Tuvalet Eğitimini Savaşa Dönüştürmeyin

Önce Bizim Tuvalet Eğitimi Maceramızı okuyun..:)

Çocuklar büyürken bana göre en zorlu aşama tuvalet terbiyesiydi. Bu alışkanlığa başladığım zaman 2 hafta boyunca dışarı çıkmıyor, evde çok zaruri işleri yapıyor, misafir kabul etmiyor, tamamen çocukların tuvaletini takip ediyordum. Çünkü bu süreçte yaptığınız bir hata, bu eğitimi en az bir kaç ay geciktirebiliyor.

Tuvalet eğitimine başladığım günden itibaren gece ve gündüz bez bağlamayı kesin olarak  bıraktım. 

Başlamadan önce mutlaka çocuğa özel bir lazımlık aldım. Lazımlığın çok abartılı olmasını doğru bulmuyorum. Lazımlığı aldıktan sonra, “Bak bu senin tuvaletin. Bundan sonra çişini buraya yapacaksın. Tamam mı bebeğim” gibi yumuşak ve kararlı sözlerle çocukları lazımlığa alıştırdım. Bu sürede çocuk lazımlığa oturur, araba gibi sürer, içine legoları koyar, hatta kafasına geçirebilir..:)

Bir kaç günün sonunda, çocuk sabah uykudan uyanır uyanmaz, güzel ve yüreklendirici sözler eşliğinde lazımlığa oturtup ilk çişini yapana kadar bekledim. İlk çişi 6 saat kadar beklediğimi bilirim…:) Çünkü çocukta ister istemez bir tedirginlik oluyor. Bekleme esnasında asla sinirlenmeyeceksiniz. Neşeli ve rahat olduğunuzu çocuğunuza hissettireceksiniz. 

Mümkünse ilk gün aile efradı evde olsun. Ablalar, abiler, baba olursa çok daha kolay olacak işiniz. Yalnız baştan anlaşın: Kimse çocuk kalkmak istediğinde ona destek vermesin. Bu esnada yüz bulup şımarması işimize gelmez. Sabrımızın sonunda  çocuk ilk çişi yapınca evde bir bayram havası estirdik. Alkış, öpücük, aferinler, güzel sözler. Sonra çocuk kalkar, çişine bakar, kendisiyle gurur duyar 🙂 İşte ilk ve en önemli aşama başarıyla tamamlanmıştır.

Daha sonra sık sık “çişin var mı? çiş geldi mi?” diye sorup saat başı lazımlığa oturttum. Beklerken bacaklarını okşadım, sarıldım. (Bazen tedirginlikten dolayı uzun süre sarılmak isterler.) Yapmadıysa çok aşırı zorlamadım. Bu süreçte azami sakin olmaya gayret ettim. Çocuklar gece genelde çiş yapmazlar. Sabah kalkar kalkmaz yaparlar fakat ben yine de gece bir kez kalkıp çocuğu lazımlığa oturttum. Sabah uyanır uyanmaz da ilk işim çocuğu lazımlığa oturtmaktı.

Çocuk tuvalet eğitimini kazandıktan sonra, yaklaşık bir yıl boyunca gittiğim yerlere çocuğun lazımlığını da götürdüm. Burun kıvıranları eleştirenleri duymadım! Normal tuvaletler çocukların gözüne büyük geliyor ve içine düşerim diye korkabiliyor. Normale geçiş sürecini zamana yaydım.

İşte bizim tuvalet eğitimi maceramız böyleydi. Tecrübeli olanlar, tecrübelerini paylaşırlarsa çok seviniriz.

Ve konuyla alakalı güzel bir yazı var sırada.

*************************************************************

Tuvalet Eğitimini Savaşa Dönüştürmeyin

Tuvalet eğitimine başlama zamanı çocuktan çocuğa değişse de en uygun dilim 24 ile 30 ay arasıdır. Ancak bu süreçte yapılan bazı hatalar çocuğun temel alışkanlıklarını hatta kişiliğini etkileyebiliyor. Tuvalet eğitimi sırasında zorlayıcı, katı, baskıcı, kısıtlayıcı davranan annelerin çocukları, ergenlik döneminde daha hırçın oluyor.

Çocuğunun 0- 3 yaş döneminde, anneyi en çok zorlayan; yeme problemleri, uyku sorunları ve tuvalet eğitimidir. Bu üç alan, anne tutumlarının, problemin gelişimi üzerinde payının önemli olduğu alanlardır. Bu dönemde yapılan hatalar çocuğun temel alışkanlıkları ve hatta kişiliği üzerinde etkilidir. Araştırmalar tuvalet eğitimi sırasında zorlayıcı, katı, baskıcı, kısıtlayıcı davranan annelerin çocuklarının, ergenlik döneminde daha hırçın olduğunu göstermektedir.

Bu dönemin daha rahat ve sağlıklı geçirilebilmesi için dikkate alınması gereken unsurların başında tuvalet eğitimine ne zaman başlayacağımız gelir. Doğru zaman, çocuktan çocuğa değişmekle beraber en uygun başlama zamanı 24 ile 30 ay arasıdır. Eğer çocuğun zihinsel ve motor gelişimi normal ise 2-3 yaş arasında bir ila beş aylık süre içinde tuvalet eğitimi tamamlanmalıdır. 18 ay öncesi ya da 36 ay sonrası başlatılan tuvalet eğitimi çeşitli sorunlara neden olur. Klinik kabızlık, idrarını tutma gibi medikal problemlerin yanında duygusal sorunlar da ortaya çıkabilir. Gece alt ıslatma ise 5 yaşına kadar normal kabul edilir.

Anne, çocuğun ve kendisinin hazır olduğunu hissettiğinde kararlı bir tutumla tuvalet eğitimini başlatmalıdır. “Artık yeterince büyüdün, bu bezleri kullanmayacaksın” diyerek ihtiyacını nasıl gidereceği anlatılır. Birlikte iç çamaşırı ve piyasada bulunan sevimli küçük klozetlerden alınarak çocuk bilinçsel olarak hazırlanır. Bez bir daha bağlanmamak üzere çıkartılır. Bezi bir takıp bir çıkarmak çocuğun öğrenme sürecini uzatır, zorlaştırır. Kaslarını tuttuğunda ve bıraktığında neler olduğunu algılayabilmesi için kirlenmeye ihtiyacı vardır. Çocuğun 2-3 saatte bir klozete 5 dakika kadar oturması sağlanır. Oturma esnasında çocuk ile birlikte beklemek onu yalnız bırakmamak, çocuğun bu yeni duruma alışmasını kolaylaştırır.

İlk bir hafta çocuğun kas kontrolünü sağlamaya alışması, bu süreci algılama dönemidir. İlk haftada çocuğun sıklıkla altına kaçırması gayet doğaldır. Annenin buna hazırlıklı olması gerekir. Süreci hızlandırmak için baskıcı davranmak, kızmak, korkutmak işi daha da zorlaştırır. Bir çizelge hazırlayarak hangi saat dilimlerinde çocuğunuzun altını ıslattığını takip etmek, doğru zamanlama yapmanızı sağlar. Çocuk, tuvaletini klozete yaptığında “aferin” deyip başını mutlulukla okşamak yeterlidir. Aşırı sevinç tepkileri vermek ya da dışarıya yaptığında aşırı üzüntü, kızgınlık tepkileri vermek de yanlıştır.

Annenin ortamı çocuğa göre ayarlayarak rahat olması, çocuğu da rahatlatır ve eğitim sürecini kolaylaştırır. Titizliği nedeniyle çocuğun altı açık dolaşmasına tahammül edemeyen anneler bu gerginliğini çocuğuna yansıtır. Bu durum anne- çocuk arasında bir zıtlaşmaya, güç savaşına dönüşür. Gerginlik giderek artar, anne çocuk arasındaki iletişim zarar görür. Tüm bunlar çocuğun kişilik gelişimini olumsuz etkiler. Annenin bu noktada bilinçli davranması önemlidir.

Gündüz tuvalet alışkanlığı oturmaya başlar başlamaz geciktirmeden gece eğitimine de başlanılmalıdır. Çocuk doğru eğitimle tuvalet alışkanlığı kazandıktan belli bir süre sonra, tekrar alt ıslatmaya başlamışsa bunun nedeni genellikle psikolojik etkenlerdir. Kaygı, korku, kıskançlık, örseleyici yaşantılar alt ıslatmaya neden olduğu bilinen psikolojik etkenlerdir. Tıbbi bir neden söz konusu değilse, ailenin profesyonel yardım alması sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.

PSİKOLOG GÜLTEN İKİZOĞLU

53 Yanıt to “Tuvalet Eğitimini Savaşa Dönüştürmeyin”

 1. Duygu Says:

  Merhaba,uc bucuk yasinda oğlum ,cisini tuvalete kendisi yapıyor ,giriyor,cikiyor sorun yok ama kakasi için tuvalete girmiyor,ne yaptıysam olmadı,hayir diyor,(bez takmıyorum,)kilota yapacakmis,kakayi yapınca biraz bekliyoruz rahatsız olsun diye,hic oralı değil.tavsiyeniz nedir lütfen bir fikir verin,artik dön yikamaktan Yoruldum!altı ay oldu nerdeyse.

 2. ayşe Says:

  gece bez bağlanılmalımı yoksa altına bir çarşaf seriyorum eşimde bana kızıyor bez bağla diye ne yapsamsizce

 3. ayşe Says:

  s.a cahide ablacığım benimde 2 buçuk yaşında kızım var bizde dün başladık bezini çıkarmaya bende tuvalete götürüyorum yapmıyor söylemiyorda pijamasını giydikten sonra yapıyor dün 7-8 tane pijamaya yaptı nasıl alışacak bilmiyorum bana geç kalmışsın diyenler var inş yakın zamanda öğrenirde gene paylaşırım sizlerle hayırlı günler.

 4. aygun Says:

  Bende oglum 1yildi lazimliga gidiyor ama kakasini gizlenerek yapiyor qapi arkasinda masa altinda ne yapiyim

 5. Filiz Says:

  Benim kızım 25 aylık bugün başladık tuvalet eğitimine Insaallah çabuk alışır . bütün annelere sabırlar diliyorum . çok sabır isteyen bir süreç:)

 6. nazife Says:

  Merhabalar kizim 4 buçuk yaşinda 2 2büçük yaşinda tam anlamiyla gündüzleri çişini söyledi ama grce çiş söylemiyo 4 yaşina bastiği siralarda soylüyordu ama ne olur ne olmaz diye brn yine bez takiyordum hatta bazen hiç kalkmadanda tutabiliyordu biz 3ay önce taşindik ama 3aydır hiç soylemiyor ve hatta açik açik soylemeyecem diyor

 7. songül Says:

  meraba benim iki bucuk yaşında oğlum var 2 aydır uğraşıyorum ama bir türlü alıştıramadım ve cok caresizim neyapayım diye tekrar altını bağlayıp sonra yenidenmi denesem yoksa devammı etsem alış tırmaya ama şuda var herşeyi söylüyor her şeyi hemen kapıyor ciş konusunu neden söylemiyor anlamadım bana yardımcı olun ne olur

 8. gamze Says:

  benm 2 yasında bır kızım var abla.lazimlıga yapmıyor ama bezini tekrar bagladıgm zaman bezine yapıyo yardm edn ne olur

 9. sabriye kırağı Says:

  ben ilk çocuğumda yaptığım hataları 2. de yapmak istemiyorum bu yüzden bütün önerileri dikkate almaya çalışıyorum ilkinde tem bir kabustu oğlum içinde benim içinde benim yüzümden çocuğum psikolojik olarak çok kötü etkilendi şimdi 7 yaşını doldurdu ve ben onu sürekli azarladığım için o dönemde şimdide pısırık ve kendi kendini yeterince savunamıyor bazı dönemlerde neyseki bnu gittikçe aşıyoruz artık ama şimdi hamileyim ve ayrıca 18 aylık bir oğlum daha var ve doğumumdan önce onu alıştırmam gerektiğini biliyorum fakat ayı hataları yapmak istemiyorum bu yüzden bana biraz akıl verirseniz memnun olurum
  sabriye kırağı
  ozlemkiragi@hotmail.com

  • Belgin Says:

   Sabriye kardeşim Rabbim kolaylaştırsın âmin.Bence eğer bez almak maddiyatı etkilemiyorsa(bilemiyorum Türkiye de nasıl fiyatlar)doğumdan önce çocuğumu illa tuvalete alıştıracağım diye hem kendini hem de çocuğu strese sokma.Denersin baktın olmuyor yani kendini koşullandırma.Tabiiki İnşaAllah alışır o zaman hem maddi hem manevi rahat edersin;çünkü hem bebeğin altını almak hem abisinin zor olacaktır.
   Kendimden örnek verirsem ilk iki büyükler 3 yaşında alıştılar.Küçük kızımı hamileliğimde alıştırayım dedim olmadı.Doktora sordum 5 yaşına kadar normal dedi.Kardeşi doğunca da kıskançlık ta oldu biraz.Bez takmasam gidip kardeşinin bezini takıyordu.Biz tuvalet üstüne konan küçültücüden aldık.Allah razı olsun arkadaşlarımın destek ve dualarıyla Elhamdulillah şimdi alıştı.4,5 yaşında kendisi.Ama annenin gerçekten kararlı olduğunu çocuk ta bilmeli ,hissetmeli geriye dönüş yok bez kalktı mı kalktı.Karpuz yediği günler özellikle altına kaçırdı;biraz da üst üste giydiriyordum ki yerlere kadar akmasın diye))Ve de Cahidemin dediği gibi aferinler övgüler çok önemli.Bir de ödüllendirmek.Tabii o da altına yapmayınca verdiğimiz sözü tutarak istediğini alıyorduk.
   Rabbim kolay doğum, sağlıkla bebeğini kucağına almak nasip etsin âmin.Oğlun da İnşaAllah en kolay bir şekilde seni yormadan tuvaletine alışır.Selametle canım.

 10. selahattin aslan Says:

  Sabahları üç adet zeytin çekirdeği yutacak ALLAH cc.nin izniyle kurtulacaktır geçmiş olsun

 11. pelin Says:

  cahide ablacım seni sürekli takip ediyorum her bilgisayarı açtığımda mutlaka tariflerini yazılarını tekrar tekrar okuyorum seni hiç görmedm tanımadım ama çok seviyorum benimde 24 aylık bir oğlum var henüz mama dışında kelime söylemiyor konuşmuyor psikoloğa götürdük herhangi bir sorunu yok herşeyi anlıyor ama konuşması için bekleyeceğz dedi eşim çok anlayışsız biri olduğu için sürekli hatta hergün çocuğu tuvalete alıştırmam için bana baskı yapıyor üşenmeden hergün benimle kavga ediyor bende konuşmayan çocuğa nasıl öğretirim nasıl başlatırım diye düşünüp duruyorm açıkcası gözüme uyku girmiyor konuşmayan çocuk nasıl anlatacak tuvaletinin geldiğini ne olur bana bir akıl verin zaten konuşmuyor diye üzülüyorum bir de eşimin laflarını çekiyorum bende istiyorum bezden kurtulmasını ne olur bana yardım edinyaşadığım yerde hiç yakınım yok daha doüğrusu halimden anlayan yok size derdimi açmak istedm

 12. misafir Says:

  benim de 10 yaşında bir kızım var.dün gece 2 de kalktı tuvalete gitti sonra da beni çağırdı yanına gittiğimde çok çişinin olduğunu yapamadığını söyledi sonra yatğına gidip ağlamaya başladı sabaha kadar çişim diye diye ağladı sabahleyin kakam var diye tuvalete gitti kakasını da yapamadı doktora gittik doktor ilaç yazdı ve 1 ay çişini ve kakasını yapamayacağını söyledi ne olur acil yardım edin kızım çok kötü çişim kakam diye bağıra çağıra ağlıyor gece de yatamıyor .1 ay nasıl dayanıcak ne olur yardım edin

  • Cahide Says:

   Çok üzüldüm… Güzel kardeşim sebebi neymiş bunun doktor bir şey söylemedi mi? 1 ay boyunca çocuğun yeyip içtiği ne olacakmış sormadınız mı? Kardeşim şifa niyetine zemzem içirmeni tavsiye ederim. Bol bol da dua et. Allah yardımcın olsun. İyi haberlerini bekliyoruz canım

   • Zeynep Says:

    Subhanallah..peki kardeş sormadınız mı bunun sebebi neymiş?Yani rahatsızlığının ismini buraya yazarsanız belki bilgili kardeşler size bir cvp verebilir..subhanallah ilk defa böyle bir şey duyuyorum..Rabbim şifa versin tez zamanda derdinize deva versin..:( Çok üzüldüm..

  • Mehtapabla Says:

   Tövbe estagfrullah böyle sey olurmu kardesim o doktoru birak ve acil baska bir doktora götür doktora gitmeden acil olarak 5 kuru inciri yarim saat sütte beklet ve sütüyle beraber yedir tuvalete kolay cikmasini saglar lütfen cocugu aglatma gece saat kac olsa bile acil olarak dogru dürüst bir doktora götürün. Cocuk bir ay deyil 3 gün bile bekletilmez.Allahim acil sifa versin.Amin..
   Lütfen sonucu yazin yavruyu aglatmayin ne olur.

  • jale Says:

   Sistit mi oldu acaba çocuk ? Kaynamış soğumuş maydanoz sapı çayı iltahap varsa söktürür …Geçmişler olsun …Allah şifasını versin yavrucağın …

  • Belgin Says:

   Tüylerim diken diken oldu misafir kardeş :(bence de başka doktora götür,hiç öyle şey olur mu ya;bir ay çocuk nasıl dayansın…Kabızlık için bugün bana doktor kuru eriği suda bekletip içmemi tavsiye etti,bir de burada (Almanya da)süt şekeri deniyor o da kabızlığa birebirmiş.Rabbim acil şifalar versin kızına amiiin.

 13. Hcr Dgn Says:

  Merhabalar benim oğlum 32 aylık çalışan anne olduğum için anneanne ile büyüyor fakat hafta sonları ve akşamları mümkün olduğunca vakit geçirmeye çalışıyorum onunla. tuvalet eğitimine 4-5 ay öncesinde başladık ilk başlarda gayet iyiyidi fakat son zamanlarda çok fazla kaçırıyor ve yok diye ısrar ediyor ne yapacağımı şaşırdım okumadığım yazı makale kitap kalmadı üzülüyorum diyorum hemen özür diliyor ve sarılıyor affet beni diyor affettiriyor bazen hiç yorum yapmıyor göz temasından bile kaçınıyorum, ama çoğunlukla olabilir bir daha olmayacak sana güveniyorum diyorum offff bilmiyorum geceleri uyanıyor fakat 1. ‘anne’ de yanına koşmazsam 2. ‘anne’ diyene kadar işiten geçmiş oluyor:( ne yapacağımı sürekli önü ıslak olmasından sıkıldım yoruldum maalesef sabrımı sakin kalmayı koruyamıyorum başaramıyorum….

 14. zeynep Says:

  benim de 10 yaşında oglum var altını ıslatıyo lütfen bana da fikir verin çok ihtiyacım var bilgilerinize

 15. ne.se Says:

  Erkek cocuklara cis icin konserve tenekesi daha etkili olmadi kavaniz o şıIr sesi ilginc geljyor tavsiye ederim. Birde tv deki domestos reklamini goren 5 yasindaki bir cocuk evde tuvaletni yapmak istemiyor anneanne ve genel wc de bile yapiyormus. Pedogoga goturuldugunde anlasilmiski o mikroplarin evdeki klozetten de cikacagini dusunup yapmiyormus. Sonra temizlenip icine sinmesi saglanmis. Her cocugun ve insanin farkli konularda,farkli sifreleri varmis okuldaki 7_19 yas seminerinde ogrenmistik. Her konuda eş ve cocuklarimizin sifrelerini cozebilmek dilegiyle. Kolay gelsin. Sahi okullarinizda istediginiz konularda cogunluk saglayip dilekce verip seminer isteyebilirsiniz. Biz ayni gayede insanlarla bulustuk ve cok guzel kaynastik

 16. Yasemin Says:

  PEDAGOG ADEM GÜNEŞ’İN TUVALET EĞİTİMİYLE İLGİLİ VERDİĞİ BİLGİLERE ULAŞMANIZI TAVSİYE EDERİM.

 17. Belgin Says:

  Canım Allah razı olsun güzel bir paylaşım olmuş,gerek senin tecrübelerin ,gerekse psikolg hanımın tavsiyeleri. Şimdi kızımı alıştırmaya çalışıyorum.İnşaallah muvaffak oluruz.Günde 10-15 kere hiç abartısız tuvalaete taşınıyoruz.Gayesi çişini yapmaktan çok,yıkasın, kurulasın, sifona bassın:)Gerçekten çok sabır istiyor.Tuvalet eğitimi veren annelerin hepsine kolay gelsin:)

 18. Aylin Says:

  Cahidə ablam elə bir yazi yazmisizki günümüzün ən aktual mövzusudu.Bəzən bizi yaşlı nəsil çox danlayır.”İndiki dövrdə Gəlin olmaq çox rahatdi.Paltarı maşın yuyur,qabları maşın yuyur,uşagada bez qoyurlar”.Mən bunlarla hec də razı deyiləm abla.Sözü deyincə düşünmürlərki insanların xətrinə dəyə bilər.Axı çox gəlinlər analar elə deyil.Bez mənə çox kömək olub.bir yerə gedəndə uşaga bez taxib rahatca getmişəm.amma qızımı 4 ayında özüm tiş tuturdum.6ayından etibarəndə gündə iki dəfə lazımlığa qoyurdum.Və belə qızım çox rahatlıqla öyrəndi.1 yaşı olmamiş bezi atdıq.Ablam sənin kimi hara gedirdik lazimligimizda əlimizdə gedirdik.Hər kəs gülürdü bizə.Amma mən nə etdimsə övladım üçün etdim.Bəzən mənə “aaa neylirsən ee lazimlıq daşıyıb bez taxta”
  Amma oğlum çox çətin öyrənib.onu 6ayında qoyurdum lazimliga qışqırdı.məndə onunla bərabər qışqırırdim nə edirdi edirdim səsli oyuncaqlarla oynayirdi uşaq öyrəşsin.Bilirsiz Ablam mən belə düşünürəmki gərək uşaq bezi tanimiya onun nə olduğunu bilmiyə.Əgər o bilsəki o onun lazimligidi ondan hec vaxt əl çəkmir.dəfələrlə şahidi olmuşam ki 4yaşinda bez istifadə edən uşaqlar.Yəniki tənbəl valideynlər uşaqlarınızı vaxtli vaxtinda hər şeyi öyrədin sonra çox peşman olarsiz.CAhide ablam yazın üçün çox tşk edirəm bəlkə tənbəl valideynlər bu yazi ilə övladlarini düşünər..

  • Cahide Says:

   Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim Aylinim. Uşaqları olan valideynlere çox kömək oldun.Mehebbetlerimle bacım

   • Aylin Says:

    Sən sag ol nartanəm mənim.Bu gün sizin reseptlə cikolotali pasta tarifini sınaqdan kecirdim.kremasina uşaqlarda məndə bayildim ablam.Ablam nə yaxsiki Allahi səni bizə nəsib edib.ÇOx şükür Ya RAbbim.

 19. zerdali mişmiş Says:

  çocuklar özellikle kaklarını yaparken bir korku yaşıyorlar.sanki vücutlarından bir parçayı kaybettiklerini sanıyorlar.küçük kızımın çişinde değil ama kakasında bu sorunu yaşadık.onu cesaretlendirip,onun evi burası hadi yapta evine gönderelim derdim.yaptıktan sonra hadi kızım su dökte evine gitsin derdim,her seferinde arkasından bay bay yapardık,kızımın çok hoşuna giderdi…

  • ayşegül Says:

   zerdalim güldürdün beni ALLAH’ta seni güldürsün.bende aynı sıkıntıyı yaşamıştım oğlumla.cesaretlensin diye bir iltifat bir pohpohlama yapıyordukki alkış kıyamet eşim bir gün dayanamadı bu ne be eşşekoğlu eşşek el kadar mıçıcan diye şu çektiğimiz eziyete bak sanırsın dünyayı kurtaracak demişti.ana baba olmak böyle birşey demekki onlarla birlikte hem eğleniyor hem öğreniyorsun hergün yeni bişeyleri.canım sen hep duamdasın sütün için üzülme nolur çok üzülüyorum yazdıklarını okuyunca hepsine yorum yazamıyorum hep okuyorum ve dua ediyorum senin için.sevgile canım

 20. hacer Says:

  cahide ablacım bu yazı çok güzel hiç sıkılmadan okudum eminim bütün anneler çok yararlanacaklardır bir de ablacım ben bu gün çok sevinçliyim kızım son iki kere de tuvaletini söyledi konuşamıyor ama işaretle anlatabiliyor kendi de yapınca çok seviniyor büyük tuvaletini lazımlıkta yapıyor yaptıktan sonra tuvalete dökerken hadi annecim onlara bay bay yapalım onlar atta ya gezmeye gidiyor diyorum oda yapıyor o an ki sevincini görseniz çok tatlı oluyor bunu da bir psikolog tan dinlemiştim ayşegül hanım tecrübelerinizden mutlaka yararlanacağım çok teşekkür ederim cahide ablacım sana da çok teşekkür ederim bir de ablacım kızım konuşmakta çok mu geç kaldı çevremdekiler aaa hacer niye hala kızın konuşmuyor diyorlar ben de rabbim den izin yok daha diyorum doktor a götürdünüz mü diye bu sefer soruyorlar eşime bir kaç kez götürelim dedim çocukta bir şey yok daha zamanı var demek ki diyor ben de tedirginim ihmalkarlık mı yapıyoruz diye hayıflanıyorum sizce ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olun

 21. reyhan Says:

  http://www.ademgunes.com/?cat=59 Adem Güneş hocanın tuvalet eğitimi esnasındaki annelerin sorularına verdiği cevaplar yer almaktadır. tavsiye ederim arkadaşlar…

 22. özden Says:

  ben her 2 çocugumuda 18 aylıkken tuvalet eğitimine başladım ikisininde 18 ay dönemi yaza denk geldiği için bez cok rahatsız ediyordu bizde bıraktık.ben lazımlıga karsıyım çnkü her gittiğin yerde istemesi ben tuvalet taşına değilde fayans kısmına alıştırdım temizlerken biraz zor oluyorama her gittiğin yerde var en azından 🙂 birde istikrarlı olmak lazım bezi bir kere çıkarıp da geri dönmek olmamalı ilk 1 hafta zor olsada sonra alışıyorlar arada kaçamaklar olsada çok şükür öğrendiler 🙂 bizdende böle

 23. ozgecan Says:

  Es selamu aleykum kardeslerim, elhamdulillah ben iki kizimda da zorlanmadim, ozellikle ikinciler daha da kolay ogreniyorlar cunku buyuklere heves ediyorlar, ama ben hic ‘tuvalet egitimi’ vermedim, zamani gelince cocuklar zaten cikmak istiyolar bezden, her cocugun gelisimi farkli oluyor, benim iki kizimda 3 yaslarini doldurduklarinda kendiliginden ciktilar bezden, buyuk kizim bezi istemiyodu, tamam diyip tuvalate oturtuyodum oraya da yapmiyodu, ben de peki diyip tekrar bezi takiyodum, bir ay filan oyle gitti sonra bigun yine bezi istemedi ben de ‘tamam tuvalete yapalim’ dedim, ve yapti, ondan beri de gece gunduz kullanmadik bezi, kucuk kizim da yine 3 yasindaydi, o da bezi istememeye baslamisti, sonra bigun cok kotu pisik oldu, ben de ‘hadi annecim bezimizi cikaralim, popomuz hava alsin pismesin, ama sen cis gelince soyle’ dedim ve bu kadar, subhanAllah, cisi gelince soyledi ve yapti, ama ben hic dert etmedim gercekten, ne tuvaletin basinda saatler gecirdik, ne ustumuze basimiza cis yaptik, onlarin isteyecekleri zamani bekledim, elbet birgun cikicaklar dedim, etrafin baskisina da hic aldiris etmedim, boylece ne kizlarim icin ne de benim icin hic sorun olmadan geciverdik tuvalete elhamdulillah, cocugun istemesi, buna hazir oldugunun isaretini vermesi lazim bence, Allah en dogrusunu bilir tabiki, sevgiler.

  • nilüfer Says:

   Ayy yazdiğinizi okuyunca bile içim ferahladi bence dogru çocuk elbet kendi isteyecek benimde 26 aylik bi kizim var ve alistirmaya çalişiyorum gerçekten zor. çok sabirsiz biriyim ben.Sabirli olanlara etraftakilere aldiris etmeyenlere çok özeniyorum keşke bende öyle olabilsem.Etrafta baski, bende çocuğa baski gerçekten sinirlerim yiprandi tek bu konu için söylemiyorum herşeyde öyle ne yapacağimi bilmiyorum.Neyse en azindan çocugum sihhatli allah herkese hayirli evlat nasib etsin…

 24. güvercin 73 Says:

  tuvalet eğitimi sabır gerektiriyo yılmadan kararlı şekilde hareketlerini takip ederek tuvelete sık oturtarak, muhammed klozete oturmak istemedi lazımlığada otumak istemiyodu bime gelen içiçe gecen çocuklar için klozeti taktık artık büyüdüğünü geceleri yatmadan evvel devamlı bez takmayacağımı sö yledim maşallah hiç kac ak olmadı biz büyük tuvaletini yaparken zorluk yaşıyoruz sebze yemediği için sorun oluyo meyve yedirince biraz rahatlıyo evelki gün okuldan eve gelirken asansörde tutamamış salıvermiş yüzüme bakarak bana kızacakmısın dedi arasıra böyle şeyler olabilir yıkarız tertemiz olur ama gelince söyle dedim rabbim sabır ve kolaylık versin

 25. betül Says:

  Selamun Aleykum Cahide Abla bende sessiz takipcilerinizdenim.Bu baslığı görünce yorum yazayim dedim.Bende 27 aylık kızımın egitimine 10 gün önce başladim.Artik öğrendi sayılır.Gerçekten sabır en önemli faktör.Birde yasiti olan tuvaletini yapan bir çocuğu görmesi çok etkili oldu benim kızımda.Herkese kolaylıklar ve bol sabır diliyorum.

 26. lezzetkimyası Says:

  Çocuk büyütmenin en zor aşamalarından bir bu olsa gerek.

  “Bu sürede çocuk lazımlığa oturur, araba gibi sürer, içine legoları koyar, hatta kafasına geçirebilir..:)” kısmı gülümsetti beni tam sabır işi yani

 27. dila Says:

  ben tuvalete takilan aparatlari oturaklardan daha hijyenik buluyorum her tuvaletten sonrada pipisini sildiriyorum

 28. Hatice Says:

  Hayırlı haftalar arkadaşlar;
  Tuvalet eğitimi okadar önemli ki,çocukların yetişkinlik dönemlerindede onların hayatlarını etkileyebiliyormuş.Çok şükür ben çocuklarımın alıştırma döneminde sıkıntı yaşamadım,sadece doğru zamanın geldiğini anlamak yetti.Ama benimde küçük oğlumda sonradan başka tuvalet sorunları başladı.Anasınıfına başladığında okulda tuvalete gitmek istemiyordu.temizliğinden emin olamıyordu. ne zaman ki öğretmeni onunla birlikte tuvaleti yıkadı ,ondan sonra düzene girdi.Ama kreş döneminde başka bir öğretmenin yaptığı bir yanlış tutum yüzünden hala düzeltemediğim bir sorun var.Çişini ayakta yaptırmış bir kaç defa.O zamanlar evde oturarak yapıyordu .sonradan evdede ayakta yapmaya başladı.Gözümle görmedim ,ama tuvaletten çıktıktan sonra farkediyorum.bir kaç defa konuşmaya çalıştım.Bunun sakıncalı olduğunu hastalanabileceğini anlattım ,fakat arada düzeliyo ,bi süre sonra tekrar ayakta yapıyor.banada bi tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.
  Sevgilerimle

 29. ayşeee Says:

  benimde 29 aylık bir kızım var ve bizde bezden kurutulmaya çalışıyoruz yaklaşık 2 aydır.ben çalıştığım için kızım kreşe gidiyor.oradada tuvalet eğitimimiz devam ediyor.son zamanlarda ‘ben tuvalete oturmak istemiyorum ‘ diye tutturuyor.Bende bunun üzerine lazımlığa oturtmaya başladım ama artık onuda istemiyor.kreştede altını sık sık ıslatmaya başladı.acaba fazla zorlamasammı tekrar beze mi dönsem diye düşünmüyor değilim ne yapacağıma bir türlü karar veremedim bana bir fikir verirmisiniz lütfen

 30. ayşegül Says:

  hacer hanıma buradan cevapta vermiş olayım benimde 26 aylık bir oğlum var ellerinizden öper yuvarlayıp 2,5 yaşında diyiveriyoruz çoğunlukla:))bizim tuvalet eğitimi başlayalı aslında 4 ay kadar oldu ama bu süreç hemen bezi atıp onu tuvalete zorlamakla değilde zamna yayarak oldu.şöyleki oğlum maşallah çok düzenli kakasını yapan çişinide normal yapabilen bir çocuk bunu özellikle yazıyorum zira bazı erkek bebekleri pipisindeki belki pişik belki bitişiklik yüzünden çişini bir kerede rahatça yapamıyor çünkü idrardaki asit yanma yapınca acı hissediyorlar ve çişleri olsa dahi yapmak istemiyorlar kız olsada bu problem olabiliyor zira geçirdiği ateşli bir hastalığın ardından yada bir üşütme sonrasında aynı pişik sorunu yanma sorunu kız bebeklerde çocuklardada yaşanabiliyor..kısaca başımdan geçeni anlatıp daha rahat özetliyim kızım küçücüktü sürekli çişi geldiğinde ağlıyor yapmak istemiyor huysuzluk ediyordu ben kontrol ettiğimde bişey göremeyince anlamıyordum huysuzluğuna bağlıyordum en son doktora götürdüğümde duyunca şok olmuştum doktor idrar yollarında üşütme var demişti bende nasıl olur el kadar bebek soğuk biyere oturmuyor dışarı çıkmıyor nerden üşütsün demiştim doktor özellikle kız çocuklarının üşütmek için illa çok soğuk biyere oturmasına gerek yoktur ayaklarını bile çıplak yere bassa üşütür ve idrar yollarında sıkıntı olur dedi.iğneler verdi bu sıkıntıyı öyle aşmıştık.neyse oğluma gelelim ben gidip bir lazımlık aldım şu sandalye şeklinde olanlardan.başlarda lazımlığa pandasını oturtup oğluşum bak çişi gelmiş hadi berarber yaptıralım deyip onuda dahil ediyordum bu oyuna gün içinde sık sık oğlum bebişin çişi gelmişmi deyip onu lazımlığa tutarak hem nasıl oturacağını gösterip hemde düzenli aklında yer etmesini sağladım.ilerleyen günlerde bezini gündüzleri bağlamayıp aaa bebeğin çişini yaptı sende artık bez bağlamasan bebeğin gibi çişini buraya yapsan deyip birkaç kez göstererek ikna ettim ilk günler anne çişşş deyip lazımlığın çıkan kısmını önüne tutuyordu birkaç damlada olsa oraya yapıyordu.sonraları lazımlığı bırakıp benimle birlikte tuvalete gelmeye başladı.şöyleki bizim hem normal hem klozetli tuvaletimiz var evde ben banyoyu temizlerken merak ediyordu napıyorsun orda diye ona sadece banyoda giyeceği terlikler aldım bunlar senin için artık abi oldun ve bizim gibi çişini tuvalete yapabilirsin dedim ben abi oldu deyip durdu bütün gün sevinçten.çok uzattım gerçekten anne olmak başlıbaşına sabır işi ama ben zorlanmadım çünkü zaten çok sabırlı bir yapım var normalde bide biraz heyheylerim üzerimde olsa bile hep şükrederim şükürler olsun sağlığı sıhati yerinde eli ayağı sağlamda kendi koşup oynuyor ister eve çiş yapsın isterse kakasını nolcak su var sabun var yıkanır geçer ya ömür boyu evladına bez bağlayan anneler ne yapsın böyle ufacık şeylere kızarsam hem onlara haksızlık yapmış olurum hemde şükür etmemiş olurum diye düşünüyorum.ben başlarda yatağın koruyucu çarşafının altına bir çöp poşeti kesip sermiştim zaten sabaha kadar ayaktayımdır oda sık sık emmeye kakltığı için tuvalete tutmuştum artık sabahtan sabaha uyanınca gidiyor.kakasının saati bellidir o zaman hemen bir koltuğun arkasına saklanır hiçbiyer bulamasa elleriyle yüzünü kapatır kakası geldiğini ordan anlarım kaptığım gibi tuvalete gideriz ben oturur mahsus onunla birlikte yapıyormuş gibi davranırım cesaret alıp yapar.baya uzattım hepinize kolaylıklar diliyorum.sevgilerrr

 31. Nejla Says:

  Ablacim ellerine saglik, benim de ihtiyacim olan bi yaziydi! Oglum 20 aylik bir sure ugrastim baktim olmuyor, 24 ayligini beklemeye karar verdim. Ne zor ismis bu! Birde gece egitimi için bilgiler verirsen sevinirim, kaç kez uyandirmam gerekir? Benim oglum uyandiginda kolay kolay uyumaz isimiz zor gibi gorunuyor! Allah cumlemizin yardimcisi olsun, annelik zor is ama Rabbim sabrimizi veriyor! Cevabini bekliyorum, Allaha emanet olun..

 32. GAMZEEEEEE Says:

  İlahi Cahide Ablam güldürdün beni “Bu sürede çocuk lazımlığa oturur, araba gibi sürer, içine legoları koyar, hatta kafasına geçirebilir..:)” Analık zor çok zorrrr….

 33. ferda Says:

  tam ihtiyacım olan bir yazıydı allah razı olsun aydınlattığınız için inş. bizde kolayca atlatırız.ben şu an uykuda çok problem yaşıyorum 13 aylık oğlum hala ayakta uyuyor ve inince hemen uyanıyor.bana fikir verebilirmisiniz ? ne yapabilirim ?

 34. kübra Says:

  benim çocuğumda tuvaleti öğrenmişti aradan bir ay falan geçtikten sonra
  tekrar arada altına yapmaya başladı bunun sebebi sizzce ne olabilr cahide nanım.bende sizin uyguladığınız şekkilde verrdim tuvalet eğitimini.

 35. nurdan canseven Says:

  benim oğlumda 20 aylık artık başlamalıyım diye düşünüp lazımlık aldım arasıra oturtup bekliyorum ama daha hiç başaramadık demek ki daha erken artık önümüzdeki yaz denesem iyi olacak galiba birde ben çalışıyorum eczanede yıllık iznimde evdeyken üzerine durup öğretirim işallah.

 36. Kevser Pınar YETGİN Says:

  Ablacım ilaç gibisin Bu bir hafta içinde ben de tuvalet eğitimine başlamayı düşünüyorum. Kızım yaklaşık 27 aylık ve en büyük krizlerimiz bez bağlarken oluyor. Çünkü hiç sevmiyor! Çabuk alışacağını düşünüyorum ama bakalım. Bu süreçte elimden tutmuş oldun manen, Allah razı olsun. Çok selamlar 🙂
  (Sibel…ce kim bilmiyorum bilgisayarım otomatik atamış 😦 )

 37. fatma aksoy Says:

  güzel bir post olmuş cahide hanım …
  benim kızım daha 9 aylık acaba ne zaman tuvalet eğitimine başlamam doğru olur ve siz ne zaman başlamıştınız acaba???

 38. ayla35 Says:

  Merhaba Cahide hanım.Benim küçük oğlum şu an 27 aylık.Yaklaşık 2 aydır tuvalet eğitimindeyiz.Sizin anlattıklarınızla benim uyguladığım neredeyse aynı.Sadece zorunlu dışarı çıkışlarda bez bağlıyorum.Aslında bağlamamak lazım, bunuda biliyorum.Zor durumda kalmamak adına bağlıyorum.Zaten kendisi de ”anne bezi bağlama” diyor.Gece çok şükür bir sıkıntımız yok.Tek sorun çişi gelince söylemiyor.1-1,5 saatte ben soruyorum.Oda hep ”anne çiş dot” diyor ama götürünce yapıyor..Belki henüz o olgunluğa erişmemiştir.Sabrediyorum.Umarım onuda başaracak.Tuvalet eğitimine başlayacak annelere sadece sabır çok önemli diyebilirim.

 39. Nevnihal ENER Says:

  anne adaylarının dıkkatıne…….sevgilerrr…nevnihal

 40. zehra ablak pişkin Says:

  hayırlı sabahlar cahide abla bende sitenizi 2-3 aydır takip ediyorum faydalandğım bir çok konu oldu Allah razı olsun, benim 28 aylık ikizlerim var kızım tuvalet eğitimi konusunda çok ilgisiz ama oğlum bu konuda meraklı ve 2 hafta önce internetten araştırark fikirler edinerek bu sürece başladık.lazımlık aldım çizgi film karakterli klozet kapağı filanda aldım ilk -2-3 gün iyi geçti ama oğlumdaki problem çok az çiş yapıyor 10 dk. sonra tekrar avuç içi kadar tekrar yapıyor yani hemen hepsini yapmıyor ufak ödüller verdim öptüm alkş yaptık ama 4. gün sabah ve öğleden sonra odaya büyük tuvaletini yapınca ben biraz ağladım 5.gün sabah lazımlığa oturtunca anne bezimi tak ben oturmycam dedi tamam dedim taktık ama ogün ben rahatsızlandım maalesef devam edemedik. dün misafirlrki 1 yaş büyük arkadaşı klozete tuvaletini yapınca oğlum bu sabah anne bende tuvalete gidip çiş yapcam dedi acaba tekrar başlasammı bilemiyorum ama bu süreç gerçekten sabır gerektiriyor zor olacağını biliyosun ama o an o sabrı gösterebilmekte ben oğluma sert tepki vermeyeyim diye dayanamayıp ağladım oda problem oldu maalesef… neyse Rabbim yardımcımız olsun cocuklarımız biziler için büyük imtihan inşallah kazananlardan oluruz onların dünyalarına zarar vermeden atlatırız bu süreci sizede tekrar teşekkür ederim cahide abla Allah razı olsun

 41. secre Says:

  selamun aleyküm oğlum 2,5 yaşında 3 4 ay önce tuvalet eğitimine başladık ama pek zorlamadım açıkçası ama bir iki haftadır süreci hızlandırmaya karar verdim ama oğlum aşırı derecede çiş yapıyo gece gündüz hiç farketmez bezinden sızıyo bir iki defa söylesede çoğunu söylemiyo büyük tuvaletini de yaptıktan sonra söylüyo nasıl bi yöntem uygulamam lazım bilmiyorum tabi bizde babaanne faktörü de var “Evladım yap bezine bişey olmaz”şımarıklığı. vallahi ne yapacağımı bilmiyorum temennim çocuğumun bir an önce büyümesi ve anlaması.ALLAH annelere yardım etsin………

 42. Nilar GÖK Says:

  Ben de bu günlerde oğlumun tuvalet eğitimi üzerinde uğraşıyorum, en kısa zamanda bu işin de üstesinden gelebilmeyi umuyoruz.:))

  • Zehra Says:

   Benim kizim iki bucuk yasinda buyugunu soyluyor ve klozete yapiyor kucugunu hic solemiyor surekli altina yapiyor arada tuvalete gotirdugumde oturmak istemiyor. Gece ve gunduz uykisunda bez bagliyorum uyaninca cikartmak istemiyor. Bir ay once hastalanmisti bir hafta gece hunduz bez bagladim bunun olumsuz etkisi olabilir mi. Lutfen cevap yazarmisiniz.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: