kokoshabla deodorant

Şişenin İçine Gemiler yapmak…

“Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin.” Ebû Dâvûd, Edeb, 58

Ben, küçük bir cam şişe içine detaylı bir gemi yapmanın, hep zerafeti temsil ettiğini düşünmüşümdür. Kaba, incelikten anlamayan bir insan bunu yapamaz.  Kaba  insanlar Allah için sevmeyi de bilmezler mesela. İçten bir gülümsemeyi bile yapamayanlar var ne yazık…

İki gün evvel Aysun Abla’yla telefonda görüştük. Ara sıra yazar bize. İşi çok, derdi çok ablamızın… Nasıl hanım, nasıl çileli ve sabır yüklü bir insandır anlatamam size.

Yüzünü mü gördüm? Hayır, ama Müslüman Müslüman’ı sesinden, yazısından bile anlar be kardeşim. Laf lafı açarken yakışıklı oğlundan bahsetti Aysun Ablam. O ağladı ben ağladım… Sebebini anlatayım kısaca:  Aysun ablanın oğlu Ahmet, O’nun  iki özel çocuğundan biri. (Diğeri kız ve down sendromlu)

Yakışıklı oğlunun bedensel engeli olsa da, zehir gibi bir aklı var maşaAllah. Beyefendi, onurlu ve sağlam duruşlu bir genç. (Daha önce görmüştüm onu) Bir kaç ay önce Ahmet’e, yüzündeki istem dışı kas hareketlerini düzeltmek için botoks yapıldı.

Botoksun iyi sonuç vermesi için ardından fizik tedavi yapılması gerekiyor. Zorlu bir süreç anlayacağınız. Fizik tedavi için özel bir hastaneyle anlaşıyorlar. Hastane hergün oğlu için servis gönderip aldırıyor. Buraya kadar hiç bir sorun yok. Sorun bundan sonra başlıyor…

Servis şöförü Ahmet’e karşı sık sık onur kırıcı davranışlar sergiliyor. Geç geliyor, onu bekletiyor.Konuşmasıyla, yürümesiyle dalga geçiyor! (Yazarken bile tüylerim diken diken!) O genç bir çocuk. Geleceğe dair beslediği hayalleri var. Onuru, gururu var. Hangi insan evladı böyle bir gence veya başka birine böyle davranışlar sergileyebilir!? Tüm uyarılara rağmen şöför tavrından vazgeçmiyor. Hastahane de uzun bir zaman konuyla ilgilenmiyor. En son şöförün aşağılık tavırları Ahmet’e el kaldırmaya kadar varıyor.

Ahmet gurur meselesi yapıp Hastaneyi Bimer’e( Başbakanlık İletişim Merkezi) şikayet ediyor. Ayrıntıları yanlış aktarabilirim diye, sonuca geliyorum. Şikayetin sonunda haklı olan haksız duruma düşüyor. Hastahane,  Ahmet’in ailesine kuruma iftira suçundan 100 bin liralık  tazminat davası açıyor! Ben buna ancak çirkeflik derim!!

Heyy gözünü sevdiğim Ömer’in (R.A) adaleti nerdesin?

Bu olayın neresinden tutulur? Hangi bir yanı ele alınır bilemiyorum. Ahmet şu anda fizik tedaviden vazgeçmiş. Yemeden içmeden kesilmiş. Birileri umutlarını çalmış, kalbini yaralamış… Ailesi perişan olmuş. Kime ne diyelim şimdi? Bir türlü adil olamayan adalet sistemine mi? Bir insanın bedensel engeliyle, fiziksel kusurlarıyla dalga geçilmemesi gerektiğini öğretemeyen  ebeveynlere mi? Her yanı liğme liğme dökülen, çocuklara görgüyü, edebi, insan olmayı öğretemeyen eğitim sistemine mi?

Ben bir engelliyle dalga geçmenin sadece filmlerde, sır kapılarında olduğunu sanırdım. Değilmiş oysa:

Özenle sulanması gereken fidanları, bir çırpıda kırıverenler varmış.

Kırarken gözyaşlarını göremeyenler varmış.

Bazı kalpler taşmış, hatta taştan daha katıymış.

Bazı taşların içinde sular fışkırırmış da, o taş kalpler asla yumuşamazmış…

Lütfen çocuklarımıza bir engelliye nasıl davranılması gerektiğini öğretelim. Bu özel insanlara dikkatli bakmanın bile onları üzeceğini anlatalım. Masumlara merhamet etmeyene, Allah’ın da  merhamet etmeyeceğini iyice belletelim onlara…

Ne kadar üzgün ve şaşkın olsam da, unutmamam gereken bir şey var: “Yıllarca kereste kesmiş biri, şişenin içine gemi yapmayı nereden bilsin?”

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. fatma tuba says:

  Rabbim ahmetimize ve ahmet gibi mağdur edilen ve zulüm gören kardeşlerimize yar ve yardımcı olsun
  benim annemde diyaliz hastasıydı ordan biliyorum yakını olmayan hastalara nekadar kırıcı ve merhametsizce davrandıklarını uyardığım zamanda hemşireler doktorlarda dahil birbirini kayırıyorlardı çok zaman hastalar suçlanırdı
  çok ağlamışımdır annemede aynısını yapmasınlar diye hep yanında gitmeye çalışırdım aslında öyle hassas yerlerde çalışanlar eğitimli ve özellikle piskolojik destek verilmeli Rabbim hidayet versin…

 2. Zalimin zulümün karşısında susan ancak dilsiz şeytandır bu mantığa göre hareket ettim. ama baktım ki bir hocanın dediği gibi “Bazı insanlara şeytan besmele çekerek yaklaşıyor.” arabada iki engelli annesi vardı. Fakat ikiside bir şey demedi korkusundan.
  Cahide teyzeye ve sizlere susmadığınız için çok teşekkür ederim.
  Hiç kimse unutmasın ki nemrutun burnuna giren sinek ölümüne vesile oldu. karun bile bütün hazinesiyle bir anda battı.

  1. Seninle gurur duyuyorum Ahmet’ciğim. Keşke herkes senin 10 da birin kadar kaliteli ve sağlam olabilseydi. Bedenimizdeki bir kaç engelden ne çıkar be kardeşim; kimilerinin beyni engelli, yüreği engelli. Kanı beş para etmez insanlar için, üzülmeye değer mi? Onlar kendi dertlerine yansınlar. Allah’ı tanımayan, yaratılanı Yaratandan ötürü sevemeyen belasını bulmuştur zaten.

   Sen onlara “selam” de geç. Ve durmadan yoluna devam et. Allah seninle beraber unutma bunu. Sen alnını her secdeye koyuşunda büyüyor, büyüyorsun. Seni seviyoruz Ahmet, Seni ALLAH için çok seviyoruz…

  2. Selam Ahmet, seni ve kardeslerini, sevgili anneni aileni Rabbim korusun . Bugun bu yaziyi okuyunca hasta haklarinda calisan arkadasimi aradim hemen. Hastanelerde hasta haklari bolumune lutfen sikayetiniz ne ise bildirin ve kayit altina aldiriniz. Hatta ilgi yoksa bir kac defa ve basvurularinizin kayda alindigindan emin olun hatta evrak kayit no yada fotokopisini isteyin. Gerci vazgecmissiniz ugrasmaktan ama hakkinizi almanizi isterdim. Ben bilgisayar isletmenlik ogreticisiyim. Yardimim dokunursa lutfen maiimiCahide hanimdan iste

   1. Telefondan yazdim son kisim yazilirken yorum yollanip gidiyor. Allah yar ve yardimciniz olsun. Siteni yaz raitinginj artiralim reklam alirsin insallah sonrasinda da. Kolay gelsin islerin rast gitsin insallah.

   2. Emine KARADEMİR says:

    Merhaba bende bulunduğum hastanede hasta hakları birim sorumlusu olarak çalışıyorum.İlgi olmaması gibi bir durum bu birimde olmaz yalnız Ahmet kardeşim Bimere başvurmuş işleyiş aynıdır hasta hakları kurulunda ihlal var yada yok çıkabilir ama bimer direk soruşturma ister.Kardeşim zaten hastanede çalışıyormuş sanırım işleyişi biliyordur.yinede bilgi istediği bir şey olursa yardımcı olabilirim.

  3. Ahmet yavrum hayatta bu tür yaratıklarla yine karşılaşabilirsin kendine söz ver asla cevapsız bırakmayacaksın bu tür davranışları insanlar kendinden daha zayıfı gördükleri an onlarla uğraşırlar oysa bir sinek kanadı kadar bile cürümleri yoktur

  4. Ahmet kardeşim Rabbim sabrını daim etsi. Bu ne güzel tefekkürdür böyle. Rabbim Cennetü Ala da Mükafatınızı versin İnşaAllah.
   Rabbim sizi o kadar çok seviyor ki her daim sesinizi duymak istediği için dünyalık engeller veriyor. o engellerin ahiretteki mükafatını düşünürsek Rabbimin sonsuz şefkatini merhametini… O kadar şanslısınız ki…
   Her zaman yanınızdayız Allah’ın izni ile…

  5. sevdenur says:

   Ahmet, kardeşim benim tefekkürüne hayran oldum ,bizler elimizden geldiğince sesimizi yükseltelim inancımızı her daim koruyarak ayakta kalmaya çalışalım.Biz mü’minler inanırız ki zalimin zulmü hiç bir zaman yanına kalmaz, kalmamıştır Rabbimiz her zaman kendi mahkemesini kurmuştur.
   Resulullah Efendimizin ve diğer peygamberlerin çektikleri eza ve cefaları düşünerek biraz olsun teslli bulur sabrederiz bizler.Zira mü’minin rahatı kırk günü geçmez şayet geçerse pek iyi sayılmaz.Firavun tam dörtyüz sene tanrılık davasında bulundu…Bu zaman içinde bir kez başı bile ağrımamıştır.Eğer ağrısaydı tanrılık davasında bulunmazdı.Bu sebeble Allah’ımızdan alacağı yoktur.Dediğin gibi bir sinek ölümüne vesile olmuştur.
   Burda senin sesini duyurmak isteyen ablaların var ve açıcağın sitene destek vericez bizler kardeşim. Allah’ımıza emanetsin,kolay gelsin Rabbimiz yardımcın olsun 🙂

 3. Rabbim yar ve yardımcınız olsun, işinizi gücünüzü rast getirsin ömür boyu sevgili Aysun abla,bir daha ne sizi ne o güzel yavrularınızı kimsecikler üzemesin ve üzenler de cezalarını çeksinler inşaAllah. İnanıyorum ki bu kötülükleri yapanlar yaptıklarının karşılığını kat be kat alacaklar, Rabbim bu yapılanı karşılıksız bırakmaz. Ahmet’e, Ayşe Süeda’ya onları tanımadıkları halde çok seven ve yapılacak bir şey olursa hep yanlarında olacak olan bir sürü ablası, kardeşi olduğunu söyleyin, onlardan biri de benim, eğer bir gün birşey yapılacak olursa ben de yanınızdayım,onları benim yerime de sevin, dualarımdasınız, Allah’a emanet olunuz…

 4. ahmedin annesi Allahın dİNİNİ dert edinenin ALLAH üzerindeki derde yardım edeceğini söylüyor muhammed süresi 7.ayetinde ALLAHIN var neye muhtaçsın ALLAHIN yok NEYİN VARKİ ŞUURUile yaşamayı rabbim hepimize nasip etsin kardeşlerim allaha emanetolun

 5. Slm.cahide hanım bu konuyu facebooka taşısak. bunun gibi hastane ve insalık dışı davranan insanlar deşifre olsun. belki yaptıklarından utanırlar.nacizane fikrim bu.isterseniz facebookta paylaşalım.

 6. ama ben bunu zihniyeti hiiiiiççç anlamiyorum ama ben iyinin ve mazlumun hep kazanacağına inancımı hiiiiçç yitirmiyorum ama ben böyle insanların varlığına hiiiçç anlam veremiyorum çünkü onlar insansa ben(ki iyiler denimdir inşaallah)cahidem sen vebi çok iyi niyetli insan ne?allah senden ve iyi niyetli insanlardan razı olsun kötüleride ben bilmem rabbim bilir bildiği gibi yapsın(allahla kul arasına hiç girmem:))

 7. Ahmet’in annesiyim (Aysun) says:

  Canlarım…
  Ben Ahmet’in annesiyim. Ayşe Süeda’ nın annesiyim. Adım önemli değil. Ben onların annesi olarak anılmak istiyorum. Bu dünyada da ahiret de…Rabbimin huzurunda da. Rabbimin lütfu olan çocuklarımın annesi olarak anılmak istiyorum. Onlar benim başımın tacı gözümün nuru… (Diğer üç yavrum gibi)
  Ahmet’im her annenin imreneceği özelliklere sahip harika bir genç. Onu anlatmaya çalışmam da nafile, tanımanız gerek. Süeda ise bambaşka özellikleri olan bize rabbimin en özel hediyesi.
  Ahmet’im bu aralar üzgün, kırgın, hayata küsmüş durumda. Ona yapılan haksızlıkları Cahidem, can kardeşim çok güzel anlatmış. Şu an hastane dava açmış değil, bizi dava açmakla tehdit ediyorlar. O malum şoför ise hala işine devam ediyor. Kim bilir belki de başka kalpleri kırmakla meşguldür. Günlerdir gözümün yaşı dinmiyor. Ahmet’in karşımda mahzun bir halde dolaşması, tedavisini bırakması, en önemlisi bizim üzülmemize sebep olduğunu düşünerek üzülmesi beni yıkıyor. Biz o üzüldü diye, o bizi üzdü diye üzülüyor.

  Bu gün gene ağladım ama bu sefer üzüntüden değil. Cahide’min yazısından ve sizin o güzel yorumlarınızdan duygulanarak ağladım. İnanın hepinize ayrı ayrı gönül dolusu dua ettim. Yanımdasınız ya sırtım yere gelmez gibi hissettim.” Rabbim, sende onların dar gününde yanlarında ol!” dedim gözyaşlarıyla. Ahme’timin yüzü güldü günlerden sonra ilk defa. Rabbim de sizin yüzünüzü ahirette güldürsün. Bu imtihanda da inşallah yüzümüzün akıyla çıkarız.
  Biliyoruz bu günlerde geçecek. Biz dimdik duracağız, yıkılmayacağız bizi üzenlere inat. Şikayetimizi geri alıp onları Allaha havale edeceğiz. Bilsinler ki bu onlar için daha kötü bir durum. Çünkü Allah mazlumun ahını yerde komaz. Yavruma kalkan el, hakaret eden dil elbet cezasını bulacak.
  Biz sadece uğraşmak istemediğimiz için haklı olduğumuz halde vazgeçiyoruz davamızdan. Çünkü o kadar hassas bir aileyiz ki bu süreç bizi daha çok yıpratacak. Ve biz Ayşe Süeda’nın kalple ilgili sorunu için (belkide açık kalp ameliyatı) doktora gideceğiz tekrar. Mahkemelerle uğraşacak zamanımız yok. Biz rabbimize havale ederek şikayetimizi geri alacağız.

  Normal hayatımıza geri döneceğiz inşallah. Ben tefsir ilmihal derslerime devam edeceğim.(Süedamla gidiyorum ona duyduklarının şifa olacağını bilerek.) Sohbetlerimize devam edeceğim. Diğer yavrularımla süedanın ikiziyle vakit geçirip oyunlar oynayacağız. Ve en önemlisi sizlerin bizim yanımızda olduğunuzu bileceğim. Dualarınızda olduğumu bilip ben de gece yarıları sizleri dualarıma katacağım.
  Ahmet’in bana hazırladığı siteme ağırlık vereceğim. Yemek tarifleri yazacağım Cahidemin etkinliğine katılacağım. Ahmet’de işine (bir sağlık kuruluşunda bilgi işlemde memur) daha sıkı sarılarak kendi sitesinde paylaşımlarda bulunacak. Kısacası biz unutmaya çalışacağız ama Rabbim unutmayacaktır.
  Bizi birbirimize sevdiren kalplerimizi birbirimize ısındıran Rabbime hamdolsun.
  Cahidem seni ve yorum yazan bütün kardeşlerimi çooook seviyorum. Dilerim Rabbime sizi sevsin ve sizleri evlatlarınızla imtihan etmesin.
  Ahmetin ısrarıyla ona yazdığım şiiri paylaşmak istiyorum. Allaha emanet olun.

  KARDELEN 18.02.2007

  Sevgin kardelendir içimde;
  Esir olmayacak sonbahara, kışa
  Ne çılgın rüzgâra, ne yağan kara
  Aldırmayacak umutlarım.
  Bir köşeden bir köşeye savrulanlara,
  Hoyratça delen bakışlara…

  Sevgin kardelendir içimde;
  Üstümüzde yığın yığın toprak
  Dört bir yanda engel var
  Yılmayacak umutlarım
  Engeller bize basamak
  Rahmetin sahibi bize yar.

  Sevgin kardelendir içimde;
  Büyüyecek beklerken nevbaharı.
  Zamanı iklimleri aşarak,
  Bitmeyecek umutlarım.
  Karanlık en koyu anında
  Tan yeri ağaracak…

  Sevgin kardelendir içimde;
  Tüm çiçeklere yol açacak.
  Bileceğiz ki bahar gelmiş:
  Yeşerecek umutlarım
  El ele vererek
  Başardık diyeceğiz…
  Ahmet’in annesiyim (Aysun)

  1. Aysun kardeşim Allah yardımcınız olsun canım.Rabbim Ahmet’ten ve cümlemizden böyle kötüleri uzak tutsun amiiin,Senin,İlkay ve Zerdali kardeşimizin yaşadıklarını gözyaşı içinde okudum.Ben böyle bir olaya şahitlik edecek olursam ,kesinlikle bu insanlara karşı vurdumduymaz davranamam!Yüce Rabbime havale ediyorum.Kimsenin ahı kimsede kalmaz!İnşaallah Ahmet te;Ayşe Süeda da dualarımda yer alacak.Zerdali kardeşimizin kızı ve yunusumuz daha nice arkadaşlarımız gibi.Allah’a emanet ol kardeşim.Rabbim sabrının ecrini hem bu dünyada hem ahirette de versin amiiin.
   ”Allah sizin ne dış görünüşünüze, ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.
   Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539. Bu hadisi insanlara bir anlatabilsek.Herkes dış görünüşe ,güzelliğe önem veriyor.Rabbim hepimizi galet uykusundan uyandırsın amiin.

  2. fatmakalkan says:

   Aysun kardesim, benimde oglumun adi Ahmet. Ve o da genc. Ben Ahmet e hiç olmazsa manevi olarak ablalik etmek isterim. Simdiye kadar bir cok genc talebem oldu. Ahmete eger arzu ederse Facebook adresime dahil edeyim Fatma Alev Kalkan ( Texas ) diye girebilir bana Yazarsa onu eklerim. Ayrica emai adresini bana Yazarsa onu Tefekkur gurubuma eklerim . Boylece ona moral verecek bir de ablasi olur. Sizin yükünüzü biraz belki hafifletebilirim. Ikinizde hergün lütfen La Havle velâ kuvvete illa billahil ayul azim. Çekerek butun kuvvetin kendisine ait oldugu Rabbimizden kuvvet istemeyi adet edinin. Allah’a emanet olun.

   1. ablacım hemen seni ekliyeceğim ama bu süreçte ismimi ve yerimin açıklanmasını istemiyorum

    1. fatmakalkan says:

     Tamam güzel oglum, sen ne zaman uygun görürsen o zaman eklersin. Bu arada Fatma Abla ile Sohbetler veya kalkan7.blog.com dan yazdigim yüzün üzerinde tefekkür var, onlardan hergün bir tane okuyarak tefekkür etmeye alismani veya benim tefekkürümün üzerine düsünüp tefekkür etmeni rica ediyorum. Kötüler Hz. Ademin katil oglu Kabilin soyundandir, iyiler ise Hz. Ademin oglu Hz. Sit’in soyundandir. O söför de Kabilin soyundan! O yüzden davranisi kötü, sen ve bizler ise Hz. Sit’in soyundaniz o yüzden hep dünyada iyilikler sergileriz. Simdi basina gelen olayin sebebinin ne oldugunu daha iyi anlamissindir Ahmet’cim.
     Aramizda bu kadar büyük bir fark vardir. Ve bu iki ayri sülale ile savas binlerce yildir devam ediyor yeryüzünde ve kiyamete kadar da devam edicek. Rabbimize hamd olsun ki sen ve bizler iyi sulalenin fertleri arasindayiz. Bundan büyük mükafat olabilir mi? Hastaligina gelince, o sana verilmis altin bir zincir! Rabbinin huzuruna o altin zincir ile baglisin yani hastaligin sebebiyle 7/24 Rabbini unutmaz onun kapisindan hiçbir yere ayrilmazsin. Ne büyük lutuftur Rabbinden bu hastaligin ! Iyi ki hastayim de! Sükret haline evladim. Ve Hz. Eyübün duasini devamli talim et. Görüceksin boyutlar bir bir degisecek. Bu altin zincir seni kurtarir Allah’in izni ile. Eger sükrünü eda edebilirsen. Sen insanlarin sanssizi degil, lutufa mazhar olanisin Oglum. Bunu hiç unutma. Dualarinda Fatma ablani unutma.

     1. Fatma hanım ,Ahmet’yazdığınız bu yazıdan çok etkilendim..Ben değil ama kardeşlerimin 3 de bu altın zincire sahip.İnşallah sırat köprüsünden kuş gibi geçecekler ve Cennet-i Ala da Peygamberimize komşu olacaklar..

  3. yazdıklarınla bir kez daha mahvoldum sabahın bu saatinde bööğüre böğüre ağlamak istedim ama içime attım siz özel anneler ne kadar zengin yüreklisiniz şu an ağlayarak içimdede bağırarak yazıyorum aysun bunları evet birbirimize dualar edeceğiz en azından hangi şehirde olduğunu yazsaydın yolumuz düşerse görüşürdük sitenin ismi nedir kolaylıklar diliyorum sana ve evlatlarına

  4. sevdenur says:

   Aysun ablam yazını ve bu içler acısı olayı bu gün okuma fırsatı buldum çok üzüldüm mahvoldum okuyup ağlamamak mümkün değildi… ben elimden geldiği müddetçe yardım etmeye hazırım.
   Ne yazık ki hekes hakiki manada İNSAN olamıyor. 🙁 RABBİMİZ her daim yardımcınız olsun,bolca sabrını ve mükafatını versin.
   Elbette bu dünyada ve ebedi alemde cezalarını kesicektir ALLAH’ımız hiç şüpheniz olmasın, siz sessiz kalmaya karar vermiş ve bu davayı Allah’ımıza havele etmişiniz O en güzel mahkemeyi kuracaktır.
   Bizler sizin adınıza sesimizi yükseltelim ne yapabilirsek yapalım,elimizden ne gelirse
   Cahide ablam senden Allah razı olsun yazını okudum ve insanlığımız adına çok utandım her sınıf insanla karşılaşabiliyoruz hayatta, Ahmet kardeşim için bolca dua edelim inş. ALLAH’a emanetsiniz.

 8. SUMEYYE says:

  Ablacim cok üzüldüm ne yazikki oyle vicdansizlar o kadar cok ki insanlıktan nasibi olmamış bir cok insan var simdi nolcak Ablacim sevgili kardesimize ödeyecekmi o parayı Allah yardımcısı olsun

 9. SUMEYYE says:

  Melek kardesim bende 24 haftalık hamileyim doktorlar bebeğin suyunun bittini ve karnımda öleceğini söylediler bana aminosentez yaptılar yani bebekten test için su aldılar sonra karnımda iğneyle yaptılar sonra su verdiler bebegim demekki suyu yokmuş hiç hareket etmiyordu CANIM benim simdi cok sık olmasada oynuyo ama bana bebeği alacaz falan demediler ins senin bebeğinde sağlıklı olur size bı sorum olacak bebeğinize bu teşhis hangi tetkiklerle kondu Allah yardımcınız olsun bende hem günlük hem haftada bir iğnem var onlardan hariç bı sürü ilaç kullanıyorum ins sağlıklı olur bebeklerimiz.

  1. Rabbim şifa versin, inşaAllah sorunsuz bir şekilde dünyaya gelir bebeğiniz Sumeyye kardeşim…

 10. Selamun Aleykum;
  Hayatı dunyadan ibaret sanan zavallılar daha neler yapıyorlar neler… Sahsıma yapılanları affedebilirim, ah da etmem. Ama kanatsiz melek oglum ve Aysun Hanimin oglu gibi nice masumlara hayati kac kat daha zor hale getirenler var bir bilseniz. Rabbim Sizlere gostermesin, bizlere de yardimini esirgemesin. Merhametsizleri Rabbime havale ediyorum. O alsin masum ve mazlum kullarinin hakkini. Zalimler icin yasasin cehennem, vesselam….

 11. S. Aleyküm… Aysun abla,
  Melek,
  Kadriye,
  MeralMuhammed,
  Ilkay,
  Zerdali mismis,
  Esmanur ve daha adin bilemedigim özel evlat sahibi kardeslerim… Sözün bittigi, dilin ”Yarâb bu kardeslerime sen öyle bir mükafaat ver ki, Cemâl’inle, ”kulum’ nidân ile müserref eyleyip, evlatlariyle öyle bir cennete koyki, rahmete öyle bir gark eyle ki, Görenler bunlar kimlerdir ki böyle izzet içersindedir diye merak etsin, Hep Âmin diyelim insaallah.
  KIRILIR DA BiR GÜN BÜTÜN DiSLiLER
  DÖNER DÖNER SANLI ÇARKIMIZ BiZiM
  GÖKTE BiR EL YASLI GÖZLERi SiLER
  SENLENiR EViMiZ BARKIMIZ BiZiM

  HAYDi….. VEDÛD a EMANETSiNiZ……..

  1. Amiinnn,amin…

  2. MeralMuhammed says:

   Amiin amin amiin Rabbim evladı hasta olan anneleri aglatmasın sabır versin Yuregine saglik

   1. amin amin amin semracım cok guzel yazmıssın ALLAH RAZI olsun …

 12. Emine KARADEMİR says:

  Aysun hanım yorumlardan anladığım kadarıyla seninle ilgilenmek isteyen bir hukukçu var aramızda.Özel hastane olduğu için adının kötülenmesine tahammül edememiş.O kişiyi işten çıkarmış olsaydı daha temiz bir iş yapmış olacaktı sanırım.Karşı dava açın adını duyurun.Benim çalıştığım iş yerinde iki tane işitme engelli öğrencimiz var öyle tatlılar ki hayat dolular lisanı hal ile iletişim kuruyoruz vakit buldukça olmadı yazı yazarak konuşuyoruz.Ne büyük bir imtihandır diyorum bazen gürül gürül okunan ezanı bile hiç duymamışlar.Geçen yılki bedensel engelli öğrencilerimizden birisi ile minübüste karşılaştım bugün ,o daha binmeden orta yaşlı bir amca koşarak atladı minübüse elinden tutmak istedi sonra oturttu onu üstelik parasınıda ödedi.sonra sohbet ettiler yol boyu güç verdi ona sözleriyle takdir etti.Rabbim böylelerinin sayısını artırsın.Ahmet’de üzmesin kendini bu ağır imtihanın sonunda onu bekleyen nice mükafatlar vardır bilinmez.

 13. güvercin 73 says:

  neler oluyor değilmi merhametten yoksun insanlar yarına ayaklarımızın üstünde duracağımızın garantisini kim verebilir yada yakınlarımızdan birilerinin yatalak veya felçli şekilde yatağa mahkum olmayacağını nerden bilebiliriz ne kadar dünyalık yaşıyoruz Rabbim bizleri cahilliğimizden dolayı yaptıklarımızı bağışla kalplerimiz kararmasın merhamet duygularımız yok olmasın her birimiz farklı şekilde imtihan oluyoruz belkide bu cocuklar cennete adım atmanın bir vesilesi olcak niye kolylık sağlanmaz düşene tekmik vurulr anlamış değilim bir hastahane böyle davranıyosa düşenin vay haline Rabbim düşürmesin

 14. serapdoygun says:

  Çok şaşkınım hem de çok üzgünüm. İnsanın böyle bir durumda gözlerinin dolmaması için taş kalpli olması lazım. Nasıl böyle davranabiliyor insanlar hayret ediyorum. Aysun Hanıma ve Ahmet’e geçmiş olsun diyorum. Ama bence bu burada kalmamalı. Eğer hastanenin ismi, şoförün adı soyadı gibi bilgileri Aysun Hanım bize iletebilirse en azından Sağlık Bakanlığı’na mail atarız. Hepimiz bir mail atsak çoğalır, dikkat çeker, olayı çözümlemek için bir şeyler yaparlar diye düşünüyorum. Hem onların atacağı olumlu bir adım Ahmet’e de moral olur. Allah zor durumda olan herkesin yardımcısı olsun.

 15. ya cahide derdi olan n hasta evladı olan ne çok yazanın varmış ALLAHIM hepsine kolaylık versin gözleri arkada kalmasın anne baba sağ iken tamam ama en çok onlardan sonrası ne olacak diyor insan kapısını kapatınca herkes derdiyle kalıyor bu sayfa neden önemli işte bu yüzden bazıları sanmasınki devamlı internetlerde geziyoruz ara ara oturuyor çoğunlukla senin sayfanı okuyorum yazanların derdiyle dertleniyor dua ediyor bazılarına ağlıyor bazılarına gülüyorum kızdığımızda oluyor zaten yazı şeklinden nasıl insanlar olduğunu anlıyoruz

 16. tepeme kadar tüylerim havada hala.ağlayarak okudum ne diyeceğimi bilemedim.içimden aynısını görde bak nasıl oluyormuş demek geldi.nefret ediyorum bu tarz insanlardan.senin neyin fazlaki sanki küçümsüyor,alay ediyor,birde zulüm ediyorsun merhametsiz insan.nasıl bir adalet sistemimiz var bu ülkede onuda anlamış değilim söyleyebileceğim tek şey ALLAH’ın adaleti keskindir ve haksızlık yapana asla tavizi yoktur.AHMET kardeşimede şifalar diliyorum herşey rabbimden gelen bir sınav sebebidir.mükafatın cennet olsun inşALLAH

 17. Çok üzülerek okudum.ya nasıl olurda bu hastane yetkilileri bu olaya el koymaz nasıl bir vicdan bu.üstüne üstelik tazminat isterler yazık böyle insanlara asıl engelli insan bunlar işte. Allah aysun hanıma ve Ahmete kardeşimize sabır versin. Allah onların yardımcısı olur inşallah.

 18. menekşe says:

  selamün aleyküm kardeşlerim..bu durum gerçekten çok üzücü Allah böyle durumda olan bütün annelere sabır ve dayanabilme gücü versin..İNŞALLAH bu yavrularımız sağlığına kavuşur.RABBİM kimseye dayanabileceğinden fazla yük yüklemez..ben bugün şunu öğrendim ki çocuklarımızla acilen engelli kardeşlerimiz için nasıl davranmamız gerektiğini konuşmalıyız. benim bu şoföre hiç acıyasım gelmiyor MİNE hanımın dediği gibi.hatta böyle insanların cezalandırılmasını istiyorum..hem maddi hem manevi bir aileyi mahvetmeye çalışıyo neyine acıyım bu pisliğin…

 19. ALLAHIM daima sizin ve tüm hasta insanların yanında olur inş..
  “ALLAH VAR,KEDER YOK “kardeşim dualarımız seninle,

 20. kınalıkız says:

  Allah kalplerine merhamet inmeyenlerden uzak etsin bizleri…Çocuğunuz bedensel engelli olabilir bu Rabbimizin yazdığı bir yazgıdır.Sabır gerekir.Ama karşıdaki merhametsizliğiyle kendini zihinsel engelli yapmış.O yaptıkları çöp olur ayağına takılır,taş olur kafasına düşer ve o zaman anlar.Rabbim çocuğunuzun göğsüne genişlik veriri inşallah.Lütfen İnşirah suresini bolca okuyun.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: