Kel Kör ve Abraş’ın Hikayesi ve Bizler

Es Selamu aleykum ve rahmetullah-i ve berekatuhu can kardeşlerim

Cumamız hayırlı olsun inşaAllah. Önce ötelerden bir olayın haberini dinleyelim. Önce Rasululllah vermişti bu olayın haberini bizlere. Ben sadece hatırlatma babından yeniden alıntılayayım istedim.

Abraş, Kel ve Kör

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim şöyle buyuruyordu:

“İsrail oğullarında abraş, kel ve kör olmak üzere üç kişi vardı. Allah-u Teâlâ bunları imtihan etmek istedi de onlara bir melek gönderdi.

Melek abraşa geldi ve:

–Sana en sevimli şey nedir? dedi.

Abraş:

–Güzel bir renk ve güzel bir ten. Çünkü insanlar beni çirkin görüyor ve benden iğreniyorlar, dedi.

Bunun üzerine melek abraşın vücudunu sıvazladı. Ondan bu çirkinlik gitti de ona güzel bir renk ve güzel bir ten verildi.

Melek abraşa:

–Hangi mal sana daha sevimlidir? dedi.

Abraşlıktan kurtulan kişi:

–Deve, dedi ve kendisine doğurması yakın on aylık gebe bir deve verdi.

Bunun üzerine Melek ona:

–Allah sana bu devede bereket versin, dedi.

Buna müteakiben melek kele geldi:

–Sana en sevimli şey nedir? dedi.

Kel:

–Güzel bir saç ve insanların benden iğrendiği şu halin gitmesidir, dedi. Melek onun başını sıvazladı da ondan kellik gitti ve ona güzel bir saç verildi.

Melek ona:

–Hangi mal sana daha sevimlidir? dedi.

Kellikten kurtulan kişi:

–Sığır, dedi ve ona hamile bir sığır verdi.

Melek ona:

–Allah sana bu sığırda bereket versin, dedi.

Buna müteakiben melek köre geldi:

–Sana en sevimli şey nedir? dedi.

Kör:

–Allah-u Teâlâ bana gözümü geri versin de onunla insanları göreyim, dedi. Melek onu da sıvazladı ve Allah-u Teâlâ ona gözünü geri verdi.

Melek ona:

–Hangi mal sana daha sevimlidir? dedi.

Oda:

–Koyundur, dedi ve ona da kuzulu bir koyun verdi.

Bir müddet sonra deve ve sığır sahiplerinin devesi ve sığırı yavruladı. Koyun sahibinin de koyunu kuzuladı. Bu suretle deve isteyen kişinin bir vadi dolusu devesi oldu. Sığır isteyen kişinin de bir vadi dolusu sığırı oldu. Kuyun isteyen köründe bir vadi dolusu koyunu oldu.

Sonra melek eski sureti ve kılığında abraşa geldi ve ona:

–Ben fakir bir adamım! Yolculuğumda bütün çarelerim kesildi. Artık bu gün benim için muradıma erişe bilmem ancak evvela Allah’ın yardımıyla sonra senin yardımınladır. Şimdi ben sana güzel bir renk, güzel bir ten ve mal veren Allah için senden bir deve istiyorum! Bu seferimde onunla muradıma erişebileyim! dedi.

Bu istek üzerine eski abraş:

–İyi ama hak sahipleri çoktur, dedi. (Yani piyasada fakir çoktur, her dilenciye bir deve vermek olmaz!)

Bunun üzerine melek ona:

–Ben seni tanır gibiyim. Sen insanların iğrendiği abraş kimse değil misin? Hani sen fakirdin de bu malı sana Allah verdi, dedi.

Eski abraş meleğe:

–Allah’a yemin olsun ki ben bu mala, atadan ataya geçerek varis oldum, dedi.

Melek de ona:

–Eğer yalancı isen, Allah seni eski haline çevirsin! dedi.

Sonra melek eski sureti ve kılığında kele geldi ve abraşa dediği gibi onda söyledi. Kelde, abraşın reddettiği gibi reddetti.

Melek de ona:

–Eğer yalancı isen, Allah seni eski haline çevirsin! dedi.

Sonra melek eski suretinde köre geldi ve:

–Ben fakir bir adamım! Yolculuğumda bütün çarelerim kesildi. Artık bu gün benim için muradıma erişe bilmem ancak evvela Allah’ın yardımıyla sonra senin yardımınladır. Şimdi ben sana gözlerini geri veren Allah için sende bir kuyun istiyorum! Bu seferimde onunla muradıma erişebileyim! dedi.

Bu istek üzerine eski kör:

–Allah’a yemin olsun ki ben kör idim. Allah bana gözümü geri verdi. Fakir idim ve Allah’a yemin olsun ki Allah beni zengin yaptı. Şimdi dilediğin kadar al! Allah’a yemin ederim ki bugün Allah için aldığın bir şeyde sana zorluk çıkartmam, dedi.

Bunun üzerine melek:

–Malını muhafaza et! Allah sizleri imtihan etti. Allah’a yemin olsun ki Allah senden razı oldu! İki arkadaşın da (Abraş ve Kel) gazaba uğradılar, dedi.”

Buhari 7/3274, Müslim 2964/10

*********************

Anladığınız gibi bu hadis-i şerif bize Allah için vermenin öneminden bahsediyor. Müslümanlar olarak sadaka ve zekat verme görevimiz, hiç bir zaman sona erecek bir görev değil. Bir kere vermeyle konuyu kapatamazsınız. Az veya çok mutlaka Allah için verme eylemini gerçekleştirmemiz lazım.

Behiye kardeşimizin anlattıkları bana çok dokundu. Anlattıklarını kendisinden dinleyelim:

“Ablacım benim sizden bir ricam var. Ben Gaziantep’in küçük bir beldesinde öğretmen olarak görev yapıyorum. Bulunduğum okulun 350 civarı öğrencisi var. Bu öğrencilerin çoğunluğu çevre köylerden taşımalı olarak geliyor. Çoğunun maddi durumu çok kötü.

İki gündür kar yağışı var ve hava çok soğuk. Öğrenciler okula incecik okul formalarıyla tek geliyorlar. Ne alttan giyecek doğru düzgün kalın bir kazakları var ne de üste giyecekleri bir mont. Biz öğretmenlerle beraber bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ancak gücümüz kuvvetimiz bütün öğrencilere yeterli gelmiyor.

Sizin eşinizin öğretmen olduğunu biliyorum. Beni anlayabileceğinizi düşünüyorum. Siteniz binlerce insan tarafından takip ediliyor. Belki yardım edebilecek durumda olanlar olabilir. Yeni ya da giyilebilecek durumda temiz kazak, mont, hırka, ayakkabı gönderilebilir. Allah rızası için yardımlarınızı bekliyoruz.

Öğrencilerimiz 15-18 yaş aralığında (lise öğrencileri) ama yaşlarına göre minyonlar.Çok detaya girmek istemiyorum ama bu gençler okul formalarını günlük hayatta bile kullanıyorlar çünkü başka kıyafetleri yok!”

Okul Adresi: Sakçagözü Lisesi
Sakçagözü Beldesi
Nurdağı / Gaziantep

Mail adresi: behiye2005@hotmail.com
Tel. no:  05052323667

Kardeşlerim, sadaka vermek isterseniz mutlaka verilecek birileri vardır. Çevrenize lütfen daha dikkatli bakın. Bahsi geçen çocuklara temiz kullanılmış kıyafetlerde gönderebilirsiniz. Yeter ki onur kırmasın, kirli ve eski olmasın.

Ayrıca Suriye’de hâlâ bitip tükenmeyen bir savaş masum insanları perişan etti. Geçen gün, çocuklarını battaniye bulamadığı için gazete kağıtlarına saran annelerin hikayesini anlatan Ramazan Kayan Hoca’yı gözyaşlarıyla dinledim.

O kardeşlerimizi de unutmayalım ne olur. 3-5 ne kadar olursa, gücümüz neye yetiyorsa o kadar verelim. Yalnızca verdiklerimiz bizimdir unutmayalım…

168 Yanıt to “Kel Kör ve Abraş’ın Hikayesi ve Bizler”

 1. gmzeeeee Says:

  canım ablacığım ben uzun zamandır sayfana uğrayamıyordum bugünde müsait olmuşken eski yazılara göz atayım dedim.Şofbenle ilgili yazınıı şu an okudum ve inan çok üzüldüm çok geçmiş olsun ablacım…Allah korumuş..

 2. emine Says:

  bende temiz çok fazla giyilmemiş yeni gibi kıyafetler göndermek istiyorum. yukardaki okulamı göndermem gerekiyor acaba?

 3. behiye Says:

  Yardım telefonları azalmakla birlikte devam ediyor. Şu an elimize geçen koli yok. Ancak ilçeye bırakılmış birkaç koli var. İnşallah en kısa sürede onları alıcaz. Dün saat 16 itibariyle hasabımızda 450 lira para vardı. bugün bakamadık. Onlarca insan aradı.Söylenenler gönderilirse ve bağışta yeterli düzeyde olursa sadece bizim okulumuz değil çevredeki diğer köy okullarına hatta yoksul ailelere bile yardım etmeyi düşünüyoruz. İnşaAllah Allah bize bunu nasip eder.
  Bu akşam İstanbuldan bir ayakkabı firması 20 koli ayakkabı gönderecekmiş. Perşembe günü elimizde olacakmış.İlgi çok güzel.Ben gerçekten bu kadarını beklemiyordum. Çok çok sevindirici bir durum bu.
  Ben burdan önce 4 yıl Diyarbakır’da özel bir okulda çalıştım. Orada her yıl bir köy okulu belirlerdik ve sene içinde birkaç defa o okula giysi-kitap-kırtasiye yardımında bulunurduk.Keşke diyorum o zaman da böyle birşey yapmış olsaydım çok daha fazla öğrenci nasiplenseydi bundan. Çünkü orada da yoksul öğrenci sayısı çok fazla. Hepsine gücümüz yetseydi keşke.
  Gelen yardımlarla, Cahide ablamın ve sizlerin sayesinde onlarca öğrencinin, hatta ailenin yüzü gülecek. Kalıcı çözümler olmayacak bunlar belki, ama bir iki kışı da düzgün kıyafetlerle geçirmek azımsanmayacak birşey olsa gerek….Hepiniz Allaha emanet olun….

 4. serpil erdem Says:

  behıye hocam bızı habersız bırak ma

 5. behiye Says:

  Cahide ablacım yoğunluktan yazamaya fırsat bulamıyorum. Kolilerimiz gelmeye başladı. Ancak normal zamanda okula gelen kargolar bu defa gelmek için ekstra para istiyolarmış.Bu durum bizi çok üzdü.İnsanlar dünyanın dört bir yanından koli gönderiyor, birşeyler yapmaya çalışıyorlar ama bizim kargo şirketlermiz okulun önünden geçip 50 metre içeri girmiyorlar. Neyse biz bununda üstesinden geldik. Nurdağı’nda bir okul belirledik, koliler orada toplanacak, öğretmenlerimiz hergün alacaklar ordan.
  Herkese çok çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun…

  • Cahide Says:

   Hep böyledir zaten. Hayra engel olmak isteyen birileri mutlaka çıkar. Allah çözümsüz etmesin. bu da güzel bir çözüm olmuş

 6. aysee Says:

  Cahide hanım sizede büyük geçmiş olsun. Rabbim beterinden korusun inşallah.
  İnşallah behiye kardeşime benimde bir yardımım olur Rabbimin izniyle.Vesile olandan Allah razı olsun.

 7. serpil erdem Says:

  BU SABAH TLF KONUSMUSTUK UMARIM YARIN ULASIR ELINIZE HER ZAMAN GONDERMEK ISTERIM MUMUKUN OLURSA

 8. serpil erdem Says:

  behıye ogretmen ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN

 9. serpil erdem Says:

  selam. ben adana dan serpil bugun sakcagözü lisesine ufakta olsa bı kolı gonderdım .kargolar sorun cıkartıyor en kolayı ptt aracılıgıyla oldu.umarım az da olsa mutlu ederım bu bana yeter.ıyı kı varsın cahıde abla.

 10. sabriye gece Says:

  cahide hanım sizden ve sizi takip edenlerden isteğim olacak..küçük kızıma lenfoma tanısı konuldu.geçen cuma kemoterapiye başladık o daha 9 yaşına 13 aralıkta girdi..inanın çok zor çok duaya ihtiyacımız var…ne olur bizedua edinn ….
  Date: Fri, 21 Dec 2012 06:30:58 +0000
  To: sabriye2000@windowslive.com

  • Cahide Says:

   Allah acil şifalar versin. Bu hastalığı hiç görmemiş gibi olun inşaAllah…

   • aysee Says:

    Ya Şafi ,Ya Şafi ,Ya Şafi .Yüce Rabbim acil şifalar nasip etsin,hastalıkta hiçbir iz kalmayacak şekilde iyileştirsin sağlık sıhhat afiyet nasip etsin inşallah. Rabbim sizlere ve bizlere hiç kimseye evlat acısı tatırmasın evlatları ile sınamasın inşallah.AMİN.

   • elifzeynepabdullah Says:

    amin. amin.

 11. sesasi selvi Says:

  selamün aleyküm , çok geçmiş olsun cahidem Rabbim evlatlarımızı bize bagışlasın , rabbim saglık ,sıhat uzun ömürler versin .

 12. selenn Says:

  ablam geçmiş olsun rabbim yavrularımızı bize bağışlasın onlarla imtihan etmesin inşallah

 13. gülaykahvekeyfi Says:

  ya bu çocuklar forma serbestliğin de ne giyecekler milli eğitim bakanı bunu düşündü mü acaba gel vazgeç bakanım inat etme

 14. gülaykahvekeyfi Says:

  cahide kardeşim çok geçmiş olsun ya yeni gördüm malum evde misafirlerim var rabbim korumuş aynen annem de olduğu gibi çocuğunun cevabı da ne hoş rabbim başka da dert keder kaza vermesin her sabah sana dua ediyorum zaten diğer kardeşlerime de tabi çok geçmiş olsun diyorum yine bu yardım meselesine de gelince karınca kararınca bir şeyler yaparım inşh

 15. Selma Says:

  Selamunaleyküm arkadaşlar.Rabbimin şefkat ve emrhameti üzerimize olsun inşallah.Bugün sizlerle birşey paylaşmak adına yazıyorum ve sizden destek bnekliyorum inşALLAH.Ben Adanada yaşayan 33 yaşında iki çocuk annesi yüceler yücesinin aciz bir kuluyum.Helal rızık peşinde koşan harama bile bile bulaşmayan biri olarak sizlere evimize katkı sağlayacak bir firma ve ürünlerinden bahsetmek istiyorum inşALLAH.
  Hem kimseye bağlı olmadan evimize katkıda bulunmak hemde ORGANİK HELAL SERTİFİKALI hem KONSANTRE üretim yapan tamamen TÜRK bir firma ürünlerinden kısa şekilde bahsetmek istiyorum.Ben evlere temizliğie giden hemde bu işi yapan biriyim.Hamdolsun hanımım ve sevgili eş dost ve akrabalrımın yardımı ile bu işten helal kazanç sağlıyorum.Birçoğumuz AVON ORİLAME AMWAY gibi ürünler ya kullanıyoruz yada adını duymuşuzdur bende şimdi sizlere yabancı markaları bırakmanızı onlar kadar kaliteli daha ucuz daha sağlıklı ve konsantre artı HELAL sertifikası olan EN ÖNEMLİSİDE TEMİZLİK MADDELERİNDE FOSFAT bulunmayan firma ve ürünlerini tavsiye etmek istiyorum.
  İlgilenen olursa bana 0 539 509 10 54 numaralı telefonumdan ulaşabilirsiniz.Veya facebooktan EYLÜL YAĞIZ dan ekleyip ulaşabilir mesaj atabilirsiniz.Firmaya üye olup ürünlerini daha ucuza almak isteyen olursa ALLAH RIZASI için ricam sponsor numaramı yazmanız SPONSOR NUMARAM 530936 SELMA BULUNDU .Ekip olduğumuzda ve gerekli kotaya ulaştığımızda firmanın maaşlı çalışan temsilcileri bile olabiriz inşALLAH bellimi olur.Çünkü böyle maaşlı birçok çalışanı var firmanın.Birde firma burslu çocuk okutuyor hac ve umre ziyaretleri tertip edip ücretisz yolluyor.Kimbilir belki bizede nasip olur.En azından alacağımız ürünlerin parası ile belki bir çocuğun bursuna yardım ederiz belki umre ziyeretine gitmek kısmet olur.
  ÜRÜNLER ÇOK AMAÇLI KULLANILIP SAĞLIKLI OLMASI SEBEBİ İLE özellikle vücudunda egzaması kaşıntısı olanlara ellerinde deterjandan dolayı yağ sökücülerden dolayı tahriş olan ve sıkıntı yaşayan tüm bacılarıma tavsiye ederim.Firmanın resmi sitesi ersağ.com
  Ürünlerin içeriklerinden bahsetmek istiyorum
  BULAŞIK SIVISI-Yanıklarda ilk müdahale olarak klullanılıyor,yanığa sürüldüğünde hemen acısını alıyor ve kabarığ su toplamasını önlüyor içinde kimyasal olmadığından şampuan olarak bile kullanılabiliyor.
  YAĞ SÖKÜCÜ-1 LT lik kutusunda ilk etapta 1 küçük kapak çok yağlı ise sulandırılmadan direkt kullanılıyor sonra sulandırılarak daha uzun kullanım sağlıyor en önemliside ellere zarar verip tahriş etmiyor,kaşıntı oluşmuyor egzaması olanlar rahatlıkla kullanabiliyor.
  DUŞ JELİ-Ayaklarda nasırı olanların zamanla nasırını yokediyor banyolarımız 2 gün mis gibi leylak kokusu ile içimizi ferahlatıyor.
  GENEL TEMİZLİK-Kokusu insnaın içini ferahlatırken yerleri silmek için harika bir ürün,silinen yerlerin çok daha geç kirlenmesini sağlarken tv cam ayna gibi birçok yerin tozunu almak için kullanıldığından normalden çok daha geç kirlenmesini sağlıyor.Çamaşır makinasında yumuşatıcı kısmına koyduğumuzda çamaşırlar mis gibi kokuyor.
  ÇAMAŞIR DETERJANLARI-Ekstra yumuşatıcı kosla vs kullanılmıyor ve etkili temizlik sağladığı gibi 1 kg olmasına rağmen küçücük kullanım kaşığı ile uzun ömürlü oluyor.İçinde FOSFAT olmadığı için vucudumuza zarar vermediği gibi cilt kanserini önleyen ritha bitkisi kullanılıyor.
  DAMLA KONSANTRE-Çilek çikolata oje vişne kan lekesini temizleyen çok amaçlı kullanılan bir temizlik ürünü ve en fazla 5 damla ile her türlü lekeden rahatlıkla kurtulmamızı sağlıyor.
  ALKOLSÜZ parfümlerini ise rahatlıkla kullanabiliyoruz.(hoş henüz kendime alamadım ama özellikle namaz kılan birkaç bacıma verdim memnunlar)
  SIVI SABUN-Yüzünüzü çok rahat yıkayabileceğiniz tahriş edip kurutmayan özellikle aknesi olanlar için ideal bir seçim.
  ANTİ SELİLÜT KREMİ-Etkisi olan ve hemorid sıkıntısı olanlarında rahatlıkla kullanabileceği ve sonuç alabileceği bir kozmetik ürünü.
  TÜY AZALTICI LOSYON-Bu ürünü alıp kullanan biri olarak rahatlıkla tavsiye ederim.Tüylerimizi aldıktan sonra çıkarken oluşan kaşıntı kıl dönmesi ve sivilcelenleyi yok eden aza indiren ve düzenli kullanımda 10 günde çıkan tüylerin incelemesini sağlayıp 30-35 günde çıkmasını sağlayan ve zamanla azaltıp bizi bu sıkıntıdan kurtaran bir krem.
  Ve daha bir çok ürün,
  Yüz temizleme ürünleri termal cilt bakım çamuru(çok güzel ve etkili sonuçlar alabilirsiniz)
  MASAJ kREMİ-Bu ründen hamdolsun çok sattım sırt bel adele ağrıları için güzel sonuçlar veren bir krem.Ağrı ve sızıyı gerçekten etkili bir şekilde aza indiren hatta dindiren bir ürün.
  Umarım siteyi inceleyip hem evinize maddi katkı sağlar hemde bana bir nebzede olsa yardımcı olursunuz.
  100 TL ye 1 ürün bedava 150 TL ye 6 seçeneği olan üründen 3 tanesi hediye geliyor dilerseniz satıp yine kazanç sağlar dilerseniz kendiniz kullanabilirsiniz.Ayda birde 150 tl lik siparişe 5 ürün kampanyası yapıyorlar.Yani 150 TL lik sipariş verdiğinizde size kalan kar payı 70-75 TL arası size hediye gelen rünü sattığınızda 30-35 tl de ordan kar kalıyor.Yarı yarıya kar etmiş oluyorsunuz.Ben çokta gözü olmayan biri olduğum için kimi ürünleri-3-5 tl arası karla satıyorum evime katkı sağlıyorum.İlgilenen olursa bana ulaşırlarsa yardımcı olaurum canlar.
  SEVGİLER.
  Cahide ablacım sonsuz sevgiler.Dualarım seninle.Bana bu fırsatı verirsen çok mutlu olurum.ALLAHA EMANETSİNİZ.

 16. sükran Says:

  selam dostlar…
  ben de anneme bahsettim behiye hanimdan,oda maddi olarak yardim edecek.su an carsamba gününden beri buralar tatil.iki hafta sonra okullar acilacak. kizimin okulunda veliler toplantisi var.o zaman yine cahide ablamin tariflerin den pogacalar yapacagim.elektrikli sac i okula götürüp taze taze gözlemeler yapacagim INSAALLAH:
  Almanlar bayilir zaten türk mutfagina.

  burda elde edilen tüm geliride (ne kadar kismetse artik) behiye ablama yollayacagim ALLAHIN IZNIYLE, kendisiyle telefonda görüstüm zaten, inanin kalbim yerinden firlayacakti sanki heyecandan.SANKI BIRAZ DA CAHIDE ABLAMLA KONUSUR GIBI OLDUM. Cahide ablam iyiki varsin…seni cok seviyorum.cocuklarini öpüyorum

  sadece bir an düsünelim arkadaslar. kendi cocuklarimiz üsüyünce nasil da onlara sariliriz isitiriz öperiz.

  eminim her anne baba cocugunu cok seviyordur…

  ALLAHA EMANET OLUN

 17. menekşe Says:

  sağol ablacım düzelttim….

 18. Fatima Says:

  Cok gecmis olsun gercektende cok kötü bir kaza atlatmissiniz .

 19. hicran Says:

  s a yeni okudum çok gecmiş olsun allah evlatlarınızı size bagışlasın birdaha göstermesin inşallah birde bişey sormak istiyorum sadece lise ögrencilerinemi yardım yapa biliriz yoksa degişik yaş gruplarıda olurmu allaha emanet olun

 20. ceyda Says:

  selamün aleyküm insallah bende biseyler göndermek isterim.sakın beni yanlış anlamayın ben istanbulda oturuyorum burda suriyeliler için birsey toplanıyordu kızkardeşim aradı benimde katılmamı istedi bu sevaba 2 çocuğum var biri 4 yaşında bir 7 aylık çocuklar çabuk büyüyor giymediği -giyipte yeni olan kıyafetler var onlarda birer koli hazırladım getirdim almadılar yeni olacakmış hepsi etiketli olacakmış bir tanesinde bile leke yok bende bir anneyim benim çocuğum nasılsa onlarda çocuklarımın kardeşleri geri getirdim tevakkuk tv suriyeli çocukları gördüm inanın içim gitti onlara veremedim insallah başka kardeşlerine gider kıyafetleri.

  • Cahide Says:

   Ne kadar yanlış bir davranış. Evet yırtık, giyilmeyecek kıyafetler verenler var ama, tertemiz,az kullanılmış giysiler neden alınmasın ki? O insanlar yeni ve kullanılmışın davasını sürecek durumda değil. benim de çocuklarımın küçülmüş çok güzel kıyafetleri oluyor. İhtiyacı olanlara veriyorum. Bazıları en az iki çocuk daha büyütür. Çöpe atsak daha mı iyi olacak? Ben bazı şeyleri anlayamıyorum…

 21. pasasofram (Zeynep) Says:

  slm Allah herkesi kazalardan belalardan korusun ins. Cok gecmis olsun Cahide hanim Rabbim gercekten korumus.
  behiye hanimin yazdiklarini okudum ve gercekten cok üzüldüm bende ne yapabilirim diye düsündümde eger müsade ederseniz Behiye ögretmenin yazisini sayfamda yayinlim belki bir Allah kuluda orada yardim icin kimildar nedersiniz ??

 22. Gülcihan Says:

  Cahidecim gerçekten verilmiş sadakanız varmış,şükür rabbime cana gelmemiş.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Türlü zorluklarla okumaya çalışan o azimli çocukları görünce ben oğlum adına çok üzülüyorum,Allah yardım etsin,ne olur bizler de elimizden geleni esirgemeyelim.

 23. birsen Says:

  Çok geçmiş olsun Cahide Hanım.Allah evlatlarımızın gülen yüzlerini hiç bir sıkıntı ile soldurmasın,onları anne babalarına bağışlasın.AMİNN. Yazıda anlatılanlar ne kadar düşündürücü.Bizler hep başkalarını görmekten kendi sahip olduklarımızı göremiyoruz.Bu da bizi isyana şükürsüzlüğe sevkediyor.Hırslandıkça acıma hissimizi kaybediyoruz.Bir şeylere sahip oldukça hep bir üste olanı görüp,ihtiyacı olandan bihaber yaşıyoruz. Oysa ki bize bunca nimetleri veren elimizden de alabilir. Bizim olmayan bu nimetlerden ihtiyacı olana vermekte ne kadar da cimri davranıyoruz(önce kendi nefsime).Allahım hepimizi nefsimizin esiri olmaktan kurtarsın,daima veren el olmayı nasip etsin.AMİNN. Bütün gönül dostları Allaha emanetsiniz,Allah tüm dertlerinizden kurtarsın.

 24. Nesrin(ne.se) Says:

  …………..

 25. Nesrin(ne.se) Says:

  Buyuk gecmis olsun canim. Verilmis sadakaniz varmis gercekten. Tum buradaki iyi niyetli kardeslerimizi ve ailelerini ve sizi Rabbim korusun insallah.

 26. menekşe Says:

  Cahide abla benim gravatar resmim yokoldu.kıbrıs resmi vardı ne oldu anlamadım…

  • Cahide Says:

   Canım mail adresinde hata yapmamalısın. Bir harf bile resmin çıkmasını engeller. Sen en sonra com değil, comm yazmışsın. Onu düzelterek yazarsan resim çıkar canım

 27. esma Says:

  yeni okudum canım,geçmiş olsun,Rabbim her şeye Kadir işte,..elhamdülillah korumuş yavrunu..Rabbim Hafız ısmıyle korusun herkesin evladını..şofbenlerin böyle bir tehlikesi olabıleceği hiç aklıma gelmezdi..

 28. menekşe Says:

  Cahide ablam çok geçmiş olsun.Rabbim bir daha yaşatmasın.okurken çok etkilendim tüylerim diken diken oldu..

 29. ayşegül Says:

  S.A. çok geçmiş olsun cahida hanım.ben sitenize yeni katıldım tesadüf oldu.İnş bundan sonra takipcinizim.

 30. Zeynep Says:

  Yoğunum bu günlerde canım kusuruma bakma ne olur geç yazabildim..((
  Allah evlatlarımızı bize bağışlasın çok çok geçmiş olsun Allah beterinden saklasın..
  Rabbim darda kalanların yardımcısı olsun

 31. şengül Says:

  Sa Cahide Hanım,Antep için ne yapabilirimi çok düşündüm.Aklıma AntepGençişadamları Derneği geldi.Biraz önce derneği aradım Nurhayat Değer Hanımefendiyle görüşüp durumu anlattım.Konuyla ilgili mail bekliyorlar.Behiye Hanıma iletişim bilgilerini vereceğim.Genel kurul onay verirse yardım ulaşacakmış.Eğer çevremizde yardım yapabilecek kuruluşlar varsa çağrıda bulunmanın sonuç vereceğini düşünüyorum.Ankaradan derneklere ulaşmaya çalışacağım,selametle

 32. asya Says:

  Çok gecmiş olsun kardeşim, rabbim bu korkuyu sizlere bir daha yaşatmasın. Amin

 33. ayşegül Says:

  subhanallah,aman yarabbi çok üzüldüm ablacım çok geçmiş olsun,rabbim evlatlarını sana bağışlasın.gerçekten bende çok inanıyorumki sadaka binbir kazayı ve belayı savuyor buna defalarca kendi gözümle şahit oldum senin bahsettiğin şekilde evlatlarımda öyle şeyler yaşadımki rabbim kudret elini germese oğlum şu an görmüyor kör olmuş bir çocuktu,kızım keza aynı şekilde defalarca yaşadık bu tarz olayları her defasında sanki görünmez bir güç perde olduda burnumuz bile kanadan kurtulduk,aynen katılıyorum sadakanın küçüğü büyüğü olmaz öyle zamanlar oluyorki gerçekten cebimde bir tl bulunmuyor ama içim yanıyor bişey yapamıyorum diye sen yapamasanda rabbim samimiyetini görüyor veyapmış sevabı yazıyor önce niyet yani… nurettin hocanın derslerini sürekli dinlerim öyle şeyler öğreniyorumki ALLAH razı olsun si,zlerdende onlardanda.ben hep rabbim nimeti verdiğinde hayrını yapmayıda nasip et,kalbimi mühürleyip beni kör etme diye dua ediyorum.rabbim yardımcıları olsun hepsinin,ve hepimizin

 34. ferayafra Says:

  Cahidemmm canım dün işlerim çok yoğundu giremedim.Bu gün anca vaktim oldu.Kusurumu affet ne olur bacım.
  Ne olmuş öyle yakışıklıya çok üzüldüm inan.Allah korumuş verdiğin bir sadaka bir iyilik karşı gelmiştir.Allah sevdiklerimizle özellikle çocuklarımızla bizi imtihan etmesin çok zor.Birden kendi çocuklarımı düşündüm de inan senin o anki halini düşünemiyorum.O banyo dünyanın bir ucundaymış gibi gelmiştir.Allah’ı ma şükürler olsun ki korumuş resmen bir mucize.
  Benim başıma gelen kazada da hep çok şükür Rabbime çocuklarımdan birine gelmedi demiştim çok zor bir imtihan.
  Cahidemmm bundan sonra ben kendimden biliyorum seslere daha duyarlı olacaktır bir bardak bile düşse normalden daha çok tepki gösterecektir.Erkek çocuğu olduğu için belki belli etmez.Ben duvara sinek öldürmek için vurulsa bile yerimden sıçrıyorum.ÇOK GEÇMİŞ OLSUN CANIM BENİM.

 35. elifzeynepabdullah Says:

  ahhh ablacığım neler gelmiş başınıza , çok geçmiş olsun, Rabbim beterinden saklasın, hepiniz Allah ‘ a emanet olun, Allah ‘ tan evladınız büyük , etkisinden kurtulup , kolay atlatır inşaAllah. sizin anlatımınız, arkadaşların verdiği örnekler sadakanın önemini hatırlatıyor bir bir. benim oğlum başımıza gelen şeyi uzun zaman unutmamıştı, ben uyuyana kadar titredim, nefeslerini yokluyordum habire,

  bir de yıllar öncesine gittim, istanbulda yatılı kurs arkadaşım, şofben, ikiz kız yeğenlerinden birini başına gelen, geride kalanın durumu nasıl bilemiyorum, ama annenin de asıl yurduna uğurlandıktan sonra yeni bir hayat, ilahiyatta hadis profösörünün yeğeniydi, ailecek nasıl büyük acı yaşanmıştı, arkadaşın yanında konuyu açmazdık hiç, yeğen sevgisi ve acısıyla kaleme alınan duygular, şiirlerinin içindeki o şiir, çok kimselerle paylaşamazdı duygularını, içinde yaşardı, oğlunuzun başına gelenleri okuyunca aklıma geldi, içime oturdu sanki, şimdi toparlayamadım üzüntümden , aklıma gelirse yazarım, başlığı şöyleydi.

  anladım ki gelivermiş kara kış

  geçen haberlerde gözümle gördüm , sanki hissettim, bir öğrenci kardeşimi de, gündeme getireceğinizi biliyordum, herkesten Allah celle celaluhu razı olsun.

 36. hayriye ulus Says:

  Cahide hanım çok çok geçmiş olsun, emeğinizin karşılığı size yapılan dualar karşılık buldu sanırım,rabbim evlatlarımızla imtihan etmesin,acılarını göstermesin..yardımlarını esirgemeyen, melekler gibi çırpınan kardeşlerimizin hayırlarını rabbim katında kabul etsin..adresi aldık…Allahım dualarımızı, dileklerimiz, hayırlarımızı, niyetlerimiz kabul etsin..

 37. hircin18 (Leyla) Says:

  Selam Aleyküm, cok gecmis olsun cahidem cok üzüldüm vede etkilendim.
  Cünkü benimde basimdan buna benzer bir kaza gecti, canim oglumun atlattigi bir kazaydi. Ben yokken olmustu ve olay yerine gittigim zaman kalakalmistim oracikta soka ugramis ne yapacagimi sasirmis bir haldeydim. Ki hala unutmus degilim aklima geldigi zaman ellerim titriyor kalbim yerinden cikacak gibi oluyor. Unutmak istiyorum gözümün önünden gitmiyor, sanki bütün vücudum uyusuyor. O an ne hale geldigini neler yasadigini tahmin ediyorum, rabbim bütün cocuklari kazalardan, belalardan, kötü niyetli insanlardan hastaliklardan korusun insaALLAH. Yarin oglumun dogum günü yani 22 aralik, haddim olmayarak sizlerden burdaki tüm canim arkadaslarim dedigim fakat tanimadigim (ama hayalimde isimleri ve yorumlariyla bir resim cizdigim) herkesten dua istiyorum. Sizlerde benim dualarimdasiniz, oglum ve kizlarim (2) icin dua istiyorum cokkkk ihtiyacimiz var buna :((( Hepinizi kucakliyor selamliyor ve en güzele emanet ediyorum.

  • yusufyunus Says:

   hıcrın18 leyla hanım kardesım yavrunun dogum gunu kutlu olsun kuzucuklarının omru uzun kaderı guzel olsun en basta da saglıklar dılerım.dua dılencısı ablan…dualarımla gonlunuzun muradını versın Allahım.

   • hircin18 (Leyla)h Says:

    Cokkkkk tsk ederim yusuf ve yunus kuzularinin annesi, aglayarak okudum ALLAH razi olsun duygulandirdin beni :(( Aminnn diyorum dualarina ve senin kuzularinda benim, bizim, hepimizin dualarinda…
    Kucak dolusu saygilar sevgiler canimmmm

 38. serdengeçti Says:

  cahide ablacım yine ben selam aleyküm.biz pazar günü kardeşime gidicezde değişik bişeyler yapıp götürmek istiyorum.senin katmer poğaçanı yapmak istedim fakat cesaret edemiyorum hiç hamur açmadım da .ya yapamazsam diye cesaret edemiyorum.bişey sorucaktımda .ben hamurlarmı instan maya ile mayaladığımda hiç kabarmıyor herşeyine uyuyorum aslında ılık süt le mayalıyorum ama ya çok geç oluyo yada hiç olmuyo.neden böle oluyo ben dr oetkerin mayasanı kullnadım direk hamura karıştırın diyo eritmeye gerek yok yazıyo.senin kullandıklarında ölemi acaba.suda eritmedenmi kullanıyosun.birde katmer poğaçadaki yorumları okudumda bu poğaçanın hamuru diğer poğaça hamurları gibi değil demişsin.farkı nedir acaba? neye dikkat etmem gerekiyo yani yaş mayayla mayalayammamı ?yada nebileyim dahamı sert yoksa dahamı yumuşak olmalı.ya yaş mayayla daha kolay mayalndırıyorumda kusura bakma ablacım çok soru soruyorum ama.ne yapayım ya yapamam diye işte ilk kez farklı bi poğaça yapıcamda ondanziyan olunca okadar üzülüyorumki malzeme ziyan oluyo emeğin boşa gidiyo ee birde yiyen olmuyo sürünüyo sonra çöpe gidiyo günaha giriyorum bu seferde ona üzülüyorum.ondan yani teferruat istemem.hakkını helal et nolur ablacım.kusuruma bakma sen bu cahil kardeşinin.

  • Cahide Says:

   Sorular çok uzun canım. Bu tarifin hamurun diğer poğaçalara göre biraz daha sert oluyor ama çok sert değil. Yaş maya kullanabilirsin. dr oetker hiç kullanmadım bilmiyorum kardeşim.

 39. Dilek Says:

  Behiye ogretmenim cocuklarin yas gruplarini ogrenebilirmiyiz???

 40. şükrann Says:

  s.a. çok geçmiş olsun cahide hanım.ayrıca gerçektn ihtiyacı olanlara yardım edilebilmesi çok güzel rabbim vesile olanlardan ve yardımcı olanlarda razı olsun inş.

 41. nalan Says:

  cahidecim çok geçmiş olsun rabbimin mucizesi bu işte benimde başıma buna benzer bir olay gelmişti oğlum daha iki yaşında idi akşam karanlığı yeni çökmüştü ben mutfakta uğraşırken oğlum mutfağın çekmecesini açıp mikserin çubuğunu almış ve gitmiş prize sokmuş pat diye bir ses ve bütün ışıklar söndü ben tabii korkudan elim ayağım titriyor çocuktan ses yok nasıl gittiğimi bilemedim odaya aman allahım çocukta bişey yok çok şükür rabbim onu bize bağışladı ama fanilası dahi azıcık siyah olmuş ateş çıkmış demekki eşim demişti o zaman eliyle duvara dokunsa çocuk gitmişti hiç unutmuyorum bu olayı bencede bu rabbimin bir mucizesiydi

 42. Selma Says:

  Selamunaleyküm Cahide ablacım ve candost arkadaşlar..
  Can ablam yine çok güzel bir işe bizleri alet kendini aracı etmişsin ALLAH her iki cihanda saadetler nasip etsin sana ve biz aciz kullarına inşALLAH.
  Ablacım benim durumum pek yok ama işe gittiğim evlerden bana birçok şey veriyorlar kimisi yepyeni kimisinin etiketi üzerinde,annem süt satıyor ve birçok müşteriside ona çuval çuval kılık kıyafet aklına ne gelirse mutfak eşyası bile veriyorlar.Kimisini biz kullanıyoruz,kimisini eski olanları toz bezi falan yapıyoruz bazı yenileride ihtiyacı olanlara köydeki akrabalara veriyor annem.Eğer kısmet olursa buraya bende birşeyler yollamak isterim kargo parası çokmudur şu an eşim işe başlamadığı için elimde belki çok azdır ama kargo parasını yollayacak durumum olmadığı için hemen yollayamam.Ama ilk fırsatta hazırlayacağım ve elime para geçtiği an bu işte benimde tuzum olması için çaba göstereceğim inşALLAH.
  Bizlere her konuda güzel örnek oluyor güzel işler yapmamız için vesile oluyorsun ALLAH ebeden razı olsun ablam.Sevgiler..

  • Cahide Says:

   Hani sen bana mail atıyordun gülüm? Acilen bekliyorum mailini

   • Selma Says:

    Canım ablam sana mailimi gece gözyaşları içinde yazdım.Allahım her iki cihanda buradaki herkesten ve senden razı olsun.Seni o kadar çok seviyorum ki şimdi bu mesajını anneme okudum oda hemen eşya hazırlamaya başladı.Behiye hanımın da telefonunu aldım kısa zamanda haberleşir güzel haberleri buraya yazarız.Selam sevgi ve tüm dularımla Rabbime emanetsiniz.

  • elifzeynepabdullah Says:

   selma kardeşim gravatarındaki yazılanlar çok güzelmiş, Allah celle celaluhu razı olsun senden.

   • Selma Says:

    Canım benim ALLAH senden ve tüm sevdiklerinde de razı olsun gülüm.Elif bacımın Zeynep kızımın adı…Rabbim bizleri kıyamette güzel isimlerle çağrılan kullarından olmayı nasip etsin.

 43. Yeliz Says:

  Cahide ablacim cok gecmis olsun Rabbime sonsuz şükür olsun evladına bisey olmadan atlatmissiniz elh.
  Behiye öğretmenime de yardım etmek isteriz ne güzeldir hayra vesile olmak Allah sizden de öğretmenimizden de razı olsun.
  Ben sunu dile getirmek istiyorum Aras kargo ile ilgili örtülü bayanlara olan tavrı ile ilgili belki duymuşsunuzdur tahammülleri bile yok bu yüzden yapılan hayrın da icinde olmaları ne kadar doğru aklımı kurcaladı ins.ya hesap numarasına ya da PTT veya başka kargo ile ulaştırmayı düşünüyorum.

  • elif zeynep abdullah Says:

   ayrıca aras kargo hakkında şikayet var sitesinde çoook fazla şikayet var, başka bir firmadan dolayı başıma gelen ve hala çekindiğim bir meseleden dolayı şikayet sitelerine bakıyorum, birbirleri hakkında kasıtlı yazarlar mı onu da bilemem tabii.

 44. aysun Says:

  Büyük gecmis oisun olsun Cahide hanim .Hergün sayfanizi bes on kez aciyorum sirf zamaninizi almamak icin yorum yazmiyorum hemde duygularimi sizin gibi yaziya dokmeyi beceremiyorum …meger bizlere yetismeye calisirken nelerle ugrasmisiniz tekrar gecmis olsun……

  Siz ve aileniz hep iyi olun hep orda olun insAllah sizden ogrenecegim daha cok sey var..

 45. serdengeçti Says:

  cahide ablacım çok üzüldüm çok geçmiş olsun.verilmiş sadakanız varmış.Allahım yavrunuzu size bağışlamış çok şükür.rabbim evladımızl imtihan etmesin.evlat acısı yaşatmasın inşaallah.senin için herzaman dua ediyorum.rabbim cahide ablamdan razı ol diye.insanın görmedende seveceğine senin sayende inanndım.seni çok seviyorum cnm ablam.seninle bir gün tanışacaz öle hissediyorum.

 46. sevgi Says:

  selam aleykum yazdiklarinizdan cok etkilendi, mm
  bende yardim etmek isterdim ama edemem elimde var edemem icim yaniyor

  • Cahide Says:

   Sevgiciğim eğer yardım etmene eşin izin vermiyorsa bunda sana bir sorumluluk yok canım. Bu yüzden kendini sıkma. Düşünmen bile sana ecir kazandıracaktır inşaAllah

 47. Zeynep47 Says:

  cahide ablacım geçmiş olsun RABbim çocuklarınızı size bağışlasın.

 48. zerdali mişmiş Says:

  canım benim çok geçmiş olsun,rabbim kazadan beladan korusun..o an ki yaşadığın korkuyu çok iyi anlıyorum…

 49. esfer Says:

  aslında cahide ablacım Behiye hanım açık adresi verse de biz de onlarca kişi onu arayıp tek tek sormasak bulunduğumuz yerden elimizden ne geliyorsa Allh ın izniyle göndersek…

 50. esfer Says:

  geçmiş olsun cahide ablam Rabbim bizleri çocuklarımızla sınamasın AMİN..

 51. büşra91 Says:

  Cahide abla çok geçmiş olsun Allah korumuş :(..sadaka gerçekten çok önemli..bizim de başımızdan çok olaylar geçti..bunlardan biri..ben 4 yaşındayken büyük bi trafik kazası geçirmiştik. kaza ayrıntılarıyla aklımdadır..ben annemin kucağındaydım.annemin alnından kanlar fışkırıyordu hala aklımdadır onun hali.tıp fakültesinde yattı.proflar doç.ler öğrenciler annemi incelemeye gelirmiş.elleri kolları ayakları bağlı yatmış hastanede.doktorlar artık götürebilirsiniz hayati tehlikesini atlatamadı ölür demişler 😦 sonra annem bi şekilde iyileşti.doktorlar çok şaşırdı.kaza olmadan önce annemler bi lokantaya girmiş.et yemeği yiyeceklermiş.bi kedi annemin etrafında dolanmış.annem de yemeği yememiş.etleri kediye yedirmiş.:( babam sen yesene falan demiş annem de canım istemiyor diyerek kediyi beslemiş..ne kadar önemli sadaka 😦 annem hastaneden çıktı alnında göz kapağında dikişler vardı boydan boya.hafızası yerinde değildi..bi süre bizi hatırlamadı.babam büyük bi sabırla hepimizle ilgilendi.eski resimlerle falan annem geçmişi hatırladı.:( ben annemle yatmayı çok severdim kazadan sonra anneme yaklaşamadım bile..alnındaki yara bana geçer sandım.annem zorla ikna etti beni ama yine de kaçardım..tuvalet eğitimimi annem çok kolay vermiş bana ama kazadan sonra 1,5 sene bezlemiş beni..çok zor zamandı bizim için o günler:(..yazını okuyunca çok fena oldum bu olay geldi aklıma..Allah korumuş evladını canım benim 😦

 52. nuran Says:

  selamün aleyküm cahidem geçmiş olsun rabbim yavrunu size bagışlamış.allahım evlatlarımızın acısını göstermesin inşallah.allaha emanet olun canım.

 53. Hemşehrim Says:

  Canım Allah beterinden saklasın. Çok büyük bir olay atlatmışsınız ve Allah evladını sana bağışlamış. Bununla geçmiş olsun inşallah. Allah’a emanetsiniz.

 54. şengül Says:

  Sa Cahide Hanım geçmişler olsun Rabbim esenlikler versin inşallah,Behiye kardeşimize de selamlar elimizden geldiğince yardım etmeyi isteriz,hesap numarası verilirse sevinirim.Hayırlı cumalar.

 55. ozgecan Says:

  Es selamu aleykum kardeslerim, buyuk gecmis olsun Cahide’cigim. Rabbim bizleri evlatlarimizla, sagligimizla imtihan etmesin, amin. Rabbim Behiye kardesimizden de, “bu hayirda benim de bir payim olsun” diyen herkesten de razi olsun. Rabbim darda olan tum musluman kardeslerimizin dertlerini hafifletsin, amin Ya Rabbi.
  Ben de bir Hadis Kutsi paylasayim insallah. Kiyamet gunu Allah (AZ) soyle buyurur: “Ey Adem oglu, Ben hastaydim sen beni ziyaret etmedin!” Adam saskinlikla sorar: “Ya Rabbi ben Seni nasil ziyaret ederim, Sen Alemlerin Rabbisin?” Allah soyle buyurur:”Falanca falanca kulum hastaydi ama sen onu ziyarete gitmedin. Eger gitseydin Beni orada bulurdun.” Allah (AZ) soyle devam eder: “Ey Adem oglu Ben actim ama sen Bana yemek vermedin!” Adam sasirir: “Ya Rabbi ben Sana nasil yemek veririm, Sen Alemlerin Rabbisin?” Allah (SWT) soyle buyurur: “Falanca falanca kulum sana ac geldi ama sen ona yemek vermedin. Eger verseydin Beni orada bulurdun ” Allah (AZ) soyle devam eder :”Ey Adem oglu, Ben susuzdum, sen Bana su vermedin!” Adam yine ayni saskinlikla “Ya Rabbi ben Sana nasil su veririm, Sen alemlerin Rabbisin?” Allah (SWT) soyle buyurur: “Falanca falanca kulum susuzdu da sana geldi ama sen ona su vermedin. Eger verseydin Beni orada bulurdun” (Muslim)

 56. behiye Says:

  Cahide ablacım Allah sizden razı olsun.onlarca insan aradı, mail gönderdi. yardım eden ya da etmek isteyen herkese çok teşekkür ediyorum.
  Ablacım bu gençlerin küçük kardeşleri de var. Köyümüzün ilkokulunda da benzer manzaralar var. Onlar içinde gönderilebilir. Kırtasiye-kitap yardımı da olabilir.Gelecek tüm yardımlar bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşacak bundan şüpheniz olmasın.
  Bazı izleyiciler yardımların ulaşacağından şüheye düşebilirler. Arayanlara verdiğim hesap numarası okul aile birliğine aittir. Okul adresini internetten de teyit edebilirler. Allah hiçbir iyiliği karşılıksız bırakmaz…

  • Hilal Says:

   Cahide ablacım;ben senin sessiz takipçindim şu ana kadar.geçen gün arkadaşım mesneviden benim için bir yazı niyetleyip okudu.yazı zekatla ilgiliydi.sadaka ve zekat verirken bazen ulaşıp ulaşmadığını bilmiyoruz.duyduğumuz şeyler bizi ister istemez şüpheye düşürüyor.gözümüzün görmediği yardımları yaparken nelere dikkat etmeliyiz.gönlümü ferahlatır mısın ablacım.bu vesveseyle sadakadan
   kalmak istemiyorum.Allah’a emanet ol ablacım.

 57. aspasya11 Says:

  büyük geçmiş olsun canım..Allah bir daha göstermesin.. seni ve tüm aileni korusun belaların cümlesinden..çocuklar için bende elimden geleni yapacam insallah..

 58. sultan Says:

  geçmiş olsun cahide hanım sadakanın belaları nasıl def ettigini açık örnegi bu mevzu bahsi geçen kardeşlerimize göndermek tabiki isteriz kargo varmıdır nasıl ulaştıırabiliriz bilgi verirseniz teşekkürler

 59. sükran Says:

  ablam ALLAH KORUDU EVLADINI….gecmis olsun.seni seven kardesin sükran

 60. aynur Says:

  çok çok geçmiş olsun cahide hanım sevgilerimle

 61. gul Says:

  eselamualeykum cahide kardesim bende senin sesiz takipcilerinden biriyim. gecmis olsun canim kardesim rabbim bizleri evlatlarimizla imtihan etmesin insallah

 62. çşt Says:

  GEÇMİŞ OLSUN ABLA.

 63. Sevda Says:

  Scahide abla cok gecmis olsun rabbim kazakardan herkezi korusun.yurt disindan nasil yardim edebiliriz bu cocuklara yardim etmeyi cok isterim.

 64. ilknur-g Says:

  Behiye Hanımın isteğini okuduk. Elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Fakat Cahide Hanımın takipçilerinin çokluğu ve duyarlılığı sayesinde gereğinden fazla yardım geleceği aşikar. Bende Behiye Hanımdan bir ricada bulunmak istiyorum. İhtiyaç fazlası yardımları çevre köy ve beldedeki okullara da gönderebilir dimi. İnşallah o çevrede ihtiyacı olan hiçbir çocuğun boynu bükük kalmaz Behiye Hanımımın duyarlılığı sayesinde.

  • Cahide Says:

   Hatta Suriyeli mültecilere bile verilebilir diye düşünüyorum

   • esra Says:

    http://www.suriyeicinbirekmek.com/anasayfa
    lütfen duyarsız kalmayalım videoları izleyelim,izledikçe ağlıyorum..bir battaniye 15 tl ye maloluyormuş hiç olmayan 15 tl bile yollasa bir yavrucağın üzerine bir battaniye örtülse ufacıkta olsa bir katkımız olsa bir nebze huzurlu uyumamızı sağlar..sizleri bilmem ama ben huzursuz uyuyorum..

  • behiye Says:

   ilknur hanım bunu bende farkettim. inşallah gelen yardımlar yeterli olursa fazlasını çevre köylerdeki okullara ya da ilçedeki liselere göndermeyi düşünüyoruz.

 65. behiye Says:

  aras kargoyla görüştük %25 indirim yapacaklarmış. diğer kargolardan henüz cevap gelmedi. bazı arkadaşlara cevap veremedim derste olduğum için. 14 30 dan sonra tekrar arayabilirlerse sevinirim. şu an heyecandan elim ayağım titriyor. çok sağolun….

  • gonul Says:

   Behiye öğretmenim ,bende çok heyecanlıyım size ulaşabılmek ne buyuk mutluluk,huzur allah razı olsun hepimizden,bende sizi en kısa zamanda arayacığım inşallah allaha emanet olun…

 66. nurten demirci Says:

  hayırlı cumalar can kardeşlerim
  ablacım sizlere çok çok geçmişler olsun allah beterinden korusun inşALLAH
  sadaka konusunda elimden geleni yapmaya çalışıyorum
  rabbim hepimizi bu konuda daha duyarlı olmaya yönlendirsin. AMİN…

 67. elif zeynep Says:

  selamün aleyküm.çok çok geçmiş olsun.bugece bizde sabaha kadar uyumadık.çünkü dün oğluma aşı yapılmıştı ateşi çıktı.Allah kimseye evlat acısı tattırmasın bizleri bununla imtihan etmesin.Rabbim şu soğuk günlerde giyeceği olmayan kardeşlerimize yardım eli uzatmayı nasip etsin.amin…

 68. behiye Says:

  Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum duyarlılığınız için. Buraya kargo geliyor. Ptt aracılığıyla da gönderebilirsiniz. Kargo firmalarını arıyacaz eğer yardımcı olmazlarsa biz öğretmenler kargo parasını kendi aramızda vermeye çalışıcaz.

 69. Ecrin Says:

  Cahide abla çok geçmiş olsun. Gerçekden verilmiş sadakanız varmış. Rabbim tekrarından ve tüm kazalardan korusun inş. Yine herzamanki gibi güzel bir konuya değinmişsiniz. Ayrıca tariflerimi yayınladığınız içinde çok teşekkür ederim. SİZİ EN GÜZEL OLAN A RABBİME EMANET EDİYORUM. Dua ile inş…

 70. ecitah Says:

  geçmiş olsun oğlunuz için.rabbim esirgesin inş.cep telefonuma yabancı bir numaradan bir mesaj geldi.–Belaların 1.kat semaya indiği safer ayındayız.bu gece birinci gecesi.efendimiz sav bugün ölüm hastalığına tutulmuştur.safer ayında levhi mahfuzdan 1.kat semaya 320 000 bela inmektedir.bu bela ve kazalar sene içine yayılmaktadır.bu ayda hergün 100 defa ‘La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim ‘ denmelidir.Günde 100 defa okuyandan en hafifi fakirlik olmak üzere 70 çeşit bela kaldırılır.diye yazıyordu.daha önece hiç duymamıştım bunu.yazınızı okuyunca akllıma geldi.ayrıca beyiye hanımın soyismi nedir.postaya sadece adresi yazmak yeterli olurmu ?allaha emanet olun…

  • Cahide Says:

   Canım az önce başka bir kardeşime de söyledim. Bu hurafelere inanmamak lazım. Bunlar cahiliyye hurafeleri. Kur’an ve sahih hadislerde hiç bir karşılığı yok.

   Daha önce yazdığım şu yazımı okuyabilirsin.

   http://cahidejibek.com/2011/12/28/safer-ayinda-ugursuzluk-yoktur/

   Ebû Hureyre (R.A.)’den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:
   “Hastalığın, sahibinden bir başkasına kendi kendine sirâyeti yoktur, eşyâda uğursuzluk yoktur. Ükey ve baykuş ötmesinin te’sîri ve kötülüğü de yoktur. Safer ayında uğursuzluk yoktur. Bunlar Cahiliyet hurâfeleridir. Fakat ey mü’min! Sen cüzzâmlıdan, arslandan kaçar gibi kaç!” buyurdu. (Buhari, Tıp: 19)

 71. Asiye Yılmaz Nehir Says:

  çok geçmiş olsun Allah korumuş. sadaka herzaman çok önemlidir bir aya sığdırmamak lazım.her konuda bilgilerinizden faydalanıyorum Allah sizden razı olsun sizi paylaşımlarınızı çok beğeniyorum teşkkürler mersin anamurdan svgiler.

 72. hicret Says:

  Canim büyük gecmis olsun,
  Rabbim bütün felaketlerden korusun sizi ve cümlemizi.
  Hayirli cumalar bacim.

 73. nev Says:

  Çok geçmiş olsun cahide abla, Allah yavrularını sana bağışlasın kazadan beladan uzak tutsun.Amin.Ben ne zaman yardıma muhtaç biri görsem, duysam oturur ağlarım dayanamam, elimden geldiğincede yardım ediyorum, çevremde de kendi yakın çevremdede yardıma çok muhtaç insan olduğu için onlardan başkalarınada fırsat kalmıyor:(
  Veren el alan elden daha üstündür ya , nasıl bi hikmetse verdikçe malınızı paranızı ,dağıttıkça dahada çoğalıyor daha bir bereketleniyor.
  O çocukları okuyunca içim parça parça oldu, onların giyebileceği eşyalar mevcut değil bende ama ben çevreme yayacağım ileteceğim belki böyle bir faydam dokunur onlara inşallah.

 74. konşuk Says:

  Allah Teala yavrularımızla imtihan etmesin bizleri.Bu imtihana tabi olanlara da sabır diliyorum.Büyük geçmiş olsun.Sadakanın önemini hem yazınızla hem de yaşadıklarınızla çok güzel anlatmışsınız…

 75. Dilekkk Says:

  Yarın arkadaşlarla nasipse günümüz var cahide hanımcımm… Onlarla görüşeceğim muhakakka birşeyleri vardır, bende kızıma ilerisi için sakladıklarım varıd onlardan bakıcam, facede arkadaşlarıma yazdım… İnş.. ne olursa göndereceğim oraya Allah kabul eder inş…

 76. huzeyfe Says:

  cahide hanım çok geçmiş olsun .Allah bize hayırlı bereketli bir ömür nasip etsin .Bende bu sadaka konusunda şunları söylemek istiyopum bizda arkadaşlarla lösemi hastası bir cocuk için bi şeyler yapmaya çalışı yoruz inşaallah rabbim yardım eder biraz bi şeyler yaparız.Bunu şunun için paylaşıyorum cocuğa ilik bulunmuş iliği veren kişi 10 bin lira istemiş .ben burdan şunu söylemek istiyorum lütfen sağlığımız yerinde ise ilik verelim ve biz bunu ücretsiz verelim çünkü veren insana hiç bir yan etkisi yok.sizden bi şey daha rica edecem oğlumun bir arkadaşı lösemi hastası ama ilik nakli olmuş şu anda hafif boşalma var annasi de şu anda göğus kanseri teşhisi konuldu kadın cağız yılların birikimi yle .Busitedeki arkadaşlardan dua istiyorum şu anda radyo terepi alıyor inşaalah bununla atlatır.duyarlı olmak çok güzel bunlar beni çokmutlu ediyor.Ve rabbim beni hiç daraltmadı bende bir memur eşiyim üç tane cocugum var sadaka malı bereketlendirir diye düşünüyorum. ALLAHA EMENET OLUN

  • esra Says:

   nasıl insanlar var aklım almıyor :(( ilik tutmuş birde paramı istemiş..
   İstanbulda olan bayanlar çapa tıp fakültesinde ilik bankası var ne olur oraya başvurup kan verin..yarın ne olacağımızı evlatlarımızın ne olacağana garantimiz varmı??hep okuyoruz ah vah diyoruz ancak başımıza gelme ihitmalini dahi aklımıza kondurmuyoruz ne yazıkki :(( bu konuda duyarlı olup ailecek başvuralım..rabbim şükreden kullarından eylesin..o yavrucağada tez zamanda şifalar nasip etsin..amin.

 77. iclal Says:

  cahide hanım oğlunuz için geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.paylaşımlarınız için teşekkür ederim. herkese hayırlı cumalar.

 78. Aliye Says:

  cahidem cok gecmis olsun.. rabbim birdaha gostermesin…
  yardimlasmaya gelince para gonderip alma ihtimalleri var mi..malum cok uzaklardayim…bunu behiye hanima sormak lazim galiba
  az veren candan cok veren maldan demisler hic unutmayalim bunu lutfen

 79. behiye Says:

  Ablacım çok teşekkür ediyorum sana mailimi yayınladığın için. Bzen iyiliği düşünmek bile birçok kaza belayı önlüyor. Çok geçmiş olsun. Allah kimseye evlat acısı göstermesin inşaAllah…

  Telefonla arayıp yardım etmek isteyen herkese teşekkür ediyorum. Para yardımında da bulunmak isteyenler oldu.Zaman sıkıntısı yaşayıp, birşeyler alıp gönderemeyecek durumda olanlar varmış. İsteyenler için okul aile birliğinin hesap numarasını verebilirim. Yapılacak alışverişlerin dileyenler için fişlerini de gönderebiliriz. ALLAH HEPİNİZİDEN RAZI OLSUN…

  • esra Says:

   Behiye hanım mailim ulaştımı size?sizden bilgi bekliyorum selametle kalın..

  • Ankaralı Says:

   Evet Behiye hanım bir hesap numarası verebilirseniz çok iyi olur. Çünkü 3 parça eşya için kargo firmaları o eşyanın değerinden daha fazla para talep etmekteler. Kargo firmalarına vereceğimizi 3-5 neyse para olarak göndermek daha mantıklı bence.

 80. Canan Says:

  Çok geçmiş olsun Cahide hanım.sizi Allah rızası için çok seviyorum .
  yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum .Fazla yorum yapmasamda .Sessiz takipçilerinizdenim.Bende Gaziantep’te oturuyorum.İnşaallah o arkadaşa yardımımız olur.Canan .Sevgi ve saygılarla…

 81. gonul Says:

  Cahide ablacım hayırlı cumalar çok geçmiş olsun yine yazın beni başka başka duygulara götürdü bende behiye öğretmenimizin öğrencilerini bir yardımda bulunmak istiyorum inşallah allah darda olanlarımızın yardımcısı olsun aminnn 😦

 82. aarslan54 Says:

  Bizim burada bir kar var maşaALLAH çocuklar kartopu oynuyorlar.Okullarda tatil.Sizin orada kar varmı ablacım?İnan çocukluğum aklıma geldi şimdi iniyorum aşşağıya çocuklarla kardan adam yapacağım.Burnuna havuç gözlerinede kömür takacağım.Haydi bana kolay gelsin.Ablacım kar bana öyle iyi geliyorki stres atıyorum adeta hadi sende çık çocuklarınla kartopu oyna o kadar iyi geliyorki ama üşütüp hasta olma emi canım.

 83. dilek Says:

  Geçmiş olsun Cahide ablacım uzun süredir sizin takipçinizim.Okuyunca çok üzüldüm.Allah yavrularınızı size bağışlasın. Hayırlı cumalar…

 84. aarslan54 Says:

  Ah ablacım öncelikle çok büyük geçmiş olsun.Allah yavrunu sana bağışlamış.Rabbim daha büyük kaza belalardan cümlemizi korusun inşaALLAH.Hikaye gerçekten çok güzelmiş ilgiyle okudum Allah razı olsun canım.Yazının içinde çok temsiller var anlayabilene.Sadaka konusuna gelince elimden geldiğince vermeğe çalışıyorum kapıya gelenide mutlaka boş çevirmem.Behiye hanımı tebrik ediyorum böyle hayırlı bir işe vesile olduğu için.Eşim iş yerinden yeni giyilmedik ayakkabılar getiriyor montlar pantolonlar inşaALLAH behiye hanıma ulaşmak isterim.Ablacım evladın nasıl şimdi?Yavrucak oda çok korkmuştur.Hemen su içirseydin.Okadar cam kırıklarının üzerinden geçti bir çizik yok demişsin ablacım.Bu Rabbimin mucizesi.Çünkü sen bizlere zaten bilginle ve ilminle her gün sadaka veriyorsun.Ben her namazımda senin için ayrı özel dua yapıyorum.Allah sana sevdiklerini bağışlasın,dert keder,hüzün vermesin çünkü sen bizim canımızsın.Seni Allah’a emanet ediyorum kendine çok iyi bak.Taaaaaaa buralardan gül kokulu öpücükler konduruyorum o güzel yanaklarına….

 85. sabır Says:

  anlattığın olay çok güzelmiş cahide abla biz kimiz ki dünya bizim olmayan malı sahiplenip asıl sahibi unutuyoruz. Ama malesef oluyor.Allahım hidayet versin dünya malına daldırmasın.

 86. aişe ravza Says:

  Selamün aleyküm ablacım seninde Cuman Mübarek olsun .Hikaye çok güzelmiş ,ALLAH razı olsun.
  Gerçekten büyük bir tehlike atlamışsınız,RABBİM ne büyük değil mi?Çok geçmiş olsun.
  Behiye Hanım ;ben hazırlıklara başladım bile ,RABBİM bu yolda bizleri muvaffak eyles,n inşallah.
  Arkadaşlar ben yurtiçi kargoyla konuştum ücretsiz göndermiyorlar malesef.Ama bir çok indirimi varmış internetten bakın isterseniz.Örneğin;tanıdığınız bir avukat varsa ondan baro numarasını isteyin bunu yurtiçi kargoya verdiğinizde sisteme giriş yapıldığında o avukatın adı çıkıyor ve %30 indirimden yararlanabiliyoruz.Ya da gitti gidiyora üyeyseniz oda işe yarıyor.Öğretmenlere de indirim
  var sanırım araştırın derim .Birkaç daha kargoyla konuşucam Allah rızası için belki birileri yardım eder.Selametle kendinize iyi bakın.

 87. Arzu KC Says:

  ablacığım çok büyük geçmiş olsun evlatlarını sana seni de onlara bağışlasın inşaAllah.. öyle dualar alıyorsun ki bu aciz kardeşinden dualar üstüne duruyoruz böyle sapasağlam… Hamdolsun… öyle çok şey yazasım var ki sıkıntılarımı hep anlattım sanki karşımdaymış gibi ama sıkıntına sıkıntı eklemek istemedim..sende beni duymuş gibi o gün sayfayı bir açıyorum bana caveben gibi karşımda yazın duyuyor.. tebessümle bakakaldım.. hep söylüyorum yine söyleyim seni çok seviyorum…

 88. yusufyunus Says:

  ayyyy nasıl aglayarak okudum hıı bır ıcımı cekmısısm sorma .cok gecmıs olsun.sadakaya bır guleryuz bıle denılır ya dun komsum arkadasıma cok komık bır yazı gonderdım eger gulumsetebıldıysem sende gulduysen gunun sadakası sana olsun dedım.yaklasık bır saat sonra yaptıgı pogacalarla tesekkure gelmıs… bende fırını tam kapatmıstım yaptıgım ıspanaklı kol boregınden koydum.ayyy ne guzel oldu.sadaka hıcte zor degıl…her cuma babamıza camıye cuma sadkamızı unutma dıye hatırlatırırm.sadakanın az yada cok bızı koruduguna cok ınananlardanım.daha once yazmısmıydım bılmeme ama Rabbım benı kepce kıl sen bana ben herkese..dıye dualarımı ederım Allah veren elden eylesın cumlemızı….

 89. rüy@gibi Says:

  Çok geçmiş olsun bilinmezki hangi duaların ve sadakaların vesilesiyle RABBIMIN bizi korudugu ve bilmiyoruzki akşama kadar RABBİMIZIN başımızdan kac tane bela ve kazayı def ettigini.RABBIM bizi her turlu kaza ve belalardan muhafaza eylesin(amin)

 90. dilara Says:

  gecmis olsun cahidecigim rabbim bütün evlatlarimizi korusun

 91. ummureyyan Says:

  3-“Kim sadaka vermek suretiyle Allah’a borç vermek ister? Kim Allah’a borç verirse Allah onun karşılığını kat kat arttırır.”(Bakara 245)
  4-“Sadakaları açıkça da verseniz güzeldir. Fakat onları gizlice fakirlere verseniz daha iyidir. O bu iki hâlde de sadakaları günahlarınıza kefaret yapar. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”(Bakara 271)
  5-“Mallarını gece ve gündüz gizli ve açık bir şekilde Allah yolunda harcayanlar için Rableri yanında hak ettikleri ücret ve karşılık vardır. Bunlar için kıyamet gününde korku yoktur ve onlar o gün üzülmezler.”(Bakara 274)

 92. &SEVGİ& Says:

  Ablam çok geçmiş olsun. Rabbime şükürler olsun ki birşey olmamış evladına. Dediğin gibi yaptığın bir sadaka belki büyük bir felaketin önüne geçmiş.
  Büyüklerimiz boşuna demiyor bir olay sonrası verilmiş sadakanız varmış diye…
  Rabbim şimdiden hayır yapanların hayrını kabul etsin…

 93. ayse Says:

  GECMIS OLSUN KARDESIM .ALLAH COCUGUNU SANA BAGISLAMIS COK SUKUR BIRSEY OLMAMIS .RABBIM KORUMUS

 94. Bahar Says:

  çok geçmiş olsun Cahide hanım Allah yavrunuzu size bağışlamış.

 95. ummureyyan Says:

  Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: “Eğer kadın, evin yiyeceğinden zarar vermeyecek şekilde infak ederse, kadın infâk ettiği için, erkek de kazandığı için sevaba kavuşurlar, malı koruyan vekil harc için de aynı şekilde sevab vardır. Bunlardan birinin sevabı diğerinin sevabından hiçbir şey noksanlaştırmaz.”
  Buhari, Zekât 26, 17, 25, Büyü’ 12; Müslim, Zekât 80, (1024); Ebu Dâvud, Zekât 44, (1685); Tirmizi, Zekât 34, (671, 672); Nesâi, Zekât 57, (5, 65).

 96. ummureyyan Says:

  – Hz. Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: “Ben Allah yolunda bir at tasadduk etmiş idim. Ona sâhip olan kişi, hayvanın bakımını ihmal etti. Bunun üzerine atı satın almak istedim. Biraz ucuza satar diye düşünüyordum. Önce Resulullah aleyhissalatu vesselam’a bir sorayım dedim.
  “Sakın ha! buyurdu, ne onu satın al ne de sadakana dön, hatta onu sana bir dirheme verse bile. Zira sadakasına dönen, kustuğuna dönen gibidir!.” buyurdular.”

 97. ummureyyan Says:

  – Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Temiz şeylerinden kim ne tasadduk ederse -ki Allah sadece temizi kabul eder- Rahman onu sağ eliyle alır -ki O’nun her iki eli de sağdır- bu sadaka bir tek hurma bile olsa, O, Rahman’ın avucunda dağdan daha iri oluncaya kadar büyür, tıpkı sizin bir tayı veya bir boduğu büyütmeniz gibi (O da sadakanızı büyütür).”
  Buhari, Zekat 8; Müslim, Zekat 63, (1014); Muvatta, Sadakat 1, (2, 995); Tirmizi, Zekat 28, (661); Nesai, Zekat 48, (5, 57); İbnu Mace, 28, (1842).

 98. ummureyyan Says:

  – Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Sadaka Rabbin öfkesini söndürür ve kötü ölümü bertaraf eder.”
  Tirmizi, Zekat 28, (664).

 99. ummureyyan Says:

  selamun aleykum cahide hanım allah razı olsun hayra vesile olandra hayrı yapan gibidir ayrıca çok geçmiş olsun rabbim korumuş
  “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ı işittim şöyle demişti: “Bir müslümana elbise giydiren her müslüman mutlaka Allah’ın hıfzı altındadır, ta o giydirdiğinden bir parça onun üzerinde bulundukça.”
  Tirmizi, Kıyamet 42, (2485)

 100. Kevser Pınar YETGİN Says:

  Ablam Allah korumuş elhamdülillah! Safer ayı malum, dikkatli olunması gereken dönemler. Birbirimize de halis kalple dualar edelim inşaallah. Yazı da nefis,vesile olduğun iş de inşaallah hayra çıkar. Allah razı olsun abşacım,beterinden muhafaza buyursun.

 101. canan cevat Says:

  Cahide Abla cok gesmis olsun.Yuce Rabbimiz bizleri her turlu belalardan korusun.Qazze icin cok uzuluyorum helede kanlar icinde gordugum masum yavrucaklari. Allah onlara yardim etsin,Islam dusmanlarini mahv etsin. Sadaka vermenin dinimizdeki yerini cok Iyi bilirim.Memleketimdeyken imkanim yetdikce sadaka verir yardim ederdim. Simdi Rusyadayim.burda cokta muselman tanimiyorum sadaka konusunda ne yapacagimi bilmiyorum. Yani nasil kime yardim da bulunacagimi bilmiyorum.Allah yar ve yardimcimiz olsun.

 102. sermin Says:

  Cahide Hanım,çook geçmiş olsun.Allah bizi evlatlarımızla sınamasın inşallah.Sizinde verilmiş sadakanız varmış.Hikaye çok güzel ve etkileyici.Evet insanların sürekli daha çok şeylerin sahibi olma tutkusu,vakitsizlikten sürekli araçlarla seyahat edilmesi hatta işe gidip gelmesi ,”ay o almış dur hemen bende alayım”düşüncesinden geriye artıramama bahaneleri yüzünden malesef ki biz insanlar etrafımızı göremez olduk.Gören bir çok insanın da olduğunu biliyorum.Allah onlardan da razı olsun.Hani insanlar dualarında hep diler:Allahım bir evim olsun,bir arabam olsun,hatta bir evim daha olsun,çok param olsun….vs…Benim en büyük dualarımdan birisi de ”Allahım bana ,ihiyacı olan bütün canlılara yardım etme gücü ver..Verdiğini paylaşabilmeyi nasip et,”Benim bir kızım var on yaşında.Hani derler tek çocuk paylaşmayı bilmez(ki en büyük dualarımdan biridir yine Allahım ona bir kardeş nasip et.amin) O bile paylaşmayı bilen bir insan oldu.Allahım böyle bir evlat nasip ettiği içinde şükürler olsun.Az veren candan ,çok veren maldan..Gerçekten etrafımızda çook ihtiyacı olan insanlar var.Ne olur Allahın bize nasiplerini onun diğer kullarıyla da payşalım..Allah hepimize bolluk ,bereket,iman gücü versin..

 103. Ankaralı Says:

  Selamların en güzeli ile selamlıyorum seni Cahide, Selamün Aleykum (Cahide diyorum çünkü bende 34 yaşındayım çok fark yok yani aramızda)
  Dün gece bende tamda bu konuyu düşünmüştüm uyumadan önce. Ne gönderebilirim nasıl gönderebilirim diye. Cahide bu konuyu ne zaman gündeme getirecek diye .Yorumların arasında okumuştum bu yorumu. Hatta adresi de ajandama yazmıştım. Haberlerde bir kaç gün önce seyrettim. Doğuda okul servisleri yolda kalmış çocuklar ve üstlerinde ne bir mont ne bir kazak var. Hatta bir kız çocuğunun ayağında terlik vardı. Nasıl oluyor da biz buralarda çocuklarımıza çeşit çeşit giydirirken, ufacık bir soğuktan sarıp sarmalarken bilmediğimiz bir çok yerde üstüne giymeye bir mont bile bulamıyor insanlar. Gerçekten anlamıyorum. Allah bizi hakkıyla infak edenlerden eylesin. Amin.

  • Ankaralı Says:

   Notu yorumu yazdıktan sonra okudum. Çok geçmiş olsun. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın. Yaşayanlara da sabır versin.

 104. nedenvenasil Says:

  Selamun aleykum ablacım, geçmiş olsun öncelikle, Rabbim kimseye evlat acısı göstermesin, çok zor bir imtihandır eminim… Antep için ne yapabiliriz hep birlikte düşünelim, eminim herkesin etrafında kardeşi, yeğeni, kuzeni vardır bu yaş aralığında…

 105. elçin Says:

  Allah çocuklarını sana senide onlara bağışlasın bizi birbirimizden mahrum etmesin inşallah çok geçmiş olsun.

 106. Canan Says:

  gerçekten çok geçmiş olsun Cahide abla

 107. hatice Says:

  GEÇMİŞ OLSUN CAHİDE HANIM ALLAH ESİRGEMİŞ YAVRUNUZU ,SELAMLAR

 108. hatice Says:

  hayırlı cumalar, yazınız harika, sıkıntıda olan kardeşlerim azda olsa sadaka verirlerse nasıl rahatladıklarını görürler.RABBİM bütün müslümanları selamete çıkarsın. AMİN

 109. ARZU KILIÇ Says:

  Çok duygulandım cahide hanım o kadar güzel konulara değinmişsinizki… Kardeşimde Nurdağında öğretmenlik yaptı ondanda çok duydum ordaki öğrencilerin halini… Keşke imkanımız olsada hepsine tek tek yardım edebilsek keşke onlar ve onlar gibi ve daha nice müslüman ve yardıma muhtaç olan kardeşlerimize yardım edebilsek…İnşallah Allah bizlere bir nebzede olsa yardım edebilmeyi nasip eder…

 110. Cahide Says:

  Ben Behiye’nin yorumunu okuduğum akşam, o çocuklar için ne yapabiliriz diye düşünüyordum. O sıra ikizlerden biri banyoya girmişti. Kısa bir süre sonra şiddetli bir patlama sesiyle beraber elektirikler kesildi. Hemen banyoya koştuk. Bütün vücudum titriyordu. “Oğlum ne oldu iyi misin” diye telaşla seslendik. “İyiyim merak etmeyin” dedi. Üstünü giymesini bekledik. Kapıyı açtı. İçerisi tam anlamıyla harp alanına dönmüştü.

  Şofben patlamış! Dolabın camları, ayna, deodorantlar kırılabilecek herşey buz gibi dağılmıştı. Havlusunu alabilmek için, karanlıkta cam kırıklarının üzerine basıp geçmiş. Öyle bir patlamanın içinden yavrumun sapasağlam tek çizik bile olmadan çıkmasını sadece bir mucize olarak tanımlayabildim. Yavruma sarıldım, ağladım… Komşular deprem oldu sanmış çok korkmuşlar…
  Bir an sonramıza garantimiz yok. Acizliğimiz gün gibi aşikar. Lütfen sadakayı es geçmeyelim. Umursamadığınız sadakalar bile pek çok belanın def edilmesine vesile olacaktır. Vermekten bıkmayalım, uzun bir zaman sadaka vermediysek içimizde bir huzursuzluk hissetmeliyiz.
  İki gündür olayın şokunu atamadım üstümden. Yavruma bakıp bakıp, Elhamdulillah yaşıyorsun diyorum. “Elhamdulillah annem” diyor…

  NOT: Bizim şofben elektirikli şofbendi. Kirençlenmeden ötürü basınç yapıp patlamış. Aman şofbenlerinize dikkat edin, ara sıra bakımını yaptırın kardeşlerim…

  • Gülşen Says:

   Cahide hanım okurken gözlerim doldu çok üzüldüm çok çok geç.miş olsun..Bende bugün hemen giyemediğimiz kıyafetlerimizi ayakkabılarımızı hazırlayacağım..Kargo varmıymış bu köye?

  • Emel BAŞARIŞ Says:

   Çok çok geçmiş olsun Cahide hanım, Allah çocuğunuzu size bağışlamış, benide ağlattınız burada.. Tekrar geçmiş olsun inşallah.. Adapazarından Emel..

  • Tuğba g. Says:

   Ablamm Allah korudu vallahi, çok geçmiş olsun çok… Verilmiş sadakası varmış derler ya aynen öyle işte. Rabbim sizi kazalardan belalardan korusun. Ablacıgım ayrıca safer ayındayız, biliyorsunuzdur. 320.000 çeşit belanın 1.kat semaya indiği ay… Bol bol sadaka vermeli, bol bol “La havle” çekmeli ve salavat getirmeli… Hayırlı cumalar olsun herkese. Rabbim bizi cimrilik hastalığından korusun. Amin.

   • Cahide Says:

    Canım hayır bu yanlış bir bilgi. Sakın bunlara inanmayalım. Safer ayı bela ayı değildir. Baka ben daha önce bununla ilgili bir yazı yazmıştım.

    http://cahidejibek.com/2011/12/28/safer-ayinda-ugursuzluk-yoktur/

    Resûlullah (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur: Hastalığın kendiliğinden sirayeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur; Safer ayının hayır ve şerle bir alâkası yoktur; bunlar cahiliyye hurafeleridir. Cüzamlıdan, aslandan kaçtığınız gibi kaçınız! Buhârî, Kitâbut-Tıp, H. No: 1927

    • Tuğba g. Says:

     Ablacım okudum yazını, özür dilerim. Ben arkadaşımdan duymuştum, ama araştırmadan buraya yazmam hata oldu gerçekten. Allah razı olsun Cahide ablacım bir şey daha öğrettiğin için.

  • Jale Says:

   İnna llillahi ve inna ileyhi raaciuun…Geçmiş olsun kardeşim… Şükürler olsun yavruna bir şey olmamış … Allah beterinden muhafaza buyursun …ben de elekrikli şofben kullanıyorum …böyle bir kaç olay duydum … Düşmüş , patlamış falan… Benim büyük oğlanı da çarpmıştı bi keresinde ….Tekrar geçmiş olsun canım … Biliyorsanız korku damarlarınızı bastırın …Ailece çok korkmuşsunuz …çok üzüldüm … Allah ‘a emanetiz…yavruna selamlar …oy kıyamam ben ona …

  • isimsiz Says:

   Çok geçmiş olsun.Yüce Rabbim hiçbirimize evlatlarımızın acısını göstermesin.

  • ayparçası Says:

   Hayırlı Cumalar.Çok geşmiş olsun Cahide Hanım Rabbim hepimizin evlatlarını bizlere bağışlasın.Gaziantepteki çocuklar içinde elimizden geleni yapmya çalışacağız .İnşallah.

  • ARZU KILIÇ Says:

   Çok geçmiş Cahide hanım Allah korumuş yavrunuzu, gerçekten büyük bir kaza atlatmışsınız, Allah beterlerinden korusun cümlemizin evladına sağlık sıhhat versin benimde ikizlerim var şu an babanneleriyle köye gittiler 2 gün özlemlerine dayanamıyoruz Allah onları bizlere bağışlasın…

  • esra Says:

   çok geçmiş olsun abiminde başına böyle bir olay gelmişti banyoda yiğenimle annem vardı bildiğin bomba patladı sanmıştık 😦 çok şükürki birşey olmamıştı ikisinede,bu dünya imtihan dünyası ayağımız taşa takılsa acaba ben yaptım ki bu oldu diyebilmeliyiz inşallah..rabbim beterinden korusun..

  • Ece Says:

   Bosuna denilmemeis verilmis sadakaniz varmis cok Buyuk Gecmis Olsun Abla

  • qonca Says:

   geçmiş olsun.rabbim kazalardan belalardan korusun inş…gaziantepli kardeşlerimiz için de elimizden geleni yaparız inşaallah.allahım kimseyi zor durumda bırakmasın.

  • GiSi Says:

   Benzer bir durum benimde başıma gelmişti ablacığım.
   O zamanlar Kıbrısta yaşıyordum.
   Ocakta yemeğim vardı ve baktım tüp bitmiş.
   Her zamanki gibi değiştirdim ve bir yandan da tek yaptığım Ayetel Kurs-i yi okuyordum hiç durmadan.
   Tüp değiştirir değiştirmez yemeğime devam ettim, aradan yarım saat 40 dakika geçti, ben hala ocakta yemek yapıyorum.
   Neyse yemekler bitti, sonra birden bi yerden pıısss diye ses geliyor.
   Hemen ocağın altındaki tüpün olduğu dolabı açtım ki ne göreyim, tüp neredeyse 1 saattir çok ciddi bir şekilde gaz kaçırıyormuş.
   Dondum buz kesildim ve o an aldım işte tüpün kokusunu.
   Sonra tüpün başlığını zangır zangır titreyerek çıkardım ve secdeye kapandım :..)
   Ya Rabbim Sen korudun Sen büyüksün!
   Ne kadar hamd etsem azdır.
   Kimse inanamıyor, mümkün değil sen 1 saat tüp gaz kaçırırken yemek yapman, ocağın, ateşin açık olması…
   Rabbim yeterki kulunu korumak istesin, kılına, hücresine bile zarar verdirtmiyor işte!…

   Evladın içinde sonsuz kere hamd-u senalar olsun canımın dibi.
   Elhamdülillah-i Rabbil alemin!
   Rabbim her türlü kazadan beladan bizleri korusun İnşaAllah.
   Muhabbetle ablacığım…

   • Cahide Says:

    Subhanallah! Canım bunlar hep bir mucize. Benim yavrularım da bir vakit namazlarını kaçırmaz ablası. O olaydan sonra yavrum abdest aldı, namazını kıldı. Şükür secdesine kapandı. Elhamdulillah…

  • zeynep Says:

   ben bir sürü kıyafetlerimi poşetledim bir kenara kaldırdım.gerçekten işe yarayacak bir yerler arıyordum.sonunda buldum galiba.bende en değerli herkese veremediğim kıyafetlerimi anında göndermeye karar verdim.biraz büyük gelebilirler ama giyecek birileri illaki bulunur.

  • Dilek Says:

   Buyuk gecmis olsun ablammmmm:(( Allah yawrunu korumus sizide aci cekmekten… Bende sakaya cokkk inaninrim yedigim her lokmada aldigim her nefeste hak vardir biliyorum.. Bir yil once elimize bir miktar para gecti oylesine birsey,esime bir miktarini bagislayalim dedim ama pek umursamadi bende korktum,calismiyorum ama kendi harcliklarimla biseyler vermeye calistim sadece para degil kiyafet yiyecek felan hic birsey olmazsa guler bir yuz gostermeye calisiyorum. Allah kabul etsin.. Bisey sormak istiyorum verdiklerimizi baskalarina soylemek sadakanin hayrini kacirir mi yani basa kakmak yada boburlenmek degil bir yerde konusu acildiginda,biliyorum hayrin en iyisi gizli olandir ama bazen insan diline sahip cikamiyor,cevaplarsan sevinirim..

  • neslihan Says:

   Cahide hanim gecmis olsun cok uzuldum evlat cok baska Allahim hepimizin yavrularini korusun

  • Sevdenur Says:

   ablam canımın içi çok geçmiş olsun rabbimiz korumuş tam anlamıyla inan şok oldum abla .


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: