kokoshablasitebanner

Müslümanın Çocuğu da Gariptir…

 Şimdilik namaz için başörtüsünü başına tac eden kızım, tertemiz hislerle alnını secdeye konduran kızım… Ahh benim masum kelebeğim; sana acı gerçekleri anlatmanın ne denli ağır olduğunu bir bilsen…

-Anne başörtüm yumuşacık değil mi, çok seviyorum:)

-Ben de onun senin başında duruşunu çok seviyorum. Başını örtünce ne tatlı oluyor benim çiçeğim.

-Anne

-Efendim kızım

-Anne arkadaşlarım hiç laf anlamıyor

-Neden yavrum ne oldu ki?

-Kaç kere dedim. “Hapşırınca çok yaşa demeyin, Elhamdulillah deyin” diye, ama hâlâ anlamıyorlar! Ben “Peygamberimiz öyle buyurmuş” diyorum, onlar umursamıyorlar. Ben de dedim ki: “En sevdiğim arkadaşım bile olsa, ben hapşırınca  çok yaşa derse kabul etmiyeceğim. Hiç duymayacağım onları!”

-Bu kadar kızmana gerek yok ki tatlım. Onlarda zamanla öğrenirler.

-Ama anne onların annesi niye öğretmiyor???

-………………..

-Hem biliyor musun anne, arkadaşlarım mini etekle okula geliyorlar. Bana diyorlar ki:  ” Sen niye hep böyle uzun elbise giyiyorsun, mini etek niye giymiyorsun?” Bende onlara diyorum ki ” Öyle giyinmek günah. Allah bize böyle giyinmeyi yasaklamış.” Arkadaşım “Eeee!” dedi, “Sende herşeye günah diyorsun. Hem Yahşi cazibedekiler de öyle giyiniyor”. ”

-………………………

-Zaten hep o pis dizileri seyrediyorlar. Birbirlerine onların taklidini yapıyorlar. Resimlerini kitaplarına yapıştırıyorlar.

-Hem ben Zeynep’e namaz kıldığımı söyleyince bana diyorki, “Öyle söyleme, namaz kıldığını söylemek günah” Gerçekten günah mı anne???

-Onlar bilmiyorlar anneciğim. Dua edelim onlarda doğruyu öğrensin. Hem sen de üzülme bitanem. Allah hep senin yanında biliyorsun değil mi?

-Hı hı, biliyorum anneciğim. (Gözleri dolu dolu, ama belli etmek istemiyor)

-Haydi mutlu ol tatlım, yarın misafirimiz geliyor.

– (Yeniden gözleri ışıldıyor) Kızları var mı?

-Evet var tabi.

-İnşaallah başörtülülerdir.

-İnşaallah şeker kızım

Misafirin ardından………..

-Anne o ablalar müslüman değil mi?

-Aaa olur mu öyle şey gülüm? Tabiki müslümanlar

-Ama hani sen büyüyünce Müslüman kızlar başını örtmeli demiştin. Allah’ın emri demiştin. Bak onlarda yapışık  pantalon giymiş. Kolları kısacık! Hem o amcanın arabada dinlediği şarkıların içinde çok kötü sözler var. Hani öyle müzikleri dinlemek müslümana yakışmazdı???

Off yaa! Keşke o ablalarda başörtülü olsa, namazlarını kılsalardı…

– …………..Gözlerim dolu dolu ama belli etmek istemiyorum…..

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamun aleykum Cahide hanim yazinizi okudum cok duygulandim.benimde iki kizim var 14 ve 3 yaslarinda birde yurt disinda yasiyoruz Allahim yar ve yardimcimiz olsun bu evlatlar bize emanet bizim sorunlarimiz daha cok oluyor Rabbim butun muslumanlari kotuluklerden korusun Hayirli Cumalar saygilar

  1. gunel esedova says:

   Yazını okuyunca sanki kızının o güzel sesi geldi kulagıma Cahidem.Öpüyorum onun o güzel yanaklarından.Maşallah,akıllıdır senin kızın annesi.Rabbim kötü nezerlerden saklasın,daima baxtiyar eylesin,amin.

 2. ummureyyan says:

  selamun aleykum cahide hanım inanın bizim evdede aynı diyaloglar geçiyor kızım reyyan 10 yaşında rabbime emanet Allah hep iyilerle karşılaştırsın onları amin

 3. Selamun Aleykum,
  Cahide Hanım,yolumda yalnız olmadığımı bilmek beni rahatlatıyor.Ben Arzu,hatırladınız umarım.Oğlum hastaydı hani ve siz yorumlarınızla yüreğime su serpmiştiniz.Allah bir kez daha sizden razı olsun.
  Bende 10 yaşındaki oğluma tamda bunları öğretiyorum.Oğlumun ayağındaki demir çıktı çok şükür.Her şey daha iyiye gidiyor.Bu sene ilkokuldan mezun olacak.Bende onu İHL orta bölüme yazdıracağım İnşaALLAH.Çok şükür, Rabbim dualarımızı kabul etti.Açıkçası, ben bu putperest okullardan son derece rahatsızdım.Hem inandığımız gibi yaşamaya çalışıp,hemde çocuklarımızı bu şekilde kurban etmek çok gücüme gidiyordu.Allah cc Başbakandan razı olsun.Bu bir adımdır,devamını bekliyoruz inşALLAH.Çocuklarımız bizim geleceğimizdir,onları inançsızlığa kurban etmeyelim,okullarda yıkanmaya çalışılan o körpe beyinlerini, iman nuruyla doldurmak biz annelerin elinde İnşALLAH.Gerekirse 24 saat gerçekleri anlatın çocuklarınıza,emin olun anlıyorlar.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun bu yolda.

  1. Aleykum selam Arzucuğum oğlunun iyi olduğuna sevindim. Elhamdulillah. Yalnız benim bildiğim bu yıl 5. sınıfı bitirenler ancak İHL nin lise kısmından başlayabiliyorlar. Ancak 4. sınıftan sonra başlangıç yapılabiliyor. Benim de oğlum bu yıl 5 i bitiriyor ama şimdi İHL ye gönderemiyeceğim diye biliyorum.

   1. Oğlum bu sene 4. sınıfı bitirecek İnşAllah.Yeni sisteme göre ilkokuldan mezun olacak.Ama bu sene biraz sancılı geçecek gibi,daha hiçbirşey hazır değil,MEB bir hazırlık yapmadı henüz,ne yapacağız bilmiyorum.Allah yardımcımız olsun.Selam ve dua ile.

 4. elif zeynep abdullah says:

  bu konuda çok imreniyorum ablam sana, ailevi sebeplerden dolayı zorlanıyorum ben, çocuklarım özünde her çocuk gibi çok masum ve alıcı ama aile de hemfikirlilik çok önemli , ( beslenme konusu da aynı) maşallah kızınıza ve sizin yüreğinize ve emeğinize bana da çok dua edin ne olur ablam…
  bir de kızkardeşim için dua istiyorum sizden ve kardeşlerimden özel olarak, evlilik konusunda yaş ilerledikçe çok kararsızlaştı sanki, annem de bütün iyi özellikleri bir arada nasıl bulacaksın diyor, hak da veriyorum kardeşime , kimselere kıyamıyorum ben bile, sağlam , güçlü , kişilik ve karaktere ve dindarlığa özelllikle önem veriyor, dışarıdan tavsiye ve aracıyla dolu görünen insanlar bazen öyle şaşırtıyorki karşısındakini, nasip kısmet, Rabbimizden hayırlısı diye dua ediyoruz hep, tüm kardeşlerimizi iyilerle karşılaştırsın hep….

  1. Evlenemeyen gençlere bende çok üzülüyorum. Rabbim kardeşine de hayırlı, imanlı dürüst birini nasip eylesin. Hayırlı muradlarını göğsünde koymasın.

   1. elif zeynep abdullah says:

    amin. amin. senin şu dualarına bayılıyorum, hayırlı muradlarını göğsünde koymasın. amin

 5. Canım beniiiimmm,nasılda herkesin gönlünü alayım, işimi yapayım, misafirlerimle ilgileneyim, derdinde allah yardımcın olsun kızına diğer yavrularına ve herkesin evletlarına içinde benimkilere de rabbim hayırlar versin.

 6. Cahide Ablam, 🙁 en yaralı olduğum konu bu belki hatırlarsın daha önce de yazmıştım. Yüce Allah’tan dileğim çocuğumu böyle güzel ve Allah yolunda yetiştirebilmek. Eşimin ailesi benim tam anlamıyla zıttım, ben ne kadar tesettürüme dikkat ediyorsam onlar tam tersine gidiyorlar. Görümceme (yaşı benden küçük) biraz olsun etkili olabiliyorum eğer sık görüşürsek, fakat kayınvalideme etkili olamıyorum(kimse olamıyor eşim bile). Yavruma hediye diye aldığı kıyafetler bile beni çıldırtıyor ama sabrediyorum altına tişörtle uzunkollu penye bluz ile giydiriyorum. Daha aklı ermiyor deniyor ama kızım 20 ayı bitecek şimdi kendisi çembey çembey diye isteyip başını örtüyor ayrı seccade isteyip ellerini bağlıyor secdeye bir kapanışı varki görmelisin 🙂 ezan okunurken ellerini açıp dua ediyormuş gibi yapıyor Allah diyor, Alla hümme mommmom diyor 🙂 güya Muhammed diyecek peşimizden:) besmeleyi hece hece öğrettik biraz biz söyleyince tekrarlıyor… çok uzattım ben çalışıyorum ve kızım annemde kalıyor. Bütün bunları babam annem ve kız kardeşim öğretiyor ona onları taklit ediyor. Keşke çalışmak zorunda olmasam .. Bazen gurbette olmayı istiyorum kızım eşimin ailesinden etkilenip onlar gibi olur diye korkuyorum, korktuğumla imtihan edilmekten de korkuyorum…. Sakin olmalı ve Allah’a sığınıp elimden geleni hatta daha fazlasını yapmalıyım.. Nasıl başlayacağım peki?? 🙁

  O tatlı kızını da çok çok öpüyorum canım benim, Allah yolunu açık etsin kolaylıklar versin sana küçük kelebek.

  1. Zülalim aslında işimiz çok da zor değil. Gayret edeceğiz, niyetimizi halis tutacağız. Arzumuz yalnızca Allah rızası olursa emin ol, Rabbimiz bizi yalnız bırakmaz. Elinden geleni yap, söylenen ters sözlere kulaklarını tıka kardeşim.

 7. ahhh yavrumm yaa kıyamammm sana. maşallah barekallah cahide ablacım. Rabbim herkese hayırlı, iman, Kuran bilinciyle yetişen evlatlar nasip etsin. bunun için öncelikle anne ve babanın bu bilinçle olması ve çocuğunu bu şekilde yetiştirmek istemesi çok önemli. tekrardan maşallah diyorum. Rabbim her daim sizin ve evlatlarınızın yolunu açık etsin.

 8. Dostlar, misafirim var. Kısa bir süreliğine dışarı çıktılar bende hemen yorumlarınızı okudum ama çoğunu cevaplayamadım. Bir kaç gün daha yoğunum. Kusuruma bakmayın lütfen

 9. ahh ablacım… insan bazen o kadar çaresiz kalıyor ki.. bizler ne kadar sakınırsak bazı şeylerden korusak, dışardan gördükleri, çevrenin verdiklerinden koruyamıyoruz .. Ama MaşaALLAH kızın o kadar olgun konuşuyor ki , araştırmacı sanırım. arkadaşlarının dediklerine kanmıyor hemen. kendi bildiklerini de söylüyor direk… Aranızdaki muhabbet de çok hoş ablacım.. inan duygulanarak okudum.. RABBİM Tevhid yolundan ayırmasın inşaALLAH cümlemizi

 10. akabe hicret says:

  selamün aleyküm cahide hanım uzun zamandır sitenizi takip ediyorum.Yazılarınızı ve tariflerinizi ilgiyle takip ediyorum.Ama yazmaya pek fırsat bulamıyorum.Ben 35 yaşında üç çocuk annesiyim ,kızım 16 yaşında elhamdülillah tesettürüne dikkat ediyor.Tesettürün Allah’IN emri olduğu bilincini verebilirsek gerisi kendiliğinden geliyor inşaallah.Tabiigündemimizi sürekli Allah rızasına endeksli tutmamız gerekiyor.Çocukların eğitimi boşluk ve ihmal kabul etmiyor.Bizim bıraktığımız boşluğu başkaları dolduruyor.Dualarla Rabbimden yardım istiyorum

 11. cahide xanim allah gül balanizi saxlasin.Həmişə etdiyi hərkətləri ilə başinizi uca tutsun.İnşallah böyüyəndə də beləcə fəxr edərsiz.İndiki dövrdə uşaq böyütmək cox çətindi.hələ balacadirlar amma bacardigim qədər onlari pis şeylərdən çəkindirməyə calişiram.həyətdə belə oynayanda onlari başqa uşaqlarin etdikləri pis hərəkətlərdən yayindirmaq isteyirəm.bu siə cox cətin olur.cünki balalarım məni anlamirlar.amma zamanı gəlincə anlayacaqalrina əminəm.inşaallah övladlarima istediyim kimi agilli tərbiyə verə bilərəm.necə ki ailəm mənə həmişə dogru yolu göstərib

 12. anneler sevgiyle yaklasirsa bu olay temelden saglam oturur anne o kadar onemliki… beni anneannem buyuttu annem evlendiginde 17 yasinda ve bir coocuk yetistiremeyecek kadar toymus. simdi hala anneme anne demekte zorlanirim cok sinirlidir yani anlatsam inanamiyacaginiz seyler var erkek kardesimi el ustunde tutar kusurlarini orter benimkileride hep babama anlatir kendini aklardi yani tipatip uvey gibi…hep arkadaslarimin yaninda beni azarlardi cok utanirdim o yuzden arkadaslarimda onu sevmez hayret ederdi ama anneannem bal gibiydi cok ssukur halada oyle Allah uzun saglikli omur versin zaten ona karsida cok sert.artik 30 yasindayim eksikligini hissetmiyorum benim bu yasima kadar ondan ogrendigim tek sey ayrim yapmamak ve sakin olmak… o yuzden anne coookkk onemli

 13. tevhide says:

  s.a. Rabbim razı olsun inşaallah böyle güzel yazılarla bizlere faydalı olmaya çalıştığınız için.yazı yı okurken ilk aklıma gelen bunu yiğenime mail olarak göndermeliyim çünkü bugun onun doğumgünü 🙂 Allahım razı olsun sizden
  ne hediye etsemde faydalı olsam diye düşünüyodum.ne olur dualrınızda bizlerede yer verin öyle bi zamandayızki Allah muhafaza.
  2 tane erkek çocuğum var nasıl korkuyorum bir bilseniz onları İslama Hadim olarak yetiştiremzsem dünyada imtihanım, ahirette felaketim olurlarsa diye…
  Rabbim cümlemizi korktuklarımzdan emin umduklarımıza nail eylesin inşaallah…
  Dualarınızı ve önerilerinzi bizden eksik etmeyin..
  En güzele emanetsizniz inşaallah…
  selametle kalın…

 14. Sümeyye Y.K says:

  cahide abla inşallah bende kızımı böyle yetiştiririm senin bu birebir yaşadıklarını okuyunca daha bir cesaretlendim çünkü bu aralar biraz umutsuzluğa kapılmıştım.geçenlerde bir arkadaşımla konuşurken üç buçuk yaşındaki kızıma artık pantolon giydirmeyeceğimi söyledim hoş pantolonların hiçbirini ben almış değilim ya neyse… oda bana saçmalama daha çok küçük dedi ve benim de tanıdığım birini örnek verdi bak o kızına 9 10 yaşlarındayken boydan elbise giydiriyordu namaz baş örtüsüyle dışarı çıkarıyordu şimdi 16 yaşında ve daracık pantolonlar badiler giyiyor dedi ve çocuğun içinde kaldığı için öyle yaptığını söyledi nasıl üzüldüm anlatamam ama eminimki o anne bir yerlerde bir boşluk bıraktı yada evladıyla imtihan ediliyor.ne olursa olsun ben kızıma uzun etekler aramaya başladım bile ama ne gezer eteğin boyuna bakıp 3 yaşa olur diye düşünüyorsunuz beline bir bakıyorsunuz 8 yaş için yani yüzde doksanı müslüman olan bu ülkede bile dindar bir nesil yetiştirmek öyle zor ki allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun…

  1. Sümeyye xanim sizinlə tam raziyam.mən hələ özümə cox cətin tapiram.inanin hamisi cox balaca olur bədən ölcüləri.geyməkdə olmur.yadaki cox qisa olur.indi sən bunu geyin cix şəhərə.Geymirəm elə bir şey calişiram bacardigim qədər örtülü olmaga.

   1. Aylinciğim, canımsın sen benim. Çok yaxşi bir yüreğin var. Allah sana iyilikler versin bacım

    1. Çox sag olun Cahide baci.Allah sizlərdən razi olsun.Məni belə tərbiyə edib valideynlərim.inanin dediyiniz kimidə üreyim cox təmizdi.pisliklərdən uzaq bir insanam.inşaallah övladlarimda elə olar.atamin sag eliyəm.Cahide baci bu dəfəlik bagişladim sizi)))amma nolar bu salepin nə oldugunu mənə izah edin.yada şəklini emailimə göndərin.üreyim dəhşətli dərəcədə sizin hazirladiginiz dondurmada isteyir.mənə yaziginiz gəlmir)))hər səhifəni acanad dondurma məni birteher edir)))

     1. Canımsın hiç kıyamam sana. İşte şimdi yazığım geldi 🙂 Hemen mail atıyorum Aylinim.

 15. zerenin annesi says:

  selamun aleykum butun kardeslerime. oncelikle Rabbim duaya ihtiyaci olan bulundugu sikintili durumdan ancak Allah in izniyle sabirla tevekkulle feraha ermeyi bekleyen ve mumin kardeslerinin de duasini yaninda bilip hamdeden kardeslerimi Rabbim iki cihanda da bildigimizbilmedigimiz butun guzelliklerle beraberetsin ve bildigimiz bilmedigimiz btn kotuuklerden korusun hakiki imanla ahirete gocmeyi nasip etsin… amin.
  masallah kizina Allah daha saglamlastirsin kuvvetlendirsin imanini ins. ben de cocuklarimi buzihniyetle bilincle buyutmek istiyorum Allah hepimizin yardimcisi olsun. cahide abla ben eger bi mahzuru yoksa cocuklarinin ismini merak ettim bizimle paylasir misin 🙂 hani isimler insanin kisiligine sirayet edermis ya birden boyle bir merak dogdu icime hakkini helal et istemezsen yazma abla 🙂

 16. sizi tanımayı gercktn cok ısredım

 17. Kardelen says:

  MASALLAH Cahide abla ne güzel bir evlat yetistiriyorsun! Zaman zaman böyle sorularla bende karsilasiyorum. Özellikle yiyecekler konusunda örnegin “Anne onlar Müslüman degil mi, nicin o jelibonlardan, pastalardan, dondurmalardan vs. yiyorlar” sorularla cok karsilasiyorum. Bazen bilmiyorlar diyorum ama hakikat bu degil, bildikleri halde alip yiyorlar, cocuklarina yediriyorlar. ALLAH hidayet versin! Bu gibi seyleri gördükce icim aciyor. Benimde kizim namazina basladi, o kadar mutluyum ki. Simdi sira oglumda. RABBIM evlatlarimizi dogru yoldan ayirmasin!

 18. Canım benim ya ablacım o güzel kuzucuğunu yanaklarından kocaman öpüyorum biliyormusun teyzesi benim kızımda namazına başladı pantolon giymiyor uzun etek uzun kollu ve dar olmayan şeyler giyiyor.Sadece başımız açık inşallah nasip olursa seneye imamhatibe başlayınca onuda halledeceğiz.Allah yavrularımıza gerçek anlamda islamiyeti yaşamayı nasip etsin.Gerçek tesettüre bürünmeyi nasip etsin..

 19. büşra says:

  Kurban olurum ben seni yaradana Cahide Ablacım ne güzel yetiştiriyorsun çocuklarını benım 2 oğlum var herkes diyor inşallah birde kızın olur ama ben hayırlısı desemde kendimde kız çocuğu yetiştirebilecekmiyim diye süpheliyim.ya benim gençliğim gibi olursa diye korkuyorum ben çok rahat büyüdüm annem bilinçli olsada babam pek değildi ve ben ikisinin arasında ne öyle ne böyle büyüdüm bilmiyorum mini etekte giydim bikiniyle denizede girdim.Şimdi hakkıyla olmasada kapalıyım(tesettür diyemiyorum malesef ama inşallah nefsimi yenicem bir gün) Allah herkese hayırlı evlat versin bizde onlara hayırlı anneler olalım örnek olalım inşallah.

 20. Gökcen says:

  maşallah o yüreği kocaman kızınızı öpüyorum,Rabbim cümlesini şer güçlerden muhafaza eylesin..bu yaşta bu bilinç..tekrar tekrar maşaallah…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: