Doğal Güneş Kremi

Müslümanın Masumiyetini Bir Film Bozar mı ?

“Rahmân’ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) “Selam!” derler (geçerler)” (FURKAN:63)

Cehaletin doruklarında kimi zavallılar toplanıp bir “zırvalık” yapmış. Zırvalıklarına “Müslümanın masumiyeti” adını  takıp, “Bakın Müslümanlar işte böyle barbar, böyle şiddet sever!”, hatta “bu kadar pis ve itici!” gibi mesajlar vermeye çalışmışlar… Halkı Müslüman olan pek çok ülkede Müslümanlar bu zırvaya tepki için sokağa döküldü, kan döküldü, ortalık savaş alanına döndü…

İslam’ı tanımayanlar, ya da İslam’a karşı ön yargılı olanların pek çoğu: ” Demek ki doğruymuş, bu Müslümanlar’da pek bir şiddet severmiş” gibi düşüncelere sahip oldular. Ve asıl senaryo amacına ulaştı. Zaten istenen  buydu, başardılar!

Oysa bu bir ilk değildi. 11 Eylül saldırısıyla ayyuka çıkarılan İslam ve Müslüman düşmanlığı, farklı platformlarda yaşatılmaya devam etti. Danimarka’da çizilen karikatür, Kuran’ı Kerim’in Amerikan askerleri tarafından yakılması ve daha nice düşmanlıklar…

İslam’a zarar veren gerçekten bu hakaretler miydi? Yoksa Müslümanlar’ın tutumları mı?

Bizler, tahriklere çok çabuk kapılıyor, oyuna kolay geliyoruz. İnternet aracılığıyla, Facebook’ta, Twitter’da, Youtube’da birkaç provakatif yazı ve videoyla galeyana geliyor, fakat hiç bir sonuca ulaşamıyoruz.

Yahudi’nin biri, kendince emek vermiş, sevmediği Müslümanlar’ı kötülemek için, onları tahrik etmek için yardım toplayıp bir film yapmış.  Film kalitesi varmış, yokmuş bilemem. Senaryo saçmaymış, konuşmalar aptalcaymış, kimin umurunda?  Adamın derdi kaliteli bir film yapmak değil ki zaten. Oynanan oyun apaçık ortada.

Peki onlar böylesine emek verip kendi inançları doğrultusunda çalışırken, biz ne yapıyorduk?

Kendi ülkemizde, bir mizah dergisinde haşa “Allah yok, din yalan” yazılı ve hiç bir ceza almayan karikatüre kaçımız tepki verdik?  Şarkıcı deyip, Ülkemize getirtilen, yere göğe sığdırılamayan kadın, gözümüzün içine baka baka İslam’a hakaret ederken kaçımız sesini yükseltebildi?  Bu ülkede zina serbest olurken, domuz kasaplık hayvan olarak ilan edilirken, genelevlerinden vergi alınıyorken, içki serbestçe satılıyor, gençlerimizin beyni uyuşturuluyorken, sabah akşam dinlediğiniz kliplerin pek çoğunda gizli mesajlarla Yahudi propagandası yapılırken, kaçırmadığımız diziler toplumun ahlaki yapısını gün be gün çürütmeye devam ederken niye çıkmıyor sesimiz?

Hangi dini savunuyoruz ki biz? Sahip olamadığımız bir dinin savunuculuğunu kaç gün ve ne kadar yürekten yapabiliriz?  Biz Müslümanlar hâlâ okullarda Kur’an dersi olsun mu, olmasın mı onu tartışıyoruz. Ergenlik çağına girmiş kızlarımızın, dinimizin emrettiği şekilde örtünmesine izin verilmiyor sorun bile etmiyoruz.

Büyük cemaatlere, vakıflara  ait yayın grupları, provakatif  filme tepki veriyor, güya isyan ediyorlar. Hiçbirine inanmıyorum! Samimiyetlerine güvenmiyorum! Ve onlara sesleniyorum:

Sizler bin bir türlü programlara, saçma sapan dizilere, lüzumsuz yayınlara, İslam’la alakası olmayan görkemli organizasyonlara para akıtırken, bir kez bile İslam’ın gerçekte nasıl bir din olduğunu anlatan muhteşem bir filme, sürekli bir diziye imza atamadınız?  Meşhur bir (güya İslam’i !) kanal’ın dizisinde iki yıldır karısını aldatan, zinakâr bir adamın hikayesi anlatılıyor. Bir kişi de çıkıp: “Ya Hu, Müslüman’ın kanalında bu dizinin ne işi var, bu diziler bana ve aileme ne veriyor?” diye sormuyor…

Çocuk programlarında, çocuklara etkin bir şekilde İslam anlatılamaz mı, Namaz’ı sevdirmek için programlar, diziler ve çizgi filmler hazırlanamaz mıydı? Ilımlı İslam projelerine bu kadar çaba harcanacağına, sulandırılmamış, dupduru İslam’ı anlatmak için uğraş verilemez miydi?

Google film fragmanını kaldırmıyor diye tepki veriliyor. Ne saçma! Google zaten Yahudilerin elinde ve Yahudilere ait bir yazılım. Neden bu filmi yayından kaldırsın ki? Sabahtan akşama laf salatası yapacağınıza, google’a alternatif adam gibi bir yazılım üretseydiniz olmaz mıydı! Eğitim sistemimiz yerle bir, ticaret ahlakımız sıfır! Pek çok konuda doğru düzgün bir ilerleme gösteremiyor, yüzümüze gözümüze bulaştırıyoruz.

Başbakanımız bu filme tepki verirken, bir yandan da genelevlerinden, sadece çıplakların girebildiği Antalya’daki otelden vergi alınmaya devam ediliyordu.  Değerli eşleri bilmem kaç bin dolarlık çanta ve başörtüsü kreasyonunu üzerinde taşıyor, çok ünlü modacılar, Hanımefendilerin hangi gezide ne giyeceklerine karar veriyorlardı…

İslam’a, Canım Peygamber’ime dil uzatanların filmleri, karikatürleri; Dinime, Peygamberime ne zarar verebilir ki? Herkes kesesinde olanı ortaya döküyor. Onlar kendilerine yakışanı yapıyor. İnandıkları gibi yaşıyor, davalarına göre hareket ediyorlar. Peki ya biz?

Bizim bağırıp çağırmamız, ortalığı birbine katmamız onların ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramayacak.

Bizler birlik olamadıktan, yaşantımızla İslam’ı ayakta tutamadıktan, Avrupa özentiliğimizden kurtulamadıktan, gizli düşmanlıkları göremedikten, Ayetleri, hadisler-i hayatımıza nakşedemedikten sonra, gavurun zırvalığına cılız sesler yükseltmişiz ne çıkar…

Herşeye rağmen, içten ve dıştan gelen bu hakaretlere ciğerimiz yanarken, şu ayet yüreklerimize su serpiyor:

“Onlar Allah’ın nurunu, ağızlarıyla söndürmek isterler. Hâlbuki inkârcılar istemese de Allah, nurunu tamamlayacaktır.” (Saff:8)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. procrastinate22 says:

  Cahide abla, bu filmin yapımcısı hapse girmiş. Sebebi film olmasa da, sabıkası kabarık. Yani yaptığı filme kim inanır? Haberin detayını merak eden olursa buradan okudum: http://www.ntvmsnbc.com/id/25395962/

 2. kardeşler hepinize yürekten merhaba.şunu söylemeliyimki bizim içimiz çürümüş çürütülmüş..ne güzel söylemişler namaz kılmaktan ayakların şişen ecdadın dizi izleekten gözleri şişen torunlarıyız..bu suç bizim bu utanç bizim ölüm hergecen gün yaklaşıyor fakat bunun farkında bile değiliz.herşeyi hakikatiyle anlatmaya kimsenin gücü yetmiyo biz kendimiz kendimizi cehennem çukuruna itiyoruz hakediyoruz da…böyle devam edelim sonumuz cok yakın..

 3. Geç okuyorum ve ne diyeceğimi bilemiyorum canım benim, o kadar haklısın ki…öyle bir düzenin içinde yaşıyoruz ki kendimizi, ne olduğumuzu unutmuşuz, Allahım bizleri affetsin ve farkındalığımızı arttırsın…Sonuna kadar katılıyorum sana, yüreğine sağlık…

 4. Kardeşler burdan bir dua kampanyası başlatsak gerek bu tür programlar için gerekse nesil için nasıl olur.Ne okunur bilemiyorum ama Fetih suresi falan okusak nasıl olur.Cahide hanım siz okunması gerekenleri daha iyi bilirsiniz.Sayı olarak vs veya ne okunması ile ilgili bir taksim yapsak nasıl olur.Ayrıca rtürk e internet sitesinden şikayet noktasında mail atsak belirli diziler ve programlarla ilgili nasıl olur.

 5. cahide abla,helal olsun. ALLAH dünyada ve ahirette afiyet versin.sormadan kopyaladim, hakkini helal et. böyle güzel düsünceleri, tirsmadan dobra dobra yazan birinin düsüncelerini baskalariyla paylasmak istedim.

 6. Allah razı olsun Cahide Abla, dediğin gibi mesele bir olmak çok ses çıkarmak değil,mesele müslümanlarca kocaman bir cemaat halinde ibadette istikamette daim olmak ve batı özenini kalbimizden söküp çıkarmak. Yalnızca bir ay bile tepki olarak tv izlenmese aile ziyaretlerine gidilip gelinse onun yerine, sinemaya gidilmese alışverişler yalnız kendi kardeşlerimizden yapılsa yabancı markalar yerine, fark alenen görülecek. Aslında batıya özenerek kendimizi özlemeye mahkum ediyoruz. Bizim kültürümüz bu değil ki. Teyzemin bir bahçesi var geçen gün oradaydım da tekrar farkettim biz en çok parayı yiyip içmeye veriyoruz! Bir de gereksiz deterjanlara. Hepsi de yabancı marka. Ekmeklerine yağ direk! Hem eline para ver hem de de ki bununla beni vuracak kurşunu alma.Ya parayı vermişsin zaten adamın markasını satın alarak, alma da yapmasın.
  Nitekim müslümanlıkta da herşeyde olduğu gibi nicelik (sayı) değil nitelik (kalite) önemli. Niteliksiz nicelikler de anca kuru kalabalık… Rabbim hayreylesin cümlemizin akıbetini inşaallah. Duacınım ablam.

 7. Cahided ablacım yazın gerçekten çok anlamlı çok güzel konuya değinmişsiniz.facede herkes paylaşımlarda bulunuyor peygamber efendimizin sözü ile haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.ablacım dediğin gibi daha biz kendi içimizde bütün olamadıkki yahudilerin hristiyanların yaptıklarına öfkeleniyoruz.insanlar allaha peygambere kötü sözler söylendimi hemen ayağa kalkıyorlar kendileri dillerinden küfrü eksik etmiyorlar yoldan geçerken bir yan bakmaya kavga ediyorlar.ondan sonra facelerde vatanı milleti kurtarıyorlar.sanki bi paylaşım yaptımı dini kurtarıyor.daha cuma gecesi yeni taşındığım evimin önünde boş bir arazi var saat 9-10 gibi bi araçtan 2 genç iniyor araziye doğru yürüyorlar cep telefonların ışığından belli oluyor sigara gibi bişeyi yere doğru tutup içiyorlar.(sigara olsa kimse gidipte o karanlıkta orda gidip içmez) sonra bir genç daha geliyor onunda sesi geliyor ışıkları kapatınsana diye bağırıyor onların yanını gidiyor.155 i aradım 20 dk sonra felan geldi ama arabadan inipte oraya bakmadılar bile öylece yoldan geçtiler.sonra baya bi zaman geçti o gençlerden biri yola indi orda başka gençlerle konuşuyor konuşmalar şöyle oğlum bir her cumartesi içmeye gidiyoruz felan.müzik çalıp oynuyorlar.yola inen gence oğlum gözlerinden belli esrar çektiğin.ben tövbe ettim bidaha sürmem ağzıma felan diye konuşuyorlar.ben bidaha aradım 155 i ama gelen giden yok saat 11 oldu.yine aynı arazide iki genç ayakta konuşuyor biri ötekini itekliyor.anladığım kadarıyla o karanlık arazi onların böyle işler için tercih ettiği mekan.zaten ışıklandırma diye bişey yok tam anlamıyla olanda sarı ışıklardan yeteri kadar aydınlatmıyor böyle işlere zemin hazırlıyor.ben buraya yeni taşındım ama hiç içim rahat değil

  1. Canım sen neredesin? özelden yazabilirsin

 8. Ne güzel yazmissin Cahide abla. Ellerin, yüreğin dert görmesin. Ne acaiptir ki tam da 11 Eylül’e (ikiz kulelerin yıkıldıgı güne) denk geliyor. O zamandan beri bizi terorist göstermeye çalişmadilar mi? Bunu bahane edip Afganistan’a, Irak’a saldirmadilar mi? Aman müslüman ülkeleri gelişmesin, İslam’i yaşamasinlar diye uğraşmiyorlar mi? Bu filmle de bizleri barbar göstermek istediler başardılar, amaclarina ulaştılar. Biz sinirleniyoruz, onlarsa oturdukları yerden kıs kıs gülüyorlar. Bir olalim, birlik olalim. Bırakalim artik o Süleymanci, o Milli Görüşcü, o Nurcu, o Nakşi demeyi.. Güzel dinimizi hakkıyla yaşayalim inşaallah.

 9. sümeyra a.g..... says:

  ben başka bir boyuttan konuya yaklaşmak istedim.
  biz hala uyuyoruz cahide abla. bu kadar yorum yazan veya okuyup geçen ablalarım, kardeşlerim birkaç saat sonra çocuklarını oyalanmaları için tv karşısına bırakıyolarsa, hiiç anlamı kalmıyor. eskiden müslümanlar her konuda zirvedeydi ve tüm insanlık müslümanlara güvenirdi. en iyisi onlardı, onlara danışılırdı.

  anneler babalar herşey olmasada bazı şeyler bizim elimizde, gücümüzün yettiğini yapalım bari. içeriğinde ne olduğu belli olmayan işlenmiş gıdalar almayalım, en küçük bi saygısızlık, argo kelime duyduğunuz, başka yaşantıyı, inanışı özendiren çizgi filmleri izlettirmemeye çalışalım çocuklara. onlar için gidip güzel CDler doldurtalım gerekirse. gece yatarken bol bol Efendimizin (SAV) hayatını, kahraman sahabileri okuyalım. onlar gibi olmayı hayal ede ede uyusun. gece en son alınan bilgiler zihinde kalır işlenirmiş. telkin içerikli mesajlar daha çok gece uyurken zihine yerleşir. bununla ilgili elin adamları! yıllar önceden çalışmalar yapmışlar bizi uyutmuşlar/uyutuyorlar.

  bizi en çok uyutan, bilinçaltımıza en çok mesaj veren, herşeyi normal karşılatan TV! ne yazıkki 🙁 lütfen dikkatli olalım. çocuğun canımı sıkılıyor, ozaman gidip saatlerce parkta onunla oynayalım, hem aile bütünlüğüne katkı sağlar, hem çocuğun gelişimi artar, hem ..hem… okadar yararı varki çocukla eşle başbaşa zaman geçirmenin..

  tabiki bazı gelişmelerden yaşanlardan haberimiz olmalı, ama bilinçli olarak izlemeliyiz.. tv den pek birşey öğrenmiyoruz, ama nette (cahide abla gibi..) verimli, yararlı, dini siteler var. hadi biz küçükken tv miz yoktu, biraz daha bilinçli sayılırız ama ya çocuklarımız? küçükken yediklerimizde hormon yoktu sağlıklı besleniyorduk, ya çocuklarımız? bizden herşey geçti diyorsak bari o masumlarımızın maddi manevi hayatını kurtarmaya çalışalım. elimizden geleni yapalım, gerisi Mevlamın takdiri.

  inşallah yeni nesil (çocuklarımız) çok bilinçli , çok dindar , çok çalışkan olur, o övündüğümüz atalarımız gibi olur. Amin. ama önce onları bizim sulamamız gerek, başkalarının değil…

  çok uzattım hakkınızı helal edin. ben suçu dışarda buluyorum ama en çok kendimde buluyorum. hesap vereceğimiz çoook şey var çook 🙁 Allahım bilmeyerek yaptığımız hatalardan sorumlu tutma, bilerek de hata yaptırma, Amin

 10. selamün aleyküm ablacım, İslam en büyük zararı maalesef kendine mensup olduğunu sanan insanlardan görüyor… İslam’ı bilmeyen, yaşamayan, Kur’an’ı okumayı yeterli sanıp anlamaya niyet bile etmeyen insanlar var ve bunlar mü’min kimseler… Hadisleri okuyup uygulamaya çalıştığım için, senin bilgin ne ki , okuduğunu ne kadar anlıyorsun ki var olanı değiştiriyorsun gibi eleştiri alıyorum ve bunlar bizim tarafımızda olan insanlar…Sonra işte böyle oluyor, kaçınılmaz son…
  cahide abla böyle bir çalışman var mı bilemiyorum ama, senin sitenin ingilizceye çevrisi yapılmalı, dünyadaki birçok insana vesile olacaktır yazıların… sadece türkçe olması diğer müslüman ve müslümanlığı bilmeyen insanlara haksızlık bence 🙂

  1. Çeviricilerde tam bir sıkıntı. Saçma sapan çeviriler çıkıyor ortaya..:(

   1. yok çeviriciyle olmaz bu iş, eğer izleyenlerden iyi derecede ingilizce bilen biri varsa yapabilir. yoksa eğer, ben ingilizce öğreniyorum öğrenince yaparım inşaAllah 😀

 11. S.a cahide abla Allah senden razı olsun her konuya değiniyorsun .yeni keşfettim sayfanizi Almanya’da yasıyorum Elazığliyim yani anladığım kadarıyla hemşeriyiz.Tarifleriniz çok güzel ,yazılarınız ne kadar duyarlığı bir müslüman oldugunuzu gösteriyor size hayran kaldım. Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun

 12. vaveyla says:

  1969’da israil askerleri Mescid-i Aksa’da büyük bir yangına sebepe olduklarında dönemin İsrail Başbakanı Golda Meır şunları söylüyor: “O gece sabaha kadar uyuyamadım. zannediyordum ki Müslümanlar dört bir taraftan İsrail’e girecekler. Lakin sabah oldu ve korkulan olmadı. İşte o zaman idrak ettim ki: BİZ DİLEDİĞİMİZİ YAPABİLİRİZ, ZİRA BU ÜMMET UYUYAN BİR ÜMMETTİR”.

 13. Cahide hanım ben yorum yazdıktan sonra bir daha göremedim reklamı.Hatırladığım kadarıyla bir oyun sitesi reklamıydı ve müstehcen bir kadın resmi çizimi vardı.İnşallah başınıza birdaha böyle birşey gelmez 🙁

  1. Eşime sizin yorumu okuyunca ne olursa olsun bu paketi alalım ve reklamları engelleyelim dedi. Hemen işlemleri yaptık. Demekki hemen etkisini göstermiş. Elhamdulillah

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: