Doğal Güneş Kremi

Recep Ayında Kılınacak Namaz! Bidatler Bitmez!

Bu aralar posta kutuma Recep ayında yapılacak uydurma ibadetlerle ilgili mailler geliyor. Çoğuna sesimi çıkarmıyorum. Fakat dün gelen bir mailde, kardeşimiz kendisine gönderilmiş bir maili benimle paylaşmıştı.

Bu kez din şarlatanları işi daha da ileri götürüp söyledikleri uydurma ibadetleri yapmayanları münafık ilan etmişler. Kesinlikle rağbet edilmeyecek, delilsiz, mesnetsiz mailin bir bölümü şöyle:

RECEB AYINDA KILINACAK NAMAZ
“Receb’in; 1’i ile 10’u arasında, 11’i ile 20’si arasında ve 21’i ile 30’u arasında olmak üzere sadece birer defa kılınacak 10’ar rek’at Hâcet namazı vardır. Bunların her üçünün de kılınış şekli aynıdır. Yalnızca namazların sonlarında okunacak duâlarda fark vardır. Bu namazlar, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir. Fakat, cuma ve pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması efdaldir.
BU NAMAZ, MÜ’MİN İLE MÜNÂFIĞI AYIRIR.
Bu 30 rek’at namazı kılanlar, hidâyete ererler. Münâfıklar bu namazı kılamazlar. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rek’at namaz Rasûlullah Efendimiz’in (s.a.v.) berberi, Selmân-ı Pâk (r.a.) Hazretleri tarafından rivâyet edilmiştir.”

Güzel kardeşlerim sakın bu tür safsatalara aldanmayın. Rasulullah (S.A.V) ın böyle bir tavsiyesi yok. Örneğin Buhari ve Müslim’in ittifak ettiği hadislerde belli aylara ve gecelere ait özel namazlar yok. ALLAH aşkına bunlara itibar etmeyin.

İnsanlar 5 vakit namazı kılmaktan acizler. İyi bir şey yapmak istiyorlarsa, olmayan şeylerle insanları uyutacaklarına, farz olan ibadetleri daha çok anlatmaya gayret etsinler.

İslam Peygamber efendimiz (S.A.V) le beraber tamamlanmıştır. Bu dinin sonradan eklenecek uydurma ibadetlere ihtiyacı yoktur. Bu uydurmalar insanları sadece dinden soğutur başka bir işe yaramaz.

Bunu yazdım diye biliyorum ki, yine bazı tarikat mensupları, bana ateş püskürecek. Beni Vahhabi, mezhepsiz diye yaftalayacaklar. Vallahi umrumda değil! İsterse beni sevenler sevmez olsun. Ben elimden geleni yapmaya, bildiğim doğruyu anlatmaya mecburum. Herkes elini taşın altına koysun. Din tahrif ediliyor. Hurafeler, bidatler artıyor. Bugün sessiz kalırsak, yarın ahiret gününde bunun hesabını nasıl vereceğiz?

Müminin görevi, ALLAH ve Rasulü (S.A.V) in emirlerini beğenmeyip, yeni yeni ibadetler ve tesbihatlar uydurmak değil, hakikat ne ise onu anlatmaktır. İslam’ın getirdikleri size yetmiyor mu ki, yeni yeni ibadetler türetiyorsunuz?

Bu din uyuklama değil, kıyam dinidir. Uyanık olalım. Dört bir taraftan İslam’a saldırılıyor. Dupduru İslam’ı savunacak olan, ayakta tutacak olan bizleriz. Bu dine; İnsanları İslam’dan soğutacak uygulamaları dayatarak değil, ancak hakiki İslam’ı anlatarak hizmet edebiliriz.

***********************************
Ashabın yapmadığı bir ibadet ibadet değildir.

Abdullah b. Abbas (r.a) Ebubekir ve Ömer’in sözlerini illeri sürüp sünnete ters düşen birine şöyle dedi:
“Nerde ise gökten üzerimize taşlar yağacak. Ben size Rasulullah buyurdu diyorum, siz ise, Ebubekir ve Ömer dedi diyorsunuz.”
(Abdurrezzak el-musannef sahih bir senetle)

Rasûlullah (s.a.v.), şu hadislerinde bid’atin tarifini yapmışlardır:

“Sonradan ortaya çıkan herşey bid’attir; her bid’at sapıklıktır ve her sapıklık insanı ateşe sürükler. ”
(Muslim, Cumua, 43; Ebû Davud, Sunnet 5; Nesâî, lydeyn, 22; İbn Mâce, Mukaddime, 7).

Abdullah b. Abbâs (r.a.)’dan rivâyet edilen bir hadiste şöyle buyrulur:
“ALLAH, bid’at sahibinin amelini, bid’atından vazgeçinceye kadar kabul etmez.”
(İbn Mâce, Mukaddime, /50).

Huzeyfe b. el-Yamân’ın rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte:
“ALLAH bid’at sahibinin orucunu, namazını, sadakasını, haccını, umresini, cihadını, sarfını (maddi yardımını), şehadetini kabul etmez. O, kılın yağdan çıktığı gibi İslâm’dan çıkar. “
(İbn Mace, Mukaddime, 7/49).

*****************************************

Vahhabilik nedir, ne değildir?

Bidat nedir ne değildir?

Selefilik nedir?

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. gülkızın annesi says:

  Üzgünüm insanlarin daha fazla nafile namaz kılmasında nasıl bi kötülük olabilir. bu düşünceniz bana mantıklı gelmiyor elhamdülillah namazımı kıldım kılmaya da devam edeceğim

 2. zturkan says:

  Cahide hanım tehditlere ,engellemeye çalışanlara boyun eğmeden insanları bidatler konusunda bilgilendirmeniz gayretiniz çabanız için ben kendi adıma çok teşekkür ediyorum..İslami konularda sizin kadar geniş detaylı araştırma yapamıyorum ne yalan söyleyeyim.. Eczanemde işyerinde hasta olmadığı zamanlar sizin yazılarınızı okuyorum. Ufkumu genişleriyorum Allah razı olsun

 3. Selamün aleyküm Yemek tarifi alcaktım takıldım kaldım .Bu mürşidlere bağlanarak Allaha ve peygambere ulaşmaya çalışan insanları bu kadar yargılamayın çünkü Allah dostları vardır .Mezarlarının bile yerini oynatamıyorlar Allah izin vermiyor çünkü Ankara Altındağ da yolun ortasında ki türbeyi bilirmisiniz bilmem

  Herkes sizin gibi olcak diye birşey yok siz nefsinize hakim oluyosunuzdur .Olamayanlar mürşidden yardım alıyorlar azgın nefislerini dizginlemeye çalışıyorlar.Bu konuda Nurettin Yıldız hoca hani şu sizin sohbetlerini dinlediğiniz hoca aynen böyle söylüyor ben söylemiyorum.Dikkat edin en büyük cihat nefisle olandır.Burda herkes sizi övüyor tarifleri beğeniyor ister istemez hoşunuza gidiyor değil mi .İşte tasavvuf bunun için vardır nefis terbiyesi için .Kalbimizde ki hastalıklar olan kin haset riya kibir için.Fatih in hocası Akşemsettin Hazretlerini onun hocası Hacı Bayram Veli yi İstanbul kimlerin duasıyla alındı sanıyorsunuz .Bunlar keramet sahibi Allah dostlarıdır .Mucize peygamberlere özeldir keramette bu Alimlere .Riya ve kibir çok hassas ve gizlidir takdir edersiniz siz bile anlayamazsınız .Hakkınızı helal edin ben sizde gördüğüm eksikleri söyleyerek sizi uyaran bir dostum .Büyük osmanlı devleti bile Şeyh edebalinin rüyasıyla kerametiyle yeşermiştir. Yanlış anlamayın ben bir yere bağlı değilim Allah zaten herkese kısmet etmez bunu Allah dilediğine hidayete erdirir. Elhamdülillah namazımı uzun zamandır bırakmadan kılıyorum tesettürü gereği gibi yapmaya çalışıyorum Allah bunları nasip etti ya azgın nefislerimizi de dizginlemeyi nasip eder inşallah .Şeytan her an her yerde nasıl bizimle oluyorsa bu şeyhlerin ruhlarınında manevi olarak insanların yanında olma ihtimali vardir .Çünkü onlar Allahın dostlarıdır ben buna inanırım lütfen biraz araştırın bu konuyu selamün aleyküm..

 4. Esselamu aleyküm cahide kardeşim,,

  Yazılarını okuyorum ,okudukça duygulanıyorum .Bu sitede hem hanımların mutfak becerilerine katkıda bulunuyorsun,eşlerini ve çocuklarını mutlu etmelerine vesile oluyorsun ,hemde güzel paylaşımlarınla ruhları doyuruyorsun .Yazılar çook güzel ,çok önemli ve özenle seçilmiş konular. Siz benim ruhlar aleminden tanıdığım,dünyada yeni bulduğum kardeşimsiniz. Tüm güzel duygularım ve dualarım size ,sizi yetiştiren anne ve babanıza … İyiki varsınız kardeşim….

 5. Bu yazının bu kadar menfî like almasından maalesef ümmetin itikat durumu tescillenmiş oluyor.

  1. Takvim kağıtları yüzünden olabilir mi?

 6. Cahide hanım merhaba, sitede dilek olarak birden fazla kullanıcı adı var galiba, benimkini dilek19 diye değiştirmek mümkün mü? bu değişikliği benim mi yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

  1. Bir dahaki yorumlard öyle kullanırsınız dilek hanım. Değiştirmeniz mümkün

 7. Ummu Hamza says:

  yahu hangi bid’at olursa olsun genelde hep aynı oluyor söylenen laflar, niye ki? 😕 delile karşı, bizim hocamız şöyle demiyor ama, sen şundan iyi mi bileceksin,hem ya öyle değilse, tabi bide sapık, mezhebsiz, sonrası aynı işte canım vahhabi selefi falan filan. Bidat savunulduğu gibi bir de hakka girmeye değer mi müslümanı sapık diye yaftalayarak? belki de tavsiyeyi, hakkı anlatmayı yalnızca insanların hoca dediği hoca konumu verdiği kişilere yakıştırdıkları için? bir kardeş : -ben hocamın dediğini inkâr edersem -bahsettiği kişi cemaatlerinin sohbet veren bir bayan hocası- şirke girmekten korkarım, demişti. Genelde bir korku var bunların altında, halbuki yanlış işlerin yanlış, bidat olduğunu görüp, duyup da ona ses çıkarmamak,savunmak daha korkulması gereken bir şey değil mi?

 8. Cahide ablacım sizi hergün takip eden biriyim.Çok güzel bir site hazırlamışsınız tarifleriyle,yazılarıyla mükemmel.Bid’at namazlara değindiğiniz çok iyi olmuş.Ben ehli sünnet üzere olan bir tarikata mensubum.Biz de tüm sohbetlerimizde Türkiye ve dünyadaki tüm dergahlarımızda bu bidat namazlardan bahsederiz.Allah Rasulü s.a.v. böyle bir namaz kılmamıştır deriz,Her aşura ,kandil,mubarek aylar geldiğinde insanlar camilerden dağıtılan,televizyonlardaki bazı hocaların tarif ettiği namazları sorarlar bize.farz namazların kazalarına ve diğer nafile sünnet namazların devamına dikkat çekeriz.Tüm tarikatları aynı kefeye koymamanızı rica ederek sizi bu yazdıklarınızdan ve yaptıklarınızdan dolayı da sizi saygıyla ve sevgiyle selamlayarak yazıma son veriyorum.

 9. Tariflerinizi çok beğeniyorum.Sizi inanın Allah için seviyorum.Bazı fikirlerinizede katılıyorum, ama düşüncelerinizin çoğu yanlış sapık görüşler.Rabbim inşaallah doğru yolu buldurur.Çoğu kişiyi de imanından etmeyin lütfen.

  1. Sapık olduğunu nereden çıkardın Canan?

   1. Yani siz şimdi Allah için bir sapığımı seviyorsunuz?:):)

    Millet ilgi çekmek için ne yazacağını şaşırıyor sanırım

    1. Çok ilgimi çekiyor 🙂

     1. Ay yerim senin gülüşünü canparemm
      çok ama çok güldüm hakikaten
      Rabbim seni iki Cihan’da güldürsün seni ve aileni şeytanlaşmış insanlardan korusun
      Çok seviyorum seni bitanem
      Sana yapılan haksızlıklara karşı belki inanmazsın ama sabahtandır başım ağrıyor o derece üzüldüm inanki

      Oysa dün tüm gün sana Malik’ten bahs etmeyi planlıyordum
      Bu günlerde çok lezzetli olmuşta teyzesi her bi yanağı kremalı pasta âdetâ 🙂
      Bu günde nasip olmadı..geniş bir zamanda yazarım inşAllah

      Ohh çok şükür nihayet güldün canparem rahat rahat uyurum bu gece
      Elhamdulillahi Rabbil Alemîn..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: