Mantarlı Yer Elması Çorbası

De ki: Rabbim, beni doğru yola iletti. Dosdoğru dine, Allah’ı birleyen İbrahim’in dinine. O, ortak koşanlardan değildi.

De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.

Onun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben Müslümanların ilkiyim. (Enam suresi: 161,162,163)

Es-selamu aleykum canım kardeşlerim,

Diyorum ki, bugün biraz sorgulayalım kendimizi. Son zamanlarda Allah için, Ahiret yatırımı olarak hangi güzel amelleri yaptık? Allah rızası için nelerden vazgeçtik, hangi yeni başlangıçlar yaptık? Hiç meal okuyor muyuz mesela? Hadis okuyor muyuz? Kaç kişinin evinde Buhari ve Müslim, Riyaz-üs Salihin var?

Tefsirle aramız nasıl? Evimizde sağlam bir tefsir var mı? En son ne zaman bir surenin iklimine daldık? Okuduklarımızı  hayata geçirebiliyor muyuz? Ayetlerin ruhumuzdaki yankısı nasıl olmakta?

Ölüm geliyor farkında mıyız? Kaçınılmaz sona hazır mıyız? Azığımız yeter mi?

Bugünden itibaren kendimize biraz daha çeki düzen verelim ne dersiniz? Ben Enam suresine takıldım bu ara. 159. ayeti bütün tefsirlerden okumak istiyorum mesela. Bir ara bu ayeti, önündeki ve sonundaki ayetleri de okuyup anlamaya çalışalım inşaAllah.

Çocuklar mı yaramaz, Yoksa biz mi çekilmeziz adlı yazımı okumak için BURAYA tıklayınız.


Yer elması salatası, zeytinyağlı yer elması yemeğini yaptık. Sıra çorbasına geldi. Mantarla sentezleyince çok hafif ve leziz bir çorba çıktı ortaya…

Yer Elması Çorbası

Malzemeler

 • 400 gr. yer elması
 • 150 gr. mantar
 • 1 orta boy soğan
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 su bardağı tavuk suyu
 • 1.5 çay bardağı süt
 • Zeytinyağı, su ve tuz
 • Üzerine serpmek için dereotu
 • Çeyrek limon suyu

Yer elması çorbası nasıl yapılır?

 • Soğanı irice doğrayıp, zeytin yağında soteleyin.
 • Mantarı doğrayıp limon suyuyla harmanlayın. Yer elmasını soyup irice doğrayın.
 • Mantar ve yer elmasını soğana ilave edin. 2 dakika kadar kavurup üzerine 2 yemek kaşığı unu serpin ve karıştırın.
 • Tavuk suyu ve üzerine çıkana kadar su ekleyin. Tuzunu atıp ağzını kapatın.
 • Kaynamaya başladıktan sonra yarım saat kadar, mantar ve yer elması yumuşayana kadar pişirin. Blender’dan veya robottan pürüzsüz olana kadar geçirin. İçine sütünü koyup bir taşım daha kaynatın.
 • Üzerine doğranmış dereotu serperek servis edin.

NOT: Bugün size üzüleceğiniz bir haber vereceğim… Dikkat ederseniz sayfanın adını Cahide Sultan olarak değiştirdim. Anladığınız gibi maalesef Jibekciğim artık sayfamızda yazamayacak..:(

Gerek farklı sağlık sorunları, gerekse yaşadığı tedavi sürecinin stresi  O’nu yazma konusunda zora sokacaktı.  Zaten türlü maniler yüzünden ağır aksak ilerleyen blog ortaklığımızı, beraberce aldığımız bir karar sonucu sonlandırdık. Elbette dostluğumuz devam edecek, fakat canım kardeşimin artık kendisini yazmaya mecbur hissetmemesi, kafasının rahatlaması için bu gerekli bir karardı.

Blog yazmak çok zor ve devamlılık, özveri isteyen bir iş. Jibekciğim en baştan beri bana destek oldu. Çok büyük fedakarlıklarda bulundu. O’nun eşsiz tarifleri ve yazıları bizlere hatıra olarak kalacak.

Kendisi, izleyenlere bir sürü tarif için söz verdiği ve yapamadığı için lütfen kusuruma bakmasınlar dedi. Eminim ki sizler kardeşimi mazur görürsünüz.

Şimdi Jibekciğim için sizlerden dua istiyorum. Yaşadığı tüm zorlukları atlatabilsin. Rabbim ona her daim güzellikler ve hayırlar göstersin. Amin amin

Son Not: Bu konuda uzun sorular sormamanızı rica ediyorum.  Her soru beni biraz daha üzecektir. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

131 Yanıt to “Mantarlı Yer Elması Çorbası”

 1. ilknur01 Says:

  İbn-i Mubarek’e bir gün birisi rabıtadan sual açmış.O nun cevabı:
  ”SEN NEFSİNİ HAKK’A RAPTET, BUNDAN BÜYÜK RABITA OLMAZ” buyurmuş.

 2. Güler Fatma Says:

  Ablacım jıbek ablaya YuCE Rabbım hakkında en hayırlı olanı nasıp etsın… gonlunden gecenlerın en hayırlısını versın ınsaALLAH.. hakkını helal et jıbek abla….sevgılerımle…

 3. gülaykahvekeyfi Says:

  ya bu nasıl bir islam anlayışıdır şeye benzettim hani bazen okuruz medyadan işte amerika da olur bazen sapık tarikatlar diye önce kendilerini kurtarsınlar bunlar herkes bir yol tutturmuş belkide islam dışı güçler tarafından yetiştirilmiştir bunlar paranoyak mı oldum ne ALLAHIM aklımı koru sen

  • Zeynep Says:

   Gülay hanım (….belkide islam dışı güçler tarafından yetiştirilmiştir….) derken ne kadar önemli bir hususa değindiniz..

 4. büşra91 Says:

  Yorumu yazmakta geciktim ama dilim dödüğünce anlatayım bazı şeyleri.Ben de kendimi bildim bileli giderim menzile.Ailem çevrem vs hep nakşidir nerdeyse.Ama ravza hanım yazdığınız yorumlarda yanlışlar var.Ben bu insanların nasıl yaşadığını da gördüm.Evet şurada haklısınız ahlak olarak iyi insanlar.Yani ben seyyidleri gördüğümde başları öndedir ve kadınların olduğu yerden hızlıca uzaklaşırlar bu konularda bi yanlış görmedim ben..Ama bütün bunlar onların seyda da dahil inandıkları konularda haklı olduğu anlamına gelmez.Şimdi yazdıklarınıza geliyorum demişsiniz ki “nasıl böyle apaçık iftira atabiliyorsnz maliyla canıyla “Ümmeti Muhammede” hizmet eden insanlara” siz bu sözü söylüyorsunuz ama şeyhiniz ne düşünüyor biliyor musunuz? Seyda cihada karşı biri.Nerden biliyorsun derseniz menzil aşığı seyda tutkunu biri demişti bana.Kesin mi bu yani emin misin dediğimde evet dedi seyda bilir fazla karıştırma sen kimseye de bahsetme böyle bişeyi dedi.Mehdiyi bekliyor orada bir sürü müslüman acımasızca katledilirken o diyor ki mehdinin yapacağını sen mi yapacaksın.Bu ne rahatlık yahu.İnsan olan bile üzülür.Müslüman olmayanlar bile tepki gösteriyor şeyh kurulmuş koltuğuna Mehdi de mehdi.Ama Allah ne diyor: Mü’min olanlar, ancak o kimselerdir ki, onlar, Allah’a ve Resûlü’ne iman ettiler, sonra hiç bir kuşkuya kapılmadan Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler. İşte onlar, sadık (doğru) olanların ta kendileridir.(49-HUCURAT/15)..Hiçbirşey yapamasa bile teşvik edebilirdi.O kadar millet ağzının içine bakıyorken sözünü dinliyorken sustu o.
  Ağlamaktan göz pınarlarının kuruduğunu söylüyorsunuz.Ona kalırsa sabah namazına sofilerinin birkaç tanesinin kalktığını bu yüzden ağladığını ve sofilerin namaza kalkmalarını da söylüyor.İyi de yanımda değil ki nerden biliyor.Sadece ben de değil.O kadar insanı görebiliyor.Önceleri vay be derdim.Düşününce tabiki bilemeyeceğini anlarsınız.Ayrıca seyda (haşa) ibadetlerin kabul olup olmadığını bile bildiğini iddia ediyor.Hacca giden tanıdıklarım vardı.Hacdan geldiler dediler ki bu sene hacca gidenlerin haccı kabul olmuş.Nerden biliyrsunuz e seyda bilir.Tamam seyda dediyse doğru diyorlar.Olur mu ya o kim ki ibadetin kabul olduğunu biliyor.
  Onlar Peygamberimiz’in resminin ellerinde olduğunu savunuyorlar.Yahu ben buna bizzat yakın akrabamdam şahit oldum.Fotoğrafı onlar verdi aman kimseye deme aramızda kalsın zaten herkese vermiyorlar resme bakarken de salavat getir dedi.Aklınız alabiliyor mu fotoğrafın olabileceğini..Tövbe Yarabbi
  Hatmenin falan ben ne olduğunu da iyi biliyorum merak etmeyin.Hatme esnasında durduk yere sağlık problemi olmayan akrabam bayılırmış annem anlatıyor bana.Kaskatı kesilirdi hatmede sonra düzelirdi diyor.Hatmede konuşturulanlar da var tabi.Özele giriyor yazmayacaktım ama bahsedeyim biraz.Hatme esnasında sadece 2 kişi arasında olan bi olayı 3. kişi anlatıyor ama o 2 kişi kimseye dememiş.Birinin duyacağı yerde de konuşmamış.Neyse bi topluluk hatme için toplanıyor.Kadınlarla erkeklerin arasında sadece kapı var kadınlar feyz!! almak için bulunuyor.Hatmenin ortasında bi kadın konuşturulmaya başlıyor.Anlatıyor sadece bu 2 kişi arasında geçen meseleyi.Ama kendi de farkında değil.Hatme bitince soruyorlar sen ne dedin.Kadın ben bişey demedim diyor böyle böyle dedin konuştun hatmede kadın hayır ben bilmiyorum haberim yok diyor.Nasıl oluyor bunlar üstelik sadece hatmede.Kimisi olduğu yere küt düşüyor hatmenin ortasında.Bi abla vardı vefat etti.Küçükken onlara giderdik sohbete falan.Annem anlatıyor birden ilahi söylemeye başlıyordu bitince de tekrar söyle diyorduk ben bu ilahiyi hiç bilmiyorum nasıl söyledim haberim yok diyor.
  Hatme vird rabıta sünnette olsaydı bütün insanlar bunu bilmez miydi.Bu es geçilecek bişey değil çünkü.Sonradan çıktığı ayan beyan ortada.Peygamberimiz bunu mutlaka ama mutlaka bildirirdi üstünde dururdu.Anlatılanları da biliyorum okudum onları.Peygamberimiz(s.a.v) eğer ki hatme falan yapsaydı sahabeler de bunu anlatmaz mıydı?Ama kimse bişey demiyor bu konuda.Sonradan olan şey de bidattir.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Sözlerin en doğrusu Allah’ın Kitabıdır, yolların en hayırlısı Muhammed’in yoludur. İşlerin en şerlisi muhdes olanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid’attır, her bid’at dalalettir ve her dalalet ateştedir.”
  Muhdes: Dinden olmayan şeyin din adına çıkarılmasıdır.Müslim 867, Nesei 3/188
  Mesela birçok insan 5 -6 yaşlarındaki seyyidin nerdeyse ayaklarına kapanır.Niye çünkü o seyyid.Ellerini öper el pençe durur karşısında.Boynu bükük vaziyette..Ama bunu gören büyükleri yapmayın seyyid de olsak biz insanız demiyor.Zaten deseler bu kadar insan şunu bile abartmaz.Aşağıda fevzettin erolun anlattığı konuyu iyi dinleyin.Gavs yanlış da yapsa yine de uyulacakmış.Yani gavs Allah’a küfretse diyecez ki haşa gavs bişey biliyor da diyor..tövbe tövbe
  Bazı linkler vereyim
  http://www.islam-tr.net/serbest-kursu/31892-talha-bekret-hocadan-menzil-sofisine-ibretlik-nasihatlar.html


  http://www.islam-tr.net/tasavvuf-nedir/40754-naksibendi-gercegi-ferid-aydin.html

 5. fatmakalkan Says:

  Güzel kardesim Allah’a cok sukur Evladiniz sagsalim kurtulmus. Buyuk geçmis olsun. Siz samimi, gayretli, insanlara faydali bir insansiniz. Onun için size sadece bir kardesiniz olarak sizin gibi samimi müslümanlarin ayak sürçmeleri oldugunda buyuk ikaz ile uyarildiklarini hatirlamama izin verin lutfen. Allah dostlari hakkinda negatif dedikodu bu sayfada yapilmasi iyi degil. O zatin kendisi sizin söylediklerinize karsi kendini savunmasi, hatta haberi olmasi mümkün degildi. Bana Cahide hanima cevap yaz diye rica geldiginde bu kaza haberide ayni anda geldi. Ve “benden evvel Rabbimden sert bir uyari indi.” Diye düsündüm. Hepimiz insaniz hepimiz hata yapabiliriz. AMA hayatta bir kere bile görmedigimiz, konusmadigimiz, sahsen kendisini tanimadigimiz Allah dostlari hakkinda negatif seyler yazip çizersek Cenabi Allah’in öfkesini üzerimize çekeriz. Alimler Peygamberlerin varisleridir çünkü. dedigim gibi sizi severim, iyiliginizi isterim. Bu sebeple bildigimi söylemek zorunda hissettim kendimi.
  Sevgilerimle.

  • Cahide Says:

   Fatma ablacığım, başıma ne gelirse gelsin, velevki ayağım taşa değse “Ne yanlış yaptım acaba?” diye sorguya çekerim kendimi. Bu gerçekten bir yanlışım sebebiyle midir? Yoksa Rabbimin kendisini hatırlatması mıdır? Bunu ne ben, ne de bir başkası bilemez.
   Ben samimi olarak başımızdan geçen bir olayı anlattım. O gün Rabbim bana kendi rızası için sadaka vermeyi nasip etmişti. Aynı günün akşamı bu olayın olması, hepimizi gözyaşlarına boğdu. O vakit sadakanın belaları def ettiğini daha derinden anladık.

   Siz kalkıpta falana laf söyledin o yüzden Allah seni uyardı derseniz, bu ancak haddimizi aşmak olur. Muhterem! Hocanız da pek çok hastalıkla uğraşıyor. Ben şimdi hocanızın bu başına gelenler Diyalog çalışmaları, haksızlık karşısında susması, Yahudiye Hristiyana mavi boncuk dağıtması yüzünden geliyor dersem bu da bir haddi aşmaktır ve ben bunu asla yapmam.

   Bu kişinin Allah dostu olup olmadığını ne ben ne de siz bilemezsiniz. Sonuçta hiçbirimizin elinde gökten inmiş bir belge yok. Ayrıca halka mal olmuş insanların yine halka açık bir yerde hatalarından bahsetmek gıybet veya dedikodu olarak algılanamaz. Bunun gıybet olamayacağını siz benden daha iyi bilirsiniz.

   Kasımiye medresesini bilir misiniz? Ben çok iyi bilirim. Defalarca gezme imkanı buldum. Akkoyunlu Hükümdarlarından Kasım Bey, Mardin’e geldiği zaman yaptırmış bu medreseyi. Uzun yıllar bu Medrese’de islam anlatılmış nice gençler yetiştirilmiş.

   2004 yılında bu Medrese’de Dinlerarası diyalog safsatasıyla biraraya gelen Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamları kurdukları temsili sırat köprüsünden geçtiler. Bu nasıl bir din anlayışıdır ki, tahrif edilmiş dinlerin mensupları olan yahudiyi de, hristiyanı da cennete sokuyor? Ve sizin Allah dostu dediğiniz insan bu düşüncenin başını çekiyor?

   Mavi Marmara olayında şehit olan kardeşlerimiz daha gömülmeden açıklama yapan ve bu hareketin otoriye başkaldırma olduğunu söyleyen çok muhterem hocaefendi! kardeşlerimizi şehit olarak görmediği gibi, yahudiyi de onore etmiştir! Böylesine incitici ve İslam’la asla bağdaşmayan bir açıklamayı yapana Allah dostu demek, Allah dostlarına hakaret olur. Oysa aynı hoca ölen amerikan çocukları için üzülüyor, ama Suriyeli çocuklar için dilleri lâl oluyor. Keskin bir İslam düşmanı olan özdemir özok’un ölümüne duyduğu üzüntüyü dile getirip gecikmeden taziye mesajı yayınlıyor. Zina kasedi çıkınca partisini bırakan Deniz Baykal’a geçmiş olsun dileklerinde bulunuyor. Ama Gazze için bir üzüntü cümlesi basına yansımıyor. hemen her sohbetinde ağladığını gördüğümüz hocanın, Gazzeli çocuklar için döktüğü gözyaşlarını göremiyoruz.

   Hey gidi gözünü sevdiğim Ömer, Yoluna kurban olduğum Ömer ki onun yolu Allah’ın yoludur. Bugün olsa şu idraksiz Müslümanların büyüttüğü nice insanların başını bedeninden ayırırdı. Ben din deyip dinden çalanların, İslam deyip, İslam’ı baltalayanların ebediyyen karşılarında olacağım Allah’ın izniyle. Hakkı hak bilip doğrudan şaşmayanlara, batılın karşısında kınayanların kınamasından korkmadan haykıranlara selam olsun…

 6. dila Says:

  cok tesekkurler cvp yAZAn herkese

  • ravza Says:

   busra hanım kendimi bildim bileli gider gelirim menzile.evlerini köylerinide bilirim sohbetlerinide bilirim.seyda hazretlerinin akrabalarının ne yaptığı beni ilgilendirmez.onlarda neticede nefis sahibi insanlar.kendi yaptıklarından mesuller.kaldıki gavs hazretleride ismet sıfatına sahip bir peygamber değil.onun bizim için önemli olan yani sunneti yaşama ve yaşatmadaki gayret ve hizmetleri.mübaregin zaten benim savunmama veya onu kanıtlamama ihtiyacı yok.yalnız şunu soyliym böylesine güzel bir alimin burada iki videoyla harcanmasına göz yumamam ve rahatsızlığımi dile getirdim

   • Jale Says:

    Ravza hanım kardeşim ! “Sünneti yaşama ve yaşatmadaki gayreti” diyorsunuz … Sorarım size, bizim peygamberimizin , rabıta , hatme yaptığı , tövbe verdirdiği nerde görülmüş ? ya da cennet garantisi verdiği… Lutfen ! samimi olarak soruyorum ….Allah rızası için cevap verin ..Sünnet = Kanun demektir … Biz Kur’an müslümanıysak eğer , kanun koyucu olarak ALLAH ‘ı biliriz . Peygamberimiz bizim en güzel örneğimizdir. Cahide kardeşimi kendi açınızdan bilir kişi olarak görmüyor olabilirsiniz … Ama siz ,devletin şu anda en büyük kuruluşlarından biri olan diyanet işleri başkanlığına bağlı kuran kurslarını da beğenmiyor , kendi dergahlarınızı açıyorsunuz … Neden ?
    Ben ve buradaki arkadaşlarımın inanıyorum ki tamamı İmanımızla ayakta duruyoruz … Hiç birimiz imanımızı sokakta bulmadık… Ve inanın bana burada hiç kimse bilgisi olmadığı , delil gösteremiyeceği bir konuda atıp tutmaz … Bu konuda da en büyük delilimiz KUR’AN AZİMÜŞŞAN ve Peygamberimizin örnek ahlakı ve hayatıtır… Başka bir şeye ihtiyaç duymuyoruz . Bu durumdan da oldukça mutmainiz ELHAMDÜLİLLAH. Sizi de bekleriz…

    • ravza Says:

     önceki yazmış olduğum mesaj yayınlanmış olsaydı beni daha iyi anlayacaktıniz.mürşid kimseye cennet garantisi vermez veremez sadece cennete giden yolu tarif edebilir.isimlerinin hatme vird olması sizi yanıltmasn.bu isimler elbetteki sunnette yer almaz fakat bize lazım olan kabuk değil öz.hatme dediğiniz taşlarla sayarak sure okumak vird dediğimızse sessizce allahı zikretmek.e bunlarda sünnet te yok diyorsaniz ya sünnetin ne olduğunu bilmiyorsunuz yada peygamberin sunneti yeterince araştırmamissnz.kuran kursu mevzuna gelince cahide hanım kuran kurslarını begenmedigi içinmi burdan bişeyler anlatmaya çalışıyor.dergahda aynı şey kuran kurslarını beğenmemekle alakası yok.dergahlar sadece kuran öğretmez buralarda hizmetler yapılır garip gurebanin ihtiyacı görülür sosyal faaliyetler yapılır.her türlü faaliyet için insanların bir araya toplanmasını hazmediyorsnzda bir kaç sofinin allah rızası için hizmet ve kendilerini geliştirme adına dergahlarda toplanmasni niye hazmedemiyorsnz.sizin şu çatı altında toplanmanizda bir dergahtir.ayrıca diyanetin bünyesinde görev yapıyorum.diyanetinde menzilinde birbiriyle sorunu yok.yine söylüyorum insanların vebalini alıyorsunuz istediğiniz gibi yaşayın yaşadığınızı anlatın ama bunu başkalarını karalamadan yapın.allah rasulünun dediği gibi kalbini yarıp baktınızmi?menzilin gayesini yaşantısını hiçbirşeyi bilmeden gözünüzle görmeden üç beş kulak dolgunluguyla karar verip burada insanları yanlış yönlendirmeyin.

    • ravza Says:

     sayfayi güncelledikce bakıyorum benim yazdığım yorumlar yayınlanmiyor yitip gidiyor.ne diyim ben yazıyorum size emanet ediyorum emaneti zayi edip etmemek size kalmış.derdim menzili savunmak işi tartışmaya dökmek değil.zaten gönül gözüyle bakana herşey ayan beyan meydanda.ama anlamıyorum nedir bu müslüman kardeşini ötekilestirmek işi tefrikaya dökmek.hepimiz neticede müslüman değilmiyiz aynı kibleye yönelip namaz kılmıyormuyuz.dini islama tabi olmadıkmi.bizde diyoruz davamız kuran sünnet sizde.nurcusuda nakşiside kadiriside aynı şeyi söylüyor.herkes elinden geldiğince sunneti yaşamaya çalışıyor.tek fark herkes anladığı şekilde bunu yaşıyor.hiç birimizede vahiy gelmiyorki diyelim sadece benim inandığım yüzde yuz doğru.allah bu dine hizmeti geçen herkesten bu yolda gayret gösteren bütün cemaatlerden ve önderlerinden razı olsun.derdimız bunlar olmamali şucusu bucusu demeden birbirimize kenetlenmeliyiz.bakın bugün gençlerin büyük bölümü ateizmi deizmi kendine din olarak seçiyor.boyunlarına hac takip geziyor.bence biz bunlara odaklanmaliyiz.hep birlikte bunların çözümünü aramalıyiz.seyda hazretlerinin vesilesi ile kaç alkolik genç doğru yolu görmüştür kendi ağızlarından dinleyin.bırakın menzil hizmetini yapmaya devam etsin.bizde gayretimizi buralarda sarfetmeye çalışalım

     • Cahide Says:

      Ravza hanım bende artık bu konulardan çok sıkıldım. Tevrat ve incil tahrif edilirken de, tahrifler küçük küçük başlamıştı. Hiç bir tahrif birdenbire olmuyor. Bu din bize Rabbimizin emaneti. Biz dinimizi Rasulullah Aleyhisselam ve sahabileri nasıl yaşamışlarsa o şekilde yaşamak zorundayız. Kişilere indirgenmiş bir inanç, İslam’dan olamaz. Bu tarikatın ve pek çoğunun kabul edilemez yanlışları var.Şahıslar yüceltiliyor, cahil insanlar bunlar Peygamberin soyundandır denilerek kandırılıyorlar. Kaldı ki Efendimizin soyundan bile gelse, gerçekten O’nun yolunda olmadıkça bir anlam ifade etmez.

      Bir çocuk konuşmayı herkesin yanında öğrenebilir. Fakat örneğin düzgün Türkçe konuşan birinin yanında öğrenirse, doğru Türkçeyi öğrenmiş olur fakat Karadeniz şivesiyle konuşan birinin yanında öğrenirse dilini düzeltmesi oldukça zor olur. Yani kişi Allah diyen pek çok kişinin yanında namaza başlayabilir, içkiden vazgeçebilir fakat bu onun doğru İslam’ı öğrendiği anlamına gelmez. Bidat ve hurafeler zamanla kişinin imanını yer bitirir.

      Sizin basit bir rüya diye nitelendirdiğiniz safsata, cahil insanlara anlatılıyor ve onlar bunu gerçek gibi algılıyor. Zaten bu tarz hikayelerin, şirk kokan anlatımların ucu bucağı yok. Seyda dediğiniz insanın hiç bir ilmi yok. Hadis yok, Tefsir yok, Fıkıh yok. Şu evliya ne demiş. Falanca Allah dostunun rüyası nasılmış. Onlarca videosunu izledim. hakikatleri, dupduru İslam’ı öğrenmek isteyenlere verebileceği hiç birşey yok. Varsa yoksa kerametleri, rüyaları, dergahlarının yüceliği anlatılıyor.

      Alın size fiyasko laf-u güzaflar: Sadat-ı Kiramın bir nazarı sofinin 17 nafile hac nisbetinde makamını yükseltir !!!… Gavs-ı Azam Şeyh! Seyyid Abdülhakim
      Sofilerimizi Almadan Cennete Girmiyoruz !!!…GAVS-I SANİ Hz. (K.S) !!!..

      Bu Menzildeki içilen çorba insanım midesinden yüz yıl çıkmaz !!!… Seyyid Mübarek Erol !!!…

      Sadatı Kiram gerektiğinde sofisini bataklıktan çeker çıkarır.Sadatlar sofisini mahsun etmez !!!…
      ”Her fatiha okunduğunda, virdde, hatmede,sadatı kiramın ervahıda orada hazır olur, hediye karşılıksız bırakılmaz .” (GavS -ı Sani hz K.s )!!!…

      Evliyayı Ziyaret Etmek Fakirler Ve Miskinler İçin Hacc-ı Ekberdir. [Gavs-ıBilvânisî K.S ] !!!

      Herkes kendi anladığı gibi yaşayamaz İslam’ı. Bize İslam’ı nasıl yaşamamız gerektiği asırlar evvelinden öğretilmiştir.

      Şuna inanıyoruz: İMAM MALİK’in (rh.a) dediği gibi;

      “DÜN DİN OLMAYAN BUGÜN DE DİN OLAMAZ.”

      Ve yine inanmalıyız ki:

      “Bu ilim Dindir, Dininizi kimden aldığınıza çok dikkat ediniz” Sözünün bizden önceki Müslümanların düsturu olduğu gibi, biz de bu sözü akide ve amellerimizde vazgeçilmez bir esas olarak kabul ediyoruz.

      Rabbim bizleri basiret sahibi, fehm edebilen kullarından eylesin. İdrakimizi güçlendirsin. Sırat-ı mustakimden ayırmasın. Amin…

      • S.Aydin Says:

       Çok güzel yazmışsınız maşallah, ama olur yukarda sorduğum soruya cevap ver kitap listesine ihtiyacım var, yayın adı versen de olur, internette çok şeyler var ama yazılan herşeye inanmıyorum inanılması da yanlış olur diye düşünüyorum, herkes tarafından kabul gören çevirmeni güvenilir tefsir , fikih, kadın ilmihali v.s.

 7. S.Aydin Says:

  Cahide Abla;
  Bütün yorumlari okudum, en cok hadislerle ilgili kitap isimleri geciyor, tefsir, fikih ve kadinlara özel genis capli ilmihal kitaplari önerebilirmisiniz ? yahut sadece siz hangilerinden yararlaniyorsunuz onu iletseniz bile yeter.
  Allah razi olsun

 8. gülaykahvekeyfi Says:

  cahideciğim bize böyle günlük ne yapacağımıza dair yol göster ki benim gibiler yönünü bulsun düşünüyorum da acaba çocuklarımla ve eşimle neyin üzerinde durabiliriz diye esmail hüsnadan başlasam her gün 3 tanesini okuyup anlamaya çalışayım diyorum inşh yanımda da annem ve 100 yaşındaki anneannem var sen görsen anneannemi beli 2 büklüm bu sabah namazına kaldırdım namaz kılışını görsen namazda sureleri kulağı iyi duymadığı için yüksek sesle okuyor gülüyorum bir de dili peltekleşmiş çok sevimli ya ona pırlanta gözüyle bakıyorum annemde merdivenden düşmüş yüzü feci o kadar kötü düşmesine rağmen başka yerinde bir şey yok çok şükür herhalde anamın duası diyor çorabını giydirince bol dua almış gerçi annem bakıyor annesine yaşlı bakmak da öyle kolay şey değil hani ama her şey sevgiyle

 9. Hemşehrim Says:

  Ben de bu ara Ali Ünal’ın tefsir mahiyetindeki mealini okuyorum. Muhteşem. Tavsiye ederim.

  • ravza Says:

   attığınız linkteki videolarda olsun sizin tasavvuf yazılarınızda olsun sanki bilhassa menzile bir saldırı var.bunları görünce yazma gereği duydum.evet bu ülke tarikat adına müslüm gündüzleri de gördü katledilenleride her türlü rezilligide.ama doğruyla yanlısı birbirinden ayırmak lazım.doğru karar verip hakkında konuşabilmek içinde yerinde görmek kaynağından öğrenmek sizin derdiniz nedir diye bir kendilerine sormak lazım.el insaf lütfen linkini verdiğiniz site apaçık alay ve hakaretlerle dolu seydaya karsi.allah dostu olduğuna inanmasanz bile en nihayetinde bir müslüman kardeşimiz hakkında böyle konuşulmamali deyip önüne geçilmeli.

   • Cahide Says:

    Peki siz Kibrit kutusunda cennete götürmeyi vaadeden video hakkında ne diyorsunuz? Mesela orada Sahabelerin, Peygamberlerin yapamadığını nakşibendinin yaptığı anlatılıyor. Sonra kabirden çıkan sofilerin Nakşibendi tarafından kutuya doldurulduğu ve hesapsız kitapsız cennete götürüldüğü anlatılıyor. Siz bunların doğru olduğuna mı inanıyorsunuz? Hadis yok, ayet yok, İslami bir ilim yok! Kaliteli ve basiretli bir Müslüman bu safsatalara inanabilir mi?

   • büşra91 Says:

    Ayy..aslında yorum yazmayacaktım derslerin yoğunluğundan falan ama kopamıyorum bu siteden cahide abla :)…ben hanımefendiye bi soru sormak istiyorum..menzille bağlantınız ne derecedir..yani mesela akrabalarının evine girip çıktınız mı telefonda görüşür müsünüz.Seydanın sohbetlerini dinler misiniz..yakınlığınız nedir ona göre size bişeyler demek istiyorum..çünkü ben onların akrabalarıyla da görüştüm evlerine de girip çıktım hala görüştüklerimiz var..sizin durumu merak ettim

    • Jale Says:

     Büşracım ,ilaç soruma verdiğin cevabı gördüm , canım benim sağol… zahmet verdim sana … Anti deprasan kullanmışsın sen, mutluluk hormonu var o ilaçta 🙂
     Ben senden yaşça bayağı büyüğüm …Annen olabilecek yaştayım yani … Sana “yavrum ” ,”kuzum” diye hitap edersem n’olur yanlış anlama…her şeyden önce seni tam alnının ortasından öpüyorum…Aklını kullandığın , yanlıştan döndüğün için ve de verdiğin bilgiler için ….Yazdıklarını hayretle ve ilgiyle takip ediyorum ..(günlerdir sana özel yazmak istiyorum fırsatım olamadı bir türlü ,yazdığım saate bakarmısın ? ) 😦 … Sayende kafamdeki puzzle ‘ı tamamladım ,taşlar yerine oturdu…Lütfen bildiklerini paylaşmaya devam et … Senin için duam şu ki ; Allah azze ve celle nefsin ve kalbin arasına girsin ,şeytanın vesveselerini sana duyurmasın … Sırtından nasıl bir yük kalktığını ve nasıl hafilediğini tahmin edebiliyorum . Bundan sonraki hayatını sıratı müstakimden ayrılmadan geçirmeni diliyorum . Dualarımdasın kuzum …
     Not : Etrafımda maalesef azımsanmayacak sayıdalar … Uyandırmak için senin verdiğin bigileri paylaşsam olur mu ? İzin verir misin?

     • büşra91 Says:

      Bende okumadın sandım bugün tekrar yazayım diyordum 🙂 evet o ilacı içen mutlu oluyor.Yüzümde sürekli bi tebessüm vardı.Ama ağır ilaçlar var ya onların yaptığı sersemlikle olan şeyler değil.Çünkü o tip ilacı da 1 hafta kadar kullandım.Baş ağrısı için gitmiştim yine. başım ağrıyor sınav stresinden dedim doktora.Doktorun demediği kalmadı:D Hemen sinir hapları yazdı 70 yaşına da gelsen 80 yaşına da gelsen bunları kullanacaksın sen sinir hastasısın artık bunları kullan falan dedi.Ben afalladım ama moralim de sıfır oldu.1 hafta kullandım amaaann o nasıl ilaç ya bütün gün uyudum kafam 1 milyon.Acayip düşünceler sardı beni (intihar gibi ki yapacak biri de değilim Allah’tan korkarım).Bunun bana faydası yok deyip bıraktım ilacı.İnanın daha iyi oldum.Zaten o doktor hemen herkese aynı şeyi diyormuş sonradan öğrendim..Ama aile hekiminin verdiği şurup gerçekten iyiydi.Kendimi çok iyi hissettim.Ben aslında doktoruna sorarsan bana da söyler misin bağımlılık yapar mı yapmaz mı diyecektim.Yoksa tekrar kullanmayı düşünüyorum da:) .moral bozuklukları can sıkıntıları tekrar başladı.
      Tabi öyle hitap edebilirsin bende abla diyeyim o zaman 🙂 .Verdiğim bilgileri paylaşırken çelişkide kalıyorum birini sıkar mıyım anlatmasam mı diye.Fazla ilim sahibi de değilim malum sofinin gözü seydada olunca böyle oluyor.Ama bilgili olan da vardır şimdi başksına da kötü bişey demek istemem ama sadece benim gördüğüm kısım seyda yukarı seyda aşağı.Böyleydi yani.
      😦 Duaya bu ara öyle ihtiyacım var ki anlatamam.Çok bunalıyorum bazen.Günahların ağırlığı beni yoruyor.Namazda ağlamamak için zor tutuyorum kendimi.Vesvese bu ara epey arttı.Özellikle namazda başlıyor.Günahlar geliyor aklıma sonra imanın çok zayıf nasıl ilerleyeceksin zaten etrafın bunlarla dolu bişey yapamazsın gibi düşünceler sarıyor.Sen bi hiçsin deyip ölümü(aslında intihar) getiriyor aklıma ama bu benim yapabileceğim bişey değil şeytan bu konuda boşa kürek çekiyor yani 😉 .Namazım böyle geçiyor.Sonunda dua edemiyorum doğru düzgün kılamadım diye yüzüm olmuyor.Ki ben dua edince yarım saat boyunca bıkmadan dua edeblirim.Dua etmeyi o kadar çok seviyorum ve ayrıntısına inerek dua ederim herşeyi demeye çalışırım yani 🙂 hazine geniş Allah’ın gücünün sınırı yok bende istiyorum :)..Duaların için Allah senden razı olsun kat kat fazlasını nasip etsin Rabbim dünya ve ahirette iyilik versin sana.Seni şefkati ve merhametiyle sorgulasın 🙂
      Sırtımdan öyle bi yük kalktı ki ben ifade bile edemem.Doğru yolda olduğumdan şüphem yok ama iblisin beni bırakacağı da yok 🙂 Tatilde daha çok delirecek çünkü güzel planlarım var yapmak nasip olursa tabi.Bunun başında kardeşime tecvitli Kur’an öğretmek var.Dümdüz okutmuşlar sofiler kursta.Ben öğretmeye çalıştım sen daha güzel öğretiyorsun dedi:)Harfleri çıkarmayı beceremeyen kardeşim 1 haftada harfleri çıkarabildi şükür.Ama çok meşakkatli işmiş.Allah hocalara sabır versin 🙂 Bu arada anlattıklarımı tabiki paylaşabilirsin..Bu zamana kadar yanlış bilgi verdim şimdi az da olsa katkım olsun doğru olanda.Ayy çok uzun olmuş:( cahide abla inşaAllah sabırla okuyabilirsin 😦

  • fatmakalkan Says:

   Evet cok güzel. Bende ingilizcesini yeni müslümanlara veya adaylarina veriyorum.

 10. behiye Says:

  cahide abla bana aişe ravza adlı arkadaşımızın mail adresini verebilirmisiniz. bu arada benim mail adresim behiye2005@hotmail.com
  tel. no 05052323667. yardımcı olmak isteyenlere verebilirsiniz. teşekkürler…

 11. menekşe Says:

  yorumlarım gelmiyor…

  • Cahide Says:

   Ben bir bakayım canım. Bazen spamların içine gidiyor yorumlar. Farketmiyorum

   • ravza Says:

    cahide hanım dini konudaki eğitiminiz nedir ve neye dayanarak bu konularda böylesine geniş fetvalar verebiliyorsnz çok merak ediyorum doğrusu.yaptığiniz emri bil maruftan çok öte apaçık bir karalama kampanyasi bilhassada menzil ve seyda hazretleri hakkında.bu insanları gidip yerinde ziyaret ettinizmi ahvalini görüp ne hal üzere yaşıyor bildinizmi.nasıl böyle apaçık iftira atabiliyorsnz maliyla canıyla ümmeti muhammede hizmet eden insanlara.ben gittim gözlerimle gördüm ve karar verdim.sizede aynısını tavsiye ederim.etrafımızda gördüğümüz üç beş insanın uygulamasiyla tasavvuf hakkında karar veremeyiz.hz. Isayi insanlar ilahlastirdi diye onumu suçlamaliyiz onu ilahlastiranlarimi.ezberlediginiz bir kaç ayetle buradan ahkam kesmeyin.kaldıki o ayetleri bile birinin yaptığı tercümeden okuyorsunuz.bu mesaji yayinlamazsanz hakkım olsun üzerinizde.bırakın insanlar inandıklarını yaşasınlar zihinlerini bulandırmayin.tekrar söylüyorum seyda hazretleri malını canını bu ümmetin yoluna sermiş karşılığında tek bir dünyalık kuruş istemeyen gecesini gündüzüne katip rasulullahin yoluna (bakın benim yoluma demiyor) davet eden güzel bir insandır.geceler boyu ümmeti muhammed için göz pınarlarini kurutan kendiside kuran sünnet çizgisinden sasmayan ve insanları bu yola çağıran mumin bir kuldur.son sözüm kendisini görün ve helallik alın..

    • Cahide Says:

     Konumuz menzil veya şeyhleri değil. Durduk yere bu nereden çıktı?

     • fatmakalkan Says:

      Yazdiklarinizi Hoca Efendi hakkinda diye de Nur Cemaati mensubu arkadaslar düsündü ve üzüldüler. Ben okumadigim için ne ve Kim hakkinda idi bilemiyorum.

 12. sevcan bora Says:

  ya nasıl iştir anlamadım cahide hanım sizin şu süt reçelini yapıyorum birebir tarif neyse uyguladım saat 2:30 da koydum ocağa saat 16:00 oldu hala su gibi koyulaşmadı süt dediğiniz gibi azaldıda am koyulaşmadı biraz daha karbonat ekledim o zama milim bir koyulaşma oldu o kadar rengide karardı artık pişe pişe niye böyle oldu?

  • Cahide Says:

   2 kez yaptım ikisi de hemen koyulaştı Sevcan. Bazıları 3 saatte falan olduğunu yazmış. Bana sanki sütle alakalıymış gibi geldi

 13. saliha Says:

  Selamün aleyküm cahide hanım.beni hatırladınız mı hani bebeğime %50 down sendromu rski var demişti doktorlar.Ben bebeğimi kaybettim.bugün beş gün oluyor. Nasıl canım yanıyor.5,5 aylıktı bebeğim.3-4 hafta karnımda ölü olarak kalmış.doktorlardan korktuğum için gidemedim sık sık kontrole.çok kötüyüm şu an daha fazla yazamayacağım. ne olur dua edin benim için.

  • Cahide Says:

   Canım çok geçmiş olsun. Çok üzüldüm… Rabbim sana ondan daha hayırlı bir evlat bahşetsin. Allah’a emanet ol canım…

  • ehlisunnazeyneb Says:

   Allah bu durumu saglikla atlatmani kolaylastirsin,sana ondan daha hayirli daha guzel bir bebek nasib etsin.Allah seninle olsun.

  • kınalıkız Says:

   Salihacım çok geçmiş olsun canım …çok üzüldüm…madem ki ömrü okadarmış iyi ki dokundurmadın canım ya…

  • ferayafra Says:

   Saliha canım ben senin yazını okumuştum.Canım bebeğini kaybetmene üzüldüm.Hakkında hayırlısı böyleymiş demek Allah yerine istediğin kadar sağlıklı evlat nasip etsin canım benim.Allah sevdiği kuluna dert verirmiş.Sınavımızı kolay verenlerden eylesin Rabbim. ALLLAH’A EMANET OL CANIM.

  • Jale Says:

   İnna lillahi ve inna ileyhi raciun … Geçmiş olsun kardeşim … Allah bunu unutturacak acı vermesin …

  • fatmakalkan Says:

   Cenabi Allah kuluna kaldiramiyacagi yükü vermez. Bu sebeple sizde bu yükten kurtarilmissiniz. Fakat bebegi aldirmadiginiz için Cenabi Allahin takdirine riza gösterdiginiz için insaallah bu testten basariyla gecmissinizdir. Öte yandan zor bir dogum veya sezeryan geçirmis olmaniz insaallah günahlariniza kefaret olsun. Metin olun. Bu takdirinede Cenabi Allah’in mutmain bir kalp ile karsilik verin. B12 ve C vitaminleri kullanin daha kolay insaallah toparlarsiniz kendinizi. La havle vela kuvvete illa billa aliyyul azim. Tesbihini devamli çekin. Sifa olur. Allah yardimciniz olsun.

   • Zeynep Says:

    Saliha…kardeşim…karnımda ilk üç bebeğini kaybeden ben..acını tüm kalbimle paylaşıyorum..okuduğumda hüngür hüngür ağladığım Hadis-i Şerif size hediyem olsun kardeşim..

    Çocuğunu kaybettiği halde buna sabreden Müslüman’a, Cenab-ı Allah’ın verdiği mükâfat Ebû Musa (ra) tarafından naklediliyor: “Resûlullah (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

    Bir kulun çocuğu öldüğü zaman Allah Teâlâ meleklerine:

    – Kulumun çocuğunun ruhunu mu aldınız, buyurur. Melekler:
    – Evet, derler. Allah Teâlâ:
    – Kulumun gönül meyvesini (ciğerparesini) mi kopardınız, buyurur. Melekler:
    – Evet, derler. Allah Teâlâ:
    – Peki, kulum ne dedi?, buyurur. Melekler:
    – Sana hamdetti ve ‘innâ lillahi ve innâ ileyhi râciûn’ diye istircâda bulundu, derler. Bunun üzerine Allah Teâlâ:
    – O halde kulum için cennette bir ev yapın ve adını da “hamd evi” koyun! buyurur.” (Tirmizi, Cenaiz 36)

 14. aişe ravza Says:

  http://www.youtube.com/watch?v=j1R_dH9TSW4 BUNA BAKMANIZI TAVSİYE EDERİM.Zaman gazetesi de İsrailin bir oyunuymuş söylentilere bakalırsa.Zaten bu İsraoğulları farkındaysanız Dinimizle alakkalı şeylerde kandırıyor ve de başarılı oluyor.Mesala Hacı Şakir Hacı diyelim de müslümanlar saf nasılsa alırlar.Bim marketleri içinde aynı şeyi söylüyorlar İslami Birleşik Marketleri adı altında müslümanları kandırıyorlarmış.Bimdeki çoğu ürünlerde sevmediğimiz hayvanın eti yağı mevcutmuş.Bilemem ne kadar doğru RABBİM yapanları da yaptıranları da ıslah eylesin .Dikkat edelim kardeşlerim neden bu insanoğlu böylesine pervazsız ,acımasız ve vicdani duygularımızı kaybedebildik.Çok korkuyorum…Şeytandan öte……şeytanlaşmış insanların şerrinden……

  • Cahide Says:

   Doğrusu bana biraz zorlama bir video gibi geldi. Hazırlayanlarda farklı bir cemaatten olunca insan şüpheyle yaklaşıyor. Bu gazeteye pek çok hususta kızarım hatta evime bile almıyorum ama eğer bir iftira olursa yine en önce ben tepki gösteririm.
   Yahudilerin oyunları hepimizin malumu. TV kanalları, dizileri, klipler toplumu bozmaya yönelik planlı öğeler. Bim konusunda hiçbir fikrim yok. Bazıları tamamen güvenilir derken, bazıları asla güvenilmez diyor. Fakat benim bildiğim BİM pek çok ürününü bilinmiş markalara fason olarak ürettiriyor. En doğruyu Allah bilir…

 15. qonca Says:

  cahide hanım konuyla alakası yok ama nicerdicer plus reklamını sizde görünce inceledim ve biraç parça daha bişeyler ekleyip spriş vermiştim.bugün geldi ve iyiki almışım 🙂 tşk.

 16. suaybsulbu Says:

  İsmimi yazmayı unuttum ben Elif….

 17. suaybsulbu Says:

  Ablacigim esselamu aleykum sizin fikirleriniz benim için önemli oldugu için size birsey soracağım amwey diye bı markanın ürünlerini tanıtan hatta üye olmuş bı tanıdık bize bi cihaz ile vucudumuzdaki hastalıkları söyleyen ve sonrasında bu markanın vitamin destekli hapları nebiliyim iste daha pek çok hap benzeri seyleri önerdi vücudumda ağır metal olduğunu buna bağlı olarak su ariticilarini önerdi hasıli bunlarla iliski halinde olmak ve ürünlerini almak ne derece doğru (bu ürünlerin hepsi doga dostu ve doğada çözünür olduğunu organik olduğunu söyledi)

  • Cahide Says:

   Ben bu marka veya oluşuma asla güvenmiyorum. Pirim vermek doğru değil…

   • Kevser Pınar YETGİN Says:

    Sana katılıyorum ablacım, ehli takva derecesinde olduğunu kendisinin farkında bile olmadığı nice ikramları yaşayan bir ablam şu an tamamen kapitalist oldu :(( Kendini kaptırdı ki sormayın gitsin. Ürünler güzel tamam ama amaç başka, ki ürünleri eşsiz olmasa insanları bunca meşgul edemezlerdi. İnsanların ene damarını öyle tahrik ediyorlar ve düşünemesinler diye adeta,öyle meşgul ediyorlar ki labirentteki deneğe dönüyor insanlar ama farkında bile değiller! Bu oluşumun ürettiği gıda takviyelerine de güvenemiyorum o yüzden :((

 18. aarslan54 Says:

  Ablacım çorban harika görünüyor ellerine sağlık.Bu ara koşuşturmadayım siteye uğrayamazsam kusuruma bakma emi canım.Ama hep aklımda olucaksın vede buradaki güzel dostlar.Demiştim ya kayınvalidem hastanede yatıyor tesadüfte yattığı hastane bana çok yakın kayınpederim yanımda kalıyor o yüzden çok vakit bulamıyorum.Azıcık bilgisayarın başına otursam sanki üzerine alınıyor.Benimle oturmuyorlar diye düşünüyor.Günler öyle kısaki inan her işe yetişemiyorum birde ev ile hastane arasında mekik dokuyorum artı eve gelen giden.Hiç işim bitmiyor ablacım bana dua edermisin canım.Kayınvalidemin bana yaptıklarından sonra onlara hizmet etmek hiç içimden gelmiyor.Onlara karşı buz gibiyim hep dua ediyorum Allah’ım benim gücümü arttır yinede kırıcı ben olmayayım istiyorum.Kayınpederimde çok soğuk hiç sohbeti yok eşim işte akşamları hiç vakit geçmiyor bende arta kalan işlerimi halletmeye çalışıyorum.Ablacım benim yerimde olsaydın ne yapardın?Bana lütfen bir şey söyle ne olur dualarına banada yer ver.Allah’a emanet ol seni seviyorum…

 19. esma Says:

  selamün aleyküm Cahidem,,Rabbim Jibek hanımın bütün sıkıntılarını mutluluğa dönüştürecek sebepler yaratır inşallah..inş.hayırlısı ile gönlündeki güzellikleri ona yaşattırsın..Rabbim kaldıramayacağımız imtahanlardan Rahmeti ile hepimizi korusun..amin
  herhalde ahiret alemini düşünmediğim gün yok inş..Rabbim hiç unutturmasın ve farkında olarak yaşattırsın hepimizi..bu konuda hep dua ediyorum..Rabbim ibadette,itaatte bize çokkk sabır versin,,bize yardım etsin,O’nun ilahi rızası ve Efendimiz(sav) in sünnetleri doğrultusunda bir ömür yaşamayı nasip etsin inş.

 20. papatyam Says:

  eşimin çalıştığı iş arkadaşlarından biri insanın ecelinin uzatması ve kısaltmasının kendi elinde olduğunu söyledi eşimde ona ayetleri göstererek tefsirlerle açıklamalı meallerle böyle bir şeyin olamadığını söyledi bu yalnızca allahın bileceği bir şeydir dedi bu apaçık ayetlerle de ortada adam inanmadı biz eşimle geçenlerde şirk konusunu ele almıştık mesela camilerde allah adı ile peygamberimizin adı yanyana yazılıdır bize göre bu durum peygamber ile allahı bir tutmaktan başka bir şey olamaz ve bazen insanlar dua ederler allahım bizi peygamberimizin şefaatine nail eyle diye buda şirk oysa yüce allah zümer suresinin 44. ayetinde de ki allah ındır o şefaat bütün onundur egemenliği göklerin ve yerin sonra hep ona döndürüleceksiniz ….intifar süresi 19 ayet o öyle bir gün ki kimse kimse için bir şey yapamaz emir yetki o gün yalnız allahındır… bana göre bizler dinimizi iyi anlayıp ona göre yaşamalıyız yapılan yanlışlar çok mesela bir diğer konuda coçuklara isim verme konusu bir çok insan coçuklarına isim verirken özellikle kurandan olsun yada kuranda geciyormu gibi sacma sapan şeyler uydururlar oysa kuranı kerim isim kitapı değil insanlar bunu anlamıyorlar maalesef cahide abla konudan konuya atlamış gibi oldu sadece bazı yapılan yanlışları dile getirdim

 21. büşra91 Says:

  😦 abla sorduğun soru için birsürü şey yazdım ama net dondu ve gitti ..sabrım yok daha yazmaya..Allah için bende bişeyler yapmaya çalışıyorum kısaca kendimi geliştirmeye çalışıyorum diyelim..Allah yardımcımız olsun

 22. aişe ravza Says:

  Behiye Hanım benim mail adresimi Cahide ablam size verir.Bana numaranızı gönderirseniz sevinirim:

 23. ummureyyan Says:

  CAHİDE HANIM ÇORBAYI ET SUYUYLA YAPSAM NASIL OLUR ACABA

 24. ferayafra Says:

  Cahidemmm ve arkadaşlarım bir haftadır ettiğiniz dualar ve destek beni çok mutlu etti ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN.ALLAH hepimizi cennetin de buluştursun inşallah.
  Sizlerle paylaşmak istediğim bir şey var.Dükkanımızı açtığımızdan beri bizi 1,5 yıldır ne yiyorsun ne içiyorsun demiyen insanlar gelmeye başladı.Hatta büyük bilip bir kere bayramda bile gelmeyenler.Ben eşime konuşmadığım insanlar bile gelse hoş geldin diyeceğim dedim. öylede yaptım ama bazıları laf sokup gidiyor bayramda bile uğramayanlar sen bizi arayıp sormuyorsun ama ben (tesadüfen oğlumu görmüş de gelmiş) ezip geçmeyim diyor.Hoş geldin dediğimde hoş bulduk deyip dönüyor Allah’tan elim de kahve vardı da eşime uzattım yoksa ben öpmek için o tarafa gitmiştim.Bunun devamı gelecek gibi belkide fazlalaşacak şiddeti ben kendimden fazla taviz vermeden Rabbimin hoşuna gidecek şekilde nasıl davranmalıyım bilemiyorum.
  Diğer taraftan kız kardeşimle de konuşmayan eşim onunda gelmesi ile konuşmaya başladı.
  Bir arkadaşımızdan maddi manevi zarar görmüştük. Meğersem evlerinin yakınına gelmişiz o da gelmiş eşimin boynuna sarılmış o da ne yapacağını bilememiş terslemeden sohbet edip gitmiş.Eşim çok öfkelidir ama sabun köpüğü gibi çabuk söner.Ne olur bundan sonra olacaklar için ne yapmalıyım yardım edin.

 25. sibel Says:

  Cahide Ablacığım merhaba değinmiş olduğun konu gerçekten çok güzel. Ben de şu aralar bu konuyla ilgili kaynaklar bulmaya çalışıyorum. Tefsir, meal ve hadis için önerebileceğin kaynaklar mutlaka vardır. Eğer bana bu konuda yardımcı olursan çok mutlu olacağım çünkü kendimi geliştirmek istiyorum ve de daha çok şey öğrenmek istiyorum kendimi bu konuda sorumlu hissediyorum çünkü. Sevgiyle kalın sizi devamlı takip ediyorum ve başarılar diliyorum.

 26. NNÇ Says:

  ALLAH Jibek’in yardımcısı olsun.yemek tarifi yada yazı yazmasa da ara sıra yorumlarını görmek isteriz.bizi habersiz bırakmaz inALLAH.

 27. aişe ravza Says:

  Cahide abla şimdi gazeteye bakıyordum.Sahih-i Buhari ve Sahih-i Müslim Muhtasar Karıca ve Polen Yayınları sizce bunlar güvenilir kaynaklarmı alsammı acaba ?Bilemedim.
  BEHİYE HANIM;o çocukların durumu içimi parçaladı anlatamam,bende o şartlarda okudum:(okulda ne verirlerse giyerdim .Hiç bana ait bişeyim olmadı ,inşallah yardımda bulunmak isteriz.
  Onlara çok iyi bakın olurmu ayrımcılık yapmayın .Allah emeklerinizi zayi etmesin.

  • Cahide Says:

   Ben de Sahih-i buhari ve Sahih-i Müslim’i Karınca Kitabevinden aldım. Birde çocuklar için şeytan bu sete çok kızacak serisini. İslamı yeni öğrenenler için çok sade ve anlaşılır kitaplar

 28. menekşe Says:

  ben yardımcı olayım dila hanım.2 sene önce kızkardeşimin kızı kapıyı kapatınca çat diye bir ses duyduk.bu ses oğlumun kırılan parmağının sesiydi.hemen doktora götürdük.sağ elinin orta parmağı ilk eklem yerinden kırılmış.tırnak yerinden fırlamış sadece kök kalmış.doktor tırnağı aldı.parçalanan parmağa dikiş attı.1 ay parmak sarılı kalacak, 2 günde bir pansuman olacak dedi.tırnak 4 ay sonra tamamen geldi.çok şükür rabbime izi bile kalmadı tamamen iyileşti…….

 29. dila Says:

  cahide hanim ben konuyla hic ilgisi yok ama birsey acil sormaliyim kizim 3 yasinda ben yoktum eli orta parmagi kapinin arasina sIKIsTI cok sukur kirik kopma yok flim cekildi ama parmagi mosmor dr tirnak dusebilir dedi 2 gun once oldu 2 sorum var acaba tirnak duserse yenisi gelirmi iz kalirmi bazen buyuk insanlarin ezik mor tinakli olduklarini goeuyorum cunku.ayrica 2 gundur bepanten surp bandi yeniliyorum acaba tamamen bandi acsammi biri hava almali dedi cunku lutfen dua edin iyilessin opuyorum

  • Cahide Says:

   Buna en iyi bir doktor cevap verebilir ama tecrübelerime dayanarak söyleyeyim. Eğer orta şiddette bir sıkışma olmuşsa ve tırnak düşmüşse geri geliyor. Senin gördüğün bozuk tırnaklar çok daha şiddetli kazalar sonucu olmuştur muhakkak. Bende hava alması gerektiğini düşünüyorum. Ama yine de bir bilene sormak lazım… Çok geçmiş olsun canım..

   • Zeynep Says:

    Benim kızımın da küçükken parmağı kapıda kalmıştı.Merak etmeyin düşse de yerine çok çabuk yeni tırnak çıkıyor.
    Biz sarmışmıydık hatırlamıyorum muhtemelen sarmadık
    Çok çok geçmiş olsun ne büyük acıdır o öyle.. yavrunuzun canı yanarken sizin elinizden bişey gelmeyerek ona derman olma telaşınız..((

  • büşra91 Says:

   Dila hanım benim de 4 yaşlarındayken tırnağım sallanmaya başlamıştı sonra annemin bi akrabası düşmek üzere olan tırnağımı kopardı..bir müddet sonra yeniden çıktı iz falan da yok..ha birde yara bantı yapıştırmıştık ben kandan korktuğum için ama sonra çıkardık galiba..öyle abartılacak kan akmıyor da çocukluk işte büyük bişey sanmıştım onu.zaten orası bi süre sonra sertleşip tırnak olmuştu…yaranın da hava alması gerektiğini biliyorum ben..iyileşme süreci hızlanıyormuş..çok geçmiş olsun

  • Esra Says:

   Benim yeğenimin orta parmağıda katlanabilir masanın bi kanadını açınca arada sıkışmış ezilmişti parmağı dila hanım.
   parmağın altına sabit bişey koyup bandaj yapmıştı doktorlar acıyı hafifletebilmek için ve sürekli pansuman yapıldı.yaklaşık bi hafta sonra bandaj açıldı ve pansumanlara devam ettiler.Bir süre sonra tırnak düştü parmağının ucu daha bi tombik oldu ezilmenin etkisiyle.Ama bir süre sonra tırnak yeniden çıktı.
   Çok geçmiş olsun Allah görünür görünmez belalardan korusun evlatlarımızı.Amin.

  • sibel kale Says:

   canım geçmiş olsun benim oglumun elinin üstünede kocaman mermer düştü parmagı elinin içinden patladı neyse 2şer tane dikiş attılar allaha çok şükür iyleşti ama ben pansumanını ihmal etmedim pansuman aşaması bittikten sonra tırnaklarda düşme olur dedi doktor sonraki pansumanları ben kendim evde dr anlattıgı şekilde şöyle yaptım batikonun içine şişesinin içine her parmagını batırıp 2 dakika tuttum ve o tırnaklar sorunsuz şekilde düştü ve yeniden geldi 3 tırnak gitti ama yeniden geliyor geçmiş olsun

  • aynur Says:

   soğanı soyun yarıdan kesin içine beyaz banyo sabunu diye tabir ettiklerimizden rendeleyin ve ikisini beraber pişirin sonrada dayanabileceğe sıcaklıkta kızınızın parmağına sarın iiltihabını alır ben eşimde denedim sonuç olumlu tavsiye ederim geeçmiş olsun

 30. ozgecan Says:

  Es selami aleykum kardeslerim. SubhanAllah Jibek Hanim’a iki satir yazabilmek kismet olmadi demek, halbuki en son yazisiyla yeniden aramiza katildi diye dusunmustum. Her serde bir hayir vardir, Allah bilir de bizler bilemeyiz. Rabbim yardimcisi olsun, tez zamanda sikintilarini hafiflertsin, sifalar nasib etsin, amin.
  Bu arada Enam suresi odevime basliyorum insallah Cahide’cigim, belki uygun bir zamanda paylasmak, farkli tefsirlerle hep birlikte anlamaya calismak da kismet olur. Allah’a emanet olun kardeslerim, sevgiler.

 31. muberra92 Says:

  Hayırlı akşamlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr canlarrrrr 🙂 🙂 Canıımmm ablam ellerine gönlüne sağlıkkkk sayende hiç tadına alısamadığım yer elmasını zevkle yer oldumm 🙂 Banu ablanın dediği gibi 75 krsa düşünce kgsi marketten 2 kg filan aldım yaptım bir kaç tarifini çok leziz oldu Saol canıımmmm ablammmm 🙂 🙂 🙂 konya buz gibi ve yağmurlu bardaktan dökülüoyr mibarek 😀 Nede çok konu birikmiş öyle yahu 🙂 Ama geçen gün dayak konusunda ve biraz melankonik drumuma destek dolu yorumlarınız için çooooookkkkk çokkkkk tesekkür ederim çok mutlu ettiniz beni allah için hepinizi ayrı ayrı çok seviyoruummm allah bizi birbirimizden hiç ayırmasın 🙂 topluca yazayım istedim kusuruma bakmayın biraz yoğun bir tempodayım 🙂 Bekarken böyleysem evlenince napıcam hiç bilmiyorum allahtan hayırlısı artık 🙂 allah saglıktan huzurdan mutluluktan etmesinde hepsini yaparım inşallahh demi ama canlar 😀 😀

  Jibek ablayı çok sevmiştim ama onuda çok iyi anlıyorum bazan insan kendine bile yetemiyor 😦 kararına saygı duyuyorum inşallah eşiyle ailesiyle çok mutlu olur sağlığı yerinde olur rabbim maddi manevi huzura kavusturur onu dualarımla herzman destekçisiyim inşallah onun için yapabileceğim en iyi iyilik bu sanırım suan :/ üzüldüm merakta ediyordum onu ama hayırlısı olsun napalım 😦

  Evettt ablacığımm benim allah için naptığıma gelince….
  Bundan 1 yıl öncesine kadar hiç bir sey yapmıyordum deyim yerindeyse parazit gibi yaşıyordum… Ama Allaha çok şükür rabbim beni seviyormus ki düzelmem için bana hidayet nasip etti.Hayatımı tamemen değiştirdim.Giyimden,konusmama… yürüyüşüme,okuduğum kitaplara, izlediğim dinlediğim prgramlara kadar herseyimi değiştirdim. 1000 tane arkdasım vardı , facebookta ve diğer sosyal ağlarda profilim vardı, televizyonda ve internette sacma sapan prgram takiplerim vardı….. kalıcı olrak hepsini hayatımdan çıkardım.Erkeklerde içli dıslıydım suan sadece biri var hayatımda oda inşallah hayırlı olmak için var allah nasip ederse… Dahasıda var kız arkdaslarımla bile mesafeliyim. Dısarıya sadece işim oldugunda çıkıyorum. Çok dar ve acık giyinirdim, makyaj yapardım şimdi ise vicud hatlarımı asla belli etmeyecek türden ve dikkat cekmeyecek kıyafetler giyiniyorum makyaj yapmıyorum. örtünmeme ramak kaldı. anne ve babama saygıda ne olursa olsun kusur etmiyorum her işlerine yetişmeye calısıyorum .İnsanlara güler yüzümlede olsa faydalı olmaya calısıyorum.Elime para geçince sadaka mutlaka veriyorum nede ne güzel demiş diyen ”Az sadaka çok belayı def eder” ;). …..

  1 yıldır Düzenli namaz kılıyorum dahasıda var geçmiş namaz ve oruc borclarımı hesapladım hergün sabah ve yatsı namazından sonra sadece yarım saat ayırarak kılıyorum. Vede haftada en az 4 gün oruc tutuyorum. Düzenli tesbihatlarım var hergün onları sabah ve aksam cekiyorum. Yolda, carsıda, pazarda bos kaldıgımda hep elimde zikirmatiğim oluyor su gibi ihtiyacım oldu özel günlerimde bile salavat cekmediğim gün olmuyor ….. Bazen aksatsamda genellikle her aksam yasin vakia,amerreasulu ,fetiH,tebareke,amme surelerini okumadan yatmıyorum vede yarım sayfada olsa kuran okuyorum. Bazen internette facebookta dini sayfalarda hatim organizasyonları oluyor cüz alarak hatim inmeye gayret ediyorum.

  Seninde etkin fazla tabi ablacığım kendimi fark etmem sebep oluyorsun bu beni çok memnun ediyor canım ablam şuan benim yaptıklarım bunlar. Yolun çok daha basındayım yani söyle yani basit bir biçimde ifade etmek gerekirse… Bankada bir hesabım var ama suan borclu bakiyesinde önce (-) lerimi ” +” ya cevirmeliyim daha sonra birikime baslamalıyım diye düşünüyorum…. Vede ititraf edeyim çok korkuyorum allaha olan borclarımı ödeyemeden nefesimin kesilmesinden çok korkuyorum… Ölüm odama kadar girdi 4 yıla yakın beslediğim balığım yaz öldü 😦 😦 Bu beni çok düşündürdü biliyormusunuz dedim müberra azrail sana bu kadar yakın işte heran al bohcanı gidiyoruz diyebilir sefertasında hiç bişeyin yok dedim inan cahide abla böyle düşününce tüylerim diken diken oluyor dahada sarılıyorum dinime vede tek duam ne biliyormusunuz ” allahım borclarımı ödemeden sahadetsiz beni yanına alma kula hakkına girmişssem dünyadayken helallesmeyi nasip et mizana bırakma ve rızanı almadan beni huzuruna kabul etme yarabbim ” diyorum son olarakta her gece Tevbe namazı ve şükür nazmazı kılmadan asla yatmıyorum vel hasılkelam ben Allah için kendim için eğer kabul ederse bunları yapıyorum… Tabi bunları bir anda yapmaya başlamadım zamanla oldu yavas yavas alıstırarak kendimi zorlayarak yaptım alıskanlık haline getirdim zmanla düzene oturdu oyüzden başta zorlandığınızda asla vazgeçmeyin yavaş yavaş alıstırın kendinizi yaşam biçiminiz olmasına gayret edin azimin elinden ne kurtulduki 🙂 pusuda şeytanın beklediğini unutmayın kardesler meyveli ağaç herzman taşlanır 😉 😉 😉

  Unutmayın her napmış olursanız olun zina,Haram,içki, her neyse işlediğiniz günah her ne olursa olsun asla umutsuzluğa kapılmayın asla Allahtan ümid kesmeyin işlediğiniz günah her ne olursa olsun 2.ci bir kişiyle paylasmayın vakit varken ger dönmemek üzere tövbe edin kardesler nacizane bir kardes olarak söylüyorum bunları siz bir adım atınca inanın hidayet kapıları ardına kadar açılıyor buna inanın yeterki isteyin kardeşler ….
  Allah onun için her ne yapıyorsanızzz heppppsini kabul etsin dualarımdasınız Allaha emanet olun …. 🙂 gene çok konustum kusurumada bakmayın emi sizi çooooooooooooookkkk seviyorum çawbella 🙂

  • ferayafra Says:

   Selamun Aleyküm… Yaaa Müberra sen çok tatlısın ALLAH Senin gibi düşünen bir kız nasip eder inşallah.Kızım 13 yaşında inşallah senin gibi yetiştirebilirim.

  • qonca Says:

   müberra maşallah kardeşim 🙂 ne güzel ya,Allah herkese eksiklerini görmeyi,ona layık bir kul olmayı nasip etsin….amin.

  • Sevdenur Says:

   maaşaallah maaşaallah biricik kardeşime 😀 😀 😀 çok sevindim tatlım
   yağmur buraya yeni geldi daha sanırım karda devamında gelcek 😀 😀
   Jibek ablamı çok seviyoruz dualarımızda kendisi 😀
   Cahide ablam canım ellerine yüreğine sağlık. 😀
   hayırlısı olsun bakalım.

  • &SEVGİ& Says:

   MaşaAllah Müberram. Rabbim ibadetlerini kabul etsin canım. Dualarında bizleri de unutma inşaAllah. Rabbim hayırlı bir eş nasip etsin de yuvanızı cennet bahçesine benzetsin canım benim…

  • Nesrin(ne.se) Says:

   Cansin sen Muberra. Allah ilmini ve ilmimizi artirsin insallah.

   • muberra92 Says:

    Ayyy ben bunları yeni görüyorum canlar çoooookkkk tsekkür ederimm nacizene inşallah düzgünce yapıyorumdur canlarıımm allah sizlere benden daha güzel mertebeler nasip etsin yeriiim sizi ben yeriiimmm 😀

 32. behiye Says:

  Çok teşekkür ederim. Yardımcı olacağınıza dair güvenim tamdı.İnşaAllah birşeyler yapabiliriz…

 33. Nesrin(ne.se) Says:

  Gecmis olsun Jibek hanima bayagi degisik seyler ekleyecekti sevinmistik gelisine. Nasilda gayretli idi aslinda. Uzuldum acikcasi. Hayirlisi olsun insallah. Duamda idi zaten devam edelim insallah. Sevgi dolu yuregi ferahlasin, yaptigi guzel islerde Rabbim yardimcisi olsun. Kucagina bebegini alip tum dertleri geride biraksin.Sureklilik isteyen bir is bu blog isi ihmal ettigini edecegini dusundu herhalde. Diger isleri icinde Allah im zamanini genisletsin, benim ve tum arkadaslarimizinda insallah. Cahidejibek sizi ALLAH icin SEVIYORUM.

 34. behiye Says:

  sevgili cahide ablacım yazılarınıza yorum yazmasamda çok sıkı bir takipçinizim. İnterneti her açtığımda ilk baktığım hatta çoğu zamana tek baktığım yer burası diyebilirim. Benim hayatımda çok önemli bir yeriniz var. Bunu bilmenizi isterim…
  Ablacım benim sizden bir ricam var. Ben gaziantep’in küçük bir beldesinde öğretmen olarak görev yapıyorum. Bulunduğum okulun 350 civarı öğrencisi var. Bu öğrencilerin çoğunluğu çevre köylerden taşımalı olarak geliyor. Çoğunun maddi durumu çok kötü. İki gündür kar yağışı var ve hava çok soğuk. Öğrenciler okula incecik okul formalarıyla tek geliyorlar. Ne alttan giyecek doğru düzgün kalın bir kazakları var ne de üste giyecekleri bir mont. Biz öğretmenlerle beraber birşeyler yapmaya çalışıyoruz ancak gücümüz kuvvetimiz bütün öğrencilere yeterli gelmiyor.
  Sizin eşinizin öğretmen olduğunu biliyorum. Beni anlayabileceğinizi düşünüyorum. Siteniz binlerce insan tarafından takip ediliyor. Belki yardım edebilecek durumda olanlar olabilir. Yeni ya da giyilebilecek durumda temiz kazak, mont, hırka, ayakkabı gönderilebilir. Allah rızası için yardımlarınızı bekliyoruz.
  Öğrencilerimiz 15-18 yaş aralığında (lise öğrencileri) ama yaşlarına göre minyonlar.Çok detaya girmek istemiyorum ama bu gençler okul formalarını günlük hayatta bile kullanıyorlar çünkü başka kıyafetleri yok!
  Ablacım bu mesajımı yayınlayabilirsen çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Okul Adresi: Sakçagözü Lisesi
  Sakçagözü Beldesi
  Nurdağı / Gaziantep

  • Cahide Says:

   Bunu özel olarak gündeme getirelim kardeşim. Ben bu yorumunu okuyup, ne yapabilirim diye düşünürken sanki bir mucize yaşadık. Hayrı düşünmenin bile belaları def ettiğine yakinen inandım. Allahuekber!
   Merak edenler için zamanım olunca kısa bir açıklam geçerim inşaAllah..

  • ozgecan Says:

   SubhanAllah…Behiye kardesim yazdiklarin icimi nasil parcaladi, canlarim benim. Hani bu durumda hatta daha da kotu halde olanlar oldugunu biliyoruz da boyle dile gelince baska bir etkileniyor insan. Rabbim senden de razi olsun, ne hayirli bir isle mesgulsun. Benim evlatlarim daha cok kucukler, onlardan birsey ayarlayamam ama hani maddi yardim filan olabilrse, o sekilde destek olabilsek cok sevinirim. Allah yardimciniz olsun, amin.

  • daldabir Says:

   Behiye hnm, Cahide sizin e-mail adresinizi veya tlf. numaranızı müsadenizle bana verirse sıkıntınızla ilgili yardımcı olmaya çalışacağım.o çocuklar hepimizin çocukları, bu ülkenin geleceği onlar. ancak bu benim yaklaşık 15 günümü alır. arkadaşlarımı da organize etmeyi düşünüyorum.bir de bir kaç hayır derneği için gönüllü çalışan yakınlarım var. bu derneklerle de görüşmeyi düşünüyorum..bugün de sohbete gitmiştim ve bununla ilgili bir konu konuşulmuştu..sizin yazınızı da görünce tesadüfe şaşırdım..bu hayırlı girişiminizden dolayı kutluyorum..bizler sıcacık evimizde ,karnımız tok,sırtımız pek otururken, bizden çok uzaklardaki o çocuklardan, siz bildirmeseniz nereden haberimiz olacak..aslında biliyoruz da sizin sayenizde nokta atışı yapma şansına sahip oluyoruz..ayrıntıları e-mail adresinizi alabilirsem yazacağım.ALLAH sizden ve bu konu için zaman ayıracak olan herkesten razı olsun..

 35. aspasya11 Says:

  Tam artık jibek’e de kavuştuk derken rüzgar gibi geçti sayfadan…Rabbim maddi manevi tüm sıkıntılarından tez zamanda feraha çıkarsın inşaallah..yeniden ayrılmamak üzere kavuşmak dileği ile..Tüm paylaşımları için teşekkürler…

 36. Derya Says:

  “imtihanlara muhatap olacak kadar Rahmet sahibi Rabbimizin nazarını celbedebilmissek bu buyuk bir nimettir,Elhamdulillah.”Jİbek Hanim’in son yazılarından birinde okuduğum bu cümle o günkü sıkıntılara dayanabilmem icin buyuk teselli oldu. Elhamdulillah güzel haberler geldi. Hic bir seyin garantisinin olmadigi su fani dunyada simdilik biraz rahatladik. Kendisiyle muhtemelen hiç bir zaman tanisamayacagiz. Allah’ın izniyle doğacak bebeğime yine Allah izin verirse kendisinden bahsedeceğim. Çünkü o bize zor günlerimizde bir cümleyle bilmeden çok destek oldu. Kendisi daima dualarımızda olacak. Rabbim imtihanını kolay kılsın ve hayırla sonuclandirsin.

 37. &SEVGİ& Says:

  Cahide ablacım konuyla ilgisiz ama bişey sormak isyitorum
  Hamilelikte açık süt, yogurt, peynir zararlı diyorlar. Biliyorum bizim annelerimiz köyde hep öyle beslendiler ama kafam karıştı.
  Ben de hazır yoğurt falan fazla yiyemiyorum 😦 ev yapımının tadına alıştım çünkü.
  Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim. Allah Razı Olsun.

  • Cahide Says:

   Bence paket süt ve o taş gibi hazır yoğurtlar daha zararlı. Sütünü güvendiğin bir yerden al. Tertemiz kaynat mayala. Evde yaptığın neden zararlı olsun gülüm. Özellikle yoğurt tüketmeni tavsiye ediyorum. Yoğurt yiyemezsen ayran olarak tüket. Günde 2 bardak süt konusuna katılmıyorum. Zira demir eksikliği yapabiliyor

   • &SEVGİ& Says:

    Allah razı olsun ablacım. Ne biliyim internette baya araştırdım tutturmuşlar pastorize.
    Halbuki onlar çok yüksek ısıda 1 dk gibi şoklanıyo o kadar. Vitaminleri de ölüyodur bence.
    Hemen sütçümü arayıp süt istiyim sütümü. Yoğurdumu mayaliyim akşama 🙂 Özledi yoğurt yemeyi 🙂
    Zaten süt içememeye başlasım. Sadece yoğurt ve ayran tüketiyom.
    Tekrardan Allah razı olsun ablam…

  • Ehlisunnazeyneb Says:

   Bize pastorize edilmis sut ICE bilirsiniz denmisti,ama sen kendinde Internette Arastir derim kardes,bu konularda oyle her denilene nedenini iyice sormadan inanmamak lazim.peynir yiyebilirsin,ama kuslusu haric,Kuflu peynir zararli kufunden dolayi.yogurtta yiyebilirsin,bi zararinin oldugunu hic duymadim. Dogum hazirlik Kursuna gittim,kendimde nette cok arastirdim. Sadece sutu,Demir iceren yiyeceklerle beraber tuketme,cunku demirin vucuda girmesine engel oluyor. Tuz iyi geliyor,vucudun sissmemesini sagliyor. Bi elimde bebek bi elimlede yaziyorum. iPad ‘Ten yaziyorum,yazdigim kelimeleri tanimadigi icin,diger kelimeye gecince oncekini degistiriyor,bende silip yine yaziyorum. Yaza yaza taniyor artik bazilarini. Cok yorucu subhanallah. Neyse kardes insallah yardimci Olabilmisimdir,selametle kal

   • &SEVGİ& Says:

    Tabiki yardımcı oldun ablacım. Netten baya araştırdım da herkes farklı bi görüşe sahip. Sütü demir içeren yiyeceklerle tüketmeme bilgisi iyi oldu ablacığım. Tus da mide bulantımı geçiriyo çok şükür.
    Allah razı olsun…

    • ehlisunnazeyneb Says:

     amin sendende sevgi kardesim. Allah sag selametle kolaylikla ve saglikla bebegine kavustursun.

 38. safamerve Says:

  selamün aleyküm ablam. bende uzun bir süredir elimdeki meali baştan okuyup anlamaya çalışııyorum tamda bugün enam suresine başlamıştım. günde iki yada üç sayfa anca okuyabiliyorum. vede iznin olursa bende bu mealden paylaşayım.
  (dinlerini paramparça eden bu zalimlere)deki: “İşte Rabbim, dosdoğru bir yola, (sizin zamanla terk etmiş olduğunuz o) mükemmel dine iletti; (yani tüm sapık yollardan uzaklaşıp) tek Allah inancına yönelen İbrahim’in (ve diğer bütün Peygamberlerin ortak mesajı olan gerçek) inanç sistemine! (Çünkü yahudi ve hıristiyanların birtakım Peygamberleri, azizleri ve hahamları yüceltip ilahlaştırmasına karşılık,) İbrahim hiçbir zaman Allah’a ortak koşmamış (ve Allah’ın hiçbir kitabını veya peygamberini yalanlamamış)tı.”
  (Ey müslüman! Bu mükemmel tevhid inancının pratik hayata nasıl yansıtılacağını öğretmek üzere, onlara) de ki:”Benim dua ve yakarışlarım,(namaz,zekat, oruç, hac ve kurban başta olmak üzere bütün) ibadetlerim,(kısacası) hayatım ve ölümüm,(yalnızca) alemlerin (yegane sahibi efendisi ve) Rabbi olan Allah içindir!” (sadece O’nun rızasını kazanmak ve yalnızca O’na yönelerek dua ve ibadet ederim; ancak O’nun egemenlik ve otoritesine boyun eğerek yaşarım ve ancak O’nun uğrunda canımı veririm! Zira:)
  “O’nun (birtakım tanrısal güçler bahşederek seçkin kıldığı, yetki ve otoritesinde pay sahibi yaptığı herhangi bir yardımcısı veya) Ortağı yoktur!
  İşte bana emredilen budur. (bu yüzden) ben (yeryüzünde birtek mü’min kalmamış bile olsa, asla ümitsizliğe, yılgınlığa kapılmıycak,gerekirse tek başıma mücadeleye devam edeceğim; tüm kalbimle, tüm benliğimle Rabb’imin buyruklarına boyun eğerek ve sözlerimle,davranışlarımla, hayatımla, ölümümle mü’minlere örneklik ve öncülük ederek, daima) Müslümanların ilki (ve öncüsü) olacağım! (en’am 161, 162,163)
  sübhanallah!!! daha ne denirki….. hepiniz Allah’a emanet olun sizleri vedeeee Cahide ablamı çoook seviyorum……

 39. sen iyi ol o bize yeter, siz iyi olun o bize yeter Says:

  ………………..
  …………………………………………………

  gözbebeklerindeki o engin ışık azalmasın hiç
  gözyaşlarını ellerinle tut bir tanem
  ellerin ıslanacak belki ama,
  tut ki damlalar içine doğru akıp
  içini acıtmasın.

  ………………………………..
  ……………………

 40. Ebu Ubeyd Says:

  AbdUllah ibn Mes’ud (radıyAllahu anh)’tan, dedi ki: “Allah Resulu (sallAllahu aleyhi ve sellem) eliyle yere bir çizgi çizerek şöyle buyurdu: ‘İşte Allah’ın dosdoğru yolu bu dur.’ Bu çizginin sağına ve soluna çizgi çizip: ‘İşte bu yollarin üzerinde bir şeytan bulunup ta ona çağırmayan hiç birisi yoktur.’ buyurdular: ‘Şübhesiz bu benim dosdoğru yolumdur, ona tabi olun; (diğer degişik) yollara tabi olmayın (ki) sizi O’nun yolundan ayırmasın.’ ayetini okudular.” (En’am Suresi, 153. Ayet ) (Hadisi Hakim rivayet etmiş ve sahih olduğunu, Buhari ve Müslim’in tahric …etmediklerini söylemiştir.)
  İmam Kurtubi tefsirinde der ki: Allah (subhanehu ve teala), peygamberi Muhammed (sallAllahu aleyhi ve sellem) vasıtasıyla açıklamış ve açmış olduğu geniş bir yol olarak teşri buyurduğu, sonu da cennete ulaşan yoluna tabi olmayı emretmektedir. Bu yoldan bir çok yollar ayrılmıştır. Kim o doğru yolu izlerse kurtulur, kim bu ayrılan yollara koyulacak olursa, bu yollar kendisini cehenneme götürür. İşte Allah (subhanehu ve teala): ‘…diğer yollara uymayın. Aksi halde sizi O’nun yolundan ayırır.’ uzaklaştırır, kaydırır(lar) diye buyurmaktadır.”
  İmam Şatibi ‘El-İ’tisam’ isimli eserinde der ki: “Ayette geçen Sıratı Müstakim (dosdoğru yol) Allah’ın çağırdığı yoldur ve sünnettir. Diğer yollar ise Sıratı Müstakim’den sapan ihtilaf ehlinin yoludur ki bunlar bid’atçılardır. Diğer yollardan kastedilen, günahkarların yolları değildir. Zira masiyetler birer masiyet oluşları yönüyle şeriate benzemek üzere sürekli gidilen bir yol ortaya koymazlar. Bu nitelik, sadece sonradan uydurulan bid’atlara hastır.”
  Bu yolun yolcularinin niteliklerini merak edenler icin:
  http://belgeler.com/blg/315i/kurtulan-toplum-firkayi-naciyye-firkai-naciye

 41. ummureyyan Says:

  yorumum gelmedimi yazdım direk word pres sayfasına attı bende oraya giriş yapmadım internet aleminde kayboldu heralde

 42. Elif Öztürk Says:

  Selamun aleykum. Ellerine Saglik ablacim. Jibek ablamın Rabbim yardımcısı olsun her ne sorunu varsa. Kal saglicakla ablacim

 43. nevin Says:

  Selamünaleyküm; Jibek hanıma acil şifalar diliyorum.Allah sevdiği kullarını sağlıklarıyla sınarmış.sınavını inş. kolay atlatacaktır.dualarımızla.

 44. gonca Says:

  nazmaz kılıp,arasıra kuran okumakla olmuyormuş cahide hanım.hatırlattığınız için tşk.en kısa zamanda eksiklerimi yerine getirmeyi nasip etsiin rabbim(amin). jibek hanımın tüm sıkıntılarını gider allahım(amin)..üzüldüm açıkçası…beklediğim tarifleri vardı…sağlık olsun.

  • qonca Says:

   he birde ricam var sizden,dua kitaplarım,birkaç tane dini kitabım fln var ama sizden ricam bir kitap almak istiyorum ama nerden başlasan ne alsam bana öneride bulunursanız çok sevinirim??? Buhari ve Müslim, Riyaz-üs Salihin yok mesela ama bilmiyorum ne alacağımı ?

 45. rüy@gibi Says:

  S.a bizde arkadaşlarla beraber tefsir dersi yapıyoruz herkes evde tefsirlerden hazırlanıp geliyor yusuf suresindeyiz bende ibni kesirden çalışıyorum. RABBIM in ne demek ıstedigini anlamak gercekten cok guzel.ALLAH jibek hanımın ve senin butun sikıntilarınizı gidersin insALLAH benimde dun dikkatimi cekmisti cahide sultan yazışı. Bende şu anda hastanedeyim benimle beraber RABBIM butun hastalara şifalar versin YA ŞAFI YA ŞAFİ

 46. filiz Says:

  ve aleyküm selam,cahide hanım her zaman ki gibi harika bir tarif vermişsiniz.en kısa zaman da deneyeceğim.ellerinize sağlık.jibek hanım’a bütün sıkıntılarından kurtulması için Allah yardımcısı olsun.şimdiye kadar bize gönderdiği yazı ve tarifler içinde hakkını helal etsin.dualarım onun için.sizin için hayırlısı olsun.

 47. zerdali mişmiş Says:

  tamda Jibek nerelerde,o güzel tariflerini bekliyoruz diye yazacakken bu haberi gördüm,inan üzüldüm..sevdiğimiz kardeşimizin paylaşımlarını görememek,onunla sohbet edemiycek olmak çok üzücü..jibek,rabbim yar ve yardımcın olsun..bizde güzel haberlerini cahideden alırız inşallah..gurbetçi kardeşim,rabbime emanet ol…

 48. zeynep 224 Says:

  Selamun aleykum,Cahide ablacigim.
  Oncelikle Jibek Hanima Allah’tan acil sifalar diliyorum dualarim onunla.Ben acikca soylemek gerekirse dini vecibelerimi tam olarak yerine getiremiyorum.Namaza basliyorum mesela isim var deyip erteliyorum sonra vakit cikiyor.Biliyorum hic bir is namazdan once gelemez ama olmuyor iste.Birsey o anda hep engel oluyor sanki
  .Cok uzuluyorum,aksattigim ibadetlerim aklima geldikce kalbim daraliyor.Bir de her an olecekmisim korkusu kapliyor kalbimi.Bu duygu bos yere harcadigim zamanlar icin aslinda biliyorum.Hic birsey icin gec degil,yine tam da yaramiza tuz bastin ablacim.Bugun ogle namaziyla birlikte insaallah namazima baslayacagim.Nolur bana da dua edin bu
  konuda.

  konuda.

  bana.Cok uzuluyorum,kalbim sıkısıyor aksattigim seyler aklima geldikce.

 49. ferayafra Says:

  Çok üzüldüm Jibek hanım ille kısa bir beraberliğimiz oldu ama soruma sağolsun hemen cevap verdi.Allah işini gücünü kolay getirsin.Acil şifa versin Rabbim.Sıkıntılarını isyan ettirmeden çözsün inşallah.
  Umarım güzel haberlerini alırız DUALARIMIZ seninle canım.

 50. Jale Says:

  DİKKAT! DİKKAT ! Bismillehirrahmenirrahıim ! Dinlerini paramparça edip fırkalara taraftar olanlara gelince:Senin onlar için yapabileceğin birşey yok. Zira onların işi yalnız Allah’ kalmıştır .Sonun da Allah onlara yaptıklarının hesabını soracaktır . Kim (ilahi mahkemeye ) bir iyilikle gelirse , yaptığının on katını kazanacaktır.Ama kim de bir kötülükle gelirse onun aynısıyla cezalandırılacaktır :fakat hiç kimseye haksızlık yapılmayacaktır …(En’am 159-160)

 51. Jale Says:

  Tevafuk ! Eşime sabah; – akşama ne istersin? diye sorduğumda hiç düşünmeden “mantar çorbası” yapabilirsin dedi… Dolapta geçenlerde(tabii yine senden görerek , özenerek) aldığım yer elmam da var … Tamamdır … Sağolasın …

 52. ayşegül Says:

  ablacım aldığınız kararı rabbim hakkınızda hayırlı eylesin jibek abla benim hep dualarımda zaten.benim evimde varrr ablacım riyazüs salihiyn,hemde sıkça okuyup bilgilenmeye çabalıyorum,iki gece evvel mealini takip ettiğim süre enam suresi,bende güzel bir tefsir kitabı almak istiyorum kaç zamandır buralarda yokta çankayaya gitmem lazım birde kimin eserini tavsiye edersiniz.ablacım inan neredeyse hergece sabaha kadar ders dinliyorum kur’an dinlerkende mealini takip ediyorum ve hep ağlamakla geçiyor geceler çünkü ne çok bilmediğim yada yapmadığım varmış diye öyle derin üzüntülerdeyimki.bazı kanallarda tefsir dersleri oluyor onları dinliyorum mesela.her günede yeni bir karar alarak uyanıyorum hal böyle olunca.bu sayede efendimizin s.a.v.daha çok sünnetlerini yaşatma imkanım oldu daha bir gayret içindeyim ve özen gösteriyorum.inşALLAH rabbim uygulamayı nasip etsin devamlı kılsın.aminnnn

 53. huri Says:

  allah size de jibek ablayada yardım etsin

 54. &SEVGİ& Says:

  Selamün Aleyküm ablacığım.
  Ben çalışan bi bayanım. Akşam 5e kadar işteyim. Eve gider yemeğimi yapar eşimle yemeğimizi yer mutağı topla derken vakit 7 olur. Genel olarak eşim 1 gün evde 1 gün nöbette.
  Evimizde televizyon yok. 1-2 saat kitap okumaya çalışırız. Sonra çayımızla ya radyoda bi sohbet açarız yada sohbet ederiz 😀
  Evde çok kitap var. En sevdiklerimiz;
  İmamı Gazali-Kalplerin Keşfi
  Hayatus Sahabe
  İhya u Ulumiddin

  Ablacım ben de namaz surelerinin manalarındayım bu aralar sürekli okuyorum ama tam ezberimde kalmıyo. Het okuyuşunda sanki ilk kez okuyor gibi etkileniyorum manalarından. Hele Vitr namazında okuduğumuz Kunut duaları ile günü kapatmak çok güzel…

  Günlük yarım cüz kuran okumaya çalışıyorum. İlk defa hatim yapcam İnşaAllah. Hep Yasin, Tebareke, Amme surelerini okurdum anladım ki onlar artık ezbere gibi gidiyo Kur’an-ı Kerim okumam baya yavaş. Şimdi 18. cüzdeyim ve ilk başladığımda daha iyi okuyorum şükürler olsun. Bi de tecvit tam bilmiyorum. 😦 Hafta sonları da tecvit cdleri indirdim netten ona bakmaya çalışıyorum.

  Kitap okuyoruz ama fazla aklımızda kalmıyo 😦 Geçen sene kendimize ker gün 1 sure ve meali ezberleme ödevi verdik ama çok uzun devam ettiremedik.
  2 Gündür de Esmaül hüsna ve anlamına başladık gün de 10 tane Esmaül Hüsna ve anlamını ezberleyip akşam sınav yapıyoruz 🙂

  Herkesin olduğu gibi bizim de Rabbimize layık kul olmaktani Onun(c.c.) rızasını kazanmaktan başka amacımız yok 😦
  Çok eksiğiz, çok çalışmamız lazım bu dünyaya geliş amacımızı layıkıyle yerine getirmemiz lazım…

  Jibek ablamın da Rabbim yardımcısı olsun. Hakkınızda hayırlısı ablacığım. Rabbime Emanetsiniz…
  Dua ile…

  • esra Says:

   sevgi hanımcım böyle bir eşe sahip olduğunuz için öyle şanslınızki..hep hayalimdir bırakın kitap okumayı islamiyet adına sohbet edebileceğim namazlarımda cemaat olabileceğim sabahları namaza kaldırabileceğim bir eşim olsaydı :(( ben her sabah namazımda onu boylu boyunca yatarken gördüğümde ızdırabım o kadar artıyorki..çok şükür rabbime verdiği nimetlere ne olur dua edin sizde rabbim kalb gözlerimi açsın ve bizlere hidayet versin şükrümüz arttırsın..selametle kalın..

   • &SEVGİ& Says:

    Allah razı olsun. Ne kadar şükretsek azdır. İnsan yalnız başına mücadelesi daha zor oluyur. İlk zamanlarda biraz vardı sıkıntımız. Yapmak istiyor fakat nefsinin, şeytanın etkisiyle de yapmıyordu ve bu malesef beni de etkiliyordu 😦
    Elhamdulillahirabbilalemin…. Sonsuz hamdu senalar olsun Rabbime.
    Rabbim sizin de yar ve yardımcınız olsun. Dualarınızda bol bol yer verin. Rabbim kabul etsin ben burdaki bütün kardeşlerimi geçiriyorum kalbimden.
    Rabbimin izni ile eşiniz de yener nefsini İnşaAllah… Ve beraber cemaat yapmak nasip olur…

 55. hatice Says:

  yemek bahane blog şahane, sıkıntıda olan bütün kardeşlerimizi RABBİM selamete çıkarsın.hanımlar boş durmasın yakın çevrelerinde ALLAH rızası için yapılacak çok işler vardır, araştırıp bulsunlar lütfen.

 56. Tuğba g. Says:

  Ve aleykum selam ablam. Sorun çok anlamlı… Allah için, ahiret için nelerden vazgeçtik… Ah abla ah biliyorsun derdimizi. Inşaallah Rabbim bizi kazananlardan eyler. -Amin-
  Jibek ablayı da dualarımıza katalım, unutmayalim.
  Sen merak etme Cahide ablam seni takip edenler yakını gibi düşünür seni, o yüzden içini ferah tut kimsenin seni üzmeye gönlü razı olmaz zaten. Ellerine sağlık ablam, Rabbime emanetimsin.

  • tugba Says:

   ablacim herseyin hayirlisini yasatsin Rabbim, valla inan daha yolun basindayken bana “aman Tugba zaten cok iyide yapamiyorsun bu isi birak iyi yapanlara ” diyor icimdeki ses bazen… seni bu yuzden cani gonulden takdir ve tebrik ediyorum, sen o kadar bu yola bas koymussunki, emekle, sevgiyle yapiyorsun ablam. seni tanidigima ve bana verdigin destege binlerce kez sukur edip sana gonul dolusu sevgimi gonderiyorum, jibek hanima da dualarimi gonderiyorum… sevgiler

 57. GiSi Says:

  Bu nedenden dolayi kac kez blogumu kapatmayi dusundum ablacigim 😦
  Vaktimi daralttigi icin, beni Rabbim yolunda daha az guzel seyler yapmaya eskisi kadar vakit birakmadigi icin, elim cok kez blogu sil butonuna gitti gitti geldi :((
  Ama sonra kendi kendime dedim ki, kacislarla olmaz bu is. Ogrenmelisin hayatinda dunya mesgalesini gereginden fazla sokmadan, degerli vakitlerini heba etmemeyi. Suan bunun savasini veriyorum kendi icimde,umarim basaririm canim..

  Jibek hanim, dualarimdasin artik..
  Buarada bu besleyici corba icin emegine yuregine saglik bidenem.
  Sevgi ve muhabbetlerimi yolluyorum ablacigim…

 58. şükrann Says:

  rabbim yardımcısı olsun inş.(amin)

 59. nurten demirci Says:

  hakkınızda hayırlısı olsun ablacım
  jibek hanıma selamlar hürmetler

 60. Aliye Says:

  ilk bastan basliyayim cahidem…namazimi dosdogru kilmaya bol bol ya havle cekmeye ayetel kursi okumaya calisiyorum..tr ye donunce bol bol senin ve arkadaslarin tavsiye edecegi kitaplardan alip kendimi gelistirecegim..
  2.olarak yine dokdurmussun be cahidem…ellerin dert gormesin..
  3.olarak da jibek icin…dualarim onunla…

 61. elif zeynep Says:

  selamün aleyküm.öncelikle almış olduğunuz karar için hayırlısı diyorum.umarım jibek hanıma da sevgiler selamlar

 62. banu k. Says:

  bugün markette yer elması gördüm,kilosu 0,75 tl idi,ama ne yapacağımı bilmediğimden almadım,tarifi görünce keşke alsaydım dedim 🙂
  jibek hanıma dua edeceğim inşallah,aynı sıkıntıları yaşamış biri olarak,
  Selam,saadet ve dua ile.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: