Doğal Güneş Kremi

Şişenin İçine Gemiler yapmak…

“Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin.” Ebû Dâvûd, Edeb, 58

Ben, küçük bir cam şişe içine detaylı bir gemi yapmanın, hep zerafeti temsil ettiğini düşünmüşümdür. Kaba, incelikten anlamayan bir insan bunu yapamaz.  Kaba  insanlar Allah için sevmeyi de bilmezler mesela. İçten bir gülümsemeyi bile yapamayanlar var ne yazık…

İki gün evvel Aysun Abla’yla telefonda görüştük. Ara sıra yazar bize. İşi çok, derdi çok ablamızın… Nasıl hanım, nasıl çileli ve sabır yüklü bir insandır anlatamam size.

Yüzünü mü gördüm? Hayır, ama Müslüman Müslüman’ı sesinden, yazısından bile anlar be kardeşim. Laf lafı açarken yakışıklı oğlundan bahsetti Aysun Ablam. O ağladı ben ağladım… Sebebini anlatayım kısaca:  Aysun ablanın oğlu Ahmet, O’nun  iki özel çocuğundan biri. (Diğeri kız ve down sendromlu)

Yakışıklı oğlunun bedensel engeli olsa da, zehir gibi bir aklı var maşaAllah. Beyefendi, onurlu ve sağlam duruşlu bir genç. (Daha önce görmüştüm onu) Bir kaç ay önce Ahmet’e, yüzündeki istem dışı kas hareketlerini düzeltmek için botoks yapıldı.

Botoksun iyi sonuç vermesi için ardından fizik tedavi yapılması gerekiyor. Zorlu bir süreç anlayacağınız. Fizik tedavi için özel bir hastaneyle anlaşıyorlar. Hastane hergün oğlu için servis gönderip aldırıyor. Buraya kadar hiç bir sorun yok. Sorun bundan sonra başlıyor…

Servis şöförü Ahmet’e karşı sık sık onur kırıcı davranışlar sergiliyor. Geç geliyor, onu bekletiyor.Konuşmasıyla, yürümesiyle dalga geçiyor! (Yazarken bile tüylerim diken diken!) O genç bir çocuk. Geleceğe dair beslediği hayalleri var. Onuru, gururu var. Hangi insan evladı böyle bir gence veya başka birine böyle davranışlar sergileyebilir!? Tüm uyarılara rağmen şöför tavrından vazgeçmiyor. Hastahane de uzun bir zaman konuyla ilgilenmiyor. En son şöförün aşağılık tavırları Ahmet’e el kaldırmaya kadar varıyor.

Ahmet gurur meselesi yapıp Hastaneyi Bimer’e( Başbakanlık İletişim Merkezi) şikayet ediyor. Ayrıntıları yanlış aktarabilirim diye, sonuca geliyorum. Şikayetin sonunda haklı olan haksız duruma düşüyor. Hastahane,  Ahmet’in ailesine kuruma iftira suçundan 100 bin liralık  tazminat davası açıyor! Ben buna ancak çirkeflik derim!!

Heyy gözünü sevdiğim Ömer’in (R.A) adaleti nerdesin?

Bu olayın neresinden tutulur? Hangi bir yanı ele alınır bilemiyorum. Ahmet şu anda fizik tedaviden vazgeçmiş. Yemeden içmeden kesilmiş. Birileri umutlarını çalmış, kalbini yaralamış… Ailesi perişan olmuş. Kime ne diyelim şimdi? Bir türlü adil olamayan adalet sistemine mi? Bir insanın bedensel engeliyle, fiziksel kusurlarıyla dalga geçilmemesi gerektiğini öğretemeyen  ebeveynlere mi? Her yanı liğme liğme dökülen, çocuklara görgüyü, edebi, insan olmayı öğretemeyen eğitim sistemine mi?

Ben bir engelliyle dalga geçmenin sadece filmlerde, sır kapılarında olduğunu sanırdım. Değilmiş oysa:

Özenle sulanması gereken fidanları, bir çırpıda kırıverenler varmış.

Kırarken gözyaşlarını göremeyenler varmış.

Bazı kalpler taşmış, hatta taştan daha katıymış.

Bazı taşların içinde sular fışkırırmış da, o taş kalpler asla yumuşamazmış…

Lütfen çocuklarımıza bir engelliye nasıl davranılması gerektiğini öğretelim. Bu özel insanlara dikkatli bakmanın bile onları üzeceğini anlatalım. Masumlara merhamet etmeyene, Allah’ın da  merhamet etmeyeceğini iyice belletelim onlara…

Ne kadar üzgün ve şaşkın olsam da, unutmamam gereken bir şey var: “Yıllarca kereste kesmiş biri, şişenin içine gemi yapmayı nereden bilsin?”

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ayrıca Engelli insanlarında herkesten farksız olduğunu anlayamayan ve şuursuzca insanları inciten böyle insanları Yüce Yaradana havale ediyorum. Yazıkki İnsanların hayata tutunma arzularını örselediklerinden haberleri bile yok.Aysun Hanım ve Zeynep Hanım gibi annelerin, Ahmet kardeşimizin ve onun durumundaki kardeşlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun.Aminn

  1. Âmin
   Allah razı olsun kardeşim
   Açıkcası onlar bu dünyada “zorluk” çeker biz ise günahlarımız sebebi ile ahirette.Dünya hayatı geçici ahiret ise ebedi..

   Malik’in bir eli yağda diğeri bal da (o yüden elleri pufik pufik 🙂 )Paşamın keyfine diyecek yok Allah onu arkamda bırakmasın son nefesimize kadar ben ve eşim Malik’in her ihtiyacını fazlası ile karşılayacağız Allah’ın izni ile.

   Hiç mi zorluğu yok? Elbette var ama bunlar farklı zorluklar..belki bir gün onları da sizler ile paylaşırım..

 2. Öncelikle bu tür durumlara maruz kalan engelli arkadaşlarımıza Allah yardım etsin diyorum,gerçekten çok üzücü bir durum yorumları okudum ve bu tür olayların ne kadar çok olduğunu fark ettim sanırım şunu düşünemiyoruz toplum olarak günlük yaşantılarımıza öyle dalıyoruzki çevremizde olup bitenlerden bi haber oluyoruz bir an gafletle yoldan geçen ve rutin yaşantımızda görmeye alışık olmadığımız durumdaki kardeşlerimizi gördüğümüzdeki tepkimizin aslında onların kalplerinde kocaman bir çukur açtığının farkında bile değiliz çoğu zaman. Gelelim servis şöförlerine canı sıkılanın bile yapabildiği bir meslek olup çıkmış her ehliyeti olan yapabilirmiş gibi bu işi. Önce bu tür işlerde çalışan yada çalışacak kişileri psikolojik testlere tabi tutulması gerek okul servisleri hastane servisleri ve buna benzer kurumlar için çalışacak özellikle de servis şöförlerini ve bu kontrollerin yılda en az 1 defa yapılması gerekiyor. Ayrıca Eng

 3. gülşah says:

  hayırlı akşamlar,gerçekten insanı insanlığından utandıran bir olay ama inşallah üzülmemiz gereken kardeşimiz değil,Allah ona çok daha güzel kapılar açacaktır,gelin görün ki ona bu zararı veren şahıs huzur bulamayacaktır. Rabbim yardımcıları olsun,Allah’a emanet olun.

 4. Selam Aleykum,
  Ben 43 yaşında 2 si erkek, 1 i kız ,en küçüğü 32 yaşında ,3 kardeş sahibi bir ablayım.Anlayacağınız üzere hepsi benden küçük.Kız kardeşim epilepsi hastası.Erkek kardeşlerimden biri epilepsi ve şizofren hastası.Diğeri doğuştan troid hormon bozukluğuyla doğdu ve büyüme hormonu salgılanmadığı için yaşı 35 olmasına rağmen 9-10 yaşında bir erkek çocuğu görünümde(ama çok şükür akıl sağlığı yerinde,hatta zehir gibi zekası var 🙂 çalıştı ve bu sene emekli oldu ).Annem ve ben bu çocuklar için elimizden ne geliyorsa yaptık ,yapıyoruz .Annem bütün ömrünü 4 çocuğu uğruna gözünü kırpmadan harcamış,ağzı dualı,bir vakit namazı kazaya kalmamış , cennetlik bir annedir.
  Boy kısalığı olan kardeşim hiç bir zaman halinden şikayet etmemiş,kahretmemiştir..Ne ergenliğinde,ne çalışma hayatında herhangi bir şekilde bana bunu yaptılar,bunu söylediler diye şikayet etmemiş,yaşadıysa bile bize yansıtmamıştır..Hep ben bu akılla bu boyu taşırım demiş ve annemin zaten çok ağır olan yükünü bir nebzede olsa hafifletmiştir..
  Liseyi okumuş,19 yaşında işe girmiş,ehliyetini almştır.Ama bugün bile arabamıza binip yola çıktığımızda her gün her an aynı meraklı bakışlara,boyunun kısa,yaşının büyük olduğu anlaşıldığında da aynı rahatsız edici tavırlara maruz kalıyoruz.
  Ahmet güzel kardeşim,Rabbim sabır versin,sabredenlerden eylesin..Biliyorum nasihat etmek kolay,yapmak zordur..Ama beni de bir ablan kabul edersen,çok şey yaşamış,hali hazırda da yaşamaya devam eden biri olarak,sabretmenin insanı cinnetin,şükürsüzlüğün,isyanın eşiğinden geri çevirdiğini ,başka tutunacak hiç dal kalmasa bile,bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu ve sabrımızın karşılığının Cennet-i ala da karşımıza çıkacağını hatırlatmak ve bu müjdeyle sabır ipine daha çok sarılmak lazım geldiğini söylemek isterim..
  Rabbim sana ve anneciğine sabır,metanet yaşama gücü,yaşama sarılabilmek için gereken umudu versin..
  Biliyorum çok zor ama bize düşen ” hayr ve şerrin” ALLAH’tan geldiğini unutmadan yaşayabilmek ,sabredebilmek.
  O servis şöförüne gelince; vicdan ve merhametten nasibini almamış birinden daha büyük nasipsiz olur mu..!!!
  Elbet oda layığını bulacak..
  Size açılmış bu dava karşısında sosyal medyada bir kampanya başlatmak istersen elimden geleni yapmaya hazırım..
  Annene selamlar.
  Yaradan yar ve yardımcınız olsun..

  1. Annenizin ellerinden öpüyorum Asuhan Hanım. Rabbim onu Firdevs cennetlerine koysun. Bundan sonraki yaşamında da yardımcısı olsun. Amiiin

   1. Çok sağolun Cahide hanım.İsmim Asuman ,alışkanlıkla dükkan ismimi yazmışım.Amin İnşallah..Anneciğimle beni cennetlerde buluştursun.Sizden ve burada yazımı okuyan herkesten bir ricam var ,annemi hacıya götürmek istiyorum,yurtdışına online satış yaptığım bir dükkanım var,bizlere dua edin lütfen hacı parasını annem daha çok hastalanmadan,takatdan düşmeden kazanabileyim..Dertli,mahzun gönüllerin duaları kabul olurmuş,dualarınızda beni ve annemi unutmayınız..

    Ahmet sitenin adını yazarsan ,tıklarız,üye oluruz,paylaşırız..Benim işim internetle,neredeyse günün 18 saati internetle haşır neşirim,senin için yapabileceğim her ne var ise yapmaya hazırım güzel kardeşim..
    Aysun hanım (Ahmetin annesi) ALLAH size yardım etsin..Çocuklarınızın güzel günlerin göstersin.Yaptığınız fedekarlıkları zayi etmesin,ahrette karşınıza çıkarsın.Size dayanma,yaşama gücü versin..

    Sevgiler,selamlar…
    Muhabbetle…

 5. Ahmet can kardeşim siten hayırlı olsun Allah seni kızkardeşini ve aileni kötülüklerden muhafaza etsin annene söyle dertleşmek istediğinde benim adresimi Cahidem’den alsın yazsın bana Allah’ın izni ile birbirimize destek oluruz.

 6. Allah tum engelli annelerine yardim etsin.amin

 7. nermin(vildan) says:

  selamun aleyküm cahide hanım.birbirmizn yorumlarına yazdığımızda en azından mailine uyarı postası gidemez mi??
  çünkü yapılan yorumların arada kaynadığını düşünüyorum veya gündem ve anasayfa değişince tekrar eski yazdıkları yorumlara dönüp baktıklarını düşünmüyorum.yani kimsenin haberi olmuyor.halbuki ona cvp verenler oluyor.

  belki bende aynı şeyleri yapıyorum farkında olmadan.

  bu duruma bir çare var mı?
  inanın yukraıda da yazdığım gibi bazen boşa yazdığımı düşünüyorum bazen.

  kimseyi suçlamak istemiyorum.hüsnüzan yapmak lazım.

  dediğim gibi haberleri bile olmuyor belki de.
  zaman ayırıp ,emek verip cvp yazıyoruz ama birşekilde dönüş olmayınca havada kalıyor gibi geliyor.
  umarım buna bir çare bulunur.

  1. Nerminciğim yorumların altında “Yorumlarımın takibini e-posta ile haber ver” diye yazan bir yer var. Oradaki kutucuğu işaretlersen, hem o yazıya gelen diğer yorumlar, hem sana verilen cevaplar mail olarak sana ulaşıyor. bazı kardeşlerimiz bunu çok iyi kullanıyor. Yazdığı yoruma aylar sonrada cevap verilse bu şekilde farkediyor.

   1. Aaaa bu ne kadar iyiymiş, bilmiyordum, vallahi ben de Nermin(Vildan) kardeşimin söylediği gibi aman yazılan bir şey varsa kabalık olmasın diye hep bakmaya çalışıyorum ama bi yerden sonra yenilere bakmaktan eskilere dönmek mümkün olmuyor, ah bu çok güzel oldu,nasıl sevindim anlatamam…ben boşuna demiyorum teknoloji özürlüyüm diye,telefonumdaki -şimdikilerle karşılaştırılınca- sıradan kalan bir özelliği bile iki sene sonra bulabilen biri olarak düşünün halimi…

   2. Allah razı olsun Belgin kardeşim Allah hastalaramıza merhameti ile muamele etsin şeytanlaşmış insanların şerrinden korusun.
    Ben otizm engelini yıllar boyu araştırdım.eskilerden bu engel fazla yokmuş Fransa ihtilalinden sonra ülkede savaş yeni bittiği dönemlerde bir kasabaya (tam yaşını hatırlayamacam) 10-15 yaş arası çıplak bir erkek çocuğu ormandan çıkar gelir.Halk şaşkın onunla konuşurlar kimsin nesin bu ne hal diye ama cevap alamazlar.Muhtemelen savaşta ailesini kaybetmiştir veya ailesi onun engelini bilmediği için onu terk etmiştir ve bu oğlan otizm engellidir.(Ahh yıllar geçti onun hikayesini okuyalı ama hâlâ etkilenirim gözlerimden yaşlar süzülür.) O dönemlerin büyük bir profesörü bu oğlan ile vakit geçirmeye onu eğitmeye çalişir fakat aylarca uğraşmasına rağmen en basit oyuncak ile ilgilenmediğini görür.Aşırı yemek seçer ormanda kaldığında da bulduğu fındık fıstık türü şeyleri yiyerek hayatta kaldığı tespit edilir.
    Kasabanın yakınlarında patlayan bombaları duymaz fakat ufak bir sesi duyduğunda hemen tepki verir o yöne döner……
    Ve bunun gibi bir çok şey…Ben yıllardır bu engelde olan insanları araştırdım.Otizm çeşitleri vardır.Malik’in ki klasik otizm diye adlandırılıyor.Netten bir anne ile tanmıştım.Onunda 3 çocuğu var büyüğü kız diğerleri oğlan ve ortancısı Malik gibi otizm engelli.Kadın oğluyla ilgili kitap yazmış.Oğlu yaklaşık benimle yaşıt koca adam yani..
    Yaşlanmış otizm engelliler ile tanıştım.Engelinin farkında olanlar ile tanıştım ahh her biri yüreğimi adeta linç etti.Anası babası mutfakta esrar hazırladıkları için zihinsel oğullarını kapıya attıkları minik zenci kardeşim ile tanıştım.Down Sendrom’lu minik kızlar ile tanıştım belki inanmazsınız ama o kadar sevgiye muhtaçlar ki o kadar sevecenler ki 🙂 down’lu çocuklar insana yanaşırlar gözlerinin içine bakarlar fakat biraz iştahlı olurlar 🙂 ( hangimiz değiliz ki)hepsi benim canlarım…Hangi birini sayayım..

    Malik’ler Ahmet’ler her zaman yaşayacak onlar her yerdeler.
    Önemli olan bizlerin onların kıymetini bilmesi ve sağlığımızın sıhhatimizin değerini bilmemizdir.

    1. Canım senden de Allah razı olsun.Amin canım cümlemizi de Rabbim şeytanlaşmış insanların şerrinden korusun.Otizmin tarihçesini de öğrenmiş oldum, bilmiyordum.Bir de Malik ne şanslı ki Maaşallah böyle imanlı, bilinçli annesi var.Rabbimden ümit kesilmez ,Belgin teyzesi var dua edecek İnşaallah ve burda birsürü teyzeleri de artık ona duacı olacağından eminim..Allah’a emanet ol kardeşim.

   3. nermin(vildan) says:

    çok teşekkür ederim cahide hanım.buna çok sevindim.aşılarla ilgili linki herkesin okumasını isterim esasında.

 8. nermin(vildan) says:

  genel olarak söyliyeyim.emek verip yorum yapıyoruz.ama bir cvp bile yazılmıyor.cahide hanıma söylemiyorum.o çok meşgul ve de yetişmesi mümkün değil.ki buna rağmen cvp yazıyor.
  sorularına veya sorunlarına cvp yazdığım kişilerden dönüş alamayınca yorumların havada kaldığını ,boşuna yazdığımı düşünüyorum.

  1. sıdıka says:

   benim çocuğum çok şanslı… onu hergün ben götürüp getiriyorum..o da heveslenip servis istiyor..ama ben bu son olanlardan sonra asla düşünemem..adam açıkça ben İRFAN ım dedi daha ne desin…ama hakaret davasından verilen cezalar çok ağır oluyormuş..inşallah benim sayemde, daha doğrusu kendi dili sayesinde bir süre de olsa trafikten uzak kalacak…ama buradan çocuğunu servise vermek durumunda kalan bütün annelere söylüyorum…mutlaka arkalarını kontrol edin..çocuğunuzla ona hesap sormadan,sohbet havasında tatlı dille konuşarak ağzından laf alın..servis şoföründen ne diye, nasıl bahsediyor özellikle dikkat edin…gerek erkek gerekse kız çocuğu olsun aynı özeni gösterin..telefon numaralarınızı çocuklarınıza ezberletin..daha ne deyim ki..ortam ehvam verici..Allah şerden muhafaza etsin yavrularımızı..amin

 9. sıdıka says:

  cahideciğim, bir olay da ben yaşadım geçende..Adana da trafiğin en yoğun en işlek olduğu caddelerden birinde kırmızı ışıkta bekliyordum.yanımda kızım da vardı..3 şeritli yol kırmızı ışıkta bekliyoruz..o kadar kalabalık ki..bir de akşam üstü..ben de oğlumu okuldan almaya gidiyordum..sol yanımda bir servis aracı durdu..ben orta şeritteyim..adam kapıyı açtı o minicik çocukları yolun ortasında indirdi..5-6 tane çocuk patır patır döküldü servisten..Allah yardım etti de çocuklar sağ salim kaldırıma çıktılar..ama benim de bu arada aklım çıktı..ben de gayri ihtiyari göz göze geldiğim servis şoförüne ” ne yaptın abi..bu trafiğin ortasında indirilirmi bu çocuklar” dedim..adam bana ne dese beğenirsin.” ben her zaman burda indiriyorum..sanane lan manyak avrat.” dedi..şok oldum..gözlerim yuvalarından fırladı..aklım başımdan gitti..adama ” sen ne terbiyesiz bir adamsın.benim çocuğum olsa sana vermem..bu yavruları sana emanet eden ana babalara yazık değilmi” dedim..adam bana ” ben suskunlar dizisinde ki irfan’ım..psikopatım..manyağım..istersem keser atarım,istersem yolun ortasında atarım..sanane..gerizekalı” dedi bana..kafamı sağ tarafa çevirdim.. la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyül azim dedim..sağımda bir bayan sürücü var bizi izliyor..kadının ağzı açık..şoka girmiş vaziyette..adama ”ben seni şikayet edeceğim” dedim.”.git istersen Cumhurbaşkanına söyle..yürü git lan”dedi…ALLAH ım kabus mu bu…kızım şokta..sinirleri bozuldu..ağlıyor..benim sinirden elim ayağım titriyor..ama o herif sert kayaya çarptığını bilmiyor..plakasını aldım…neticede okula geldim..okulun önündeki polise söyledim..ilgilendiler..yetmedi 155 i aradım..onlar da kayıt aldılar..yetmedi servisçiler odasına şikayet ettim..o çocukalrdan birine bişii olursa sorumlusu sizsiniz dedim..onlar da ilgileneceklerini söylediler..ama hızımı alamadım..şahsıma ettiği hakaretler içinde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundum..beni akıllısı bulmaz zaten..şimdi onunla uğraşıyorum..o haraketleri ve hakaretlerin hesabını verecek..benim aklıma ilk gelen nedense o çocukların anneleri oldu..ya çocuklarını böyle hasta biri yüzünden kaybetseler..ya bir ciğer yansa…önemli olan bana ettiği hakaretler değil..çünkü hakaret ederek kendi seviyesini gösterdi..önemli olan çocuklar benim için..bir de şunu söyledim polise ve savcıya..bu kendine rol model edindiği irfan denen tipleme aynı zaman da bir çocuk tecavüzcüsü..yani facia….düşününce tüylerim diken diken oluyor..RABBİM yavrularımızı bu ve bunun gibi şerlerden muhafaza etsin..

  1. nermin(vildan) says:

   sıdıka hanım.duyarlılığnız için sizi tebrik ederim.

   benim de başıma buna benzer bir durum gelmişti.

   bundan 4 yıl önce oğlum 1 e gidiyordu.servsi şöförü oğlumu yarı yolda bırakıyor.orada bekliyor çocuk.sonra başka bir servis gelip okula götürüyormuş.hiç hbaerimiz yok..bunu da oğlum bakkaldan bir eşya almış.nereden aldın sen onu dedim de öylelikle durum ortaya çıktı.

   o servisten aldım başka servise verdim o servisci de çocuklar arsında çıkan bir tartışmadan dolayı arabayı durdurp oğluma tokat atmış.sebep ne olursa olsun buna hakları yok servisçilerin.
   artık hem bu nedenler hemde ahlakdışı son ses müzkler çaldıkları için oğlumu uzak okuldan alıp yakın bir okula verdim.
   servislerle uğraşmak gerçektende zor.
   aşağıdaki linki hepinizin okumasını tavsiye ederim.

   http://aksiyon.com.tr/aksiyon/yazar-33787-okul-servisleri-egitimin-bir-parcasi-olmalidir.html

   1. İşte ben bu yüzden servisleri hiç sevmiyorum. Mecbur olunca yapacak bir şey yok ama bu tür sorunlar o kadar çok yaşanıyorki insan çocuğunu gönül huzuruyla servise bırakamıyor…

  2. kadriye says:

   tüylerim diken diken olarak okudum yaşadığınız olayı…işte yapılan dizilerin ortaya çıkardığı insan müsveddeleri.bir zamanlar ben polat alemdar ım racon kesmem kafa keserim diyen çocukları duyduk şimdide lanet olası irfan tiplemesine özenen koca adamları duyduk.RABBİM sonumuzu hayır eylesin…..biz artık o çok izlenen kanalları izlemiyoruz ve elimizin dilimizin ulaştığı insanlarada bunu tavsiye ediyoruz.

 10. Nezahat Abla says:

  Cahide kardeşim hayırlı akşamlar,
  Epeydir yazamadım,annem hasta olduğu için onunla ilgilendim.Ahmet ve onun gibi tüm engellilere Allah sabır versin.Özürlü olmayıp beyin özürlülere de Allah doğru yolu göstersin.Özür esas beyinlerde.Kardeşim senin sayfanı okumadan hiçbir işe başlayamıyorum.Sosuna bayıldım mutlaka deneyeceğim.Ayrıca resimdeki dantel örneğinden benimde çeyizimden masam var.Hemen dikkatimi çekti.Hasta olmuşsun geçmiş olsun.Seni çok merak ediyorum.Seni ve devamlı yorum yazan kardeşlerimi de gözümün önünde melek yüzlü olarak tasavvur edebiliyorum.Sizler sayesinde sıkıntı anında okunacak bir çok dua ve güzel şeyler öğrendim.48 yaşındayım artık bundan sonra da namazlarımı hiç geçirmeyeceğim.şimdiye kadar iş-güç,çoluk-çocuk derken devamlı kılamadım.Bu namazlarımı nasıl eda edebilirim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  SAĞLICAKLA KALIN.

  1. Hoşgeldin ablacığım, çok uzun yıllardır kılınmayan namazların kazasını kılmak çok zor. Bu namazlar için bol bol tevbe et, Allah’a sığın ablacığım. Ve bundan sonra sıkı sarıl namazlarına lütfen. Sakın bırakma secdelerini, gözünü seveyim ablam,işimiz çok zor, tükenmeyecek bir asıl hayat var önümüzde. Elimizden geldiğince gayret edelim inşaAllah. Sevgilerimle ablacım

 11. Bismillah…((
  Okuyorum kapatıyorum..
  Okuyorum kapatıyorum..hiç bu kadar zor olmamıştı yazmak..
  Konuya uzak kalmak konuyu görememek
  Öyle çok isterdim ki..ama olmuyor olamazda..
  Keşke demek istemiyorum..yazmak çizmek gerçekten kolaymış

  Ben Malik Eşter’in annesiyim..
  İsmi gibi;kendisine Rabbimin sanat eserlerinden muntazam bir yüzü ve fiziği bahş edilmiş..gözleri Ceylan gibi kirpikleri kıvır kıvır..hâlâ ağzı bebek kokuyor mis gibi..
  Malik doğmadan kız demişlerdi ebeler Şevval takacaktık ismini.
  Bir kızımız daha vardı ikincisine de pek sevinmiştik..doğdu oğlandı şaşkınlıkla beraber sevincimiz de arttı.İsmi Malik Eşter oldu.Uslu bir bebekti.yeyip içip uyuyordu.Zamanında emekledi zamanında yürüdü ve hatta ufak ufak sesler çıkarıyordu.Biz o aralar taşındık.tekrar hamileydim.Malik 1,5 yaşına girdiğinde diğer bebeğim doğdu Seyyid Haydar.Yoğundum.kızımda o aralar 3 yaşındaydı anlayacağınız üst üste olmaları beni yoruyordu.Sonra fark ettik ki Malik sustu😢ve hâlâ konuşmuyor.Susması ile bizi algılamasında da sorun olduğunu fark ettik.kulak testinde kulaklarında sorun olmadığı ortaya çıktı..sorun beynindeydi.Malik herşeyi duyuyor fakat duydukları beynine olumlu sinyal göndermiyordu.Önüne geçip bir saat ismini çağırsam dönüp bakmıyordu.onlarca araştırma sonucu bana o âna kadar yabancı olan bir engelden bahs ediyordu doktorlar “otizm”…….
  Ne yani oğlum engellimiydi hayır hayır bu olamazdı……. Ama olmuştu..ve Allah nefes verdiği sürece hayatımızda yer alacak.Gitmediğimiz doktor kalmadı dünyamız yıkılmıştı.En son İstanbul’a getirdik.20 yıldır otizm engellilere hizmet eden bayan doktor beni eşimi dinleyip Malik hakkında bilgi edindikten sonra bizim Hollanda’da yaşamamızı büyük bir şans olarak nitelendirdi.
  “Türkiye’de aileler böyle çocuklar ile eve bağlı kalıyor sizin sosyal bir devlette yaşamanız sebebi ile ve özel eğitim ile Mallik’in ilerde aşılması imkansız olan yolları aşacağını umuyorum”dedi.
  Bir çok tedavi yöntemi denedik yaşamayı bıraktık Malik için kaplerimiz atıyordu artık.Sabahlara kadar ağladığımı bilirim belki hiç evlenemiyecekti belki hiç konuşmayacaktı belki ağrısı olacak ve diyemiyecekti..bebek dişleri dökülsünler ağrıtmıyor acaba kanız olsa karnı ağrısa nasıl anlayacaktım..bunlara benzer binlerce sorular beynimi kemiriyordu.. Ve en önemlisi biz anne babası ölünce ona kim bakardı kim anlayabilirdi ne istediğini ve ne istemediğini… Ve öleceği vakit acı çekermiydi kabirde anlarmıydı öldüğünü ya azap görecekse eğer..aman Allah’ım..şeytanın vesvesesi beni ziyadesi ile harâp ediyordu.
  Çok şükür o günler geride kaldı artık yarını düşünmüyorum Rabbim bize nefes verdiği sürece emanetine sahip çıkmayı boynumuzun borcu bileceğiz inşAllah..
  Malik yakında 10 yaşına girecek çok zor günlerimiz oldu ve olmaya devam ediyor.Diğer iki evladım onunla ilgilenebiliyor bu tek benim boynumun borcu değil ailenin diğer üyelerinin de katkısı olmalı ve oluyorsa çok şükür..bunu da çocuklarımız küçük yaşta iken öğretmemiz gerek..merhameti öğretmemiz gerek
  Uzattım hakkınızı helal edin canlarım
  Ahmet can kardeşim ve Aysun arkadaşım can parem siz ne kadar özel ve güzel olduğunuzu ah bir bilseydiniz
  Servisteki görevli oğlumun yanında sigara içiyor diye adamı şikayet ettik hemen işten attılar çünkü bu yasak bir durumdu… Üstelik adam Türk’tü.. Ve burası hristiyan bir memleket ne kadar garip değilmi

  1. Zeynep seni ve Malik’i seviyorum kardeşim… Bazen uzun cümlelerimin bir şey ifade etmediğine inanıyor ve susmayı tercih ediyorum…:(

   1. “Konuşacak çok şeyi olan bir kadın susuyorsa;sessizliği SAĞIR edici olabilir…”
    Yüreğim seni duyuyor Cahidem

    1. yüreğin benide duysun şu anda,inan çok şey anlatıyorlar sana 🙁

     1. Berna kardeşim bu benim mail adresim ilim_ehli@live.nl

  2. İşte burası Türkiye 🙁

   1. Sallama yanaklarını Ahmet can kardeşim orası Türkiye evet ama gün gelecek haklı hakkını alacak ve o zaman “buyrun işte burası âhiret..!” diyeceğiz.
    Eşimin sana selamları var ben orda olsaydımda o şoförü bir görseydim diyor…

  3. Zeynepciğim Rabbim azmini sabrını arttırsın,hem bu dünyada hem de ahirette ecrini kat ve kat görürsün İnşaallah.Ümidini hiçbir zaman yitirme kardeşim.Ben bir anneyim diye Kadriye Çiçek in kitabını okumuştum.Kadın otist çocuğuyla verdiği mücadeleyi ve zaferini anlatıyor.Allah’ın izniyle aşılamayacak hiçbirşey yoktur.Oğlu Matbaa meslek lisesi cilt ve serigrafi bölümüne gidiyormuş (benim okuduğum kitabın ikinci baskısı ve sene 2006)ve 2 yıllık yüksek okula gitme hedefinden bahsediyordu ve diyordu ki;”Her insan hedefini belirleyip,yayını bu hedefe gererse,hedefi vuramasa bile,en azından hedefine yaklaşır.”
   Canım Allah yardımcın olsun ,oğluna da şifa versin İnşaallah.
   ”Hoştur bana Sen’den gelen
   Ya hil’at ü yahut kefen
   Ya taze gül yahut diken
   Kahrın da hoş lütfun da hoş”
   Eşrefoğlu Rûmî

  4. Sevgili Zeynep, Rabbim evlatlarını hiç yalnız bırakmasın inşaAllah, o güzel yavruların annesi olarak seni de…güç kuvvet versin, zorluklar kolayca kalksın önünüzden. O adları güzel yavruları benim için bi güzel öp olur mu?Allah’a emanet canım benim…

   1. Malik’in elma yanaklarını ikiz teyzesi için öpmezmiyim💕💕Allah senden ve buradaki diğer kardeşlerimden razı olsun ve bilhassa buluşmamıza vesile olan Cahidem’den 😘

  5. gülşah says:

   zeynep ablacığım diyeceğim kabul ederseniz,yüreğinize sağlık,Rabbim her daim yanımızda siz bunu çok iyi biliyorsunuz zaten,kolaylıklar,afiyet sizinle olsun,Allah’a emanet olun ablacığım,yazdığınızı okurken sesinizi duyar gibiydim,yazmak istedim…sağolun…

   1. Siz de sağolun güzel kardeşim

 12. İşte bir şoför skandalı daha:
  (http://www.engellilersitesi.com/Detay/11234/ENGEL-KIMDE-.aspx)
  bu arada yeni sitenin adresini aldım, inşallah en kısa zamanda başlayacağım. sitemin adresini yazıyorum:
  “ENGELLİ ONLAR, BİZLER DEĞİLİZ!”
  http://www.engellisizsiniz.com/

 13. İlmiye says:

  selamün aleyküm….
  bu siteyi uzun zamandır takip ediyor ve yorumlarınızı okuyordum, Aysun Ablamın ve arkadaşların yazılarını okuyunca çok üzüldüm ağlamamak için kendimi zor tuttum ama olmadı işyerinde lavaboya koştum ağlayarak dua ettim.Şu son günlerde bulunduğum boşluktan dolayı (özellikle maneviyat) kötü günler geçiriyordum buradaki insanların yüreğini gördükçe bir kez daha şükrettim Allah hepinizden razı olsun. Ben o şoför gibi insanlarla, yani Allah korkusuz, inançsız kişilerin bulunduğu ortamda çalışıyorum malesef bazen ne için yaşadıklarını bile sorguluyorum kendimce ve sorgularken bir bakmışım bende maneviyattan kopmuş dünyalık bir insan olmuş olarak buldum kendimi:( ama Cahide Ablamdan ve sizlerden Allah razı olsun geçirdiğim zorlu imtihandan hayırlısı ile kurtuldum namaza ve dualarıma başladım çok şükür:) Aysun Ablam ve diğer kardeşlerim için yapabileceğim ne olursa olsun yardımcı olmak için elimden geleni yapmaya hazırım Allah a Emanet olun dualarım sizinle…

 14. Ne diyecegimiz ne yazacagimi bilemiyorum,gözyaslarim izin vermiyor…Ahmet kardesim yazdiklarini okuduktan sonra da o kadar memnun oldum ki,Rabbim o “beyin özürlü”lerden eylemesin önemlisi gercekten bu…Sen hep böyle dik dur,zulme boyun egme…Birak onlar utansinlar….Rabbim sana nasil bir anne lutfetmis,sükret…Ve biz dua kardeslerini unutma,her zaman duaciniz sizlerin….Rabbbim yar ve yardimciniz olsun..
  Selam ve saygilarimla…

 15. nurten demirci says:

  ben ne diyeceğimi bilemedim allah yardımcınız olsun bu tür olaylar banada uzak değil benimde ablam özürlü ve ne demek olduğunu bilirim allah gönlünden geçen her güzelliği karşına çıkarsın ahmetçiğim benim küçük oğlumun adıda ahmet eren inş. oda senin gibi aklı selim bir birey olur
  vee gönlü melek anneler sizin cennetlik olduğunuzu her daim söylemişimdir rabbim kuvvetinizi arttırsın bu dünyadada mükafatlandırsın sizleri inş.

 16. her şeyde bir hayır vardır şimdiye kadar bütün engelli sitelerini ben yaptım ama (20 den fazla ) esas istediğim engellilerle ilgili siteyi yapamamıştım şimdi omu hayata geçirmeyi planlıyorum

  1. İnşaAllah kardeşim. İnşaAllah… Sen inanıyorum ki en güzelini başaracaksın Ahmet

   1. zerdali mişmiş says:

    cahide ben bu duruma çok üzüldüm inan.bir derdi kafama takınca hemen gözlerimde ve alnımda mide bulantısıyla birlikte bir ağrı başlıyor..dünde bunu yaşadım ve inanın daha yeni yeni kendime geliyorum..son 1 yıldır var ve muhtemelen migren sanırım..biz engelli anneleri daha mı hassasız anlamadım..Ahmet kardeşim eğer engellilerle ilgili bir site kurarsan ne olur buradan duyur çünkü hemen üye olacağım..engelli sitelerinin çok faydasını gördüm..internet iyi yönde kullanınca çok güzel bir nimet..engelli haklarını,bakımı ve püf noktalarını hep onlardan öğrendim,ve halada öğreniyorum..en önemlisi iyi yürekli kardeşlerimle bu ortamda bizleri buluşturmaya bi şekilde vesile oldu..ahmet,annenin ogüzel şiiri ve senin müslüman bir gence yakışan kararlı ve dirayetli sözlerin taktire şayan..rabbim yardımcın olsun genç kardeşim…

 17. kadriye says:

  inanın şuan kilitlenmiş durumdayım.aysun hanımın ve ahmet kardeşimizin yazılarını okuyunca artık ne diyeceğimi bilemiyorum…böylesi güzel insanları nasıl kırıp üzerler anlamıyorum.yazıklar olsun o şoför olacak kendini insan zanneden mahluğa ve o hastaneye….yazıklar olsun başka bişey diyemiyorum…….

 18. Aslan ahmet, cümlelerin müslüman bir gence yakisir cinstendi. Seni inciten o 3. Sinif mahluku Allaha havale etmeniz cezalarin zaten en agiri olmus. (bu arada esime anlattim, o soförün gidip agzini- burnunu eline verip onu engelli hale getirim dedi 🙂 ) isin sakasi elimiz yetmese, dilimizle, kalbimizle duâ ederiz Ahmet kardesim size…. Seni, ablani ve annecigini Metîn(saglam olan) ve Kaviyy(güçlü olan) Rabbimize emanet ediyorum.

  1. Semracığım ben de eşime anlatınca ağzını burnunu kırcan böylelerinin demişti.O da hiç haksızlığa gelemez.Ama dediğin gibi dua edebiliriz.Efendimiz Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur;
   “Sabır ve dua müminin ne güzel iki silahıdır.”Hadisin Kaynağı;bk. Kenzu’l-Ummal, III/272, h.no: 6505

 19. sıdıka says:

  Allah bilir ya..şimdi bu servis şoförü de ben insanım diye dolaşıyordur ortalarda…ben ona neler diyorum şu anda ama bunları buradan yazmak mümkün olmadığı için içimden söyleyebiliyorum hepsini..ahh..keşke bir çıksa benim karşıma..Rabbim onu ve onun gibi zalimleri ” bensem dahi” ” KAHHAR” sıfatıyla kahretsin..Rabbim Ahmet kardeşimize ve annesine yardım etsin..bu yalan dünyanın bir de gerçeği var..düşmez kalkmaz bir ALLAH var..ama o adam ve şikayet mercii galiba bundan habersiz….vicdansız..rezil adam…

 20. Müberra says:

  Şuannn ağlamaktan gözlerim şişti ilkay abla aysun abla zerdali abla ve diğer ismin sayamadığıım bir çok ablamm rabbiimm sizin yanınızda sizi seviyor buna emin olun o kendini normal saya ama çocuklarınızdann kat kat be katt BEYİN ÖZÜRLÜLER var buna inanın kolu olmasın bacağı olmasın kör dilsiz olsun ne olcakk ya ne olcak asıl özür bizim beynimizde o gariplerimde değil yani Allah sizi malınızla elvanınızla denerim buyuruyor onlarda bi imtihan hor görme niye benimde basıma gelebilir evladımı gectim insanının ne olcagını Allah bilir sadece bende kaza gecirip dilsiz kör veya felçli olabilirim rabbim şirke düşmekten korusun bizi ne mutlu size ne mutlu inanın bunun mukafatını cennette evlanızla kat kat alacaksınız sırat size jet olacak inşallah ben nice engelli kardeslerimi tanırım engelleri sadece vicudlarında olan bgun 10tane ben kadınım ben erkeğim diye dısı cığlak içi boslardan 10 kere adamdırlar yani onları toplayın sizin yawrularınızın tırnagı olamazlar yatacak yeri yok bu insanların bir engelliye birde böyle rabbim görmiyormu işitmiyormu hem bu dünyada hem öte dünyada yatacak yerleri yok ablalrım rabbimiz var bizim hiç bişeyimiz yok ama rabbimiz var hamd onadır dönüşte onadır herrrsey bir imtihan şu yalan dünyada herseyimizle denennizyoruz asilik değil bize yakısan duaya sarılmak bu dünyada olmasın varsın ahrette olsun cektiğiniz acılar hem evlanıza hem size altın tepsilerde cennetleriniz anahtarları olcak inşşallahhh derdimiz nekadar çok olursa olsun nekadar büyük olursa olsun bizim rabbımiz varrr çok şükür bin şükürrr

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: