Doğal Güneş Kremi

Neden Rızık Darlığı Çekeriz?

Çoğumuz rızık darlığı çekeriz. Rızık darlığı çekmeyenlerimiz de, çevremizde bu darlıktan dolayı çok sıkıntı çeken insanları müşahede ederiz. Eğer hassasiyet sahibi bir mü’min isek onların sıkıntılarını omuzlarımızda daima taşırız. Bundan dolayı da, yardımcı olabileceklerimize elimizden geldiği kadar yüklerini hafifletiriz.

Rızık darlığının çeşitli sebepleri vardır. Bu konuda şu hadis-i şerif çok dikkat çekicidir. Peygamberimiz buyurmuştur ki:

Kaderi ancak dua geri çevirir.

Ömürde iyilik ziyadeliğe sebep olur.

Kişi muhakkak işlediği günah sebebiyle rızıktan mahrum olur.

Şunu anlıyoruz: Günah işlemek rızıktan mahrum olmanın sebebidir.

Yalan söyleyen fakirlikten kurtulmaz.

Çok uyumak fakirlik getirir

Çıplak idrar yapmak,

Cünüpken yemek, içmek,

Anne – babayı üzmek,

Namaz için gevşeklik etmek,

Dilencinin parasını bozmak veya bozuk parasını alıp bütünlemek,

Yiyecek içeceklerin üstünü açık bırakmak,

Belden aşağı giyilen elbiseleri ayakta giymek,

Anne babaya dua etmemek,

Cimrilik yapmak,

İsraf etmek,

Dini vazifeleri yaparken gevşek davranmak…

Sabah uykusu diye uyumak… bunlar rızık darlığı sebepleridir.

Rızkı daraltan şeylerden bazılarını sizlerle paylaştım. Tecrübelerimle sabittir ki, bu hususlar fakirlik (geçim darlığı sebeplerindendir.) Daha çok sebepler var. Bizatihi onları müşahede etmediğimden sizlerle bu kadarını paylaştım.

Peki, rızkı çoğaltan sebepler yok mu? Olmaz olur mu hiç? Elbette var. Bunlarında bazılarını paylaşalım:

Önce peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.)’in bir hadisini hatırlatalım. Buyurdular ki:

“Sadaka vermek rızkı arttırır.”

Şunu anlıyoruz:
Bolca sadaka vereceğiz. Bu rızkı arttırır, belayı defeder.

İşimize sabah erkenden başlayacağız. Bu rızıkta ziyadeliğe sebep olur.

Güler yüzlü, hoş kelâmlı olmak rızkı arttırır.

Rızkı arttıran sebeplerden biri de namazı aksatmamak ve tâdil-i erkân üzere kılmaktır. Maalesef namaz kılanların çoğu tâdil-i erkâna (namazlarını kurallara uyarak kılmaya) riâyet etmezler. Bu (tâdil-i erkân) farzdır; buna riayet etmeyen namaz kılmamış olur. Böyleleri musibetten kurtulamazlar.

İbrahim Hanefi hazretlerinin şu sözü çok meşhurdur. Der ki;
“Namazlarını hızlı kılan bir kimse gördüğünüz vakitte, geçim darlığından dolayı onun çoluk-çocuğuna çok acıyın…” Bu ne güzel ve ne kadar da doğru bir ifadedir.

Kuşluk namazı kılmak rızkı celbeder.

Yatmadan Vâkıa Suresi’ni okumak,

Mülk Suresi’ni okumak,

Müzzemil Suresi’ni okumak,

İnşirah Suresi’ni okumak,

Sabah namazının sünnetini ve Vitir namazını evde kılmak,

Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.)’e bolca salâvat okumak…

Rızkı inşallah arttırır. Ya Rezzak… Ya Rezzak…

Mevlüt Özcan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Türkan says:

  merhaba cahide hanım.
  bir konuda fikrinizd ihtiyacım var,çok aradım internetde bulamadım
  Rızık önceden belirlenmiş,o halde rızkın bereketi için dua etmek bunu değiştirirmi?
  yoksa kaderde o dua sayesinde mi rızkımızın artması belirlenmiş?

 2. hüseyin says:

  BİZLER SADAKADA VERSİK VE HALENDE VERİYORUZ NAMAZIMIZI ELİİDEN GELDİGİ KADAR VAKTİND KILIYORUZ ŞÜKÜR EDİYORUZ YÜZÜMÜZÜ HEP GÜLDÜRÜYORUZ NE ETSEK NE YAPSAK HEP SIKINTI CEKİYORUZ BU NASIL BİR ŞEYDİR BEN BAKIYORUMDA BU DÜNYA KÖTÜLERİN YAŞAM DÜNYASI OLMUŞ İYİLERDE HEP SÜRÜNÜYOR SIKINTOI İCERİSİNDE ANLAM VEREMEDİM Kİ ARKADAŞ bir arkadaşımızın dedigi gibi bu gevurlar neden cekmiyor sıkıntıyı

  1. Dünyada, müminden bela, sıkıntı eksik olmaz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
   (Mümin, kertenkele deliğine girse de, ona eza edecek biri musallat olur.) [Beyheki]

   Sıkıntılar, musibetler, günahlara kefaret olur. Sıkıntı istememeli; fakat sıkıntılardan da şikayet etmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
   (Belayı nimet, rahatı musibet saymayan, kâmil mümin değildir.) [Taberani]

   Dünyanın faydasız eğlenceleri, tatlı sanılan şeyleri, ahiret azabıdır. Ahiret için çalışırken çekilen sıkıntılar ise, ahiretin en tatlı meyvesidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
   (Dünyanın tatlılığı, ahiretin acılığıdır. Dünyanın acılığı ise, ahiretin tatlılığıdır.) [Hakim]

   ALLAH kendini kendini o gavur dediklerinize unutturmuş. Bundan beter sıkıntı mı var ey kardeşim…

 3. Gülşah says:

  Cahide abla bi yorum göndermiştim neden yayınlanmadı üstelik kötù söz vs yoktu

 4. bir vatandaş says:

  Yaw bu rızık darlığını gavurlar niye çekmiyorlar o zaman?

  1. çünkü onların malların kazancların orda bi hesabı yok

   1. Dinsiz olan adamlar bal kaymak yaşıyor, dini bütün insanlar ise darlık çekip hep bi dert sahibi oluyor sadece hesapları olmadığı için mi?

    1. rabbim her namaz kilana veririm demiyor bu bir sinav zaten kimine klar verir kimine kilmaz verir sinav. bu ki namazlarinizi dosdogru kiliniz diyor. ki sadece namazla bitmiyor gece namazlari kilacaksin zikir i dilinden dusurmiyeceksin duayi eksik etmiceksin zekatini vereceksin inanin ben simdi herseyimi kaybetmek uzereyim ama inanain hergece yalvariyorum agliyarak yemin olsunki verecek ve buraya sana yazicam sadece sabir guzel kardesim sadece sabir

 5. Ya REZZAK Ya REZZAK Ya REZZAK …

 6. elif zeynep abdullah says:

  Allah celle celaluhu razı olsun ablam paylaştığın için, arkadaşlarımızın yorumlarının çoğu da dahil tesbitler çok doğru, bilmediklerimi de öğrenmiş oldum. tahiyyat konusuna katılıyorum, tadil-i erkan, sabah uyanık olmak, vakıa, sadaka, anne baba ve sıla-ı rahim tecrübe ve dikkat ettiğim şeyler.
  borç içi,n ben Allahummekfini ………………. duasını okuyordum, imam Nevevi- dualar kitabını tekrar gözden geçirirken, dikkatimden kaçan bir güzel duayı daha farkettim, BORÇLA boğuşan kardeşlerim için hatırlatmak istedim, konu uzun aynen veremiyorum , özetle, Peygamberimiz’ sallallahu aleyhi vesselam in borçlardan dolayı mescitte fazla göremediği Ebu Umame hazretlerine öğrettiği dua,

  Allahım! kederden ve hüzünden sana sığınırım.Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım. korkaklıktan ve bahillikten (cimrilikten) sana sığınırım. borcun baskısından ve adamların kahrından sana sığınırım.

  Ebu Umame radıyAllahu anhu ; böyle yaptım ve Allah-u Teala, hem endişe ve kederimi giderdi, hem de borcumu bana ödetti. ( sabah ve akşam) Ebu Davud

 7. melahat says:

  Selamun aleykum sen geldin ben gidiyorum insallah memlekete kayinpederlere hep takip ettim ama rahatdiz etmek istemedim allah razi olsun senden cok faydali bir paylasim.bende ettehiyatuyu okurum yemek yaparken birde hocamiz yemek karistirirken ya hadi ya allah cek demisti yiyenler icin allahtan hidayet istemek istemek niyetiyle yapilan bir dua cok ozledim kardesim guzel paylasimlarini

 8. Leyla Yavşan says:

  Sevgili Cahide hanım bu güzel hatırlatmalarınız için Allah (cc) sizden razı olsun.

 9. İzninizle bu duaları da paylaşmak isterim “Kaderi ancak DUA çevirir”e istinaden.
  RIZKIN ARTMASI VE BORÇLAR İÇİN DUALAR
  “Allâhümmekfiniy bihelâlike an harâmike ve ağniniy bifadlike ammen sivâk…”
  Anlamı:
  “Allâh’ım, haramından (berî) helal (rızık) ile bana yet (kâfi gel) ve beni lütfunla gayrına muhtaç olmayacak zengin kıl.
  Bilgi
  Rasûlullâh (s.a.v.) bu duayı öğretirken şöyle buyurmuştur
  “Bir kimsenin dağ kadar borcu olsa, bu duaya devam etse, Cenâb-ı Hak o kula borcunu ödettirir…
  Borç sıkıntısı içinde onlanların günde üç yüz defa bu duaya devam etmelerini önemle tavsiye ederiz.
  “Allâhumme rahmeteke ercû, felâ tekilniy ilâ nefsiy tarfete aynin, ve aslıhliy şa’niy küllehu, lâ ilâhe illâ ente.
  Anlamı
  “Allâh’ım rahmetini umuyorum, beni göz kırpması kadar bile nefsime terk etme, her an’ımı düzelt, tanrı yok ancak Sen varsın.
  Bilgi
  Bu duayı “Sıkıntıda, zarurette kalan insanların devam etmesi gereken duadır bu” buyurarak bize tavsiye eden Rasûlullâh AleyhisSelâm’dır.Sıkıntısı, derdi, borcu, sorunu olan insanlara bu duayı tavsiye ederiz, günde hiç olmazsa kırk defa devam edilebilir.
  (Dua ve zikr kitabı.A.Hulusi)
  Allah kimseyi ne rızık,ne de ilim darlığıyla imtihan etmesin.Sevgilerimle.

 10. Sevgili cahide bende sıkı bir takipcinizim. Size tesekkur ederim size sormak istedigim sey şu namazi yavas kilarsam aklima olmadik seyler geliyor bunu nasil cözümleyebilirim hızli kilarsam bereketsizlik olacagini söylüyorsunuz hayirli ramazanlar

  1. Çok hızlı kılma ama namaza başlarken dua et. Allah’ım bana namazımda yardımcı ol de. Eminim işe yarayacaktır

 11. Canım benim yine güzel bilgilendirici yazı ile karşımızdasın Allah razı olsun.Ablacım sayende çok şeyler öğrendim.Bende bildiklerimi çocuklarıma vede dostlarıma aktarıyorum.Bu günkü yazı rızkı anlatıyor bende bildiklerimi aktarmak istiyorum.Öncelikle ettehıyyatüyü her yemek yapışımda okurum o yemek çok bereketli ve lezzetli oluyor.Ablacım denemediysen hemen dene aradaki farkı göreceksin.Rızkın genişlemesinde vakıa suresinide her gece okumaya gayret gösteriyorum.Gerçekten çok faydasını gördüm elhamdülillah.Evde bir bolluk bereket oluyor.Benim bildiğim örümcek ağsının da fakirlik getirdiğini duymuştum.Ne kadar doğru bilemiyorum.İkindiden önce temizlenmesi gerekiyormuş.Akşam ezanından sonra sofra bezi sirkelenmez vede çöp atılmaz diye biliyorum.Sofradan kalkınca sofra yerinin süpürülmemeside fakirlik getirir derler büyüklerimiz.Vede sofra yerini süpürmek sünnet diye duymuştum.Kerehat vakti banyoya girilmez vede uyunmaz hastalık yapar derdi kayınpederim.Benim bildiklerim bu kadar.Ablacım çok çok güzel bir konu seçmişsin Allah razı olsun hepimiz sayende bilmediklerimizi öğreniyoruz tebrikler canım…

  1. Ablacım dünkü muhallebi tarifinide aldım hemen denemeye geçeceğim.Benim oğluşum muhallebiyi çok sever teyzesi.Ellerinden öper.Tarif için bir kez daha teşekkürler Allah razı olsun..

 12. Ablacım böyle olduğunu tahmin ettiğimiz yani en azından namaz kılmadığını bildiğimiz birine sırf çocuğu için yardımda bulunabilirmiyiz sence? Yani göz göre göre çocuk açlık çekmesin diye? Çok olmasa da gücümün yettiği kadar en azından bir sürelik yiyecek parası? Yayınlamak istemezsen sorun değil benim için ablacım

  1. O boyutta bir fakirlik varsa elbette yardım edeceğiz canım. Sonuçta o bir insan. Hele çocuklar için asla bir ayrım yapılamaz

   1. Çocuğa kıyamıyorum zaten babası ve yaptıkları yüzünden sinirim oynuyor ama eşine ve çocuğuna dayanamıyorum…

 13. Ayşegül says:

  Sevgili Cahide, yazını beğenerek okudum. Ben de senin sessiz takipçilerindenim. Sen diyebiliyorum çünkü seni bir kardeş olarak görüyorum. Hizmetin daim ve Allah katında makbul olsun inşallah. Rızık için ben de değerli kardeşlerimle (uyguladığım ve bereketine inandığım) bir bilgi paylaşmak istedim. Eve girerken İhlas Suresini okursanız eviniz Allah’ın izniyle bereketlenir. Sağlıcakla kalın inşallah….

 14. Belden aşağı giyilen elbiseleri ayakta giymek ciplal idrar yapmak aciklarmisiniz

  1. Yazı Mevlüt Özcan Hoca’ya ait.

 15. Canim kardesim, verdigin yemek tariflerini pisiririz ya da pisirmeyiz ama tarif oncesi ve bu sekilde paylasimlarinla ruhumuzu doyurdugun kesin. Allah senden razi olsun kardesim. Ben 2 yildir Urdun’deyim ve 8 yillik cok yogun ve yorucu bir is hayatindan sonra 4 yildir sakin, sessiz evde oturuyorum. Yavrularimdan esirgemek zorunda kaldigim sabrimi, sevgimi ve sevkatimi onlara gostermek icin vaktim oldu. Bu arada zamanim olduda seni de tanima firsati buldum. Canim cok saol, Allah hepimizin rizkini bollastirsin ve kendi yolunda sarfeetmeyi nasibetsin insallah.

 16. birgül says:

  tşk tarifler için. sizden bir ricam olacak bayrama yapmak istiyorum cevizli gevrek tatlı tarifi var ama şerbet miktarı yok yazarsanız memnun olurum

 17. yazı cok guzeldı, kazancımızda hıcbır bereket yok o kadar cok kazanıyoruz ama hala borc ıcındeyız, doyumsuz bır toplum olduk cıktık, allah sonumuzu hayr etsin inşallah.

 18. Allah razı olsun .paylaşımınız çok güzel.

 19. Selamun aleykum.men Azerbaycandan Elnure.cox gozel yazidir.sadece Ibrahim Hanefi hazretlerine isnad etdiyiniz soz bildiyim kadariyla hadisi seriftir,yanlis hatirlamiyorsam.siteniz guzeldir,cok faydalaniyorum.fakat,bir keresinde cevsen-i kebire dair ittihamlariniz vardi,kabul etmiyorsunuz galiba,ona katilmiyorum.siz hangi cemaattensiniz?sakincasi yoksa oyrene bilirmiyim?tesekkurler

  1. Muhammed Ümmetindenim inşaallah canım. Artık bu tür tartışmalara girmek istemiyorum. Yazı da bana ait değil. Sevgilerimle

 20. sümeyra g. says:

  çok güzel bi yazı Allah razı olsun yazandan ve paylaşandan. sayenizde unuttuğumuz bazı bilgileri hatırlıyoruz. bereketle ilgili bi örnek vereyim, yemeği Besmeleyle yaptığımda hamdolsun yemek bereketli oluyor, birde (özellikle misafir geldiğinde) Ettehiyyatüyü okuduğumda maşallah yemek çok çok bereketli oluyor.

  1. Ettehiyyatu meselesini bu yıl görümcemden öğrendim. Henüz denemedim ama ilk misafirde deneyeceğim inşaAllah

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: