Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Ailece Hidayete Yönelelim


Ailece Hidayete Yönelelim

Ramazan ayı hayatın en kazançlı ayıdır. Senede bir defa gelir. Kaç sene yaşanıldıysa o kadar kazanma fırsatı yakalanmış olunur. Karşılığı cennet olan böylesi bir fırsatı kaçıranlar ahirette dizlerini dövmekten öte ellerinden bir şey gelmeyecektir. Böyle olmaktan ve böyle kalmaktan Rabbımız hepimizi korusun ve kurtarsın… Ramazan ayında ailece nasıl bir atmosfer oluşturalım? sualini cevaplandırmak için öncelikle şu soruların cevabını bulmamızda zaruret vardır:

Din, ibadet ve inancı hayata dönük yaşama konusunda duyarlılığımız ne kadar?

Hanımefendiler! Makyajdan nasibini alan yüzünüz,

Dar giysilerden nasibini alan bedeniniz,

Arada bir elinize aldığınız (o da alıyorsanız) Kur’ân-ı Kerîm ile nasıl bir inanan hanımefendi portresi çiziyorsunuz? Bunun farkında mısınız? Farkıdaysanız halinizden memnun musunuz? Değilseniz olumsuzluklarınızı düzeltmeye yönelik niyet ve gayret etmeye ne diyorsunuz?

Peki izlediğimiz ve bir türlü takip etmekten vazgeçemediğimiz magazin haberleri ve dizilerden şaşkına dönen zihniniz, günün ne kadarında bize Allah (CC)’yü hatırlatıyor? Bunca hengamede, kimin eli kimin cebinde olduğu belli olmayan bir karmaşa içinde, Allah’ın bizi gördüğü gerçeğini idrak edebildiğiniz an oluyor mu?

Hiç olmazsa “bu yılki Ramazan ayında ve sonrasında İslâmî bir atmosferde yaşayalım” deme vaktinin ve fırsatının kaçırılmak üzere olduğunun farkında mısınız?

Ailecek dinî duyarlılığa sahip misiniz?

Yetişen çocuklarınıza hayırlı önder, güzel örnek olabiliyor musunuz?

Çocuklarınız sizi örnek alıyor mu? Yoksa aldıkları başka örnekler mi var önlerinde?

Soruları daha da artırabiliriz. Lâkin burada soracaklarımızı kesiyor Ramazan ayında ve sonrasında makbül kul olabilmenin yollarını istifadenize sunuyoruz:

Ramazan ayını aile ortamımız açısından daha çok istifede edebilir kılabilmemiz için:

1- Üç aylar ve bilhassa Ramazan ayı ile ilgili teknik bilgiler edinelim.

2- İnsanoğlunun zihni, nedenini bilmediği şeyi uygulamamak için tembellik yapar. Bundan dolayı ibadetleri niçin yaptığımızı ve Allah (CC)’a bütün benliğimizle teslim olmaya olan ihtiyacımızı tesbit edelim.

3- Çocuklarımızın gözünde kendi imajımızı doğru ve güçlü oluşturalım.

4- Daima sempatik ve sevecen olalım. Böyle olmayı becerebilirsek telkin ve temsil ettiğimiz inancımıza ve onu yaşamaya insanları daha seri inandırmış oluruz.

5- İnancımızı yaşarsak etrafa güven veririz.

6- Eşimizle uyumlu olabilirsek ailece uyumlu bir ortam sağlayabiliriz… Eşiyle uyumlu olmayanlar sıkıntılardan kurtulamazlar. Peygamberimiz (SAV) gibi olmaya gayret edenler sıkıntıları aşabilirler.

7- Anne-baba davranışı çocukları şekillendirir. Davranışlarımız sağlıklı olmalıdır.

8- Peygamberimiz (SAV) Efendimizi iyi tanımamız lazımdır.

9- Aile eğitimi evde başlar.

10- Çocukların dinî motiflerle ve güzel sembollerle zihnî ve gönlü donatılmalıdır.

11- Ömür boyu talep edip talebe olabilirsek, bu tavrımız çocuklarımıza da yansır. Böylece öğrenmek odaklı bir yaşam ile aile efradımızı kaliteliMüslüman kılabiliriz. Bunlar bizim Müslüman bir aile atmosferi oluşturmadaki prensiplerimizden bazılarıdır. Diğerlerini de dikkate alarak yaşamak yuvamızı cennet kılar. Bize düşen de bu cenneti yaşamaktır.

Yazan: Mevlüt Özcan

Cahide’nin notu: Resimdeki hercai menekşeler,  kayınvalidemlerin evlerinin önündeydi. Bakmaya doyamadığım  bu zerafeti sizlerle de paylaşmak istedim.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. gülay hanımla aynı şeyleri yaşamışız bende kuranı açtım karşıma nur suresi 31.ayet çıktı.Dışarı çıktım kapanmak için herşeyimi aldım hazır ettim,inş.Allah nasip eder. Şuan zaten sadece uzun etek uzun kollu gömlek tarzı giyiniyorum,inş.geriside gelir.Allah herkesi nasip etsin Amin.

 2. ehlisunnazeyneb says:

  Cahide abla Allah saydigin bu saglam güzel aile temellerini atmis olmayi,atmamissak biranönce atmayi nasib etsin.Allah yuvalarimizi bereketlesin.Onu razi oldugu ailelerden olmayi nasib etsin,cocuklarimiza güzel örnek olmayi eslerimizle herzaman iyi anlasmayi nasib etsin,anlasmazlik oldugu zaman güzelce halledebilmeyi elimize yüyümüze bulastirmadan nasib etsin.Rabbim saglikli kalplere sahip olmayi,saglikli bir sekilde iman etmeyi nasib etsin.Allah evlatlarimizi saglikli,hayirli güzel ahlakli evlatlardan eylesin.Allahumme amiiin.Allah suriyede arkanda ve daha dünyanin bircok yerinde(Ki Allah herseyden haberdar ve isiten görendir) zorda olan kardeslerimizin mahsum insanlari ferahliga cikarsin,güc kuvet sabir ihsan etsin,ve onlari kafirlerin münafiklarin serrinden korusun.Allah icin savasan kardeslerimizi Rabbim basarili kilsin,kafirlere yenilgiye ugratmasin.Assadi biran önce hakettigi yere ulastirsin,yenilgiye ugratsin,gücsüzlestirsin.Peygamberimiz Muhammed(sas) ve tüm diger Peygamberlere ve onlara tabi olanlara Allah salatu selam eylesin.amin
  Dua ederken zorda olan kardeslerimizide anmadan duramadim,Allah dualarimizi kabul etsin.

  Ah Cahide abla dayanamiyorsun gittigin heryerdeki güzellikleri cekebilmek icin yaninda fotomakinani hazir tutuyorsun,abla senin cocuklardan biri fotoman olmasin sonra? =) 🙂

  selametle kal

 3. Yapılan tespitler çok yerinde.Ne yazık ki öyle bir hale gelindi ki; artık sadece dine mesafeli olan ailelerin evlerinde değil, dine karşı hassas zannedilen ailelerin evlerinde de gündemi, dinden uzak diziler- tv pragramları içeriği boş olan sohbetler oluşturuyor.Bu durum şahsen içimi yakıyor.Fakat çoğu zaman elimden fazla birşey gelmiyor,kendi anne-babamıza dahi durumun vehametini anlatmakta aciz kalıyoruz. Tv belası, öyle amansız bir veba gibi sarmışki insanların belleklerini; onsuz noksan kalacaklar sanki gündemden.Sohbetlerde yer bulamayacaklar kendilerine ve dışlanacaklar ,gözden düşecekler.
  Ahh ah! akledebilseler ki; Yaradanın gözünden düşmek, düşüşlerin en acısıdır…

 4. hazreti fatma kitabını okudum bitirdim hiç bir erkeğin gözü üzerine düşmemiş hatta öyle iffetliymiş ki rabbimiz kıyamette sırat köprüsünü geçeceği zaman bütün insanların gözlerini kapamasını başlarını yere eğmesini emir buyuracakmış bu namus iffet anlayışını okuyunca halimizi düşündüm kalktım kuranı kerimi açtım nur suresi geldi karşıma şaşırdım işaret olarak düşündüm cahideciğim inş yakın zamanlarda hacca gidip dandik değil tam tesettürlü olmak istiyorum iyice içselleştirmek istiyorum dua et canım

  1. Seni şimdiden tebrik ediyorum Gülaycığım. Ben senin bir gün tesettüre gireceğine inanmıştım her zaman. ALLAH muvaffak etsin canım benim.

 5. Yüreginize saglik cok güzel sözler , fakat hepsini uygulayamiyoruz ne yazikki. Sebebi basit ama bazilarimiza agir gelen hususlardir. Üstesinden ne yapsakta gelemedigimiz cözüm bulamadigimiz nedenler ….paylasiminiz icin cok tskler .

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: