Müslümanın Masumiyetini Bir Film Bozar mı ?

“Rahmân’ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) “Selam!” derler (geçerler)” (FURKAN:63)

Cehaletin doruklarında kimi zavallılar toplanıp bir “zırvalık” yapmış. Zırvalıklarına “Müslümanın masumiyeti” adını  takıp, “Bakın Müslümanlar işte böyle barbar, böyle şiddet sever!”, hatta “bu kadar pis ve itici!” gibi mesajlar vermeye çalışmışlar… Halkı Müslüman olan pek çok ülkede Müslümanlar bu zırvaya tepki için sokağa döküldü, kan döküldü, ortalık savaş alanına döndü…

İslam’ı tanımayanlar, ya da İslam’a karşı ön yargılı olanların pek çoğu: ” Demek ki doğruymuş, bu Müslümanlar’da pek bir şiddet severmiş” gibi düşüncelere sahip oldular. Ve asıl senaryo amacına ulaştı. Zaten istenen  buydu, başardılar!

Oysa bu bir ilk değildi. 11 Eylül saldırısıyla ayyuka çıkarılan İslam ve Müslüman düşmanlığı, farklı platformlarda yaşatılmaya devam etti. Danimarka’da çizilen karikatür, Kuran’ı Kerim’in Amerikan askerleri tarafından yakılması ve daha nice düşmanlıklar…

İslam’a zarar veren gerçekten bu hakaretler miydi? Yoksa Müslümanlar’ın tutumları mı?

Bizler, tahriklere çok çabuk kapılıyor, oyuna kolay geliyoruz. İnternet aracılığıyla, Facebook’ta, Twitter’da, Youtube’da birkaç provakatif yazı ve videoyla galeyana geliyor, fakat hiç bir sonuca ulaşamıyoruz.

Yahudi’nin biri, kendince emek vermiş, sevmediği Müslümanlar’ı kötülemek için, onları tahrik etmek için yardım toplayıp bir film yapmış.  Film kalitesi varmış, yokmuş bilemem. Senaryo saçmaymış, konuşmalar aptalcaymış, kimin umurunda?  Adamın derdi kaliteli bir film yapmak değil ki zaten. Oynanan oyun apaçık ortada.

Peki onlar böylesine emek verip kendi inançları doğrultusunda çalışırken, biz ne yapıyorduk?

Kendi ülkemizde, bir mizah dergisinde haşa “Allah yok, din yalan” yazılı ve hiç bir ceza almayan karikatüre kaçımız tepki verdik?  Şarkıcı deyip, Ülkemize getirtilen, yere göğe sığdırılamayan kadın, gözümüzün içine baka baka İslam’a hakaret ederken kaçımız sesini yükseltebildi?  Bu ülkede zina serbest olurken, domuz kasaplık hayvan olarak ilan edilirken, genelevlerinden vergi alınıyorken, içki serbestçe satılıyor, gençlerimizin beyni uyuşturuluyorken, sabah akşam dinlediğiniz kliplerin pek çoğunda gizli mesajlarla Yahudi propagandası yapılırken, kaçırmadığımız diziler toplumun ahlaki yapısını gün be gün çürütmeye devam ederken niye çıkmıyor sesimiz?

Hangi dini savunuyoruz ki biz? Sahip olamadığımız bir dinin savunuculuğunu kaç gün ve ne kadar yürekten yapabiliriz?  Biz Müslümanlar hâlâ okullarda Kur’an dersi olsun mu, olmasın mı onu tartışıyoruz. Ergenlik çağına girmiş kızlarımızın, dinimizin emrettiği şekilde örtünmesine izin verilmiyor sorun bile etmiyoruz.

Büyük cemaatlere, vakıflara  ait yayın grupları, provakatif  filme tepki veriyor, güya isyan ediyorlar. Hiçbirine inanmıyorum! Samimiyetlerine güvenmiyorum! Ve onlara sesleniyorum:

Sizler bin bir türlü programlara, saçma sapan dizilere, lüzumsuz yayınlara, İslam’la alakası olmayan görkemli organizasyonlara para akıtırken, bir kez bile İslam’ın gerçekte nasıl bir din olduğunu anlatan muhteşem bir filme, sürekli bir diziye imza atamadınız?  Meşhur bir (güya İslam’i !) kanal’ın dizisinde iki yıldır karısını aldatan, zinakâr bir adamın hikayesi anlatılıyor. Bir kişi de çıkıp: “Ya Hu, Müslüman’ın kanalında bu dizinin ne işi var, bu diziler bana ve aileme ne veriyor?” diye sormuyor…

Çocuk programlarında, çocuklara etkin bir şekilde İslam anlatılamaz mı, Namaz’ı sevdirmek için programlar, diziler ve çizgi filmler hazırlanamaz mıydı? Ilımlı İslam projelerine bu kadar çaba harcanacağına, sulandırılmamış, dupduru İslam’ı anlatmak için uğraş verilemez miydi?

Google film fragmanını kaldırmıyor diye tepki veriliyor. Ne saçma! Google zaten Yahudilerin elinde ve Yahudilere ait bir yazılım. Neden bu filmi yayından kaldırsın ki? Sabahtan akşama laf salatası yapacağınıza, google’a alternatif adam gibi bir yazılım üretseydiniz olmaz mıydı! Eğitim sistemimiz yerle bir, ticaret ahlakımız sıfır! Pek çok konuda doğru düzgün bir ilerleme gösteremiyor, yüzümüze gözümüze bulaştırıyoruz.

Başbakanımız bu filme tepki verirken, bir yandan da genelevlerinden, sadece çıplakların girebildiği Antalya’daki otelden vergi alınmaya devam ediliyordu.  Değerli eşleri bilmem kaç bin dolarlık çanta ve başörtüsü kreasyonunu üzerinde taşıyor, çok ünlü modacılar, Hanımefendilerin hangi gezide ne giyeceklerine karar veriyorlardı…

İslam’a, Canım Peygamber’ime dil uzatanların filmleri, karikatürleri; Dinime, Peygamberime ne zarar verebilir ki? Herkes kesesinde olanı ortaya döküyor. Onlar kendilerine yakışanı yapıyor. İnandıkları gibi yaşıyor, davalarına göre hareket ediyorlar. Peki ya biz?

Bizim bağırıp çağırmamız, ortalığı birbine katmamız onların ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramayacak.

Bizler birlik olamadıktan, yaşantımızla İslam’ı ayakta tutamadıktan, Avrupa özentiliğimizden kurtulamadıktan, gizli düşmanlıkları göremedikten, Ayetleri, hadisler-i hayatımıza nakşedemedikten sonra, gavurun zırvalığına cılız sesler yükseltmişiz ne çıkar…

Herşeye rağmen, içten ve dıştan gelen bu hakaretlere ciğerimiz yanarken, şu ayet yüreklerimize su serpiyor:

“Onlar Allah’ın nurunu, ağızlarıyla söndürmek isterler. Hâlbuki inkârcılar istemese de Allah, nurunu tamamlayacaktır.” (Saff:8)

Cahide Sultan

69 Yanıt to “Müslümanın Masumiyetini Bir Film Bozar mı ?”

 1. procrastinate22 Says:

  Cahide abla, bu filmin yapımcısı hapse girmiş. Sebebi film olmasa da, sabıkası kabarık. Yani yaptığı filme kim inanır? Haberin detayını merak eden olursa buradan okudum: http://www.ntvmsnbc.com/id/25395962/

 2. emine Says:

  kardeşler hepinize yürekten merhaba.şunu söylemeliyimki bizim içimiz çürümüş çürütülmüş..ne güzel söylemişler namaz kılmaktan ayakların şişen ecdadın dizi izleekten gözleri şişen torunlarıyız..bu suç bizim bu utanç bizim ölüm hergecen gün yaklaşıyor fakat bunun farkında bile değiliz.herşeyi hakikatiyle anlatmaya kimsenin gücü yetmiyo biz kendimiz kendimizi cehennem çukuruna itiyoruz hakediyoruz da…böyle devam edelim sonumuz cok yakın..

 3. ikiz Says:

  Geç okuyorum ve ne diyeceğimi bilemiyorum canım benim, o kadar haklısın ki…öyle bir düzenin içinde yaşıyoruz ki kendimizi, ne olduğumuzu unutmuşuz, Allahım bizleri affetsin ve farkındalığımızı arttırsın…Sonuna kadar katılıyorum sana, yüreğine sağlık…

 4. bahar Says:

  Kardeşler burdan bir dua kampanyası başlatsak gerek bu tür programlar için gerekse nesil için nasıl olur.Ne okunur bilemiyorum ama Fetih suresi falan okusak nasıl olur.Cahide hanım siz okunması gerekenleri daha iyi bilirsiniz.Sayı olarak vs veya ne okunması ile ilgili bir taksim yapsak nasıl olur.Ayrıca rtürk e internet sitesinden şikayet noktasında mail atsak belirli diziler ve programlarla ilgili nasıl olur.

 5. MERYEM Says:

  cahide abla,helal olsun. ALLAH dünyada ve ahirette afiyet versin.sormadan kopyaladim, hakkini helal et. böyle güzel düsünceleri, tirsmadan dobra dobra yazan birinin düsüncelerini baskalariyla paylasmak istedim.

 6. Kevser Pınar YETGİN Says:

  Allah razı olsun Cahide Abla, dediğin gibi mesele bir olmak çok ses çıkarmak değil,mesele müslümanlarca kocaman bir cemaat halinde ibadette istikamette daim olmak ve batı özenini kalbimizden söküp çıkarmak. Yalnızca bir ay bile tepki olarak tv izlenmese aile ziyaretlerine gidilip gelinse onun yerine, sinemaya gidilmese alışverişler yalnız kendi kardeşlerimizden yapılsa yabancı markalar yerine, fark alenen görülecek. Aslında batıya özenerek kendimizi özlemeye mahkum ediyoruz. Bizim kültürümüz bu değil ki. Teyzemin bir bahçesi var geçen gün oradaydım da tekrar farkettim biz en çok parayı yiyip içmeye veriyoruz! Bir de gereksiz deterjanlara. Hepsi de yabancı marka. Ekmeklerine yağ direk! Hem eline para ver hem de de ki bununla beni vuracak kurşunu alma.Ya parayı vermişsin zaten adamın markasını satın alarak, alma da yapmasın.
  Nitekim müslümanlıkta da herşeyde olduğu gibi nicelik (sayı) değil nitelik (kalite) önemli. Niteliksiz nicelikler de anca kuru kalabalık… Rabbim hayreylesin cümlemizin akıbetini inşaallah. Duacınım ablam.

 7. ayşe Says:

  Cahided ablacım yazın gerçekten çok anlamlı çok güzel konuya değinmişsiniz.facede herkes paylaşımlarda bulunuyor peygamber efendimizin sözü ile haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.ablacım dediğin gibi daha biz kendi içimizde bütün olamadıkki yahudilerin hristiyanların yaptıklarına öfkeleniyoruz.insanlar allaha peygambere kötü sözler söylendimi hemen ayağa kalkıyorlar kendileri dillerinden küfrü eksik etmiyorlar yoldan geçerken bir yan bakmaya kavga ediyorlar.ondan sonra facelerde vatanı milleti kurtarıyorlar.sanki bi paylaşım yaptımı dini kurtarıyor.daha cuma gecesi yeni taşındığım evimin önünde boş bir arazi var saat 9-10 gibi bi araçtan 2 genç iniyor araziye doğru yürüyorlar cep telefonların ışığından belli oluyor sigara gibi bişeyi yere doğru tutup içiyorlar.(sigara olsa kimse gidipte o karanlıkta orda gidip içmez) sonra bir genç daha geliyor onunda sesi geliyor ışıkları kapatınsana diye bağırıyor onların yanını gidiyor.155 i aradım 20 dk sonra felan geldi ama arabadan inipte oraya bakmadılar bile öylece yoldan geçtiler.sonra baya bi zaman geçti o gençlerden biri yola indi orda başka gençlerle konuşuyor konuşmalar şöyle oğlum bir her cumartesi içmeye gidiyoruz felan.müzik çalıp oynuyorlar.yola inen gence oğlum gözlerinden belli esrar çektiğin.ben tövbe ettim bidaha sürmem ağzıma felan diye konuşuyorlar.ben bidaha aradım 155 i ama gelen giden yok saat 11 oldu.yine aynı arazide iki genç ayakta konuşuyor biri ötekini itekliyor.anladığım kadarıyla o karanlık arazi onların böyle işler için tercih ettiği mekan.zaten ışıklandırma diye bişey yok tam anlamıyla olanda sarı ışıklardan yeteri kadar aydınlatmıyor böyle işlere zemin hazırlıyor.ben buraya yeni taşındım ama hiç içim rahat değil

 8. Saliha Says:

  Ne güzel yazmissin Cahide abla. Ellerin, yüreğin dert görmesin. Ne acaiptir ki tam da 11 Eylül’e (ikiz kulelerin yıkıldıgı güne) denk geliyor. O zamandan beri bizi terorist göstermeye çalişmadilar mi? Bunu bahane edip Afganistan’a, Irak’a saldirmadilar mi? Aman müslüman ülkeleri gelişmesin, İslam’i yaşamasinlar diye uğraşmiyorlar mi? Bu filmle de bizleri barbar göstermek istediler başardılar, amaclarina ulaştılar. Biz sinirleniyoruz, onlarsa oturdukları yerden kıs kıs gülüyorlar. Bir olalim, birlik olalim. Bırakalim artik o Süleymanci, o Milli Görüşcü, o Nurcu, o Nakşi demeyi.. Güzel dinimizi hakkıyla yaşayalim inşaallah.

 9. sümeyra a.g..... Says:

  ben başka bir boyuttan konuya yaklaşmak istedim.
  biz hala uyuyoruz cahide abla. bu kadar yorum yazan veya okuyup geçen ablalarım, kardeşlerim birkaç saat sonra çocuklarını oyalanmaları için tv karşısına bırakıyolarsa, hiiç anlamı kalmıyor. eskiden müslümanlar her konuda zirvedeydi ve tüm insanlık müslümanlara güvenirdi. en iyisi onlardı, onlara danışılırdı.

  anneler babalar herşey olmasada bazı şeyler bizim elimizde, gücümüzün yettiğini yapalım bari. içeriğinde ne olduğu belli olmayan işlenmiş gıdalar almayalım, en küçük bi saygısızlık, argo kelime duyduğunuz, başka yaşantıyı, inanışı özendiren çizgi filmleri izlettirmemeye çalışalım çocuklara. onlar için gidip güzel CDler doldurtalım gerekirse. gece yatarken bol bol Efendimizin (SAV) hayatını, kahraman sahabileri okuyalım. onlar gibi olmayı hayal ede ede uyusun. gece en son alınan bilgiler zihinde kalır işlenirmiş. telkin içerikli mesajlar daha çok gece uyurken zihine yerleşir. bununla ilgili elin adamları! yıllar önceden çalışmalar yapmışlar bizi uyutmuşlar/uyutuyorlar.

  bizi en çok uyutan, bilinçaltımıza en çok mesaj veren, herşeyi normal karşılatan TV! ne yazıkki 😦 lütfen dikkatli olalım. çocuğun canımı sıkılıyor, ozaman gidip saatlerce parkta onunla oynayalım, hem aile bütünlüğüne katkı sağlar, hem çocuğun gelişimi artar, hem ..hem… okadar yararı varki çocukla eşle başbaşa zaman geçirmenin..

  tabiki bazı gelişmelerden yaşanlardan haberimiz olmalı, ama bilinçli olarak izlemeliyiz.. tv den pek birşey öğrenmiyoruz, ama nette (cahide abla gibi..) verimli, yararlı, dini siteler var. hadi biz küçükken tv miz yoktu, biraz daha bilinçli sayılırız ama ya çocuklarımız? küçükken yediklerimizde hormon yoktu sağlıklı besleniyorduk, ya çocuklarımız? bizden herşey geçti diyorsak bari o masumlarımızın maddi manevi hayatını kurtarmaya çalışalım. elimizden geleni yapalım, gerisi Mevlamın takdiri.

  inşallah yeni nesil (çocuklarımız) çok bilinçli , çok dindar , çok çalışkan olur, o övündüğümüz atalarımız gibi olur. Amin. ama önce onları bizim sulamamız gerek, başkalarının değil…

  çok uzattım hakkınızı helal edin. ben suçu dışarda buluyorum ama en çok kendimde buluyorum. hesap vereceğimiz çoook şey var çook 😦 Allahım bilmeyerek yaptığımız hatalardan sorumlu tutma, bilerek de hata yaptırma, Amin

 10. nedenvenasil Says:

  selamün aleyküm ablacım, İslam en büyük zararı maalesef kendine mensup olduğunu sanan insanlardan görüyor… İslam’ı bilmeyen, yaşamayan, Kur’an’ı okumayı yeterli sanıp anlamaya niyet bile etmeyen insanlar var ve bunlar mü’min kimseler… Hadisleri okuyup uygulamaya çalıştığım için, senin bilgin ne ki , okuduğunu ne kadar anlıyorsun ki var olanı değiştiriyorsun gibi eleştiri alıyorum ve bunlar bizim tarafımızda olan insanlar…Sonra işte böyle oluyor, kaçınılmaz son…
  cahide abla böyle bir çalışman var mı bilemiyorum ama, senin sitenin ingilizceye çevrisi yapılmalı, dünyadaki birçok insana vesile olacaktır yazıların… sadece türkçe olması diğer müslüman ve müslümanlığı bilmeyen insanlara haksızlık bence 🙂

  • Cahide Says:

   Çeviricilerde tam bir sıkıntı. Saçma sapan çeviriler çıkıyor ortaya..:(

   • nedenvenasil Says:

    yok çeviriciyle olmaz bu iş, eğer izleyenlerden iyi derecede ingilizce bilen biri varsa yapabilir. yoksa eğer, ben ingilizce öğreniyorum öğrenince yaparım inşaAllah 😀

 11. Tülay Says:

  S.a cahide abla Allah senden razı olsun her konuya değiniyorsun .yeni keşfettim sayfanizi Almanya’da yasıyorum Elazığliyim yani anladığım kadarıyla hemşeriyiz.Tarifleriniz çok güzel ,yazılarınız ne kadar duyarlığı bir müslüman oldugunuzu gösteriyor size hayran kaldım. Selam ve Dua ile Allah’a emanet olun

 12. vaveyla Says:

  1969’da israil askerleri Mescid-i Aksa’da büyük bir yangına sebepe olduklarında dönemin İsrail Başbakanı Golda Meır şunları söylüyor: “O gece sabaha kadar uyuyamadım. zannediyordum ki Müslümanlar dört bir taraftan İsrail’e girecekler. Lakin sabah oldu ve korkulan olmadı. İşte o zaman idrak ettim ki: BİZ DİLEDİĞİMİZİ YAPABİLİRİZ, ZİRA BU ÜMMET UYUYAN BİR ÜMMETTİR”.

 13. fulden Says:

  Cahide hanım ben yorum yazdıktan sonra bir daha göremedim reklamı.Hatırladığım kadarıyla bir oyun sitesi reklamıydı ve müstehcen bir kadın resmi çizimi vardı.İnşallah başınıza birdaha böyle birşey gelmez 😦

  • Cahide Says:

   Eşime sizin yorumu okuyunca ne olursa olsun bu paketi alalım ve reklamları engelleyelim dedi. Hemen işlemleri yaptık. Demekki hemen etkisini göstermiş. Elhamdulillah

 14. Esmagngr Says:

  Bu kadar mükemmel anlatılablirdi, helal olsun size. Tebrik ederim dareyn saadetler dilerim..

 15. SUMEYYE Says:

  Cahide Ablacim yine etkileyici bı yazı yazmışsınız çok beğendim ellerine saglık güya Müslüman bı ülkede yasıyoruz neyimiz müslümanki tv okullar insanlar affedersiniz hayvanların bile yapmadığını insan insana yapıyor birbirini öldürüp kesen bicenmi dersin ne yaşanıyorsa bizim ülkemizde Allah kötülerle karşılaştırmasın bu ara muge anlının programına takılıyorum psikolojim bozuluyor yani allahım kötülerin şerrinden tüm müslümanları korusun ins çok teşekkürler Ablacim

 16. fulden Says:

  Cahide hanım yazının altındaki reklama inanamadım.Yanlışlık olduğunu düşünüyorum.Açıklama yaparsanız sevinirim.

  • Cahide Says:

   Korktuğum başıma geldi sanırım! Fulden hanım nasıl bir reklam gördüğünüzü yazar mısınız? Ben wordpress tabanlı bir blog kullanıyorum ve bu sistem bloglarımıza gizli reklamlar atabiliyor. Ben kesinlikle bu reklamları göremiyorum ama sanırım izleyicilerin bazıları görüyor. Bu reklamların kaldırılması için yıllık 30 dolarlık bir paket almam gerekiyor. Ama herşeye rağmen bu reklamlara engel olmak istiyorum…

   • Elif Öztürk Says:

    Ablacim eline kalemine saglik… Diyecek başka soz yok maalesef aciz muslumanlariz icraata gelince elimizden birsey gelmiyor ne acı…

 17. nilüfer Says:

  S.a cahide abla bisey sormak istiyorum el ezher üniversitesi hakkinda ne düşünüyorsunuz.özelden de yazabilirsiniz ablacim

 18. Sevda Says:

  Cahide abla yorumuma yazdigin cevabada katiliyorum herseyi yiyelim yutalimda demiyorum ama su an bizim dinimizi en az bizde onlar kadar yipratiyoruz demek istedigim bu ben budistleri veya hicbir seyi savunmuyorum ama imajlari butun dunyada boyle sen simdi benim peygamberim yaratiislarin en sereflisi ki oyledir Muhammed-ul emin derken ve uzerinde musluman kimligiyle ayak ustu kirk yalan soylersen sana kim inanir ? Veya senin samimiyetine kim inanir ? ben bu sekilde sadece ornek verdim su sn muslumanlarin ne yazikki durumlari cok kotu ve dunyanin gozunde muslumanlik adi altinda kendi cikarlarini dusunenler yuzunden samimi inananlar boyle kahrolup oturur ve o filmi yapan gibi adiler yuzunden aci cekerler burada bir sene bir tore cinayeti oldu kiz amcasinin ogluna kacip evleniyor ev kuruyorlar yaslarida tutuyor aile meclisi kizi kardesine sokak ortasinda oldurttu cocuk ne dedi biliyormusunuz bizim dinimiz boyle emreder onun icin yaptim dedi durumun vehametini gelin siz dusunun bu mantigida anlatin hadi benim demek istedigim bizde cahilligimizle dinimizi gercekten bilmemekle dinimize zarar veriyoruz Kuran-i Kerimin ozunu anlasak peygeamberiz gibi yasasak o adiler bizim heybetimizden kacacak delik ararlar biz insanlar ki rabbim tarafindan eger iyi isler yaparsak ve inanirsak meleklerden ustun olmakla mujdelenmisiz ama halimize bakin diyorum…

 19. ipek Says:

  Ben Alamnyada dogup büyüyen bir kisi olarak sunu kesinlikle söylemeliyim.Türkün Türkten vede Müslümanin Müslümandan baska dostu yoktur.Nereye gidersen git bizler kadar Merhametli Vicdanli insanlar bulamasiniz .Biz kimseler zulum etemeyiz,kimsenin namusuna göz el uzatmayiz elhamdülillah.Insanlik insanligi bizden ögrendi ve ögrenecek.Kimseyi begenmeyen özelliklle türklerden nefret eden Franzislar calla bicakla yemek yemeyi Osmanlidan ögrendi!!!!
  medeniyet Islamdan sonra grldi.VEEEE bunu bildikleri icin bizlerden korkuyorlar emin olun arkadaslar bütün hayati Hristiyan bir ülkede gecmis bir indan olarak cok iyi biliyorum bunu.herza,man his ettirdiler bize okulda isyerleruinde sokakta.Tam birlik beraberlik olma günleri bu günler.birileri Müslümanlari kiskirtmaya calisiyor.oyuna gelmeyeli.Ben izledim o sacma sapan filmin fragmanlarini güldüm sadece.hayirli günler arkadaslar cahidecigim

 20. ipek Says:

  Senin kalemin yüregin ne kadar güzel canim benim.bir kesdaha hayran oldum sana.Dogru söze diyecek hicbir ilave cok.Eline yüregine saglik cahidecigim

 21. Zeyneb Says:

  Öncelikle hadis olduğuna delil me’hazler:El-Leali-l Masnua-Suyuti 1/272; El-Esrar-ül Merfua-Aliyy-ül Kari sh:295-296; aynı eser Tahkik-i Muhammed said Zalul sh:194; El-Fevaid-ül Mecmua-Şevkani sh:326; Keşf-ül Hafa-Acluni 2/164; Şerh-üş Şifa-Aliyy-ül Kari 1/6… olup; hem El-Hafız Acluni hem de Aliyy-ül Kari eserlerinde “levlake” sözü mebnası itibariyle hadis olmasa dahi, manası itibariyle doğru ve haktır demişlerdir. Aynı kanaati İbn-i Teymiye dahi fetva kitabı 10/96 -98’de izhar etmiştir. İbn-ül Cevzi’nin bu zamanda taklidçiliğini yapan Şam’lı Nasurüddin El-Elbani bile bu hadisi sadece zaif görebilmiştir (Silsilet-ül Aahadis-i Azzaif No:282)…
  Gelelim manasına: Allah’ın (C.C.) “insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” buyurduğu ayet-i kerimesindeki “li ye’budun” kelimesini aynı zamanda “li te’arefu” olarak da tefsir etmişler. Yani ” Allah’ı tanısınlar…” anlamında. Bu anlamda başka pek çok ayet ve hadisler de var… Kısacası, Allah’ı (C.C.) bize tanıttıran ise hem bütün kainat, hem de o kainatı bize bir kitap gibi okuyan ve okutturan Kur’an-ı Kerim’dir. Hem Kur’an-ı Kerim’i, hem de kainat kitabını bize en güzel ve doğru bir şekilde öğreten, izah eden ise Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV)’dir. Anlaşılmaz bir kitap onu öğreten bir öğretmen olmazsa manasız bir kağıttan ibaret kalır. Kainat kitabını herkes kendi kafasına göre okuyabilir, değerlendirebilir; ancak Allah(C.C)’ın muradını en iyi şekilde Peygamberimiz (SAV) bilebilir. Çünki, Peygamberimiz’e (SAV) doğrudan doğruya Allah (C.C.) öğretmiştir. İşte kainat kitabı da Peygamberimiz (SAV) olmazsa anlamsız kalacağı için yaratılmazdı. Bu nedenledir ki, ne zaman insanlar kainat kitabını Peygamberimiz (SAV)’in bildirdiği tarzda okumazlarsa kıyamet kopacaktır. Yani Peygamberimiz’in (SAV) vücudu şu kainatın vücuduna sebep olduğu gibi, insanların Peygamberimiz’in(SAV) öğrettiği tarzda kainat kitabını okumaları da kainatın devamına sebeptir. Buradan da anlaşılır ki kıyamet kafirlerin başına ( üzerine) kopacaktır. Yani bir kişi dahi kainat kitabını Peygamberimiz’in öğrettiği tarzda okuyup, anlayıp yaşadıkça kıyamet kopmayacaktır. Vesselam…

 22. ayşegül Says:

  birde facede hesabı olan kişilere filanca seni şu etkinliğe davet etti ne bileyim şu uygulama yeni başladı gibi bir şeyler geliyormuş tıklayıp onay verdiğiniz taktirdede envayi çeşit şeyi kabul etmiş oluyormuşsunuz haberiniz olsun.aslında sizin davet edildiğiniz yada gözünüzü boyayan şey başka ama diğer yandan sizin hesaplarda neişler dönücek bilmeden dahil oluyormuşsunuz.lütfen bunları araştırın bilinçlenin

 23. ayşegül Says:

  o kadar doğru söylüyorsunki diyecek bişey bulamadım ablacım.sadece bir bilgi paylaşmak istiyorum kızkardeşimle konuşurken öğrendim daha öncede buradada epey konuşulmuş tartışılmıştı facebook hesaplarıyla ilgili mevzular.ben kimsenin face hesabına kapatsın kapatmasın demiyorumda öğrendiğim bilgi duyulsun çünkü önemli.hala orada hesabı olanlara duyuru:kız kardeşim haberlerde dinlemiş internettede okumuş derki facebook sahipleri sonunda devletle resmi anlaşmayı imzaladı ve bu hakları satın aldı artık hiçbir facebook üyesi kişiden özel izin alınmaksızın o kişinin resimleri kendi bilgisinin dışında facebook sahiplerinin istediği her yerde kullanılabilcek porno sitelerinde uygun görünen göze hitap eden resimler kapak olarak paylaşılabilecek veyahut başka reklamlar için örnek iç çamaşırı erkek cinsel ürünlerinin reklamları ve daha bir çok ürün için kişinin iznine gerek duyulmmaksızın resimler kullanılabilecek ve gerekli imzalar atılmış protokol yapılmış yani madem sitemden faydalanıyorsunuz ve hi,çbir ücret ödemiyorsunuz karşılığı olmalı mantığı harekete geçmiş.rica ediyorum çoluk çocuğunuza o pırıl pırıl kız evlatlarınıza özellikle dikkat edin gençler herşeye özeniyor boy boy takıp takıştırıp herbirinin elindeki envayi çeşit model model cep telefonlarıyla artık çok kolay resim çekip anında bilgisayara yükleyebiliyor neredeyse bütün gün yaptıklarını adım adım resimlerle tivitmiş faceymiş sosyal paylaşım adı altında teşhir ediyor tamam belki yüzde yüz engelleyemeyiz ama nolur müdahale edin kavgayla yasaklamakla daha caydırıcı olurum sanmayın önce bilinçlenin sonra onları bilinçlendirin gözlerini açın yorulmadan yılmadan takip edin konuşun farkettirmeden denetleyin .bunları yapınki evlatlarımız bu aç kurtlara yem olmasın nolur yalvarıyorum UYANINNNNNNNN EVLATLARIMIZ GELECEK NESİLLERİMİZ ELDEN GİDİYOR

 24. Ecrin Says:

  Cahide hnm basta sizden ricam yazdığım yorumları yayınlamanız. Her türlü görüşe saygı duymanız. Size hak verdigim noktalar olduğu gibi katılmadığım yerlerde var. Bahsedeceğim yerler dısında size katılıyorum.
  Birincisi; Cahide hnm bahsettiginiz kanal heralde stv,dizide Farkli desenler olsa gerek. Ben diziyi ilk bölümden beri izledim,fakat ortada zina yok, iftira var. Filmde işlenen konuya gelince böyle yapılırsa sonucu da bunlar olabilir. İftira ile insan neye varabilir sonu ne olur bunlar işleniliyor. Birde o kanalda,Ve insan aldandi(konu seytanini hileleri),Kader çizgisi, Ritmini arayan kalpler(konu,duanın önemi ) gibi islamı dizilerde yer aldı. Siz bence filmlerin iceriklerini tam anlamadan bu sekilde tenkidde bulunmamalisiniz.
  İkincisi; Görkemli organizasyon (turkce olimpiyatlarını kasdettiniz heralde) da dini anlatmak da önemli.fakat kendinizden dusunun,kendinizi sevdirmeden birisine neyi etkili anlatabiliyorsunuz.siz tanımadığınız birisine (hele bu farkli dili konuşuyorsa) islamı anlatmak için önce ya sen onun dilini ya da o senin dilini bilmesi gerekir.tabi bunların yanisira haldili(en önemlisi)de islamı olması gerekir.yani bunların yaptigi da bu. Aynı dili konuşarak kendinizi onlara ifade ederken(duruşun islamı olacak sekilde) onları severek ve sevilecek sonra istediğini anlatacaksın.pat diye dilini karekterini bilmediğin bir insana sen degil islamiyeti kendini anlatamazsın.ayni dili konuştuğun Türkiye’de bile bu böyle. Yola bir çıkın tanımadığınız birisine kendinizi tanıtmadan ve sevdirmeden kaç kisi sizi dinler ve anlar.
  Sizi her zaman takipdeyim. Çünkü sizi sevdim. Dinimizi anlatmak icinde baskalarının bizi önce böyle sevmesi gerekir. O yüzden organizasyon hakkında olumsuz düşünmeyin. Herkes bir sekilde Allah i anlatmaya çalışıyor. Demiştiniz ya bir yerde facebok konusunda pire için yorgan yakmak doğru degil diye.. Onun için yeniden aktiflestirmistiniz adresinizi. Bu olimpiyat da onun gibi derdini (islamı ızdırabını) anlatmak için birşeyleri (sizin neti kullandiginiz gibi onlarda olimpiati kullaniyorlar)göze alıyorlar.

 25. su Says:

  Sa, yazdıklarınıza katılıyorum ama bir konuda farklı düşünüyorum. Maksat ne olursa olsun(yani bakın müslümanlar ne canavar hemen ortalığı ateşe veriyorlar deselerde), peygamber efendimize hakaret etmek bir katledilme sebebidir. Herkes sınırını bilmelidir, daha önce bu konu ile ilgili dinlediğim bir ders vardı ama isterseniz siz de ulaşabilirsiniz. Kaldı ki birileri dinimle peygamberimle alay ediyorlar diye tepki verdiğimde adım yobaza çıkacaksa çıksın hiç dert değil. Bahsettiğiniz diğer konularda haklısınız ama o başka bu başka.

 26. Sevda Says:

  Cahide abla soyleyecek seylerin hepsini soylemissin tebrikler aynen boyle dusunuyorum ve eklemek istiyorum ozellikle muslumanin hosgoru abidesi olmasi lazim ama bunu budistler bile bizden daha iyi basariyor bir insanin aklina budist dedinmi rahat sinegi bile incitmeyen insanlar gelirken musluman denince cogu insan esittir terorist olarak dusunuyor maalesef ve bu durumu biz kendimiz yarattik bir ornek vermem gerekirse yasadigim ulkeye siginmaci olarak gelen afganli bir kadainla gittigim dil kursunda tanistim kadin budistmis fakat okuma yazmasi yoktu nedenide hizbullah…bu orgut islam adina kiz cocuklarin pkumamasi gerektigine karar verdigi icin ister hiristiyan ister yahudi ister budist ister musluman olsun kimse kizlarini okutamiyor okutmak isteyenler cezalandiriliyormus babasida bunu yetmis yasinda bir adamla evlendirmis adam rahatsizlasip olecegini anlayinca kadinin bu ulkeye siginmaci olabilmesi icin herseyi yapiyor ve kadin buralara geliyor yani zihniyet bu oldukca yahudide hiristiyanda oda buda hakaret eder .sen ben ve bizim gibi samimi muslumanlar kahrolduguyla kalir. maalesef cok uzulerek soyluyorum kendi dusen aglamaz…

  • Cahide Says:

   Hoşgörü demek tamamen herşeye susmak, tepkisiz kalmak değildir Sevda. Elbette tepkimizi göstereceğiz ama bu bir düşünce özgürlüğüdür gibi bir yaklaşımda bulunmak
   enayilik olur. Ben konuya farklı bir pencereden bakmak istedim. bağırıp çağırmak yakıp yıkmak yerine, önce içimizdeki pislikleri temizlesek ve uyuşukluktan kurtulup biraz çaba göstersek demek istedim. Yoksa duyarsız kalmak gibi bir tavır, ALLAH muhafaza bizleri helaka götürür.

   Ayrıca Budistleri kim hoşgörü abidesi olarak görüyorsa yanılıyor. Bu gün Myanmar’da Arakan müslümanlarını katleden, zulmeden cani budistlerdir. Onlar sadece kendilerinden olanı severler. Hele Müslümanlardan nefret ederler.
   Hiç bir Müslüman, kendi dininden olmadığı için başka bir insanı durduk yere öldürmez, zulmetmez ama bir budist, bir yahudi bunu çok rahat yapar.

  • esma Says:

   hoşgörü abidesi olmak,hiçbirşeye ses çıkarmamakla mı oluyor..vurulsun kırılsın demiyorum ama müminin hayatta bır duruşu olmalı,her konuda hoşgörü olur mu? Bir de budist denincei benim aklıma hiç de öyle güzel şeyler gelmiyor..Yıllardır Arakan neden yangın yeri?

 27. esma Says:

  bu ne bitmez kıskançlık ve kin…Peygamber efendimiz(sav)döneminden bu gune hiç bitmedi..Onlar bu işlerle muaffak olacak değiller inşaallah..SONSUZ SALAT VE SELAM EFENDİMİZ MUHAMMED MUSTAFA (SAV)’ E OLSUN.. RABBIMIZ bızden razı olacağın şekilde haraket edebilmeyi bize nasip eyle..amin

 28. belgin Says:

  s.a. hemşehrim anlatımınıza canı gönülden katılıyorum, hani bir söz varya biz islamiyete değilde islamiyeti kendimize uyarlıyıp yaşamaya çalışıyoruz .Allah yardımcımız olsun hayırla islah etsin müslüman adı altında yaşayan bizleri . meydanlara dökülüp sözüm ona islamiyete hakaret edildi diye yırtınanlara soralım bakalım ne kadar islamiyeti yaşıyoruz ve islamiyet adına dünyaya örnek olucak ne yaptık .

 29. HURIYE Says:

  DOGRU SÖZE NE DENIR KI?AGZINIZA YÜREGINIZE SAGLIK….RABBIM SONUMUZU HAYIR EYLESIN…..

 30. filiz Says:

  Allah razı olsun. süper bir yazı olmuş. her kelimesinde düşünülüp ders alınacak hususlar var. egitim önce ailede başlar. temeli saglam olan çocuklarımızı kimse yıkamaz Allahında izni ile.

 31. zeynep Says:

  Ağzınıza sağlık benzer söylemlerde bulundum diye tepki almıştım yazık ki.Çok güzel bir paylaşım olmuş müsaadenizle paylaşıyorum.Hayırlı hafta sonları..

 32. katre Says:

  selamun aleykum abla açıklamaları çok güzel böyle bir filimden haberimiz yoktu ama ALLAH onların şer diye yaptığı bütün pılanları hayra çeviriyor, levlake hadisi kutsisi lafız ifadesiyle mevzu denmiş mana itibariyle sahihtir bir çok hadisi destekliyor dua ile

 33. Ecirna Says:

  Allah razı olsun Cahide Hanım duygularıma tercüman oldunuz

 34. arzu Says:

  Ablacım inan içimdekileri tercüman etmişsin.Yazı gerçekten güzel olmuş.Allah razı olsun canım.Gidişat hiç iyi gözükmüyor Rabbim sonumuzu hayr eylesin.Peygamber efendimize (SAV) yapılan bu hakaretleri sonsuz bir nefret ile kınıyorum.Allah hepsinin cezasını elbet vericek.Kendi sonlarını hazırlıyorlar haberleri yok zavallıların.Rabbim ne kadar sabırlı ve merhametli.Bunca yapılan kötülüğe hemen cevap vermiyor.Ama bu pisliklerin sonları çok yakında inşaAllah..

 35. HAVVA Says:

  slm aleyküm ablacım.yüreğinin yangını dizelerde nasıl belli oluyor. islam dini garib geldi garib gidecek.bunu söylemeyi sevmiyorum,yalanı doğrusu mu olur diyorm,ama öyle isanlarla karşılaşıyoruz ki
  artık müslümanın da sanalı ve gerçeği oluyor.BENİM RAHMETİ BOL RABBİM şu fitne fesat zamanında yardımcımız olsun.yoluna kurban olduğum efendimize hayırlı ümmet eylesin.

 36. rüy@gibi Says:

  Filmin ismi neden bir yahudinin veya hristiyanın masumiyeti degilde müslümanin oynanan oyun apaçık ortada rabbim yardımcımız olsun cahide hanım sizinde kaleminize ve yüreginize saglık

 37. semra (ÇALIKUŞU) Says:

  s.a ablacım âmenna ve saddakna!!! çok geç olup bizlere vurmadan bizler Allah’ım intibah, uyanış nasip etsin
  Af Allah’ım aff… FE EYNE TEZHEBÛN (tekvir,26)
  Nereye bu gidiş?…. Vedud’a emanetsiniz

 38. Rukiye zeyneb Says:

  Çok güzel yazmışsınız. bağırıp çağırmak bize bir şey kazandırmaz. onlara verilecek en güzel cevap Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin sünnetlerine daha sıkı sarılıp yaşatmak ve evlatlarımızı da öylece yetiştirmek olmalıdır.

 39. Zeynep Says:

  11 eylul için masumlar öldürüldü diyenleri anlayamıyorum…tartışmaya da sebebiyet vermek istemiyorum.

  Herkes bir yol tutturmuş gidiyor Allah sonumuzu hayr etsin..((

 40. elif zeynep abdullah Says:

  ablacığım bir de burda ayşegül kardeşimin verdiği israil ürünlerini boykot linki ve şikayetlerle ilgili adresler var, senin subliminal mesajlarla ilgili de yazın vardı bulamadım.

  http://cahidejibek.com/2012/03/13/toplum-taciz-ediliyor-uyumayin-anneler/

 41. menekşe Says:

  s.a yazı çok güzel ve çok doğru sonuna kadar katılıyorum…dünyadaki müslümanlar konu peygamber efendimiz olunca buna sessiz kalmaz..Tabi ki en üzücü olan tarafı filmin amacına kavuşmuş olması.Allah bu insanları ıslah etsin,ıslah olmazlarsa yok etsin..

 42. papatyam Says:

  tek kelime bizim türklerden bir halt olmaz

 43. elif zeynep abdullah Says:

  yerdeeeeen göğe kadar haklısın ablam, yine bize Rabbimizin bizden nasıl kul olmamızı istediğini hatırlatarak başladın, çuvaldızını kendimize batırmayı, önce nefsimiz ve ailemiz ve çevremizden başlamayı da tabi. eskide farklıydı, şimdi daha farklı bir gün gelecek hiçbirşey gelmeyek elimizden, keşke birşeyler yapsaydık diyeceğiz ama iş işten geçecek, boğazımızdan geçenlerin şüpheli durumu ve abartılı olması, tv vb bizi uyuşturmaya yrtiyor zaten, ama biz uyurken birileri çok çalışıyor ve sonunda amaçlarına ulaşıyorlar.
  ( karikatüre nasıl sinir oldum bilseniz, insan onu bastırıp satan bayilere göstermeye de utanır insan) ,elçilere saldırmak günah zaten, onların amacı kışkırtmak zaten, ortalığı daha fazla karıştırıp, arka planda amaçlarına ulaşmak, gizli mesajlar, ilumuniati, ve müzik reklam sektörü dediğin gibi hiç boş durmuyor, israil ürünleri kullanarak belki bizde katkıda bulunduk filmin yapımına!, zannımca onlara en güzel tepki ve cevap çok güzel bir film yapmakla olur, insanlara gerçeği anlatan, bir kitap ya da çok kitlelere ulaştırmalı, imkanım olsa O’ nun sözlerinden bir demet gönderebilsek bunlara kanan ve alet olanlara. ve de en önemlisi sırtımızdan geçinen ve sırtımızdan inmeyenlerin can damarlarını kesmek.( maddi olarak) ama nerdee en yakınımıza bile anlatamayız bunu çoğu zaman, bir tv de onların amacına hizmet eden kanalları bile kapatamayız, çoğu zaman bir imza toplayamayız, mail atamayız, kapılar aşındıramayız, üzerimize ölü toprağı mı serpilmiş ne, gecenin bağrında gözyaşlarımızla dualarımızı ıslatamayız, velhasıl asıl dememiz gereken kişilere diyeceklerimizi diyemeyiz, yalan, korkak,ikiyüzlü,gayesiz, sessiz hayatımızla asıl filmi biz çeviririz.

 44. serpil Says:

  Ağzınıza yüreğinize kaleminize sağlık. şu son zamanlarda olan bütün olaylara karşılık çok güzel bir yazı tabi anlaya bilenlere…..

 45. emine Says:

  aynen katılıyorum size bütün düşüncelerime tercüman oldunuz ALLAH ebeden razı olsun sizden duayla AEO un

 46. huzeyfe Says:

  Rabbim yarveyardımcınız olsun.ALLAHÜ TEALA emeklerinizin karşılğını kat kat versin.

 47. Meralmuhammed Says:

  Yine sana yakışanı yaptın ablacığım.yazın yine çok güzel,duygularımıza tercüman…Allah sendn razı olsun.her ne kadar kafir olsalar da durduk yere onları öldürmemeleri lazımdı.tabi bi de taşkınlıklari varki müslümanları lekelemek isteyenlerin ekmeklerine yag sürdüler.kıyamet çok yakın Allah tüm müminlere yardım eylesin…

 48. benbir Says:

  Bu yazının altına yorum yapmaktansa, sadece şunu söyleyebilirim. Söylediklerinizin her kelimesine katılıyorum. Teşekkürler Cahide hanım

 49. Sengul Öcüt Says:

  Merhaba , dediklerinize aynen katiliyorum. Musluman din kardeslerimizin bu davranislari bu filmi yapanlari hakli cikarmaya malesef yettide artti. Ben bu filmi yapanlari Allaha havale ediyorum. Allahim neylerse guzel eyler. Ayriyeten “Seni yaratmasaydim , bu kainati yaratmazdim ” dedigi Hz. Muhammed Mustafa elbette sahipsiz degildir. Cenabi Allahim verir onlarin cezasini. Nitekim buna öbur dunyadada sahit olacagiz insallah. Biz bugunki muslumanlar yasayisimiz ahlakimiz ve Islami terbiyemizle , aile yasantimiz toplum icindeki davranisimizla örnek olarak onlara en guzel cevabida vermis oluruz vede oluyoruz. Allaha emanet olun.

  • vildan-nermin- Says:

   “Seni yaratmasaydim , bu kainati yaratmazdim ”
   bu kudsi hadisi bence incelemek lazım.
   zayıf olduğunu ileri sürenler var.
   ayrıntılı bilgisi olanlar yazsın.
   kuran-ı kerim’de Allah u teala ”kainatı kimin daha güzel amel işleyeceğini görmek için yarattım buyuruyor.”mülk suresi

   • Cahide Says:

    Bende bu hadis-i uydurma diye biliyorum.

    • s.a Says:

     siz öyle biliyorsanız tamamdır!fetva verildi!!

     bu ifade kudsi hadistir,manen sahihtir,doğrudur.
     Kaynak olarak Aclûnî, Keşfu’l-Hafa, 2/164, No:2123; Aliyy-ül Karî, Şerh-üş Şifa 1/6; Suyutî, El-Leali-l Masnua 1/272 adlı eserleri verebiliriz. Ayrıca Mevlânâ Câmî, Ahmed-i Cezerî, Mevlânâ Hâlid, İmam-ı Rabbânî, Bedîüzzaman Said Nursî gibi nice İslâm âlimleri bu hadis-i kudsîyi eserlerine almışlardır.

     bir avam olarak bu konularda bu denli rahat konuşabilmenizi aklım almıyor.sadece Allah’tan korkun diyorum..

     • Cahide Says:

      Canım kardeşim, artık bu konularda tartışmak istemiyorum ama doğru olanı da söylemek lazım. Şimdi eşimle küçük çaplı bir araştırma yaptık.
      Aclûnî’nin, Keşfu’l-Hafa isimli eseri: Halk arasında yaygın olan rivayetlerden hangisinin sahih hadis, hangisinin uydurma rivayet, vecize, atasözü veya hikmetli söz olduğunu belirlemek amacıyla kaleme alınmıştır. Orada bu söz alınmış ve uydurma bir hadis olduğu belirtilmiştir. Bunların yanında kitapta sehven yapılmış tekrarlar, değerlendirme yapılmadan bırakılmış rivayetler ile hadis olup olmadığına karar verilemeyip araştırılması istenen sözler de vardır.
      (Kaynak: Bünyamin Erul, “Keşfü’l-Hafa”, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, 25. Cilt, s. 320-321.)

      Bu sözün uydurma olduğunu pek çok din adamı da kesin bir dille belirtiyor:
      Mustafa islamoğlu: http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=oJov2Nir-wQ
      Faruk Beşer:http://www.youtube.com/watch?v=kCf11gFOvjg&feature=related
      Abdulaziz Bayındır:http://www.youtube.com/watch?v=81QnUOC2Wao&feature=related
      Musab Köylüoğlu: http://www.youtube.com/watch?v=7mWJOHuf4oQ
      Uydurma hadislerle ilgili 11 dakikalık bir video: http://www.youtube.com/watch?v=vFRPibCq4bk

      • herhangibiri... Says:

       Selamun aleykum degerli kardeslerim, öncelikle böyle bir sitenin olusmasina sebeb olan cahide kardesimi bu medeni cesaretinden dolayi kutluyor bu gayretinin karsiliginin Rabbim tarafindan kat kat mükafatlandirilmasini diliyorum. Ayni duygulari paylasan, ayni degerlere inanan, ayni ölcülere sahip olan insanlarin burda bulusup kaynasmasina vesile oldugu icinde ayrica tesekkür ediyorum. Ve yorumlari ile hergün bu siteye destek olan kardeslerimede tesekkür ediyor, burdaki kardesligin, samimiyyetin devamli olmasini Rabbimden diliyorum.
       Bende uzun zamandir bu sitenin sessiz takipcilerindenim. Bu sessizligi sona erdirmek bugüne nasipmis. Hertürlü bilginin, duygunun, düsüncenin paylasildigi bu sitede bende bildiklerimi paylasmak istedim kardeslerimle hepinizin hosgörüsüne siginarak. halk arasinda cok meshur olan ve hatip konumundaki bircok kisinin dahi sözlerine delil olarak sunduklari bu sözü yeri gelmis, bu konudan bahsedilmisken bu konu hakkinda bildiklerimi paylasmaktan baskada hicbir gayemin olmadigini hepinize özellikle belirtmek isterim.
       ´´ sen olmasaydın bu alemi yaratmazdım´´ sözünün Allah rasulu (s.a.v) tarafindan söylenip söylenmedigi hususunda hadis alimleri, Allah rasulu (s.a.v) ´den böyle bir sözün nakledilmedigini ve sözün uydurma oldugunu söylemislerdir. hadis diye meshur olmus bu söz Acluni’nin Keşfü’l-Hafa adli kitabinda yer almaktadir. Fakat bu eser hadisde kaynak eser degildir. Bir söz hakkinda metin olarak sahih olmasada mana itibari ile sahih oldugunu söyleyerek baska iki hadisi delil olarak sunanlar vardir fakat hadis alimlerince bu delil olarak sunulan hadislerinde uydurma oldugu belirtilmistir. Ayrica bu sözün arap dili kurallari acisindanda yanlis oldugu arapcanin en fasihini konusan Allah rasulu tarafindan böyle bir cümle kurulamayacagi konunun ehli tarafindan aciklanmistir. Bu sözün nasil ve ne sebeble ortaya atildigini bilemiyoruz fakat bu sözün incilin 1.kalintinler bölümü 8.kismin 5 ve 6. Pasajlarinda yine koliseliler bölümü 15 ve 17. Pasajlarinda isa (a.s) hakkinda söylenen sözlerle tipa tip ayni anlamlari icerdigini görmekteyiz. Buda geceside gündüz gibi aydinlik olan dinimize sonradan katistirilan bircok bid´atin kaynaginin tahrif olmus hristiyan inanci oldugu gibi bu sözünde kaynaginin nerden geldigi hususunda bize fikir vermektedir. Bizim toplumumuzda bir hastalik haline gelen sahislara Allah subhanehu ve tealanin verdigi degerdende fazla deger verme malesef cokca yasanan bir durumdur ve bu sözün bukadar tututlup yayginlasmasinin altinda yatan sebeblerinden biride bu olsa gerektir. Fakat Allah subhanehu ve teala yarattiklarina deger vermede en adil olandir. Sizi sikmamak icin kisaca gectigim bu aciklamadan sonra Allah subhanehu ve tealanin bu alemi neden yarattigini acikladigi ayetlerden birkacini aktariyorum ve hepinizi her yarattigi seyde binbir hikmet gizleyen Rabbime emanet ediyorum.
       O, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı. Sonra (kendine has bir şekilde) semaya yöneldi, onu yedi gök olarak yaratıp düzenledi (tanzim etti). O, her şeyi hakkıyla bilendir.(bakara 29)
       29)Ben, cinleri ve insanlan, ancak bana ibadet etmeleri için yarattım. (zariyat 56)
       12- Yedi göğü ve yerden de bir o kadarını yaratan Allah’tır. Allah’ın her şeye kaadir olduğunu ve Allah’ın her şeyi ilimle kuşattığını bilmeniz için. Allah’ın emri bunlar arasında iner durur. (talak 12)

       Not: cahide kardesimin yazisina tamami ile katiliyor bu konuda biz annelerin cok sorumlu oldugunu düsünüyorum.

       • katre Says:

        bu söz zaten hadisi şerif değildir kutsi hadistir bu mana ile bakılması lazım —-Cübbeli Ahmet Hoca-Uydurma Hadis Dyenlere Cevap Veriyor- bu videoda hoca efendi hakkıyla çok güzel açıklıyor izlemenizi tavsiye ederim

        • herhangibiri.. Says:

         Hadis: Allah rasulu sallahu aleyhi vesellimin söylemis, yapmis yada onaylamis oldugu seylerdir. Kutsi hadis : Manasi Allah subhanehu vetealaya sözleri Allah rasulu sallahu aleyhi veselleme ait olan, bir manada Allah rasulu sallahu aleyhi vesellemin, Allah subhanehu veteala´dan naklettigi hadislerdir. Yani sonuc olarak ister kudsi hadis olsun ister sadece hadis olsun söz olarak Allah rasulunun agzindan söylenmis olmasi gerekir ve hadisde hüccet olan alimler Allah rasulunun böyle bir söz söyledigini rivayet etmemislerdir.

   • muhammed kasım Says:

    kainatı değil ölümü ve hayatı yarattım diyor

 50. Belgin Says:

  Allah razı olsun Cahidem,yüreğine kalemine sağlık.Ne kadar güzel dile getirmişsin.İslamcılar bir terörist damgasını yemiş öyle gidiyor.Bu gibi filmlerle de dediğin gibi amaçları sadece kışkırtmak, müslümanlığı zedelemeye çalışmak.Müslümanlar da ayaklandı mı,bak işte müslümanlar nasılmış gördünüz mü diyorlar.Ama paylaştığın ayet bize apaçık gösteriyor.Onlar boşa kürek çeke dursunlar…Allah’ın izniyle hiçbirşey yapamazlar.Türkiye de önce laik sistemden kurtulmalı.Ondan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir.Çocuk kanalları da hiçbiri işe yaramaz.Trt çocuk kanalında yok keloğlanmış büyüler,yok iksirler;çocukların beyinleri yıkanıyor.Yumurcak güya samanyolu grubunda ordaki çizgi filmlerde 5 para etmez,gerçi samanyolunun sonu da eşimin dediği gibi Tgrt ye benzeyecek.Taviz vere vere ne hale geldiler.Allah sonumuzu hayır etsin amiin.Ahir zamandayız tabiki herkes öncelikle kesesini doldurmaya çalışacak.Rabbim bizleri de çocuklarımızı da ahir zamanın fitnelerinden emin eylesin amiiin.

 51. ne.se Says:

  Doğru söze ne denir? :((

 52. kubra Says:

  ah ablacım kaç gün sürer bu insanların tepkisi dediğin gibi bir bütün olmadıktan sonra 3-5 güne unutulur herşey Allah’ım yardımcımız olsun

 53. selma kılıç Says:

  ağzına sağlık abla


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: