Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Sakallı İpten Panduf (Ev Botu)

panduf ve şal 013

Uzun zaman oldu elime şiş ve ip almayalı. Oysa zamanında neler neler örmüştüm. Feray’ım “çok güzel ve kolay bir panduf modelim var. Göndersem Paylaşır mısın” demişti. Seve seve kabul ettim.  Ben öremesem de çok örgü ören var. Meraklılarına Feray’dan güzel panduflar için yapılışına bakalım.

Unutmadan söyleyeyim, Feray bu pandufları ağır bir kazaya maruz kalıp, “Artık kullanamazsın” dedikleri eliyle örmüş. MaşaAllah barekAlllah.

MALZEMELER:

 • 5,5 numara şiş ve 7 numara şiş
 • 300 gr. paspaslık sakallı iplik
 • Alt tabanı için 50 gr. kadar kalın sağlam bir iplik
 • 2 metre kadar kurdele

patikYAPILIŞI:

 • 5,5 numara şile 60 ilmek atılır.12 sıra kalın iplikle işlenir.
 • Sakallı iplik ikiye ayırılır biri bir patiğe diğeri ikincisine 2 sıra sakallı işlendikten sonra 7 numara şişe geçilerek ortada 12 ilmek kalır.
 • her iki tarafta 22 ilmek kalır.Ortada 12 ilmek sadece işlenir yanlardaki 22 ilmeklerden 1-1 kesilir.
 • Yani 12-13 cü ilmekler kesilir taki 30 ilmek kalana kadar.30 ilmek ikiye ayrılan sakallı bitene kadar işlenir.
 • Altına deri varsa dikebilirsiniz ben öyle yaptım.
 • Boğaz kısmına bir parmak enliliğindeki lastiklerden geçirilebilir.
 • Dışarda onlarca paraya satılan panduflardan hem daha ucuz hemde çok daha güzel oldu.İki günde bitti.Umarım beğenilir.panduf ve şal 012

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ben anladim bunu.ayni bebek patigi orer gibi.ortadaki ilmekler sabit kalip iki yandaki ilmekler gidip gelip birer birer kesiliyor.zaten ayak sekli cikiyor kesildikce.sonrada bogaz kismi cikiyor biraz orulup alt taban ve arka kismi dikiliyor.tesekkur ederim bu guzel modelinize.

 2. Ferayafra elinize sağlık çok güzel olmuş ben örgüyü çok sevmekle birlikte hiç bilmiyorum özellikle lif örmek isterdim…

  1. ferayafra says:

   Kolay bir model:lif iplikleri genelde 2 kat olur.onu 4 kat yap 3,5 (üç buçuk) numara şiş ile 15 ilmek başla her sırada iki yandan arttırarak istediğin genişliğe getir. Sonra iki taraftan da kesip tekrar 15 ilmeğe getir. Kısaca baklava şeklinde bir sabun bezi olcak. Sadece önden alınan örgü modeli (hani biterse bir yüz deriz ya) sadece yüz işlenecek çok kolay ve kullanışlı oluyor. Ayrıca internet te videolu sabun bezi modelleri diye girebilirsiniz. Umarım yardımcı olmuşum dur.

 3. Nasıl birleşiyor ben anlamadım. Ipi aldım tabanı yaptım ama devamını anlamadım

  1. ferayafra says:

   Canım kolay gelsin.Birleşme değil ortadaki 12 ilmek kalacak 12 ve 13.ilmekler kesilecek ortadaki 12 ilmek hiç eksilmicek.12 ve 13. ilmek kesidikten sonra geri dönülüp 12. ve13. ilmek kesilecek.ta ki kenarlar da 22 ilmek kalana kadar sonra hepsi birden işlenip boğaz kısmı olacak.

 4. oya tuzcu says:

  Ben kucuk kizim var onun icin kac ilmekle baslamaliyim onu sorucaktim geri donerseniz sevinirim

  1. oya tuzcu says:

   3 yasinda 25 numara ayakkabi giyiyor

   1. ferayafra says:

    Şişin ve ipliğin kalınlığına göre değişir ama tahminen 40 ilmek başlayın.Tabanı biraz işledikten sonra ölçün.Küçük veya büyük ise ayarlayabilirsiniz.Taban olduktan sonra üst kısmıda olcaktır.Kolay gelsin.

 5. kaç numara oluyor?

  1. ferayafra says:

   İp esnediği için 37-38-39 numara giyene olur canım.

 6. aspasya11 says:

  not aldım malzemeleri alınca hemen başlayacağım insallah başarabilirim..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: