Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Recep Ayı ve Regaip Kandili 2012

Es selamu Aleykum

Canım kardeşlerim bir çok kardeşimiz üç aylarda hangi ibadetleri yapmalıyız diye sorular yöneltmişler. Kendimi bu tarz sorulara  tam anlamıyla cevap verecek kadar yeterli bulmuyorum. Fakat uydurma hadislerin sahih hadisleri unutturacak kadar popüler hale gelmesine vicdan sahibi bir Müslüman olarak tahammül edemiyorum.

Aşağıda Recep ayıyla ilgili olduğu zannedilen çok meşhur hadislerin, aslında uydurma hadisler olduğunu kaynaklarıyla beraber okuyabilirsiniz.

http://www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/recep-ayi-hakkinda-uydurulmus-hadisler.html

Peygamberimizin her ay tuttuğu ve tutulmasını tavsiye ettiği Pazartesi ve Perşembe günü oruçları ile eyyâm-ı bîz denilen her ayın 13, 14 ve 15. günleri tutulan oruçlara Recep ayında da devam edilebilir.  Bunları uydurma hadislerle karıştırmamak gerekir. Burada özellikle vurgulanması gereken  husus, diğer aylarda yapılmayıp da sadece bu aya, Recep ayına mahsus namaz, oruç gibi herhangi bir ibadet bulunmadığıdır.

Müslümanlar olarak her günümüzün, her anımızın kıymetini bilmeli ve hayatın geçici olduğunun idrakinde olmalıyız.

Rabbimiz Zuhruf Suresinin 36. Ayetinde: “Kim Rahman’ı zikretmekten gafil olursa, yanından ayrılmayan bir şeytanı ona musallat ederiz.” buyuruyor.

Mümin kul ALLAH’ı zikretmek için belli günlerin gelmesini beklemeyendir. Bir yıl boyunca namazları terkedip, ibadet etmek için sadece kandil gecelerini gözlemeyendir.

Mümin kişi, uydurma hadislerin peşinden koşup Bid’atlerle İslam’ı yaşamaya çalışan değil, ALLAH Rasulü Aleyhisselatu vesselam’ı Kur’an’da anlatıldığı gibi,  olması gerektiği gibi anlamaya çalışandır.

Üç aylar, içinde en faziletli ay olan Ramazan’ı barındırır. Recep ve şaban ayları bir nevi Ramazan’a hazırlık aylarıdır. Bu aylarda elimizden geldiği kadar tefekkür etmeye, Peygamberimizin her ay tuttuğu ve tutulmasını tavsiye ettiği Pazartesi ve Perşembe günü oruçları ile eyyâm-ı bîz denilen her ayın 13, 14 ve 15. günleri tutulan oruçları tutmaya gayret edelim.

Kur’an’la beraberliğimizi artıralım. Düşünerek anlayarak okumaya gayret edelim. Bize vahyolunan mesajları  doğru anlamaya çalışalım.

Bu konularda kesinliklikle tartışmaya girmek istemiyorum. Kimseyi hiç bir şekilde itham etmiyor ve kınamıyorum. Bilmediklerimiz, taassuba kaçan bağlılıklarımız olabilir. Önemli olan yanlışlarımızı farkedebilmek ve en doğruya ulaşmak için çaba göstermektir.

RABBimiz her günümüzü hayr etsin, bereketli kılsın. Zikrimiz, şükrümüz, idrakimiz bol olsun kardeşlerim…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. hayırlı günler duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederim, hastanın ismi fatma inşallah düzelir diye umut ediyorum hepinizden ALLAH razı olsun.

 2. hayırlı geceler ben buraya girip faydalı bilgiler edinen arkadaşlarım vede cahidecim doğum yaparken bilinmeyen bir nedenle komaya giren bir arkadaş için dua edin lütfen geride 3 yavrusu var çok acı inşallah en yakın zamanda düzelir selamlar.

  1. Canım arkadaşının adı nedir acaba? ismiyle dua edelim.

 3. Eşyada asıl ibaha (mübahlık) dır.
  Dini degerlerimizde aslı olan (zayıfta olsa bir hadisle övülen)ihya etmeler meşrudur sahibi mecurdur.(ödüllendirilir)
  Dini degerlerimizde aslı olmayan (hiçbir nassa dayanmayan) ameller dinimiz asılların biriyle çelişmiyorsa ve rahbaniyyeten ibtedeuha ayeti çerçevesinde o ameli dinden kabul etme durumu oluşmadığı muddetçe caizidr. belirli sayıda vird edinmek belirli geceler ibadet yapmak belirli zamanlarda dinen övülmiş faziletli amelleri yapmak gibi
  Dini degerlerimizle çelişmeyen ama din de emredilmemiş amelleri dinden kabul ederek yapmak bidattır ve günah olur.
  Başka dinlerin mensuplarının taklidi gibi şeyler onlara benzemeyi nehyeden naslar çerçevesine girerse haram olur. girmiyorsa da şüpheden dolayı uzak durulmalıdr.

  kandil geceleri esasen namaz zikir kaside okunan gecelerdir. gecelerin hakkında tavsiye eden hadis varsa faziletli amel olur . sahibi mecurdur.
  Hakkında tavsiye eden hadis yoksa bir bidate düşülmeden dinde aslı olan ameller yapılırsa mubahtır. amelin sahibleri geceyi ihya ettiklerinden degilse de o gecede yaptıkları salih amellerden dolayı mecur olurlar.
  hakkında tavsiye olan geceler de de hakkında tavsiye olmayan gecelerde de yapılacak dini degerlerimize uygun olmayan davranışlar meşruiyete gölge düşürür. ayetteki ifade tahakku eder
  halatu amelen salihan ve ahare seyyien asallahu en yetube aleyhim
  iyi amellere kötü ameller karıştırdılar umulurki allah tevbelerini kabul eder.
  hata anlaşılınca tevbe edilemeli ve tekrar dönülmemelidir.
  bidat kapsamındaki amellerden ise uzak durulmalıdır.

 4. sevdenur says:

  es-selamün aleyküm ve rahmetullah ve berekatühü ablam
  Geçmiş kandilin mübarek olsun kocaman öpüyorum seni çok özledimm,inşaallah bu üç ayları dolu dolu geçiririz.
  Babam iş için vını ve leptopu götürünce bir haftadır yazamadım.İçin için gittim tariflere yetişemiycem die çok şükür ki bitmemiş etkinlik.Hangisine yazacağımı şaşırdım maşaallah sübhanallah bacılarımıza.
  Kaydettim lazım olabilecekleri 🙂

  1. Aleykum selam canım. Hoşgeldin 🙂

 5. Ruhul beyan tefsirine bakma fırsatını şimdi bulabildim.benim zaten şüphem yoktuda sizin için baktım ve gördümki arapçada çok incelikler vardır daha öncede ifade ettiğim gibi iyi derecede bilmek gerekir.ararpçasında (iyyake kelimesi geçiyor bu kelime vav ile istiğmalinde farklı vavsız farklı gibi kaideler vardır(.sakın) manasına gelebildiği gibi buradaki yazılışındaki kavaide göre harun ünal beyin anladığının tam aksine( onların salihleri ile arkadaşlık yapıp beldelerinden geçip gitmen sana lazımdır) tam tefsiri budur.ayrıca sizin kıyasınızda hayretlere şayan peygamber efendimiz zamanında yiyecek olmasına rağmen yememiştir Aişe validemiz yeğenine anlatıyor 3 hilal görürdükte ne çorba pişirmek için için nede ısınmak için evimizde ateş yanmazdı by.yağeni peki nasıl yaşardınız teyze dediğinde hurma ve zemzemle onuda bulduğumuz zaman buyurur.yani peygamberimiz zamanında internet ,tlf yoktu olsaydı kullanırmıydı bilmiyoruz.hayırda kullandıktan sonra bir mahzur görmezdi diye ümit ediyorum.kıyasın yanlışlığını anlatabilmişimdir inş.

 6. Aleyküm selam Cahidem,tam yorumları teker teker okuyordum;komşumun telefonuyla ani bir ölüm haberi aldık:(bizim mahallede bir teyzenin oğlu vefat etmiş.İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.Kendi oğlu değil ama öz oğlu gibi büyütmüş.Taziye için eşimle gittik, birazönce geldik.İnsan herşeyin boş olduğunu bu ölüm haberleriyle daha iyi anlıyor.Ahiretimiz için ne yapabilirsek o bize kar kalıyor.Rabbim hepimize bütün günlerimizi sanki Kadir gecesi gibi ihya etmek nasip etsin(amin)Canım bidatlar konusunda aydınlattığın için Allah razı olsun.selametle…

 7. merhaba caahide hanım…sitenize yeni üye olabildim ama aylardır yakından takip ediyorum.Becerilerinizden dolayı sizi tüm gönlümle tebrik ederim,ışık oldunuz bana…Selamlar…

 8. Cahide’cim gönderdiğim patatesli poğaça ve mualla’nın tarifi eline geçtimi?
  Merak ettim.Geçen gönderdiklerimi Açıkalın soyadlı birine göndermişim.Umarım bu sefer doğru olmuştur.

  1. Evet canım elime geçti ama cevap yazamadım. Çok teşekkür ederim gönlü güzelim

 9. Aksa kardeşim ve Zerdali mişmiş kardeşim,sizi okuyunca ben heyecanlandım burada,bu gece dualarımda olacaksınız.Rabbim ikinizin de doğumunu sağlıkla tamamına erdirsin inşaAllah.Sevgili Aksa dilerim bu kez sevincin yarıda kalmaz ve dilerim kucağına bebeğini alıp da Allah’a şükrettiğin an en mutlu an’ın olur.Ben de henüz o sevinci yaşayamayanlardanım, ne derece zor olduğunu anlayabiliyorum,Rabbim hepimiz için sağlıklı ve hayırlı olanı nasip etsin daima…Dualarımda olacaksınız bütün anne olmak isteyenler ve anne olmak için gün sayanlar…

  1. zerdali mişmiş says:

   ikiz rumuzlu kardeşim ,yorumun için rabbim razı olsun..hayırlısıyla tez zamanda senin de güzel haberini duyarız inşallah..rabbim seninde kucağını bir nurtopuyla doldursun inşallah…

 10. rabbim hepimizi doğru yola eriştirsin……
  sailh amel işlemeyi nasip eylesin inşaallah…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: