Doğal Güneş Kremi

Pirinçli Soğuk Yaz Çorbası

“Senden önce gönderdiğimiz her peygambere: ‘Benden başka ilah yoktur, Bana kulluk edin’ diye vahyetmişizdir.”(Enbiya:25)

Vaktiniz hayr olsun kardeşlerim

Şu an elimde 120 sayfalık, küçük ama dopdolu bir kitap var. Feyzullah Birışık abimizin “Hangi sebepten şirk koştuğun sorulduğu zaman…” adlı kitabı. Bir solukta okunacak bir kitap. Değerli abimiz kendisini bir İslam davetçisi olarak adlandırıyor ve bu uğurda ciddi çalışmalar yapıyor. Bütün kitaplarına “Karınca kitabevi” nden ulaşabilirsiniz. Bu kitaplar herkesin anlayabileceği bir dilde, hatta bir sohbet havasında yazılmış. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz.

Elimdeki kitap başlığından anlaşılacağı gibi şirki anlatıyor. Malumunuz “şirk” Allah’a ortak koşmaktır. Ve şirk inanmayanlara değil, Allah’a inanan insanlara ait bir günahtır.

“Onların çoğu, şirk koşmadan Allah’a inanmazlar.”(Yusuf:106) buyuruyor RABBimiz. SubhanALLAH! Demek ki iman edenlerin çoğu şirk koşuyormuş. Şirk koşmak sadece putlara tapmak anlamında değilmiş. Örneğin dua ederken ALLAH’la aranıza koyduğunuz ne varsa (şeyh, hoca,gavs,seyda,evliya vs.) bizi şirke götürürmüş. Yetiş falan, yetiş filan demek ALLAH’ı gazaplandırırmış.

Gizli şirkler en tehlikeli olanlarıdır. Rasulullah (s.a.v) in buyurduğu gibi karanlık gecedeki siyah karıncanın ayak izleri gibi. Çoğunu fark etmeden yapıyoruz. Örneğin “falanca olmasaydı, işim olmazdı.”,  “Bu doktor beni iyi etti” gibi sözler  insanı şirke götürür.

Aman dikkat edelim. Dini yalnızca ALLAH’a halis kılalım. Ne istersek aracılar koymadan ALLAH’tan isteyelim. Tevbelerimizi sadece ALLAH’a sunalım.  Kabir ehlinden yardım istemeyelim. Rabbimiz es SEMİ dir, bizi duyar, El MUCİB’dir, dualarımıza icabet eder. Bize şah damarımızdan  yakın olan O’dur.

“Hasbunallah-i ve Ni’mel Vekil”ALLAH bize yeter, O ne güzel Vekildir!

Yürekten bir dua için aracıya ne hacet

**********************************************************************

Yaz sıcaklarını iyiden iyiye hissedince aklıma dövme çorbası düştü. Akşamdan ıslağa koyayım da ertesi gün soğuk bir çorba yapayım dedim ama baktım ki dövmem bitmiş. Nasıl yapsam da çarçabuk bu çorbaya ulaşsam derken, dövme yerine pirinç kullanmak geldi aklıma.

Yarım saat içinde çorbayı hazır ettim. İçine bolca nane ve soğuması için buz ekledim. Nasıl güzel oldu anlatamam. Çocuklar dondurma yer gibi kaselere doldurup yediler. “Yavrum  bana da bir kase bırakın” derken baktım çorbanın dibi görünmüş..:) Neyse ki  evin anne ve babasına da küçük bir kase çorba düştü..:)

Allah izin verirse ben bu çorbayı yaparım bundan sonra. Yapımı da öyle kolay ki, size de kısaca anlatayım:

Malzemeler

 • 1.5 çay bardağı pirinç
 • 1 su bardağı haşlanmış nohut
 • 3 su bardağı yoğurt
 • Yeterince su
 • Tuz ve nane

Nasıl Yapılır?

 • Pirinci haşlayın
 • Nohutu ekleyip karıştırın.
 • Pirinç ılınınca içine yoğurdu ekleyip karıştırın.
 • İstediğiniz kıvama gelene kadar su ilave edin.
 • Tuzunu ve nanesini atıp karıştırın.
 • Çorbamız servise hazır.

NOT: Farkındaysanız bu aralar söz verdiğim gibi çok hafif tarifler veriyorum. Şu bedenlerimizdeki ağırlıklardan kurtulalım ki, hem işlerimiz, hem  ibadetlerimiz  kolay olsun.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. rabia nur says:

  Cahide abla biz pirinci haşladıktan sonra mı nohutu ekliyeceğiz yoksa ikisi bir arada mı haşlanıcak bana bi anlatırmısın 😀

  1. ikiside ayrı ayrı haşlanacak

 2. brokoli corba tarıfınız varsa yazarmısınız

  1. Tarif burada Brokoli çorbası

 3. gercekten nefıs bır tarıf gıbı gozukuyor bend hemen denıycem

 4. cahide hanım merhaba
  bende bahsettiğiniz yazarın ismini googledan arattım tıpkı dediğiniz gibi acayip yazılar var ismailağa cemaati diye bi sitede neler demişler??benim bu cemaatle alakam yok ama bir an irkildim..neden müslümanlar bu şekilde birbirlerini karalıyorlar anlayamıyorum bu cemaat tarikat kavgaları nedir anlamadım amaç hedef bir değilmi..yani bu adam gerçekten ehlisünnet ise bu yazıyı yazanlar nasıl hesap verecek yahut bu adam gerçekten o yazılardaki yorumlar gibiyse siz nasıl bu adamı tavsiye ettiğiniz için hesap vereceksiniz??arada kaldım bende…ilk işim bu hocanın kitaplarını alıp okumak olacak verdiğiniz video son derece güzel ama bende hangi hocaya güveneceğimi şaşırdım..artık son zamanlarda heleki şu kandil bidatları mevzularından beri hiçbirini kaideye almıyorum..eskide takvim yapraklarını okumayı çok severdim artık onlar bile beni şüpheye düşürür oldu :(( selametle kalın..

  1. Ben hiç bir müslümana, kafir, sapık, mürted diyemem. Bunu yalnızca ALLAH bilir. Bu şekilde söylenmesine de kesinlikle karşıyım. Ben sadece yapılan yanlışların farkedilmesini istiyorum. Bazı sözlerine ve tavsiyelerine kızdığım bazı kişilerin çok güzel sohbetleri ve nasihatleride var. Müslüman kardeşimizi tümüyle atma lüksümüz yok. Sadece yanlış ve doğruyu birbirinden ayırabilelim. önemli olan bu

 5. yeşimm says:

  Ben de yapıyorum bu çorbadan nefis oluyor.Bir de marulla yapılanı var,hani salata yaptığımız kıvırcık değil de daha iri,uzun yapraklı olan marullar var ya ,başka adı var mı bilmiyorum,onu ince ince doğrayıp yapıyorum çok güzel oluyor…

 6. arkadaş says:

  bizde anlatılanları sünnet ve Kuran süzgecinden geçiriyoruz cahide abla.şu var ki bizim ilim bilgimiz kaynak bilgimiz alimler kadar değil.açıkcası senin de her kaynağın doğru mu yanlış mı olduğunu ayırt etmen zor.hayatını ilme adamış kişilerle kendimizi bir tutamayız.yanlış anlama seni küçümsemek maksadıyla demedim cahide abla.demek istediğim bizler alim değiliz ve onlar kadar bilgimiz yok.ben sana şu hoca yada bu hocayı dinle demiyorum.ama dediğin hocaların yanlış tarafı var ve sen bunu inatla kabul etmiyorsun.kafanda bazı kişilere karşı tavır almışsın ve doğruyu deseler bile inanmıyorsun.benim bu saatten sonra diyecek sözüm bitti.sana doğrusunu anlatmaya çalıştım.tercih senin cahide abla.inşaallah birgün hatanı kabul edersin.

  1. Ben bazı hocaları çok dinlerken, bazılarının sadece bazı görüşlerini alırım. doğruları bilmek için illa alim olmak gerekmez. Bizim ölçümüz kur’an ve sünnettir. Ömrünü hadis derlemeye adamış bir Buhari’de, Müslim’de, Ebu Davud’da göremediğim zikir ve namazları birileri çıkıpta peygamber yapmış tavsiye etmiş derse, bende sorarım:
   Bunun için bana doğru kaynak göster derim. Bana sadece tasavvuf kaynaklarını gösterir ve bahsini ettiğim kaynaklardan delil getiremezse onları elimin tersiyle iterim.
   Adam bana kalkıp: nakşi tarikatının Halidi kolu kesin cennete girecek derse, recep ayında şu namazı kılmazsan münafık olursun derse ben ona “Hadi ordan sahtekar ” derim ve sahtekar olduğunu anlamak içinde zaten alim olmaya gerek yoktur. Mümin ferasetli insandır. Tartışma uzar gider. Ben buyum kabul edende etmeyende kendi bilir.

   http://www.islam-tr.net/tevhid/12874-kalabaliklar-dininin-sevap-kaynaklarina-reddiye.html

 7. arkadaş says:

  cahide abla güvendiğim hoca her sözün önce arapçasını ve kaynağını söyler ve sonra açıklama yapar.sanırım sen benim dinlediğim hocayı dinlememişsin.çünkü asla kaynaksız konuşmaz.ben sana kızamıyorum çünkü kendince doğruyu anlatmaya çalışıyorsun .ama bazı yerlerde özelllikle son zamanlarda yanlış yapıyorsun.ben de seni araştırmaya davet ediyorum .dinlediğin hocalar ne kadar doğru.! sen benim dinlediğim hocanın nerde ” kaynak sormayın hocanız ne derse onu yapın” dediğini , hadise dayanarak söylediği nafilelere senin neden bidat dediğini açıklar mısın peki?

  1. Hocanın adını vermediğin için bir şey diyemiyorum canım. Bu aralar bana sataşanlar hep aynı cemaatten olduğu için ve bu cemaatin asıl hocası kaynak sormayın hocalarınıza güvenin dediği için böyle söyledim. Birde her verilen kaynak doğru değil. Uydurma olan çok kitap var. Ben hiç “benim hocam” kelimesini kullanmam. Anlatılanları kuran ve sünnet süzgecinden geçirince, Allah’ın izniyle doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırabiliyorsun.

 8. Yorumunun üst kısmını yayınlamak istemiyorum ve o sitedekilere ALLAH doğru yolu nasib eylesin diyorum. Bu cemaate uyan kardeşlerimizden biri, “hocamızı bulduk, aklımızı unuttuk” yazmış. SubhanALLAH! RABBimiz Kur’an da pek çok yerde hâlâ düşünmez misiniz, aklını kullanmaz mısınız diye soruyor, insanları uyanık olmaya çağırıyor. Ayet ve hadislerle bu kardeşlerimizin yaptığı pek çok şeyin bidat olduğunu, anlatıyoruz ama anlamıyorlar. Hâlâ hocam dedi, falan dedi filan dedi diyorlar. Hocaları Peygamberden (S.A.V) daha mı iyi biliyor?

  Beni kimin takip edip etmediğiyle çokda ilgilenmiyorum açıkçası. Benim derdim bildiğim kadarıyla insanları doğruya davet etmek. Beni takip eden tek kişi kalmasa bile, yeterki ALLAH benden razı olsun der, üzüntü duymam. Ben seni düşünmeye davet ediyorum. Güvendiğin hocalar “asla kaynak sormayın, hocalarınız ne diyorsa onu yapın” diyor. Ama ben sana kaynaklara bak diyorum. Kur’an’a bak, Buhari’ye Müslim’e, tirmizi’ye, Ebu Davud’a bak diyorum. ALLAH kalbini açsın. Sana yardım etsin kardeşim. En güzele emanet ol

 9. arkadaş says:

  ………………………………
  cahide abla farkında olmadan yanlışa gidiyorsun.seni burada bunca uyaran da var destekleyen de.peki ya senin gerçek hoca sandığın kişiler doğru değilse; bu kadar insanı yanlışa sevk ediyorsan ? bunları düşünmeni isterim.seni severek takip ediyordum fakat artık o zayıf hadis yok böyle birşey tavırların ve yanlış yönlendirmelerin beni şaşırtıyo.ve bu yolda gidersen takip etmeyeceğim kusura bakma.

 10. bu arada cahide abla almanca anlamiyorsun biliyorum,yinede bak bu sayfaya cok güzel yastik yüzü örnekleri.El isleriyle ilgili bir sayfa,cok hosuma gitti yastigin üzerindeki örgüler cok yakismis. Seninde hosuna gider diye düsündüm.

  http://grossmuetterchen.blogspot.de/

 11. Subhanallah! Cahide abla Feyzullah Birisik kardesimizde Allah bereketlesin, ehlisünet yolunda mücadele veren yazarlardan biri.Onun kitaplarini bende tavsiye ederim.Senin dogru insanlarla karsilasmana inan cok seviniyorum.Hidayet Allah tandir.O hidayet etti mi kimse saptiramaz.
  Madem Feyzullah birisik dedik,onu dinlemek isteyenlere ve böylelikle tanimalarina vesile olabilecek bir link vereyim.orda bir kac sohbeti var.selametle kalin

  http://www.yaratilisgayesi.com/video.html?catid=5

 12. merhaba ben bu corbayi bugdayla yapiyorum dereotu ekliyorum sevis oncesi.eminim sizinde dikkatinizi cekmistir bugun haberleri izlerken o kadar sinirim bozuldu ki genclerin zavalli haline.bilmemki acimak mi gerekir.madonna gelecek diye nerelerden gelmisler saatlerce bekliyorlar annemiz o bizim diyorlar inanilir gibi degil. toplumsal hicbir konuda bu kadar tek yurek olan gencler birligi gormedim ben.ve subliminal mesajlarda izlemissinizdir sirtinda acikca tek goz amblemi var o sarkicinin.hadi inancsiz yada duymamislar diyelim bunu. ama bir sarkiciya bu kadar baglanmak sanki maaslarrini dagitiyormus gibi minnettar olmak ve dunyada ciglik cigliga bagiran masumlari MUSLUMANLARI YAVRULARI duymamak NE ACINASI BIR CELISKI…tamda planlanan genclik modeli yaratilmis

 13. selam bu çorbayı ben biraz değişik yapıyorum ben pirinci haşladıktan sonra suyunu süzer yoğrdun içine katarım bir tarafta tavaya biraz sıvıyağ çok azbi yağ içine biriki tane yumurta kırar pişiririm ve soğuduktan sonra yoğurtve pirinç karşımına katar ve birde salatalık rendelerim hepsini kaıştırır kıvamını ayarlarım kafama göre çok güzel olur biz makarnaylan yeriz bunu tazsiye ederim sizlerede

 14. Es Selamun Aleyküm,güzel yureklı sıte sahıbıne ve gönlüguzel takıpcılerıne.Cumanız şimdiden mubarek olsun corbanızı cok beğendım.Ellerınıze sağlık aynısı ama tek fark yeşil nohutla yapılır bızım mardınde bir süryanı corbasıdır. hafıf yeşil nohuttan dolayı ekşimsi olur deneyın cok seveceksınız .Ve alemlerın Rabbım bızlerı hanıf muslumanlardan eylesın. kalın sağlıcakla .

 15. Cahide hanım bende feyzullah hocamın kitaplarından okudum ilk olarak şeytan bu sete çok kızacak ,bir bayan niçin örtünmek ister ve abimizin hediye ettiği kitapları okumuştum . Abimiz malatyalı 6-7 önceki malatya kitap fuarında şahsende tanıştım çok değer verdiğim bir abimiz . Şirk konusuna gelince guncel hayatımızda bilmeden yaptığımız gizli şirkler var mesela, bir çocuk yapmayı düşünüyormusun demek, (haşa çocuğu insan yapmıyorki yapan RABBIM ) çocuğu ne güzel büyütmüşsün demek ,( anne büyütmüyor ,büyüten ve şekillendiren RABBIM ) . Mesela bakıyorum bazıları biriyle buluşacağı zaman 30 dakika sonra kesin oradayım ya ne biliyoruz 5 dakika sonra ne olacağız INSAALLAH demek çokmu zor. Birde afedersiniz anne karnındaki bebek dünyaya gelmeden cinsiyetinin söylenmesi dahi beni ürkütüyor.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: