Doğal Güneş Kremi

Ellerde Uyuşma ve Karpal Tünel Sendromu

Çoğu kadında görülen el uyuşmalarıyla ilgili çok faydalı olacağına inandığım bir yazıyı paylaşmak istedim:

Uzmanlar,  emek yoğun sektörlerde çalışan kesimin en önemli şikayetleri arasında el bilekleri ve dirseklerde yaşanan sinir sıkışmalarının olduğunu söyledi.

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Nermin Çalışır, gazete, matbaa, paketleme, otomobil ve yedek parçaları üretimi ve montajı, el aletleri kullanılan işler, titreşimle çalışan el aletleri kullananlar, taş kırıcı makineyle çalışanlar, ev temizlik işleri yapanlarda genellikle Karpal Tünel Sendromu ve Ulnar Tuzak Nöropati (dirseklerde sinir sıkışması) şikayetlerinin görülme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

Karpal Tünel Sendromu’nun işitme kaybı ile birlikte en çok iş gücü kaybına yol açan hastalıkların başında geldiğini söyleyen Çalışır, “El bileklerindeki sinir sıkışıklıklarını ifade eden karpal tünel sendromu riskli iş kolunda çalışılan süre ve gün içinde geçirilen sürenin artmasıyla risk katlanarak artıyor. Her yüz kadından 6’sında, her yüz erkekten 1’inde görülüyor.

Hastalık kadınlarda ve baskın kullanılan elde daha sıktır. Kadınlarda karpal kanal çapı erkeklerden küçük olduğundan kadınlarda daha fazla rastlanıyor. Elin bilekten aşağı-yukarı, sağa sola hareketini sık yapmasıyla riskin arttığı kanıtlanmıştır. Bu yüzden baskın kullanılan elde ilk önce başlıyor. Kadın olup bir de el gücü, el ile yapılan işlerde çalışıyorsa risk en fazla bu grupta artıyor. Bahçe, tarla işleri, temizlik işleri, örgü, dikiş, hamur açma, gıda paketleme işi, her türlü üretim sektörü için geçerli bu durum. Genellikle 50 yaşından sonra artsa da, gebelik ve meslekle ilişkili olarak daha genç yaşlarda da karşılaşıyoruz” dedi.

Hastalığın her zaman meslek nedeniyle ortaya çıkmayacağını ifade eden Çalışır, anatomik yapı nedeniyle doğuştan kanalın dar olmasının da önemli olduğunu; kemik, kas ve tendonların anormal yapıları, bilekte kemik kırıkları, bilekte kist-ganglion gibi yer kaplayan yapıların olmasının da hastalığa yol açabileceğini kaydetti. Çalışır ayrıca basınca karşı sinirin hassasiyetini arttıran, şeker hastalığı, tiroid bezinin az çalışması, romatizmal hastalıklar ve gebelik gibi durumların da hastalığı tetikleyebileceğini söyledi.

ELLERDEKİ UYUŞMALARI HAFİFE ALMAYIN 
Hastalığın en sık görülen belirtisinin genellikle gece ortaya çıkan, elin ilk 3 parmağında uyuşma ve ağrı olduğunu belirten Çalışır, “Elin uzun süre aynı pozisyonda kalması şikâyetleri ortaya çıkartabilir. Tamirat, temizlik ve ev işleri yaptıktan sonra şikâyetler artabilir. Gece uykudan uyanıp eli sallamak, açıp kapamak gibi hareketlerle ağrı ve uyuşma biraz azalır. Elin parmak uçlarına yayılan ağrı ve uyuşma kola, dirseğe doğru da çoğu zaman yayılır. Sabah uyanınca elin ‘odun gibi, külçe gibi’ hissedilmesi, parmakları hareket ettirmekte zorlanma da sık gördüğümüz yakınmalardır” diye konuştu.

Elin tekrarlayıcı bilek hareketleri ve dolayısıyla baskı artmaya devam ederse sinirdeki hasarlanma sürecinin de devam edeceğini söyleyen Çalışır, “Aynı şikâyetler birkaç ay içinde yeniden başlar. Sinirdeki hasar devam ettikçe, ağrı ve uyuşmalar azalmaya başlar. Çünkü artık sinirin içinde duyuları taşıyan lifler ölmeye başlamıştır. Bu aşamadan sonra avuç içinde başparmak tarafındaki bombe olan kaslarda erime,  bir şeyi tutmakta, taşımakta zorluk, eldeki eşyaları düşürme başlar” diye konuştu.

“ELLERİNİZİ DİNLENDİRİN” 
Şikâyetleri ve muayenesi sonucu şüphe edilen hastalarda nörofizyolojik tetkik (EMG) de uygulanırsa rahatsızlığın kolaylıkla teşhis edilebileceğini kaydeden Çalışır, “Sinir sıkışmasına yol açabilecek mesleklerde çalışanlara bu durumu anlatmalıyız. Ellerini nasıl koruyacaklarını göstermeliyiz; Gündüz yufka açma işinde çalışan bir hanım, akşama eve dönünce uyuyana kadar da çeyizi için dantel örüyordu. Peki, el ne zaman dinlenecek? Sadece bunu anlattık ve 6 ay sonraki kontrolünde tüm şikâyetleri geçmişti” dedi.

Tedavinin son derece kolay ve ucuz olduğunu vurgulayan Çalışır, “Öncelikle kişileri bu hastalık konusunda bilgilendirmeliyiz ve elini koruma yollarını anlatmalıyız. Hafif derecede olan sinir sıkışmalarında bileklik-dirseklik takılması, ağrı kesici ve enflamasyon giderici ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları, bilek ya da dirsek kanalına lokal olarak kortizon uygulanması gibi yöntemlerle tedaviye başlanır. Cerrahi müdahale kararında, hastanın şikâyetleri ve hayatı kalitesini, işini etkileme oranı önemlidir. EMG’ deki verilere göre, hafif-orta-ileri dereceli olarak sinirdeki etkilenmeyi belirliyoruz; bu da ameliyat kararında yol gösterici oluyor. Genel kural olarak orta ve ileri derecedeki sinir sıkışmasında ameliyat önerilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Arkadaşlar dikkat!Karpal tünel sendromu Romatoid Artrit hastalığı ile karıştırılabilir.Tedavide başarı sağlanamazsa RA hastalığı da dikkate alınmalıdır.Naçizane tavsiyem

  1. cahide hanım çok teşekkürler ,
   Ben de de 2 yıl önce başladı uyuşmalar ,ortepedi ye gittim emar istedi çektirdim birşey yok dedi .Fizik tedavi ye gönderdi o da bir şey istedi 4 ay sonraya randevu verdiler o gün de çocuğum hastaydı gidemedim .Üstünde durmadım ama bu sene sürekli elimden bardaklar düşüyor bende amma sakar oldum diye düşünüyordum .Sizden bir ricam daha olsa acaba fizik tedavimi yoksa nöroloji doktorumu ilgileniyor bilginiz varmı ?

   1. nöroloji bölümüne gidip emg yaptırmanızı tavsiye ederim

 2. merhabalar 5 yıl nöroloji ve emg bölümünde çalışmış biri olarak sizlere tavsiyem. eğer doktorunuz ameliyat dediyse mutlaka olun. ileride elinizdeki kaslar eriyor ve birşeyleri tutamıyorsunuz. inanın ameliyat olmayan hastaların ellerini sıkmaya güçü kalmıyor ve ameliyat olsa bile geriye dönemiyorsunuz kaslar yenilenmiyor.

 3. Cahide hanim masaAllah her konuda bilgilendiriyorsun.Benimde yaklasik iki sene öncesi ellerimde uyusma oluyordu.Doktor ellerimin fazla yorulmasindan uyusmanin olabilecegini söyledi ve bazi hareketler önerdi.Mümkün oldugu kadar ellerimi zorlamadim örnegin hic örgü örmedim, v.s.Cok sükür ellerimin artik uyusmuyor darisi agri cekenlere

 4. aynı sıkıntı benimde erkek kardeşimde var ablacım kendisi telefon tamircisi sürekli küçücük cımbız gibi bir aletle minnacık vidaları filan söküp takıyor ve el sürekli o şekilde kullanıldığından kitlenip kalıyormuş önceleri ağrıları umursamıyordu ama şiddetlenip uyuşmlar çoğalınca çay bardağını bile düşürür oldu doktora gidince bu tanı konmuş bir ay kortizon tedavisi gördü hala devam ediyor sabah kalktığımda kendimi tanıyamıyorum ellerim ayaklarım davul gibi şişiyor suratım iki kafa kadar oluyor demişti kıyamam.görümcenede şifalar diliyorum ablacım.bendede böyle kilitlenip kalmalar çok oluyor hele o ağrı bazen dayanılmıyor ama hiç gitmedim doktora.geçenlerde uyuşma yüzünden sanırım kolumu hiç hissetmiyorum diye bende düşürmüştüm çay bardağıyla birlikte çayı üstüme korktum ama hala gitmiş değilim doktora niyeyse türk milleti olarak hep iyice mecbur kalınca gidiyoruz

  1. Aynı şey ablamda da var canım. Pek çok şeyi yapmasını yasaklamış doktor. Rabbim cümlesinin yardımcısı olsun. Sen de kendini ihmal etme gülüm. Hiçbir şey sağlıktan önemli değil

 5. Benim elimde değil de gece yattığım zaman çabuk uyuyamıyorum öte dön beri dön bir türlü uyuyamıyorum.Sürekli elimi bir tarafa bacağımı bir tarafa sığdıramıyorum.Bu neyin nesi anlayamadım.Elimde uyuşma bazen bir şeye çok üzüldüğüm zaman oluyor.Sanırım sinirsel bir şey.Böyle sıkıntıları olan kardeşlerime Allah tez vakitte şifalar versin.

 6. yusufyunus says:

  cahıde valahı senden korkmaya basladım.bızı ızleyen goren melek mısın sen.canım dun ayaktakı noropatı agrısından carsıda agladım yemın ederım.su sag kolumun uyusması yıllardır var sabah cocuga patates kızartayım soyayım derım tas olmus sankı uykularım bu acıdan bolunur.ama dun ve bu gece ınanamıyorum agrıdan duramamıstım.benım dunku gundemım tamamen agrılarımdı.hem ıkı yayk hem sagda daha cok olmak uzere 2000 yılından berı mevcut.allah sıfalar versın hepımıze.cok zaman yunusumu rabbımın gayretıyle tasıyorum kurban oldugum atom karınca mısalı enerjı verıyor.behcete baglı sınır tutulumları bunarçdaha oncede sana demıstım OHHH KEFARETLERIMIZ COGALIYO NE MUTLU….

  1. Canımsın ya, olur mu öyle şey. Bu ara sevdikleriminde bu tür sıkıntıları oldu. Görümcem iki elinden de ameliyat oldu. Ben de belki aynı sıkıntıyı çekenler varsa faydalı olur diye düşündüm. Rabbim acil şifalar versin canım benim

   1. Elif Öztürk says:

    Ablacim Allah razı olsun. Bildigim kadarıyla ameliyat olanlar rahat ediyor Bu hastalık cok yaygın fakat genellikle hep kadınlarımız yaşıyor bu durumu. Dunyanın tüm yorucu isleri üzerimizde olsa gerek :))

  2. geçmiş olsun ablacım hep duamdasın inan.yunusunu benim içinde kocaman öpermisin.çok seviyorum ben sizi.öyle mahsun oluyorumki sen böyle anlatınca.rabbim şifalar versin cümlemize ablacım

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: