KokoshAbla

”RAMAZAN MI, KARNAVAL MI?”


”RAMAZAN MI, KARNAVAL MI?”

Ramazan geliyor, geliyor, geliyor! Geldi! Ramazan kimdir? Ramazan nedir? Ramazan niçindir? Bu Ramazan’da da, “ nerde o eski Ramazanlar” mı diyeceğiz? Ramazan’lar olurken biz nerdeyiz? Hiç Ramazan’lar eskir mi? Eğer eskide kaldıysa Ramazan’lar biz nerde kaldık? Eğer Ramazan’ın tadı yoksa artık, bizim tadımız var mı? Ramazan’ın tatsızlığı hakikatte kimin tatsızlığıdır? Tadı olmayan insanın Ramazan’ı tatlı olur mu? Hem Ramazan tatlı olsun diye mi yaratılmıştır? Tadı, tuzu olan bir şey midir ve yenilir, içilir mi Ramazan? Yemeden ve içmeden kesilmekse Ramazan en alt planda, biz neyin tadını arıyoruz Ramazan’da? İbadetlerin mi? Bu soruya gülsem mi acaba? Yoksa ağlasam mı? Hiç sormadığımız soruların hiç olmayan cevapları? Soru sormayı ve cevapların peşinde koşmayı ne zaman öğreneceğiz acaba?

Gerçekten farkında mıyız bunun? Hani peygamber duasıyla, bizi Ramazan’a ulaştır Rabbim dediğimiz Ramazan! Hani mü’minlerin gelmesini iple çektikleri, hani on bir ayın sultanı, hani Kur’an-ı azimüş-şan’ın indirildiği, hani bin aydan hayırlı geceyi bağrında taşıyan, hani gecesi ibadet,gündüzü yine ibadet olan, hani duayla nefes alınan, hani gerçekten nefes alınan, hani şeytanların zincire vurulduğu, hani cennet kapılarının açılıp, cehennem kapılarının kapandığı,hani meleklerin hiç olmadığı kadar arştan arza, arzdan da arşa rahmet taşıdığı, hani rahmet ve mağfiretin buram buram koktuğu ay! Farkında mıyız gerçekten bu ayın?

Soruyorum bu soruyu çünkü, kendimden başlayarak farkında mıyız tehlikenin diyorum! Ramazan’a ve kendimize ne yaptığımızın farkında mıyız? Gelene gidemediğimizin farkında mıyız? Bize hep gelene bizim bir türlü gidemediğimizin farkında mıyız? Aç kaldığımızın ama oruç tutamadığımızın farkında mıyız? Teravihe gittiğimizin ama namaz kılamadığımızın farkında mıyız? Her şeyi sıradanlaştıran, sıradanlaştırarak öldüren bir hayat tarzının kurbanları olarak Ramazan’ı örfe saplayarak içini, özünü dinamitlediğimizin farkında mıyız?

“Nerde o eski Ramazan’lar” diyorlar ya hep! Gerçekten o eski Ramazan’lar Ramazan mıydı acaba? Yani o Ramazan’larda da tıka basa doldurmuyor muyduk midelerimizi? O Ramazan’larda da, en hızlı imamı aramıyor muyduk teravih için? O Ramazan’larda da, midemize oruç tuttururken gönlümüzü ve dilimize şeytana teslim etmiyor muyduk? O Ramazan’larda da şeytanlarımıza fink attırmıyor muyduk içimizin sokaklarında? O Ramazan’larda da, Ramazan’ı karnavala dönüştürmüyor muyduk? O Ramazan’larda da, ibadetleri rutine kurban etmiyor muyduk?

Evet geldi ve içimizde solumaya başladı Ramazan! Peki şimdi ne yapacağız? Nasıl gireceğiz Ramazan’a? Hazır mıyız, hazır olda mıyız? Allah’ın huzurunda hazır olda olmayanların huzuruna iner mi Ramazan göklerden? Göklerden ineni yerde nasıl karşılayacağız? Yer hazır mı? Allah’ın en seçkin ayı Ramazan’a hazır mı yeryüzü? Soru üstüne soru soruyorum çünkü, halimiz tam bir çıldırmışlık! Sokaklarında çılgınlığın hüküm sürdüğü bir coğrafyaya Ramazan nasıl ve ne kadar gelir Allah aşkına? Bu derece çıplaklığa hayat veren bedenlere iner mi gerçekten Ramazan? Sahillere uğrar mı mesela? İçimizin yangınlarının her tarafı aleve dönüştürdüğü bir dünyaya lütfeder mi Ramazan gerçekten? Masumların katledildiği bir dünyaya şeref verir mi Ramazan? İnsanın şerefi değil midir Ramazan? Nefsine zulmedenlerle, başkalarının nefeslerine zulmedenlerin bu kadar ittifak ettiği bir dünyaya teşrif eder mi Ramazan? Uykuya tutturduğumuz oruçlara iner mi hiç Ramazan?

Gündüz geçirdiğimiz aç vakitlerin intikamına dönüştürdüğümüz iftarlara iner mi hiç Ramazan? Gecelerini ibadetle mamur edeceğimiz ayı uyuyarak ya da karnavala dönüşmüş meydanlarda sabahlayarak geçirirsek gerçekten Ramazan bize gelmiş olur mu? Ramazan bir şölen, bir gösteri ve gösteriş ayı mıdır? Oyun ve eğlence olsun diye yaratılmamış dünyanın, hiç te oyun ve eğlenceyle alakası olmayan ayını, oyun ve eğlenceye dönüştürme telaşımız nedir böyle? İbadet, tefekkür ve aşk ayı Ramazan, bugün neyin ayıdır artık? Allah’a yönelmenin ve yükselmenin en mütecessim ayı Ramazan, neyin ayıdır artık? İnsanların birbirlerine giderek Allah’a vardıkları ay Ramazan, neyin ayıdır artık? Her sabahı gözden öte gönülle karşılamanın ve güneşi kendinle doğurmanın ayı Ramazan artık neyin ayıdır?

Ramazan bize yaklaşırken biz, kime yaklaşıyoruz? Okuyacağımız kitapları hazırladık mı? Yapacağımız ibadetlerin sevinci içimizi ele geçirdi mi? İtikafa girmenin hayalini kuruyor muyuz? Ziyafet ziyafet dolaşmayıp Ramazanın tadına varma düşüncesinin neresindeyiz? Az yiyip, az uyuyarak ve onlardan daha az konuşarak Allah’la daimi bir iletişimin heyecanı içimizi kaplıyor mu? İndirildiği ay olan Kur’an’la haşır-neşir olmanın ve bizi her ayetiyle çarpmasına izin vermenin açıklığı içinde miyiz? Kur’an’ı hatmetme derdinden çok hazmetme derdimiz var mı? Derin derin tefekkür sahneleri için bileniyor muyuz? Allah’tan dilenmek için kendimizi biliyor muyuz?

Yakında gününü göreceksin diyerek şeytana meydan okuyabiliyor muyuz? Bütün meydanları doldurmaya çalışan şeytana bütün meydanları dar edeceğimize yemin edebiliyor muyuz? O’nun(Hz. Muhammed) gibi yaşamanın, onun gibi ibadet etmenin, geceleri onun gibi geçirmenin, gündüzleri onun gibi nefes almanın, atmosfere onun gibi değer katmanın,onun gibi bakmanın, onun gibi sahura kalkmanın, onun gibi iftara yürümenin, onun gibi fıtrattan hiç ayrılmamanın, onun gibi bütün varlığımıza oruç tuturmanın, onun gibi her zerremize namaz kıldırmanın neresindeyiz? Efendimizin varlığının ve ağırlığının kaçta kaçıyız?

Alıştığımız bir Ramazan’a bir türlü neden ulaşamıyoruz? Alıştık evet! Çünkü Ramazan’da bir alışkanlık artık! Onu da eğlenceye dönüştürdük bugün itibariyle! Onu da oyuncak ettik kendimize! Ramazan’ı da karnaval yaptık olanca becerikliliğimizle! Bir yandan aç kalacak, diğer yandan gülüp eğleneceğiz yine! Ve yine bu yüzden Ramazan bitince her şey kaldığı yerden devam edecek! Kaldığı yerden çünkü, Ramazan’da kaldığı yerden devralmıştı ve aldığı yere geri iade edecek zamanı! Yani rahmet olmayacak Ramazan, yani merhamet olmayacak Ramazan! Yani asalet olmayacak Ramazan! Yani zerafet olmayacak Ramazan! Yani nefaset olmayacak Ramazan!

Sahi öyle mi olacak gerçekten?

Bu Ramazan böyle olmasın lütfen! Bu Ramazan başka olsun! Fert fert başka olsun! Mü’min’den mü’min’e bambaşkalıklarla dolsun! Bu Ramazan karnaval olmasın! Bu Ramazan,meydanlar boşalıp insanlar dolsun! Bu Ramazan insanlar ol-sun! Ve Ramazan bitince Ramazan bitmesin! 11 ayın sultanı 12 aya sultan olsun! Bu Ramazan, Sultan Ahmet ya da Eyüp sultan eviniz olmasın! Eviniz, Sultan Ahmet veya Eyüp Sultan olsun! Dışımızı boşaltırken içimizi dolduralım! Görüntüye değil görünmeyene verelim kendimizi! Görünmeyerek görünene verelim kendimizi! Kendimizi aldığımıza, verelim kendimizi!

Allah’ım, Ramazan’ı bize ulaştırdığın gibi bizi de Ramazan’a ulaştır! Ramazan’ın damarlarında kan yapıp akıt bizi! Ve bizi Ramazan’a bağışla! Bizi bağışla! Bizi bağışla!

İsmail Erdoğan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. yazında geçen itikafa girmeyi araştırdım heveslendim ama evimde tam olarak ne yapacağımı aanlayamadım son 10 gün de teheccüdle biraz zikir çekerek biraz da tefekkür bunu yapmak mıdır niyet şartmı

 2. ç.ş.t says:

  hayırlı ramazanlar abla allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin

 3. YAZIYI AĞLAYARAK OKUDUM ÇOK GÜZELDİ ALLAH RAZI OLSUN

 4. Rabbim hepimize Ramazan ayını hayırla geçirmeyi nasip etsin. İsrafdan ve gösterişten uzak sofralarımız olsun inşallah. Cumanız hayrolsun..

 5. Elif Öztürk says:

  Ablacim Ramazan-i Şerifin mübarek olsun kutlamayı unutmusum ilk yorumumda. Ayrıca tüm kardeslerimin de. Ne mutlu kavuştuk yine. 🙂

 6. ilknur01 says:

  ESSELAMINALEYKÜM. HAYIRLI RAMAZANLAR -HAYIRLI CUMALAR
  ALLAH ‘IMA ÇOK ŞÜKÜR Kİ BİZLERİ RAMAZANA ERİŞTİRDİ. İNŞALLAH ENGÜZEL ŞEKİLDE LAYIKIYLA EDE ETMEMİZİ NASİP EDER.

 7. canııımmmm…içten yazdığın nice güzel ve ibretlik yazılardan biri olmuş…ellerine yüreğine sağlık mahirem… seni çoook seviyor ve dualarnda hatırlanmayı diliyorum…içten sevgi ve dualar…

 8. aişe ravza says:

  selamün aleyküm ablacım nasılsın iyimisin ben geldim düğünüm oldu 1 temmuzda hatırlarsan söylemiştim.seni çok özledim,burayı sizleri çok özledim . şükür kavuşturana görmeden sevmek bağlanmak bu olsa gerek .hayırlı ramaznlar dilerimm hepinize dualarınızda banada yer açın inşallah .seni çok seviyorum ablacım allaha emanet olasın

  1. Allah hayırlı mübarek etsin canım. Yuvanızı muhabbetiyle çerçevelesin…

 9. güvercin73 says:

  selamün aleyküm cahide inşaallah iyisindir ramazanımız bizleri yaradana daha çok yaklaştırsın boğaz telaşesine düşürmesin aç olan kişileri düşünelim manevi duygularımızı gözden geçirelim ölüm şu an kapımızı calsa gitmeye hazırmıyız gece eşimin babası vefat etti bir an şuan onun yerinde ben olsaydım götüreceyim azığımı düşünüp teleşa kapıldım yalap şap kıldığım namazlarım küçük şeylere üzüldüğüm anlar geldi dünya bir penceredir her gelen baktı gecti nakaratı dileme takıldı dünyalık yaşamasak basit şeyler yüzünden birbirimizi kırmasak aramızdan kayıplar oluncamı anlayacayız illaki değerleri duamız bol olsun ramazanımız dolu gecsin yaradana emanet olun

  1. Rabbim kayınpederine rahmet eylesin canım benim. Allah sizlere de sabırlar versin.Azığımız az, yolumuz uzun. Rabbim cümlemizin gayretini artırsın…

 10. Herkeze hayırlı ramazanlar dilerim

 11. herkeze hayirli ramazanlar yaziniz cok guzel anlamli olmus cahide hanim rabbim ramazani hakkiyla yasayanlardan etsin

 12. duymadın mı ramazan da caz da varmış ben ibadetlerimi secdelerimi artırma gayretin de olacağım inşh cahideciğim takvvimlerde belirtilen imsak sabah ezanınamı işaret ediyor benim bu taraflarda sahurda biraz daha erken kalkıp teeheccüd kılasım var yarrım saat önceside olsa olur tam vaktini bana söylermisin canım malum bu yaz saatlarinde biraz şaşrşyorum ilk gün yemeğim sadece bir tabak yuvarlama biraz gül reçeli ekmek ve hurma selamlar caanım

 13. Eyvallah.Çok güzel yazmışsınız.Ramazan yaklaşırken çoğu zaman yapılacak iftarlar,davetler,açlığa nasıl dayanılacağı(ölecekmişiz gibi),belediyelerin vb.düzenlediği iftar programları,bayram temizlikleri vs. vs. düşünülüyor çoğu zaman.Dünya işlerini azaltmak,elimizi eteğimizi fani dünyadan çekip bir iç muhasebesi yapmak,manevi bir temizlikten geçip arınmak,bu Ramazan’ı da ahirete daha iyi hazırlanmak için milat kabul edip çalışmak gibi şeyler de hiç aklımıza.gönlümüze gelmez.
  Üniversitedeyken inançsız bir arkadaş;”Akşama bu kadar çok yiyecekseniz gündüz neden aç kalıyorsunuz ki?” demişti de utancımdan ne diyeceğimi bilememiştim.Aynı arkadaş,”Bu sizin Müslüman erkekler oruç tutuyor ama bir yandan da kadınlara bakıyorlar.Oruç sadece aç kalmak mı?” diye de sormuştu da yine ne diyeceğimi şaşırmıştım.Allah Teala hepimize Ramazan’ı layığıyla ihya etmeyi,en azından bu yolda bir Ramazan geçirmeyi nasip etsin.Selametle…

 14. Aşk Ya Hu. Af Ya Hayy..

 15. Kardelen says:

  Cahide ablam hosgeldin, yazina bütün kalbimle katiliyorum ve AMIN diyorum. RABBIM hidayet versin hepimize. Sana bir haberim var ablam, ben 2 aylik hamileyim. Iki cocuktan sonra bir ücüncüsünü hic düsünmüyordum. Hani daha önce demistim ya senin sayende bir cok seyi daha bilincli yasiyorum diye, iste bu da onlardan biri. Cocuklarla ilgili yazdigin o yazilardan cok etkilenmistim, cünkü daha önce aman iki cocuk yeter sonra cevremdekiler ne der, maalesef buna annemde de dahil, sakin daha fazla cocuk yapma, iki tane bile cok fazla, hep bu sekilde konusmalar duyuyordum. Oysa esimde bende cocuklari cok seviyoruz. Hem neden bu dünyaya bir müslüman daha gelmesin. ALLAH’in izniyle iyi bir mümin yetistirmek icin elimden geleni yapacam. Ve ALLAH’in izniyle Orucumu tutacagim. Cevremdekiler “sen hamilesin tutamasin” deseler de, ben RABBIM’in izniyle tutacam insallah. ALLAH’a emanet ol.

 16. Son paragraf özellikle harika…

 17. bizi bağışla.amin

 18. GAMZEEEEEE says:

  ABLACIĞIM NİCEDİR HALİN İYİSİN İNŞALLAH…HAYIRLI BEREKETLİ RAMAZANLAR OLSUN HEPİMİZE…

  1. İyiyim çok şükür canım. Sen nasılsın? Düğünün olmadı mı daha?

   1. GAMZEEEEEE says:

    BEN ARTIK EVLİYİM ABLACIMMM 10 HAZİRAN DA OLDU ŞÜKÜR SANA YAZMIŞTIM AMA 10 HAZİRANDA OLACAK DİYE BİR KAÇ DEFA HATTA MAİL DE ATMIŞTIM CANIN SAĞOLSUN KUZUM ABLAMM…

 19. Müslüman coğrafyasında herkes kendi alışkanlıklarına göre karşılıyor,yemek bolluk ve bereketin simgesidir.ramazanda bereketin simgesidir.mutlaka dinimizin gerekleri her zamankinden daha fazla bu ayda yerine getirilecektir.açlar doyurulacak kimsesizlere yardımda bulunulacaktır.ramazanın ulvi duyguları tüm hücrelerimizde hissedilecektir.
  çocuklara ramazan sevgisi aşılamak için mutlaka onları cezbettirecek etkinliklerde olacaktır,malum ağaç yaşken eğilir.
  malesef islam dünyası bunları yaşarken malesef biryerde insanlar öldürülecek kan ve gözyaşı akacaktır.siz bırakın israili müslüman ülkelerde hatta kendi ülkemizde de bunlar yaşanacaktır.ne müslümanı ne hırıstiyanı kimse kendi dinini tam anlamı ile bilip okumuyor,sadece komşusundan veya kahve köşelerinde konuşulanlardan öğreniyor.
  bırakın kim nasıl isterse kendi ramazanını yaşasın ama yeterki ramazan ruhunu yakalasın onu kalbinde hissetsin.
  saygılar

 20. Elif Öztürk says:

  Fazla söze ne hacet ablacim. Yazanın agzina Saglik. Yine kendimize getirdin bizi. Allaha emanet ol ablam.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: