Doğal Güneş Kremi

Ev Usulü Cevizli Tahin Helvası

“Resulullah (s.a.v), sahabilerine:‘Dikkat edin ki! Size amellerinizin en hayırlısını, melikiniz olan (Allah) katında en çok beğenilen, (cennetteki) derecelerinizi en çok yükselten, altın ve gümüşü (Allah yolunda) vermekten size daha sevablı olan ve düşmanınıza rastlayıp da boyunlarını vurmanız (gazi olmanız) ile düşmanınızın sizin boyunlarınızı vurmasından (şehit edilmenizden) daha üstün işi haber vereyim mi?’ buyurdu.

Sahabiler: ‘Evet’ dediler.

Bunun üzerine Resulullah (s.a.v):Allah’ı anmaktır’ buyurdu.” (Tirmizî, Deavat 6) 

Es-selamu aleykum dostlar, yeni haftamız mübarek olsun inşaAllah.

Tahin helvasını çocuklar çok seviyor fakat marketten aldığım helvalara hep “Acaba katkısız mı?” diyerek yaklaşıyorum. Öteden beri büyüklerimizin yaptığı bir helva var ki, lezzetine hiç bir helva erişemez. Aslında kimse buna Helva demiyor ama bence şahane bir helva. Yapımı gayet kolay, malzemeleri az olan bu helva pekmeze katılarak tüketiliyor. Bazıları malzemeler çekilirken beyaz şeker katıyor.

Küncü susamın kabuklu halidir. Ben kabuğu alınmamış halini tercih ediyorum ki zaten çoğunlukla da kabuklu kullanılır. Çünkü bu şekilde lif oranı yükseliyor ve lezzeti daha güzel oluyor. Küncüyü aktarlarda veya zahirecilerde (Buğday türlerinin satıldığı yerler) bulmanız mümkün. Eğer isterseniz bu helvayı kabuksuz susamla da yapabilirsiniz.

Kış günlerinin yavaş yavaş  yaklaştığı bu günlerde, küncülü helvayı çocuklarınıza doğal enerji kaynağı olarak yedirebilirsiniz. Arzu ederseniz pekmez yerine bal ile de tüketebilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 kg. küncü( kabuklu susam)
  • 500 gr. ceviz içi

Cevizli Doğal helva nasıl Yapılır?

  • Küncüyü yıkayarak toprağından arındırın. İnce bir elekten yeniden geçirin. Taşı vs. varsa kontrol ederek ayıklayın.
  • Küncüyü kuruduktan sonra, tavada veya bizim yaptığımız gibi bir sac da kavurun. Kavururken, elinize bir kaç tane alıp ezin. Kabukları kolay ayrılıyorsa, kavrulma işlemi tamamlanmış demektir.
  • Ceviz içi ve kavrulmuş küncüyü tercihen kıyma makinasından, yoksa robottan, yağı çıkana kadar çekin. Biz dört kez makinadan çektik.
  • Eğer pekmezle yemeyi sevmiyorsanız, malzemeleri makinadan çekerken içine toz şeker ekleyin. Tadını kontrol ederek şeker miktarını ayarlayın.
  • Helvayı ağzı kapaklı saklama kaplarına sıkıca bastırarak yerleştirin.
  • Yiyeceğiniz zaman tabağa 2 kaşık helvadan koyup, üzerine bal veya pekmez gezdirin.
  • Doğal helvamız aylar boyunca bozulmadan kalabilir. Afiyet şifa olsun

NOT: Şeker veya pekmez karıştırılmamış haliyle bu helva, içli köftelere ve kömbe tarzı böreklere de konuluyor. Ve tadı gerçekten çok nefis oluyor.

Sitemize üye olmak için, sağ sütunda, en üstte bulunan BU SİTEYE ABONE OLUN! kısmına tıklayıp, mail adresini bırakmanız yeterli. Yeni yazılar posta kutunuza gelecektir.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Cahide hanım meraba. Bu tarif susam kavrulmadan olmuyor mu acaba?

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: