Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Bizi Gören Allah’ı Hatırlar mı?

“Birlikte oturduğunuz dostlarınızın en hayırlısı, görünüşüyle size Allah’ı hatırlatan, sohbetiyle sizin güzel amellerinizi arttıran, salih ameliyle/güzel fiil ve davranışlarıyla size ahireti hatırlatan kimsedir”(Suyutî, Camiu’s-sağir, 2/14)

Dünün, İslâm’dan habersiz açık Christina’sı, bugünün İslâm’ın nuruna ermiş mesture Semiyye’si, örtünün kadının güzelliğini tamamladığını söylüyor.

Bir Müslümanla evli olan Semiyye’nin en büyük arzusu İslâmiyeti diğer Alman kadınlarına da anlatmak.

Alman Christina Hoffmann nasıl Müslüman olduğunu ve İslâmın kadına emri olan başörtüsünü nasıl takındığını şöyle anlatıyor:

“Ben de diğer insanlar gibi bir insandım. Her şeyim vardı, fakat daima kendimde bir şeyin eksikliğini hissediyordum. Kiliseye çok az giderdim. Zamanla Müslüman kadınlarla münasebetim oldu. Onlarla birkaç defa görüştüm. İslâmiyetin güzelliğini ve bu dinde kadının sağlam yerini tespit etme imkânım oldu. Belli bir araştırma devresinden sonra elhamdülillah Müslüman oldum. 

Müslüman olduğum ilk günlerde bir başörtüsünün benim için zor olacağını düşünmüştüm. Zamanla, İslâmiyeti araştırdıkça başörtüsünün gerekliliğine o kadar inandım ki Müslüman olduğum ilk aylarda başörtüsü taşımadığıma sonradan çok pişman oldum. Çünkü Kur’ân’da bizi Yaratanın kadınlara kesin olarak ‘Başlarınızı örtün’ emri var. Hem başörtüsü benim kanaatimce kadının güzelliğini tamamlayan mühim bir unsurdur. Muhakkak bu cemiyette başörtü takmak kolay değildir. Bizi rahatsız etmek için bazılarının çirkin hareketi olabilir. Ama mühim değil. Benim Müslüman kardeşlerime tavsiyem aldırmasınlar. Cenneti ve Allah’ın rızasını düşünerek Onun emirlerini yerine getirmeye çalışsınlar. Çünkü her şeyi yapabilecek yalnız Allah’tır. Bizi muhafaza edecek yalnız O’dur.” (Christina Hoffmann)

Nuriye Çeleğen

***************************************************

Bu hikaye aklımda iki soru oluşturdu:

1. soru: Doğuştan beri Müslüman olan biz kadınlar, tesettürlü olmadığımız yılların acısını çekiyormu, eksikliğini hissediyor muyuz?

2.soru: Bu hanım hangi  Müslüman hanımlarla görüşüp, onlarda İslam’ın güzelliğini bulmuş ve örtünmeye karar vermiştir. Yani bizi gören bir gayri müslim hanım, bizde İslamın güzelliğini bulup, örtümüzden etkilenir mi?

Ben diyorum ki: Bugün dışarı çıkarken bir boy aynasına bakalım ve bütün gün hal ve hareketlerimizi gözden geçirelim. Bakalım biz gerçekten bir gayri müslim’e güzel örnek olabilir mi, ona Allah’ı hatırlatabilir miyiz?

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Yazınızı gerçekten çok beğendim. Bütün yazılarınızı okumayı düşünüyorum. Benim şu an başım açık, namaz kılıyordum çok üzülerek söylüyorum bıraktım ama sırtımda hep bir ykle dolaşıyorum. Kılmak istiyorum bir türlü ayaklarım gitmiyor :(( Kuran’ın Türkçesini okumaya başladım şimdi.İnş. namaza başlamama vesile olur. Bu kadar çok isterken nasıl başaramıyorum anlayamıyorum 🙁 Etrafımda keşke sizin gibi imanlı insanlar olsa. Geçenlerde eşimin işyerinden arkadaşıyla geziye gittik. EŞi kapalıymış. Kendide İlahiyat mezunu zaten. Bayanın ailesinde de herkes ilahiyat mezunuymuş. Özellikle baba çok dindar biriymiş.Ama bayanın başörtüsünden utanır gibi bir hali vardı. Ben başörtülülere imreniyorum. O sanki zorla kapatıyor. Bu bayan gibi başörtülerini içlerine sindirememiş olanları görmek çok üzüyor beni. Dar kıyafet giyip üzerine saçı kapatmaları amaca uygun gelmiyor. Ha diyebilirsiniz ki sen onuda yapmıyorsun. Evet haklısınız rabbim inşallah bana da en kısa zamanda nasip eder. Şimdilik gördüğüm gösteriş yarışı içinde olanları izliyorum. Çevremde de hiç Kuran da yazdığı gibi yaşayan biri yok ki 🙁 sorayım,örnek alayım. Güya müslüman ülkede yaşıyoruz. Şu kapalı olanların tamamı Allah ın Kuran da emrettiği gibi yaşasa ben eminim öncelikle bizim ülkemizde olmak üzere bir çok kişi onları örnek alır,onlar gibi yaşardı.

  1. Elmas kardeşim bol bol dua et İnşaallah,Rabbim namazlarını daim kılmak nasip etsin.İnşaallah örtünürsün de.Rabbim gönlüne göre versin kardeşim…

   1. Allah razı olsun. Dualarınızda eksik etmezseniz sevinirim. İnş. dualarınızında yardımıyla biran önce Allah ın emrettiği gibi yaşamaya başlarım.

    1. İnşaallah Elmas,dualarıma seni de ekleyeceğim.Rabbim yardımcın olsun amiiin.Güzel haberlerini bekliyoruz canım.

     1. Elmas kardeşim yüreğinizdeki İmân aşkının filizlenmesine lütfen izin verin..
      Dua’larimda olacaksınız Allah sizi cennete layık hatunlardan etsin âmin…

 2. 22 Yaşında, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi iken Bir Sabah Kalktım Simsiyah Bir Başörtüsü Ve Yine Simsiyah Bir Pardesü Almaya Gittim. Aldığım Yerde Giyinip Çıktım. Okulu Bırakmak Zorunda Kaldım. Çünkü okula Girmek İçin Başımı Açmam Gerekiyordu Ama Asla Yapmadım.. Ailemden Ve Etrafımdaki Birçok Kişiden Manevi Şiddet Gördüm.. Herkes Beni Birilerinin Kandırdığını, Bir Cemaate , Bir Örgüte Karıştığımı Konuşuyordu, Israrla Sadece Yeni Müslüman Olduğumu Söylüyordum. Kimse İnanmadı. Başörtüsü İçin Okulu Bırakmamı Kimse Özellikle Annem Kaldıramadı. Sözlü Ve Fiziksel Şiddete uğradım Aylarca… Ama Ne Gariptir Ki O Yaşıma Kadar Hiç Olmadığım Kadar Mutluydum.. Huzurluydum..
  Kendimi Dünyanın En Güçlü Kişisi Olarak Görüyordum. Ve Hala Öyle Güçlüyüm.. Çünkü Gücümü İmanımdan Alıyorum.. Rabbime Binlerce Kez Hamdolsun Ki Beni De Müslüman Olmakla, Tevbe Etmekle Şereflendirdi.. Müslümanım Demekle , Kalbim Temiz Demekle İş Bitmiyor. Asıl İş Orada Başlıyor. Müslüman Olmanın Gerekleri Yerine Getirmek Nefse Gerçekten Ağır Geliyor. Özellikle de Bu Zamanda.
  5 Yıl Oldu Ve Ben Verdiğim Karardan Aldığım Güç İle Birçok Zorluğun Üstesinden Gelmeyi Başardım..

  ELHAMDÜLİLLAHİRABBİLALEMİN..

  Selamun Aleykum…

 3. gündüz 3 türk kahvesi 3 bardak çay içince böyle uykusuz kaldım önce cübbeli hocanın dediğini yaptım uykum gelsin diye tespih çektim gelmedi oturdum yazılarına takıldım geçen yıl 8 mart tarihli DEKOLTE TACİZ SEBEBİ yazını ve yorumları okudum zaman zaman sinirlendim hele şu dekolteli kadın rümuzlu yazan acayip sinir etti merak ettim geçen seneden beri aynı kafada mı acaba okuyorsa cevap versin erkek okuyucularında bayağı varmış şu an ortada yoklar meydanı bize bıraktılar galiba bir şey daha söyleyeyim o moda şekilde gösterişli kapananlar hep zengin koca bulmak için yapılıyor önce üniversite okuyacaksın sonrada gelsin zengin eş burda çok var cahide sen de biliyorsun bir de ülkemizde aşırı bir israf durumları var devamlı ev değiştiren var mobilyalar perdeler aksesuar vs milyarlarca para bunun sonu ya başımız savaş çıkacak yada doğal felaketler kuveyt gibi aşırı gidiyoruz sonumuz hayrola az her zaman çoktur diyorum

 4. Cevresindekilerden etkilenmeye meyil “ben”, bu konuda Rabbine ne kadar sukretse az! Allah cevremi oyle guzel kullariyla donatmis ki, halleriyle, davranislariyla, fedakarliklariyla, gulumseyisleriyle, kilik-kiyafetleriyle, bakislariyla bana O’nu hatirlatip bu dunyada neden ve ne icin yasamamiz gerektigini gosteriyorlar. Iki hafta TR’ye gittim, boyle insanlarin hayatimdaki yerini cok daha fazla hissettim!

  Allah, beni ve tum iman edenleri, iman edenlerden kilsin

 5. Nurhayat says:

  Iyi günler ablacigim

  Belki Farkina vardi. Benimde alman müslümanlardan oldugumu cünkü yanlis yaziyorum Yada gramatik yönden yanlis cümleler kuruyorum
  Elbet bu zor Benim Icin ama dinimde – elhamdulillah müslümanim- taviz vermiyorum daha dogrudu vermemeye calisiyorum ve her zaman birseyler yazmak istiyorum ama cocuklardan zaman bulamiyorum
  Türkcede esimden sonrada aylesinden ögrendim
  Ablacigim Gercekten samimi olarak söylüyorum
  Eger bilseydimki müslümanlar nasil dinini yasiyorlar hic müslüman olmak istemezdim ve Islam dinimi secmezdim
  Neden dersen?
  Ne sünneti biliyorlar ne farzi bilmeden Haric ilgilerini bilene cekmiyor daha cok avrupa hayranlari türkiyedeki türkler ve ikinci vatandas gibi insana davraniyorlar
  Ablacigim cok söyleyecek konular var ve uyuyan insanlar
  Kendileri yanlis yokdan gidiyorlar ama Ben kiniyorlar “geriledigim Icin”
  Ben Gercekten Abla soka uramisdim ama esim bana anlatirdi ve beni aydinlatirdi cünkü Ben böylede insanlar hic görmemisdim ve duymamisdim
  Kendi Aylemden Haric onlarda hic Benim kapanmami istemediler ama Ben her zaman birseyi tam yapmak istiyorum
  Ablacigim cok seylerde yazmak isterdim ama biliyorum senin zamanini cok degerli ve beni okuyacak yerine baskalarini yardim Edmen Icin ve zamanini onlara ayirman Icin yaziyorum
  Böylece belki daha cok yorulmasin ve aylenede zaman ayirirsin
  Ama Buna yazmak istiyorum
  Bilesinki müslüman alman okuyucunda oldugunu

  1. Canım kardeşim, ben senin Alman olduğunu bilmiyordum. Allah ayaklarının dini üzere sabit kılsın. seni bu yoldan ayırmasın gülüm.
   Evet canım çok haklısın, müslümanların pek çoğu İslam’ı bilmiyor. Buna bende çok üzülüyorum. Oysa biz birbirimizi desteklemeliydik değil mi?

   Allah sonumuzu hayr eylesin. Bilmeliyiz ki, bu bizler için büyük bir imtihan…

   1. Nurhayat says:

    Canim ablam

    Benim müslüman olmam senin gibi allahin bana hediyesi dir ve insallah imanlan buradan göcenlerden eyler bizi
    Ben seni burada bulduguma cok sevindim cünkü esim herzaman hamur isi isterdi bende beceremezdim hamurlarim sismezdi Ben daha cok Pasta türü yaparim ve senin güzel hamurlu böreklerin bohcalarini yaptim ve tam oldu bende Kücük cocuk gibi sevindim Birde Dini konularin Gercek görüslerin beni cok etkiledi Allah cc Nazardan korusun ablacigim

  2. Maaşallah sana Nurhayat kardeşim.Ben de Almanya dayım,sen nerde yaşıyorsun canım.Görüşmek çok isterdim seninlen.Benim de camide tanışmıştım bir alman arkadaşım vardı.Ben tanıştığımda müslüman olmuştu.Ama evleneceği Kuveytli bir adam onu hayal kırıklığına uğrattı:(O zaman beri de sanırım depresyona girdi ulaşamıyorum.Çok üzülüyorum:( İstersen Cahideme mail adresini verirsin.Rabbim bu doğru yolundan ayırmasın amin.Müslüman olan Luise yi biliyorsundur.Ben ilk önce NDR de bakmıştım.Youtubede de var.Annesine bile taviz vermiyor.İnan ben yabancılardan müslüman olanlara çooook seviniyorum.Hatta gittiğim doktorlardan,tanıştığım insanlardan iyi olanları görünce,diyorum ki Allah’ım böyle insanları müslümanlıkla şereflendir diye.Neyse çok uzattım.Allah’a emanet ol kardeşim…

   1. Nurhayat says:

    Cok üzürdilerim
    Sana hamance yazmak istiyordum ama oglum geldi ve birsey istedi ve onunlan ilgilendim Sonra islere daldim ve aksam yazacaktim ama namazdan Sonra uyuya kaldim sabah erkenden kalktigim Icin
    Sana Zaten Bir olayi anlatacaktim
    Bizim oglanlar Ebrunu demir tatlisi yapmislardi ve Bir gün Gene disarda isim vardi ve hep cokolatapastasi istiyorlardi
    Ve senin tarifi görünce yapmaya basladilar. Mutfak tam bomba patlamis gibiydi herseyi ölcdüler bardak bardak ve Gram halinde cünkü sen öyle vermisdin.
    Sulu Yag ölcdüler tere yagi da ve suluyagin grami tutugu Icin Onu Pasta koydular ve Kekin hamurunu pisirdiler
    Sonra sosu yaptilar ama sosu pisirmediler:-) öyle Sulu Sulu pastanin üzerine pisdikten Sonra koydular
    Bende kayinvalidemlen Eve geldim :–) bize sürpriz yapmak istediler ama pisen kek tam kahverengi Sulan yikanmis gibi kek duruyordu
    Cocuklarimin yüzü Bir hikaye anlatiyordu ama istedigi gibi olmamisdi :- ) oglumun birisi sunu söyledi : Anne Ben bismillahlan basladim diyeride herseyi ölcdük en büyük oglumda Anne suc bende Ben basladim kardeslerimde yardim etti- Ben kizmadim onlara cünkü niyetleri Iyi di
    ben suda banyo Eden Keki Aldim ve kisik atesde pisirdim ki kurusun 🙂 sosunuda üzerini cocuklardan yapip aksam beraber bu unutulmaz Pasta tarifini yedik:-)

    1. Canım hakkını helal et ben de anca yazabiliyorum,ellerine sağlık çocuklarının Maaşallah.Afiyet şeker olsun hepinize.Hele senin onlara karşı yaklaşımın takdire şayan:)Allah’a emanet ol kardeşim..

     1. Nurhayat says:

      Canim kardesim
      Evlatlarima kizsam mutfak islerinden küserler ve bizde böyle basladik
      Bizde esim ve ben büyük olarak onlara yardimci olmamiz lazim
      Eger Hakim varsa helal olsun ben Sadece senlen paylasmak istedim 🙂
      Cocuk cok güzel Bir sey Insan cok seyler onlardan ögreniyor
      Senin yazman ve Bizimlen paylasman önemli böylece bizim mutfagimizi zengilendiriyorsun

 6. menekşe says:

  giyim konusuna fazla yorum yapılmamış ….demekki giyim konusunda kendimizi kandırıyoruz…

 7. Ne güzel bir hikaye ve ne güzel sorular! Geç kapananlardanım ama Allah’a şükür Allah içime tesettür sevgisini öyle güzel verdi ki şu an hem düzgün örtünüyorum hem benim şahsımda tüm müslümanlara laf gelmesin diye çok ediyorum. Güya örtülülelere ben de öteden beri çok kızgınım. Ama kapandıktan sonra düşündüm ve farkettim ki taklit imanla olunca içine sindirmek mümkün olmuyor, herşey havada kalıyor. O yüzden imanınımızın da kalbe sızması ve “kavrayabilmek” için de çok dua etmek lazım. Allah herkese nasip etsin o kavrayışı.

 8. Fatma Yil. says:

  ALLAHin selami mu’min kardeslerimin uzerine olsun. Ablacim hadis benim son zamanlarda hasretini icimde daha yogun hissettigim yakinimda olmayan mu’min kardeslerimi ne kadar da guzel anlatiyor. Sakin ha siz uzerinize alinmayin sizler hep kalbimdesiniz canim SIKILSA ozlem duysam sizleri hemen hatirliyorum. kasteddigim hemen yakinimda bir ses verdigimde karsilikli oturup ALLAH kelami yapabilecegim, bana eksikliklerimi hatirlatacak bir mu’min kardes. Ne kadar cok imreniyorum su guzel insanlara… sonradan islamiyeti ogrenip nasil bu kadar guzel bir sekilde yaymak icin caba harciyorlar. hemde ne kadar dogru sekillerde ogreniyorlar, nasil buluyorlar gercek kaynaklari? hep imrenirim bu kardeslerime… simdiki zamanda dogruyu bulmak gun gectikce zorlasiyor. Dogruyu yapmak icin caba harciyorum, insaALLAH ALLAHimin razi oldugu kullardan olurum. Disardan beni goren ne dusunur acaba? Gercekten ALLLAHIMIZI hatirlarlarmi beni ogren? yoksa aaaaa bu cok asiriya gitmis mi derler? Simdiki zamanda maalesef insanlar benim gibi giyinen, hal hareketine dikkat eden insanlari asirilikla sucluyorlar? Acaba kim asiri gidiyor? kendilerine sorduklari yok. ISLAMSIZLIK ASIRILIKTIR! ama bunu kimse anlamak istemiyor, cunku islerine gelmiyor. Etrafimdaki insanlari izliyorum bazen , icimden nasil hesap verecegiz diye cok dusunuyorum. Daha once kapanmadigim icin islamiyeti eksik ogrendigim icin once anneme kiziyorum (resit olmadan onceki zamani kastediyorum) aklim ermeye basladigindan sonraki zamanda yaptigim seylerden giyim kusamimdan dolayida kendime cok kiziyorum. AH ah diyorum islami egitim alsaydim azicik o hatalari yaparmiydim onceden?? Eksiklerim cok zaman ise kisa ALLAHim yardimcimiz olsun. Olum ansizin gelmeden bizleri en guzeli, en doigrusunu yapmayi nasip etsin. AMIN… ABlacim paylasim icin ALLAH razi gelsin senden insaALLAH.Ozellikle turkiyeye gidince senin bu guzel yazilarindan cok paydalanicam. en yakin alieme gozlerine inen perdeyi actirmak icin. selametle… Canadadan kucak dolusu sevgiler.

 9. yukarda yazdığın hadise uyan arkadaşım var bir kaç yıldır irtibatımız kopmuştu geçen birden ziyaretime geldi acayip kucaklaştık onu çok seviyorum çünkü ONU hatırlatıyor maden bulmuş gibi oldum onda dinimizin güzelliğini sabrını tesettürünü görüyorum mümkün olsa yaşları tutsa kızımı zaman geldiğinde oğluna vereceğim nerdeyse çünkü oğluda imanlı hakikatli bir genç cahidem

  1. Bakarsın olur birgün, Rabbim hayırlısı ne ise onu versin canım…

 10. as salamu alaikum, cok hos bi hikaye gercekten. Ingiltere’de kaldigimiz yillarda bana da pek cok muslumanligi secen ateist ve hiristiyan kardeslerimizle tanismak kismet oldu. Hepsinin hikayesi cok farkli tabi ama hepsi duygu yuklu. Bu arada benim ortunmeme vesile olan hanim niqabli (peceli, carsafli…artik nasil ifade etmek isterseniz) Pakistan’li bir hanimdi. Ne yazik ki kendisiyle iletisimimiz koptu ama hala dualarimda ona yer verir, adini hep sevgiyle zikrederim. Rabbim hepimize guzel ornekler olabilmeyi nasib et, amin.
  Allah’a emanet olun, sevgiler.

  1. halıme dudu says:

   merhaba arkadaslar bende carsaf nasıb olan bır arkadasınızım daha bes ay oldu gıyelı cokta ısteyerek gıydım ınanırmısınız gıyıp bır yere gıttıgımde cıkarasım gelmıyor mevlam herkese nasıb etsın ınsaallah bende ornek olabılırım

   1. ne güzel.. ben de çarşafla başlıycaktım kapanmaya ama benden önce etrafımın alışmaya ihtiyacı varmış anlaşılan.. şimdi abaya (düğmesiz ferace) kapandım. ileride çarşafı hala düşünüyorum..

 11. serapdoygun says:

  Cahide Abla,
  Gerçekten çok güzel bir dönüş hikayesi. Böyle şeyleri okuduğumda çok mutlu oluyorum. Aynı zamanda beni düşünmeye sevk ediyor. Sonradan din değiştirerek müslüman olanların İslam’ı en -azından benden- çok daha iyi yaşadıklarını düşünüyorum. Ne mutlu onlara.
  Allah’a şükür dışarı çıkmadan aynaya baktığımda gördüğüm şey müslüman bir kadın. Var olan yanlışlarımıda hızla düzelttim elhamdülillah.
  Bence buradaki püf nokta arayış içinde olmak. Elindekinden memnun olmadığında daha iyisini edinebilmek için çaba sarf etmek. Doğuştan müslüman olanlar Sevgili Peygamberimizin (sav) işaret ettiği şeye çoktan düştüler. Dünya malına, zevkine battılar çıkamıyorlar. Çünkü çıkmak için bir istekleri, çabaları yok. Hallerinden memnunlar.
  Örneğin; ben birine madem bir sürü sebep sayıyorsun okul, iş, kariyer vs. bunlar yüzünden tesettüre giremiyorsun en azından bir mahçubiyetin olsun Allah’a karşı, başım zaten açık diye süslenmek, takıştırmak, makyaj yapmak zorunda değilsin dedim. Hatta kadınlarla ilgili bir iki hadis paylaştım ancak cevaben dışarı takı takmadan ve en azından göz kalemi sürmeden asla çıkamayacağını söyledi. Yani dünya zevkinden taviz vermeyi reddetti. Yaptığı şeyin yanlışlığını ayetle, hadisle kanıtlasam bile içinde bir damla mahçubiyet yoktu.
  Öyle şeyler duydum ki örtünme konusunda. Mesela yine aileden, doğuştan, çoluk çocuk hatta torun sahibi bir kadın dedi ki Allah’ın merhameti büyük olduğu için onu affedermiş tesettüre girmeye gerek yokmuş. Hali hazırda tesettüre girmiş bir genç kızın psikolojik baskıyla başını açtırıp yaşlanınca örtersin, şimdi kapanırsan depresyona girersin, arkadaşların seni dışlar dendiğine şahidim.
  Modaya uymayan eski perdemizi en son çıkan, allı pullu, en pahalısıyla değiştirmeye harcadığımız enerjiyi sadece Kur’an Meali okumaya bile ayırsaydık bugün çok başka yerlerde olurduk.
  Ben gençlerin tüketim çılgını, dinle uzaktan yakından ilgisi olmayan içi boş nesnelere dönüşmesine şaşıranlara çok şaşırıyorum. Değil mi ki biz pazar pazar gezmekle, evimizdeki eşyayla, dolabımızda giymeye fırsat bulamadığımız kıyafetlerimizle övünüyoruz. Artık komşu komşunun külüne muhtaç değil, havasından muzdarip. Herkesin evinden son moda allı pullu perdeler, yerlerde desen desen şıkır şıkır halılar, yılda bir kaç kez kullanılan milyarlarca liraya döşenmiş misafir odaları, pahalı aksesuarlar… Kadınlar bir araya geldiğinde eşyadan, indirimlerden, yeni açılan mağazalardan başka bir şey konuşmuyorlar ki çevrelerindeki yetişme çağındaki çocukların içlerinin boşalması, dünya zevklerinden başka bir şeyin umurlarında olmaması çok normal.
  Misafimize ikram yaparken bile gösteriş yapıyoruz artık. Amacımız elimizdekini paylaşmak değil elimizde neler olduğunu, neler yapabildiğimizi kanıtlamak.
  Okumayı unuttuğumuz için böyle olduk bence. Neden örtünmemiz gerektiğini bilmiyoruz ki bunu hakkıyla yapalım. Biz moda olduğu için örtünüyoruz. Gayri müslimler ise hızla Müslüman olup bize acıyarak bakıyorlar.

  1. Uzun zamandır beklettiğim yazımı yayınlama zamanı geldi sanırım. Yazdıkların bana bunu hatırlattı…

 12. güvercin 73 says:

  Selamün aleyküm tam anlamıyla Rabbimizin istediği gibi örtünmek namazımızı vaktinde kılmak gerekiyor tesettür konusu vahim dün eşimle yürüyüşe cıkmıştık bir bayan olarak bayanların bukadar uc şekilde giyinmelerine ve erkeklerin dikkatini cekeçek şekilde kahkaha atmalarına anlam veremedim cok utandım sanki ölüm onlara gelmeyecek kadar rahattılar buaralar çok ölmü cok düşünmeye başladım astım sıcaklarda sıkıştırıyor nefes almanın kıymetini alamayanlar iyi bilir maalesef etrafımda hal davranışlarıyla ahireti hatılatan kimse yok biz ailecek mezarlığa gideriz ahireti ve ölüm gerceğini unutmamak içinRabbimizin istediği gibi kul olm a dileğiyle

 13. Ahh ahh.. Düşününce ,bakınca hiç te iyi bir örnek değilim aslında.. Dün bir hanımla tanıştım yeni örtünmüş. 7 yaşındaki oğlu çok zorluk çıkarmış ağlamış . Arkadaşlarımın annesi seni beğenmeyecek çıkar şu başındakini diyormuş. Eşi de hiç yakışmamış demiş. Hiç umursamadım diyor . Eşim kabire benimle mi gelecek diyor. İnsanlara rağmen davamızda devamlı olmayı nasip etsin Rabbim. İSlami konularda çok tartışmaya giren insanlar var etrafımda. Önceleri Kur’an’ın önderliğinde açıklamalar yaptım baktım ki asla kabullenmiyorlar daha çok günaha giriyorlar artık bende hiç girmiyorum o konulara . Kur’an’dan gösteriyorum ayet ayet açıklıyorum okuyorum Kur’an değiştirilmiş diyorlar inkar ediyorlar . Hakikaten nasıl davranmamız gerekir bu insanlara? Daha çok inkar etmelerini mi sağlamış oluyoruz kabul etmeyenlere anlatmaya çalışınca ? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim ablacığım..

 14. ne güzel bir dönüşüm ne düşünülesi bir konu bazen bende düşünüyorum acaba etkili oluyormuyum çevremde diye olduğumu düşünsemde eksiğimde çok diyorum ama en çok şu yapmacık tesettür işi canımı sıkıyor bende kulaktan dolma birsürü yanlış bilgiyle yıllarca kendimi kandırmıştım.müslüman olsamda içimde koca bir boşluk olduğunu biliyordum ve çok düşünürdüm ben neyi yanlış yapıyordum yada eksik yapıyordum biryerlerde bir hata vardı ve zamanla kafa yorarken farkettimki benim çevremde herne kadar müslümanda olsa tesettürlüde olsa ALLAH dostu insan yoktu sadece kendini öyle sananlar vardı birde çevre baskısıyla örtünenler aslında neden örtünmesi gerektiğini kendide bilmeyenler.meğer farkında olmadan ben ne çok etkileniyordum onlardan.zamanla araştırıp öğrendikçe kur’an ı anlamaya çalıştıkça farkettimki yıllarım baya boşa geçmiş arkadaş olarak kalmasada hala akraba çevremde çok var bahsettiğim tarzda kimseler.elimden geldiğince dilim döndüğünce bişeylere müdahale etmeye çalışıyorum kimine tesettürün bir örtünme şeklinden çok modaya hizmet ettiğini kimine aslında doğru sanıp yaptıkları bi çok şeyin bidat olduğunu dilim döndüğünce söylüyor öğrendiklerimi paylaşmaya gayret ediyorum.bana bazen uzaylı gibi davranıyorlar bazende evet canım bende biliyorum öyle olduğunu sohbette dinlemiştim ama deyip bir sürü kendince uydurma mazeret sıralıyorlar.ne diyim ALLAH gerçekten etrafımızdaki ALLAH dostlarının sayısını artırsın amin.ben hep dua ederken ALLAH’ım bana dilimi,bedenimi,beynimi ve ruhumu arındırmayı nasip eyle diye dua ediyorum çünkü ne kadar dikkatte etsem tövbede etsem bi şekilde ama gözünle bişeye şahit olarak ama dilinle bi konuşmaya eşlik ederek hergün dünya kadar günaha giriyor insan.çok zarardayız vesselam

 15. ALLAH’I’m; Sen bizleri yolunda daim kil.
  Razi olmadigin ve ahiretimize zarar veren herseyimizden arindir. 🙁
  Razi olduklarindan ihsan eyle.
  Bizleri, yolunda askerlerin, sadece sana hizmet eden kullarindan ihsan eyle.
  Efendimiz(s.a.v)’e, Peygamberlere, ashabina, salih kullarina, validelerimize cennette komsu eyle.
  Amin ecmain…

  Bende de coook soru isaretleri birakmisti Nuriye Celegenin bu kitabi ablacim…
  ALLAH razi olsun paylastigin icin.
  Fi emanillah balim…

  1. Herkese hayirli gunler yurt disinda yasiyorum burada tanidigim 6 kisi var musluman olan almanlardan ve gercekten gibta ile bakiyorum onlara cok titizleniyor fikih ogreniyor haram helal konularina cok dikkat ediyorlar cok arastiriyor cok okuyorlar ve cocuklarina guzel bir sekilde ogretmeye calisiyorlar basi ortulu bi bayan gorduklerinde tanimasada selam veriyorlar biz turklerse birbirimiz
   e bakmiyoruz bile birakin baska muslumanlara slm vermeyi.

   Bir tanidigimizla evlenen alman dugununde gelinlik dahi giymedi sinirli f.oto vede face de yayinlamama sartiyla kisacasi sonradan ogrendikleri islama dort elle sariliyorlar bizler ise kiymetini bilmiyoruz

 16. ne mutlu,Allah yolundan ayırmasın,onun vesilesiyle niceleride hidayete ulaşır inş.,gerçekten dün gayri müslim olan Allahın hidayetiyle nasılda güçlü bir imana sahip olabiliyor,dimdik durabiliyor kararları üstünde,nicelerine vesile oluyor,biz yan komşumuzun,yada kendi öz kardeşimizin tesettürüne bile sebep olamazken…:( göründüğünde Allah’ı hatırlatmak,girdiğin ortamda düzelmelere vesile olmak,Allah için konuşmak,onun için susmak.. bilinmeliki sen girdiğinde o ortama,orada olmaz gıybet ve boş konuşma,daha sen konuşmadan görünüşünle,hal ve hareketinle örnek olmak önce,bilmeliler ki niyetinde,gayretinde gayet ciddi ve kararlı…. böyle olsak keşke,yarım yamalak değil tam tamına yaşasak dinimizi,sapasağlam olsak,dimdik durabilsek islam dini üzerinde,imanımız hergün biraz daha artsa,katlansa katlansa bizde vesile olsak güzelliklere… ah ahhh ki ahh.. ahımız dua olur inş.

 17. Ne güzel bir hikaye.Okurken kendimi tutamadım duygu seline kapıldım.Düşünün sonradan müslüman olanlar tam manasıyla ve hakkıyla yaşıyorlar.Bizler ne yapıyoruz?Her daim geri adım atıyoruz.Tam tesettüre bürüneceğimize daha çok ilgi çekmeye çalışıyoruz.Örtünmenin gayesi ne?Bir düşünelim güzelliği ortaya çıkarmak mı?Yoksa güzelliği gizlemek mi?Ahhhh ablacım sokaklara baktığımda tesettürden bey haber.Herkesin başı deve hörgücü gibi.Daracık etekler,daracık badiler eşarplar zaten mendil gibi.Benim anlamadığım burada ilahiyatı okumuş sübiyen okulu açmış bir hoca hanım efendi var.Ve okulunda başları deve hörgücü gibi dar giyimli hoca kızlar var.Peki bu okulu açan hoca hanım efendi her şeyi çok güzel anlatıyor,peki okulundaki hoca kızlara neden bir şey demiyor.Biz çocuklarımızı bu okullara nasıl göndeririz.Çocuklarımız gerçek örtünmeyi nasıl kavrayacak?Neyin peşindeyiz?Bunlar beni çok üzüyor.Lütfen artık hepimiz uyanalım bu derin gaflet uykusundan.Gidişat hiç iyi gözükmüyor.Bir şey ufacıkta olsa önemsememezlik yapmayalım.Aman ne olacak demeyelim Rabbim bize ayetlerinde nasıl örtünmemiz gerektiğini söylemiş ayetlere uyalım.Bütün can ve gönül dostlarım hepinizi Allah’a emanet ediyorum..

 18. Benim kız kardeşim Kayseride özel üniversitede okuyor ve bölümü İngiliz Dili ve Edebiyatı.Bölümü yabancı dil olduğu için yurt dışından yabancı uyruklu öğretmenleri var. Öğretmenlerinin bazıları müslüman olmuş bunu duyunca çok sevindim.Ayrıca Afrikadan Türkmenistandan Özbekistandan v.s. çok gelen öğrenciler varmış. Bu öğrencilerin bir çoğu müslüman olmuş ve bazılarının da başı kapalıymış. Ama okulda bazı Türk olan öğrenciler (kapalı ve cemaat mensupları öğrenciler) yurt dışından gelen öğrencilere dini bilgiler veriyorlarmış ama kendileri uygulamıyorlarmış.Kardeşim anlattı mesela Afrikalı müslüman bir öğrenciye erkeklerle konuşma günah diyorlarmış ama kendileri her bir şeyi yapıyorlarmış.Afrikalı öğrenci kardeşime bu durumu anlatmış bunlar nasıl müslüman demiş kendileri herşeye günah diyor ama hiç kendileri uygulamıyorlar bu nasıl oluyor diyorlarmış. Aynı şekilde yabancı uyruklu öğretmenlerinede yanlış yönlerdirme yapıyorlarmış mesala fotokobi çektirmek günah demişler.Öğretmende ne bilsin hakka girmesin diye çektirmemiş sınav kağıtlarını. Yani daha neler neler……..

 19. Cahidem işte bu ya işin acı gerçeği,yabancılar müslüman oldu mu,dört elle sarılıyorlar.Ya biz doğuştan müslüman yaratılmış Elhamdülillah,elimizdeki cevherin kıymetini bilemiyoruz.Rabbim cümlemizi O’nun rızasından ayırmasın(amin)

 20. selamun aleyküm hayırlı sabahlar cahide ve tüm takipçi arkadaşlar.çok güzel bir dönüşüm hikayesi.biliyormusun canım bende bunu hep düşünürüm.nasıl etkileniyorlar kimleri görerek meraklanıyorlar.çünkü islamiyeti tam anlamıyla yaşayan insanlar hep gizili kalıyor üzeri örtülmeye çalışılıyor.bizim aklımız ermeye başladığından beri hep bir göz aşınalığımız var namaz kılana başı kapalı kadına .her ne kadar tam anlamıyla yaşamasada mutlaka hayatımızda oluyor bu insanlar .yanlışları göre göre de normalmiş gibi geliyor çoğu insana .ama yabancılar öyle değil ,bütün insanlar islam fıtratı üzerine doğar zaten müslümandırlar sonradan çevrelerinin yönlendirmesiyle başka başka dini ihtiyaçlarını kalrşılıyorlar yani zaten açlar.farkındamısınız duyduğumuz gördüğümüz bütün sonradan müslüman olmuş kişiler hep içlerinde bir boşluk olduğunu hayatları boyunca bir arayış içinde olduklarını söylerler.bizdeki rehavatiyse anlamıyorum. neden bu kadar rahatız? neyin garantisini var elimizde ?günü geçirme çabasındayız ilerimizi düşünmüyoruz geçmişin muhasebesini yapmıyoruz:((( ne mutlu islamiyeti hakkıyla yaşayanlara.ALLAH bizide onların arasına katsın

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: