KokoshAbla

Kadın-Erkek Tokalaşması Caiz midir?

Kadın ve erkeklerin tokalaşmalarını caizmiş gibi göstermeye çalışan güya hocalar çıktı son zamanlarda. Gerçekten kadın ve erkek tokalaşabilir mi? Nurettin Yıldız Hoca buna gayet net bir açıklama getirmiş. Dikkatle dinleyelim:

Akıl baliğ olduğum günden itibaren, yabancı bir erkeğin elini tutmamış biri olarak şunu rahatça söyleyebilirim ki;   Bir harama bulaşmamak için azami dikkat eden kişi için o haramı işleme fikri bile kabus gibidir. Bir kaç kez haram fiil işleyen kişi ise, zamanla bu harama karşı duyarsızlaşıyor.

Rasulullah Aleyhisselam şöyle buyurmuştur:

Mü’min bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta belirir. Eğer o günahtan el çeker, Allah’tan günahının affını dilerse, kalbi o siyah noktadan temizlenir. Eğer günaha devam ederse, o siyahlık artar. İşte Kur’ân’da geçen ‘günahın kalbi kaplaması’ bu mânâdadır.” İbni Mace, Zühd:29

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. M. YILDIZ says:

  Allah razı olsun Nureddin Hocam .

 2. sumerya says:

  allah razí olsun, baska söze hacet yok!

 3. ilknur.01 says:

  Biraz geç bir yorum oldu ama.. olsun yine de yazmak istiyorum.
  sadece yemek yapılmasını isteyen, dini konulardan rahatsız olanlara,
  hiç besmelesiz yemek yapılır mı? helede yenir mi?
  Rabbimizi dahil etmediğimiz bir işten hayır çıkar mı?
  OYSA HER YAPTIĞIMIZA DEĞİL, HER ANIMIZA BİLE RABBİMİZİ DAHİL ETMEMİZ GEREKİRKEN
  YEMEK SİTESİNE DE DAHİL ETMİŞİZ ÇOK MU?

 4. ben profesör degilim fakat ilahıyat mezunuyum bu memlekette o kadar cok hadisleri saptıran Kuran-ı Kerime ve sünnete dayanmayıp kendince fetvalar uyduran o kadar profesör tanıdım ki!O yüzden her profesörüm diyene güvenmiyorum…doğru nettir !Bu doğrulugu yobazlıkla suclayamazsınız sitede yazılanlarda da şimdiye kadar islam adına hiç bir yanlış görmedim.Bir cok insan bilmedigi, belki de hiç duymadıgı ayetleri,hadisleri okuma fırsatı buluyor cok güzel bir hizmet taktir ediyorum..

 5. cahide hanim siz dogru yoldasiniz allahin izniyle lütfen böyle devam edin ben sizin yazilarinizi özenle okuyorum zaten nureddin hocayida aynen özenle dinliyorum o kendini bilmezler sizin sefkinizi kirmasin aynen devam ALLAHa emanet olun

 6. S.A. Teşekkürler hatırlatmak böyle şeyleri hatırlamak çok iyi oluyor dediğiniz gibi harama yaklaşmak harama götürüyor insanları.Bana el uzatanlara baş hareketimle sessizce cvp veriyorum Hamdolsun ki bu zamana kadar değişik bir tepkiyle karşılaşmadım.Karşıaşırsam cevabımı da hiç çekinmeden verebilirim.El alemin adamlarının elini tutmak zorunda mıyım? yok o böyle dermiş de şu ne dermiş de yoluma bakarım ben.Tabi bir yol edinmişseniz…Selam ve Dua ile….

 7. Sevdenur91 says:

  ablacığım bu arada geçen ki edep tuşu hediyenide aldım kabul ettim başım gözüm üstüne.:) Nurettin hocamızdanda rabbim razı olsun.
  http://hayatrehberi.sosyaldoku.com/191-edeb-tusu/
  sık kullanılanlarada kaydettim arada dinleriz diye.

 8. Bismillahirrahmanirrahim…

  Hep soruyorlar “Neden bu kadar onem veriyorsun besmeleye?” Hatta bir kardesimiz bana ” Besmele deyince aklima hep sen geliyorsun” derdi… Allah ondan da razi olsun.

  Asil konuma doneyim… Yani genc kizlarimiza, kardeslere…

  Rabbim onlara selamet ve hidayet nasip etsin. Soyle bir bakiyorum sokaklara, televizyonlara, sosyal paylasim sitelerine…
  Nasil bir basortusu yada nasil bir takma sekli ki , herkesten cok dikkat cekiyor.. Demistir ki Resullullah : “Kafirlere benzemeyin.” Peki ya pantalonlar, rengarenk sallar ? Bir basortusune 70 t vermek ne demek ?
  Tesettur modasi ne demek ?

  “Basi deve horgucu gibi olanlar” = ” Cennetin kokusunu alamayacak olanlar” buyuruyorlar…

  Cennetin kokusuna, sacma sapan bir adeti veya saclarinizi mi tercih ederseniz?

  Kusura bakmayin efendim, ben tercih edemem ! Etmem !

  “Saclarimi ensemde toplayinca rahatsiz oluyorum” . Kendisini uyardigim kizlarin bahanesi… Ates sizi rahatsiz etmiyor mu diyemiyorum onlara. Ne diyebilirim ki?

  Basini ort, gerisi nasil istersen…
  Boyle bir sey mumkun mu? Asla…

  Eger Fatima’nin (ra) yolundaysan asla…
  KATREPARE

 9. Tüm yorumları okuyamamıştım kalanlarıda okuyunca bir kaç birşeyler daha eklemek istedim Cahidem umarım uzUn olmaz.
  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum,buradaki tüm arkadaş ve bacılarımın yaşlarının küçük olduğunu düşünmediğim gibi küçük olanlarınında maşAllah akıllarının başlarında olduğunu yazdıkları yazılardan anlayabiliyorum.Hatice hanım Cahidenin kimseye birşeyi diretmesi yada zorla kabul ettirmesi durumu söz konusu değildir.O yapması gerekeni yapıyor uygulamak yada uygulamamak bize kalmış birşey,işine gelen ve doğru olduğunu düşünen herkes burada O’nun yanında kimseyi zorla tutmuyor.Gelmeyen ise zaten uğramıyor yada gelmez öyle diyeyim.Siz müsterih olun ben tv camiasında hocayım diyen çok güya hocanın karşısındaki hanım sunuculara karşı onları destekleyici şekilde konuştuğunu biliyorum.Bir kadınla bir hoca(güya hoca)asla karşılıklı oturupta hahahaha hihihhi sohbet edip ilim dersi veremez.İsimde vereceğim yazdıklarımdanda ben sorumluyum.Yaşar Nuri Öztürk hocamıdır gülüyorum sadece.Arada bir dinleme fırsatım olmuş olmasına rağmen karşısında mini etekli dekolteli bir kadın oturuyor ve şuh kahkahalar atıyor.Bumudur sizin ilim diye anlattığınız İSLAM dini.Yazık.
  Medyum Memiş,şimdilerin Memiş Hocası karşısında Seda Sayan mini eteği kıvır kıvır hareketleri el kol şakaları ve müthiş gülmeler.Ordan burdan sorular kadının yeri erkeğin görevi derken yok Sedacım ben snei biliyorum özünde iyisin keşke herke sen gibi olabilse.Yazık…Sizin İslama hizmetiniz bu ise lütfen hiç olmasın…
  Size 16 yaşında gıpta ile baktığım Kare Paremin yazılarından vakit vakit yazmak istiyorum.Bu karfeşimiz daha 16 yaşında olmasına rağmen ben ondan edebi hayayı ve daha bir çok şeyi öğrendim.Kendini ilime islama vermiş ve şimdi Musab Bin Umeyrin hayatını kendi dili ile akleme almış yazan bir hanım kardeşim.Allah yolunuda bahtınıda açık etsin inşAllah.Ondna çok şey öğreneceğim bu kesin.
  Yazdığı yazıyı aktarıyorum.
  yazan…KATREPARE…..
  Huyum olmus oldugu uzere, basim egik yururum. Basamaklarima bakip yurumek hem dusundurucudur hem de baska insanlar icin sinir bozucu… Ama bir gun, oyle seyler gormustum ki, basimi bir daha kaldirmaz oldum. Cunku cevirsem, biliyorum icime yakan bir ummeti gorecegim. Selam vermek isteyecegim… Bir adim, bir adim daha.. Beni gormezden gelip gececek onumden.

  “Nereye kardesim ?” diyemeyecegim, hukumsuzdur.

  Hele ki Turkiye’de, bir cafede oturmus bacak bacak ustune atmis kahkalarla erkeklerin arasinda oturan bir ablamizi gordugumde…
  Rabbim neler oluyor ?
  Ben ne kotuyum ki bu abla boyle !
  Gitsem… Beni kovsa da aglasam, ta ki o benden birakip onlarin arasindan kalkana kadar..

  Aglasam…
  Sarilip aglasam ona…

  “Biz kim ayirdi canim ?” desem…

  Diyebilir miyim ?

  Kendisi Almanya da olduğu için Türkçesini idare edin lütfen.
  SELAMETLE DOSTLAR..
  CAHİDEM SEN YÜRÜDÜĞÜN YOLDA AYNEN DEVAM ET.sEN BENİM İDOLÜMSÜN GÖRMSEMDE SENİN YOLUNDA YÜRÜMEYE ÇALIŞIYORUM.ALLAH RAZI OLSUN BİTANEM..

  Sana bunu diyebilir miyim ?

  1. Yolumuz Allah ve Rasulünün yoludur canım. Bu aciz de kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor ama hatam çok, günahım dağlar kadar. Allah seni, beni, hepimizi affetsin…

 10. Esselamualeykum Hayırlı Cumalar dostlar ve Cahidem…
  Dünden beri giremedim siteye hem pstronumun ev toplama telaşesi hemde oğlumun suratını jilet ile kesti hastane v.s.koşturdum anlayacağınız.Bu dua dilencisi bacınıza duanızı esirgmeyin lütfe.
  Bitanem yine güzel bir konuya temas etmişsin.Bende daha önceleri çalıştığım ortamlarda tokalaşan biri idim.Pazarda yıllardır alışveriş yaptığım bir kardeşilede tokalaşırdım.(Eşim tarafından ayrıca krabamız sayılır)Taaki birgün bnen ona elimi uzattım tokalaşmak için bu kez uzatmadı.
  ”Abla dedi ben yıllarca hem kendimi hem sana el uzattığım için senin günahlarına günah eklemişim”:::((Artık farkındayım ve lütfen bir daha tokalaşmayalım olurmu dediğinde elbette kardeşim deyip mahcup bir tavırla yanından ayrıldım.Haklıydı.Bende yaklaşık 4 yıldır evime gelen erkek misafirlerim ile tokalaşmam hatta eşimin akrabları bu konuda biraz bozulsalarda bunu iyi niyetli şekilde anlatsamda anlamadıkları için uzaktan hoşgeldiniz deyip yanlarına gitmiyorum.Artık alıştılar.
  12 yıldır aile dostumuz bir bayan arkadaşım eşimden oldukça kısa ne zaman bize gelseler eşime elini uzatır ve elini tuttuğu an onu aşağıya doğru çeker öperdi 1-2-3 ses etmedim baktım olmuyor eşimi uyardım.
  Eşim ne kadar çekinsede arkadaşım aynı şeyleri yapmaya devam edince bu kez onu uyardım.Sağolsun anlayışla karşılayıp yaptığı hatanın farkına vardı.
  Belki yazacaklarım uzun olacak ama,
  Bir kadınla erkeğin tokalaşmasına ben ayet hadislerle yaklaşmayacağım çok derin bilgilerim olmadığı için hataya düşmek istemem.Günümüz açısıdan bakarsak,bakımlı güzel kadınlar yada tesettürlü hanımlarında bir çoğu hala yabancı veya akraba erkekleri ile tokalaşmaktalar.Prof.da olsanız alimde olsanız fıkıh ilmi ilede uğraşsanız buna dar zihniyet ile bakıyore,bu durumu normal ksrşılıyorsanız boşuna okuyorsunuz derim boşuna okuyup zamanınızı harcamayın.(Sözüm üzerine alınan herkesedir)
  Bir kadın bir erkekle tokalaşıp öpüşüyorsa ise,elinmi tuttuğunda o erkekğin ne hissettiğini kalbinden ne geçirdiğini bvilemezsiniz,koku kullanıyorsanız siizn kokunuzun onu cezbedeceğini,ve hayallerini süsleyip süslemediğinizi bilemezsiniz.Bu durum hem sizi hem karşınızadakini aleni günaha ürükler.Belkide erkekği sapkınlığa bile düşürebilir.Nitekim bir çok cinayetlerde konuşan katillere sorulan sorunun cevabı hep aynı ve buna benzer cevaplar olmuştur.
  -Neden öldürdün?
  -Abi çok dikkatimi çekiyordu,yüryüşü,hareketleri,sürdüğü koku,topuklu ayakkabısının sesi,giydiği elbisenin rengi,dekoltesi,saçlarının ahengi…v.s.v.s………beni acaip cezbediyordu.
  Bu kadar basit hanım arkadaşlarım.Siz kimlere ne şekilde nasıl davetiye çıkardığınızı ve sonunuzun ne olduğunu yaptığınız harekletler ve giyim kuşamınızla zaten belirlemiş oluyorsunuz.
  Bu yüzden bu işi evvele ALLAHIN RIZASI için sonra kendi ve karşınızdakinin ahreti ve can güvenliğiniz için yapın.
  *Kadın ve erkeğin tokalaşması zina olmasda haramdır.
  *”Birbirlerinii seven iki kul karşılaştıkları zaman Resulullaha (a.s.m.) salavat getirirse, ayrılmadan önce Allah’ın affına ermiş olurlar.”el-Ezkar Trc. s.480
  En güzeli karşılaştığınız insanlarla efendimize salavat getirip Allahın affına mahzar olmaktır…..
  VESSELAM

 11. nurgül says:

  selam arkadaşlar allahın rızasi için ne gerekiyorsa onu yapmak zorundayız aeo.

 12. ben sırf tokalaşmadığım için çevremde o kadar akraba kaybettimki görüşmeyenlermi deseniz laf sokanlarmı alenen kınayanlarmı..ama inanın zerre kadar üzülmedim kırılmadım sadece o insanlara acıdım..ilk zamanlar yöntemim ellerimi cebimden çıkarmamaktı sonra elimi göğsüme koyup başımı hafif öne eğdim :)) yani değişik yöntemlerle geriye çektim kendimi..şimdi kabullendiler çok şükür sıkıntım yok..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: