Kkokosh-abla-günes-kremi

Şerli İftar Ziyafetleri

İftar davetlerinin suyunu çıkarıyorlar. Her iftar davetinde israfın dibine vuruyorlar. İftar sofrasına on çeşit hazırlayanlar var. Çok yazık! Bir karpuz, bir peynir ekmek yada soğuk bir yoğurtlu çorba adam olana çok bile! Semirdikçe semiren bedenlerimizi bu ramazan da azıcık terbiye etsek olmaz mı???

Mehmet Şevket Eygi ağabeyimiz ne güzel yazmış. Haydi hep beraber okuyalım:

Şerli İftar Ziyafetleri

Resulullah Efendimiz’in (Salat ve selam olsun ona) “En şerli ziyafet, zenginlerin çağrılıp fakirlerin çağrılmadığıdır” buyurduğu rivayet ediliyor.
Ramazanda yine gösterişli iftar ziyafetleri verilecek… Bunlara hep zenginler, meşhurlar, tuzu kurular, ensesi kalınlar çağrılıyor. Bazen yüz davetli içinde bir tek fakir görülmüyor.
Böyle bir şey Sünnete aykırıdır, bid’attir, uğursuzluktur, Efendimizin buyurduğu gibi şerlidir.
Her ziyafette en az bir veya birkaç temiz fakir bulundurulmalıdır.
Mesela, iyi yemekler yiyemeyen fakir öğrenciler…
İsraf dinimizde kesin bir haramdır. Haramlığı Kur’an, Sünnet ve icmâ ile sâbittir.
İsrafın haram olmadığını iddia eden kafir olur.
İçkili mekanlarda iftar ziyafeti vermek Şeriata aykırıdır, günahtır.
Böyle davetlere gidenler günah işlemiş olur.
Eski Osmanlılar, orucu açtıktan, bir yudum su içtikten, bir hurma yedikten sonra hemen akşam namazını cemaatle kılarlardı.
İftar ve başka ziyafetlerde gösteriş yapmak ihlasa aykırıdır, haramdır.
Tabaklardaki yemeklerin (mesela pilavdan bir pirinç bile bırakmamak şartıyla) hepsinin yenmesi gerekir. Yemeklerin çöpe atılması israftır, haramdır, günahtır. Allah müsrifleri sevmez.
Doyduktan sonra yemek haramdır.
Uzun günde oruç tutmuş, çok acıkmış, biraz kaçırmış… Bunun da bir ölçüsü vardır.
İftar ziyafetinin niyeti Allahın rızasını kazanmak olmalıdır.
En lüks, en israflı, en gösterişli, en muhteşem, en göz kamaştırıcı, en renkli, en zengin iftar benim olacak niyeti şeytanî ve nefsanîdir.
Allahın beğenmediği bütün ziyafetler hederdir.
Resulullah Efendimizin beğenmediği bütün ziyafetler hederdir.
İftar saati gelince çok sakin ve rahat şekilde oruç açılmalıdır. Suya, iftarlıklara, hurmalara aç kurt gibi saldırmak çirkindir, görgüsüzlüktür, çiğliktir.
Gerçek Müslüman o kimsedir ki, Suriye’de, Arakan’da, Filistin’de, Alem-i İslam’ın nice ülkesinde tavuk gibi boğazlanıp şehid edilen din kardeşlerini hatırlar ve iştahı kesilir.
En iyi iftar sofraları ve ziyafetleri taqvaya uygun olanlardır.
İçki satılan, içki içilen lüks mekanlardaki, salam gibi et mamullerine şüphe ile bakılmalıdır.
Sahih-i Müslim’deki hadîsi unutmayalım. Mahkeme-i Kübra’ya getirilen bir zengine Allah soruyor: Dünya hayatında ne yaptın? Zengin “Ya Rabbi Sen bana para ve mal verdin, ben de hayır hasenat yaptım…” Onu şu cevap veriliyor: “Evet böyle yaptın ama bunları Allah rızası için yapmadın, halk senin için ‘Ne hayırsever zenginmiş!..’ desin diye yaptın… Ve bu adam yüzü üstü sürüklenerek Cehenneme atılıyor…
İslama, Kur’ana, Sünnete, Şeriata, İslam ahlakına aykırı iftar ziyafetleri şerli ziyafetlerdir. Bunlardan uzak duralım.

Mehmet Şevket EYGİ

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. nurgül says:

  allah razı olsun sözüne katılıyorum doğru

 2. ç.ş.t says:

  çok doğru eskiden bende çeşit çeşit yapardım şimdi öyle değilim

 3. Allah razi olsun cahide hanim siz bi süredir takip ediyorum ama simdiye kadar yorum yazmamistim simdi de sizden ve burdaki arkadaslardan bi ricam var lütfen Allah rizasi icin babam prostatkanseri hastasi ne olur dua edin Allah kimselere göstermesin nasil bi illetmis lütfen rica ediyorum bu mübarek günde babamdan dualarinizi esirgemeyin.

  1. Rabbim babanıza şifalar versin kardeşim. Dualarımız tüm mümin kardeşlerimiz için…

 4. “Hayırda israf yoktur.Yani bir şey eğer hayırlı bir yolda harcanıyorsa onda israf olmaz, bilakis çok sevaba vesile olur.Çünkü ameller niyete göredir.Nitekim ehlullahtan biri verdiği bir yemekte tam bin tane mum yakar.Buna çevredekiler israf deyince o da “Öyleyse söndürün”dedi.Bunun üzerine ziyaretçiler ne kadar söndürmeye çalıştılar ise de bunu başaramadılar.Bunu seyreden ev sahibi: “Biz bunları kendimiz için yakmadık, Hakk için yaktık ki bunda da israf yoktur,bunun için söndüremezsiniz. Hakk’ın ışığını kimse söndüremez.” diyerek şu ayeti okumuş. (Saf,8)”
  Necmüddin Kübra Hazretleri (tercüme:Bursalı İsmail Hakkı)-Tasavvufun On Esası kitabından
  Evet sadece zenginlerle paylaşılıyor ve gösteriş niyeti taşıyorsa söylenenlere katılıyorum.Ancak ihlaslı bir niyetle sünnete muhalif bir durum olmadan ve gerçekten ihtiyacı olanlara verilen bir iftar yemeğindeki aşırılıkları israf olarak değerlendirmek doğru bir tutum olmayabilir. Böyle yazılardan sonra önümüze geleni hemen yaftalamayalım diye söylemek istedim bunları.Saygılarımla.

 5. kadriye kubas says:

  Merhaba, yıllardır Cahide&jibek sitesini takip ederim. Ben tesettürlü değilim fakat Cahide Hanım ın düşüncelerinin birçoğuna katılıyorum. Sitedeki yemekler çok güzel görünüyor fakat Cahide Hanım ı takip edenler genelde ne kadar tasarruflu olduğunu ve diğer yemek bloglarının aksine elindeki malzemelerler hatta elinizdeki araçlarla dışarıdan hiçbirşey satın almadan neler yapılabileceğini gösterir. İftar yazısı için bir kere daha teşekkür ederim.

 6. S. a Cahide ablam:)
  Uzun zaman oldu yazmayalı, sohbet etmeyeli. Araya yaz rehaveti ve işleride girince selamımı bile çok gördüm, hakkını helal et. İnşallah iyisindir. Yazmasamda emin yoğunluktan fırsat bulup emin olki arada ziyaret ediyorum, nerdesin ne yapıyorsun biliyorum:)

  Bu yazını okuyunca çok sevindim. Bir çoğumuzun böyle bir yazıya ihtiyacı vardı. Ben kendi kendime söz verip sofrada 3-4 çeşidi çıkmayacağım desemde hafta sonu ailemi ağırladığım masamda annem de kendinden bir şey katınca birde baktım yine sınırım aşılmış. Et sevmeyen damada patates topları, güllaç yemeyen diğerlerine farklı bir tatlı yapınca oooohoo dedim:) ama misafirde olunca birde mutfağa anne ile girince çok ses çıkaramıyorsun. Geleneklerimiz başa bela. Yavaş yavaş inşallah. Dün akşam ise eşimin on kişiden fazla beyler grubunu davet ettim. yayınlayınca görürsün inşallah, çok az mezeler ve iftariyelik tabaklar yaptım. Eşim bir an mutfağa gelip hanım yetmeyecek bunlar dedi:) Şimdi az öz yapsamda bu korku oluyor. Gerçi rabbim bereketini veriyor. Hatta bir abimiz ne güzel hiç israf olmadı dedi. Ayarı tutturabilmek konusunda da bir kaç menü varsan herkese fikir olur, yol gösterir diye düşünüyorum.

  Sevgi ve muhabbetlerimle..
  Hayırlı ramazanlar..

 7. cahide hanım tarifleriniz çok güzel ekonomik ve her evde bulunan malzemelerle yapılıyor ve yapılınca çöpe gitmiyor çünkü birebir tutuyor.hangi tarifi denediysem hep memnun kaldım.paylaşımlarınız için teşekkürler.

 8. Esselamün aleyküm ablacım;Allah’ın rahmeti bereketi üzerine olsun.Çok güzel bir yazı olmuş kutlarım.Aynen dediğin gibi malesef iftar sofralarında fakir insana rastlamak çok zor.Ben kendimden pay biçiyorum her yıl aynı kişileri akrabalarımızı davet ediyoruz ve bunların arasında bir tek fakir bile olmuyor.Bu beni manen rahatsız ediyor.Düşünüyorum neden benim soframda bir fakir olmuyor.Bu ay fakiri yetimi dulu sevindirme ayı değilmi diye düşündüğüm çok oluyor.Ama ablacım insanları anlıyamıyorsun bakıyorsun gerçekten ihtiyaç sahibi ama burnu kaf dağında insanda çok.Bir sene başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.Mahallemizde bir komşumuzun çok mağdur olduğunu eşinin işinin olmadığını duydum ve çok üzüldüm.Bende o gün kendimize yaptığım yemekten gönderdim.Yemek gayet güzel ve sıcacıktı.Yemeği göndermemle geri gelmesi bir oldu.Aldığım cevap ne biliyor musun?Bu beni öyle yıktıki o gün ağlamaktan gözlerim şişmişti.(biz açmıyız o kendini ne zannediyorda bize yemek gönderiyor)demiş.Kimileri fakirliği gurur yapıp karşısındakinide rencide edebiliyor.Bende bu benim sınavımdı diyerek kendimi teselli ettim.İnan bir komşuma bir şey vereceğim zaman tereddüt ediyorum.Peygamber efendimiz (sav)komşunuza yaptığınız çorbadan suyunu biraz fazla koyun verin demiş.Şimdi nerdeeee şunun verdiği şeye bak bana bir çorba mı veriyor biz açmıyız diyenler var.İslami eğitim gerçekten çocukluk yaşlardan verilmesinin çok önemli olduğunu bir kez daha anladım.Ablacım uzattım hakkını helal et seni Allah için çok seviyorum Yüce Rahman’a emanet ol.

 9. Cahide Ablam selamun aleykum çok güzel bir yazı paylaşmışsın Allah razı olsun .. Ablam sana bir soru sormak istiyorum . Dün annemle milyof hamurunu yaptık ama çok sert oldu acaba nerde yanlış yapmış olabiliriz ki sert olmaması için bi öneriniz var mi ? .mutfağa yeni yeni alışan biri olarak umudum kırıldı 🙁 Allah razı olsun selametle

 10. yasemin says:

  cahide hanım sizinle özel bi konu hakkında görüşmem lazım

  1. mail adresime konuyu yazabilirsin kardeşim. cahidesultann@gmail.com

 11. Böylesi bir yazıyı paylaştığınız için adınıza çok sevindim. Sitesinde evinde pişen, pişen ve durmaksızın pişen yemekleri paylaşan biri olarak böyle bir düşünce tarzına çok ihtiyacınız var gibi görünüyor. Bazı akrabalarımdan biliyorum, bu kadar çok ve çeşitli yemek pişen evlerde iki seçenek vardır: Ya çok yenilir, ya da o yemeklerden bir kısmı dökülür, çöpe gider. Gösterişten uzak durmanızı gerçekten tavsiye ederim. Rağbet gören sitelerin çoğunda, fanatikleşmiş ve u durumundan dolayı akıllı düşünme yeteneğini kaybetmiş bir güruh oluyor. Sizin de takipçileriniz bir olup saldırırlar şimdi yorumuma muhtemelen, ancak sorun değil, hesap Allah’a verilir.

  1. Hadiye hanım fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Merak etmeyin kimse size saldırmaz. Saldırmak, saldırganlara ait bir özelliktir ki, benim izleyici kardeşlerimin arasında öyle insanlar yok çok şükür.

   Herkesin evinde olduğu gibi benimde evimde devamlı yemek pişer. Ama ben hergün 2-3 çeşitle sofra kuran biri değilim. Siteye bakınca bütün yemekler göz dolduruyor ama bunlar yıllardır yaptığım yemeklerden oluştu. yani bir kaç gün içinde yenilmedi. Benim yemeklerim çöpe gitmiyor. Bugünden artan yemeğe, yarın bir ilave yaparak o öğünü savıyorum. 2 öğün yemek yiyoruz. Aile fertlerimden obez olan yok Elhamdulillah. Belki yeni gördünüz sitemizi ama bu yemekler bizi birbirimize bağlayan bir araç niteliğinde.
   Üstelik her bütçeye uygun tarifler var. Gösterişli menülerim veya şatafatlı sofra fotoğraflarım yok. Benim bir yemek masam, ona uygun peçete ve halkaları, tam bir yemek takımım bile yok. Akıllı düşünme yeteneğimizi Elhamdulillah kaybetmedik. Burada çok güzel sohbetler ediyoruz. O sohbetlere sizinde katılmanızı isteriz. Şimdi tatilde olduğum için çok fazla muhabbet edemiyoruz gerçi ama her zaman bekleriz kardeşim. Muhabbetlerimle

 12. gülşen says:

  çok güzel ve çok dogru bır yazı olmus…Allah sizden razı olsun….

 13. elif zeynep abdullah says:

  hayırlı ramazanlar ablacığım, gazete de okuyunca keşke paylaşma imkanım olsaydı diye düşündüğüm yazıydı, linkleri açamadığını söyleyince keşke ablam görse paylaşsa diye geçirmiştim içimden. önceki paylaştığın yazı da çok anlamlıydı sağol ablam, onca yoğunluğun içinde paylaşımların çok değerli. kuşburnu marmelatı çok emek istiyor özellikle ayıklarken ellerim acımıştı yıllar önce ama çok şifalı özellikle sabah aç karnına yenince diye duymuştum.diğer tarifler için de ellerine sağlık ablam. seni çok seviyorum , çok özledim canım ablam,
  gayrı dayanamam ben bu hasrete
  ………………………………..

 14. allah razı olsun çok önemli bir yazı bizimle paylaştığınız için allah razı olsun .rabbim bizleri muhafaza etsin inş

 15. Cok dogru katiliyorum , malesefki bu mübarek günlerde bile fakirlerimiz hatirlanmiyor bilakis yine zengin olanlar davet ediliyor sofrada bas kösede oturtuluyor ve hazirlanan nimetlerin cogu cöpe gidiyor. Dilerizki en kisa zamanda ramazanin oruc tutmanin ne anlam ve deger tasidiginin farkina varilir …

Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: