Hepimiz Suçluyuz, Hepimiz Günahkâr…

iman edenlerDün ağlamaktan şişmiş gözlerim. Onca işimin arasında bir yandan yorumları okudum, bir yandan ağladım ağladım… Dün içli bir mail, şu cümleyle sonuçlanmıştı. “bu arada namaza başladığımı söylemiş miydim?” Bir yandan ağlarken, bir yandan gülebilmek ne garip bir his…

İkinci olarak; “Gözyaşlarım sel oldu iki gündür, sadece ağlıyorum…” diye başlayan bir mail vardı. Memur bir hanım. Çocukluğu İslam’dan bihaber geçmiş, İslam’ı farkettiğinde ve hayatına dokundurmak istediğinde, ailesi de dahil kimseden destek bulamamış bir hanımefendi.

“Keşke benimde örtün diyen bir eşim,bir annem bir ailem olsa. Sanki bir felaketmiş gibi annem vazgeçirmek istiyor,eşim yorum yok diyor. Şeytan benle oynuyor,bu sabah evden çıkarken saçlarımı o kadar güzel gösterdi ki bana  örtülü halimi de bi o kadar çirkin ,ama ona aldanmıycam. Bayramlarda hani boynu bükük kalır ya ailesi olmayanlar işte bende iki gündür öyleyim.”

Diye devam ediyordu kardeşimiz… Çok kişiyle muhatap olduğum için bazen mailleri hangi yorumcunun yazdığını hemen fark edemiyorum. Biraz eski yorumları karıştırınca O’nun uzun zamandır bize yazan bir kardeşimiz olduğunu fark ettim. Nefsiyle ve şeytanla girdiği büyük savaşı satır aralarında görmek mümkündü…

Son cümleyi okuduktan sonra resmen dağıldım…

“Evet korku var bende heyecan da ama geçecek….Cahide’cim nolur dua et bana bugün… Yarın ilk örtülü günüm güzel geçsin…”

Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve Mü’minlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. (AHZAP 59)

Bir yandan beni her konuda destekleyen ailem, eşim, çocuklarım için şükrederken, bir yandan yapayalnız kalmış bu kardeşime dualar ettim. Rıza-i ilahiye uygun yaşamak için cehd eden birine Rabbim elbet yardım eder. Tüm kalbimle inanıyorum buna.

Yine de ailesinin, eşinin, çevresinin bu konuda dillerinin bağlanmasını, kalplerinin yumuşamasını, kardeşime güç vermesini diledim Rabbimden.

Nice edepsizlikler normal görülürken, hatta alkışlanırken Kur’ani bir hayat sürmek isteyenler dışlanıyor, horlanıyor, hakarete uğruyor.

Selam olsun o gariplere…

Kolay değil elbet. Biliyorum hiç kolay değil… Siyahların içinde beyaz olmak, bütün gözlerin sana çevrilmesi, alaycı bakışlar, inciten sözler kolay değil… Ama ALLAH VAR PROBLEM YOK!

Bizler, günah işlemekte ne kadar da cüretkârız! Hiç ölmeyecekmiş gibi, dünya bizden hiç alınmayacakmış gibi. Kabirde tek başına kalmayacakmışız gibi. Yaradılış gayemizi nasıl da unutmuşuz!

İman edenlerin Allah’ı anma ve O’ndan inen Kur’an sebebiyle kalplerinin ürpermesi zamanı daha gelmedi mi? Onlar daha önce kendilerine kitap verilenler gibi olmasınlar. Onların üzerinden uzun zaman geçti de kalpleri katılaştı. Onlardan bir çoğu yoldan çıkmış kimselerdir. (Hadid: 16)

Allah’ın ayetleri yürekleri titretmiyor artık. Günahlara, taşkınlıklara o kadar  alıştık ki, kalplerimiz kaskatı oldu. Tesettüre girmek isteyen bu hanımın sancısını herkes anlayamayabilir. Fakat kim günahları için ağlayabiliyorsa, günahından kurtulmak için mücadele ediyorsa o doğru yoldadır. Ve Allah’ın izniyle galip gelecek olan O’dur.

Mü’minim diyen, ama bilerek günah işlemekte ısrar eden  bütün kardeşlerime sesleniyorum: Neden bu ve bunun gibi pek çok kardeşimizi yalnız bırakıyoruz? Azgınlıkların bu kadar kolay yayıldığı bir dönemde, neden Allah’ın dinini ayakta tutmak için çaba göstermiyoruz? Yapabilecekken yapmadıklarımız için hesaba çekileceğimizi unuttuk mu? Cehennem azabını bir masal mı sanıyoruz? Cennet ucuz elde edilen bir tatil yeri mi bizim için? Dünyalık basit sebeplerle, terkettiğimiz emirlerin bedelini hiç düşündük mü?

Tesettüre girmemize engel olan ne? Bu konuda bize taviz verdiren, batağa sürükleyen hangi batıl güç? Allah’ın rızasından daha önemli ne var hayatlarımızda? Bizler İslam duvarının tuğlaları olarak kalabilseydik, şu an harabeye çevrilmiş olmazdı bu duvar.

İlk kez örtünecek olmanın sancısını çeken, endişesini duyan bir hanım gözyaşlarına boğuluyorsa, kendisini yapayalnız hissediyorsa bilelim ki, bunda emir ve yasaklara riayet etmeyen, tesettürsüzlüğü hafife alan her kişinin vebali var. Hepimiz suçluyuz, hepimiz günahkâr…

Cahide Sultan

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. 123 Comments »

123 Yanıt to “Hepimiz Suçluyuz, Hepimiz Günahkâr…”

 1. 0nunizinde Says:

  En çok anlayanlardan biriyim belkide bu durumu.
  2 sene öncesine kadar cahiliye devrinde yaşarken,Allah’ın emrettiği şekilde kapanmak nasip oldu Elhamdülillah.
  Önceleri nefsimle çok büyük savaşlar yaşadım,kendini bilmezlerin tacize varacak kadar rencide edici,iğrenç bakışlarına maruz kaldım,halada kalıyorum.Sokağa çıkmak,markete,okula dahi gitmek istemedim ilk günler.Çok ağladım,çok üzüldüm.Vazgeçmek istediğim anlar oldu.Durum hala aynı,ortam hala erkek ve dişi Ebu Cehillerle dolu,ama ben yılmadım.Yılmak yok! Vazgeçmek yok ! Ben herşeyden önce Rabb’ime söz verdim.
  Gerçek anlamda tesettürü hayatına sokanlara sokmaya çalışanlara sesleniyorum,vazgeçmeyin.
  Her şey Allah cc için.
  Selam ve dua ile.

 2. gülay Says:

  cahideciğim bu hilal kaplanın kilisede dua ediyormuş görüntüsü için ne dersin acaba ona yapılan eleştiri linç mi olmalı cevap vermeyebilirsin canım

  • Cahide Says:

   Hilal kaplan satılmış bir kalemdir. Maalesef kalemi güçlü insanların her zaman farklı mihraklar tarafından satın alınma riski mevcuttur. Bu onun ilk vukuatı da değil zaten. PKK tabanlı bir örgütün gizli toplantılarına da katılmıştı. Beni rahatsız eden başındaki örtüsü. Yoksa bu tarz resimleri ve haberleri artık kaale alıp eleştirmeye bile değmeyeceğini düşünüyorum.

 3. gülay Says:

  bugün dikiş kursuna yazıldım şimdiden tesettür kıyafetleri için adım atmış oldum mesela evde giymek için uzun şöyle osmanlı tarzında şık kıyafetler hayal ediyorum uzun başörtüsüyle ben mağazalarda güzel ve uygun şeyler satılmadığı kanısındayım bence örtülüler sade ve şık olmalılar ama pahalıyım diye bağırmamalı mesela kaftan tarzını çok seviyorum cahideciğim mesela yazları pakistanlılar gibi 2 parça giyinebilir miyim malum buralar çok sıcak adım adım tesettüre gidiyorum ya çok heyecanlanıyorum içimi sevinç kaplıyor aman dualarda unutmayın bizim gibi isteyenleri çevremi alıştıracağım bu arada

  • Cahide Says:

   Dediğin kıyafetleri ben de çok seviyorum. İki parça olanları. Ama evde giyiyorum. Dışarıda değil. Sen küçük bir kız değilsin ki Gülayım. Tam tesettürü kolay başarırsın gibi geliyor. En azından üst kıyafet oldukça geniş ve uzun olsun. Topuğundan en fazla bir karış yukarıda olsun. Alt parça da mümkün olduğunca geniş olsun. Tesettürün şartları geniş olması, dikkat çekici renklerin olmaması, vücut hatlarını belli etmemesidir.
   Ben müjdeli haberi ne zaman alacağım diye merakla bekliyorum..:)

 4. semra (çalıkuşu) Says:

  S:A Rabbim tesettüre girmeyi isteyen tüm kardeşlere nasip müyesser eylesin -amin-
  Ablacığım buara da daha yeni gördüm ben Afia nın reklamını hayırlı olsun inş. canım))

 5. hatice Says:

  sa.canim cahidem ALLAH razi olsun senden.benim buradayken basima turlu turlu seyler oldu s binladin, defol git memletine,hatta bas ortumu cekmeye bile calistilar hamiyken hemde ama her seferinde eve gidip sukur namazimi kildim ben dogru yoldayim diye.sukurler olsun rabbime.

 6. Sevdenur Says:

  ZEYNEP, JALE, FATMA, HATİCE, KINALIKIZ,NEDENVENASIL, 40TİLKİ, BÜŞRA’M, PİNARİUN,ARZU VE GONCA abla canlarım ablalarım hepiniz adına nasıl sevindim nasıl mutlu oldum hepinize ayrı ayrı yazasım var inanın.Yorumlarınızın kimi mutlu ediyor kimi hüzünlendiriyor okurken ama hepsinde Rabbimizin biz kullarını nasıl yalnız bırakmadığı herkese karşı daima destek verdiği açıkça okunuyor okudukca benim hayretim arttı defalarca Sübhanallah Maşaallah Elhamdülillah dedim yazılarınıza sizler kazanmışınız imtihanı Rabbim hepimize muvaffak etsin.İmanla bu canı sahibine teslim etmeyi nasib etsin.
  ÇŞT, GÜLAY,ELİF ÖZTÜRK canlarım sizler içinde bol dualarımız var dualar müşterek diyorum ben inşaallah tez zamanda sizlerde Rabbimizin istediği şekilde örtünürsünüz tam tesettüre girersiniz sizler ve daha nice kardeşlerimize nasib olsun bu lütfu Allah’ımızın.
  Ben okulu çıktım tam anlamıyla kapanmam o zaman oldu.Çok şükür Rabbime ne kadar şükretssem azdır verdiği bu hayat ve ailem için bana sürekli çocukluğumdan beri ailem örtüyü namaz dinimiz her şekliyle olması gerektiği gibi öğrettiler ellerinden ne geliyorsa bütün imkanları sundular sağolsunlar.
  Bu arada dün ilk kar yağdı 😀 😀 😀 kışa girdik bakalım hayırlısı olsun Rabbimizin ikramı yağmurla başladı karla devam etti dün bu günde yerlerde güneş eritsede yinede bayağı kar var.bir an önce baharı temenni ediyorum açıkcası insan bi mod değiştiriyor kış gelince. 😀 😀 😀 kalplerimizdeki baharımızda hiç bitmesin.Hep yeşil kalsın hiç solmasın dökülmesin yapraklarımız güçlensin imanlarımız.Cahide ablam bizlerle bu güzel yazılarını yüreğindekileri buluşturduğun için Rabbimiz razı olsun senden her daim bir yerin var kalbimizde gönlümüzde senin samimiyetin takvân o güzel yüreğin her şeye değer canımın içi.Yürüdüğün bu yolda Rabbim ayaklarına taş değdirmesin seni korusun.

 7. sudemel Says:

  s.a. sizi bayadır takip ediyorum geçen ki yazılarınızıda çok beğendim kadın ve işhakkında aslında yazacak o kadar şey varki sitenizi nasıl buldum hatırlamıyorum çok güzel bir tevafuk oldu yazılarınızı ağlayarak okuyorum ve dua ediyorum ÖRTÜNEN KARDEŞİME DE ŞUNU SÖYLÜYORUM ARAMIZA HOŞGELDİN bende öyle bir sülale içinde başardım hamdolsun ailem onlar gibi değildi ilk ablam başardı bunu çok tepki aldı bundan 15-16 sene küçük bir şehirden bahsediyorum şimdi istanbulda oturuyorum istanbulun sanki her yeride islam var burcu burcu islam kokuyor bu şehirden ayrılsam çok üzülrüm maneviyatından yada ben hep böyle arayış içinde olduğum için Rabbim güzelliklerle karşılaştırıyor bilmem… kardeşim haklı davasından hiç vazgeçmesin inşaallah HAKKIN HATIRI ALİDİR HİÇBİR HATIRA FEDA EDİLMEZ! çok yazdım ama okadar şeyler aklıma geliyorki ben kapanmayı genç kızken düşündüğümde kızlarla konuşurken ben bana hiç yakışmıyorki dedim bi kızda sen yakışıp yakışmaması içinmi örtüneceksin dedi balyoz gibi indi başıma karar verdim mağazada görüp hayran kalıp örtünürsem bununla deyip bana Rabbim nasip et diye dua ettim öylede oldu büyükbabama aldırdım ogün bugündür örtülüyüm çokta dışlandım bazen yinede olsa olsun umrumda bile değil iyiki olmuş kızımiçin daha erken Rabbim nasip etsin öyle yetiştiriyorum

 8. Abdülkadir Says:

  Biz daha iman savaşımızda mesafe katedemedik. Şehitlik öyle bir makamdır ki Peygamberlerden sonra geliyor. Şehitlik şudur; Yarabbi ben senin uğruna artık canımdan da vazgeçtim demektir. O vücut parçalanırken kılıçla baştan aşağıya kesilirken ruhun Yaradanına kavuşma arzusuyla yanmasıdır şehitlik. Yarın mahşerde sadece şehitler dünyaya gelip tekrar ölmek isteyecek.Onlar artık en son dem olan zirve olan yani ceset parçalanırken Yaratana kavuşma aşkıyla yanan o an Allaha kavuşacağı için sevinebilen ve Allahu Tealanın da ona verdiği o rahmani lezzet şehadet şerbetini tadıyor olmanın verdiği sevinçle o tadı birdaha tadabilmek için dünyaya gelip tekrar ölmek istiyor. İşte kardeşler Allah için Allahın dediklerini yapmak ve bunun sonucunda karşılaşılacak zülmlere Allaha yakınlaşıyorum diyebilen kul Allahın rahmetine o muhabbetine nail olmaya başlar ve kendisine yapılan zulm arttıkça o daha lezzet duyar.Yavaş yavaş Rabbine yakınlaşmanın o manevi tadını duymaya başlar duydukça daha fazlasını ister.Bu aşktır bu muhabbettir.

  Bugün başını örtemek isteyerek etrafındakilkerden sıkıntı çekmeye başlayacak olan kullar eğer bu niyetlerini Allahın rahmetine rızasına ulaşma niyetiyle halisene bir duruma çevirebildiklerinde ilk başlarda acı veren o zülm sizin sabrınızla Allahın rahmetiyle size manevi lezzet olmaya başlayacaktır. Hani ibrahim a.s ateşe atılmıştı artık Rabbi için cayır cayır yanacaktı o buna rıza göstermişti de Rabbi peygamberine o ateşi serin yapmıştı. Hani İsmail a.s Rabbi ve babasının rızası için kurban olmayı kabul etmişti de o keskin bıçak Allahın emriyle kesmemişti.Allah her kulunun samimiyetini sınar ve kulun sabrını ölçer bu sınava sabredenler ne büyük nimetlere erişir.En önemlisi Allahın rızasına ulaşabilmektir. Benim eşim de kapanma sınavı geçirdi üzüldü ağladı ailesinden 5 yıl ayrı kalmak zorunda kaldı ve eşim ailesinin göz bebeği olmasına rağmen ailesini çok semesine rağmen Allahın rızası için buna katlandı hasret çekti.Ama artık eskisi gibiler.Ailesi eşimi kabullendi Allah kalpleri evirip çevirebilir ama bunu hemen yapmıyorsa muhakkak ki kulları içindir onların pişmesi onların kendine daha fazla yaklaşabilmelerini sağlamak içindir.
  Kapanma kararı alan kardeşler size karşı çıkanlara ne olursa olsun karşılık vermeyin sinirlerinize hakim olun ve sabredin dayanamayacağınız noktalar da olsa Hep Allahtan yardım dileyin içinize dönün. En sonunda Rabbimizin bizi nasıl eğitmiş olduğunu göreceğiz, bizi kendimizden bile iyi tanıyan Rabbimiz bizim için neyin nasıl olursa hayırlı olacağını en iyi bilendir.Biz ona teslim olmayı becerebildiğimizde işte gerçek mümin olanlardan olacağız.Bu dünya Rabbine ulaşmak isteyenler için sıkıntı dünyasıdır. Rabbinden gafil olanlar için de oyun ve eğlence dünyasıdır.

 9. Elif Says:

  ALLAH C.C sizden razı olsun…

 10. aişe ravza Says:

  Zeynep kardeşim ALLAH muvaffak eylesin.Ya bende sadece sabahları kalkamıyorum namaza .Alarm kuruyorum uyanıyorum ama geri yatıyorum bir türlü beceremedim .En çok sevdiğim namaz vakti sabah namazı olması rağmen :((
  Jale Hanım sizin adınıza çok sevindim ne güzel anlatmışsınız.
  Sevgi kardeşim ALLAH sana lütfu nasip etsin inşallah.

  • gülay Says:

   geç mi yatıyorsun acaba ben saat 10 bundan daha öncede olur ya da en geç 11 gibi yatıyorum işin püf noktası bu erken yatmak

   • fatma Says:

    Ah canım kardeşim Gülay 10 da yatmak bendeeeeeeeee istiyorum ama nerdeeeeeeee o saatte ben işten çıkıyorum 11 e yirmi kala eve gel sonra birde küçüğüm var 5 yaşında 1 e gidiyor hayat o saatte başlıyor maalesef çalışan anne yazısının üzerine hiç iyi olmadı ama HAYAT……. MUHANET ÖLÜMDEN GERÇEKTEN DE ÇETİNMİŞ.:-(((((((((

    • gülay Says:

     nasıl iş ki bu değer mi ben genç iken bir ara çalışmıştım sabah 8 akşam sekiz ve sabahları ellerim açılmazdı bir müddet evlendim eşim çalışmamı isterdi ama ben çalışmadım zaten çocukları kime bırakacaktım sıkıntılı günlerimiz oldu ama ne getirdiyse onu yedim ay o çocuklarına üzüldüm şimdi bak canlarım ya

 11. Yüksel Says:

  Ben suçlu değilim Cahide hanım, Herkes kendisinden mesul, kendi günahından. İslam, sadece giyim kuşam değildir. Bu kardeşimiz gibi inandığı şey uğruna savaş veren herkesi takdir ederim. Giyim kuşamında tesettürü seçene saygı duyduğum kadar mini etekliye de saygı duyarım. O da ona inanmış onun savaşını veriyor. Meşhur olan mücize Kur’an’ımın Nur süresinin 31. ayetinden önce 30. ayetin Rabbimiz :”Mü’min erkeklere söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar), ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Muhakkak ki Allah, yaptıkları şeylerden haberdardır.” diyerek ırz ve iffetin sadece kadınlara özgü olmadığını vurgulamıştır.

 12. lürfiye Says:

  cahide hanım hayırlı sabahlar her gün ilk işim sizden gelen yazıları okumak oluyor sizinle birlikte hayatımda bir çok şeyi değiştiriyorum allah sizden ve yorum yazan arkadaşlarınızdan razı olsun allah devamını kısmet etsin bende iki gündür hiç aksatmadan namaz kılıyorum sabahları zor uyanan biri olmama rağmen telefonun saatini kuruyorum ona bile gerek kalmadan kendi başıma kalkıyorum sanıyorum ilahi bir güç bana yardım ediyor mahallemizde kuran öğreten bir yer var kismetse orayada gidecem aslında kuran okumayı biliyorum fakat daha da iyi okuyabilmek için haftada üç gün devam edecem geriye sadece tesettüre girmek kalıyor ki ne zamandır hep aklımda olan bir şey allahım bana yardım et örtüneyim ve layığınla yapayım diyorum kzıma din dersinde hocası 5 şey gelmeden 5 şeyin kıymetini bilin diye bir ödev vermiş o ezberlerken bende ezberledim ne kadar doğru şeyler neyse cahide hanıım allah hepimizin yardımcısı olsun

 13. Sevgiii Says:

  Zeynep kardesimize hayirli olsun benTesettüre girememde bir namazımı kılabilsen. Rabbim icime sevk versin benim icin de dua edin.

 14. hatice Says:

  es jale gordum seni merak etme tatlim.bir sey daha.ramazan bayrami namaza gittik kizim daha kucuk.camiye ingiliz geldi etrafa bakinip duruyor anladim yanina gidip oturtturdum bizler tekbirlercetiriyoruz yuksek sesle .ALLAHU AKBAR ALLAHUAKBAR ALLHU AKBER LAILAHE ILLALLAH ALLAHU AKBAR ALLAHU AKBAR VALILLAHIHAMD diye kiz bana siz mutlusunuz degilmi?evet hemde nasil.sonra namaza basladik yanimda omuz omuza hoca tekbir getiriyor bizde kizcagiz titremeye basladi bende namaz bitti hutbe bitti kiza sordum sen hic namaz kilmadinmi? oda hayir dedi.henuz sahadet getirmemis .ALLAHI seviyorum bende hidayet versin diye dua ettim hidayet bulmak isteyene ALLAHIM kalplerini islama ceviriyor.

  ondan sonra dusundum acaba ben kac defa titreyerek bu son namazimdir diye ikame edebildim diye .cok insanlar bilirim biz basortusu taktigimiz icin hayran olan islami arastirip musluman olan.cok badireler atlatilar hep sonunda bulurlar.benim gururum islama gore yasamam burada.
  londradan hatice

  • gülay Says:

   haticeciğim eğer kabul edersen benim 2 tane kızkardeşim orada yaşıyorlar eğer onlara dokunmayı yaşam tarzını onlara yansıtmak istersen çok memnun olurum onlar çok iyi insanlar ama dine dair hiç bir şey yapmıyorlar çok üzülüyorum

   • hatice Says:

    sa.gulayim,neden olmasin ?ben londranin batisinda kaliyorum evlerimiz yakinsa telmi veririm cahideme alirsin oda kabul ederse,yalniz sunuda soylemek isterim.bir oglum kizim var onlarda tesetturlu biz karisik oturmayiz evime erkek kabul etmem.esleri ile gelmek isterlerse eger esim suriyeli herkesle gorusmez cocuklar buluga erdikleri icin onarda karismaz .birde islami yasamayanlardan etkilenmemeleri icin uzak duruyorum ben tam caglari diyeceksin ki orada yasiyorsun nasil oluyor onlar islami okula gidiyorlar.egitimleri farkli ingiliz okulu degil.bir arkadasim vardi kizlari vardi onlar kizimdan etkilenip kapandilar namaz basladilar.bilmedikleri icin erkek arkadaslik cinema yasgunu partilerinden yuzme havuzundan bahsettiler.kizimda oglumda bak onlar gidiyor bizde gidelim dediler anlatip yolumuzun farkli oldugunu soyleyince durdular hemen arkadasimla gorusup cocuklari bir araya getirmeyelim dedim .herkes bir coban ben elimin altindakilerden mesulum

    ins anlarsin kardeslerinle telle gorusurum benimde arkadasa ihtiyacim var ha o arkadasim bir daha aramadi.onada davet ediyordum kendini degistirmeye baslamist hatta namazlarini kiliyordu.

    canim kabul edersen olur saglicakla kal.haber et cahideme mesaj atayim selametle.londradan hatice

    • Cahide Says:

     Biz de aynen sizin gibiyiz Hatice. Evlendiğim günden beri kadın erkek beraber oturmadık Elhamdulillah. İslam okulu deyince içim sızladı. Bu konu beni öyle düşündürüyor ki…

     • hatice Says:

      sa.okul yuzunden turkiyeye gelip yasayamiyoruz .ilk okulda n beri benim kizimin basi kapali forma dan dolayi disariya cikarken bile ben soylemiyorum bile oyle buyudu su anda orta okulda 8.sinif oluyor 12 yasinda.kiz erkek ayri. Okul namazlarini kildiriyorlar.arapca ve kuran hergun ,ingilizce mat cografya fikih tarih isliyorlar ingiliz egitim sistemini uyguluyorlar arti iislamin gerektirtigi hersey var.mesela mest yapmayi tam bimiyordum oglum bana oturup hadislerle ogretti.iki yil once oda 14 yasinda.elhamdullillah.eger ingiliz okuluna gitmis olsalardi simdi cinsel egitim goruyor olacaklardi hatta erken hamileligi engellemek icin kendi kendilerine ne yapmasi gerektigini ogretiyorlar.bunun yaninda basortusu serbest

      4+4+4 ciktiginda yerlesmeyi dusunduk oraya kizimi almadilar

      birgun turkiyede parkta oturuyoruz kizim 9 yasindaydi kadinin teki guzel ama neden erken kapandi boyle dedi yasi daha kucuk degilmi?bende belli sizinde yasiniz kucuk herhalde dedim kendimi tutamadim yaklasik 55 60 yaslarindaydi soyleyen kisi.Tabiki anladiysa.canlarim ins sizlerede nasip eder ALLAH.selametle londradan hatice

    • gülay Says:

     yok hayır öyle uçlarda yaşayanlardan değiller alkol kullanmazlar mazbut yaşayan insanlardır neyse fazla anlatmayayım çok dürüst ve güvenilir kişllerdir tanırsan anlarsın zaten ben de bir zamanlar oradaydım çok severim londrayı sık sık regent parkdaki camiye giderdim her tür karekterlerine kefilim o derece yani hatta yiğenim çok dinle ilgilidir eminim eşinle çok iyi anlaşır önünde hiç bir örneği olmamasına rağmen çocuk nihat hocayı dinleyerek dini öğrendi en son arapça öğreniyordu cahideciğime bildirirsin artık selamlar

     • hatice Says:

      sa.canim,Gulay beni yanlis anladin umarim ben teli verdim cahideme artik nasil alicaksin bilmiyorum londrada Hammersmith te kaliyorum train yakinim stede dolasip duruyorum okuyamadigim yazilari okuyorum.birde SUPRIZI bekliyorum belki ilk yorumu yapabilirim diye,ALLAHa emanet olun ins londradan hatice

 15. arzuarslan54gmail.com Says:

  Rabbim muvaffak eylesin kardeşimizin tesettürünü çok sevindim.Ablacım inan gözlerim doldu ne güzel bir haber.Ah keşke tesettürlülerin sayısı gittikçe artsa.Benim kızımda henüz oniki yaşında okullar açıldığında kapandı hala okula bile örtüsüyle gidiyor sadece mecburi olduğu için sınıfta açıyor.Arkadaşları tarafından ilk zamanlar çok yadırgandı koskoca okulda bir benim kızım vardı kapalı şimdi sayısı beşe yükselmiş.Tuvalette eşarbını takmaya gittiğinde bir hizmetli hanım teyze görmüş benim kızı.Kızımda teyze kusura bakma sildiğin yerleri kirlettik demiş.Hizmetlide siz yeterki başınızı örtün yavrum ben sizin ayaklarınıza süpürge olmaya razıyım demiş.Bir sevindirici haber daha okulumuzun müdürü seneye başını örtmek isteyenler serbest artık okula tesettürlü girebilir demiş.Önceden çok korkuyordum kızım arkadaşlarına uyar açık seçik gezer diye Rabbime hamd olsun kendi isteği ile kapandı.En çok pantolon giymeyişi beni çok mutlu ediyor.Alışmadı daha doğrusu ben hiç pantolon giydirmedim.Şu an evimizde televizyonuda kaldırdık.Ablacım senin şu sözün aklımdan çıkmıyor.Su yolunu bulur demiştin ya gerçekten öyleymiş çok mutluyum gerçekten dün ektiğimiz filizler bu gün çok güzel ve sağlam yeşeriyor.Hedefim eğer isterse din öğretmeni olsun istiyorum.Çocukta temelden dini eğitim çok çok önemliymiş bunu gördükçe anlıyorum.Ablacım ben yaz tatillerinde bile boş bırakmıyorum bir gününü bile ziyan etmiyoruz hemen kur’an kursuna gidiyor.Eğitim..egitim..eğitim diyorum.Uzattım canım Allah’a emanetsin ablacım…

 16. fatma Says:

  selamünaleyküm cahide ablacım bu durumun benzerini ben de yaşıyorum belli etmiiyorlar ama ben fark ediiyorum Allah a çok şükür ki eşim ben kapanmak istiyorum dediğimde karşı çıkmadı sen bilirsin dedi ben öyle bir yerde yaşıyorum ki burda kapalı genç bayanların sayısı inanmazsınız parmakla gösterilebilecek kadar az ben kapandığımda eşimin akrabaları daha gençsin açıkkende namaz kılabilirsin vs sözler söylediler kayın validem bakışlarından seziiyorum beni beyenmiyor artık çünkü hayat tarzları yaşamları o kadar çok farklı ki mesala br gün eşim bizi dışarıya çıkard tam evden çıkarkan eşim görümceme dediki ayağındaki şortu çıkar öyle gel dedi şort değil sanki bir iç çamaşırıydı o kadar kısaydı ki kayınvalidem eşime bir bağırdı sen ne karışıyorsun istediğini giyer sana ne diye o an anladım ki onlar çok farklı bir hayat yaşıyorlar resmen kızının bacaklarını sergilemesine müsade ediyor hocam dediğim ablam bena kapandın mı canım dedi evet dedim nası dedi nası derken dedim ben dedi fark ediyorum dışardan bakınca dedi hiç kimseyi aldırma dua et Allah a onlar için dedi kısa bir zaman önce kapandım ve kandime dedim ki gözlerimi kapayıp kulaklarımı tıkayacağım bana bakan farklı gözleri görmeyeceğim içki içmenin marifet olduğu bu yerde Allah ı anlatacım bayanlara gücüm yettiği dilimiin becerebildii kadar hep sohbetlere çağırıyorum bir bahane buluyorlar bide düğünleri çok meşhur tanıdık tanımadık herkesin düğününe gidiyorlar süperrr mini şortları ve elbiseleriyle veeeeeeee tabi olmazsa olmaz boyalı saçlarıyla bazen eşiime gideliim ne olur taşınalım burda diyorum ben çocuklarımı burda yetişrirmek istemiyorum diyorum küçük çocukların ellerinde bira şişeleri korkuyorum hemde çok .Rabbim burada ve benzeri durumdaki herkesi ıslah eylesin. benim o kardeşiim ve benzer durumda kii kardeşlerimiziin Allah yar ve yardımcısı olsun.A slında yazmak istedğim o kadar çok şey varki Allah a emanet olun iki bebişle anca böyle yazabildim sizi çok sevdim selametle

 17. Elif Öztürk Says:

  Âmin ablacim. Biliyor musun? İki haftadir beni de düşündürdü tesettür konusu. Belki hatırlarsın üniformalı olmak şimdilik engel. Ama niçin olmasın ilk fırsatımda örtünmek isterim. İnsaallah Rabbim nasip eder…

  • Jale Says:

   İnşaAllah Elifçiğim canım kardeşim…İnşaAllah ….Sen namazlarını ihmal etme kardeşim…Abdestsiz dolaşma ki fırsatını bulduğun yerde namazını ikame edebilesin…Başın açık olması abdesti bozmaz… Atıyorum dışarıdasın ve namaz vakti geldi…Camilerimiz bol çok şükür girersin birine başörtüsü etek te bulunur.Kılarsın namazını tatlı tatlı oooh.Yanında çekineceğin birisi varsa tuvalete gittim dersin…Namaz , namaz ,namaz illede namaz….Gerisi de gelir Allahın izniyle…

 18. şeyma Says:

  Amin amin amin bütün dualarınız için amin.Yazıları okurken kah sevinçten kah hüzünden ağladım.RABBİM zorda olan nefsiyle mücadele eden kardeşlerimizin yardımcısı olsun.Engel olmak isteyen laf söyleyenlerin ağzı dili bağlansın. bende dün akşam çok sevindiğim bir şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. komşumun 11 yaşındaki kızı 1 haftadır namaza başlamış hiç kaçırmadan okulda dahi kılıyormuş. arkadaşım çalıştığı için sık görüşemiyoruz dün akşam bana uğradığında anlattı ne kadar sevindim bilemezsiniz yazın da kapanmak istiyor ama anne daha erken diyor ben de ikna etmeye çalışıyorum inşaallah muaffak olurum.küçük Ayşegülümüzüde dualarınızda eksit etmeyin oda bu yolda dost doğru devam eder İnşaallah en çok hoşuma gidende okulda bile rahatca namaz kılıyo rolabilmesi namaz odaları varmış ve kimsede engel olmuyormuş birkaç sene evvelini düşünüyorum da çocuklarımızın neler çektiğini birdaha ogünleri yaşamayız her şey daha iyi olur inşaallah hayırlı akşamlar ALLAHA emanet olun

 19. zeynep Says:

  Hayırlı günler herkese.Bana dua eden herkese ayrı ayrı teşekür ediyorum.Yorumları okurken çok ağladım..Cahidecim zaten en başta olmak üzere onun hakkını asla ödeyemem.Bugün çok ama çok güzel geçti.Rabbim bir ömür örtülü olmayı nasib etsin.Örtünmek isteyenlere de nasib etsin inşallah..Allah yardımcım oldu bu gün sanki yıllardır örtülü gibi hissettim kendimi.Olumsuzluk yaşamadım…Sizleri çok çok çok seviyorum……………..

  • Aksa Says:

   ALLAH(c.c) nasib etmis bu yolda cok güzel bir adim atmissin kardesim…Olumsuzluk dedigin nedir ki, sen alemlerin Rabbini kendine vekil edinmissin elhamdulillah…
   Basini her daim dik tut cünkü sen ALLAH´in ayetini tasiyorsun….Darisi tüm örtünmek isteyen kardeslerimin basina…
   Sevgilerimle……

  • hatice Says:

   sa zeynebim,iyi haberlerini her zaman bekliyoruz ins,Allahu alem bu bir test bazen insanlar gururla bakacaklar,bazende kucumseyen gozlerle,bazen hic ummadigin guvendigin kisidan gelecek ama genede yilma .ben kazandim ben kazandim yenilmedim.diyip yuruyeceksin yolunda ,haydi anneler mumin nesiller yetistirmeye.burada masalar kuruyorlar islama davet masalari.kenarda durup onlari seyrederim bir kenarda oglumun yapmasini cok isterim sonradan musluman olmus bir kardesimiz kolllari dovmelerle dolu abdest alirken birisi ahii dovme haram bilmiyormusun oda biliyorum benim cahiliyemi hatirlatiyor tovbemi cogaltiyorum.sukurler olsun .ne buyuk nimet musluman dogmamiz gecde olsa yasamaya calismamiz,elhamdullillah ,londradan hatice

  • Jale Says:

   Tebrik ederim Zeynepçiğim…Allah Azze ve celle mübarek eylesin … Rabb Kalbinle nefsin arasına girsin ki …Şeytanın vesveselerini duymayasın…Benim kız kardeşimin adıda Zeynep İnşallah ona da nasip olur….

  • gonca Says:

   bende 1 yıl öncesine gittim kapandığım ilk güne 🙂 şükürler olsun…

  • HATİCE Says:

   SA … İnan çok mutlu oldum Zeynep kardeşim, maşaALLAH barekALLAH. Rabbim daim eylesin inşaALLAH, aynı durumda olan kardeşlerimize de yardım etsin inşaALLAH. İki cihan saadeti versin cümlemize. Kendi yolundan ayırmasın, rızasından bir an bile uzaklaştırmasın. AMİN AMİN AMİN

   SEVGİYLE VE SAĞLICAKLA KALIN
   HATİCE

  • Zehra Says:

   Allah daim etsin kardesim.Öyle güzel bir adim atmissinki,Rabbi
   Hepimize takva örtüsüne bürünmeyi nasip etsin insallah.

  • gülay Says:

   darısı benim başıma

 20. hatice Says:

  sa.birgun karsidan karsiya geciyorum kalabalik bir gun .yesil isigi beklerken sagima baktim kimse yok soluma baktim kimse yok.hickimse yanimda beklemiyor cok sok oldum .aglayarak ablama anlattim sukrettim .beni onlardan ayiran ALLAHa sukrettim ben onlardan farkliydim iclerine kabul etmediler..ben farkliydim cunku ALLahin lutfetmis oldugu nimetlerle dolu muslumandim..islam olmak ne guzel sey boyle.londradan hatice

  • Cahide Says:

   Eğer herkes bizim gibi olsaydı, bizim bir farkımız olmadı…

   • Jale Says:

    Evet Cahideciğim Rabbimiz bizim dişiliğimizle değil kişiliğimizle toplumda yer almamızı istiyor…Dünya değil ahiret odaklı bir hayat sürmemizi tercihimize sunuyor…Allah o kadar Latif ki…Bunun zorlayak ve zorbaca değil öz irademizle,samimiyetle yapmamızı istiyor.Ben sizlerle özel bir şey paylaşmak istiyorum.Bunu paylaşmak zorunda hissediyorum kendimi..Belki birilerinin ihtiyacını giderir…Bundan yaklaşık iki yıl kadar önceydi….Bütün müslümanların yapması gereken bir şey var.Yanlız ve ancak Allaha kulluk etmek ….Yalnız ve ancak ondan yardım istemek …Ben içinden çıkamadığım sorunları , sebebini bilemediğim durumları da Rabbime sorarım…Çünkü O her şeyi bilendir …Yine bir gün yatsı namazından sonra Rabbimize şunu sordum …Tesettür ?Rabbim bunca kızımız sırf senin farzını yerine getirebilmek için üniversite kapilarında ,ikna odalarında,kamuya ait alanlarda itilip kakılıyor, rencide ediliyor,(bunlar kafayı yemiş,delirmiş ,uzaydan gelmiş muamelesi görüyor)Bizler ,bütün mü’mine kullarının ,sadece senin rızan için yaşayan kullarının Senin katında yerlerimiz nedir Rabbim bizden razı mısın?Onlar mı haklı ? Biz mi abartıyoruz diye Allahımıza sordum…Ben yemin etmem Rabbim sizi inandırsın …İki yada üç gün tam olarak hatırlamıyorum ruyamda ;öncelikle güzel bir abdest aldım ..sonra bir adam ve yanında küçük bir kız çocuğu gördüm kız çocuğu bana küçük beyaz bir kağıt parçası uzattı…Bu kağıtta kalem suresinin ilk ayetleri var dedi …(.Ben o zaman Kalem suresinin nasıl başladığını bilmiyordum)…Kağıda baktım….Arapça nun harfiyle başlıyordu…Nun vel kalemi ve me yesturun diye başlıyordu arapça ….Ruyamda cebime koydum kağıdı…Uyanınca hemen meale sarıldım…ben yazmıyayım burada… meali siz okuyun Rabbimiz bizimle Kur’an aracılığıyla konuşuyor…Sorduğum soruya ne cevap almışım görün…Bu cevap hepimize… Subhanallah…Bu arada SELDA ,ŞENGÜL ve FATMA ya ayrıca teşekkür ediyorum Rabbim ne güzel gönüller yaratmış…ve aleykümüsselam…

    • şengül Says:

     Selamün aleyküm Jale senden aldığım elektrik çok hoş.Okul gibi burası GÖNÜL OKULU.İnşallah kalmak olmasın.Cahide Hanım hizmetiniz çok güzel teşekkürler.Selametle

    • gülay Says:

     anlattıklarınızdan çok etkilendim gerçekten de kuran konuşuyor ben de bir gün günahlarımdan dolayı çok ağlamış çok yalvarmıştım var mı benim için umut diye besmele çekerek kuranı açtım zümer suresi geldi gözümün önüne ey benim haddi aşan kullarım diye başlayan ayetler ve çok sevinmiştim

  • Jale Says:

   Hatice kardeşim buna benzer bi olay benim de başıma geldi…Tek başıma gitmek zorunda olduğum bir yolculuktu …Uçaktan indim servise binip Adanadan Mersine gidicem …otobüs doluydu, bayan yanına oturmak istedim …Kadının biri gelicek var dedi beni yanına oturtmadı ..Giyiminden kuşamından bahsetmiyeyim yaz mevsimiydi …Anlayın artık …Sonra baktım kadın yanına kendi gibi giyinmiş tanımadığı bir genç kızı oturttu.Meğer kadın yalnızmış.Benden önce tek başına indi otobüsten …Ne diyelim? ….Elhamdülillah diyelim kardeşim …;) 🙂 ELHAMDÜLİLLAHİ RABBİLÂLEMİİİİN

   • Jale Says:

    HATİCEYE yazdığım yazı buraya düştü .Yanlış bi yere girdim galiba…HATİCEEEE HATİCEEE 🙂 🙂

 21. çşt Says:

  ben de ksımet olursa çocuğum olunca kapancam abla. Allah o günleri göstersin inşallah her namazımda sua ediyorum bana örtünmeyi nasip eyle diye. Sizler de edin abla.

 22. nuray Says:

  iyiki bu siteyi bulmuşum. iyiki varsın. inan çok şey öğretiyorsun.

  • Cahide Says:

   Allah’ın izniyle canım. Ben sadece gayret etmeye çalışıyorum. Küçücük bir vesile olabiliyorsam ne mutlu bana…

   • nuray Says:

    benim başım açık ama 5 yıldır namaz kılıyorum giyimime tavrıma dikkat etmeye çalışıyorum, daha fazlasını yapmak istiyorum ama nasıl ?? işte buyüzden yazılarınızın hayranıyım. bende dua istiyorum daha fazlasını yapabilmek için o ilk adım için tesettür için ve daha fazlası için.

 23. FATMA Says:

  Kuluna yardım eden dinini üstün tutan ALLAHA hamdolson.

 24. Jale Says:

  Selamların en güzeliyle….11 yaşımdan beri tesettüre girmek ve dinimi Rabbimizin rızasına uygun olarak yaşamak isteyen bir kardeşiniz olarak bu konuda yazacak çok şeyim var.11 -12 yaşlarında bir kız çocuğu düşünün ;etrafında Annanesinden başka tesettürlü hiç kimse yok.Ve o kız çocuğu İzmir de yaşıyor.Denize gidiliyor; anne, teyze kim varsa etrafında mayo ile denize giriyor (Namaz var ama tesettür hassasiyeti yok).O kız çocuğu üzerinde uzun kollu bir bluz bileklere kadar bir etek kenarda öylece oturuyor . Utanıyor …21-22 yaşlarına geliniyor.Bu defa kim ne derse desin örtünmeye kararlı kızımız.Örtünüyor.İşinden ayrılıyor…Hiç bir şey umurunda değil …..Aileden hiç destek yok…İnsanlar ona iğrenç bir şeymiş gibi bakıyor …Oğlan kardeşi- abla içimi karartıyorsun bulunduğun odaya bile girmek istemiyorum diyor…Annesi;(bunu yıllar sonra öğreniyorum) kızın ayrıdığı işyerini arayıp ; -Ne olur şu kızı ikna edin başını açsın gelsin işine başlasın….Yanlızlığın,garipliğin ne olduğunu, Allahtan başka kimsemin olmadığını işte o zaman anladım ben…Çok gelindi üzerime,anlatamıyorum bazı şeyleri…Açtım başımı ….Ve işe geri döndüm….Hiç bir şey eskisi gibi olmadı benim için…Gizli yaşadım dinimi ….Allah korkum ve derecesini bilemediğim takvam beni öyle şeylerden korudu ki…Şükrediyorum rabbime …Uzatmak istemiyorum…Evlenmeden önce eşime, evlenince tesettüre girmek istediğimi söyledim.Sesini çıkarmadı evette demedi hayır da demedi. Tabi ben bunu evet olarak algılamak istedim .Evlendik.Bir yıl kadar çalıştım.Rabbim yardım etti.İlk çocuğumun doğumundan sonra eşim daha iyi bir iş buldu.Ben çalışmak zorunda kalmadım.Rahat rahat çocuğuma bakıyor,ibadetlerimi yapıyordum.Zamanın geldiğini ,örtünmek istediğimi söyledim.Hakaret çok ağır geldi.Paylaşamıyacağım kadar ağır…Soğudum ondan ….Utanıyorum ,dedim böyle dışarı çıkmaya utanıyorum…Aldığım örtüler havalarda uçuştu …Boşarım dedi … Ben örtülüleri sokakta görmeye dayanamıyorum ,sen mi örtüneceksin? Sustum …Zaman zaman gündeme getirdim konuyu ama hep aynı sonuç….Ben senin kocanım, ben izin vermeden örtünemezsin…Konuyu açmaya bile korkar oldum.Boşansam çocuk var… 10 yıl geçti .38 yaşındaydım.Yıl 2008.Çok yakınımızda müftülüğe bağlı Kur’an kursu var oraya yazıldım.Kursun ilk haftası, ilk cuma günüydü.Ve cuma vaktiydi hiç unutamam hocamız masasında bizim evraklarımızı inceliyormuş.Tabi benim fotoğrafımın başı açık … Hoca şaşırmış bir ifadeyle sizin başınız açık mı? Halbuki örtü ne kadar da yakışmış ….deyince ,ben başladım ağlamaya …Hocamız sağolsun haydi arkadaşlar !dua zamanı; deyip benim için dua etti, ettirdi.O günün akşamı eşim işten geldiğinde elinde bir parça eski kaşar vardı.Arkadaşı karstan getirmiş,aslında üç paketmiş de vicdanı rahat etmemiş diğer ikisini arkadaşlarına paylaştırmş …O böyle söyleyince bende ;Benim için vicdanın ne söylüyor? Dedim…Sen ne istiyorsun ki ? dedi ….Hacca mı gitmek istiyorsun?…..Onu her müslüman ister dedim. Kavga çıkacak korkusuyla konuşamıyorum….O sordu…Örtünmek mi istiyorsun?Boğazıma bir şey oturdu ,konuşamadım…Gözlerim doldu ….Başımla onaylayabildim…Örtün dedi…..ÖRTÜN….Siz hiç sevinmekten delirdiniz mi ? Ahanda ben delirdim…Kendime geldiğimde eşime – şimdi bana herkes karışacak … Onlar bana laf söylediğinde bana destek olacak mısın dedim …-Ben senin kocanım… sana gelen, bana gelsin dedi… Annem (ki kendisi dindar bir insan olarak bilinir ) – Kızım bak doğru söyle tarikata mı karıştın ? dedi ….Bana en çok dokunanda bu oldu..Çok uzatmadan sonuçları yazıyorum…..1~ Annem o sene umreye gitti başını kapattı.Döndüğünde tarikate girmiş ,zor vaz geçirdim 2~ Babam beş vakit namazına başladı ezan okunduğunda hepimizden önce namaza durur 3~. Benim için en önemlisi Rabbimin mucizesi ,oğlan kardeşim, sünger gibi içki içen, haramı helale karıştırmış tam kaybettiğimi sandığım anda tekrar kavuştuğum kardeşim… geçtiğimiz yıl ani bir kararla umreye gitti . sabah namazı da dahil tüm namazlarını cemaatle kılıyor Kurbanını dahi kendi elleriyle kesmiş …imanına takvasına imrendiğim bir Allah kulu olmuş …Subhanallah … Geçen ay da Arkadaşlarıyla Nurettin Yıldız hocayla tanışmaya İstanbula gitmiş… Bana engel olan hiç kimseye kızmıyorum artık Rabbimin onları benim ihlasımı ölçmek için kullandığını düşünüyorum.Tesettür için geç kalmış olabilirim.AMA BEN TAKVA ELBİSEMİ HİÇ ÇIKARMADIM Kİ …. Not: Uzatıp sıkmak istemediğim için kısa kestim. anlatacaklarım daha bitmedi.Dualarımdasınız..

  • selda Says:

   ne mutlu size.çok duygulandımm…:(

  • şengül Says:

   Maşallah maşallah maşallah,Jale Hanım ağlattınız beni çok.İmanın gücü bu olsa gerek.Biz yalnız değiliz bizim Rabbimiz var NE MUTLU SİZE.Selamünaleyküm.

  • Elif Öztürk Says:

   O kadar duygulandim ki. Jale hanım su anda ağlıyorum inanın. Demekki vakti zamanı gelmiş dualarınız da kabul olmuş. Bütün aile bireyleri hidayete ermiş ne mutlu büyük konuşmamak gerekmiş.

   • semra (çalıkuşu) Says:

    Jale hanım maşaAllah, BarekeAllah ağlattınız bizi kardeşim. sanki 10 yılın nedameti sizinle çöktü omuzuma ve sonunda ki müjdelerle sizinle ferahladık.

  • Zehra Says:

   Gözlerim doldu okurken,Rabbim daima yar ve yardimciniz olsun.Bu mutlulugu tüm kardeslerimize yasatsin.Dualarimizdasiniz…

  • gonca Says:

   çok duygulandım 😦 ağlıyorum şuanda… ne mutlu size.rabbim alkol alan abime ve babama da bırakıp namaz kılmayı nasip etsin 😦 😦 😦

  • SelmaKerem Says:

   Jale bu yazdıklarını geç okudugum için çok kızdım kendime,lütfen seninle tanışmak istiyorum canım seninle konuşacak o kadar çok şey var ki

 25. ozgecan Says:

  Es selamu aleykum kardeslerim, insallah yazdiklarimiz paylastiklarimiz Cahide’cigimizin bahsettigi kardesimize de ve diger bu kutlu karar asamasinda olan tum kardeslerimize de cesaret verir. Bu zor sureci kolaylastirmanin altin anahtari her derdimizde oldugu gibi Kur’an’dan ve Peygamberimiz (SAW)’in hayatindan ayrilmamak oncelikle. Bol bol Kur’an ve siira okumak, okunanlari ozumsemek, dersler cikarmak, sonra bol bol dua, nafile namazlar, oruclar bunlarin hepsi nefsi korelten, insani Allah’a yaklastiran ibadetler.
  Ben de burada cok sevdigim bir hadis Kutsi’yi paylasayim sizlerle, insallah cevre baskisindan cekinen kardeslerime de guc kuvvet verir. Allah-u Teala soyle buyuruyor “…Kulum Bana, Benim icin cok kiymetli olan farz ibadetlerini yerine getirmekle yaklasir. Sonra sunnet ve nafile ibadetleri yerine gitirerek Bana daha da yaklasmaya devam eder, ta ki artik o kulum Benim icin sevgili bir kul oluncaya kadar. Iste ondan sonra artik Ben onun isiten kulagi, goren gozu, tutan eli ve yuruyen ayagi olurum. Eger Benden birsey isterse ona lutfederim. Eger onu korumami isterse onun koruyucusu olurum…”(Al-Bukhari 6021)
  Rabbim Sen hepimize bu kiymetli makami nasib et, ibadetlerimizde sebatli ve ihlasli olmayi nasib et, zayifliklarimizdan dolayi bizleri affet, Sen merhametlilerin en merhametlisisin, amin.

 26. büşra91 Says:

  Esselamünaleyküm ve Rahmetullah..Allah yar ve yardımcınız olsun..destek olmayınca insan o kadar kişinin içinde kendini garip hissediyor ama bırakmayın kendinizi..örtünüze alışmak zorundalar zaten onların rızası önemli değil..başörtüsü konusunda bana ters konuşmalar yapan olmadı..ama bende makyaj yapardım bir zamanlar.aşırı makyaj yapmıyordum sevmezdim de ama sonuçta yine günah..ne zaman dışarı çıkacak olsam sizin saçlarınızı güzel gördüğünüz gibi aynada kendimi makyajsız çok çirkin yüzümü soluk görürdüm ve örtümü bile makyajsız yakıştıramıyordum kendime..o sıra bir sürü yazı okudum günah olduğuna dair..ani bi kararla toplayıp çöpe attım bir daha almayayım diye de parlatıcının rujun fondötenin ne varsa hepsinin içini boşalttım kullanılmayacak hale getirdim 🙂 bana da kızan oldu niye attın o kadar şeyi deli misin diye ama söylenilen bi kulağımdan girdi diğerinden çıktı umrumda da değil..şimdi de kaş almayı bıraktım almadan sokağa çıkamazdım yine kendimi çok çirkin görürdüm zaten kaşlarım ne incecik ne de kalın Rabbim çok güzel yaratmış ama çevreden görüp almıştım..bırakınca gözüme daha doğal ve daha hoş görünmeye başladı..aslında samimi olunca ve Allah’a yalvararak dua edince imtihan daha kolay oluyor..kendisini makyajsız çirkin gören ve bırakamamaktan korkan ben aylardır makyajdan falan uzağım ve iyiki de bırakmışım..başörtüsüyle ilgili de bişey anlatayım..lisede 5 kişilik bi grubumuz vardı..kızlardan biri yeni örtünmüştü haziran ayı okul çıkışı amaan hava çok sıcak bunaldım duramıyorum böyle diyerek başını açtı yapma etme dediysem de dinlemedi..1-2 sene sonra tekrar kapanmak istedi yine öyle sıcak deyip açacaksan kapanma dedim..insan severek örtünce asla bunalmıyor ben örtümü çok seviyorum her ne kadar bir zamanlar tesettürün gerçek manasını anlamamış olsam da..birde namaza yeni başlayan biri varmış iki kişi mail atmış sanırım..ALLAH namaza başlayan kardeşlerimize de yardım etsin namazlarımızı hakkıyla huşu içinde kılmayı nasip etsin inşaAllah..Allah’a emanet olun..

 27. nida Says:

  Allah o arkadasimizin yardimcisi olsun.Herkes gibi bende ilk kapandigimda zorlanmistim cevremdekilerin bazen alayci tavirlariyla agladigimi bile biliyorum ama biraz zaman gectikten sonra kendimi onlardan okadar üstün hissediyordumki okadar ayri okadar temiz bu cok güzel bir duyguydu.Bu yuzden kapanmak isteyenler hic kimseye kulak asmasinlar.Hatta bir aksam bir yere giderken kendimi denemek icin basima düzgünce bir sekilde sali baglayip cikmistim aksam bagladimki ilk basta hemen dikkat cekmiyim ve sanki herkes bana bakiyor gibi geliyordu kendimi de cok tuhaf ama bir okadarda mutlu hissetmistim herkesin gözü bendeymis gibi.Hatta bir arkadasim bana alayci bir sekilde neyse böylede güzel olmusun demisti ve bende ben bu örtüyü güzellesmek icin takmiyorum diye cevap vermistim.Allaha sükür geriye dönüp baktigimda kendimi cok ileride görüyorum kendimi cok gelistirdim borclari ödemeye basladim kurana cok sıkı sarildim.Allah herkese nasip etsin insallah.

 28. birsen Says:

  Herkese günaydınlar.yazınız yine bizi hayatın gerçekleriyle başbaşa bırakıyor.Biz ne kadar etrafımızdan destek beklesekde,herşey bizde, nefsimizde bitiyor.Zor bir sınav.Allah yardımcısı olsun kardeşimizin,aldığı kararın daim olmasını nasip eylesin.ben lise yıllarımda kapandım.Evlendikten sonra bayan oturmalarında birara açtım.baktım nefis size bazı şeyleri çok güzel gösteriyor,taviz tavizi getiriyor,bende tekrar örtüme dikkat etmeye çalışıyorum. Dışarda aksesuar için kapananları gördükçe midem kalkıyor,böyleleri kapanmasa keşke diyorum.Kapanmak; bana göre sadece baş kapamak değildir.Tüm hareketlerin kapanma çizgisine uygun olmalıdır.Mesela,gözü harama kapatmaktır kapanmak.Ağzını ,günaha girecek her türlü sözden uzak eylemendir kapanmak.Kulaklarını,nefsine hoş gelen değil,iradeni güçlendirecek bilgileri dinlemeye açık tutmandır,kapanmak.Aramak,doğru yolu,Hak yolu,Allah yolunu bulmaktır,kapanmak…. Kapanmak bir nimettir,seni dışarı dediğimiz herşeyden korur(Allahın izni ile) Allaha emanet olun ,sevgi dolu ,yürekleri aynı hedef için atan,ağızları dualı kardeşlerim.Allah herkesin duasını hayırla kabul etsin.Cahide Hanım Allah sizin gücünüzü artırsın,sizden razı olsun.

  • ummureyyan Says:

   selamun aleykum bi hocamız tesettur kadının bedeniyle beraber cazibesinide setretmesidir demişti ne kadar dogru düşünüyorumda sadece bedenini kapatıp bütün albenileriyle sokakta dolaşıyor kapalılar:((

 29. ayşe kılıç Says:

  Allah yardımcısı olsun kardeşimizin ,şeytana uydurup caydırmasın Allah daim etsin ,amiiiin..”EY ÖRTÜM SEN BAŞIMA GELEN EN GÜZEL ŞEYSİN”….

 30. aişe ravza Says:

  Rabbim muvaffak elesin.namazımda dua edicem inşallah.RABBİM yardımcısı olsun

 31. Şahlül Says:

  kızım 3. sınıfa gidiyor bende kızıma anlatıorum çok şükür şimdilik benimsemiş görünüyor evde de arara başını örtüyor.Yarıyıl tatilinde de inşallah namaza başlayacağız..Ablam hep benim içim de kaldı kızımın içinde kalmasın çocukluğunu yaşasın diye diye bu hale geldi..Annesine karşı inanılmaz saygısız duyarsız..onların bu halini gördükçe kendi geleceğimden de korkuyorum..ablam için üzülüyorum yiğenim nasıl böyle bir düşünce de olur bunda bizim payımız varmı?teyzesi olarak fazla ilgilenmedim belki şimdi netten yazı okuyorum daha bilinçli yaklaşmak için sadece örtünme değil hal hareketide değişti sanki hiç dinden peygamberden haberi yok en çok bu canımı acıtıyor biz ne yaptık böyle…

 32. 40 Tilki Says:

  Ben de naçizane belki bir faydası olur diye niyetlenerek kendi hikayemi anlatayım.
  Üniversite son sınıf öğrencisiydim.Annemin de babamın da aileleri inanç sahibiydi.Ancak çu İzmir’deki klasik ailelerden.Annem namaz kılardı.Başı tam olmamakla birlikte örtülüydü.Benim (kendilerine göre) fazla açık giyinmeme müsaade etmezlerdi.Ama ben yine de tam bir İzmir kızıydım.Evimizde dinî kitaplar bulunurdu.Ben onların hepsini okumuştum.Ama şuurlu bir müslümanlığım yoktu.Gençliğimi savurup duruyordum.
  Bir Ramazan ayıydı.İftara çok az bir zaman kalmıştı.Dersten gelince iftara kadar dinlenmek niyetiyle biraz uzanmıştım.Tam içim geçmişti ki oda arkadaşım beni uyandırdı.”Gel seni iftara bir yere götüreceğim.” dedi.Hazırlandım gittik.Cemaatten bir abla evinde iftar veriyormuş öğrencilere.Tabi ben ilk kez görüyorum böyle bir yeri.İçerde okuldan,yurttan gözümün aşina olduğu tesettürlü arkadaşlar var.Yere büyük bir sofra bezi serilmiş.Etrafında sırlanmışlar iftarı bekliyorlar.Bizi görünce buyur ettiler.Hepsi temiz yüzlü,kibar kızlar.Bana o anda melekler gibi göründüler.Ben de günahı boyunu aşmış,kot pantolonlu,badili,makyajlı,gençliğini yiyip bitiren genç bir kız.”Keşke ben de böyle masum olabilseydim.” diye geçirdim içimden.İftarımızı yaptık.Sonra onlar namaz kıldılar.Abla bize güzel güzel nasihatler etti.Yurda geri döndük.Sonra bir daha gitmedim oraya.Ama içime o tohum atılmıştı bir kere.
  Sonra ben arkadaşlarımla eve çıktım.Kızlardan biri ateist,biri alevi,diğeri benim gibi.Çok iyi anlaşıyorduk.Ama benim içimi içimi yiyordu inancımla yaşantımın uyumlu olmaması.”Nereye kadar böyle yaşayacağım?” sorusu kafamı sürekli meşgul ediyordu.”Onlar inandıkları gibi yaşıyor hiç değilse.Benim müslüman olduğum neremden belli?” sorularını sorup duruyordum kendime.Şuurlu değildim ama çok dua ederdim.Bir gün sınav öncesi Ayetel Kürsî okuyordum.Dudaklarım kıpırdayıp duruyormuş.Yan masada oturan dindar bir erkek arkadaş “Ne okuyorsun sen?” dedi bana.Ben de “;Ayetel Kürsî okuyorum.” dedim çok şaşırdı.O derece müslüman görünmüyorum yani.
  Bir gün ev arkadaşım Nevin’e “Ben tesettüre gireceğim.” dedim.Çok sevindi.Düşünüyorum ama bir türlü yapamıyorum.Sonra anneme söyledim.Annem”Kızım okulda son senen.Bir de gıcık kapıp sınıfta bırakırlarsa.Sonra örtünürsün.” dedi.Birşey demedim.Bir gece bir rüya gördüm.Bir sürü melek tesettürlü genç kız kılığına girmişler.Etrafıma toplanmışlar.Gülümseyip duruyorlar.Bana, “Ne zaman tesettüre gireceksin?Gel sana örtününce nasıl görüneceğini gösterelim.” dediler.Bembeyaz bir başörtüsü örttüler, başıma.Birden ben de onlar kadar akpak bir kız oluverdim.Uyandığımda artık kararımı vermiştim.Annemle Kemeraltı’na gitiik.İlk eşarbımı aldım.Uzun bir ceket ve etek aldım.Sonra hepsini valizime koyup okuduğum şehre(Denizli’de okudum bu arada.Çok seviyorum orayı.)evimize gittim.Tesettür kıyafetlerimi giydim.Kızlarla gezmeye öyle çıktım dışarı.Ancak henüz çok şuurlu olmadığım için okula giderken başörtümü takmıyordum.Bir süre sonra Allah Teala yolumu açtı.Okulun son günü,son sınavıma girmeye tamamen tesettürlü gittim okula.Herkes çok şaşırdı.İnançlı arkadaşlar boynuma sarılıp öptüler beni..Bir erkek arkadaş ertesi gün bir namaz hocası ve Kur’an elifbası hediye edip “Allah muvaffak etsinTebrik ederim.” dedi.Ben aslında namaz kılmayı ve Kur’an okumayı biliyordum ama dışım müslümana benzemediği için insanlar beni hepten inançsız sanıyordu.Tabi bunda ateist ev arkadaşlarımın olmasının da katkısı vardı.Üç ay sonra evlendim.On ay sonra da namaza başladım,elhamdülillah.Hala mücadelem devam ediyor.Sırada başımı açmamak,Allah Teala’nın bir farzını daha yerine getirmek için görevimden istifa etmem var.
  Ancak şunu çok iyi anladım.Allah Teala herşeyi sizin niyetinize,isteğinizin gücüne göre nasip ediyor.Kader deyip geçemeyiz.Beni iftar yemeğine götüren arkadaş tesettürlü değildi.Hala da değil.Ben onun için de dua ediyorum.Bana vesile oldu Allah Teala’da ona örtünmeyi ve cennetini nasip etsin inşaallah.
  İki arada bir derede kalan arkadaşlara sesleniyorum.Düşünmeyin artık.Hemen yapın.Herşeyin nasıl daha da güzelleştiğini göreceksiniz,inşaallah.Görün Allah Teala daha ne kapılar açacak.Hepiniz Allah’a emanet olun.Selametle…

  • zeynep Says:

   Nereye kadar ? Diye ben de o kadar çok soruyorum ki kendime koca bir boşluk içindeyim sanki

 33. Şahlül Says:

  S.A yazık bu kadar pisliğin için de başörtümüzü çirkin görüyorlar..Rabbim kardeşimizin ilk günün de yar ve yardımcısı olsun..İmanını kuvvetlendirsin…
  Cahide abla bende bu konuyla ilgili size danışmak istiyordum..Ablamın kızı 13- 14 yaşlarında ailesi artık kapanması gerektiğini söylüyor ben de anlatmaya çalışıyorum ama o hiç oralı değil inanılmaz derece morali bozuluyor içine kapanıyor bizi kendine düşman görüyor..Ablam hep çocukluğunu yaşasın sonra gözü dışarda kalır diye erteledi örtünmesini..çevresinde ki herkes örtülü olmasına rağmen çok uzak duruyor..üüstüne ergenlik çağıda eklenince hepten moralsiz ve içine kapanık biri oldu çıktı…Ne yapabiliriz? Sen ve yorum yazan kardeşlerimin bu konuyla ilgili tecrübesi olan varsa lütfen bilgilerinizi paylaşın..

  • Cahide Says:

   Aslında biz bu örtünme sürecine tam olarak önümüzdeki yaz başlıyacağız inşaAllah. Bu süreç başladıktan sonra konuyla alakalı yazmak istiyorum. Şimdi yazdıklarım uygulamaya geçmediği için havada kalabilir.

   Ben bunu sürekli kızıma işlemeye çalıştım. O bunu şimdilik kabul etmiş görünüyor. Yarın ne olur bilemem ama 14-15 yaş oldukça gecikmiş bir yaş…

   • herhengibiri.. Says:

    Selamun aleykum kardesler, ben nacizane sahlül nikli kardesimizin yazdiklarina binaen düsüncelerimi paylasmak istedim. Bende elhamdulillah 16 ve 12 yaslarinda 2 kiz cocugu sahibiyim. Zaten kardesimizde belirtmis hatanin nerde yapildigini malesef bircok anne bu yanlisa düsüp iclerinde kalmasin bahanesi ile kiz cocuklarinin tesettür egitimini ergenlik dönemine kadar erteliyorlar. Aslinda ben ” icinde kalmasin ” sözcügü üzerinde anneleri düsünmeye davet ediyorum. Ne demek icinde kalmasin, özenmesin, cocuklugunu yasasin gibi sözler. Sanki cahiliyye yasantisi özenilecek, yasamazsa icinde kalacak birseymis gibi. Sanki Allah´in emirleri yavrularimizin cocuklugunu yasamasina engel teskil ediyormus gibi. Aslinda kardesler bu gibi sözleri söylemenin altinda yatan sebeblere baktigimizda bunlari düsünen annelerin bu emirleri tam manasi ile özümseyemedikleri, kendileri Allah´in o emrini yerine getiriyorlar dahi olsa bunun bilincinde olmadiklari, bircok kompleksin icinde olduklarini görüyoruz. Malesef annelerin bu komplekslerinin faturasini cocuklar islamdan uzak kalmakla ödüyorlar. Halbuki Allah subhanehu ve tealanin tertemiz, tüm güzellikleri kabule meyyal olarak yarattigi yavrularimizi hem tesettüre hemde diger emirlere alistirmak icin cokda mesai sarfetmemize gerek yok, sadece onlarin tabiatlarini bozmayalim yeter. Cünkü Rabbimiz insani yaratirken icine haya utanma duygusunu koymustur ve her insan örtünme duygusu ile dünyaya gelir. Siz hic cirilciplak gezen insan gördünüzmü? ( istisnalar kaideyi bozmaz.) Genel olarak Islam insanda var olan bu örtünme duygusunun sinirlarini cizmistir sadece. Allah icin örtünenler su sekilde örtünmelidir demistir. Insan ile seytanin hikayesine baktigimizdada kardesler, seytanin insanda zayi ettigi, bozdugu ilk seyin örtünme oldugunu görmekteyiz. Adem ve Havva -aleyhimusselam- annemizin yasak meyveden yimelerinin ardindan üzerindeki giysilerinin yok olmasi bunun en büyük delilidir. Insan özelliklede kadin icin örtünme okadar önemli bir seyki seytan taa ilk insanlardan baslayarak bunu zayi etmeye baslamis günümüze kadarda bu mücadelesi devam etmis ve kiyamete kadarda devam edecektir.
    Velhasil kelam kardesler yavrularimizi egitmeye bulug cagina yani sorumluluk yasina geldiklerinde degil, dogduklarindan itibaren bulug cagina geldiklerinde o sorumlulugun bilincinde olacak ve en güzel bir sekilde yerine getirecek sekilde yetistirmeliyiz. Bir anne kizi icin en önemli modelin kendisi oldugunun bilincinde olarak tesettürüne riayet eder, hangi yasta olursa olsun örtüsü ile kizinin yakinlik kurmasini saglarsa, tesettürün cok dogal birsey oldugunu hatta olmazsa olmaz oldugunu kizina hissettirirse zaten bu duygu ile donanmis kizlarimiz bunu kabullenmekte hic zorlanmayacaklar Allahin izni ile.
    Bunlari yazmak kolay diye düsünen kardeslerimiz olabilir ve cahide kardesim dahi bunun tecrübesini yapmadan bu konuda yazmaktan kacinmisken benim biseyler yazmaya cesaret edisimin sebebi merak edilebilir kardesler. Ben kendi ailemde bunlari yasamis tecrübe etmis biri olarak yazma geregi gördüm. Annelerimiz korkmasin istedim. Ben kizlarima bu egitimi verirken hic zorlanmadim elhamdulillah. Tabiki bende sizin gibi bu toplumun icinde yasayan, ailesinde ve yakin cevresinde cok farkli yasam tarzlarina sahip kisilerin bulundugu bir insanim. Önemli olan dogrularimizin kesin olmasi, bunlari gercekten benimsemis olmamiz ve tabiki bu dogrularimizi cocuklarimiza aktarirken onlarin tabiatina uygun bir metod secmemiz dikkat etmemiz gereken hususlar: Rabbim bize verdigi emanetlere hakki ile sahip cikabilmeyi nasip etsin ve bizi onlarla imtihan etmesin.

    • herhengibiri.. Says:

     13,14 yas gercekten o ana kadar tesettürle hicbir bag kurmamis bir kizin bunu kabullanmesinin cok zor oldugu bir yas. Kizimiz bunu o ana kadar alisageldigi seylerden, arkadaslarindan, icinde bulundugu ortamdan adeta kendisini alikoyma düsüncesi olarak algilayacak. Halbuki bu yasa kadar alistirilmali ve hayatini bu dogrular üzerine kurmasina yardimci olunmaliydi. Bu davranis bicimi gercekten bu yasa gelmis kizlarimiz icin zulüm niteliginde. Görevini ihmal etmis ebevaynin vicdanini rahatlatma cabasindan baska birsey degil.

     • Şahlül Says:

      S.A Allah razı olsun yorumlarınız için çok güzel yazmışsınız.İnşallah bu dönemi hayırlı bir şekilde atlatırız..

 34. asuman sümerli Says:

  cennet ucuz degil cehennem luzumsuz degil.RABBim kimseyi kazanamayacagı imtihanlarla özelliklerle dinle ilgili musibetlerle imtihan etmesin İNŞAALLAH sıkıntısı gider zevki kalır.hepmiz sıkıntılarla bir şeyleri elde ettik şimdi gülümsüyerek hatırlıyoruz İNŞAALLAH o kardeşimizde kısa zamanda rahatlar RABBim etrafındakilere bizimde sevdiklerimize hidayet versin bizimde hidayet üzere devam etmemizi nasip etsin.AMİN

 35. hatice Says:

  se.zamaninda benimde sizin gibi arkadaslarim olsaydi.kapanmam daha kolay ve kisa olurdu diye dusunuyorum.cevremde hickimse yoktu bu surecte.neyazik degilmi?o yuzden bu yaptiklarin yazilarin cok degerli .hidayet ALLAH tan sebebler sen sebebsin cok sey ogreniyorum.hayatima geciriyorum.sagolasin ins ALLAHim kat kat sevabini verir sana ve senin gibi kardeslerime.ALLAH muvaffak ettsin cihadinda seni ALLAHa emanet ol londradan hatice

 36. hatice Says:

  esselamu aleykum verahmetullahi ve berekatu.Allah kardesimin yardimcisi olsun ins.bende zamaninda ne yazikki aciktim ,ailemden uzakta yalnizca ablam yaninda idi oyle tepki verdiki hatta benimle belli bir sure konusmadi,ablam oki namazi kilmamiz gerektigini soyleyen lisedeyken .onun sayesinde basladim annem kizardi bazen agabeyimde basladi bizimle namaza.kim once namazi duyarsa oburkusunu kaldirirdi.babam icki kumar neysebizleri gorur aglardi.cocuklarim boyle ben boyle.ablam unuversiteye gitti ist.biz de memlekette kaldik.zaman gecti ben liseyi bitirdim.babamin baskisindan zulmunden kurtulmak icin londraya geldim (sarhos olup gelir her gece annemi bizleri dover gecirirdi hersey bahaneysi onun icin).

  derken ben oradayken ablam salona icki siselerini dizmis ya onlar ya biz demis aglayarak babam ickiyi birakti tovbe etti namaza basladi .tabii kolay olmamis arkadaslarini birakiyor icki arkadaslarini ablam camiye goturup getiriyor onu,kisa sureleri ogretiyor,yillar gecti.

  ablam unuversiteyi bitirdi buraya yanima geldi evlendi ben kapandim esimle tanistim evlendim.turk erkeklerinde korkuyordumcevrem zaten dindar degildisokakta insanlari gorurdum kapali yalnizca.ama cik ozenirdim hep dua isterdimnasil kapanilcagini bile bilmezdim.pardusemi bas ortumu alip evde denemeler yaptim uzunlafin kisasi kapandim elhamdulilah.ablamin tepkisi buyuktu.konusmadi benimle dirari cikmadi evdeyken enistemin yaninda basortumu cikarmami istedi.ben sabirla bekledim kabul etmesini cocuklarim oldu kizim 5 yasinda basortusu takimaya basladi.brigun ablam kizimi disariya alisverise goturdu aglayarak geldi.kizim basortusu takmayi unutmus.ablamda ”benim gibi olacak,buyudugunde zorlanacak”diye geri getirdi eve basortusunu takip cikti..simdi ablami dusunuyorumda babama bizlere ogreten kisi baski yapti sonra kabullendi.simdi pisman ama cok yol katetti..diyecegim oki yilmadan sabirla ALLAHa guvenerek.oluyor.esim suriyeli o bana cok yardimci oldu herzaman yardimci.hala bazi yanlislarimi duzeltiyor.
  kapanmak degil.gozunu kulagini harama kapatmak buda zamanla oluyor.selametle kalin ins londradan hatice

 37. eminenur Says:

  bende bekarken örtülü değildim eşim istedi iyikideistemiş iyikide tesettürlüyüm tam değil ama inşallah zamanla o da olur başda çok kızdım istemedim şimdi mutluyum hatta kızımında örtülü olmasını istiyorum ona nasıl sevdirebilirim fikir verirmisinz vakit bulursanız. .rabbim bu kardeşimize yardım etsin allah razı olsun cahide abla …

 38. Hatice Says:

  Allah yardımcısı olsun inş. Gece çok geç yatmama rağmen bu gece nete girmedim, demek ki girseydim sıcağı sıcağına yazınızı sabah olmadan okuyabilecektim.. Saat 10 da okumuş oldum, çok geç değildir inş. Tüylerim diken diken oldu. Rabbim kardeşimizi ve aynı durumda olan herkesi feraha çıkarsın, kendilerini darda bırakmasın, en kısa zamanda destek beklediklerinin desteğine kavuştursun, üzüntülerini sevince dönüştürsün inşaallah. Bu arada sizin güzel dualarınız da: AMİN AMİN AMİN
  Muhabbetlerimle

 39. ummureyyan Says:

  selamun aleykum
  iman imtehanı getirecek ve gerektiricek kardeşimiz artık doluyor şeytan elbet ona ve etrafındakilere el atacak rabbim onu setretsin korusun korktuklarından emin umduklarına yakin kılsın inanın etrafımda bu gibi olayları yaşayan o kadar insan olduki , ama samimiydiler ve kazandılar ben kendim yüzümü örttüğümde annem bana bidaha bizim eve böyle gelme dedi ama inanın çok geçmeden kızım yabancı geliyor diye beni uyarmaya başladı elh sen vazgeçme kardeşim şeytan vazgeçsin inan çok zor olacak kolay değil ama çokda güzel olacak inş allah seni sevsin kardeşim amin

  • Derya Says:

   Sizi eleştirdiğimi düşünmeyin sakın merak ettiğim şey eller ve yüz bildiğim kadarıyla açık olması haram olmayan uzuvlar…Sokakta da gördüğümde hep merak ederim yüzün peçeli olması ve ellere eldiven takılması nedendir diye.Özel bir nedeni var mı acaba?

   • ummureyyan Says:

    isterseniz bu konuyu size mail olarak atayım uzun oluyor ve uzun yorumlar yayınlanmayabiliyor benim mail adresim ummureyyan@msn.com bana bi mail atarsanız adresinizi kaydeder size yazarım inş

 40. eminenur Says:

  selamün aleyküm

 41. nedenvenasil Says:

  Ve birşeyden daha bahsetmek istiyorum yeni aklıma geldi 🙂 Konya merkezinde bir kilise var, orda görevli bir kişi, müslüman oldu… Yabancı uyruklu ve hristiyandı, üstelik din görevlisi idi. Bu adam müslüman oldu, çocukları tarafından reddedildi, eşi adamdan boşandı, doğal olarak işinden de oldu… Aylarca, evsiz, kimsesiz, parasız yaşadı Konya’da. Ama sabretti, azmetti, İslam’ı öğrendi, sonra ne oldu biliyor musun? Eşi, ailesi geri döndü ve dahası onlar da müslüman oldu, bundan daha güzel bir mutluluk olabilir mi? Allah sabredenlerle birliktedir ablacım ve hiçbir güzellik kolay yoldan elde edilmez… Allah rızası için birşeye niyet etmişseniz, karşılığını da yalnızca Allah’tan bekleyin… Kalbiniz doğruysa, hayal bile edemeyeceniz nimetlere kavuşturuyor sizi, kendi hayatımda tecrübe ettim ben bunu,elhamdülillah…

  • gonca Says:

   resmen tüylerim diken diken oldu….ne mutlu onlara 🙂 rabbim kapanmak isteyen tüm kardeşlerimize nasip etsin inş.allahın rızasını kazanacak başkası önemli değil..

 42. nedenvenasil Says:

  Selamun aleykum,Cahide ablacım, benim ailem islama yakın, annem namaz kılar ve örtülü, babam hep dini eğitim alın gerisini istemem diyen bir insandı. Kur’an’ın arapçasını okumayı bildiğim halde, ben ayetleri hemen farkedemedim. Geçen sene örtündüm ve ailem tarafından , örtünme diye değil belki ama , bu kadar siyah giyinme, saçını özledim, sen içine kapandın, ezik bi halin var gibi saçma sapan laflara maruz kaldım. Yani şunu anlatmaya çalışıyorum, insan hangi halde olursa olsun, onlardan biraz farklı olduğunda karşına dikiliyorlar. Ama unutmayalım ki bu da Rabbimin bir imtihanıdır, biz birşeye niyet ettik ama bu uğurda güçlüklere ne kadar sabrediyoruz, ne kadar samimiyiz bize göstermek ve dahası bu kararımızı sağlamlaştırmak istiyor belki de. ” sizi birbiriniz için imtihan sebebi kıldık” (FURKAN -20. ) ayetini de unutmayalım inşaAllah, ben örtündüğüm ilk gün ve sonrasında örtüm bana çok büyük mutluluk verdi, bu kardeşimize de en güzelini nasip eder inşaAllah.

 43. yusufyunus Says:

  gunaydın cahıdem.bu notu sıze yazan arkadasımı okuyunca aklıma ılk gunum geldı aynı elestırıler daha erken ılerıde nasıl ortersın gıbı arkadas cevremden soylemlerı ısıttım.duymasın kapasın gozunu.hatta esım bıle ılk ıs yerıne gıttım buyurun dedı yuzume bıle bakmamıstı sonra ona suprız yapmıstım.bana ya bır ozentıydı tamam yada kararını ver boyle cıkarsan buradan bıdaha acma gıbısınden bır elestırı yapmıştı aslında o nunda ıstedıgı buydu cok ıyı bılıyorum.ve 1 hazıran gunu yazın basıydı.vay sen bunalmıyomusun.o esarbı oyle sıkı sıkı nasıl tutuyorsun… gıbı gıbı…ha yuzume bkmadı derken benı musterı sandıgı ıcındı..gececek guzelım sabret emı..allah devamını getırsın.amınn..

 44. NNÇ Says:

  inşallah akşam yazar ne yaptığını.merak ettim doğrusu.günü nasıl geçecek acaba.

 45. ayparçası Says:

  Günaydın Cahide Hanım.Sizi canı gönülden kutluyorum bu yazınızdan dolayı.Bu kardeşimizede Allahtan sabır ve ihlas diliyorum.İnşallah dilediği yolda Allahın izniyle yol alır.Bütün kalbimle size katılıyorum.Bende çalışan bir bayanımve tesettürlüyüm.Bir kızım var ikinciside yolda inşallah.Onlarıda Allahın izniyle bu yolda yetiştirmeye gayret edeceğim.Sizi seviyorum.Allaha emanet olun.

 46. herhengibiri.. Says:

  Hayirli sabahlar. Kardeslerim, insan kazanmanin para kazanmak kadar bir degerinin olmadigi günümüzde din kardeslerimizin dertleri ile sikintilari ile en önemlisi iman ve amelleri ile daha alakali olalim. üc kurus kazanmak icin sarfettigimiz gayreti, dünya metaini kazanmak icin döktügümüz dilleri lütfen bize ihtiyaci olan kardeslerimizden esirgemeyelim. Öyleki bazen kardeslerimizin kendilerinin bile farkinda olmadigi ama destege ihtiyac duyduklari durumlarinda kardeslerimizin yaninda olalim. Bu bize cahide kardesiminde yazdigi hayra vesile olanda yapan gibidir müjdesine mazhar olma mükafati kazandirir. Inanin kardeslerim bu dünyada insan kazanmak kadar karli baska bir kazanc yoktur.

 47. Nazife ARIKAN Says:

  Affet Allahım benide affet .Bizleri doğru yola ilet.sapmışların yoluna değil yarabbimmm.Affet.

 48. firdevs Says:

  slm cahide hanım gerçekten biz denizdeki balıklar gibiyiz suyun kıymetini bilmiyoruz müslüman bir ülkede bunun sancısını çekmek daha bir garip insnın içini eziyo gerçekten kardeşimize dua edelimki oda hiç etrafından çekinmeden özgürce dolaşabilsin başkalarının özgürce giyindiği gibi

 49. Pinarium Says:

  Allah hayirli mubarek eylesin ve hayirla ve saglikla daim kilsin ablamizin tesetturunu ve iman korunu insaallah ablacim Rabbî yessir elâ tuassir Rabbî temmim bi’l-hayr! Amiiiin amin amin!

 50. şengül Says:

  Selamünaleyküm sevgili kardeşim sana şuan dua ediyorum tesettürün mübarek ve daim olsun inşallah.Ben de örtündüğümde annem babam istemedi önce ama saygı duydular.Sağlam dur o zaman senin bunu nekadar çok istediğini anlayacaklardır inşallah.İ lk kez örtünüp dışarı çıktığımda tanıdık kimseyi görememiştim,kış mevsimiydi hava çok soğuktu.İnan bir hafta boyunca hergün biri beni görsün diye çıkıp dolaştım.Kimseye rastlayamadım.En sonunda sekizinci gün tanıdık birine rastladım sevincimi görmeliydiniz.Hemen selam verdim hiçbirşey yokmuş gibi davrandım.Okadar kendimden emindim ki insanlar kıvranıyorlardı ama hiç birşey soramıyorlardı.Oturduğum semt site oldukça elit paşalar bürokratlarla komşuyum.Amma velakin Allah cc benimle bana kim birşey diyebilir ki.Seni selamların en şereflisiyle selamlıyorum essalamünaleyküm ve rahmetullah ve berakatüh.

 51. Aliye.nur Says:

  Selamün Aleyküm, ben bu sabah dua ettim, kabul olur İnşallah.

 52. bilge Says:

  amin

 53. aliye Says:

  isallah isallah o konusanlarin dilleri baglanir ve ne kadar guzel gorunuyorsun boyle devam et ve bende isalah kisa surede kapanacagim cumleleri duyar bu kardesim..
  bende ilk kapandigimda gercekten cok zorlanmistim…annem kapali olmasina ragmen…kimse benim isteyerek degilde kocamin zoruyla kapandigimi sanmisti…arkamdan ne laflar isitmistim ama hepsi gecti gitti…rabbim banada parduse giymeyi nasip etsin…su sartlarda zor ama olsun ben dua mi edeyim de…

 54. rüy@gibi Says:

  Cahide hanım sizi gerçekten takdir ediyorum elinizden geldigi kadar insanlara faydalı olmaya çalışıyorsunuz RABBIM mukafatınızı kat kat artırsın.lutfen kendinizi çok yormayın birgun usanip yoruldum artık bırakıyorum demenizden korkuyorum o kadar bagımlılik yaptınızki sizi seven kardeşiniz. Kişiler bence birbirine sevdigini söylemeli aradaki muhabbeti artırıyo degilmi canım kardeşim

 55. rüy@gibi Says:

  Selamün aleyküm yazınızı sabah namazından sonra gördüm inşALLAH o bayana bundan sonra dua edelim. İlkbaşta gerçekten zor olur örtünmek çocuklugunda öyle bir ortamda büyümeyip belirli bir yaştan sonra örtünmek ailenin desteginin olmaması dahada kötü.şimdi bayan arkadaşın nefsiyle mucadele ediyordur ,acaba bütün insanlar banamı bakıyor ve çevre baskısı o bakışlar o sözler kardeşimize ilk başlarda zor gelir.RABBİM yardımcısı olsun.yinede bence şukretmeli. ya tesettürle hiç tanışmayanlar bu sancıyı çekmeyenler ne olacak benin kızdıgim noktalardan biriside örtünüpte tesettürün kıymetini bilmeyenler oyuncak degil bu RABBIMIZIN emri bence bu kadar hafıfe alınmamalı.RABBİM bizleri gerçek uyananlardan eylesin(amin)

 56. gülay Says:

  bende artık ruhen kendimi tesettüre yakın hissediyorum kızıma da o yönde telkin veriyorum kızım bak ne güzel ALLAHIN istediği gibi yaşarız kendimizi pis bakışlardan koruruz diyorum yani ruhen hazırlıyorum ikimizi de ben bu kardeşim için şimdi ağlayarak dua ettim edeceğimde cahide bana da yer duan da

 57. Belgin Says:

  Cahidem Allah razı olsun canım senden,böyle güzelliklere vesile oluyorsun.Dua edeceğim bu kardeşime hemen,Rabbim yardımcısı olsun.Kolaylıklar versin,İnşaallah ilk gününü sorunsuz atlatır.Rabbim eşinin de ailesinin de kalbine merhamet versin ıslah etsin amiiiin.
  Ey Allah’ım! Bana öğrettiğin şeylerden beni faydalandır. Faydalı olacak şeyleri bana öğret ve ilmimi arttır. Her hal üzerine hamd Allah’a mahsustur. Cehennemliklerin hal ve sıfatlarından Allah’a sığınırım.” “Ey Allah’ım, rahmetini niyaz ederim. Bir an bile beni nefsimle baş başa bırakma. (Din ve dünyaya ait) bütün işlerimi ıslah et. Senden başka bir ilâh yoktur.” (Ebû Dâvud)
  “Allah’ım, ben nefsime çok zulmettim. Günahları da ancak Sen mağfiret edersin. İlâhî katından bir mağfiretle beni affeyle. Şüphesiz ki Sen çok mağfiret edici ve pek merhametlisin.”
  (Buhâri, Müslim)
  “Allah’ım! Gücümün zayıflığını, takatimin ağırlığını, insanlar arasında horlanmamı Sana şikâyet ederim.
  Sen, merhamet edenlerin en merhametlisisin. Sen mustazafların Rabb’isin. Sen, benim Rabbimsin. Beni kime havale ediyorsun? Uzakta olup bana hücum edene mi? Yahut işlerimi kendisinin eline verdiğin düşmana mı? Eğer Senin, üzerimde gazabın yoksa gerisine aldırmam. Yalnız, afiyetin, benim için daha geniş ve daha elverişlidir. Karanlıkların kendisiyle aydınladığı, dünya ve ahret islerinin kendisiyle düzeldiği vechinİn nuruna sığınırım. Gazabının üstüme gelmesinden, öfkenin bana inişinden Sana sığınırım. Rızâm alana kadar eşiğine yüz sürmeye razıyım. Güç ve kuvvet yalnız Senin elindedir.”
  (Resûlullah’ın Tâiften taşlanarak dönerken yaptığı dua;
  İbn Hişam, Sîre II/29-30)

  (Tırmizi)

  “Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım! Kalbimi, dininin üzerinde sabit kıl”

  (Tirmizî).

  ‘Allah’ım, Senden dünya ve ahirette afiyet istiyorum.”

  (Tİrmizi)

  “Ey Allah’ım, Senden her iste sebat, takvaya azimet, nimetine şükür, güzel ibâdet, doğru bir lisan ve temiz bir kalp dilerim. Senin bildiğin bütün şeylerden sana sığınırım.

  Senin bildiğin hayrı diler ve Senin bildiğin günahlardan Sana sığınırım. Muhakkak ki, Sen bütün gizli olanları çok iyi bilensin.”

  (Tirmizî)
  “Ey Allah’ım, bana Seni sevmeyi ve sevgisi Senin nezdinde bana faydalı olacak kimseleri sevmeyi nasip et. Ey Allah’ım, sevdiğim şeylerden bana verdiklerini Senin sevdiğin hususlarda kullanmakta bana kuvvet ver. Ey Allah’ım, sevdiklerimden alıp götürdüğün şeyleri de, Senin sevdiğin hususlarda (faydalı olmak için) bana kuvvet ver.”

  (Tirmizî)

  Ey Allah’ım, tembellikten, fazla ihtiyarlıktan, günah işlemekten, borçlanmaktan, kabir imtihanından ve azabından, ateşin fitnesinden ve azabından Sana sığınırım. Yine, zenginlik fitnesinin şerrinden ve mesih deccal fitnesinden sana sığınırım.”

  (Buhâri, Müslim)

  “Ey Allah’ım, hatalarımı kar ve dolu suyu ile yıka. Beyaz elbisenin kirini temizlediğin gibi kalbimi hatalardan temizle. Doğuyu batıdan uzaklaştırdığın kadar beni de hatalardan uzak kıl”

  (Buhâri, Müslim, Ebû Dâvud)

  “Ey Allah’ım, işlediğim ve işlemediğim amellerimin şerrinden Sana sığınırım.”

  (Müslim, Ebû Dâvud)

  “Ey Allah’ım, kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve menimin şerrinden Sana sığınırım.”

  (Tirmizî, Nesâi, Ebû Dâvud)

  “Ey Allah’ım, fakirlikten, (hayır ve tâat) azlığından ve zilletten Sana sığınırım. Birine zulmetmekten ve zulme uğramaktan da Sana sığınırım.”

  (Ebû Dâvud, Nesâi)

  • elifzeynepabdullah Says:

   Rabbim tüm kardeşlerimizin yardımcısı olsun,
   belgin kardeşim Allah celle celaluhu razı olsun senden, sık sık tekrarladığın ayetler , hadisler ve özellikle hadislerden dualar için.,

   • Belgin Says:

    Elifciğim canım kardeşim ,Allah senden de razı olsun,ben de senin yorumlarından çok faydalanıyorum.Maaşallah Allah vergisi bir yetenek seninki de,ben aslında yazmayı hiç sevmezdim,iki kelimeyi zor bir araya getiririm yani :)Birkaç gün yazmazsam aklım burda kalıyor.Cahidem ve sizler bağımlılık yaptınız :)Allah’a emanet ol canım.

  • herhengibiri.. Says:

   Amiiin. Amiiin. Amiiin. kabul buyur Allahim..

 58. hircin18 (Leyla) Says:

  Ben aciz bir kulum 😦 kendime yokki hayrim ama duamda eksik etmiycem. Teheccüd namazina kalkiyordum tam okuyunca cok duygulandim ayricada gururlandim cokkk sevindim. Rabbim yardimcisi olsun kardesimizin banada nasip olur insaALLAH 😦
  Dualarina aminnn diyorum hepinizi cok seviyorum Selam ve Dua ile hayirli geceler

 59. sinem Says:

  Allah yolunda sebat etmeyi nasip etsin inşallah

 60. isradogan Says:

  “Evet korku var bende heyecan da ama geçecek….Cahide’cim nolur dua et bana bugün… Yarın ilk örtülü günüm güzel geçsin…”

  Rabbim seher vaktinde edilen duaların içine bu güzel kardeşimizi de dahil ettirsin. Onu nefsi ve şeytanla giriştiği zorlu mücadelesinde muzaffer kılsın. Aynaya baktığında Efendimiz s.a.v ‘in Tebük seferi dönüşü sarf ettiği cümleyi hatırlasın;
  “–Şimdi küçük cihâddan büyük cihâda dönüyoruz!”
  Ashâb hayretler içinde:

  “–Yâ Rasûlallâh! Hâlimiz meydanda! Bundan daha büyük cihâd var mı?” diye sorar. Sevgili Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem buyuruyor ki ;

  “–Şimdi büyük cihâda (nefs cihâdına) dönüyoruz!”

  Ne zaman ki Rabbimizin rızası olan bir işe girişsek gerek çevremizden, gerek nefsimizden çelmeler takılmaya başlar.
  Dediğiniz gibi güzel kardeşim, ” Geçecek ” Sizde alışacaksınız, etrafınızda yeter ki kararlı olduğunu hissetsinler. Nefsinizde şeytanda peşinizi bırakacak. Sanmayın ki öylesine yazdım teselli niyetine. Yaşanmış, yaşadığım tecrübeyi aktardım. Rabbim kolaylaştırsın yar ve yardımcınız olsun. Görünür görünmez ordularıyla sizi her an desteklesin. Yüzünüze nur, kalbinize nur yağdırsın. Selam ve dua ile

 61. selime Says:

  ben sabah olmadan okuyan ve size dua eden kardeşiniz selime ahhh bi bilseniz testtür konusunda benimde nasıl duaya yardıma ihtiyacım var Rabbim büyük ve benimledir bu konuda bende çok acılar cektim gözyaşı döktüm ama her seferinde şeytana yenildimm aff Rabbim aff

 62. Cahide Says:

  Bu yazıyı sırf belki sabah olmadan bir kardeşim okur da kardeşime dua eder diye bu saatlere kadar uyumayıp yazdım. Halet-i ruhiyesini hissetmeye çalıştım. Lütfen, eğer bu yazıyı sabah olmadan okuyanlardansanız kardeşimize dua etmeyi unutmayın. Kimbilir belki sizin duanız kabul olacak. Belki hiç bir zorlukla karşılaşmadan atlatacak bu kutlu günü.

  Allah’ım senin rızan için cehd eden, gözyaşı döken bu kardeşime ve aynı durumda olan nice kardeşlerime sen yardım et. Yaban gözleri çek onların üstünden. Sayımızı artır, gücümüzü artır, bizi bize bırakma, Ya Rabb! Günahlara karşı duyarsız etme, gazabını celbedecek işlere meylettirme kalbimizi? . Bizleri affet, bizleri affet, bizleri affet Allah’ım…

  • aysun Says:

   amin Allah’ım…

  • Pinarium Says:

   Amiiin ablacim amin. Ben de universite son sinifta ortunmustum annem ogretmendi ona okulda ziyarete gidecektim haberi duyunca kapida seyedersin dedi once tamam dedim telefonu kapattim sonra aradim dedim ki ben ogrenci degilim ki neden kapida basimi aayim orda burda acacaksam neden kapattim!? Ha yani sadece senin icin beni dusunme hic gibi sacma sapan seyler soyleyip yuzume kapatti telefonu. Elbette uzuldum ama o onemsemedim annemle degil nefsiyle konusmustum cunku. Yillar gecti birgun oyle uzuldum ki bu hale, oturup hungur agladim hem agladim hem dua ettim. Ama cigerim yandi resmen. Elhamduliilah annem emekli oldu ve simdi o da tesetturlu 🙂 diyecegim su ki bir Hocamizin da dedigi gibi biz hakikaten cigerimizi catlatircasina yana yana dua ettik de Rabbim kabul etmedi mi? Hâşâ! Gundemimiz rizayi ilahi olsun hayatimiz da gulistan olcaktir insaallah.
   “Kalp beyti hudadir hususiyle geceleri Sultan, kasrina nuzul etmek ister.”
   Evimizemisafir gelse gunler oncesinden temizlik ikram vb vb bin turlu hazirlik yapiyoruz. Allah (c.c.) kalbimize geliyor dakikada 70 kez, haydi tevbe kapisi acik, yagmurlu hava malum rahmet kapilari da acik insaallah Yâ Kuddûs ile lâ ilâhe illallah ile temizleyelim kalplerimizi de insaallah,Alemlerin Sultani (c.c.) ziyaretimize geliyor!

  • herhengibiri.. Says:

   Rabbim sen kardesimize yardim et. Kalbine güc ve sebat ver. Rabbim sen ” bana yürüyerek gelene ben kosarak giderim ” buyuruyorsun. Kardesimizi nefsinle ve seytaninla basbasa birakma. Allah´im insan Seytanlarina karsida onu güclü kil. Amiiin.

  • kınalıkız Says:

   Dualarına cani gönülden amin diyorum kardeşim.Allah kapanan kardeşimizi o şerefle daim etsin,kolay geçitlerden geçirsin inşallah..
   Bir zamanlar ,kapanırken,o kutlu kararı , Allah’a,( bir daha örtümü açmamak şartıyla ) yemin ederek söz vermiştim.Dün gibi geldi herşey..yıllar yılları kovaladı.Her geçen günde piştikçe piştim.Her geçen gün o tesettür gerçek haline dönmeye başladı.İnanın örtüyü kalpten istediğiniz vakit,cahilken ben nasıl giyebilirim gözüyle baktığınız kılık kıyafetler! üzerinize öyle oturup,öyle yakışmaya başlıyorki…Her zaman diyorum gerçek tesettürlü kadınların üzerinden ilk bakışta size Allah’ı hatırlatan,bir mesajlar veren hanımefendilik akıyor.
   Kolay mı oldu hayır asla!!!! Ben kapanmaya karar verdiğim zaman ,öyle bir mahallem vardı ki,yaşları 50-60 olanlar bile diz kapaklarında etek giyer ,ten rengi çorap,düğünlerde saçlarını açarlar,Kuran’ı Kerim okumayı bilmezler ve hayatlarının %85 i dedikoduyla geçerdi.Ve görüşmem deyip geçebileceğim insanlar değillerdi,hepsi eşimin yakınen akrabasıydı:)
   Bürüklüleri sevmezlerdi!!!! Çocuklara küçükken dua öğretsem daha şimdiden aklını bulandırma derlerdi.Tesettürümle ilgili eleştirilerini kulağımla duymadım ama Allah razı olsun onlardan,benim yüklü günahlarımın epeyini yüklendiler:) İçimi burkan sadece bir cümle duymuştum.bizim gelin de uçacak! Hepsinin gelini oluyordum aynı zamanda :)Yok uçmadım daha uçamadım,uçulmuyorda zaten.
   Benim kendi ailem kapalı olduğu için ,problem diğer tarafta vardı zaten.İlk önce eşimle konuştum ama acı konuştum.Keşke benim kendi kendime değilde ,kendisibunu bana nasihat verseydi.Ama bana şunu söyledi,ben deseydim yapmazdın,bunu kendin isteyerek yapman devamlılığını getirir,benim zorumla yaparsan,iki güne kalmaz yine yapmazsın demişti.Aslında haklıydı.Bu davayı kendi irademle götürdüğüm için ,kararlılıklarımdan asla yılmadım,taviz vermedim.O örtü gerçekten yeminle kondu başıma …Hiç unutmam tabii ilk kapanınca ister istemez insanların tepkilerini merak ediyorsun.Allah her zaman onlardan razı olsun ,çocuklarınada nasip etsin inşallah.İki erkek var ki eşim tarafından ,beni kapalı görünce dedikleri cümleleri hiç unutmam bana dağlar kadar bir cesaret vermişti.Biri eşimin amcası;inan dedi şu örtüyle eski halinden çok daha iyi olmuşsun vallahi diye yemin etti.İkincisi tek bir kaynım var imanı çok kuvvetliymiş bunu ta o zamandan anlamalıymışım ama o zaman hayretler içinde kalmıştım ,çünkü bir söz söyleyecek diye çok çekinmiştim.Herkes yapamaz helal olsun sana,herkes nefsini kırıp örtünemez demişti.Ben laf edecek diye korkarken böyle bir destek beni çok sevindirmişti.Kadın kısımlarını çok takmadım zaten:) Diyeceğim o ki yıllar geçmiş ve ben o tazelikle nasıl koşturdum bir bilseniz?O hevesle hergün kendime birşeyler katmaya çalıştım,Borçlarımı gün gün ödemeye başladım.Zararın neresinden dönerseniz kardır ama ben çok zarar etmişim,bunu borçlarınızı öderken öyle bir anlıyorsunuzki…Hazıra dağ dayanmaz demişler,aynen zaman bize hergün taptaze hazır olarak geliyor.Ve gün bitince aslında ne kadar dayanıksız olduğunu anlıyoruz.Başımızı yasyığa koyduğumuz zaman .maddiyat bitiyor,maneviyat başlıyor,Allah için ne yaptım diye..
   Evet sevgili kardeşim Allah adına sen bugün büyük birşey yaptın.Maaşallah sana.Allah devamını getirsin.Ve bu konuda hergün Allah’tan yardım isteyin.Ve ben hep böyle dua etmiştim:
   Allah’ım senin benim yaptığım hiçbirşeye ihtiyacın yok.Senin adınla başlar,kendimi kurtarmak ,senin razılığına varmak için yaparım.Benden razı ol Ya Rabbim.Sana verdiğim sözleri bana unutturma ,ayaklarımı kaydırma,aç kapılarını Ya Rabbi geldikçe geleyim sana…Kapılardan boş çevirme beni Ya Rabbi.Senin razı olduğun bir kul olarak yaşat beni.Günahlarım boyumu aşmış,sana gelecek yüzüm yok biliyorum ,ama şunu da biliiyorum ki sen merhametlisin….Kullarına acırsın.Tut benim elimden Ya Rabbi,tut benim gönlümden.Müslüman yaşat müslüman olarak secdelerde al canımı Ya Rabbi….Sana başımı ortaya koymuşken al canımı…Benden nasıl razı olacaksan beni evir,çevir o yollara sal Ya Rabbi..
   .Ben seni seviyorum Rabbim! Ben seni seviyorum Rabbim!Ben seni seviyorum Rabbim! Sen de beni sev Ya Rabbim.

   • Dilekkk Says:

    Gozlerim dolarak okudum. Ne mutlu size allah dualarinizi kabul etmis. Ortuyle sereflenmissiniz. Darisi tum isteyenlerin basina ins. Bizede dua edin olur mu :((

    • kınalıkız Says:

     Benim dualarım hep biz ve bizim gibi Allah rızasını arayan tüm kardeşlerimizedir.Dilime her zaman getirmesemde ,dua ederken, gönlümden gizli gizli kardeşlerimi düşünürüm.Allah yardımcınız olsun inşallah..


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: