Doğal Güneş Kremi

Başparmak Çıkıntısı (Halluks valgus)

Vaktiniz hayr olsun canlar. Değerli kardeşlerimizden Kınalıkız’ın bir sorusu vardı. Ayağında ki bir rahatsızlık hakkında sizlerden fikir almak istemişti. Doktorlar ameliyat demişler ama riskli bir ameliyat olduğu için çok çekiniyor. Babamda da aynı sorun olunca yeni bir konu olarak konuşalım istedim.

Bu sıkıntıyı aranızda yaşayanlar var mı? Ameliyat olan veya farklı tedaviler uygulayanlar var mı? Şahit olduklarınızdan bahsederseniz, aynı sıkıntıyı yaşayan kardeşlerimize de bir fikir olacaktır.

Halluks valgus nedir?

Halluks valgus (bunyon) ayak başparmağının vücut dikey ekseninin dış tarafına doğru (küçük parmaklara doğru) eğilmesi sonucu şekil bozukluğu ve buna bağlı ağrı şikayeti oluşturan bir ayak ön kısım hastalığıdır. Ayak başparmağını en sık görülen rahatsızlığıdır. Çocuk yaşlardan itibaren görülebilir. Toplumlarda görülme sıklığı %2- 4 arası değişmektedir. Sadece başparmağın tarak kemiği ile yaptığı eklemi değil zaman içinde diğer parmakları da ilgilendiren şikâyetler hastalığa katılabilir. (Nasır, diğer küçük parmaklarda çarpılma, ağrı, tarak kemiği stres kırıkları vs. ) Hastalığın seyri içinde birden fazla kemik, eklem, kas, tendon, eklem zarı gibi dokular tutulabilir. Çoğunlukla 1. ve 2. tarak kemikleri arası açının artması hastalığa eşlik eder. Genel bir kural olarak hastalığın ciddiyeti seçilecek tedaviye yön verir.

Hastalığın ortaya çıkış sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ailevi (genetik, kalıtımsal) olabilmektedir. Özelikle genç yaşlarda başlayanlarda genetik geçiş gözlenmektedir. Rahatsızlığın ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde uygun olmayan (fizyolojik olmayan, sivri ve dar burunlu, topuklu) ayakkabı tercihleri etkili olabilmektedir. Bayanlarda daha sık görülmektedir. Ayağın yere düzgün basmasını engelleyecek olan anatomik ve yapısal ayak sorunları, bazı kas ve sinir sistemi rahatsızlıkları sonucu olarak da bu rahatsızlık görülebilmektedir.
Halluks valgus nasıl tedavi edilir?

Hastalık ortaya çıktıktan sonra şekil bozukluğunu dışarıdan kullanılan parmak arası makara, gece ateli gibi cihazlar ile düzeltmek mümkün değildir. Oluşan ağrı ve şekil bozukluğunun ciddiyetine göre cerrahi planlama yapılır.

Tedavinin ana amacı hastanın başlıca ağrı şikâyetini ortadan kaldırmak ve ayakkabı giymedeki sorunları azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Önceden de bahsettiğimiz gibi cerrahi olmayan tedaviler hastalığın ilerlemesini durdurmamaktadır. Günümüze kadar 100’den fazla cerrahi tedavi seçeneği ortaya çıkmıştır. Genel bir kural olarak hastalığın ciddiyeti seçilecek tedaviye yön verir. Seçilebilecek diğer cerrahi yöntem alternatifleri kemik düzeltme(tarak kemiği çeşitli seviyelerden ve/veya başparmak kemiği), kemik ve yumuşak doku beraber düzeltme, eklem dondurma ameliyatları, başparmağın ilk kemiğinin başlangıç kısmının (tabanının) kesilip çıkarılmasıdır.

Hastalığın evresi uygulanan tedavinin sonuçlarını doğrudan etkilemektedir. Hangi evrede hangi tedavinin seçileceğine hastanın yaşına, beklentilerine, şikayetlerine ve klinik olarak hastalığın evresine bakılarak karar verilir. Hastalığın erken evrelerinde yumuşak doku düzeltmeleri oldukça başarılı olmakla beraber 1. ve 2. tarak kemikleri arasındaki açı yüksek olan hastalarda şekil bozukluğunu tekrarlama olasılığı artar. Seçilen ameliyat tekniğine göre değişmekle birlikte ameliyat sonrası ilk 3 ay ayakta şişlikler olabilir ve bu şişlikler nedeniyle ayakkabı giyme sorunları yaşanabilir. Ameliyat sonrası erken dönemde 1.parmağa hareket başlanmazsa eklem sertliği meydana gelebilir.

Halluks valgus rahatsızlığında hastaya uygun seçilen cerrahi yöntemler sonucunda beklenen tatminkar sonuç oranı %81- 96 arasındadır.

Cerrahi tedavi sonrası ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Günümüzde uygulanan her tedavi yönteminde (cerrahi veya cerrahi olmayan) olduğu gibi bu yöntemin de hastaya getirebileceği bazı avantajlar ve tedaviye özel bir takım riskleri bulunur. Halluks valgus hastalığında yapılacak her cerrahi işlem sonrası şekil bozukluğunun tekrar oluşma riski vardır ancak bu çok düşük bir risktir. Genç yaşlarda olunan ameliyatlar sonrası bu risk artmaktadır. Herhangi bir ameliyattan sonra ameliyattan daha önce var olmayan birtakım ağrı şikayetleri ortaya çıkabilir. Ayak başparmağı iç tarafının duyusunda azalma ve sinir yaralanmasına bağlı duyu bozuklukları ve ağrı oluşabilir.

Ameliyat sonrası nadir de olsa görülebilecek komplikasyonlar:
Uzun dönemde şekil bozukluğu tekrarlayabilir,
Şekil bozukluğu devam edebilir, artabilir,
Başparmakta hareket kaybı, ayakta aylar süren şişlik, aşırı düzelme, kanama, iltihaplanma,
Sinir sıkışmasına bağlı şikâyetler olabilir.
Bazı tekniklerde metal implant kullanım zorunluluğu ve gerekirse implantın çıkarılması,
Geç kaynama, kaynamama, iltihaplanma, olasılıkları,
Ayakta uzun süren ödem, diğer tarak kemiklerinde ağrı, açısal deformiteyi aşırı veya gereğinden az düzeltme, sinir yaralanması,
Tarak kemiği kırıkları, 1.ayak tarak kemiğinin baş kısmının canlılığını yitirmesi,
Eklem kıkırdağında hasarlanma.
Kemik erimesi olan hastalarda komplikasyon oranları artmaktadır.

Hastalığın ilerlemesini durduracak cerrahi dışı bir yöntem yoktur. Hastalık ilerledikçe uygulanacak tedaviler daha karmaşık hale gelir ve başarı şansları düşer. Ancak hastalığın hangi kriterler göre ve ne hızda ilerlediği bilinmemektedir.
Halluks valgusta ameliyat sonrası dönem nasıldır?

Hastanın ayağının iç tarafına yük verebilmesi için genelde 2-4 hafta bir süre gerekir. Ameliyat sonrası genelde alçılama gerekmez. İlk 4 hafta 10 günde bir değişen bandajlama yapılabilir. Ameliyat sonrası şişliklerinin düzelmesi için gerekli süre hastadan hastaya değişmekle birlikte 2-3 aydır.

Ameliyat sonrası ilk 48- 72 saat ayakta şişlik gelişimini azaltmak için ayağın kalp seviyesi üstünde istirahat ettirilmesi gerekmektedir. Sonrasında özel ayakkabı ile yük vermeye başlanır. Ayağın iç tarafına yük verebilmek için genelde 2- 4 hafta gerekir. Ameliyat sonrası cerrahın tercihine göre elastik sargı, alçı, özel cerrahi ayakkabı kullanılabilir. 1. haftada başparmak egzersizlerine aksi söylenmediği takdirde başlanmalıdır. Ameliyat sonrası 10- 14 gün içinde dikişler alınabilir. Hastalar tolere edebildiği ölçüde topuğuna ve ayağının dış tarafına basabilir. Cerrahın öngördüğü süre boyunca yere tam yük verilmemelidir. Ameliyattan sonra cerrahın öngördüğü süre boyunca (genelde 6 hafta) 1. ve 2. parmaklar arası cihaz kullanımı gereklidir. 1.parmağın dondurulması veya başka eklemlerin dondurulması gereken nadir uygulanan ameliyat tekniklerinde ise rehabilitasyon ve nekahat dönemi farklıdır.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ayaqabima cox genislendirdu su

 2. Nişanlımda da aynı problem vardı.Askere gittiğinde sorun büyümüştü ve orda ameliyat olmuştu.çok şükür şimdi problem kalmadı..

 3. Selamün aleyküm ! Dün uzun yazamadım müsait olamadığımdan. Bende uzun süredir sizi takip ediyorum Cahide hanım. Allah razı olsun hizmetlerinizden öncelikle bunu söylemek isterim. Sayfanızı tevafuk eseri gördüm ve o günden beri takıldım 🙂 Tarifleriniz çok güzel. Esra arkadaşın yorumuyla diğer arkadaşların yorumlarını karşılaştırınca kafam iyice karıştı :S ne yapacağımı bilemiyorum ayak kemiği konusunda 🙁

  1. kınalkız says:

   Sanırım esra hanımın problemi ilerlemiş bir durum ki,vida eklenmiş.Benim bahsettiğim yumuşak doku ameliyatı.

   1. S. A. Kınalkız Hanım ! Nerde yaşıyorsunuz ? Bide hangi doktora gittiğinizi sorabilir miyim ?Allah razı olsun.

 4. Saliha kardeşim kalbin ferah olsun benimde benzer şey oldu 3.ü oğlumda 5 hafta hamile olduğum anlaşılamadı dr. lar tarafından hamile olduğumu anlayınca testler istediler hepsini sırayla yaptırdım bu arada çocu 4,5 aylık oldu ve bana aldırmamı önerdiler gelişim bozukluğu olabilir diye ha araştırma sebebi ilk haftalarda çeşitli anti depresanlar kullanmamdı fakat Allahıma sığınıp onun verdiği herşeye amenna dedim sonunda çok sağlıklı en önemlide çok akıllı oğlumoldu şimdi 8 de seneye hafızlık yapmak istiyor teyzesi İnşallah sizinde sağlıklı ,akıllı hayırlı bir evladınız olur Rabbim yar ve yardımcımız olsun bende duanızı istiyorum tüm arkadaşlardan işim için inşallah hakkımda hayırlı olur gassalım ve ara verildi çağrılmayı bekliyorum selamlar.

 5. SELAMÜN ALEYKÜM Cahide hanımcım bende sessiz takipçilerindenim hastalık hakkında yazıyı görünce bende paylaşayım dedim 2 yıl önce ameliyat oldum iki ayağımdan birden hem içine vida koydular hem bir ucu dışarıda kıvrık uzun tel vardı 15 gün sonra teli 1 ay da dikişlri 7 ay sonrada içindeki vidayı yarıya kadar açıp lokal olarak aldılar çok çektim uzun süre basamadım yan ve topuklara basarak yürüdüm hala çok uzun ayakkabı içinde kalamıyor şişiyor bazen pişman olduğum oldu evet çıkıntılar gitti o ağrı yok fakat yeri çok ağrıyor şişiyor rahat hareket edemiyorum hep kollamak zorundayım ve hareketlerim kısıtlandığından 15 kilo aldım çevremdekilerine ameliyat olmamalarını tavsiye ediyorum Rabbim hastalığı olan herkese Şafi isminden şifalar versin içindede bizlere İnşallah

  1. Ve aleykum selam Esracığım, Rabbim acılarını dindirsin, eski sağlığına kavuştursun.(Amin)

 6. Aynı rahatsızlık ve aynı kafa karışıklı bende de var maalesef. Ne yapacağımı bilemiyorum Kınalıkz arkadaşımız gibi. Siz hangi şehirdensiniz Kınalıkız ? Rabbim hepimize şifa versin…

 7. nurten demirci says:

  bu ağrıları bilirim sanırım birde büyük ayakkabı giyenlerde çoğunlukla oluşuyor ilerlerse tedavi görmem gerekebilir

 8. Eşimin halasının ayağıda böyle bir keresinde dikkatimi çekmişti.Bende sordum hala senin ayağın doğuştan mı yoksa sonradan mı böyle oldu demiştim.O da benim ayağım ben kendimi bildim bileli hep böyle demişti.Yaşlı olduğu için ameliyat olmak istemiyor.Demek bu sorun bir çok kişide varmış.Olanlarada Rabbim şifalar versin.Ablacım yan tarafta doğrayıcının reklamını gördüm almak istiyorum internet üzerinden değilde telefonla ulaşabilirmiyim acaba bir bilgin var mı?Yada sen aldınmı kullanıyormusun?Gerçekten göründüğü gibi kullanışlımı?Özellikle soğan doğrarken döktüğüm gözyaşının addi hesabı yok.Yani bu ürün çok işime yarayabilir.Şimdiden Allah razı olsun canım..

  1. Ben kullanmadım canım. O sadece firmanın hazırladığı reklam görseli. Reklamlarında falan çok kullanışlıymış gibi duruyor ama kullanmadan bir şey diyemem

 9. cahide hanım size özel nasıl ulaşablirim…

  1. cahidesultann@gmail.com adresime yazabilirsin Gülay

   1. Cahide teyze ben Arzu’nun kızıyım.Fotoğraf nasıl gönderebiliriz defalarca denedim ama bir türlü başaramadım.Bana yardımcı olurmusunuz?

    1. Canım benim, güzel yavrum, gmail’e girince önce yanda e posta yaz kısmı var oraya tıkla. Kime yazan yere benim adresimi, konu yazan kısma konu başlığını, alttaki büyük boşluğa da yazını yaz. Konu yazan yerin hemen altında dosya ekle kısmı var oraya tıkla, göndermek istediğin resmi bilgisayarından bul. Aç de ve yükle. Son olarak göndere tıklayıp bana yolla 🙂

     1. Cahide Teyzecim çok teşekkür ederim. 🙂

  2. sa Gulay teli aldinmi can.bekliyommmmmm.

   saliha kardesim ALLAH saglik sihhat versin ins bebisini saglicakla alirsin kucagina..ben 40 yasinda hamile kaldim yaklasik 15 haftalikken kaybettim dusuk oldu.elhamdullillah.simdi iyiyim iki hafta oldu.hamileligi hesaplarken hep iki hafta once veya sonra diye takriben hesapliyorlar buda aklinda olsun saglikla bebgini buyutursun ins.hele onu emzirmek nekadar guzell ben onu cokk ozlemistim .ALLAHa emanet olun ins.londradan hatice

   1. Geçmiş olsun kardeşim. 🙁

 10. Yorum yazan yazmak isteyip te yazamayan tüm dostlardan Allah razı olsun. Dualarınızdan eksik etmeyin ne olur. Dünya dua üzerine kurulu. Ben de şu an dualarla moralimi düzgün tutuyorum.Allah hepinizden razı olsun. Yaşayacak bir şeylerimiz varsa buna kimse engel olamaz. Herşeyi rabbim bilir. Belki bu sıkıntılar da benim imtihanım. Allah hiçkimseyi zorda darda sıkıntıda bırakmasın.

  1. kınalıkız says:

   Kalpleri evirip çeviren Allah’ım…Müslüman kardeşlerimin sıkıntılarını da güzelliklere çevir Ya Rabbim…

   1. Rabbim sizede hayırlı ,işinin ehli bir hekim nasib etsin KINALIKUZU kardeşim….Sonra da o sağlıklı ayaklarla en kısa zamanda Kabeye gidersiniz. İnşallah…

    1. İnşaAllah! bende bende…:(

     1. İnşaAllah ! kardeşiiim, eşinle ,çocuklarınla, sevdiklerinle ,sağlıkla , afiyetle en hayırlı ve en güzel şekilde ,en kısa zamanda gidersin .İNŞALLAH …

    2. kınalıkız says:

     Allah razı olsun bu ne güzel dua böyle…Rabbim isteyen herkese nasip etsin…Cahidem sana da…Beraber inşallah..Belki de yazılmış bir yazıdır ne dersin ha?Kabede buluşuyormuşuz…Ne muhteşem olurdu değilmi?

  2. Bütün dualarım sizinle ,minik kızım da bütün duaları bilir.bu gece uyurken ettiği duaları bağışlarken sizi de unutmayacağız.Rabbimin duası kabul gören kullardan eylesin inşallah.

 11. Söylenen her türlü aletler ağrıyı hafifletmeye yarayan şeyler.Sorunu halleden değil.Bizzat kendim yaşadım bu sıkıntıyı.hem de bu tür bir hatalık olduğunu bilmeden.15 yıl kadar uğraştım o ağrıyla.tesadüfen öğrendim.Parmak arası makara da kullandım gece ayağa geçirilen aleti de kullandım.hiçbir faydasını görmedim.Üstelik benim ayağımda çok fazla çıkıntı yoktu. şiddetli ağrı yapıyordu ayakkabının içinde çok kalınca .Ağrısı aynı arı sokması gibi aniden şiddetli bir biçimde yanma ve sancı.tek çözüm cerrahi müdahale.Diğerleri ağrıyı azaltmaya yarayan şeyler.Gidilen doktorun prof.olması şart değil.kendi alanında iyi bir ortopedici olsun yeterli.ameliyatı basit iyileşme süreci uzun.Çünkü kemiği yontuyorlar araya da tekrar olmasın diye tampon koyuyorlar.kemiğin iyileşme süreci uzun sürüyor.Korkulacak hiçbir şey yok.Ameliyattan sonra ne diye çekmişim bu kadar ağrıyı, daha önce olsaymışım diyor insan. Ben bu arada panik atak hastasıyım ve ben öneriyorum. Ayrıca benim de sizlerin desteğinize dualarınıza ihtiyacım var. Cahide Hanım size özel olarak yazmak istedim ama bilgisayarım Kurum olduğu için özel mesaj sayfalarını açmıyor. ben 37 yaşında 5 aylık hamileyim.Allahın bir lütfu olarak beklemediğim bir anda oldu.3 aylıkken ikili test yaptırdım ( ne yaptırdığımı bilmeden.çüankü doktorum bu konuda hiçbirşey söylememişti.muayene oldum çıkışta kan ver dedi kan verdim 1 hafta sonra beni aradı ve durumu söyledi.diğer çocuklarım 15 ve 8 yaşında onlar zamanındra böyle testler yoktu o yüzden hiç duymamıştım böyle şeyler.) doktorum %50 down sendromlu bebeğin olacak dedi.Ayrıca 3 doktora daha gittim. En son Perinatoloji prof.’una gittim. O da %50 değil %20 gibi dedi.Kalbinde delik var kemik boyu 1 hafta geriden geliyor buna dayanarak %20 dedi. Daha sonra şu anki doktoruma gittiğimde kalbinde delik falan yok.Prof. senden sıvı almak için böyle bir şey söylemiş olabilir dedi.En son bir ay önce gittim herşey normal ancak 17 haftalık olması gerekirken 16 haftalık çıktı ultrasonda.bu da bir göstergedir dedi.haftaya detaylı ultrasona gireceğim o zaman %90 ne olduğu belli olur dedi.tarama testindeki ense kalınlığı 2,5 mm.sürekli dua ediyorum.kafam çok karışık.sizden de dua bekliyorum.

  1. Lütfen kardeşim kalbini ferah tut. Bu şekilde kaç kişiye rastladım hatırlamıyorum ama down sendromlu dedikleri çocuklar hep sağlam doğdu. Ben bu testleri hiç yaptırmadım. Moralimi bozmak istemedim. Hamileyken komşuma da çocuğun ensesi kalın falan dediler. Nur topu gibi bir evladı oldu şükür. Allah’a tevekkül et. Rabbim yardımcın olsun, hayırlı, sağlıklı bir evlat bahşetsin…

   1. Cahide hanım bilsem yaptırırmıydım.Elhamdülillah inanan insanlarız.sizinle ne zamandan beri yazışmak istiyordum bunlar bahane oldu.Sağlam doğduktan sonra başına birşeyler gelmeyeceğini garanti edebilir miyiz.her şey allahtan.Doktorlara göre bu tarz bebekler doğmamalı.ancak kendi kusurlarından kaynaklanan doğum anında beyni oksijensiz kalan dünya kalan yatalak insan var onlar bunları düşünmüyor.Bana amniyosentez önerdiler ben yaptırmadım.Allah bana böyle bir çocuk verecekse hiç bir güç bunu engelleyemez.Çok şükür bunun bilincindeyim.Sadece insan evlat olunca tedirgin oluyor.İnşaallah rabbim sağlıklı bir şekilde bana lütfeder.Çünkü bu bebek tamamen allah tarafından hediye.3. çocuk istiyorduk ama hem çalıştığım için hem de artık yaşım geçti diye vazgeçmiştik. 3. üyü de istememin nedeni hem çocuklarım kalabalık olsun hem müslüman neslin sayısı artsın istedim.tıbben hamile kalmanın mümkün olmadığı bir anda Allah bana bunu verdi.Vardır bir hikmeti diyorum.Çünkü o günden beri daha bir ibadetlerime ağırlık verdim. Bebeğim için hatim okuyorum.İyi şeylere vesile olduğunu düşünüyorum.İnşaallah korktuğuma uğratmaz.

    1. kınalıkız says:

     Saliha Hanım bu konuda Allah’a tevekkül edin.Az kalsın bir arkadaşımın çocuğunu anne karnında kafası büyük zeka problemi var diye parçalayacaklardı.Kendisi hemşire olduğu için korktu ve doğum yaptı.Sorun neymiş biliyormusunuz? Çocuğun kafası küçücük portakal kafa değilde biraz büyüğü.Zaten anne babasınında boylarına göre kafaları küçük değil normaldi.Anormal de değil.Öyle güzel bir kız çocuğu doğdu ki anlatamam.Maaşallah şimdi kocaman olmuştur.Aksine bir o kadar da akıllıydı:) Allah yardımcınız olsun.Görümcem 2.. çocuğunu doğana kadar erkek bekledi.Her kontrole gidişinde erkek dediler ve artık son ayında aynı şeyleri duyupta kız olunca şok oldular:)Allah’ın bir sırrı bu bebekler …Çok karışmamak lazım.Maaşallah sizin de tevekkülünüz yerinde.Rabbim hayırlısını versin.

    2. zerdali mişmiş says:

     saliha kardeşim rabbim sıkıntını gidersin,sağlıkla sıhhatle kucağına alırsın inşallah…imtihan dünyasındayız ve hiç bir şeyin garantisi yok..yarına sapasağlam çıkacağımızı hangimiz garanti edebiliriz..o kadar bilinçli yazmışsın ki…benim 12 yaşına kadar sapasağlam olan evladım,3,5 senedir omurilik felci ve yatağa mahkum..yani kardeşim sağlamın garantisi varmı ki,hikmetinden sual olunmayan rabbime inat bebek aldırılsın..ama aldıranda çok…geçen sene uzaktan tanıdığım bir bayanada aynı şey söylenmiş amniyosentez dede sonuç kötü denildi..bayan doğurdu ve çocuğu sapasağlam..eltimin bebeği down sendromlu..o kadar şirin ve sevecen ki..eltim testleri yapmamıştı..iyikide yapmamışım,yoksa berbat bir hamilelik geçirirdim diyor..ilk zaman bu durumu kabullenmekte çok zorlandılar,şimdi o bir yana dünya biryana…rabbim yardımcın olsun kardeşim..benim bebeğiminde gelişimi özelde 1 hafta geri,doğumevinde 2 hafta ileri görünüyordu..sonuçta bunlar makina..ve doktorda insan..doğrusunu rabbim bilir..rabbim darda zorda bırakmasın inşallah..

    3. saliha hanım cım ben de 38 yaşında 3.cü bebeğimi doğurdum.Aynı testleri benden de istediler,yaptırdım. benim de içime vesvese soktular.Doğum oluncaya kadar çok sıkıntı çektim ama.elhamdulillilah çok sağlıklı tombiş boncuk mavi gözlü bir kızım oldu.Şimdi 11 yaşında .Rabbim sana hayırlısıyla sağlıklı evladını kucağına almayı nasip etsin İnşallah.2 tane ağbisi var.Yuvamızın altın topu.Darısı sana saliha kardeşim

  2. Saliha hanım ; hiç üzülmeyin Allah’ın dediği olur.
   Ben hamilelik testi yapıp , hamile olmadığımı anladığımda bir ameliyat geçirdim. Narkoz aldım. Ve ameliyattan 10 gün sonra öğrendim ki hamileymişim.
   Aslında ben ameliyat olurken de hamileymişim ama yeni olduğu için kan tahlilimde bile görünmemişti. Ve Allah’ıma şükürler olsun sapasağlam nur topu gibi bir kızım oldu. Tabi hamilelikte böyle kafa karıştırıcı şeyler mutlaka söyleniyor. Siz Allah’a bol bol dua edin hayırlısını isteyin.
   Rabbim yardımcınız olsun.Dua ile.

  3. kınalıkız says:

   İkinci ayağımda çıkıntı çok olmadığı için ondaki ağrıyı romatizma sanıyordum.Ama o da aynısıymış.Bu ağrılar ameliyat sonrası artar diye korkuyorum çünkü çok garip bir sancı içim eziliyor.

   1. Benim de öbür ayağımda da var ama o çok fazla ağrıtmıyor şimdilik.Ameliyattan sonra kesinlikle ağrı olmuyor. Bu konuda rahat ol.Ama iyileşme sürecinden sonra yani 6 ay geçmesi lazım.İki ayağını da aynı anda kesinlikle yaptırma. O söylenen silikonları ağrısı az olan ayağın için kullanabilirsin şimdilik ama şiddetli olanı sakın ertelememeni tavsiye ederim.Allah yardımcın olsun.

    1. kınalıkız says:

     Canım benim çok sağol aklım çok karışık .Normal mi bilmem ama op.dr. olan 300 tl hastane katkı payı alır dedi.Aynı hastanedeki prof ayak başı 1500 dedi.Zaten 2 sini birden yaparım demedi.Önce 1 ini iyileştikten sonra diğerini…Dr. konusunda da kafam karışık…Prof olanı herkes öneriyor.Opr. olansa iyi diyorlar ama diğeri burada daha nam salmış.

     1. Bıçak parasının adı, hastane katkı payı mı olmuş yoksa? Ya da bu yasal bir hak da biz mi bilmiyoruz?

      1. Cahide Hanim
       bakanlik hastaneleri sinifladi ve bu siniflamaya gore ozel hastaneler katki payi alabiliyorlar. Ayrica akademik titri olan hekimlere gorunecekseniz ekstra hoca farki odemeniz gerekiyor.

       Devletin tum sigortalilarin saglik harcamasini katki almadan karsilamasi cok zor, hele de yasam suresi ve yasli sayisinin arttigi bu zamanda. Neredeyse tum saglik sarf malzemelerini ve ilaclari yurt disindan ithal ediyoruz. O ulkelerde ek para almadan olmuyor, butce kaldirmiyor. Biz de ise simdilik bakanligin zengin olsun fakir olsun hic kimseden para almayacagiz inadi devam ediyor. Tabi ki devlet fakirden para almasin hatta halen hicbir guvencesi olmayan fakir fukaraya da devlet yardim elini uzatsin, ama durumu son derece iyi olan hastalar da bazi harcamalara katilmali. Ozellikle de tedavisi cok pahali olan bazi hastaliklar icin

       1. Evet az önce eşimden öğrendim. Ben bunu bilmiyordum…

  4. Saliha kardeşim,yapılan kan testleri tamamen istatistiki veri …Kesin sonuç değil …İkinci hamileliğimde aynı şeyi banada yaptılar ..Thrisomi 18 diye bir hastalık varmış 2000 de 1 olması gerekirken benim sonuçlar 29 da 1 di …Hamilelik zaten hassas bir süreç….Bir de bana bunu 6 aylık hamileyken söylediler …Amaaan ne ağladım ne ağladım … Amniyo testi yaptırdım … Onda bir şey çıkmadı …Ama hiç bir test kesin sonuç değil dediler …Doğum yapana kadar içim rahat değildi yani …17 haftalıkken 16 haftalık çıkması problem değil ki …Hamile kalma tarihini yanlış hesaplamış olabilirler …Ne olur. gönlünü ferah tut…Yaş 35 in üzerindeyse kan testleri bozuk çıkabiliyor .Şimdiki aklım olsa kesinlikle bu testleri yaptırmazdım.Allah ne verdiyse , der …doğururdum…Allaha şükür bizim oğlan nur topu gibi doğdu…Yalnız, ben hamileliğimin son üç ayını sürekli ağlayarak geçirdiğimden ,çoook problemli bir çocuk oldu…Üzülme ne olur…Cahide’nin de dediği gibi böyle çok hikaye var etrafımızda …Maalesef bu işlemler ranta dönüşmüş…Rabbim hayırlı doğumlar nasib etsin kardeşim …

   1. Çok sağolun Jale hanım.Amniyo yaptırmayı ilk anda düşündüm ama sonra vazgeçtim çünkü allah bana problemli bir bebek verecekse bu Down olmaz da başka birşey olur.amniyonun sonucunun temiz gelmesi gene de içimi rahatlatmazdı.Allahın hediyesinin mahiyetini araştırmak onun gücüne giderdi herhalde diye düşünürdüm bu sefer de başka bir rahatsızlığın çıkmasından endişe ederdim.Allah bana bu sıkıntıyı ibadet etmem dua etmem için verdi ben de seve seve yolundan gidiyorum.Ondan gelen herşeye razıyız.Allah rahimlere atılan şeyi bizden başkası bilmez diyor ki yorumlar da bunu doğruluyor.Sakat diyorlar sağlam doğuyor sağlam diyorlar sakat doğuyor.Down’un yaşla bir alakası olduğunu da düşünmüyorum.Hz.Hatice annemiz 40 yaşından sonra 6 tane doğurmuş.Tabi onunla kendimizi asla bir tutamayız.Downlu çocukların %80’i genç yaştaki annelerin bebekleri.Allah herşeyin hayırlısını versin.Kimseyi de böyle bir sıkıntı içinde bırakmasın.Her daim dua halindeyim.En çok kabul olan dua müslümanın gıyabında yapılan duadır.Dualarınızda beni de unutmayı.Herkesten Allah razı olsun.Sevgili Cahide Hanım siz de böyle iyi şeylere aracılık ediyorsunuz allah razı olsun.2 yıldır sıkı takipcinizim.Bilgisayarı ilk açtığımda sizin sayfanızı ziyaret ediyorum ondan sonra işime başlıyorum.Herkese tavsiye ediyorum sizi.Tekrar Allah razı olsun.Dualarınızda bebeğime de yer verirseniz çoook mutlu olurum.Herkese saygılar selamlar

 12. Yıllar önce bir tanıdığımıza doktoru iki parmak arasına koymak için ortopedik bir alet vermişti yukarıda bir kardeşimizin dediği gibi makara tarzında ama ayağı rahatsız edecek bir şey değildi uzun süre kullanması gerekiyordu. Uzun zaman oldu görüşemedim kendileriyle durumu nedir bilmiyorum ama ameliyat da olmadı. Allah şifa versin.

 13. nuray yamaneren says:

  Selamün aleyküm. Öncelikle Allah şifa versin diyorum. Ben çok şükür bu hastalığı yaşayan biri değilim ama eşimin ailesi medikal sektörde çalışıyor. Bende bi ara ilgilendiğim için biraz bilgi sahibiyim.Doktorlar ameliyat demişler ama ben kesinlikle ameliyat olmasını önermiyorum kardeşimizin. Bu sorun halluks valgus denilen gece ateli ile minimuma indirilebiliyor. Tamamen geçip geçmediğini bilmiyorum ama düzelme sağlandığını duymuştum.Ayrıca bu sorunla muzdarip olan kardeşimiz ateli gece kullanırken parmak makarası denilen silikon makaralarıda gün içerisinde kullanabilir. Bu şekilde ayak baş parmağı ve yanında ki parmağında da oluşabilecek sorun önlenmiş olur. bunlar yanında silikon tabanlıklar var silikon tabanlığı da gün içerisinde ayakkabılarında evde ev terliğinin içerisine alarak ayak tabanlarını rahatlatabilir. Geçmişte kullandığım ve bir çok hastanın uyguladığı bilgilerdir bunlar. Size de bi faydası dokunursa memnun olurum.

  1. kınalıkız says:

   Çok teşekkür ederim .Bahsettiğiniz ürünleri kifidisden almıştım geçen sene.Dr. ameliyat ama yinede bu ürünleri kullan sadece ilerlemesini durdurabilir demişti.Makaralar slikon olduğu için kullanımı çok kolay ama gece atellerini aldığıma pişmanım çünkü yatakta asla rahat vermiyor.Üzerinede basmıyorsunuz,tak çıkar tak çıkar insan bıkıyor belli zaman sonra..

   1. nuray yamaneren says:

    Rica ederim verdiğim bilgiler işinize yarasaydı daha iyi olurdu tabi ama doktor ameliyat diyorsa artık yapacak birşey yok. Rabbim hayırlısıyla şifasını versin inşaAllah. Bu arada her gece atelinin kullanımı bir olmuyor. Variteks diye yerli üretim bir marka var mesela onun atelleri ile yere de basabilirsiniz kırılma yamulma olmaz sorun yaşamazsınız yani. Bazı markaların sistemi farklı oluyor ve yere basmanız sonucu ürün kırılabiliyor. Tabi buda kullanımı zorlaştırıyor. Ayrıca kifidis lüks kesime hitap ettiğinden sebep ürünleri oldukça pahalıdır. Siz iki ateli o zaman ne kadara aldınız bilmiyorum ama variteksin gece aletilin çiftinin şuan 15,20 tl arası olması lazım. tekrar kullanıcak olursanız ki diğer ayağınızda da sorun varmış ben tavsiye ederim,ortopedik ürün olarak variteksi tercih edin ürünleri gerçekten kalitelidir. Bu arada ayağınızda topuk dikeni de varmış galiba onun içinde silikon topukluk veya silikon tabanlık kullanabilirsiniz. Hem ayağınız rahatlar hem topuk dikeniniz incelir. Silikon tabanlığı tercihinize göre de topukluğu mutlaka tavsiye ederim. ayrıca vücudun ayağa verdiği ağırlığıda büyük ölçüde hafifletir. Hiç bir rahatsızlığınız olmasa da faydasını görürsünüz şahsen ben bile kullanmıştım zamanında.

 14. Merhaba Cahide abla
  Bu rahatsızlık benim annemde de var. Söyleğine göre gelişme çağında ucu dar ayakkabı giymek etkili oluyormuş. Kendisi de çok sıkıntı çekliyor, ayakkabı alırken tarak kısımlarının yumuşak olmasına dikkat ediyor. Ayağındaki çıkıntı oraya yer yapana kadar da biraz zorlanıyor.
  Bu probleme meyilli olanlara şöyle bir tavsiyem var; birincisi başparmak ve yanındaki parmağın arasına makara gibi birşey koysunlar (otururken, elişi vs. yapaken bunu yapabilirler). ikincisi ben makarayla uğraşamam diyenlere gelsin; anlatması biraz zor şöyle söyleyim, meselan sağ ayağınızın topuğunun üst kısmını sol ayağınızın iki parmağınızın arasına sokuyorsunuz. Bunu da otururken ya da yatarken yapmak çok kolay.
  Umarım biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir.
  Rabbim dermansız dert vermesin.

 15. kınalıkız says:

  En son iyi bir ayakkabı ve normalde 38 giyerim 39 numarasını aldım ki sıkmasın diye.Ama maalesef ayağımın sorunlu kısmı eve geldiğimde savaştan çıkmış gibi oluyor:(Sanki ayakkabı ayağımı yiyor. Evden çok dışarı çıkmam,çıktığım her anda eve dönerken artık mutlaka dr. gideceğim diye dönerdim.Kaç yıl oldu topuklu ayakkabı bilmem.Çok nadiren dolgu topuk giyerim.Spor ayakkabısı en rahatı o da bir yere kadar…Bazen iki ayağımında kemikleri evdeyken bile o kadar sızlıyor ki sanki romatizma varmış gibi …Topuk dikenleride gülleri oldu bu işin.

  1. kınalıkız says:

   Bu bahsettiğim kemik ağrıları romatizma değil,bu sorunun yarattığı ağrılarmış

   1. zerdali mişmiş says:

    kınalıkız canım kardeşim rabbim şifa versin..ne değişik dertler var..topuk dikenini duymuştum,bunu bilmiyordum..değil topuk dikeni,insanın eline diken bile batsa yaşam kalitesini bozuyor..Topuk dikenleride gülleri oldu bu işin diye yazmışsın ya,tebessüm ettirdi bana..rabbim şifa versin kardeşim..

    1. kınalıkız says:

     Alllah razı olsun,dualarınız çok iyi geldi bana, moral oldu :)sağolun zerdali mişmiş.

 16. Salamlar hər kəsə….Cüməniz mübarek olsun..İnşallah Rəbbim bütün dualarımızı qəbul edər.Bugün sübh namazımda doyunca dua etdim…Hər birinizə cəmi müsəlman bacı qardaşlarıma..Rabbim qəbul etsin inşaallah
  Ayağımda bu problem təssüfki məndə də var.Deyilənə görə rəhmətlik babamda(atamın atasında) olub nənəmdə də var.Amma mən onlara heç bənzəmədiyim halda sümüklərim onlara bənzəmiyib.Çox çətinlik çəkirəm.Ayağıma doğru düzgün ayaqqabı belə tapa bilmirəm.mənim ikinci barmağımda uzundu.Ayaqqabı geyinəndə barmaq çox qatlanır.yeriməyimədə əngəl olur…Nənəmdə çox pisdi ..çox qorxuramki gələcəkdə məndə də elə ola bilər.Ayagıma 41 nömrə ayaqqabı alıram…bir iki gün geyinirəm sonra aygımdan çıxır..Babam o vaxtlar ayagına ayaqqbı tapa bilmədiyi üçün ayaqqabının o hissənini kəsim geyinərmiş…Çox üzülürəm mən çoxxxx…Əməliyyatsız necə həll olunmasını bibilsəm….

 17. Kınalıkız says:

  Cahidem canımsın yaa benim için o kadar yorulmuşsun hakkını helal et.Bugün sözünü tutup bahsettiğim prof .dr ‘a.muayene olacağım.En azından fikir birliği veya ayrılığı kararımı etkileyebilir.Keşke dememek adına bugün 11’e randevu aldım.Sana yazarım gelince.
  Saliha kardeşim ameliyatınızı nerede oldunuz acaba sorabilirmiyim?Gerçekten içimi biraz olsun rahatlatan bir yorumdu 🙂

  1. Kayseri’de.Benim doktorum çok iyi bir doktor.Her yoruma kafanı takma.Ama gerçekten üameliyat öncesi sıkıntıyı çekmektense ameliyat olmak en doğrusu.Benim şu an hiçbir sıkıntım kalmadı.Doğru ayakkabı falan çözüm değil.İlerledikçe iyileşme süreci uzuyormuş.Doktorum öyle söylemişti ve benimki ayağımın o kısmına basamadığım için kemik delikli peynir şeklini almış o yüzden ameliyat sonrası ağrın fazla oldu demişti.ameliyat yaklaşık yarım saat sürüyor.1 gece hastanede kalıyorsunuz.1 hafta da üzerine hiç basmıyorsunuz.evinizde klozet olması şart.ve bir de baston ayarlamanız lazım.korkulacak hiç birşey yok.Tekrar geçmiş olsun.

   1. kınalıkız says:

    Çok sağol canım.Bugün ki gittiğim dr. ameliyat olmam gerektiğini,fakat,korkulacak derecede olmadığını , yaşımın genç olması yüzünden zamanla baş parmağımın ikinci parmak üzerine doğru kayacağını söyledi.Hatta iki ayağımdada olduğunu ve tek tek yapacağını söyledi.Cahidemi dinleyip ve de keşke de kalmamak adına gittim bu dr.ve aynı şeyler…biri operatör biri profosör.prof.dr. kapısında tekerlekli sandalyede gencecik bir bayan ve eşi vardı .Bayanın ayağının biri yoktu kesilmiş sanırsam..Herşeye rağmen halime şükrettim.Ameliyat olsam bile yine ayağım var olacaktı.Nasıl üzüldüm anlatamam kendimi ağlamamak için zor tuttum.O bayan, dr. un çok iyi olduğunu anlattı.

   2. Firdevs says:

    Saliha hanım doktorunuzun ismi nedir acaba bende kaysei deyim aynı dertten müzdaribim

    1. Özel bini sina başhekimi İlhan Demiryılmaz

     1. Firdevs says:

      Yok ben görebiliyorum ismi ilhan Demiryılmaz çok teşekürler

    2. doktorun ismini yazdım ama herhalde reklama giriyor diye yayınlanmadı.özel bir hastanenin başhekimi.başka ortopedi başhekim yok zaten.hastanenin ismi çok ünlü tıp bilginin ismi aynı zamanda.gene de bulamazsan tel.imi verebilirim beni ararsın.ben sürekli cahide hanım’ın sitesini ziyaret edenlerdenim.

     1. Yok yok yayınladım Saliha hanım.

 18. aişe ravza says:

  Allah yardımcısı olsun ne zor bir rahatsızlıkmış okurken bile canım sıkıldı .Rabbim şifa versin inşallah.

 19. ben de aynı sorunu yıllardır yaşıyorum maalesef bir ayağım öbüründen büyük ve değişik görünüyor ve ara ara ağrılı dönemler yaşıyorum ama çok ta sürekli acı çekmiyorum iyi kalite ayakkabı giymeye çalışıyorum öbür türlü ayağimın o bölümü feci ağrıyo ameliyattan nerdeyse vazgeçtim doktor bana o kemiği törpiliyeceklerini söylemişti ama daha sonra tekrar edebilirmiş bir arkadaşımın o çıkıntılı kemiğini tamamen almışlar feci durumdaydı asla ayağının üstüne basamıyordu ameliyat asla basit bir süreç değildir bunu iyi bilmek lazım 1,5 yıl önce burun kemiğimi inceltiler nefes almakta problem yaşıyordum hala yanlışlıkla küçük te olsa bir çarpma sonucunda falan bile çok kötü acı çekiyorum yani ameliyat olan yeriniz düzelse bile başka bir tarafında başka bir sorun çıkıyor maalesef ayak bu bide tüm vücudun ağırlığını taşıyor ben bir kaç doktora gittim ve çokta tatmin edici sözle bile cevaplar bulamadım onun için vazgeçtim

 20. Selamün aleyküm.Sitenizi başından beri takip ediyorum.size uzun uzun yazmak istiyorum ancak şu an işteyim.sadece bu rahatsızlıkla ilgili birşyler yazacağım.Söylendiği gibi riskli bir ameliyat değil.ben 3 yıl önce oldum.ameliyatı çok basit.Belden uyuşturmalı yapılıyor.ancak ameliyat sonrası 2-3 gün çok ağrı yapıyor.7-8 gün hiç üzerine basamıyorsunuz.ondan sonra yavaş yavaş basmaya başlıyorsunuz.45 günde ancak tam basabiliyorsunuz.tam iyileşmesi 6 ayı buluyor.ondan sonra hiç sıkıntı kalmıyor.şu an gayet rahatım.böyle bir rahatsızlığı olan hiç durmasın hemen ameliyat olsun.çünkü bunun ameliyat hariç tedavisi yok.ve ameliyat öncesi ağrısı çok daha kötü.o yüzden hiç beklemeye gerek yok. yeterki iyi bir doktor bulsun.geçmiş olsun

  1. saliha hn geçmiş olsun ,
   benim 17 yaşındaki kızımdada aynı problem var dr ameliyat dedi korkuyoruz ,siz nerede ameliyat oldunuz önerebileceğiniz bir dr var mı?

   1. ben kayseride yaşıyorum doktorun ismini buraya yazdım daha aşağı satırlarda.geçmiş olsun allah şifa versin.bu tarz rahatsızlığı olanlara tek tavsiyem hiç durmadan hemen ameliyat olsunlar.çünkü başka tedavi şansı yok ve rahatsızlık ilerleyince iyileşme aşaması uzun sürüyor.ev hanımı olanlar sıkıntıyı daha az yaşıyorlar çünkü sürekli ayakkabı içinde olunca ayaklar o zaman şiddetli ağrılar oluyor.2007 ye kadar ev hanımıydım şikayetim ancak çarşıya pazara çıkınca oluyorda.çalışmaya başlayınca çok şiddetli ağrılar olmaya başladı ve ameliyat oldum.keşke daha önce olsaymışım.hiç korkulacak birşeyi yok.ilk 1 hafta sıkıntı.dikkat edince onda da bir şey yok.tekrar geçmiş olsun.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: