Müzik Deyip Geçmeyin!

“Zeytinyağını yiyemem aman, basmada fistan giyemem aman, senin gibi cahile ben efendim diyemem aman“…

Kızıma müzik dersinde öğretiyorlarmış bu türküyü. Dinleyince eskilere gittim. Çocukluktan kalma repertuarım oldukça geniştir. Allah affetsin.

Bu türkü nereden çıkmış diye düşündüm öylesine. Zeytinyağını yiyemem aman derken, zeytinyağı yerine margarin veya ayçiçek yağı yeyin, basma fistan giyeceğinize, polyester veya sentetik kıyafet giyin mi demek istenmiş acaba? Yoksa yıllar yılı bu topluma saf yağlar yerine margarin ve katkılı sıvıyağlarını, bu gibi türkülerle mi kabul ettirdiler?

Müziğin hayatımızdaki yeri hafife alınamayacak  kadar büyük. Bir alışveriş merkezine girdiğinizde, çıkana kadar en az 5-6 adet şarkı dinlersiniz. Herhangi bir kurumu arasanız, bir hattan diğerine bağlanma süresince müzik dinlemeye mecbur bırakılırsınız.

Kapımız, telefonumuz müzikli çalar. Müzikli oyunlar, müzikli alfabe, şarkı söyleyen bebekler… Okullardaki müzik dersleri artık çığırından çıkmış durumda. Bel altı şarkıları söyleten, ezberleten, günün moda danslarını öğrenciye belletmeye çalışan bazı öğretmenler!

Oysa bizim çocukluğumuzda çocuk şarkıları pek bir masumdu: Telefonun delikleri içinde… Küçük kardeş, küçük kardeş can, can, can… Öyle aklımıza binbir türlü pisliği sokmayan, çocuk masumiyetini bozmayan şarkılar dinlerdik biz.

Geçen gün, servis bekleyen ilköğretim çağındaki 8-9 yaşlarında çocukların söyledikleri şarkılara şahit oldum:

“Bi güzellik yapsana, gece benle kalsana! Kitabına Uydur Gel Uysa Da Uymasa Da” Yaz boyu, yakındaki parkta devamlı çalan ve sözleri beynimize işleyen bu iğrenç şarkı belli ki çocuklarında beynine işlemiş. Bilmem ne söylediklerinin farkındalar mı? Ama gerçek olan bir şey var ki, şimdi anlamasa bile şarkıların verdiği mesajlar, direkt çocuğun kodlarına yerleşiyor. Beyninin kıvrımlarında yer işgal ediyor.

“liseli vardı ya ah o liseli, kısacık etekli dar elbiseli!”  Gerçekten bazı liseli kızlar dar kıyafetleri, kısacık etekleriyle erkeklerin iştahını kabartmak için çabalıyorlar sanki.

Neredeyse en mahrem yerlerini fütursuzca gösteren kızlar, arkalarından çalınan ıslıklardan, kendilerine yöneltilen salyalı bakışlardan hiç rahatsız olmuyorlar, bilakis haz duyuyor gibi davranıyorlar.

“Masum küçücük bir öpücükten ne çıkar? Kimden ve neden saklanacak!”, “Kim görecek, kim bilecek?” Bunun gibi şarkılar nice ruhu aç kalmış gencin ruhlarına  zehirli bir gıda oldu. Önceleri yüzümüzü kızartan hadiseler, şimdilerde sıradan vakıalar oldu. Artık pek çok genç birilerinin görüp duymasından bile rahatsızlık duymadan, ulu orta sarmaş dolaş olabiliyor, bizi yerin dibine sokabiliyorlar…

Utanma denilen  erdem çoktan rafa kalkmış eski bir hikaye artık…

“Ama evlisin, benim değilsin” diyor bir şarkı. Evliyken başka birine veya evli değilken evli olan birine aşık olmak normalleştiriliyor bu şarkıda.

Bir dizi seyrediyorsunuz diyelim. Yengesine aşık olmuş bir adamın veya eşini aldatan bir kadının  acıklı! sahneleri, yine çok acıklı şarkı sözleriyle izleyiciye sunuluyor. O an arkadan gelen şarkıya öylesine kapılıyorsunuz ki, olayın ahlaksız boyutu sizi pek ilgilendirmiyor hatta sizde onlara acıyor belki de normal karşılıyorsunuz. Siz bunları sıradan bir dizi ve şarkılar olarak görürken, beyniniz gördüklerini sorgulamadan gerçek kabul ediyor.

Romantik bir şarkı eşliğinde izlediğiniz başka bir görüntüde, eşine bir kucak çiçek getiren, kucağına alıp döndüren yakışıklı bir adam cezbediyor sizi. Sevdiğine nasıl karizmatik bakıyor, nasıl anlayış ve muhabbet abidesi. Bu adam tam aşk adamı! Birde kendi eşinize bakıyorsunuz; ne çiçek alma var, ne doğum günü hatırlama! İşten eve, evden işe sıradan bir aile babası işte. Oysa o dizideki gibi bir erkek olsa, romantik sürprizler yapsa, her gün size çiçek alsa, arkadan hep romantik bir fon müziği çalsa hayat ne de güzel olurdu değil mi!!!

Dün annenizin umuruna geçmeyen, aklına bile gelmeyen  ayrıntılar, bugün sizin için eşinizden soğuma sebebi oluyor. Bunda bize dayatılan şarkıların, görüntülerin etkisi yok sanıyorsanız, çok aldanıyorsunuz.

Bir kaç yıl evvel, “Depresyondayım unutuldum, aldatıldım!” diyordu kızlar. Depresyonda olmak moda bir tabirdi. Sanki biraz da övünç vardı “depresyondayım” söylemlerinde… Küçücük kızlar bile ne hikmetse depresyona giriyorlardı. Sevgiliden ayrılmak zaten tam bir baş belası, lanet olası manyak bir durumdu!!

İntihar ettiren, içkiye meylettiren şarkılarda oldukça fazla. “Bu akşam ölürüm, beni kimse tutamaz!” diye yırtınıyordu derbeder bir oğlan! Hayata tutunamayanlar, çatılardan atlayanlar, kendini jiletleyenler… Şarkıların bu gençler üzerinde ne büyük bir etkisi vardı ama çoğusu bilmiyordu…

“Kız hepsi senin mi?”, “o şimdi asker, canı neler ister” gibi bel altı sözleri olan şarkılar gençlerin beyinlerine mıh gibi çakıldı. Evinde TV olmayan, klipten şarkıdan haberi olmayanlar bile, maalesef sokaklarda, alışveriş merkezlerinde bolca dinleyerek ezberlediler bu şarkıları.

Gençlerin neredeyse hepsinin kulağında, bedenlerinden ayrılmayan bir uzuv gibi yapışık olan kulaklıkları var. Durmaksızın şarkı dinliyorlar. Dinledikleri şarkılardaki, bilinçaltı telkinlerle cesareti, cinselliği, umursamazlığı, bencilliği, saygısızlığı öğreniyorlar…

Çocuklar gençler harcanıyor. Körpecik beyinler yağmalanıyor. Sorgulamadan nice pisliklerin yavrularımızın beynini işgal etmesine izin veriyoruz.

Bir haber sitesinde güya yetenek programından bir video vardı. 6 yaşındaki bir çocuk yabancı bir klipteki şarkıyı söylemeye çalışıyorlardı. İzleyenler, jüri üyeleri çığlık çığlığa. Alkışlar tezauratlar havada uçuyor. Sanki ortada bir palyaço var da, herkes yırtınırcasına gülüyor. Anne oğluyla gurur duyuyor. Çocuk kendisini  şarkıya o denli kaptırmış ve zaten o kadar çok dinlemiş ki, bütün hareketleri aynı şekilde yapmaya çalışıyor. Karşısında kocaman bir ekranda oynayan iğrenç bir klip. Çocuğun bir taraftan klipe bakıp, bir taraftan da tıpkı kliptekiler gibi pantolonunu indirmeye çalışması gözlerimi yaşarttı…

Pek çok anne baba sadece dünyalık çocuk yetiştirirken, çocuklarının ahiret hayatını berbat ediyor. Evindeki TV de müzik kanallarını engellemeyen, dizileri, klipleri, reklamları, çocuğuna rahatça izleten anne babalar çocuğunu diri diri toprağa gömen cahiliye insanından çok daha zalim ve çok daha cahildir!

Bu klipler ana okullarında, veda programlarında, doğum günlerinde sürekli çocuklara dinletilip izlettiriliyor. Batıl olan herşeyi çabucak kabul ediyor, hayatımıza bu zehirleri sorgulamadan dahil ediyoruz.

Bu müzik klipleri gelişigüzel hazırlanmıyor. Her bir hareket, her bir kıyafet, kullanılan renkler,anlık görüntüler hepsi bilinçaltına farklı mesajlar veriyor. Kliplerde sapıkça görüntülerin bu kadar çok olması gençlerin beynindeki ahlak algısını zayıflatıyor. Dün sadece kötü yolda olan veya pavyon kadınları giyer diye bildiğimiz süper mini etekleri, alabildiğine dekolte kıyafetleri şimdi sıradan ev hanımları ve öğrenci kızlar da giyiyor. Yazık ki, kimin ne olduğunu anlamamız imkansız hale geldi…

Anne babalar olarak, öncelikle kendi evimizde İslam-i bir yaşantıyı hakim kılmaya çalışalım. Evlerimizde haramlara müsade etmeyelim. Pek çok inançlı diye bildiğim ailenin evinde bile çocukların rahatça klip, reklam izlediğini görüyorum. Bu basit bir mesele değil. Bu klipler, şarkılar çocuk avutmak için kullanılamayacak kadar zehir yüklü şeytani oyunlardır.

Müzik deyip geçtiğiniz, çocuğunuza rahatça dinlettiğiniz bu lakırtılar, toplumda onarması güç tahribatlara yol açıyor. Allah Teala bizleri; şeytanın, farkettiğimiz veya farketmediğimiz tüm tuzaklarından muhafaza eylesin. (Amin)

137 Comments

 1. Super super tam isabet anlatmissiniz icinde bulundugumuz acinacak halimizi keske herkes boyle dusunse….😢

  Cevapla

 2. Gercekten cok haklisiniz 5.sinifa giden bir cocuk olarak yazinizi cok anlamli buldum bu yazidan sonra klip veya acik sacik seyler izleyip dinlemiycem simdi dusundumde o kelimeler sozler nasilda sahte nasilda yalanmis beynimizi yikadiklarini simdi anladim bana bu gercegi gosterdiginiz icin sagolun ben imamhatibe gitigim halde her gun evde disarda elimde MP3lerle geziyordum ama bu artik olmayacak ayrica yarin girecegim PYBS sinavini kazanmam icin dyalarinizi bekliyorum!♥

  Cevapla

 3. KIZIM DA HADİSE DENİLEN İĞRENÇ KADININ ŞARKILARINA DA KENDİSİNE DE HAYRAN.O KADINI HİÇ SEVMİYORUM.ŞUH KAHKAHALAR HAREKETLER FALANNERDEN ÖĞRENDİN BU ŞARKILARI DİYORUM SERVİSTEKİ KIZLARDAN,OKULDAKİ KIZLARDAN DİYOR.AŞKIN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN BU TÜR ŞARKILARI ONLARIN O MASUM AĞIZLARINA YAKIŞTIRAMIYORUM HİÇ.

  Cevapla

 4. Cahide abla merhaba.ilk defa yazıyorum.Çok etkileyici bir yazı olmuş.Başlığı görüp okuyunca kendimi sorguladım.Ben 26 yaşındayım.Kendimi bildim bileli yabancı müzik dinlerdim.Yabancı dilim iyi olduğu için artık çoğu şarkıda ne demek istiyor anlıyordum.Geçen sene bu şarkılardan bir tiksinti geldi.Ne kadar anlamsız,boş şeyleri dinliyorum,dilime doluyorum diye. Kulaklığım olmadan evden çıkmazdım.Sonra yerli şarkılar dinleyeyim dedim ama %90 ının yabancı şarkılardan farkı yok.Ne kadar edepsizlik var hepsini alıp kendimize empoze etmişiz.Artık bir yere giderken kulaklığı yanıma alsam da dinleyesim gelmiyor.O artık dinlemediğim şarkılar bilinç altıma öyle yerleşmiş ki bazen sabah uyandığımda kendimi bir şarkı söylerken buluyorum.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Biz televizyonu az izleyen bir aileyiz.Ahlak bozucu ne kadar kanal varsa hepsini sildik.Milletçe aptallaştırılıyoruz. Ancak Allahın yolundan gidilirse birşeyler düzelir.Yarın mahşerde Allah(cc) verdiği uzuvlardan hesaba çekecek.Biz susacağız göz konuşacak,kulak konuşacak… Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun…

  Cevapla

 5. bende aynı konudan muzdaripim ablacığım çocuklarımızı müziğin içine ister istemez bırakıyoruz evde dinlemesek okulda dinlemeyen söylemeyen yok müstehcen kelimeleri ağzında duyuyoruz..bu arada merve hanım savunduğunuz kişinin okulunda okuyor kızım bu sene gitarı,kemanı,neyi hepsi klüp dersi olarak bigüzel öğretiliyorr bizzat öğretmenleri tarafından..engel olamadım işta gitar diye tutturdu kızım..evde bigüzel çalıyor dandiri dangiri..yağmurdan kaçarken doluya tutulmak misali.!!!.,dinletiyoruz, ,dinletmesen baskı yapmıyayım sonra büyüdüğünde ben kısıtladığım için özgür olunca yapamadıklarını yapmak ister diyorum,..islami ölçülere göre yaşasak,giyinsek bile (şahsım adına buda benim eksikliğim)diye düşünüp kendikendimi yiyiyorum engel olamıyorum..Allah banada buradaki çocuklarını islamla doyuran kardeşlerimin imanı gibi iman versin nediyeyim:(

  Cevapla

 6. cahide hanim allah razi olsun yaziniz gene mükemmel. önceden ilahi dinlerdim simdilerde hos gelmez oldu sanki günahi daha fazla iki cihan günesi Peygamberimiz(SAV)kaval sesine kulagini tikamisken bizler oyun havasi esliyinde onun ismini söylüyoruz Allah affetsin bizleri hesabini verebilecekmiyiz

  Cevapla

 7. süper bir konu yakalamışsınız ağzınıza yüreğinze sağlık hemen 25.kareye değinmek istiyorum belki duymuşsunuzdur yani İlluminati sanatı bu 25.kare gerek reklamların, gerekse o masum zannettiğimiz çocuklarımıza izlettiğimiz çocuk çizgifilmlerin, dizilerin hepsinin altında bu sanat kullanılarak maalesefki çocuklarımızın, gençlerimizin hatta biz büyüklerin beyinlerini tabiri caizse yıkayarak örfü ananeyi, edebi, hayayı ortadan kaldırıyorlar mesela bilim adamları başta olmak üzere bende aynı fikre katılıyorum çocuklarınızı 3 yaşına kadar televizyonlardan uzak tutun diyorlar çünkü 3 – 6 yaş grubu çocukların tam her şeyi kapma ve 25.kareyi beyinlerine yerleştirme yaşı olarak tanımlıyorlar ve ne yazıkki toplumu böylece dejenere ediyorlar. Ben bu sayfaya ilk defa dorum yazıyorum ve burda muhakkak anne ve babalar olduğunu tahmin ediyorum çocuklarınızı televizyonlardan ve cep telefonlarından mümkün olduğunca uzak tutun.

  Cevapla

 8. çok güzel bir video ben çok fazla müzik dinleyen birisi değilim dinlediğim zaman da kaliteli türk sanat ve diğer bazı türleri dinlerim ama benim beynim de ve yüreğimde devamlı zikir olmasına gayret ediyorum hiç olmadık ortamlarda aslında benim dilimde zikir vardır bu videodan sonra daha da dikkat edeceğim teşekkürler cahide kardeşim

  Cevapla

 9. bu videoyu izledim ve çook etkilendim.söyledikleri çok doğru.
  ama birçok yorum yapan kişileri okuyunca izlemediklerini anladım.

  cahide hanım rica etsem tekrar yayınlar mısınız??yorum kısmının ortalarında kaldığı için farkedilmemiş olabilir.bir de yorumların en sonunda olsun 🙂

  Cevapla

  1. Ben Allah rızası için bu konudaki 2 videoyu ayrıca yayınlayacağım inşaAllah. Herhangibiri kardeşimizin bugün verdiği video da çok etkileyiciydi.

   Cevapla

  1. Gülaycığım klavyendeki Ctrl tuşuna elini basılı tutarak farenin yuvarlak kısmını çevir. Bu şekilde ayar yapabilirsin.

   Cevapla

 10. ablacım google dan sitene girmek istediğimde hala süt reçelli kurabiye tarifin gözüküyor.Bir sürü şey ekledin ama güncel gözükmüyor.Bende hotmail den girip baktım

  Cevapla

 11. Cahideciğim yine çok güzel bir noktaya değinmişsin seni tebrik ediyorum ve katılıyorum. şunu söylemek istiyorum ki müzik çocukluğumuzdan beri içimize öyle işlemiş ki son yıllarda yapılan şarkılar türküler bizi rahatsız etsede dinlemeden duramıyoruz gibi de bir durum var ama ben buna çareyi Sagopa Kajmer ve Kolera dinleyerek en azından günaha değilde doğruya Hakka yönelmenin anlatıldığı harika nesirlerin olduğu doğru düzgün bir müslüman sanatçıyı dinleyerek kendimi avutuyorum. bilmeyenler için şunu söyleyeyim rap müzik yapan bir sanatçıdır.
  mesela Düşersem Yanarım isimli parçasında sırat köprüsünü anlatmaktadır. aşağıda nakarat kısmını paylaştım k,i küfür için çalışanlar nasıl her fikirlerini aşkla yaymaya çalışıyorsa Sagopa’da bu anlamda bizim sesimiz ve bizden biridir demek istiyorum.

  İncecik ip üzerine koca ayaklar bindi, nefsim içine sindi.
  Kirpiklerim titremekte korkularımdan, düşersem yanarım.
  O kadar içime sindim ki, vinç getirsen kalkmaz başım,
  Yov! Gömün burada canlı naşım,
  İç çekmekten düşünmekten ağardı saçım,
  Düşersem yanarım.

  Cevapla

 12. İbni Ömer RadıyAllahu Anhın kölesi Nafi anlatıyor: İbni Ömer’in peşinden gidiyordum. Kaval çalmakta olan bir çobana rastladık. İbni Ömer hemen ellerini kulaklarına tıkayarak yürümesini hızlandırdı ve bana Ey Nafi! Bir şey duyuyor musun? dedi. Ben dehayır dedim. Bunun üzerine ellerini kulaklarından çekerek şöyle dedi:Bir gün Rasulullah (S.A.V.) ile beraberdim. O da bunun gibi bir şey işitince böyle yapmıştı.(Ebu Davud) Müfessir Kurtubi Rahmetullahi Aleyh, İbni Ömer’den bu rivayeti naklettikten sonra şöyle diyor: “Böyle bir ses karşısında bile onlar bu tür bir tavır takınıyorlarsa, çağımız şarkı ve çalgı aletleri karşısında durum ne olur?!

  Cevapla

 13. türk çizgi filmlerindeki şarkılar da hiç masum değil.durup sözlerini düşününce insan çok şaşırıyor.şarkılarda en büyük amaç içki ve zinayı normalleştirmek.

  Cevapla

 14. özellikle servisler içler acısı.normalde evlerinde o tarz müzikler dinlenilmeyen bir çok çocuk-genç servisler sayesinde bir o tarz şarkılarla tanışıyorlar.
  bir çoğu hatta hepsi gerçektende edep dışı.adem güneş bu tarz şarkıların gençlerde ve çocuklarda cinsel dürtülerini hareket geçirdiğinden bahsetmişti.

  erken ergenliğe bile neden oluyormuş.
  marketlerde vb.dinlemek zorunda mıyız???

  ayrıca cahide hanım oğlunuzu tebrik ederim.maşllah.Allah nazarlardan korusun.

  Cevapla

 15. sana aylar önce yazmıştım bu servisteki müzik meselesini bütün deprasyonlu şarkıları biliyordu kızım kuranı dinlese kesin ezberlerdi çocuğum şimdi de müzikle ders çalışıyor ikna yoluyla engelleyeceğim artık bir şarkının sözleri vardı cennete değişmem saçının telini diyordu apaçık şirk ve isyan bu eşine tapmayı da tabu haline getirdiler zaten hayatta en önceliğimiz miş gibi ben zaten özel gün falan kutlamıyorum anneler günü dahi kutlamıyorum ben de biraz ayrık otuyum müzik evet seviyorum müstehcen olmayan isyan olmayan müzikleri seviyorum klasik müzik çok severim bu durumda yine de günahkar olur muyum acaba ki caz türkü içinde isyan olmasında

  Cevapla

 16. Kardeşim bir paket sigaraya,bir cep telefonuna 20 tl ye bir öğünlük yemeğe kızların kendilerini erkeklerin kucağına attığından bahsedince beynimde şimşekler çaktı,kalbimde tarifsiz acılar başgösterdi

  Cevapla

 17. Ben bu konuda şanslıyım müzik dinlemeyi hiç sevmiyorum.Bazen müzişk ruhun gıdasıdır laflarını duyunca yada aklıma gelince kendimi müzik dinlemeye zorlardım.Meşerse benim ruhum sevmezmiş böyle şeyleri.Şimdi buna şükretmek için önümde hiç engel yok.Çocuklarım konusundada şanslıyım oğlum hiç sevmiyor bazen çizgi film falan izliyor onada hayır diyemiyorum çünkü bende evimle işimle yemekle uğraşırken bazen beni çok zorluyor.Ama son zamanlarda oğluşumla mutfağa girip beraber bulaşık yıkıyoruz yemek yapıyoruz oda bana yardım ediyor.Bulaşıkları yerine yerleştirirken onu tezgaha çıkarıyorum o bana veriyor ben yerine diziyorum yemeğimi karıştırıyor öyle işte.
  Lakin kızım son zamanlarda(bundan dolayı senin bu konuda yazı yazmanı isteyecektim bitanecim)okulda arkadaşlarının gitar keman bağlama kurslarına gittiğinden badminton mudur nedir sporu ile uğraştıklarından bahsedip gitar kursuna gitmek istediğini söyledi.Sırf çocuklara bunu aşılamak için halk eğitim merkezlerinde bu kurslar ücretsiz veriliyor.”Hayır” derslerine odaklan dediğimde bozuldu.Bu yazını okutup videoyu izleteceğim inşAllah beni anlar kuzucuğum.
  Erkek kardeşim üniversitede okuyor ünv.okuyan kızların(hepsini aynı kefeye koymaktan kendimi tenzih ederim)çoğunun ahlaksız davranuşlarından zaman zaman bahsedyor.Toplum o kadar bozulmuşki bir konuda fikrinizi almak istiyorum.Etrafımdaki herkes evlatlarının ünv.okuyup bir yerlere gelmesini isterken bense kızımın liseden sonra okumasını istemiyorum.Tabiki iyi yetiştirilen bir evlat sizi utandırmaz ama etrafta o kadar çok ahlaksız çocuk yetişiyor ki kızım olmasada onu bulan birilerinin olacağı düşüncesine girince moralim bozuluyor.Bzende kızımın yanında okuma konusunda gevşek konuşuyorum yani kızımı bir nevi okumasanda olur tavrı ile okulundan okumaktan soğutuyorum.Bilmem doğrumu yapıyorum.Hayat şartları çok zor bize atadan deden miras kalmadıki rahat bir hayat yaşayıp evlatlarımıza iyi birşeyler bırakalım.Yani okusada okumasada dert.Okuyup okulunu en güzel şekilde bitirse bu kez çalışsa işyerinde bazı olaylara maruz kalıyorlar.Yani sakal bıyık mevzu.Bana fikri olan bacılarım varsa cevap yazsınlar lütfen.Ne yapsam acaba.Maddi yetersizliğimizi düşününce okusun adam olsun ekmeğini kendi kazansın diyorum,öte yandan toplum çok boz<uk Allah hayırlı bir eş karşısına çıkarsın evinde otursun Rabbine kulluk etsin diyorum.Ne bileyim işte öyle:((
  Okuyup bir yerlere gelen çocuklar biz<im akrabalarda adam oldu ile nitelendirilirken okumayana ise aptal muamelesi yapılıyor.Sırf bu yüzden görüştüğüm 2-3 akrabam var.Gerisine çok özel durumlar dışında gitmiyorum görüşmüyorum bile.Doğrumu yapıyorum yoksa yanlışmı.

  Cevapla

  1. Selma kardeşim benim nacizane fikrim sen niyetini halis tut rızkı veren Allah birgün bir kızım olursa okul konusu muallakta yani evden okutmayı düşünüyorum şartlara bağlı yani bırak ünv. açıkçası bu konuda katıyım..

   Cevapla

 18. selam aleyküm cahide ablacım naslsn.geçenlerde bende tv de izlemiştim .80 dARbesinden snra bjr sürü şarkı yasaklanmış.bu şarkılar şöyle birde bunlar günümüze göre en masum şarkılar.aklıma kalanlar şöyle :arkadaşım eşek,ikinci bahar yaşıyor ömrüm,ada sahillerind beklirum bunlar aklımda kalanlar.yazarı ermeni olan şarkılar.içinde deniz geçen şarkılar. hatta coşkun sabah o dönem tv ye bile çıkmamış ermeni diye.bi sürü varda aklımda kalanlar bunlar.ya neredenereye ablacım ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN BENÇOK KORKUYORMBU GİDİŞHATTAN ÖZELLİKLEDE ÇOCUKLRIM İÇİN…….!!!!!!!

  Cevapla

  1. dogrulugunuza katiliyorum ozelliklede cocuklar konusunda.Bazen benim bile duydugumda utandigim sarki sozleri var.Ama bazi arkadaslar fazla abartmis.Icinde Allaha sirk kosulmuyor insani kotuluge surukleyici sarhos edici bir etkisi yoksa ve zamaninizdan calmiyorsa bence bir mahsuru yok.Herseye haram gozuyle bakip yasak koymaninda bir anlami yok,Cocuklari tv den uzak tutalim en onemli sey bu iyi geceler

   Cevapla

   1. Kimse kendi istegiyle muzige haram degip yasak koymuyor,Allah Teala kendisi ve Rasulu yoluyla bunun helal olmadigini bize bildiriyorsa,bize ona inanmak kabul etmek duser,o kadar sahih hadisler var caiz olmadigina dair. Bize bu deliller geldikten sonra kendi fikrimizin ne anlami var ki zaten? Cahide ablanin Dedigi gibi dahA konu devam edecek delilleriyle sunulacak konular.. anlamiyorum siz kafamiza Gore mi helali harami belirledigimizi dusunuyor sunuz!
    Cocuklar o zararsiz dediginiz sarkilari muzik esliginde dinleye dinleye kulaklari muzige alisacak,buyuduklerindede muzigin etkisiyle sarki nasil olursa olsun bu onlari pek ilgilenirmeyecek,muzigin guzelligiyle dinleyeceklerde dinleyecekler… Onlemi Genc yastayken almak lazim,agac yasken Egilir..

    Cevapla

    1. Ne Kuran ne sahih hadiste muzigi gunah sayan bir kayit bulunmamaktadir.Ama gunumuzde muzigin icra edilis sekline duyulan tepkiden dolayi bu kaniya variliyor.Gunah olmayan birsey gunaha bulastirilarak yapilmissa bu seyin aslinin gunah sayilmasini gerektirmez.dikkat edilmesi gereken sey dinlenilen muzigin icerik olarak islama aykiri olmamasidir.icinde sirk kufur gibi unsurlari tasimamali ahlaki degerleri hice sayacak anlam ve goruntuler olmamalidir.Hz Aise ve Ibni Abbas tan rivayet edilen Buhari,Muslim,Nesai,musnedde yer alan hadislerde peygamberimizin calgili eglenceye musaade ettigi rivayet edilmektedir.

     Cevapla

      1. Herhangi biri kardeşim, öyle zannediyorum ki sende sağlam kaynaklardan deliller vardır. Eğer yanılmıyorsam, bizi aydınlatmak adına bir yazı hazırlayabilirsin. Ben de hem kendim için, hem bilmeyen kardeşlerim için bu yazıyı yayınlarım. Sağlam deliller olursa zaten hiç bir kardeşimiz karşı çıkmaz kanaatindeyim…

       Cevapla

      2. yorumlarinizi okuyup cevap yazdim ama gonderememisim galiba.Kuranda muzigin yasakligina dair acik bir hukum yok zaten.Hadislerde ise tum kaynaklar bende yok ama numaralarini yazacagim sizde varsa bakin lutfen Buhari c.2,s.3 c.4 s.140 Muslim c.2,s.605 Nesai c.3,s.59 Musned c.1,s.391 Helal ve haram koyma yetkisi yalnizca Allaha aittir.

       Cevapla

       1. Helal ve haram koyma yetkisi sadece Allah’a ait olduguna inandiginiz icinmi hadis kitaplarini alma geregi görmediniz? O zaman kendi inanmadiginiz kaynaklardan bize niye delil sunuyorsunuz anlamadim dogrusu. Hadisler ancak Allah Resulu sallahu aleyhi veselleminde helal ve haram koyma yetkisine sahip olduguna inananlari baglar. En iyisi siz bu konuya hic müdahil olmayin. Hic şık olmuyor.

        Cevapla

        1. aslinda ben yanlis yerden basladim bizim tek sorunumuz tevhidi anlayamamak.Tevhid demek Allahi birlemek demek.Cahiliye donemindekilerde Allahin varligina inaniyorlardi bizde inaniyoruz.Alahin yaninda bir suru ilahlari vardi tastan tahtadan yaptiklari ama simdi putlarin sekli degisti tevhide sirk bulastirdik Allaha inaniyoruz diyoruzAma Allah diyorki insanlarin cogu sirk kosmadan iman etmezler sirkli inaniyoruz farkinda degiliz.peygamber efendimiz sirkin tarifini yaparken <<<<o karanlik bir gecede siyah bir tasin ustunde giden kara bir karincaya benzer diyor.<sirke dusmemek icin Allahi geregince taniyor ona osekilde iman ediyormuyuz.Kuranin bize anlattigi tevhide bir bakalim.Yerde ve gokte mulk onundur malini diledigine verir dilediginden alir.Insanlarin ac ve issiz kalma korkusu Allahin emirlerini yerine getirmekten ali koyuyorsa Allaha sirk kosmus sayilir.Malini kendi akli ve bilgisi sayesinde kazandigini iddia ediyorsa sirk kosmus sayilir.Yerin ve gogun egemenligi ona aittir.Hukmu okoyar isleri idare edip duzenler.bazilarinin soyledigi gibi egemenlik milletin degildir hukum koyma yetkisinide kimseye vermemistir´´Allah hukmune kimseyi ortak etmez´´Helal ve haram koyma yetkisi sadece ona aittir peygamberimizin dahi buna yetkisi yokken gunumuzde seyhlerin velilerin din buyuklerinin her soylediigi tartismasiz dusunmeden bir emir olarak telakki edenlerde sirke dusmektedir.Yahudiler ve hiristiyanlar hahamlarini ve rahiplerini Allahtan baska ilahlar edindiler ayeti geldiginde eski bir hiristiyan olan sahebe ya rusulallah biz onlari ilah edinmezdik dedi resulallah siz onlarin helal dedigine helal haram dedigine haram demezmiydiniz dedi.Gaybi ondan baskasi bilmez buna peygamberde dahildir´´gaybi bilseydim cok hayir yapardim kotulukte bana dokunmazdi´´diyor efendimiz.Allahtan baskasina guvenmek ondan baskasindan yardim beklemek ondan baskasini cok sevmek insani sirke goturur.Tevbe 24

 19. Allah senden razı olsun cahıdem vede sonumuzu evlatlarımızın sonunu hayırlı kılsın ınsallah okadar kötü bı dunyakı sadece muzık degıl neye el atsan berbat her şey onceden hep uzattı ama sımdı en yakınlarımızda herseyı duyar oldun böyle bır hayatta evlat büyütmek çokmu zor cahıde abla bı kerede benım yazıma karşılık verırmısın sankı bosa yazıyorum gıbı hıssedyrumda benm ıcın onemlısın

  Cevapla

  1. Aaa hiç duvara konuşuyor gibi olmuyorsun canım. Seni okuyan binlerce insan var. Ben de okuyorum ama herkese cevap veremiyorum maalesef. Evlat büyütmek elbette kolay değil, ama bu da anneler olarak bizim cihadımız. Elimizden gelen gayreti gösterirsek, Rabbimiz de bize yardımcı olur. Buna yürekten inanıyorum…

   Cevapla

 20. S A hayırlı akşamlar allaha şükür bizde öyleşeyler dinnenmez ama alışverişlerde çok var onun sebebide şarkıdinlerken yapılan alışveriş dahaçok oluyormuş insan dalıyomuş alış verişe onun için müzikçalıyor heryerde allah yardımcımız olsun inşallah

  Cevapla

 21. Mezdeke yerine sesli kitap

  Geçen hafta bu köşede, okul servislerinin eğitimin bir parçası olması gerektiğinden bahsetmiştim. Ebeveynlerin araçların modeline dikkat ettiği kadar, çocukların o servislerin içinde neler yaşadıklarına da özen göstermesi gerektiğinin altını çizmiştim.
  İyi ki çizmişim. Bu yazıdan sonra aldığım geri dönüşlere baktığımda gördüm ki, okul servisleri eğitimin görünmeyen bir yarasını oluşturuyor.

  İşin acı tarafı, ebeveynler bu yarayı görüyor; ama çok da yapacak bir şeyleri olmadığı için gözlerini kapatmış durumdalar. Ta ki ciddi bir sorunla yüz yüze gelinceye kadar…

  İşte size iç acıtıcı bir örnek:

  “Adem Bey, yazınızdan sonra bu konuyu sizinle paylaşma ihtiyacı hissettim. Geçen yıl kızım, hep servisteki olumsuz atmosferden bahsediyordu. Ama bizim asıl şok geçirmemize sebep olan olayı okullar kapanmadan bir hafta önce yaşadık. O gün kızımın saçlarını özenerek bağlayıp okula yolcu etmiştim. Okul dönüşünde ise saçları açılmış, ter içinde kalmıştı. Eve gelince ‘Ne oldu kızım? Bu ne hâl?’ diye sorduğumda, ‘Anne hani okullar tatil olacak ya… Servisçi amca Mezdeke’yi açtı… Hostes abla da hadi kalk oyna dedi… Ben de servisin içinde oynadım, herkes de beni alkışladı.’ deyince kanım dondu… Aracın içindeki küçük bir boşlukta dansöz gibi oynatılan kızım, servisin ani bir manevrasıyla savrulup düşebilirdi. Sinirimden kendi kendimi yedim. Ertesi gün duyarlı olduğunu düşündüğüm okul yönetimiyle bu konuyu konuştum ama derdimi tam anlatamadım. Anlatamadığım gibi bir de adım ‘problemli anne’ye çıktı.”

  Bir başka anne ise okul servisi tecrübesini şöyle anlatıyor: “Hocam, biz ailecek araç içinde emniyet kemerini mutlaka takarız ve bu güzel alışkanlığı küçük yaştan itibaren oğlumuza da kazandırdık. Ama maalesef bizim yıllar süren bu eğitim kazanımımız bir haftalık okul servisi sürecinde yıkıldı gitti. Oğluma servise bineceği ilk gün sıkı sıkıya tembih ettim emniyet kemerini mutlaka taksın diye… Akşam olup servisten aldığımda, ‘Emniyet kemerini taktın mı oğlum?’ diye sordum. Oğlum ilk defa bana karşı öfkeli bir ses tonu ile ‘Bir daha bana emniyet kemeri deme anne! Herkes benimle dalga geçti.’ dedi… ‘Neden oğlum? Ne oldu ki?’ diye tekrar sorduğumda, ‘Serviste emniyet kemeri takılmazmış… Servisçi amca 20 yıllık şoförmüş, korkmama gerek yokmuş… Eğer emniyet kemeri takmak istersem uçakla yolculuk yapmalıymışım.’ dedi. O gün bugündür çocuğum kendi hususi aracımızda dahi emniyet kemeri takmaz oldu…”

  Onlarca örnekten birkaçı idi bunlar…

  Evet, bu örnekler sorunun bizzat kendisi… ‘Peki, çözüm için ne yapılabilir?’ diye düşünürken, Zaman Gazetesi’nde Emel Temizay imzalı bir habere rastladım. Haber içeriğinde NT Genel Müdür Yardımcısı Fatih Pancar, Kayseri’de uygulanan sesli kitap projesinden bahsetmiş. Pancar, ‘Sesli Kitap’ projesi ile ‘100 Temel Eser’i Kayseri’deki tüm okul servislerine dinlettiklerini aktarmış. Bu proje sadece Kayseri ile de sınırlı kalmamış, Türkiye genelinde 4 bin 400 servis aracında hayata geçirilmiş…

  Ne denir buna bilmiyorum! Yukarıdaki olumsuz örneklerden sonra NT’nin bu duyarlı projesine şapka çıkarmak gerekir. Anca, Kayserili ‘dehası’ ile ortaya çıkan bu proje burada kalmamalı, il il yaygınlaştırılmalı. Sadece ‘100 Temel Eser’ değil, yol boyunca ‘Mezdeke’ çalıp çocukları oynatmak yerine, olumlu davranışlar kazandırmak için hazırlanmış, ‘radyo tiyatroları’ dinletilmeli.

  İşte bu bir toplumsal duyarlılıktır.

  Veli-okul işbirliği içinde geliştirilecek olan ‘Eğitim Serviste Başlar Projesi’ servis araçlarındaki bu çirkinlikleri önleyebilecek bir reçete olabilir. Çocukların yol boyunca ‘kaba, çirkin’ sözleri işitmeleri ya da trafik kuralları ile ‘dalga geçen’ konuşmalara şahit olmaları yerine okul yolunda eğitimi başlatmış oluruz.

  Ben inanıyorum ki böylesi kaliteli bir hayatı, bizim ülkemizin çocukları da hak ediyor. Yeter ki yetişkinler çocukların neler yaşadığını görebilecek duyarlılığa sahip olsun, böylesi duyarlıca hazırlanan projelere candan destek çıksınlar.

  adem güneş (aksiyon dergisi)fd

  Cevapla

 22. Selamun alekum kardesler, toplumumuzu uyusturan en önemli afyonlardan biri olan müzik konusunu gündeme tasidigin icin Allah senden razi olsun kardesim.
  Bazen bende dinim hususunda düsünürüm kendi adima, özelliklede cocuklarim adina neler yaptim, yapiyorum diye. Gözden gecirdiklerimin icinde bana en önemli gelenlerden birini kendimi ve ailemi müzik denen illetten korumak, mümkün oldugunca hayatimizin hicbir anina girmesine izin vermemeye calismak oldugunu görüyorum. Hamdolsun Rabbimeki beni bu konuda cocuklarimla imtihan etmedi. Onlarinda tek müzik anlayislari Kur’an ve calgi aletleri kullanilmadan sadece ses ile söylenen dini duygularini kabartip onlari mücadeleye tesvik eden sözlerden ibaret olan nasitler (ilahiler). Ve ayni zamanda görüyorumki kardeslerim kendimi ve ailemi müzikten uzak tutmaya calisarak otomatik olarak bir cok hayasizliktan, cirkinlikten ve yanlistan uzak kaldigimizi düsünüyorum. Cünkü bu müzik denen illet öyle bir hastalik ki bunun sirayet ettigi kalpleri ne hale getirdigi günümüzde apacik ortada.
  Bugün malesef toplumumuzdaki insanlarin cogunlugunun kalpleri hasta kardesler. Hasta kalplerin yönlendirdigi zihinlerde hasta. Bu hastaligin baslica sebebide müzik.
  Hastalikli kalplerin ve zihinlerin sahiplerinden nasil hakiki bir kulluk beklenebilir ki?
  Bu hastalikli hal ile dogrulari ne kadar anlayabilir ki?
  Zaten son raddeye kadar müzikle dolu olan kalp ve zihinlerine hangi hakikat yerlestirebilir ki?
  Bu konu ile alakali Ibni Kayyim Rahimehullahin tesbitleri cok muhtesem kardesler sizinle paylasmadan edemedim.
  Ibni Kayyim Rehimehullah söyle diyor seytanin hileleri adli kitabinda:
  “Şunu bil ki şarkının kalbi münafıklıkla boyamakta ve ekinin su ile yeşermesi gibi münafıklığı orada yeşertmekte etkin birtakım özellikleri vardır.
  Bu özelliklerinden bazıları şunlardır: Şarkı kalbi oyalar. Kur’an’ı kavramaktan, onun üzerinde düşünmekten, Kur’an’daki hükümler gereğince amel etmekten alıkoyar. Şüphesiz Kur’an ve şarkı –aralarındaki çelişkiden ötürü- ebediyen bir kalpte birarada bulunamaz. Çünkü Kur’an hevaya uymayı yasaklar, iffeti nefislerin şehevet ve arzularından uzak kalmayı, sapıklığın yollarından uzaklaşmayı emreder. Şeytanın adımlarının peşinden gitmeyi yasaklarken şarkı bütün bunların aksini emreder. Bunları güzel gösterir. Nefislerde sapık arzuları galeyana getirir. Bunların gizli saklı olanlarını harekete geçirir. Sakin duranlarını galeyana getirir, nefsi çirkin herbir şeye doğru tahrik eder. Güzel her kadına veya güzel her erkeğe karşı vuslata sürükler. Şarkı ve şarap aynı sütü emmişlerdir. Çirkinliklere arzu uyandırmakta birbiriyle yarışır dururlar. Şüphesiz şarkı içkinin dengi ve onun süt kardeşi, onun vekili, onun antlaşmalısı, onun dostu, onun arkadaşıdır. Şeytan bu ikisi arasında asla bozulamayacak türden bir kardeşlik bağı gerçekleştirmiş, aralarından asla nesh olmayan vefakarlık hukukunu pekiştirmiştir. Şarkı kalbin casusu, ondaki mertliğin çalıcısı, aklın kurdudur. Kalplerin gizliliklerine doğru nüfus eder, kalplerdeki gizlilikleri keşfeder, muhayyileye doğru sessizce ilerler. Kalpte bulunan heva, şehvet, bayağılık, yüzsüzlük, mantıksızlık, ahmaklık gibi halleri harekete geçirir.
  Bir adamın vakarlı, güzel akıllı, parlak imanlı olduğunu, üzerinde İslamın vakarının, Kur’an’ın tatlılığının alametlerini taşıdığını görürsünüz. Aynı kişi şarkı dinleyip, ona meylettiği takdirde aklının azalmaya, hayasının gitmeye, mertliğinin kaybolmaya yüz tuttuğunu, göz alıcı özelliklerinin ondan ayrıldığını, vakarının onu bırakıp gittiğini, şeytanının bu haline üzüldüğünü, imanının ise Allah’a şikayette bulunduğunu, Kur’an okumanın ona ağır geldiğini, Kur’an’ın: Rabbim beni ve senin düşmanının Kur’an’ı mesabesindeki şeyi aynı kalpte biraraya getirme dediğini, artık o kimsenin şarkı dinlemeden önce çirkin gördüğünü güzel görmeye başlayıp, içinde gizlediği sırları açığa vurduğunu, vakar ve ağır başlılıktan çokça konuşmaya, yalan söylemeye, büyüklenmeye, parmaklarını çatırdatmaya doğru geçiş
  yaptığını görüverirsin. Başını sağa-sola eğer, omuzlarını sallar, ayaklarını yere vurur, eliyle başının tepesine vurur, ayılar gibi zıplar, dolap beygiri gibi döner, kadınlar gibi ellerini çırpar, şevke geldiğinden öküzlerden daha beter böğürür, kimi zaman kederli gibi ah çeker, kimi zaman deliler gibi feryad basar.”

  Allah Subhanehu ve teala Kur’ani bize her ihtiyacimizi gederecek sekilde indirmisdir kardesler, O öyle bir kitaptir ki, kalplere sifadir. Dinleyenini asla yukarida yazilan hallere sürüklemez. Insanligindan utandiracak hareketler yaptirmaz. Müzik ihtiyacinizi Kur’an’la giderin kardeslerim. O En büyük sanatcinin en yüce eseridir. Ruhunuzu, zihninizi, benliginizi onunla doldurun, onunla temizleyin kardeslerim. Göreceksiniz ki bundan sonra hicbir nagme size hos gelmeyecek aksine seytan ugultusu gini gelmeye baslayacak, dayanamayacak hemen kulaklarinizi kapatacaksiniz. Aynen Allah Resulu gibi: O sallahu aleyhi vesellem bir cobanin uzaktan kaval sesini duydugunda hemen o mubarek ellerini kulaklarina götürmüs ve ses duyulmaz olana kadar ellerini kulaklarindan cekmemisti. O her hareketi ile bize örnekti.

  Cevapla

  1. Allah razi olsun abla,cok guzel bir yonden yaklasarak anlatmissin. Hele Ibn Qayyim ( rahimehullah) in bir kitabi var Zadul Mead diye bir Gun okumak istiyorum insallah. Kendisinin insan Ruhu yani psikolojisi hakkinda cok guzel tespitleri var,Ben Onu oyle tanidim ve cok sevdim.. Insani rahatlatiyor. .مع السلام يا أخوات

   Cevapla

   1. Allah hepimizden razi olsun Zeynebim, Ibni kayyim rahimehullah beni de cok etkiler. Öyle tesbitleri varki bir cok meselede hayran olmamak elde degil. Rabbim anlayabilmeyi bize nasip etsin. Zadul Mead adli eserini mutlaka okumani tavsiye ederim cok güzel, faideli bir eser. Allah Resulunun hayatini her yönü ile bize anlatan nadide bir eser gercekten. Birde Kalbin ilaci adli bir eseri var ki cok harika. Tavsiyemdir Zeynebim. Allah’a emanet ol..

    Cevapla

  2. Buna benzer yazı yazdım yazdığım yazı doyurucu gelmedi vazgeçtim.Bu yazı çok güzel Allah razı olsun.Gerçekten şarkı-türküyle vaktini geçirenler bunları bıraktıktan bir süre sonra az da olsa müzik duymaya tahammül edemeyecektir inşaAllah.Ben dinlememeye çalışıyorum fakat evde tv açıldığı için ister istemez duyuyorum genelde.Ve duyunca aklıma iblisin oyunları geliyor sanki iğrenç uzun tırnaklı biri kulağımı tırmalıyor gibi hissediyorum bu da beni anında soğutuyor 🙂 .Bugün annem tvde bişey izliyordu bi program (kimisinde güya sohbet ortamı var ama müzik almış başını gidiyor) duyduğum anda kulaklarımı tıkıyorum geçene kadar elimi çekmem.Anneme bi şekilde farklı konular açıp kapattırıyorum tv’yi.Genelde sitem ediyor bana aşk olsun büşra bi tv izletmiyorsun falan diyor ama ne yapayım kendi izliyor ben izlemesem de duyuyorum.Boynuna sarılıp hadi müziksiz ilahi dinleyelim ya da Kur’an açayım mı diyorum peki hadi o zaman bende işlerimi yapayım hem de dinleyelim diyor anlaşıyoruz bi şekilde:).Zamanla kendi de alıştı bazen tv yi kapatıyor hadi bana açtığın ilahileri aç diyor inanır mısınız arapça bi neşidi az çok ezberledi bi baktım mırıldanıyor hangi ara öğrendin diyorum :).
   Küçükken benim hatırladığım şarkılar mini mini bir kuş, telefonun delikleri, fış fış kayıkçı gibi şeylerdi.Annem bunları söylerdi bize.Zeytinyağlı yiyemem şarkısını o şekilde hiç düşünmemiştim çok mantıklı geldi.Zaten bunları dinleye dinleye (hatta dinlemek için uzun bir süreye gerek yok) bi bakarsınız kafanızdan sürekli bu şarkılar geçiyor insan engel de olamıyor.Ama Kur’an-ı Kerim dinleyin ve evde sesini iyice açın bi süre sonra kafanızın içindeki şarkıların yerini Allah Celle Celaluhu’nun ayetlerinin aldığını fark edeceksiniz inşaAllah.Dinlemediğiniz zaman bile aklınızdan geçer sanki içinizdende okuyormuş gibi olursunuz.(inşaAllah tabi).
   Müzik dinlemek yeterli değil tabiki başka şeyler de yapmak gerekir.Rabbim nefsimize hoş gelen yanlış işler yapmaktan bizi korusun ve kalbimizden soğutsun.

   Cevapla

   1. Amiin büsra kardesim. MasaAllah güzel hareketlerinle anneni kirmadan idare ediyorsun Rabbim muhabbetinizi arttirsin. Rabbim onun yasaklarindan kacinmanin karsiligini sana kat kat versin. Rabbim kur’an’i kalplerimize sifa kilsin.

    Cevapla

  1. Evet Nermin, okul servisleri de içler acısı durumda. İkizlerimden biri sırf bu servislere binmemek için hergün 2 km. lik yolu yürüyerek gidiyor. Birde bunun gelişi var tabi…

   Cevapla

 23. cahide hanim gulumsetti tepkiniz beni dert olan su bu kadinlar genelev kapatilinca(ki kesin ve kesin kapatilmali) bu isi ozel evlerde belki aile apatmanlarinda gizlice,sokaklarda alenen yapacaklar.fuhus destursuzca yayilacak.curuk disi cekmek yeter mi dolgu yapmak sart. bu durumda uzun vadeli cozum bu kadinlara is barinma olanagi saglayip sonra o yokolasi mekanlari kapatmak degil midir simdi eminim anladiniz beni

  Cevapla

  1. Yok ben seni anladım zaten canım, ben duruma kızdım sadece. Benim bulunduğum küçük ilçede bu fuhuş evlerinden olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım. O da yetmemiş, yatılı yurttaki bazı kızlara bu yolla para kazanıyormuş. İl merkezine giderken, yol kenarında müşteri! bekleyen, arabalara adeta saldıran kızlar ise içler azısı. Yani sadece bu evlerde yapılmıyor, her yere yayılmışlar…

   Cevapla

  1. Belediyeye yakın bir yerde ikamet ediyorum.Yazdıklarım belki rahatsız etmiş olabilir ama samimi duygularla yazdım.Aslında müzik dinlemeyi çok severim fakat bazı müzikler içerikleri sebebiyle çok rahatsız edici.İnsanların duygularını darmadağın ediyor.Oysa zamanının çoğunu Allah’ı düşünerek ve ibadet ederek geçiren insanlar daha mutlu,huzurlu ve istikrarlı bir hayat sürüyorlar.Eskiden sınavlarıma çalışırken aklıma dinlediğim bir melodi takılırdı birden ve derse zor konsantre olurdum.O yüzden yazılanlara katılıyorum müzik insan ruhunu çok derinden etkiliyor ve müzik ruhun gıdası mı yoksa zehiri mi artık bu ayrımı yapamaz oldum

   Cevapla

 24. ah bu okullarda çocuklarımıza müzik dinlemeyi zorunlu hale getirenler bir bilselerdi o müzik ve çalgı aletleri şeytanın ezanı olduğunu ve anlayabilselerdi sebep oldukları şeyleri rabbim hidayet etsin

  Cevapla

 25. birkaç zamandır kendimi tuhaf olarak görüyordum birtek bunlar beni mi rahatsız edilyor diye… çok şükür yanlız değilmişim. Allah bizleri ve sevdiklerimizi tüm haramlardan uzak tutsun.. elinize ve yüreğinize sağlık

  Cevapla

 26. Söylediklerinize katılmamak elde değil.Tanıdığım bazı aileler var çocuklarına tv izletmiyor dinlediklerine karışıyorlar kısacası her şeylerine müdahale var.Çocukların.bu ailelerine uzun bir süre çok kızdım, çok eleştirdim hatta yobaz olduklarını bile düşündüm fakat yapılan tespitler çok doğru;Sokak ortasında çocukların açık saçık bel altı şarkıları söylemesi dile getiresi hatta maalesef ezberlemesi beni çok ürkütüyor ve üzüyor.Günümüzde pek çok şarkı ya bel atı espriler ve tabirlerle dolu ya da Yüce Yaradana isyanla dolu.Ne demek kahpe kader mesela!Bu ne küstahlık bu şarkıyı söyleyenlerin içleri hiç mi cız etmez….Yahu vallahi daralıyorum bu şarkılardan.Tabi bazı türküler de var açık saçık tombul tombul memeler gibi.Yani bir zamanlar yadırgadığım insanları şimdi destekler oldum haklılar çünkü bu şekilde edep, haya, terbiye olmaz.Kliplerde kadınlar ve erkekler iç çamaşırlarıyla çıkıyor.Kadınlar külot ve südyenle yataklarda bir o yana bir bu yana…Sıkıyorsa çıksınlar bakalım o şekilde 2013’ün Güngöreninde meydanda yürüsünler öylece iç çamaşırlarıyla ne oluyor o zaman görsünler.

  Cevapla

 27. Cahide abla yazin cok güzel olmus, ne güzel ifade etmissin. RABBIM bizleri ve cocuklarimizi korusun! Bu arada Belgin ablayi merak ettim, bebegi olmus mu? ALLAH’a emanet ol.

  Cevapla

 28. ayrca yukarda linkte payllastigim videoyu dinlemenizi israrla,siddetle tavsiye ederim 10 dakika sadece… bu 10 dk lik konusmayi dinledikten sonra ben muzikle iliskimi tamamen kestim Allahin izniyle… ne guzel izah etmis “kuran dinlemek yerine ilahi dinlemek tercih ediliyor. ilahi dinlerken alinan zevk, eger kuran dinlerken olusmuyorsa sorun var demektir”m i

  sozum ona dini icerikli programlarda dahi bas taci edilen muzik !!

  Cevapla

    1. ben de etkilendim kardeşim, çok etkilenirim şehitlerden, bir video da beni çok etkilemişti, ablama göndermiştim, hassas kardeşlerim için açıktan veremiyorum ama ben kesik … bakamazdım, ilk defa uzun süre bakmıştım, defalarca izleyip ağlamıştım, son anında namaz kılıyordu, belki kendinden evvel cennete giden mübarek ……………. başka tarafta., bir de gülen şehit videosu, resim haricinde canlı olan, çeçen. ………… bizde kaldığı bir gece yazdıklarımdan etkilenip, senin çok sevdiğin, Rabbimin razı olduğu şehitlerden olman dileğiyle diye dua eden Şerife (katırcı) ablamızın duasına amin, amin demiştim yıllar önce, kalben teşekkür etmiştim.

     Cevapla

 29. yüreğinize sağlık ablacım..
  çok beğendim yazıyı…..
  malesef biz ne kadar kaçsakta kovalıyorlar adeta arkamızdan….
  rabbim bu MANEVİ İŞKENCEYE maruz kalan tüm kardeşlerimizi muhafaza eylesin ..aminnnn
  bi ara düğünlerde kınalarda müzik olmazsa olmaz zihniyetinden de bahsedersiiz inş.
  zira özellikle müslüman kesimin içine akıtılan çok büyük bir zehir bu….
  masum bir zehir malesef…..

  Cevapla

 30. cahide hanim genelevler kapatiliyormus bu konuda yazi yazabilirsiniz kapatilsa bir dert kapatilmasa ayri

  Cevapla

    1. Harama yanaşmak insnalar için en kolayı şeytan için ise dilediğini yaptırdığı için zevkin son zirvesi.Rabbim bizleri korusun inşAllah.Genelevlerin kapatılması bu sorunu asla çözmeyecek ben yıllar evvel bir şirkette temizik işi yaparken gördüm.Bizzat şahit oldum.(ve oradan çalıştığım emeğin karşılığını bile almadan kaçtım,şu bacınız deli danalar gibi yıllardır çalışıyor neler duyuyor neler görüyor anlatsam kulaklarınıza inanmazsınız belki senler sonra hayırlı bir kapı bulmuştum oda gidiyor bakalım Rabbim bundan sonrasını hayır etsin inşAllah)
     Kadın 25 yaşında adam 40 yaşında ikiside evli kadın çocuğuna ilaç parası için adamla birlikte olmuştu. Neden diye sorduğumda kocam para vermiyor içiyor evladım için bunu yapmak zorunda kaldım dedi.Ne diyeceğimi o zamanda bilemedim şimdide bilemiyorum.Acaba bu işi yapmak bir kadın için son çaremi.Ne bileyim insna namuus ile çalışmak istese iş yokmu.Ama etrafa bakınca yok yazıkki.Kadının zayıflığından,acizliğinden güzelliğinden faydalanmaya çalışa o kadar ahlaksız erkek ve kadınını umursamayan ahlaksız umursamaz ahlaksız koca.Allah hidayet versin cümlesine..Artık çoğu patron işverenlerde bu yolda ilerliyor iş için kapısını çalan kadına pervasızca tacizde bulunuyor.İşten çıkarılmamak için buna gözyuman binlece çalışan kadın.O zaman kadınlar çalışmasın evlerinde otursun peki ya evine bakmayan erkek varsa kadın ne yapsın bitanem varmı bir önerin.Seviyorum seni canımıniçi.

     Cevapla

    2. sanki fuhuş bir genelevlerde yapılıyor.apartmanınızda yapılmadığından emin misiniz?sokağa dökülmüş durumda zaten.hiç olmazsa bu utanç merkezleri ortadan kalkar.

     Cevapla

 31. guzel ablam..yine guzel bir konuya deginmissin..malesef ozellikle ulkemizde muzik,yemek icmek gibi tabii bir ihtiyac haline donustu ya da donusturuldu… Sadece dunyevi bir olgudur.. kalbi Allah’tan, ahiretten uzaklastirmaktan baska birsey degildir. kalpler bununla doluyor ve iman zayifliyor.. gercekten icerigi ve tinisi insanlari mest edebiliyor ve boylece amacina da ulasmis oluyor… muzik ruhun gidasidir diye bir safsata mevcuttur ruhun gidasi imandir!!” Kalpler ancak Allah’i anmakla huzur bulur”!! (Ra’d 28)…

  her yerde herkeslerde o kadar kabul gormus ki muzik dinlemiyorsan eger yabancilasiyorsun gariplesiyorsun.. cocuklarimizi korumak o kadar guclesiyor ki!! Allah yardimcimiz olsun..muzik aletlerinin kat’i haram olmasi hadislerle ortada.. ancak ulkemizde din adamlarindan bunu savunan israrli bir yorum duyamadik sanirim!! yasam tarzi haline gelmis durum da ne yazik ki sokaklarda mp3 lu genclere rastlamamak pek de mumkun olmasa gerek..

  Cevapla

  1. Canım benim, Allah senden razı olsun. Muhteşem bir anlatım! Ben videoyu buraya eklemek istiyorum ki, herkes izleyebilsin:

   Cevapla

   1. Allah razi olsun Cahide abla,Ben biliyordum sahih delillerle oldugu surece senin hemen Kabul edecegini! Muslumanada zAten bu yakisir,sen benim ne demek istedigimi biliyorsun ablam,selametle

    Cevapla

   2. Cahidem ve Sıla kardeşim Allah razı olsun için video için.Çok güzel video,müzikle ilgili kafasında soru işaretleri olanlara, muhteşem cevaplar verilmiş.

    Cevapla

   3. Allah razi olsun video icin kardesler. Kendisi cok gayretli bir davetci Rabbim emeklerini bereketlendirsin. Hayirli uzun ömür nasip etsin. Rabbim hepimize böyle güzel teslimiyyet nasip etsin.

    Cevapla

   4. çok sağolasınız ablacım elhamdülillah bende öyle Kur’an-ı Kerim’imizi hiç bir zaman kattiyyne ilahi geçmemişti.Hiç bir şeye değişmem kitabımızı.varmı Kur’an-ı Kerim dinlemek gibisi.

    Cevapla

 32. cahide abla çok güzel bir konuya değinmişsin.iki gündür dilime bir şarkı takıldı Allah a şirk koşan sözler .. beynime söz geçiremiyorum. sus unut diyorum olmuyor.ben kendimi koruyamazken çocuklarımı nasıl koruyacağım.oğlum şimdilerde okulda gagnam style le dans ediyor!

  Cevapla

 33. ne kadar onemlı bır konu daha… ogluma tvyı hıc alıstırmak ıstemedım ama alıstı maalesef sımdıde nasıl bıraktırcam derdıne dustum. cunku ogle bır durumkı ben oglumla ıletısım kuramıyorum onunla oyun oynamak ıstesemde o hemen sıkılıp herseyı darmadagın edıyor cok caresızım. zamanında alınan yanlıs kararların acısı cok canımı yakıyor. ıslamıyetle bılınclı olarak buyumemenın acsını cok cekıyorum. egerkı ıslamıyetı en ıyı sekılde ogretseydı aılem gecmıstekı hatalarımın cogunu yapmazdım. kendı oglumda aynı hataları yapmamak ıcın mucadele vermeye calısıyorum ama cok gucsuzum. 😦 ALLAH rızası ıcın vazgecmeyın ne olur….

  Cevapla

 34. yaziniz cok guzel ama ilk cumlelerde nedden Allah affetsin yazdiniz anlamadim sarki bildgiiniz icin mi

  Cevapla

 35. Selamlar Cahide Hn,
  Sitenizde reklamı olan Hergüneyeniürün sitesi çok kötü çalışıyor. ürün aldım sonra iade ettim fakat hala paramı iade etmediler ne ürün var ne para resmen soygunculuk.Nerdeyse 1 ay oldu. Sırf sizin sitenizde reklamı var diye güvenilir olduğuna kanaat getirerek sipariş verdim ama tam bir fiyasko. Şikayet sitelerinde de benzer şeyler parayı iade etmiyorlar, muhatap bulunamıyor vs. Cahide hn. bu sitenin reklamı sitenize yakışmıyor. Bence gereğini yapın ve bizim mağduriyetimizide karşılamaları için bir tanıdığınız var ise lütfen yardımcı olun.teşekkür ederim

  Cevapla

  1. Gülşen hanım, ben bu siteyi tam tanımadan reklamı aldım. Zaten en başta tam olarak tanımak mümkün değil. reklam vermek için çok ısrar ettiler. Kabul ettim. Bu bir aylık anlaşma içinde şikayetler çok oldu. Ben az önce kendilerine reklamı bitirdiğimi söyledim ve reklamı kaldırdım. Madem siz mağdur oldunuz, bunda birazda benim payım var. Sizin zararınız ne ise ben bunu karşılamaya hazırım. Lütfen cahidesultann@gmail.com adresime hesap numaranızı verin. Zararınızı telaffi edeyim. Bunun vebalinden korkarım. Hakkınızı helal edin kardeşim…

   Cevapla

   1. Bu yazınızı şimdi gördüm kusura bakmayın..Olurmu hiç öyle şey sizin ne suçunuz var?Hakkım size helal olsun. Ben sizi de uyarmak istedim daha çok, onların da peşine düşüp sinirlerimi yıpratmayacağım boşuna. 3 kuruş ne beni eksiltir ne onları artırır..Lütfen vebal altında kaldığınızı düşünmeyin . Mesajıma anında cevap vermeniz bile yetti bana..İnce düşüncenizden dolayı çok teşekkür ederim.Sevgiler

    Cevapla

  2. Gülşen Hanım firmaya ben şöyle yazmıştım:
   Kenan Bey sitenizle ilgili o kadar çok şikayet alıyorum ki, artık ben bunlarla başa çıkamıyorum. Onlara cevap vermekten bıktım. Son şikayette şöyleydi:

   Selamlar Cahide Hn,
   Sitenizde reklamı olan Hergüneyeniürün sitesi çok kötü çalışıyor. ürün aldım sonra iade ettim fakat hala paramı iade etmediler ne ürün var ne para resmen soygunculuk.Nerdeyse 1 ay oldu. Sırf sizin sitenizde reklamı var diye güvenilir olduğuna kanaat getirerek sipariş verdim ama tam bir fiyasko. Şikayet sitelerinde de benzer şeyler parayı iade etmiyorlar, muhatap bulunamıyor vs. Cahide hn. bu sitenin reklamı sitenize yakışmıyor. Bence gereğini yapın ve bizim mağduriyetimizide karşılamaları için bir tanıdığınız var ise lütfen yardımcı olun.teşekkür ederim

   Ben reklamı kaldırıyorum. benim için önemli olan paradan ziyade şahsıma olan güvendir. Size iyi çalışmalar dilerim…

   Firma yetkilisinden şöyle bir cevap geldi:

   Öncelikle sizi zor durumda bıraktıysak hakkınızı helal edın kusura bakmayın ama ınanın yaklasık 10 kısılık bır ekıple 20 gundur tasınma ıle ugrasıyoruz farkındaysanız daha sızın urunlerınızı bıle gonderemedık,bunların olacagını bu gecıkmelerın yasanacagını hıc dusunemedık ınanın sırayla butun problemlerı cozmeye calısıyoruz ama bıraz zaman alıyor.Müşterimizin adını paylaşırsanız ne durumda olduguna bakabılırım bu konuyla ılgılıde bır suru sorun cıkıyor musterı kargoya teslım edıyor urunu urun bıze gelmıyor kargoda kayboluyor dolayısı ıle urunun bedelını ıade edemıyoruz.Bu sorunları sanırım bır hafta daha yasarız ondan sonra normale donecektır.
   Sizi temin ederim ki insanları mutlu etmek cok zor en ıyı bıldıgınız ınternet sıtelerının bıle bır dunya sıkayetı var,kaldı kı bız gunde 500 kargo cıkartıyoruz sadece 10 – 12 sıkayetımız var sıkayetım.com da bu oranda aslında cok ıyı ve bunların tarıhlerıne bakarsanız son 1 ayda yazılmıstır buda yıl bası sayımı tasınma vs.yı ıyı planlamadıgımızdan dolayıdır. Üzgünüm..

   ********************************
   Farkındaysanız benim de işim çok zor. Zaten çok didikleyip reklam alıyordum. Şimdi daha çok dikkat ederim artık….

   Cevapla

   1. ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu arada ben ürünler geciktiği için kargoya verilmeden iptal etmiştim. iyi günler..

    Cevapla

 36. ya tamam her yazıyı onaylayamayız tamamda bu yazıda ne denli ters bir yorum varda yukarıda ki oy ver bölümünde olumsuz bölümüne oy verilmiş ya ne olur uyguluyalım yahut uygulamıyalım ama doğruyu kabul etsek ne gibi zarar görürüz anlayamıyorum biri bana rica etsem açıklarmı

  Cevapla

  1. Boşver canım önemli değil. Herkes aynı düşünmek zorunda da değil ama bazıları bunu kendilerine iş edinmişler. Yazı yayınlanır yayınlanmaz beğenmedim işareti koyuyorlar 🙂

   Cevapla

   1. Ben o kisileri cok merak ediyorum gercekten.Acaba hep ayni kisilermidir diye düsünüyorum.Bu arada” zeytinyagli yiyemem aman”türküsü hakkinda gecen yillarda simdi adini hatirlayamadigim bir doktor tv de anlatmisti.Dediginide göre Türkiye piyasasina margarini sokmak isteyenler halkimizi zeytinyagindan sogutmak, uzaklastirmak icin siparis edip para vererek bu parcayi besteletmisler.Ve yine ülkemize yüklü bir miktarda sözde yardim yaparak karsiliginda tam emin degilim ama sanirim 700.000 zeytin agacini katlettirmisler.Üzerimizde oyun oynayanlarami kizmali buna izin verdigimiz icin bize ve basimizdakileremi kizmali.

    Cevapla

   2. Ben böylelerini anlamiyorum.Önce okusalar .Herkese faydali olan bir konuya bile olumsuz oy verenlerin beyni sadece kötülüge calisiyor.Cahide hanimcigim yazilarina böyle devam et ne olur .Her gün bakiyorum bu günün konusu ne diye.Allaha emanet ol .Amin.

    Cevapla

 37. cok dogru.. bir de ozellikle arabesk sarkilar yaratana ve kadere isyan etmeyi asiliyor bi nevi. batsin bu dunya sarkisinda oldugu gibi… allaha sirk kosmayi ogretiyor sarkilar. malesef ilahilerde de allah’a hz peygamber ile sirk kosuluyor. kimi ilahiler hic masum gelmiyor bana.

  Cevapla

 38. S.A.Üzerimizde oynanan oyunların farkına bir varabilsek,sirkelenip kendimize gelsek şu anda müslümanlar bu durumda olmazdı diye düşünüyorum.Öyle zor bir zamanda yaşıyoruzki bir yandan tevhid ve şirk savaşında şehid düşen kardeşlerimiz,zulum gören kardeşlerimiz,diğer yanda zevk ve sefa içinde yaşayan bizler!soframızda en az üç çeşit yemek kulağımızda müzik diye dinlediğimiz ahlaksız lakırtılar,her şeyi mübah gören hoşgörü abidesi muhterem hocalarımız ve oturduğu yerden müslüman olmaya çalışan zavallı müslümanlar.BU gidişin sonu iyi değil diye düşünüyorum.içim daralıyor!

  Cevapla

 39. evet ablaccığım.
  söylediklerinde çok haklısın…
  daha 24 yaşındayım ve bnde bazen düşünüyorum.
  islamı kabul etmemiş bir devleti ve milleti bile solda sıfır bırakaraak bizim milletimiz nasıl böyle hızla değişebildi!
  nasıl bir zamanlar topuktan yukarı etek giymeye utanan bir millet şimdi klotlu çorap üstüne şort pantoln giymektın utanmayan,taytla sokağa çıka bilen bir millett oldu?
  cevapı basit degil mi –
  hızla coğalan özel kanallar( hoş milli kanallarında bi eksiği kalmadı ya)
  uydu kanalları
  mmoda diye yuttudulan zzirvalıklar
  yabancı hep daha iyidir düşüncesi
  (dışardan ne gelirse al ) sanki onlar bizden daha akıllı iyi ya !
  türk milleti olarak kafayı pek caliştıran bir millet değiliz ne yazıkki.
  hazıra bayılırız ya iyisini kötüüsü
  bize uyar mı uymazmısını düşünmeden …
  ÇOOOOOOOOOOOOOOK
  DİKKATLI OLMAMIZ LAZIM ÇOK
  su UYUR DÜŞMAN UYUMAZ !
  kendimizi çocuklarımızı cevremizide korumamız lazım.
  birşeyleri değiştiremezseek bile yanlış olduğunu söylememiz lazım.
  tekken az çıkan sesimiz belki çogalırda gür çıkaar ve
  umulurki o zaman birşeyleri değiştirmeye başlarız.
  kendi ahlakımızı kendi toplumumuzu biz yönlendiririz ve
  başkaları tarafından güdülmekten kurtuluruz….

  Cevapla

 40. selamün aleyküm cahide allah razı olsun yine hislerime tercüman oldun .efendimiz aleyhisselatü vessellem şöyle buyuruyor <hiçbir kimse yokturkisesini şarkı söyleyerek yükseltiyor illaki allah cc onun üzerineiki şeytan yollar iki omuzu üzerine okişi susana kadar ayaklarıyla ona vurmaya devam ederler.<malayani dinlemek yani boş şeyisyandır,öyle bir yerde oturmaktafasıklıktır veondan lezzetlenmek iseküfürdür.<şarkı söylemek zinaya çağırıcıdır.güzel kardeşlerim tüm bunlar günümüzde çok normal değilmi. eymerhameti bol rabbim sana sığındık bizlere merhamet eyle evlatlarımızı hayırlısıyla ıslah eyle hidayet nasip eyle hidayet nasip olacak hallerle hal eyle tez zamanda inşaallah.amin.bizlerede hidayet nasip eyle gerçek kulluk şuuruyla rabbimize kul olmayı bütün din kardeşlerimize banada nasip eyle amin amin amin.

  Cevapla

 41. Cahidem Allah razı olsun canım,güzel yüreğine kalemine sağlık.Senelerdir ne ben müzik dinliyorum ne de çocuklarıma dinletirim.Allah muhafaza ahlâk bozmaktan başka yaptıkları yok.Dediğin gibi masumane sanddığımz şeyler ahlâk çökertmekten başka birşey değil!Ebu Amir ya da Ebu Malik el-Eş’ari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Ümmetim arasında fercleri, ipeği, şarabı ve çalgı aletlerini helal kabul edecek bir topluluk olacaktır. Ve birtakım kimseler bir âlemin yakınına konaklayacaklar. Kendilerine ait davarlarla yanına gidecek, bir ihtiyacı sebebiyle onlara varacak. Onlar ona:
  −Bize yarın tekrar gel diyecekler. Yüce Allah geceleyin onlara hükmünü geçirecek ve âlemi koyacak, diğerlerini ise tanınmaz hale çevirerek kıyamet gününe kadar maymunlara ve domuzlara dönüştürecektir’ buyurdu.”
  Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Ümmetim altı şeyi helal bellerse artık helak olurlar:
  1) Aralarında lanetleşme ortaya çıkarsa,
  2) İçkileri içerlerse,
  3) İpek giyerlerse,
  4) Şarkı söyleyen cariyeler edinirlerse,
  5) Erkekler erkeklerle yetinirse (cinsel ilişkiye girerse),
  6) Kadınlar kadınlarla yetinirse (cinsel ilişkiye girerse)’ buyurdu.”
  Taberani Mucemu’l-Evsad, Beyhaki

  Ayrıca kardeşlerim geçen haberlerde dinlemiştim.Bugün de internetten buldum: ‘Şeker Portakalı’ Kitabını Okutan Öğretmene Kitabın ‘Müstehcen’ Olduğu Gerekçesiyle Soruşturma Açıldı
  MEB’in 100 Temel Eser listesi içinde yer alan “Şeker Portakalı” kitabını derste ödev olarak okutan bir öğretmene kitabın “müstehcen” olduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı.
  Bahçelievler’deki Behiye Doktor Nevhiz Işıl İlköğretim Okulu’nda görev yapan 7. sınıf Türkçe öğretmenine “Şeker Portakalı” kitabını okuttuğu için soruşturma açıldı.
  Bianet’ten Nilay Vardar’ın haberine göre, tüm dünyada çocukların ilgiyle okuduğu Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un Şeker Portakalı kitabı Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) İlköğretim okullarında okutulacak 100 Temel Eseri arasında yer alıyor. 1968 tarihli roman, fakir bir aile çocuğu olan Zeze’nin yaşadıklarını anlatıyor.
  Öğretmen hakkında soruşturmaBehiye Doktor Nevhiz Işıl İlköğretim Okulu’ndaki 7. sınıf Türkçe öğretmeni de öğrencilerine performans ödevi olarak bu kitabı okumalarını istedi. Velilerden biri, kitabı okuduğunu ve şok olduğunu belirterek kitabın “Türk örf ve ananelerine aykırı” içeriğe sahip olduğunu, içinde birçok argo sözcük ve küfür içerdiğini belirterek öğretmen hakkında soruşturma açılmasını istedi.
  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de öğretmen hakkında kitabı neden tavsiye ettiği ile ilgili olarak soruşturma açtı. Soruşturma henüz tamamlanmadı.
  Kitaba bakmadan soruşturma Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin kitabın 100 temel eser içinde olduğunu bilmeden, bunu araştırmadan böyle bir soruşturma açmasının “büyük bir cahillik olduğunu” belirtti.
  Uluocak, “Okullarda cemaatler tarafından basılan bilimsel ve edebi niteliği tartışmalı birçok kitabın kontrolsüz şekilde dağıtılmasına göz yumulurken dünya çocuk edebiyatının en önemli eserlerinden birine soruşturma açılmasının bugünkü konjoktürü çok açık şekilde gösteriyor” dedi.
  Velinin şikayetinde, kitabın ana karakteri Zeze’nin küfür ettiği bölüm alınırken arkasından gelen, “Bunları kullanmak için yaşın çok küçük, hiç hoş değil” şeklindeki telkinler yer almıyor.

  Bir de Fareler ve insanlar adlı kitap M:E:B. tarafınan tavsiye edilenler arasında,onun içinde içinde sanırım genelevle ilgili kısım mı varmış.ONUN içinde soruşturma açılmış.Ben de burdan annelere seslenmek istiyorum belki bu haberden haberi olmayan anneler vardırLÜtfen okuldan dahi olsa çocuklara ne tavsiye ediliyor.Oturun çocuğunuzla birlikte okuyun inceleyin.Cahidem sen de geçen yazında bahsetmiştin okulda derste okutulan kitaptan.Allah razı olsun canım.Rabbim çocuklarımızı imanlı bir şekilde yetiştirmeyi hepimize nasip etsin amiiin.

  Cevapla

  1. 100 temel eser içinde ne saçma sapan, ahlaka muhalif ve hıristiyan kültürünü sevdiren şeyler var ki, MEB daha önemli! işleri yüzünden bunlarla ilgilenemiyor maalesef…

   Cevapla

   1. biliyormusunuz!
    önceleri sanırım liseyı bitirmiştim.
    kitap okumalı,
    kendini,
    dağircığını geliştirmelisin gibi sözler vardır ya.
    kendimi roman okumaya vermistim.
    okuduğum bir roman rus romancıydı neydi filan hatırlamıyorum ama hani ünlü esr dediklerinde:
    işte bi gün okuyorum romanda hiristiyanlıktan
    onların ibadet edişleri inançları öyle güzel anlatılıyorduki-
    durdum ve düşünmeye başladım…
    bizim yazarlarrımız bizim kitaplarımızda islamıyetten ibadetlerimizden inançlarımızdan böyle güzel bahseden
    ne kitap ne hikaye ne romaan hiç bişey yokttu.
    varsada tavsiye edilen ünlü klasık kitaplardan değildir.
    ve o romanı okumayı biraktım.
    bir müsluman olarak kendi dinimle inançımla daaha haşir neşir olmam gerekirken
    hiristıyanlıği anlatan bi kitap okumam zaman kaybı ve utanç veriçi birşeydi.
    HAKK İLE uğraşmayanı
    BATIL MEŞGUL eder diye bir söz var galiba.
    işte küçük çocuklarımızı daha okul sıralarında meşğul ediyor olmadık şeylerle zehirliyor bazıları.
    neymiş klasikmiş.
    😦
    çok şey değişmeli ama nasıl?
    o zamanları görürmüyüz bilmem.
    ALLAAH yardımcımız olsun.
    -medeniyet dediğin tek dişli canavar-
    ne zaman gebereceksin !!!

    Cevapla

   2. ah ablacım bu konu benimde çok canımı yakıyor daha iki gün önce eşim gösterdi orhan pamuğun içeriği son derece müstehcen olan kitapları bile sodes tarafından okula gönderilmiş düşünün bunu okuyacak olan çocukların yaşı 10 ve 15 arası değişiyor evlatlarımız rabbime emanet…

    Cevapla

 42. s.a ablacım ne kadar güzel ve yerinde bir yazı yazmışsın kendimden birden utandım nerdeyse utandım diyorum çnk bende müzik dinliyorum ama o denli sapkın müzikleri değilde daha çok karadeniz müziklerini tercih ediyorum illimünatiyi araştırmış ve ondan sonrada daha dikkatli olmaya başladım herşey okadar basitleştiki insanın midesi bulanıyor hele en komiği etrafındaki insanları eleştirirken kendilerinin veya kendi etrafındakilerin yaptıklarında gayet normal olması içler acısı geçenlerde bir olay duydum yılbaşı akşamı bir tanıdığımın çocuğu arkadaşlarıyla birlikte toplanmışlar bu çocuğun ailesi hac görevini yerine getiren herşeyi kendilerince çok iyi yapan annesi cemaat mensubu kendileride birçokkez umreye gitmiş kişiler o evin içinde olan olayları gülerek anlattı çocuk çocuk diyorum çnk daha 15 yaşında oakşma kendini 20 yaşında göstermesi kızlarla birlikte eğlence yapması vb şeyleri gülerek eğlenerek anlatması herkesinde gülerek dinlemesi beni çok üzdü en üzücüsüde çocuğun kuzeninin kız arkadaşıyla birlikte geceyi beraber geçirme isteği ve kuzeninin bunu gayet normal bişe gibi algıladığını anlatması beni kahretti çnk bu insanların hepsi hacca gitmiş evlerinden ve dillerinde müslümanız kelimesini düşürmeyen insanlar bizleri en ufak birşeyde kınayan ama kendileirnin herşeyi gayet normal bişekilde güle oynaya anlatması dedimki içimden allahım sen büyüksün öyle insanlardan olmamızı nasip etme biraz uzun oldu ablacım helal edin hakkınızı ama dayanamadım rabbim güzel ahlaklı kişililerle karşılaştırsın ne günler bekliyor evlatlarımız çok korkuyorum hele bugün bi haber gördüm nette gazete baş sayfasında yayınlamış tasfir etmeye bile midem bulanıyo haberin altında da yorumu görseniz ” %99 müslüman olan bir ülke diyorsunuzya devletin başındakilerde diyorya açık giyinene herşey yapılır budamı açık giyinmiş türbanda takmamış halbuki ” gibi alaycı şeyler hayretler içerisinde kaldım ve helak olan kavimler gibiyiz dedim içimden rabbim bizi o insanlarla bir tutmasın inş :((

  Cevapla

 43. yine harika bir yazı,çocukluktan gençliğe geçerken müzik ruhun gıdası diye her türlüsünü dinledim.şimdi beynimden silemiyorum o boş sözleri.halbu ki ruhun gıdası imanmış yeni öğrendim.şimdi ilahi dinliyorum,yuotube da Ethem Erdinç tavsiye ederim…

  Cevapla

 44. ablacım yazı mükemmel olmuş..çocuklarımızı bu müzik illetinden nasıl koruyacağız bilemiyorum.zaman zaman kendimiz bile dinliyoruz..yazınla şöyle bir irkildim çocuklarımı daha fazla uyarmalıyım soğutmalıyım onları müzikten…hesap gününü düşününce ne çok hesap var verilecek……..

  Cevapla

 45. cahide ablacım yazını okuyunca bende bazı şeylere dikkat etmediğimi farkettim ve çok rahatsız edici bi sıkıntı kapladı yüreğimi.bu illiminati konusu başlı başına büyük sorun zaten ben bi ara çok araştırmıştım çok etkilendim o şarkıların kliplerini sesini kısarak ve yavaşlatarak izlediğimde çok şaşırdım sesli dinlediğimde bilinçli dinlesem bile bisüre dinleyince hoşuma gittiğini farkettim daha da korktum allah affetsin bizi şeytana uydurmasın..zaten rihanna,gaga,madonna onlara hizmet ediyor hep,kliplerinde bolca tek göz,üçgen,piramidler ve sapık görüntüler var.madonna geçen sene istabulda konserine başlarken resmen şeytan ayini yaptmıştı tv de görmüştük,mt tv de onalrın ben yabancı çizgi kanallarını da sildim hep ama yeterli değil trt çocukta bile tek göz işaretleri gördüm ne yapacağımı şaşırmıştım.sadece yabancılar değilki yerli severek dinlediğimiz bi sürü şarkıcı var tarkan biçok kez tek göz poz vermiş tesadüf olduğunu hiç sanmıyorum.hele o hadise varya bakarken utanıyorum o ise gurur duyuyormuş kendi yaptırklarıyla!!zaten “bi güzellik yapsana” şarkısının klibini yavaşlatıp izleyince daha iyi anlıyorsunuz kimlere hizmet ettiğini,şapkasında kanlı tek göz vardı.sadece tek göz değil şarkının geneli ahlaksız.
  bunları düşününce daha da korkuyorum nasıl koruyacağım çocuklarımı ve kendimi….allah’a sığınıyorum.

  Cevapla

 46. selamun aleykum. SÖZÜN GÜCÜne inanırmısınız? Vahiy sözün gücünü temsil ediyor. kılıçların zırhların bilek gücünün ortaya konduğu bir savaşta Allah sözle karşılık verdi. Her inen vahiy(söz) müşriklerin kalbine saplanan bir ok gibiydi. Tek başına bir insan bütün toplumun stabil giden hayatlarını adeta vahiylerle alt üst ediyordu. Oysaki ne kılıçları vardı,ne orduları, ne serveti. Nasıl oluyordu da içinde buulnduğu toplumu bu denli rahatsız edebiliyordu? onlarda sözün gücünün farkındalardı. Edipleri şairleri vardı putlarına övgüler yağdıran. Toplumsal meseleleri, siyaseti, hep bu şairler dile getirirlerdi. Şimdikilerde sözün gücünün farkındalar. İlluminati bu yüzden şarkiları seçti düzeni kendi aleyhlerine çevirebilmek için. dünyanın ekonomisi kendi ellerinde olmasına rağmen sözü seçtiler… İnsanların bütününü para ile satın alamazsınız. bunun yanında satılık insanlarda vardır elbet, ama hedefiniz parça değil bütünse öncelikle elde etmek istediğiniz insanları ahlaksızlaştırmanız lazım. toplumsal değerleri ahlaki kuralları olmamalı. O yüzden milyonlara( kendi deyimleriyle) mal olmuş satılık bir sanatçı çıkıp evliliğin çok gerekli bir şey olmadığını, atılan imza ile aşkın bittiğini söyleyebiliyor. bu gizli mesajlarla önce ahlaki kuralları yok ediyorlar. çünkü ahlaksız insanları satın almak çok kolaydır. Ve müzik piyasasının en önde giden insanları bunları yapanlar. çünkü demiştikya sözün gücü vardır diye! artık mesajlarını müzikle insanların beynini uyuşturup sözlerini beyinlerimize yerleştiriyorlar. bizler ya bu uyuşturuculardan uzak kalıp sağlıklı düşünmeyi öğreneceğiz ya da biz olmasak dahi yarın çocuklarımız bu ahlaksızlığın ve empoze etmek istedikleri ulu orta sexsin kurbanı olacaklar. Farkında olmasak bile gençlerimizin hiç azımsanmayacak bir bölümü bu zehirli kıskacın pençesine düşmüş durumda. Selamun aleykum

  Cevapla

  1. Ve aleykum selam kardeşim, Biz burada bozulan gençleri daha iyi gözlemledik. Geçen gün eşim anlatıyordu. Bir öğrencisi, “Hocam sevdiğim kızla, aynı yatakta yatsak ama bir şey olmasa günah olur mu?” diye sormuş. Bu çocuklar köyden geliyor ve yatılı yurtlarda kalıyor. Biz dehşete düşüyoruz gerçekten. Çünkü onlar İslam’ın i’sini bile bilmiyor…

   Cevapla

  2. Beyanda sihir vardir der Allah Resulu sallahu aleyhi vesellem güzel kardesim. Her söz kendi görevini icra eder. Hak söz temiz ve duru dimaglarda kendine yer bulurken, batil sözlerde kararmis kalplerde ve dumura ugramis dimaglarda kendine yer bulmakta. Peygamberden peygambere gecen bir söz vardir ” utanmazsan diledigini yap” diye. Güzel kardesim yüregine saglik. Rabbim bizi ve neslimizi bu batakliktan korusun. Amiiin.

   Cevapla

 47. Es selamu aleykum kardeslerim. Zor donemlerdeyiz, fitne, fesat donemlerindeyiz, Rasulullah (SAW)in ‘dine tuttunmak kor bir atesi avuclarinizda tutmak kadar zor olacak’ dedigi donemlerdeyiz. Ama mucadelemize devam edicez, Insallah Peygamberimiz (SAW)in ‘kardeslerim’ dedigi gruptan olmak icin cok calisicaz.
  Muzigin bilinc altindaki yeri ve etkisi gercekten cok buyuk. Tum bu muzik bombardimani aslinda tesadufi degil, uzun psikolojik calismalar, deneyler sonucu kesfediliyor. Gecende internette bir Amerikan cizgi filminin arapcaya tercume edilmis halini buldum. Benim cocuklugumdan kalma bir tane. Icinden tum muzik seslerini cikarmislar, onun yerine kus sesi, ruzgar sesi, su sesi filan koymuslar. SubanAllah film oyle duru ve sıkıcı bir hale gelmis ki, komik bile degildi artik. Halbuki film ayni film, sadece muzik yok. Esim de biliyormus o cizgi filmi, ona da gosterdim, SubhanAllah dedi, su muzigin etkisine bir bak, demekki tum bu filmleri dizileri bu kadar sevilen, etkileri altinda kalmamizi saglayan muzikleriymis.
  Cahide kardesimin de dedigi gibi daha pek cok boyutu var bu konunun, cok dikkatli olalim kardeslerim, Rabbimizin Tahrim suresi 6. ayetteki uyarisini hep hatirlayalim “Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Onun başında gayet katı, şiddetli, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır.” Rabbim Sen bizleri ve ailemizi bu atesin yakiti olmaktan koru, amin.

  Cevapla

 48. Allah celle celaluhu razı olsun senden ablam, senden hep değinmeni beklediğim konuydu, yüreğine sağlık, bu konu çok derin ve acı bir yara gerçekten. çocuğum daha anaokulunda ama bazen öyle şaşırıyorum ki bunu öğretmen mi öğretti diyorum, evde müzik kanalı hiç yok zaten ama çizgi filimlerden çok başarılı olamasam da korumaya çalışıyorum,
  kışın odanın dışına çıkmasınlar diye biraz göz yumuyorum, bazen de odaya getirip işimi yapıyorum, doğrama , yoğurma vb. özelliklle dans ve müzik olduğu bizden olmayan günler götürmüyorum okula,
  şimdi birkaç kişi daha sayı tamamlarsak haftada bir gün dini eğitim alacak inşaAllah, içime sinen bir yer buldum.
  zeytinyağı şarkısının dediğiniz amaçla ortaya çıkarıldığını ben bizzat bir doçent ya da prof doktordan duydum, ahmet aydın dı diye hatırlıyorum. bazen ilahi diye dinletiyorlar, inanamıyorum. nasıl desem oyun havası gibi. dün misafir bu gün temizlik, odayı da az değiştirdim,tebdili mekanda ferahlık vardır. konuyla ilgili Hadis-i Şerifleri kardeşlerim hatırlatır yine inşaAllah.

  Cevapla

 49. Bahset Cahideciğim nolur bahset , her bir cümleni iki düşünüp bir yazdığını , her bir kelimeni cımbızla seçerek yazdığını düşünüyorum ben aslında içinde ne fırtınalar kopuyor değilmi. İçimi çok büyük bir dehşet kapladı Ya Rabbim ben ne yapacağım diyorum şu an . Cahidecim işimiz çok çok zor . Senin kadar hassas düşünemediğim için kendime çok kızıyorum.

  Cevapla

 50. Çok etkili ve faydalı bir yazı.Yüreğine kalemine kuvvet kardeşim.şarkı türkü olimpiyatları deyince bir hocanın bu konudaki fikrini merak ettim.
  kendi web sitesinde müziği yere göğe sığdıramamış.Hatta Kuranı kerim’i bile müzikal olarak nitelendirmiş.Kadınların müzik söylemesinide tasvip ediyor olmalıki şu sözleri sarfetmiş.

  ” kadının fıtraten duyarlı, hassas olması mûsıkî adına bir avantajdır. Belki bu sebeple bayanlarda müzik kabiliyet oranı erkeklerden daha fazladır.”
  KAYNAK:http://tr.fgulen.com/content/view/11932/18/

  Halbuki müziği yasaklayan pek çok sahih hadis mevcuttur. şimdi biz bu insanlara hoca demekle doğru mu yapıyoruz,merak ediyorum…………………………………………….

  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  ‘Ahir zamanda yere batma, taşlanma ve suret değişmesi olacaktır’ dedi.

  Sahabeler:

  −Bu ne zamandır Ey Allah’ın Rasulü? dediler.

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  −‘Çalgı aletleri ve şarkıcılar ortaya çıktığındadır’ buyurdu.”

  Tirmizi 2309

  Cevapla

  1. Konu gerçekten çok güzel fakat bazı noktalara çekmek istemeniz çok yanlış.Eleştirmek için baktığınız belli.Ben size yapılan hiçbir hizmeti hafife almamanızı tavsiye ederim.Bazı insanların iman etmesine vesile olduğunu biliyormuydunuz.(olimpiyatlarda seçilen türkü,şiirlere tekrar bakmanızı tavsiye edrim.)O hoca desek mi demesek mi dediğiniz kişinin Allah katındaki değerini siz, biz bilemeyiz.Size daha başka birşey demeyeceğim

   Cevapla

   1. Sizinde yapilan yanlislarin avukatligini yapmaniza gerek yok. Seyretmissinizdir gecenlerde Samanyolu grubunun 20.yili dolayisi ile Kirik Mizrap konseri düzenlendi. Cok merak ediyorum acaba bu program kac kisinin hidayetine vesile oldu Meryem hanim? Müzikten sözlerin dahi anlasilmadigi, Tertemiz ve pak Rabbimizin adinin hicde yakismayan agizlarda dillendirildigi bu geceden ne umdular halaa anlayabilmis degilim. Dünya insani iste böyle hic farkinda olmadan tarafina cekiveriyor ve biz müslümanlar bu durumumuza bahaneler üretmekle ugrasiyoruz. Allah hepimizi islah etsin.

    Cevapla

   2. Evet kimsenin Allah katında ki değerini bizler bilemeyiz, bizim görevimiz haramı helali bilmek, haramı övmemek, özendirmemektir. hele de sözüne önem verilen, kendisini milyonlarca insanın takip ettiği peşinden yürüdüğü insanların çok daha dikkatli olması gerekir. onların hataları bizlerin hataları gibi sadece kendimizi yakmaz milyonları yakar, milyonların hakkına girerler. Onlar yanılttıkları insanların hesabını vermekte zorlanırlar, bizler de aklımızı kullanmayıp Allah kelamıymış gibi bir kulun sözlediği sözleri sorguzuz sualsiz, kuran ve sünnet terazisinden geçirmeden kabul etmenin ve uygulamanın hesabını vermekte zorlanırız. Allah herkezin hesabını kolaylaştırsın.

    Cevapla

  2. hah bende ne zaman ucunu biryerlere gelecek derken yine fırsatı kaçırmamışsınız vurun abalıya uzun süredir sessizdiniz

   Cevapla

   1. ayrıca yazı çok güzel aynen katılıyorum ama yazıyı bırakıp başka mecralara çekilmesi hoş olmuyor

    Cevapla

 51. amin.cidden bide o girmediğin konular var ablacım düşününce bitmez tükenmez bir konu oldu şimdi benim için.Ne kadar kaçmaya çalışırsan çalış nafile bir yerden yakalanıyorsun.Gün geçmiyor ki bunlar çoğalmasın yenileri eklenmesin aralarına.En çok rahatsız olduğum şeylerden biri benim,anasınıfına kreşe giden kardeşlerimize öğretilen müzikler eşliğindeki danslar insanı tiksindiriyor.Öğretmenlerimiz niye izin veriyor o yaşta ki çocuğu ne hale çeviriyorlar + birde velilerinide davet edip çocuklarını izlettiriyorlar topluca.Velilerin göğsü kabarıyor birisi kameraya çekip cd ye dolduruyor velilerin çocuklarıyla iftihar tablosu olarak saklanıyor her evde o cd!!! yazık inanın çok yazık.o yaştaki bir çocuğu cehenneme odun olarak hazırlamaktır bu bence bilmezlermi ki ayetlerimiz hadislerimizi rabbimizin emirlerini haram helali.
  Çogu kez bilinçli işleniyor nice günahlar sonra tevbe ederim canım ya da ne olcak bir seferden!
  Liseli kızların durumu zaten daha bi vahim nerden tutsan elinde kalır o derece vahim.Ayeti kerimede buyruluyor ya onların kulakları sağırdır duymazlar diye durum aynen o halde.Söylüyorsun hiiiiç aldırış yok kimsenin tını bile değil.Eski tas eski hamam.Anne babanın haberi yok çocukları okulda dışarda hangi alemlerde,arkadaşları kim,internette girdikleri yerler nereler,telefonları ne alemde vs. haberi yok, onları bi çekip çeviren olsa onlarada hak vermek lazım işleri güçleri başından aşkın,geçim derdi,moda, lüks hayata yetişme çabası, çocuklarıda artık kendi yolunu bulsun canım eğriyi doğruyu bilyorlar nasılsa.Saldım çayıra mevlam kayıra yani…
  Benim kardeşim erkek lise sonda ve liselerin hali olaylar olaylar.yazmaya ne hacet hepsi tahmin edilebilr durumlar.Birde servislerde dinlediği şarkılardan insan yerin dibine geçer utancından.Diyorum bak canım sende bi cd doldur hediye et serviscinize güzel olur hani.Ama ikna edemedim.
  Bu konu günlerce yazsak çizsek konuşsak bitmez anlaşılan.Sürçü lisan veya yanlış yazdımsa affola canlarım.Hepiniz Allah’a emanetsiniz hepinizi çok seviyorum 😀 😀 Cahide ablam yüreğine emeğine sağlık canımın içi böyle konuları gündeme getirdiğin için.Rabbim razı olsun senden.

  Cevapla

 52. canım bacım bende zeytınyağının doğal ve sağlıklı oluşunun basma elbisenin(babam tüccar olduğu için çocukluğumuzda en yeni en güzel basmalardan elbiseler etekler giyerdik)ferah ve terletmeyen özelliklerinin ve dahi birçok hayata dair özelliğin bu şarkı ve türkülerle hayatımızdan çıkarılmaya çalışıldığını geçen sohbetimizde cemeata anlatmaya çalıştım.hareketli türkülerin bestelerinin üzerinr söz yazarak müzik piyasasında yer etmek isteyenlerden bahsettim. o müzikler beni o kadar rahatsız ediyorki …çocuklarımın hiç şarkı türkü bilmemesine hiç kilp izlememiş olmasına hayret ediyorlar.bende bir annenin canım dediği evladına bu gibi iğrenç şeyleri dinlettirmesine şaşıyorum.lütfen çocuklarımızın kulaklarını kalplerini kirletmeyelim.ALLAH cc bunun hesabını sorar bize.bunlar çocuklarımızın sadece ahiretine değil bu dünyasınada zarar.şarkı ve türküye alışkın kulaklar zamanla aynen onlar gibi yaşamaya davranmaya başlar .yarın öbür gün deccal çıktığı zamanda arkasına takılır gider Allah korusun.
  yıllardır çevre tarafından çok tutucu olduğumdan , bundan ne zarar gelecek diyenlere inat ,aynı düşüncede olduğumuzu bilmek güzel .müslümanların müzikle imtihanından lütfen daha çok bahset benim güzel ve cesur yürekli bacım
  seni çoooook seviyorum ALLAHA emanet ol

  Cevapla

 53. Ablacım o kadar haklısınızki…
  Ne deseniz az allahım bizi ıslah eylesin onun yolundan çıkartmasın(amin)

  Cevapla

 54. Cahide Hanım mükemmel bir konuya değinmişsiniz. Geçen yaptığım bir toplantıda uzun uzun bu konudan bahsettik. bir anaokulum olduğunu her zaman söylüyırum, daha geçen hafta öğretmenlerimizle de toplanıp, sınıfta müzik saainde çalnacakları listeledik. Baktım olaak gibi değil, “çocuk şarkıları dışında normal şarkı yasak” diyip kapadım konuyu. bir kaç velimden tepki geldi öğtetmenlerim saçma buldu ama ben çocuklarımı korumak için yapıyorum bunları kim ne derse desin.
  Ayrı bir konu gibi dursada, “illuminati ve müzik” konusunu araştırın derim. 50 bölümlük “the arrivals & gelenler” belgeselinden sonra neyin ne olduğunu çok daha iyi fark ettim. Yazışmalarım ve sorgularım neticesinde, hala imanlı olduğumuza şükrettim. Gençlerin bayılarak dinlediğin “,umbrella ella ella” şarkısının gökten düşen şeytan nuru eşliğinde “Ella ella-allah yok alah yok” dediğini farkettim.
  bununlada ilgili yazılar hazırlarsanız sevinirim

  Cevapla

 55. Bu konu hemen bitecek bir konu değil. Daha İslam’da müziğin yerine girmedim. Aslında biraz da girmekten, yanlış bir şey yazmaktan korktum.
  Müzik ve illuminati’den, Yeşil poptan, İslam-i hip hop’tan, ney eşliğinde sema gösterilerinden, tasavvuf müziğinden, şarkı olimpiyatlarından, Allah Teala’nın, Rasullullah Aleyhisselam’ın isimlerinin oyun havası gibi hareketli şarkılara alet edilmesinden, genç kızların güya İslam-i müzikler söyleyen erkek şarkıcılara olan hayranlığından, Müslümanların müzikle imtihanından bahsetmedim daha…

  Cevapla

  1. geçenlerde ben de bu müzik konusunu düşünüyordum kendi kendime. Ahlak boyutuna gelene kadar, dilimize pelesenk olmuş küfür sözleri dolu şarkılar abla. “kahpe kader” söylemiyle dolu şarkılar, “madem unutacaktın, beni neden yarattın” gibi küfür sözler. Din algısı böylece bozuldukça, ahlakı yozlaştırmak da çok kolay hale geliyor.
   Ben şahsen müziğin haram olduğuna inandğım için hiç dinlemiyorum. Çocuğumun da duyduğu tek müzik bu çizgi filmlerin içinde geçen müzikler. Onlar sözlü olmadığı için çok rahatsız olmuyorum. (pepe’nin şarkılı çizgi filmleirni hiç izletmiyorum zaten).
   Allah doğru yoldan ayırmasın.

   Cevapla

   1. amin ablacım.haya perdemiz böyle böyle yırtılıyor işte.
    ya ben dinliyorum dinlemiyorum desem yalan olur ilahi ezgi var bizdede.Kimler var kimler;Mehmet emin ay(tek geçerim),mustafa demirci,umut mürare,ammar acarlıoğlu,ömer karaoğlu,maher zain,mustafa özcan,hasan dursun,alper,abdurrahman önül,eşref ziya gibi sakıncalımıdır değilmidir bilmiyorum.içlerindeki müzikler düşündürüyor beni.sözlerinde bir yanlış yok zannımca.ama benim bildiğim Nebiyyi ekrem efendimizin zamanınıda bir olay var böyle kadınlar sormuşlar efendimize bu müzik konusunu ama yanlışım yoksa sadece defe izin var yada o yazıyı bulup yazıyım.Hiç dinlememek en iyisi lakin o da zor…

    Cevapla

    1. Şarkıcı kadını dinlemek, yüzüne bakmak haramdır. [Taberani
     Suyun otu büyüttüğü gibi, şarkı, oyun ve eğlence kalbde nifakı büyütür. [Deylemi]
     Şarkılar, içkiler yayılınca, yere batmalar görülür. [Tirmizi, Ebu Davud, İbni Mace]
     Gözün zinası harama bakmak, kulağın zinası haram şeyleri dinlemektir. [Müslim]
     Resulullah çalgı aletleriyle para kazanmayı yasakladı. (Begavi)
     Bir kimse gelip, (Ya Resulallah nağmeli ses çok hoşuma gidiyor. Cennette güzel ses var mıdır?) diye sordu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
     Yemin ederim ki, dünyada ibadet eden, Allahü teâlâyı zikredip, çalgı ve oyun aletlerinin sesine kulak vermeyenler, Cennette, bir benzeri duyulmayan, Allahü teâlâyı tesbih ve takdis eden güzel seslerle, sürur ve neşeye gark edilirler. [Gunyet-üt-Talibin
     Bir evden kulağına gelen def sesleri üzerine Resulullah, evde ne olduğunu sorar. Düğün cevabını alınca, (Bu nikâhtır, sifah [zina] değildir” der. İbni Mace bildiriyor ki: Hazret-i Âişe, Medineli bir yakınını evlendiriyor. Düğün yerine gelen Peygamber Efendimiz, (Kızı gelin ettiniz mi?) diye sorar. Evet derler. Peygamber Efendimiz, (Kızla birlikte türkü söyleyecek birini de gönderdiniz mi?) buyurur. Hazret-i Âişe, hayır deyince, Peygamber Efendimiz buyurdu ki:
     (Ensar arasında böyle günlerde eğlence geleneği vardır. Keşke kızla birlikte şarkı söyleyecek birisini gönderseydiniz de onlar şöyle söyleyiverseydi: “Size geldik, size geldik. Bize şenlik, size şenlik”)
     Muâz İbni Cebel anlatır: Ensârdan birinin düğününde bulunuyorduk. Hazret-i Peygamber, nikâhı kıydıktan sonra, Allah iyi geçim, hayırlar ve uğurlar nasip etsin, rızkınıza bolluk bereket versin, sizi mübarek kılsın diye duâ eder. Âdet veçhile damadın başı üzerinde def çalınmasını söyler. Def çalınır.
     Âişe validemiz, bir evde şarkı söyleyen birini görünce ona, “Yazıklar olsun sana. Bu şeytandır, bunu çıkarın dışarı” dedi ve onu çıkardılar. (Buhari)
     Müzik, nefsin gıdası, ruhun zehiridir, kalbi karartır. (Dürr-ül mearif)
     Def ile şarkı türkü söylenir, ilahi söylenmez. Çünkü ilahi ibadettir. İbadete çalgı karıştırılmaz. Tasavvuf müziğinin dinde yeri yoktur.İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki: Resulullah efendimizin geldiği bir evde, küçük zenci kızları [cariyeler] def çalıp şarkı söylüyorlardı. Şarkıyı bırakıp, Resulullahı övmeye başladılar. Resulullah efendimiz, (Onu bırakın, oyun arasında beni övmeyin. Beni övmek [ilahi söylemek] ibadettir. Eğlence, oyun arasında ibadet caiz değildir) buyurdu. (K. Saadet)
     işte böyleymiş canlar mümkün mertebe uzak durmak gerekiyor.Bende bırakıcam inş.

     Cevapla

  2. Allah’im senden razi olsun gercekleri korkmadan savundugun icin takdire $ayansin ,o kadar ayni dusunuyoruz ve inaniyoruz ki seni Allah icin seviyorum cahide abla

   Cevapla

  3. Güzel kardesim, müzikle alakali cok güzel bir video yayinlarsan kardesler faydalanir insaAllah.

   Cevapla

  4. Ablam ellerine sağlık. Bunları yazan parmaklar kimlere ulaşıyor bir bilsen…
   Allah affetsin bende telefonum da bir çok müzik barındırıyordum. Şu an bunu söylemek kolay değil ama 500 kadar müzik vardı telefonumda. Rabbim affetsin…. 1 ay kadar önce rastgele birini açıp bu bana ne anlatıyor diye düşündüm. Ve oturup hepsini teker teker sildim. Ve bu şarkılar benim için pek değerliydi zamanında! Telefonuma virüs gelir de silinir bunlar diye tedirgin olurdum! Ahh cahil ben… Ama şükür ki Yaradan farkına varmamı nasip etti. Şu an bana cazip gelen tek ses ney sesi. Acaba bunda da bir sakınca var mı abla? Daha ayrıntılı yazını sabırsızlıkla bekliyorum…

   Cevapla

  5. TÜRKİYEDE SIRF MÜZİKTE ÇÖKÜŞ DEĞİL…AHLAK TA ÇÖKME VAR..SON ZAMANLARDA HERŞEY BEL ALTI..40 SENE ÖNCE BÖYLE ULUORTA DEGILDI..UTRANMA VARDI..ŞİMDİ KALMADI..İNSANLARIN BİRBİRİNE SAYGISI VARDI..ŞİMDİ NEREDE…YANDAKI KOMŞUDA ÖLÜ OLSA BERIKI MÜZİĞİ AÇIUYOR..KIM KIME DUM DUMA DERLER YA..SAYGI SEVGI YOK..SADECE MUZIKTE DEĞİL

   Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s