacak hâldeler.

Bazen, teknoloji keşke bu kadar hayatımızın içinde olmasaydı, ahlaksızlıklara bir tıkla, bir tuşla ulaşılamasaydı diyorum. Ya da her bilgisayarın veya vicdanın bir edep tuşu olsaydı…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bugün hem iş ararken hemde dayımın kızının yanına giderken etrafımı daha bir dikkatli izledim, etrafta o kadar çok namussuzun oldugunu kadınlarında buna davetkar şekilde davrandıgını görünce kadın olmaktan bir kez daha utandım,acaba benmi utanmalıydım onuda bilemedim ama toplum ahlakı bozuk ve ne idigi belirsiz kılık kıyafet şekillerde etrafta dolaşıyor,işin garibi ise onlar normal biz garip olmuşuz,eksiklerim var tamamlamak umuduyla beni unutmayın ne olur,dualarınızı esirgemeyin Rabbim affetsin umutsuzluga düştüm bu aralar;(

 2. ülkemnur says:

  Esselamüaleyküm cahide ablacım çok güzel bir yazı çok lginçlikler içinde yaşıyoruz rabbim yar ve yardımcımız olsun.
  Nermin ablacım umren mubarek olsun inşallah benimde en büyük hayalim hac ve umre rabbim bizlere de nasip etsin inşallah cahide abla bişey sorucam benim babam geçen sene vefat etti umreye gitmeyi çok istedi parasını falan hazırlamıştı hatta ben müftüyle konuştum herşeyi hazırlıyoduk umre için doktoru kesinlikle gitmemelisin dedi bünyen oradaki sıcaklıpı vs kaldırmaz dedi beyin kanseriydi kendisi çok üzüldü gidedmedi bizde istemedik doktor öyle dedi diye acaba gitmiş gibi sayılırmı rabbimin katında Allah a emanet ol

  1. Canım benim, Allah babana rahmet eylesin. Günahlarını affeylesin, merhametiyle muamele etsin. Baban hayırlı bir amel için niyet etmiş, emek vermiş. Rabbimiz elbette bu gayretlerini boşa çıkarmaz. Aşağıdaki hadisler sana neler yapabileceğin hususunda fikir verecektir:
   İbni Abbas (r.a)’dan Rasulullah (s.a.s)’ın, bir kudsi hadisi naklederek şöyle dediği rivayet edilmiştir:

   “Aziz ve yüce olan rabbiniz merhametlidir. Sizden iyilik yapmaya niyet eden bir kimse, sonra onu yapmazsa Allah (c.c) onun için bir iyilik sevabı yazar. Şayet niyet ettiği bu iyiliği yaparsa on mislinden 700 misline kadar karşılık yazar. Bir kötülüğü yapmaya niyet eden kimse, sonra (vazgeçip) bunu yapmazsa, Allah (c.c) ona bir hasene sevabı yazar. Eğer bu kötülüğü yaparsa, kötülüğünün miktarınca ceza yazar veya onu siler.” (Buhari, Müslim, Ahmed, Nesei)

   Büreyde (radıyallahu anh) anlatıyor: “Bir kadın: “Ey Allah’ın Resûlü, ben anneme bir cariye tasadduk etmiştim. Şimdi annem öldü”dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “(Sadaka yapmış olmanın) ecrini mutlaka alacaksın. Miras yoluyla cariye sana geri gelecek (tekrar senin olacak)” buyurdu. Kadın: “Ey Allah’ın Resûlü annemin bir aylık oruç borcu vardı, onun yerine tutabilir miyim?” diye sordu. “Annene bedel tut!” dedi. Kadın: “Ey Allah’ın Resûlü, annem hiç haccetmedi, onun yerine hac yapabilir miyim?” diye sordu Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Evet, ona bedel haccet” buyurdu.” Müslim, Sıyam 157, (1149); Tirmizî, Zekât 31 (667); Ebu Dâvud, Vesâyâ 12, (2877), Zekât 31, (1656)

   1. ülkemnur says:

    Allah razı olsun ablacım duaların için Amin seni çok sevdiim selametle.

 3. tv aç – haram dolu
  radyo aç – edepsiz laf dolu
  internet = batak dolu
  sokağa çık – ne ararsan
  yada aramazsan bulursun.
  her yer necaset, her yerde haram.
  dünya öyle kirlendi ki
  evden çıkmadan tonlarca günah işlenebiliyor!
  ama onlarca rahatlığın arasın da
  küçük bi sevaba girilmiyor 🙁
  :'(
  ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.
  SONUMUZ HAYIR OLSUN İNŞALLAH.
  ne yapıcağiz nasıl kurtulacağız bu pisliklerden.
  !!!

  1. Selda K. says:

   bence hiçbir şey dorudan günah ya da sevap değildir.Kullanma biçimine önce iyi bir karar verirsen çoğu şeyi artıya çevirebilirsin ,unutulmamalı ki hayat imtihandır,evde oturup yatmak da yakışmaz bir müslümana….

   1. Lütfen bilmediğimiz konularda kesin cümleler kullanmayalım. “bence hiçbir şey dorudan günah ya da sevap değildir” sözü çok yanlış bir söz. Bunu TV veya İnternet için söyleyebilirsin ama istisna koymadan “hiçbirşey” dersen büyük bir yanlış yapmış olursun. Helal belli, haram bellidir. Bizi günaha veya sevaba sevk edecek işlerde bellidir. İslam-i konularda bence kelimesini kullanmamaya gayret edelim. Bilmeden kullandıysak, Tevbe edelim. Çünkü bu konuların bencesi olmaz.

    1. Selda K. says:

     Hiçbir şey demem hakikaten yanlış olmuş Cahide Hanım.Bazı şeyler demem daha doğru olur.Aslında söylemek istediğim tv ,interneti vs. kullanımına göre günaha veya sevaba çevirebileceğimizdir.

     1. yararlı bilgiye ulaşmak için tv ve intertte kullansak,
      ekranın bi yerlerine
      haram görüntüler,
      yanlış ifadeler koyuyorlar.
      çok basit dizi ve haber olsun:
      olması gerekenden fazla acık insanlar ve sözler var.
      ben bunu demeye çalişmiştim.
      birde son yıllarda üretmek- kelimesini
      yaratmak ( haşa) kullanıyorlar .
      öyle sinir oluyorum ki.
      yaratmak kim biz kim.
      ALLAHa şirke sokuyorlar insanıı.
      Allahım korusun.
      bizleri ve cemi cümlemizi….

 4. her bir gunah icinde kufre giden yol vardır

 5. aişe ravza says:

  :(((

 6. Allah razı olsun böyle bir yazı yayınladığın için ablacım.Ne yazıkki toplum çok bozuldu her şey normalmiş gibi geliyor herkese.Boşanmalarda epey arttı hep bu aldatma yüzünden.Allah böyle olanları ıslah eylesin.Konuyla pek alakası yok ama bu sabah eşimle birlikte haber dinliyorduk.Baştan ben pek bir şey anlamadım haberden.Eşim bana bu haberi iyi anladınmı diye sordu bende hayır dikkatli dinlemedim nedir dedim.Bir ingiliz şarkıcı altmışbeşinde eşcinsel biri yani iki erkeğin birlikte olması.Bu eşcinsellerden sperm alıp bir taşıyıcı anneye aşılamışlar vede çocukları olmuş.Kulaklarıma inanamadım bu sapkınlık değilde ne Allah aşkına!Gittikçe dahada sapıtmaya başladı insanlar bu kadarıda yuh artık diyorum bu ne kepazelik böyle.Allah’ım sonumuzu hayr eyle.Daha neler duyacağız benim artık midem kaldırmıyor böyle haberleri.Adana’da yakılan KUR’AN’I KERİM haberi zaten derinden yaraladı bizleri.Rabbim ne kadar sabırlı merhametli.Allah’ım affet bizleri sana layık kullardan olmayı nasip et.Amin.

 7. selam aleykum cahide bacim cok haklisiniz yuvalar yikiliyor bu yuzden yapanlarda hic utanma yok cocuklarimizi elimizle atese atiyoruz cok korkuyorum zaman cok kotu

 8. Allahım imanla yaşat ! İmanla öldür ! Cennetinle yüzümüzü güldür !
  Haddi , hududu aşıp küstahlaşanlardan eyleme bizleri ….Amin …

  1. *kahverengi* says:

   Amin amin amin…

 9. Selamun aleykum ve rahmetullah, ablacım bir hadis hatırlıyorum bu konuyla alakalı sahih buhari ye bakma fırsatım olmadı ama ; ” Bir kimse, günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta hasıl olur. Eğer tevbe ederse, o leke silinir. Tevbe etmeyip tekrar günah işlerse, o leke büyür ve kalbin tamamını kaplar, kalb, kapkara olur. ” Yazın bu hadis ile örtüşüyor…

 10. mahbube says:

  yazdıklarına aynen katılıyorum cahide hanım,fakat yukarıda ki hadise takıldım.ipek elbiseler” derken bayanlar için geçerli değil galiba erkeğe haram ipek.bir de çalgı aletleri kısmı kafamı kurcaladı,gitarım var evde ama hiç çalmak gelmiyor içimden.bir köşede duruyor.çalgı çalmak haram mı?kızım piyano kursuna gitmek istiyor.aydınlatırsanız sevinirim.bir de kocasını aldatan kadınlar da o kadar çok ki; bu ülkede erkeğin aldatması elinin kiri olarak nitelendirildiği için erkekler saklama gereği duymuyorlar.ama aldatan kadın genelde toplum tarafından dışlanmaktan korktukları için saklıyorlar kocalarını aldattıklarını.artık film falan da izleyemiyorum her filmde ahlaksızlık dizboyu.midem bulanıyor.ve ALLAHA şükür ediyorum ELHAMDULİLLAH MÜSLÜMANIM!!!

  1. İpek giyme konusu erkekler için geçerli. Yakın zamanda çalgı aletleri ve müzikle ilgili epey konuştuk. paylaştığımız üç yazıyı aşağıdaki linklerden okuyabilirsin:

   http://cahidejibek.com/2013/01/07/muzik-deyip-gecmeyin/

   http://cahidejibek.com/2013/01/09/muzik-beynimize-nasil-etki-ediyor/

   Son olarak çalgı aletlerinin haramlığıyla ilgili deliler sunduk:

   http://cahidejibek.com/2013/01/13/muzigin-islamdaki-yeri-nedir/

   1. gülaykahvekeyfi says:

    ben de kızıma piyano almak ve öğrettirmek istiyorum ne yapacağız bu durumda bilmem ki aslında kafasını buluğ dönemi sorunlarına takmasın diye istiyoruz oğlum örneğin basketi ciddi olarak oynuyor zararlı alışkanlıklardan korur diye destek veriyoruz

    1. Saliha Yildiz says:

     Gülay kardesim, müzik aletleri ile alakali Kur’an’dan ayetler ve sahabenin bu ayetleri nasil yorumladigina dair aciklamalarla beraber, Allah Resulunden sahih olarak gelen hadislerle bu konuyu aciklamaya calistik. Tabi bir ebeveyn olarak konu sizin takdiriniz fakat, bize emanet olarak verilen yavrularimiza en güzel aliskanliklari edindirmekde bizim sorumlulugumuzda. Cünkü bizim basite alarak yaptigimiz bir yönlendirme, cocuklarimizin hayatini önemli ölcüde etkileyebilir. Kücücük sebeblerle baslanilan bir sey, bazen onlarin hayatlarina yön verebilir. Ve siz böyle bir seye sebeb olmakla Allah korusun onun yaptigi tüm yanlislardan pay sahibi olabilirsiniz.
     Gülay kardesim, Cahide kardesimin bu günkü yazisinin konusu ilede alakali bir konu bu. Bizim önemsemedigimiz her günah, zamanla bizde aliskanlik haline gelir ve artik bizi telafisi olmayan yerlere götürür.
     Birde Gülay kardesim, cocuklugundan itibaren islami esaslarla yetistirilen cocuklarda ergenlik sorunlarinin yasandigina ben inanmiyorum. Aslinda bu cocugun o döneme kadar birikmis, ihmal edilmis problemlerinin disa vurus dönemidir. Toplumumuz Islamdan uzaklastikca malumunuz bu söylemler cogalmaya basladi. Malesef ebeveynlerde bunun cözümünü hayat kitabimizda arayacagi yerde, cok farkli mercilere basvurmaktadirlar. Bizi yaratan, bizim icin en güzelini takdir etmis ve bizi onunla sorumlu tutmustur. InsaAllah en dogru karari verirsiniz.

     1. gülaykahvekeyfi says:

      açıklamalarınız için teşekkür ediyorum gerçekten de kızıma bu konuyu anlattım zira çocuğun beyni 3 yıldan fazla bir süreden beri beyni serviste müzik dinlemekten bilmediği şarkı yoktu şoförü uyardım da derslerini dahi müzik dinleyerek yapıyor cahidemin bu kunudaki yazısını okuttum ve şimdi epeyce azalttı rabbime şükürler olsun akıllı bir kızım var şimdi biraz daha uğraşmam gerekiyor biz de hiç bir müzik kanalı dinlenmez dün arkadaşlarına söylemiş anne çok şaşirdılar dedi ama onların annesi izletiyor ve bilmedikleri de yok diyor o kısmını sormadım ama şuna inanıyorum hakikaten bu müzik olayı hafife alınacak bir şey değil kalın sağlıcakla saliha hanım

     2. Saliha hanımım sen ne güzel bir insansın Rabbim senin ilmini arttrısın özel olmazsa nerede ikamet ediyorsunuz?İstanbul ise sizinle görüşmeyi çok isterim..Sizin yorumlarınızı bambaşka bir iştah ile okuyorum..Selametle kalın inşallah.

      1. Saliha Yildiz says:

       Allah razi olsun Esra kardesim, o senin güzelliginden kaynaklaniyor. dualarin icin amiin diyorum. Rabbim bize idrak edebilecegimiz, amel edebilecegimiz ilimler nasip etsin. Ben su an Almanya’da kaliyorum. Aslen Manisali’yim. Dilersen Cahide kardesimden Mail adresimi alabilirsin Esra kardesim.

       1. İsterim elbet istemez olurmuyum..Cahidecim Saliha Hanımın mailini müsait olduğun bir zamanda bana yollarsan çok sevinirim..Böylesine ilim sahibi güzel insanlara çok ihtiyacım var.Allah razı olsun cümlenizden..

   2. Hayretler icindeyim insanlarin onlarca yildir dinledigi ve icra ettigi muzigin ne zararini gordunuz cevrenizde.insanlari nasil muzik aleti calmamaya tesvik edersiniz.sanatkar insanlarin hep ufku genistir.sanatla ugrasan insanlar hic bir zaman bundan pismanlik duymamistir.muzik ruhu gidasi diye bosuna mi demis atalarimiz.

    1. Neye hayret ettiniz anlamadım. Benim “Müzik ruhun gıdasıdır” diyen bir atalarım yok. Demişlerse onlar benim atam değil!

 11. Kesinlikle çok haklısın ablacığımm.. Bağımlılık şöyle dursun duyarsızlastırıyor hatta vede hatta bunu zevk meselesi haline bile dönüştürüyor …. Bunu bizzaat yaşayarak öğrendim ben bir günahı sadece bir kere işleyen biri ikinicisi yapması çok uzun zamanını almıyor malesef şeytan çok süslü gösteriyor onu …. bu ahlaksız yayınlar mikrobu malesef bizim hanemizdede taaaa benim çocukluğumdan beri süre gelmekte ( üstü kapalı anlattım anladınız siz onu ) Zannediliyor ki kimse görmüyor kimse bilmiyor ,dinimi boşlamıyorum her şey gizli oluyor zannediliyor …. Aslında nekadar büyük gafelete düşülüyor kimse farkında değil…

  Şeytan herzman her ne günah fiiili olursa olsun hep çift taraflı çalsır… Günahı işleyene çok süslü görünür yaptığı kendini masum bikerelik nasıl olsa gizli diyerekten yaptırır ama ifşa olması içinde çok sistematik çalısır… Bizim evimizdede aynen bu durum söz konusu gizli oluyır zannediliyor nasıl olsa kızında bilgisayarı var diye şifreleniyor zannaeiliyorki görmüyor bilimiyor kimse…. inanın daha akıl baliğ olmadan nelere şahid oldum bir bilseniz sırf gördüm diye dayak bile yedim …. Annem bana dokunmayan bin yıl yaşasın hesabı hep kenara cekildi babamsa mütemadiyen bilgisayarının başına… akrabalarım tarafından çoookk konusuldu eleştirildi bu durum fkat kimse kişiliğinden taviz bile vermedi…Aynııı tas aynı hamam ….. bu durumların bende nekadar tamiri zor yaralar açtı anlatmam mümkün değil.. Srf bu yüzden evlenmek bile istemiyorum iğrendim çünkü … Neyse daha fazla üstelemeyeceğim yanlıs anlamayın niyetim kimseyi kötülemek değil buna kendi ailemde dahil sadece konu biraz özel olduğu için üstü kapalı sıkıntıyı anlatmak istedim ….

  Aslına bakarsanız ben evli değilim bunun ilminide bilmiyorum fakat çevremden izlenimlerime göre bu aldatma,p..no vs gibi durumlarda sadece karsı taraf suçlu değil bence … Benim eşim bu tarz yayınları izlese ben kendimde hata ararım diye düşünüyorum demekki ben onun istediklerine cevap veremiyorum oda baskalarına kayıyor diye düşnürüm.Çünkü hem arkdaslarım hem cevremden gördüğüm kadarıyla evli çiftler hep ” O bana uysun ben değişmeyim” Diye düşünüyorlar gerek cinselliktede gere hayatttada bu böyle…. kimse kendinden ödün vermiyor ama aynı şekilde karsıdan taviz verilmesini bekliyorlar ben bunu anlamıyorum ya benim eşim istesin ben kiloda alırım kiloda veririm esmer olmama rağmen sarısında olurum dısarda giyilmesi uygun olmayan giysileri onun yanındada giyerim ondan habersiz nefes bile almam ki … Sonuçta o benim eşim onu mutlu edebiliyorsam sevabıda bana mutsuzssa ilgisi baska yönlereysede günahı bana….. yani nebiliyim adamın gözü dısarı kaymasın diye herseyi yaparım konu özel olunca böyle çokk üstü kapalı yazıyorum anladınız siz onu 😀 Bu konu okadar derin ki üzerine mastır yapsak bile az gelir bence .. 🙂
  hiç birsey göründüğü gibi değil elbette yani sınırı aşmak istemiyorum lütfen beni yanlıs anlamayın ..

  1. sığındım Rahmanıma says:

   Bismillah
   Ah Müboşum, eski halim olsa seni manevi evladım kabul eder,(AMAN KİMSEYE İNANMA)
   Dertlerini dinler acizane onarmaya çalışırdım. Yok yok artık degil erkek, hemcinslerimden bile,
   MAALESEF, korkar oldum. Kendileri yüzünden, DÜNYANIN döndügünü zan ettigin kişilerin
   menfaatine bir dokunda öyle anla dünyayı. Asıl mevzuya gelirsek, hani bir söz vardır HAMAMINA
   GÖRE CURUNU (kurnası) derler, iki taraftan iyilik, edeb olacak ki, yol alınsın. Yoksa fasa fiso
   karı kocamışta, mışta mışta. Hasılı kelam önce YARADANIN yolu ÖLÇÜ kabul edilip, yine YARADANA
   sığınılacak. Allaha dayan ibadete sarıl. Hikmete ram ol. Yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol.

   1. zerdali mişmiş says:

    müberracım,bekara kadın boşamak kolaymış derler 🙂 çok güzel yazmışsın birtanem ama atladığın şeyler var..dünya güzeli diye adlandırılan kadınların bile aldatıldığı haberlerine rastlamışsındır sanırım…bence bu inanç sorunu,kişilik sorunu..kimi vardır elindekiyle yetinir şükreder,kimi vardır dünyalara sahip olsa gözü doymaz…bir kardeşimiz geçmiş yorumların birinde çok güzel birşey yazmıştı..köydeydik çoğu şeyi bilmezdik,cahildik ama mutluyduk diye..masumiyeti ve saflığı bozulmamış haliyle anlatıyordu..şeytan,imanı zayıf nefisleri çok kolay tavladığından her türlü haramı tatlı gösterir,bununlada yetinmez sınırlarını zorlar ve sapıttıkça sapıtır insan..teknoloji icat oldu,ahlak bozuldu..eskiden elele tutuşanı bile görmek ayıp sayılırken,şimdi p…no yayını adı altında bir sektör var ve herkes rahatlıkla ulaşabiliyor..buda masum ilişkilere balta vuruyor..benim eşim neden böyle değil,bu fantaziler neden benim özelimde yok diye nefsin oyununa kapılıp iyiden iyiye azıyor insan..başlıyor aldatmalar,küçümsemeler,zorlamalar,boşanmalar..dün bir haber başlığı gördüm detayını okumaya tenezzül etmedim..eşinin fantazilerinden bıkan kadın boşanmak için mahkemeye başvurmuş ve bu haber olmuş..artık ahlakı,insanlığı zorlayan ne taleplerde bulunduysa..peygamberimiz bu mahrem konularda bize en güzel ipuçlarını veriyor zaten..aşırılığa gitmeden,insan şahsiyetine yakışır,çizgileri olan ipuçları..insanın aklı neyle meşgulse zamanla ilahıda o olur..insan kendi özünü bırakıp aşırılığa gidince,hayvandanda aşağı oluyor maalesef..biz annelere çok iş düşüyor..çcuklarımızı islam ahlakıyla donatıp savunmalarını hazırlayabilmeliyiz ki,saldırı nereden gelirse gelsin imanları önlerine kalkan olsun inşallah…

    1. İnşaallah Zerdaliciğim,dediğin gibi annelere büyük görev düşüyor.Çok güzel noktalara değinmişsin canım.Rabbim bizleri,eşlerimizi,çocuklarımızı ve cümlemizi bu sapıklıklardan korusun,bir an bile nefsimizle bizi başbaşa bırakmasın amiin.

     1. amiinn zerdali ablacığım görüşlerine aynen katılıyorum nacizane yazdım daha yazmak söylemek istediklerimde vardı fakat hem yaşım hem konumum itibariyle edepsizlik ve ukalalık etmek istemedim sizin hayat tecübeleriniz karsısında benim söyleyecek sözüm bile olamaz bir sürçü ihsan ettimse affola ablacım

 12. ablacım ocak 27 de umreye gidiyorum yazarken bile nasıl heyecanlanıyorum :)))rabbim hepinize ailecek nasip etsin inşallah.burdaki herkese dua edicem defterime unutmayım diye yazdım bile cahide abla ve fanları diye:))sizde bana bol bol dua ederseniz hakkıyla ibadetlerimi gerçekleştiriyim hakkıyla oranın manevi havasını gelince burda yaşayım diye beni çok sevindirirsiniz.herkese selamlar

  1. Allah şevkle, iştiyakle, iman aşkıyla gidip ibadetlerini yapmayı ve eli kolu dopdolu dönmeyi nasip eylesin gülüm. Sen de bizleri duanda unutma olur mu? Allah’a emanet ol canım benim. Rabbim en kısa zamanda bizlere de nasip eylesin. Amiiiin…

  2. Allah razı olsun Nerminciğim, bol bol dua et,İnşaallah bizlere de gitmek nasip olur amiin.Rabbimin rızasına uygun olarak İnşaallah Umreyi yaparsın canım.Allah’a emanet ol kardeşim.

  3. Vallamı ayy nermin abla kendim gibi sevindim ya hayırlı mübarek olsun çok çok mutlu oldum çok çok selam söyle allah bizlerede nasip etsin 🙂 Dualarında ( Müberranın günahlarını bağışla , İbadetlerini kabul et , ailesi istediği insanla evlenmesini kabul etsin, Düşünceleri değişssin , İstediğini ona onuda istediğine hayırlı kıl … Vs ) bizide unutma ablacığıım iyi haberlerini bekliyoruz 😉 bu arada ne kadar yüzsüzüm ya 😀

   1. canım senin özel dualarını da deftere ayrı ayrı yazdım.yüzsüzlük olurmu hiç dua istiyosun birbirimize dua etmicezde napıcaz.rabbim bütün isteyenlere nasip etsin inşallah manevi olarak gidişim biraz sıkıntı oldu ama sınavlarımızın nerden nasıl geleceği belli olmuyo olsun ben gidiyorum yaa oraya gidince bütün sıkıntılar burda kalıcak nasılsa..:)

    1. *kahverengi* says:

     Sevgili Nermin Hanım, öncelikle bütün kalbinizle, derinden, sonuna kadar o maneviyatı yaşayabilmenizi, dualarınızın kabul olmasını ve sağlıkla gidip sağlıkla gelmenizi diliyorum Rabbimden.Ben sizden kendim için değil ama yukarıdaki cümlenizi okuyunca ilk aklıma gelen kişi için dua istesem onu da listenize ekler misiniz? Eğer mümkünse ben Yusufyunus için istiyorum…Nice olmazları olduran Rabbim o güzel yavrucuğa şifa versin,o güzel, kocaman yürekli anacığı ile daha sağlıklı ve mutlu günler yaşasın, yaşadıklarından tat alsın ikisi de diye…olur mu acaba?Şimdiden Allah razı olsun diyorum, Allah’a emanet olun, selametle kalın…

     1. kahverengi hanım o kadar iyi oldu ki hatırlattığınız ….Rabbim bütün annelere evlatlarının acısını yaşatmasın çok zor imtihanlar.listeme hemen ekliyorum.dualarınızı benden esirgemeyin.

      1. *kahverengi* says:

       Allah razı olsun, çok sağolun, çok sevindim!Dualarımda olacaksınız,Allah’a emanet..

  4. rabbim hayırlısıyla gidip dönmeyi nasip etsin inşaAllah…bizlere nasip et rabbim amin.

  5. hatice akın says:

   ne olur benide yazın,bi kenara hayırlısıyla gidip gelin inş,efendimize selam götürün,hatice akın…

  6. Güle güle git kardeşim hakkıyla orada olmayo nasip etsin ALLAH ım.Dualarımız sana ve tüm müslüman alemine RABBİM bizlere de oraları görrmeyi ve ONA layık kul olmayı nasip etsin.

 13. Sevdenur91 says:

  ayyynen öyle günahlar bağımlılık yapıyor. 🙁
  bir de öyle alışmışız farkındalığımızı yitirmişiz ki bu konuda …
  ”Edep kalbin ve aklın tercümanıdır”(Hayatüs Sahabe)
  devamı:Üç türkü kalp vardır.Kalp vardır dağ gibi sabittir,hiç bir şey onu yerinden kımıldatamaz.Kalp vardır ağaç gibidir,kökü muhkemdir ama zaman zaman rüzgar onu sallar.Kalp vardır tüy gibidir,rüzgar esince her tarafa gider.
  Ey kalpleri hâlde hâle çeviren rabbim kalbimi dinin üzere sabit kıl.amin.
  bir tane daha yazıyım belki duymayanlar vardım benim çok ilgimi çekmişti: bu da (peygamberler tarihi,M.Asım Köksal)
  Cebrail as. Adem as.ın yanına gelip:
  Ben sana üç şey getirdim,birini seç al dedi.
  Adem as.:”nedir onlar? diye sordu
  Cebrail as.: Akıl,Hayâ,Din! dedi.
  Adem as. : akl’ı seçtim dedi.
  ve Cebrail as. Hayâ ile Dine: Akl’ı size tercih etti.Siz dönüp gidiniz dedi.
  Onlar:”Biz nerede olursa olsun,akıl ile bulunmakla emr olunduk!” dediler ve akl’ın yanından ayrılmadılar.
  Cahide ablacım canımın içi rabbim senden razı olsun.Allah bizi bize bizi kendi nefsimize bırakmasın.

 14. allah c.c.razı olsun kardeşim..ne kadar güzel anlattın,rabbim kalplerimize indirsin bu tavsiyeleri..ve cümlemizi ıslah etsin..

 15. Hemşehrim says:

  Allaım sen bizleri síratı mustakımden ayirma ya rabbi.Bizi şeytana ve nefsi emmaremize uydurma.Bizleri razi oldugun kullardan eyle.AMİN……

 16. Allah razı osun Cahidem böyle bir yazı eklediğin için,teknolojiyi kötüye kullanınca insanların başına neler geliyor :(Rabbim hepimizi haramlardan muhafaza eylesin amiiin.
  Küçükte olsa insan her günah işledikten sonra hemen tövbe etmeli ve yeniden günaha dönmeme kararı almalıdır, zira günahta ısrar etmek ve onu tekrar tekrar yapmak kulu Allah’tan uzaklaştırır, kalbini siyahlaştırır. Bu da insanın tövbe etmesini zorlaştırır.
  Bakara / 276. Allah faizi tüketir (Faiz karışan malın bereketini giderir), sadakaları ise bereketlendirir. Allah küfürde ve günahta ısrar eden hiç kimseyi sevmez.
  Â’raf / 33. De ki: Rabbim ancak açık ve gizli kötülükleri, günahı ve haksız yere sınırı aşmayı, hakkında hiçbir delil indirmediği bir şeyi, Allah’a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır
  Al-i İmran / 135. Yine onlar ki, bir kötülük yaptıklarında, ya da kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe-istiğfar ederler. Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki! Bir de onlar, işledikleri kötülüklerde, bile bile ısrar etmezler.
  En’am / 120. Günahın açığını da gizlisini de bırakın! Çünkü günah işleyenler, yaptıklarının cezasını mutlaka çekeceklerdir.
  Necm / 32. Ufak tefek kusurları dışında, büyük günahlardan ve edepsizliklerden kaçınanlara gelince, bil ki Rabbin, affı bol olandır. O, sizi daha topraktan yarattığı zaman ve siz annelerinizin karınlarında bulunduğunuz sırada (bile), sizi en iyi bilendir. Bunun için kendinizi temize çıkarmayın. Çünkü O, kötülükten sakınanı daha iyi bilir.
  Beyhakî(9/362) ve İbn Asakir’in İbn Abbas’tan rivayet ettiği hadisin tamamı şöyledir: “Günahlardan tövbe den kimse günahsız kimse gibi olur. Günaha devam ettiği halde, dili ile istiğfar eden kimse, Rabbi ile alay eden kimse gibidir. Kim bir müslümana eziyet ederse, hurmalıkların bitirdiğinin(hurma ağaçlarının dal-budak-yaprakları) sayısı kadar günah kazanmış olur”(bk. Kenzu’l-Ummal, h.no: 10176).
  Peygamberimiz “-Samimî olarak- tövbe, istiğfar eden kimse, -günde yetmiş kez dönse bile, yine de- günahta ısrar etmiş sayılmaz” buyurmuştur.(İhya,1/312; 4/47). Bu hadisi, Ebu Davud(Salat,361/Vitir/26) ve Tirmizî(Daavat, 106) rivayet etmiştir.
  TEVBENİN EDEBİ:
  Tevbemizin kabul olması hepimizin arzusudur. Bu sebeple âlimlerimiz, âyet ve hadislerde gelen açıklamaları gözönüne alarak makbul tevbenin şartlarını tesbit etmeye çalışmışlardır.
  Nevevî hazretleri şöyle der: “Tevbe, lügat olarak dönüş (rucû) demektir. Öyleyse tevbe de günahtan dönüştür. Bu dönüşün (tevbenin) üç rüknü vardır:
  * Günahtan kopmak, kesinlikle terketmek.
  * Bu günahı işlediğine pişman olmak.
  * Bir daha o günahı işlememeye azmetmek, kesin karar vermek.”
  Nevevî devamla der ki: “Eğer tevbe edilen günah, bir insanın hukukuna karşı işlenmiş ise, bir dördüncü rükün daha var:
  * Bu hak sahibi ile helallaşmak.”
  Nevevî şu kıymetli bilgileri vermeye devam eder: “Tevbenin aslı nedamettir, pişmanlıktır. Bu, onun en büyük rüknünü teşkil eder. Ülemâ, bütün günahlardan tevbe etmenin vacib olduğunda ittifak eder. Ve tevbeyi, günah işler işlemez yapmak gerekir, geleceğe bırakmamalıdır. Günah büyük olmuş, küçük olmuş farketmez. Tevbe, İslam’ın en mühim prensiplerinden te’kid edilmiş esaslarından biridir. Ehl-i Sünnete göre şer’an, Mu’tezile’ye göre aklen vacibtir. Bütün şartlarına uyularak yapılmış olsa bile, Ehl-i Sünnet’e göre, tevbenin kabul edilmesi Allah’a vacib değildir. Ancak Allah’ın kerem ve fazlı ile kabul edeceği umulur. Allah’ın kabul edeceğini Mutezile’nin aksine şeriatla ve icma ile biliyoruz. Bir kimse bir günahına tevbe etse, o günahı, bilahare tekrar hatırlayınca tevbeyi yenilemek gerekir mi; bu hususta Ehl-i Sünnet ihtilaf etmiştir. İbnu’l-Enbarî: “Vacibtir” der, İmamu’l-Harameyn “Vacib değildir” der. Bir kimse bir başka günahta musır olsa bile, bir günahtan yapacağı tevbe sahihtir. Bir kimse bir günaha karşı şartlarına uyarak sahih bir tevbe yapsa, sonra bu günaha tekrar dönse, ona bu ikinci günah yazılır, önceki tevbesini ibtal etmez. İki meseledeki Ehl-i Sünnetin görüşü budur…
  Ayrıca, kafirin küfründen tevbesi, kesinlikle makbuldür. Diğer çeşit tevbeler kesinlikle makbul müdür, yoksa zannî midir, Ehl-i Sünnet bu hususta ihtilaf eder. İmamu’l-Haremeyn zannî olduğunu kabul etmiştir. Esahh olan görüş de budur.”
  TEVBENİN MAKBUL OLMASININ DİGER ŞARTLARI
  Yaptığımız tevbenin makbul olması için ülemânın koyduğu dört şartı Nevevî’den naklen kaydettik. Burada şunu da ilave etmemiz gerekmektedir: Tevbe, duanın bir çeşididir. Öyleyse dua bahsinde belirtilen şartlara da tevbe sırasında riayet etmek, tevbemizin makbul olma şansını artıracaktır.
  * Önce maddi sadaka vermek.
  * Mübarek mekanlarda (Ravza-i Mutahhara, Ka’be, Mescid-i Aksa, camiler, ön saf… gibi) yapmak.
  * Mübarek zamanlarda (Ramazanda, Kadir gecesinde, diğer mübarek gün ve gecelerde, cuma gününde, saat-ı icabe’de, her gün seher vaktinde, ilk vaktinde kılınacak farz namazların arkasında, abdest alınca kılınacak iki rekat nafilenin peşinde… vs.) yapmak.
  * Tevbeye salavatla başlamak, salavatla bitirmek.
  * Kur’an ve hadiste gelen (me’sur) tevbelerle tevbe etmek.
  * Abdestli olarak tevbe etmek… vs.

  1. Belgin abla ne güzel anlatmııssın ellerine gönlüne sağlık allah razı olsun senden yeriimmm seni benn yeriimmmm 🙂

   1. gülaykahvekeyfi says:

    müberracım istersen bu uslubu her zaman kullanmayalım

    1. özür dilerim gülay ablacığım daha dikkatli olurum inşallah bir sürçü ihsan ettimse affola 🙁

     1. gülaykahvekeyfi says:

      yok öyle özür dileyecek kadar değil ama …..

      1. müberra ne demişki?kötü bir uslub göremedim ben nedense?

       1. gülaykahvekeyfi says:

        anlayan anladı uzatmayalım

   2. Allah senden de razı olsun Müberracığım.Selametle canım…

  2. *kahverengi* says:

   Sevgili Belgin,Cahidemizin bizleri uyandırmaya çalıştığı önemli konulardan birinde sen de bizi ayrıntılı bir şekilde aydınlatmaya çalışmışsın doğumuna bu kadar az süre varken…Allah ikinizden de razı olsun ve sizin de dünyanızı ve ahiretinizi aydınlatsın…Dualarım seninle canım benim…selametle…

   1. Kahverengi kardeşim Allah senden de razı olsun canım,amiin cümlemizin.İnan gözlerim hep senin yorumlarını arıyordu.Şükür kavuşturana :)Benim de dualarım seninle kardeşim.Rabbim ne sıkıntın varsa gidersin canım.Allah’a emanet ol…

    1. *kahverengi* says:

     Elhamdülillah kavuştuk canım ;)…Cümlemizin ne sıkıntısı varsa hayırlısıyla kalksın,Rabbim hiçbirimizden yardımını, merhametini esirgemesin.Önce çok darda olana, çok acil sıkıntı içinde olana,”çaresizim Rabbim,senden başka kimsem yok diyene” ulaşsın inşaAllah Rabbimizin yardımı ve bizlerin duaları…

     Bu arada biliyor musun ben seni çok seviyorum… 🙂 Utandım ve kaçtımmmm!

     1. Amiin diyorum canım dualarına,güzel yürekli kardeşim.ben de seni çok seviyorum canım 🙂

      1. Allah razı olsun Belgin kardeş çok güzel bir paylaşım olmuş çok ihtiyacım vardı o kadar günahkarımki Rabbime her aklıma geldiğinde deli gibi yalvarıp tövbe ediyorum inşaAllah ama şu 4. rükun çok zor kardeşim çok zor 🙁 kişiden helallik nasıl alıcam bilmiyorum ama almalıyım :((

       1. Esracığım senden de Allah razı olsun canım.Pişmanlık da bir tövbedir.Rabbim hepimizin günahlarını affetsin amiin.İnşaallah helalleşebilirsin kardeşim,o kişi için Allah’tan af ve mağfiret dile canım.Allah’a emanet ol…

 17. Gerçekten çağımızın en büyük hastalıklarından bir tanesi. Malisef insan oğlu yeterli kelimesini bilmeli onun üzerine gitmeli…

 18. kurabiye@ says:

  Allah c.c. cümlesini ıslah etsin,gözü dışarda olan karı/kocayı evine bağlasın…
  bu filmler bir çok kadının başının belası malesef…. 🙁

 19. Hayırlı geceler abla ne guzel yazmışsınız ne kadar doğru ve okunması gereken bir yazı aslında yazılacak söylenecek çok şeyler var ama dinleyene anlayana…..
  Allahım böylelerini ıslah etsin inşallah.kalplerine iman ve ibadet aşkı nasip etsin gözlerini gönüllerini helallerine bakmaya nasip etsin.

 20. Selaminaleykum ablacim yazini cok begendim Allah razi olsun Allah ummeti Muhammedinin yardimcisi olsun ins sapiklikta olan Kardin ve erkeklerin cumlesinide hidayetlerini artirsin dogruya yola cevirsin ins Nasup tovbesiyle yikanmis muslumanlar olmak duasi ile ins selam ve dua ile 😉

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: