Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Zeytinyağlı Yer Elması Yemeği

«Sizden her biriniz bütün ihtiyaçlarını Allah’tan istesin. Hattâ pabucunun tasması kopsa bile. Çünkü Allah tamirini müyesser kılmadı mı, onu tamir edemez»(Tirmizî, Deavât 117)

İç sıkıntılarımdan bahsettiğim karalamaları araya sıkıştırdım. Okumak isterseniz BURADA

Dünyada zulüm bitip tükenmiyor. Son olarak Suriye’de bombalanan çocuk parkı ve 10 masum çocuğun ölümü, son günlerin en acı olaylarındandı. Allah’ım zalimleri kahret, onlara fırsat verme. Kardeşlerimize yardım et, güç ver Rabbim…(Amiiiiin)

Aşura günü dolayısıyla, güya Hz. Hüseyin’i sevdiğini söyleyen insanların kan revan içinde yaptıkları gösteriler kanımı dondurdu. Bu kanlı gösteriler nasıl İslam’a mal edilebilir? Oysa Kerbela denince benim aklıma ihanet geliyor. İbret nazarıyla bakabilirsek, ne dersler çıkarılır Kerbela’dan. Göstermelik anmalara, törenlere ne kadar da müptelayız…

Son günlerde pek çoğunuzun dikkatinden kaçtı belki ama, sayfamızda reform niteliğinde değişimler yaşayan kardeşlerimiz oldu. Değerli kardeşimiz onlardan biriydi.(belki isminin burada geçmesini istemez diye yazmıyorum) “Himmet  Seydam” diyordu. Bir Muvahhide kardeşimizin “Bu ne demek?” sorusuyla alevlenen Hak’ka ulaşma çabaları sonuç verdi.

Kardeşimiz araştırdı, okudu ve Himmet’in yalnızca Allah’tan istenebileceğini, dua ederken başka fanileri araya koymaya gerek olmadığını, aslında Allah’ın bize ne kadar yakın olduğunu  fark etti.

Elhamdulillah-i Rabbil Alemin. Burası bir okul gibi oldu. Herkes birbirine bir şeyler öğretiyor. Başta ben olmak üzere, herkes birbirinden bir şeyler alıyor. Çok şeyler öğreniyorum sizden. Allah sizlerden razı olsun. Bizleri razı olduğu kullarından eylesin. Amiiin

Çocukluğumda babam lojmanımızın bahçesine yer elması dikerdi. Güz mevsimi yer elmalarını söküp yemesi pek bir eğlenceli olurdu. Geçen hafta pazarda yer elmalarını görünce taa yıllar öncesine gittim. Ayıklaması zor olsa da biraz aldım. Kütür kütür sade yenilebildiği gibi, zeytinyağlı yemeği de çok güzel olur yer elmasının.

O kadar hafif, o kadar mide dostu bir yemek ki, ben hergün yesem bıkmam ama çocuklar Doğu kültürüne daha yatkın oldukları için, üst üste sebze yemeği yaparsam mırın kırın ediyorlar. Benim için yaşasın otlar kökler! 🙂

Zeytinyağlı Yer Elması

Malzemeler

 • 400 gr. Yer elması
 • 2 orta boy havuç
 • 1 adet patates
 • 10-15 adet arpacık soğan
 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • 1 adet orta boy kereviz veya 2 dal kereviz yaprağı
 • 1 çay kaşığı şeker
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz, limon

Yer Elması Yemeği Nasıl Yapılır?

 • Arpacık soğanları soyup, az yağda soteleyin. Yuvarlak dilimlenmiş havucu ekleyip soteleyin. iri küpler halinde doğranmış diğer sebzeleri de ekleyip 2 dakika daha soteleyin.
 • Pirinci yıkayıp ekleyin ve üzerine çıkacak kadar su ilave edin. Tuzu ve şekeri de attıktan sonra kapağını kapatıp, kaynamaya başladıktan sonra 20 dakika kadar pişirin. (20 dakika)
 • Yemeğimiz zeytinyağlı olduğu için çok sıcak yemenizi tavsiye etmem. Ilık olarak ve üzerine limon sıkarak servis edin.

SubhanAllah!

“….Ey  Rabbimiz, şüphesiz ki Sen bunları boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz. Bizi cehennem azabından koru! “ (Al-i İmran: 191)

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Seni cok seviyorum cahide Abla inanki yukardaki bir arkadas ne güzel demisti insan kendisinde olmayan seyi kiskanir edeb ve haya gibi oda sanirim kendinde eksik yanini baskalarina laf atarak tatmin ediyolar yazik kul hakkina giriyor istemiyosaniz girmeyin bu siteye olur biter Niye satasiyosunki demi ama

 2. güvercin73 says:

  yer elmasını pişirmek için alırım her seferinde bir türlü nasip olmaz çiğ yemesi cok güzel anne annem sık pişirirdi geçmişe gittim sen sağlıklı yasa cahidem

 3. s.a büşraya kesinlikle katılıyorum bende daha 15 yaşındayken öylesine bilinçsiz bir şekilde tarikata girdim ama RABBİM uyandırdı çok şükür çıktım sadece belirli bir pencereden bakıp körü körüne yaşamak bana çok saçma geliyordu hocalara soruyordum nasıl bir erkeğe rabıta yapabiliriz diye hep geçiştiriyorlardı RABBİM bize şah damarımızdan daha yakınken başka şeye ne hacet şimdi tefsir ve meale yöneldim kurandan bi haber yaşamak ne kötü resmen kuranla haşır neşir olunca kendime geldim şeyh efendilerin garantisi bile yokken bizi nasıl kurtarabilirler. pey. efen.şu sözü herşeyi özetlemiyormu kızım fatıma babam peygamber diye güvenme .KINAYANIN KINAMASINDAN KORKMAYANLARA SELAM OLSUN

  1. Mesela rabıta konusunda bize bayanlar yüzünü canlandırmasın nur gibi düşünsün derlerdi..etrafım tarikatta olanlarla dolu tabi böyle büyütüldüğüm için bunu yapmak da garip gelmedi bana..gözüm geç açıldı ama ne yapabilirim elimde araştırabileceğim imkan yoktu ve etrafımda şirk olduğunu anlatacak tek kişi bile olmadı..ilk defa şirk diyen arkadaşımın da yeterli bilgisi yoktu..ben onun söylediklerini bastırdığım gibi bir gün bana vird çekmek istiyorum dedi (o anlık bişeydi onunki herhalde)..şimdi anlatıyorum ona ben sana demiştim diyor..zaten o kişi hoca dediğimiz biri hakkında da gözümü açmıştı..neyse..en güzeli islamı olduğu gibi sade yaşamak..ekstra bir şeyler katmaya gerek yok.

 4. S.Aydin says:

  Bu tarikat konusu aslinda cok önemli ve benim icine girmeye cok korktugum bir konu. Ben temkinli kardeslerinizdenim, bilgilerimi elimden geldigince herkes tarafindan onay gören yerlerden, emin oluncaya kadar arastirdiktan sonra edinirim. Ama burada kafama bir soru takildi :SIZ TARIKATLERIN HEPSINE MI KARSISINIZ Cahide Abla? Mesela Mahmut Efendi ? Allah razi olsun
  Bu arada Ben sinitzel ile ilgili soru sormustum; Melahat Abla ya buradan cok tesekkür ediyorum, Allah razi olsun, esimin cok hosuna gitti, büyük oglum üc kocaman parca yedi en eglencelisi de esim iki gün sonra tekrar yapmami istedi:)

  1. Bana Rabbimin emrettiğinden ve O’nun kutlu elçisinin getirdiğinden başka şeyleri öğretmeye çalışan, pek çok bidat ve hurafeyi İslam’dan gibi göstermeye çalışan her türlü oluşuma karşıyım. Elimde yüce kitabım, çok değerli tefsirler, Sahih Hadisler varken, bana bunların dışında şeyler var diyenlere asla tabi olamam.

   Belli isimleri dillendirmek istemiyorum. Tartışmaya gücüm yok belki de. Ama ne zaman bu konular açılsa, doğruyu bildiği halde beni yalnız bırakan, sorumluluktan kaçan kardeşlerime de çok kırgın olduğumu belirtmek istiyorum…

   1. kadriye says:

    cahide hanım ben de hep bu cemaat tarikat konularına temkinli yaklaşanlardanım.eşimin tanıdığı bir eğitimci ‘CEMAATLER RAHMET CEMAATÇİLİK ZAHMETTİR’DEMİŞ.çok hoşuma gitti.cemaatlerin birlik olması gerekirken niyeyse neredeyse düşmanlar birbirlerine.ben pek cemaat ayrımı yapmam.bazen kermes açarlar hangisi olursa olsun elimden gelen yardımı yapmaya çalışırım.cemaat ismi vermek istemiyorum bi cemaat yine kermes açmıştı gittim bayanların başkanıymış geldi tanıştık.bana hangi cemaatten olduğumu sordu bende hiçbirine bağlı olmadığımı hepsine aynı yakınlıkta ve yine hepsine aynı uzaklıkta olduğumu hangisi böyle yardım faaliyetlerinde bulunsa elimden geleni yapmaya çalıştığımı sonuçta yol aynı yol hepsi ALLAH için çalışıyor ayrım yapmaya gerek olmadığını söyledim.ondan önce görüşmek istediğini söyleyen bayan öyle söyleyince bozuldu ve o günden sonrada bidaha görmedim kendisini.

   2. cahide hanım siz şimdi tarikatı inkarmı ediyorsunuz yoksa yanlış mı anladım ne demek istediğinizi biraz açarmısınız?Bidat hurafe nasıl yani?

    1. Canım, içinde hurafe ve bidat olan her oluşum, her tarikat, her cemaati inkar ediyorum. Yani onları kabul etmiyorum. Bana dupduru İslam’ı anlatan, Kur’an’a ve Hadis’e ters şeyler öğütlemeyen herkes kabulümdür başımın üstündedir. Gavs hikayeleriyle, olmadık menkıbelerle, şirk içeren sözlerle insanları kandırmaya çalışanlardan ben beriyim. Allah beni ve tüm mümin kardeşlerimi onlardan dünya ve ahirette uzak etsin.

     1. islam dışı olan herşeye tabiki karşıyız benim sorduğum tasavvuf ilmi tarikat tasavvufun kolu yani tarikata karşıysanız şahı nakşibend, abdülkadiri geylani,ahmederrüfai, ibrahimdesuki, mevlana,imamı rabbani yani bunların hepsinimi inkar ediyorsunuz; sonuçta bunlarında aklın almadığı keşif ve kerametleri menkıbeleri var.Merakımı mazur görün kötü bir amacım yok sadece düşüncelerinizi öğremek istedim o kadar bide mezhep konusunu merak ettim sizce elimizde kuran ve sünnet varken mezhebe bağlanmak doğrumu bazıları böyle düşünüyor sizce?

      1. Şeyma ben bunları inkar etmiyorum. Hatta ben bu insanların Tevhid akidesinden ayrıldıklarına inanmıyorum. Ama her devirde olduğu gibi, bu insanlarında arkasından onların adına yalanlar uydurulduğuna inanıyorum. Bu kişilere atfedilen kaynaklarda şirk içeren cümleler var. Bozulmamış tek kaynak Kur’an’dır ve Allah’ın izniyle bugünlere intikal etmiş sahih hadis-i şeriflerdir.

       Bu kitapların birebir bahsi geçen kişilere ait olduğuna inanmıyorum.
       Mesnevi de geçen gayri ahlaki hikayeleri Mevlana’nın yazabileceğine inanıyor musun? Eğer bu hikayeleri gerçekten Mevlana yazmışsa ben o insana nasıl tabi olur, kıymet veririm. Bu hikayelerde Allah’ın haşa değişik kılıklarda yanına geldiğini söylüyor. Çok çirkin şeyler anlatılıyor. Bu kişilere ait olduğu söylenen kaynakların hepsin de de şirk içerikli sözler mevcut.

       Onlar bir ümmetti, gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorguya çekilmezsiniz. (Bakara:134)

       Bu ayet bizim onlarla ilgilenmememiz adına yeterlidir diye düşünüyorum. Benim derdim göçüp giden insanlar değil. Bu insanların ululaştırılması, onlara ait olduğu söylenen kitapların kutsallaştırılması, ve dua ederken yada Allah’a yaklaşmak için bu ve benzeri kişilere ihtiyaç duyulması.

       Ben diyorum ki, bizler kuluz. Allah bizleri zaten günah işleyecek varlıklar olarak yarattı. Mükemmellik Allah’a ait bir sıfattır. Bizler günah işleriz ve tevbe ederiz. Rabbimiz günah işledikten sonra tevbe edenin tevbesini kabul edeceğini buyurmuyor mu? Hatta aşırıya gidenler için bile Allah’tan ümidinizi kesmeyin buyurmuyor mu?

       O halde neden sadece Allah’ın affetmesi veya aracısız Allah’a ulaşmayı kabul edemiyoruz. Bırakalım o insanları, günahlarıyla sevaplarıyla gitmişler. Biz kendimize bakalım. Ama o insanları aracı yapmaktan, onlardan medet ummaktan vazgeçelim. Hergün defalarca okuduğumuz Fatiha suresini neden hâlâ idrak edemiyoruz.

       (Ya Rabbi), ancak sana kulluk eder, ancak senden yardım isteriz. İşte hepsi bu kadar…

       1. Neden yorumlarımı yayınlamadınız ? Yazdıklarımı şahsınız için değil tüm yorum gönderenler için yazmıştım yazılanlar beni cidden negatif yönde etkiledi inanın buz kesti vücudum bir müslüman diğer müslümanı şirkle nasıl itham eder ya aklım hafsalam almıyor.sadece uyarmak istedim.Onlar Allah ile kul arasında referanstır dileyen kullanır dileyen kullanmaz ama kullanmayan kullananı tekfir edemez.o verilen linklere baktınızmı tamamen yalan yanlış karalama iftira bunları ben biliyor ve ona göre okuyorum ama sayfanıza giren herkes bunları bilmiyor ne kadar büyük bir vebal altındasınız ve bunun bilincindesiniz burada haybeye kimse konuşmuyor herkes kendi bilgisini konuşturuyor sizse moderatörsünüz olur olmaz konuşamassınız ve konuşanlarada müsaade edemessiniz ister yorumlarımı ciddiye alın yayınlayın ister almayın benim istediğim tek şey kaldıramayacağınız yükün altına girmemeniz.sayfanızdan mutfak adına çok şey öğrendim sizide sevdim kendime yakın hissettim ama bugünden sonra bir uzaklaşma hissettim sizden istifade ettiğim günlerin anısına bunları yazıyorum yoksa burası bana göre değil der bidahada uğramam ama madem kardeşiz sizi yanlışlarınıza terk etmeyi kendime yakıştıramadım şunu unutmayın alimin sarığı beyazdır leke tutmaz.Tasavvufi görüşünüzü anladım mezhep hakkındaki görüşünüzüde öğrenirsem çok sevineceğim.

      2. Gerçek keramet kullukta istikametten ayrılmamaktır kardeşim.”ve lekad kerremna beni adem”demiş Rabbimiz “şüphesiz biz ademi en şerefli şekilde yarattık”Bize düşen de Rabbimizin bize verdiği değeri zayi etmemektir(.Yani Rabbimiz kerameti tüm adem oğullarına vermiş.)Yok illa uçan kaçan birini arıyorsa insanlar, bazılarının üç harfllilerin elinde oyuncak olduğunu bilmenizi isterim.Şeytan bizim apaçık düşmanımızdır.(adüvvün mübin)soldan gediği gibi sağdanda gelebilir.Alimler başımızın tacıdır.Biz müslümanların mihenk taşı Kur’anı Azimüşşandır.O furkandır.Rabbimiz Kur’andan başka bir şeye garanti vermiyor.İnsanların yazdığı kitaplar tahrif edilebilir( zaman içinde) Tevratın ve İncilin dahi insanlar tarafından tahrif edildiğini biliyoruz hepimiz….Mürşid; bildiğim kadarıyla yol gösteren demektir .Mürşidin sıfatının Kamil olması gerekir ki sizi doğru yoldan saptırmasın.Yani sizin anlıyacağınız her mürşidin arkasından gidilmez .BÜŞRA kızımızın yaşadığı olaydaki gibi …Nice Kamil Mürşitler vardır ki kendileri bile bilmezler ne olduklarını….Büşra nın doğru yolu bulmasına kim vesile oldu?Mezheblere gelince ,ufak bir araştırmayla kaçıncı yüzyılda ortaya çıktıklarını bulabilirsiniz.BÜŞRA kızımıza ne kadar sevindiğimi anlatacak kelime bulamıyorum Subhanallah Elhamdülillah Allahuekber. Not:YORUMUM GENELDİR.Onuncu köydekilerle görüşürüz İnşaAllah bi gün bi yerlerde…İslamın huzuruyla… Kur’anın nuruyla…

  2. ozgecan says:

   Sevgili S. Aydin kardesim, aslinda o kadar acik ki neye ve kime karsi durmamiz gerektigi, inan gormemek imkansiz. Bak ben de sana bir link vereyim istersen bir bak, makale biraz uzun ve karmasik gelebilir, istersen sayfanin biraz asagisinda videolar var, Rabita sirki belgeseli adiyla baslayan, onlari bir izle. Sonra bu pencereden bakarak karsina cikan tum tarikatleri, guruplari, cemaatleri degerlendirebilirsin insallah. Tek tek isim vermeye gerek yok bence de. Rabbim hepimizin yolunu aydinlatsin, amin.
   http://www.islam-tr.net/tevhid/11948-rabitanin-ic-yuzu-fecr-i-sadik-dogdu-maske-goruldu-kitap.html

   1. Bu sayfaları sık sık hatırlatın ne olur. Ayetleri okudukça kendime geliyorum:

    Allah Teâlâ şöyle buyurur:
    “İşte Rabbiniz olan Allah… Hakimiyet onundur. Onun yakınından çağırdıklarınız bir çekirdek zarına bile hükmedemezler. Onları çağırsanız, çağrınızı işitmezler; işitmiş olsalar bile size karşılık veremezler; kıyâmet günü de sizin ortak saymanızı tanımazlar. Hiç kimse sana, her şeyin iç yüzünü bilen Allah gibi, haber veremez.” (Fatır 13-14)

    “De ki: “Sizi karanın ve denizin karanlıklarından kurtaran kimdir? Bundan bizi kurtarırsan şükredenlerden olacağız diye ona gizli gizli yalvarır yakarırsınız.”
    De ki: “Allah sizi ondan ve her sıkıntıdan kurtarır, sonra da ona ortak koşarsınız.” (En’am 63-64)

    “Gemiye bindiklerinde, şirkten uzak bir şekilde, yalnız ona boyun eğerek Allah’a yalvarırlar. Allah onları karaya çıkardı mı, bir de bakarsın ona eş koşmaya kalkışıyorlar.” (Ankebut 65)

    1. Allah Teâlâ şöyle buyurur:
     “Allah’ın yakınından çağırdıklarınız da, sizin gibi kullardır. Eğer haklıysanız onları çağırın da size cevap versinler bakalım.
     Onların yürüyecek ayakları mı var, yoksa tutacak elleri mi var, ya da görecek gözleri mi var, veya işitecek kulakları mı var? De ki: “Ortaklarınızı çağırın sonra bana tuzak kurun, hiç göz açtırmayın.”
     “Çünkü benim velim Kitap’ı indiren Allah’tır. O, iyilere velilik eder.”
     “Onun yakınından çağırdıklarınız kendilerine yardım edemezler ki size yardım etsinler.” (Araf 191-197)

   2. S.Aydin says:

    Degerli özgecan;Cocuklari uyuttuktan sonra verdiginiz linki dikkatlice okuma firsatini bulabildim. Önce Allah razi olsun diyorum, önemseyip bana bu linki gönderdiginiz icin, Cahide Abla ben sorarken bu konunun zor ve yanlis yönlere cekilebilmesi acisindan esnek bir konu oldugunu bilerek ve dogruyu söylemek gerekirse cekinerek,icimden insaAllah fazla olmuyorumdur diyerek biraz da caniniz sıkkın oldugu icin, sizi en sevdiginiz konuyla(Islam) rahatlatabilirim diye düsünerek merakimi gidermeye calistim.Cevabiniz icin sizden Allah razi olsun.
    Dogrusunu söylemek gerekirse Tarikat seyhlerinin ve müridlerinin bukadar ileriye gittiklerini hayal bile edemezdim. Ben kendimi karacahil gibi görmeye basladim (okudukca, ögrendikce). Zihnimde tarikat seyhleri bir cesit hoca gibiydi,insanlarin yaradilis itibariyle “aidiyet” hissinin olmasi hasebiyle tarikat mensubu insanlarin da kendilerini kendi grublari icerisinde daha güvende hissettiklerini düsünerek, birbirlerine olan muhabbetlerini normal karsilamakla beraber, diger cemaatlerden olanlara sanki onlar müslüman degilmis gibi yan gözle bakmalarini-ötekilestirmelerini de hic anlayamazdim.Megerse saman altindan ne sular akarmis da…
    Hiç kimseyi asla kinamam, ama Rabbim bize akil verdi insallah her akil sahibine onu dogru kullanmayi nasip etsin Allah im derim.
    Verdiginiz linkteki bu paragraf bana herseyi özetledi zaten:
    Kurân-ı Kerim’de ve sünnette bulunan bir kavramı Hz. Peygamber’in ve onu izleyenlerin anladığı gibi anlamak esastır. Bu ve benzeri kavramları doğru anlayabilmek için muhtaç olduğumuz birinc kural budur.
    İkinci kuralımız ise, sık sık tekrarladığımız gibi şudur: İbadetler tevkîfidir, yani Hz. Peygamber tarafından sabitlenmiştir, onlarda hiçbir artırma ve eksiltme olmaz. Çünkü ibadetlerin neler olduğu ve nasıl yapılacağı akıl üstü konulardır ve bizler ibadetlerden hiçbir şeyi kaldıramayacağımız gibi, onları değiştiremeyiz ve eklemeler de yapamayız. Onlar tamamen Mabudun hakkıdır ve onlara müdahale bidat sayılır. Efendimizin ifadesiyle; “Bütün bidatler dalalettir ve bütün dalaletler de cehenneme götürür”.
    Tesekkürderim

    1. Canımsın ya, inşaallah sen de bizlerde kör ve sağır olmayanlardanızdır. Ben yanlışda diretmeyen, doğruya ulaşmak için çaba gösteren kişileri görünce aklıma bazı sahabeler geliyor. Şeksiz şüphesiz iman etmiş. Hataları onlara gösterilince hatada inat etmemiş mübarek insanlar. Rabbim bizleri basireti bağlanmışlardan etmesin…

     1. S.Aydin says:

      Cahide Abla bir sorum daha var; peki Sahabiden Peygamber Efendimiz sav zamanin da ya da ondan sonra ki halifelik döneminde, bu tür putlastirmaya ya da dualarda araciliga, sirke yönelik egilimler oldu mu? Bu tür örnekler var mi varsa CEVAP nasildi?
      Allah razi olsun

  3. madem temkinli yaklasiyorsunuz buna devam edin zira Mahmud efendi beyin tarikatindaki sirk digerlerinden farksiz degil kendi kaynaklariyla ispat edilecek kadar fazladir.

   http://www.youtube.com/watch?v=TTeXOFNAfnk&feature=related

   ”efendi hazretleri beni çağırdı ve şöyle dedi:ahmet! senin hakkında evliyaullaha müracaat ettirdim fakat bu iş hepsini aşınca bizzat allah-u teala tecelli buyurarak,
   ( “ahmed’i bana bırakın, onun işlerini ben hususi yönetiyorum, ona kimseyi dokundurmayın” buyurdu.)

   nisan 2012 arifan dergisi

   Anlatabildimmi ? Haaaa! yok bu kufur yetersiz gelmisse zevkle devam edebilirim.

   1. ya ben S.aydin kardese cevaben yazdim ama buraya gelmis yazi neden oyle oluyor anlamiyorum vardir bir hayr heralde.

    1. S.Aydin says:

     ben aldim cevabimi, tesekkürederim, zaten ben de hicbir tarikate üye degilim, ama cok merakli biriyim, ögrenmenin sonu olmadigini düsünüyorum… Cok fazla tarikat üyesi olan insanlar var ve ister istemez bazi sorular beliriyor ben mi yanlisim onlar mi? Ya da herkes kendine göre mi dogru? Bu konularin nekadari yoruma acik ne kadari degil? Ama okudukca ögrendikce nasil arastiracagimi, hangi püf noktalara dikkat edecegimi? nerede kelime oyunlari nerede gercekler var anlamaya ayirdedebilmeye basladim…..
     Allah razi olsun

   2. Kınalıkız says:

    İnanmıyorum bu derece yani!!!!!! Bunu ilk defa okuyorum!

 5. Denizkrbck says:

  Ablacım ellerine sağlık yine çok güzel bir yemek yapmışsın..
  Ama fotoğrafa bakınca ilk dikkatimi çeken yemekten ziyade fon oldu:)
  Siyah fon da çok güzel olmuş 😉

 6. Öncelikle neden bu kadar kolay vazgeçtiğimi anlatayım (aslında kolay da vazgeçmedim bundan öncesi vardı)..kafalarda soru işaretleri belirmesini istemem..ben daha doğmadan önce ailem bu tarikata girmiş ve bir çok akrabamız..ben tamamen onların zihniyetiyle yetişmiş biriydim..bunlar bana küçüklükten işlendiği için de artık yapılanlar ( vird rabıta hatme vs) bana normal geliyordu..araştırmaya da gerek duymuyordum..zaten okul üniversite sınavları telaşesi yüzünden bu tip şeylerle uğraşmaya araştırmaya fırsatım olmadığı gibi aklıma da gelmiyordu..babam internete falan karşı biri..bu yüzden eve bilgisayar almazdı..sınavı kazandığım zaman aldı..haliyle evimizde bilgisayar internet olmadığı için sanal alemde yayınlanan videoları yazıları okuma lüksüne sahip değildim..ve gerçekleri bilmiyordum..belki evdeki kitaplardan araştırabilirdin diyenler olabilir..bizim evdeki kitaplarımızın çoğu onların yayımevinden çıkmış kitaplar..araştırsam ne değişebilir ki..zaten o zaman onlar doğru geliyordu bana..sınavı kazandığım sene bir arkadaşla tanıştım bana şirk olduğunu söylüyordu ama bir şey ispat edemiyordu..yani tartışınca ben baskın çıkıyordum o cevap veremeyince de demekki haklıyım diyordum..

  Bana sadece bir video önermişti o zaman ama yine detaylı yani onların hakikaten yanlış yaptığını açıklayan bir video değildi..tartıştık cevap veremedi yine ben baskın çıktım..demekki haklıyım demeye devam ettim..ta ki bu siteyi bulana kadar..cahide ablanın bu konudaki görüşlerine asla katılmıyordum ama insanları bu tip şeylere inandırmak kolay olmadığı için tartışmadan uzak kalmak istedim..daha sonra onların hastanesinde çalışan akrabam bazı çarpıklıklardan bahsetti benim kafam karıştı..çünkü onlardan beklemeyeceğim şeyler..hani onları üstün olarak görüyorum ya..ondan dolayı yakıştıramadım..ve acaba diye düşünmeye başladım..bazen kendimi rahatlatmak için ben yanlış düşünüyorum diye telkin veriyordum kendime..işte onları sevmeyenler uyduruyordur iftiradır vs vs..babam sık sık dergaha gidip menkıbe ya da orda olan sohbetleri anlatırdı..son zamanlarda haşa ALLAH mı ki bu derece olabiliyor diyordum..misal vereyim size…babam anlatmıştı bunu..Seyda günde 7 kere falan Peygamberimiz’le (Sallallahu Aleyhi Vessellem) görüşmeden bir adım dahi atmazmış..nasıl oluyor da görüşüyor diye yedim kendimi..ama babam onlar Allah dostu falan demeye başladı..tatmin etmedi bu cevap beni..bir akrabamız hacca gitmişti döndüklerinde haber gelmiş ibadetleri kabul oldu diye..çok sevinmişlerdi..benim yine kafam karıştı ibadetin kabul olduğunu nerden biliyor ki diyordum..ve bunun gibi kafa karıştırıcı şeyleri üst üste yaşadım..inancım kırılmaya başlamıştı..

  Daha sonra buradaki nikimi değiştirdim ve muvahhide abla neden hmmet.. nikin diye sorunca savunmaya geçtim..edibe ablanın bir videoyu izle demesiyle açıkçası şok oldum..cennete gitmek bu kadar kolay mı dedim tabi videodaki ses onun değil demiştim önce..sonra verilen linkteki forumu inceledim ve artık onlara karşı buz gibi oldum..hatta hala bile yakıştıramıyorum ve bu kadar basit kandığım için de kendime sürekli kızıyorum ve ağlıyorum ne yapmışım ben böyle diye..forumdan gün boyu çıkmıyorum nerdeyse..ve okudukça doğru gördüğüm yanlışların farkına varıyorum..hayretim her gün artıyor..tabi mesnetsiz şekilde yazılsaydı açıkçası umrumda olmazdı ama herşey delilleriyle açıklanmış kimse bana bu şekilde açıklamamıştı bu zamana kadar..onları ve islamdan tamamen uzak olan inançlarını delilleriyle açıklandığı halde hala savunacak kadar saf değilim..velhasıl kelam doğru yolu buldum çok şükür..ve aklımda soru işareti kalmayacak şekilde..annem ablam kardeşim kabul etti çünkü onlara da açıkladım bazı şeyleri video falan olsun..benim sözlerim fikirlerim aileler ve akrabalar arasında önemlidir..bu yüzden inandılar..tabi kendileri de gördü okudu bazı şeyleri..Cahide abla uzun oldu biliyorum ama hakkımda acaba denilmesini istemiyorum..Hakkını helal et olur mu..benim için sevinenlerden ALLAH razı olsun..bu arada yer elması ve otları annemle ben çok severiz..babam bir gün bilmediğimiz bu otlardan zehirlencez der..elifzeynepabdullah hanımın verdiği linke baktım içim parçalandı..zaten bu aralar islamdan uzak birçok şey boş gelmeye başladı..ALLAH günahlarımızı affetsin darda kalan kardeşlerimize yardım etsin..

  1. Ne kadar çok ağladım ben bugün… Bu yorumun da tuz biber ekti Büşram… Bir izleyicim vardı İkbal hanım. Belki takip ediyordur ama yazmıyordur diye adını veriyorum. Çok inançlı, çok sevdiğim bir insandı. Menzil tarikatına bağlıydı ve ölesiye savunuyordu. Ona bazı videolar tavsiye etmiştim. Asla kabul etmedi. Bana kızdı. Sonra bir daha gelmem bu siteye dedi. Kırıyor muyum acaba diye yedim kendimi ama doğrular her zaman can yakıyor.

   Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın…

   1. Hayır ağlaman için yazmamıştım üzülme lütfen 🙁 bana deselerdi ki sanal ortamda birine çok bağlanacaksın asla inanmazdım..ama sen incinince çok üzülüyorum ve gerçekten çok sevdim seni..ben öğrendiğimde şok oldum ve ağladım..yaptığım yanlış basit bir şey değil asla..bazen namazdan sonra dua ediyorum yaptığım yanlışlar geliyor gözüme..ağlıyorum yüzüm yok ALLAH’tan bir şey istemeye..secdeye kapanıp ağlamak biraz olsun rahatlatıyor..islamdan uzak ne varsa itici görünmeye başladı gözüme..ailem yanlışı fark etti ama ALLAH’a yalvararak pişman olduklarını söylemelerini çok istedim..sadece kabul ettiler hepsi o kadar..sen beni asla kırmadın inan ki..hatta bu konuda muvahhide abla sen ve kırmadan videoyu izlememi söyleyen edibe abla gayet güzel incitmeden açıklamaya çalıştınız..ben yaptığım yanlışın küçümsenmeden alay edilmeden söylenmesini çok severim..bazen derim tanıştığım kişilere..yaptığım bir yanlışı görürseniz beni uyarın diye..bir insana verilebilecek en büyük zararlardan biri onu övmekmiş..bu yüzden övülmek beni hem utandırır hem de sevemedim bi türlü..bir de hala onları savunan olabilir ben bu yorumu tartışma çıksın diye yazmadım sadece insanlarda soru işareti bırakmak istemediğim için yazmak istedim..ALLAH bizlere akıl fikir versin doğru bildiğimiz yanlışlara düşmekten korusun..

   2. ikbal kardesim koru korune baglanmayi birak Gel sana yasantilarimizdan ornekler verelim sayet icinde bir nebze olsun kendini suan yasadiklarini bulmazsan bana diledigini soyluyebilirsin. unutmaki bizde senin gibi dusunur yasardik bir zamanlar kimse sizin deyiminizle kimseyi karalamaz heleki bir Allah dostu icin kimse buna curret edemez ama kardesim bunlar senin inandigin gordugun gibi insanlar degil bunlarin dergahina bir un cuvali 7 defa girer cikar bunlar finansal destegi muritlerin sirtindan kazaniyorlar gobek buyutmekten baska bir isleri yok.hepimiz din kardesiyiz birbirimize yalnisi dogruyu aktarmamiz lazim aksi halde ahirette hesabi ağir olacaktir.Rabbim gercekleri duyma anlama fehm etme cesareti versin kardesim.

  2. Büşracım sormak ayıp olmasında hangileri için geçerli bu düşüncelerin hani bende çok merak ediyorum bazı şeyleri araştırıyorum bazen yetersiz kalıyorum araştırırken sıkılıyorum kafam allak bullak oluyor kime ne diyeceğimi nasıl inanacağımı şaşırdım kaldım bir ipucu versende bana da yardımcı olsan duacın olurum hayra vesile olan hayr yapan gibidir 🙂 en güzele emanetsin kardeşim benim

   1. Açıkçası çok bilgili ablalar var burda yani şimdi ahkam kesmek gibi olur benim söylediklerim..sadece araştırdıklarımdan yola çıkarak bu zamandaki cemaat ve tarikatlerin hepsinin yanlış olduğunu düşünüyorum..doğru olan var mı bilmiyorum..ama eğer ki kanıtsız bir açıklama görsem asla değer vermem okuduklarıma..çünkü hassas konular..zeynep abla islam-tr.net i tavsiye etti bana..ALLAH razı olsun onlardan herşey o kadar güzel açıklanmış ki okudukça yanlışlarımın farkına varıyorum..ve benim bu kafa karışıklıklarım yaklaşık 1.5 sene sürdü..artık duyduğum ailemin anlattığı şeyler garip geliyordu yani şunu demek istiyorum..senelerce savunduğum bir şeyi hemen kaldırıp atmadım..zaten acaba diyordum önceden..ve hakkımda “hemen vazgeçti” gibi düşünceler oluşsun istemem..bir konuyla ilgili önünüze delil konularak açıklama yapılıyorsa hala tutup benim yaptığım doğru demek çok saçma..kardeşim sen o forumu takip et derim 🙂 okudukça daha bilinçli olacaksın.benim aaa bu da mı böyleymiş dediğim çok şey oldu..dua edersen mutlu olurum tabi 🙂 inşaALLAH ben de sana da dua edeceğim..ALLAH’a emanet ol canım

   2. Kardesim birilerine cvp vermeyi bir kenara birakip once dogru yolda olup olmadigina karar ver ve sunu unutmaki Allahin affetmedigi tek gunah sirktir sayet sende sirk ve gaflet icerisinde isen derhal tovbe et ve kalbini gerceklere ac. Sayet nerden baslamaliyim nasil daha iyi ve kolay yoldan ogrenebilirim diyorsan bizde sana yardimci oluruz insAllah.Hergun bir konu okuyup bir video izliyerek cok kisa zamanda donanimli bir hale gelirsin Allahin izni ile sen yeterki cesaret et..

    1. Abla cevap vermeyi bırakıp derken bana mı dedin..ben okuyorum hatta forumdan çıkamıyorum bi türlü :)….sadece hemen vazgeçti nasıl bu kadar kolay olabilir diye düşünen varsa soru işareti olmasın diye yazmak istedim

     1. Kınalıkız says:

      Canım benim seni üzecek bir yorumum olduysa hakkını helal et.İnan senin gerçekleri görmen beni o kadar mutlu etti ki! Bildiğim o kadar insan var ve bahsettiğim gibi feci şekilde inatlar.Tasdik ediyorlar,olabilir diyorlar ama bir nebze değişmiyorlar anlayamıyorum.Bence Allah sana bunları görmeni nasip etti, buradaki kardeşlerinde vesile oldu.Senin adına senin kadar sevindim inan.Niyetim sözlerimle seni incitmek değildi.Aslında anlamayan ,bu sayfaya düşman olanlara bir örnektin benim nazarımda…Allah’a emanet ol kardeşim.

      1. Helal olsun ne demek..düşünceniz gayet normal..çünkü bu konularda gerçekten insan çok inatçı oluyor..benim inatım 1,5 sene falan sürdü..ama bana şirk olduğunu diyen arkadaşıma soru soruyordum cevap veremiyordu delil gösteremiyordu..şimdi çok pişmanım ama o zamanlar biz ayetleri farklı yorumluyorduk yani öyle yorumlayanlara inanıyorduk..o da bana ayetlerden örnek veriyordu..baktı ki olmuyor konuşmadı daha..sonra bana bir gün menzile gitmeyi çok istiyorum içim ısındı çok farklı duygular oluşmaya başladı dedi..yani o bana bişey kanıtlayamadı..benim düşüncelerim artık öyle hale gelmişti ki herşeyi bırakıp gönüllü olarak onların yanında kalmak istedim babam sen yapamazsın oralarda diyerek reddetti..keşke şeytanın sözüymüş galiba ama daha önce bilmeyi o kadar çok isterdim ki 🙁 ne kadar pişmanım ALLAH biliyor..zaten üst üste duyduğum ve ailemin anlattığı şeylerden dolayı inancımı yitiriyordum..ve o kadar rabıta yapmama vird çekmeme rağmen bir türlü iç huzuru bulamadım ki ben bunları çok yoğun yaşardım virdi rabıtayı vs..son 5 ayda Allah’tan bana hidayet nasip etmesi için sıkça dua etmeye başladım..ben mantıklı düşünmeyi severim deliller varsa hala inatlaşmak çok mantıksız ve boş..daha neyini savunayım ki..bu yüzden öğrendiklerim karşısında inat etmeyi bırakıp kabul ettim..ben cahide ablayı uzun süre sessiz takip ettim başka şeylere de vesile oldu o 🙂 hayatımda ciddi değişiklikler yaptım ama şu anki huzurumu anlatamam ben..tekrar söyleyim hakkım helal olsun inanın ben size kırılmadım sadece soru işareti olmasın hakkımda diye yazmıştım çünkü samimiyetsizlik bana göre değil..ALLAH’a emanet olun

 7. öyle haklısınki ablacım içim hep kan ağlıyor şu dünya hallerine.savaşlar yıkımlar zulümler bitmiyor bir türlü.helede şu anma günlerine diyecek söz bulamıyorum her defasında nerede gözüme bu görüntüler ilişse içimden bir ses bak işte boşuna insanlar müslümanlıktan islamiyetten korkmuyor diyor.varmı dinimizde insanın bedenine bu denl eziyet etmesi nasıl vereceksin bedenine ettiğin ızdırabın hesabını.bu tüyler ürperten görüntüler yüzünden insanlar gerçekten müslümanlık böyle birşey islam gerçekten bunları emrediyor sanıyor.kızım daha küçüktü bana anne bizim dinimiz bunlara nasıl müsade ediyor ne yapıyor bu insanlar diye sormuştu uzun uzun anlatmıştım aslında bunların dinimizde yeri olmadığını.sana epeydir yazmak fikir almak istediğim şeyler varda aslında başın kalabalık diye kıyamıyorum ama bir ara yazıcam canım.birde benimde gözümden kaçmadı o himmet seydam konusu çünkü benimde dikkatimi çektiği için araştırıp öğrenmiştim nedir nasıldır diye.sonra yorumlara bakamadım ama kendime düşenide öğrenip kaptım .öyle haklısınki burası bir okul gibi hergün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum hep beraber.ne diyim taş atanlar utansın.ayrıca kınalıkız sözlerine canı gönülden katılıyorum bayıldım yazdıklarına canım özlemiştim seni kocaman öpüyorum tatlı kızınıda senide

 8. ozgecan says:

  Es selamu aleykum kardeslerim. Dogru yolu bulan kardesimiz icin cok sevindim, Rabbim bizleri Hak yolundan bir an olsun bile ayirma, amin. Kinalikiz kardesimizin yorumu cok dogru. Gercekten baska pencerelerden de bakmaya, farkli gorusleri de dinlemeye o kadar kapaliyiz ki. Oysa ki inanclarimiz, kisisel inatlasmalara donusmemeli. Alhamdulillah dinimiz tek bir soru isareti bile birakmayacak kadar acik ve net. Sahih kaynaklar artik parmaklarimizin ucunda. Yeter ki biz Allah’in bizlere verdigi ilk emrinden vagecmeyelim; ‘Oku’yalim. Ama ‘Yaradan Rabbimizin adiyla’…
  Allah’a emanet olun kardeslerim, sevgiler.

 9. ben çiğ çiğ yiyorum çok güzel

 10. Esselamün aleyküm hayırlı günler diliyorum burada güzel yorum yapan tüm arkadaşlarıma ve ablacım sana.Yer elması yemeğini hiç yemedim fakat çok merak ediyordum nasıl yendiğini.İnşaALLAH bu yemeği yakın bir zamanda yaparım.Seninde ellerine sağlık güzel bacım.

 11. ben hic yemedim.tadı nasılki ola.abla seni ruyamda gordum.yanında cocukların vardı.birde hamileydin.beraber incir topluyorduk.hayır olsun insallah

  1. Hayırdır inşaAllah canım. Ne çok rüyaya konuk oluyormuşum meğer. Yemeğin tadı çok güzeldi. Yer elmasının baskın bir tadı yok…

 12. Salam aleykum Cahide xanim.Men Azerbaycandan hemiwe sizi izleyirem.Biz de de yeralmasi olur,ancaq adeten biz onun yemeyinden cox turwusunu qoyariq cox gozel turwusu olur.Yemeyini hec yememiwem,inwAllah edib dadina baxacam..Tewkkurler..

  1. O nasıl bir tarifmiş merak ettim canım. Eğer tarif edersen yaparım belki. Allah razı olsun kardeşim

   1. abla kızı banyo yaptırırken oğlana hadi git anneanneye bak zeytin ayıklıyor mu yine dedim az sonra elinde turşu tabağıyla geldi kırmızı pancar yanında yer elması turşusu pancarın rengine boyanmışlar, pancarlar da çok güzeldi biraz tuzluydu ama bunlar çok lezzetli kütür kütürdü, oğlum pancarın kökü diye yedi bile, bu sene turşumuzun başına gelenleri de başka zaman anlatayım, görüşmek üzere.

    1. Aaa yer elması turşusu hiç aklıma gelmemişti. Yapmak istiyorum Elifim. Acaba o da pancar gibi haşlanıyor mu gülüm?

     1. elifzeynepabdullah says:

      ablacığım ancak fırsat bulabildim, anneme sordum, haşlamamış, pancarı haşlamış ama , biraz da maydanoz katmış, dediğim gibi sertti ama turşudaki havuç kadar anca belki daha az, bir dahaki sefere haşlayayım biraz deyince kızlar ve dayımın kızı hayır böyle güzel olmuş tadı haşlama diye itiraz geldi,
      gmailden birşeyler göndericem inşaAllah, dinlenince fırsat bulduğunda bakabilirsen sevinirim. gmail adresimi daha kolay açabiliyorum ondan.

      1. Bakarım canım ama etkinlik adresine gönderiyorsan ben oraya sadece etkinlik yaptığımız zaman bakıyorum. cahidesultann@gmail.com adresine gönderirsen daha iyi olur balım

 13. Hülya hanım says:

  Cahide hanım günaydın ben her gün sitenizi ziyaret ediyor ve her yazınızı dikkatle okuyor ve her tarifinizi inceleyip deneyebildiklerimi mutlaka deniyorum. Yorum pek yazmam çok nadirdir. Bugün sizin adınıza gerçekten üzüldüm dost dediklerinizden darbe yiyince insan hakikaten daha fazla sarsıntıya uğruyor. Cümlelerim düşük olabilir kusuruma bakmayın. Evet müslümanız islamiyeti tam anlamıyla yaşamıyoruz belki fakat insanlar bu kadar kırıcı, yıpratıcı, kıskanç olmak zorundalarmı? efendim bu tür kişiler için insan olmak bu kadar zor sanırım lütfen her gün bu türden insanların belkide sitelerine girip prim veriyoruz özelden atın bize bu bloğu girmeyelim önce insan olmayı öğrensinler. Fikirlerimiz uyuşmuyor olabilir her şeyden evvel insana insan olarak değer vermek lazım. Kimse kimseyi eleştirmeye hakkı yok hele kırıp dökmeye hiç hakkı yok. İnsan kalbi kabe’dir. Eğer kırıyorlarsa insan kalbini ebrehe’den ne farkları var. Size attıkları laflar onlara ebabil kuşlarının delip deşik ettiği taşlar olarak geri dönebilir. Lütfen dinimizi öğrenelim ve insan olmayı öğrenelim. Allaha emanet olun

  1. Hülya hanım says:

   Çok özür dilerim Öylesine İşte adlı konunuz için yorum yazmıştım farklı konu altında yorumum oldu konu ile alakasız oldu kusuruma bakmayın

 14. elifzeynepabdullah says:

  çok önceden yapmıştım yemeğini ama eşim geçen faydalarını anlatıyordu, ben de tarif araştırıyordum yapmak için kaldı öylece, oğlum şekline bakıp mızmızlandı, ben hariç salçalı oluyor mu bilmiyorum yemeğini tercih ederler, oğlum da kızartması oluyorsa onu.benzer tarifi pirinç yerine iki kaşık un kullanarak yapmıştım, zeytinyağlı kereviz gibi.

  1. elifzeynepabdullah says:

   sarı çiçeklerin de gözümden kaçmadı yani. 🙂

  2. Salçalı da olabilir canım. ben kızartmayı da düşünüyorum. bakalım nasıl olacak?

 15. selam tekrar ben cahide hanim ben yalnizim buralarda ve tek allahin kulu yok haa insanmi yok var ama esim izin vermiyor konusmama inani buraya yazinca ailemle bacilarimla konusmus gibi oluyorum uzulmeyin degmez bu gunlerim cook kotu geciyor evde esim devamli huzursuz ediyo kufur ve beddua noolur bacilarim bana da yer verin duanizda dualariniza ihtiyacim var siz dua aliyonuz ben gurbetteyim anneme dedimki bir yer var icimi dokuyom dedim annem agladi ben agladim sagulun var olun cahide hanim herkesin basinda insan seytanlar var

  1. ozgecan says:

   We aleykum selam kardesim. Allah yardimcin olsun, Rabim esine de hidayet ve merhamet versin, amin. Bak senin gibi gurbette yalniz olan bizler de variz :)) Her daim Allah’a sukur edelim, hep bizden daha zor durumda olanlari dusunelim. Rabbim Sen kimseye kaldiramayacagi yukler yukleme, amin.

 16. serap kütahya says:

  evet arkadaşlar birbirimizi kırmayalım şu üç günlük dünyada ne götürebileceğizki ahirete iyilikten başka
  bişiyleri yapmasını beceremiyorsak yapanları tebrik etmesini bilelim eleştirmek çok kolay önemli olan yapılanı takdir etmektir
  Allah herkesin kalbindeki niyete göre verir iyiliğide kötülüğüde

 17. Sürekli pazarda gördüğüm ama hiç bir yerde yemediği cesaret alamadığım bir sebze. bu tarifede sizden okuyunca bu hafta alip deneyecegim insaallah.

 18. elifzeynepabdullah says:

  ne güzel demişsin kınalı kız:) hem doğru demiş hem güzel demişsin, yüreğiine sağlık,

  bazen öyle güzel yorumlar okuyorum ki hepsine yorum yazamasam da yüreğimde yer bulduğu kesin.

  bilmediklerimizi öğretenler, bildiğimiz ama yanlış bildiğimizi doğrultanlar, en son aylinimizin namazı gibi güzel ve müjdeli haberler verenler, hepimiz birbirimizi yakın gördüğümüzden dertlerimizi paylaşmalarımız.

  bazen öyle yorumlar okuyorum ki başlığı okumasam cahide ablam yazmış sanacağım, kimi onunla birlikte bizler için rahlemizin karşısında hayat hocalarımız, ya da ben gibi rahle-i tedrisatında az buçuk kemale ermek için çırpınan, kimbilir zaman gelir ablam icazet verir bize, kimine yemek konusunda, kimine elişi, mutfak işi , dini bilgiler, tükçe, hayat bilgisi, dobralık, samimiyet, vefa konularında, bana sevgi ve samimiyet konusunda azıcık torpil geçse olmaz mı , yok olmaz, hemen öyle işimize gelmeyince doğruluktan şaşmak olmaz, en çok sevmeyi seven kalbim yorulmaz , sabırla beklemeyi bilir, payına düşene razıdır kalbim bilesin,

  aman ablam bir gün ufacık bir kırgınlağa sebep olursa bu kalemim, ihtar çek , kulağımı çek ama benden elini çekme, kalbinde ufacık yer bulduysam oraya başkasını koyma, ne olur bekle, tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer …..

  1. elifzeynepabdullah says:

   içim parçalandı, tamamını dinleyemedim bile

   http://www.pressmedya.com/?aType=haber&ArticleID=12302

   1. özel yorum olmasın bu bence. Akşam bende dinledim ve paylaşmaya utandım. Yüzüme tükürülmüş gibi hissettim dinlerken. Ne yazık bana…

    1. Allahım Allahım..pasifliğim için beni affet ne olur ((

     1. kınalıkız says:

      İşte beni yaralayan şeyler bunlar,Müslümanım diyorum ama gereğini yapamıyorum,elim uzanmıyor bu insanlara kuvvetim yok çünkü…Mutfaktaki yiyeceklerimi toplasam şu ekrandan sunsam onlara…İlaçlarımı merhemlerimi yaralarına sürsem…Müslümanım çünkü ben ,çünkü ben kardeşimin derdiyle dertlenmesini bilmeliyim,ocağa koyduğum her yemekte payını koymalıyım…Neden bu baştakiler eli sağlam insanlar bu kadar duyarsız?Neden halkını bu kadar zülme esir bırakıyor anlamıyorum…Tok açın halinden anlamaz misalimi oluyor?
      Allah’ım sığınacak tek kapımız sensin Ya Rabbi,sen tut ellerinden …Mahşerde bunların hesabı Müslümanım diyen herkesten sorulacak.Onlar feryat figan bizleri şikayet edecekler..Yataklarımız sıcak,yemeklerimiz envayi çeşit,kıyafetler kat kat…Sadece dilimiz çalışıyor olur olmadık her yere!!!!

   2. ALLAH’ım fotoğrafı gördüm videoya bakamadım bile.ne yapılır, ne edilir.ALLAH’ım sen yardım et.nolur dualarınızda suriyeyi untmayın.

   3. ozgecan says:

    Allah’im bu nasil bir aci, nasil bir caresizlik…Ya Rabbim Sen bu kullarinin yuzunu guldur, Sen dertlerine deva ol, Sen onlari bu zulumden kurtar, amin, amin, amin…

    1. içim acıyor,yüreğim kanıyor… ALLAHIM SEN YARDIM ET…..

 19. kınalıkız negüzel yazdın öyle düşündüklerimi ifade ettin allah razı olsun.

 20. Selamün aleyküm…Epeydir yazmak istiyorum ama ellerim hep geri geri gidiyordu nedense…Sadece düşünüyordum ama düşündüklerim akmıyordu bu sayfaya.Beynimde döndü durdu zamanlı zamansız…Müslüman olmayı,müslüman yaşamayı,müslüman konuşmayı kısaca müslümana yakışan nelerse hep onu düşündüm.Bunları nelerde,nerelerde,kimlerde şahitlik yaptığımı listeledim kendimce…Sonra bu sayfadaki konulara takıldım yorumları okudum , okudum geri döndüm tekrar okudum.

  Bir yorum çok dikkatimi çekti ,aslında bir yere bağlı olup,sonra bu sayfa sayesinde ALLAH ile aramıza kimseyi sokmamamız gerektiğini anladığını,ailesiyle paylaşıp onlara anlattığını ,ikna ettiğini falan…Mücadelesini verdiği şeyi ne kadar çabuk bırakmıştı birdenbire hayret ettim doğrusu.Çünkü karşılaştığım insanlarda feci bir inatlık görüyorum son zamanlarda…Hayretle beraber çok ta sevindim.Hiç dikkatimi çekmeyen linkleri ilk defa tek tek okudum.Ve Allah’a şükrettim ki bana bu yolda eşlik eden kardeşlerim aslında hep şimdiki gibi düşündük,bir ikinciye hiç ihtiyaç duymadık.ÇÜNKÜ O BİZE ŞAHDAMARIMIZDAN DAHA YAKINDI.Öyle buyuruyordu ayetlerinde yüce yaratıcımız.Ellerimizi açınca direk olarak RABBİM diyorduk .Ne güzel ona naz yapışımız,dua edişimiz,tevbelerimize karışan gözyaşlarımız…..Kimseler duymadan,eller görmeden gizli gizli…Sadece O ve biz kulları.

  Ve bu kardeşimiz gibi onca kişi,tesettürüne kavuşan,namaza başlayan,hatalarını düzelten,sevgisini veren,derdini döken samimice…Aslında Cahidem’i tekrar tekrar andım…Nekadar güzel birşey ki burada çoğu insan burada menevi olarak azığını alıyor.Sohbetlere gidemiyorum diye üzülüyordum farkettim ki , bu bu evin sohbeti daha hoştu…İncelikler katıyordu insana.Hanımefendi olmayı,Allah yolunda koşturmak için illa da dışarıya fırlamamak gerektiğini,çocuklarımızdan tutun,eşlerimize kadar nasıl kıymetli olabiliriz inceden inceden işliyordu.Terazinin hep ağır basan tarafı İslamiyetti bu sayfada…

  Boş giden olmadı korkmayın.Herkes heybesine birşeyler attı inanın.Az olanlar artırdığına sevindi ,yok olanlar ise bulduğuna…Ama hiç olmayacak korkusu olanlarda döndü döndü karalamaya çalıştı.Gelmeyin,girmeyin mümkünse bu sayfaya OKUMAYIN kardeşim yazıları size batıyorsa!!!!!! Gerçekler acımı geliyor size?İnanın Allah’ın azabı çok şiddetlidir.Bu kin nefret neden anlamadım?Bu insan size,çocuklarınızı rezil edin çalışın ha!!!!! aman ha evde oturup küllenmeyin!!! Kocalarınıza karşı gelin onlar hakediyorlar çünkü!!!! Evde pişirip ne olacak alın hazır yiyecekleri yedirin ev halkına ,haram mı helal mi ne düşünüyorsunuz?Açılın ,saçılın,etekler dizden aşağı olmasın,giydiğiniz bol olmasın çirkin durur,kıyafetler pardesüler yapışsın vücudunuza hoş durur DEMEDİĞİ için mi bunca hakaretleriniz?

  Gelin ,gelin tekrar okuyun bakalım kimler neler anlatıyor?Belki bu sayfa kapansa birgün ki olmaz inşallah…Acaba bu insanlar vesile olana hep minnettar kalmayacaklar mı sizce?Durmadan gerçekleri haykıyor varsa sizde de öyle bir yürek! açın böyle sayfa hünerlerinizi görelim.İnsanın iç güzelliği yüzüne ve sesine yansırmış.Biz görmedik kardeşimiz ama bu sayfadaki yazıları her okuyuşumda o güzellikler yazılara taşmış hissediyorum.Allah kalemine güç versin bacım,bu da bir hikmet ki sana nasip olmuş.O kalem Hak yolunda …Kırılmaz korkmayın!
  Evet Elhamdülillah bizler müslüman olarak bu sayfadan zarar değil aksine çok fayda gördük,hatalarımız düzelmeye başladı.Eksikliklerimiz dolmaya,taşkınlıklarımız yontulmaya ,acılarımız sabra,dertlerimiz duaya yöneldi…Kırmayalım ki ! Kırılmayalım.Hepimiz din kardeşiyiz.

  1. kinalikiz hayirli sabahlar…varya suan yanimda olsan buyugum isen ellerinden yok degil isen yanaklarindan opmek isterdim..optum kabul et olur mu…ben kendimce yasmaya calisan bilgisi cok ama cok az biriydim..namazlarimi kilar kilamazsan vicdanimda bir sizi olmazdi…rabbime sukurler olsun ki cahidem ve sizlerin sayesinde artik namaz vakti girsin ki alnimi secdeye koyayim diye bekliyorum….yazdiklarinin son noktasina kadar katiliyorum….begenmeyen gelmesin arkadas….karalama nedir ki….haaa buraya karalamaya gelenler cahide tek degil arkasinda onu seven o kadar cok insan var ki unutmasinlar….

  2. güzel yazınız için teşekkürler hislerimizi anlatmışsınız ALLAH bizi kuran ahlakıyla ahlaklandırsın BU SAYFA HİÇ KAPANMAZ UMARIM

  3. ozgecan says:

   Ellerine saglik kardesim, cok guzel bir yazi olmus masallah.

  4. s.a kınalı kız yani bu yazının üzerine diyecek birşey bulamıyorum seni ayakta alkışlıyorum hatta senin için ( tarkan hayranları gibi :p ) çığlık atıyorum maşallah ne kadar güzel yazmışsın yüreklerimize tercüman olmuşsun senin bu yazdıklarının karşısında birden dilim lal oldu konuşamaz hale bile geldi anlık allah razı olsun bu yazıyı yazan ellerinden ekrana bakan gözlerinden öpüyorum valla …. CAHİDE ABLAM KINALI KIZ BİZE TERCÜMAN OLMUŞYA İŞTE O BU YAZIYLA KOPYA ÇEKİYOR AL BENDEN DE BU KADAR DİYORUM 🙂 EN GÜZELE EMANETSİNİZ..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: