Ekran-Resmi-2021-11-03-16.05.05

Hepimizin Duaya İhtiyacı Var

“Bir kimse kardeşine gıyabında dua ettiği zaman, 
başında görevli bir melek: ‘ALLAH o kardeşin için 
istediğin şeyin aynısını sana da versin,’ diye dua eder.” [ Ebu Davud, Vitr, 29. (No: 1534).]

Mail kutumdaki okuyamadığım veya cevap veremediğim mailler arttıkça, sesini duyurmam gerekirken duyuramadığım kardeşlerimin sorumluluğu omuzlarımı ağırlaştırıyor sanki.

Hatırlarsanız daha evvel dua günleri yapıyorduk. Bu günlerde duaya ihtiyaç duyan sıkıntılı kardeşlerimize, Rasulullah Aleyhisselatu vesselam’ın tavsiyesi üzerine; temiz ağızlarla dua etmeye gayret ediyorduk. Hiç tanımadığı birilerinin kendisi için dua ettiğini bilen sıkıntılı kardeşlerimiz en azından moral buluyor, önemsendiğini hissediyordu.

Bu dua günlerini bitirmeye karar veren yine ben oldum. Çünkü, “Bana da dua eder misin?” diyen mesajların sayısı artınca, bu kişilerin duayı benden istemeleri ya da sadece benim dua ettiğimi sanmaları, beni çok rahatsız etti.

Ben günahkâr ve aciz bir kulum. Kimse kimsenin duasının makbul olduğunu veya olmadığını bilemez. Ya da “falanca insan Allah’ın sevdiği kulu, Allah’ın yanında değerli biri” denemez. Buna kimsenin garantisi yok. Cennetle müjdelenen sahabeler bile  “Nasıl olsa cennetliğim” deyip rahat etmemiş, kendilerini ayrıcalıklı görmemişlerdir.

Hani bir gün sahabeden biri Hz. Ebu-Bekir’in (R.A.) yanına gelerek “Ya Ebu-Bekir benim için dua et” der. Hz. Ebu-Bekir (R.A.) ise ellerini açarak “Ya Rabbi bir günahkar kulun, diğer bir günahkar kulundan dua istiyor, ikisinin duasını da kabul eyle” der.

SubhanAllah! Hz. Ebubekir Radyallah-u anhüma cennetlik olduğunu bildiği halde günahkar olduğunu söyleyecek kadar tevazu sahibi bir insanken, biz kimiz ki, duası makbul olanlardan olduğumuzu söyleyelim? Ben böyle bir algıdan veya iddiadan Allah’a sığınırım.

Böyle bir algıyı hissettiğim bir kaç mail ve yorumdan dolayı bu dua günlerini bıraktım. Fakat ara ara dertlerinden bahseden kardeşlerimizi unutmuyor, dualar etmeye çalışıyoruz. Bunu sadece ben değil, buradaki pek çok kardeşimiz yapıyor.

Bizler Müslümanız inşaAllah. Dupduru, bozulmamış bir İslam her zaman taptaze duruyor önümüzde. Ben Rasulullah Aleyhisselatu vesselam’ın bize öğrettiği İslam’ın izini sürmeye çalışıyorum.  Okuduğum sahih Hadis-i şerifler, Ayet-i kerimeler zihnimi daha da berraklaştırıyor. Bu kaynakları okuduğumuzda asla kafamızda soru işaretleri kalmıyor.

“Müminler ancak, Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allah’ın âyetleri okunduğunda imanlarını artıran ve yalnız Rablerine dayanıp güvenen kimselerdir.” (Enfal suresi:2. Ayet)

Bizim birbirimize dua  etmemiz sadece kardeşliğimizi, diğer gamlılığımızı güçlendirir.  Allah katında kimin duası daha makbuldur, kim kimden daha değerlidir bunu bilemeyiz. Allah’tan isterken falanı filanı araya koyamayız. Sadece belli insanlara “Allah Dostu” deyip, onları özel bir makama oturtamayız. Müminler Allah’ın dostlarıdır. Allah da Mümin’lerin Dostudur. Son an çok önemlidir. Rabbim son nefesimizde imandan ayırmasın. Kaybedenlerden eylemesin.

Allah dostu kimdir? İlerde bunu daha ayrıntılı konuşalım istiyorum.

***********************

İnsanların birbirlerinden kaçtıkları, başkasının derdini dinlemeyi külfet olarak gördükleri, çıkar amaçlı ilişkilerin topluma kök saldığı bir zamanda Mümin kullarını böyle bir sayfada buluşturan Rabbime hamd olsun.  Burada kim bir derdini anlatsa, diğer pek çok kardeşimiz dua ediyor. Bir kaç gün haber gelmese merak ediyor. “Bu gece aklıma geldi”, “Bu sabah onu hatırladım dua ettim” diyor. Bu manzaralar gerçekten beni çok duygulandırıyor.

Yine dua bekleyen kardeşlerimiz vardı. Onları es geçemedim.  Dualarımızda onlara da yer verelim, bir kez olsun hatırlayalım, temiz ağızlarla kardeşlerimize dualar edelim inşaAllah.

Uzun zamandır izleyicimiz olan Kadriye Hanım’ın kızı Elif’in (18 yaşında sanırım) bir rahatsızlığı varmış. Annesi, Elif’in sıkıntısını şöyle anlatmış:

“Kuzum Elif’ime şubat aylarında noduller guatr teşhisi konmuştu ilaç tedavisi devam ediyordu kasım ayından beri 9 eylül hastanesinde tahlilleri yapıyordu en son yapılan biyopside şüpheli nodulle tam tanı konulamadığı için ameliyat ile parca alınıp hemen pataloji tanı konulacak  iyi çıkarsa sol lob temizlenecek kötü huylu olursa tiroid tamamı alınacak 1 -2 hafta içinde hastanede boş yatak olduğunda aranılacak. Hep dua ediyorum Rabbim Şafi adına bizi ve sifa bekleyen herkesi doğru doktor doğru tedavi ile karşılaştırsın. Elif’im ve şifa bekleyen tum hastalarımıza dua edelim. Allah razı olsun Rabbimizin imtihanından tevekkül sabır ile çıkmayı nasip etsin.”

İkinci kardeşimiz Ece, O’da 6 yaşındaki oğlunun sıkıntısını şöyle dile getirmişti.

“2006 dogumlu bır oglum var rabbımın emanetı uzun zamandır ellerınde tıtremeler omuzunda kasılmalar oluyordu bır sure dr.a gıttık esansıyel tremor teshısı konuldu ılac kullandık daha sonra kendımız ılac kullanmak ıstemedık tedavıyı bıraktık 6 ay olmustur fakat son gunlerde benı uzen bır durumla karsı karsıyayız yavrum farkında olmadan basını omuzuna kadar egıyor boynu tarıf edemeyecegım bır sekıl alıyor kasılıyor
anlayacagın caresızım ablaa ne yapacagımı bılmıyorum Rabbım beterınden korusun cok korkuyorum.”

Dua ederken bu kardeşlerimiz aklımıza düşerse unutmayalım onları. Bir cümleyle de olsa hatırlayalım. Şafii Rabbimiz bu yavrularımıza ve şifa bekleyen tüm kardeşlerimizin yardımcıları olsun.

NOT: Dua etmemizden rahatsız olanlar, lütfen bu yazıları okumasın. Kimse kimseyi bunun için zorlamıyor. Bizler İnnemel mû’minûne ihvetun! “Müminler ancak kardeştir…”(Hucurat:10) ayeti kerimesinin muhatapları olarak, buna uygun tavır takınmaya çalışıyoruz inşaAllah. Rabbimiz Bizleri, sadece nefsi için yaşayan, başkasının derdini umursamayan, kendisi için istediğini Mümin kardeşi için de istemeyen kişilerden eylemesin. (Amin)

“Bir kimse kendisi için sevip istediği bir iyiliği kardeşi (arkadaşı) için de sevip istemedikçe mümin olamaz .” (Buhari, İman, 7; Müslim, İman, 71)

Cahide

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Yurt disinda yasiyorum… iki tane kucuk oglum var. Okulda her ne kadar ayrimci olmadiklarini savunsalarda ogretmenleri tarafindan ayrimciliga maruz birakiliyorlar. Daha onceden ogretmenleri birinci oglumla ugrasirlarken simdi sinif ogretmeni ikinci ogluma kafayi takmis durumda… cocugum iki ay sonra dort yasina giricek ama her nedense ondan buyuk bir olgunluk herseyi basarabilme becerisini istiyorlar. Onlarin dusundukleri gibi davranmazsa bir cocuk “engelli” gozu ile degerlendiriyorlar.. her gun dua ediyorum, Allah’im bu insanlardan cocuklarimi korusun diye.. bir anne olarak cok caresiz hissediyorum kendimi. siz musluman kardeslerimin de dualarina cok ihtiyacim var… Allah hepinizdem razi olsun

  1. Nesrin hanım Rabbim yardımcınız olsun âmiin :((Rabbim kötülere fırsat vermesin âmiin.İnna lillahi ve inna ileyhi raciun ayetlerini sık okuyun İnşaAllah. Ayetel Kürsi,Felak Nas sureleri,Yunus a.s duasını çok okuyun.La havle vela guvvete illa billahil aliyyil azim çekin bol bol.
   Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
   (Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]
   (“Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka”
   duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.)[Müslim]
   (Hasbiyallahü ve ni’mel vekil sözü her korku için bir emniyettir.)[Deylemi]

   1. Allah razi olsun sizden Belgin hanim. bu ayetleri de Allah’in izni ile okumaya devam edicem

    1. Âmiin ecmain Nesrin hanım.İnşaAllah kardeşim ihmal etmeyin duaları
     Rabbim korktuklarınızdan emin eylesin âmiiin.
     (7 Kere) حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ 
     Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm
     Anlamı: Allah bana yeter. O’ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O’na güvenip dayanırım. O yüce Arş’ın sahibidir.” (Tevbe 129)
     Rasulullah (sav) Tevbe Suresinin 129. ayeti için şöyle buyurdu: “Kim bunu sabahladığı ve akşamladığı zaman yedi kere söylerse, onu üzen dünya ve ahiret işlerine Allah kafidir.” (Ebu Davud (4/321)
     Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim bunları (İhlas, Felak ve Nas) sabahladığı ve akşamladığı zaman üç kere okursa her şeye karşı onu korur.” (Ebu Davud, Tirmizi)

     1. Cok tesekkur ederim sureleri okumaya basladim.kendimi su anda daha huzurlu hissediyorum insallah yavrularim yakin zamanda etkisini gorecek. Allah butun yardima muhtac olanlarin yar ve yardimcisi olsun. Allah’im bizi yolumuzdan dinimizden ayirmasin insallah. Hayirli Cumalar

      1. Rica ederim,İnşaAllah kardeşim.Senin de Cuman mubarek olsun 🌹

 2. allah herkezin duasını kabu etsin sadece kötü insanlarınkini etmesin amin

 3. Slelamun aleykum cahide ablacigim hollandadan kucak dolusu sizi bir yemek bologunda gordumy yazilarin beni cok etkilendim sizi tebrik ediyorum emegine saglik ben dogulu bir evli bayanim iki oglum var yasim 40 ben ben cok istiyorum sizinle goruseyim ama co says:

  Seni tanidigim icin cok sansliyim ben sizi cok gec tanidim cek olsun amma guc olmadin . Filiz

 4. ELİMDE DELİLİM OLMASINA RAĞMEN İFTİRAYA UĞRADIM 6 SENEDIR ARDI ARKASI KESİLMİYOR ALLAH’A SIĞINDIM ONUN HİKMETİNDEN SUAL OLUNMAZ BİLİYORUM VE DERT VERDİYSE DERMANINIDA VERİR ELBET HER ŞERDEN Bİ HAYIR ÇIKAR ALLAHIN İZNİYNE BEN ALNIMIN AKIYLA KURTULCAM.SÜREKLİ DUA EDİYORUM SİZDE LÜTFEN DUALARINIZI EKSİK ETMEYİN. KÖTÜLERİN, ZALİMLERİN, ŞEYTANIN ŞERRİNDEN ALLAH HEPİMİZİ KORUSUN, ALLAH HEPİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.AMİN…
  ALLAH RIZASI İÇİN SİZDEN Bİ DUA İSTİYORUM..

  1. Mehtapabla says:

   Nilay kardesim Allah yardimciniz olsun ve hayirli aydinlik kapilar acsin.Kötü niyetli kisilerden Allah hepimizi korusun .Amin.

 5. Canım ablacım blogunu tanıdığımdan beri geçmişe dönük tüm konularını okumaya gayret ediyorum.Dua müminin en büyük umudu ve çıkar yoludur.Biz gıyabında tanımadığımız insnaların sağlığı sıhhati için dua ederken yine tanımadığımı kötü huylu insnalar için hidayet dilenen yanınada kendimiz üstümn görmeden koyan insanlarız.İnşallah Rabbim hem bizlere hemde hidayetten çıkmış olan herkeslere hidayet verir takva sahibi olmayı nasip eder.Seni çok seviyor ve her daim yanınd aolmaya gayret ediyoruz.Gittiğin bu yolda Rabbim seni utandırmasın çok daha fazla mümin kardelerle yolunda ilerlemek nasip etsin.Ayağına taş değmesin buda anneimin senin için duası ablacım.

 6. yüce Rabbim bu iki çocuğumuza ve dua bekleyen tüm genç yaşlı çocuk hastalarımıza şifa versin..
  O herşeyi gören bilendir.
  yazınızı okuyunca içim burkuldu..
  evlat sahibi olabilmek çok güzel bir duygudur eminim.ben daha yaşayamadım bu duyguyu ama..:(
  ama sanırım onların hastalıkları daha çok yıkıyor hırpalıyor anne babaları..
  Allah şafii isminin yüzü suyu hürmetine şifa versin yavrucuklarımıza..

 7. rabbim iki cocugumuzada acil sifa versin

 8. Çok sevdiğim bir cümle vardır yeri gelmişken söylemek istedim..
  ”Dua’ya inanmak için acıları beklemeyin..”
  Ne yazık ki insanlar artık hep böyle.. Sefa içindeyken,keyfi yerindeyken sanki duaya ihtiyacı yokmus gibi davranıyor.. Ne acı..

 9. Benimde duaya ihtiyacim var oncelikle Allah yolunda dogru bir insan olmaya sonrada cuma gunku ehliyet sinavima,lutfen dualarinizi esirgemeyin,İnsallah gecerim ehliyet sinavini:( Allahim sen bana yardimci ol,hepinizin duasini bekliyorummm:)))

 10. gülay c. says:

  hadi ya okadarda yazmıştım:(

  1. Gülaycığım gönderililmiş postaların içine bak. Mailini orada duruyordur. Yeniden gönderebilirsin

 11. :(ALLAHhayırlı insanlarla karşılaştıın hayırsız insanlarla uğraşmak zor Allahım tolganın ahlakını güzelleştir kötü arkadaşlarından uzak eyle…

  1. ayy gülay kardeşimdiyeyim cok saol tolga için duana aminnnnnnnnn diyorummm allah razı olsun senden amin diyenlerdende

 12. o zaman gülay c.olsun(soyadımın ilk harfi)

  1. Tamam öyle olsun Gülaycığım.

   1. gülay c. says:

    sabah mail atmıştım ulaştımı acaba elinize…

    1. Hayır gelmedi sanırım gülay

 13. çoçuk var kucağımda yalnış yazmışm 🙂

  Allah a emanet olun

 14. Cahide hanım uzun zamandır sizi severek takip ediyorum. videonun çoğunu izledim. tamamını izlemek için eşimi bekliyorum. çok şükür o kitapları okumayı uzun zaman önce bıraktım. bana da bir kolye vermişlerdi adı kıtmir. ashabı kefh in isimleri ve nazar ayeti yazıyormuş.cevşenle ilgili bölümü izyince çıkardım boynumdan. ……………………
  birbirimizi tanımıyoruz amam ben sizi çok seviyorum. Allah a emanet olun

 15. Canim meyve veren agaci taslarlar. Tokadan baska bir sey takma kafana bosverr kendini bilmezleri. Rabbim biliyor ya kim ne istiyor. Ne icin ugrasiyor. Allah hayirli insanlarla karsilastirsin insallah. Kadriye hn. Kizi, Ece hn. Oglu, insallah cabuk iyilesir iyi haberlerini alirlar. Yigenim Arda icinde dua istiyorum. Buradaki arkadaslarin isimlerini sayamadigim hepsinin kederlerini giderip hayirli dualarini makbul etsin Rabbim. Zerdalinin kizi, Malik, Yunus, Ahmet, jibek hep aklimdan geciyor Dertlilere deva, hastalara sifa, tummm bebek isteyenlere bebek , hayirli es isteyenlere eş nasip etsin Allah im. Cahidem sevgiler sana da.

  1. amin nesrin kardeşim duygulandım valla birbirimizi tanıdaman dua etmemize rabbim kabul eylesin bende bi tavsiye yasin okuyalım olmazı duaya ihtiyac olan kardeşlerimize isimleriyle rabbim dua edenlerden ayırmasın amin

 16. Yazı ip gibi uzadığı için buraya yazıyorum okumada zorluk olmasın diye..
  Herhangibiri nickli abla..evet bana bunu anlatan kardeş çorbalara ekmeklere büyük ihtimal büyü sihir yapılıyor dedi..bi tanıdığının içine böyle cin girmiş..rukye yapan bir tanıdığı varmış cin dile gelmiş. Menzilden geldiğini söylemiş..Elhamdülillah doğruyu gösterdi Rabbim yoksa halim ne olurdu düşünmek bile ürkütmeye yetiyor..Hidayet Allah’tan O dilemezse olmaz..bunlar kabulümdür..büyüyü bozmak için Hak yoldan ayrılmayı düşünmüyorum bu yüzden sizlere sormayı daha uygun gördüm..bi yerde bunu işin ehli olanlar yapmalı diye okumuştum ama siz söylüyorsanız yarından itibaren yapmaya başlayacağım inşaAllah..linkleri bekliyorum abla sonra vereceksin heralde..Allah senden razı olsun Rabbim derdini sıkıntını tez zamanda gİdersin evine yuvana huzur versin 🙂

  Muvahhide abla ilk başlardaki korku daha doğrusu vesvese yok..yine de aklıma gelince Amenerrasülü,Haşr suresinin son 3 ayeti,ayetül kürsi aklıma ne gelirse okuyorum..Abla bana başka biri mesaj attı bi soru sormuştum dün..evde böyle huzursuzluk var diye..sağolsun bunları o anlattı bana..karanlık adam nickli kişiye de sorayım inşaAllah..sirkeyi de aklıma yazdım..ablama diyeyim de o da yapsın bari..o benden daha çok görüyordu böyle şeyleri..Allah’a çok güveniyorum tamamen O’na sığındım..zaten Allah istemeden bana zarar veremezler..Tam teslim oldum abla..ufacık bir şüphe acaba diyebileceğim hiçbirşey kalmadı şükürler olsun..Rabbim’in izni sizlerin vesilesiyle :* 🙂

  1. Benim bildiğim de, Herhangibiri kardeşimizin söylediği gibi, bu tür konuların üzerine gitmemek, fazla dillendirmemek, büyütmemek lazım. Felak, Nas, Ayetel Kursi okunursa inşaAllah hiç bir şerlinin şerri dokunamaz bize. Buna inandın mı, inanıyorum ki musallat olanlarda ümidini kesip bizden uzaklaşırlar. Rabbimiz tüm şerlilerin şerrinden cümlemizi muhafaza buyursun…

   1. Ama ayet ya ondan bişey olmaz diye düşünmüştüm..ha birde öyle korkuyorum ne yapıcam falan demiyorum yanlış anlaşılmasın..vesvese gelince ayetel kürsi okuyorum rahatlıyorum hemen ve zaten aklıma gelince umursamıyorum bile..zaten sık sık vesvese gelmiyor daha..Allah’a sığındım ben..en güvenli yere…sadece evdeki boğucu ortam için yapmak istedim ama o da doğru değilse yapmam…çünkü eve gelenler herkes değil ama rahatsız olanlar var..bu yüzden öyle düşündüm şahsım için değildi..siz öyle söyleyince şüpheye düştümm..neyse şüpheye girdiği için vazgeçtim abla

 17. Van'dan Lütfiye says:

  S.a.cahide hanım
  Uzun süredir takipçinizim,Allah razı olsun.şu anda hasta yatağımda tabletten yazıyorum size.ağır bir bel ameliyatı geçirdim ,kayma ve fıtık ameliyatı oldum .Hastanın duasının kabul edildiğini biliyorum ve aklıma gelen herkese dua etmeye çalışıyorum.sitedeki arkadaşlarda dua ediyorum inş.Sizlerden ricam beni de dualarınıza dahil etmeniz.hepinizden Allah razı olsun .Sağlık en büyük nimetimi,bunu ancak hastalanınca anlıyor insan .rabbim daha beterlerinden korusun .Rabbim herdaim şükreden kullarından etsin.amin.
  Selamlar

  1. Rabbim acil şifalar versin kardeşim. Eskisinden daha sağlıklı olursun inşaAllah. Allah’a emanet ol

 18. Ehlisunnazeyneb says:

  Sizi Allah icin seviyorum,boyle ayriayri yazmamin Sebebi bebek kucagimda ayaklarini harekket ettirmesinden. Aha Bagiriyor,:) eyvah

  1. :):)

 19. Ehlisunnazeyneb says:

  Amin,soylediginiz ayetler ve Hadisler karsisinda cahide ve herhengibiri abla kastim,hayran oluyorum.masallah size

 20. seher.. says:

  ablam dün gece rüyamda seni gördüm..misafirimdin..seni hiç görmedim çok büyük bi ihtimalle de hiç görmeyeceğim ama hayatımda devrimlere sebep oldun ve galiba o yüzden seni çok seviyorum..sabahtan beri aklımdan çıkmıyorsun iyisin dimi?,Allah hep yanında hep yardımcın olsun…..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: