Doğal Güneş Kremi

Dayak Atan Anneler ve Çocuk Eğitiminde Cezanın Yeri

193020100402072136777Geçenlerde bir izleyicim çocuğunu çok dövdüğünden bahsetmişti. Dövüyor ve ardından çok pişman oluyormuş.  Adem Güneş Beyefendi’nin yazısı konu üstüne tevafuk oldu:

Çocuk Eğitiminde Cezanın Yeri

Katıldığım bir konferansta, bir anne, yanımdaki kalabalığın dağılmasını bekledikten sonra, biraz da mahcup bir edâ ile yanıma yaklaştı. Kırk yaşlarına yakın annenin gözleri doluydu. Titrek bir sesle:

“-Bana lütfen yardım edin. Çocuklarıma karşı çok sert davranıyorum, çocuklarım yanlış yaptığında çok çabuk öfkeleniyor ve hemen şiddete başvuruyorum. Ama artık kullandığım şiddet, öyle bir hâl aldı ki, ne çocuklar «dayak»tan korkuyor, ne de ben kullandığım şiddetin önüne geçebiliyorum. Çoğu zaman sinirlerime hâkim olamıyor, vurduğum tokatların tesiriyle burunlarının, ağızlarının kanadığını görüyorum. Çocukları yatırdıktan sonra ancak kendime gelebiliyorum, o zaman da vicdan azabından kıvranıyorum… Onlar uyuduktan sonra o mâsum yüzlerine bakıyor, elbiselerini kokluyor, oyuncaklarını bağrıma basıp ağlıyorum. Ama ertesi gün, içimdeki canavar tekrar uyanıyor, ne kadar «Şiddet uygulamayacağım!» diye dirensem de bir yerde kontrolümü yine kaçırıyorum. Lütfen bana yardım edin!.. ” diyerek karşımda ağlamaktan konuşamaz hâle gelmişti.

Bir başka anne:

“-Eşimle ne zaman kavga etsek, hırsımı çocuklardan çıkartıyorum. Hâlbuki bunun çok saçma olduğunu da biliyorum. Ama aklım, duygularıma hâkim olamıyor. Yanlış olduğunu bildiğim hâlde, eşimle olan kavgalar, beni şiddet uygulamaya itiyor.” demişti.

Yukarıdaki iki örnekte de görüldüğü gibi, şiddet bir defa başladığında durdurulması çok zordur. Anne bilinçli bir yol izlemedikçe, ya da profesyonel bir yardım almadıkça, şiddet bataklığında çırpınmaya devam edip duracaktır.

Şiddet, Morfin; Cezâ, Esrar Gibidir

Şiddet, uyuşturucu madde bağımlılığında “morfin” gibidir. Hiçbir uyuşturucu bağımlısı, birdenbire morfin kullanmaya başlamaz. Morfinden önceki aşamalar vardır. Tıpkı bunun gibi, “şiddet morfini” kullanmaya başlayan annenin, bu tehlikeli yolculuktaki ilk durağı, çocuklarına uyguladığı “cezâ”lardır. Cezâ ise, “esrar” gibidir. Daha az zararlı gibi görünen, ama bir gün, “Keşke bulaşmasaydım bu işe!..” dedirtecek kadar tehlikeli bir bağımlılıktır. Madde bağımlılığı gibi, şiddet ve cezâ da insan bünyesinde psikolojik bir bağımlılık oluşturur. Hiçbir bağımlı, kendi hâlinden memnun değildir. Anne, bir yandan bu bağımlılığın, kendine ve çocuklarına verdiği zararı görecek ve pişman olacak, diğer yandan da kendine hâkim olamayıp aynı davranışları sergilemeye devam edecektir.

Ne yazık ki, günümüzde çocuk terbiyesinde en çok başvurulan “davranış değiştirme” metodu, “cezâ”dır. Ama etrafınıza bir bakın lütfen; “cezâ” alarak “adam olmuş” bir çocuk görüyor musunuz? Göremezsiniz, zira cezâ almak ve cezâ vermek onur kırıcıdır. Cezâ, çok defa düzelebilecek bir davranışın, çocuğun içinde gizlenip, bir gün yeniden hortlamasına sebep olabilecek bir “baskı” yöntemidir.

Ancak ve ne yazık ki, çocuk terbiyesinde çok rahatlıkla ve çok sıklıkla kullanılmaktadır. Çocuklarına karşı cezâ kullanan bir anne, şayet çocuğunu düşürdüğü durumu hakîkaten bilmiş olsa idi, sanırım ki, yılandan kaçar gibi, şiddet ve cezâdan kaçacaktı.

Cezâ Ne Alanı, Ne de Vereni Memnun Eder

Cezânın, -yanlış bir usûl olarak- öylesine yaygın bir terbiye metodu hâlinde kullanıldığına şahit olmaktayız ki, bazen neden “şiddet toplumu”na dönüşmeye başladığımızı araştırmaya bile gerek kalmadığını hissediyoruz. Cezâ, sosyal hayatta kabul görmektedir ki, cezâsız bir terbiye artık neredeyse düşünülemez hâle gelmiştir. Cezâ ve cezânın oluşturduğu ruhtaki dalgalanmaları ilerleyen satırlarda ele alacağız, fakat burada şu hususa değinmeden edemeyeceğiz:

İster fizikî cezâ, ister materyal cezâ ve ister duygusal cezâ, asıl tesirini, çocuğun ruhunda oluşturur. Annesinden küçük bir tokat yiyen çocuk, yediği dayağın fizikî acısı ile ağlamaz. Çocuk, o dayak sırasında ruhunda aldığı yara ve duygularındaki ezilmenin tesiri ile ağlar. Tıpkı, eşinden dayak yiyen bir kadın gibi… Eşinden “sadece bir tokat” yiyen kadın, acaba tokadın acısı ile mi eşine karşı bir soğukluk hisseder? Eşinin kendisini dövmesinin acısı ile mi uzun bir süre eşi ile konuşmak dahî istemez? Hayır, dayak yiyen eş, kırılan onuru, yok sayılan kimliği ile kocasına karşı soğukluk hisseder. Her ne kadar dayakçı eş:

“-Ya, ne var bunda, altı üstü bir tokat attık!.. Sanki çok mu acıdı? Bu kadar abartmaya gerek yok!..” derken, ne kadar“duygusuzca” bir yaklaşım sergiliyorsa, tıpkı bunun gibi, çocuğuna bir tokat atan annenin:

“-Niye bas bas bağırıyorsun ki, usulca bir defa vurdum, abartmaya gerek yok!..” demesi de o derece duygusuzca bir yaklaşımdır.

Cezâ Nedir, Cezânın Çocuk Terbiyesinde Yeri Nedir?

Cezâ, kelime anlamı olarak, yapılan bir davranışa mukabil karşılık vermek demekse de, bilinen anlamı ile cezâ, işlenen bir kabahat karşılığında, kabahati işleyen kişiye, fizikî, rûhî veya psikolojik güç kullanmaya verilen isimdir.

Cezâ, kısa vâdeli çözümdür. Yanlış yapan çocuk, cezâ baskısı ile geçici olarak durdurulabilir. Ama çocuğun bu durduruluşu, asla arzu ettiği davranıştan vazgeçmesi anlamına gelmez.

Yukarıdaki annelerin çocuklarına uyguladığı şiddet örneğini ele alacak olursak, bahsi geçen iki annenin, çocukları ile aralarında bir sevgi problemi yok!.. İki anne de çocuğunu çok sevdiğini söylemişti. Yani anneler çocuklarını döverlerken, onları “sevmedikleri için” değil, aksine onları “çok sevdikleri için” dövmektedirler. Bu iki anne, şiddet uygulamaya ilk önce mâsum cezâlar ile başladıklarını belirtmişlerdir. Sonra mâsum cezâlar; ağır cezâları, ağır cezâlar, daha ağır cezâları, daha ağır cezâlar da şiddeti doğurmuştur.

O hâlde şu soruyu sormadan edemeyeceğiz:

“-Madem ki, cezâ böylesine tehlikeli bir silahtır, o hâlde neden hemen hemen her annenin başvurduğu bir terbiye aracıdır?”

Anne, eğer cezâ vererek terbiye etmeye çalıştığı çocuğunun, içinde yaşadığı depremi görebilseydi, çocuğuna cezâ vermekte bu kadar rahat davranmazdı. Cezânın tesiri hemen görülmediği için, anne, ileride karşısına çıkacak tehlikeden habersiz cezâ vermeye, cezâdan yardım almaya devam edip duruyor. Cezânın bir çocuğun dünyasında hangi duygusal değişiklikleri yaptığını ileride daha teferruatlı olarak anlatacağız.

Bununla birlikte cezâ, günümüzde, ne yazık ki, “meşrû” ve “kabul gören” bir terbiye metodudur. Çocuğuna cezâ vererek terbiye etmeye çalışan bir anne hakkında, toplumun diğer fertleri “anormal” bir şey yaptığını düşünmezler. Hatta daha da ötesi, çocuğuna cezâ veren anneye, “Vardır elbet bir sebebi…” diye sahip çıkılır. Anne ise, bugünkü “şiddet içerikli sosyal hayatta” çok rahatlıkla kabul gören bu cezâları, sorgulama ihtiyacı bile duymadan uygulamaya devam eder. Annenin çocuklarına karşı cezâ verme yetkisi o kadar tabiîdir ki, çocukları, bu konuda “yasal koruma” altına alma ihtiyacı bile hissedilmemiştir. Avrupa’nın birçok ülkesinde, özellikle fizikî cezâlara karşı çocuklar kanunlar ile koruma altına alınsa da, psikolojik ve duygusal cezâların hem tespit edilmesi, hem de yasaklanması pratikte imkansızdır.

Bir suçlunun suçuna cezâ vermek için normal şartlarda bir mahkeme heyeti kurulup -bir değil birkaç kişinin kararı ile- cezâ verilmesinin mecbur olduğu düşünülürken, çocuklara verilecek cezâlarda, ne bir mahkeme, ne de bir heyet ihtiyacı duyulmamaktadır. Çok defa anne; hem savcı, hem yargıç, hem de hâkim olarak, çocuğunu yargılamakta ve hak ettiğini düşündüğü cezâyı tek başına rahatlıkla uygulayabilmektedir.

ADEM GÜNEŞ

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Merhaba şu anda okadar kötüyüm ki 5yaşında kız çocuğum var ikinci çocuğum benim çocuğum bir misafirliğe gittiğimizde oturup kalkacağımız zaman bir kıyamet kopuyor ağlamaya başlıyor ve normal ağlamak değil artık hıçkırıklara boğuluyor bizde o şekilde yinede kalkıyoruz eve gelene kadar canımızı çıkarıyor bizim eve misafir gelse onlar giderken yine aynı ve ben bunu heryerde yaşıyorum bir avm ye bir gezmeye gidilse bunu istiyorum ağlayarak veyahutta bir arkadaşının üzerindeki kıyafetten ayakkabı olsun bende ondan istiyorum diye tutturuyor ve kıyamet kopartıyor tamam demekten bıktım ve çocuklarınızı kandırmayın diyorlar tamam demesem yerlere atıyor kendini ve bu duruma artık tahammül gösteremiyor ve çok kötü dövüyorum çocuğumu ve bunun yanında çok ta bağırıyorum bunu yapmak istemiyorum artık şiddet uygulamak istemiyorum çocuğuma ne olur yardımcı olun lütfen yada bunla ilgili okuyacağım bir kitap Vs ne varsa önermenizi rica ediyorum

  1. Çocuğunuzu dovmek yerine gidin onla konusun herseyi alamiyacaginizi söyleyin inaninki dovme cok kotu bir his bunu kendimdende biliyorum kucukken cok dayak yedim eger siz vurunca agliyorsa emin olun fiziki acidan degil ruhsal acidan agliyordur bir annenin çocuğuna en ufak bir vurmasi bile yetiyor çocuğun mahvolmasina gercekten cok koti bir his bazen “Annem beni sevmiyor” lafini bile düşünebiliyor hatta dusunuyor ben cok dusundum mesela sadece dovmek degil bağırmak bile yetiyor çocuğun kalbinin kirilmasina ayrica dayakla cezayla cocuklar terbiye edilmez onun yerine alin karsiniza onla anne-cocuk degilde bir dost gibi konusmaya calisin kendinizi bi onun yerine koyun oni anlarsiniz…

 2. Herhaba benim oğlum 5 yaşında anaokuluna gidiyo orda arkadaşları tarafından dayak yiyor ama hiç karşilik ve tepki vermiyor çom uzuluyorum bi çare

  1. Gidip oğlunu ziyaret et bence

 3. Verilen bu iki ornekte anne peki ne yapmalı çocuğun kötü davranışlarını nasıl ortadan kaldırması gerekiyor evet annenin davranışı doğru degil bende çok üzgünüm bu duruma ne yapılması gerekiyor bilmiyoruz çocuklarımıza sağlıklı tutum nasıl sergilenir bilmiyoruz yazarsanız çok sevinirim

  1. Yukarıdaki iki örnekte de kötü davranış sergileyen bir çocuk yok ki. Sinirleriyıpranmış ve bu siniri çocuklarını döverek atmaya çalışan bir anne var .
   Önce eşler kendi sorunlarını halletmeli bence. Eşler arasında sevgi saygı merhamet kalmamışsa çocuğa da verebilecek pek bir şey kalmamış demektir.

   1. aynen öyle, o erkek müsveddeleri hem hiç bir şeyin ucundan tutmazlar hem de her şeye karışırlar, her şeye yetişmeye çelışırken bizler hem bedenen hem de ruhen yıpranırız ve çocuğumuza patlarız… asıl sebep hanımına manevi destek vermeyen erkekler!!!

 4. merhaba çocuklarımıza sevgi ile yaklaşmassak onlarda büyüdüklerinde sevgi sahibi olmayan bireyler durumuna düşerler onun için her hata yaptığında özellikle herkesin yanında arkadaşlarının ve diğer büyüklerin yanında dövmeyelim onlarla daha sakin bir ortamda odalarında konuşarak anlaşalım önce onlara söz vererek ne yapmak istediklerini öğrenelim sonra yapılan davranış veya sözün hangi kısmında hata olduğunu ileride başlarına gelecek olayları anlatarak örnekleyerek hatalarını gösterelim şimdiki anne babalar sabırsız oluyor çocuk ufakta büyükte bir hata yapsa herkesin yanında çocuğa bağrıymaya hatta dövmeye çalışıyorlar çocuk ne yapıyor hatasının ne olduğunu belkide anlamadan dayak yemeği bekliyor anne baba elini yukarı kaldırır kaldırmaz elini nereye vuracaklarsa orasını kapatmaya çalışıyor ben özellikle yolda dikkat ediyorum çocuk ağladıkça anne daha hırsını alamıyor iyice kimsenin önünde olup olmadığına bakmadan çocuğu dövüyor bazende apartmanda çocuklarla annelerin sesleri kulağımda inliyor çocuk ağladıkça kadın banyoda çocuğunu büyük olasılıkla sıcak suyla yıkıyor ve dayak sesleri ile çocuk inliyor çocuk büyütmek çok zor ama sabırlı olucazki onları eğitelim benim iki tane kızım var 8 ve 9 yaşındalar ikiside okullarında çok başarılılar terbiyeleri içinde elimden geldiğinde dikkat ediyorum insanlar hata yaparak ve deneyerek öğrenir ben kızlarımın yaptıkları her düzgün davranış veya ders olsun küçük veya büyük başarıları için sözlerimle aferin diyerek yerine göre başlarını okşayarak veya öperek onlara gösteriyorum böyle olunca çocuğun güvenini kazanıyorsun çocuk en ufak bir hata bile yapsa dışardaysak eve geldiğimizde evdeysek misafirler ve ya kim varsa evde yalnız kaldığımızda onlara hadi bakalım şimdi odanıza çıkalım yaptığınız davranışlar üzerine sizinle biraz konuşmak istiyorum derim zaten onlar benim bakışlarımdan hata yaptıkları yeri çok iyi bilirler önce onlara söz veririm konuşup anlatırlar sonra ben sözü alıp böyle bir hata oldu bence davranışınız şu şekilde olmalıydı veya böyle konuşmanız gerekirdi gibisinden onlara örnekleme yaparak hatanın en ince ayrıntısına kadar anlatmaya gayret gösteririm hiç kimse robot değil hata yapacaklar ama önemli olan ileride çok zarar gelebilecek bir hatayı yapmasınlar ve yaptıkları hatayı tekrar etmesinler kırk yılın başında çok büyük bir hata olduğunda odalarında bir saat kalma cezası uygularız bu bir saat içindede ev ödev defterlerine matematik türkçe test çözerler ceza bittiğinde gelip beni öpüp benden özür dilerler geçen ay anneannedeyiz annemin misafiri var ve kalabalık olduğundan çocuklarda başka odadalar özellikle rica ettim gelirken DVD ye film getirmiştik onu seyredeceklerdi bir kaç alternatif koymuştuk yarım saat sonra içerden bir bağırma sesi ve ağlama sesi geldi bizim kızlar en çok sevdikleir filmi takmak isterken misafir çocuklarının başka film seyretme isteği kavgaya dönüşmüş hatta bizimkiler cd yi alıp annemin odasına götürmek isterken düşmüşler paylaşım konusundaki davranışlarının hatalı olduklarını biliyorlardı sadece hemen ikinizde arkadaştan özür diliyorsunuz dedim ve benim bakışım yetti sonra 3 saat boyunca hiç sesleri çıkmadı çocuk bunlar tabiki sonra sarmaş dolaş oldular misafirler gittikten sonra evi toparlayıp bizde evimize gittiğimizde olayın üstünden 4 saat geçmişti ama benim sinirim dahada artmıştı şimdiye kaar hiç böyle davranmamışlardı ikiside odalarına gittiler yanlarına gittiğimde hiç bir cevap açıklama yapamadılar fakat ben olayın paylaşım için ne kadar önemli olduğunu eğer böyle davranırlarsa hiç arkadaşlarının kalmayacağına kadar olayı büyütüp anlamalarını sağladım ve tabiki oda cezası verdim anne bir daha yapmıycaz diye ağlasalarda kaıpı örttüm çıktım yaklaşık 5 dakka daha ağlayıp sonra derslerinin başına oturdular bir dahada böyle bir olaya rastlamadık demem oki biz anneler çocuklarımıza özellikle kız çocuklarımıza rol modeliz biz neyi doğru yaparsak onlarda doğru yaparlar zaman her işin ilacı ve çocuklarımız her geçen gün büyüyor onlara sevgi ile saygı ile yaklaşalımki onlarda ilerde sevgi dolu saygılı insanlar olsunlar

  1. Rahşan says:

   ne muhteşem bir annesin (!)

  2. Hem muhteşem anne hem muhteşem çocuklar!! Çok şanslısısınız..

  3. Kız çocuklarıyla erkek çocuk yetiştirmenin arasında dünya fark var maşallah kızlarınıza kız 1 üzüyor erkek sayı bile veremiyorum düşünün Allah yardımcımız olsun

 5. mervekasaplargil says:

  merhabalar, siteyi tesadüf üzerine buldum veee cok faydası oldu bu yorumların . benım 3 yasında kızım var asırı yaramaz ellerını yumruk yapıp dişlerini sıkıp bagran snirlenen bir kız cocugu bana babasına asırı derecede acıtırcasına inatla vuruyor bi süre sonra durması için bizde yeter deyıp vuruyoruz sonra pişman oluyoruz nolur yardım edin vurma konusunda napmam gerekiyor cok tesekkürler bilgilendirirseniz..

 6. beyza yilmaz says:

  Selam,
  benim 1.5-2 yasinda kizim var. Kizim laf dinlemedigi zaman babasi cok sinirleniyor ve öfkeleniyor. Mesela dolabin üstüne ciktigi zaman babasi in kizim dediginde yapmiyorsa sinirleniyor. Ve o anda kizim telefonla televizyona vurdugunda babasi tokat atti ve kizima böyle yaptigi icin esimle tartistik. Ben onun babasiyim döverim sayarim diyor. Ben anne olarak kizima ne yapabilirim. Bu sekilde esim senden yüz aliyor diyor. Ne olur bana yardimci olun cok caresizim. Ben nekadar desemde” kizim kücük sen ona bu yasta siddeti ögretiyorsun diye ” anlamiyor. Esimde sonradan pisman oluyor bir öfkeyle vurduktan sonra.Ben ne yapabilirim Esime kizinca busefer esimle ben tartisiyoruz.
  Yardimci olursaniz sevinirim

  1. merhaba cocuklarımzı döverek asla terbiye edemeyiz bu yüzden konuşmak en önemli anlaşma yoludur özellikle başkalarının yanında azar bile yemeleri onların ileride psikolojik olarak etkileyecektir benim de iki tane kızım var ve araları 11 ay ikiz gibi büyüdüler hatasız kul olamz tabiki onlarında benimde hatalarım oluyor ama hatayı nerede yaparlarsa yapsınlar evde odada konuşmamaız gerektiğini biliyorlar dışardaysak hemen kafalar önde odalarına çıkıp beni beklerler önce ben nerede hata yaptıklarını özür dilemek istedikleri konuları onlara sorarım bazen çok kızdığım şeyleri yaptıkları için anlatmaları bittikten sonra cezamız varmı derler genellikle bir iki saatliğine oda cezaları veya en sevdikleri tv programı seyrettirmem bazende çok büyük hatalarında oda cezası alırlar ama bu çocuklar robot değil tabiki yaramazalık yapacaklar ama bizim görevimiz anne baba olarak onlara doğruları anlatmak bizim evde başarıları veya güzel yaptıkları her iş için aferin sözcüğü eksik olmaz başlarını okşarım öperim ama hatayı onları bulup öğrenmeleriniede izin veririm

 7. Selamlar 3yasini doldurdu ikiz oglum var yazarkenbile agliyorum neolur yardimci olun krese gonderme imkanim yok kendim bakiyorum haftada birgun anneme birakirsam oyle,evde ornegin kucuklugunden beri cocuklari dovuyorum sonra onlar uyuyunca hickira hickira agliyorum ornk haliya su dokmesi ustunu islatmasi gibi ikiai birarada cok yaramaz oluyorlar dayanamiyorum okadar cocuklari seven biriydimki simdi ise ,ofkemi kontrol edemyrm ertesi gun iyiysem birgun sonra ayni hep boyle okadar pismnlik dyuyorumki hep dua ediyorum ama disarda vakit gecirdigimde gezme eglenme gibi kiziyorum ama evdeki kadar degil sinirlenmiyorum evde dahacok yipraniyorum

  1. Önce niyetinizi alın,onları bir daha hırpalamam diye, bir bakmışsın 17. 18 yaşına gelmişler ,senden nefret ettirme!
   Hem diyelim halıya yağ döktü. Düşünün halı mı çocuk mu diye sana seçtirseler sen halıyı mı seçiceksin? Eşyalar yenileniyor ama çocuğun ve cocukluğun yedeği yok maalesef.
   Allahın emanetidir çocuk, kimin emeneti,ben layığını yaptım mı diye düşünün. Dayak yüzsüz yapıyor.
   Gerekirse destek alın,bu alışkanlıktan kurtulun. Bir vakit sonra el alışkanlığı oluyor. Güvenilir bir kişiyle,eşinizle dertleşmek de bir nebze rahatlatır.

  2. merhaba çocukların dövülmesi ebeveyn için bir alışkanlık durumuna girmeden hemen önlem almalısınız bence çocuklarla konuşmak en güzel çare benimde ikiz gibi büyüttüğüm kızlarım var araları 11 ay tabiki zor zamanlar geçirdik ve büyüdükçe dahada zor oluyor bence hata yaptıklarında onları ayrı ayrı veya birliktede olabilir odalarına çağırıp nerede hata yaptıklarını sorun önce onlar konuşssun sonra siz ben bu hareketinizi veya söylediği cümleyi şu yönünden doğru olmadığını biliyorum deyip ardından doğru davranış şeklini onların anlayabileceği şekilde anlatın birde evde olan çocuklar enerjilerini boşaltamdığı için her yaramaz kırıcı ve aşırı hareketli oluyorlar bunun için sabah ve akşam üzeri etrafınızda çocukların oynayabileceği parklar vardır mutlaka saati göstererek onlarında aynı zamankavramını anlayarak şimdi dışarı oyun oynamaya gidiyoruz deyin ve onları serbest bırakın çocuğa çok müdahale etmeyin zaten düştüklerinde canları yandığında sizin yanınıza geleceklerdır onların arkadaş bulmalarına müsade edin kışında bazı alışveriş merkezlerinn içinde oyun parkları oluor oraya götürebilirsiniz zaten yuva çağına geldiklerinde bu sorunda ortadan kalkmış olur Lütfen onlara kızdığınızı sözcüklerinizle ifade edin onlara vurmayın kulağını bile çekmeyin sadece konuşun bağırmadan sakin bir biçimde derin bir nefes alın gerekirse 100 e 50 ye kadar sayın siz biraz sakinleyin sonrasında onları odalarında konuşun çocuklarımız mutlaka büyüyecekler bakın benim kızların 7 ve 8 yaşındalar allah kolaylık versin

 8. benim annem beni hep dövdü ısırdı ben ona hep sarılırken severken hep git başımdan der hiç sevmezdi beni ben misafir gelince onlar birbirine sevgi gösterisi yaparken hep kıskandım derdim anneme kimi çok svysn seni derdi ama numaradan tabi sevse canım kızım der sarılır öper ama yoook.anneme yazıklar olsun taş olsun ölsün inşallah.derim ki benim ne kedeli dertli başım varmış niye geldim ki bu dünyaya.ölsem daha iyi acı çekmem

  1. Beni anlayan biri çıktı ayşe sen demi oylesin

  2. Seni anlıyorum benim annemde öyle beni hiç sevmiyo misafir geliyo canım kızım falan diyo misafir gidiyo gene aynı hep dövüyo ne yapsam begendiremiyorum onun yüzünden hastayım keşke annem olmasa diyorum bende senle aynı haldeyim

   1. bende de ayni Babam evdeyken bısey yapmıor evden ıse gıdınde sııdet uyguluor bana

 9. aysegul says:

  benim oglum iki bucuk yasinda annenesinde kaliyor ben calisiyorum iki gunde bir gidiyorum evede goturuyorum beni gorunce cok hircinlasiyor bide dedigi olmassa cok agliyor

  1. 2 ve 3 yaş arası cocuklarin en zor zamanlaridir,sabirli olmaya calis, gecici bir durum,Onunla oyun oynayarak, birlikde guzel vakit gecirerek sevgisini kazana bilirsin.

  2. sevilay says:

   Size kızıyor olsbilir bırakıp işe gittiğiniz için

 10. Selam ben 26 yaşında çok çaresiz bir anneyim iki çocuğum var bende bazen şiddete yöneliyorum bir oğlum 3 yaşında birde kızım 15 aylık var oğlum doğduğu andan itibaren şuana dek yemek zorla veriyor uyuttuğum zaman en az iki saat boyunda ya saklıyor yada saçlarıyla oynayarak uyutuyorum geceleri iki defa uyanıp süt istiyor vermediğim zaman öyle ağlıyorki gözlerini kapatıp resmen inliyor bende dayanamıyorum öyle davranışlarına pes ediyorum bazende dayanamayıp hayır diyorum gelip bana tokat atıyor yemek yemeyip kardeşini dövüp ortalığı dağıtarak bana ceza vermeye başlıyor bende haliyle dayanamayıp onu dövdüğüm oluyor bu konularda kendimden nefret ediyorum ama gerçekten artık dayanacak gücüm kalmadı lütfen bana yardımcı olun şimdiden teşekkürler

  1. Gunduz oglunuzla guzelce konusun, boyle yapmamasi gerektigini anlatin. “Egerki, gece sakin uyursan, hic kalkmazsan bir tane sticker kazanicaksin.Bunlari tabloya yapistirib tamamladiginda da sonunda istediyin oyuncagi alabiliceksin” falan de.Odullendir yani.Eger ise yaramazsa, sut alma, almayi unuttuk veya markette sut bitti falan de.Sana vurarsa, sakinlesmesi icin bi kenara oturt, ama SAKIN vurma.Cunki o daha cocuk,tabikide yalnis davranislar sergileye bilir.Egerki sen sogukkanliligini korursan, seni sinirletemefiyini gorup bir kac gun sonra inadindan vazgecicekdir.Eger senin dediyini yaparsa odullendir ve ovmeyi unutma.
   Gece yatmasina gelince de, super dadi teknigini dene.Yani uyuyana kadar yaninda otur,kalkdigi zaman tekrar yatafa yatir.Sana vurdugu zaman umursamamaya caliski,sinirlenmediyini gorup vazgecsin. Ben denedim, use yariyor.Ilk gun cokkk sabirli ol,ikinci gun baya rahat olucak uyutmak.
   LUTFEN, KARSINIZDAKININ BIR COCUK OLDUGUNU UNUTMAYIN.SIZINLE AYNI SEKILDE AKILLI DUSUNEMEZ.

 11. belinayy says:

  mrb arkadaşlar
  benım 1,5 yasında kızım var rabbıme bınlerce sukur rabbım onu bana verdi, yorumlarınıznız bazılarını okudum ben dogum sonrası cok sıkıntılar yasadım saglık yonunden cocougum cok ah-glıyor ve uyumuyordu ve ben lavaboya dahi gıdemeıyordum artık kafayı yemek uzereydım sukurer olsun atlattım tamam rahatladım dedım aldatıldım ve ben neyapacagımı sasırdım cocugum ne yapsa bana batıyor canım cok acıyordu onun cocuksu hareketlerı bana buyuk ınsanın hareketlerı gıbı gelıyor ona bagıryordum kzızyorudm sımdıden daha 1,5 yasında bana cekışıyor bagırıyor ve ben bırsey desem yuuzmu cımcıklıyor yuzume ayakalrıyla vuruyıor sut versemm ıcmıyor babası versın alıyor içiyor krese gıdıyor suan orda cokmutlu kımse yanımızda olmadıgı zaman cok ıyı anlaşıyoruz ama baba geldıgı zman cocugum sankı bana dusman bu benı cok uzuzyor kıızyorum ama 5 dk sonra anne dıyerek geldıgı zaman kızkınlıgım kalmıyor amam bu durum benı cok uzuzyor saclarını bana taratmıyor baglatmıyor babası yapsın taramaısna baglamasına hıc bırsey demıyor onu cok sevıyorum bana kız cocgugu babaya duskun oluyor dıyeceksınız buyuyunce anneye doner dıye dusuncelerınız varsa sımdıden babaya bu kadar duskunsa onun sevgııs asla azalamza ve benı anı evın ıcıcnde anne olrak gormez dıye dususnuyorum ıtahatsız annyı dınlemyıp dırek baabsından ıızn alan annesıne hıc bırsey danısmayan bır cocugum olmaısnı ıstemıyorum dusunclerını beklıyorum ne yapmam gerekıyor yorumlerınızı beklıyorummm…

  1. Merak etmeyin, gecici bir durum.Cocuklar 5-6 yaslarinq kadar boyle bir tarafa yonele biliyorlar.Benimde oglum fogdugunda kixim 1 yaslarinda falandi.Onu cok ihmal ettigim icin babasina yoneldi.Bu duruma cok uzuldum.4 yasini tamamladigi zaman bana yonelmeye basladi.Simdi 5 yasinda, hala bana daha cok bagli.Tabiiki, bunda benim de emegim vardi,sabirla onun sevgisini geri kazandim,onunla daha tatli dilli olmaya, onunla cakit gecirmeye basladim.Ve ise yaradi.

 12. bebegını doven kadın kafadan kırık tır ben sahın oldum annesı on aylık bebegını öldüresiye dovdüü bebegin agzın dan burnunda kanlar sacılıyor duuu bebegi elin den aldım anda bebek bayılmıstııı allah boyle annelerın belasını versın bunlar anne deyıl hayvan bıle degıl hayvanlar bıle sahıb cıkıyor lar ama allahtan tekdıleyım var ahirette cehen nem den cıkmasın insallah

 13. Benim iki tane oğlum var birisi 2 diğeri 1 yaşında büyük oğlum kardeşini çok dövüyor ısırıyor ne yapmalıyım?çok zor durumda yim

  1. Buyuk oglunuuzu ihmal ediyor olabilirmisiniz ikisininde anne babasi oldugunuzu soyleyin birakin kardesini beslesin altini temizlerken yardim etsin yanliz birakin oynasinlar uzaktan izleyin ben bu sekilde sorunlari yendim

 14. 8 yaşında oğlum şimdi 3 sınıfa gecdi ama hala okuyamiyo biz oturup birlikde asla ders yapamiyoz ders yapalım diyom yok yapmicam diyo zorluyom ısrar ediyom sonra derse oturuyoz dersin basima yapmaya calisiyoz ben bisey anlatiyom o hiç bir zaman dinlemez hep baska şeylerle ilgilenir bende başlarım bağırıp çağırmaya sonra vurmaya yapmiyon etmiyon dinlemiyon hala bisey bilmiyon okuyamiyon bile diye psikola bile götürdüm oğlumu dikkat dagnikli var dediler cok ilgi gerekiyomus ama ben sinirden ders yapdiramiyom cocuguma oda yapmak isdemiyo zaten benle ders ama başkasi ders yapalım diyince hemen oturup yapmaya calisiyo artık gerçekten bir yardıma istiyorum yoksa ben gercekden kafayı mi yiyorum

  1. Canım benimkide öyle idi okula ödeviniz gidiyordu televizyon ve Dışarıya çıkmaya bir ay boyunca yasakladım özürdiledi yineyaptı çizelgeler Yaptım her ödev yaptığında çikolata aldım yok sonra babası Dayanamadı tokat Attı iki tane bak aha şimdi sınıf birincisi

 15. Benim Uc oglum var biri 8 biri 4 oburu ise2.5 yasinda ama hic soz dinletemiyom evde yada disarda yada bir yere gitsek yapmadiklarini birakmiyolar guzelce uyariyom neler olacani anlatiyom yine devam ediyolar sonra sesimi yukseldiyom oda olmayinca sitdete bas vuruyom sonrada icim aciyo diyorum kendi kendime Ben ne kadar kotu bir anneyim cocuklarima dogru yolu bir turlu ogretemedim surekli bir birilerinin caninida yakiyolar aralarinda kavga ediyolar hiç birşey paylasamiyolar ben ne yapmalıyım kafayı yicem nelur yardım edin bana

 16. anem hep benide döver ama o benim artık annem değil

  1. mrh çocuk eğitimi için ceza ancak durumu anlatabilmeyi sağlamalı çocuk yapılan yanlışın sonuçlarını öğrenmeli nelere sebep olduğumu anlamalı ama anlama şekli kesinlikle fiziksel ceza asla olmamalı konuşmalı onun anlayacağı dil kullanılmalı oluşan olumsuz sonuç için verilen ceza anlaşılır olmalı diye düşünüyorum tşk

 17. buaralarmutsuz says:

  benim 7 yaiında bir oğlum var .. Allah bağışlasın muhteşem bir zekaya sahip… tek evladım… Dünyam umudum nefesim kalbim o benim.. Ben de maalesef sesini kontrol edemeyen bir anneyim… Hele bu ara kendimden nefret ediyrum… Bizim sorunumuz şu oğlum okulda arkadaşlarına sürekli vuruyormuş.. okulun ilk gününden bu yana (1. sınıfta) hergün şıkayet alıyorum yemin ederim 100 lerce kez sakince balımlı canımlı aşkımlı konuştum olmadı artık çareyi afedersiniz yırtına yırtına bağırmakta buluyorum.. Ama öyle bişey oluyorki o bana benden çok bağırıyor odamdan çık beni yalnız bırak diyor o öyle yapınca ben daha da çok sinirleniyorum … Benim en büyük derdim hatta tek derdim okulda veya sokakta oynadığı arkadaşlarına vurması bundan nasıl vazgeçiririm ne olur yardım edin…. Böyle giderse bağımız kopacak diye çok korkuyorum beni sevmemesinden saygı duymamasında çok korkuyorum ama bu vurma huyundan bi türlü vazgeçirtemiyorum onu hergün okuldan alacağım zaman kalbim pır pır ediyor yine şikayet var mı diye…

  1. Benim bildiğim kadarıyla şiddet bulaşıcıdır. Yani sizin çocuğunuzda görmekten hoşlanmadığınız bu davranışları okula başlamadan önce sizden, eşinizden veya diğer aile üyelerinden öğrenmiş olması yüksek ihtimal.Tam olarak ne yaşadığınızı, nasıl bir ebeveyn olduğunuzu, hayatınızı bilmediğimiz için ne söylesek boş kalır. Siz en iyisi http://www.ademgunes.com/ bu sitede arama butona okulda şiddet yazıp çıkan ses kayıtlarını dinleyin. Ne yapacağınız konusunda fikir sahibi olmuş olursunuz inşaallah. Allah yardımcınız olsun.

  2. sevgili bayan biraz sabretmeyi denemişsiniz onda bişey yok ama sizde haklsınız bende 10 yaşımdayken annem döverdi beni babam döverdi beni ama 10 eylül 1990 da vefat etti vefat nedeni hastaydı eh napalım ki ama annem çok kızardı o zaman sanki babamın ölümü benim yüzümden olmuş gibi size tavsiyem var oğlunuzu üzmeyin o ne yaparsa üzmeyin dünyayı yıksa yine üzmeyin oda kendi kendine galiba ennemi çok üzüyorum bidaha böyle haraketler yapmıcam der içinden lütfen çocuğunuza bağırmayın oda can bazı bilmeden haraketler yapabilir siz ona örnek olmanız lazım destek çıkmanız lazım herşeyi denediniz de yine bir sonuç alamadıysanız gerekli yerlere başvurun eminim bir sonuç alçak sınız ANNELER LÜTFEN BUNU OKUYUN EMİNİM İKNA OLUCAKSINIZ DERDİNİZE ÇARE BULABİLİRİM LÜTFEN OKUYUN

  3. S.a.bacim benimde oglum aynen dediginiz gibiydi ama ne zaman ki cevremi degistirdim kendini bilen gercek mu’minlerle arkadaslik etmeye basladim iste I zaman rahatladim diyebilirim…aslinda sizin cocugunuzu elestiren annelerin cocuklarina bi dikkat etseniz fazla bi fark olmadigini sadece o annelerin cocuklarinin yaptiklarini fazla buyutmediklerini ve baskalarinin soylediklerini onemsemediklerini goreceksiniz…benim oglum boyle yaptiginda ben hep sokakta arkadaslariyla kavga etti onlari dovdu diye bende onu dovdum ve eve aldim…arkadaslarima gittigimde ayni sekil sikayetler basimi catlatiyodu ve ben oglumu rencide ediyodum…cok gec olmustu amaaa onemli bisi farkettim ki aslinda benim oglumda diger cocuklar gibi bi cocuktu sadece enerjisi biraz daha fazlaydi…ve etrafimda dost arkadas dedigim insanlarin bencilliginden yavruma baski yaparak ona en buyuk dusmanligi etmisim…simdi oglum dokuz yasinda ve kendine oz guveni yok her zaman baskalarinin sozleri fikirleri onunkinden daha onemli ve dogru gibi gorur oyle kabul eder….kucuk bir bebegi bile ornek aldigi oluyo….keske zamaninda yanlis arkadasliklar kurmasaydim…malesef insanlar cok bencil kendi cocuklarinin hatasini senin cocugunun ustune yikiyolar sirf kendi cocuklari kusursuz gorunsun diye…sana tavsiyem her zaman oglunun arkasinda ol …onu pofpofla demiyorum ama bu tur sikayetler duydugunuz da oglunuzada olayi anlatmasini isteyin ve ona inanin…hata yaptigindan eminseniz ona su sekilde konusun…bak yavrum sen boyle seyler yapinca bende iyi bi cocuk yetistotemedigimi dusunuyor ve cok uzuluyorum…yani cocugu direk yargilamayin hatayi sadece ona yuklemeyin…emin olun bu sekilde cok fayda gorceksiniz ins.herkesinki evlatsa seninkide evlat…ezdirme yavrunu kimseye…sen onun yaninda olmazsan o yalniz kalir iste o zaman kaybedersin yavrunu Allah muhafaza…selam ve dua ile…

   1. tipki bizi anlattiniz gerçekten çevre çok önemli

 18. Merhaba benim 1 yaşında kızım var ben onu asla dövmem vede dövmiyeceğim çocuğumuzu dövünce elimize ne geçiyor hiç bir şey çocuğumuzu dövmeyelim çocuklarımızı ağlatmayalım

  1. Sibel, Leyla ve Merve isimleriyle yorum yazıyorsun. İlk yorumu okuyunca içim cız etti. Çok üzüldüm. Bu bir kul hakkıdır. Nasıl bir ruh haliyle bunları yazıp, insanları kandırıyorsun? Allah ıslah etsin ama senin gerçekten yardıma ihtiyacın olduğu belli!

 19. H. nin Annesi says:

  Selamün aleyküm, küçükken annemden az dayak yemedim maalesef,şimdi evli ve bir bebek annesiyim; fakat hâlâ dayak konusunu görünce içim çok garip oluyor, başlığa dahi korkarak giriyorum. Annemi ne kadar sevsem de ne yalan söyleyeyim dayakları unutamıyorum, ve hep içimden: -ben senin gibi olmayacağım diyişimi. Eşi ve kaynanaları görümceleri yönünden sıkıntılar yaşamış annem ve yaşadıkça sinirinin faturası benden de çıkmış biraz,geçen geçti şimdi ancak fedâkarlıklarını hatırlamaya çalışıyorum fakat dayağa elini alıştıran anneler bilsin ki evladınıza attığınız her dayak onunla aranıza öreceğiniz duvara tuğla olabilir,o istemese dahi. Ben de annem dedikçe içim titresin isterdim; fakat bu soğukluk bu izler maalesef bir yerde olmasa diğer yerde hatırlatıyor kendini.NE OLUR SİZİN EVLATLARINIZ BEN ANNEMİN BANA ATTIĞI DAYAKLARI ÇOCUĞUMA ATMAYACAĞIM DEMESİN. ALLAH İÇİN DEDİRTMEYİN BUNU. SİZ İRADE SAHİBİ OLARAK YARATILDINIZ. NASIL Kİ KOMŞUNUN SİZE EMANET ETTİĞİ BİR TABAĞIN DAHİ ÜZERİNE TİTRİYORUZ KIRILMASIN DİYE, ALLAH IN BİRÇOK KİŞİYE ONLARCA YIL HASRETİNİ ÇEKTİRDİĞİ GÖZ AYDINLIĞI EVLATLARIMIZI NASIL EMANET BİLMEYİZ? KOMŞUNUN DEMİYORUM, ALLAH IN EMANETİ.Şimdiye kadar ola ki dövdüyseniz,tuğlaları emin olun ki bir yere kadar ördünüz; ama siz Allah için sökmeyi deneyin, o duvarın ardında size güneş gibi gülümseyen can parçanızı göreceksiniz. Haydi ablalarım tuğlaların ilkini hemen bugün sökmeye. 🙂

  1. Allah razi olsun bacim yorumun gozlerimi doldurdu…evet cok haklisin…cocuklarimiz buyumeden kin beslemeyi ogrenmedwn son vermeliyiz hatalarimiza bunu en basta yavrularimiz icin yapmaliyiz…biz onlara sahip cikmazsak…ezerswk nolur bu yavrucaklarin gelecegi…nasil bir aile babasi olabilirler…dusunemiyorum bile…Rabbim bize merhamet etsin ve bize merhamet versin ins.selam ve dua ile…

   1. isimsiz says:

    keske benim annemde öyle olsa.Bugün annem beni bıçak,bıçak sapı,tava(tava yamuldu çöpe attı),tekme attı,saclarımı cekti,yüzüme vurdu,terlikle dövdü.kollarimdaki kemikler artık çöktü.bikeresindede dolu 2,5 litrelik kola şişesini belime vurmustu tam 1 hafta boyunca morardı ve hala acıdıgı oluyor.üstelik dövdügündede babama masum ayakları yapıyor.kollarıma öyle vurduki yazamıyorum nerdeyse şisti kızardı tırmık izleri yaralar var ve cok acıyor.lise 1 e gidiyorum 15 yasındayım.Daha demin babamı arayıp telefonu elimden aldırttı.Ölmek istiyorum,inşallah annem cektirdigi kadar bu hayatta yada diger dünyada ceker.Allahım inşallah bana yardım eder.daha kendime bakabilecek yasta degilim.lütfen yardım edin yemin ederim bunu yazarken aglıyorum.

 20. Bende kızıma küçük yasta bağırıp dövmeye başladım cünkü ona anaokuluna başladığı andan itibaren ders öğretmeye başladım okulda başarılı olsun diye ancak bılmedıgınde hep bağırdım dövdüm ve bu okula başlayıncaya kadar devam ettı sımdı 3 üncü sınıfta ve ben hala istemeden sınnırlenıyorum ders gösterirken cocuk artık korkusundan yazılı olacağı günleri söylemez oldu bırade konsentrasyon bozuklugu cıktı cocuga bagira bagira ne hale getırmısım bunun sorumlusu benmıyım diye doktora gıttım ve hasta oldugum ortaya çıktı keske önceden gitseydim cocugu bu dereceye getirmeden önce sımdı hap kullanıyorum hic sınırlenmıyorum ama ıs ısten gecti sanırım. Kızım sımdı 8 yasında ve herzaman bagırcam dövcem korkusuyla yasıyo ve ben nasıl tekrar gönlünü alcam bılmıyorum anne kız ılıskımızı nasıl tekrar kurabılırım ona bundan sonra nasıl yaklasmalıyım ben cok pişmanım Lütfen bır yol gösterın sımdıkı aklım olsa asla yapmasdım ben ona onca kötülük yapmama ragmen hep aglar ben hastalanınca veya bana. Birsey olsa o bana yinede hic kıyamaz ama ben ona hep kırdım ve sımdı onu kazanmak ona kötü günleri unutturmak ıstiyorum bunu nasıl yapayım daha şansım varmı yoksa bunun ıcın cok mu gec artık

  1. Nurgül hanım, Allah şifa versin. Kızınız siz samimiyetle anlatırsanız birçok şeyi rahatlıkla anlayabilecek yaşta. Bir gün oturun, sarıln, şimdiye kadar yaşadıklarının hastalığınızın sebep olduğunu, bundan dolayı onu incittiğiniz için ne kadar çok pişman olduğunuzu anlatın. affetmesini isteyin. sevginizi gösterin. İnanın düzelir, o bağı tekrar kurmak için emek sarfederseniz, bu emeğinize çocuklar karşılık verirler. Bundan sonra hergün kızınızla kaliteli zaman geçirin, sohbet edin, onun dertlerini üzüntülerini sevinçlerini öğrenin. Nelerden keyif alıyor, nelerden sıkılıyor farkedin. Böyle 8 yıllık bir kayıp zaman sizin kızınızı tanımanıza engel olmasın, bundan sonra yapın yapmanız gerekenleri. Umutsuzluğa kapılmayın, sevdiğinizi söyleyip/gösterdikçe bütün uzaklıklar yakın olur. ,Zaman geçirin kızınızla, resim yapmayı seviyorsa resim yapın, kitap okuyorsa, kitap okuyun. Birlikte pasta yapıp,, kızınızın arkadaşlarını davet edebilirsiniz mesela. Ama onu zorlamayın, zaman verin.,Siz ona sarıldıkça, hastalığınızı kendisi anlayacaktır. Ve inanın bu tür hastalıklar kısır döngüye sahiptir, hastalıktan ötürü kızınızdan ırak olduğunuz gibi,, ırak olduğunuz için de hastalığınız artmıştır. Bu döngüyü kızınızla birlikte kırabilirsiniz. Siz onu sevdikçe, siz de iyileşirsiniz.
   Allah yardımcınız olsun.

   Dersleriyle ilgili başarılı olmasını istiyorsanız, ona bir hedef verin, falanca bölümü kazanmak, filan meslekte olmak şeklinde değil. Yaşına uygun şekilde, önce insan olmayı, İslam’ı anlatacak örneklerle.. Komşunun çocuğunun 100 almasını kafasına kakıp durmak yerine, İslam büyüklerinin hayatlarından örnekler verin.Çocuklar emir cümleleriyle değil, hikayeyle anlarlar hayatı nurgül hanım. Yatağına yatırdıktan sonra, hikaye anlatın, inanın “şunu yap bunu çalış” demekten çok çok daha etkilidir. Bir hedefi olduğu zaman, o kendisi çalışmaya başlar. Ve lütfen onun çalışmasını istiyorsanız, siz de oturun okumayı yazmayı yeniden öğrenir gibi onunla birlikte deers çalışın. İnanın bunlar zor değil, bir çok anne çocuklarıyla bunu yapabiliyor, siz de yapabilirsiniz. Allah evladınızı saliha kullarından kılsın.

   1. Amın amın cümle mümin Kardeslerimizin çocuklarını ınşallah. Allah sızden yüzbınkere razı olsun ayse hanım cok memnun oldum ve sevindim. Mesajınız benı cok mutlu ettı ve duygulandırdı. Allahın izniyle Yazdıklarınızı harfı harfıne uygulayacagım ve başladım da zaten sıze söz veriyorum. Beni tanımadığınız halde degerli vaktınızden ayırıp benim ıcın okadar faydalı bılgılerı paylastıgınız ıcın cok sagolsun sız beni memnun Ettınız allahta sızden memnun olsun günahlarınız varsa bağışlasın sıze sağlıklı sıhhatlı hayırlı uzun ömürler versin çocuklarınıza ve tüm aılenıze de öyle ınşaallah. Rabbım tüm kötülükten korusun sızı ve sevdıklerınızı ve hayırlı imanlı ölüm nasıp etsın. Vallahı cok güzel yazmışsınız yaaaa sıze cok minnettarım allah razı olsun!

    1. Amin, Amin, Amin… Ben de çok duygulandım şu an… Allah Ayşemizden de sizden de razı olsun. Cümlemize Razı olacağı işleri yapmayı nasib eylesin.

    2. Oy…Allah sizden razı olsun. Nurgül abla, siz de bilirsiniz, kızların annelerine çok ihtiyacı olur. İnanın o sizi çok çok seviyor, siz de onu çok seviyorsunuz. Şimdiye dek bunu ifade edememiş, gösterme fırsatı bulamamış, hatalar yapmış olabilirsiniz, Allah dünyanın en sağlam bağlarını anneyle evlat arasında kuruyor. Siz yıkmakta ısrar etmeyi ve zarar vermeyi bıraktığınız anda, bu bağ tekrar kurulur, hem de çok güzel kurulur. Ablacım acizane birşey daha, evinizi İslam’la donatın, inanın bu tür hastalıkların sebebi de sonucu da islamsızlık. Bu sizin bütün sıkıntılarınızı giderecektir.

     Kızınıza belirlediğiniz hedefler, güzel bir müslüman olmak, iyi insan olmak, ümmetin yüküne omuz verenlerden olmak, harika bir anne olmak gibi hedefler olsun ve bu hedefleri siz kendiniz için de belirleyin. Bir planı, gayesi olmayan insan boşluğa düşer, boşluğu bizim fıtratımız kabul etmiyor ve hastalanıyoruz. Hastalığımız evlatlarımıza, ailemize, evimize ve ahiretimize mal oluyor. Mesela İslam’ı konuşmayı, anlatmayı bıraktığımız anda, dilimiz dedikoduyla doluyor, infakı unuttuğumuz anda cimriliğin bereketsizliğin esiri oluyoruz… Bunların her biri ruhun hastalanmasına sebeptir, hastalanınca da Allah’ın anneye verdiği sevgi ve merhamet nimeti bile göze görünmez olabiliyor.

     Ablacım siz adım attıkça kızınıza yaklaşacaksınız, kendinize yaklaşacaksınız. Somut şeyler yapın, okuldaki hayatını, fikirlerini büyük bir insanı dinler gibi dinleyin, sıkıntılarını çözmesine yardımcı olun, şu an çok iyi çocuk kitapları var, çocukların hayata bakışlarını güçlendirecek kitaplar, sahabenin hayatını çocukların düzeyinde anlatan kitaplar var. Onlardan okuyun mesela her gün yatmadan önce birtane.. Sonra da üzerine konuşun. Bunlar çok iyi gelecektir. Okul derslerini dert etmeyin, inanın hiç zor değiller, sadece çocukların desteklenmesi ve yüreklendirilmeleri gerekiyor. Okuma alışkanlığı kazandığı zaman, okuduğunu daha iyi anlar, analiz eder hale gelebildiği zaman karşısına çıkacak her soruyu çözer, derslerinin düzelmesi için acele etmeyin, önce sizin ilişkiniz düzelsin, kızınızın yüzü gülsün, sonra dersler hallolur merak etmeyin. “ben kızımı çok seviyorum” dedikçe aşılmayacak dağ yok : )

     Allah yardımcınız olsun, Allah’a emanet olun.

   2. Ben 15 yaşındayım bu güne kadar anamdanda babamdanda sayılı ezıyetler sopayla dövmeler Demirle dövmeler her türlü dayağı attılar etimin bile parçalandığını hatırlıyorum yavaş yavaş yavaş kendimden geçmeye başladım artık dayaktan korkmuyorum annem son seferınde 13 yasımda son attıgı tokat beni artık vahşi yapmıştı o Tokat’a dayanamayıp karşılık verdim ve annemin neredeyse öldüresiye dövdüm artık yanıma yaklaşamıyor her türlü küfrü SİKTİR lafları söylüyorum 2 gun önce babama sarıldım babam bak oruçlusunda vurma dedim o vurmaya devam etti gene sarıldım fayda etmedi onada sladırarak dövdüm anneler ayırdı hıh evi terk etmemi söyledi bn giderken gene deli oldu bıçağını kaptı beni öldürmek icin geliyordu elbisemi kaldırdım karnım onun tam önünde açık hedefti bekledim öldürmesini bu eziyeti bitirmesini yapmadı vurmaya devam etti kafamdan tuttu bıçağını karşımda tuttuyordu az gene kolumdan kesildi durdum son bulması ıcın tekrar gözlerimi kapadım gene yapmadı döndü annem olucak o kadınla benim kardeşimi dövdü ve bıçağı koydu annem kalkın gıdelım dedi onlar içerdeyken ben bıçağı kaptım gel amına kodugum sen yapmadıysan ben yapıcam dedim ne olduğunu anlıyamadı kalktı koltuktan kaçtı kardeşim sarıldı bana abi yapma diye fırsatı olduğunu sanıp önüme geldi ona dogru savurunca gene kaçtı kapıyı actim arkamdan soyle dedim peşimden ilk geleni öldüreceğim karakola gittim şikayet ettim çağırdılar annem ve babam birlik olmscasına böyle bir olay olmadıgını söylediler polisler beni suçladı anne babaya darp diye 15 yaşımda sicilim oldu eve geri yollandım artık yanıma yaklaştıklarında onları ben dövüyorum kendi yarattıkları yaratık (ben) onların bu dünyadada öbür dünyadada işkenceleri dinmez acıları olucagım benki okul hayatında sevilen dersleri iyi olan öğretmenlerine saygılı olan cocuğun içinde yaratık var ben tanıdıklarıma arkadaslarıma değil bana zarar veren insanlara artık vurmayı işkence etmeyi seviyorum beni gördünüz yada duydunuz su anda Kadir gecesinde bunları yazıyorum ibret alın ve cocuğunuza el kaldırmayın siz cehhenemlik olursunuz bu dünyadada ilerleyen yaşlarda onlar geliştikce sizden güçlü olucaklardır kendi ölüm fermanınızı kendi elinizde yazmayın -B

  2. Merhaba canım yazdıklarını şöyle bir okudumda içinden sana cevap yazmak geldi .İnsanın çocuğunu dövmesi esasında kendi acizliğini anlatır benimde iki tane kızım var. Yaşları 8 ve 9 .aralarında 11 ay.İlk çocukluk zamanları çok zordu.Ben bankacıyım yoğun çalışma temposu derken bu zor zamanları büyüklerimizden yardım alarak rahat geçirdim diyebilirim.Şimdi artık büyüdüler ama inan dertlerimiz de onlarla büyüyor.Bazen bana kafayı yediriyorlar.Birbirlerini tetikliyorlar. Yaptıkları yaramazlıkları sana tarif bile edemem.Bak bugün Pazar güya tatil günümüz. Evin temizlik işleri haftalık yemek hazırlıkları bulaşık çamaşır yatak çarşaflarını değiştir birde kızların yıkanmaları lazım tırnakları kesilecek .Bir mücadelemiz oldu ki daha yerime yeni oturdum. Kızların yıkanmaları bir mücadele zaten. Bende yıkanacağım için üçümüz birlikte girdik banyoya. Ben öyle doktorların falan söylediği gibi yapmıyorum üçümüz birlikte çırılçıplak giriyoruz yıkanmaya zaten artık büyüyorlar her şeyi yavaş yavaş anlatıp kadın vücudunun özelliklerini öğrenmeleri lazım. Sırayla yıkarken yok gözüm yanıyor yok su sıcak bir sürü bahane. Tırnakları kesmek öyle bağrış çağrış işimiz .Derken işte mücadele tamamlandı en son çamaşırlarıda makineden çıkartıp astım artık birazcık rahatım. Kendime vakti yeni ayırıyorum yani. Sana anlatmak istediğim bu hayat mücadelesinde hepimiz yoruluyor ve onları incitmek onlara yaptırmak istediklerimizi zorlamamıza neden olmamalı. Onları dövmek çare olmamalı. Zaten dövdükçe ters tepki eder. Daha çok onları yine aynı şeyi tekrar etmeye yönlendirir .Bu yüzden onlarla konuşmak çözüm olmalı. Ben şimdi kızlarımı yıkarken benim istediklerimi yapmadıkları ve yaramazlık yaptıkları için dövsem ne işe yarar her hafta Pazar yıkanma mücadelemiz hep aynı şekilde devam eder. Bu işin birde Çarşamba günler i var. Onları Çarşamba günüde yüzme kursları olduğu için yıkıyorum.Ben böyle davranırsam her yıkanma günümüz bir olay olacak ve böyle devam edecek.Ben kızlarımı hiç üzmek istemiyorum.İnanıyorumki onlarda beni üzmek istemez. Bu yüzden her taraf iyi davranacak ki karşısındakide iyi olsun.Onu üzmesin.Bunun için sana tavsiyem çocuklarınla konuş onlarla anlaşmanın en iyi yolu bu.Hayırlı güzel haberlerini bekliyorum.Selamlar.

   1. Sayfada çocuklara mahremiyet eğitimi ile alakalı yazın varmıydı cnm?

  3. S.a.bacim ins.Allahtan umidimizi kesmeywlim..dilwrim duzelir hersey….selam ve dua ile…

  4. merhaba dövmek çocuğu sizden soğutur önemli olan yaptığı hatayı nasıl düzeltebilirz veya bu davranış yerine şunu yapsaydın doğrusu olacaktı şeklinde yönlendirme yapmamız gerekir döverek insanlar doğruyu öğrenmez benim iki tane kızım var araları 11 ay büyük olan ne yaparsa küçükte onun peşinden gider çocuk hata yaparak büyüyecek hata yaparak doğru olanı bulacak bizim tepkilerimiz onalrı şekillendiriyor mesela bu hareketi beğenmedim demek yerine bu yaptığın hareket ileride şöyle bir hatayı daha yapmana sebep olacak veya sana şöyle bir zarar verecek açıklaması daha doğru olur kanısındayım bizim kızlar ister evde ister dışarda benim onaylamdığım bir şey yaptıklarında misafirler gittikten sonra veya birlikteysekte hadi odanıza gidip konuşalım derim odalarının içerden ortak kapısı vardır benimde ortada bir sandalyem olur ben oraya geçerim ikisinede ayrı ayrı söz vererek hadi bakalım bana yaptığınızı anlatın neresinde hata oldu gibi sorularla onları konuştururum zaten onlar daha merdivenle odalarına çıkarken bana anlatacaklarını düşünürler ve hatalarını kendileri bulurlar ben sadece hatırlatma yaparım eğer çok büyük bir olaysa bana cezamız ne kadar diye sorarlar çok büyük suç hata işlediklerinde oda cezaları vardır bir veya iki saatlik bu süre zarfındada matematik türkçe testleri vardır onları yapmalarını isterim genellikle o süre böylece geçmiş olur ama özellikle kimsenin yanında bağırmam azarlamam benim gözlerim yeter sadece Arzum Burcum diye isimlerini söylerim biraz yüksek sesle o kadar onlar anlarlar başarılı oldukları her konuda mutlalak aferin derim saçlarını okşarım öperim sevinçlerine ortak olurum takdir sevgi ve onalrın bize gösterdiği saygıda bu çerçevede devam eder

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: