Doğal Güneş Kremi

Kelekli Yaz Salatası

Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.(Al-i İmran:104)

(İnsanları) Allah’a çağıran, iyi iş yapan ve “Ben müslümanlardanım” diyenden kimin sözü daha güzeldir?(Fussilet: 33)

Bugün ben susayım, makaleler konuşsun… 

Dinde reform galiba meyvesini verdi!

Türkçe Olimpiyatlarına Katılanlar Tövbe Etsinler!

Ve üzeri küllenmiş yazılarımdan biri:

Bazen kazandım sanarken kaybeder insan

Acurlu veya kelekli tariflerden biri daha.

2 adet kelek, 2 domates, 2 dal taze soğan ve biraz da naneyi irice doğrayın. İçine biraz limon, tuz ve zeytinyağı ekleyip karıştırın. Nefis salatamız yenmeye hazır.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Sibel......ce says:

  İKTİBAS Dergisini görmek sevindirdi beni…:)
  Sevgiler….

 2. MERHABA CAHİDE HANIM SİZE BİR İHBARDA BULUNMAK İSTİYORUM BİR SAYFA SİZİN TARİFLERİNİZİ VE RESİMLERİNİZİ KULLANARAK KENDİ YAPMIŞ GİBİ TANITIYOR LÜTFEN İCABINA BAKARMISINIZ SİZİN ADINIZA BEN ÇOK ÜZÜLDÜM AÇIKCASI BENİ KARIŞTIRMADAN BAKIN SAYFAYA İSTERSENİZ…SAYFA LİNKİNİ BIRAKIYORUM..

 3. gökcen says:

  http://iftiralar.org/turk-okullarina-atilan-iftiralar/589-turkce-olimpiyatlari-elestirenlere.html

  sizmi yayınlamadınız benmi yazamadım ama tekrar ekliyorum linki.olimpiyatlara eleştirilere cevaben yazılmıştır farklı açıdan bir yazı.

 4. meralöncü says:

  s.a. cahide hanım sizi bir kaç aydır takip ediyorum sessiz sedasız . çok ta beğeniyor ve takdir ediyorum.eski yazılarınızı yapılan yorumları dahi bıkıp usanmadan okuyorum. iki gündür türkçe olimpiyatları konusunda yapılan yorumları okuyorum bir kaç kelimeylede olsa katılma gereği hissettim.,içim daraldı okuduğum bazı yorumlar karşısında nefes alamadığımı hissettim.acıdım halimize .biz bukadarmı müslümanmışız.. din kardeşleri birbirine düşmüş. benim gibi düşünmüyor, durumları benim gibi yorumlamıyor diye,din kardeşimize saldıracak durumamı gelmişiz:! .inanıyorumki bu bloğu takip eden herkes kendince dinini güzel yaşamaya çalışan kişiler. ama çoğu yorumda gördüğüm bahsi geçen cemaaate karşı kin, nefret var. din kardeşine karşı bu nasıl bir husumet .okuduklarımda beni üzen çaok şey oldu.ama beni en fazla korkutan,ruhumu daraltan islamın geleceğini düşündüğüm zaman içime tarifsiz bir kor düşüren bu birbirimize karşı düşmanca görüntü oldu. o kadar yorum yapılmışki, haklı görenler haksız görenler, bunlar olacak tabiki. inanın okuduğum o kadar yorum içerisinde neredeyse aklımda hiç birşey kalmadı.aklımda kalan beynime çivi gibi çakılan tek şey şu halimiz oldu.biz birbirimize dahi tahammül edemz hale gelmişiz . birbirimizi ötekileştirmişiz onun yaptığı iyi diğerinin yaptığı kötü . bu hallere düşmüşüz .benim burda gördüğüm bunlardan ibaret.
  şunuda söylemeden geçemiyeceğim; uzak diyarlada memleketinden kilometrelerce ötelerde bu çocuklara ışık olabilmek için çabalayan ,pek çoğu ,açlıkla sefaletle boğuşan ülkelerde islam hakkında hiç bir bilgisi olmayan bu gencecik yürekleri islamın nuruyla tanıştırmak için çalışan emektar fedarkar hocalarımız ve aileleri var. ne mutlu bizlere (.rabbim onları bu dünyalarındada öbür dünyalarındada mükafatlandırsın inşallah).insanları bir yere toplayarak benim dinim şundan şundan şundan bahseder diyerek inancınızı anlatamazsınız insanlara. bunu yaşantınızla göstermeniz gerekir. bu evlatlarımzında yaptığı bu.islam nuruyla nurlanmış islam ahlakıyla ahlaklanmış bu insanlar gittikleri yerlerde bulundukları ortamda karakterleriyle davranışlarıyla seçiliyorlar. ruhlarındaki güzellik hemen farkediliyor. çocuklar ,aileleri ,çevrelerindeki diğer insanlar,okuldaki türk öğretmenlerdeki güzel ahlakı farkediyorlar . onları tanıyanlar ilk başta tüm türkler böylemi diye düşünüyor. zamanla onlardaki bu güzelliğin islamdan kaynaklandığını farkediyorlar. işte o zaman ışıklar yanmaya başlıyor .dinimiz hakkında bilgi almak isteyen ilgilenenlerede yardım ediyorlar. ne büyük mutluluktur o bir insanın adım adım islama yaklaşmasını görmek, bir yüreğin daha islamlaşmasına vesile olabilmek….
  eleştireceğiz tabiki , hepimizin hataları var doğru ve yanlışlarımız var. ama lütfen kırıcı olmadan birbirimizi iteleyip kakalamadan,benim gibi düşünmüyor diye yargılamadan ,……
  rabbim bizleri doğru yolundan ayırmasın. ”bizi bize bırakmasın , bizi bize kırdırmasın, mum olmadığımız yerde güneş olduğumuzu zannettirmesin” AMİN

 5. Selamunaleykum
  Dünden beri yorumlari okudum,beynim sulandi resmen abla ya..ALLAH c.c sabir versin sana,nerelere cekilmis konular..Herkes nasil da tabiri caizse icinde tuttugu kurtlari dökmüs ortaya…Hak birdir,degismez….Dinde taviz verilmez,bir taviz her zaman baska bir tavize gebedir…Ayrica zaten islamiyette ölcüler bellidir,neyin kilifi,neyin düzeltilmesi,neyin reformu anlamadim gitti..Hayretler icerisindeyim….
  Hakki savunan hic alkislanmamistir zaten,ama olsun.HAK(c.c) bilsin gerisi önemsiz…
  selametle

 6. ayşe adalet says:

  umarım hakaret dolu eleştiriler sizi üzmemiştir.doğruyu söylemek çoğunluktan güç alarak olamaz.allahtan hakkı ile korkanlar dünyada tek kalsalar dahi doğruyu söylemekten şaşmazlar.mühim olan meseleyi ayetler ve hadisler ile anlatabiliyormusunuz.dikkat ederseniz eleştirilen tarafa gönül veren kardeşlerimiz meseleyi duyguları ile yaptıkları fedakarlıklar ile anlatmakta.rabbim gayretlerini mutlaka görüyordur.kuran ve rasulümüzün örnekliği hepimize eşit mesafede.bu kardeşlerimiz eleştiren müslümanların sözüne kulak vermeli ve acaba bu yöntem allahı razı edermi diye düşünmeliler.eğer duyguları ve kendilerine böyle davranmalarının doğru olduğunu söyleyen hocaları dışında dinimizdende (kurandaki peygamber kıssaları mücadele için en güzel örneklerle doludur) dayanakları var ise rabbim her zaman yardımcıları olsun.hepimizin hesabı tek başımıza allaha duygusal davranıp sevdiklerimizi korumak adına savunmaya geçip yanılmaktan allaha sığınırız.

 7. yomralı glsm says:

  esselamun aleyküm hayırlı geceler abalm.sayfandaki güzellikleri okuyarak bile bitiremıyorum.maşallah size.birde yapsam yapa yapa ustalaşsam 🙂
  ve uğraşıp yazdığınız o yazılar yok mu Allah sizden razı olsun.bizleri düşünmeye ve hatta uygulamaya sevk ettiğiniz için.
  sizden bir sey istiyorum ablacığım.tariflerinizde çeşitli malzemeler var .
  mesala şeftalı peltesi,
  ben nasıl yapılır bilmıyorum..örneği daha da çoğaltmak mümkün.
  siz hangi mevsimlerde hangi mevsimde neyi nasıl yapıp saklaya bileceeğimizide bizlerle paylaşır mısınız.
  yazın sunlar bulunur ve şöyle yapilarak saklaarnır.şuralarda kullanılır gibi…
  çok sagol ablam Allah razı olsun…
  🙂

 8. menekşe says:

  s.a.ablaların gülü sen hep benim gülüm olacaksın nadide bir gül..İki gündür yorum okuyorum. Ama insanların düşüncelerine bir anlam veremiyorum. Nasıl bu kadar şuursuz davranıyorlar.Benim genç kızım var bir kere konsere götürmedim. O da müzik, olimpiyatlarda söylenen de müzik.sorsan iki taraf ta müsliman. Madem şarkı söylemek ve dinlemek normal ben niye çocuğuma hayatı zindan ediyorum..Cahide abla herkes bir yol tutturmuş gidiyor.DİNİN EMİR VE YASAKLARINA UYARAK HİZMET ETMEK GÜZEL AMA YANLIŞI KABUL ETMEK LAZIM…Cemaatleşmek herşeye boyun eğmek değil. YARIM DOKTOR CANDAN, YARIM HOCA DİNDEN, YARIM BİLGİ YOLDAN ÇIKARIR…

 9. bu cemaatteki öğretmenlere,okullara hakaret mi ettim iftira mı attım demişsiniz.siz yapmamış olabilirsiniz ama buna vesile oldunuz.çünkü her fırsatta saldırmak için bekleyen birçok insan var ve siz bunlara kapı aralamış oldunuz.yorumları okursanız anlarsınız. hepimizin yapamadığı pek çok islami kaide var ama allahın rahmetine sığınmaktan başka çaremiz yok.siz de çoğu zaman aç gezen bir Peygamberin ümmeti olarak hergün tarif vermiyor musunuz?sizin insanlara ulaşma şekliniz de bu.sonuçta hepimiz Allah rızasını dilemiyor muyuz?daha evlatlarımıza dini doğru anlatamamışken yabancı ülkelerdeki insanlara hemen örtün dünya nimetlerinden uzaklaş nasıl denir.evde oturup suya sabuna dokunmadan ahkam kesmek çok kolay.bazı fikirleri dillendirirken bence interneti değil aile ortamını kullanmalısınız böylece pekçok insana günah kapısını aralamamış olursunuz.çünkü herkes sizin kadar saygı seviyesini muhafaza edemiyor.nitekim iş bir alime laf atmaya kadar uzadı.saygılarımla

  1. Ben haramla Rıza-i ilahiye ulaşılmaz diyorum. Benim yaptığım işin haram olduğunu kim söyliyebilir? Ne kadar haksız hüküm veriyorsunuz!!!

   Ayrıca Said Nursi’nin kürt olması aşağılanacak veya hakaret olarak algılanacak bir durum değil. Adı müslüman olanın milliyetinin ne önemi var? Bence bu sözü hakaret olarak algılamak bir hakarettir. Said Nursi Kürt oluşundan utanan bir insan değildi kanaatimce

   1. Cahideciğim Üstad Kürtlüğünden utanmıyordu ama hitap şeklinin hiçte masumane kullanılmadığını herekes biliyor yok bilyorlarsada öğrensinler artık . Bazı kelimeler taşıdakları değil yüklendikleri anlamla anılırlar maalesef 🙁

    1. Canımsın ben şöyle anladım. O kardeşimiz: “Siz türkçe olimpiyat yapıyorsunuz ama Said Nursi Kürttü” demek istedi. bu yüzden sanırım ben bunu hakaret olarak algılamadım. Ama dediğin gibi uslup çok önemli.

     1. O haliyle bir kere arattır nette bak neler çıkacak ne kötü sözler ne hakeretler :((

 10. Cahideciğim cevap bekliyorummmmmmm dünden beri birkaç yazdım sana ….

  1. Canım zaman bulup cevaplayamadım. Hakkını helal et lütfen

 11. cahide ablacım sadece olimpiyatları elştiriyorsun başka bir alıp veremediğin yok.tamam sana katılıyorum.bunu bugün daha iyi anladım çünkü yorumlarla daha iyi anlattın ama dün pek yorum yapmadın ve hakaret edenler vardı keşke hakaretli yorumları uyarsaydın.bizde onlara kızıp savunmaya geçtik tabi.iş çığrından çıktı.daha önce ki bir yazında hakaret içeren yorumları yayınlamıycam demiştin keşke dünde öyle olsaydı belki bu noktaya gelmezdi.

 12. üzüldüm inanın çok üzüldüm Cahide Hanım.Sizi sessiz sedasız uzunca bir zamandır takip ediyorum.Ama şu son türkçe olimpiyatları ile ilgili yazıyı okuduktan sonra öyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadım ki.Kızgınlık değil bu.Hani sevdiğiniz birinden beklemediğiniz bir davranış görürsünüz yüreğinize bir ağırlık çöker,içinizde oluşan sevgi akar gider.Benim de öyle oldu.Bir müslüman olarak birbirimize destek vermek varken hep önyargılı düşünmek niye?Ya bizim düşündüğümüz gibi değilse bu kadar büyük bir camia hakkındaki su-i zannımızın hesabını nasıl vereceğiz.İnanın bu düşünce beni ürpertti hatta korkuttu.Rabbimden yardım istedim.Ya iyi düşündüğümüzü zannederken yanlışı yapan bizsek.Kazanıyoruz derken kaybediyorsak.”nalıncı baba ”hikayesini hepimiz biliriz.
  Kendime de kızdım sonra.Gözyaşlarımı tutamadım.Çünkü artık benim bu siteye elim varmaz.Bu hayal kırıklığı uzun müddet etkiler beni.Ve Melek dedim,sen derviş olamazsın.Çünkü sen kırılıyorsun.Beklentilerin var demek ki.
  Hakkınızı helal edin.İnşaallah müminler olarak Allahın rızasını kazanmış kullardan oluruz.

  1. Melek kardeşim, sen hiç köşe yazıları okumaz mısın? Bütün okuduğun yazılar tam senin hoşuna gidecek cinsten mi? İnsanlar farklı düşünemez mi? Seni bu kadar ağlatan nedir anlayamadım. Kabul etmek istemeseniz de ben bir yazarım. Düşüncelerimi gazete köşelerinde veya haber sitelerinde olmasa da kendi sayfamda yazıyorum. Bazı yazılarımı beğenip, bazılarını beğenmeyebilirsin. Ben düşüncelerimi yazdım. Kimseye hakaret etmedim. Gördüğüm yanlışları dile getirdim.

   Hesabını veremeyeceğim şey nedir? İslamı henüz tanımayan çocukların, müslümanlar tarafından sahneye çıkarılıp malzeme yapılmasına duyduğum üzüntünün hesabını mı veremeyeceğim? Bu cemaatteki öğretmenlere, okullara hakaret mi ettim, iftira mı attım da hesabını veremeyeceğim?

   Ben buna sadece kuru gürültü çıkarmak derim. Bırakın da birileri eleştirsin, kral çıplak desin. Bu kadar tahammülsüz olmayalım emi güzel kardeşim…

 13. bugün manavlara bakıp deneyecegim.

  1. Olimpiyatlarla ilgili boyle bir yazinin tarafinizdan yayinlanmasi beni uzdu.zira blogunzunu Takip Eden biriydim.dusunceleriniz cOk basit.yapilanlari ayakta alkisliyor ve takdir ediorum.bunun fedakarlik ve Allah rizasindan baska bi aciklamasi da olamaz.cOk yazik…

 14. esra zor says:

  merhaba Cahıde hanım herkes gulerken ben aglıyorum ısımlı yazınıza yorum kapatılmıs oraya yazmak ısterdım aslıda …ben anlattıgınız camıanın ıcınden bır ogretmen olarak sunu soylemek ıstıyorum NERDEN BILIYORSUNUZ İSLAMIN TEBLIG EDILMEDIGINI???aynı pencereden bakan ınsanlar olarak farklı goruslerınız tabıkı olacaktır ama rencıde etmek yada bılmedıgınız konular hakkında konusmak neden ?neden benım dın kardesım olarak benı bu kadar dıslamak?ben sıze empatıyle yaklasıyorum Islamı tam anlamıyla yasamak ıstıyor ne guzel Rabbım hepımıze yasatsın hıdayet versın dıyorken sızın bu kadar kapsamlı bır olusuma neredeyse sıyasetcı gozuyle yapılmıs yazınızı yadırgıyorum ..pekı soylermısınız hergun kac gayrımuslımın ıslama gırdıgıne sahıt oldunuz?bız allahın ıznıyle bunu hergun yasıyoruz…rabbıme sukurler olsun…ımanın elde tutulan kor ates oldugu su zamanlarda bardagın bos tarafına degılde dolu tarafına bakmanızı tavsıye ederım.maalesef ıste muslumanlar boyle sınıf sınıf ayrılıp bırbırlerıyle ugrasmaktan elestırmekten bırlık olamıyorlar.ne yazık.nacızane bır ıstegım daha olacak sızden ,ben duzenlı olarak yemek tarıflerınızden uygulamaya calısıyorum.bazen yemekle ılgılı bazı ayrıntılar kafama takıldıgında yorumlarda arıyorum bır soran olmustur dıye ama hep baska konular konusulmus oluyor.rıca etsem yazılarınızı ayrı tarıflerı ayrı yayınlayamazmısınız acaba o zamantarıflerle ılgılı yapılan yorumlar daha rahat bulunabılır.

 15. Peygamber efendimiz sav. benim ummetim72 firkaya bolunecek bunlardan sadece bir firkasi cennete girecektir buyurmuslar vesselam.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: