Herkes Eğleniyorken, Ben Niye Ağlıyorum?

Hani bir hikaye vardı: Adam kırk yıl boyunca uzaktan ipliği iğneye geçirmeye uğraşır ve sonunda muvaffak olur. Adamı Padişaha götürürler. Hünerlerini anlatırlar. Padişah adama kırk altın verdirip birde kırk sopa vurdurur. “Aman efendim, kırk altını anladık ama bu kırk sopa neyin nesidir” diye hayretle sorarlar. Padişah der ki; “Kırk altın onca yılın emeğine karşılıktır. Kırk sopa ise adamın yaptığı iş, boş bir iş olduğu içindir.”

Subhanallah!

Herkes inandığı gibi yaşıyor. İnandıklarını savunuyor, bu yüzden kimseyi değiştirmeye çalışmak gibi bir niyetim yok. Düşünce özgürlüğünden(!) faydalanarak kendi görüşlerimi satır aralarına kaydedeceğim. Bir nevi sesli düşüneceğim inşaallah…

Bir kaç gündür, bazı kardeşlerimiz Türkçe olimpiyatlarıyla ilgili farklı görüşlerini paylaşıyorlar. “Sessiz kalayım” dedim ama, dürtmeler artınca hadi iki kelam edeyim de, merak edenler görüşlerime vakıf olsunlar diye bir kaç satır yazmaya karar verdim.

Hizmet adı altında dünyanın dört bir tarafına giden çok değerli kardeşlerimiz var. Büyük özverilerle çalışıyorlar biliyorum. Pek çok şeye anlam veremesem de, güzel işlerde yapıyorlardır muhakkak diye hüsn-ü zannımı muhafaza ediyorum.

Şimdi sesli düşündüğüm Türkçe olimpiyatlar olduğuna göre, o konudan devam etmem daha mantıklı olur sanırım. Ben mümkün olduğu kadar Allah’ın gör dediği yerden konulara bakmayı tercih ediyorum.

Türkçe olimpiyatlarını düzenleyenlerin zaten bu çalışmalarda İslami bir kaygılarının olmadığını düşünüyorum. Bunlar Türkçeyi ve Türk kültürünü tanıtmayı amaçlayan, Milliyetçi duyguları ağır basanlara gözyaşı patlaması yaşatan şarkılı türkülü şenlikler.

Aylarca bir Kenya’lıya Türkçe şiiri veya şarkıyı öğretmek için çabalamanın garip bir hazzı olsa gerek. O çocuklar Türkçe şiir okuyunca, Ahmet Kaya’nın “başıma sıkar giderim” şarkısını söyleyince kim ne kazanıyor, hangi açıdan Allah rızası hedefleniyor bilemiyorum…

İslami diye bilinen bir cemaatin organizasyonlarında, kocaman genç kızların şarkı söylemesi, oynaması özellikle dini otorite olarak görünen kişiler tarafından nasıl yorumlanıyor, bu da merakımı celbeden konular arasında. Şahsen böyle bir organizasyon benim ruh dünyamda, hissiyatımda olumlu etkilere yol açmıyor.

Eminim bu çocuklara edep, terbiye, duruş öğretiliyordur, bundan hiç şüphem yok. Fakat ben isterdim ki, bu çocuklara ve gençlere asıl İslam en doğru şekilde anlatılsın.

İslam’ı iyi bilen bir Mümin, aynı zamanda bilir ki; Müslüman hanımlar buluğa erdikten sonra tesettüre girerler, uluorta şarkı söyleyemezler, erkeklerin gözü önünde oynayıp dans edemezler. Fakat bu şölenlerde bolca şarkı ve türkü, kızların dansları, erkek ve kadınların tokalaşmalarını görüyoruz. Haram ve helalin iç içe geçtiği bir garip düzen oluşmuş.

Müslüman hanımlar, konser havasında, popstar tadındaki bu gösterileri seyrederken kendilerinden geçiyor, elleri havada, sallanarak şarkılara eşlik ediyorlar. Jüri üyeleri, konuklar, davetliler hep ünlü isimlerden oluşuyor. İki kelimeyi biraraya getirmekten aciz, magazin sayfalarına malzeme olan isimler değer buluyor. İslam’dan olan veya olmayan milyonlarca insan bu çalışmaları takdir edip, destekliyor. Onca hizmetin dünyadaki karşılığı bu olsa gerek!

Mümin bir insanın bu görüntüler karşısında ağlamaması, yüreğinin dağlanmaması hayret vericidir!

Gencecik kızlara aylarca Türkçe şarkı veya şiir öğreteceğim diye kendini paralayan hizmet ehli kardeşim, o gence keşke usulünce İslam’ı anlatsa ve bir Mümin nasıl olmalı iyice belletseydi.

Keşke bu kadar büyük bir organizasyon; Türkçeyi öğretmek için değil de, İslam’ı anlatmak için yapılsaydı. Mahşer gününde Rabbimiz “neden Türkçe öğretmedin veya öğrenmedin?” diye hesaba çekmeyecek. Ya da Türkçe öğrenip öğrettiği için özel bir mükafat verilmeyecek. Allah Mûminun suresinde, Müminlerin özelliklerini sayarken, “onlar boş ve yararsız işlerden yüz çevirirler” buyuruyor. Bu kadar aşklı meşkli şarkılara ayrılan zamanların hesabı da elbet sorulur.

Keşke bu kadar masraf edilen, uğraş verilen bir organizasyonda Kur’an sesleri inletseydi her yeri, Allah Rasulü’nün mesajları akıllara nakşedilseydi.

Evet bu olimpiyatlar, Türkiye devleti için bir gurur kaynağıdır. Fakat İslam alemi adına bir gurur vesilesi değildir.

“Yeni bir dünya” şarkısıyla inleyen ülkemin topraklarında “yeni bir din” hesapları yapılmıyordur dilerim. Beş on yabancı çocuğa Türkçe öğreteceğim, diyalog ve hoşgörü çerçevesinde bir kaç yahudi ve hıristiyanı cemaatime dahil edeceğim diye, Allah’ın dini çiğnenmiyordur İnşaallah. “İnsanlık için el ele” derken, bütün dünya müslümanlarının kardeşliği için de uğraş veriliyordur umarım…

Kim ne derse desin, ortada gözlerden kaçmayan bir gerçek var:

Zihinlerdeki soft İslam algısı, günden güne daha da güçlenirken, İçinde cihad olan, Tesettür olan, Kafirlere karşı müsamahası olmayan İslam’ın üstü, küllenmeye devam ediyor…

Cahide Sultan

195 Yanıt to “Herkes Eğleniyorken, Ben Niye Ağlıyorum?”

 1. Cahide Says:

  Düşünmenin bile tahammül edilemeyen bir eylem olduğuna kanaat getirdim. Ne demek istediğinizin anlaşılamaması acı verici fakat çok daha acı olanı insanların sevdikleri kişi veya cemaat karşısında kör ve sağır olmaları. “Bir şeyi aşırı sevmek, insanı o şeye karşı kör ve sağır yapar.”

  Yazdığım bu yazının ardından yapılan yorumların çoğunu hayretler içinde okudum. Bir kardeşiniz yapılan yanlışı dillendirdi diye neredeyse bir kaşık suda boğacaktınız.

  Hele bazıları “özür dileyeceksin, yazıyı kaldıracaksın” diye tehditler savurdular. Yazdığım yazının sonuna kadar arkasındayım. Bugün dünden farklı düşünmüyorum. Ben Türk okullarına, oradaki öğretmenlere bir şey söylemediğim halde, konu hep oraya gelip dayandırıldı.

  Oysa farkettirmek istediğim, kabul edemediğim şey, İslami bir cemaatin Türkçeyi tanıtacağım diye Popstar benzeri bir organizasyon yapmasıydı. Bunu Gayri Müslimler yapınca kötü, Müslümanlar yapınca iyi mi oluyor yani?

  Uzun zamandır burada bu konuları tartışıyoruz. Toplumun nasıl ifsad edildiğinden, şarkı türkü magazin programlarıyla çocukların nasıl etkilendiğinden bahsediyoruz. Bir Müslüman, çocuğunu alıpta bir popstar yarışmasına götüremiyor ama, “cemaatim yapıyor, Müslümanlar hazırlıyor” diye Türkçe olimpiyat şenliklerine rahatlıkla götürüyor. Ailecek gidip orada alkış tutabiliyor.

  İkisi arasında ne fark var sorarım size? İkisine de toplumun elit kesimleri geliyor. İkisinde de genç kızlar ve erkekler şarkı türkü söylüyor. Kız erkek karışık halaylar çekiliyor.Alkışlayanı var, tempo tutanı var… İkisi arasında ne fark var?

  Haramları kullanarak mı hedefe varacaksınız? Ben buna sadece gülerim.

  Ben Rabbimi ve Rasulümü tanıyorsam, bilirim ki bu yapılan yöntem yanlıştır.

  “Yemin ederim ki, ümmetimden bir topluluk gelecek; zinayı, içkiyi, ipek elbiseyi ve çalgı aletlerini helal sayacaktır.” (Buhari)

  “Bu ümmet içerisinde zillet, zulüm ve çöküntü olacak”. Müslümanlardan biri, “bunlar ne zaman olacak” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V.) “içki içilip, kadın oynatıldığı, çalgı aletleriyle şarkı söylenip eğlenildiği zaman diye cevap verdi.” (Tirmizi)

  “Ümmetimden bir kısım insanlar aşağılanacak, zillete düşüp zulme uğrayacaklardır”. Sahabeler sordu: “Yâ Rasulallah! Bunlar, Lâ ilâhe İllallah şehâdetinde bulunacaklar mı?” Efendimiz (S.A.V.) şöyle cevap verdi, “Evet, ama, o zaman içki içilecek, çalgı aletleri çalınacak, ipek elbiseler giyilecek”. (Hasen, İbni Ebi Şeybe, 5/164)

  Allah Azze ve celle “Her kim de kendisine doğru yol ap-açık belli olduktan sonra Peygambere muhalefet eder ve müminlerin yolundan başkasına giderse, biz de onu döndüğü yolda bırakır, (Ahirette) Cehenneme atarız. O, ne kötü bir dönüş yeridir.”(Nisa, 115)
  “İçinizde hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten alıkoyan bir topluluk bulunsun. İşte bunlar kurtuluşa erenlerdir.” (Al-i İmran: 104)

  Ey Rabbim

  Şahid ol ki; Ben sadece senin rızanı umarak, insanların kınamasından korkmadan Hakkı haykırdım. Kalabalıkların değil, sadece senin rızanı umdum. Ben senin kitabında bu yapılanlara bir delil bulamadım. Peygamberimin hayatında da böylesine tavizlere rastlayamadım.
  Senin ve Rasulünün tertemiz yolundan sapan bir topluluktan beriyim ben. Din adına dinden çalanlardan, İslam’ı kendi kılıflarına uydurmaya çalışanlardan, Müslüman kardeşini atıp, Kafiri tutanlardan, ona buna yaranacağım derken, din kardeşini kaybedenlerden uzak et beni.

  Yapayalnız kalacağım kabirde dostluğunu umduğum tek varlık sensin.
  Yuhalansam da, dışlansamda, sevenler sevmez olsa da, senin “bak” dediğin yerden bakarak Hakkı haykırdım. Senin dininin tahrif edilmemesi için, tüm acizliğimle gayret gösterdim. Şahid ol Ya Rab, Şahid ol Ya Rab, Şahid ol Ya Rab!

 2. hacer Says:

  Cahide hanımı bir tarafa said nursi yi cemaati ve daha güzel olan ne varsa onları bir kenara atmışsınız,ayrıca saidi kürdi demenizi de ayıplıyorum. milletimin imanını selamette görürsem alevler içinde yanmaya razıyım diyen bir hakikat insanına bunları söyleyemezsiniz.nerede din kardeşliğimiz niye her meselede birbimize giriyoruz güzelce tartışamıyoruz.bir yazı yazıp bütün insanların birbirleriyle laf dalaşına girmelerine sebeb olmuşsunuz ve cevap bile yazmıyorsunuz bir kenara çekilmiş seyrediyorsunuz. bunu yapıyorsanız sizi sevenlere saygı çerçevesi içinde yorum yapmayıda öğretin.ülkede insanları uyaracağınız her çirkin konu bitmiş gibi bitek olimpiyatlara mı takıldınız.gönüllü çalışıp sadece türkçe yi değil islamı anlatmaya çalışan insanlar bu yaptığınızı haketimyor,eski komşu ne demiş;cahide ablam vesilesiyle bir çok insan namaza başladı evlatlarını çok güzel terbiyeli insan yetiştirdi demiş,ya bu insanların yetiştirdikleri talebelerin yaptığı hizmetlerin cahide hanımınki kadar değeri yokmu yani.Allah katında kim üstün kimse bilemez.hepimiz Peygamberimiz(sallallahü aleyhi vesellem)in ümmetiyiz inşaallah,böyle konularla insanları birbirine düşürmeyin.

 3. aysegul Says:

  Cahide hanim
  Sizin gibi insanlarinda boyle dusundukten sonra baska insanlar hicbise dememek gerekiyor. Inanin yazinizi okurken kanim dondu. Cok rica ediyorum o insanlarin hakkalarina giriyorsunuz. Siz ve sizin gibiler buz daginin sadece ust tarafini goruyorsunuz. Insallah bu suyu hazininnizdan sisman olmazsiniz.

 4. huzeyfe Says:

  s.a cahide hanım bende yazınıza sonuna kadar katılıyorum.bir yandanda hepşunu düşünüyorum,acaba biz bir iki tane cocugu ön plana cıkarana kadaar bütün aç susuz cocuklara yardım etseydik dahaiyi olmazmıydı.bu organizasyonda nekadar cok para harcanıyordur bununla aç kalan bütün cocuklara bir damla su olsak ne kadar iyi olurdu. bana cok luzumsuz ve boş gibi geliyor. rabbim hepimize akıl fikir versin inşaallah,size bu ikinci yorumum ama sizi hep takip ediyorum .Rabbim kim ne isterse karşısına onu cıkarıyor allaha emanet olun

 5. Belgin Says:

  Cahidem kalemine yüreğine sağlık kardeşim,gene bomba gibi yazınla düştün gündeme:))Eee ne demişler doğrular acıtır!Senin bu yazını eleştirenler tekrar tekrar okusunlar ki ;ne demek istediğini anlasınlar!!!Herkes kendine göre yorumlamış yok türk okulları,yok hizmet.Ya sen bunlardan değil ,bu türkçe olimpiyatlarının İslam da yeri olmadığından bahsediyorsun.Erkekli kızlı çoğu ergenlik yaşında.Şatafatlı kıyafetler;hem bunlar da israf değil mi???Şarkı söylemeleri…Sanki Erovizyon şarkı yarışması.Benim şahsi görüşüm,biraz ben de sesli düşüneyim; benim de arkadaşımın çocukları türk okulunda okuyorlar,burda Almanya’nın bir şehrinde.Eğitimi herşeyi mükemmel.Ama şunu sormaktan da geçemiyorum;neden bu türk okulları bu kadar pahalı?Şahsen bizim gücümüz yetmez!Burda birisi daha var onun da kızı Amerika’da bu okullardan birinde okuyor,fahiş fiyatlar.O okullar kimlerin parasıyla yaptırılıyor acaba?Sonuçta halkın cebinden çıkıyor.Biz 5 sene önceydi sanırım,Oktay Usta gelmişti,oraya gittik;sülük gibi yapıştılar,Zaman gazetesine abone olalım diye.Çok da arsızlar.Buraya ilk geldiğim yıllar da,bu cemaatten biriyle pantolon tartışmasına girdiğimizde;bana dedi ki,önemli olan soğutmadan İslama yanaştırmak insanları.O da güzelmiş,taviz vere vere nerelere gelecekler bakalım.Hem abi abla deyip birbirleriyle kadınlı erkekli ne kadar samimiler.Tamam bunlar bu cemaatin karşı olduğum tarafları,onların kanallarına da bakıyorum;çok eğitici programlar oluyor Mehtap tv.de.Samanyolu da Menekşe arkadaşımızın dediği gibi şaşırdılar artık,reklamlarına bile bakılmıyor!Tarifleri hoşuma gittiği için 8 senedir izlediğim Oktay Usta da abuk sabuk konuklar geliyor,ben mecburmuyum sosyetik bu insanların konuşmalarını dinlemeye ya da şarkılarını…Eee malum yoksa tutunamazlar,reyting yapamazlar taviz vermek zorundalar…Cahidem ben de bu yazımla köyümden kovulacam galiba:)Cahidem sen içini ferah tut kardeşim,Allah İnşaallah senden razı olsun da diyenler istediğini desinler vesselam

 6. z.cerit Says:

  yazik cok yazik almanyada dogmus büyümüs birisi olarak yazilanlara cok üzüldüm.türkce ögrenmenin ve ögretmenin ne kadar önemli oldugunu ancak yurtdisinda yasayanlar bilir.eger bu okullar olmasa inanin cocuklar türklüklerini unutma durumundalar.burda yabancilarin en sinsi plani ilk önce dilini sonra dinini yok etmek.dil olmayinca arkadaslar din de cocuklardan kayiyor.okullarin cocgunda türkce dersi kaldiriliyor.neden acaba sizce?bu kadar emegi bos sanmayin.ben inaniyorumki o türkce ögrenen cocuklar yanlarinda kactane kisiye vesile olacaklardir.müslüman bir ülkede olup cocuk yetistirmesi cooook kolay.bunca konusanlar yurtdisinda yasasinlarda göreyim,hiristiyan ülkede hiristiyan okullarda müslüman cocik yetistirmesini ve cocugunuz birde tesettürlüyse…..bilmeden konusmak cok kolay….emegi bos saymayalim varsin onlar sarkiyla anlatsinlar….burda da inanin ayni yöntemi hiristiyanlar okullarda sarkiyla cocuklari cekmeyé calisiyorlar,cocuklarda inanilmaz özenti oluyor.onun icin yapilan emek bosa degil…meyvasini ileride toplayacaklar…tohum ekme zamani simdi…10 sene 20 sene sonra görecegiz insAllah…..neye üzülüyorum bilmeden konusuyoruz müslümanlar olarak.gizli cihad ediyorlar……varsin adi sarki türkü olsun……

 7. hacer Says:

  cahide ablacigim, yine çok guzel bi yazi, yuregine saglik=)

 8. busra Says:

  Sastim da kaldim dogrusu, amac turkecinin yayilmasi insanlarin kulturumuzu anlamasi olmasi gerekirken konuyu nerelere getirmissiniz, dini yaymak bu konuda hizmet etmek ayri bisey bu insanlarin bizim kultu,umuzu ogrenmesi adina yapilan seyler ayri. hic mi gurur duymuyorsunuz o cocuklarin cabalarindan. turk milliyetciligi, turkceyi konusmasi

 9. hüzünlü gurbet Says:

  Afrikada bir ekmek icin hiristiyan olan cocuklari kim kurtaracak??Bunun hesabi hepimize sorulacak!Rabbim hidayet versin!
  Evde oturup yorum yapmak kolay.Egerki hizmeti tanisaydiniz böyle yorum yapmazdiniz.Meyve veren Agac taslanir.Hoca efendinin bir kitabini okunudunuzmu bir kasedini dinledinizmi sorarim size?Yazik bu kadar kolay degil.Ama tabiki nasip meselesi herkese tanimak nasip olmaz Hocamizi ve bu hizmeti.Sen sahid ol Yarab!

 10. Gul Says:

  Varmışa kadar dedirtebiliyorlarsa bunca insanı oradan alıp buralara kadar getirtrbiliyorlarsa HELAL OLSUN demekten tebrik etmekten başka söze ne hacet.ulasamadigimiz ciğerler kedi misali murdar olmamalı.kolaysa bu isler bu kadarına gelmek dahi buyrun meydan İsizin kalkın ve siz yapın âlâsını.Allah’in penceresinden!!! bakıyorum demişsiniz mümin kardesinin rizai ilahi icin yolA koyulan bu kardeşlerini boyle yargılaması insanların kafasına şüphe salması şüpheler oluşturuyor….bir kere daha düşünmeli.

 11. betül Says:

  cahidecim diyorum.çünkü kendime çok yakın hissediyorum.ama inan bana içinden birçok insanı tanıdım ve hepsi ne fedakarlıklar ne yokluklarla o adını bile duymadıgımız yerlerde sadece ama sadece Allah rızası için çabalıyorlar.geç kalınmış bir misyonu üstleniyorlar çünkü.mesela birçok afrika ülkesine çok daha önceleri yerleşen gayri müslimler okulla, kiliseyle oradaki halkın dilini,dinini degiştirmişler.özellikle fakir halk karnı için dinini bile degiştiriyor inanmazsınız.ne hikayeler dinledim bilemezsiniz.cahidecim senin müptelanım,ama inan durum sadece türkçe olimpiyatı yapmaktan çok öte.tavsiyem şu naçizane- adem güneş i biliyorsun ya,burç fm de de yayını var. Burç fmde öncüler ve sıfır merkez isimli programları bir dinlemelisin. Allah hakikat ile meşgul etsin cümlemizi. Allah razı olsun senden cahide kardeşim.

 12. Songul Says:

  Ahhhh gercekten bu yazılanları okudukça müslümanların ne kadArda dar bir dünyada olduklarını görüyorum cahide hanım yada digerleri cahide hanım goz önünde olduğu icin bilhassa onun icin söylüyorum çünkü insanlar birşey zannediyorlar bir isim veriyorlar.siz bir düşünüp on hareket etme hakkına sahip değilsiniz sizi okuyorlar bin düşünmeli ve yazmaliydiniz ki derinliginiz bir kere daha kendini göstersin.bazi seylerin zamanla gerçekleşebileceğini ,bu insanların oralara gidip oralarda okullar açması ,Türklerin mesela iyi beyazlar varmıs kadar

  • nur Says:

   Kardeşlerim herşeyden önce hidayet ALLAHın tasarrufunda olan birşeydir. yorumlarınızı okuyorum da şarkıları ısındırmak adına ezbere bilen ezberlettiren sizler kuran ayetlerinden bihabersiniz. ALLAHu tealanın izni dışında hiçbirşey olmaz,eğer varsa bir iyilik o sizlerin SAYESİNDE değil RABBimizin lütfu iledir. eğer eylemlerinizde bir kötülük bir çirkinlik kötülük varsa o da sizin ellerinizle yaptıklarınızdır. hoşunuza gitmese de eleştiri olarak görüyorsanız da bu cümleler açın kuranı azime bakın ALLAHımızın cümleleri olduğunu görürsünüz. eğer yapılanlar ALLAHrızası içinse onu RABBimiz en iyi bilendir. ama ya değilse ya ALLAH için ısındırma adına ALLAHA KARŞI ameller içindeyseniz siz nasıl hesap vereceksiniz.

   ben yurtdışında bir süre bu cemaatin içinde bulundum ve evet bazı şeylere şahit oldum sizin asla göremeyeceğiniz şeylere .yahudi hahama hayranlıkla bakıp onlara sonsuz hoşgörü gösterenlerin kendi din kardeşleri koyu renkli başörtü takıyor diye aman ha o kızdan o cemaatlerden uzak durun bunların hepsi fitnecidir diyen üst düzey temsilcilerinizi gördüm. ve çok öncesinde başörtü yasağı döneminde türkiye de cemaatevinde kaldığı ve bizzat sizlere hizmet ettiği halde “ben açamıyorum başımı elimde değil yapamıyorum” diye ağlayan ve okula gitmeyen kız kardeşlerinizi tanıyorum,”başını açmazsan burada barınamazsın” diye gecenin bir vakti nereye gider bu kız diye hiç düşünmeden evinizden attığınız…peki sizler onların hesabını nasıl vereceksiniz…

   yurt dışında hani avrupa veya diğer ülkeler gavur du ısındırmak gerekiyordu peki pakistan gibi müslüman ülkelerin nesini beğenmediniz de kadın erkek karışık danslı ve de içkili eğlence tertip ettiniz kimi neye ısındırmaya çalıştınız….
   bunların hiçbiri iftira değil bizzat sizin içinizde iken yaşananların devede kulak kısmı… ha yabancı okullarla ilgili küçük bir not : oralardaki bazı okulunuza giden öğrencilerin çoğu genelde zengin olan kesim veya bakan vali vs çocuğu.. eğer cemaatin çıkarını sağlamayacaksa bir tane fakir öğrenci almazsınız .

   Hani hizmetti ?fakir ama imanlı bir çok öğrenciye ne yurtdışında ne de türkiye de hiçbir şart ileri sürmeden neden fiyatlarda bir indirim yapmıyorsunuz veya hiç para almama gibi bir iyilik yok nerede hizmet? Elbette cemaatin içinde saf ve iyi niyetli ve gerçekten Rıza-i ilahi yi düşünen ve hizmet eden insanlar var. yapılan herşeyi her türlü haramı hoş karşılamayan bunlar olmamalı idi diye düşünen akli selim kişiler var .zaten isim vermiyoruz eleştirimiz yapılan hata üzerine, şahıs üzerine değil dikkat ederseniz.

   ALLAH için elinizi vicdanınıza koyun yapılan bu şeylerde hiç mi hatanız günahınız yok. Bizler kendisine bir yıl biz ALLAHA tapalım bir yıl da siz bizim ilahlarımıza tapın diyen müşrikleri , ısındırmak adına “aa valla iyi fırsat bu bir yıl içinde ben de birsürü tebliğ yapar çoğunuzu islama girdiririm .”
   demeyip tam tersine “Bir elime güneşi bir elime ayı verseniz yine ben yine asla bunu kabul etmem” diyen islamın hiçbir rüknünden zerre kadar taviz vermeyen Peygamber efendimizin ümmetiyiz.

   ne onun hayatında ne de yurt dışına tebliğ için giden sahabelerin hayatında zerre kadar taviz ve başkaları beğensin daha çok eleman kazanayım diye en ufak bir haramı hoş karşılama hareketi bulamazsınız.tamam güzel ve doğru hizmete sözümüz yok da ama yapılan bu yanlışlarda hiç mi kusurunuz yok. buyrun açıklayın perdenin önünü. içinizden bir yiğit çıksın “evet en azından bayanların erkeklerle dansı ahlaksız ve küfür sözler içeren sözleri içeren şarkılar söylemesi kadınlarla erkeklerin bu derece samimiyeti bizce de Allah ve Rasülünün rızasına emirlerine uygun değil” diyebilsin bakalım .

 13. eymeninannesi Says:

  sizi severek uzun zamandır takip ediyorum fakat bu yazınız beni çok ama çok üzdü…ama şunu söylüyorum eğer bilseydiniz bunları yazmazdınız.bunca yorumdan sonra sizden bir özür en azından bir cevap bekliyorum

 14. merve Says:

  merhaba cahide hm,
  sitenizi uzun zamandır takip ediyorum. allah razı olsun çok istifade ettik. yazılarınızı da zaman zaman okuyorum, islami bir çercevede yaşamaya çalışıyorsunuz rabbim yardımcınız olsun. ancak bugünkü yazınız beni üzdü. yanlış anlamayın görüşünüz değil sadece kullandığınız bazı kelimeler ve insanlar arsasında yazınız sebebiyle meydana gelen atışmalar. ben fetullah gülen hocayefendiyi savunacak değilim. o ne ilk defa nede son defa maruz kalıyor bu yazılara. ama keşke siz her biri müslüman olan ve kendi görüşünü savunan bu arkadaşların böyle birbirine kırıcı olmalarına sebeb olmasaydınız vebalini almasaydınız. biliyoırsunuz ki sebeb olan yapan gibidir. sizde takdir edersiniz ki biz insanalr sevdiklerimize hak etmediklerini düşündüğümüz cümleler kuruldu mu savunmaya geçeriz. tıpkı yukarıda sizi savunan yorumcular gibi. görüşünüzü daha yumuşak ifade edebilirdiniz. ayrıca aşağıda türkçe olimpiyatları sadece milliyetçilik kaygısıyla yapılmış diyorsunuz.
  ” Bunlar Türkçeyi ve Türk kültürünü tanıtmayı amaçlayan, Milliyetçi duyguları ağır basanlara gözyaşı patlaması yaşatan şarkılı türkülü şenlikler” velevki türkçe olimpiyatları milliyetçilik kaygısıyla yapılmış olsun, bu düşünceyi bu kadar rencide edici eleştirmek doğru mu?? siz türk değilmisiniz? türkiyede yaşamıyor musunuz?benim tavsiyem yazınızı geri çekmeniz. belkide sitenizde tanışıp arkadaş olabilecek insanlar şuanda birbirlerini taşlıyorlar. her iki taraf içinde konuşuyorum ve yorumları tasvip etmiyorum. görüşünüzü değiştirin demiyorum beni yanlış anlamayın ama sadece oturun bir yorumları baştan aşağı okuyun vicdanınız sizlayacaktır eminim. bence siteniz dostluk köprüleri kurmalı bu size daha çok yakışıyor. yazımı yayınlamak zorunda değilsiniz.
  teşekkür ediyorum…

 15. enise Says:

  hizmet etmek adina icki icip domuz eti yiyormuyuz tabiki hayir cünkü haram peki hangi amacla olursa olsun basi acmak haram degilmi dinen bin fazilet kazanicak bile olsan bir harama giremezsin ey gülen cemaati kizlariniz hizmet adi altinda basini aciyor pantolon giyiyor basini örtse bile mendilden basörtü boyutuna gecememis ben burdayim diye diye bagiran örtüler takiyor ve mahremsiz uzun yola cikiyorlar bunlarin hangisi helal eger hepsi sizin hizmet icinse Allah askina adina tek basina hizmet diye adlandirmayin bari seytana hizmet deyin cünkü Allahin yasakladigi haramla Allahin dinine hizmet edemezsin Farzedelim Fatima anamiz sizi ziyarete geldi ve üzeri kirlendigi icin sizden ödünc kiyafet istedi acik söyleyin dolabinizdaki hangi kiyafet ona uyar yarim gitgide kisalan ceketlerinizmi markali gökkusagi basörtülerinizmi papaya son olarakta yazina sonuna kadar katiliyorum cahide ablam birileri calgi zinayi cagiricidir diyen bir peygambere calgiyla dine cagirmaya calisan bir ümmet olmamizi istiyor korkarim türkiyenin aci sonuda bunlarin elinden olucak

 16. hacer Says:

  Allah senden razı olsun kardeşim , ön yargılı diyenlere cevabım.cahide kardeşim tam bir müslümanın olması gerekdiği gibi konuyu kendi duygularıyla değil islama göre ,sırat-ı müstakime uygun yorumlamıştır. eleştirenler cehl-i mürekkebdirler.HALİT çocuğum ben de seninle gurur duydum.

 17. Tarık Says:

  Cahide Hanım, yazılarınızı ailecek severek takip ediyoruz. Şu bir gerçek ki, yazılarınız avam halka bir kaç beden büyük geliyor. Bu yüzden sizi pek çok insanın anlamasını beklemeyiniz. Ve bu yüzden müteessir olmayınız, ye’se kapılmayınız.

  Şeytan insanlara yaptıklarını süslü gösterir. Dilerim Hak Teala bu kardeşlerimizin gözleri önündeki sis perdesini aralasın ve gerçeği görmelerini nasip eylesin. Konunun önemine binaen, bende kardeşlerimize şu yazıyı ikram edeyim:
  http://www.iktibasdergisi.com/news_detail.php?id=10737

 18. firdevs Says:

  Sevgili cahide hanım sitenizi evliliğimin ilk dönemlerinde yemek sitesi ararken bulmuştum ve kullanmış olduğunuz gıdalarda harama helale dikkat etmenizden dolayı sık takip etmiştim ara sıra yazdığınız yorumları okuyorum ama bu kadar çok insanın takip ettiği bir sitenin tabiri caizse yazarı olmanıza rağmen çok dar görüşlü olduğunuzu ve çok katı kuralcı bir müslüman olduğunuzu farkettim ara sıra yazdıklarınıza olumsuz yorum yapmak istedim ama etkili olamayacağımı düşündüğümden son yazınızı okuyana kadar yazmadım Türkçe olimpiyatlarına bu kadar yüzeysel bakmanız bu hizmet erlerinin hiçbir yardım destek almaksızın bu kadar başarılara imza atmasını bu kadar basit bir dille eleştirircesine ele almanızı çok yanlış buldum.
  ülkemizde müslüman aileden doğum büyümüş olmasına rağmen bazen en yakın komşumuza dahi islamı anlatamezken farklı dinlere mensup insanlara anlatıp kısa sürede etkili olmak zor olsa gerek.
  üstelik o öğrencilerin yaşları çok büyük değil islamı yaşatamasalar bile islama sempati duymaları bile bence çok büyük bir nimet. keşke o insanların şuan yapmış olduklarının geleceğe bir yatırım olduğunu anlayabilseniz ve şimdi olmasa bile yıllar sonra o ülkelerden çok fazla müslüman insan çıkacağını görebilseydiniz. UNUTMAYIN SİZDE BİR İNSANIZ VE YAZDIKLARINIZ TAMAMEN SİZİN YORUMUNUZDUR SİZİN YAZDIKLARINIZ NE AYETLERİN NE DE HADİSLERİN TEFSİRİ DEĞİLDİR BU YÜZDEN BÖYLE KESKİN YAZILAR YAZMANIZI HOŞ BULMUYORUM SİZ EĞER BU KADAR İNSANI YAZDIKLARINIZLA YANLIŞA YÖNLENDİRECEKSENİZ BUNUN HESABI ÖTE TARAFTA ÇETİN OLUR.

 19. zynp Says:

  Yanlışın üzerinden doğruya gidilmez hepimiz biliriz ki temelleri sağlam olmayan yere bina inşaa edilmez.Herkesin fikri kendinedir saygı duymak gerekir ama durulması gereken yerde de durulmalıdır diye düşünüyorum. Cahide Hanım kendi düşüncesini sizlerle paylaşmış. Bunda kötü bir şey görmüyorum açıkçası ve yazdığı yazıda da…

  Bana göre iyi ki de yazmış ve yazmakla kalmayıp iyi ki de paylaşmış.Söze başlarken dediğim gibi yanlışlarla doğru yola gidilmez.İslamı yaymak için şarkı söylemekten başka çok daha güzel şeyler yapılabilir tabi amaç İslamı yaymaksa…

  Ben 16 yaşındayım ve hayata at gözlükleriyle değil de kendi gözlerimle bakmaya çalışıyorum yanlış kullanmıyor isem sizlerin yaptığı bağnazlık oluyor.Fani kişilerin düşüncelerini düşünmeden savunacağınıza biraz kendi fikirlerinizi ortaya koyun.Emin olun düşünmek çok büyük bir nimet.Biliriz ki diğer canlılarla aramızdaki en büyük fark düşünmektir.Düşünmeyi başkalarına bırakıp onların düşüncelerine amade olmak insanlığa sığmaz diye düşünüyorum.

  Eminim kendiniz düşünseniz anlıyacaksınız yaptığınız hatayı hataları.Sadece biraz düşünmek gerisi gelir zaten.Yanlış anlaşılmak istemem doğrusu bu yazıyı sizlere küstahlık taslamak veya egomu tatmin etmek için yazmadım. Zaten böyle bir şey yapmak ailemin bana verdiği ahlak kurallarına sığmaz.

  Sormak istiyorum sizlere madem amaç Müslümanlığı yaymak neden İslama dair hiçbir sembol yok??? Merak konusu doğrusu.
  Neden ılımlı İslam?Haşa Allah’ı Teala bilmiyor muydu 3 dini bir göndermeyi veya peygamberimize İslamı geleceğin şartlarına göre düzenle demeyi bilmiyor muydu ya da unutmuş muydu??? İslami mi günümüz şartlarına uydurmamız gerekir yoksa günümüzümü İslama uydurmamız??? Cevap çok açık aslında…Nefsimizle etrafımızda dört dönen şeytanla savaşacağımıza bizler onlara tabiri caizse kulluk ediyoruz neredeyse.Bu Elhamdulillah Müslümanım diyen birine yakışır mı sizler söyleyin.
  O yabancı çocukların ilk önce nefsini doyurup sonrada İslama mı yönlendirmek amacınız doğrusu anlam veremiyorum.Allah hepimize hidayet nasip eylesin daha ben ne diyeyim bu yaşta elimden ancak bu kadarı gelir….

 20. Feyza Says:

  Kaleminize saglik, cok yerinde bir azi olmus. Allah razi olsun. Konuyla ilgili bir yazi linki de ben paylasmak isterim:
  http://www.iktibasdergisi.com/author_article_detail.php?id=525

 21. dila Says:

  cahide hanim bu hoca efendi kim hani su senelerdir hatta amerikanin irakta kadinlara iskencelerle tecavuz ettigi siralarda buyuk bir sessizlikle orda yasamaya devam eden kisimi hani marmara olayinda israili elestirmeyen efendimiz dedikleri o adam mi

  • fadime Says:

   dila hanım,cok merak ediyorum Hocaefendinin bir kitabını okuyup bir kasedini dinlediniz mi?Anladığım kadarıyla Pervasızca eleştirdiğiniz hocaefendi hayatınızdan bi habersiniz sanırım..bence bu okulların mimarı olan(bu okullar vasıtasıyla bir kişi bile hidayete ermişse) ,tüm hayatını Kuran hizmettine adamış bir zattan bahsederken,(yanlış tanıma payınıda hesaba katarak) daha saygı bir dil kullanmanızı rica ediyorum

 22. Halit İslam Says:

  Sana sonuna kadar katılıyorum anneciğim. Sakın üzülme. wallahi hakkı söylüyorsun . Seninle gurur duyuyorum

 23. lalezar Says:

  öncelikle cahide abla baslıgı gorunce hemen bu konuda kı gorusunu merak ettım ve cok sevındım ıslam nazarından baktıgına…hızmet askı ıle gozleri kör allahın rızasını unutan ınsanlara da sozummm bu saptırılma degıl ön yargı degıl kötü düsünce hic degil…hakkı soylemek hakkı goremeyenlere uyarıdır…kımse kımseyı kurtarmaz allahın rızasını gozetmeli onun sınırlarını asmamalıyız .bıdatle haramla dın yayılmaz!!!!muzik haram dır mıllıyetcılık ıslamda yoktur turkluk bır ovunc kayanagı deıldır ve bu turklugun dilini
  yaymak marifet degıldir….bıdatle haramla din yayılır mı subhanallahh…..

 24. funya Says:

  NE yaptık biz bugün ????
  kime ne faydamız dokundu bir düşünelim kimi ne ye yönlendirdik elimize ne geçti …Hak olmayan dava etrafında birbirine kenetlenen insanlara karşı ,Hakkı seven savunan insanların birbirine bu kadar düşmanca bakması davranması ne ilginç 😦

 25. semiha Says:

  sizin böyle eleştirmeniz hiç ve hiç hoş olmamış cahide hanım .keşke yazmasaydınız.hizmetin yurtdışındaki okullarındanım ve bu okullar sayesinde yüzlerce müsliman olanlar var.
  hesap gününde elbette bize türkçe öğrettinizmi diye sorulmucak.!ama hizmette herkezin islam inancı fazla peki öğrenciler veliler demezlermi ne kadar fedakarlar müslimanlar
  türkçe olimpiyatları sadece şarkı değil dünya ile bir bağlantı biçimi .türkiye’de bir çok kişi yurt dışındaki turkçe olimpıyatlarını bılmıyor onlara nasıl anlatcaz .Belki sizde bilmiyordunuz ! lütfen yapyıgınız yorumu siliniz yada silmek istemiyorsanız ustune özür cevabi yazınız çünkü ben bunu bir tür hakaret sayıyorum !!!!!

  • Sevim Says:

   Subhanallah! Neden Cahide hanım özür dilesin ki? asıl siz bu kadar hanımefendi bir hanımı üzdüğünüz için özürdileyin. Sizi Allah için uyarıyor, gördüğü yanlışları söylüyor. Okullarınıza laf mı ettiki bu şekilde saldırıyorsunuz? Haramlarla Allah’ın rızasına ulaşmaya çalışıyorsunuz. Türkçe olimpiyatları bal gibide şarkı türkü gösterileridir. Haramı meşru göstermek için bunca çaba niye anlamıyorum!

 26. Alzaitri Says:

  Ben gecen sene turkce olimpiyatlarina Romanya’dan katilmistim(o zaman 15 yasindaydim). Benim annem tatar ve babam yemenli, yani elhamdulillah musluman bir ayleyiz. Kucuklukten beri turkce konusuyorum (turkceyi televizyondan ogrenmistim). Turkce olimpiyatlarina zor bir elemeden sonra katilabildim… oraya cok akilli, cok terbiyeli cocuklar gelebilir. Onlar her cocugu kabul etmezler. Gercekten, orada cok cocuklar vardi, dinimiz ayri olabilirdi ama iyilik, beraberlik icinde birkac hafta gecirdik ve arkadas olduk, kulturlerimiz hakkinda bilgiler ogrendik. Zaten insanlar baris icinde yasamali, nerden olursa olsun., dinimiz baris icin gelmedi mi? Dunyada sadece Turkiye’de boyle bir etkinlik vardir ve hayatimdaki en guzel anilari gecirdim diye diyebilirim!

 27. nermin Says:

  SELAMÜN ALEYKÜM ,cahide hanım ben sizin uzun zamandır takipçinizim ..gerek tariflerinizle gerek dini yazılarınızla hem kendime hem çevreme pay çıkarabiliyorum ama konu seçerken biraz daha sizi takip edenleri gıybet denizine sürüklememenizi suizanda bulunmalarına vesile olmamanızı temenni ederdim.sizin adınıza çok üzüldüm.Yapılan ibadetlerde rıza-i ilahi varsa bunu yargılamak ve eleştirmek bizlere düşmez.Bu organizasyona 135 ülkeden 1500 tane evlat geldi.ki gidenlerin sayısı zaten belli değil.. siz ki CAHİDE HANIM umardım ki şu yazıyı yazarken bir ADEM TATLI abimizi HACI KEMAL ERİMEZ abimizi MEHMET ÖZYURT abimizi ismini tarihe yazdırmış nice önden giden atlıları bari bir saatinizi ayırıpta araştırma yapma şerefinde bulunsaydınız!!!.hem biz sahabelerimizi örnek almıyor muyuz sorarım size ilk önden giden atlı tebliğ vazifeli MUS’AB BİN UMEYR DEĞİL MİYDİ ŞİMDİ BU İNSANLARINDA BU DÜŞÜNCEYLE ANALARINI BABALARINI BU YOLA FEDA EDERCESİNE YOLA ÇIKMALARI 21. YY HİCRETİ DEĞİLMİDİR DÜŞÜNÜN..!!!!.eğer tanısaydınız bunları bu yazıyı yazarken içiniz sızlardı..ya bu hizmet onaylandıysa ötelerde hesap gününde sorgusu nice olur.. bu cemaatin BAŞINDAN SONUNA NASIL HELALLEŞİLİR!!! bir düşünün ..selametle

 28. yolumuzcihad Says:

  Burada
  bir çok kişi mensubu olduğu bu islamsız islami cemmati savunma yarışına girşimişler akideden,tağuttan,vela ve beradan bir haber akılsızlar sürüsü oldukları o kadar bariz ki bırakın bu ABD nin kucağındaki adamın cemaatinin ılımlı islam havariliğini dünyadaki mücahitlere terörist yaftası vuran kafirlerin yardımcılığına soyunmuşlar,fe eyne tezhebun nereye bu gidiş somalide ki eşşebab(Allah onları korusun) onlara göre islamla yönetilmek istenen,şeriatı getirmeye çalışan teröristler,taliban terörist bi kendiler mücahit sanki onların hocaları zaten ne olduğunu belli etmişti. dünyada en nefret ettiği insan şeyh usame yani bi mücahitten nefret ediyorlar,ama ne bush ne obamayı ne şaronu sevmediğini söylemedi acaba kendi de onlardan diyemi….???

  ………………..YORUMUMU İNŞ. TAM OLARAK YAYINLARSINız …………………….

  • funya Says:

   MaşAllah yolumuzcihad İslam yorumunuz ne hoş!!!! ne güzel!!!
   siz ne zaman gidiyorsunuz bir dağa bir savaşa
   sayfanızda size mesaj gönderme seçeneği göremediğim için buradan yazmam gerekti bana yakışmasada….

 29. ayşenur Says:

  cahide hanım sizi bende yeni yeni takip ediyorum tabiki aynı durumdan herkes farklı yorum çıkarabilir ama yabancı ülkelerden insanların ingilizce değilde türkçe şarkı söylüyor olması çok gurur verici burada verilmek istenen mesaj bence size doğru ulaşmamış bundan çok daha ağlanacak şeyler var hayatımızda örneğin siz ve biz yani buradaki herkes ne kadar boş vakit geçiriyoruz internetin başından ne kadar fayda dağıtıyorsunuz yada biz ne kadar fayda topluyoruz bence oturup buna ağlamalıyız şeytan önce doğu sebepler sunarak günaha sokar bunu unutmayalım etrafı eleştirmeden önce kendimizi hesaba çekmediğimize yanlım ağlayalım. Bu gün iman elde tutulmaya çalışılan bir kor misali insanları iman noktasında tutmanın zorluğunu görelim gerçekçi olalım biraz bugün gençlere o günah bu günahla bu noktada tutamayız o bilinç anca zamanla oluşur imanın oturduğu kalplerde

 30. gülay Says:

  KİMSEYE GEREK YOK BİRBİRİMİZDEN ŞÜPHELENİYOR BİRBİRİMİZİ YİYORUZ YAZIK DİYORUM BAŞKALARININ YAPAMADIĞINI ŞİMDİ BİZLER YAPIYORUZ BU NE KİN

 31. jiza Says:

  selamun aleykum Cahide aba.
  sizi ara sira taakip ediyorum tariflerinize bakiyorum, ama bu yaziniza katilmiyorum.Ben oncelikte Turkce ogrendikten sonra Islami taanidim. Sadece bunu demek istedim

 32. hanzade Says:

  Türkce olimpiyatlarini elestirenler olabilir.Fakat Türk okullari sayesinde bircok zeki cocuk ve gencin müslüman oldugunu bilseydiniz “oralarda islam ögretilmiyor” demezdi diyen kardeslerim.Oralarda büyük fedakarliklar göstererek görev yapan eli öpülesi ögretmenler, benim görüsüme göre “iyi birer müslüman birey” olarak o ögrencilere iyi örnek oluyorlar ve aileleriyle birlikte bircok ögrencinin müslüman olmasina neden oluyorlar.Bende cemaatten degilim ama yurtdisinda yasayan biri olarak bizzat sahit oldum durumun böyle olduguna.Yasayarak örnek olmak cok önemli.Bu okullarda görev yapanlarda bunu hakkiyla yerine getiriyorlar ki,faaliyetleri bukadar bereketli oluyor,dünyanin heryerinde adlarindan söz ettiriyorlar..Eger direk Kur´an okuma,dini gösteriler v.s. yapsalar basarilari her kesimden alkislanmazdi.Islami kabul eden ögrenci ve veliler zaten islamin emir ve yasaklarini ögreniyorlar.InsaAllah yavas yavas “Islamin altin cagi”na dogru ilerliyoruzdur sevgili kardeslerim.

 33. aysegul Says:

  cahide abla size sonuna kadar katılıyorum sizi eleştirselerde bu konuda bu zaten doğruyu söylediğinidendir ÇOOOK HAKLSINIZZ

 34. E... Says:

  Selamun aleyküm.Düşüncelerinizi sonuna kadar destekliyorum Allah Razı olsun….

 35. Hatice Says:

  Buyuk hesaplar,buyuk mahkemelerde gorulur Cahide hanim,bu aylari mu’min kardeslerinizi giybete sevketmek yerine bol bol tevbe ederek degerlendirebilin insaallah

 36. merbenmerben Says:

  Yazdım ama yayınlamadınız Yazımda kimseye hakaret etmedim, sadece eleştirdim.Yazıları taraflı yayınlıyorsunuz.Taraflı olduğunuza karar verdim.bazılarını yayınlayıp bazılarını yayınlamıyorsunuz.Size çok dokunanları heralde yayınlamıyorsunuz

 37. tarif diyarı Says:

  abla siz öyle düşünebilirsiniz. ama bu kişilerin allah peygamber anlatmadıklarını kanıtlayamazsınız. o yüzden boşverin siz kendi hizmetinizi yapın onlar da kendi hizmetini yapsın.

 38. Fatma Yılmaz Says:

  Süreyya hanım yapılanları zaten Yüce yaratıcı görüyor, biliyor,duyuyor. Hizmet azmediyor,çabalıyor,uğraşıyor. Benim anlamadığım madem herkes bu kadar hizmeti rahat eleştiriyor,buyurun o zaman o yabancı insanları siz islama davet edip siz uğraş verin. Sanki onlar babanızın oğlu kızı ya gir islama, kapan,kuran oku deyince hemen yapıverecekler. Bu taviz değil islama ısındırma. Kimse anne karnında öğrenmiyor islamı ,öğretici olmalı ki onlarda öğrensinler. Eleştirenler buyursunlar çekinmesinler kendileri yapsnlar. Hey Allahım ne günlere kaldık YA RAB!

 39. zeynep Says:

  Türkçe olimpiyatları yerine Kur’an-ı Kerim okuma yarışması yapılsa bu kadar ilgi görür müydü bizim halkımız tarafından o çocuklara Türkiye bu kadar sevdirilir miydi ve buda bir aracı olur muydu dinimize çekebilmek için bu kadar sığ bir insan değilsiniz eminim ama önemli olan niyet değil mi direk İslam’a davet edemeyiz ki yavaş yavaş kendimizi sevdirmemiz lazım daha sonra her şey sırasıyla ve hayırlısıyla zaten olacak Allah’ın izniyle…

 40. merbenmerben Says:

  Salif efe kardeşim siz neye dayanarak eleştiriyorsunuz. Hizmet eden kişileri sömürülüyor diyorsunuz zorla dergiye ve gazeteye abone yapılıyor diyorsunuz. Peki NEYE DAYANARAK ? VARMI DELİLİN İSPATIN EĞER YOKSA YAZIK Kİ DİNİ AÇIDAN BU BİR İFTİRADIR. İFTİRANINDA NEDEMEK OLDUĞUNU
  SİZİN İYİ BİLDİĞİNİZİ TAHMİN EDİYORUM. Peygamberlerimiz zamanında bu dini yaymak için azmı savaşmış yada azmı gitmiş şehirlere. O zaman savaşarak şimdide böyle güzel etkinliklerle islam dini yayılıyor. İlk başta bu kadar sert ve baskın tabiki olamaz. Hemen gittiğin ülkede ve okulda direk islam
  dinini yayıp onunla ilgili bir etkinlik yapmak çok zor yavaş yavaş olur herşey. Dışarıdan şöyle yapsalar böyle yapsalar demesi kolay. Kolaysa diyenler gidip yapsın o ülkedede görelim. Öyle kolaymı bir yabancı ülkede heleki hiristiyan bir ülkede islam dinini yaymak. Yavaş yavaş yapılır herşey. Öyle sert
  bir dille eleştirmek yerine dinimi yaymak ADINA ADIM ATANLARI DESTEKLEMELİ AMA EKSİKLİKLERİNİDE SÖYLEYİP DÜZELTMELERİNİ sağlamalıyız. Bilmeden araştırmadan eleştirmek yerine doğru yapılanların yanında yanlışlarıda gösterip düzeltmek lazım. Eğer islam dinine hizmet etmek
  istiyorsan Peygamberimiz gibi dinini yayacaksın, Hz. Ali nin dediği gibi döneme göre yayma şeklin değişik olacak. O YÜZDEN GERÇEK MÜSLÜMAN OLAN ve İSLAM DİNİNİ SEVEN İNSAN İSLAMI YAYMA YOLUNA GİTMELİ. YOKSA SÜREKLİ NAMAZ KILIP KURAN OKUYUP KENDİNDEN BAŞKASINA HAYRI
  OLMAYAN BİR MÜSLÜMAN NASIL BİR MÜSLÜMAN ACABA? DÜŞÜNMEK LAZIM. HZ. Peygamberimizi bu dini yaymak için nereye gerekirse gidin demiş. İŞTE YAPILAN BU………

  • gülay Says:

   güzel yazmışın kardeşim anlasalar birde çok doğru ben de bazen düşünürüm tamam namazımı kılıyorum ama diğer insanlara da faydam olsun isterdim oturduğumuz yerden ahkam kesmek kolay biraz rahatımızı kaçırsak nasıl olurdu HİZMETE DEVAM DİYORUM

 41. asfiya Says:

  Ben AFRİKA’ da yaşıyorum ama hizmetten değilim.O kadar eleştiri alacağınızı bilerek cesaretinizden dolayı,böyle bir yazı yazdığınız için sizi kutluyorum.Düşüncelerinize bi bakıma hak veriyorum fakat;

  Dışarıdan bakıyorsunuz,sizin gördüğünüz tek şey türkçe olimpiyatları.Hizmeti korumak için veya desteklemek için yazmıyorum bunları,çünkü bende uzun süredir içlerindeyim ama hala amaçlarını anlamış değilim.Çocuklarım türk okullarında okuyor.Zannetmeyinki islam adına hiçbirşey yapılmıyor.Onların kazandığı müslüman sayısından habersizsiniz çünkü türkçe olimpiyatlarında çıkıpta,Türk okullarında hıristiyan iken müslüman olanların sayısını,islam adına yapılan faaliyetleri açıklamıyor,ama bizler buradan gayretlerini görüyoruz.

  Türkiyenin İSLAM ülkesi olduğunu bütün dünya biliyor.Türk okulları ve yurt dışında yaşayan türklerde akıllara hemen islamı getiriyor.Burada yaşayan yerli halk beyazları hiç sevmemesine rağmen,türkleri çok seviyorlar.Müslüman oldukları için,yalan söylemeyeceklerini düşünerek alışverişlerini hep türklerden yapmaya çalışıyorlar mesela.Burada türk okulu 1999 da açılmış.O süreden beri İslama olan hayranlıkları gün geçtikçe büyüyor,kazandıkları müslüman sayısı artıyor.Müslüman halka yapılan Kuran.Tefsir v.s derslerini hiç anlatmama gerek yok heralde.

  Onun haricinde,bir Afrika ülkesinde yaşamanın zorluğunu bilirmisiniz siz.Benim ve ablaların 9 aydır suyumuz yok.Dökme su ile kaç ay idare edebilirsiniz?Kaç ay elinizde çamaşır yıkamaya dayanabilirsiniz?Elektrik bir gün var bir gün yok.Yiyeceklerimizin hepsini türk hava yolları ile getirmeye çalışıyoruz.İki kaşık salçanın,bir paket kabartma tozunun burada ne kadar değeli olduğunu bilirmisiniz siz.

  Onlardanda vazgeçtim,çocuklarımızında bizimde sık sık yakalandığımız sıtma hastalığını,geçirdiği havaleleri,ilkel yöntemlerle tedavi edilmeye çalışıldığı,farelerin cirit attığı hastaneye benzeyen yerlerde günlerce süründüğümüzü bilirmisiniz.Burada yaşamanın zorluklarını size anlatsam bu sayfalar yetmez.

  Şimdi soruyorum sizlere hangi türk güzelim vatanını,cennet gibi türkiyeyi bırakıpta böyle bir ülkede,sadece çocuklar türkçe olimpiyatlarında şarkı söylesin kıvırsın,iki kelime türkçe öğrensin diye bu zorluklara katlanırki?

  Ben söyleyim,Emri bil ma’ruf nehyi anil münker için,Allah rızası için.

  • gülay Says:

   SİZİNLE GURUR DUYUYORUM YÜREĞİM SİZLERLE HEPİNİZ ELLERİ ÖPÜLECEK İNSANLARSINIZ ELEŞTİRENLER YAPSIN BUNLARI GÖRELİM

   • fadime Says:

    asfiya hanım Allah razı olsun sizden ,ne de guzel anlatmışsınız..ben bu yazıyı okuyunca okadar üzüldüm ki.Allah yollunda yapılan fedakarlıklar en azından bizim gibi müspet insanların desteklemesi gerekirken,üç beş kareye takılıp,sunu da yapsalardı bunu yapsalardı demeleri cok kırıcı..Efendimiz zamanında Tebliginin gidişatına baktıgımızda,herseyin bir anda acıktan degil de uygun zemin hazırlandında acıktan ilerlediğini görüyoruz…kaldı ki o okullarda okuyan cocuklar ilk defa bir müslümanla bu kadar yakın ilişki kuruyor,bu vasıtayla tanıyor müslümanlığı.yukarda bir arkadasımız tek bu cemaat mi gidiyor demiş yurtdışına ,bence böyle degilde kim gidiyorsa Allah razı olsun,ben gidemedim onlar gitmiş demek lazım..sömüyorlar konusuna gelincede,benim hayattımın en güzel günleri orada gecti,varsın cok calışıyımda bunun adı baskasına göre sömürüyor olsun!!simdi işimden daha cok para alıyorum da ne oluyor sanki ordaki kardeslik hiçbir iş yerinde yok…gene Allah herkesten razı olsun.ne de olsa üstadın dediği gibi ” dinimiz bir,Kuranımız bir bine kadar bir”

  • Sevim Says:

   Sizi takdir ediyorum ama ne gariptirki sizler pek çok zorluğa katlanırken, muhterem hocanız bir villada hayat sürüyor…

  • dila Says:

   MADEM AMAC VE EMEK OTEKI DUNYA ICIN SAHIP OLDUKLARI FATIH KOLEJLERININ YILLIK UCRETLERINE INDIRIM YAPIP HEM SEVABA GIRIP HEM AMACA VE SIZE DAHA COK HIZMET EDEBILIRLER

   • melahat Says:

    Konu nereye gelmis dunden beri hayret simdide okullarin muhasebe isine el attiniz
    dersleri cok iyi olan cocuklar zaten bursla okuyorlar siz kendi muhasebenizi yapin kardesim

 42. süreyya Says:

  islamı yavaş yavaş sevdireceğim anlayışıyla taviz vere vere ortada islam diye birşey kalmayacak.

 43. mahire aslantepe Says:

  Arkadaşlar anlaşmanın en kestirme yolu aynı dili konuşmaktır çokca vurguladıgınız yahudi ve hiristiyanlari dost edinmeyiz başka birşey onlara dini tebliğ etmek vazife değilmidir kimin elinde bir sihirli değnek var peygamber efendimiz S.A.V. bu dini ilk defa etrafındaki yahudı ,hiristiyan ,putperestlere tebliğ yapmadımı kovuldugu kapılara tekrar tekrar gitmedimi o halde gücümüzün yettigince komşuya teblig için gitmeyeçekmıyız üstelik diyarları aşip komşu ülkeye gıtmeyi göze alanları anadan yardan gecenleri vay ne işin var oralarda mı diyecegiz yoksa kardeşim ben ğidemem dil bilmem yol bilmem ama sen ben ğiderim diyorsan yürü aslanım desek daha iyi olmazmı hatta maddiyatı düşünme arkanda biz varıs desek nasıl olur o diyarlardan birilerini kurdugu doslukla ögrettiği diliyle şöyle Türkiye semalarından Peygamber diyarına ucururken bizde ona dua etsek yardım etsek ne olur müslümanın hayalı dinini yaşamak ve tebliğ etmektir sadece bunu dillendirmek yetmiyor yetmedi hataları dilendirelim ama engel olmayalım nekadar kolaydı bir insanı karşına al şunları şunları yap müslüman ol benide ugraştırma emeksiz yemeksiz yardımsız anadan yardan rahat yataktan evlattan hatta yrdundan hicret etmeden olmaz efendimiz bize bunu yaşayarak ğösterdi. Ordaki müslümanlıktan fersah fersah uzak bir öğrenciyi hemen evliyamı olsun istiyoruz sabırla ağacların meyvaya durması için dua ve gayret edelim.

 44. Sebnem Says:

  Tam da benim düşündüğüm şeyleri sorgulamışsınız. Öyle bir devirdeyiz ki; kim doğru söylüyor, kim yanlış biliyor, belli değil. Hatta ben bu durumda neredeyim, ne tarafta olmalıyım diye sorup duruyorum kendime.

  • baharatçı Says:

   tek doğru söyleyen kuranı kerim ve hadislerimizdir.niçin başka başka yollardan aransınki doğruyu ancak ve ancak kuran ve sünnettir.bu iki kaynaktan uzaklaşmazsak doğru yolu buluruz.önce kendimiz sonra çocuklarımıza ve diğer insanlara örnek olmak olmayız.

  • funya Says:

   Cihadın yapılması gereken ilk yer nefis… Dünyada İslamı tebiğ/yayma adına neyle yapacaksanız çok merak ettim doğrusu ???

  • funya Says:

   Allah aşkına!!!! bu haberin çıktı günün tarihini verin nette arattırdım fakat bulamadım

 45. Salih efe Says:

  Selamun aleykum değerli kardeşim

  Bakıyorum da cemaatten olan pek çok kardeşimiz kendilerince bu yaşanılanları meşru göstermeye çalışıyorlar. islamın bu şekilde dünyaya hakim olacağını, diğer ülkelerdeki çocuklarında islam’a dahil edileceğini söylüyorlar. Ben buna asla inanmıyorum!

  Eğer bu dedikleriniz doğru olsaydı, bırakın diğer ülkelerin gençlerini, önce kendi ülkemizdeki gençlikte düzelmeler olurdu. Çok ama çok kalabalık bir cemaatsiniz. her şehirde abiler, ablalar, bu cemaate ait sohbet gurupları var. Peki neden bunca çabaya rağmen toplumdaki kokuşmuşluk ve bozulma süreci artarak devam ediyor?

  İslami camiada diğer yazılarınızda bahsettiğiniz tesettürde bozulma süreci ilk olarak bu cemaatle başlamıştır. Küçük eşarpları,kısa pardesü altı pantalonları en çok bu cemaatte görürsünüz. Ülkemizde ki müslümanların İslami yaşantısında zerre miktar bir değişim olmuyor. Gittikçe kötüleşiyor hatta. TV kanalları düzeleceği yerde kepazeliklerini artırıyor.

  Okullarda çalışan öğretmenlere diğer okullara nazaran çok daha az ücret ödenir. Hizmet adı altında bu insanlar sömürülür. Her vesileyle cemaat üyelerinden para alınır. Dergi gazete abonelikleri ısrarla yaptırılır.Devletin başında kim varsa, bu cemaat onların yanında olur. Saf niyetli halk türlü şekillerde kandırılır.

  Hangi taşı kaldırsanız altından onlar çıkar. Ben asla islama hizmet edildiğini düşünmüyorum. Yazınızı çok beğendim ama sanki söyleyecek daha çok şeyiniz varmış da yutmuşsunuz gibi hissettim. Hakkı söylemek zordur. Allah yardımcınız olsun.

  • vildanım Says:

   ben de bu okullarda çalışan, az maaş alan ,gazeteye ,dergiye abone olan, burs veren,himmet veren,haziran sıcağında 2.doğumuna 3 hafta kalmış, 4 yaşındaki diğer kızının elinden tutarak öğrencilerine Allahı tanıtmaya çalışan yani sizin tabirinizle sömürülen( amaç Allah rızasıysa sömürülmeyi bile şeref sayıyorum,keşke Allah adına beni hep sömürseler) bir öğretmen olarak size şunu sormak istiyorum;bu insanlar böyle kötü işler yaparak bu ülkeyi,gençliği bozmayı başardılar sizler işin doğrusunu bilen insanlar olarak düzeltmek için ne yaptınız .Ülkemizdeki müslümanların yaşantısı düzelmek yerine bozuluyor demişsiniz.O zaman siz keşke bu yaşantıları gözle görülür biçimde düzeltseniz .Sonuçta ülkemizin müslümanları bu cemaatten ibaret değil

   • vildanım Says:

    Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alır.

    Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektas Veli ‘nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.

    O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektas Veli ‘ye anlatır ve Hacı Bektas Veli

    – ‘ helal değildir ‘ diye bu kurbanı geri çevirir.

    Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlana ‘ya anlatır .

    Mevlana ise ; bu hediyeyi kabul eder.

    Adam ayni şeyi Hacı Bektas Veli’ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana’ya bunun sebebini sorar.

    Mevlana söyle der:

    – Biz bir karga isek Hacı Bektası Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz.

    O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

    Adam üşenmez kalkar Hacı Bektas dergâhı’na gider ve Hacı Bektas Veli ‘ye, Mevlana ‘nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektas Veli ‘ye sorar.

    Hacı Bektaşı Veli de söyle der:

    – Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez.

    Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.”

    Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi becerebilen bir insan olmamız dileğiyle…

    • Hemşehrim Says:

     Zaten şimdiki zayıflığımızın sebebi de bu değil mi. Aynı Allaha iman etmiş aynı peygambere inanmış insanların birbirlerinin açığını araması. oysa toptan Allahın ipine sarılılmamız gerekmiyor mu?

     • Sevim Says:

      Ne güzel söylemişsiniz. Bence de toptan Allah’ın ipine sarılalım. Ama haramlarla değil, Allah ve Rasulünün sevmeyeceği işlerle değil, tavizlerle değil.. Hakkı tutup kaldırarak, yanlışları farkederek yapalım. Kendimizi kandırmayalım

  • Selma Says:

   sayın salih efe meyvesi bol olan ağaç taşlanırmış ya sizinki de bundan ibaret hiç bir şey göründğü gibi değil hiç birşey dört dörtlük değil amaç aynı lakin gidilen yollar farklı ahir zaman işte müslüman müslüman kardeşini kötülüyor keşke 2 düşünüp 1 konuşsaydınızda böyle vebal altına girmeseydiniz

  • seher.. Says:

   NİYE HALA DÜZELME YOK BİLİYORMUSUNUZ…SİZİN GİBİ İNSANLAR RAHATLARINI TERK EDİP BİRİLERİNE TEBLİĞ YAPMADIKLARI İÇİN..EFENDİMİZİN EN KUVVETLİ SÜNNETLERİNDEN BİRİ OLAN TEBLİĞİ YAPMADIKLARI İÇİN…BEN KURTULAYIM YETER.BANANE KAPI KOMŞUMDAN DEDİĞİNİZ İÇİN….FEDAKAR İNSANLARIDA KARALADIĞINIZ İÇİN…

 46. FEYZA Says:

  Selamün Aleyküm,dinimiz çok güzel bir din içinde bütün güzellikleri barındırabilen bir din.Bu organizaysonu islami açıdan takdir etmek elbette ki imkansız ama keşke ülkemizde olan şarkılı türkülü bütün yarışmalar böyle olsa saçma sapan bir sürü yarışmalar oluyor.Şimdi bir yandan olumsuz yani harama günaha karışmış da olsa bu organizasyonu bir cemaat düzenliyor aslında bir açıdan bakıldığında en çok konuşulan cemaat oldu tamam kötü yanları var islama uygun bir organizasyon değil bir de şöyle düşünelim bu sayede belki de insanlar Allah kelamı duymak için bir arayışa geçecek belki de müslümanım diyen ama hiç müslümanlıkla alakası olmayan insanlara faydaları olacak.İçinde bulunduğumuz zaman da kaç tane cemaatı tanıyoruz ki belki de bu sayede cemaatler aracılığı ile sohbet ortamları oluşacak bir müslüman bir kafirden selam bile alsa yüreğine pislik akar ama nerden biliyoruz onların belki de bu sayede müslüman olmayacaklarını ya da biz ne kadar yaşayabiliyoruz dinimizi.Açıkçası ben kendi adıma bu cemaate mensup olan Hocamdan çok şey öğrendim faydalı olabilecek Allah kelamını duyurabilecek doğrusu ile dinimizi öğretebilecek nice hizmet yoldaşlarının yolu açık olsun inşaAllah böyle organizasyonları dediğiniz gini Kur’an ı Kerim ve efendimizin hayatıyla yaşamk nasip olsun.Allah’a emanet olun.

 47. sevgi Says:

  siz çocuklarınızı çok iyi yetiştirmeye çalışabilirsiniz ama başka çocuklar ne olacak kim ahlakı öğretecek.sizin çocuklarınız da kötülerle karşılaşabilir.o çocuklara kim ulaşacak.ben de kurumlarda çalışmış bir öğretmenim.çocuklarda neler değişiyor.arkadaşlar ne fedakarlıklar yapıyor bilemezsiniz.kişi bilmediğine düşmandır maalesef

 48. Amine Says:

  “Ameller niyetlere göredir” evet; ama niyetlerin de şeriata muhalif olmaması, şeriata uygun olması elzem değil midir?
  Peki, bir amel, bir teori ya da herhangi bir görüş, böylesi bir duygusallık ya da hüsn-ü zann ile meşru’ olabilir mi? İşlediğimiz bir amelin, savunduğumuz bir görüşün meşru’ olup olmamasına aklımız ya da duygularımız karar verebilir mi? Bir amelin meşruiyeti, o amelin Allah (c.c.) ve Rasulü (s.a.s.) tarafından emir ya da tavsiye edilip edilmediğine göre belirlenmez mi?
  Bu Hadisi serifi kendi fikrimize göre yorumlayamayiz.Amellerimizde Niyetlerimizde kuran ve sünnete uygun olmasi lazimdir.
  SEHBAL isimli arkadasa bir nasihattir…..Haramda sevab yoktur…Allah da c.c. razi degildir….Allahin c.c. onayi olmadigi her sey Batildir…..

 49. melahat Says:

  konu bizim insanimiz kadar saptiran varmidir acaba konu türkce olimpiyatlariyken bütün dünyadaki hizmet eden insanlara iftira ediliyor yine yani bunu yorumcu arkadaslar yaparken hicmi düsünmez giybet iftira yaziyla olunca hesap sorulmayacakmi bir düsünün isterim

 50. merbenmerben Says:

  geçen ay kardeşimin bir toplantısı vardı. Türk okullarında yetişen bir afrikalı çocuk konuşmacı olarak katılmış. Düne kadar insan eti yiyen bu çocuk müslüman olmuş. hemde namazı niyazıyla Sİze soruyorum, bu insanlar nasıl müslüman oluyor?Allah ibadet sacede namazla olmaz ona hizmet lazım buda bu okullar sayesinde oluyor …sizden ricam lüften hangi konuda olursa olsun iyice araştımadan yazmayın.!! Keşke bu konudaki görüşlerinizi içinide saklayıpta günaha da girmeseydniz.

 51. melahat Says:

  arkadaslar korkun bencede cünkü cok büyük bir fedakarlikbirlik var gencleri kurtarmak adina inanin hersey göründügü gibi degil ben cok seyler yasadim hamd olsun allaha burada herkes fedakarlik yapiyor öyle sarkili calgili degil hersey bunu cocuklari kazanmak icin yapilan okullari disari tanitmak adina yapilan bir program oldugunu düsünüyorum.yeni bir dünya derken evet yeni bir dünya yani baris icinde savas olmayan irkcilik olmayan tüm dünyanin islamiyeti tanimasi yasamasi adinda perde arkasina bakmak lazim bakin dünyada parayla yapilcak bir is degil bu birlik beraberlik var sevgi var insani kurtarmak adina atilan adimlar bunlar insallah daha güzel olcak allahin izniyle hersey,milyonlarca insan var rusyanin soguguna aldirmadan afrikanin yokluguna eskimonun buz gibi havasina saymakla bizmezki

  • Cahide Says:

   Melahatciğim diğer yorumun çok uzundu bu yüzden yayınlıyamadım. Link olarak verirsen daha iyi olur

 52. baharatçı Says:

  bazı yorumlarda okuyorumda şarkı söyleseyerek islama tebliğ edilirmiş gibi söyleniyo ne kadar yalnış haram olan bir şeyi islama girmek ve öğrenmek için insanlara yol gösterilmiş.peygamebr efendimiz (s.a.s)tebliğ yaparken kuranı kerimden faydalanmıştır.insanlara kendi yaşayış şeklinden örnek olmuştur.lütfen iyice araştırın da konuşun şarkı ve çalgı aletleri haramdır dinizmde

 53. baharatçı Says:

  SELAMUN ALEYKUM KARDEŞLERİM.SİZLERE BAZI SİTE İSİMLERİ VERİCEM BURALARDAN İSLAMİ KURANI KERİM VE SÜNNETE DAYALI SOHBETLER VARDIR.FAYDALANABİLİRSİNİZ.www.cennetedavet.com,www.yaratlış gayesi.com,IslamHouse.com,secde.biz,müslüman.biz,ilim ülfet ve yardımlaşma derneği.çok değerli ilim sahibi hocalarımız vardır.

 54. ayşe adalet Says:

  bu konuyu yazdığınız için teşekkürler.sanırım insanların din algısı ile ilgili biraz düşünmek gerekli. dinimizde allahın bizden ne istediğini tam anlamıyorsak kendi anlamaya çalıştığımız şekilde amel edebiliyoruz.peygamberimiz tebliğinde ve yaşayışında ortama-duruma-şartlara göre bazı emirlere uyup bazılarını ertelememiştir.her dil değerlidir.çünkü dil allahın ayetlerindendir.müslüman olarak hep eşit mesafede olmamız gerektiğini düşünmüşümdür.eğer bu kardeşlerimiz kültür hizmeti yapıyoruz deseler (şarkıları-gelenekleri-ahlakları vb)eminim sizde eleştirmezdiniz.genelde islami hareketlerde ve bazı oluşumlarda hizmet edenlerin saimi içten fedakar olduklarını yönlendiren şahısların farklı amaçlar hesaplar içinde olduğunu bir çok olayda görmekteyiz.rabbim bizlerin niyetlerini kalbini bilmekte onlarınkinide bilmekte zandan allaha sığınır dine hizmetin allahın istediği gibi olması için dua edebiliriz.

 55. baharatçı Says:

  MÜZİK VE MÜZİK ALETLERİNİ DİNLEMEK.İNSANLARDAN BAZILARI ALLAH YOLUNDA SAPTIRMAK İÇİN BOŞ SÖZÜ SATIN ALDILAR.(LOKMAN;31/6)”ÜMMETİMDEN ÇALGI DİNLEMEYİ HELAL KABUL EDEN İNSANLAR ÇIKACAK”(BUHARİ -FETHUL BARİ;10/51)

 56. serapdoygun Says:

  Niye her seferinde aynı şey oluyor hiç anlamıyorum. Konu yine çok başka yerlere kaydı gitti. Neden objektif olamıyoruz, neden özeleştiri yapamıyoruz, yazılanı anlayarak okumak bu kadar mı zor?
  Bu yazının konusu herhangi bir cemaatin çalışma şekli, okulları, eğitimi falan değil. Benim anladığım yazı sadece düzenlenen bir organizasyonla ilgili. Niçin sadece organizasyonu, eksiklerini, yapılabilecekleri konuşamıyoruz?
  Ha, eğer zaten bu etkinlik göründüğü gibi kültürel bir etkinlikse zaten konuşmaya gerek yok. İsteyen istediğini yapsın. Ama eğer dine hizmet adı altında yapılıyorsa o zaman eleştirmek o dine mensup herkesin hakkı. Gençleri, çocukları şarkılarla türkülerle kızlı erkekli bir araya getirmek, halk oyunları oynatmak, birde bu yaptıklarını yetişkinlere alkışlatmanın dinde yeri var mı diyoruz? Bunun neresi gıybet?
  Evet, belki okullarda çok iyi eğitim veriliyor, çok kişiye ulaşılıyor vs. Görmedim bilmiyorum, aksinide iddia etmiyorum. Ama eğer ortada bir dine hizmet varsa ve bu etkinlik bir nevi sene sonu etkinliği gibi bir şeyse yine tüm ülkelerdeki okullardaki öğrenciler biraraya getirilebilir, öğrendiklerini gösterecekleri bir organizasyon düzenlenebilir. Bilgi yarışması düzenlenebilir, yeteneklerini sergileyebilecekleri ortamlar oluşturulabilir. Neden illa da şarkı söyleniyor? Buna mecbur muyuz?
  Bu gençler ileride daha bilinçlendiğinde, hesap sorduklarında ne diyeceğiz, biz sizi İslam’a kazandırmak için günaha soktuk mu diyeceğiz? Bu bir mazeret mi?
  Madem okullarda öğrencilere çok iyi örnek olunuyor, hepsi birer ahlak abidesi o zaman gösterilerdede örnek olunsun hem öğrencilere, hem tüm dünyaya. Varsın beğenmeyenler çıksın, katılım az olsun ama tavizsiz olsun.
  Dini, isteklerimize arzularımıza uydurmayalım, biz dine uyalım. Bu çok mu zor?

  • Hemşehrim Says:

   Osmanlının dini nasıl yaydığını nasil tanıttığını biliyorsunuzdur. Dini kurallardan hatta müsluman olduklarindan hiç bahsetmeden sadece yaşantı şekilleri ile öyle güzel örnek olurlarmış ki yabancılar buminsanlara hayran kalip müsluman olduklarını öğrenince de kayıtsız şartsız imqn ederlermiş. Şimdi bu öğrenciler de Türkiyeye gelince evlerde konuk olup Türk kültürünu ve islami yaşantiyi görüyorlar. Bu bile onlar için bir eğitim bir adim oluyor arkadaşlar. Yapilan işler Allah rizasi icin yapiliyorsa eleştrirken biraz merhamet edin. Bakın yaz tatiline girdik. Dışarıda 35 derece sıcak var. Bir çok öğretmen evinde tatil yaparken sizin bu begenmediginiz okullarin öğretmenleri bizim çocuklarimiza sabah 9 dan akşam 16 ya kadar rehberlik yapiyorlar. Bunlarda gurbetteler. Ziyaret etmeleri gerken büyükleri var. İlgilenmeleri gereken çocuklari var. Neden bu programi yapiyorlar. extradan para mı kazaniyorlar. Hayır. Bilakis. Ceplerinden bile çıkiyor çoğu zaman. Peki neden. Çocuklar tv başında bilgisayar başında vakit oldürmesinler diye. Unutmuş olabilecekleri sureleri duaları ve yüzune okumayı tekrardan hatırlasınlar diye. Ve bu program ramazan başına kadar devam edecek. Bir çok arkadaşımız her yapılanın altında birşey bulmayı başarmış. Bunun altında ne bulacaksınız acaba?

  • busra Says:

   ZATEN ADI” DİL OLİMPİYADI” “DİN ” DEĞİL…

 57. ZEYNEB YELİZ Says:

  Yerinde ve güzel bir yazı… Deniliyorki kolaymı sizin o dediklerinizi yapmak… sen iste yeter, o yolda ol, yardımcım Allah de… yeter… şarkı türkü bunlar başka şeyleri örtmek için yapılıyormuş muş, bunları yapan HİZMET EHLİ ler bilmiyorlarmı şu hadis-i şerifleri…
  (İlk teganni eden şeytandır.) [Taberani]

  (Rahmet melekleri, ceres, [çan, zil, çıngırak] bulunan yere girmez.) [Nesai]

  (Bir zaman gelecek, zina, içki ve mizmarı [çalgıyı] helal sayanlar çıkacaktır.) [Buhari]

  (Şarkılar, içkiler yayılınca, yere batmalar görülür.) [Tirmizi, Ebu Davud, İbni Mace]

  daha daha daha…. çoook var…Onlara kim demiş siz doğru yapıyosunuz, size bu bu niyetle izin var…
  Haşa ….. dinin sahibi belli…
  Bilmemek onları kurtarmıcak, öğrenmemenin acısını yaşayacaklar…

  (İlim öğrenmek, kadın-erkek her müslümana farzdır.) [Beyheki]

  bende sadece bildiklerimi paylaştım… ak- kara belli olur, kara toprakta…

 58. gürcü kızı gönül Says:

  s.a ablacım yine kafa karıştırıcı bir okadar güzel bir yazıyla çıktın karşımıza seni hergün hiç usanmadan bıkmadan tek tek yorumlarınla birlikte takip ediyorum yazına sıra gelince gerçekten kafa karıştırıcı madalyon iki yüzlüdür bence senin baktığın taraf bir yüzü birde diğer yüzü var oradaki insanları tanımıyorum hizmetten de değilim ama birde şöyle düşünmek lazım oradaki tüm insanlar islamiyeti bilmeyen insanlar herşeyden yoksunlar oradaki çocukların birtanesinden duydum tam olarak nereli olduğunu hatırlamıyorum ama çocuğun anlattığı olay 18 yaşında olan genç ailesinin budist olduğunu ve ksinlikle islama karşı olduklarını ama çocuğu türkçe öğrensin die okula yolladıkları yanlız çocuğun zamnla islamiyetle tanıştığını ve ailesinden gizli banyoda namaz kıldığını islamiyetin ne kadar güzel olduğunu anlatması gerçekten gözler yaşartıcı tamam yaptıkları belki doğru değildir ama kuran dinletisi olsa kimse gidip okdar coşkuyla izlemz geçen Shaberde istanbul bahçelievlerde bircamide hafızların töreni olduğunun haberi çıktı sadece Shaberde çıktı ve camide toplasan 30-40 kişi vardı koskoca cami boştu hafızlarımız ise 8 taneydi kim dinledi koskoca bahçelievler 40 kişimi yaşıyor halbuki tabikide hayır . Türkçe olimpiyatlarıdaki insalara eminim milliyetçilik dışında islamiyet güzellikle anlatılıyordur yanlız öyle birzamandayızki birden açığa çıkması kötü şeyler oluşturabilir hocalardan birtanesi özel bir kanala çıktı ve dediği şey şuydu ben öğretmenim yıllardır onlarla birlikteyim ve altı yaşındayım onlarla birlikte islamiyeti öğreniyorum bu büyük onur verici birlaf . jüri üyelirinden birtanesi hepimiz çok iyi tanıyoruz düşüncelerinide iyi biliyoruz ama kamera arkasında hocalardan birisine dönüp ” ben sizi bu zamana kadar çok hafife almışım ” demesi buda farklı bir bakış açısı olsa gerek ablacım yani anlayacağın hiçbirşey görüldüğü gibi değildir gürcistanda camiye girmek yasak müslüman olanlar gizli gizli namaz kılıyor evlerinde kuranı kerimler buzdolabında saklanıyor hala ama olimpiyatta kızımız türkçe öğrenmeye çalıştığı gibi islamiyetide öğreniyor tek kareden bakmayalım ablacım tabi bu benim fikrim düşüncelerine saygı duyuyorum seni çok esviyorum yüce yaradana emanet ediyorum ve ablalarım kardeşlerim sizlere söylüyorum hiçbirşey göründüğü gibi değildir madalyon her zman iki taraflıdır rabbime emanet olun …

 59. Gökcen Says:

  dini hassasiyetleri olan,duyarlı bir hanımsınız cahide hanım, ama bu yazınızda hatalar var. lütfen ama lütfen,çok rica ediyorum,bu hizmeti sadece gördüklerinizden ibaret sanmayın. bir amerikalı ,bir rus genç kızı ,hop diye kapatamazsınız.hemen hadi kuran oku namaz kıl diyemezsiniz.önce sevdireceksiniz.ve önce temsil… zamanla olacak hepsi taşlar bir bir oturacak.belki 10-20-30 yıl sürecek.bunlar toprağa atılan tohumlar. birgün güller açacak hepsi.evet YENİ BİR DÜNYA olacak.Efendimiz s.a.v. in ümmeti çoğaldıkça çoğalacak,dünya O’nu her an anacak.O’nun gibi yaşama gayreti olacak.belki bizler göremicez,ama hedef gaye bu.Allah ın izniyle çok güzel şeyler oluyor.imkanınız varsa atlayın uçağa gidin amerika afrika neresi olursa olsun farketmez,bir türk kolejini gezin,gece akıtılan gözyaşlarnı bir duyun,ızdırabı bir duyun,eleştirmeden önce anlamaya çalışın.takdir etmiyosanız bile,yermekten beri durun o mü’min kardeşlerinizin emeklerini…

 60. menekşe Says:

  s.a. ablacım bende bir kaç gün önce eşime ne alaka demiştim . artık samanyolu kanalı önceden koymadığı reklamları bile yayınlıyor . sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum . dini sevdirmek için bu kadar taviz vermek zorundamıyız ?

 61. funya Says:

  Cahideciğim yazını okurken eğer olayların iç yüzünü bilmeseydim sanırım ben de Cahideciğim gibi düşünürüm dedim ama söyleyeyim Canımcım ve site takip edenleri ben bir sosyolojisi öğrencisi olarak bir dil kültürü onun devamı olan millet sevmeyi ve en önemlisi de dini de getirir tabii nasibi de varsa hımm şimde size bir sır geçen sene Almanya birincisi kardeşimiz Müslüman oldu …
  Ne olur olayı şöyle düşünelim dünyanın dört bir tarafında koşturmaya çalışan kardeşlerimiz bizim Peygamberize küfredilen ülkelerde :(( ellerinin dokunabildiği minik yüreklere tohum ekiyorlar bunlar kolay şeyler değiller az sabır edip iyilik dileyelim hayata GÜZEL BAKAN GÜZEL GÖRÜR HAYATINDAN ZEVK alır demiş diyen 😉 güzel şeyler olacak İnşAllah

 62. derya Says:

  hiçbir ülkenin insanına çocuğuna öncelikle dini kimliğinizle yaklaaşamazsınız. öncelikle insanları işleyeceksiniz baktınız ki o insanda bir ışık var ozaman dinimizi islamı anlatırsınız.yani siz öncelikle dini yoldan başlarsanız işe tepki alırsınız ki diğer dinlerde bunu sıkça görüyoruz. sokakta dolaşırken elimize incil tutuşturuluyor. ben bu durumda arkama bakmadan kaçıyorum. umarım anlatabilmişimdir. yani bu tür organizasyonların bence bir zararı yok.

 63. anonim Says:

  Anonim diyor : merhaba cahide hanım bu organizasyonu yapanlarla hiçbir alakam olmamasına rağmen hareketlerini taktir ediyorum.sizin ve benim tek amacınız kendimizi kurtarmak olduğu için öyle uzaktan konuşmak çok kolay kalp ibresi arkadaşımın yazısını okuduğumda ve arkadaşlarının etkinliklerini izlediğimde sizin ve bizim gibi sadece kendisi ve çevresindeki üç beş kişiyi kurtarmak için yaşamıyorlar onlar tüm insanlığı kurtarmak için yaşıyorlar sizin ve benim de anlayamayacağımız bir şey “yaşatmak için yaşıyorlar”…kalp ibresi arkadaşımın ve onun gibi düşünen diğer bütün arkadaşlarıma sonuna kadar katılıyorum…bütün ülkelerde de var ama özellikle bizim ülkemizde sen öyle çıkıpta ben dinimi yaymak istiyorum diyemezsin bunu sizde iyi biliyorsunuz…bu arkadaşlarım diyalog ve höşgörü için evlerinden yıllarca uzak kalırken neden tüm insanlığı bir bayrak altında toplamak için siz ne yapıyorsunuz evinizde oturmuş bir konu hakkında ki iki paragraf yazı ile insanları ikiye bölüyorsunuz…helale haram yollarla gidilmez cahide hanım hem ALLAH tan bahset sonrada kalk büyük bir topluğu eleştir onlar hakkında suizan et sadece bumu şu an bu değerli(!) yazınıza cevap verenlerin suizana girmesi onları yazması için ayırdıkları zaman kayıpları..bunların hesabını siz mi vereçeksiniz? bu organizasyonu yapan arkadaşlarımızı tanıyanlar burda sesimi duyanlara söylüyorum ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN.Diğerlerinede ALLAH HİDAYET NASİP ETSİN…

 64. sare Says:

  Başka böyle bir hizmet varmı dünyada.Amaç türçeyi öğretmek,türk empatisi kazandırmak .Belki birkaç öğrenci etkilenip islamı seçip müslüman olacak buda bir kardır.Oradan mezun olan çocuk ileride devlet adamı olacak ve türklerle olumlu ilişkilerde bulunacak.Bence bu okullar olmalı.

 65. zehraa Says:

  selamlar cahide hanım sitenizi merakla takip edenlerden biride bendim her nekadar bugüne kadar bi yorum yapmasamda sizin gibi insanlar ve siteler hep artsın derdim her yazınızı okuduğumda.Ama bu yazı beni resmen şok etti size inanamıyorum vede yorumlara.Bu kadar sığ bakmamalıydınız bence bikere bu adı üstünde dil yarışması insanları islamla şereflendrme değil,sistemden yada bu hizmetin neolduğundan o fedakar cefakar yüreklerin bu topraklardan uzak hasret içinde yaptıklarından hiçmi hiç haberdar olmadığınız belli bu yetmezmiş gibi bu hizmete laf etmeniz beni cok üzdü biz kocaman gövdesi olan bi ağacın dalları gibiyiz hepimiz ayrı biyerden Rabbin rızası için mücadele veriyoruz ama köklerimiz bir hiç kimsenin başka bir cemaat için laf etmeye hakkı yok diye düşünüyorum ayrıca büyük alimlerin hayatlarını iyi okuyun onlar asla bunu yapmadılar onlar hiç birzaman biz hak onlar değil demediler hepsi hak dediler ben hizmeti bilmeyenlere öğrenmelerini sizlerede bu işin özüne inmenizi bu olimpiyatların ne olduğunu neye hizmet ettiğini sağlam yerlerden öğrenmenizi tavsiye ediyorumm bukadar yüzeysel bakmayın siz kimseyi lafla müslüman edemezsiniz o öğrencilerin bi çoğu hristiyan ve bunlar o güzel yüreklerin hal dilleriyle islamın güzelliğini öğreniyorlar bi çoğu bu sayede kapanıyo dinini yaşamaya çalışıyo.yorumlarda yeni bir dünya şarkısıyla yeni bir din … diye biri yorumda bulunulmuşşş bu cemaatin böyle bi niyetinin olduğunu düşünen zihinlerde varmış demekki bunuda görmüş oldukk çok çok yazıkk bilmeyenlere okuyun öğrenin diyorummm. sizde bu yazınızla aklı karışık insanları yönledirerek gizli propagandanızı yapıyorsunuz çok yazıkkkk….

 66. sevcan Says:

  evet seher hanım size aynen katılıyorum….

 67. seher Says:

  selamün aleyküm cahide hanım yazılarızı tariflerinizi vaktim oldukça takip etmeye çalışıyorum.Türkçe olimpiyatlarıyla ilgili görüşleriniz konusunda sizinle aynı fikirde değilim size en azından hizmet hareketinin içinde olan gönül vermiş insanlarla bi görüştükden sonra yazınızı yazmanızı önerirdim.Daha hüsnü zanla bakmanızı ve daha derinlikli yorumlamanızı beklerdim.Yazılarınızı okuyan ve hayata bakışına yön verdiğiniz birçok insan olabilir bu nedenle vebal altında kalmak çokda arzulamadığınız birşey bundan şüphem yok…

  • funda Says:

   Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.

   • esma Says:

    Kalbinin islama isindirilmasi amaciyla kurban etinden vermek ve zekat vermek serbest kilinmisken (hadislerle sabittir), o yahudinin musluman olup olunmayacagi bilinmiyorken, hangi sartlarda indigi belli olan bir ayeti kin ve nefrete alet etmek de nesi. Rabbim sana siginirim

 68. mimoza Says:

  Yine dokuz köyden kovulmayı göze almış bir yazı Cahide hanımcığım.Sizi tebrik ediyorum.Bende ilk sene iki gözüm iki çeşme izlemiştim bu organizasyonları.Ne yazık ki senelerdir sizin gibi düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum..İslamiyeti bilmeyen insanların müslümanların nasıl iyi insanlar olduğunu görmeleri açısından olumlu bir çalışma gibi görünsede kendi cemaatlerinden olmayanı,kendilerine maddi manevi destek vermeyeni kendi ülkelerinde dışlayan bu hizmet ehlinin yabancılara karşı bu şefkatli duruşları beni çok şaşırtıyor doğrusu.Üstelik bu bir islama davetse ,tebliğ ise rasulullah neden müşrikler için böyle şarkılı türkülü şiirli tebliğ metodları geliştirmemiş madem.Netarafa dönsem gerçek anlamda islami bir yaşantıya rastlayamıyorum.Cemaatler, kamplaşmalar,nefislerinin peşinde koşan zavallı,cahil,bölük pörçük olmuş müslümanlar.

 69. kalb ibresi Says:

  Ahhhh ahhh keske gorebilseniz…
  bende o cocuklardan bir kacini hazirlamaya calisan biriyim. nerede oldugumu soylememe gerek yok ama ne diyeyim Rabbim sen biliyorsunn ! diyorum. acaba ben dediginiz gibi o cocuga dinimizi anlatmaya calissam orada sadece 1 avuc insan gorebilir misiniz? .. varolan islamafobiyi alevler bunlar dinlerini dikta etmeye calisiyorlar diye yaftalanir yuflanirsin. varsin yuhlasinlar aciz nefsimi ne cikar lakin gelecek tokat Islam’a carpar. yazamiyorum daha fazla ama ne olur gozunuzu seveyim sui zana girmeyin.” bunlarin amaci ne? sarki turku okutup nefislerini eglendiriyorlar. nerde bunun islam kaygisi” demeyin. baska amaclar arayip hakka girmeyin cunku sunu bilin ki bir de oteki dunyasi var bu isin bilmeden soyledigin her lafin izdusumu var oteki hayatta, suan cok doluyum ama hakka girmeyin ne olur hesabi agir olur.
  “Keşke bu kadar masraf edilen, uğraş verilen bir organizasyonda Kur’an sesleri inletseydi her yeri, Allah Rasulü’nün mesajları akıllara nakşedilseydi.” Keske kolay olsa be ablam bu soyledigin keske biz Allah desek herkes mest olsa. sen hic kimseyi getiremezsin boyle. yuregin de olusabilecek ufacik bir sempatiyi engeller bir adim daha uzaklastirirsin. keske olsa ama hic kimseyi etkipeyip degistiremezsin bu yolla. sen temsil edersin eger o almak isterse Rabbim nasip ederse, teblig edersin. yillarir yurt dsinda olan biri ve ulkesini memleketini ailesini yillardir gorememis “bir avuc kiza gobek attirip naralar attirmak icin degil ” Rabbim’in rizasi dogrultusun da hizmet etmek ve Nur-u Muhammediyenin dunyanin 4 bir tarafinda sehbal acmasi icin bagrina tas basan biri olarak soyluyorum ve benim gibi binlerce insan oldugunu biliyorum. bunu anlatirken bile burnunun diregi sizlayan niceleri var. boyle suizanlari gorup kahrolan Rabbim keske bilseler diyen binlerce insan var.ne olur eger cercevenin disini bilemiyor goremiyorsaniz bile mumin kardesinize husnu zanda bulunun, hakkina girmekten sakinin. cunku emek cok buyuk ve hesabi da buyuk olur !

  • ayshe Says:

   sizi tebrik ediyorum hocam, allah sizden razı olsun ..

  • yasemin Says:

   Allah razı olsun ablacım duygularıma tercüman oldun bilen insana anlatmak bu kadar zorsa bilmeyene nasıl anlatılır..

  • sema Says:

   ilminizin olmadığı açıkça belli oluyor İslam’da şöyle bir kaide vardır”gayenin iyi olması hiçbir zaman haram olan vesileyi mübah kılmaz”

  • Ozgecan Says:

   Benim guzel kardesim, zannetmiyorum ki bu organizasyonu elestiren hic kimse, sizin gibi canla basla calisan ogretmenleri elestirsin. Ben sahsen bu organizasyonu elestiriyorum, amacini anlayamiyorum. Din adina dinden uzak seyler yapilmasidir mesele. Peygamberimiz (SAW)’in islami yayarken ‘aman ben insanlara hos goruneyim, onlar gibi yapayim da bana yaklassinlar, alkislayanim cok olsun ki islam yayilsin’ dedigini duymus muyuzdur? Bizim dinimizde ‘hedefe goturen her yol mubahtir’ gibi bir yaklasim olamaz. Hedefin de dogru olacak, yolun da. Cok zor tabi ki kardesim biliyorum. Allah’im sen bizlerin yardimcisi ol, dogru yolundan bir an bile ayirma, amin.

  • nurefsan Says:

   s.a. hocam sen hiç canını sıkma. Rabbimin görmesi kafi.. ne yazıkki böyle hevesleri kıran yuhalayan eleştiren çok insan olacaktır.. önemli olan Rabbimin rızasına göre hareket etmek ve onu memnun etmek.. biz inş verilen emeklerin farkındayız.. siz hiç canınızı sıkmayın..

  • Hemşehrim Says:

   Allah emeklerinizi boşa çıkarmıyacaktır hocam. Ektiğiniz tohumlar elbet bir gün çiçek açacaktır.
   Tohum saç bitmezse toprak utansın
   Hedefe varmayan mızrak utansın
   Hey gidi küheylân koşmana bak sen
   Çatlarsan doğuran kısrak utansın ……

  • seher.. Says:

   yolun açık ve apaydınlık olsun…anlaşılamamak kader…
   bana da iki sefer yurtdışı kapısı açılmıştı ama ikisinde de nasip olmadı…gidenlerin yüreğinde ne götürdüğünü gayet iyi biliyorum…..

  • hacer Says:

   hocam çok güzel hizmetler var ALLAH cümlenizden razı olsun, yapılan iyi hizmetlere kimsenin birşey diyeceği yoktur. o konuda herkes sizleri takdir ediyordur.
   size kendi çevremden örnekler vereyim tanıdığım insanlar (cemaat içinde önderlik yapan insanlar) bir kişinin belli bir makama gelebilmesi için gerekirse müslümanlığı tam manasıyla yaşadığını gizleye bilir diyor; ama efendimiz s.a.v. ve ondan sonra tebliğ vazifesi yapanlar hiç bir zaman insanlara böyle dememiştir. en son bu uğurda üstad bediüzzam gelmiştir ki, mahkemede sarığını çıkarmasını söyleyen hakime verdiği cevap….
   ve dahası islamı anlatırken önce siz yaşantınız ile örnek olacaksınız, tevekkül ALLAH’a.
   Siz Rabbimin yolunda olursanız sizi muhakkak hidayete erdirir……

 70. yasemin Says:

  Soruma Lütfen Cevap Verin!
  Sevgili Hanımlar, hepinizin fikrine sonsuz saygım var. bu insanlar dünyanın bir ucuna kalkıp gitmişler islamı aşılamaya. bir araştırsanız boş yorumlar yapmak yerine üzülürdünüz yapılan bu haksızlığa. sadece birşey sormak istiyorum siz ne yapıyorsunuz islamı anlatmak için etrafınızdaki insanlara? bazı şeyler bu işin görünmesi gereken yüzü eminim görünmeyen kısmı çok manalı…

  • funda Says:

   Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez. Maide 51

   • funya Says:

    Adaşım Efendimizn Mediye göçü altındaki sebepleri bir araştırığ ona göre ayetleri yazalım ve ayetlerin öncesi ve sonrasının incelenmesi gereken bir kural var unutmayalım !!!!

   • Fatma Yılmaz Says:

    Funda hanım siz de o küçümsediğiniz Yahudi, hıristiyan vs olarak dünyaya gelebilirdiniz. Hizmet insanı olmasa ya da kendilerini hizmet uğruna feda edenler o insanlarda müslüman olamazlardı. Bir kere Hz. Muhammet (s.a.v) sadece Mekke ya da Medine de mi islamı yaymış,ayrım yapmış mı acaba,biz Türklere de onlar öğretmişler azıcık tarihi araştırın bari bu kadar kör olmayın.O bir peygamberken bile dini nerelere gidip anlatmış,anlattırmışken bize ne oluyorki o yabancı insanları küçümsüyoz acaba?

   • Hemşehrim Says:

    Sevgili funda lütfen oturup bu ayetin tefsirine ve DOST kelimesinin mahiyetine bakarmısın arkadaşım

 71. Güner Says:

  Selamünaleyküm Cahide ablam, seni iki aydir pasta tarifi arastirirken bu güzel ve temiz sayfana yönlendirildim. Allaha cok sükür, o kadar güzel sayfan varki inan her gün bir kac defa bakiyorum yenilik varmi diye. Kusura bakma türkcem o kadar mükemmel degil. Cok tarifini uyguladim allah razi olsun. Bu konuda sana katiliyorum her sözüne. Acik ve net düsünceni aktariyorsun ve ben bunu cok seviyorum. Söylediklerin o kadar dogru o kadar anlamliki insaallah bunu baska kardeslerimde anlar. Allah senden ve seni büyütenlerden razi olsun.

 72. Hemşehrim Says:

  Kendimi hiç bir cemaatin mensubu olarak görmedim şimdiye kadar ama nerede bir güzellik varsa takdir etmesini desteklemesini bildim.Çevremdeki arkadaşlarım ve ailemden bir çok insan nur cemaatinin mensupları.Bende onların çalışmalarını gayretlerini takdirle takip ediyorum.Çocuklarım da onların okullarında yetişiyorlar.Türkçe olimpiyatlarında nedense sadece perde önünde yaşananlar mevzu bahis oluyor arkadaşlar.Hahginiz emin olabiliyorsunuz ki bu gelen öğrencilere sadece şarkı türkü öğretiliyor.Hahginiz biliyorsunuz ki bunlar bu gösteriden sonra boş bırakılıyor…..Ben size nijeryadan gelen siyah incilerimden bahsetmiştim.Onlar orada türk öğretmenler tarafından yetiştirilen öğrencilerden sadece 5 tanesiydi.Onların bir namaz kılmaları bir Kuran okumaları vardı ki inanamzsınınz…..Evet görümtü itibaiyle gayet iri yapılı benim kızımda 12 yaşında onlarda öyleydi ama onlar sanki 20 li yaşlar gibi duruyorlardı Açık olmaları onların hiç birşeyi yaşamıyor anlamına gelmez ki…..
  Yurt dışında bir çok yer gezdim ve her gezdiğimiz yerdeki okulları ziyaret ettik…Oradaki öğrencilere verilen dini eğitim inanın ki burada yok…Kocaman mescitlerde kılınan cemaatle namazlar okunan kuranlar inanmıyacaksınız ama hafız bile yatiştirilen yerler var.
  En son bosnadan bir örnek vermek istiyorum.Sahneye çıkan öğrencileri tanıtan hocalarını söylediği bir söz:
  Bu gençlerin Görünüşte Avrupalı gençlerden hiç farkları yok…Kulaklarında küpeleri kollarında döğmeleri…Üstlerinde yırtık kotları var…
  Bunların onlardan tek farkı alınları günde 5 vakit secdeye gidiyor ve dilleri sürekli lailahe illalah diyor…

  Sanatçıların ünlülerin protokolün davetli olmasına gelince bu işler parayla dönen işler…İyiki bu insanlar bu davete icabet edip varolan paralarını buraya bağışlıyorlar…..yoksa başka yerlere aktarabilirler Din karşıtı küffardan yana olan insanlara bağışlayabilirler…O zaman bu maddiyat farklı şekillerde kullanılmazmı…

 73. Mercan Says:

  Tariflerinizi ve hassasiyetlerinizi takdir ediyorum ama ne yazık ki siz ve görüşlerinizi paylaşan kardeslerim için denecek tek soz var o da: aah ah dar görüşler dar zihinler (s.nursi) En cok sevgiyle kalın efendim

  • funya Says:

   Sonrasında pişman olacağınız şeyler söylemeyin sevgili adaşım ne demek Said Kürdi … soyunu inkar edeb aşağılıktır yani siz tam bir Türk müsünüz bence bu bir ölçü değil ama ….

  • nil Says:

   ebu hureyreden rivayetle resulullah (sas) soyle buyurmustur giybet nedir biliyormusunuz diye sordular
   ashab allah ve resulu bilir dediler
   kardesini hosuna gitmeyen seylerle anmandir buyurdu
   birisi dedigim seyler kardesimde varsa ne buyurursunuz dedi
   resulullah (sas) soyledigin eger onda varsa onu giybet etmis olursun ve eger yoksa iftira etmis olursun buyurdu (muslim birr 20 ) oldu mu funda hanim?

  • seher.. Says:

   herşey bi tarafa funda hanım,ufkunuz yetmeyebilir olimpiyatların güzelliğine..normaldir anlamamış olabilirsiniz..ama büyük bir islam alimini saidi kürdi diyerek inceden inceye aşağılayamazsınız…sıcacık koltukta oturup islama hizmet edilemez…lütfen o alimin hayatını bi okuyun ve kendinizden utanın…

  • Nur Says:

   Ben malum cemaati en cok elestiren kisilerdenim, yalniz hayatini Islama adamis bir insan icin Saidi Kurdi deyip kendinizce hakaret etmenizi bir musluman olarak yakistiramadim size. Oncelikle bu sahsin hayatini okumanizi oneririm, ayrica Cahide hanim sizden boyle irkcilik yapip, degerli bir insani asagilayan tabirleri silmenizi rica ediyorum. Bir musluman olarak boyle cirkin tabirlere blogunuzda yer vermemeniz gerektigini dusunuyorum. Saidi Nursinin felsefesiyle su anda ona deger verdigini soyleyen bir kisim insanlarin felsefesi ayni cizgide degil malesef. Bu cemaat icinde farkli farkli fikirler var, o yuzden hepsini genelleyerek ayni kefeye koymak yanlis diye dusunuyorum.
   Herkes fikrinde ozgurdur ama terbiye sinirlarini asmayalim lutfen.

  • esma Says:

   Said nursi gibi silsilede olan bir alim hakkinda bu kadar futursuzca yorum yapmayin isterseniz. Siz said nursi sadece gulen cemaatinin idolu mu saniyorsunuz.

 74. nil Says:

  giybet odur ki :giybet edilen adam hazir olsa idi ve isitse idi kerahet edip darilacakti. eger dogru dese ,zaten giybettir eger yalan dese hem giybet hem iftiradir. iki katli cirkin bir gunahtir
  giybet, ehli adavet ve hased ve inadin en cok istimal ettikleri alcak bir silahtir izzeti nefis sahibi bu pis silaha tenezzul edip istimal etmez
  allah yardimciniz olsun cahide hanim vatanindan kilometrelerce uzakta bu cocuklara sarki(!) ogreten ogretmenlerin hangisinden helallik alabileceksiniz

  • funda Says:

   Gıybet değil bu, hangi çağda yaşıyorsunuz anlamıyorum. Cahide hnm açık açık ismiyle burdan herkesin okuyabileceği yerden yazıyor düşüncelerini. Peki Nil hnm o cemaat nasıl ödeyecek Türk Milletinin onlara helal etmediği haklarını ? herkesten para topladılar yıllarca ağlama edebiyatıyla. şimdi birçok ülkeden daha çok paraları var. ama onlar ne yapıyor ? papazla el sıkışıp yahudiyle kucaklaşıp vs vs vs uyanın arkadaşım uyanınnnn

   • Fatma Yılmaz Says:

    Cehenneme en yakın olan fetva verendir. Öyle kolay değil gıybet filan demek, Resmen başkasının arkasından genelleyip konuşuyorsunuz. Gıybetin anlamını bilmiyorsunuz sanırım!!!

    • nil Says:

     funda hanim verdigim fetva degil giybetin tanimiydi ayrica giybetin tanimini sizden alabilirmiyiz acaba baskasinin ardindan genelleyip konusan ben degil su anda yazisina yorum yazdigimiz cahide hanim ben bir toplumun giybetini yapmaktan cenabi hakka siginirim giybet edilen kisiden helallik almanin geregini biliyorsunuzdur herhalde sizce o zan altinda birakilan ogretmenlerin tumunun bu yaziyi okuyacak sarti ve zamani varmidir ben size olmadigini soyleyebilirim himm demekki cahide hanim butun uyelerine ulasamadigi bir toplulugun giybetini yapmis demektir ve sizde buna destek olmussunuz demektir

   • nil Says:

    funda hanim onemli olan goz aydinligi degil kalp aydinligidir rabbim sizi uyandirsin insallah anladigim kadariyla bir kere halkaya dahil olup sonra takdiri ilahi olarak disari cikip kendini kurtuldum sayan insanlardansiniz ama olsun biz sizi de severiz kimleri sevmiyoruz ki biz sizin gibi bize hep kobralarla bile dost olabilmemiz ogretildi yillarca

   • Hemşehrim Says:

    Funda hanim gerçekleri görmek isterseniz o paraların nerelere gittiğini gayet iyi anlarsınız.Ayetlerden yaziyorsunuz madem bende size hatirlatayim. Ey iman edenler. zannin bir çoğundan sakının.
    Bu büyük bir vebaldir. Yapmayin. Eminmiş gibi konuşmayın. Nerede yaşiyorsunuz bilmiyorum ama gidin okullari görün. Hiç imkaniniz yok sa mehtap tv de belgeseller var onlari izleyin. Bu kadar insanin vebalini almayin. İflas edenlerden olursunuz maazallah

 75. başak Says:

  Cahide hanım yazınıza sonuna kadar katılıyorum .Ama birde işin bilmediğiniz bir kısmı var .Beni çok üzen .Çok yakinen tanıdığım Türkiyede doğmadı ama 4-5 yıl kadar Türkiyede yaşadı annesi Türk 13 yaşında bir kızımız başka bir ülkeyi temsilen katıldı geçen sene yarışma ya.Sırf adı ve soy adı yabancı olduğu için .Ben çok kızdım açıkçası .Zaten Türksün ne işin var diye ama çevremdekilerde bana kızdı kız ne güzel geziyor T.V. ye çıkıyor diye .Bence katılanların bir çoğunun annesi yada babası Türk .Kime neyi ispatlıyorlar bilmiyorum .

  • funya Says:

   Yurtdışında yaşayıp anne ya da babası yabancı olan bir aile gösterin ki bana Türk ailesi diyeyim .Bir yabancıyla evlenebilecek kadar mı bu dindarlar!!!! mı insan lar Başak hanım???

  • april Says:

   selamlar. sitenizi cok begenyorum ama keske yorum yapmadan once elestirdiginiz seyi iyice incelemis olsaydiniz. yabanci ulkede yetisen turk cocuklar yabanci soyadindan dolayi degil, onlar ayreten yazi yazma yarismalarinda felan yarisyorlar ve ayri kategoriye girerler. katilanlarin cogunun annesi veya babasi turk demekele ne kasteddignizi biliyomususnuz, dunyanin 4 tarafindan gelen 1000 den fazlani cocugun annesi yada babasi turk olabilmesi imkanlimi sizce? Ayreten sunu belirtmek istiyorum, sizin istediginiz gibi kuran la alakallai seyler olsaydi bu kac musluman olmayan insanin dikkatini cekipde katilirdi acaba???

 76. sevim Says:

  Bu konuda size aynen katılıyorum.Yerden göğe haklısınız.Blogunuz ve tarifleriniz çok güzel ve olumlu.Allah razı olsun hakkınızı helal edin çok faydalanıyoruz.

 77. leyla Says:

  Bir tane Cahilce yazı daha!!! Hiç yazılarınızı sevmiyorum kusura bakmayın,bu da benim düşünce özgürlüğüm! Sizi sevmek zorunda değilim! Keşke bir tane türk okulu okuyan çocuk tanısaydın!!!! Ne kadar akıllı,ne kadar dindar bir görürdün!!!! Onların amacı zaten gidip türkçeyi öğretmek değil!!!! Örnek olmak,müslüman insan nasıl olur yaşayarak öğretmektir!!! Herkeside almazlar oraya öğretmen olarak!!!! Mehtap tv de türk okulları ilgili programlar oluyor,onlara izle lütfen.Öğretmenler hakkında ne diyor veliler,bir duyarsan….Çocuk tabii ki öğretmenden çok şey alır,yurtdışında yarışa giriyolar bu okullara vermek için çocuklarını,neden??? çünkü oradan mezun olan çocuk terbiyesi,islama saygısını,akıllığını gören insan benim evladımda öyle olsun der!!!!

  Elbette sizin gibiler çocukları nerede okudu,kimle okudu,kim okuttu ilgelenmez,çocuklarınıza dini bir şeyler öğrettiğinizede inanmıyorum,zamanınızda yok diye biliyorum,yemek yap resim çek,internete yükle bunlardan çocuklara ne zaman kalırki?

  Sen gidip yurtdışında ben burda islamı öğretecem,okul açıcam de bakalım,kim sana izin vercek??? Hangi devirde zamanda yaşıyosunuz bir düşünün!!!! Her şey yavaş yavaş olur!!!!

  • eski komşu Says:

   Ne kadar cahilce bir yorum!!! siz cahide ablamı asla tanımadınız ve ben onun sizin gibi insanlarla vakit kaybetmesinide istemezdim doğrusu.ben onu çok iyi tanırım.iki yıl komşuluk yaptım onunla.

   çocuklarını nasıl güzel yetiştirdiğini ve o çocukların ne kadar nur yüzlü ve terbiyeli olduğunu,5 vakit namaz kıldığını bilemezsiniz.kimseyi kırmayan,incitmeyen ama doğrularıda söylemekten geri durmayan değerli bir insandır o.bütün işlerini yerli yerince yapar,misafirini ağırlar.herkesin gönlünü almaya çalışır.zaten onu bir kez gören o kadar çok severki,sanki kırk yıldır dostmuş gibi bir his verir insana. asıl siz şimdi kötü bir zanda bulundunuz ve çok yazık ettiniz.

   sen üzülme canım ablam.ben senden hiç incinmedim.senin allah için hep doğruyu söyleyeceğine de inanıoyorum. meyve veren ağaç hep taşlanır,doğru söyleyenler onuncu köyden bile kovulur.Allaha emanet ol çok özlediğim gül ablam benim

   • Cahide Says:

    Kim olduğunu çıkaramadım canım. Hacer sen misin yoksa. kimliğini özelden yazabilirsin kardeşim

   • leyla Says:

    olabilir güzelmiş o zaman.Ama iş bununla bitmiyor,kendimiz namaz kılmakla,çocuklarımıza kıldırmakla.Allahı hiç duymayam bilmeyenler var dunyada,onlara gidip öğreteceksin,bizi yaradan biri var,bizden şunu şunu ister,bizi dünyaya niçin gelmemizi araştırmamızı ister diye….Yarın öbür dünyada sorulcak bunlar,niye gitmedin söylemedin diye? 5 kere gittinde 6cı kere niye gitmedin diye…….Keşke bende türk okullarında okumuş olsaydım diyorum,o insanlarla erken tanışsaydım….şimdi yavrumu o okullara verebilmek için çırpınıyorum…..

    • eski komşu Says:

     siz oturduğunuz yerden Cahide ablayı yerden yere vururken, onun yazdığı yazılar vesilesiyle kaç kişi hayatında düzenlemeler yaptı, kaç kişi namaza başlayıp tesettürü yerine getirdi. bunların birkaçına da bizzat ben şahidim.

     bu cemaatin özellikle tepesinde olanlar İslamı tahrif ediyorlar.taviz vere vere elimizde islam diye birşey kalmayacak.zavallı ve saf insanları da iyi birşeyler yapıyoruz diye kandırıyorlar.iyi olanlara,samimi olanlara sözümüz yok ama demekki iş o samimi olanlarla bitmiyor.ters giden birşeyler var farkındamısınız????

   • Belgin Says:

    Cahidemin eski komşusu sana tamamen katılıyorum kardeşim,doğru yerinde sözler de herkesin ağrına gidiyor nedense?

  • Fethiye Says:

   Uslubunuza bakılırsa epey sinirlenmişsiniz. Siz yemek pişirmiyor musunuz ailenize? Evet vakit alıyor yemek pişirmek, hatta bunun bulaşığı var, ne bileyim çamaşırı, ütüsü.. Süpür, sil, topla oooooh!! Ev hanımlığı zor zanaat. Annelik de cabası. Aynı işleri ben de yapıyorum ve hatta yemek yapıp resim çekip internete yüklüyorum!! Sonra bakıyorum hemen Cahide neler yapmış neler yazmış neler düşünmüş, ondan neler kapabilirim diyorum! Bazen katılıyorum bazen katılmıyorum ona. Üstüne bir de okula gidiyorum; öğrencilerime faydalı olabilmek için çırpınıyorum. Haa bir de çocuğum var, resim yapıyoruz onunla, yürüyoruz, parka gidiyoruz. Öğreniyoruz.. Şimdi sizin yazınızı okuduktan sonra bir yemeğin fotoğrafını çektim. Bir başkasını da bloğuma ekledim! 5 dakikamı bile almadı! Yani epey vakit arttı. Siz kimsiniz de pardon, bu şekilde yaralayıcı konuşabiliyorsunuz? Ortada hassas bir mevzu var: Bir annenin çocuğuna verdiği eğitim! Kusura bakmayınız, bilmediğiniz konuda böyle bir eleştiriye hakkınız yok.

  • hacer Says:

   Leyla hanım çok doğru söylüyorsunuz, ama gözünüzden kaçan bir nokta var. oraya islamı öğretmek için giden insanlar neden (ülkemizde dahil olmak üzere) hep elit tabaka insanların çocuklarını tercih ediyorlar, anlayamadım. Müslümanlar aynı safta namaza durduğunda sen falan bakanın oğlusun, sen falan ülkenin cumhurbaşkanının kızısın deyip ön saflara geçirmiyorlar takvaca üstün olanı geçiriyorlar. bu ayrımı neden yapıyorlar. eğer gerçek manada İslami yaşantıyı öğretseler o kızlar kendileri oraya çıkmazlar.
   cahide hanımı tebrik ediyorum birçok kişinin başıma bir haller gelir diye dile getirmediği konuları ele aldığı için.
   düşünce özgürlüğü, herkes bildiğini paylaşacak ki beyin fırtınasıyla doğrular bulunsun… Saygılar…

 78. ıstanbuldan nurcan Says:

  s.a.abla dusuncelerıne kesınlıkle katılıyorum.bom boş işler harcanan zaman ve para cabası..rabbım ayaklarımızı kaydırma..

 79. ayşegül Says:

  selamün aleyküm ablacım.günlerdir aynı düşüncelerle denk geldikçe hayıflandığım bir tabloydu.aynı hissiyatla yaklaşıyorum olaya,aynı yerden bakıyorum malesef bana bu yapılanlar hiçte islamiyet için yada müslümanlık için yapılmış hissi uyandırmıyor ne gariptirki aksine eğlence gırla olduğu için insanın gözü takılır kalırda kendini buradaki şenliğe kaptırıp yapacağı ibadetini bile unutturur diye düşünüyorum.insanız neticede nefis her daim dünyevi meşguliyet peşinde.onu bunu bilmem ama bugün gene 9 köyden kovulacağın kesin bacım.rabbim yar ve yardımcın olsun gayret kuvvetini artırsın.aminnnnn

  • seda Says:

   Nefis her daim dunyevi mesguliyet pesinde derken ne kadar dogru soylemissiniz. Peki ya bu dunyevi hizmetten istifade ederek dikkat cekilmeye calisiyorsa bu hizmet, bu insanlar sadece bu dilden anliyorsa?
   Kendi ulkemizde, imam hatip liselerinde bile din egitimi vermekte zorlaniyorken, dunyanin bilmem hangi hristiyan ulkesine gidip, ben size muslumanligi ogreticem denilebilir mi saniyorsunuz? Herseyin bir yolu yordami var. Oraya giden insanlar, turkce ogretiyorlar, ama nasil bu kadar cok insanin muslumanligina vesile oluyorlar saniyorsunuz?

 80. ... Says:

  size kesinlikle katılıyorum.daha pazar günü bodrum da bire bir izleme şansım oldu ama bunun islamla dinimizle ne alakası var diye düşünmeden edemedim. ayrıca yapılanlar o kadar abartılıyor ki yok efendim kenya’dan yok efendim şurdan burdan kardeşlik güzeldir ama kardeşliğin amacı ne ona bakılmalıdır. teşekkürler duyarlılığınıza

 81. seher.. Says:

  Ah ablam keşke anlayabilseydin…sadece görünene bakmadan,hüsnü zanla perdenin arkasına bakabilseydin..kilometrelerce uzaklara binbir zorluklarla ve emekle,sadece “basit” bir Türkçe propagandası için gidilmeyeceğini asıl gayenin çok daha yüce ve ulvi olduğunu farkedebilseydin..Ben ağlıyorum o çocukları izlerken,alkışlıyorum onları,ama ne çok güzel şarkı söyledikleri için ne de kızlı erkekli dans ettikleri için..ülkelerinde imansizligin çukurlarinda sürüklenmeden müslüman insanlarla tanıştıkları için..dünyaya huzur barış ve iman gelecekse onların sayesinde geleceği için..söylenecek çok şey var,onları asıl kahramanlar söylesin,alın teri döken kalplerinde Allah aşkı olanlar,vatanlarinı terkedenler söylesin….

  • Fatma Yılmaz Says:

   Hizmeti bu kadar karalamanız bilmemenizden olsa gerek. Yazık çok yazık. Hiç bir plan, kötü niyet yok. Olayı bu kadar saptırmanız çok yanlış. Bu kadar ön yargılı olmanız…. Neyse Allah hizmet hakkında kötü düşünenlerin kalplarine hidayet nasip eylesin. Önyargılı olmaktan uzak tutsun bizi. Ben gitmezsem, başkaları gitmezse bu din nasıl yayılacak çok merak ediyorum. Helak olan kavimleri okuyun derim,ibadeti tek sen yapıp kimseye anlatmazsan sizlerde helak olanlardan olursunuz. Bencil olmaya, yargılamaya gelince çok kolay,biz de hristiyan,yahudi olabilirdik,birileri bize ulaşmasalardı o zaman vay halimize. Dar görüşlülük yerine araştırınız,ahkam kesmek çok kolaydır, ya da birilerinin düşüncesinden geçinmek!….

   • funda Says:

    Fatma hanım bu hizmetin içinde oldum yıllarca ve şu an yaşananlardan sonra o yıllarıma çok pişmanım. Müslümanlıkla ilgileri yok. çok para topladılar ,insanlardan çookk. öğretmenlerimize para gönderemedik bilmem ne diye. ama şimdi öğreniyoruz ki dünya üzerinde ki pek çok ülkenin bütçesinin üzerinde varlıkları var. Ezandan Muhammed(s.a.v) yi kaldıran ,papazlarla el sıkışan, müslüman katili yahudilerle öpüşen birinden siz ne anlıyorsunuz çok merak ediyorum.

    • Fatma Yılmaz Says:

     yazık hizmetten hiç bir şey öğrenememişiniz. Ya da Allah herkese nasip etmiyor hizmet şuurunu diyeyim.

     • erva Says:

      kusura bakmayında bir tek yurt dışına gidip hizmet eden sizmişsiniz gibi konuşmuşsunuz tek değilsiniz ama kimse sizin yaptıklarınızı yapmıyor allahdan korkun şu kısım çok hoşuma gitti yorumun”Ezandan Muhammed(s.a.v) yi kaldıran ,papazlarla el sıkışan, müslüman katili yahudilerle öpüşen birinden siz ne anlıyorsunuz çok merak ediyorum.” bende çok merak ediyorum

     • Fethiye Says:

      Hizmet dediğiniz şey, hizmet aşkına anasını babasını terkeden bir adamın kız kardeşinin, aynı ana babadan gizli namaz kılıp ibadet etmesine şahit olmamdan ibarettir benim için. Namaz kılan kızlarının da onları terkedip gitmesinden korkan ana-baba gördüm ben. Nesini anlayacağız bu saçma düzenin?

      Yapmayın Allah aşkına!

  • neşe Says:

   Seher kardeşim tam da benim duygularım rabbim razı olsun.katılmıyorum cahide hanıma .o mükemmelliği görebilmek için yaşamak gerek………

  • ayshe Says:

   seher hanım tebrik ediyorum, çok güzel özetlemişsiniz.

  • Hülya Says:

   Cahide Hanim size katilmiyorum. Keske yazinizi yazmadan önce bu ise gönül vermis insanlarla bir konusup fikir alis nerisi yapip ondan sonra yazsaydiniz. O zaman ODTÜ; Bogazici mezunu bir gencin herseyi geride birakarak -50° derecede yasanildigi Sibiryaya sadece sarki türkü ögretmek icin gitmeyecegini daha iy görürdünüz. Biliyormusunuz isin en aci tarafi bu iste. Dindar oldugunu düsünen insanlar tarafindan bu kadar bilincsizce kinanmak. Lütfen tanimak icin televizyon ekraninin disinda seylerdende faydalanin.

   • abdullah Says:

    hülya hanım hislerinizi anlıyorum ama o zaman şunu söyler misiniz televizyon gibi büyük kitlelere ulaşabileceğiniz bir ortamda yapılanlara değil de dışında görünmeyen çok kişi tarafından bilinmeyen şeylerden nasıl faydalanacak bu insanoğlu..yani siz oralara dini hizmet için gidildiği -50 lere katlanıldığı halde dünya alemin önüne ALLAHın ve Rasulunün kerih gördüğü yasakladığı şeyleri çıkarılmasının hemde bunu islami bir cemaatin büyük bir organizasyonu olarak sunmasının nasıl algılanmasını bekliyorsunuz.

    islam utanılacak bir şey mi ki televizyon önünde haddi hesabı bilinmeyen paralar harcanarak islamın yanlış algılanacağı şeyleri yapıyor ve alkışlıyorsunuz ve “ya işte perde arkasında bizim aslında islami niyetlerimiz var da bakmayın erkek kız el ele kol kola ve harama sokacak şarkıları ezberlettiğimize” mi diyorsunuz.

    Herhalde ALLAH RASULÜNÜN de sizi ön saflarda oturup genç kızların erkeklerin “hatırla sevgilim o mesut geceyi çamların altında verdiğin..” şarkısını dinlerken seher hanımın yaptığı gibi gözyaşları içinde alkışladığını mı hayal ediyorsunuz veya fatma yılmazın dediği gibi ya iyi ki de bunlar var yoksa az kalsın bu kız burda ne güzel dans edip şuh şarkılar söyleme gibi büyük bir hizmet yapacağına yahudi hristiyan olabilirlerdi mi diyecek…. ya RABBim haşa RASULULLAH bundan münezzehtir.

    lütfen elbette biz sayısı çok büyük kardeşler topluluğuyuz. bir aileyiz ve kardeşler olarak birbirimizi eleştireceğiz emredeceğiz ve yaptığımız hataları iyi niyete sığınarak görmezden gelmeyeceğiz nehyedeceğiz engellemek için elimizden geleni yapacağız ki birbirimizi cennete götürelim. ve aynı kardeşlerde olması gerektiği gibi birbirimize ayna olduk uyardık diye kardeşlik bağımızı koparmayacağız değil mi…buyrun eğer doğru olduğunu düşünüyorsanız yapılanları ALLAHIN hangi emrine uymak için yapıldığını tek tek açıklayın. Sizin deyiminizle Şu kendini diındar sanan kişiler de zan yapma gıybet etme eleştirme hatasından kurtulsun . merakla bekliyorum.

    • seher.. Says:

     yazdığınız her bir cümleye cevabım var evet..ama sizinle polemiğe girmeyeceğim..çünkü bu kadar önyargılı birine laf anlatılmaz..siz bence hakkına girdiğiniz bu kadar insandan nasıl helallik alacaksınız onu düşünün…üzüldüğüm tek bişey var,BİZ BURDA MAALESEF BİRBİRİMİZİ YERKEN BİRİLERİ GENÇLERİMİZE VE HERKESE İMANSIZLIĞI AŞILAMAYA DEVAM EDİYOR..BİZ İSE OTURDUĞUMUZ YERDEN ASIP KESİYORUZ…TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMAK ZOR TABİ…..

  • kadriye Says:

   Sagolun Seher Hanim.Yasayan bilir gurbeti,cekilen izdirabi.Vatan hasretiniiiiiiiiiii

  • çiğdem Says:

   çok iyi niyetlisiniz,keşke azıcık araştırıp yorumlayabilseniz ,her fikri her düşünceyi okuyup sentezleyebilseniz,sizin gibi iyi niyetli milyonlarca insanın hangi amaçlarla kullanıldıklarını görebilseniz…

   • seher.. Says:

    bende aynı sentez ve yorum yapmayı size tavsiye ediyorum…beni imansızlığın pençesinden kurtaran insanlara ancak alkış tutarım..ancak sever sayarım…hatasız kul olmaz tabiki ama bu insanların hele de hocaefendinin bu eleştirilerle yakından uzaktan alakası olmadığını bilecek kadar vaktimi geçirdim içlerinde….

  • seher.. Says:

   son bişey söylemek istiyorum..GAYRİ MEMNUNLAR NİCE MEDENİYETLER YIKMIŞLARDIR,AMA TARİH BOYUNCA BİR KÖY İMAR ETTİKLERİNE BİLE ŞAHİT OLUNMAMIŞTIR…siz bu kadar acımasızca eleştirirken islamı yayma adına ne yaptığınızı sorgulayın bence…eleştirmek en kolayı,yüreğiniz varsa terkederek herşeyi,gidin kilometrelerce uzağa,imansız bir gence Allahı anlatmaya çalışın,kapılar çarpılsın yüzünüze,hakaretler işitin…ondan sonra konuşun…KARANLIĞA KÜFREDECEĞİNE BİR MUMDA SEN YAK…

 82. zehra Says:

  ağzına saglık ablacım her kelimesine katılıyorum.

 83. Ayşegül Says:

  s.a.Aynen katılıyorum Cahide hanım,insanların bu organizasyonu hizmet adı altında yapması ne kadar üzücü,gerçi hizmet yapıyorlar ama Allah’a yapılması gerekeni kula yapıyorlar.Allah affetsin ve akıllarını başkasına kiraya vermeden,vahye dönerler inşallah..

 84. alican Says:

  Cahide hanım ,yazılarınızı beğeniyle takip ediyorum.ve görüşlerinize içtenlikle katılıyorum güzel kardeşim.Bazen birşeyler eksik yada birşeyler yapılmaya çalışılıyor ama birşeylerdede yanlışlık var .diyemiyorum .Sadece bu konularda da değil ,hayatın her aşamasında .Biliyorum ki siz bu konudaki farkı farkettiğinizi… Kaleminiz gibi yüreğinizinde kuvvetli olduğunu .İnsanların dil.,din ırk ayrımı yapılmadan öğretilmesi ise maksat madem neden ? ? ? Olay sadece bir show ‘dan mı ibaret .Yoksa görülen ,öğrenilen de birşeyler var mı aslında bununda açığa kavuşması gerekiyor.İnşaallah rabbim bizi ,çocuklarımızı islam çatısı altından ayırmasın …sevgi ve saygıalrımla .

 85. Ozgecan Says:

  As selamu aleykum kardeslerim, Cahide Hanim bence yine pek cok elestiriye! maruz kalacak bir yazi kaleme almissiniz. Dogru soze ne denir? Ben de esim de bu Turkce Olimpiyatlari isine pek bir anlam veremiyoruz. Esim de ben de dunya capinda okullara sahip olmak gibi bir lutfa sahip olmus bu kimselerin Islami yaymak adina mucadele verdigi zannimizi muhafaza ediyoruz. Ama oyle goruntuler var ki iyiye yormak cok guc. Bu ‘ilimli islam’ safsatasina da alistik, hadi diyoruz belki ilimli bir sekilde anlatilacak GERCEK islam. Iyi de bu sarki turku niye? Su resimdeki kizlarin goruntulerine bir bakin, islamla yakindan uzaktan alakasi yok bu ‘olimpiyatlar’in, hatta bizim kulturumuzle de alakasi yok. Anadolu cografyasinda ne zaman bir ‘olimpiyat’ duzenlenmistir? Bunun neresi bizim kulturumuzdur? Bir cemaatin yaptigi herseye gozu kapali ‘onlar yapmissa dogrudur’ demek ne kadar muslumanliktir? Bizler karsimizdaki her kim olursa olsun yanlisini duzeltmek, eger duzelmiyorsa ilisigimizi kesmekle mukellefiz. Seyyidina Omer (RA)’nun halifeligi zamaninda yasanmis bir olay var. Omer ibn Hattab (RA) bir gun minbere cikar ve cuma hutbesini vermek icin besmele ve salatu selamdan sonra soze baslar: ‘Dinleyin ve itaat edin’. Salman al Farisi (RA) cemaatin arasindan ayaga kalkar ve ‘Dinlemeyiz ve itaat etmeyiz!’ der. Seyidina Omer (RA) sorar: ‘Neden?’ Salman al Farisi (RA) cevap verir: ‘Sen medineye gelen hediye kumastan herkese birer parca verdin, ama simdi goruyorum ki senin uzerinde iki parca var!’ Emir-ul Mu’minin ogluna doner ve ‘Abdullah, kalk ve anlat’ der. Abdullah ibn Omer (RA) ayaga kalkar ve ‘Babam iri yapili bir adam, cok uzun boylu ve genis govdeli, ona bir parca kumas yetmedi, ben de kendiminkini ona hediye ettim.’ der. Bunun uzerine Salman al-Farisi (RA): ‘O zaman dinler ve itaat ederim’ der. Bu hikayede hesaba cekilen Rasulullah (SAW)’in sag kolu, adaleti dunyaca bilenen, Islamin ikinci halifesi Omer ibn Hattab’tir. Peki biz neden anlayamadigimiz konularda karsimizdakileri hesaba cekemiyoruz. ‘Ama onlar soyle iyiler, soyle fedakarlar, soyle muslumanlar’ demek yapilan butun hatalari gormezden gelmeye, yok saymaya yeter mi?
  “Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Başına gelenlere sabret, çünkü bunlar, azmi gerektiren işlerdendir.” (Kuran: 31/17)
  Allah’a emanet olun, sevgiler.

 86. ŞEHBAL Says:

  NİYET mü’minin hayatında her şeydir. Ferdin ölü davranışlarına canlılık kazandıran o olduğu gibi, onun bütün bir ömrünü “binveren” bir tarla hâline getiren de odur. Sınırlı bir dünya hayatında, ebedî saadete bakan bütün kapı ve pencereleri açan o olduğu gibi, ebedî talihsizliği ve ebedî hüsrânı hazırlayan da odur.

  Bir gün Hz. Şems, Hz. Mevlânâ’ya “Bir testi şarap al da getir.” dedi. Hz. Mevlânâ “Hay hay.” diyerek bir Rum meyhânesine gitti. Bir testi şarap aldı ve cübbesinin kollarının arasına koydu. Tam çarşının orta yerinden geçerken testi yere düştü, kırıldı. Hz. Mevlânâ, Hz. Şems’le tanışmadan önce de bilindiği üzere, ilimle irfanla bezeliydi. Bugünkü dille söylersek, devrin rektörü ve aynı zamanda hadis hocası diye de anılırdı. Testi yere düşüp kırılınca “Bu nasıl iştir ey hoca?” diyen elbet çok olacaktı. Hz. Mevlânâ başını eğdi ve yere dökülmüş şarabın gül suyuna dönüştüğüne şâhit oldu. Etrâfa gül kokusu yayılıyordu. Hz. Mevlânâ, hocasının arzusunu yerine getirmek için tekrar meyhâneye gitti. Fakat şarap dolu zannedilen bütün fıçılar, gülsuyu ile doluydu. Meyhâneci şaşırdı, gözlerine inanamadı. “Beyim, olamaz böyle bir şey! Şarabın en iyisi ben de bulunur.” dedi ama, kısa bir süre sonra meseledeki hikmeti o da gördü ve müslüman oldu. Zîra onun gönül meyhânesine, aşk ile talebesine ufuklar açan Şems-i Tebrîzî hazretlerine teslim olmuş bir Celâleddîn-i Rûmî değmiş ve bu değiş şarapları gerçek hüviyetine kavuşturmuştu.

  “Ameller niyetlere göredir.”

  • ayshe Says:

   aynen katılıyorum, türkce olimpiyatları sadece bir hazırlık…….

  • Selma Says:

   şehbal hanım bende aynen katılıyorum sadece olayların görünen yüzüyle yorum yapmak yanlış olsa gerek perde arkasında neler oluyor neler yaşanıyor bunları göz ardı edilmemeli suizanda bulunulmamalı
   ” Vaktiyle camiye gelerek ayakkabısını çıkarmaya üşenen adam cami hocasına ayakkabı ile namaz kılınıp kılınmayacağını sorar hoca işin doğrusunu anlatsada adamın ayakkabısını çıkarmayacağını dolayısıylada namaz namaz kılmadan camiden ayrılacağını anlar ve hoca bu durum karşısında adamı büsbütün kaçırmamak için kılınabileceğini söyler gel zaman git zaman adam bu şekilde namazlarına devam ederken hocanın tayını baska bır camıye cıkar ve camıye yenı bır hoca gelir caminin yeni hocası adamın ayakkabı namaz kıldığını görünce karşı çıkar adam böyle namaz olmaz der ve adam da artık camiye gelmez olur. Birgün caminin yeni hocası eski hocayla karşılaşır ve adam hakkında konuşurlar eski hoca der ki hocam naptın der ben adamı namaza alıştırmıştım sense adamı namaz kılmaktan alıkoydun”. Bu kadar tepki gösteren kardeşlerimize soruyorum sizce hangisi doğru…

 87. Kardelen Says:

  Ellerin dert görmesin. Bu kadar mi güzel ifade edilir. Bu Türkçe olimpiyatları dedikleri sey beni cok rahatsiz ediyor. Yazdiklarina aynen katiliyorum. Yeni bir dünya sarkisiyla, yeni “dinsiz bir dünyayi” kastettiklerini düsünüyorum. Nasil olur da Müslümanlar ele ele verip bu sarkiyi söyler ve alkislarlar? Nasil bu kadar kör olabiliyorlar? Islamiyeti öldürmeye calisiyorlar, bunu anlamak bu kadar zor mu?

 88. sultan Says:

  açıkçası cahide ablam hiiç bu açıdan bakmamıştım. Altında nasıl bir plan var neyi amaçlıyolar bilemiyorum .allah ıslah etsin hepimizi

 89. no name Says:

  Yazınızı genel olarak beğendim. Ancak şunu söylemeliyim ki kavimler olduğu sürece milliyetçilik olacaktır. Keza milliyetçilik aslında etnik köken ve ırk ile alakası olmayan bir terimdir. Zaten “milli” kelimesinden yola çıkarsak eğer “bizim olan” anlamını taşır. Bu konuda bir problem yok. Ancak son zamanlarda millyetçilik kavramının içi boşaltılıp içine ırkçılık, etnik köken ayrımcılığı gibi saçma sapan şeyler dolduruldu. Sadece Müslüman bir insanın değil, dünyada aklı başında olan her insanın hassasiyet göstermesi gereken bir konudur. Buna karşı dikkatli olmak lazım gelir.

  Türkçe Olimpiyatlarına gelirsek. Yapılan işi bir kenada bırakıyorum. Efendim İslam öğretilmemiş, tesettürden sınıfta kalınmış. vs… Diyelim ki öyle oldu, bir hata yapıldı. Hiç olmayacak şey de değil. Ama yapıldı diyelim ve bir kereliğine görmezden gelelim…

  Ya bunları düzenleyen zihniyet? Bu grubun tek falsosu bu mudur? Daha niceleri yok mudur? İşte en elzem mesele burada başlıyor. Yİne klasik, “hocaysa iyidir, allah diyorsa mümindir” meselesi çıkıyor karşımıza. Ümmet halen bu konuda cahil. Çünkü eğitimBunun en büyük suçlusuda biziz.

 90. yomralı glsm Says:

  Evet ilk görünüşte insan öyle aldanıyo aaa ne güzel türkçe türkler sevdiriliyo türkiye tanıtılıyo diyor.son bir kaç senedir bnde sizle artık aynı fikireyim.arttık dahada ollgunlaşşıyorum sürekli ögrenmeye ve gelişmeye çabalıyorrum.2 küçük evladım var onları islama uygun nasıl yetiştirecegimi nereden ögretmeye başlıyacagımı düşünüyorum.ve accıksa dişe dokunur iyi bir fikrim yok! nereden hangi kaynaktan faydalanmalıyım bilmiyrrum.
  bu konuda fikriniz varsa yardımcı olun lütfn…
  önce MÜSLÜMAN SONRA TÜRKÜM
  önce din gelmeli sonrsı tefarrufat 🙂
  aynı dini yaşadıktn snra ne başka dil ne baska kanun !!!

  ALLAHA emanet olun… selamun aleykümm.

 91. Nihal Says:

  bu yapılanların islam’da tabii ki yeri yok, ama başka amaçlarını gizlemek ve burada o gizlediklerinin üstüne zaten varolan kemalist faşizmin ırkçı yanını okşamak hoş gözükmek için yapılan işler bunlar. miladi takvimde kutlu doğum haftası kutlayanlardan üstelik bu kutlamaları her türlü haramla dolduranlardan ne beklenirse onu yapıyor bu “hizmet” ehli. fazlasını değil. neye hizmet ettikleri de çok açık ama görmesini bilene. Allah çoluğumuzu çocuğumuzu bunlardan korusun.

 92. tuba Says:

  tarıflerınızı begenerek takıp edıyordum ancak .fıkırlerınıze katılmıyorum dogrusu

  • esma Says:

   Cahide hanim ben de bir cok yorumunuzu ve anlatiminizi cok begeniyorum. Ancak son zamanlardaki yorumlariniza katilmak gelmiyor icimden. Fazla katisiniz olaylara tek yonlu bakiyorsunuz bana gore.

   Sizin gibi dusunenler yasasin, dusunmeyenler olsun anlayisi hakim sizde uzun zamandir.

   Allah yardimciniz olsun

 93. Eslem Says:

  Selamun aleykum ablacım. Yüreğine ve yazan ellerine sağlık . seninle aynı düşüncedeyim… madem yabancılara ilgi bu kadar büyük, neden islami bir mücadele yapmak yerine, onlara kuran öğretmek, peygamber efendimiz (s.a.v)’i anlatmak yerine, günlerdir , aylardır bir şarkının peşine gidiliyor ve bunun biz müslümanlar adına hiç bir kazancı da yokken anlam veremiyorum…! birde gurur, onur meselesi gibi hergün manşetlerde, Suriyede yüzlerce kardeşlerimiz katlediliyor, fakat bi olimpiyat kadar ilgilendirmiyor galiba bizi… bir gün haberlerde, iki gün haberlerde, üçüncü gün nasılsa aynı şeyler, ölüm, katliam, Suriye, Esed denilip haber bile yapılmıyor bazı kanallarda…!
  RABBİM hepimizi İslam dini üzere sabit kılsın inşaALLAH…
  Selam ve Dua ile…

  • Cahide Says:

   Yazımı alabilirsin canım

  • Ozgecan Says:

   Allah razi olsun Eslem Hanim, gercekten de Sureye’deki kardeslerimizin katliami ne kadar da siradan! bir konudur ki gundem de bu kadar az yer tutar. BM bile ulkeler arasi anlasmazliklarda ve savaslarda cocuklarin canli siper yapildigini, silahlanip savasa katildiklarina sahit olduklarini ama kendi halkinin cocuklarini (10 yas ve alti cocuklar bunlar) ISKENCE EDEREK olduren bir yonetim ornegine sahit olmadiklarini belirten raporunu yayinladi dun. Kimseden ses yok. Bu kadar mi zavalli hale geldi ummetimiz ki kafirden medet umuyor, ‘onlar mudahale etmezse bizde etmeyiz’ diyebiliyoruz.
   Allah Hucurat suresi 10. ayette ‘Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki rahmete eresiniz.’ buyurmuyor mu? Peygamberimiz (SAW) ‘Kendiniz icin istediginizi kardesiniz icin de isteyeceginiz ana kadar gercek imana erisemezsiniz’ buyurmuyor mu bukhari ve muslim de. Muslumanlikta kardesligin tanimi nedir? Rasullulah ‘Birbirine karşı muhabbet ve merhamette, müminler, bir vücut gibidir. Vücudun bir yeri rahatsız olunca, bütün vücut, rahatsız, uykusuz kalıp, onun tedavisi ile meşgul olduğu gibi, müslümanlar da birbirlerine yardıma koşmalıdır!’ buyurmuyor mu? [Buhari] Ne zaman uyacagiz bu ayet ve hadislere!
   Rabbimiz bizleri bu bencillik ve gaflet uykusundan uyandir, kardeslerimizin acilarini dindir, onlari bu zalimler topluluguna karsi muzeffer kil, amin.

 94. fatma Says:

  Çok sığ düşünüyorsun Cahide hanım…

  • funda Says:

   Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez. Maide 51
   papazlarla sarılıp yahudiyle öpüşen hocanızı bi araştırın hanfendi

   • kadriye Says:

    Selamla Funda Hanim.Kusura bakmayin ama Hocaefendinin herseyi ortada arastirilacak tarafi oldugunu dusunmuyorum sahsen bilmeyen insanlara bunu tavsiye ederim tabiiki.Benim bu yaziyi yazmamdaki amac Hocaefendiyi savunmak falan degil.Ilk yazinizda giybet maddelerini bir yerlerden alarak guzel kopyalamissiniz sahsen.Yazim hatasi yok.Ama bakiyorum da bir ‘Hanimefendi’ yazmasini bile bilmiyorsunuz.Tabii burasi net ortami degil mi turkcemiz hatali yazilsa da kabul.Oysaki turkce icin ugrasanlari elestirmek kolay.Bilmedigimiz konularda elestiri yapmayalim lutfen

 95. Fatma Yılmaz Says:

  Ha bir de Cahide abla aralarında kapananlar,kapanmaya çalışanlar,kıyafetine çeki düzen verenlerde var hepsi olmasa da. Rabbim buna da şükürler olsun.

 96. Fatma Yılmaz Says:

  Merhaba Cahide abla,olaya farklı açıdan bakmışınız. Çok su götürür sanırım bu konu. insanlara yaklaşmanın belli yolları vardır ve siz de bilirsiniz ki Cahiliye Döneminde bile Efendimiz hayattayken bile insanlar değişmekte,yanlışlarını kabul etmekte zorluk çektiler. Biri bize senin dinin yanlış dese benim dinim doğru dese bizim ki mesela yanlış da olsa bu durumu kabullenmekte zorluk yaşarız. Evet o insanlar hizmet ediyorlar hem de çok zor şartlar altında ama unutmayalım ki onların hepsi hem din hem de ırk olarak farklılar. Türkçe yi öğretmek adı altında hem din eğitimi veriyorlar hem de canla başla çalışıp dinimize emin olun(!)hizmet ediyorlar.Seslerini duyurmanın yolları böyle. Tutup da gel yavrum sen kapan sen Kuran oku dersen o çocukları kaçırırsın,yaklaşmanın da yolları var.Allahın izniyle Allahın ve Efendimizin adı dünyanın her tarafına gidecek ve gidiyor da bu insanlar sayesinde.Bunun müjdesi verilmişti bilirsiniz ki! Olaya bir de şöyle bakın biz kendi evladımıza bile din eğitimi tam veremezken çoğu zaman o insanlar Allahı anlatmak için çok uzaklara gidip doğru yolu bulmaları için uğraşıyorlar. Benim önerim onları yani hizmet için taa oralara gidip neler yaptıklarını,neden böyle yaptıklarını dinlemeniz Cahide abla. Dışardan önyargılı olmak,neden böyle şöyle değil demek yerine kulaklarınızla işitmeniz.

 97. elif zeynep abdullah Says:

  yüreğine sağlık kalemi cesur cesur ve gönlü güzel ablam, aynen katılıyorum!!!…

  ben dünkü sayfa altına yorum yazarken , sen yazını yayınlamışsın bile , sanki kalbimi okumuşsun, bu konu daha çok su götürür biliyorum, başta verdiğin örnek benim de sonunda aklıma geldi ama dilimi ısırdım ileri gitmiş olurmuyum diye, yarın öbürgün burdan şuutlanmamak için kendimi zor tutuyorum çoğu zaman…… çoğu zaman diyeceklerim boğazımda düğümleniyor, yutkunuyorum çaresiz……..

  • enise Says:

   cahide abla normal yorumu nasil yazabilirim ben simdi yorum yazmak icin elifin altindaki cevaplaya tikladim ama kimseyi cevaplamak istemiyorum kendi yorumumu yazmak istiyorum tipki ilk bastaki sevgi gibi nereye tiklicam

 98. minel Says:

  ahhh ahhh. bir toplumun gıybeti, bir topluma sui zan… bedeli büyük olsa gerek… ahhhh ahhhhhhhhhhhh

  • aren Says:

   Gıybetin CAİZ olabileceği yerler.Gıybet etmek, bir özre dayanmadıkça mübah olmaz.Gıybet etmenin mübah olması için ALTI tane özür vardır:

   Birinci özür: Bir kimsede görülen zulmü şikayet etmektir. Yani uğradığı haksızlığı yetkili zat veya makama şikayet etmek mübahtır.

   İkinci özür: Bir kişi bir yerde fesat işlendiğini görür, bu fesadı önlemeye gücü yeten başka bir kimseye gider, o fesat işe engel olmasını ister. Böyle bir durumda, gördüğü kötü işleri anlatmak caizdir.

   Üçüncü özür: Fetva sormaktır. Mesela eşim, babam veya başka biri bana şöyle yapıyor veya söylüyor dese gıybet olmaz. Fakat en iyisi, bir kimse şöyle yaparsa ne cevap verirsiniz şeklinde sormaktır.

   Dördüncü özür: Bir kimsenin kötülüğünden başkasını korumak için onun ayıplarını söylemektir. Mesela bir kimse bir kadınla evlenmek isterse, kadında bulunan ayıbı o kişiye söylemelidir. O ayıbı söylemezse ötekine zarar ve ziyan gelecektir.

   Beşinci özür: Bazı bedeni kusurları olup bu kusurları kendilerine lakap olmuş kimselere bu lakapları ile hitap etmek gıybet olmaz. Mesela Topal Hasan, Kör Osman, Kekeç Ahmed gibi… Bu kusurları kendilerine isim olduğu için o kimseler, bunu işitmekten üzülmezler. Yine de onları başka isimle anmak daha iyidir.

   ALTINCI ÖZÜR: açıkça günah işleyen hakkında konuşmak gıybet sayılmaz. Açıkta günah işlemekten utanmayanları anlatmak caizdir.

   Nitekim Hz. Peygamber (Sallallahu aleyhi ve selem) bu konuda şöyle buyurmaktadır:

   “Açıkça günah işleyen kimsenin yaptığı işi söylemek gıybet sayılmaz.”

 99. serapdoygun Says:

  Cahide Abla,
  Kurduğun her cümleye katılıyorum, kesinlikle hislerime tercüman olan bir yazı bu. Daha öncede söyledim bu bir “kültür” organizasyonu ve İslam’la bağdaşmıyor. Türk Kültürü eşittir İslam demek değil.
  Ben böyle bir organizasyon yapılmasından rahatsız değilim. İstiyorlarsa birkaç gün değil aylarca yapsınlar. Benim rahatsız olduğum şey bunun İslam’a hizmet olarak algılanması.

  • esra Says:

   bunu islama hizmet olarak kim algılıyor bunuda anlamış değilim???bu gerçekten bir kültür organizasyonu yani dini yayma ile vs alaklı hiçbir durum yokki??

 100. sevgi Says:

  cahide hanım sizi yeni takip etmeye başladım.güzel ama çok eleştirel baktığınızı düşünüyorum.insanlar birşey yapmaya çalışırken siz de gıybete girmiş oluyorsunuz..sadece bugün için değil isim vererek sürekli eleştiriyorsunuz teşekkürler

  • funda Says:

   Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.Maide 51
   ve papa diyor ki; ” dinler arası diyaloğun bizce anlamı bütün insanları incile ve kiliseye yani hristiyanlığa ulaştırmaktır.” Siz biliyormusunuz ki; hoca efendinizin organize ettiği toplantılardan birinde MÜSLÜMAN bir kadınla HRİSTİYAN bir erkeğin evlendirildiğini ? Dinimizde var mı bu? Kiliselerde yapılan bir toplantıda okudukları ezandan Muhammed s.a.v. nin ismini kaldırdıklarını ? Hizmetiniz Hristiyanlığın Truva Atıdır.

   • Hemşehrim Says:

    sevgili funda. Tebliği nereye koyduğunu sorabilirmiyim. Dost edinmek başka dini tebliğ etmek başka. İnsan bildiginin hamalıdır. Bildiklerini paylaşmadan yaşar ve ölürse bunun vebali çok ama çok büyüktür.

    • canseza Says:

     yorum yapacam diye iftiraya yada gıybete kaçmayın lütfen gözünüzle gördünüzmü funda hanım hiristiyan erkekle müslüman kadının evlendirildiğini ayrıca muhattap alıp hakkında konuştuğunuz cemaatin yaptığı güzel işleride bir kalemde silip atamazsınız. İnsan olan herkez ve her topluluk mükemmel değildir ,hata da insanlara mahsusutur bunu unutmayın ve de lütfen eleştiri yapın ama iftira atmayın

  • Fethiye Says:

   Gıybet denilen kavram ile, Cahide Hanım’ın yaptığı şey bir değildir. Kimsenin avukatı değilim fakat herkesin olduğu gibi benim de fikirlerimi açıkça dile getirme hakkım var. Tıpkı Cahide Hanım’ın da olduğu gibi. Onun yaptığına eleştiri diyebiliriz, kendince şikayet diyebiliriz. Ama ”gıybet” diyemeyiz. Gıybetin anlamı şudur: Belli bir mümin veya zimmi kâfirin aybını, ONU KÖTÜLEMEK İÇİN ARKASINDAN SÖYLEMEK gıybet olur.

  • ehlisunnazeyneb Says:

   SEvgi hanim buna giybet denilmez.Aciktan uyarma,aciktan asil Islamin amacini hatirlatma denir.Bu Toplumda meshur olan sölenlerden,gösterilerden biri.Cok müslümanin izledigi,katildigi bir olumpiyat.Onlar(Emegi gecenler)aciktan Islami olmayan davranislarda bulunuyorlar,yaptiklarinin cok güzel faydali olduklarini düsünüyorlar ve asil Islam amacina uygun degerler unutuluyor.
   Burda Cahide kardesimiz onlari kirmadan,onlara cabalarinin ahiretleri icin fayda verip vermedigini bunu gözden gecirmelerini ve ahiretleri icin gercekten ecir iceren islerde emek vermelerini tavsiye ediyor.Inaniyorum ki bu yaziyi bu isin icinde olanlardan bazilari okuyacaktir.Belki bu onlarin biraz daha düsünmesine neden olacak,ve “Gercekten kimin icin bu kadar emek veriyorum Rabbim icin mi?Irkim icin mi?”diye soracaktir belki.
   Islam dininden olmayan davranislarda bulunuyorsa,ve bu sanki Islami gibi gösteriliyor ve müslümanlar buna tesvik ediliyorsa(genc müslümanlara sende gel hizmet et bunun icinde hasenat ecir var gibi..),bunun böyle olmadigini bilen bir müslümanin buna susmamasi gayet normaldir.Islami degerleri kaybetmemek dilegiyle,Hayirlarda zaman gecirmek sonunda Cennetle mükafatlandirilmak dilegiyle.Selametle


Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: