Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Pancarlı Yer Elması Turşusu

yer elması 7 011

Canım kardeşim Elif Zeynep, yer elması turşusundan bahsetmişti. Tarifi isteyince sağ olsun hemen göndermiş. Allah razı olsun canım

Yer Elması Turşusu

Malzemeler

3 adet pancar

2 kilo yer elması
yarım su bardağı sirke
5 kiloluk kap
aldığı kadar su
sarımsak, tuz
Nasıl Yapılır?
  Yer elmalarını soğuk suya yatır, iyice temizlenene kadar 3 defa suyu değiştirerek yıka, pancarları az haşla,çok yumuşamasın, ama çatal batsın, sonra onları da soğuk suya yatır, 2 kere suyunu değiştir, 5 kilolıuk kaba sirke, su , tuz, sarımsak ilavesiyle bas turşuyu,su üzerini aşsın, üstüne ağırlık koy, tuz ayarı, hani pilavın suyu fazla tuzlu gelir , demlenince tam olur ya ondan biraz daha tuzlu olsun, yani bir avuç kadar, 15 -20 gün sonra hazır olur, dilimleyerek servis yap.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. dinozorların varlığını kabul etmek, evrim teorisine sonuna kadar inanmak ve ALLAH(c.c)’ı inkar etmek anlamına gelmez.dinozorlar tabiki dünyada var oldular ve yeryüzünden silinip gittiler.bunun hikmetini bizler bilemeyiz.bize düşen bunlara bakıp ALLAH(c.c)ın koskoca dünyayı nasıl evirip çevirdiğini,gücünün,bilgisinin,varlığının sonsuzluğunu tefekkür etmektir.tefekkür sadece seccadede oturup tespih çekmek yada düşünmek değildir.bizleri baktığımızda tefekküre sevkedecek şeylerin başında doğa gelir.dinozorların varlığı bizim için evrim teorisinin noktasına,virgülüne kadar doğru olduğuna değil ALLAH(c.c) nun büyüklüğüne delildir.

  ayrıca doğa gerçekten bir değişim içindedir.bu bizim maymundan geldiğimiz yada bütün canlıların bir kökenden oluştuğu,hayatın suda başladığı anlamına gelmez.ama günümüzde insanların boyu binlerce yıl öncesine göre daha uzun.binlerce yıl geri gitmeye gerek yok.yeni nesilin boyu bile eskilere göre daha uzun .yada değişen çevre koşulları bazı hayvanlarda ve bitkilerde küçük farklılıklar (renk koyulaşması yada açılması gibi) meydana getirebiliyor. bunlar ne ALLAH(c.c) ın varlığını inkara nede evrim teorisine sonuna kadar katılmaya bizi yöneltmez.tabiki herşeyi O yarattı.ama eğer dünyada bir değişim varsa da -tıpkı dinozorlar gibi -bu sadece O’nun “ol” demesiyledir.milyonlarca yıl sürse de…

 2. elifzeynepabdullah says:

  turşuyu yapan annem, tarifi de biraz el ayarı , göz kararı oldu, annem bu kadar verebildi tarifi ancak, ben o sırada çatı katında annemi meşgul etmesinler diye çocukları zabdetmeye çalışıyordum, arada getir götür işleri, doğrama yıkama iş leri bazen. çocuklarım çok meraklı, ayran yapsam çırparlar,hamur yapsam birlikteler, köfte yuvarlarlar , poğçanın yumurtasını sürerler, turşu nasıl yapılır diye başını beklerler, ama oğlumun öğrendiği gibi güzel yaramazlık yaparlar, yaramazlık çocuklar için zaten…

  oğlum iki yıl önceden biliyordu, o söylüyordu sırasıyla ben kek yapıyordum.
  gece titredi yavrum, ateşten olacak, şimdi okula gidiyoruz, aklım onda haber bekliycem okul, sağlık ocağının karşısı, kızımla almaya gidiyoruz sonra. fıstıklı kek istedi, beğendiği tatları unutmaz hiç, kuru üzüm görünce birazını ayır portakallı kurabiye için diyor bana , yoğurt kurabiyesinden bahsediyor.
  kızım da sürekli tatlı tuzlu, sıvı katı herşeyi birbirine katıyor, oğlum, robot, tren, hayvan yaparken o sürekli pasta, dondurma melemen yapıyor legolardan.

  1. anacığımın ellerine , ablacığımın kalemine sağlık, döktürmüşsün yine abla. gökhanımı ve zeynoşumu çoook çok öpüyorum, çok özledim onları. malum benim turşuyla uğraşmaya vaktim olmuyor, ama yemesiyle uğraşmaya vakit bulurum yani sorun değil 🙂 ayırırsan bi tabak, nasib olur da gelirsem yerim inş. allaha emanet olun cümleten.

   1. aaaa bu bizim kız abla, akşam telefonda konuştuktan sonra , kutsal çocuklara bakabilse keşke, yine derslere dönmüştür diye düşünmüştüm , ders biitse çocuklardan fırsat bulamıyor, süt reçelinden bahsetmeyi unuttum hatta, , sana da selam söyledi. hani telf ses veren . biz okula gelen az sayıda kişiye ulaşabiliyoruz, o çok fazla kişiye ulaşabiliyor dedi, hizmetinin önemini ve büyüklüğünü anlatmıştı.

    derslerinde başarılar, Rabbimden zihin açıklığı diliyorum rümeysa, yeğenlerimi çoook öpüyorum, turşu çok güzel tutmuştu ama kaçırdın treni, çocuklar istiyor, pazarda kalmışsa yenisini koyacağım ben inşaAllah, daha ne tarifler var , site de bulup yapma imkanın olmayanlardan gelince yaparız , , hiç un kullanılmadan yapılan rum tatlısı, polonya milli keki, pakistan tatlısı şiri hurma yı da tam yapabilirsem tadabilirsin , bilerek eksik tarif verenler varmış, her tarif burda olduğu gibi güvenilir değil, çocuklar için donut, mekke gülü şerbeti, fincan kek, ballı çıtır stokta zaten :), yine ablamın çikolatalı süt reçelini de çocuklar için dene lütfen.

    akşam suriyeli bir hoca var ya , eşi de eniştenin arkadaşı, arkadaşıyla gelmişti, türkçeyi epey ilerletmiş, onlar da gelirken getirmişler, kızlar ne yaptı bilmiyorum da annem elde açma kıymalı patlıcanlı börek yapmıştı, kız rahatsız huysuz diye, çok az durdum, müsade bile isteyemeden indim eve, tabak indirmiştiler. fazla yapıp donducuya koymuştur , daha anlatmıyayım, muzari fiili çözmeden düşersin yola 🙂 , Rabbim fırsat versin, sen gel yeğenlerle, gerisi
    hallolur inşaAllah .

    1. Ben anladım zaten senin kardeşin olduğunu, tabi ki benim de kardeşim 🙂 Ama zamansızlıktan cevap yazamadım. Elifimin bacısı da bizimle berabermiş diye sevindim içten içe. Rabbim Rumeysa kardeşime de zihin açıklığı versin. Sizi çok seviyorum ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

     1. sağol ablam.

      aaa bu kalpleri nasıl yapıyorsun, resimlerin üstüne çiçek , yazı anlatmıştın, kaçırdım onu da, müsait zaman da anlatırsın inşaAllah.

      1. Kalp için: alt+3 bunlara aynı anda basman lazım. Fakat üst kısımdaki rakamlara değil, yan taraftaki rakamlara basacaksın.

       Lap top için biraz daha farklı: Fn+ Alt+ 3

       Ya da benim kalpleri kopyala yapıştır yapabilirsin 🙂 Resim üzerindeki çiçekleri ve yazıları Photoscape adlı programla yapıyorum. Programı PC ne indirmen lazım.

     2. selamun aleykum cahide hanım. güzel yorumlarınız için çok sağolun, allah razı olsun. bizler de sizi çok seviyoruz, rabbim sa’yinizi kabul ve mubarek eylesin inş. ben birşey sormak istiyorum, yazdığım yorumlara cevaap yazıldığında bana herhangi bir yerden ‘.. cevaap yazdı’ gibi bir mesaj gelmesi gerekiyormu? yani cevap yazılmışmı diye kontrol mü etmem gerekiyor, yoksa face deki gibi mesajla bildirilme sistemi var mı? görüşmek üzre inş allaha emanet olun
      bu arada çanakkaleye yolunuz düşerse beklerim inş. tanışmayı çok isterim. مع السلامة

      1. Bunu cevabını Elifim verse olur mu kardeşim? Geride çok yorum var diye acele ediyorum. Birgün hayırlısıyla görüşürüz inşaAllah…

    2. abla suriyeli hoca kim, düşünüyorum çözemedim.

    3. abla suriyeli hoca kim çözemedim yaa, mısırlı arkadaş var ya Safa, ondan mı bahsediyorsun yoksa?

     1. mısırlı mıydı bilemedim, ben suriyeli diye hatırladım, yukarıdaki sorunu pek anlamadım ama yorum yazınca onaylanmasını bekliyorsun, onaylanınca yayınlanıyor, alttaki kutucuklara basarsan ya da en üst sağ kısımdan abone olursan mail adresine de yazılar ve yorumlar geliyor… diye biliyorum.Allah celle celaluhu ‘ a emanet ol iki kere kardeşim 🙂 yeğenlerimi öp benim için.

 3. denizkızı says:

  mmm guzel bır tarif.. bende tursuyu cok severım zatenn.ılk fırsatta deneyecegım.

 4. Hemşehrim says:

  Algıda seçicilik dedikleri tam da böyle birşey. Ben resme bakarken sadece ve sadece turşuyu görebiliyorum. Yanında ne var nasıl bir tabakta resimlenmiş hangi model bir örtü kullanılmış hiç farketmem. Sadece tabaktakine bakar yapanın eline sağlık derim. Eline sağlık Elif’im.

 5. elifzeynepabdullah says:

  türkan kardeşim Allah celle celaluhu razı olsun senden. yoğun bir günüme denk geldi kısa geçeceğim, ama bu konudan rahatsızlığımı iki uzun yorum halinde daha önce ablamın, gerçekten tesettürlü müyüz? yazısı altında belirttim, daha bir çok konuda rahatsızlığımı ve mücadelemi bilemezsiniz ama ablam birazcık bilir.

  yine de haklısınız, oğlumun hatrını kıramayım çektim resmi ama altına not düşebilirdim.oğlumun sevincini görseniz babasına nasıl müjdeliyor, annem göndermiş cahide abla benim dinazorlarımı koymuş diye.bunu başımıza musallat eden abd de şimdi dinazor fobisi kliniği var. çocuk istedikçe sevinçle daha büyüğünü getiriyorlar! …………..

  yayınladığın için teşekkür ederim ablam, mahzurlarını düşünüp kaldırırsan hiç sorun olmaz benim açımdan , sen daha iyisini yapar yayınlarsın zaten ileride. zaten daha iki gün önce duyduğum ama çoğu kaynak ingilizceden çeviremediğim için aslını araştıramadığım bir başka açıdan mahzuru beni düşünmekten kahretti, belge göstermek, konuşarak anlatmak, bir çok konuda çare değilmiş, benim en büyük hatam verdiğim ilk küçük iyi niyetli tavizler , sonunu hiç böyle düşünmemiştim…. adem güneş hocamıza daha soracağım ama hala öncesinde başka sorunları çözemedim, ablamın dediği gibi, şiir gibi konuşanlar, şiir gibi yaşamıyorlar hayatı…….

  1. procrastinate22 says:

   İngilizce kaynağı tekrar bulabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Ben de merak ettim siz bahsedince.

   1. elifzeynepabdullah says:

    bazısını buldum ama hepsini bulamadım, burada çok konuyu açmak istemiyorum, sitelerdeki çirkin şeylerden dolayı fazla arayamadım,
    cahide ablam sık sık değiniyor zaten. kardeşimle biraz uğraşınca türkçesi çıktı, inanamadım bu kadarına, çok eski makaleyi bulamadım, birisi fobi olarak değinmiş, çocuklar yiiyecekleri, yastıkları dinazor şeklinde görüyormuş o derece yani

    ama google barney subliminal ve teletabies subliminal yazdığımda beynimden vurulmuşa döndüm, bu kadarını beklemiyordum, laylaylom pepe, sihir büyü meraklısı keloğlan biraz daha masum ama sakıncaları çok tabi, hilal tv dekini izliyoruz arada , son peygamber sitesi, alim çocuk cd si , arka bahçede bilim bir de, ara da mutfakta işim olduğunda bakıyorlar çok şeye, sadece barbi , callio , vb reklamları izlemek bile yetiyor ahlak bozmaya

    bulamazsan arkadaşım mail yoluyla olabilir.
    ,
    çocuğunuz hiç sebep yokken bir şey istiyorsa 25. kareye dikkat, ya da üzerini çıkarıyor, afedersiniz edep yerlerine elleri gidiyorsa soyun soyun diye fısıldayan subliminal mesajlara dikkat.şu meşhur çizgi film yapımcısı w disney illumuniatinin bir no lu adamıymış.
    aman çok dikkat ne olur…

    ablamın bu günkü yazısı ne kadar güzel. sabah acele baktım şimdi tekrar okumalıyım.

  2. Ben dinazorların gerçekten geçmişte var olduğunu sanıyordum..nesli tükenmiş bir nevi mamut gibi şimdi okuyunca çok şaşırdım yarabbim bilmediğimiz neler var daha:(( birde oğlumun izlediği çizgifilm çok sınırlı bunlardan biride dinazor treniydi :(( çok masum geliyordu bana ne safmışım

 6. türkan says:

  esselamualeykum kardeşim ben ufak bir ayrıntı gibi ama aslında uzun uzun düşünmemiz gereken tabağın kenarındaki maketler hakkında birşey söyleme gereği duydum. bunlar güya evrim teorisi savunucularının olduğunu iddia ettiği dinazor grubu hayvanlar. bizler bu inanışın hertürlü karşısında durmamız gerekir diye düşünüyorum. çocuklarımıza aldığımız oyuncaklar seyrettirdiğimiz çizgi filimlerdeki yaratıklar bunlar çocuklarımızın tertemiz beyinlerine sokulan batıl inanışlarıdır her batıl iz bırakır amaç zaten iz bıraksın soru işareti oluştursun diye deyilmidir? uyanık ebeveyn uyanık müslüman uyanık atik temiz dimağlı nesil yetiştirir. çocuklarımız zaten sistemin içersinde onun eğitim dediği öğütüm merkezleriyle öğütülüyor evlerimiz bari temiz birer eğitim ve temizleme merkezlerimiz olsun dua ve temennisiyle

 7. Elifcim degisik bir tarif olmus, ellerine saglik.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: