Doğal Güneş Kremi

Mutfak Robotunda Hamur Yoğurmak


Değerli izleyicilerimden Oya hanım hamur yoğurmak için ekmek makinası almak istediğini yazmış. Ben bunu doğru bulmadığımı söyledim. Çünkü sadece hamur yoğurmak için aldığınız ekmek makinası hem büyük ölçülerde hamur yoğuramaz, hem de mutfakta çok yer kaplar.

Çoğumuzun evinde büyük hazneli mutfak robotlarından var. Bu robotlarda 3 su bardağı unla hamur yapabiliyoruz.

Ben robotumu 13 yıl kadar önce almıştım. Markası Aura. Şu anda bildiğim kadarıyla bu marka robotlardan yok. Ama farklı markalarda çok çeşitli iri hazneli robotlar mevcut.

Benim robotumun hamur yoğuran plastik parçası uzun süredir kayıp olduğu için hamur yoğurmaktan hep kaçınmıştım. Geçen gün mantı ve makarna hamurlarını yoğurmak zoruma gidince, robotta denemeye karar verdim. Bir kaç dakika da istediğim sertlikte, sakız gibi hamurum oldu. Günlerdir yaptığım bütün hamurları robotta yoğuruyorum.

Mutfak robotunda hamur nasıl yoğurulur?
Robotunuzun plastik yoğurma aparatı olmasa da olur. Keskin bıçağını takın. 3 su bardağı unu, 1 tatlı kaşığı  tuzu, mayalı hamur yapacaksanız mayayı katın. Robotu  çalıştırıp 2-3 saniye kadar kuru malzemeleri karıştırın. Hamurun cinsine göre sıvı malzemeyi de ekleyin. Su veya sütü koyarken yavaş olmanız gerekiyor.  Önce az miktarda koyun. Robotu çalıştırın. Hamur toparlanmaya başlayınca elinizle hamurun kıvamını kontrol edin. Cıvıksa çok az un serpiştirip yeniden karıştırın. Eğer çok katıysa biraz su ilave edin. Ama sonradan katacağınız un ve su ilaveleri mutlaka azar azar olmalı.

Kıvama tamam olan hamuru 2 dakika kadar daha yoğurtun. Hamur çok yukarı toplanırsa, 1 veya 2 defa yüksek kısmını yana doğru bastırın. Yoğurma işlemi tamamlandığında sakız gibi kıvamlı bir hamurunuz olacak.

Zamanla sizin robotunuza göre en uygun ölçülere ulaşmış olacaksınız.

Robotta bir seferde yoğurduğunuz mantı hamurundan 4 kişilik bir aileye yetecek kadar mantı yapabiliyorsunuz.

Elinizde çok miktarda hafifçe yoğurduğunuz hamuru da, parça parça robota koyarak, özleştirebilirsiniz.  Mutfak robotunda kek de yapıyorum. Harika oluyor.

Bir kardeşimiz aşağıdaki sayfada rahatsız olduğu bir konudan bahsetmiş. Ben de aynı şekilde düşünüyor ve  O’na Allah rızası için destek veriyorum:

http://nedenvenasil.wordpress.com/2012/11/16/iki-kisi-yetecek/

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Simdiye kadar uc tane hamur yogurma makinesi aldim. Herbiri bir kilo hamur yogururken bozuldu.
  Yok artik dedim basicam parayi alicam iyi birtane dedim gitim 600 euroya Kenwood mayor aldim. Iyikide almisim kolaylika 2,5 kilo hamuru yoguruyor. Artik ekmek almiyorum evde kendim yapyorum. Fazla yerde kaplamiyor oda onemli.
  Tafsiyem eger hamur yogurma makinesi alicaksaniz kesinlikle Kenwoord veya KitchenAid Heavy duty.

 2. renkli hamurlar nasıl yapıldı acaba çok merak ettim bir arkadaşımızda sormuş ama cevaplanmamış???

 3. Türkanbarulay says:

  Cahide ablacım: 3 çeşit hamur var, sade,ıspanaklı, 3 cünün neyli olduğunu yazarmısın??? Çok teşekkürler ablacım Allah’a emanet olun.

 4. Bende öyle hevesliyimki hamurla uğraşmaya, yoğurmaya fakat hiç beceremiyorum 🙁 çok üzülüyorum

 5. Merhaba Cahide hn. küçük rondolarda yoğrulurmu acaba. yani bıçağı küçük olduğu için zarar verirmi?

  1. Onlarda olmaz sanırım Nihal. Epey küçükler çünkü. Bıçakları da zarar görebilir.

 6. tesekkürler cahide kardes….

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: