Kkokosh-abla-günes-kremi

Evli Olduğunu Unutanlar

Hep kadınlar yazmıyor elbet bana. Bazen sıkıntılı beyefendi kardeşlerimizden de mailler alıyorum. Bir kardeşimiz yazdığı mailde kısaca şunları yazıyordu:

“Biz eşimle iki yıllık evliyiz. Bu süreçte eşim her fırsatta annesine gitti. İlk önceleri henüz evliliğe alışamadı deyip ses çıkarmıyordum. Ama iki yıl geçmesine rağmen bu bağlılık azalmadı. Eşim hâlâ evliliğin ne olduğunu anlayamadı sanırım. Bir çocuğumuz olsun istiyorum.  “Henüz zamanı değil” diyor. Kabul etmiyor. Özel konularda da bana çoğu kez karşı çıkıyor. İstemediğini belirtiyor. Ben eşimi seviyorum. Zaten severek evlenmiştik. Ayrılmak istemiyorum. Söyleyin böyle evlilik olur mu? Ben nasıl davranmalıyım?” demiş.

Gerçekten bu beni çok üzen bir mail oldu…

Günümüz gençleri olgunluk evresine zor ulaşıyorlar sanki. Evlenmiş bir genç hanım, artık kendisininde bir evi olduğunu, eşine ve evine karşı sorumluluklarının olduğunu idrak etmek zorunda. Ne erkeğin eşinin üzerindeki haklarını, ne de kadının kocasının üzerindeki haklarını bilmiyoruz. Bir erkek eğer izin vermezse, kadın nafile oruç bile tutamıyorken, bu kadar başıboş davranmak, Müslüman bir hanıma yakışmıyor.

Ebû Hüreyre (Radıyallâhü Anh) anlatıyor; Efendimiz (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem)’e“Hangi kadın daha hayırlıdır?” diye sorulduğunda; “Kocası bakınca onu sürura gark eden, emredince itaat eden, nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeyen şeyle ona muhalefet etmeyen kadındır.” diye cevap vermişti. (Nesaî, nikâh : 3179)

Bu beyefendi kardeşimizin eşi dışarıda çalışıyor mu, çalışmıyor mu yazmamış ama benim gözlemlediğim özellikle dışarıda çalışan hanımlar biraz daha asi ve dik başlı olabiliyorlar. Çünkü kendilerini eşleriyle eşit görebiliyorlar. “Ben de çalışıyorum, ben de para kazanıyorum” düşüncesi, erkeğin evdeki baskın güç olmasına engel oluyor.

Kadın evli olduğu halde, bir yanı hâlâ annesigilde ise ve sık sık soluğu annesinde alıyorsa, evliliklerin rayına oturması güçleşiyor. Çiftlerin arasındaki muhabbet bağı güçlenemiyor.

Eşi yanında yokken, haftalar boyunca annesinde kalan, eşini uzun bir zaman yalnız bırakan kadınlar, erkeğin içten içe kendilerine kinlenmesine sebep olabilirler. Erkekte: “Beni sevmiyor, beni önemsemiyor” gibi düşüncelerde hasıl olabilir. Her şey kararında güzel. Arada bir anneye gidilir, özlem giderilir. Fakat bunun dozunu ayarlamak çok önemlidir.

Aynı şekilde bir erkeğin annesine çok düşkünlüğü de evliliği olumsuz etkiliyor.

Bu yüzdendir ki, ben yeni evli erkek veya kadının ailesine çok yakın oturmasını doğru bulmuyorum. Hele ailelerin evlatlarının aile işlerine karışması, her konuda müdahil olmaları, onları hâlâ çocuk gibi görmeleri evlilikleri olumsuz etkileyen etkenlerden biri.

Değerli kardeşlerim; Cinselliğin bu kadar ön planda olduğu bir zamanda lütfen eşinizle olan özel münasebetlerinizi aksatmayın. Eşinizi sürekli reddederek onun yanlış işler yapmasına sebep olabilirsiniz. Bu özel haller için de ibadet sevabı yazıldığını düşünürseniz, belki bu konuda daha gayretli olabilirsiniz.

Çocuk meselesine gelince; Elbette çocuk olması veya olmaması bizim elimizde olan bir şey değil ama vesilelere engel olmamak lazım. Yeni evli çiftlerden en çok duyduğum şikayet bu yönde oluyor. Eşlerden biri çocuk istiyor, biri istemiyor. Bahaneler hep aynı: “Daha yeni evliyiz. Birbirimizi henüz tanımadık bile”, “Biraz evliliğin tadını çıkaralım”, “Maddi durumumuz biraz daha düzelsin”, “annelik için kendimi hazır hissetmiyorum”vs. vs….

Oysa ki çiftler evliliğin en büyük tadının çocuk olduğunu, rızkı verenin sadece Allah olduğunu, çocuğun çiftler arasındaki bağı güçlendirdiğini, çocukla beraber kadının veya erkeğin annesine olan düşkünlüğünün azalacağını bilseler eminim bu konuda böylesine isteksiz olmazlardı.

Ne yapmalı?

 • Evlendiğinizi ve sizin için öncelikli olanın eviniz ve eşiniz olduğunu unutmayın.
 • Ailenizin yanına giderken, yalnız gitmek yerine mümkün olduğunca eşinizle beraber gitmeye çalışın.
 • Haftada bir gidiyorsanız, iki haftada bire veya ayda bire düşürün.
 • Evinizi ailenize çok yakın bir yerden, hele aynı apartmandan sakın tutmayın.
 • Eşinizi ailenize kesmeyin. Eşinizle aranızdaki her şeyi ailenize anlatmayın.
 • Eşinizin yanında ailenizle çok uzun telefon görüşmeleri yapmayın.
 • Birbirinize daha çok zaman ayırın. Muhabbet ortamları oluşturmaya çalışın.
 • Eşiniz sizden özel taleplerde bulununca önemli mazeretleriniz olmadıkça reddetmeyin.
 • Evliliğiniz ilk yıllarını sudan sebeplerle heba edip, ileriye dönük pişmanlıklarınızı büyütmeyin.
 • Eşinizin hoşlanmadığınız yönlerini lütfen aşağılar şekilde dile getirmekten vazgeçin. Eğer bir kadın annesine çok düşkünse, onu kendinize bağlayacak arayışlar içine girin. Mutfakta yardım etmeye çalışın. Ara sıra küçük sürprizler yapın. Onu sevdiğinizi belli edin. Sevgi içte tutmak için değil, dışa vurmak, eşinize belli etmeniz için vardır.
 • Çocuk bir evin neşesidir. Biyolojik bir problem olmadıkça ertelemeler yapmayın. Çünkü uzun süre çocuk sahibi olmayan çiftlerde çocuğa karşı korkular gelişiyor. Daha isteksiz hale geliyorlar. (çok sorunlu evlilikler çocuk olunca düzelir mantığı da kesinlikle yanlış. Karakteri bozuk bir insanın davranışlarını her zaman çocuk düzeltemiyor maalesef.)

Kadın ve koca hakkına ait iki değerli Hadis-i Şerifle konuyu noktalayayım.

Resûlüllah (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem)“Hangi kadın, kocası kendisinden razı olarak vefat ederse, cennete girer.” Tirmizî, Rada :1081

Peygamberimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem); ‘Sizin hayırlı olanlarınız, hanımlarına iyi davrananlardır; Aranızda ailesine en iyi davranan benim. Tirmîzî, 3892

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bunun aynısını da benim kocam yapıyor evde tek başıma kalıyorum ne yazikki ve çok uğraştım her küçük şeyde gitmemesi için ama hep bahaneler bulup gitti,ve benim bi ailem yok gideceğim 😢😢😢 eşim gelsin istiyorum bana ben onu seviyorum herşeye rağmen . Anlaticak çok şeyim var ama boğazıma düğümleniyor😢😢 herşey . Ben ne yapmaliyim benim için dua edebilirmisiniz

  1. Rabbim yardımcın olsun kardeşim âmin😔

 2. beyaz melek says:

  Merhabalar. Eşimle severek evlendik sorunlarimiz esimin ailesi tarafindan doldurulmasiyla basladi bana karşı nefret soylemleri bile kullanmaya basladi her seferinde affeden ben oluyorum hic benim yanimda olmuyor surekli yakin akrabalari onu dolduruyor onlar mutlu olurken biz mutsuz oluyoruz cok Üzgünüm dualarla ayaktayim

 3. Sevgili Cahide ablacım eşimle 1 aydır ayrıyız tartıştık evi terk etti eşim…. bunda bnm de payım var fakat çok ciddi anlamda bitti yuvamız dağıldı 8 yıllık evliyiz çocuğumuz olmadı evliyken kayın Validem beni severdi Seviyo sanmışım eşimle geçen hafta buluştuk çok değişik geldi bana barıştık ama eve dönmedi annesine gitti ve arıyorum mesaj yazıyorum cvp vermiyor çok günah ama acaba diyorum annesi büyümü yaptı çok üzülüyorum 1 aydır yemek yemiyorum ruh gibiyim hiç Bişey den tad almıyorum ne yapıcam ben çok dua ediyorum Rabbime allahım çok Üzgünüm

  1. Rabbim yardımcınız olsun imtihanı kazananlardan eylesin âmin😔Sabah ve akşam zikirlerini ihmal etmeyin.Eğer instagram hesabınız varsa @hayatcemresi_ kardeşimizi takip etmenizi öneririm.Gecenin son üçte ikisi bir de duaların kabul olduğu vakitler.İnşirah Suresini okuyun,Yunus aleyhisselamın duasını ihmal etmeyin.Sabır ve namaz ile yardım dileyin Rabbimizden.İnşâAllahsiz siz de,burdaki yazan tüm kardeşlerim de tez zamanda feraha kavuşursunuz İnşâAllah.Rabbim yardımcınız olsun âmin.Selametle kalın.

 4. Merhaba ben eşimle 4 yıllık evliyim bizde sever evlendik eşim çocuk olmadan önce de sinirli bir insandı ama çocuk olduktan sonra adama bir öz güven geldi herseye küfür ediyo bağırıp cagiriyo biz eşimle siyasetle dinle ilgili konularda hiç analsamiyorum aslında ben bu konulara fazla onunla konuşmuyorum çünkü biliyorum konuşsak kavga edicek oyüzden açıyorum öyle konuları ama ailemle bir araya gelince hep bu konuları tartışıyoruz eşim tirip atiyo sinirleniyo eve gelincede tartışıyoruz ben artık çok yoruldum onun küfür etmesinden bagirmasindan pisman olduğunu benle evlendiği için 😔napicagimi bilmiyorum artık nolur bana bir yıl gösterin son çarem bu

 5. Bu anneye gitme sıklığı erkekler icin de ayni degil mi her hafta degil en kotu 2 haftada bir

 6. Ya bennapim biz 10 yıllık evliyim ve cocugumda var benim esimde el akıllı kim ne derse inanır onadeğer verir amaben haklı olsamda beni suçlar ve dinlenmezbile ne yapacağımıbilemiyorum bazi kadınlara bakıyorum kocaları ni mumetmişler bende bunu nasıl becerdiklerini biliyorum

 7. Ruveyda says:

  S. A ben 4 yıllık evliyim 2 yaşında bi kızım var hamileligim çok sıkıntılı geçti kayinvalidem her yerde benim gelinlerim gelir gelmez yüklendiler bana bi iş yapmadılar diyordu buarada sadece 2 eltiyiz. Dogumum daha kötü 1. 5 yaşına kadar kızım hep ağladı eşimle sıkıntılarımız kızım doğduktan sonra başladı ilgisi bitti kayinvalidem diyaliz hastası asla ailesine annesine yapmasını engellemem sonuçta benimde bi ailem var ama benim kızımın rızkını onlara yedirdigi zaman hakkımı ne eşime ne ailesine helal etmiyorum yiyenlerini gezmeye götürür bizi yalandan bi dolastirir getirir onların kölesi olmuş sanki o kadar bıktım ki evliligimden kızım olmasaydı ayrilirdim hatta eşime söyledim madem ailene bu kadar duskundun neden evlendin beni ayak bağı yaptın kendine hep konuşmaya çalışıyorum konuşuyorum da ama bana dediği şey ayağın taşa takiliyorsa dönüp kendine sor neden takıldım. Asla ailesini haksız görmez bana hep ailemi sevmiyorsun diyo anlatıyorum bak böyle davranıyorlar bana diyorum hayır kendini sevdireceksin daha ne yapayım bilmiyorum sırf eşime destek olmak için kızımla çalışmaya başladım eşim inançlı bi insan ama yaptığı haksızlığı nasıl gormuyo anlamıyorum bana dediği neyin eksik diyo anlatıyorum benim sana ihtiyacım var diyorum es geciyo her zaman küsüz 3 gün konusuyorsak 5 gün muhakkak küsüz artık ne yapacağımı bilemiyorum ailesi anlayissiz inanın çoğu zaman yoruluyorum bikiyorum kızım olmasa terk edicem ailesine mübarek olsun ve bundan çok eminim biz huzursuz olduğumuz zaman ailesi mutlu oluyo
  Yardım edin nolur çok caresizim…

 8. Maddelerinizin hepsi çok anlamlı yalnız şu alttaki bir kaçı için kendi tecrübelerimi beyan edeceğim. Yazarken çok uzun gereksiz detaylara takılıp duruyorum kaç kez sildim bu naddeşerle göre yazayım en iyisi.

  – Evlendiğinizi ve sizin için öncelikli olanın eviniz ve eşiniz olduğunu unutmayın.

  Eşim ve ben bunu dengede tutmaya çalışıyoruz. Ne hikmetse burada sizin yazdığınız gibi denge hanım olarak benim evi bırakıp sürekli anneme gitmem değil. Kayınvalidemin beni evi bırakıp sürekli onunla olmamı istemesi. Şimdide çocuk var çocuğa “küstüm” diyor.
  İlk zamanlar alo filana gezmeye gidelim hazırlan senı alırız derdi. İyi ama oğlun gelecek yemeğini hazırlicam desemde yok ben pişirdim getiririm. Yok buraya gelsin yesin derdi. HAYIR dememem için sanki a planı, b planı c planı hazırlamış gibi. Bu da bir örnek sadece.

  – Ailenizin yanına giderken, yalnız gitmek yerine mümkün olduğunca eşinizle beraber gitmeye çalışın.

  Çok uzak olmasada (1 saat araba ile) kendi aileme giderken dahi hep eşimle gittim. Onun çalışma yoğunluğundan boş bir zamanını bekledim. Kendimde bir gideyim dememe olanak yoktu yada henüz çocuk yokken toplu taşıtla çok uzun olacaksada gideyim demedim hiç o zamanlar. Bazen kendime kızıyorum ne vardı gitseydim diye..
  Şimdi eşimin gidebildiğinden daha çok ben onun annesine gidiyorum. Ve o unutsada ben hatırlatıyorum sende gel annenlere gidelim diye. Sonra kayınvalide bize patlıyor oğlu aramamış sormamış 5 dk uğramamış. Biz ne yapalım dakıka başı onumu düşüneceğim. Ben sık sık hatırlatmaya çalışırım. Ama kayınvalidem 1 gün görmesin kahrından ölür.
  Yaşadıklarımdan sonra artık hayır diyorum araya mesafe koyuyorum ve iki gün aramadığım için kendimi artık suçlu hissetmiyorum. tabiki karşılığında eşimin aynı sıklıkla benim ailemle alakadar olmasını beklemiyorum ama bir kez olsun o düşünse demeyeceğim erkek kendi ailesini aramayı düşünemiyo, hiç olmazsa rica ettiğimde kırmasa bir kerecik…

  – Haftada bir gidiyorsanız, iki haftada bire veya ayda bire düşürün.

  İşte yukarıdakı sebeplerden zaten imkansızdı sık gitmem benim kendi aileme. Bundan rahatsızlık duymazdım aslında, burada kayınvalidemlerle her gün bir arada olmasaydım. Ben eşim çalışıyor boş bir gününde kendisinede uyarsa annemlere gideriz diye beklerken. Bu esnada abartmıyorum evlendiğim günden beri kayınvalidem hep çağırmıştır. Kocam olsada olmasada (çalışıyor ya hani!) ben hep onun annesiyleydim. Gerek evine yemeğe kahvaltıya çağırması, gerek arkadaşlarına konu komşusuna götürmesi, gerek diğer çocuklarına giderken beni de götürmesi, “gün”leri, mevlitleri, bebek görmelerine vs gitmeleri, her zaman her yerde yanındayım. Üstüne aynı gün görmüş olsamda çaldırır arayın diye.

  Biz oğluyla gelinini alır kayınlarına götürür. Buraya kadar problem yok zira eşimin ailesidir. Sila i rahim dir anne baba kardeşler teyzeler dayı hala amcalar buyukanne ve dedelere kesinlikle gidilmelidir.
  Fakat lutfen el insaf diyorum: bunların dışında daha kimlere kimlere gittim gerek eşimle gerek onsuz peşinden götürdü beni kayınvalidem. Başka şehirlere de gittik!
  ve 4 yıllık evliliğim var: ben eşimle bir kere bile bir amcama gitmemiş isem burada problem yok mu sizce? Onlara gelince onlar uzakmış.. En son ramazan bayramında barı hepsine kısada olsa gidelim dedim de o gün eşim aman yol var diye zorluk çıkardı. Kaç kere dile getirdim bu sefer gitmezsek olmaz dedim gittik. Zira annemler bir şehirde, diğerleri başka. Ama arada 1 saat yol yoktur. İnanın hazır annemlerdeyken gidelim o diğer şehire dedim de orada onların elini öper artık direk evimize geçeriz. 4 yıl sonunda yaptık.
  Ben hep eşimin müsait olacağı bir vakti beklerken kayınvalidemin beni peşinden sürüklemesine artık hayır diyorum. Ruhsal olarak çok sömürüldüm.

  Lütfen beyler size düşen vazifeyi annenize bırakmayın. Ben rica etsem kayınvalidemler de götürürdü beni amcama annanneme artık yakınım kim ise. Hem iki aile bir araya gelmiş olur. Ama damat nerede burada? Oğulları çalışıyor tabi. ben eşimin ailesini her gün görüyorum ve eşi dostu akrabasına gidiyorum. Eşim benimle benim aileme sadece yakın derece olana gitse hiç değilse yılda bir, ne olurdu? Çok mu şey istiyorum? Abartmıyorum 4 yılın sonunda 1 kez halamın ziyaretine gittim evleneli. Eşimle gitmeyi bekledim çünkü….
  Ama maşaAllah, eşimin “tarafında” herşeye karar vermek annesi gitmeme engel olmaz ama ben eşimle gitmek istiyorum! Onlar çok istiyor demi gelin gelsin akrabalarıma filan arasın sorsun ama kimse sorgulamıyor kendi oğlum hiç gittimi karısının ailesine diye.
  Hep gelinin eksikleri inceleniyor ama kimse oğlunu teşvik etmiyor. Çalışıyor yoruluyormuş ya ondan. Ha gelin olarak ben işten çıktım yarım yılı bile doldurmadan. Oğlu iki kat çalışırmış şimdi o da ayrı bir konu..

  – Evinizi ailenize çok yakın bir yerden, hele aynı apartmandan sakın tutmayın.

  Bizde kadının ailesi uzak zaten o problem değil. Ama kocamın ailesiyle arada 5 km var yoktur. Ve kayınvalidem arabası olmadığı halde, erkekler çalışıyor getirip götüren olmadığı halde Nasıl oluyorda benim ilk günden beri ya kendisinin evinde yada başka götürmek istediği yerde bulunmamı sağlayabiliyor??? İşe gitmeden bıraksın senı oğlan. Hopaa gece yarısına kadar bekle şimdi eşimin gelmesini işten çıkıp da beni daha alacak.
  Yada sürekli falan arkadaşi alsın o bıraksın. Kaynıma aldırıp bıraktırması.
  İşte tam burada beyler insaf etsin lütfen.., evlenmeden önce annen gelinden ne bekler sorusunu cevapsız bırakmayın gerçekleri söyleyin. Aman annem de duygusaldır kırılabilir demeyin. Eşiniz kendini sizinle değil annnenizle evliymiş gibi olur. Aman tadımız bozulmasın hazır elim boş iken iş henüz bulmamışken gitsem ne olur dedim kendime ettim.
  Ve lütfen pasif kalmayın beyler. Beni karıştırma demesi yokmu eşimin öldürüyor.
  Artık karıştırmıyorım ama 4 yılın sonunda gerektiğü yerde hayır diyorum. Bilmem ki bendeki gibi bir kere hayırdan anlamayan kayınvalide varmı? En iyi zanlarım bitti artık.

 9. Ben üç aylık evliyim ve kocam sürekli evde ufak bir tartışma olduğun da annesine olanı biteni anlatıyor ve evin bütün sırrını veriyor tartışmalarımiz da sanki haklıymış gibi bana günlerce kusuyor ne yapmalıyım

 10. Ben 17 yasinda evlendim isteyerek bir evlikikti 1 sene nisannli kaldim nisanliyken hic kavga etmezdik evlendik simdi bir yildir evliyim 3 aylik bir bebegim var uc katli bir binada gorumcem eltim ve ben oturuyoruz esim cocuk olmadan once bana siddet uyguluyodu bana eltim dediki bi cocunuz olsun duzelirsiniz dedi bi cocumuz oldu ben lokusa iken iki defa el kaldirdi vurdu bana bende o sinirimle ellerin kirilsin diye bedduva ettim pismanim cocumuz oldu degisen hicbisey yoktu isten gelince elinde telefon o olmayinca televizyon gece yarilarina kadar bunlarla ilgileniyo bazen en ufak tartismamizda hemen bana siddet uyguluyo bende dayanamiyorum sabredemiyorum azima geleni soyluyorum her kavgamizda gorumcem duyuyo geliyo ben gozlerini korkutmak icin beni babamin evine gotur diyorum ben izmirdeyim ailem nigdede yasiyo gurbetlik cekiyorum kavga ettimizde gorumcem diyoki evlilikte olur boyle seyler kocandiir hem dover hem sever ben de 15 senedir dayak yedim her kavgada babanin evine gidilmez diyor aceba haklimi neolur bi cevap verin cok caresizim kocam cok sinirli bana karsi saygisi asla yok kocamdan bana vurdugu icin sogudum iliskiye girmek istemiyorum bosanamiyorum cunku bir cocugum var benim ailem koy yerinde oturuyo benim adimi cikarirlar bosanirsam babam kalp hastasi korkuyorum bisey olur diye kendimi asla affetmem o yuzden kocam beni oldurene kadar ayrilmatacam beni cocugu gostermem diye tehtid ediyo korkuyorum icimi size doktum 5 tane ablam var onlara anlatamiyorum babama soylerler diye cok caresizim ne yapmaliyim

  1. Allah şu mübarek günde yardımcın olsun, eşine de merhamet versin kardeşim. Bol bol dua et lütfen canım.

  2. Rabbim eşini de ıslah etsin Sema kardeşim senin de bu imtihanı kolaylıkla vermeni nasip etsin âmin.Allah için sabret canım🌹

 11. Beni karim terk etti ailesiyle gitti ne yapmaliyim.

 12. cahide hanım ben ev hanımıyım çalışmıyorum eşim çalışmama izin vermiyor ve eli bana karşı çok cimri yemeye içmeye acımaz ama kıyafete luzumsuz görür eltim hep marka giyer kayınvalidemde öyle ben onlara baka kalıyorum içim gidiyor yüzüme baka baka seninkinin eli sıkı diyorlar birde işimizde ortak kavga etmeyide sevmem tartışamam bile ezildiğimi düşünüyorum her huyu iyi bir bu konuda bağdaşamıyoruz ne yapmalıyım cazgır bir insanda değilim lafımı da geçiremiyorum karşısında ağlayıp kendimi küçük düşürmekte istemiyorum ne yapabiirim dua var mı okuyabiliceğim

 13. Merhabalar 4 yıldır evliyim evlilik öncesi 6 yıl flörtten sonra evlendik ,iki yaşında ikizlerim var şimdi 5 aylık hamileyim kaza ile oldu bu hamilelik ,ikizlerin doğumundan sonra eşimle uzaklaşma oldu her yönden eve gelir elinden telefon düşmez ben lohusa halimle hem hizmet eder hem çocuklara bakardım biz bir başka odada o yatak odasında kapıyı kapatır uyurdu sabahta ise bize bile bakmadan çıkıp giderdi neyse bu ilgisizliğini daha sonra telefonla fazla haşır neşir olmasıyla anladım ki başka biriyle msjlasiyla fark ettim neyse bunu tek başıma atlattım felan derken hamile kaldım ,şimdide bizle bir yere gitmek onun için cezaymis gibi geliyor adama zar zor bir nefes alım beni bir dışarı götür dememle kavga gürültüyle gidiyoruz onun dışında 7-24 evdeyim çocuklarla eve gelir boylu boyunca uzanır yemeğini önüne getiririm ne derse yaparım ama en ufak bir şey de sürat asım hih ne oldu yine demeye başladı hiç halimi hatırını sormaz umursanmadigimi düşünüyorum evden dışarıda olduğunda aklına bile gelmez bu kadın ne yapıyor çocuklar nasıl diyipte bir kere olsun aramaz ben ilgi istifi acikcasi oda bu yaşta ne ilgisi büyü artık çocuk gibisin demesi bunalttı beni sabredim boşverim diyorum yapamıyorum önceleri evden dışarı çıkmama izin vermez di çevremde insan biriktirmeme izin vermedi şimdide biraz sosyal ol diyor sizce ben ne yapmalıyım ..

 14. 7 yıllık bi ilişki sonunda evlendik bir buçuk yıllık evliyiz fakat eşim hala evli olduğunun farkında değil beni evde bırakıp şehir dışına düğünlere gider gece arkadaşlarıyla bulusur yüksek sesle konuşur bağırır ve en kötüsüde ayda bir kere cinsel yaklaşımımız ya olur ya olmaz evlendiğimiz ilk günden beri böyle aramızdaki cinsel birleşim. konuşuyorum olmuyo susuyorum huzurum kaçıyo ben napayım bitmiş mi bizim ilişkimşz ne yapabilirim daha beni sevdiğini asla bırakmayacağını bensiz bi hiç olduğunu söylüyor maddi sıkıntılarda var çok bunaldım ailem sıkıntılarımı anlamasın diye onlarla az görüşüyorum üzmemek için onlarıda bana yardım edin lütfen

  1. Genelde erkekler kadınların cinsel olarak isteksiz olduğundan bahsederler. Bu da çoğunlukla kadınların psikolojilerinden kaynaklanır. Kadınlar için önce sevgi gelir. Sevgi, huzur varsa cinsel birliktelik mümkün olur. Ama erkekler için içgüdüsel bir duygudur. Küs bile olsanız birleşmek isteyebilirler. Bu kadar evinden ve sizden kopuk olması normal değil. İnşallah yanılıyorumdur ama eşinizin ya cinsel tercihleri başka, ya da hayatında başka biri var. Tam olarak nasıl problemleriniz var bir uzman tarafından incelenmesi lazım sanırım.

 15. Merhaba ben 5 yıldır evliyim birde cocugum var aile zoruyla evlendim ve hiç eşimi sevmedim sevemedim denedim âmâ olmadı ve sevdiğim başka biri çıktı onunla konuşuyorm günah mı ? eşim ne isterse yapiyorum yavaş yavaş sevmeye de başladım ne yapmam gerek

  1. Evli iken bir başka erkekle konuşmanın en açık tanımı aldatmaktır. Eşin seni severken, onu aldatmanı ne din, ne de vicdan kabul eder. Günah olduğunu söylemeye gerek bile yok. Acilen bu yanlış yoldan dön ve tövbe et kardeşim.

 16. Ebru can says:

  13 yıllık evliyiz. Iki erkek çocuğumuz var ve ikiside çok küçük. Bir ikibuçuk yaşında diyeri ise 10 aylık evliliğimizin ilk zamanları eşime güven problemim yoktu sonra biri ile SMS laştıgını farkettim Buda faturasının çok gelmesi ile ortaya çıktı 1 ay boyunca sürekli SMS laimışlar. Tabi bunu sordum tartıştık düşündüğüm gibi olmadıgını kadının onu rahatsız ettiğini falan söyledi ve biz bi ayrılığın eşiğinden döndük daha sonraları bende oluşan bu güven problemi ona baktın, şununla konuştun, bunu aradın şeklinde devam etti. Sürekli bi suçlama ve sorgu halimdeydim. Bu dönem maddiyata dayanan büyük bi sıkıntımızda oldu ve para yonundende birçok suçlama yaptım ve bunu çok saçmaladım farkındayım hiç birşeyine güvenmiyordum ona onu aldın parasını alıcakmısın yok arkadaşına para yedirdin yok yiğenine para gönderdin gibi. Bir yandanda iki çocukla ugraşmanın sitresi vardı Allah’ı var bana elinden gelen yardımı yapıyordu ailemizden farklı bir şehirde yaşıyoruz ve kimsemiz yok burda. Neyse beklenen oldu ve eşim beni aldattı sonunda diye diye şüphelene şüphelene başardım sonunda . Cuzdanında kağıda yazılmış bir numarayı alıp sanki oymuş gibi karşı tarafla yazışmaya başladım nitekimde doğru çıktı görüşüyorlarmış. Kavga gürültü tekrar ayrılmanın eşiğine geldik ve tekrar barıştık Hemen ertesi günü eşimi takip etmek istedim yine o acabamı seslerinin beynimi yemesi sonucu ve yaşalandım bu sefer eşim herşeyi bitirdi her ne kadar ondan şüphelensemde hiç birzaman tam anlamıyla beni aldataçağını düşünmemişim bunu fark ettim iş cittiye binince nefes alamadıgımı anladım şimdi herşeye rağmen çabalıyorum evliliğimizin bitmemesi için eve geliyor zamana ihtiyacımız var diyip suratıma bile bakmıyor ve biz birbirimizi deliler gibi severek evlendik hemde eşimin annesinin istememesine rağmen neyse sonradan oğulları için onlarda kabul ettiler ve şimdi çok iyiyiz onlarla. Ben eşim ve çocuklarım olmadan yaşamak istemiyorum eşim hemen kestirip attı yalvar yakar biraz sakinleştirdim biliyorum çok saçmaladım ben herşeyi hakettim beni deliler gibi seven adamı elimle ayağımla başkalarına gönerdim şimdi onsuz nefes alamıyorum yalvarırım bi yol gösterin ne yapmalıyım biliyorum oda hala beni seviyo ama bana ben seni yaraladım artık sen düzenlemezsin hiç birzaman bitmez bu şekilde yürümez bende böyle bir adam deyilim ben zaten sana yaptıgımı kabullenemem sen eksende ben edemem diyo :((

  1. Anonim A.Ş. says:

   Bence bir piskolojik danısmana gidin gercekten cok faydasını gorursunuz sizin olayınız kocanız ve sizin için herşey kafanızda yani düşüncelerinizde bitiyor düşünceleriniz alışkanlıklarınızı ve yaşayış tarzınızı olusturuyor fakat siz bu düşünceyi aşmak istiyorsanız ve işin içinden çıkamıyorsanız, bir yardım almaya ihtiyacınız var demektir, ki piskologlar hakikaten yardımcı oluyor bu düşünce yönteminde evlilik danısmanları yada ama ben daha cok kendi kişiliğiniz ve ikiniz acısından piskolog tavsiye ederim.

 17. Benim eşim benden ve çocuk ların dan önce maddi ve manevi desteği ilk önce annesine gösteriyor.nasil davranmaliyim

 18. Merhaba benim de derdim kaynanam .Kaynanam eşini aldattı ve ben bunları duyunca hazmedemedim.Eşime annesinin ahlaksızca yaptığı şeyi anlattim.Kaynanam yaşını başını almış,dini görevlerini yerine getiren bir kadın.Ama zinadan vazgeçmiyor.Kaynanam bile olmasından utandigim bu kadınla kavga ettik kolumu ısırdı ve kolumda izi var hala.Kızı da evli oda aynı annesi gibi.Ben eşimin böyle insanlarla konuşmasını bile istemiyorum.Eşim aramadığı halde utanmadan arıyorlar.Bu durumda ne yapmalıyım?

 19. Ben 3 senelik evliyim . eşimle kaçarak evlendik başta her şey çok güzeldi eşim askere gitmemişti birde çocuğum var 2 yasında kızım 1.5 aylıktı eşim gitti kabus günleri başladı zaten aynı evdeydik eşi kim gelince ayrı eve gidecektik . eşim geldi biz evi aynı mahalleden tuttuk ama en büyük hata o anda yaptım esimle kavga ettik annesine hakaret ettim çünkü ayrı eve gittik yalnız maddi sıkıntı her gün kavga oldu. Sonra 4 ay çalıştım işten ayrıldım hastalandım anneme getirdi eşim beni evime dõndüm esimle kavga ettik dövdü beni çocuğumun gözü önünde kaynanam gelip bana beddua etti babami aradı eşim o annesiyle çıktı ben babamla baba evine geldim eşim dün sinir krizi geçirdi bende sinirlerime hakim olamayıp kaynanamın yakasında buldum ellerimi çúnkü benim altınlarımı vermediler ki borçlarını õdim boşanmak istemiyorum . seviyorum kocamı

 20. isimsiz says:

  Merhaba benim söyle bi sorunum var. Ben 5 yillik evliyim 3 yasinda kızım var.su an 6 aylik hamileyim. Kizimin dogumunda kayinvalidem yanimdaydi ben bebeği emzirdikten hemen sonra kucağına alışmasin kokuna alismasin der alirdi kendi kucağında tutadi. Kendi göğsünü verirdi bebegime. Lohusaligim hiç rahat geçmedi 3ay boyunca hergun 8 kisi toplanıp bize geliyorlardi. Oda dinlenmek icin cekildigimde laf ediyorlardı. Esim anemler icerdeyken burda duramassin diyordu. Lohusaligimda pasta poğaça yaptiriyordu kayinvalidem. Bebegimi kendi evlerine götürmek istiyorlardi , surekli uyarmama karşın kizimin dudaklarindan opuyorlardi. Gorumcem aviktigini anlamak icin parmagini emdiriyor du. Beraber bi yere gitsek emzirirene kadar basimda bekliyordu. Esimle cok tartismalarimiz oldu .ben sesiz a konusan biriyim boy olmak istrmiyorum kendimi savunmak istiyorum. Çünkü kayinvalidem beni oglunu altatmakla sucladi sen yoluna oglum yoluna dedi. Kaynim senin karin bes para etmez dedi ve esim hep beni sucladi .bunun gibi bir sürü olay gecti. Dbu dogumumda ayni şeyleri yasamakltan cok korkuyorum.esime derdimi anlatamıyorum. Ne yapmaligim

  1. İçinde bulunduğunuz durum hiç hoş değil. Eşiniz gibi ailesinin (annesinin) sözüyle yaşayan Erkekler ailelerinden sağlam bir kazık yemeden evliliklerinin ve eşlerinin kıymetini anlamıyor ne yazık ki! ailesini değiştiremezsiniz. Eşinizin kendi davranışlarının yanlış olduğunu anlaması gerekiyor. Sizi onlara karşı savunacak ve koruyacak olan eşiniz. Maddi durumunuz elverirse ve eşinizi ikna edebilirseniz bir aile danışmanına gidin derim. Başka birinin ona durumun yanlışlığını göstermesi görmesini sağlayabilir. Tabi Allah’a da bolbol dua edin basiretini açması için. Biraz da kendinize güvenin ve kararlı olun. Yeni bebeğinizi kayınvalideniz emzirdikten sonra almaya kalktığında kucağa alışmasının kötü birşey olmadığını, bebeğin güven duygusunun gelişmesi için uzmanların tavsiye ettiğini söyleyin. Bebeğin, çocuğun dudağından mı öpülürmüş! Hem mikrop riski hem de çocuğun cinsel gelişimi açısından çok yanlış. Böyle durumlarda olayı bilimsel olarak açıklayarak daha dik ve kararlı durun. Allah yardımcınız olsun. Selametle..

   1. Allah askina gul hanim bu hanimin esi nasil ikna olacak aile danismanina gitmesi icin? Daha kendini savunamuyor kizcagiz. Kendisini toparlayip savunabilir hale gelebilmesi icin once kendisinin dahi terapiste gitmesine izin verecekmi aceba??
    Keske mumkun olsa. Kalpleri evirip ceviren Allahim kalpleri yumusatsin.
    Torunlarla alakali bunun gibi tavirlari duyuyorum. Bizim milletimiz neden bu kadar “manyaklasti” demeden edemiyorum, gerci eskiden beri vardir bizzat sahit oldugum ve simdi kitaplarda okudugumuz, erkek torunun pipisinden sevenleri, anasindan kiskanip kendi gogsunu vermek isteyenleri… Illada kendi cocugu yikamak isteyenleri? Asil problem ailelerin sucu. Kiz olunca aman kizim ses sus hep tadiniz tuzunuz bozulmasin aman kavga etme aman ses yukseltmevaman su aman bu diye. Kiz kismi derler ya hani??!
    Bazen bu okuduklarimi… Ve uzmanlarca konan teshisleri okudulca ne gibi donemden gecmisim yahu diyorum. Tamam buradzki bayanin yazdigi kadar psikopatca durumlarla karsilasmadim ama surekli gelinden hep beklenti icinde olmak, evlatlarinz yaptiramadiklarini geline yaptirmak, birde super modern yardimseveg kaynanayim adi altinda birde asiri derecede hayatina mudahil olmalarini anlamiyorum. Kendisi kocasiyla mutlu olmadigindanmidir o kadar cok arkadas ediniyorki hergun kac kisiye ziyarete gider ama hergun. Gelininde pesinden gitmesini ister.., bunun icin gerektiginde oglunun hazzetmeyip karisinin gitmesini izin vermedigi insanlar icin dahi gelininden kocasina yalan soylemesini ister. Bazende gelini kandirir bi bakmissin o filan kisiye gelmissin cunku yeni gelinsin henuz tanimiyorsun… Aman kavga etmeyelim diye susarsin. Allahtan koca vicdanli da anladi karisinin oyuna geldigini… Burda bile ben sizin kotu olmanizi istermiyim o insanlar bizim icin herzaman varlar hep destek oldular iyi aile onlara gidelim diye sey etmistim. Oglan sacma sebeplerce kil oluyo o insanlari kotu bilmeyesin. Yahu herkes herkesi sevmek zorundami???
    Bunlari yasadigin halde hala oglunun acikca gitmemi istemedigi insanlara giderken bunlar hic konusulmamis gibi hafiza kaybina ugramis gibi oraya gidiyorum gel der…! Amma tovbee ben gitmem.. Esim istemiyorsa zorla mi yaaaa. Neymis sorarlarmis insanlar.

Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: