Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

De ki: Siz dininizi Allah’a mı öğretiyorsunuz? Oysa Allah göklerde olanları da bilir, yerde olanları da. Allah her şeyi hakkıyla bilendir. (Hucurat:16)

Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Kış geldi mi sizin memlekete? Bizde iki gündür iyiden iyiye soğuklar hissedilir oldu. Kış deyince benim aklıma illa soba gelir. Hani o ilk yanışta çıkan çıra kokusu, odunlar tutuşurken çıkardıkları çıtırtılar… Birde üzerine su dolu güğüm konmalı hemen. Kaynamaya başladımı, sobanın üzerine damlalar düşerek ses çıkarmalı…  Sobanın üzerine limon portakal kabuğu koyar mıydınız siz? Özellikle meyve safhasından sonra odaya yayılan rahatlatıcı bir koku olurdu hani…

Birde fırtına çıkardı kış geceleri… Lojmanımızın üzerine gelen büyük bir çam dalı vardı. Her fırtınada babam, bu dalın çatıya düşmesinden korkardı. Ben pek umursamazdım onu. Benim tek beklentim, fırtınalı günlerde elektriğin kesilmesi olurdu. Elektrik kesilince sobadaki ateşin aksi tavana vururdu. Onu seyretmeye bayılırdım. Sonra mum ışığının etkisiyle, iki kuyruk saçlarımın gölgesini duvarda seyrederdim. Birde elimle tavşan yapardım duvara doğru. .:) Hiç elektrikler gelmesin isterdim…

Çocukluğumun geçtiği Ege’nin o şirin köyüne gitmeyi çok istiyorum bu ara. Çocukluğumdan izler bulmak istiyorum. Bunu Egeye gelince daha çok düşünür oldum. İnşaAllah bana çok uzak olmayan o köye gittiğim zaman size de uzun uzun anlatırım. Çocuk arkadaşım Hacer’i de görürüm belki. Ne güzel olur ama…

Her meyvenin hatta sebzenin reçelini duyduk da bu süt reçeli nereden çıktı değil mi ya? Her gördüğüm yerde burnumu kıvırdığım, “Amaaan o bana uymaz” dediğim tarifi, merakıma yenik düşüp denedim..:) Ellerin tarifleri pek bir havalı gelir bize. Dulce de leche ya da condensed milk denince şöyle kelli felli bir tarif sanırsınız…:) Oysa yapımı gayet kolay, çokta uğraştırmayan farklı bir tarif bu.

İnternet aleminde pek çok kişi yaptı bu tarifi. İlk yapan kim olmuş diye araştırdığımda, en eski tarihli tarifin  burada olduğunu gördüm. Daha evveli varsa bilemem tabi.  Önce tarife bakalım ben nasıl yapmışım:

Süt karameli, Süt reçeli, Yoğunlaştırılmış süt ya da Dulce de leche 🙂

Malzemeler

 • 5 su bardağı süt (Ben taze süt kullandım)
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 silme çay kaşığı kabartma tozu


Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

 • Süt ve şekeri tencereye koyup kaynamaya bırakın. Derin bir tencere kullanın çünkü kabartma tozu eklenince köpürüp kabarıyor. Kaynamaya başlayınca içine karbonatı ekleyin. Çırpıcıyla karıştırın.
 • Kaynamaya devam ettikçe sütün rengi değişmeye başlayacak. Reçeli yalnız bırakmayın ki dibe tutmasın.
 • Orta hararetli ateşte ara sıra karıştırarak 1 saat kadar pişirin. Süre daha da uzayabilir. Benim reçelim herkesinkinden daha kısa sürede oldu.
 • Kaşıkla alıp akıttığınızda cıvık muhallebi kıvamında olması lazım. Bekledikçe katılaştığı için çok aşırı koyulaştırmayın.
 • Pişen süt reçelini kavanoza koyun. Soğuyunca ağzını kapatıp dolaba kaldırın. Dolapta en az 2 ay dayanan bir reçeliniz olacak.
 • Afiyet şifa olsun

Cahide’nin notları: 1 lt. süt karamelize olduğunda ancak dörtte biri kalıyor. Bu reçeli ekmeğe sürüp yiyebileceğiniz gibi kurabiye ve keklere, süslemelere de kullanabilirsiniz. Araplar çok kullanıyormuş diye duydum.

Bu reçeli farklı kıvamlarda yapabilirsiniz. Ben koyu kıvamlı yapmayı tercih ettim. İstediğim zaman biraz sütle kıvamını açabilirim. Ve bu şekilde zannederim daha uzun süre dayanır.

İçine vanilya ekleyebilirsiniz ama bence orjinal tadı daha güzel.

Reçeli yaparken geniş ve derin bir tencere kullanmaya çalışın. Ben biraz ocağı batırdım da 🙂

Bu ilk yaptığım süt reçeli. Sanırım çok pişirdiğim için dokusu biraz daha pütürlü ve rengi daha kahverengi oldu. Bu reçelde karamel tadı daha yoğun hissediliyordu. Bu kıvam kaşık kaşık yenilebilecek, ekmeğe sürülebilecek cinsten.

İkinci yaptığım reçel daha pürüzsüz ve açık renkli oldu. Karamel kokusu daha az hissediliyordu.  Yapılış aşamasındaki 5. resim çok koyu çıkmış. Asıl renk kavanozdaki hali gibidir. İkinci kez yaptığımda daha çok başında durdum ve daha çok karıştırdım. Belkide bu yüzden renk ve kıvamda farklılıklar oldu.

İlerde bu mübarekle neler yapabiliriz onu  göreceğiz inşaAllah 🙂

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Süt receline oda ısısında erimiş tereyağı veya margarin ekleyip mikserle uzun süre karıştırıp. Nefis pasta kreması yapa bilirsiniz. 20 , dakika

  Azerbaycan da pastalar hep bu şekilde kremalar yapılır.

 2. Selamın aleyküm
  Ben uzun zamandır süt reçeli yapıyorum yani çok defa yaptım ama bu kıvamı tutturamıyorum ne kadar kaynatsam da cıvık muhallebi kıvamında oluyor ben biraz daha katı olsun istiyorum sizinki gibi

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: