Edebinle, Hayanla Rabbinin Adıyla Oku

1,2-Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak” dan yarattı. 

3-Oku! Senin Rabbin en cömert olandır.
4, 5-O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.
6, 7-Hayır, insan kendini yeterli gördüğü için mutlaka azgınlık eder.
8-Şüphesiz dönüş ancak Rabbinedir.

Cumartesi günü Aydın’a gittik. Ege’de beni rahatsız eden tek şey çıplaklık. İnsanlar bu konuda sınır tanımıyorlar. Çıplaklığın sonu nereye kadar uzanır ben bilemiyorum. Ar damarı çatlamış insanlar, iç çamaşırı gibi “şey” lerle (kıyafet diyemedim) dolaşıyorlar. Allah toplumu hayırla ıslah etsin.

Neyse dostlar bahsetmek istediğim konu daha farklı. Giderken minibüse bizimle beraber öğrenci olan bir kız bindi. En çok 16 veya 17 yaşlarında.  Önce annesi aradı ve ne yaptığını sormuş olacak ki; Sınavdan çıktığını, çok yorgun olduğunu, öylesine oturduğunu söyledi. Telefonu hemen kapatmak ister gibiydi. Sonra arkadaşıyla ve yeniden annesiyle konuştu. İkisine de minibüste olduğunu söylemedi.

Annesi muhtemelen ilgili bir anneydi. Kızını tam üç kez arayıp ne yaptığını ve nerede olduğunu sordu. Ama kız hiç birinde doğruyu söylemedi. Minibüsten indiğimizde kızı yakışıklı bir delikanlı karşıladı ve beraberce gittiler…

Kızlar okuyor, diploma sahibi oluyor, iş hayatına atılıyor tamam ama bu kızlar hangi şartlarda okuyor farkında mısınız? Hele sizden kilometrelerce uzağa okusun diye gönderdiğiniz kızlarınızın, gençliklerinin en deli çağlarında hatalar yapmadıklarından emin misiniz? Flört etmeyen gence hastalıklı gibi bakıldığını ve arkadaş grupları içinde kabul görmediğini biliyor musunuz? Çocuğunuzun tüm bunlara “Hayır” diyecek kadar sağlam bir karakteri var mı? (Ali Rıza Demircan Hoca’nın: “Bana kalsa bu okullara değil kız, erkek çocuklarını bile göndermem” dediği geldi aklıma.

Ben henüz ilkokula giden çocuklarımın okullarına gittiğimde, çocukların başıboş ve ahlaksız tavırlarını gördükçe kahroluyorum. Bizim çocuklarımız bu okullarda yalnız ve çok korunmasız. İlkokuldaki bir çocuğa ders olarak kadın ve erkeğin  en özel halleri anlatılıyor. “Aman çocuklar öğrensin. Cahil kalmasın” deniyor. O yaşta öğrenmese sanki ilerde hiç öğrenemeyecek çocuklar bunları! Çocuklar bu bilgilere vakıf olunca merakları daha çok artıyor. Bir eczacı arkadaşım ortaokul çağındaki çocukların gelip kendisinden doğum kontrol aracı istediklerini anlatmıştı…

Evimin önünde her gün servis bekleyen liseli gençlerin tavırlarına ve konuşmalarına şahit oluyorum. Anneleri çocuklarının şu hallerini görseler ne yaparlardı diyorum. Sarmaş dolaş olan, utanma bilmeyen bu zavallı gençleri kim dert edecek, kim ağlayacak onlar için? En önemlisi toplumdaki bu kokuşma adına, kim harekete geçecek?

Toplumun hali Sodom ve Gomore’den farksız. Okullar, sokaklar tam bir bataklık olmuş. Kız çocuklarını lütfen uzak yerlere göndermeyin. Mümkünse size en yakın okula gönderin. Telefonlara güvenmeyin. Cep telefonunun da bir işe yaramadığını yaşadığım son olayda gördüm.

Çocuklarımızın, diploma alması için, bir işe girmesi için çırpınır dururuz da,  Kur-an’ı anlaması için, sabah namazına kalkması için kılımızı bile kıpırdatmayız. Zayıf aldığı sınav için hayıflanırız da, İslam’dan bi-haber oluşuna ağlayamayız.

Diyeceğim o ki; Kur’an’da ilk emir “oku” dur fakat,  bir hadis, bir ayetten, sünnetten, Farzdan, edepten, görgüden, zerafetten  haberi olmayan insanın 2 tane diploması olsa ne olur? 

İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendini bilmez isen, Bu nice okumaktır? (Yunus Emre)

NOT: Hem okuyan, hem edebini muhafaza eden, Allah’ın rızasını gözardı etmeyen tertemiz gençleri takdir ve tebrik ederim. Selam olsun onlara…

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , , , . 62 Comments »

62 Yanıt to “Edebinle, Hayanla Rabbinin Adıyla Oku”

 1. Alev Says:

  Çocuklarınıza güvenin. Yapmak isteyeni kisitlasan da yapar içinde olacak çocuğun içinde. 7 24 başında mi bekliyceksin evladını. Okutacaksin tabi bu ahlaksizliklarin sebebi zaten cahillikten gelir.cahil ailelerin evlatlari bu yanlslara daha meyillidir.özellikle kız Çocuklarınızı okutun…

 2. birsen Says:

  Çok sevdiğim bir tatli tarifini kaybetmiştim sizin tarifi buldum çok çok tesekkurler

 3. uşşaki Says:

  Şu mübarek günlerin hürmetine Rabbim ebeveyn olarak önce bizleri ıslah ve terbiye etsin, doğru yola eriştirsin de bizde inşaallah evlatlarımıza ve çevremizdeki gençlerimize yararlı faydalı olalım…

 4. hülya Says:

  ALLAH RAZI OLSUN

 5. beyhan Says:

  valla bende üzülüyom bu tür şeylere biz nasıl büyüdük şimdiki nesil nasılda büyüyor benimde erkek evladım var inanın korkuyom nasıl yetiştirecemde nasıl olcakta suan küçük daha 9aylık ama şuda var ince düşünüp kararlar vermek taraftarıyım oğlum için şahsen ebnim oğlumun uzakta okumasına daha şimdiden karşıyım yapmaaz ide bişey yok kimler neler yapıyor oğlum eger gercekten okumayı isterse ailesinin yanında okur başarır düşüncesindeyim yada ailecek yanında oluruz okuyacagı zaman kız erkek farketmiyor ama artık kızlarımızda kendini aşmış durumda küçüçük kızlar sokaklarda elele dolaşıyo şaşırıyom birde çok denk geliyom daha benden küçük kızlar ben 27yasındayım bu arada eşimle arabadayız falan mesela kızlar direk eşime bakıyor bakışlar direk böyle gözünün içine ve manalı resmen ya ben birileriyle göz göze gelmeye korkuyom kızlara bak diyorum ve eşimin yanında ben olmamda fayda etmiyor yani eşimde öyle dikkat çeken bir degil de yani ama kızar fena olmus ya rabbim hepimizin yardımcısı olsun gelecek kötülüklerden bizi ve evlatlarımızı korusun nefis terbiyesi nasib etsin amin

 6. yasemin Says:

  Etraf okumuş cahiller ile dolu malesef.
  Herşey Allah’ın emirlerini yerine getirmediğimizden, dinimizi bilmediğimizden oluyor. Biz bilmiyoruz ki etrafımıza faydalı olabilelim..

 7. fatmakalkan Says:

  Cok aci AMA gerçek! Amerikali lar bu yüzden son 20 yildir evlerinde kendileri dersleri cocuklara ögretmeye basladilar. BU okadar gelistiki home schooling için internet uzerinden butun dersler hazir. Okula giden cocuklarimizin Okul da gördügü duydugu seyler ahlaklarini bozuyor. Tabii internet ve cep telefonu ile birlikte her türlü kötülüge korunma siz kaliyor cocuklarimiz. Kizlari kapali olanlar sakin güvende sanmasin kizlarini. Örttünme ile ahlak güzelligi ayni sey degildir. Ve kapali kizlarda erkek arkadas ediniyor bu pislikten nasiplerini aliyorlar. Tam bir açmaza sürüklenmis durumdayiz. Okula göndermeyim olmuyor, interneti yasaklayim ödev bahanesi yüzünden olmuyor.cep tel vermiyeyim eline geç kaldiginda iyice çaresiz kaliyorsun. Cocugu a istedigin kadar islami ögret etrafindaki kizlar oglunu, kizini oglanlar kendi basina birakmiyor. Çocuklarimizin testi blug cagina erince basliyor biz hiç bunu düsünmüyoruz. Hatalar yapiyorlar, günahlara batiyorlar

  • fatmakalkan Says:

   En iyi çözüm çocuklari özellikle kizlari lise ikide filan evlendirmek basina bir halt afedersiniz gelmeden okul unuversite bitsin diye beklemmek. Bizler bizim jenerasyon buna önayak olmali . Biz anneler olarak bu akimi baslatmaliyiz. Hem okusun hem evli olsunlar. Yapabilecegimiz bence tek çikar yol bu kaldi Çocuklarimizin namuslarini koruyabilmek icin. Ben cok genç yetistirmis bir ögretmenim gördüklerim beni bu nokta ya getirdi . Cahide Hanim çok hakli.

 8. muberra Says:

  Rabbim insanlığın üzerinden bu ataleti,şuursuzluğu,boşvermişliği kaldırsın…

 9. anonim Says:

  Bir o Fatihlere bir de sana baksana !

  Görmedin mi o Fatihleri, hani boyları seni aşar ?
  Görmedin mi o Fatihleri, hani omuzları senin iki yapar?
  Görmedin mi o Fatihleri, tekbirle sancağı ayakta tutar?
  O Fatihler ki,alnı secdede, duada ağlar, Rabbinden korkar!

  Görmedin mi o Fatihleri, dünyaya ferman okurlar,
  Görmedin mi o Fatihleri, gökteki kartalı yere çalar!
  Görmedin mi o Fatihleri, aslanı yerden yere vururlar!
  O Fatihler ki alnı secdede, duada ağlar, imanı canlarıyla korurlar.

  Görmedin mi o Fatihleri,vatan iman için canını feda eder.
  Görmedin mi o Fatihleri,namus şeref için kendini müdafaa eder,
  Görmedin mi o Fatihleri,dağları surları yırtar!
  O Fatihler ki alnı secdede, duada ağlar, Mevlama yalvarır!

  O Fatihler ki,var onlarda dünyayı yıkacak sarsacak kuvvet!
  O Fatihler ki,Allah’ın askerleridir onlar,ümmeti Muhammed,
  O Fatihler ki,yaşattılar imanı,İslamı,neydi onlar için cehalet?
  O Fatıhler ki, alnı secdede, duada ağlar, Kur’an a sarılır elbet!

  Görmedin mi o Fatihleri, bir de kendine şerefine haysiyetine bir baksana!
  Görmedin mi o Fatihleri, senin boyun onun yarısında.
  Görmedin mi o Fatihleri, kolaysa bir avuç taşı yerden kaldırsana!
  O halin ki, alın nerede? Yaradanın kim? gaflettesin artık uyansana!

 10. f.lale Says:

  selamün aleyküm.cahide hanım sayfanızı sıklıkla takip ediyorum çokta hoşuma gidiyor pekde yorum yazmadım şimdiye kadar .bügünkü konu gerçekten kanayan bir yara gençlerimiz çok bozuldu.ben gaziantepte oturuyorum eskiden bizde bu tür şeyler çok büyük ayıp sayılırdı ama maalesef buralarda bozuldu.gerçi yerli antepliler hala aynı sayılır.çok sıkıdır burda aileler ama bilhassa tek kız çocuk içindir buda.ama şimdi parklar filan aynı resmen erotik flim izliyosun.utanma yok sıkılma yok.acaba ailelermi değişti gençlikmi ben anlıaymıyorum.ortam çokkkk bozuk benim 2 oğlum var inanın aile yapılacak kız kalmamış diyorlar.evlatlarımıza sahip çıkmamız lazım onlar bizim geleceğimiz.sürekli afetler oluyor ama biz hala uslanmıyoruz.kendimizde hata görmüyoruz.ALLAH sonumuzu hayır etsin.

 11. betül Says:

  kalemine sağlık

 12. ilknur01 Says:

  sümeyye y.k kardeşime de diyorum ki. aynı şekilde bizim komşunun kızıda 2’ye bir gelip ödevim var yapabilirmiyim diyordu.
  ben hiç bir zaman onu yanlız bırakmadım hep beraber ödevini yapıncaya kadar başında durdum.bazan eşim olunca, oda yazıcıdan çıkarıp seline veriyordu.
  -kendisi, ya sizin çıkardığınızdan ben bir şey anlamıyorum hani kendim baksam dşyordu.
  1 kere bıraktım feesbooka girmiş.hayran olduğu sanatçıya felan mesaj atmaya çalışıyor.
  -hemen kapat eşim kızar bizde fesbooka girmek felan yasak dedim.ayrıca kayıt ediliyor. girilen yerler dedim.ona göre! dersine gir çık.
  annesi bir gün kızının bilgisayarı ona vermediğimizi (HANİ KISKANIYORLAR )anlamında söylediğini bana dedi.
  ben de hiç kusura bakma abla. kızın çoğu zaman ders için gelmiyor. bende bubnu bile bile veremen dedim.
  o da iyi ediyorsun. sakın boş bırak ma dedi.
  durum böyle olunca zamanla gelmez oldu. sizde aynı yöntemi deneyebilirsiniz. selametlr…

 13. ilknur01 Says:

  MÜBERRE KARDEŞİME DE SEN DOĞRU OLANI YAP. EĞRİ DE DOĞRULUR İNŞ.Herzaman çocuklar değil gerektiğinde anne-baba da çocuklardan birşey öğrenmelidir.

 14. ilknur01 Says:

  Esselamun aleyküm ablacığım.2 haftadır içimi yiyen bir konu.hafta sonunu Adana’da geçirdiğimiz bir günde sıkılınca;
  çok güzel, manzaralı. dekorlu herşey güzel. insanın ailesiyle dolşıp yeşillikler içinde huzur bulacağı bir yer. o kadar özenli dizayın edilmiş o parklar….. yaaani dinlenme yerleri. adeta değişmiş gençlerimiz başka yere döndermişler.hangi taberaya yada ağaç altına giderseniz orda 2 genç (yaş15-16-17) uygunsuz bir vaziyette.bütün parkı dolaştık her yer aynı.
  ben çocuklarımı evden hava alsınlar değişiklik olsun diye çıkardım.malesef görmemesi gereken çok şeyi görüp geldiler.
  eşime diyorum ben şunun yanına varıp kızacam .utansın diye, yüzüne kızgın bakıyorum. ama ben utanıyorum.
  beynim okadar yoruldu ki tam parktan çıkarken yine 2 kişi resmen o vaziyette. kendimi tutamayıp polis havasıyla 2 defe ıslık çaldım.eşim
  _ ne yapıyorsun! kafayı yedi dedi.
  -sizi bir daha getirmem. dedi
  -bende zaten gelmem. çocukların ahlakı baozulacak dedim.
  kızıştığım bir şey de şu ki: ORDA BİR DE PARK GÖREVLİLERİ VAR NEDEN HİÇ MÜDAHALE ETMİYORLAR.
  UMUMİ YERLERDE BÖYLEŞEYLERİN YASKLANMASINI İSTİYORUM.İZİN VERMESİNLER.YA
  BU KONUDA NE YAPABİLİRİZ.ŞİKAYET Mİ ETSEK.
  İNSANLAR ADETA HAYVANLAR GİBİ OLMUŞ.HER ŞEY ULU ARTA.BENCE AHLAK POLİSLERİ GÖREVLENDİRİLMELİ BOYLE YERLERDE.

 15. elif zeynep abdullah Says:

  sabah gazete de okudum, sizler için linkini
  vermeden geçemedim,
  http://www.milligazete.com.tr/makale/zina-yanginini-sondurecek-er-yok-mu-253406.html

  burada da geçen gün dinlediğim sohbet var, etkilendim yine, hocamızdan Allah cc razı olsun.

  http://hayatrehberi.sosyaldoku.com/ortak-dil/

  abisinin anaokulunda yaptığı koyundan kızıma da yapmamız gerekiyor,
  görüşmek üzere……

 16. Sevda Says:

  Benım annem çalışan bır anneydı babamın kendı işi vardı ticaret …ben bır kere daha kahvaltısız (üç kardeşiz üçümüzünde)evden çıktıgımızı bilmem babamda otorrıterdı ama despot degıl ne zaman bır sorunumuz olursa konusurdu bızımle saçmizi okşardı iltifat ederdi sebildiğimizi bilirdik ama çekinirdikte mesela ben bir gün akşam saat beş gibi eve geldim dersanede test vardı güneş batıyor babam ne der diye yanımda arkadaşım oldugu halde delirdim korkudan hiç dayak yemedik ama annem ve babam bızım ın özverıde bulundular hayatlarını bıze göre ayarladılar şimdi üçümüzde yüksek okul mezunuyuz ben evlenmeden hıçkımseyle gezıp tozmadım kız kardeşin şimdi master yapıyor herkez senın gıbı bırını tanımadık dıyormus okuldayken kaldıgı yurdun öüdürü babamı annemı tebrık etmış nasıl böyle bir evlat yetiştirdiniz diye çoçuklarımıza sahıp çıkalım ben bir programda gördüm kız ınternette tanıştıgı adam tarafından öldürülüyor anneye soruyorlar kadının dünyadan haberı yok ayrıca oda ınternette bırılerıyle görüşüyor armut dıbıne düşer arkadaşlar

 17. arife Says:

  allah çocuklarımızı doğru yoldan ayırmasın.anlatılanlar yazılanlar beni derinden etkiledi.içimizde ukte kalan anlatamadığımız bir deniz dalgası gibi savrulan havalanan daha sonra da durgunlaşan o kadar çok şey var ki….ne yazıkkı hepsi saklı kaldı.Allah bizlere sabır versin.

 18. deniz Says:

  aslında bu yazdıklarımı müberra kardeşime destek olsun diye yazmıştım annem çalışırken de böyleydi bn lisedeyken emekli oldu değişir zannetmiştim bir gün dahi olsa kalkar da bana sıcak bir çay hazırlar kahvaltı koyar demiştim ama olmuyor bir insan kolay değişmiyor şimdi ise annemi ve babamı Allaha havale ettim önüme yani biricik oğluma bakıyorum annemle babamla kötü de değilim ama asla sıcak bir aile ortamımız yok böyle şeyler duyduğumda içim cız eder..çocuk yetiştirmek hiç koly değil hele bu devirde dinine bağlı çocuklar yetiştirmek isteyen herkesin Allah yardımcısı olsunç

  • muberra92 Says:

   canım ablam allah razı olsun çok tesekkür ederim rabbim sana esine cocuguna saglık sıhat muhabeet versin. ne kadar zor değilmi hep ev hanımı annelere özenmisimdir ev azından cocugunun basındalar . . . bende anne olucam bi gün belki elestirdiğim seyleri yapıcam ama asla ve asla cocgumu yalnız bıramam cokta dua ediyorum böyle bi ana olcaksam rabbim hiç cocuk nasip etme bana diyorum hakkıyla yetistremedikten sonra milyarlar kazansam 30 cocugum olsa kac yazar cehennemime doundan baska bir işe yaramaz .. . . . .

 19. Elif Öztürk Says:

  Ablacim 90 yıllarda lisede okuyanlar bana hak vereceklerdir kızlar nadiren kaslarını aldırır. Bazilari önlük boylarını kisaltir. Her gencin bir çıktığı olurdu. Bana cok saçma ve çocukca gelirdi. Çıkmak da neymiş derdim. Belki ben de digerleri icin cok banal biriydim. Abla şimdi bakıyorum da parklara oturulacak gibi değil. Kızlar sarmaş dolaş öpusen koklasan mı ararsın? İğrenç. Ar namus kalmadı ne acı. Kızlar ortaokul çağında cocuk aldırıyor. Biz bundan sonra zor düzeliriz gibi geliyor. Telefondaki yalanları koca koca insanlar yapıyor. Onlar nasıl yapmasın? Adam dolmuşda gidiyor. Su anda toplantidayim diyor. Dolmustakilerden mı çekinecek? Abla en cok korktuğum da bu diyardan gocup gidersek cocuklarım ne hale düşer. Rabbim cümlemizin cocuklarını korusun. Sigara yası ilkokulda. Cetelesenler, haraç kesenler, cocuk aldıranlar. Okula da mı gonderemiyecegiz artık bilmem. Diziler cok kötü ornek. En iyisi senin yaptığın gibi tv yi kapatmak ve kaldırmak…

  • Elif Öztürk Says:

   Ablacim yorumum denetimden geçmemiş birkaç gün önce özelden de bir soru sormuştum. Acaba bir terslik mı var??? 😦

 20. Sevda Says:

  Tamam sorun bendeymış:)bence egitim ailede baslar .malesef aile yapisi eskisi gibi olmadigi icin cocuklarda eskisi gibi degil .ayrica hepimiz televizyonun zararlarinin farkindayiz kac kisi sinirlama getirdi ben ogluma sadece gunde bir saat izin veriyorum oda bizim sectigimiz cizgi filimler hafta sonu cizgi sinema onuda biz seciyoruz hic dizi izlemiyorum mesela ama ben biliyorumki cok anne babalar cocuklarini cok basibos birakiyor ve maalesef sonuc husran bırde deger yargılarımızı kaybettık kaybettırdışer ınsanları uyituruyorlar her şey mormal gelıyor hıç dikkat ettınız mı her dızıde yada yenı çekılen türk filminde sofradakiler hep iarap ıçiyor sınır oluyorum.bu arada dün bir dostuma canım cok sıkıldı bayagı bır darlamdım hep yaptıgı sey ama o hareketıne kızıyorum sonra cahıde abla ve sızler aklıma geldınız iyiki varsınız

 21. Sevda Says:

  Cahıde abla yorumlarım gelmıyor galıba

 22. esma Says:

  hangı gun yazıldığını hatırlayamadığımdan burda yazıyorum canım…gecen zilhicce ayından bahsederken bayram gunlerının heryerde aynı olmamasına uzulduğunu yazmıştın ya,dun haberlerde alt yazı gecıyordu..diyanetın bu konuda adımları var inş. hayırlara vesıle olur

 23. emine Says:

  cahide ablacım her zamanki gibi bu yazında harika … sen her zaman yaz … bir de senden bir ricam var ben bayramlık zeytinyağlı sarma yapmayı düşünüyorum, artık asma mı olur beyaz lahana mı bilmiyorum. senin tarifini yapmak isterim. sitede yok galiba bugün yarın yayınlayabilir misin acaba? en azından cevap olarak da olur.. ne oluur ! mümkünse tabi!

 24. deniz Says:

  benim annem de daha 5 aylıkken bakacak kimse yok deyip kendisi yurtdışında kalmış beni türkiyeye göndermiştir…. daha da yetmemiş kardeşime de aynı şeyi yapmıştır.6 yıl sonra döndüklerinde de kendilerini kabul etmediğim için içten içe beni mahvetmiştir. bunun yanında babam deseniz bencil kendinden başka birşey düşünmeyen insanın tekidir. travmalı bir çocukluk ve gençlik geçirmeme sebep oldular evlendim de kurtuldum önceleri anlamıyordum ama şimdi evladım olunca ben diyorum ki canımı veririm çocuğumu kimselere vermem..şimdi ise inandığım değerlerle çocuğumu yetiştirmeye çalışıyorum .durmadan kavga ederek hem bize hem de kendilerine hayatı zehir ettiler etraftan insanlar bu senin üvey annen mi diyordu. evlendiğim gün ise evde işleri yapacak kimse kalmadı diye ağlamış… çocuklarımız bizim malımız değil… ama nedense böyle davranmak insanların kolayına geliyor.. daha yazacak çok şey var ama elimizdeki tertemiz evlatlarımızı işleyelim de etrafın pisliğinde bile ışıldasınlar…

 25. rose Says:

  Allah herkese doğru yola gitmeye nasip etsin gercekten bu anlattılarınızı görünce çok üzülüyoruz gençler hep birbirlerini özenti içinde hep birbiriyle yarış içinde dürüst olmak doğru olmak varken ALLAH yolunda gitmek varken bu sapkınlık neden?

 26. rose Says:

  bende aydınlıyım fakat bir ilçesinde oturuyorum ben utandım çok yazık

  • Cahide Says:

   Sizin utanmanıza gerek yok kardeşim. Benim memleketimde de mutlaka vardır böyle manzaralar. Utanması gerekenler bu olayları normal görenler ve çocuklarını İslam’dan uzak yetiştirenler

 27. meralmuhammed Says:

  Ah caniim kıyamam ben sana sabretmeye calis canim gorustugun kisiyi de çok iyi tanimaya bak..hatta iyi taniyorsan işi gucu varsa evlen kız.aileni ikna etmeye calis diycem ama ikna olmayacaklarmis gbi.vay be sen kızini umursama sonra evlenmek istedgnde kıymete binsin.olmaz öyle şey.benim senin gbi kizim olsa tepemde gezdirirm valla..bu da senin imtihanin canim bol bol dua et imtihani kazanacaksn Allah ın izniyle.cok opuyorum seni

 28. esma Says:

  ben gençleri çok seviyorum..onları düşündükçe,gördükçe hep dua ediyorum..Rabbim gençlerimizi koru,onları pişman olacakları yollara sapmaktan koru..bılhassa yeni ergenliğe girenler,sudan çıkmış balık gibiler..ne olur her gun dualarda mutlaka yer verelim gençlerimize inşaallah

 29. sümeyye Y.K Says:

  yazdıkların gerçekten en büyük yaralarımızdan biri ablacığım bende şu son zamanlarda yüreğime çok ağır gelen ama ne yapmam gerektiğine bir türlü karar veremediğim bir olay yaşıyorum belki bir fikir veren çıkar.Üst kattaki komşumun 7.sınıfa giden kızı internette ödevim var yapabilirmiyim diyerek sık sık bize geliyor(evlerinde bilgisayar yok)fakat eşim ve ben fark ettik ki çok ahlaksız sitelere giriyor öyle şeyler ki inanın ilk gördüğümde başımdan kaynar sular döküldü üzüntümden hastalandım annesiyle konuşmayı düşündüm ama nasıl tepki verir diyede cesaret edemedim sadece bana değil kızına nasıl tepki vereceğinden de korkuyorum ya çocuğa yanlış bir tutum sergilerde daha kötü olursa diye düşündüm üstelik çocukla yüz göz olmakta istemiyorum sürekli karşılaşıyoruz bana utanarak bakmasını istemiyorum adem güneşe bile yazdım ne yapabilirim diye cevap gelmedi lütfen bana bir fikir verin

  • Cahide Says:

   Bence bu konunun yanlışlığını çocuğa uygun bir dille anlatman gerekiyor. Susarak devamlı bu hatayı yapmasına müsaade edemezsiniz. Bunun sakıncalarından, bağımlılık yapan kötü bir alışkanlık olduğundan bahset. Annesiyle konuşmak bana da çok mantıklı gelmedi. Kötü bir tepkisi olabilir. Ama bu yanlış asla devam etmemeli…

   • muberra92 Says:

    kesinlikle vede kesinlikle cahide ablaya katılıyorum bir anönce müdahale edilmeli abla cahide abla çok haklı annesiyle konusmak işi dahada kötüye götürür kıza olay daha cazip gelir yaptıgını dogru sizi yanlıs gibi görür allah korusun abla bence kızla arkdaslık et sana acılmasını sağla bence bunu sana acıldıgında paylastıgında daha yararlı olacaktır cahide abla haklı bu yanlısın bir gün daha fazla sürmesi cok büyük facialara gebe rabbiimm sen evlatlarımızı koru keske yakın olsakta bu yanlısı düzeltsek el birlik olup büyük sevaptır

  • nalan Says:

   S.a. Sümeyye hnm sorunuzu okuyunca hemen hatırladım.geçen haftaki programda cevapladı adem bey.kısaca şöyle demişti”ailesiyle konuşmayın,kıza da açıkça söylemeyin fakat bir sohbet sırasında pcnize yeni bir program yüklediğinizi ,bu sayede gün boyu girilen sitelerden haberiniz olduğunu söylerseniz vazgeçirebilirmişsiniz..
   Müberracımm Allah yardımcın olsun.fakat evlilik herzaman çözüm olmayabilir.Rabbim imanlı ,edepli hayırlı birini karşına çıkaracaktır…

  • cumbayildizc Says:

   bence bu durumda öncelikle bilgisayarınıza aile güvenlik şifresi koymalısınız siz dahil o bilgisayarı kullanan herkes hiçbir şekilde bu tarz sitelere giremesin. Bunu yaptığınızda o kız bunu anladığınızı anlayacaktır. ve konuşmadan olayı çözmüş olacaksınız.

 30. fatma tuba Says:

  nurettin yıldız hoca insanlığın son umudu kadın diyor..
  Allah evlat yetiştiren annelere hidayet ve sabır versin son yıllarda müslüman kesimin dahi
  tek derdi diploma olmuş.
  Öyleki çocuğunun sınavı var diye günlerce misafir kabul etmeyen anneleri bilirim…

 31. muberra92 Says:

  Canım ablamm gene ağzından bal damlıyor ball buna emin ol . siz olaya bir anne gözüyle bakıyorsunuz gelin birde genç bir kız olarak benden dinleyin : Üniverstede öğrenciyim yukarıda bahsettiğin olayları hergün yaşayan biriyim ablacığım ve anlatıığın olaydaki anneyi inanın çok taktir ettim benim annemden daha iligili en azından buna emin olun. Haftanın 5 günü sabah 7de evden ayrılan vede aksam görüşme saatimiz 11e kadar bir kere bile aranmayan bir ailenin tek kızıyım ben yaşım 20. Yaklasık 13 yıldır evde sabahtan aksama kadar yalnız kalıyorum inanın ne annem nede babam kızım yemek yedinmi ? evdemisin ? dısardamısın? napıyorsun ? namazlar ne alemde ? internettemi vakit geçiriyorsun? derslerine baktınmı ? kaç sayfa kuran okudun bugün? diye birgün sormadılar inanın bana okadar çok yalnız kaldım ki okadar çok hata yaptım ki .. Günahı anlatmak doğru değildir ama bir anlatsam dudaklarınız uçuklar tüüüü sana diye suratıma tükürürsünüz buna emin olun .. Tek suclu ailemmi asla ama benim bu yaptığım hataların %70 ine sebeptir ailem ! çocukluğumdan bu yana hep kreste kaldım ilk anne baba demeyi elin kadınına söylemişim nekadar içler acısı değilmi. Akşam eve geldğimde herkez farklı eyaletlerdedir babam bilgisayarının basındadır annemde tvde dizinin basında yada uykudadır düşünün kızınız 11de eve geliyor ve siz cok normalmis gibi tepki veriyorsunuz anne diye kızınız geliyor dur su reklama girsin konusalım diyorsunuz ne kadar aptalca değilmi işte ben bunları hergün yaşıyorum çoğu zaman annem uyumus oluyor 11de gelen kızını normal gibi görüp rahatca uykuya dalabiliyor ablalarım ne hatalar yaptım inanamazsınız yalnız olmamın bedelini çok ağır ödedim ben annemle babam sadece lisede kırık not gelince anana baba oldular oda şideetle yasakla yada bir kötü huyumda dayak yolunu sectiler eskiden ailemin çok doğru benimse yanlıs yönlerde oldugumu sanırdım ama son bir yıldır aslında benim böyle olmamadaki sebep olarak görmeye basladım . Cevremdeki arkdaslarımda böyleydi ders saati bitiminden cok cok sonra eve önenler…. yurttki bekciyi kafaya alıp geceyi baska yataklarda gecirenler …. örtülü gelip sortla gezenler… vede ne acıdır ki burda gelip sevilisiyle evilik hallerinde yasanan çok özel anların hayasızca yasanıp sonradan bakirelip tamirati yapıp dönenler…. nelerr neler…. anlatınca eminim bir çoğunuzun midesi bulanmıstır… Eğitim herzman ailede baslar sözü okadar doğru ki benim ailem dini eğitim alsın diye her yaz kuran kursuna gönderirdi bununlada görevlerini yapmıs sayarlardı. evde yalnız kalmanın verdiği çok acı tecrübelerim oldu ablalarım kendi kendime yetebilmeyi öğrendim temizliği bulasıgı yemek yapmayı hep kendi kendime öğrendim inanın bir yıl öncesine kadar namaz ne oruc ne haya edep ne bilen biri değildim halada çok yol aldığımı söyleyemem ailem hep aman oku kızım diploma sahibi ol deyip durdu sanki bir halt olcakmıs gibi oku ona göre isteyenin olsun kendi paranı kazan aman şöyle aman böyle diye yıllarca kafamın içine kadar işledi bu duygular sonuc ne koca bir sıfır ….. ! şimdiki aklım olsaydı inanın 8.sınıfta bir kuran kursu hocamız sen burda kal ezberin çok kuwwtli seni hafız yetiştirelim tahsilde yaptırırız ömrün bosa geçmesin mücevher gibisin demişti inanın dediğini tutmadığım için essek gibi pişmanım ne gerek vardı lise acıktanda okunabilirdi sınıftada kalınmazdı istenilen bölüm daha iyi cevrelerdede okunabilirdi okadar çok pişmanım ki …. ! 😦 Şimdi bir gençle tanıstım okulda iyibir arkdaslıgım var sevgili boyutunda asla değil buda yalnıs belki ama inanın o değişmeme neden oldu bosuna demiyorlar isin yanında duran is misin yanında duran mis kokar diye. Cemaat evinde abilik yapan bir arkadasım saolsun dini yönden çok faydası oldu ve ben bunu babamla paylasıtığımda babam şiddetle karsı cıktı bana neden biliyorsumusunz ailesi bize uymaz …. dengin değil dengimde su yönde değil etnik bir cevresi yok biraz parası yok napcaz oyle insanları … aileler anasmadan olmaz onunla evlenmeyi düşünürsen seni öldürürm .. beni asla arama …vs vs sanki kendimiz çok düzgünüzde ! Ya ben annemle inanın oturup insan gibi iki kelime edemiyorum inanın bana aksam eve geliyorumda kadına anne diye geliyorum diyeceğin baska bişey yoksa dizi iziliyorum diyor ya ! evde calısıyor yardımcı olayım diyorum temizlikte yemekte yardm edeyim diye kadına is bırakmıyorumda abla inan herseylerimi bitiriyorsun… temizlik diye kafayı yedin …. senin yüzünden kocamla aram acılıyor.. bırak esyalarımı bozuyorsun… dusunun bunları bana söyleyen annem yani böyle bbir yasamda nekadar karakterimin dogru olacagıda ayrı bir tartisma konusu elbette vel hasıl kardeslerim diyeceğim sudur ne olur ama ne olur cocuklarınızla iyi gecinin elin adamıyla değil sizinle paylassın herseyini bisey oldugunda anan baba olmayın takip edin evlatlarınızı sizin bir öğretmen onlarında bir öğrenci oldugunu hata yapabilceklerini unutmayınben çocuguma göveniyorum demekle iş bitmiyor seytanda kendine güveniyor buna emin olun ! okadar ana baba hakkı şöyle böyle diyorsunuz(söz meclisten dısarı) yetistirdiğiniz cocuklardan allah hesap soracak ne olur vurdum duymaz olmayın bir anneden baska kızına oğluna iyi arkadas olamaz bir babadan baska kimse evladına sahip cıkamaz koruyamaz… niye bu notu aldın lann..! niye bununla arkdassın … derdin ne demek dövmek sövmek yalan söylemeye arkdan iş cevrilmek yerine arkdas olun cocoularınızla bilinçli olsunlar ne olur sabrınza hakim olun kardesler unutmayımn bir hata asla tek taraflı değildir cok konustum farkındayım ama kusura bakmayın surcu ihsan ettimse affola….

  • Zeynep Says:

   Müberram 😦 Allah herşeyi gönlüne göre versin canım…çok üzüldüm((((

  • busra21 Says:

   Soluksuz okudum yorumunu..ahh ahh benim de şimdiki aklım olsa Kur’an kursunda kalıp hafızlık yapmak isterdim arapça öğrenmeyi de çok istiyorum .ben de senden 1 yaş büyüğüm sadece..çok doğru ama anne babalara böyle anlatınca onlara göre boş konuşuyorsun he he iyi deyip geçiyor kimisi..anne babalar gerçekten sorumsuz (hepsi için demiyorum tabi)..doğur güle oynaya al kucağına sonra sal gitsin afedersiniz hayvan mı o çocuklar..o kadar zahmet çektin emek verdin en dikkat edilmesi zamanda başıboş bırakıyorsun sonra da bi hata yaptığında kız bağır döv en doğal hakkın!!..islamiyeti anlatmıyorsun çocuğunu takip etmiyorsun onunla paylaşımın yok sonra da ondan mükemmellik bekliyorsun..ah vah ediyorlar bu gençler neden böyle biz nerde yanlış yaptık diye.o aptal kutusuna (tv) ayırdığın vaktin birazını evladına ayırsan onu dinlesen sohbet etsen ah vah ettiğin gençlere benzemez belki..bir dergide okumuştum iki gence soruyorlar kız-erkek arkadaşınız oldu mu diye iki genç de hayır diyor sebebini ise şöyle açıklıyorlar..ailelerimiz bizimle ilgileniyor konuşuyor yani bizi insan yerine koyuyorlar demeye geliyor böyle olunca başkasına ihtiyaç kalmıyor..anneler-babalar izlediğiniz diziler maçlar yaptığınız ev işleri bitmezz çocuğunuzu harcamayın ilgilenin onlarla güzel vakitler geçirin..dersler notlar bunlar önemli değil tam tersi çocuğunuzla ilgilenince çocuk daha başarılı oluyor..ilkokuldan beri aklımda olan okuma hevesi..bu öyle bi duruma getirildi ki düşünün okuldan gelince üzerimdeki önlüğü çıkarmadan dersin başına otururdum sonra yemek ve dooğru yatağa..okuyorum ama bi yanım hafız olmak istiyor hep..okul ortamı zaten düzgün güvenilir değil..çok çok afedersiniz lisede arkadaşım ders çıkışı bir hocanın derste “kızlar tecavüze uğruyorsanız kurtulma şansınız yoksa boş verin tadını çıkarın” dediğini söyledi şok oldum hoca mı dedi dedim evet dedi..bütün öğretmenler için demiyorum çok saygıdeğer öğretmenler var ama düşünün bunu söyleyen okumuş bir adam!! (adam bile değil bence)..okul çıkışı takip eden serseriler okulun yanında rahatlıkla içki satılan yerler etraf çok pis..doğurduğunuz evlatlarınıza sahip çıkın değer verin dinleyin çevrenizdeki gereksiz insanlarla nasıl kibar konuşup vakit ayırıyorsanız evladınıza da ayırın..cahide abla çok yazdım biliyorum ama böyle şeyler şişirdi beni çok kötü şeyler gördüm..neyse.. ALLAH’a emanet olun

  • hacer Says:

   canım kardeşim durumuna çok üzüldüm sabret canım senin için çok dua edeceğim ben de başörtüsü yüzünden okuyamadım maalesef benim de iki kızım var ben de onları 8.sınıftan sonra kuran kursuna verip hem hafızlık hem de dışarıdan lise okumalarını istiyorum ben hafızlığımı 1 yılda bitirdim hocalarım senin mutlaka okuman gerek diyordu bende karar verdim okuyacaktım ama o sene başörtüsü yasağı geldi hocalarım babama çok ısrar etti ne olursunuz bu kızın hakkını yemeyin onun okuması gerek dediler babam da bana bıraktı ama ben yapamadım ben başım açık okuyamam dedim o zamanlar daha akıl baliğ bile değildim çok küçüktüm daha hafız olmamın da etkisi çoktu hala da öyleyimdir hafızlığım beni birçok yerde koruyor hafız olmak çok ayrıcalıklı ama korumak ta çok zor şimdi benim kuzenlerim güya imam kızları ama açık okuyorlar nasıl içleri rahat ediyor şaşıyorum çok büyük te konuşmak istemem ama benim kızlarım öyle okuyacak benim uykularım kaçar geçen bir yorumda da aynısını yazmıştım baya bir tepki almıştım ama ne yapabilirim ben böyleyim işte kızların açık okumalarına tahammül edemiyorum

  • Naile Says:

   Sizin “kadin” diye bahsettiginiz annenizdir . Once siz ona anne gozuyle bakmasini ogrenin. Ona yaranmaya degil de , sizin de evde annenize yardimci olmak icin yapmaniz gereken is oldugunu usulunce izah etmeye calisin. . Onlarinda dogru yolu bulmasina yardim edin. Kolay oldugunu kim soyledi. Hepimizin aileleriyle gecirdigi zor devreler illaki olmustur. Kendimi dinletemiyorum diyorsaniz, unutmayinki sabirla koruk bile helva olur. Sevgiler

 32. GAMZEEEEE Says:

  Cahide ablacığım Selamlar…Bu çocukların kimisi de gerçekten samimi iman etmiş ailelerin çocukları olabiliyor ne yazıkki…Toplumca bilinçlenmeli esasında…Çünkü gençliğin verdiği cahillik, sürüye uyma psikolojisi ve nefsin irade üzerinde zayıflığı, ailenin imandan uzak yaşayışı ya da ilgisizlik birlikte yaşanılan muhit, akrabalar, arkadaşlarv.s. o kadar çok etken varki…Kalp gözü açılmış evlatlar yetiştirebiliriz umarım…

 33. ayten Says:

  Yazınız tam da bizim gibi çocuklarının ahlaki ve dini açıdan geleceğinden endişe duyan annelerin tüm duygularını anlatıyor.
  Nacizane çözüm önce örnek olmak sonra zorlamadan yavaş yavaş telaş etmeden ruhuna işlemek ahlak din ve ibadet inanç duygularını.En önemlisi de arkadaş gurubu oluşturmak birbirlerini teşvik edecek.Bunun için bir tane arkadaş bile yeterli.ALLAH evlatlarımızı şaşırtmasın cümlesi ile birlikte….. AMİNNNNNNN

 34. Belgin Says:

  Allah razı olsun canım,toplumun acı yaralarına değindiğin için.Sanki sinsi bir hastalık gibi, kemiriyor içimizi; bu insanların ar damarlarının çatlaması 😦 Rabbim sonumuzu hayır etsin amiin.Dediğin gibi kardeşim ,kız çocuğu okusun diye göndermek hiç akıl harcı değil.Bir de acaba diyorum,çocuklarımızı eğitirken yanlış mı yapıyoruz da, o bahsettiğin kız gibi annesine yalan söylüyor,ve bunu yaparken hiç vijdanı da sızlamıyor :(Benim ortaokul, lise yıllarımda olsun,Elhamdülillah ne erkek arkadaşım oldu ne de rahmetli babaannemden habersiz bir yere gittim.Allah razı olsun demek öyle bir eğitim vermiş ki,babaannem görmese bile Allah’ın her zaman benim yanımda olduğunu ve herşeyden haberdar olduğu idi.İnşaallah bizler de çocuklarımıza güzel dini eğitim verebiliriz,ama sözde değil hal ve davranışlarımızla İnşaallah.Çünkü onlar gördüklerini uyguluyorlar.Rabbim hepimizi ve çocuklarımızı rızasından ayırmasın amiiin.

 35. ozgecan Says:

  Es selamu aleykum kardeslerim, yine ne kadar derin bir yaraya parmak basmissin Cahide’cigim, canimizin yongasi yavrularimizin gelecegi. Gelecek deyince hemen aklimiza doktor mu olsun yoksa muhendis mi sorusu geliyor ama bizim gelecegimiz ahiretteki istikametimiz. Birakin yarina cikmayi, aldigimiz nefesi verebilecek miyiz onu dahi bilmezken 10 yil, 20 yil sonrasi icin bu kadar mucadele niyedir, tek gercek olan olum sonrasina olan bu umarsizlik niyedir anlayabilmek zor.
  Biz cok sukur kizlarimizi ortuleriyle okutabilecegimiz ve isterlerse yine ortuleriyle calisabilecekleri bir ulkedeyiz elhamdulillah, ama burda da ayni sapkinlik mevcut ne yazik ki! Kizlar ve erkekler ayni siniftalar. Ailelerin cocuklarina islami ogretmek gibi bir gayeleri yok, zaten buyuk cogunlukla kendileri de habersizler dinimizden. Namaz niyedir, oruc niyedir, hicab nedir pek de haberleri yok. Gelenek olmus ortuyorlar baslarini, ama 20 yasindaki ‘cocugun’ neden hala namaz kilmadigini, ya da bu ortunun altina niye bu kadar dar bir pantalon giydigini sorsan ‘daha kucuk teyzesi, yavas yavas ogrenir’ deyiveriyorlar.
  Kizlar oglanlar kose baslarinda, sokak ortalarinda (ama ortulerimiz basimizda) kaynasiyorlar.
  Biz esimle bu duruma soyle yaklasiyoruz ‘evet biz farkliyiz kizim, biz oyle giyinmiyoruz, biz oyle yasamiyoruz, biz farkliyiz, cunku Rasulullah (SAW) de herkesten farkliydi yasarken, onun sahabesi de herkesten farkliydi. Bizler bu farkimizla gurur duyalim, Rabbimizi mutlu ettigimizi bilelim.’ Bir de tam tersi, gordugumuz bu kotu orneklere hep birlikte abartili bir sekilde uzuluyoruz. Mesela esim ve ben daha kizlarimiz bir yorum yapmadan ‘bak gordun mu ne kadar yanlis giyinmisler’ ya da ‘ah yazik bak namazani kilmiyormus bu arkadas, insallah yakinda ogrenir de duzelir’ gibi. Bunlari vurguluyoruz bolca ki biz niye boyle yapamiyoruz diye gecmesin akillarindan.
  Agac yasken egilir arkadaslar, hicbir zaman erken degil dini egitim icin, yeter ki dogru yontemi kullanalim. Sevgili Peygamberimiz (SAW)’in henuz kucuk bir cocuk olan Ibn Abbas’a (RA) ‘Genc adam sana bir kac nasihatta bulunayim’ direyek baslayan ve kaderin bence en guzel ve en sade anlatimi olan hadisini hepimiz biliriz. ‘Eger Allah’i anarsan O seni korur, hep yaninda olur, eger birsey isteyeceksen yalniz O’ndan iste. Bil ki eger tum ummah senin hayrin icin biraraya gelse, ancak Allah’in izin verdigi kadar hayir gorursun, ya da eger tum ummah sana zarar vermek icin biraraya gelse ancak Allah’in yazdigi kadar zarar gorursun. Kalem yazmayi bitirmis, murekkep kurumustur.’ (Tirmizi) Rabbim bizlere de evlatlarimiza dinimizi boyle bir bilgelikle ogretebilmeyi nasib et, onlara Sen’in yolunu sevdir, ailelerimizi her turlu musibetten koru, amin. Allah’a emanet olun kardeslerim, sevgiler.

 36. Güner Says:

  Selamünaleyküm cümleten herkese.Ağzınıza sağlık cahide ablacım.Son yıllarda bizimde arkadaş sohbetlerinde çok sıkça konuştugumuz bir konu bu dejenerasyon .Sorunun çözümü ne? Tartışılır,istişare edilir bulunur inşallah. .Ama çözümden önce esas suçlular kim ,sebepler ne onları bulmak lazım bence .Ki bana göre ilk suçlu ana-babalar,sonra toplum olarak hepimiziz o sabilerin bu hale gelmesinde suçlu.Evvela evlatlarına ana -babalar dinimizi ögretmekte bi hayli başarısız kalıyorlar.Bizlerde gördüğümüz yanlışlara susuyoruz ve aman banane ki annesi babası terbıyesini verememiş benmi vericem ,benmi doğruyu göstericem diyoruz geçip gidiyoruz.Kırmadan ona davranışının ,yaptığının yanlış olduğunu anlatmıyoruz.Belkide vereceği tepkiden kaçıyoruz ama kaçmamamız lazım.Onlar genç hayatı öğreniyorlar.Doğruyu yanlışı bulmaya çalışıyorlar.Bizler uyarmazsak nerden bilicekler. .Anne baba diyorki aman ben yaşamadım benim çocuğum yaşasın,ben giymedim o giysin vs vs .çoğalıyor bu örnekler.Fidanı küçükken budamak gerekir.Fidanın kötü dallarını küçükken budamaz,gereksiz dalları koparmazsanız büyüdüğünde şekilsiz,saçma sapan bir görünüme sahip bir ağaç olur.Tam tersini yapar güzelce budar,suyunu verirseniz nasıl güzel bir ağaç olur siz düşünün.İnsanda aynen böyle işte.Küçükken en faydalı bilgilerin,vitaminlerin verilmesi lazım .Büyüdükten sonra ne verseniz fayda etmez biyerden sonra bence.Atalar ne demiş ”Ağaç yaş iken eğilir.”Düşüncelerime katılan olur olmaz bilemiyorum ama bizim dinimizde Banane cilik yoktur..Bana dokunmayan yılan bin yaşasın demek te yoktur.O yılan birgün gelip bizide sokucak başı küçükken ezilmediği takdirde.Herkes elini taşın altına koyucak ve inşallah çocuklarımızı düzelticez hep beraber Allah ‘ın izniyle.Neyse bu konuda çokça doluyum anladınız sizde sanırım.Sizleri sıktıysam affola.Hakkınızı helal edin.Hayırlı,Huzurlu Günler haftalar cümleten.Allah ‘a emanet olun hepiniz.

 37. Rabia Says:

  Allah razi olsun. Rabbim hepimize inancli, ahlakli evlatlar yetistirmeyi nasip etsin (amin)

 38. arzu Says:

  hayirli sabahlar cahide hanim,yazilarinizi ilgiyle takip ediyorum,ben almanyanin hamburg sehrinde yasiyorum 16 ve 8 yaslarinda iki kizim var cocuklarimi buralarda kendi örf ve adetlerimize ahlakimiza uygun yetistiremem korkusu icindeyim hep keske türkiyeye dönebilsek cocuklarimi orda yetistire bilsem diye ah cekmisimdir, ama son zamanlarda duyduklarim ve sizin bu yazinizdan sonra artik her yer ayni olmus diyorum malesef dünyanin gidis hati hic degil cocuklarimiza sahip cikalim onlara verecegimiz en güzel degerli olan sey güzel ahlak ve allah sevgisini kalplerine yerlestirmekdir gerisi icin de zaten yüce rabbim onlarin yollarini acik tutacaktir .Allah hepimizin yardimcisi olsun ,sevgiyle kalin

 39. meralmuhammed Says:

  Ablacgm cok guzel yazmissin.ben de annelere sesleniyorum yaziktir gunahtir evlatlarinizi ateşe atmayn.o liselerin üniversitelerin hali icler acisi.hatta kız liselerine bile guvenmeyin ben kız lisesinden mezunum oralarda ne dolaplar dönuyor bir bilseniz.hani su illa ki olmasi gereken altin bilezik var ya..!madem o kadar istiyorsunuz açıköğretim denen bir sistem var liseyi üniversiteyi pekala okuyup o cok lazim diplomayi alabilirler…Allah azabından bizleri korusun..amin Ya Muin…

 40. april Says:

  selamlar. gencligin ahlaksiz olmasinin bir sebebide media. cahide hanim lutfen 25. kare ile alakali seyleride arkadaslarla paylasabilirmisiniz. Gecende youtubda birkac video izledim 25. kare ile alakali. Ogrendigim seyler dehsettt.

 41. zülfiye Says:

  hayırlı sabahlar Cahide abla.yazını okudum tamamen haklısın.Allah tüm gençlere hidayet versin, hayırlı,salih, saliha arkadaşlar çıkarsın karşılarına.Kendim de Ankara Gazi üniversitesini 2 yıl okudum 3 yıl kala bıraktım.turizmdi bölümüm.Yaz tatilinde anacığımın katıldığı sohbetleri ve hocaları sağolsun beni farklı yönde etkiledi.şu an arkadaşlarım mezun oldular.Ben 1 gün dahi pişman olmadım tepkilere rağmen.şu an bakıyorum da arkadaşlarımın resimlerine yazılarına şükrediyorum Rabbime. Rızık endişesi taşımamak gerek onu öğrendim bir bayan için.Kendimce diyordum ya ilerde kocama birşey olursa,başıma birşey gelirse kolumda 1 altın bileziğim olsun nolur nolmaz … Okulu bıraktım Rabbim öyle yardımcım oldu ki..1 sene sonra evlenirken tüm ihtiyaçlarımı gönderdi etrafımdan büyük hazinesinden.şimdi de diyorum eşimin işini gücünü artırsın Rabbim muhtaç etmesin kimseye.ortam kişiler insanı sürüklüyor resmen peşinden böyle yerlerde okullarda.anlatımım karışık oldu sanırım.öpüyorum seni Allaha emanet oll ablacım.

 42. nedenvenasil Says:

  Çok endişeleniyorum yeğenlerim için, henüz doğmamış çocuklarım için, bu nasıl bir ortamdır? Dediğin gibi Cahide abla, biz istediğimiz kadar güzel yetiştirelim, diyelim ki düzgün çocuklar olsunlar, bu defa da öteki olacaklar dışlanacaklar… Büyüdükçe anlarlar elbet ama çocukken ağır gelebilir, bu yüzden kendimiz gibi insanların olduğu topluluklar oluşturmamız , kendimiz gibi insanlarla çocuklarımıza ortamlar oluşturmalıyız… Tabii bu kolay birşey değil, gerçekten endişe verici…

 43. ferayafra Says:

  Cahide’m hayırlı sabahlar canım.Yine çok güzel bir yazı olmuş eline diline sağlık canım benim.Tamamen söylediklerinde haklısın. Malesef insanlarımız çok dejenere oldu.Biz böyle bir türk toplumu değildik. tv,net, telefon derken büyüğünü saygısı olmayan küçüğünü sevmeyen aynı özendikleri avrupalı gibi olduk.Onlar moda dedikleri şeyleri kullandıktan sonra kalanlarını bize gönderdi moda oldu.onlar dört duvar edep ne bilmediler bizde de sokakta aynısı oldu.Yanyana yürüyen müslüman ama açık bir kadınla gayri müslümün hiç bir farkı yok.oysa öylemi olmalı müslüman örnek olmalı görüntüsüyle tavrıyla örnek olmalı ama nerdeeee.
  Daha 8.sınıf kızımın anlattıkları canımı sıkıyor okul yakın 12 senedir tanıdığım bildiğim okul, seneye lise nasıl gönderecem kara kara düşünüyorum.Anne oğlanlar kalemlerini yere atıp eteği açık olan varmı diye bakıyor.Kızlar eteklerini kısalttıkları gibi Afra senin eteğin niye bu kadar uzun diye aklına girmeye çalışıyor. Allah’tan kızım hem gelip anlatıyor,hemde böyle şeylere özenmiyor.Bir ara son sene diye eteklerimiz olmuyor pantol giyelim dediler onada kızdılar giyenlerde okadar düşük bel giymiş ki iç çamaşırı ortadaymış.Ne olacak bu gidişin sonu lut kavmi gibi olmasından çok korkuyorum.Allah gazabından saklasın.Allah hepimizin çocuklarını arsızdan imansızdan uzak etsin AMİNNNN.Hepinizi Allah için çok seviyorum.

 44. aliye Says:

  ahhh ahhh cahidem ne anlamli yazmisiin…toplumumuzun kanayan yarasi…hatta genclere bazen kizmiyorum ben..oyle anne baba var ki aman kizin gezsin tozsun yasasin sonrasinda kocasinin sozunden cikmiyacak falan diye kendilerince bahaneler ureterek cocuklarina yol gosteriyorlar….galiba ben onlara gore cok geri kafalimyim ama halimden cok mutluyum

 45. Hülya Says:

  hayırlı haftalar cahide kardeşim allahım bizi şaşırma kutlarımseni kardesim yüreğine sağlık selam

 46. sibel Says:

  sonuna kadar haklısın allah çocuklarımızı azgın nefislerden korusun amin


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: