Pirinçli Soğuk Yaz Çorbası

“Senden önce gönderdiğimiz her peygambere: ‘Benden başka ilah yoktur, Bana kulluk edin’ diye vahyetmişizdir.”(Enbiya:25)

Vaktiniz hayr olsun kardeşlerim

Şu an elimde 120 sayfalık, küçük ama dopdolu bir kitap var. Feyzullah Birışık abimizin “Hangi sebepten şirk koştuğun sorulduğu zaman…” adlı kitabı. Bir solukta okunacak bir kitap. Değerli abimiz kendisini bir İslam davetçisi olarak adlandırıyor ve bu uğurda ciddi çalışmalar yapıyor. Bütün kitaplarına “Karınca kitabevi” nden ulaşabilirsiniz. Bu kitaplar herkesin anlayabileceği bir dilde, hatta bir sohbet havasında yazılmış. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz.

Elimdeki kitap başlığından anlaşılacağı gibi şirki anlatıyor. Malumunuz “şirk” Allah’a ortak koşmaktır. Ve şirk inanmayanlara değil, Allah’a inanan insanlara ait bir günahtır.

“Onların çoğu, şirk koşmadan Allah’a inanmazlar.”(Yusuf:106) buyuruyor RABBimiz. SubhanALLAH! Demek ki iman edenlerin çoğu şirk koşuyormuş. Şirk koşmak sadece putlara tapmak anlamında değilmiş. Örneğin dua ederken ALLAH’la aranıza koyduğunuz ne varsa (şeyh, hoca,gavs,seyda,evliya vs.) bizi şirke götürürmüş. Yetiş falan, yetiş filan demek ALLAH’ı gazaplandırırmış.

Gizli şirkler en tehlikeli olanlarıdır. Rasulullah (s.a.v) in buyurduğu gibi karanlık gecedeki siyah karıncanın ayak izleri gibi. Çoğunu fark etmeden yapıyoruz. Örneğin “falanca olmasaydı, işim olmazdı.”,  “Bu doktor beni iyi etti” gibi sözler  insanı şirke götürür.

Aman dikkat edelim. Dini yalnızca ALLAH’a halis kılalım. Ne istersek aracılar koymadan ALLAH’tan isteyelim. Tevbelerimizi sadece ALLAH’a sunalım.  Kabir ehlinden yardım istemeyelim. Rabbimiz es SEMİ dir, bizi duyar, El MUCİB’dir, dualarımıza icabet eder. Bize şah damarımızdan  yakın olan O’dur.

“Hasbunallah-i ve Ni’mel Vekil”ALLAH bize yeter, O ne güzel Vekildir!

Yürekten bir dua için aracıya ne hacet

**********************************************************************

Yaz sıcaklarını iyiden iyiye hissedince aklıma dövme çorbası düştü. Akşamdan ıslağa koyayım da ertesi gün soğuk bir çorba yapayım dedim ama baktım ki dövmem bitmiş. Nasıl yapsam da çarçabuk bu çorbaya ulaşsam derken, dövme yerine pirinç kullanmak geldi aklıma.

Yarım saat içinde çorbayı hazır ettim. İçine bolca nane ve soğuması için buz ekledim. Nasıl güzel oldu anlatamam. Çocuklar dondurma yer gibi kaselere doldurup yediler. “Yavrum  bana da bir kase bırakın” derken baktım çorbanın dibi görünmüş..:) Neyse ki  evin anne ve babasına da küçük bir kase çorba düştü..:)

Allah izin verirse ben bu çorbayı yaparım bundan sonra. Yapımı da öyle kolay ki, size de kısaca anlatayım:

Malzemeler

 • 1.5 çay bardağı pirinç
 • 1 su bardağı haşlanmış nohut
 • 3 su bardağı yoğurt
 • Yeterince su
 • Tuz ve nane

Nasıl Yapılır?

 • Pirinci haşlayın
 • Nohutu ekleyip karıştırın.
 • Pirinç ılınınca içine yoğurdu ekleyip karıştırın.
 • İstediğiniz kıvama gelene kadar su ilave edin.
 • Tuzunu ve nanesini atıp karıştırın.
 • Çorbamız servise hazır.

NOT: Farkındaysanız bu aralar söz verdiğim gibi çok hafif tarifler veriyorum. Şu bedenlerimizdeki ağırlıklardan kurtulalım ki, hem işlerimiz, hem  ibadetlerimiz  kolay olsun.

56 Yanıt to “Pirinçli Soğuk Yaz Çorbası”

 1. rabia nur Says:

  Cahide abla biz pirinci haşladıktan sonra mı nohutu ekliyeceğiz yoksa ikisi bir arada mı haşlanıcak bana bi anlatırmısın 😀

 2. ranan Says:

  brokoli corba tarıfınız varsa yazarmısınız

 3. ranan Says:

  gercekten nefıs bır tarıf gıbı gozukuyor bend hemen denıycem

 4. esra Says:

  cahide hanım merhaba
  bende bahsettiğiniz yazarın ismini googledan arattım tıpkı dediğiniz gibi acayip yazılar var ismailağa cemaati diye bi sitede neler demişler??benim bu cemaatle alakam yok ama bir an irkildim..neden müslümanlar bu şekilde birbirlerini karalıyorlar anlayamıyorum bu cemaat tarikat kavgaları nedir anlamadım amaç hedef bir değilmi..yani bu adam gerçekten ehlisünnet ise bu yazıyı yazanlar nasıl hesap verecek yahut bu adam gerçekten o yazılardaki yorumlar gibiyse siz nasıl bu adamı tavsiye ettiğiniz için hesap vereceksiniz??arada kaldım bende…ilk işim bu hocanın kitaplarını alıp okumak olacak verdiğiniz video son derece güzel ama bende hangi hocaya güveneceğimi şaşırdım..artık son zamanlarda heleki şu kandil bidatları mevzularından beri hiçbirini kaideye almıyorum..eskide takvim yapraklarını okumayı çok severdim artık onlar bile beni şüpheye düşürür oldu :(( selametle kalın..

  • Cahide Says:

   Ben hiç bir müslümana, kafir, sapık, mürted diyemem. Bunu yalnızca ALLAH bilir. Bu şekilde söylenmesine de kesinlikle karşıyım. Ben sadece yapılan yanlışların farkedilmesini istiyorum. Bazı sözlerine ve tavsiyelerine kızdığım bazı kişilerin çok güzel sohbetleri ve nasihatleride var. Müslüman kardeşimizi tümüyle atma lüksümüz yok. Sadece yanlış ve doğruyu birbirinden ayırabilelim. önemli olan bu

 5. yeşimm Says:

  Ben de yapıyorum bu çorbadan nefis oluyor.Bir de marulla yapılanı var,hani salata yaptığımız kıvırcık değil de daha iri,uzun yapraklı olan marullar var ya ,başka adı var mı bilmiyorum,onu ince ince doğrayıp yapıyorum çok güzel oluyor…

 6. arkadaş Says:

  bizde anlatılanları sünnet ve Kuran süzgecinden geçiriyoruz cahide abla.şu var ki bizim ilim bilgimiz kaynak bilgimiz alimler kadar değil.açıkcası senin de her kaynağın doğru mu yanlış mı olduğunu ayırt etmen zor.hayatını ilme adamış kişilerle kendimizi bir tutamayız.yanlış anlama seni küçümsemek maksadıyla demedim cahide abla.demek istediğim bizler alim değiliz ve onlar kadar bilgimiz yok.ben sana şu hoca yada bu hocayı dinle demiyorum.ama dediğin hocaların yanlış tarafı var ve sen bunu inatla kabul etmiyorsun.kafanda bazı kişilere karşı tavır almışsın ve doğruyu deseler bile inanmıyorsun.benim bu saatten sonra diyecek sözüm bitti.sana doğrusunu anlatmaya çalıştım.tercih senin cahide abla.inşaallah birgün hatanı kabul edersin.

  • Cahide Says:

   Ben bazı hocaları çok dinlerken, bazılarının sadece bazı görüşlerini alırım. doğruları bilmek için illa alim olmak gerekmez. Bizim ölçümüz kur’an ve sünnettir. Ömrünü hadis derlemeye adamış bir Buhari’de, Müslim’de, Ebu Davud’da göremediğim zikir ve namazları birileri çıkıpta peygamber yapmış tavsiye etmiş derse, bende sorarım:
   Bunun için bana doğru kaynak göster derim. Bana sadece tasavvuf kaynaklarını gösterir ve bahsini ettiğim kaynaklardan delil getiremezse onları elimin tersiyle iterim.
   Adam bana kalkıp: nakşi tarikatının Halidi kolu kesin cennete girecek derse, recep ayında şu namazı kılmazsan münafık olursun derse ben ona “Hadi ordan sahtekar ” derim ve sahtekar olduğunu anlamak içinde zaten alim olmaya gerek yoktur. Mümin ferasetli insandır. Tartışma uzar gider. Ben buyum kabul edende etmeyende kendi bilir.

   http://www.islam-tr.net/tevhid/12874-kalabaliklar-dininin-sevap-kaynaklarina-reddiye.html

 7. arkadaş Says:

  cahide abla güvendiğim hoca her sözün önce arapçasını ve kaynağını söyler ve sonra açıklama yapar.sanırım sen benim dinlediğim hocayı dinlememişsin.çünkü asla kaynaksız konuşmaz.ben sana kızamıyorum çünkü kendince doğruyu anlatmaya çalışıyorsun .ama bazı yerlerde özelllikle son zamanlarda yanlış yapıyorsun.ben de seni araştırmaya davet ediyorum .dinlediğin hocalar ne kadar doğru.! sen benim dinlediğim hocanın nerde ” kaynak sormayın hocanız ne derse onu yapın” dediğini , hadise dayanarak söylediği nafilelere senin neden bidat dediğini açıklar mısın peki?

  • Cahide Says:

   Hocanın adını vermediğin için bir şey diyemiyorum canım. Bu aralar bana sataşanlar hep aynı cemaatten olduğu için ve bu cemaatin asıl hocası kaynak sormayın hocalarınıza güvenin dediği için böyle söyledim. Birde her verilen kaynak doğru değil. Uydurma olan çok kitap var. Ben hiç “benim hocam” kelimesini kullanmam. Anlatılanları kuran ve sünnet süzgecinden geçirince, Allah’ın izniyle doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırabiliyorsun.

 8. Cahide Says:

  Yorumunun üst kısmını yayınlamak istemiyorum ve o sitedekilere ALLAH doğru yolu nasib eylesin diyorum. Bu cemaate uyan kardeşlerimizden biri, “hocamızı bulduk, aklımızı unuttuk” yazmış. SubhanALLAH! RABBimiz Kur’an da pek çok yerde hâlâ düşünmez misiniz, aklını kullanmaz mısınız diye soruyor, insanları uyanık olmaya çağırıyor. Ayet ve hadislerle bu kardeşlerimizin yaptığı pek çok şeyin bidat olduğunu, anlatıyoruz ama anlamıyorlar. Hâlâ hocam dedi, falan dedi filan dedi diyorlar. Hocaları Peygamberden (S.A.V) daha mı iyi biliyor?

  Beni kimin takip edip etmediğiyle çokda ilgilenmiyorum açıkçası. Benim derdim bildiğim kadarıyla insanları doğruya davet etmek. Beni takip eden tek kişi kalmasa bile, yeterki ALLAH benden razı olsun der, üzüntü duymam. Ben seni düşünmeye davet ediyorum. Güvendiğin hocalar “asla kaynak sormayın, hocalarınız ne diyorsa onu yapın” diyor. Ama ben sana kaynaklara bak diyorum. Kur’an’a bak, Buhari’ye Müslim’e, tirmizi’ye, Ebu Davud’a bak diyorum. ALLAH kalbini açsın. Sana yardım etsin kardeşim. En güzele emanet ol

 9. arkadaş Says:

  ………………………………
  cahide abla farkında olmadan yanlışa gidiyorsun.seni burada bunca uyaran da var destekleyen de.peki ya senin gerçek hoca sandığın kişiler doğru değilse; bu kadar insanı yanlışa sevk ediyorsan ? bunları düşünmeni isterim.seni severek takip ediyordum fakat artık o zayıf hadis yok böyle birşey tavırların ve yanlış yönlendirmelerin beni şaşırtıyo.ve bu yolda gidersen takip etmeyeceğim kusura bakma.

 10. ehlisunnazeyneb Says:

  bu arada cahide abla almanca anlamiyorsun biliyorum,yinede bak bu sayfaya cok güzel yastik yüzü örnekleri.El isleriyle ilgili bir sayfa,cok hosuma gitti yastigin üzerindeki örgüler cok yakismis. Seninde hosuna gider diye düsündüm.

  http://grossmuetterchen.blogspot.de/

 11. ehlisunnazeyneb Says:

  Subhanallah! Cahide abla Feyzullah Birisik kardesimizde Allah bereketlesin, ehlisünet yolunda mücadele veren yazarlardan biri.Onun kitaplarini bende tavsiye ederim.Senin dogru insanlarla karsilasmana inan cok seviniyorum.Hidayet Allah tandir.O hidayet etti mi kimse saptiramaz.
  Madem Feyzullah birisik dedik,onu dinlemek isteyenlere ve böylelikle tanimalarina vesile olabilecek bir link vereyim.orda bir kac sohbeti var.selametle kalin

  http://www.yaratilisgayesi.com/video.html?catid=5

 12. dila Says:

  merhaba ben bu corbayi bugdayla yapiyorum dereotu ekliyorum sevis oncesi.eminim sizinde dikkatinizi cekmistir bugun haberleri izlerken o kadar sinirim bozuldu ki genclerin zavalli haline.bilmemki acimak mi gerekir.madonna gelecek diye nerelerden gelmisler saatlerce bekliyorlar annemiz o bizim diyorlar inanilir gibi degil. toplumsal hicbir konuda bu kadar tek yurek olan gencler birligi gormedim ben.ve subliminal mesajlarda izlemissinizdir sirtinda acikca tek goz amblemi var o sarkicinin.hadi inancsiz yada duymamislar diyelim bunu. ama bir sarkiciya bu kadar baglanmak sanki maaslarrini dagitiyormus gibi minnettar olmak ve dunyada ciglik cigliga bagiran masumlari MUSLUMANLARI YAVRULARI duymamak NE ACINASI BIR CELISKI…tamda planlanan genclik modeli yaratilmis

 13. melodi Says:

  selam bu çorbayı ben biraz değişik yapıyorum ben pirinci haşladıktan sonra suyunu süzer yoğrdun içine katarım bir tarafta tavaya biraz sıvıyağ çok azbi yağ içine biriki tane yumurta kırar pişiririm ve soğuduktan sonra yoğurtve pirinç karşımına katar ve birde salatalık rendelerim hepsini kaıştırır kıvamını ayarlarım kafama göre çok güzel olur biz makarnaylan yeriz bunu tazsiye ederim sizlerede

 14. melek Says:

  Es Selamun Aleyküm,güzel yureklı sıte sahıbıne ve gönlüguzel takıpcılerıne.Cumanız şimdiden mubarek olsun corbanızı cok beğendım.Ellerınıze sağlık aynısı ama tek fark yeşil nohutla yapılır bızım mardınde bir süryanı corbasıdır. hafıf yeşil nohuttan dolayı ekşimsi olur deneyın cok seveceksınız .Ve alemlerın Rabbım bızlerı hanıf muslumanlardan eylesın. kalın sağlıcakla .

 15. Sunay Says:

  Cahide hanım bende feyzullah hocamın kitaplarından okudum ilk olarak şeytan bu sete çok kızacak ,bir bayan niçin örtünmek ister ve abimizin hediye ettiği kitapları okumuştum . Abimiz malatyalı 6-7 önceki malatya kitap fuarında şahsende tanıştım çok değer verdiğim bir abimiz . Şirk konusuna gelince guncel hayatımızda bilmeden yaptığımız gizli şirkler var mesela, bir çocuk yapmayı düşünüyormusun demek, (haşa çocuğu insan yapmıyorki yapan RABBIM ) çocuğu ne güzel büyütmüşsün demek ,( anne büyütmüyor ,büyüten ve şekillendiren RABBIM ) . Mesela bakıyorum bazıları biriyle buluşacağı zaman 30 dakika sonra kesin oradayım ya ne biliyoruz 5 dakika sonra ne olacağız INSAALLAH demek çokmu zor. Birde afedersiniz anne karnındaki bebek dünyaya gelmeden cinsiyetinin söylenmesi dahi beni ürkütüyor.

 16. kınalıkız Says:

  Değişik olmuş eline sağlık.Bende yarma dediğimiz dövmeyi çok kullanırım.Kışın pestiken dediğimiz yoğurtun pişirilerek elde edilmesinden olan karışımla beraber,yarma ,kemikli et,nohut ve fasulyeli çorbayı,yazında aynen senin yaptığın gibi yarmayı yıkar ocağa koyarım bir taşım kaynayınca altını kapatır,kapağını kapatır ve kendi kendine şişmesini beklerim.Sonrada yoğurt,dereotu ve naneyle soğuk soğuk servis yaparım.Yani yarmanın yazlığı ve kışlığı ikiside çok güzellll…Kışınki içini ısıtır mayhoş mayhoş…yazınki serinlik verir ….

 17. bizimmutfakdan Says:

  Yazılarınızdan çok faydalanıyorum. Teşekkürler verdiğiniz yol gösterici bilgiler için. Bu çorbayı ben de pek severim. Gerek dövme buğdaylı, gerekse pirinçle sıkça yapılı bizim mutfakda. Ellerinize sağlık. Sevgiyle…

 18. fatos Says:

  Sıcak havalarda can kurtarıcı gibidir…Sitenizi devamlı takip ediyorum.Ama yorum yazmak bugüne nasipmiş

 19. Fatma Yil. Says:

  Senin vede tum mu’min kardesleriminde vakti hayr olsun insaALLAH…
  Corban cok saglikli olmus ellerini saglik ablam.Benim sorunum yogurt yapmamak.Burada sutler posette satiliyor,organik de aliyorum ama olmuyor. Kayinpederim yagi alinmis sutu bile tutturuyor.ben bi beceremedim. Valla turkiyeye gitmeden ona yapirdim 4 kilo sutten o kadar guzel tutmuski kalip gibi cikiyodu 🙂 Artik koye gidince yaparim bu corbayi kalabalikta yemesi de guzel olur. kitap onerini dikkate alicaM. turkiyeye varinca almam gereken cok kitaplar var. Burada paylasilanlar en basta geliyor.sevgilerimle..

 20. ebru Says:

  unutmadan benimde bu aralar kitap arayışlarım var .söylediğin yazarın kitaplarını netten inceleyip spariş vereyim inşALLAH.SELAMETLE

 21. ebru Says:

  Bacım ellerine sağlık çorba çok güzel gözüküyor .Zaten yoğurtlu çorbaları ailecek çok severiz ben ayranaşını bile dolaba koyar soğuk soğuk yerim:)))

  Bu arada canım ekmeğin tadı çok güzel olmuş hiç ekişlik falan yok.Çökmeside sadece üzerindeki bombesi.içi titrek ve puf puf.Ben bir dilime yakın yedim küçük oğlum istedi onada verdim o da şimdi yiyor.ALLAH razı olsun bacım birdahakine biraz daha katı yaparım.

 22. seher.. Says:

  Çok güzel ya,bizde pek soğuk çorba yoktur bu çok iyi oldu benim için:) aslında bu çorbaya “besleyici bi ayran” da diyebilirmiyiz? Yani kaynatmak falan yok dimi?

 23. tarifdiyari Says:

  tam bir yaz çorbası olmuş. besleyiciliği de cok yüksektir. sayenizde kilo da alıcaz galiba

 24. arzu Says:

  Ablacım ellerine sağlık çorban tam bir yaz çorbası olmuş.Hem hafif hemde çok sağlıklı özellikle yoğurtlu çorbaları çocuklarım çok sever.Bu sıcakta buzlu buzlu ne kadarda güzel olur.Allah razı olsun canım..

 25. sema Says:

  pirinçi soğuk çorba bizim vazgeçilmez yaz çorbamızdır ama biz nohut koymuyoruz bugunlerde benimde aklımdan geçiyord havalar ısınınca..

 26. ayşegül Says:

  http://www.hakikat.com/anaefhz.html
  selamün aleyküm ablacım kitap konusu iyi olmuş bende sana yuklarıda linkini verdiğim kişiyle ilgili soracaktım içinde almak istediklerim var ama daha önce hiç ömer öngüt kitabı almamıştım sen daha tecrübeli ve araştırmacısın bu yüzden sanada bir sormak istedim bu kaynaklar güvenlimi acaba.bu arada çorban çok güzel olmuş bende yazın çok yaparım bu çorbayı bizimkiler yarmadan yapılanı yemiyor o yüzden bende pirinç koyarım.herkese afiyet olsun.ellerine sağlık ablacım

 27. Gülay Says:

  Cok begendigim ve cok severek içtiğim bircorbadir herkese tavsiye ederim sıcak günlerde mutlaka misafirlerinize de yapın derim arkadaslar rahmetli anneciğinden öğrendiğim bu çorbayı senin yaptığını görünce cok sevindim benim de aklımda ama dövmem (biz yarma diyoruz) bitmiş:( Ellerine saglik cok nefis gözüküyor çorban içenlere şifa olsun

 28. beyza Says:

  Cahide ablacım nasıl başlıyacağımı bilemiyorum.seni çooooooooooooook seviyorum canım benim.uzun süredir sessiz takipçilerindenim.bugün abone oldum size.yazılarınız yemek tarifleriz dini yazılarınız çok hoşuma gidiyor.artık sizden başka bir blog takip edemez oldum sizin samimiyetiniz beni çok mutlu ediyor.iyiki varsınız

  • Cahide Says:

   Canım bende seni ve diğer kardeşlerimi çoooooooook seviyorum. Hoşgeldin aramıza Beyzacım.Her zaman beklerim canım

   • rabia Says:

    cok uzun zamandir sitenizin sessiz takipcisiyim günlük en az bi sefer girmezsem bi yanimi eksik hissediyorum beni celbeden sadece tarifleriniz degil düsüncelerinizde benim dile getiremediklerimin yaziya dökülmüs hali simdiki aklim olsa kücükken ne olcaksin sorusuna cahide sultan derdim bu arada normal yorumu nerden yaziyoruz

    • Cahide Says:

     Cahide Sultan olmak, biraz çocuk, biraz deli olmaktır… Kızdığım yanlarım o kadar çok ki, sen yine Rabia ol kardeşim..:)

     Bütün yorumları istediğin yazının altına bu şekilde yazıyorsun canım.

 29. nurgül Says:

  allah razı olsun hafif tarifleri verin kilolar başını almiş gidiyor çorban süperrrrrr

 30. serapdoygun Says:

  Cahide Abla,
  Çorba süper gözüküyor. Ellerine sağlık. En yakın zamanda deneyelim inşallah.
  Bu arada okuduğun kitabın yazarını görünce çok sevindim. Çünkü biz geçenlerde eşimle kitap fuarından bir kitap aldık, akşamları birlikte okuruz dedik. Feyzullah Birışık’ın Her Güne Bir Ders (Aileler İçin). Kitabın hazırlanış mantığı, dili çok güzel. Ama yazarı hakkında çok bilgi sahibi değiliz. Okusak mı okumasak mı tereddütteyiz. İnternette de çok doyurucu bir bilgiye rastlayamadık. Sen öneriyor musun okumamızı acaba? Okuduğumuz isimlere dikkat etmeye çalışıyoruz malum beynimize işlemiş yanlışları temizlemeye çalışırken bir de yerine yenilerini eklemeyelim 😦

  • Cahide Says:

   Serapcığım Feyzullah Birışık diye google da arattığında önce bir cemaatin sitesi çıkar ve Abimize ait karalamalarla karşılarsın. Bidat ve hurafelere karşı çıkan, yalnızca ALLAH’tan isteyin diyen herkese yapılan yaftalamalar Feyzullah Birışık içinde yapılır. Vahhabi, mezhebsiz, selefi, ehli sünnet karşıtı diyecekler.
   İnsani hatalarını bilemem ki herkeste vardır. Ama kitaplarında ben bir yanlış görmedim. Olabilirde ama bu genel olan doğruları örtmemeli. insanları tamamen Allah’a çağıran, şirkten korunun diye defalarca uyaran ve uyumaya değil uyanık olmaya çağıran kitaplar. Gördüğüm kadarıyla sitesindeki pek çok kitapta güvenilirdir.

   İçin rahat olsun. Son dönem yazarlarından benim kalbimi en çok mutmain eden Hocalarımızdan biridir. Aşağıdaki videoyu dinlersen kendisini biraz olsun tanıyabilirsin sanırım.

   http://www.gulyarasi.com/mm_player.swf?http_base_url=http://www.gulyarasi.com/&videoid=5737

   • serapdoygun Says:

    Allah senden razı olsun Cahide Ablacığım,
    Biz kitabımızı okumaya devam edelim o zaman. Beğenerek almıştık, zevkle de okuruz inşallah.
    Zaten artık çok sıkıldım, hakkında bilgi sahibi olmak istediğim kişilerin her seferinde aynı site tarafından sapıklıkla, mezhepsizlikle suçlanıyor olmasından. Feyzullah Birışık’ı arayınca da her zamanki malum yerin karalamalarıyla karşılaşınca canım sıkıldı, kapattım. En iyisi bilen, okuyan birine sormak lazım dedim. Allah sana şu an okuduğun kitapla ilgili birkaç cümle yazdırdı, bunun üzerine bende sana sorup bilgi almış oldum. Çok şükür, internette herkese iftira atan sitelerin yanında bir de Cahide Ablamız var 🙂
    Bu arada Hatap Unumuz geldi 🙂 Tekrar tekrar teşekkürler. Yalnız sormak istediğim bir şey var. Daha önce hiç ruşeym kullanmamıştım. Duymuştum ama almak nasip olmamıştı. Hemen tarif bakıyım dedim. Ruşeymli kurabiyelerini gördüm. Sonra incelerken eşim dedi ki, tam buğday ununun içindede ruşeym var, bir de ekstra koymuş, E vitamini patlaması olmasın? Beni de bir düşünce aldı. Bunun fazlası zarar mı acaba?

  • nermin -vildan - Says:

   selamun aleyküm herkese.
   tarif için teşekkürler,en kısa sürede denemek isterim.

   ben bu yazarı az da olsa tanıyorum galiba.
   eski komşumun arkadaşının hemşehrisymiş eşi.
   yazar malatyalı eşi adıyamanlıymış.
   yazarın eşi arkadaşına anlatmış bir keresinde sabah namazına kalkamamış kalhvaltı hazırlamyın oruç tutacağım demiş.çok sıcak ve uzun günlerde hemde.
   hem canı hem de malı ile Allah yolunda çabalayan birisiymiş.
   ben de ALLAHLA NASIL DOSTLUK KURULUR
   ALLAH İNSANA NE DEMİŞTİ
   BİR BAYAN NİÇİN ÖRTÜNMEK İSTEMEZ
   %KAÇ MÜSLÜMANIM KİTAPLARINI OKUDUM.HERKESE TAVSİYE EDERİM.

   • nermin -vildan - Says:

    ayrıca kitapları bidatlerden hurafelerden uzak şirk koşmadan ALLAHA İNANMAYA çağırıyor.
    BİR BAYAN NİÇİN ÖRTÜNMEK İSTEMEZ KİTABI muhakkak okunmalı tüm bayanlarca özelliklede kapanmayı düşünüp de karar veremeyen arkadaşlara tavsiye ederim.

 31. mahkum_duygular Says:

  s.a cahide hanım bir süredir takipçinizim ama ilk kez yazıyorum. tarifleriniz ve onlarla birlikte verdiğiniz bilgiler okadar güzel ki rabbim sizden razı olsun. feyzullah Birışığın kitaplarının bir kısmını bende okudum hatta şuan niçin yaratıldın? isimli kitabını okuyorum. okadar güzel kitaplarki hiç sıkılmadan okuyorsunuz sanki karşılıklı sohbetediyormuş gibi.. çorba benim gibi diyet yapanlar için çok ideal:) tekrar görüşmek üzere inş. selam ve dua ile..

 32. gonca Says:

  pek güzel görünüyor…ellerinize sağlık 🙂

 33. Belgin Says:

  Ellerine sağlık canım,tam yaz çorbası olmuş.Nohutuyla pirinciyle çok da besleyici olmuş,bizim yumurcakların da bu çorbayı seveceği kanaatndeyim;çünkü yayla çorbasına bayılırlar…Ama bizim buralarda daha yaz gelmedi:(

  • ayşegül Says:

   belginim kardeşim birkaç gündür dünyevi koşoşturmalar sardı beni o yüzden yorum yazamadım ama ara ara girip bakındığım oldu canım hastana ALLAH’tan acil şifalar diliyorum.rabbim tez vakitte şafi ismiyle muamele eylesin canım hep duamdasın kardeşim.diğer kardeşlerimide duama ekledim inşALLAH.muhabbetle canım

   • Belgin Says:

    Allah razı olsun Ayşegülüm,sen de hep benim dualarımdasın.Rabbim senin ve tüm kardeşlerimizin bütün sıkıntılarını gidersin(amiiin).

 34. Belgin Says:

  Senin vaktin de hayırlı olsun kardeşim.Rabbim hepimizi şirkten muhafaza etsin(amiin)Buhariden nakledilen bir hadiste:Ebu Hureyre(r.a.)’dan,Hz.Peygamber(s.a.v.):”Yedi helâk edici şeyden kaçınınız ”buyurdu.Oradakiler:”Ey Allah’ın Rasulü,bunlar nelerdir?”dediler:”Allah’a ortak koşmak,sihirle uğraşmak,ölümü hak eden hariç Allah’ın yasaklamış olduğu cana kıymak,faiz yemek,yetim malı yemek,düşmana hücum sırasında geri kaçmak,namuslu ve hiçbirşeyden habersiz mü’min kadınlara zina iftirasında bulunmak.”buyurdu.
  Buna sadece bir tek misal: Cebbar ve Mütekebbir ancak Allah’tır. İnsan, Allah’ın kendisine bahşettiği varlığı, kuvveti, ilmi, Onun huzurunda Onun kullarını ezmekte kullanırsa, Cebbar ve Mütekebbir olmaya özenmiş ve gizli şirke girmiş olur.
  İslâm, tevhit dinidir.
  Bu kâinatın Sahibi ve Mâliki birdir. Her hayır, ancak Onun hazinesindedir. İslâm, ne ışık için güneşe, ne tahıl için tarlaya, ne de serveti için zengine aşırı ölçüde minnettar olunmamasını ders verir. Herkes ve her şey, sadece birer sebep, birer vesiledir. Bütün nimetler, arz ve semanın Rabb’inden geliyor.
  Nisa suresinin 142. ayetinde riya ve gösterişi, münafıkların bir sıfatı olarak beyan etmiş ve şöyle buyurmuştur:
  “”Münafıklar (güya) Allah”ı aldatmağa çalışırlar; oysa O, onları aldatır (hilelerini kendilerine çevirir). Onlar namaza kalktıklarında da üşene üşene kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. “”Bakara suresinin 264. ayetinde ise şöyle buyurmaktadır: “”Ey iman edenler, insanlara gösteriş için malını infak edip Allah”a ve âhiret gününe inanmayan adam gibi, başa kalkmak ve eziyet etmekle sadakalarınızı boşa çıkarmayın. “”
  Nisa suresinin 38. ayetinde ise şöyle buyuruluyor: “”Mallarını insanlara gösteriş için verenler ve Allah”a ve âhiret gününe inanmayanlar (var ya, Şeytan onların arkadaşıdır); kimin arkadaşı şeytan olursa, arkadaş bakımından hali çok yamandır.””

  Enfal suresinin 47. ayetinde ise mu”minleri riyakarlar gibi olmaktan şöyle sakındırmaktadır: “”Yurtlarından çalım satarak, insanlara gösteriş yaparak çıkan ve Allah yolunda men edenler gibi olmayın. Allah onları bütün yaptıklarını çepeçevre kuşatmıştır. “”

  Maun suresinin 4, 5 ve 6.ayetlerinde riyakar ibâdet edenlerden şu şekilde söz ediyor:””Şu namaz kılanların vay haline! Onlar ki namazlarından gafildirler ve ona ehemmiyet vermiyorlar. Onlar ibadetlerinde gösteriş yaparlar.””
  Görüldüğü gibi Allah-u Teala bu ayetlerde, gösteriş için yapılan amelleri ve ibadetleri (infak, cihad, namaz gibi) şiddetle kınamakta ve bunu münafıkların sıfatlarından saymaktadır.
  Allah-u Teala şöyle buyuruyor:
  “Hüküm vermek yalnız Allah’a aittir. Kendisinden başkasına değil, sadece O’na ibadet etmenizi emretti. Dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler.” (Yusuf: 40)

  “Yoksa onların Allah’ın izin vermediği şeyi kendilerine dinden bir şeriat koyan ortakları mı vardır?” (Şura: 21)

  “(Ey Muhammed!) De ki: “Biliyor musunuz, Allah size rızık olarak her ne indirmişse, onun kimini haram kıldınız, kimini helal…” Yine de ki: “Allah mı bunun için size izin verdi, yoksa Allah’a iftira mı ediyorsunuz?” (Yunus: 59

  • banu Says:

   ellerinize sağlı cahide hanım yeni evliyim sizden çok güzel şeyler öğreniyorum şu an çorbanızı yaptım mükemmel oldu şu yaz aylarındaki favorim!! bizlerle paylaştığınız için teşekkürler…

  • canan Says:

   Biz bu çorbayı aşurelik buğdayla yaparız..çok güzel oluyor.tavsiye ederim.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: