Bit Nasıl Bulaşır? Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuğunda ve kendisinde bit olan  çok kişiden mesaj aldım. Gerçekten bitin bu kadar yaygın bir sorun olduğunu ben de bilmiyordum. Yine son olarak bir kardeşimiz çocuğunun saçındaki bitten bir türlü kurtulamadığını yazınca bu konuyu ayrı bir başlık altında konuşmamız gerektiğini düşündüm.

Şunu belirtmek isterim; Bit sadece kirli insanlara bulaşmıyor. Titizlik hastası bir komşumun kızında bit olduğunu öğrendiğimde bunu daha iyi farketmiştim.

***************************

Büyük ihtimalle siz de daha önce hiç bit görmeyenlerdensiniz. Bu makalenin amacı, herhangi bir bitlenme durumunda, bununla nasıl mücadele edeceğinizle ilgili bilgi vermektir. Şunu unutmayın ki bitlenme yüzünden büyük huzursuzluklar yaşamanıza hiç gerek yoktur. Çünkü bitlenmek sizin pis veya ailenize dikkat etmeyen birisi olduğunuzu göstermez. Bit insanlarda konaklayan bir parazittir ve temiz-sağlıklı insanlarda da görülebilir.

Ön Bilgi

Bitlerin derideki küçük ısırıkları aşırı kaşıntıya neden olan küçük yaralar meydana getirir. Aşırı kaşıntının bir nedeni de bitin tükürüğünün bu yaralara nüfuz etmesidir. Aşırı kaşıma isteği, deride zedelenmeye yol açarken, lenf düğümlerinde de şişme meydana gelebilir.

Bitler nasıl fark edilir?

Başın veya vücudun belli bölgelerinin aşırı kaşınması, bir bitlenmenin ilk belirtileri olabilir. Saçlar çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Dikkat edilmesi gereken sadece bitler değildir. Saçı incelerken saçlara sıkı bir şekilde yapışan bit sirkelerinin (bit yumurtası) olup olmadığı da incelenmelidir. Bitlerin en sevdiği bölgeler, başın üst, yan ve kulak arkası bölümleridir. Bit sirkelerini ve bitler gözle kolayca görülebilirler; fakat bir büyüteç kullanmanız teşhisi kolaylaştıracaktır.

Bit Sirkesi Hakkında.

Bit sirkesi dediğimiz küçük gri-beyaz kabukçuklar bitlerin yumurtalarıdır. Yumurtaların büyüklüğü yaklaşık 0,8-1 mm’dir. Larvaların boyutları biraz daha küçüktür. Bilinmesi gereken önemli bir unsur da, bitlerin 3 farklı aşamada üredikleridir. Her bir nesil arasında en az 18 gün bulunmaktadır. Bit sirkelerinin larvaya dönüşmesi 7 ila 10 gün ve yine larvaların bite dönüşmesi de 7 ila 10 gün sürmektedir. Son deri değişiminden yaklaşık 1 ila 2 gün sonra larvalar artık birer erişkin bit halini almıştır ve üreme süreci tekrar başından başlamaktadır.

Bit sirkeleri saça diplerine yakın bir yerden çok güçlü bir madde sayesinde sıkı bir şekilde yapışıktırlarından normal bir saç yıkamasıyla bunlardan kurtulmak mümkün değildir. Bit sirkelerini kepekten veya diğer küçük maddelerden ayıran en önemli özellik, saça sıkı bir şekilde yapışık olmaları nedeniyle saçtan kolayca ayrılmamalarıdır.

Bit sirkeleri, başın dışında vücudun üst bölümündeki kaş, sakal veya koltuk altı gibi kıllı bölümlerine de yerleşebilirler. Bitlenme çok güçlü bir şekilde yayıldığında, bit sirkeleri başörtüsü, şapka, atkı veya saç bandı gibi giyim eşyalarının kumaş dokularının arasına da yerleşebilmektedir.

Nasıl bulaşır?

Bitler insandan insana, bir kafadan diğer kafaya kolayca geçerler. Başında bit bulunan bir kişiyle yakın temas, oyun oynarken veya okulda başların birbirine yaslanması veya yüze düşen saçların hızlı bir şekilde arkaya atılması dahi bitlerin bulaşması için yeterli olabilmektedir. Başörtüsü, yastık, örtü, tarak, saç fırçası veya tüylü küçük oyuncaklar gibi eşyaların ortak kullanımı da bitlerin yayılmasını kolaylaştıran etmenlerdendir. Dolapların içinde yan yana asılmış durumdaki giyim eşyaları (örneğin, başörtüsü, şapka vs.) aracılığıyla da bitler kolayca bu eşyaları kullanan kişilere geçerler.

Bitlerden nasıl kurtulunur?

1- Bitlerden kurtulmak için bitleri öldüren bir madde kullanmak gereklidir.

2- Bunun için gerekli maddeleri doktorunuz veya doğrudan eczane aracılığıyla edinebilirsiniz.

3- Bitten arındırma müdahalesi küçük bir bebek veya çocuk üzerinde veya hamilelik ve emzirme döneminde yapılacaksa mutlak suretle bir doktora danışılmalıdır.

4- Doktordan veya eczaneden edindiğiniz ilaçlı maddeyi kullanmadan önce paket içeriğindeki prospektüsü baştan sona mutlaka okuyunuz ve talimatları birebir uygulayınız. Ancak bu şekilde etkili bir sonuç almak mümkün olacaktır.

5- Saç ne kadar kısa olursa müdahale de o denli kolay ve sonuç da o kadar başarılı olacaktır.

6- Baş yıkanırken son durulama suyuna mutlaka belli miktarda sirke karıştırılmış olmalıdır. Karışım 5 birim suya karşılık bir birim % 6’lık yemeklik sirkeden oluşmalıdır. Sirkenin, bit yumurtalarının (bit sirkesi) saça tutundukları maddeyi yumuşatma özelliği bulunmaktadır.

7- Baş yıkandıktan sonra saçlar tırnak aralıkları çok dar olan özel bir tarak ile defalarca ve dikkatli bir şekilde taranarak sirkeler ayıklanmalıdır.

8- Bu işlemlerden sonra saçlar bit sirkesi açısından dikkatle incelenmelidir. Anti-bit ilaçlarının yanlış kullanımı, bit sirkelerinin hayatta kalması anlamına gelebileceğinden bitlerin bir iki hafta sonra tekrar ortaya çıkması söz konusu olabilir.

9- Tüm parazitlerden tam olarak kurtulabilmek için, ensenden başlayarak saçlar öne doğru küçük demetler halinde bağlanmalı ve diplerinde bit sirkesi olan kesimler dibe yakın yerden olacak şekilde kesilmelidir. Bu yöntem çok zaman alıcı olsa da, oldukça işe yarar.

Uygulama Hataları Nelerdir?

1- Yağlı durumdaki saça ilaçlı maddeyi kullanmayınız, etkisi yetersiz kalacaktır.

2- Uygulamadan önce saçı yağlandıracak şampuan veya solüsyon kullanarak saçı yıkamayınız.

3- Saçı iyice kurulayınız. Islak saç ilaçlı maddeyi incelterek etkisinin azalmasına neden olmaktadır.

4- Kalıcı ve güvenli bir uygulama olması açısından tüm prosedür 8 gün sonra tekrar edilmelidir. Çünkü hayatta kalmış olabilecek bit sirkeleri bu zaman zarfında larvaya dönüşmeye başlamaktadır.

5- Bitleri yok etmeye yönelik bu uygulama, bitin gelme ihtimali olan tüm ev halkı gibi yakın çevresindekileri de kapsayacak şekilde ve mümkünse aynı zamanda yapılmalıdır.

6- Başarılı bir müdahalenin ardından, özellikle çocuklar belirli bir zaman boyunca düzenli olarak kontrol edilmelidirler. Çünkü yapılan bu uygulama yeniden bit bulaşmasını önlememektedir.

7- Bit bulaşmış veya bitlerden tam olarak arındırılmamış kişilerle yakın temas kurulması, bitlerin tekrar bulaşmasına neden olacaktır. Bitlerin tekrar bulaştığının tespit edilmesi halinde, bitten arındırma uygulaması tekrar yapılmalıdır.

8- İşin en önemli kısmı, bitlerin kaynağının tespit edilmesidir. Öğretmenin veya velilerin bilgilendirilmesi oldukça önemli bir adım olacaktır.

Kullanım eşyaları ve çamaşırlar:

Çoğunlukla bitlerin geldiği yerle doğrudan teması olan eşyalar ve çamaşırlar bitleri veya bit sirkelerinin barındırmaktadır.

Tarak, saç ve elbise fırçası, toka, saç lastiği gibi saç süsleri: İyi bir şekilde temizlenmelidir (örneğin, bit şampuanı ile).

El bezleri, çamaşırlar ve nevresimler, giyim eşyaları, tüylü küçük oyuncaklar birer potansiyel taşıyıcı olabilirler.

En uygun bitten arındırma yöntemleri:

1- Çamaşırlar ya kaynatılarak veya en az 60 °C’de yıkanarak

2- -10 °C ila -15 °C’de bir günden fazla tutarak

3- Ağzını iyi bir şekilde kapatma imkanı olan bir naylon poşetin içinde dört hafta boyunca kapalı tutmak. Bu şekilde bitlerin ölmeleri ve sonradan çıkacak olan larvaların da açlıktan ölmeleri sağlanmaktadır.

4- Odaların, mobilyaların, kitap veya defterlerin bitlerden arındırılmaya çalışılması boşuna bir çabadır ve gereksizdir. Genel olarak bu tür bitlerin her 2 ila 3 saate bir kan emmeye ve aynı zamanda insan vücudunun yaydığı sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu nedenle bitlerin kendi istekleriyle insan dışında bir yere gitmeleri mümkün değildir. Ancak çok güçlü bir bit salgını söz konusu olduğunda yerlerin ve kumaş kaplı koltukların dökülmüş saçlardan iyice temizlenmesi yararlı olacaktır.

Bitlerle Mücadelede Lütfen Şu Hususlara Dikkat Ediniz:

1- Bitler temiz insanlara da geçmektedir. Bundan dolayı gereksiz yere utanmayın!

2- Bit tespit etmeniz halinde derhal bitten arındırma işlemine başlayınız, Mutlak suretle nereden bulaştığını tespit edip okula veya çocuk yuvasına bilgi veriniz! saç biti

3- Bit tespit edilmesi halinde tüm aile fertleri tek tek kontrol edilmeli ve bitten arındırma işlemi tüm aile fertlerine uygulanmalıdır. Aynı durum okul, çocuk yuvası gibi topluca bulunulan yerdeki kişiler için de geçerlidir.
Bitlerle mücadelede en önemli unsur belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere harfiyen uymaktır.

4- Yukarıda anlatılan kurallara uymanız ve verilen önerileri uygulamanız halinde, siz veya çocuğunuz bit istilasında en yakın sürede kurtulacak ve bundan sonrası için biraz daha dikkat göstererek böyle bir sorunla bir daha karşılaşmayacaksınız.

NETTEN ALINTIDIR

248 Yanıt to “Bit Nasıl Bulaşır? Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?”

 1. Önemli Says:

  Bu bitleri bence kazanc yapmak için bilerek salıyorlar isteseler kesin bir cözüm bulup kökten kazırlar hiçkimseye gelmez bu sayede

 2. ecemnaz Says:

  Arkadaslar bende hersene geliyor annem anti bit aldi kullandim gecen sene sonra yine gecmedi sonra camasir suyuyla yapti sirkede kulllandim gecti biraz sonra annemle boyadik sacimi Alllahim bu sene tekrar basladi kasinti bugun banyo yaptim ve uctane bit cikti ne ypmaliyim

 3. zeynep Says:

  Merhaba hanimlar..benimde 5.5 yasindaki kizima anasinifindaki arkadasindan geldi.arkadasinin tepesinde bitler geziniyor yani gozukuyor o derece.ogretmeni nekadar haber ettiysede kadin temizlemeye useniyor galiba e tabi kolay degil bit temizligi..ben çözümü su sekilde yaptim tavsiye edebilirim:oncelikle kizim cok kasiniyordu ve hep bakiyordum ama hic bit vs bulamiyordum.birgun esime dedimki sen feneri tut uyurken ben bakayim.bu arada normal ışıgida actik.fener le sirkeler parladi resmen.sirke varsa bit kesin vardir ama biti bulamadim.tras köpügü ile 1 saat beklettim kizimin saclarini.ertesi gün raid sinek ilaci kullandim posetle sardim kafasini.yikadim tararken sersemlemis 2 bit düsuverdi.fakat ölmemisler..ben dedim bu bit bu yontemlerle gitmez.esimi eczane gonderdim bitless diye sprey aldi.35 tl.posetle saclarini yine sardim 30 dk sonra taradim 3 tane bit ölü geldi taraga.aksama kadar yikamadim aksam banyoda tarakla iyice taradim sonra elma sirkesiyle duruladim.son durulama suyunda.duzlestiriciyke saclarini duzlestirdim.karanfil suyu yaptim spreyle saclarina spreyledim..ve cok sükür bit yok sirkeler ölü elimle temizliyorum.hergun sirkeli suyla banyo yaptirdim saci banyoda taradim bit spreyini 2 gun arayla kullandim.bugun 10.gundeyim simdide bit sampuani aldim ne olur ne olmaz diye 1 haftada boyle onlem alacagim.okula gondermedim tabi 5 gun boyunca.yani sirkeler ölunceye kadar.okula giderkende lavanta kolanyasi suruyorum montuna ensesine falan.sabahlari saclarini karanfil suyuyla islatip tariyorum..ayrica evde ne var ne yok yuksek isida yikadim halilar haric.heryeri camasir suyuyla sildim yatagini odasini falan.evi gunluk supurgeye veriyorim.suyla girgirliyorum..bende saclarimi boyadim.ilacladim…yani Allah yardimcimiz olsun..temizlemek istemeyen usengec hanimlarida hic anlamiyorum yani olan cocuga oluyor.mesela kizimi tembihledim asla o arkadasiyla yanyana gelme diye.napiyim yapmak zorundayim.kizim yeter anne artik temizleme sacimi diye agliyordu.yani cocukta bikti.okula gitmem bit gelir demeye basladi..bu arada bende bir egitimciyim bana bile okulda bit gelmisti 🙂 yani arkadaslar hic tras kopügu falan ugrasmayin.bit ilaci elma sirkesi karanfil suyu lavanta kolonyasi yetiyor.bu arada elma sirkesini kendim yapmistim.gayet dogal yani..zaten gecen yil hep banyonun sonunda elma sirkesi kullaniyordum hic bit falan gelmemisti.bu yil kullanmamistim bit olmaz diye.galiba bende usenmisim..elma sirkesini mutlaka kullanin vede karanfil suyunu.kolay gelsin

 4. Işıl Says:

  Ahhh kendi kötü anılarım geldi aklıma. İlkokul 4te bitlenmiştim. İlaç filan denemiştik ama bi türlü temizlenmedi. Sonra beni erkek berberine götürüp belimdeki saçlarımı traş ettirmişlerdi, çok ağlamıştım. Ve aylarca tekrar bitlenmeyim diye sürekli traş oldum erkek çocuğu gibi. Ama şimdi daha kuvvetli ilaçlar var sanırım, sakın kestirmeyin çocuklarınızın saçlarını. Bir kız çocuğunun makineyle traş edilmesi çok fena.

 5. Anıl Says:

  Saçı mi Kazittim bit kalmaz dimi ve kardeşim de but var onu nasıl geçircez bit gelmesini istemiyorum …

 6. sude Says:

  Öncelike size bisey anlatacam bende bitliydim her yolu aradim bulamadim en sonda internete girdim ve baktim ki sirke ile ılık suyu karistirip saciniza surun yaziyordu bende dedim ki ben sadece sirkeyi degilde sirke ve antibit sambuanini kullandim suanda sacimda hic birsey yok cok mutluyum sizede kessinlikle tavsiye ediyorum 🙂

  • Anonim Says:

   Selam guzelim kac defa kullandin antibit sampuaninibnasil kullandin soylermisin canim kizimin bawindada yzni yarandi bitlenme cvb yazarmisin lutfen

 7. nejla Says:

  Benim kafamda 2 gün önce çıktı 2 günden beri saçımı bit şampuanı ile yıkadım ve elma sirkesiyle de yıkadım biraz da olsa geçti

 8. :( Says:

  Merhaba ablalarim.ben 14 yaşindayim 13 yaşindayken yaz tatilinde boyle birşey farkettik ve bir tanidigimiz ve yengem 2 hafta benim sacimla ugrastilar.haa bide sacim kivircik ve aşirrii gür.neyse kontrol ettik yaptik bu bit şampuaniyla kafamdan abartmiyorum 300 tane falan cikti ee saç gür olunca tam gecti dedim bugun yine kafam kaşindi banyo yaptim bir baktim yine 2 tane bit buldum kafamda.birşey onerin biktim ben bundan

 9. nagihan Says:

  benim bitim var nasıl kurtulurum

 10. yasar Says:

  YENİ ÜRÜN BİT YAPIŞKAN BANT KULLANDIM,,,,SİVOL ECZANELERDE SATILMAKTADIR.SONUÇ MÜKEMMEL.

  • elifcan Says:

   duydum bende yeni bir şey çıkmış eczaneden aldım kutunun içinde 8 tane ufak bant var alıp sınıfa sıralara yerleştirdim. bütün çocuklar kaşınıyordu kabus gibiydi. Sınıfımdan uzak olsun bu dönem lütfen.

  • nedense Says:

   bastaki bitlerde geciyomu

 11. yesim Says:

  ben de oldum bit sizin dedinizin aynısını yaptım ama ölmediler

 12. Gizemli Kullanıcı Says:

  Arkadaşlar bende bitlendim bu 5. gün ve bitlerden bugün kurtuldum.

  Önce anti-bit şampuanı aldık, sonra o şampuanla saçımı yıkayıp durulamadan önce taramıştık bit tarağıyla ve bitler teker teker tarağa geldi ölü olarak. Sonra bütün yastıkları, örtülrri yıkadık. 3. gün olmuş hala gitmiyorlar bitler, bir türlü bitmedi. Annem gitti 30 tl bit spreyi ve demir gibi bir tarak aldı. Her akşam o spreyi diplere sıkarak yatıp sabah olunca banyo yapıyordum. Azaldılar biraz daha ve şuan hiç yok. Arkadaşlar bitli olmak pis olmamızı simgelemez. Bitler, daha çok beslenebilecekleri yerlere gider. Bu saçlarımızın sağlıklı olduğunu gösterir.

 13. YUnus emre Says:

  Arkadaşlar benim bir kardeşim var onda bit var nasıl ve ne yöntemlerle çıkarılır biraz yardımcı olur musunuz 🙆🙆🙆🙆🙆🙆🙆🙆🙆🙆

 14. Buse Nur Says:

  Arkadaşlar kafam çok kasiniyordu. Ben başta çok su içmedigimden olduğunu dusunup su icmemi arttirdim ama hala geçmiyordu açıkçası bit gibi bir şeyde basıma hiç gelmediği için hiç aklıma gelmedi.2-3 hafta bu kaşıntı devam etti.bir gün saclarimi yıkarken sacimda siyah bir böceğin olduğunu farkedip anneme gösterdim. Annem iki tırnağı arasında citlatti ve bit olduğunu söyledi gerçekten çok korktum sonraki gun annem antibit sampuani almış onunla sacimi 2-3 seans yikadik ama sadece sacimdaki bitlerin gittiğini sirkelerin ve
  kaşıntinin durduğunu fark ettik.sonra aktardan baybit aldık sacimi onunla islattim ovaladim 15 dakika sonra özel taragiyla taradim ve saçlarımi 8 saat beklettim.sonra yikadim ise yaradığını hissettim çünkü 1 hafta boyunca sacim kasinmadi.1 haftanın sonunda yanı bugün tekrar uyguladim aynı işlemi ve sacimda bit olmadığını farkettik.sacimda sadece biraz ölü sirke var inşallah onlarda yikadigim surece giderler sacimdan gerçekten baybitten ve antibitten memnun kaldim.gerçekten kötü bir şey bit .moralimi çok bozmuştu inşallah bidaha da gelmez saçıma bitle sorun yaşayanlara söylemiş oluyum bu ürünler bende ise yaradı inşallah sizde de işe yarar hepinize iyi akşamlar.

 15. pelin Says:

  arkadaşlar bu illet bende yıllardır var bir kurtuluyorum bir daha geliyor bundan iki sene önce gelmişti 1-2 ayda kurtuldum busene yazın tekrar geldi 3-5 aydır kaşıntıdan ölüyorum artık bıktım netten bulduğum şeyleri yapmaya başladım sirke yaptım karbonatla yıkadım limon suyuyla yıkadım hayvanlar için bit ilacı bile kullandım + birde normal anti bit şampuan hiç işe yaramıyor eğer saçınız boya ise bit şüpesi varsa boyayın ertesi gün geçiyo bidahada gelmiyo benim boya değil ve saçlarım çok ve uzun bugün bulduğum çözüm kwellada shampoo çok işe yarıyor saçımdan dökülen tüm bitlere ((30)) 1 damla kwellada döktüm hepsi öldü size tavsiyem bu ilacı alın kwellada shampoo çok işe yarıyor geçiriyor artık kurtuldum bitlerdennnnn

 16. Beste Says:

  Merhaba Benimde Teyzemin Kızının kafasında olmus ev eşyalarıyla felan geçermi veya öldürürek satan alarak kurtula bilirmiyiz.

 17. seliin k Says:

  Bu kadar kolay mi baska bi cozumu yokmu bunun peki

 18. Mağdurlardan biri,Sıla Says:

  Ya arkadaşlar benimde bu yaz oldu yeni fark ettik kaşınmalardan falan hemen bit ilacı aldık yaptık sonra 1 hafta geçti tekrar yaptık,bitti sandım ama bitmemiş pislikler ya insanın siniri bozuluyor işte bayağı şey okudum bu konular hakkında gaz yağı saça zarar verir diye duydum her ne kadar iyi gelsede.Bit şampuanı sürdüm ve banyoda taradım,banyodan çıktıktan sonra da taradım. Sirkeli su yaptım her taramada tarağı bu suya batırarak özellikle kulak çevresi,saçın üst kısımlarını taradım iyice.Saçlarımı bi sağa ayırdım taradım,bir de sola.Bunu 2-3 kere yaptım.Sonra annem saçımın arkasını ayırdı oraları taradı sonra dipten aşağıya doğru kalan sirkeli suyu döktük.Birazda güneş kenarında oturdum iyice gebersinler diye.4,30 saat geçti tekrar banyoya girip çıktım.Bit sirkeleri 7-10 günde yumurtadan çıkıyormuş.O kadar bit şampuanı yaptım 1 hafta bekledim demekki yeni yumurtadan çıkmış bu illetler.Bende 2 güne bir falan bu sirkeli suyu uygulamaya karar verdim yumurtaları ölür diye.Sirkeli suyla yumurtalarını,şampuanlada büyüklerini öldürmek için.Birde görebildiğim kadarıyla ayıklayacağım saçımdan.Anca öyle giderler.Birde karanfili sevmezler diye duydum ben karanfil suyunuda kullanırdım saçlarımı tararken.Hani şu aldığımız (benimde maalesef kullandığım) o saç iyice taransın diye spreyler falan filan bir daha saçıma sürmem.Bir sürü kimyasal var ne olduğu belirsiz.Karanfili kaynatıp suyunu bir fısfısa döküp banyodan sonra onunla tarayacağım saçlarımı şu illetten kurtulunca.Valla iğrenç iğrenç insanın midesi kalkıyor.Saçlarımıda kestirmek istemiyorum ne emekle uzattık bunları! Belimin tam ortasında saçlarım.Kim kıyabilir ya. Valla böyle yapacağım umarım işe yarar.İşe yararsa bunları tekrar buraya yazacağım arkadaşlar.Hepinize kolay gelsin gebersin gitsin bu pislikler sinir oluyom ya

 19. nur Says:

  Arkadaşlar bizim bi tanıdığımız var doktor 2-3 seyensda geçiriyor biraz pahalı eyer ulaşmak istiyorsanız yantla ile bize ulaşabilrsiniz

  • Fahriye Says:

   Ben 6 aydır bu illet ile uğraşıyorum.küçük bebeğim var bana yardımcı olun lütfen

   • nur Says:

    Benim size ulaşabileçeğim bir e-mail adresi gerekmektedir.

   • Rabia Says:

    Canım paranit bit-sirke şampuanı var 40 lira civarı bir fiyatı var fakat tarağındaki teller sık ve demir olduğu icib tararken kopmuyor ya da canınızı acitmiyor ve de sirkeleri de öldürdüğü için bitten kurtulmak kolay oluyor bendede vardi uzyn süredir temizleyemedigim icin ben bir haftada iki kere kullanmıştım ve bir hafta sonra tekrarlamistim ne olur ne olmaz diye de bir hafta sonra da tekrarlamistim çok titiz biri olmama rağmen bitlenmistim ve bu şampuanla gerçekten bitlerden de sirkelerden de kurtuldum şiddetle tavsiye ederim

   • UmmmuMaryam Says:

    Selamun aleykum men Azerbaycandanim.menim de qizimda yeni hiss etdim yadimdadinushag vaxti mendede vardi anam neft ile temizlemishdi hemen qiziminda bashina neft surdum butun saclarina ve diblerine yarim saat gozledim ve sonra yudum butun bitler gozle gorunen derecede olduler ve tokulduler hatda sirkelerde olmush ama coxu tokulmemish ara bir dirisinda tapiram iko dirnagim arasinda qoyub sixiram eger cirtlayirsa denek sirke diridir. InshaAllah 5 gun sonra birde neft vuracam umarim bu sefer tamamen sirkeler tokulur

  • emine Says:

   2 kızımdan bana da bit geçti
   Doktor hakkında bilgi göndermenizi rica ediyorum

  • Senay Says:

   Merhaba pahali derken ne kadar pahali ve tefon ve adres bilgisi verirmisiniz lutfen

  • Senay Says:

   Benim kızıma okulda bulaştı iki haftadır uğraşıyor uz doktorun telefonunu alabilirsiniz tesekkurler

  • mihrimah Says:

   merhaba ben doktora nasil ulaşabilirim

  • Leyla Says:

   Hangi ilaç kullandınız

  • Erhan ölçer Says:

   Ankaradayiz nasıl ulaşıriz 0 554 589 33 52 telefonum

  • Beyza Says:

   Yardımcı olur musun? Nerede bu doktor?

 20. nur Says:

  Elma sirkesi veya üzüm sirkesi boşuluk kalmadan strçflmle başınızı sarın 1-2 saat kaldıktan sonra bit tarağıyla tarayın bunu 2-3 saate bir yapın 3 gnü saçlarınızı boyayın 1-2 sat kalan strcflmle sarn be btlerdn krtln

 21. gokce Says:

  Arkadaslar bende 6 yasindayken bit vardi annem bit sampuani aldi yaptik gecti sonra 12 yasima geldigimde bayramda koye gitmistik ordaki kizlarda bit vardir herhalde sonra bayramdan 2 hafta sonr a kafam cok kasiniyord ozellikle ensem annem ilac aldi gecti arkadasim a gecmis benden kiz sinifta kafasini kasiyo vere baska bi kiz var kiza sende bitvar sen kafani kasiyon diyo halbuki benden gecti

 22. melek Says:

  Korkmanıza hiç gerek yok elerinizle sıkı bastırın ve hemen eczaneden aldıgınız şampuanla yıkayın ve duşta tarayın güvenin bana duştan çıktıktan sonra şüphe duyuyorsanız bit tokası alın ben bit tokası aldım banyodan sonra onu taktım ucuz bişey hemde 3.50 tl kesinlikşe tavsiye ediyorum

 23. melek Says:

  Arkadaşlar ben saçımı tülbentle baladım iki elimi birleştirip 1 saat bastırdım ondan sonra duşa girdim inçe bi tarakla taradım 25 30 yere düştü ondan sonra çıktımda sirkeler vardı onlr için eczaneden ilaç aldım şampuan aldım içinden tarak çıktı onla taradım artık kafamda sirke yada bit yok arkadaşlat bu vitler üste geçiyor ve orda sirkeçikler oluşuyor kıyafetlerinize iyi bakın

 24. yorgun anne Says:

  Önceki hafta komşumun kızı 2.5 yaşındaki kızımın saçını kendi tokasıyla bağlamış.beynimden vurulmuşa döndüm.kontrol ettim yıkadım birşey yoktu.5 gün evvel banyo yaptırırken kabuk gibi birşey gördüm çekerken kıpırdadı çektim tırnak arasında ezdim çıt dedi.inanın hala içim ürperiyor.hemen paranit aldırdım eşimi çağırdım.5 yaşında bir tane daha kızım var.2 kızıma yaptık ilk önce.küçükten 16 tane bit çıktı.ağlamaktan helak oldum.çok kıvırcık saçları.arka taraflarını kestim belli olmuyor .büyük kızımdan ve benden çıkmadı.sirke vardı bir kaç tane temizledik.evde ne kadar yastık yorgan battaniye çamaşır havlu hepsini beyazlar 95 renkliler 60 ta yıkadım.o günkü havluları tarakları tokaları attım.halılarım yıkanmaya gitmişti geldi sermedim.hergün sirkeyle masaj yapıp 5 6 defa tarağıyla tarıyoruz saçlarımızı.hatta çamaşır deterjanıyla bile yıkadım.saçlarım da saç kıranlarım var derileri çok tahriş oldu çok canım yanıyor.yarım kilo lavanta aldım.7 8 kese yaptım tüm dolaplara koydum.kafur aldırdım 8 dizi.yastık köşelerine vestiyere çekmecelere dolaplara koydum.her yeri lavantalı çamaşır suyuyla siliyorum yıkıyorum.ellerimin derisi tırnaklarım eridi.Ya Rab ne zormuş diyorum başka dertleri görünce şükrediyorum.ne olur kontrol edelim.31 yaşımdayım bu bana gelmez sanırdım…

  • edi Says:

   oha naptın sen okadar da değil evi yıkasaydın komple çamaşır deterjanıyla saça ne gerek var nasılsa oda arada olur giderdi.

 25. larisa okkay Says:

  Arkadaslar ben 6 yaşındayken bit vardı annem sarı ince tarağı iple sardı saçlarımla yumurtalarda çıktı ohhh artık hiç yok♥♥♥♥♥

 26. Yasemin Says:

  Merhaba arkadaslar 1 4 aydir bitten kurtulamiyorumLutfen bana bir cozum soyleyin.

  • melek Says:

   Arkadaşım yapman gereken eczaneden sampuanını alıp banyoda bi yetişkin yardımında taraman etkisi olmazsa gaz yagı çok iyii geliyor

 27. Merve Says:

  Arkadaslar 24 yasindayim ilk defa bit gordum hayatimda neyse boyali saca gelmezmis boyayin saclari. Boyamak istemiyorsaniz eger benim gibi tiner ve tras kopugu. Bir gun birini diger gun birini 2 gunde ara verin tekrar yapin bit taragi ile tarayin yarim saat bekleyin ama tiner kokusuna gelmiyor haa yikadiktan sonra fon makinesi ile kurutun saclarinizi oda yakip olduruyor sukur ben kurtuldum. Kolay gelsin insallah sizde kurtulursunuz bit ilaci almayin bosa masraf bi işe yaramiyor . 😂

 28. Gül Says:

  Kızımı köye göndermiştim kimden nasıl bulaşmış bilmiyorum eve iki hafta önce geldi ve ben bugün fark ettim bir bit şampuanı ve bit spreyi aldım önce spreyledim beklerken kum gibi bitler ve sirkelet çıktı diğer çocuklarıma da geçmiş
  Temizlerken fark ettim ki benim üzerime geliyorlar o kadar çoklar bnde ilaçlandım bit tarağı ile saçımı tararken iki tane geldi
  Bütün gün çocukların sirke ve bitlerini ayıtladım
  Sirkeyi elinizle ayıtlamadan kurtulmak çok zor birine bu işi düzenli yaptırın bugün rahat 20 tane bit sayısız sirke temizledim
  Şimdi büyük korkum bana geçtiyse benim saçlar kıvırcık ve gür temizletcek kimsem yok
  İnşallah bana bulaşmaz yoksa bittim bn
  Bu arada sirkelerin bittiğine emin olduğunuzda hmn boyayın boyadaki kimyasallar kalanlar varsa öldürür diyorlar
  Kızlar annelerinizide anlayın bugün midem kalktı yemek faln yiyemedim kabus gibi bir gündü bnde kızıma kızdım ama bu kızma sadece dilde biliyorum ki onun suçu yok annenizde öyledir eminim…

  • bitli lovatic Says:

   o kadar kolaymı annelerimize anlatmak anlat anlat boya yaptırmıyolar en azından saçımla aynı renk yaptırim diyorum ona da yok diyorlar

 29. bircan Says:

  Bitex diye bir sprey aldık eczaneden 15-18 TL civarında değişiyor fiyatı, gayet iyi geliyor. Diğer ürünler bitleri öldürüp sirkeleri bırakıyordu bitex sirkeyi de temizledi. Yalnız prospektüste yarım saat bekletin diyor ama eczacı 8 saat bekletip tarayın öyle yıkayın dedi biz öyle yaptık gitti hepsi. Her ihtimale karşı 1hafta sonra tekrarlayın

  • Sevda olgun Says:

   Benimde kizimda var gercekten bu ilaç ise yariyomu artık sıkıldım bu bitten biran önce kurtulsun kızım saçınıza kestirdim lütfen cvpp

 30. DİLBER Says:

  arkadaşlar önceden herkese paranit önerdim ama artık yeni çıkan paraniti asla kullanmayı çünkü 3 aydır kullanıyorum ama hala geçmedi sakın !!!! dikkatli olun ama belki üzüm sirkesi kullanırsanız geçer dökebilir…( yebi paranit kokusuz yazan birde%100 etkili diyor hepsi yalan..)
  HERKESE KOLAY GELSİN

 31. Kaan Says:

  Aga o kadar diyosunuz yok 6 sene uğraştım 2 sene uğraştım madem bu kadar çok uğraştınız ve şikayetçisiniz vurun kafayı 0a 1-2 senede eski uzunluğuna kavuşur zaten.

 32. zehra Says:

  Arkadaşlar deniz suyu biti tetikler mi

 33. Kübra Says:

  Bende malesef bitlendm saçımı kestirmek istiyorum ama kuaförcü görür diye korkuyorum ve oyle bişey olsa çok utanırım bugun tespit ettik bitleri hemen eczaneye gittk ama kapalıydı şuan çok yok ama hemen tedbırını alalım dedik ama çok ağladm

  • damla Says:

   arkadasim ben gecen sene bitlendim ama bu senede kasiniyorum baktilar yok dediler ama supheleniyorum iste insanin basina geldimi gitmek bilmiyolar.eczaneden anti bit adli 5tl’lik ilaci al uygula. sonra carsaf yorgan taki toka ne varsa dezenfekte et. sacini durularken sirke kullan. ve sizwe bi oneri tanidik kuaforde perma ilaci kullanirsaniz bitler ve sirkelerden 15 dk kurtuluyosunuz. biz oyle kurtulduk. allah yardimciniz olsun

 34. damla Says:

  gaz yağı kulllansam faydası olurmu yardım edin 6 senedir şu pislik böcekle uğraşıyorum nolur yardımcı olun

 35. damla Says:

  gaz yağını denesem faydası olurmu arkadaşlar nolur yardım edin 6 senedir kurtulamıyorum bıktım artık nolursunuz yardım edin

 36. ayse Says:

  Arkadaşlar benim sacim cok uzun belimin biraz üstunde bu illet musallat oldu nolur yardm edin ne yapmalıyım sadece antinbit şampuanıyla sık sık yıkıyorum tarıyorum 2 gün sonra kafam kaşınıyo nolur bi yardm edin ya kesin çözüm istiyorum lütfen saçını kestir demeyin nolur bi kuzenim var bana inat saçlarını uzatıyo bende kestirirsem olmaz nolur yardm edin lütfen saçlarımı kestirmek istemiyorum .. 😦 ağlicam artık ya yeter uff

  • Ferhunde Says:

   Paranit aldım ben sprey.siktiktan sonra sık tarafıyla tariyorsun 1 hafta sonra bisey kalmaz inş. Aynı anda anti bit sampuanida kullan

  • 007 Says:

   Paranit kullan bence ama sprey ve sampuani 75 tl

 37. asya Says:

  kına yakmak bitleri öldürürmü arkadaşlar lütfen yardım edinnn

 38. Sila Says:

  Bendede vardi 2,3 sene evel. Paranit adlı bit spreyini sıktım sacima başörtüyle saçımı sardım sıkı sıkı 1-2 saat beklettim paranitin icindeki tarakla taradım . bunu defalarca yaptim gecti sukur . ama simdi yine bulasti yine aynisini yapiyorum vede banyo yaparken sirkede kullaniyorum . gecsin yaa biktimm ebemi …… Yani yeter intahar edicem

 39. leyla Says:

  Hiç birşey işe yaramıyor

  • yaren Says:

   Slm bendede bit vardi ama yeni degilmis 1 aylik falanmis annem sonradan farketti hemen ilac kullandik bitler kafamda oldu sonra ertesi gun surekli bit taragiyla taradik sirkeler vardi sonra sacomi sirkeledik bir gece kaldi sonra sirkeler sactan dokuldu ve su an cok mjtluyum allah yardimciniz olsun

 40. yav gidin bitlerler🐜🐜🐜🐜🐜 Says:

  Arkadaşlar saçınızı boyatırsanızda geçiyor ve bir de tras köpünü sürüp.
  Yarım saat bekleyin sonra saçınızı yıkayın bitden eser kalmıyoooo
  Ama kurtuldum sanmayın geri bulaşıyo bi yerden gaddarlar🐜
  🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜

 41. betül Says:

  benim dw kardeşime okuldan bulaşmış.anca 6 gün sonra farkettik.ertesi gün annem evi sildi süpürdü aldiği dembit adındaki spreyi kafamıza surdu ondan öncede kardeşim kafasından bayağı bit çıkmıştı 30 dk somra taragıyla taradı hiç kimsede bişi çıkmadı sirkelerinde ölmesini için yıkamadık başımızı başımıza tülbent takıp yattık.sabah hwpimiz banyoo yaptık.kimseden ne bit ne sirke çıktı ama bunlarında öncesinde banyo yapıp saçınıza sondurulamada sirkeki su ile yıkamanız lazımki sirkelerin çıkması kolay olsun bide mutlaka bit tokası takın

 42. Elif Says:

  1,5 yıldır uğraşıyorum. Sürekli ağlıyorum artık ne yapacağımı bilmiyorum. Ilk kez geçen sene falan bitlendim. Ama ben onu alerji sandım. Sürekli kaşınıyodum. 2-3 ay sonra falan annem farketti bit olduğunu. İlaç falan aldık. Abartmıyorum 50 -60 tane bit çıktı. Kum gibi sirke vardı. Kaş kez bit ilacı denedik, neler yaptık falan geçti bi şekilde. Toplam süreç 8 ay falan olmuştu. Sonra bi daha bitlendim bi kaç ay önce. Yine temizledik. Bu sefer yine bitlendim. Ağlamaktan gözlerim şişti. Ailem her bitlenmemde bana hakaret ediyor aşağılıyor. Konuşacağım kimsem yok. Saçlarım omzumun 5 santim aşağısı. Kestirmek deseniz sadece enseyi kısa kestirebilirim. Yazın evden çıkmamayı düşünüyorum zaten tamamen kurtulmak için.

  • melisa elif Says:

   ya aynen ben kestirdim saçım kısa hala var ya kestirirsem erkek gibi olcam babam tararken acıtıyor her gün ağlıyorum ben 1 yıl sonra kurtuldum yeniden başladı yaa yeterr yardım edinn

   • Elif Says:

    Aynen ya kafayı yiyeceğim o değil evde hayvanlara da bulaşıyo onlardan bana geçiyo derken kısır döngüye gidiyoruz

    • BETÜL Says:

     Arkadaşlar bende 6. sınıfı bitirdim 7. sınıfa geçicem ALLAH’ın izniyle karne gününe kadar hiç birşeyim yoktu ama karneleri aldık bir kaç gün sonra acayip bir şekilde kaşınaya başladım ardından annem ve kardeşimde bu kaşınmadan anca 1 hafta sonra felan anladık bende bit olduğunu annem eczaneden bir şampuan aldı onunla defalarca yıkadık aralıkları ince olan tatraklarla taradık ama bir kaç saat sonra tekrardan kaşınmaya başladım sanırım etki etmedi annem geldi saçıma bi baktı sırf sirke ve yumurta dolu ayıklaya bildiği kadar ayıkladı ve halada var çok kaşınıyorum buradaki yorumların hepsini tavsiyeleri felan okudum uygulamak istiyorum ama ya geçmezse diye çok korkuyorum ztn annemde saçıma baktığı zaman hem azarlı psikolojim bozululyo saçımı ilk yıkadığığmız gün annem kısacık kesti saçım hem kıvırcık hemde gür baya zorluk çekiyorum o yumurtalardan yine sirkeler çıkcak felan die anneme felan geçiricem dieyede çok korkuyorum dışarı çıkamıyorum ztn bu şampuan uygulamasını dün yaptık kum gibi sirke bit felan çıktı acayip korkuyorum artık dediğim gibi bu tavsiyeleri uygulamak istiyorum fakat doğru bilgiler olup olmadığını bilmiyorum ve güvenemiyorum acaba sizinde benim için bir tavsiyeniz varmı bu arada duygu sömürüsü yapmak gibi olmasın benim annemle babam ben 1. sınıftayken felan ayrıldılar şu an boşanmış durumdalar ben annemde kalıyorum kardeşimle babam bizden ayrı ve bu yüzden birçok kişi saçınızı boyatın diyor hem yaşım küçük hemde babam kızcak diye uygulamakta istemiyorum nolursunuz benim için en uygun yötemleri tavsiye edermisiniz gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum ve bu olay benim yaşımdaki bir kızın için çok kötü bir durum evden dışarı çıkamaz oldum lütfen acil yardım edin şimdiden teşekkürler 😥 😥

  • Ayca Says:

   Merhaba arkadaşım, kesinlikle inançları olan ve elimden geldiği kadar dinime düşkün bi insanımdır en çok kalbimi kıran kişinin bile başına bi şey gelsin istemem fakat bana bu biti bulaştıran her kim ise bilinçli veya bilinçsiz ona öbür dünyada hakkımı helal etmeyi düşünmüyorum. Sana uygulanabilecek bi çözüm söyliyim kardeşim tam 5 senedir bitliyim uyguladığım yöntemleri sana söylicem;
   Tüm bit ilaçları 6tl lik olandan tut da 36tllik olana kadar inan hepsini denedim
   Gaz yağı
   Kolonya
   Sirke
   Çamterabentin esansı
   Ceviz yapraklarını kaynatmak
   Ve bazen bir hafta arka Arkaya her gğn bit tarağı ile taramak
   Limon suyu
   Yani aklımıza ne geliyorsa şu nette ennn arkada kalmış yıllar önce Yazılmış yorumlardaki yöntemleri bile Annele bulup okuduk ve artık ailem bana kızıyor sanki ben isteyip de mi bitleniyorum benim de anlatacak kimsem yok 5 sene diyorum 5 sene geömediler her yöntemden sonr eşyalar yıkandı örtüler bi keresinde yaz temizliğine denk getirdik Halılar koltuk kılıfları nevresimler her şeyler yıkandığında bit temizliği yaptık ama sonuç bi iki ay sonra yine aynı
   Sana şimdi çözümünü söyleyeceğim Allah’ın izniyle inşallah senden de geçsin gitsin bitler kardeşim.
   Toz halinde satılan çamaşır sodası var saçını ıslatıyorsun o tozu saçına sepeliyorsun saç diplerine masaj yapıyorsun 15 dk fln bekleyip yıkıyorsun saça şampuanım daha gazla zarar vermiyor sadece birazcık sertleştiriyor, bu kesin bi Yöntem ama bana kalırsa bu işlemi yaptıktan ertesi gunü saçını komple aynı kendi rengine boyamak ve bi müddet eczaneden aldığın bit tokasını kullanmak bu son söylediklerim giden bitlerin gelmemesi için, bu işlemleri yaptıktan sonra tüm toka ve taraklarını değiştir kesinlikle değiştir özellikle tarağı tel bi saç teli bile kalsa ölmeyebiliyorlar, atamayacağın şeyleri ya kaynat ya da bi günden fazla buzlukta bu dolabı poşedine sarıp beklek yatak yorgan yastık mümkünse yıkansın mümkünse bitliyken giydiğin ceketlerin kazakların gömleklerin de yıkansın. Allah yardım etsin kardeşim inşallah sonsuz kadar kurtulursun Allah yardımcın olsun.

  • Ayca Says:

   Merhaba arkadaşım, kesinlikle inançları olan ve elimden geldiği kadar dinime düşkün bi insanımdır en çok kalbimi kıran kişinin bile başına bi şey gelsin istemem fakat bana bu biti bulaştıran her kim ise bilinçli veya bilinçsiz ona öbür dünyada hakkımı helal etmeyi düşünmüyorum. Sana uygulanabilecek bi çözüm söyliyim kardeşim tam 5 senedir bitliyim uyguladığım yöntemleri sana söylicem;
   Tüm bit ilaçları 6tl lik olandan tut da 36tllik olana kadar inan hepsini denedim
   Gaz yağı
   Kolonya
   Sirke
   Çamterabentin esansı
   Ceviz yapraklarını kaynatmak
   Ve bazen bir hafta arka Arkaya her gğn bit tarağı ile taramak
   Limon suyu
   Yani aklımıza ne geliyorsa şu nette ennn arkada kalmış yıllar önce Yazılmış yorumlardaki yöntemleri bile Annele bulup okuduk ve artık ailem bana kızıyor sanki ben isteyip de mi bitleniyorum benim de anlatacak kimsem yok 5 sene diyorum 5 sene geömediler her yöntemden sonr eşyalar yıkandı örtüler bi keresinde yaz temizliğine denk getirdik Halılar koltuk kılıfları nevresimler her şeyler yıkandığında bit temizliği yaptık ama sonuç bi iki ay sonra yine aynı
   Sana şimdi çözümünü söyleyeceğim Allah’ın izniyle inşallah senden de geçsin gitsin bitler kardeşim.
   Toz halinde satılan çamaşır sodası var saçını ıslatıyorsun o tozu saçına sepeliyorsun saç diplerine masaj yapıyorsun 15 dk fln bekletip yıkıyorsun saça şampuanım daha gazla zarar vermiyor sadece birazcık sertleştiriyor, bu kesin bi Yöntem ama bana kalırsa bu işlemi yaptıktan ertesi gunü saçını komple aynı kendi rengine boyamak ve bi müddet eczaneden aldığın bit tokasını kullanmak bu son söylediklerim giden bitlerin gelmemesi için, bu işlemleri yaptıktan sonra tüm toka ve taraklarını değiştir kesinlikle değiştir özellikle tarağı tel bi saç teli bile kalsa ölmeyebiliyorlar, atamayacağın şeyleri ya kaynat ya da bi günden fazla buzlukta bu dolabı poşedine sarıp beklek yatak yorgan yastık mümkünse yıkansın mümkünse bitliyken giydiğin ceketlerin kazakların gömleklerin de yıkansın. Allah yardım etsin kardeşim inşallah sonsuz kadar kurtulursun Allah yardımcın olsun.

  • yaren Says:

   Limon kolanyasi dökün iyice başınıza sonra ince bir tarak yardımıyla tarasin biri ama siz değil .o bitler saçın üzerine çıkıyor gözle görülür şekilde onları öldürsünler iki tırnak adasıyla ve eminim hic birşey kalmayacak.kız kardesim çok kötüydü yaptık geçti inşallah dizinde geçer

  • zeynep Says:

   Elif aynen benimde ailem ben bitlendiğimde bana kızıyor 😂 bende de şuan bit var herşeyi denedik neler neler yaptık bitmiyor bitler , sirkeler ölüyor birkaç gün sonra bir bakıyoruz yeni yavru bitler birsürü tekrar çıkmış demekki kalan sirkelerden çıkıyorlar . Herkes gaz yağı kullan diyor bende onu kullancam saçta yarım saat bekletiyorsun sonra örtünün üzerinde tarıyorsun. ben bide 1 hafta sonra falan tatile gitcem tuzlu suda iyi gelebilir

 43. xox Says:

  Saçlarınızı kestirin demişsiniz. Kuaför keserken farkedebilir mi?

  • damla Says:

   bazıları farkediyor ama bazıları da farketmiyor bir bilgisi olan cevap yazabilir…..

  • UmmmuMaryam Says:

   Salam canim. Menimde qizimda 2 gundur var hoss edirem dogal olan neft ile masaj edin saclariniz men ele etdim ve hamisida oldu tokuldu sadece yumurtalari qalib dunende apardim sacini kesdirdim cox uzun idi. Hiss etmedi bele gelende kiide sirkeli su ile yudum bu gunde antibit shampunu ile yuyacam umarim sirkelerede tokulub geder

 44. berguzar Says:

  Arkadaşlar ben bu bit olayını bilemezdimbu derde dus meden önce…önce oğlum sınıftan kaptı ondan da kızıma geçmiş . Sirkeleri teşhis ettik. Neyse eczaneci en etkili ilaç olarak bitex ilacını vermiş fiyat biraz yüksek ama gerçekten beni hiç ugrastirmadi . Bir ykamada ne bit kaldı ne sirke hepsi ölü bir şekilde taraga geldi. Aradan bir ay geçtikten sonra tabi okulu sarmış haliyle bir daha bulaşmış .gıcık oldum . Bana pahalı ilaca gerek yok dediler hepsi hallediyor . Ben de kwellada aldım . Prespektus üne göre kullandım ama baktım yumurtalar duruyor. Gıcık oldum ertesi gün iyice yikadim ince tarakta taradim yüksek isiyla k uruttum ama nafile yumurtaciklar öylece duruyor. Sonra artık tek tek saçları ayırma ayira saatlerce tırnaklarıyla çeke çeke hallettim

 45. Aslı Says:

  Ben yaklaşık 3 aydır bit sorunuyla uğraştım.Çok bunalıma girdim.Ama sakin ve sabırlı olun.Benim kızımdan bana geçti.Ona hemen Paranit şampuan yaptım.Anında geçti.Kendime yapmamıştım.Boyalı saça geçmez dediler.Çok büyük hata yaptım.Boyalı saça geçiyor.Erken teşhis çok önemli.Öncelikle saçlatr uzunsa hemen kısa kestirin.Küt kestirin.Çünkü bitler ilaçlara karşı direnç kazandı.Fransız bir bilim adamının makalesini okudum.Taramanın ilaçlardan 5 kat daha fazla etkiliş olduğunu belirtmiş.Kısa saça vazelini bolca sürüp 2 saat bekleyip 2,5 saat tarayın.Özel ince metal taraklarla Paranit şampuanın içinde vard.Dermatoloğa gittim.Bana slikon bazlı olan Bitrin ilacını tavsiye ettİ.Bitrin ve Paranit kullandım.Sirkeler için en önemlisi birisi anneniz ya da bir yakınınız sirke olan saçı makasla kesip gazetenin üzerine atıcak.Elle çekerse ucunda kalabilir.Bu çok önemli.Sirlkeleri temizlemeniz şart.
  **Herşeyden önemlisi çocuklarınızın saçlarını haftada bir ince uçlu tarakla tarayarak ve gözle sirkelere bakarak kontrol etmeliyiz…………………
  2 güne bir bolca saç kremi sürüp yaklaşık 1 saat taradım.Çok etkili.KESİNLİKLE TARAYARAK TARAYARAK.
  sİRKELERİDE ELLE TEMİZLENEMİYORSA BİR SPREYE SİRKE DOLDURUN SAÇA SIKIP SIKIP TARAYIN.tarağı her seferinde mutlaka peçeteyle silmelisiniz…
  Ben çok uğraştım.Lütfen bu yazdıklarımı dikkate alın.Kontrol kontrol…
  Bir de herkes çocuğu bitlendiğinde diğerlerine haber versin.Utanılacak hiçbir şey yok.Bu bulaşıcı birşey…

 46. Sare Says:

  Size yemin ediyorum 1,5 yıldır uğraşıyorum. Geçmiyor ağzına tükürdüklerim bitmiyor anamı ağlattılar. Iki uc arkadaşımdada var kız meslek lisesindeyim bu yüzden ben yarısından arınsam arkadaşlarım tamamlıyor. Ben denedim sinek ilacıymış yok saç boyası hepsi aynı tezek bitmiyo gazyağı bulamadığım için denemedim daha. Tek bildiğim demir dişli taraklar çok iyi geliyor çok azaltıyor ama bir süre sonra yine pıt pıt düşüyor yardım edin cidden ben artık bu sorundan kurtulmak istiyorum abi yoksa stresten ölüp kalcam şurda.

  • hilal Says:

   Canım bende çok uğraş tim kizimda ama çok kolay yolu var

  • BETÜL Says:

   BİT İLAÇLARI VE SİRKEYLE YIKAMAK COK İYİ GELİYOR AMA 1.5 YIL FAZLA BİR SÜREÇ EGER SAÇLARINIZI SIFIRA VURDURMUŞ OLSAYDIN COKTAN TERTEMİZ SAÇ VE UZUN SACA SAHİP OLABLİRDİNİZ 1.5 YIL İÇİNDE. BNCE SAÇLARINIZI KISA KESTİRİN SIFIRA VURDURMAYACAKSANIZ BİLE KISA SAÇLA TMZLİK DAHA KOLYDIR

  • gül Says:

   Bak Canim ben kizimin saclarini mayonez ve zeytinyagi hakiki bunu yaptim kafasini posetle sıkıca bagladim 2 saat beklettim ve o demir dişli tarakla taradim ve hepsi döküldü bitlerin . sonra son durulanmada sirkeli su ile saclarini yikadim .4 aydir bitlerle ugrasiyodum 2 haftada bitti sana tavsiye ederim bir dene :))

  • melisa elif Says:

   aynen erkek tarakları yok mu berberde onlar mesela geçiiriyo 1 yıl sonra geçti onu yaptım ama yine başladı ağzına tükürdüğüm anamı ağlattılar ya yeter artık yardım edin yoksa şurda ölcem nerdeyse aynı yazılar yeter geçsin yaaa yardım edinn al şu anda kaşındı babam saçlarımı acıtıyo geçmiyo yeter 😦

 47. sude Says:

  arkadaşlar ben 2 haftadır bit var cok korkuyorum bıktım artık bitlenmekten ne yapmaalıyım

 48. Begüm Says:

  Merhaba, bana da kuzenimden bulaştı 😦 Bir ay olmuştur herhalde. Annem sık sık saçımdaki sirkeleri temizliyor. Şuana kadar sadece saçımdan belli aralıklarla dört tane bit çıktı. Geçmeyince bit şampuanı aldık. Geçen hafta iki kez kullandım. Sirkeleri temizlemeye de devam ettim. Bir kaç gün önce saçımda bir tane bile sirke bulamadım. Dün yine kontrol ettim yine çoğalmış. Saçımda eskisi gibi kaşıntı yok, kaşınmıyorum. Acaba saçımda bit var da o mu tekrar yumurtladı yoksa daha önceden sirkeler çok küçüktü de şimdi mi büyüyüp görünmeye başladı? Lütfen , yardım edin. Annem geçer diyor ama ben çok üzülüyorum 😦

 49. elçin Says:

  Arkadaşlar ben bittendim ve bunları tek tek madde madde uyguladım ve biti

 50. rana Says:

  Paranit spreyini kullandim 15 dakika kaldi sonra en az 10 kere yikadim hala yagli neden boyle acaba

 51. rabia Says:

  Çare
  1.bit sampuani ile yikamak haftada1
  2.dalin sampuan icinde bitlerin sevmedigi bir koku varmış. Arkadsin oglunun sinufinda 36 ogrencinin 35i bitlenmis arkadsin ogly haric.arastirmislar dalin sampuanin bu ozelliginden oldugunu bulmuslar.
  3.lavanta kplonyasi.kuz kardesimin oğulları krese giderken bitlenmis.her hafta bit sampuani ile yikamaya ragmen okuldan bit gelmeye devam ettikce sorun bitmemiş. En son velinin biri aciktan bitlendik.bi turlu gecmiyo.herkes saclari kestirsin.demus.saclar kesilmis.bur de okulda ense ve alina lavanta kolonyasi surulmus bit sorunu bitmiş.
  -son olarak kucukken 3defa bitlendigimi su sabyn ve but taragi ile yani cok da ozel biseye ihtiyac duymadan temzlendugimuzi soyliyim.annem yalniz sicak su kullandirirdi kafayi haslamayacak kadar.bir de surkeleri sactan temzlwrdi.
  Kolay gelsin

 52. yeni :( Says:

  herkese meraba 🙂 öncelikle bende su 1 hafataya kadar bit nedir bilmezdim , farkettiğimden sonra her gün benzeri sitelere girip yorumları okumaya basladım 😦
  bunu arkadaslarıma söylemek istemiyorum (doğal olarak) ama bulastırırsam diyede cok korkuyorum , ve sacımın boyu omuzlarımın altında bi 5 santim kadar sacımıda kestirmekte istemiyorum bi fikri olan varsa yardımcı olabilirmi lütfen simdiden herkese cok tesekkürler ,ve gecmis olsun..

  • pınar Says:

   önce bit şampuanıyla yıkamanı ve bit tarağıyla yıkamanı tavsiye ederim ve bitler lavanta kokusunu sevmezlermiş gerekirse kıyafetlerinin bulunduğu dolaba lavanta tohumlarını bez bir keseciğin içine koyup dolabına yerleştire bilir giydiğin kıyafetlerinede yaka kısmına yakın olan yerlerede lavanta yağı sürebilirsin belki işe yarar enazından temizlendikten sonra birdha bulaşmaya bilir

 53. aaa Says:

  Selamun aleykum cahide abla biz de okuldan uyarı aldık bit salgını var diye… lavanta yağını kulak arkasına sürmek bitlerin gelmesini engelliyormuş. Belki aşağıda yazan olmuştur. Ama hepsini okuyamadim . Konuya yeni bakanlar için yazdım. Hayırlı akşamlar

 54. Sultan Says:

  Benim oğlan da bitlenmiş okulda… bana da geçti saçlarım da çok sık 😦 boyalı saça bit gelmez mi bana geldi ama ; ( çok kasiniyor en son bu oğluma hamileyken bitlenmistim.kurtulmasi kolayda tekrar ederse diye korkuyorum 😦

 55. derya Says:

  arkadaslar bendede bu yaz bit cikti. sacimi sekillendirirken buldum size rahat kurtulmaniz icin bir yontem soyliycem bende denedim suan yok zaten . bende her telde sirke vardi. ilk olarak sacinizi boyayin siyahsa sariya mesela. zaten rengini gostermiycektir. cunku bit boyali saca gelmez. daha sonra omuzunuza kadar kesin yada daha yukarisi ama bu zorunlu cunku rahat taranmasi gerek. anti bit ilacini biliyosunuzdur onu kullanin ama taragiyla mutlaka 1 saat tarayin ustunden taramayin yoksa gitmez deriden asagi dogru ve taragi
  silkeliyerek en cok ensede ve kulak arkasinda okur egilerek kafanizi deriden
  yani asagi dogru tarayin sonra saci ikiye bolun tarayin herturlu tum sac taranmalidir. bunun icin biri yardim edebilirm ama sert taranmasi daha iyi.

 56. ada Says:

  Ben çok bitlendim hep arkaaşlarımdan bulaştı bıktım artık taramaktan en sonunda bir tane büyük bit varmış oda düştü ama artok bidaha olcak mı bi fikrim yok

 57. emel Says:

  Benimde kızım var okula gidiyor hersene bitleniyor artık alıştım önceden çok üzülüyordum çok titizim nasıl olur diyordum okuldan bulaşdı mecbur alışmak zorunda kaldım ve araştırdım buldum kızımı her okula yollarken başının ortasına sarmısak sürüyorum gelmiyor bit ben böyle kurtuldum sizde deneyin sarmısak kokusunu hiç sevmez bit

 58. beste Says:

  merhaba ben tam kaç seneden beli bu iğrenç bitlerle mücadele ediyorum sınıfta arkamda kız oturdunda yerimde hiç rahat oturamıyorum korkuyorum görür diye her gün her gece ağlıyorum saçıma şekil hiç weremiyorum yeter artık biktim bana bi çare söyleyin ne olursunuz lütfen yalwarırım cewaplarınızı sabırsızıkla bekliyorum.

  • Mehtapabla Says:

   Kızım aşağıda Zahide hanımın yazdıklarını uygulasan birde bu illetten kurtulana kadar saçlarını iyice kısa kestirsen olmazmı. Bak kaç senedir uğraşıyorum demişsin. Rahata erince tekrar uzatırsın. Allah senin ve bu dertle uğraşanların yardımcısı olsun.

 59. buse Says:

  Raid boce ilacı bire bir banyoya gidin sacinizi islatin sonrada raid böcek ilaçini sikin kafanizin heryerine çamaşır deterjanida dokun ve tarayin iki defa banyoda uygulayin sonra da sanpuan döküp tekrar tarayin bitane kalmaz gecmis olsun

 60. ELSEN Says:

  NOLURSUN DORUYU SOYLEYIN BUNLAR QERCEKDEN BITLERE SON SOYLUYORMU

 61. İsimsiz Says:

  Arkadaşlar.2 ay önce bitlenmiştim.Ama sprey kullandım ve gitti.Yada ben öyle sandım 2 hafta önce banyoya girdiğimde saçımı tararken siyah şeylerin döküldüğünü gördüm korktum.Anneme haber verdim evet korktuğum başıma gelmişti.Bitlenmiştim spreyler kullandım ancak hala gitmedi bıktım artık ölücem lütfen bi öneride bulunun

  • Zahide* Says:

   Bit bizim çocuklara bulaşıp devlet kurduğunda haberimiz oldu. Halbuki gün aşrı banyo yapar. PARANIT diye birşampuan aldık , içini okuyup harfiyen uyguladık, çok şükür bir hamlede kurtulduk.
   İçinden çıkan demir dişli tarak zaten bütün işi o yapıyor. Kuru saçı , beyaz bir bez üzerine önce güzelce taradık, dökülenleri anlatamıycam. Küvete silkeleyip suyla uğurladık.
   Şampuanı heryeri ıslandıracak şekilde sürüp 15 dak sonra sıcak suyla yıkadık, kendi köpürüyor, başka şey sürülmeyecek. SonDurulama suyuna bir avuç elma sirkesi katarak saçı duruladık. (Sirkenin keskin kokusu bitleri rahatsız ediyor, ayrıca saçtaki şampuan kimyasallarını temizliyor, yumuşak yapıyor) . Tam yedi gün sonra şampuan uygulaması tekrar ediliyor. Bir daha yapılmıyor. Ama o bir haftada demir sık dişli tarakla her gün ,beyaz tülbente kuru saçı taradık, sirkeler düştü.

   Ancak yeniden bulaşmasını engellemek gerek. Biz bornozda , yastık kılıfında gezen, yumurtlayan bitler gördük. Birbirine değmiştir diye ozamanda kullanılan kıyafetleri , nevresimleri, havluları ,tülbent, takke ,sarık herşeyi 50-60 derecede yıkadık , hatta 2. Son uygulamadan sonra da kullandığı herşeyi yıkadık, evi süpürdük, arkadaşlarıyla yaklaşmadan oynattık. Seccadeleri silkeledik.
   Elhamdülillah, bu mahluklar, görevli memur gibi geldiler, gittiler. Ben hastalıklılara bit gelmezmiş, sağlıklı kanı severmiş diye duydum, teselli oldu. Kafadaki pis kanı emiyor. Belki şifası vardır. Hem evvelki zamanlarda konağa delikanlı çağırılıp sabah yastığı kontrol edilirmiş ki bitliyse sağlıklıdır diye. Atasözü çok manidar: Pire itte, bit yiğtte bulunur.

 62. asya Says:

  Lütfen yardıme edin 2 yıldır hatta 3 yıldır sacımda bit var gitmiyorlar 😥

 63. Hande Says:

  Arkadaslar ağlamaktam gözlerim şişti artık intihar edicim ne yapacağımı bilmiyorum arkadaşım kafamda birşey var diyiğ aldı çıt diye ses geldi ama ben olsam. Tepki falan verirdim ama normaldi ve ben arkadasımda bulsam ona karşı tepkilerinden ve yanına gelmezsin ama hep yanıma geliyor veacaba tırnagıyla yapmış olabilir mi o sesi arkadasıma ispat etmek için bugün sacımı taradım ve hiç çıkmadı hep tarıyorum ve görünüş te hiç birşey kalmamış gibi anneme söyleyip sınıfta kontrol olsun gibi mesela arkadaşıma ispat etmek için de ordurcem falan siZce öyle mi yapıyım şişden psikolağa falan gidicEz çünkü aklımdan intihar etmeyi bile düşünüyorum anneme söylesem çok kızar arkadaşımın gördüğümü duyarsa of yardımcı ölü lütfen ve bıtlwrin temiz saclar geldiğini söylüyorlar napıcam

  • melisa elif Says:

   ya bide bana de saçımı erkek gibi yaptım hala var kökten kazıtıcaz dio babam milletin ortasına çıkamam yeter yaaa şizofren oldum kafayı yiyom kaçıyom evde bebek gibi gelmeyin ddiom bağrıom yeter ölmek istiorum yaaa

 64. selin Says:

  16 yaşındayım. 5 aydır rahat uğraşıyorum zorla uzattığı saçlarımı ağustosta kestirdim. 5 ay boyunca abartisiz diyorum 7_ 8 kere gaz yağı yaptık hatta bi keresinde aksam gaz yagi surup taradik diger aksama kadar evde gaz yagiyla dolastim yine de geçmedi gerçekten çok yıldım biktim geçti gibi oldu şimdi kafamda depiniyolar. Anlamıyorum gerçekten nationals geographic gibi kafam cidden evcillestiriyorum onlari. Sinirlerim bozuldu artık Şakaya vuruyorum yoksa Sinirim den oturup agliycam.

 65. gonca Says:

  Kızlarrr ölüyorum minicik 13 aylık oğlumun başında bit buldum çocuğum kaçıyor resmen benden kafa derisini soydum nerdeyse taramaktan eczaneden baybit diye bir sprey aldım babası gelincede saçlarını kestircez kuzumun :(( bende hemen bit sampuanıyla yıkadım saçımı yarında gidip boyatıcam offf ya nerden geldiki bize bu bit okula gitmiyoruz daha küçücük paşam minnacık kafasında bit nasıl olur ya bi kac tanede sirke var :((( sinirden ağlıcam neredeyse :((

  • ayse Says:

   Merhaba hala gecmediyse size bir onerim var pranitin bit taragi var demirli o bitiriyor daha kucuk oldugu icin sampunani bit ilacini kullanmaktan cekiniyor olabilirsiniz pranit alın cikan demir tarakla tarayin bir ay bitsede bitmesede tarayin kurtululursunuz taradikdan sonra yikayin geçmiş olsun

 66. kubraa Says:

  Arkadaşlar bende de bit vardı sirke ruhu diye bi seyle temizledim gece surdum sabah taradim hepsi döküldü üstelik kepekleride yok ediyo herkese gecmis olsun

 67. sedaaaaa Says:

  merhaba ben 21 yaşındayım banada 4 yaşındaki yeğenimden bulaştı. Geçen gün saçım çok kaşınınca baktım ki kulağımın arkasında sirke war hemen limon kolanyası döktüm we taramaya başladım ilk önce sirkeler sonra 2 tane bit düştü. Sonraki gün gittim paranit sprey aldım uyguladım tarağıyla taradım sirkeler düştü ama bit falan düşmedi. Sonra yine taradım hiç bşey düşmedi. Babama tarattım hatta kontrol ettirdim o da bulamadı. 3 saat sonra falan saçımı boyadım yine taradım hç bşey düşmedi. Bugünde traş köpüğü sürdüm yarım saat beklettim yine taradım hiç bişey düşmedi. Artık taramaktan saçlarımın dibi acıyo. Bide ne war ne yok herşeyi 60 derecede yıkadm en az 10 makine olmuştur. Taraklarımıda kaynar suda beklettim. 5 gün sonra tekrar sprey sürcem inşaallah bişey kalmamıştır. Bide saçlarım kıwırcık we belimin ortasına kadar düşünün artık 😦 herkese geçmş olsun inşaallah bşey kalmaz

 68. Eylül Says:

  Bende de geçen sene bit vardi sanirim okuldan bulaşmişti ama farkettiğimde oldukça geç olmuştu saçimda öyle çok bit vardi ki ve de sirke artik dayanamiyordum çok uzun bi süre uğraştik. Şampuanlar denedim her gün taradim. Spreyler her şeyi denedim ama olmadi gerçekten bu öyle zor bişeyki kuaföre gitmeye utanirdim saçlarimi hiç açmazdim. Ve saçlarim kalçama kadar uzaniyordu en son mecbur saçlarimi kestim. Şuan omzumdalar ve çok ağladim. Fakat sonra gazyağini kullandim ve şöyle diyim saçimda okadar bit ve sirke varken hiç eser kalmadi. Çunku hem bitleri temizliyor hem de sirkelerin içindeki canliyi öldüruyor yani ‘bitim geçti ama sirkeler var’ diye bi sorunum kalmadi sadece sirkeler içinde ölüyor ama saçinizdan dökulmüyor onlarida hepsi geçtikten sonra tek tek temizlemeniz lazim 😦 ama sonuçta o kadar şey denedim yani kesin söyluyorum tek iyi çözüm GAZYAĞI. bulmak biraz zor ama bulursaniz iyi şanslar artik bitlere elveda diyin. 🙂

  • fly Says:

   merhaba eylül ben de bitlendim ve saçlarım rastalı 😦 bit ilacı kullandım 3 gün önce ama hala var çünkü tarayamıyorum rastadan kaynaklı tarağı kullanamıyorum . Kesmek de istemiyorum saçlarımı 😥 şimdi NYDA diye başka bir ilaç aldım bu akşam onu uygulayacağım ama tarayamadığım için sirkeler kalıyor ve tekrar çıkıyorlar . Gaz yağı sirkelerin içini öldürüyor demişsin . Gazyağını kullansam saçımı taramadan geçer mi bit bilgin var mı ?? saçımı gerçekten kesmek istemiyorum 2 yıldır uzattığım tertemiz rastalarım vardı şuan çok üzgünüm 😥

 69. kardelen Says:

  Banada galiba kardeşimden bulaştı. DuranYT diye bir sprey kullanıyorum ama yumurtalar gitmiyor sirkeyle yumurtalardamı gider

 70. buğlem Says:

  merhaba,
  yaklasık bir iki hafta önce köyde babannem de kalmıştım.Babannemin şampuanıyla yıkandım.Eve geldiğimde tekrar yıkandım saçlarım aşırı derecede kaşınmaya başlamıştı özellikle de kulak arkası ve ense kısmı anneme söyledim annem saç diplerime baktı ve kepeklendiğini söyledi hemen banyo yaptım kaşıntı geçmedi ama o kadar fazla kaşınıyordu ki ben saçlarımı kaşıdıkça daha da artıyordu.Kaşıntım bir iki gün daha devam etti tabii bu sürede kaşıntıan rahatsız olup her gün yıkanıyordum komşumuza göstedim saçlarımı oda aynı tepkiyi saçlarımın kepek oldugunu söyledi bende sanırım babannemin şamuanından dolayı saçlarım kepek oldu bundan dolayı kaşınıyor sandım.Bugün kaşıntıdan rahatsız olup tekrar banyo yaptım saçlarımı tararken dizlerimin üstüne havlu serdim taramaya devam ederken havlunun üzerinde bir böcek gördüm önce havlunun üzerine böcek düştü sandım daha sonra ben taradıkça böceklerde dizlerimin üzerine düşmeye başdı hemen internetten bitin resmine bakıp karşılaştırdım ve havlunun üstündeki böceklerin bit olduğunu anladım..:(( EYVAHH BİTLENDİMM :(((( Babam bana dura nyt diye bir saç spreyi aldı annem saçlarımın her tarafına (özellikle diplerine) spreyi sıktı bu sırada 5-6 tane bit buldu saçlarımın diplerinde aradan 30 dakika geçince dura nyt spreyinin içinden çıkan bit tarağı ile saçlarımı taradım ve bir sürü bit ve sirke çıktı saçlarımı açık bıraktım kuruması için 8 saat sonra yıkayıp tekrar bit tarağı ile tarayacağım .yaklaşık 2-3 gün sonra tekrar saçlarıma bu spreyden sıkacağım çünkü bu sirkenlerden tekrar bit çıkacak.
  Şu an saçlarımın kurumasını bekliyorum umarım bu bitlerden kurtulurum…:(((
  yorumlarınızı bekliyorum.

  • güneş Says:

   Selam benimde başıma aynı dertten geldi ve yaklaşık 2, 3 haftadır kurtulmak için uğraşıyorum. annem bitleri ayıtlıyor ve hiç olmadığını söylüyor ama sirkeleri de ayıklamaya çalışıyor ama ginede bazıları da canlanıyor ve tekrar evi filan dezenfekte etmek gerekiyor . bu bitlerden kurtulmak çok zor ben de geçen gün kesin bir çözüm buldum ve sanada yardımcı olmak istedim PARANİT bit şampuanı zaten internetten araştırırsan görürsün.fiyatıda 30 tl civarında kutunun üstünde de 100 % etki eder yazıyor . bence al ve bir dene . bu arada sen bitlerden tamamen kurtulsan da bile evdeki başka birinden veya arkadaşlarından da tekrar bulaşabilir . bu yüzden ailendeki herkezin bit şampuanı ile yıkanması gerekebilir. ve kimseyle de çok fazla yakın temas kurma bence,eve böcek ilacı sıkabilirsiniz bu arada yastıklarını çarşaflarını ve koltuk örtülerini de yıkamayı ihmal etmeyin bence. sana ve başka okuyanlara yadımcı olduysam ne mutlu bana…..

 71. melis Says:

  Cahide abla bende sevgi çiçeğiyle ayni durumdayim ve ustune anti bit sampuani kullaniyorum acil bu durumdan kurtulmak istiyorum saclarimi kestirmelimiyim

  • ayşe Says:

   arkadaşlar anti bit bitleri öldürüyo sirkeler daha benimde duruo gazyağı en iyisi saçı aşırı derecede çok yakıyo ama sirkeleri öldürüo

  • kübra says: Says:

   aynen ya benimde kızımda oldu hemde iki kere yarın kestiricem saçlarını kız okula gidemiyor bana bile geçti sinirim bozuldu sinir kırizi geçiricem en sonunda hala yine geçmesse kaz yağı sürücem o derecede yaniiiiiii

 72. sevgiçiçeği Says:

  cahide abla lütfen cevappp….

 73. sevgiçiçeği Says:

  s.a. cahide ablacımm ben 14 yaşındayım yaz tatilinde belime kadar olan saçlarım bitlendi..allah’dan erken farkettim.2 gün boyunca 3 kere anti bit şampuanıyla yıkadım.şuan saçım çok az kaşınıyo ama ince uçlu tarakla taradığımda bit veya sirke çıkmadı…bir kerede sirkeli suyla yıkadım sanırım işe yaradı ama bir daha çıkacak diye çok şüpheliyim lütfen bana yardım edin!!!!! saçımı kestirmelimiyim YARDIM LÜTFEN allaha emanet olun

 74. sümeyye Says:

  Eczanede satılan sprey bir ilaç var onu 7 gün arayla kullanın hiçbirşey olmaz kurtulursunuz çarşaflar ve banyo havluları hergün yikanmali ilaç kutusundan çıkan tarakla sık sık saç taranmalı eğer gecmezse 1 hafta sonra sprey tekrarlanır . Kesin çözüm. Korkmaya gerek yok

 75. elifnur Says:

  kızlarımın ikisi de bitlendi ve baş edemiyorum ben bunlarla reklamlarda vardı bir ara bitrin bit spreyi bi o kaldı denemediğim kullanan var mı acaba? komşum önerdi ama o da kullanmamış

  • songül Says:

   saçları boyamak veya kına vurmakta bitleri öldürür ancak sirkelerin temizlenmesi gerekiyor. bende aynı sorunu yaşadım ve saçımı boyamak zorunda kaldım. bitleri öldürüyor ama sirkeler kalıyor 😦

 76. basak_ekin Says:

  Emeğinize sağlık..Sayfanızı tesadüfen bit hakkında araştırma yaparken inceledim.Gerçekten çok yararlı bilgiler yer alıyor.

 77. isimsiz Says:

  ben lise öğrencisiyim taşındığımız için okulum değişti yeni sınıfımda hayatımda ilk defa bit sorunuyla karşılaştım bütün çözümleri denedim ilaç bit tokası herşey ama okuldan bulaştığı için bitler yok olunca tekrar bulaşıyor en son annem sınıf öğretmenine söylemeye karar verdi çünkü sınıfımızda salgın olmasından şüpheleniyordu ama ben izin vermedim şimdi tekrar tekrar aynı şeyleri yaşıyorum çok utanıyorum insanlar bit deyince bile başımı öne eğiyorum

  • mine Says:

   canım aktardan temin edebileceğin görünüşü kesme şekere benzeyen adı şuan aklıma gelmiyo.bunu kıyafetinin montunun iç kısmına bir tül parcasının içine koyup ense kısmına dikin. Göreceksin asla bit sana yanaşamicak.maliyatı yok denecek kadar az.geçmiş olsun!

 78. hacer Says:

  kizimin basindan tam 16 tane bit cikti bu sayi cokmu

  • Eda Says:

   sayılır çünkü onlar yumurtladı mı 200 tane yumurtlarlar(hayatları boyunca.)

  • melisa elif Says:

   benimkinler dev gibi yaa saçım kısa hala var özür dilerim size kızmıyorum ama deliriorummmmmmmmm yeterrrr bende 30 tane yaa 2.yıl bu erkek gibi saçlarım herkez dalga geçiyor 6.sınıfa gidiorum 12 yaşındayımmm 😥

 79. cicek Says:

  ben anti bit ve paranix aldim ama hic birisi yaramadi bitler oldu ama asiri cok yumurta var. 2 aydir bu yumurtalardan kurtulamiyor kizim lutfen kesin net ise yarayacak bi sey soyleyin yumurtalardan nasil kurtulayim?

  • berna Says:

   çiçek hanım yorumlarda yazıyormu bilmiyorum ama lavanta kolanyağısına gelmediklerini duydum denemekte fayda var

 80. Zeynep Says:

  Ben bu konuyu ne zaman açsam bi yerlerim kaşınıyor 👀 psikolojik galiba..

  • Cahide Says:

   Bu sorundan muzdarip olan o kadar çok kişi var ki, bizde olmayınca kimsede yok sanıyoruz. Allah yardımcıları olsun. Zor iş…

 81. Yağmur Says:

  Arkadaşlar aklınızda bulunsun gazyağı ve sirkeyi karıştırıp örneğin camsilin kutusuna koyun fısfıslı olduğu için kolaylık sağlar ben de öyle yaptım.şuan mesela kafama sürdüm gece böyle yatıcam.ama yaptıktan sonra aile bireyinizdn biri mutlaka saçlarınızı tarasın ayıklasın.sabaha saçlarımı tarıyıcam.biraz kötü kokar ama kesşnlikle işe yarar.okula işe gidiyorsanız cuma akşamı yapın pazartesiye kokusu geçer ben haftaya tekrar uygulıycam.sonra kullandığınız tarakları mutlaka kaynar suya koyun sabaha kadar dursun.ve okula işe giderken kafanıza kükürtlü sabun sürün az birşey kötü kokuyor biliyorum ancak uçuyor kokusu yarım saate.ve paranit,antibit hepsini denedim işe yaramıyor boşuna okadar para vermeyin

 82. Rana Says:

  Bende de var ailecek benim için uğraşıyoruz fakat geçmiyor. 4. Sınıfta bitlendiğim zaman annem keçi ilacı ile yıkamıştı sirkeler de ölmüştü bir de onu deneyeceğim. Anti-Bit pek yaramıyor. Yaklaşık 7-8 aydır bitlerle uğraşıyorum.

  • ........ Says:

   7-8 ay bişey mi ben 1 senedir uğraşiyorum geçmiyor ya geçmiyo işte bıktım artık hiç birşey işe yaramıyo napıcağımı bilemez oldum geceleri bile yatağımda telefonla bitlerden nasıl kurtululur diye araştırıyorum hep aynı şeyler hiç işe yaramıyor 😦

   • melisa elif Says:

    seninkide bişe ben 2 yıl yaaaaaaaaa geçmiyor ağzına tükürdüklerim anamı ağlattılar ya saçım erkek gibi hala var yeter brişey diyin daha 12 yaşınmdayım sınıfta herkez dalga geçiyor yeter

 83. deniz Says:

  evet bende de var ne yapacağımı bilmiyorum çok korkuyorumm ve çok utanıyorum

  • Zeynep Says:

   Deniz hanım korkacak veya utanılacak birşey yok.
   Yorumlarda bir çok öneriler var; uygulamanızı tavsiye ederim.
   Allah kolaylık versin kardeşim.

 84. nurce Says:

  Zararlı Haşerelere Karşı Okunacak Dua
  Alla hümme inni es elüke bi vechikel keriymi ve es elüke bi Rahmetike alâ cemiy-ı halkıke illeste cabellahüdüaehu ve atahü emniyetehu ve gafera lehu cemiya zünubih. bu duayı okursanız Allah ‘ın izniyle kurtulursunuz inşallah.

 85. Bitli DENİZ Says:

  15 yaşındayım ve malesef bitlendim gecen yaz yine olmuştu ve saclarımı hintkınası ile boyadık kokusuna bayabi süre gelmedi ama okula başlayınca sıra arkadaşımdan bulaştı her türlüü herşeyi denedim ama geçmek bilmiyo bıktım artık yaa ama paranit in faydası oldugunu söylüyorlar birde onu alıp deneyeceğim 😀 inş. hepimizde kurtuluruz arkadaşlarım felan farkedecek diye çok korkuyorum 😀 neyse sizi bitliler görüşmek üzereeeeeeeee 😀

  • Drin Says:

   Ya ben cok urastım ama gıtmıyo bı ara gıtmıstı ohh be rahata kavudtum demıstım ama bı gun kasnnma tutmstu aynda sac dıplerıme baktımkı bıt gordum sok oldum her seyı denedım gecmısyoo ne yapmalıyım :@ :(((

 86. davut Says:

  Yaşım20 ve bu bit 12 yaşından beri var kirli olduğum için gelmediler okulda geldiğini düşünüyorum hep yıkanırim. psikolojim o kadar bozulduki intihar bile çok düşündüm her ilacı kullandım ama bi türlü geçmek bilmedi. 3 gün önce gittim çare olarak gaz yağı aradım buldum hemen kullandım çok şükür hiç karışma yok ve kıpırtı bile yok vücudum da çok vardı ins yakın zamanda geçer. Odaya hapsettim kendimi o derece kimse bilmesin diye uğraşıyorum. Deneyin tek çare bu diye düşünüyorum yan etli yapmadı okuyanlar mutlaka denesin allaha emanet olun

 87. hatice Says:

  merhaba bigün bitten nasıl kurtulunur bunu keşfettim müthiş bişey bir bitki sabunu harikulada saç dökülmemide nerdeyse sırırladı

 88. selin Says:

  kucukken 2 kere bitlenmistim ama kabus gecti sandim. simdi 21 yasindayim ve yeniden bitlendim. lutfen yardm edin nasil gece bu illet? bit sampuaniyla 3 kere araliklarla yikayip anneme tarattirdim. ama hala var. acaba nasil gider bu melet?????

  • Ayşecik Says:

   Bitlendiyseniz hiçbir ilacı denemeden önce çocuğunuzun kafasını bir güzel yoğurtlayın evet bildiğimiz yoğurt oşekilde başınıbirşey örtmeden yarım saat tutun sonra yıkayın.Bunu 2 günde bir tekrarlayın faydasını göreceksiniz.

  • Dilara Says:

   Arkadaşlar birçok sayfayı araştırdım bende de var ve üzün sirkesiniöneriyorlar üzüm sirkesini sürün saçınzı ve 30 veya 60 dakka bekletin zaten taradığınızda canlı canlı çıktıklarını göreceksiniz bende deneyeceğim. Ve bilginiz olsun bit tokalarını saç derisinde çatlak ve çizik varsa kullanmayın zararlı olabilir. Ve ayrıca bit kurtarma şeyleri bit tokası bit tarağı gibi şeylerde kafur vardır bilinki kafurun olduğu yerde bit olmaz veya lavanta kokusu o kokuyu sevmiyorlar

 89. hilalakkuzu Says:

  biz çocukken oturdugumuz yerde yazları 6 günde bir sular gelirdi pisligi düsünün artık tabiki hep bitliydik gaz yagı falan atlatmıstık ama şimdi nerden çıktıysa bilmiyorum dün aksam kafamdan düştü iki tane şok içindeyim napıcagımı bilmiyorum saçıma bakım olsun diya argan yagı almıstım kız sadece uçlarına sür dedi bende bi müddet sonra biraz daha yukarılara sürmeye başladım böyle bişey olacagını nerden tahmin edeyim ama oldu işte bence ondan yani sonuçta o da bi yağ

 90. suna Says:

  merhaba cahide hanım benim kızımdada var bit iki üç gün oldu farkedeli nasıl temizleyecam bilemiyorum okula yeni başladı çok utanıyorum herkes görecek sanıyorum bana yardımcı olun lütfen.

  • Cahide Says:

   Ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama en etkili çözüm gaz yağıymış Suna. Hatta komşumun evlatlık aldığı çocukta da varmış. Hergün bir kez gazyağı sürmüş. 1 saat bekletip tarayıp yıkamış. Şimdi tamamen geçti diyor

   • cerencik Says:

    evet gaz yağını bn sürdüm kökten gitti bit ama vücudumun bazı yerlerinde kızarma oldu

 91. beyza Says:

  bite en iyi gelen şey gaz yağı

  • autumn lady Says:

   boşverin bu kadar teferruatı gidip marketten saçınız uzunsa 2 paket kısaysa 1 paket bol amonyaklı saç boyası alın boyayın saçlarınızı görün bakın 1 saatte kökten kurtulmuşsunuz sirkesinden de bitinden de bilmem neyinden de ..
   sezin

 92. hasan Says:

  ilk defa bu kadar çok bitle ilgili şey öğrendim. size söyleyeyim hayatınızda 10-12-14 gün aç kalabilirsiniz. ama bitler 5-10 gün aç kalamazlar. Ölürler

 93. Derya Says:

  Çok güvenilir olmayan nereden duyduğumu hatırlayamadigim bir bilgiyi paylaşmak istedim. Eskiden insanların kafasında bitlenmenin sıklıkla görüldüğü bitin de insanın kafasındaki kirli kanı emdigini duymuştum. Artık insanların eskisi kadar bitlenmedigi ancak beyin hastalıklarının arttığını soylemislerdi. Rabbim’in hic bir şeyi bos yere yaratmadigini bildigimizden acaba mı demiştim. Tabi dogruyu ancak Allah bilir…

  • selma sanem Says:

   genelde bit küçük yaşta kızlarda oluyooo küçük yaşta kızıda annesi 3 günde bir yıkar saçlarını tarar 7-8-9-10-11-12-13-14…..18 yaşlarında kızların kafasında kirli kan olmazkanın kirli kan genelde varis olan bacaklarda katı yağ gibi öyle durur emecekse gelsin varis bölgesindeki kanı emsin bit

 94. zeynep Says:

  eczanelerde satılan bit şampuanları işe yarıyor,bir de limon kolonyası da bitleri döküyor,yıllar önce kızıma yapmıştım,şu an 28 yaşında saçı bayazlamadı.o zaman saçları beline kadardı.

 95. sevgi Says:

  ay ben çok huylanırım okurken bile kaşındım Allah hepimizi muhafaza etsin

 96. Sevdenur Says:

  ben buraları nasıl kaçırmışım 😀 😀 valla Allah yardım etsin bit deyince bile tüylerim diken diken oluyor 😀 😀 tabii benimde başıma geldi 3.sınıfa gidiyordum annem ne uğraşılar verdi temizlemek için beni 😀 kendini harab etti garibim 😀 😀 Fethiye ablanın dediği gibi tarağa ipi sardı öyle temizledi 😀 😀 😀 hatta bi arkadaşıda annesi saçını sıfıra vurmuştu tülbentle gelirdi okula.Aman kimseler bitlenmesin 😀

 97. Elif Says:

  s.a geçen Haziran ayı umre dönüşü başımsan böyle bir olay geçti… Ben farkedene kadar bütün kafamı sarmışlardı. Eczaden almış olduğum şampuan ve şampuan sonrası son durulama suyunu sirkeli su ile yıkayarak elhamdülillah atlattım..

 98. haticetül kübra Says:

  Lise yıllarım aklıma geldi…Yazın bir kuran kursuna gitmiştim.Kullandığımız yatakları yer yatağı,öğrencilerin de ilk okul ve orta okul olduğu için bitle tanıştım.Aşırı ama gerçekten çok asırı bir kaşıntı ile annemin dizine yattığımda annemin “Bunlar ne annem böyle ne yaptın sen “diye söylemesi hala kulaklarımda:):) Klasik beyaz kırmızı antibit şampuanları var ama onlar çok işe yaramıyor…Adını tam hatırlayamadığım bir bit şampuanı ile başımı sabunlayıp güneş bir yere oturdum.şampuanın etkısıtle bitler yavaş yavaş sendeleyerek beyaz badimin üzerine düşmeye başladılar .Güneşte daha çabuk ölüyorlarmış…Yani temizlenmeyecek şey deği..sabırlı olmak lazım

 99. Özlem Says:

  merhaba cahide hanım, sitenizi yeni kesfettim. güzel tariflerinizin artık takipcisiyim. bitlenme konusunda ufak bir bilgi verecegim. annem yegenime 4 senedir bunu uyguluyor ve cok şükür bit kabusu yasamadık. bir avuc karanfili cezvede kaynatıp spreyli bir siseye doldurun. her sabah bu suyla hafif ıslatarak cocuklarınızın saclarını tarayın. karanfil hem sacları besliyor hemde kokusuyla bitlerin gelmesini engelliyor. .

  • Cahide Says:

   Süper bir bilgi. Allah razı olsun Özlem. Ne kadar kolay bir yöntemmiş…

   • hacer Says:

    ablacım ben de bir sprey şişesine bir kaç tane karanfil ve defne yaprağı koyup üzerini su dolduruyorum her sabah kızım okula giderken saçını bu suyla tarıyorum şimdiye kadar kızıma bit hiç gelmedi ama çok korkuyorum bu konuda çok evhamlıyım kızım biraz başını kaşısa hemen kucağıma yatırıp bakıyorum

    • Jale Says:

     Bende karanfil ile ağız suyu yapıyorum … Hazır satılanların içinda alkol mu var ne , insanın ağzını uyuşturuyor ….Karanfil suyu hem ağız boşluğundaki ve diş aralarındaki fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki bakteriler öldürüyor hem de nefesiniz misler gibi kokuyor …karanfilleri suyun içinde kaynatıp süzüp beğendiğiniz bir şişeye koyup kullanabilirsiniz ….

  • elif zeynep abdullah Says:

   gerçekten çok beğendim, karanfil kokusunu çok severim, hafızaya, dikkat dağınıklığına da iyi geliyor diye duydum,, her sabah olması biraz sıkıcı olabilir, haftada bir iki kere de yapsak saçların beslenmesi için faydalı olur inşaAllah. içine başka faydalı bitkiler de konulup geliştirilebilir mi? lavanta , gül yağı, ısıgann otu ve mersin otu suyu gibi. acaba , aklıma takıldı. bir de bu hazırlanan sprey ne kadar uzun süre dayanır ? acaba

   cahide ablam, kızını saçlarına maşaAllah, güzelliğini, gürlüğünü kaybetmesini hiç istemeyiz, her bitkisel ya da organik denilene de güvenilmiyor malum,
   pahalılarda bile katlkılar oluyormuş, ama keşke bir alternatif bulsan, çünkü saç derisine, bünyeye de şampuanların zararı malum, inşaAllah sadece son yıkama olarak kullanıyordur, ya da ben mi çok pinpiriğim, uzun vadeli düşünüyorum, kıyamıyorum,
   içindekileri araştırdıysan bilemem, şampuanın içine bal, çam terebenti kullanmak da yapılan şeyler, ya da çabuk çözünmesi, ciltte fazla kalmadan kolay akması için sulandırarak kullanmak, kil ya da killi sabun dolaşan saçlar ya da zor taranan saçları açmak için faydalı diye annemden duydum, bir arkadaşımdan da zeytinyağlı doğal sabunun ilk başta saçları sertleştirdiğini ama saç alışınca yumuşadığını duydum, ben şampuan , duş jeli vb çocuklar için hiç kullanmıyorum, bitkisel uygun alabilirsem arada alıyorum , yoksa sabun kullanıyorum, ucuz sıvı sabun kas ve iskelet sistemine zararlı, diğerleri malum, sen bunları daha iyi biliyorsun, ukalalık yaptım belki ama ne bileyim kıyamadım.

 100. Ummueymen Says:

  S.A cahidecigim,okurken bile kasinti tuttu:-)bundan 2yil once bitlenmistim:-( hemmen eczaneye esimi gonderip en etkili ilaci aldirdim 3gunde temizledim ama birde bana sorun saclarim cok vede SIK oldugu icin,gunde iki kez ilaclayip,yarim saat sonra yikayip vede saatlerce ozel bit taragiyla taradiktan sonra.artik okadar tahris olmustuki kafam,elliyemiyodum cok aciyodu.ilk ve son kez bitlendim insaalla bir daha olmaz,cok huzursuz bir hastalik.AEO

 101. Fatmanur Says:

  Sa bizim basimiza da bu hadise geldi maalesef. Bu konuda tecrubem olmadigindan cok endiselendim. Kizim eczaneden BAYBİT Losyon aldi. Zannettigimden cok daha kolay atlattik. Bu losyonu sacin heryerine kuruyken sürdük. Örtmenize gerek yok , 8 saat bekliyor . Kendi sampuaninizla yıkıyorsunuz. Yağli gibi bir ilac. Sirkeler de öldü. 7-8 gun sonra ikinciye aynisi yapiliyor. Ölmüş sirkeleri sactan temizlemek goruntu acisindan gerekiyor. Bir daha yaşamadik bu sorunu. Bu arada losyonda zararli kimyasal yoktur yaziyordu. Bit saglikli kisiye gelirmis derler. Sevinelim mi üzülelim mi ?

 102. sevgi Says:

  selam kafur nedir ben ne yapdiysam gitmiyor

  • ayşe Says:

   kafuru diye yazıldığını sanıyorum ama yanlış olmasın. küçük kare şeklinde tabletler. havayla temas ettiğinde suyun içine atıldığında eriyor. aktarlarda satılıyor bit konusunda oldukça etkili.ben kızımın saçını tararken kullandığım suyun içine atıyorum tableti onun kokusuna bit gelmiyor. tavsiye ederim selamlar.

 103. sibel Says:

  Merhaba cahide hanim ben sitenizi yeni kesfettim ve cok begendim.Yaptiginiz tum yiyecekler oldukca lezzetli gorunuyor ellerinize saglik.ben de sizin gibi ailemin sagligi soz konusu olunca daha ozenli davraniyorum. Ben sizin fikirlerinize guveniyor tecrubelerinizden yarlanmak istiyorum.cocuklar icin guvenli ve helal bir sabun veya sampuan hakkinda ne oneriyorsunuz yada siz cocuklariniz icin ne.
  kullaniyorsunuz? Benim iki kucukcocugum var bu konu beni cok dusunduruyor.

  • Cahide Says:

   Yalan söylemek bize yakışmaz. Kızımın saçları gür ve uzun olduğu için hâlâ Dalin bebe şampuanı kullanıyorum. Oğullarım zeytinyağlı saf sabun kullanıyorlar.

   • büşra91 Says:

    Ablaa kızın zaten çok şeker bide miss gibi dalin mi kokuyor :)) bizde de dalin var koca kız oldum ama bi kere meraktan dalin kullandım saçımı sert yapmıştı :)) benim de saçlarım çok uzun bakımı da zor tabii..güzel kızının kirpikleri de gözümden kaçmamıştı maşaAllah yavruna :).Benim de kirpikler uzundur gözümü açıp kapayınca bazı arkadaşlar sıcak havalarda yelpazelerin de olmasa ne yapacağız ne güzel serinliyoruz falan der 😀
    Zeytinyağlı sabun da çok iyi biz de alırız ondan

    • muberra92 Says:

     desenize küçük hanım ilerde çoookkkk canlar yakacak 🙂 🙂 🙂 İnşallahh güzelliği gibi bahtıda yoluda açık olur Allaha ailesine ümmmeti ali cihana hayırlı bir evlat olur rabbim işinde evliliğinde hem dünya hem ahiretinde iyilikler güzellikler ihsan etsin rabbimin cennet nasip ettiği kullarından olur inşallah 🙂 🙂

   • muberra92 Says:

    Saf sabunu bende kullanıyorum benim gibi ince telli cabul yıpranan vede dökülen saclara birebir bir çok sampuan zarar veriyor saca saf sabun kullanmak çok yararlı bence .. Birde bu eczanelerde satılan doğal karısım sarımsaklı falan sampuanlar varmıs bitkisel özlü onlarda saclarda kepek bit vs sıkıntılarına birebirmiş fiyatıda piyasaki sampuan fiyatlarına göre makulmüş deneyen arkdaslarım tavsiye etmişti hiç denemedim ama belki size faydası olabilir

   • hacer Says:

    Ablacım dalin şampuan da bir kaç tane zararlı madde var ben de çocuklarıma onu kullanıyordum artık kullanmıyorum kudret livaoğlu nun şampuan ve saç kremini kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim iç organlarımıza en çok zarar veren ellerimize ve saçlarımıza sürdüğümüz şeyler konu çocuklar olunca daha hassas oluyorum

   • Sevdenur Says:

    yerim ben kızını ya 😀 😀 😀 maş.kıyamaam elime bir geçse o benim 😀 😀 inş. saliha hanımlardan olur,hayırlı evlat olur ailesine,rabbim onu her daim korusun,ilmi bol olsun.Ben nedense sabun hiç kullanamıyorum saçlarım bi şekil oluyor 😀 😀 ya da ben öyle hissediyorum bilemedim.istemesemde şampuanım var benimdee 😀 😀 😀 benim saçlarımda falan çok şükür hiç bi sorun yok turp gibiyim yani 😀 😀 :Dama Büşra uzun saç türbanın altında belli olmuyormu nasıl gizliyosun onu? benim ki normal çok uzunu severim lakin uğraşamam.

    • büşra91 Says:

     Ben saçlarımı kestirmem pek.Kıyamam.Kestirince üzülüyorum.Saç konusunda benim de sorunum yok arada bi kırık oluyor uçlarında onları aldırıyorum onun dışında dediğim gibi kestirince uzun saçlarımı özlüyorum 🙂 Bakımı zor ama saçlarımı da çok beğeniyorlar kardeşim ablam amcam vs. hem onlar beğenmese de ben seviyorum :D.Zeytinyağlı sabunla yıkıyorum genelde.Yine maske yapılabilir zeytinyağı yumurta sirke limon suyu karıştırılarak.Ayrıca bu kepeğe falan da çok iyi geliyor gerçi çok şükür öyle sorunlarım yok. Örtümün altından da belli olmuyor topluyorum topuz gibi değil ama.Lastik tokalar var ya onunla aşağıdan bağlıyorum bir iki kere sonra da tekrar saçımı tokadan geçirirken ortada bırakıyorum hatta topuz olmasın diye de indiriyorum aşağı ayrı olarak.E başörtüsünü de omuzlara bırakınca sorun olmuyor.Aynada bakıyorum özellikle dikkat çekiyor mu diye normal duruyor.Zaten o tarafın dümdüz olması için saçın çok kısa olması lazım ben bayanlarda uzun saç makbul diye biliyorum.Hatta zorunlu olmadıkça saç kestirilmemesi gerekiyormuş galiba.Böyle işte.Aslında tamamen düz olması için saçlar örülebilir şimdi geldi aklıma.Ama ben öremem ki öyle evdekiler de öremez 🙂 Böyle yapmaya çalışıyorum elimden gelen bu yani 🙂

   • melisa elif Says:

    ben şampuan kepek yapıodu sonra bit çıktı bıttım yani kükürt sabunu aldık iyi geldi annem yanlışlıkla şampuan döktü geri çıktı 2.yıl bu yaa 😦

 104. hicran Says:

  s a benimde kızım bitlenmişti temiz olana dahaçok bulaşırmış bende 2 de temizlemiştim limonla limonu sacasürüyordun hemen temizlemişti eczanelerde bittokaları var gecmesindiye tara sarılan iplede sirkeler dökülüyor herkese kolay gelsin hayırlı akşamlar

 105. suheyla Says:

  ben 2 kere kizimda yasadim

  • suheyla Says:

   ben kizimda 2 kere bu probleme yasadim ben sadece mutfak sirkesinde careyi buldum yatmadan once marketlerde satilan mutfak sirkesini spray sisesine koyun ve saca sikin daha sonra esarp baglayip yatirin inana 3 gun icinde tamamen kaybplacakb bunu aslinda ayda bir aksam yapin hem sac bakimi hem bitten uzak kalirsiniz hemde saglikli bir yontem tavsiye ederim

 106. muberra92 Says:

  yahu ister istemez gülüyorum neden ki 😀 😀 Bu bitlenme olayı hersene bende oluyor beden ve ev temizliğime çok dikkat ederim her seferinde bitleniyorum 😀 😀 😀 gaaz yağı sürüyorum filan kafama görmeniz lazım kaşın kaşınn bitmiyor 😀 😀 hepte diyorum beni sevmeyen bitlensin diye ama nedense ben bitleniyorum 😀 😀 😀 😀

  • Jale Says:

   Geçmiş olsun Müberracım 🙂
   Bak peşinen söyleyim beeen seniiii seviyorum canım … 🙂
   Bu arada şafak kaç ? ( oruç)

  • Selma Says:

   Müberra bacım ilahi alemsin ya gül gül mahvoldum;)
   Bende seviyorum seni ama bit yazsını okuyunca psikolojik olarak kaşın kaşın bir hal oldum,;))

   • muberra92 Says:

    Jale ablacığım bende seni seviyorum sormayın kanıımca bana ağaçlardan bulaşıyor vicudum çok hasas sosyetikler gibiyim kuru yerden nem kapıyorum hiççte sevmem ama naparsınız işştee keçinin sevmediği ot misali burnumda bitiyor 😀 😀 😀 bu arada şafak 33 🙂 5 mart inşallahh 😀 😀 çok büyük projelerim mevcut 😀 😀 😀 dua edin hayyırlsıyla güzel neticelensinn ssizi seviyoree : * * * * 🙂 🙂

    ”Beni sevmeyen bitlensin 🙂 ”

    • aliye67 Says:

     muberracim bedduaya sormuslar nereye gidiyorsun diye oda ciktigim yere demis…bence sen beni sevmeyen bitlensin deme…seviyorum seni cadi :))))

    • Sevdenur Says:

     bitlensinmişşş duymamış oluyum 😀 😀 😀 iyi gene ben kurtuluyorum desene seviyorum da seni 😀 😀 seni sevmeyene Allah yardım etsin 😀 😀 dua ediyoruz canım etmemiyiz hiç 😀 o konuda sıkıntı yok merak etme 😀

 107. gülcan Says:

  Selamun aleyküm. cahide ablacım ilaçlı yöntemlerin dışında başka yöntemler de varmış bilmediğimiz. ben de bir tane eklemek isterim. ben yatılı ilköğretim bölge okulunda çalıştım 3 yıl kadar. oradaki yavrucuklarda toplu halde yaşadıklarından dolayı daha çok oluyor bit olayı. temizlemek de zor. biz bitlenen öğrenciye banyo yaptırmadan önce saçlarına bolca limon kolonyası döküp ovdururduk. bitler alkolden bunalıp kendilerini atacak yer arıyorlar tabiri caizse:) sonra tabi hemen bit ilacıyla yıkardık başlarını tarayarak . üst üste 3 ya da 4 gün yapmak gerekiyor bunu. yoksa sizin de bahsettiğiniz gibi sirkeler büyüyüp yeniden bit oluyor.bir de çok eskiler gaz yağı yada ispirto dökerlermiş bitlenen çocuklara. tabi ne kadar sağlıklı bir yöntem olduğu tartışılır. Allah kolaylık versin bu sıkıntıyla uğraşan kardeşlerimize.

 108. elif Says:

  benim çocuklarımda almanyada yaşarken bitlenmişti..ilaç aldım bir hafta sonra tekrar çıktı….bende ilaç yerine zeytinyağıyla yıkadım…ve gidiş o gidiş…sirkeli suda faydalı oluyormuş..saçlar kayganlaşıyor ve tutunamıyorlar…

 109. zerdali mişmiş Says:

  selamun aleyküm canlarım..bu geçmiş konularda da konuşmuştuk..biz yaşadığımız şehrin bir ilçesinde 2 yıl kaldık..o ilçeye en ucra köylerden taşımalı öğrenciler geliyordu..ilçenin bütün okullarında bu sorun vardı..çocuklar okula başladı,bit sorunu da başladı..biz o 2 yıl boyunca kurtulamadık..yazın tatilde çocuklar rahattı ama okul açılınca kabus dönüyordu..neler yapmadım neler..yukarıda yazanların çoğunu yaptım..hatta montlarını astırmıyor,poşete koyduruyordum..asıl çözüm kaynağını kurutmak..yoksa siz ne yaparsanız yapın karşıdakinde varsa tekrar gelecek..kısır döngü yani..size anımı anlatayım..o ilçede pazarda geziyorum,önümde kızımın okulundan bir bayan öğretmen.omuzunda bir bit duruyor..desemmi demesemmi diye içim içimi yedi..bayan gidene kadar gözümü ondan alamadım..yine eşimle bankaya gittik oturduk sıra bekliyoruz..önümde bir adam ve montunun üstünde bit var..gizlice eşimede gösterdim..oradayken biti her haliyle tanıdım zaten..montunuzda bit var diyemiyorsunuz..çıkasıya kadar gözümü ondan alamadım..olurda üzerime gelirmi diye..sık sık eşimin dizine yatıp bit kontrolü yaptırıyordum..çocuklardan banada geçmişmi diye..rabbime şükür ki bulaşmadan atlattım..bahsi bile beni kaşındırıyor o derece huylandıran canlı..bitleri öldürseniz bile üşenmeyin oturun ve tek tek sirkeleri saçtan çekin..şampuandan tutunda ispirtoya kadar herşeyi denedim..saçlarını kestim..kafirun taktım..o ilçeden çıktık bu sıkıntıdan kurtulduk..halada gözüm üzerlerinde ama çok şükür rastlamadım…

 110. gülcan Says:

  cahide hanım dediğinize katılıyorum toplumumuzda maalesef bit deyince ev çöp ev içindekilerde çöplükte yaşıyor sanılıyor olabilir.benim başıma gelenler daha farklı sırf bit yüzünden daha doğrusu konak (kepek) ilkokuldaöğretmenim küçükken ısrarla bit diye her seferinde annemi çağırırdı annemde ne yapsın hep o güzel sarı saçlarımı kestirirdi :)) anneme bu geçmişten kalan anı yüzünden her seferinde ablamı uyarır ve geçenlerde gerçekten yiğenimde bite rastladık bütün gün annemin kabusu gibiydi ve tabii bizimde:)) malum hepimizi bitli görmeye başladı :)) eşime telefon telefon üstüne ve bu arada haftasonuydu eczaneler kapalı malum eşime çabuk nöbetçi eczane bul yoksa hepimiz karantina altına alınacağız dedim.inanın ablam bu yazıyı okursa beni kesin karantinaya değil hastaneye kaldırır.neyse benden bu kadar umarım biz hanımlar olmasa inanın her yer bitten geçilmezdi müslüman kadın temizdir.bunlar istisna olabilir insanlık hali deyip eski anılarımı tazeledim sayenizde herşey için teşekkürler tariflerinizin hayranıyım yine diyorum kitabınızı en kısa zamanda bekliyorum tariflerinizi lütfen tescilletin heryerde korsan daha doğrusu hırsızlar çoğalmaya başladı !!! Allah a emanet olun…

 111. özlem serpil Says:

  selamünaleyküm canım ben çocukken çok başıma gelmişti bit olayı .okuldan geçmisti bizede. kardeslerimle birbirimizin saçını temizlerdik hatırlıyorum bit sampuanı kullanmıstık pek ıse yaramamıstı ama saçlarımıza büyüklerimiz gazyağı sürmüstü onun faydası olmustu diye hatırlıyorum ama çok fena saç derimizi yakmıstı gazyağı ..cok sükür o son oldu birdaha yıllardır görmedim kendilerini:)kızımda dört senedir okula gidiyor şükür hiç bulaşmadı onada..bencede utanılacak bırdurum yok herkesin basına gelebiliyor bide heralde bıt bazı ınsanların kanını ve sacını daha çok sevyıor sık sık bıt bulasan bulasınca kolay temizlenmeyen insanlar da var kardesinde sınıf arkadasında olduğu halde kendine bulasmayan ınsanlar da var

 112. nuray Says:

  gerçekten zor bir konu.bizim daha önce bulunduğumuz yerde pire vardı.okadar psikolojim bozulmuştu ki ne yapacağımı şaşırmıştım artık yerdeki her şeye acaba pire mi diye bakar olmuştum.eczaneden o kadar utanarak istemiştim ki pire ilacını.evi ilaçlamaktan bi hal olmuştuk.ama işin garibi orada yaşayanlar bu durumu kabullenmiş sıradan bişeymiş gibi görüyorlardı.belediye ilaçlama yapmaya gerek bile duymuyordu.korkumdan evden çıkmaz olmuştum.havalar soğuyunca pirelerde kalmadı.ordaki görev süremizi doldurunca da hemen taşındık.evet utanılacak bişey değil belki ama normal bişeymiş gibi de görülmemeli önlemi alınmalı bu tür şeylerin.

 113. sevgi Says:

  aaaaaaaaaaaaaaa cok sasirdim bende onu sormustum ispanakli tarifde benim kizimda var ne yapdimsa gitmedi sasirdim

 114. Naz Says:

  Valla bizimde basimiza okadar cok Bit dustuki en son dtt ile temizlenmisti oyle kurtulmustuk simdi o tarim ilaci bizi kor yada sakat edebilirdi cok Buyuk bir cahillikmis bakiyorumda aman ha sakin yapmayin bide bitler sgukta oluyolar bilginiz Olsun esyalari ( kiyafetleri) koyun torbaya atin disari onlar oluyolar

 115. eylül Says:

  geçen sene kızım 1.sınıfa başladığında başıma geldi hemen fark ettim. bit ilacıyla yıkadım. sirkeleri tek tek ayıkladım. bütün çarşafları, montumu şapkalarını okul formalarını yıkadım. kafur taktım kızıma. kafurun kokusuna bitler gelmez. kızımın başına geldiğinde kıştı. montlar bulaştı yüksek ihtimalle. kafuru kızımın montuna taktım. aktardan kafur aldım tülün içine koydum. bebekler için olan lastikli tokaylada bağladım. kilitli iğneyle montunun görünmeyen kısmına taktım. elhamdülillah 2 günde kurtulduk. öğretmeninede söyledim. sınıftakinleri uyarması için.

 116. Jale Says:

  Evet bencede kompleks yapılmaması gereken bir rahatsızlık … ilkokula giderken evden çıkmadan önce saçlarımın arasına gaz yağına batırılmış pamuk sürerdi annem… ilkokulda bit nedir bilmedim…
  Eğer ne yaparsanız yapın tekrarlıyorsa , saçları boyamak kesin çözümdür .Bitler boyalı saçı sevmezler …

 117. Cahide Says:

  Böyle bir sorun herkesin başına gelebilir. Bence utanılacak bir durum değil. Eğer sizinde başınıza geldiyse ama bilinmesini istemiyorsanız, isminizi değiştirerek yaşadıklarını anlatabilirsiniz. Siz neler yaptınız, nasıl tedavi oldunuz? Yazacaklarınız pek çok kardeşimize fikir verecektir inşaAllah…

  • Fethiye Says:

   Bazı insanlar fıtratı gereği teması severler. Benim kız kardeşim de öyleydi hep. Sevdiği insana dokunmadan sarılmadan duramaz, içi içine sığmaz. İlkokuldayken sınıfına gider izlerdim uzaktan onu, hep sarmaz dolaş! E haliyle bol bol bit getirirdi eve. Hatta bir keresinde annem beni eczaneye yollamak için diretiyor, ben de ergenlik çağının başındayım, ”gitmem!” diye diretiyorum. En sonunda dedim ki: ”Kardeşim de benimle gelecek!” E gittik, eczaneye girdik, dudaklarımdan dökülen cümle şöyle oldu:
   – 9 yaşında çocuk için bit şampuanı alacaktım ben!!!

   Kardeşimi düşürdüğüm durumu tahmin edersiniz! 🙂 E yıllar geçti ben sınıf öğretmeni oldum! Bitle imtihanım devam ediyor. 🙂

   Saçları kısa kesmek daha iyi bir çözüm olacaktır fakat saçlarına kıyamayanlar için biraz uğraştırıcı ama iş gören bir yöntem biliyorum. Orta kalınlıkta dişli bir tarağın her bir dişine ayrı ayrı :), bildiğimiz dikiş ipini sıkıca sarıp, bu tarakla temizleme işleminden sonra saçları tararsanız saçlara yapışıp kalan ölmüş ya da hala yaşayan sirkelerden kurtulabilirsiniz. Selamlar sevgiler.

   • Cahide Says:

    Fethiyecim tarak fikri güzelmiş canım. Acaba bu bit tarakları nasıl, özelliği nedir biliyor musun? Yani ondan almasalarda senin dediğin tek başına işe yarar mı?

    • zerdali mişmiş Says:

     sirkeler çok illet birşey..saça sıkı sıkıya yapışık..biti öldürmek çok zor değil asıl mesele sirke ..fethiye hanımın dediği metod mantıklı..ama yinede üşenmeyin kalanları tek tek elinizle çekin..sonra imha edin…

    • elifzeynepabdullah Says:

     bildiğim kadarıyla kel başa şimşir tarak derler ya şimşir tarak, ahşaptan , benzerini sade pazarda gördüm ama onun iki uçlusu, eskiden siyahtı, şimdi otantik hamam takım sergileri veya antikacılarda var galiba, bir ucu daha sık, ince ip dolanarak, ilkokulda yanımdaki arkadaşımdan geçmişti, annem öğretmenle konuşup yerimi değiştirmişti 🙂 öncesinde gaz yağı pamukla sürülüyor diye biliyorum, ve kıyafet ve çarşaflardakinin soğukta havasız kalınca öldüklerini, sonra temizliğinin yapıldığını.
     biri ::)) de asker anılarını anlatıyor, dağlarda günlerce ayağında kalan botlar ve başına gelenler, söz meclisten dışarı, pire itte bit yiğitte bulunur, eskiden bit vardı bu kadar hastalık yoktu, kirli kanı emer diyor, doğruluğu var mıdır bilmem.

     • Fethiye Says:

      Kayınvalidem bana o eski çift taraflı taraklardan Rize’den almıştı. Merkezinde bir cami var, onun kapısında bir amca satıyordu. Onun dişleri de çok ince ve saçın her telini kavrıyor sanki. İşe yarayabilir tabi. Bit tarağı değil o sanırım, eskiden büyük babannemiz (rahmetli) onunla tarardı pamuk saçlarını.

    • Fethiye Says:

     Ben bit tarağının sadece eczaneden satılan bit şampuanlarından çıkanını biliyorum canım. Onlar da çok dayanıksız oluyor. Ben bu tarağın işe yaradığını biliyorum fakat, önce bitleri ve sirkeleri öldürmek için bir ilaç ya da şampuanla yıkamak gerekiyor. Tarak son aşama yani. Bi arkadaş kafurdan bahsetmiş, velilerim de hep bahseder hiç görmedim. Tokası da varmış bunun eczanelerde, bit gelmesin diye önlem bu da.

   • Dilekkk Says:

    Varya nerdeyse kahkaha atacakyim yaa :))) supermis 9 Yasindaki cocik icin yaa mukemmelmis hocam yaa :)))

    • Fethiye Says:

     🙂 Hala anlatıp küser bana kardeşcaazım! Ama insan akıllanır biraz değil mi! Bir keresinde de okula doktorlar gelmiş muayeneye, bizimkinin eline bir reçete tutuşturmuşlar. Hanımefendi reçeteyi babama vermiş, babam da yakın arkadaşı olan eczaneye gitmiş, bit şampuanı olduğunu orada anlamış. Utanmış! 😀 Anneme kızmıştı, bu çocuk niye bitlendi diye!

     • Cahide Says:

      🙂 Söyle de üzülmesin kardeşin. Ben de tıpkı onun gibi sırnaşığımdır 🙂 Sevgimi dokunarak göstermeyi severim. Ne yapalım bizim sevgi dilimizde böyle işte. Gerçi ben ona göre daha kısmetliymişim ki, hiç bit bulaşmadı bana 🙂

   • Selma Says:

    Hayırlı geceler dostlar,Bitanem 2 tane kink verdim ikinci linkte bir ince dişli tarak var,bu taraklar eskilerde çok kullanılan taraklardı bulmak biraz mesele ama Adanada hala tablacılarda sokak satıcılarında bulunur,

    Çocuklugumuzda bizimde saçlarımızda olurdu 86 lı yıllarda ben 6 yaşında iken hatırlarım bizim tavuklarımız keçilerimiz falan vardı ya onlardan yada okuldan mutlaka bir seramonisi yaşardık bulaşırdı,annem o zamanlar bu kadar bitle mücadele olmadıgı için kafamıza sinek ilacını sıkar birde tülbent baglar sonra tarardı beyaz tülbente ölü bitler düşerdi,(ama bu yöntem çok eskilerde KALDI AMAN DENEMEYİN BİZE BİRŞEY OLMADI BELKİ AMA SİZ SAKIN DENEMEYİN)Yada bahçemizde ilaçlama için kullandıgımız DDT diye bir ilaç döker sonra kaynar su ile haşlardı bizi,ah annem benim;)üzerimizde neler denemediki;))
    Şu an eczanelerde bit şampuanları satılmakta kızımda da 7 yıl evvel bit olmuştu o dönemlerde eczaneden aldıgım şampuanla kolaylıkla kurtulmuştum,ve kızımın saçı o kadar uzunki etkili bile sonuç vermişti,
    Canım ben iki isim verecegim sıkıntı olursa isimleri siler öyle yayınlarsın mesajımı,SEVGİLER
    Antibit ve bizim saglık ocagı doktorumuz yazmıştı o zamanlar Ketoral diye bir şampuan,kurtulmuştuk

  • ece Says:

   ingiltere Kraliçesi’nin yeğenleri bile ülkenin en prestijli okulunda bitlenebiliyorsa, kesinlikle utanılacak bişey değil:))) Ben ilkokulda 2 ya da 3 kez bitlenmiştim… İstanbul’da yıllık ücreti 36.000 TL olan en lüks kolejlerden birinde okuyan kuzenim bile o anne-babası mühendis, doktor, üst düzey yönetici vb olan okul arkadaşlarından bitlenmişti.. Eczanelerde satılan bit şampuanı yeterli oluyor bence, kocakarı ilaçlarına çok da gerek kalmıyor, ben her seferinde şampuanla hallettim bu sorunu.. Bir de bit fark edildiğinde saçları mümkün olduğunca kısa kestirmek tedaviyi kolaylaştıryor ve hızlandırıyor..

   • yeliz Says:

    gaz yagını nerden alabılırım saf gaz yagımı bıde surup ne kadar bekletıcem

     • Aslı Says:

      merhaba 🙂 benimde yaklaşık 6 ay boyunca saçlarım bitliydi.Ne kadar piyasada bit şampuanı varsa aldık kullandık ama etki etmedi çünkü saçlarım uzun ve gürdü.anti bit şampuanı 60cl.liği 1 yıkamada kullanıyordum artık saçım pul pul atmaya başladı kepeklerim çoğaldı.Sirke,arap sabunu,ilaçlar vs.. kullandım ama sadece bitleri sersemletti bayılttı o anlık düşenler düştü yinede bitmedi.Sonra annem ;
      yarım çay bardağı rakıyı bir fısfıslı şişeye döktü hiç su felan karıştırmadan bitlerin yoğunlıukta olduğu bölgelere daha fazla olmak üzere sıktı sonra saçımı streçledi ve bende yaklaşık yarım saat kadar bekledim duş aldım.Ve çıkınca öyle bir döküldülerki 2-3 uygulamada hiç bir şey kalmadı sirkeler dahii. ve tabiki de çokta iyi taramak gerekli.Normal bi kozmatikçiden bit tarağı alın sık tarak olduğu için hemen bitler tarağın arasına sıkışıyorlar .
      geçmiş olsun 🙂

      • Titizsoy Mebrule Says:

       merhaba bende torunlarım da bir kaç ay süren bitlenme yaşadım ne duydumsa herşey denedim .bitiriyoruz tekrar çoğalıyorlardı..artık yapacak bişey kalmadı diye çaresizlikle .parametrin die bir sıprey duydum ve hemen eczacıma izah ettim .birtane parametrin sıprey birer tanede bit tokası aldım .eve geldim .sadece bir yıkamada ikizler bitten kurtuldu inanamadım .okullar bitene kadarda tokaları takıyoruz. allaha şükürler olsun üç aydır kurtulduk bit lerden.

       • ece Says:

        evett bizde bir hafta once tanıştık kendileriyle hemen o akşam eczaneden paranit bit-sirke spreyi aldık 44.90 fiyatı.
        kızımın saçları kıvırcık uzun ve cok yoğun.kuru saçı ensenden başlayarak tutam tutam içinden çıkan tarakla tarayıp spreyı sıkıyorsunuz .tüm saçlar bitince komple masaj yapıyorsunuz saç diplerine 15 dakika tutup ıslatmadan normal şampuanla yıkıyorsunuz sonra cok az suyla yıkıyorsunuz.asla soğuk su kullanılmayacak.banyo sonrası da tarayın.olmüş olanlarda geecektir tarağa.sonra her aksam normal şampuan ve tarama.bu kadar…


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: