Doğal Güneş Kremi

Bir Ömür Anneler Günü…

anne baba ve torun
Ebû Hüreyre’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Anne ve babasına veya onlardan sadece birine yaşlılık günlerinde yetişip de cennete giremeyen kimse perişan olsun, perişan olsun, perişan olsun (Müslim)

Anneler günü: Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı.(wikipedia)

Şu anneler günü merasimleri ne gariptir. Devlet büyüklerimiz tarafından mesajların verildiği, insanların günler öncesinden ne hediye alsam diye gerildiği bir acaip ritüel…

Kutlanan şey annemizin anneliğimidir, yoksa kapitalizmin kudurma günü müdür?

Her yıl mayıs ayında bütün reklamlar  “Anneler günü” diye bağırmaya başlar. Kayıtsız kalırsanız, sanki annenizi umursamıyor gibi hissedersiniz. İş yerinde toplantılarda sıkça konuşulur: “Sen annene ne hediye aldın? Aaa bak ben daha pahalısını almışım. Ben hediyemi falanca mağazadan aldım…”

Oysa TV’lerin, gazetelerin umrunda bile değildir annelerimiz. Onlar ceplerini hırsla doldurmayı hedeflerken, bizlerde bu sahtekar oyunun küçük  piyonları oluruz…

Ellerinde güç kalmadığı için tırnaklarını kesemeyen annesinin, tırnağını kesmeye tiksinen evlat, ne tuhaftır ki, anneler gününü kutlar.

İlgiye en çok muhtaç olduğu zamanda onu huzurevine gönderen, bakmaya gücü yettiği halde annesi için bakıcı tutan, annesinin yüzüne sevgiyle bakmayı bile ona çok gören, annesi için bir kez dua etmeyi bile aklına getiremeyen de kutlar anneler gününü.

Bütün değerlerin suyunu çıkardık! Toplum yapay ve içi boş ritüellerle avutuluyor. İdraksiz, basiretsiz, empati yapamayan, düşünemeyen robotlar gibiyiz.

Babalar günü kutlanacak: kutla!

Anneler günü kutlanacak: kutla!

Ama sadece kutla! Sakın gerisini düşünme, onlara yüreğinde yer verme. Sadece bir gün için hatırla, stoklardaki ürünleri bitir hepsi bu kadar. Sonra gelecek anneler, babalar gününe kadar onları unutmaya devam et.

Oysa ALLAH ne kadar naif ve yürekleri fetheden ayetlerle uyarır bizi:

Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini tavsiye ettik. Annesi onu zahmetle taşıdı ve zahmetle doğurdu. Taşınması ile sütten kesilmesi, otuz ay sürer. Nihayet insan, güçlü çağına erip kırk yaşına varınca der ki: Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağın yararlı iş yapmamı temin et. Benim için de zürriyetim için de iyiliği devam ettir. Ben sana döndüm. Ve elbette ki ben müslümanlardanım.(Ahkâf:15)

“Rabbin, Ondan başkasına kulluk etmememizi ve anne-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: “Öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.”(İsra Suresi,23) 

Biz insana, annesine babasına iyi davranmasını emrettik.Zira annesi onu nice zahmetlerle karnında taşımıştır.Sütten kesilmesi de iki yıl kadar sürer.İnsana buyurduk ki: “Hem Bana, hem de annene babana şükret, unutma ki sonunda Bana döneceksiniz.”(Lokman suresi: 14)

Dünyaya gelmemize vesile olan insanları, kapitalist sistemlerin sahte ve basit yöntemleriyle değil,  Allah’ın değişmeyecek, pörsümeyecek emirleriyle, Rasul’ünün öğütleriyle beslenerek hatırlayalım…

NOT: Resimde gördüğünüz değerli insanlar, eşimin anne ve babasıdır. Ortadaki ise benim haşarılığıyla ün yapmış 3 numaram..:) Aslında internete resim koymaya çok karşıyım ama bu tablo beni çok mutlu ediyor. Burada ki gibi eskitilirse resimler kötüye kullanılamıyormuş sanırım.

Cahide Sultan

Geçen yıl anneler gününde gözyaşları içinde yazdığım HUZURSUZ ODALAR adlı yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamunaleyküm Cahide abla ben 22 yaşında bir genç kızım senden bir konuda fikir almak istiyorum yazılarının pek çoğunu okudum ve içlerinde beni derinden etkileyen yazılar oldu, evlilikle ilgili içinden çıkamadığım bir kararsızlık yaşıyorum mail adresini eğer paylaşman sorun değilse sana açıktan değil de oradan durumu anlatsam bana Allah rızası için doğru bildiğin yönde fikir verebilir misin…

  1. Bence ismini vermeden üstü kapalı olarak, son yazdığım yazının altında paylaşabilirsin. Sana daha çok kişi fikir verecektir inşaAllah.

 2. kulum beni zikrettiğinde ben onunla beraberim kulum beni gizlice içinden zikrederse bende onu özel olarak zatımla zikrederim o beni bir topluluk içinde zikrederse bende onu daha hayırlı bende onu daha hayırlı topluluk içinde (meleklerimin arasında)zikrederim .Buhari

 3. ç.ş.t says:

  resim çok güzel dede hele çok tatlı. Çok temiz yüzlüler maşallah allah sağlıklı uzun ömürler nasip etsin

 4. anlayamazsin says:

  selamun aleykum

  cahide abla sende fazla abartiyorsunuz,masallah ne masum ne datli duruyor oyle:))

 5. serapdoygun says:

  Cahide Abla,
  Az önce birikmiş yazıları okurken ekranı çevirdim eşime ve “Bak bunlar Cahide Abla’nın kaynanası ve kayıpederiymiş” dedim. Kocamın yaptığı yorum; “Ortadakide kocası mıymış?” Fotoğrafı eskitmişsin ya o da bunu bayaaaaaa eski bir fotoğraf sanmış:)))))) Ortadaki kız olsaydı ne diyecekti hiç düşünemiyorum.
  Bu arada sana mail yolladım. Pazar günü dışarı çıktığımızda çiçek resimleri çektik. İnşallah hoşuna gider:)))

 6. Kıymet says:

  Herkese selam

 7. evet ablacigim bende diyorum… bizim gunumuz yok aslinda.. anneyi mutlu etmenin, onu sevdigini soylemenin gunu mu olurmus?? boylesi uydurma ve ticari bir gune dahil olmaktan kendimi ve annemi men ediyorum.. Rabbimiz hepimize hayirli, saglikli evlatlar nasip etsin.. bizi ticari degil, dualarla da hatirlayacak, her daim iyiligimizi isteyecek evlatlat nasip etsin insallah.. biliyoruz ki insan oldukten sonra kapanmayacak amellerden birisi de evlatlarin hayir dualaridir…..

 8. gülüZehra says:

  selam cahide hnm … bende hzFatima (a.s) in dogumgünü münasebetiyle sizin ve tümdünya müslüman kadinlarin ,kadinlar gününü ve anneler gününü kutluyorum. Biz müslümanlar dediginiz gibi birilerinin annesinin gününü kutlayacagina,hzFatima gibi cok degerli bir sahsiyetin,peygamber efendimizin(s. a. a) Fatima benden bir parcadir ..dedigi bir insanin dogum gününü anneler ve kadinlar günü olarak kutlanmali,biz artik bunu kendi ailemizde ve toplumumuzda oturtmaya calisiyoruz. Aslinda bunu her müslüman kendi icinde bunu bi vazife edinirse ,yavas yavas cok güzel birgelenek haline gelecektir diye düsünüyorum…insallah selam ve dua ile…

 9. Ah ablacım ah..Gözlerimiz öyle kör olmuş ki odaklanmış gidiyoruz o gün geldiğinde kutla gerisi unut.
  Diğer herşeyde de böyle değil midir zaten ?
  Hastayım. ”Geçmiş olsun.” Orda biter. Herkes bencildir.Kimse sormaz ertesi vakit nasıl oldun? İhtiyacın var mı bir şeye?
  Ki ana-babasına bunları reva gören bir milletin başka insanlara yapmasından daha doğal ne olabilir ki ?
  Müslüman Müslümanın kardeşidir ona zulmetmez; onu düşmana teslim etmez. Kim bir Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamette onun bir sıkıntısını giderir. Kim de bir Müslümanın ayıbını örterse, Allah da kıyamette onun bir ayıbını örter.]

  [Buhârî, Mezâlim 3]

  Tabloya maşallah ablam..Rabbim ayırmasın ..

 10. mihrimah says:

  sa.konuyla alakalı değil ama,bir şey sormak istiyorum cahide abla.yoğurtlarımı evde yapıyorum.ama nedendir bilemiyorum,yoğurt uzuyor.kaşıklan alınca salyalanmış gibi uzuyor.şeker ve tuz da atıyorum.mayası da ev yoğurdu.sebebi ne olabilir acaba.cevaplarsan sevinirim.

  1. Canım bu sanırım sütle alakalı. Bazen bende de oluyor ama çok ender. Tuzla, şekerle alakası yok. İneğin yediği yemle bile ilişkili olduğunu düşünüyorum.

 11. öyle sıcak bir fotograf ki ablacım.Rabbim Ummet-i Muhammed(sav) le birlikte sizlerin de huzur ve mutlulugunu daim etsin.

 12. ilknur.01 says:

  ALLAH hepimizi bir gün değil beşikten mezara kadar hatırlayan ve hatırlanan kullarından etsin.

 13. Hemşehrim says:

  Karşılıksız tek sevgi annenin evladına duyduğu sevgidir..ve dünyanın en acı manzarasıdır bir annenin çaresizliği..allahım hepimize bize cennette şefaat edecek evlatlar yetiştirmeyi .bu yolda çaresiz kalmamayı nasip eylesin.amin.

 14. Kardelen says:

  MASALLAH cok güzel bir aile tablosu. ALLAH nazarlardan korusun. Cok haklisin Cahide abla, annenler sadece yilin bir gününde degil hergün hatirlamaliyiz. ALLAH’a emanet ol.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: