Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Bit Nasıl Bulaşır? Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuğunda ve kendisinde bit olan  çok kişiden mesaj aldım. Gerçekten bitin bu kadar yaygın bir sorun olduğunu ben de bilmiyordum. Yine son olarak bir kardeşimiz çocuğunun saçındaki bitten bir türlü kurtulamadığını yazınca bu konuyu ayrı bir başlık altında konuşmamız gerektiğini düşündüm.

Şunu belirtmek isterim; Bit sadece kirli insanlara bulaşmıyor. Titizlik hastası bir komşumun kızında bit olduğunu öğrendiğimde bunu daha iyi farketmiştim.

***************************

Büyük ihtimalle siz de daha önce hiç bit görmeyenlerdensiniz. Bu makalenin amacı, herhangi bir bitlenme durumunda, bununla nasıl mücadele edeceğinizle ilgili bilgi vermektir. Şunu unutmayın ki bitlenme yüzünden büyük huzursuzluklar yaşamanıza hiç gerek yoktur. Çünkü bitlenmek sizin pis veya ailenize dikkat etmeyen birisi olduğunuzu göstermez. Bit insanlarda konaklayan bir parazittir ve temiz-sağlıklı insanlarda da görülebilir.

Ön Bilgi

Bitlerin derideki küçük ısırıkları aşırı kaşıntıya neden olan küçük yaralar meydana getirir. Aşırı kaşıntının bir nedeni de bitin tükürüğünün bu yaralara nüfuz etmesidir. Aşırı kaşıma isteği, deride zedelenmeye yol açarken, lenf düğümlerinde de şişme meydana gelebilir.

Bitler nasıl fark edilir?

Başın veya vücudun belli bölgelerinin aşırı kaşınması, bir bitlenmenin ilk belirtileri olabilir. Saçlar çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Dikkat edilmesi gereken sadece bitler değildir. Saçı incelerken saçlara sıkı bir şekilde yapışan bit sirkelerinin (bit yumurtası) olup olmadığı da incelenmelidir. Bitlerin en sevdiği bölgeler, başın üst, yan ve kulak arkası bölümleridir. Bit sirkelerini ve bitler gözle kolayca görülebilirler; fakat bir büyüteç kullanmanız teşhisi kolaylaştıracaktır.

Bit Sirkesi Hakkında.

Bit sirkesi dediğimiz küçük gri-beyaz kabukçuklar bitlerin yumurtalarıdır. Yumurtaların büyüklüğü yaklaşık 0,8-1 mm’dir. Larvaların boyutları biraz daha küçüktür. Bilinmesi gereken önemli bir unsur da, bitlerin 3 farklı aşamada üredikleridir. Her bir nesil arasında en az 18 gün bulunmaktadır. Bit sirkelerinin larvaya dönüşmesi 7 ila 10 gün ve yine larvaların bite dönüşmesi de 7 ila 10 gün sürmektedir. Son deri değişiminden yaklaşık 1 ila 2 gün sonra larvalar artık birer erişkin bit halini almıştır ve üreme süreci tekrar başından başlamaktadır.

Bit sirkeleri saça diplerine yakın bir yerden çok güçlü bir madde sayesinde sıkı bir şekilde yapışıktırlarından normal bir saç yıkamasıyla bunlardan kurtulmak mümkün değildir. Bit sirkelerini kepekten veya diğer küçük maddelerden ayıran en önemli özellik, saça sıkı bir şekilde yapışık olmaları nedeniyle saçtan kolayca ayrılmamalarıdır.

Bit sirkeleri, başın dışında vücudun üst bölümündeki kaş, sakal veya koltuk altı gibi kıllı bölümlerine de yerleşebilirler. Bitlenme çok güçlü bir şekilde yayıldığında, bit sirkeleri başörtüsü, şapka, atkı veya saç bandı gibi giyim eşyalarının kumaş dokularının arasına da yerleşebilmektedir.

Nasıl bulaşır?

Bitler insandan insana, bir kafadan diğer kafaya kolayca geçerler. Başında bit bulunan bir kişiyle yakın temas, oyun oynarken veya okulda başların birbirine yaslanması veya yüze düşen saçların hızlı bir şekilde arkaya atılması dahi bitlerin bulaşması için yeterli olabilmektedir. Başörtüsü, yastık, örtü, tarak, saç fırçası veya tüylü küçük oyuncaklar gibi eşyaların ortak kullanımı da bitlerin yayılmasını kolaylaştıran etmenlerdendir. Dolapların içinde yan yana asılmış durumdaki giyim eşyaları (örneğin, başörtüsü, şapka vs.) aracılığıyla da bitler kolayca bu eşyaları kullanan kişilere geçerler.

Bitlerden nasıl kurtulunur?

1- Bitlerden kurtulmak için bitleri öldüren bir madde kullanmak gereklidir.

2- Bunun için gerekli maddeleri doktorunuz veya doğrudan eczane aracılığıyla edinebilirsiniz.

3- Bitten arındırma müdahalesi küçük bir bebek veya çocuk üzerinde veya hamilelik ve emzirme döneminde yapılacaksa mutlak suretle bir doktora danışılmalıdır.

4- Doktordan veya eczaneden edindiğiniz ilaçlı maddeyi kullanmadan önce paket içeriğindeki prospektüsü baştan sona mutlaka okuyunuz ve talimatları birebir uygulayınız. Ancak bu şekilde etkili bir sonuç almak mümkün olacaktır.

5- Saç ne kadar kısa olursa müdahale de o denli kolay ve sonuç da o kadar başarılı olacaktır.

6- Baş yıkanırken son durulama suyuna mutlaka belli miktarda sirke karıştırılmış olmalıdır. Karışım 5 birim suya karşılık bir birim % 6’lık yemeklik sirkeden oluşmalıdır. Sirkenin, bit yumurtalarının (bit sirkesi) saça tutundukları maddeyi yumuşatma özelliği bulunmaktadır.

7- Baş yıkandıktan sonra saçlar tırnak aralıkları çok dar olan özel bir tarak ile defalarca ve dikkatli bir şekilde taranarak sirkeler ayıklanmalıdır.

8- Bu işlemlerden sonra saçlar bit sirkesi açısından dikkatle incelenmelidir. Anti-bit ilaçlarının yanlış kullanımı, bit sirkelerinin hayatta kalması anlamına gelebileceğinden bitlerin bir iki hafta sonra tekrar ortaya çıkması söz konusu olabilir.

9- Tüm parazitlerden tam olarak kurtulabilmek için, ensenden başlayarak saçlar öne doğru küçük demetler halinde bağlanmalı ve diplerinde bit sirkesi olan kesimler dibe yakın yerden olacak şekilde kesilmelidir. Bu yöntem çok zaman alıcı olsa da, oldukça işe yarar.

Uygulama Hataları Nelerdir?

1- Yağlı durumdaki saça ilaçlı maddeyi kullanmayınız, etkisi yetersiz kalacaktır.

2- Uygulamadan önce saçı yağlandıracak şampuan veya solüsyon kullanarak saçı yıkamayınız.

3- Saçı iyice kurulayınız. Islak saç ilaçlı maddeyi incelterek etkisinin azalmasına neden olmaktadır.

4- Kalıcı ve güvenli bir uygulama olması açısından tüm prosedür 8 gün sonra tekrar edilmelidir. Çünkü hayatta kalmış olabilecek bit sirkeleri bu zaman zarfında larvaya dönüşmeye başlamaktadır.

5- Bitleri yok etmeye yönelik bu uygulama, bitin gelme ihtimali olan tüm ev halkı gibi yakın çevresindekileri de kapsayacak şekilde ve mümkünse aynı zamanda yapılmalıdır.

6- Başarılı bir müdahalenin ardından, özellikle çocuklar belirli bir zaman boyunca düzenli olarak kontrol edilmelidirler. Çünkü yapılan bu uygulama yeniden bit bulaşmasını önlememektedir.

7- Bit bulaşmış veya bitlerden tam olarak arındırılmamış kişilerle yakın temas kurulması, bitlerin tekrar bulaşmasına neden olacaktır. Bitlerin tekrar bulaştığının tespit edilmesi halinde, bitten arındırma uygulaması tekrar yapılmalıdır.

8- İşin en önemli kısmı, bitlerin kaynağının tespit edilmesidir. Öğretmenin veya velilerin bilgilendirilmesi oldukça önemli bir adım olacaktır.

Kullanım eşyaları ve çamaşırlar:

Çoğunlukla bitlerin geldiği yerle doğrudan teması olan eşyalar ve çamaşırlar bitleri veya bit sirkelerinin barındırmaktadır.

Tarak, saç ve elbise fırçası, toka, saç lastiği gibi saç süsleri: İyi bir şekilde temizlenmelidir (örneğin, bit şampuanı ile).

El bezleri, çamaşırlar ve nevresimler, giyim eşyaları, tüylü küçük oyuncaklar birer potansiyel taşıyıcı olabilirler.

En uygun bitten arındırma yöntemleri:

1- Çamaşırlar ya kaynatılarak veya en az 60 °C’de yıkanarak

2- -10 °C ila -15 °C’de bir günden fazla tutarak

3- Ağzını iyi bir şekilde kapatma imkanı olan bir naylon poşetin içinde dört hafta boyunca kapalı tutmak. Bu şekilde bitlerin ölmeleri ve sonradan çıkacak olan larvaların da açlıktan ölmeleri sağlanmaktadır.

4- Odaların, mobilyaların, kitap veya defterlerin bitlerden arındırılmaya çalışılması boşuna bir çabadır ve gereksizdir. Genel olarak bu tür bitlerin her 2 ila 3 saate bir kan emmeye ve aynı zamanda insan vücudunun yaydığı sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu nedenle bitlerin kendi istekleriyle insan dışında bir yere gitmeleri mümkün değildir. Ancak çok güçlü bir bit salgını söz konusu olduğunda yerlerin ve kumaş kaplı koltukların dökülmüş saçlardan iyice temizlenmesi yararlı olacaktır.

Bitlerle Mücadelede Lütfen Şu Hususlara Dikkat Ediniz:

1- Bitler temiz insanlara da geçmektedir. Bundan dolayı gereksiz yere utanmayın!

2- Bit tespit etmeniz halinde derhal bitten arındırma işlemine başlayınız, Mutlak suretle nereden bulaştığını tespit edip okula veya çocuk yuvasına bilgi veriniz! saç biti

3- Bit tespit edilmesi halinde tüm aile fertleri tek tek kontrol edilmeli ve bitten arındırma işlemi tüm aile fertlerine uygulanmalıdır. Aynı durum okul, çocuk yuvası gibi topluca bulunulan yerdeki kişiler için de geçerlidir.
Bitlerle mücadelede en önemli unsur belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere harfiyen uymaktır.

4- Yukarıda anlatılan kurallara uymanız ve verilen önerileri uygulamanız halinde, siz veya çocuğunuz bit istilasında en yakın sürede kurtulacak ve bundan sonrası için biraz daha dikkat göstererek böyle bir sorunla bir daha karşılaşmayacaksınız.

NETTEN ALINTIDIR

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Önemli says:

  Bu bitleri bence kazanc yapmak için bilerek salıyorlar isteseler kesin bir cözüm bulup kökten kazırlar hiçkimseye gelmez bu sayede

 2. ecemnaz says:

  Arkadaslar bende hersene geliyor annem anti bit aldi kullandim gecen sene sonra yine gecmedi sonra camasir suyuyla yapti sirkede kulllandim gecti biraz sonra annemle boyadik sacimi Alllahim bu sene tekrar basladi kasinti bugun banyo yaptim ve uctane bit cikti ne ypmaliyim

 3. Merhaba hanimlar..benimde 5.5 yasindaki kizima anasinifindaki arkadasindan geldi.arkadasinin tepesinde bitler geziniyor yani gozukuyor o derece.ogretmeni nekadar haber ettiysede kadin temizlemeye useniyor galiba e tabi kolay degil bit temizligi..ben çözümü su sekilde yaptim tavsiye edebilirim:oncelikle kizim cok kasiniyordu ve hep bakiyordum ama hic bit vs bulamiyordum.birgun esime dedimki sen feneri tut uyurken ben bakayim.bu arada normal ışıgida actik.fener le sirkeler parladi resmen.sirke varsa bit kesin vardir ama biti bulamadim.tras köpügü ile 1 saat beklettim kizimin saclarini.ertesi gün raid sinek ilaci kullandim posetle sardim kafasini.yikadim tararken sersemlemis 2 bit düsuverdi.fakat ölmemisler..ben dedim bu bit bu yontemlerle gitmez.esimi eczane gonderdim bitless diye sprey aldi.35 tl.posetle saclarini yine sardim 30 dk sonra taradim 3 tane bit ölü geldi taraga.aksama kadar yikamadim aksam banyoda tarakla iyice taradim sonra elma sirkesiyle duruladim.son durulama suyunda.duzlestiriciyke saclarini duzlestirdim.karanfil suyu yaptim spreyle saclarina spreyledim..ve cok sükür bit yok sirkeler ölü elimle temizliyorum.hergun sirkeli suyla banyo yaptirdim saci banyoda taradim bit spreyini 2 gun arayla kullandim.bugun 10.gundeyim simdide bit sampuani aldim ne olur ne olmaz diye 1 haftada boyle onlem alacagim.okula gondermedim tabi 5 gun boyunca.yani sirkeler ölunceye kadar.okula giderkende lavanta kolanyasi suruyorum montuna ensesine falan.sabahlari saclarini karanfil suyuyla islatip tariyorum..ayrica evde ne var ne yok yuksek isida yikadim halilar haric.heryeri camasir suyuyla sildim yatagini odasini falan.evi gunluk supurgeye veriyorim.suyla girgirliyorum..bende saclarimi boyadim.ilacladim…yani Allah yardimcimiz olsun..temizlemek istemeyen usengec hanimlarida hic anlamiyorum yani olan cocuga oluyor.mesela kizimi tembihledim asla o arkadasiyla yanyana gelme diye.napiyim yapmak zorundayim.kizim yeter anne artik temizleme sacimi diye agliyordu.yani cocukta bikti.okula gitmem bit gelir demeye basladi..bu arada bende bir egitimciyim bana bile okulda bit gelmisti 🙂 yani arkadaslar hic tras kopügu falan ugrasmayin.bit ilaci elma sirkesi karanfil suyu lavanta kolonyasi yetiyor.bu arada elma sirkesini kendim yapmistim.gayet dogal yani..zaten gecen yil hep banyonun sonunda elma sirkesi kullaniyordum hic bit falan gelmemisti.bu yil kullanmamistim bit olmaz diye.galiba bende usenmisim..elma sirkesini mutlaka kullanin vede karanfil suyunu.kolay gelsin

 4. Ahhh kendi kötü anılarım geldi aklıma. İlkokul 4te bitlenmiştim. İlaç filan denemiştik ama bi türlü temizlenmedi. Sonra beni erkek berberine götürüp belimdeki saçlarımı traş ettirmişlerdi, çok ağlamıştım. Ve aylarca tekrar bitlenmeyim diye sürekli traş oldum erkek çocuğu gibi. Ama şimdi daha kuvvetli ilaçlar var sanırım, sakın kestirmeyin çocuklarınızın saçlarını. Bir kız çocuğunun makineyle traş edilmesi çok fena.

 5. Saçı mi Kazittim bit kalmaz dimi ve kardeşim de but var onu nasıl geçircez bit gelmesini istemiyorum …

 6. Öncelike size bisey anlatacam bende bitliydim her yolu aradim bulamadim en sonda internete girdim ve baktim ki sirke ile ılık suyu karistirip saciniza surun yaziyordu bende dedim ki ben sadece sirkeyi degilde sirke ve antibit sambuanini kullandim suanda sacimda hic birsey yok cok mutluyum sizede kessinlikle tavsiye ediyorum 🙂

  1. Selam guzelim kac defa kullandin antibit sampuaninibnasil kullandin soylermisin canim kizimin bawindada yzni yarandi bitlenme cvb yazarmisin lutfen

 7. Benim kafamda 2 gün önce çıktı 2 günden beri saçımı bit şampuanı ile yıkadım ve elma sirkesiyle de yıkadım biraz da olsa geçti

 8. Merhaba ablalarim.ben 14 yaşindayim 13 yaşindayken yaz tatilinde boyle birşey farkettik ve bir tanidigimiz ve yengem 2 hafta benim sacimla ugrastilar.haa bide sacim kivircik ve aşirrii gür.neyse kontrol ettik yaptik bu bit şampuaniyla kafamdan abartmiyorum 300 tane falan cikti ee saç gür olunca tam gecti dedim bugun yine kafam kaşindi banyo yaptim bir baktim yine 2 tane bit buldum kafamda.birşey onerin biktim ben bundan

  1. .

 9. nagihan says:

  benim bitim var nasıl kurtulurum

 10. YENİ ÜRÜN BİT YAPIŞKAN BANT KULLANDIM,,,,SİVOL ECZANELERDE SATILMAKTADIR.SONUÇ MÜKEMMEL.

  1. elifcan says:

   duydum bende yeni bir şey çıkmış eczaneden aldım kutunun içinde 8 tane ufak bant var alıp sınıfa sıralara yerleştirdim. bütün çocuklar kaşınıyordu kabus gibiydi. Sınıfımdan uzak olsun bu dönem lütfen.

  2. bastaki bitlerde geciyomu

 11. ben de oldum bit sizin dedinizin aynısını yaptım ama ölmediler

  1. sivol bit bandı kullan,,eczanelerde vardır.

 12. Gizemli Kullanıcı says:

  Arkadaşlar bende bitlendim bu 5. gün ve bitlerden bugün kurtuldum.

  Önce anti-bit şampuanı aldık, sonra o şampuanla saçımı yıkayıp durulamadan önce taramıştık bit tarağıyla ve bitler teker teker tarağa geldi ölü olarak. Sonra bütün yastıkları, örtülrri yıkadık. 3. gün olmuş hala gitmiyorlar bitler, bir türlü bitmedi. Annem gitti 30 tl bit spreyi ve demir gibi bir tarak aldı. Her akşam o spreyi diplere sıkarak yatıp sabah olunca banyo yapıyordum. Azaldılar biraz daha ve şuan hiç yok. Arkadaşlar bitli olmak pis olmamızı simgelemez. Bitler, daha çok beslenebilecekleri yerlere gider. Bu saçlarımızın sağlıklı olduğunu gösterir.

  1. Bende var zor bitli olmak kabus gibi

 13. Arkadaşlar benim bir kardeşim var onda bit var nasıl ve ne yöntemlerle çıkarılır biraz yardımcı olur musunuz 🙆🙆🙆🙆🙆🙆🙆🙆🙆🙆

 14. Buse Nur says:

  Arkadaşlar kafam çok kasiniyordu. Ben başta çok su içmedigimden olduğunu dusunup su icmemi arttirdim ama hala geçmiyordu açıkçası bit gibi bir şeyde basıma hiç gelmediği için hiç aklıma gelmedi.2-3 hafta bu kaşıntı devam etti.bir gün saclarimi yıkarken sacimda siyah bir böceğin olduğunu farkedip anneme gösterdim. Annem iki tırnağı arasında citlatti ve bit olduğunu söyledi gerçekten çok korktum sonraki gun annem antibit sampuani almış onunla sacimi 2-3 seans yikadik ama sadece sacimdaki bitlerin gittiğini sirkelerin ve
  kaşıntinin durduğunu fark ettik.sonra aktardan baybit aldık sacimi onunla islattim ovaladim 15 dakika sonra özel taragiyla taradim ve saçlarımi 8 saat beklettim.sonra yikadim ise yaradığını hissettim çünkü 1 hafta boyunca sacim kasinmadi.1 haftanın sonunda yanı bugün tekrar uyguladim aynı işlemi ve sacimda bit olmadığını farkettik.sacimda sadece biraz ölü sirke var inşallah onlarda yikadigim surece giderler sacimdan gerçekten baybitten ve antibitten memnun kaldim.gerçekten kötü bir şey bit .moralimi çok bozmuştu inşallah bidaha da gelmez saçıma bitle sorun yaşayanlara söylemiş oluyum bu ürünler bende ise yaradı inşallah sizde de işe yarar hepinize iyi akşamlar.

 15. arkadaşlar bu illet bende yıllardır var bir kurtuluyorum bir daha geliyor bundan iki sene önce gelmişti 1-2 ayda kurtuldum busene yazın tekrar geldi 3-5 aydır kaşıntıdan ölüyorum artık bıktım netten bulduğum şeyleri yapmaya başladım sirke yaptım karbonatla yıkadım limon suyuyla yıkadım hayvanlar için bit ilacı bile kullandım + birde normal anti bit şampuan hiç işe yaramıyor eğer saçınız boya ise bit şüpesi varsa boyayın ertesi gün geçiyo bidahada gelmiyo benim boya değil ve saçlarım çok ve uzun bugün bulduğum çözüm kwellada shampoo çok işe yarıyor saçımdan dökülen tüm bitlere ((30)) 1 damla kwellada döktüm hepsi öldü size tavsiyem bu ilacı alın kwellada shampoo çok işe yarıyor geçiriyor artık kurtuldum bitlerdennnnn

 16. Merhaba Benimde Teyzemin Kızının kafasında olmus ev eşyalarıyla felan geçermi veya öldürürek satan alarak kurtula bilirmiyiz.

  1. HAYIR OLMAZ BİTMEZ….

 17. seliin k says:

  Bu kadar kolay mi baska bi cozumu yokmu bunun peki

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: