Kkokosh-abla-günes-kremi

Yöntem Hatası ve Öldürme Hakkı!

Yakın zamanda okuduğum bir haber de; kürtaj konusunda sorulara cevap veren Sağlık Bakanımızın şu cevabı, zihnimde fırtınalara yol açtı. Bakan şöyle diyordu:

“Söz konusu işlem (Kürtaj) ancak güvenli korunma yöntemlerini uygulayan çiftlerde bu yöntemlere karşılık çok az sayıda karşılaşılabilecek yöntem başarısızlığına bağlı gebeliklerde kullanılabilecek bir yaklaşımdır”

Devlet adamı olmak, konjöktüre ters düşmemek için, inandığın bazı değerleri yok saymak mıdır? merak ediyorum…

“Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır.”(İsra 31)

Ana baba olmazdan evvel, insan olmayı öğrenmeli insan.  İnsanlık mertebesi; içinde Mümin’liği, adamlığı barındırır. Çiftleşmeyi becerebilen herkes, insanlık sınıfında olamıyor maalesef. Hele acizliğinizin eseri olarak, siz idrak edemeden size verilmiş bir nimetin, birileri yöntem başarısızlığı sebebiyle sahip olduğunuzu söylüyor ve bu nimetin sizden koparılıp alınmasının normal olduğunu savunuyorsa ve siz buna onay veriyorsanız, insanlık ne demekmiş; yeni baştan öğrenilmesi gerekir.

Ülkemizde 10. haftaya kadar olan ceninin kürtajla öldürülmesi yasal! Doktor 16 haftalık bir bebeği de 10 haftalık gibi gösterip rahatlıkla alabiliyor. Alan razı veren razıysa kimse bunun hesabını sormuyor.

Polonya’da bir bebeğin alınabilmesi için, ya tecavüz sonucu gebe kalınması, ya da ultrasonla sakat olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Fakat ülkenin din adamlarının çoğu bu şekilde bile olsa bu kürtajların durdurulması için uğraş veriyor.

Katolik ve musevilerde kürtaj yaptırmak  kesinlikle yasak. İsrailde bir kadının bilerek çocuğunu düşürmesi, hapis cezasını gerektiriyor.

En çok kürtaj yaptırılan ülkelerden birisi Türkiye ve söylentilere göre bu ülkenin %99 u Müslüman…

10. haftaya gelmiş bir bebeğin  dış genital organları, tırnakları, parmak izleri oluşuyor, böbrekleri idrar üretmeye başlıyor. Emme refleksi, tat alma duyusu gelişiyor.  O anne karnında küçük bir insan modeli artık.

Bir kürtaj videosunu seyrettiniz mi hiç? Parçalanmış kolları, bacakları, kopmuş kafaları gördünüz mü? Dudaklar oluşmuş, ağız açılıp kapanabiliyor. Minicik parmakları var, muntazam organların her birinin yeri ve şekli belli.  Bu bir cinayet değilde nedir?

Bazı hadislerde korunmanın  bile gizli öldürme olduğu geçiyor(). Peki anne karnında her azası oluşmuş, var olan bir canlıyı, göz göre göre öldürmek katillik, canilik değil midir?

Karnında yeni oluşmaya başlamış, herkes kadar yaşama hakkı olan bebeğini öldüren kişi, sakın dünyada farklı sebeplerle öldürülen çocuklara üzülüyor numarası yapmasın. Doğmamış çocuğunu, rızık endişesi, çokluk korkusu, bakamam bahanesiyle öldürmek, hangi yaşta olursa olsun bir insanı öldürmekle eşdeğerdedir.

Ülkemde çocuk öldürmek bu kadar kolay olmamalı, “yöntem başarısızlığı” gibi seviyesiz bir yaklaşıma tabi tutulmamalıydı. Zaten kendisi istediği için hamile kaldığını sanan kişiler çocuklarını aldırmıyorlar. Bu yöntem başarısızlığı veya halk arasında “kazayla”  tabir edilen  hamilelikler sonlandırılıyor.

Ultrasonda kadına, çocuğunun özürlü olduğunu söyleyen doktorların çoğu yasal olduğu için çocuğun hemen alınmasını teklif ediyorlar.  Ve bugün sakat doğacak denilen bebeklerin pek çoğu sapasağlam doğuyor. Ya da tam tersi olup, sağlıklı gibi görünenin çeşitli problemleri olabiliyor. “Rahimlerde olanı (ancak) Allah bilir”(lokman:34)

Her an değişen bedenimizin yarın veya bir an sonra ne olacağını kim biliyor? Sapasağlam insanlar çeşitli sebepler yüzünden bir anda özürlü olabiliyor. Her insan % 50 bir özürlü adayıdır. Ne doğacak, ne de doğmuş veya büyümüş çocuklarımız için bir garantimiz yok.

Hem rahimlerde olanı, hemde doğduktan ölene kadar bir insanın başına gelebilecekleri kaderin sahibinden başkası bilemez.

250 milyon spermin arasından bir tanesi, yumurtayla buluşmuş ve bir gebelik gerçekleşmişse bu bir mucizedir ve her gebe kadın, içinde  bu mucizeyi taşımaktadır. Sebep ne olursa olsun bir cana, göz göre göre kıymak hiçbir vicdana sığmamalı.

Bir çok kadın yıllarca tedavi görmesine rağmen çocuk sahibi olamıyor. Bu iş çok mu kolay veya bizim insiyatifimizde olan bir şey mi sanıyoruz? Bir kadın kolayca gebe kalmışsa bu Allah’ın bir lütfudur. Mucizeye mazhar olmaktır.

Kader nedir bilir misiniz? Kader insanın acziyetidir. Herşeye gücünün yetmemesi, her planının tutmamasıdır. Beklemediğimiz halde başımıza gelen her hâl gibi, istemeden bize sunulmuş bir çocuk da bizim acizliğimizin ve kaderin gerçekliğinin bir tecellisidir…

*********************

Hakîkaten çok tembel bir millet olup çıktık!  Sıradan, tekdüze bir yaşamı benimsedik. Gençler zaten çok geç evleniyor. Hayatımızı yaşayacağız diye yıllarca çocuk sahibi olmak istemiyorlar. Yıllar sonra bir çocuk oluyor. İkincisi ya oluyor, ya olmuyor. Kalabalık aileler, arasında az yaş olan kardeşler, cıvıl cıvıl çocuk seslerinin geldiği evler azalıyor.

Çok geniş evlerimiz var. Mutfaklarımız salon, salonlarımız futbol sahası kadar. Çift tuvalet, çift banyolarımız var. Odaların her köşesinde bir mobilya bir vazo var. Yardımcı kadınlar tutmak çoğumuz için sıradan bir iş. Kocaman evlere, bir-iki çocuktan fazlasını sığdıramıyoruz. Davetler, gezmeler, ardı arkası kesilmeyen işler… Kadınlığımızı öyle hor kullanıyoruz ki, gerekli gereksiz herşeyi doldurduğumuz hayatımızda iki çocuk için daha yer açamıyoruz.

Yeni bir bebeğin bir eve getireceği mutluluğu es geçiyor,  sadece bize bağımlı bir bebeği emzirmenin hazzını hissedemiyoruz. Sonra depresyon, stress, asık bir suratla boğuşup duruyoruz.

Bırakın hareketlensin eviniz. Minik eller kirletsin duvarları, küçücük ayaklar  dolaşsın etrafta. Gün boyu oturup hantallaşmanıza izin vermesin. Kanepe altlarından legolar,  bulaşık  makinasından çoraplar çıksın. Boş verin çevrenin saçma sapan sözlerini. “Zaman kötü, çocuk büyütmek zor iş” laflarını boşverin. Tevekkül denen şey ne için vardı?  ALLAH’a güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz?

Birileri katil, gaspçı, hırsız, ateist büyüte dursun, bizler Musablar, Sümeyyeler, Fatihler doğurmaya ve yetiştirmeye gayret edelim. Arkamızdan ALLAH demeye devam edecek diller bırakalım.

Tamir edenler, yıkanlardan çok olmadıkça bu toplum düzelmeyecek!

ALLAH’ın rahminizde var ettiği bir mucizeye sımsıkı sarılın. Sakat desinler, hasta desinler aldırmayın. “Üç çocuğun var, dördüncüye nasıl bakacaksın” diyenleri duymayın. İçinizde büyüyen canlı 250 milyondan en sağlıklı ve en özel olanı. Rabbinizin sizin için yarattığı eşsiz bir varlık. Burnu başka, gözü başka, ağzı başka, dünyada bir benzeri daha yok. En az ilk çocuğun yaşama hakkı kadar, 3., 4., 5. çocuğunda yaşama hakkı var ve bu hakkı o’na yegane yaratıcı olan Rabbi verdi.

Tek bir hücresini dahi yaratamayacağımız bir bebeğin var oluşu, asla bir yöntem başarısızlığı olarak adlandırılamaz ve hiç bir elin o canlıyı öldürme hakkı olamaz.

Düşmanını bile çekip vuramayan eller, içindeki yavruyu nasıl öldürür?

Cahide Sultan

()Dipnot: “Azil gizli veiddir (öldürmedir)” (Müslim, Nikâh, 141)

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. hayırlı günler canım kardeşlerim benim ikicocuğum var gençliğimde iki çocuk yeter dedim ama şimdi çok pişmanım kalabalık çok çocuklu aileye imreniyorum etrafımdaki gençlere de gelinimede söylüyorum sonra benim gibi pişman olursunuz diyorum allah imanlı gençlerimizin sayılarını çoğaltsın amin,allaha emanet olun …

 2. selamün aleyküm anasınıfına giden bi kızım var ikinciye hamileyim inşaAllah bir de oğlum olacak benim için kız oğlan hiç farketmezdi Rabbim ikisini de verdi kızımdan sonra ikinciyi yap kızın büyümüş diyen çok oldu her gördükleri yerde kimsenin lafıyla yapmadım ama şimdi de seneye kızın 1.sınıfa gidecek dersleri çok zor olacak ikisine nasıl bakacaksın diyorlar sürekli korkmaya başladım moralimi bozuyorlar bir de kız kardeşim de hamile günümüz aynı kaynanam görümcem sürekli dalga geçiyorlar iddia mı ettiniz diye olsun istedim ama aynı güne denk geleceğine nerden bilebilirim ancak Rabbim bilir ama gel de anlat maddi yönden de nasıl bakacaksın diyorlar ev araba yok ama şükürler olsun geçiniyoruz Rabbim rızkını verir tavsiyelerine ihtiyacım var ablacım nasıl büyütmeliyim onları ben kimseye karışmazken karışanlarla her şeye müdahale edenlerle nasıl mücadele etmeliyim

  1. Dışardan gelen seslere kulağını kapat, yoluna devam et. Elin demesi mi biter gülüm? Ağzı olan konuşuyor işte. Ayrıca çocuk yaptım veya yapacağım gibi sözleri kullanmak doğru değil. Rabbim vermese kimse bir şeye sahip olamaz. Muhabbetlerimle canım

  2. fatma hanım, sizin yaşadıklarınızın aynısını yaşadım. tek yapman gereken, Allah a sığınıp tamamen ona teslim olmak. kim ne derse desin hiç umursama. Rabbim ne buyurursa en doğru olan o dur. milletin söylediğine değil, Rabbim in isteğine bak. evladın olduktan sonra, herşey çok güzel yoluna girecek. sen bile buna şaşıracaksın. hergün, iyiki olmuş diyeceksin. içini ferah tut canım benim..

 3. Merhaba; tüm yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.Allah yolunuzu açık etsin.Siz ve sizin gibi bilgili ve bilgilerini paylaşmayı seven insanlar hep daim olsun inşallah.

 4. gönül says:

  s.a ablacım yine ben 🙂 bak bu konuyla alakalı bir hatıram var benimde maşallah herkonuyla alakalı bir olayım oluyor nedense . ablam 3. çocuğuna hamile olduğu sıralarda dişlerini yaptırıyordu ve çok yüksek miktarda antibiyotik kullanıyordu tabi o sırada hamile olduğunu bilmiyordu zaten herhangi bir mide bulantısıda yoktu sonra bir ara doktora gitme ihtiyacı duydu ve doktor hamile olduğunu söyleyince şok oldu doktor çocuğun alınması gerektiğini söylemişti eniştemde istemiyordu çocuğu hem durumları çok kötüydü hemde çocuğun %90 sakat olacağını söylemişti ablam hiç istemiyordu rabbimin verdiği herşeye razıyım diyordu ama eniştem illa alınmasını istiyor sakat bir çocukla durumumuz yokken ilgilenemeyiz diyordu sonra istanbul bakırköyde ermeni bir kadın doktoru buldu enişte o zamanın parasıyla çok iyide para istemişti borç buldular ve gittiler ablam gidene kadar ağlamıştı kadın baktı ve bu çocuk sakat ilaçlar kötü etkilemiş yarın sabah aç karnına gel alacağım demişti ablam ağlayarak eve geldi istemiyorum alınmasını diyordu sonra hiç unutmam abdest aldı namaz kıldı başladı ağlayarak dua etmeye o sırada secdede uyuya kalmıştı rüyasında çok yakışıklı bir erkek çocuğu gördüğünü ona koşarak gelip ” anne ne olur beni gönderme ben seni çok seviyorum ve seni hiç üzmeyeceğim çok uslu olacağım ne olur yalvarıyorum ” demiş ve ablam ağlayarak kalktı ben bu çocuğu aldıramam rabbimden gelen herşeye razıyım diyordu ama eniştem razı olmayacağı için sabah erkenden gidip doktorla gizlice konuşacağını söyledi sabah kalktık beraber gittik kadın ablamı görünce suratı bembeyaz kesildi ve hemen içeri alır almaz ben senin çocuğunu alamam ksr bkm kızım dedi ablam neden dediğinde dün siz gittikten sonra uykuya dalmışım ve rüyamda senin eline ateş verdiğimi gördüm dedi gel çabuk ultrasona bakıcam dedi ve baktığında çocuğun hareket halinde olduğunu görünce şükür dedi maşallah senin çocuk topçu olacak herhalde çok sağlıklı ben bunu alamam merak etme eşinlede ben konuşurum dedi ve enişteye çocuk çok sağlıklı ben almam ermeni olabilirim siizn inancınızı taşımıyor olabilirim ama asla bir canlıya kıyamam illa aldırmak istiyorsanız başka bir yere gidin dedi ve eniştede aldırmaktan vazgeçtiler allahtan gelene razıyız dediler normalde benm ablam küçük yaşta geçirdiği kazadan dolayı hamilelikleri çok sancılı geçerdi sanki bu rabbimin bi mucizesi gibi hiç zorlanmadı çokda rahat bir normal doğum gerçekleşti şimdi yiğenim 10 yaşında ve gerçekten tıpkı kameradan göründüğü gibi yerinde duramıyor nerdeyse duvara tırmanacak . biraz uzun oldu belki helal edin hakkınızı ama konunun üzerine paylaşmak istedim rabbim asla inanan hiçbir kulunun duasını geri çevirmez . rabbime emanetsiniz dualarınızda beni ve özellikle ablamıda unutmayın inş. çok zor bir dönemde allah razı olsun hepinizden tanımadan çok sevdim sizleri …

  1. gönül hanım, yorumunuzdan çok etkilendim. hep ibret hikayesi işte bunlar..

 5. ablacım Allah razı olsun senden bu yazı ilaç gibi geldi çünkü erkek kardeşim ve hanımı kaç gündür ne yapacaklarına bi türlü karar veremiyolardı bende bu yazıyı okumaları için linki kopyalayıp yolladım.onlar fransadalar ve yaşına girmemiş bebekleri var bakamayız diye aldırmayı düşünmüşler ama aslında aldırmayada kıyamıyolar kaç gündür ishişareye yatıyolar rüyalarda hep yeşillikler falan görüyolar bu sayfayı ve yorumları okuyacaklar nolur kardeşlerimden ricam güzel telkinlerde bulununda cesaretlendirin çünkü gelinimiz sadece iki çocuğa aynı anda bakamam korkusundan aldırmayı düşünüyor.bünyesi zayıf olduğu için ilk bebeğinde sorunlar yaşadı hamilelikte erken doğum yaptı ciğerleri su topladığı için küvezde filan kaldı bebeğimiz bu yüzden aynı olurmu korkusu yaşıyor ben elimden geldiğince dilim döndüğünce ikna etmeye çabalıyorum lütfen sizde cesaret verinnnn.hepinize sevgiler ablacım senide çok öpüyorum bu yazın içinnnnn.gelinimizin ismi hatice bu arada

  1. Ayşegülüm özledik seni, nerelerdesin canım? Allah yengene hayırlı kararlar aldırsın inşaallah. Muhabbetlerimle kardeşim

   1. ahhh canım ablammm bende seni ve buradaki kardeşlerimi özledim aklım kalıyor acaba bu günün konusu neydi kim ne yazdı diye ama hiç giremiyorum nete.bahsetmiştimya annem geldi memleketten diyebilgisayarın olduğu odada yatıyor kendisi rahatsız sinir hastası olduğu için sürekli ilaç kullanıyor ve gece yarısı uyuyp ertesi gün aldığı ilaçlar yüzünden taaa ikindine doğru ancak uyanabiliyor.o uyurken oğlanla uğraşıp evin işlerini ancak halledebiliyorum uyanıncada annemin hizmeti bitmiyor çünkü şeker hastalığıda var ve sık sık yemek yemesi gerekiyor.bizim ev şuan revir gibi sürekli elimde şeker ölçüm cihazı bir elimde tansiyon aleti ayağımın biri mutfağa yemek yapmaya giderken diğeri balkona çamaşır asmaya gidiyor.diyeceğim oki evin içindeki hızımı görenler ALLAH aşkına nasıl yetişiyosun diyolar gece olsada el ayak çekilse diye bakıyorum bazen çünkü gündüz namazlarımı ancak kılıyorum gecede biraz tesbih çekip biraz hadis filan okuyorum uyku için bile 2,3 saatim ancak kalıyor birazcık sessizce odaya sızayımda açıp iki yorum okuyup bir iki çift laf edeyim diyorum annem nasıl duyuyo bilmem başlıyo bıdırdanmaya ne işin var gece yarısı o meretin başında,aman bi uyutmuyolar beni masusu yapıyolar rahatsız olsunda gitsin diye falan bakıyorum beni odada barındırmıyor çaresiz:(( terkediyorum odayı napıyımmmm biraz daha hasret kalcam size zaten bugünde sırf şu kürtaj olayından bahsedip akıl alayım diye girebildim annnem on ton söylendi valla haberi yok zaten durumdan bişeyde diyemedim ondan saklıyoruz da.senin yazdığın yazıyı görünce birkez daha anladımki ablacım hayatta gerçekten tesadüf diye birşey yokmuş tevavuk varmış.kalp kalbin aynasıdır sözüne bir kez daha inandım.bak gördünmü böyle oluyor işte bir çift laf edeyim diye girip sonra yazıyorumda yazıyorum annem gene basıyor fırçayı en iyisi kaçmakkkk.ablacım çok öpüyorum hepinizi en emine emanet ediyorummmm

    1. Sen canını sıkma canım. Annenin hizmetini yap. Fırsat bulursan arada uğrarsın inşaallah

  2. s.a Ayşegül. Cahide ablam yukarıdaki yazısında aklıma kürtaj videosu izlemeyi düşürdü. Meraklıyımdır, hemen google’dan buldum bir tane izledim. Allah’ım, mini minnacık bedenleri parça parça… Aman Yarabbim! Zaten yukarıda arkadaşlar yeterince anlatmış, bunları tekrarlamayacağım. Sadece şunu söylemek istiyorum:
   Bahsettiğim videoyu izliyorken inanın, işgal altındaki müslümanların (füzelerle, tanklarla, bombalarla vs. saldırıları sonucu) ölmüş, yaralanmış, parçalanmış bebek ve çocuklarını izleyorkenki hislerimden farklı bir şey hissetmedim. Onun küçücük olması yapılanın bir vahşet olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bunu yapanın adının doktor (!) olması da…

   Aman diyeyim, sakın böyle bir vahşete kimse yaklaşmasın. Rabbim “Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır” buyuruyor. (inşirah suresi)
   Müslümanım diyen ahireti, herşeyin bir imtihan olduğunu unutmasın; yanaşmasın bu vahşete.. Sabır ve namazla Allah’tan yardım istesinler. Rabbim ne takdir ettiyse de amenna desinler inşallah..

   Cahide ablam Allah razı olsun, her zamanki gibi çok güzel bir yazıydı..

 6. S.a. Hemşehrim kardeşim ‘ rahim içi araçlar döllenmiş yumurtayı,yani oluşmuş cenini öldürüyor’ yazmış..! Bu doğru mu? Ben o yöntemi kullanıyorum ve benim bildiğim yumurtalıkların önünde bir set oluşturup spermin oraya ulaşmasını engellediğidir.. yine de kafam çok karıştı,zira kardeşimin dediği gibi bir şey söz konusuysa hemen çıkarttırmalıyım.. bildiklerinizi paylaşmanızı bekliyorum kardeşlerim..

  1. evet arkadaşlar .ria lar(rahim içi araç) hem spermin tüplere ulaşmasını önlüyor(döllenme tüplerde olur)rahimde spermelri öldürüyor.hemde sperm yumurtayı döllemişse blastokistin rahim duvarına yapışmasını engeller.(doktorum)

   1. bu arada eklemeyi unutmuşum.eğer ria progesteronlu ise(bakırlısı da var) kadının yumurtasının olmasını da engeller.yani hormonlu riadır.kadının yumurtası oluşmadığı için döllenme olmaz.ancak bu etkisi %100 olmadığı için o ay yumurta var mı yok mu bilemezsiniz..herkes cvbı anlamıştır sanırım.

    1. elif zeynep abdullah says:

     burda açıklama varmış ayrıca, tuğba hanım teşekkürler

    2. s.a. tuğba hanım ben tam anlamıyla açık ve net öğrenmek istiyorum lütfen ;
     ria lar,spermleri öldürüyorsa döllenme olmuyor ve ya döllenme oluyorsa(kesin oluşmuş bir canlı oluyormu) oluşmuş canlıyı öldürüyormu.
     çünki ria ile korunmaya birçok alim fetva veriyor fetva veriliyorsa neye göre veriliyor o zaman biz ne yapacağız cahide abla.

     1. emine hanım mrb ben fetva veremem.sadece işin tıbbi yönünü anlatabilirim.blastokist dediğimiz rahime tutunan hücre topluluğu.spermle ovum birleştikten sonra hızla bölünmeye başlar.hücre sayısı artar.aşamalardan geçerek blastokist olur.rahime tutunur.hücre sayısı artmaya ve hücre farklılaşması olmaya başlar.YANİ SADECE BİRKAÇ HAFTA SONRA KALBİ ATMAYA BAŞLAYACAK.yani canlı yaşıyor bölünüyor.işin fetva kısmını bilemem.ama bence oluşmuş bir canlının büyümesini engellemiş oluyor.

      1. s.a. Tuğba hanım,
       cevabınız için çok teşekkürler ALLAH razı olsun
       hakkınızı helel edin.

   2. ben bunu bilmiyordum tuğba hanım. hiç kullanmadım böyle şeyler ama öğrendiğim iyi oldu çok teşekkür ederim. kontrol hapları hakkındaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..

    1. mrb hülya hanım.yine işin fetva kısmını bilemem.ben anlatayım sizler karar verin.doğum kontrol haplarının (kok diyeceğim) en önemli etkisi beyinden salgılanan fsh ve lh hormanları var bunları baskılar.yani kadının yumurtası gelişmez ve çatlayamaz.yani yumurtası olmaz.olmayan yumurtada döllenemz haliyle.ikinci etkisi rahim ağzını koyu kalın bir mukus tıkar.spermler vaginadan rahime geçemez.ayrıca rahim duvarı gelişmez.rahim duvarı normalde her ay blastokistin yapışması için kalınlaşır şişer.eğer blastokist olmazsa dökülür bu da adet kanamsıdır.sonra tekrar kalınlaşır.yani kok lar=gebelik teki durumdur.biz öyle söyleriz yani.olurda gebelik oluşursa hemen ilaç bıraktırılır.bu arada gebelik oranları çok düşük yani mükemmel kadın uyumunda(yani ilaçlarını tam kullanan) 1 yılda 100 kadından 0,1 oranında gebe kalan oluyormuş.kok kanser ilişkisine gelince rahim ve yumurtalık kanserini azaltır.meme kanseri ilişkisine gelince son novaks jinekoloji(basic kitap) baskısında meme kanseri yapmaz diyor ama kadın meme ca ise kullanılmaz.anlatabildim mi.son olarak net konuşamamın nedeni şu. nadirde olsa o ay yumurta gelşti diyelim spermde mukus bariyerini aştı diyelim.yani iki engelde aşılıp(nadir ama ihitimal dahilinde) blastokist oluşursa rahim atrofik olduğu için yapışamaz düşerse günah olabilir mi?işte ben burda susarım burası fetvaya girer.yapışırsa ne ala zaten fetüs gelişmeye başlar.bakın bunlar az oranlar ama ben bişey diyemem.vebal altına girmek istemem.
     doğum kontrol yöntemleri çok karışık bir konu yani.ben ihtimalleri söyledim.umarım anlaşılabilmişimdir.eğer korunmak günah değilse kondom,takvim yöntemi(adetler düzenli ise)geri çekme,tüp bağlatma(ben önermiyorum insan pişman olabilir) kullanılabilir.ria ve koklarda çok az da olsa döllenme olma ihtimali ve bizim kullandığımız şey nedeniyle düşme ihtimali var yani.

     1. Hemsehrim says:

      Tuğba Hanim. Tübligasyonda mikro cerrahi en kötü ihtimalle tüp bebek yöntemi ile geri dönüş olduğunu biliyorum. Yaniliyormuyum acaba?

      1. yanılmıyorsunuz çünkü yumurtalıklar sağlam ve yumurta üretiyor.sadece rahime ulaşmasında önünde engel oluyor.evet çocuk sahibi olunabilir ama bu masraf ve enerji kaybı demek.bence insanlar bu kadar radikal kararlar almamalı.bu arrada sizede tşk ediyorum.çünkü siz söyledikten sonra irkildim ve farkına vardım.evet dedim haklı döllenmiş yumurtayı atıyor.bu bize (drlara) basit geliyor.illa kalbi atmaya başlaması mı gerek.döllenmiş ve izin verilse rahme tutunacak ve büyüyecek.muhtemelen alimlerde bunlara daha kalbi atmıyor diye fetva veriyorlardıtr.sizin dediğiniz gibi döllenme olmasına mani olacak yöntemler kullanılmalı.bakın yine söylüyorum.hormonlu ria va koklarda oranlar düşük.bakırlı riada bu daha fazla ama piyangonun kime vuracağı belli olmaz.bunlar maalesef her yerde dillendirilemez.insanların kürtaja sıcak baktığı dönemde yok döllenmiş döllenmemiş yok kalbi atmıyormuş kimin umrunda değil mi?
       eğer gerçekten bu işlere bulaşmak istemeyen varsa takvim+kondomu uygulasınlar.takvimi tam olarak bilmeyen varsa anlatırım.ara ara girip bakıyorum soru gelmiş mi diye.

       1. Hemsehrim says:

        Allah razı olsun tuğba Hanim. İnsan bildiklerinipaylaşmalı. Ben bunu biliyordum lâkin paylaşırken de çok emin olamadımsonuçta ben bir hekim değilim. Ama saglıktan da uzak sayılmam.20 yıllık bir doktor eşi olarak nacizane bildiklerimi paylaşmak istedim. Ben buradan çok şey öğrendim.öğrenmeye de devam ediyorum.hani insan ömrünün sonuna kadar öğrenmeye devam edermiş de son olarak da Azrail’in nasıl can aldığını öğrenir ve gidermiş ya. Ben de öyle işte. Bize bu ortamı sunan Cahidemden Allah razı olsun inşallah.

        1. Rabbim sizlerden de razı olsun canım kardeşim. Hergün bir şeyler öğrenmek benim içinde ayrı bir mutluluk

     2. çok teşekkür ederim tuğba hanım. detaylı cevabınız için Allah razı olsun.:)

   3. Sümeyye Y.K says:

    tuğba hanım ne doktorusunuz bilmiyorum ama size bir sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim ben normal doğum yaptım doğumdan bir ay önce bir ebe bana rahmin çok geride sancın uzun sürer demişti gerçekten rahmim açılmadı tam iki gün sancı çektim şimdi merak ediyorum ikinci kez doğum yapsam yine aynı mı olur.bana herkes ilk doğum olduğu için böyle olduğunu ikincide kolay olacağını söylüyor kızımın kardeşleri olsun istiyorum ama öyle gözüm korktu ki şuan bile gözlerim dolu dolu oldu

    1. sümeyye mrb sanırım ebenin demek istediği rahimin retrovert pozisyonda durması.normalde rahim antevert pzisyonda yani öne doğru eğik durur.bazı insanlarda retrovert olabiliyor. bunun için ne yapıyorlar bilmiyorum.sana çevrendekilerin söylediği ilk doğumun diğerlerine göre daha zor olduğuyla alakalı.ama ikinci için canını sıkma.daha tanın bile belli değil bi k.doğumcuya git Allah inş ikinci doğumunu hiç ummadığın kadar kolay kılsın.sevgiler 🙂

     1. Sümeyye Y.K says:

      tuğba hanım cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim allah razı olsun…

     2. as.cahide hanim cok zorlu bir donemden geciyorum.Elhamdulillah.Allahim unutmadi bizi diyorum.su anda 10 haftalik hamileyim bebgimin kalp atisini duymadiklarini soylediler bana 7 haftalikken halada yok.acaba tugba hanim veya sizin bir biginiz varmi ?benim ikicocugum var ikiside sezeryan oldu.ilki kordon vucuduna sarilmisti kalp atislari zayiflamisti acil sezeryan yaptilar Londrada Kizim da buyuk bebekti onceki dikislerimi acmaya baslamisti cok kan kaybi kaybettim.Ama,doktor hicbir organimi duzeltmeden kapatmis 10 yil boyle yani ic organlarim yapisik birbirine karismis bir vaziyette buldular bundan iki yilonce dis gebelik gecirdim o sirada fark edip duzelttiler.Ameliyatin sonunda bana bebek sahibi olamayacagimi soylediler,Allahin lutfu gene hamileyim ama bu sefer kalp atislari yok ilk ultrasana gore kuculdugunu soyluyorlar,benim kendiliginden dusurecegimi soylediler onceleri kanamam vardi ama simdi yokbeklemeyi istedim onlarda 3hafta bekleme suresi verdiler ondan sonra ne yapacklar bilmiyorum eger kendiliginden dusmezse ne olacak .arastirdim aliyorlarmis.neyapacagimizi bilmiyorum ailemden kimseye soyleyemedim hala .dua ediyorum ins bebegimin kalbi atar diye siz acaba ne nasihatta bulunrsunuz .40 yasindayim tugba hanim neder acaba.bir anne icin nekadar guzel bir duygu sizler gibi degerli bilgileri bizlerle paylasan insanlarlar yetistirmek Allah korkusuyla insanlara bakmak .Allah sizleri yetistiren anne ve babadan razi olsun Allaha emanet olun ins.

      1. Allah yardımcın olsun Hatice. İnşaallah Tuğba yorumunu okur da cevap verir. Dua edelim kardeşim. Allah büyük. İnşaallah sağlıklı, hayırlı bir evladın olur

 7. s a
  hayırlı konularla hayırlara vesile olmak dileğiyle Rabbim yardımcın olsun Cahide hanım bu konu insanların çok büyük hatalarından diye düşünüyorum bir kanayan yaradır gayba zor iman eden insanlar bunu ancak yapar diye düşünüyorum gördüğü dokunduğu çocuğuna bunu yapa bilen insan doğmamış dokunamadığı çocuğunada yapar diyorum ama ancak isteyerek çocuk yapmak hadislere göre yanlış olduğunu sanıyorum bir hadisle peygamber efendimiz s. a v ;Ben sizin çokluğunuzla sevineceğim; buyurmuş kendisinden 200 yıla kadar bu hadisin geçerli 200 yıl sonra”Ahir zamanda, sizin en iyiniz çoluk çocuğu olmayandır.”hadisi geçerli diye biliyorum siz ne diyorsunuz bu konuda merak ediyorum Rabbim verdiği zaman başım üstüne emanetini korurum ama isteyerek çok çocuk bilmiyorum zaten haşa bizim isteyip istememizden değil her düşünceden rabbime sığınıyorum Allaha emanet olun

 8. kurtaj yaptıranların– varsa dığer evlatlarına bunun ıçın keffaret odemesı gerektığını duymuştum–boyle bır şey var mı acaba?

 9. Bızım burada camı ımamı olan bır abımız anlatmıstı..bı kadın gıttıgım butun doktorlar ‘cocugun sakakat olur almamız gerekır’ dıyor,ne yapabılırım? dıye soruyor..bu abı de kesınlıkle bunun haram olduğunu, dualarla salavatlarla Allah’a yalvarmasını söylüyor..Ayları böyle gecıyor kadının ve sağlıklı bır evladı oluyor..ben daha kuçuktum bunu dınlediğimde ama hiç unutamıyorum..

 10. ah cahideciğim, öyle güzel sözler etmişsin ki tüylerim diken diken okudum. bir arkadaşım tek çocuk sahibiydi ve ona başka neden istemiyorsun dedik. biz olmuyor galiba falan diye düşünmüştük. yok ben birkez kürtaj oldum dedi ve çok normal birşeymiş gibi gülerek anlattı. ben gidip kürtaj oldum ama bir gün geçmesine rağmen ağrılarım geçmeyince tekrar doktora gittik , birde baktı meğer çocuklar ikizmiş, e ne yapalım artık tabi onuda aldırdık dedi. ama bu arada gülüyor. ben o an şoka uğramıştım ve günlerce aklımdan çıkmamıştı bu. yıllar geçmesine karşı hala unutmam.
  birde MELAHAT hanımın yorumuna katılıyorum. şimdiki büyükler bir garip. aman başka çocuk yapma deyip duruyorlar. erkek kardeşimin tek çocuğu var. ikinci olacak diye her iki anneninde aklı gidiyor. nasıl iştir anlamadım. sanki onlar bakacak. çevrede de aynı, iki çocuğu olan, üçüncüye hamileyse hemen yorumlar başlıyor. ders verici konuşmalar. akıl vermeler falan..
  rızkı veren Allah.
  çok ibret alınacak bir yazı olmuş cahideciğim, Allah razı olsun canım kardeşim..

 11. uzaklardan says:

  selamünaleyküm canım benim bizi ağlatman hiç zor olmuyor inan kalemini eline alıp kağıda dokunman yetiyor. iyi ki varsın iyi ki ağlatıyorsun unuttuğumuz unutmak üzere olduğumuz görmekten kaçtığımız değerleri bize hatırlattığın için sana tüm inananlar adına sonsuz minnet sevgi sunmaktan başka ne diyebilirim senay kardeşim ben uzun bir tedavi sonucu çocuk sahibi oldum. benim tıbben doğal yolla bebek sahibi olamayacağım söylenmişti. tedavi cevap verdiği için şükrettik ikizler iki yaşındayken ben hamile kaldım işin garip tarafı ben de sağlıkçı olduğum için sorunum belli evet imkansız diyordum ama ALLAH bize mucizeyi emanet verdi imkansız diye bir şey olmadığını şuan üç çocuklu bir anne olarak anladım. sende buna inan dua et. şimdi kürtaj kısmına gelelim iki yaşında ikiz ve karnımda bir mucize ben bunun şaşkınlığını yaşadım elbette sürekli ağlıyordum rahmetli annem beni böyle görünce yanlış bir karar veririm ihtimaline karşı önlemini aldı eğer yanlış bir şey yaparsan hakkım sana haram dır dedi. şimdi anneler ne gerek var diyor kızını kürtaja kendisi getiriyor neyse ben hemen bir doktora gittim sadece emin olmak ne kadar olmuş bilmek için ama hala şoktaydım tabii ağlayarak hikayemi anlattım doktor da benim ağladığımı görünce annem gibi önlem aldı. YOKSA DEDİ. HAYIR HAYIR DEDİM ZATEN SEN BANA MİLYAR DOLAR VERSEN DE BEN BU ÇOCUĞA DOKUNMAM DEDİ.bizim böyle doktorlara ihtiyacımız var. işte ben bu yüzden biz ve çocuklarımız okumalıyız özellikli mesleklerde çalışmalıyız diyorum. evet şartlar istediğimiz gibi daha doğrusu olması gerektiği gibi değil İNŞALLAH o günleri de görmek nasip olur .selam ve sevgi hepinize…..

  1. Allah razi olsun kardesim yazdiklarin icin, Rabbim sana ve cocuklarina herseyin hayirlisini nasip etsin insaallah…

 12. Esselamün aleyküm hayırlı günler ablacım ve buradaki tüm dostlar.Yazıyı görünce kürtaj kelimesi bile tüylerimi diken diken etti.Az bir şey video izliyeyim dedim aman Allah’ım bu nasıl bir şey ve hayretler içinde izledim ve dayanamayıp hemen kapadım.Binlerce daha dünyaya teşrif etmeyen minik cansız bedenler.Her yeri oluşmuş gözü kulağı burnu hatta çok büyükleri bile var.Böyle anneleri Rabbim ıslah eylesin.Çok korkunç resmen cinayet içim sızladı adeta.Bu çocuk aldırmak hatta çocuk aldırmaya beraber gidenin vede çocuğu alan doktorun aynı günaha ortak olduğunu biliyorum.Çevremizde o kadar çok varki kimisini biliyorum marifetmiş gibi çocuk aldırmaya gideceğini söyleyenler var.Bunlardan midem bulanıyor.Çocuk aldıranlar evdeki çocuklarınıda belki Allah alır diye hesap etmiyorlar.Yok yok ablacım Allah’tan korkmayanların yapacağı işler bunlar.Akşam çocuklarım uyurken onları doyasıya öptüm ve Yaradanıma sonsuz şükür ettim.Bana onları verdiği için onlar bize onun emanetleri.Cami önüne bırakılan bebekler,kürtajla hayatına son verilen yavrular hepside insanın canını yakıyor.Ablacım böyle konuları kaleme döktüğün için ALLAHrazı olsun canım benim…

 13. yusuf yunus says:

  cahıdem hayırlı gunler hepımıze dostlar.ALLAHkorktuklarımızdan emın eylesın.HICBIRIMIZI BU IMTEHANLA YANI KURTAJLA SINAMASIN.dun ılk kez ızledım vıdeoyu yarıda bıraktım.aksam esıme ben ne yaptım bılıomususn kurtaj vıdeosu ızledım mınık ellerı ayakları kopara kopara agzı bıle acılıodu bebegın dıe benım höt höt kocacaım bıle yuzunu burusturdu gozlerı doldu nerden aklına geldı bole seyler dedı.Allahım ya rabbım kendısı bılsın ıclerıne senı tanıma askı versın.duada bulunan butun kardeslerım ALLAH gonlunuzun muradını versın.dun bır arkadas esma ul husna ıle rabbımın ısımlerıyle dua edelım tecellılerını erıselım ınsallah.ben el muktedır ısmını cokca cekıyorum yanı ıktıdar ver rabbım ırademı yucelt rabbım dıyerek.ornegın ben asla ıcmedım ancak sıgara kullanan dostlara bunu cokca cekerlerse ıradelerıne daha kolay hakım olacaklarına.yıne ben daha cok ılk zamanlar NAMAZAırademı kuvvetlendırmesı ıcın cekıyordum.yıne oglum yusufa vede her dostumun cocuklarınada demısımdır YA SETTAR ısmını sınavlarında yanlıslarımı gızle rabbım dıyerek yusufuma oyle dua ettırırım.gızleyen gunahlarımızı orten anlamında tabıı bu konularda benden cook daha bılgı sahıbı dostlarım vardır muhakkak onlardanda paylasımlarını beklerım.BILGININ SADAKASIDA PAYLASMAKTIR.Kızlar bırsey daha cahıdemın cıcek resmıne uzun uzun bakarak tefekkur ettık mı hatırlatmak ıstedım.hepınız Allaha emanet olunuz.

 14. zerdali mişmiş says:

  selamün aleyküm,gönlü güzel,samimiyeti hoş kardeşlerim..tam da dün biraz bahsetmişken cahide bugün okonuyla ilgili güzel yazısını yayınladı..ben kürtajı ilk kez birkaç ay önce izledim..kanım dondu,gözlerim karardı,kalp ritmim bozuldu..bebeğin parça parça çıkan uzuvları yüreğimi parçaladı..masadan kalktığımda ayakta duramıyordum..tansiyonum o kadar düşmüş ki,ortanca kızımı çağırdım,tansiyonumu ölçtü 8 e 6,bir tuzlu ayran içip uzandım..anne rengin gitti ne oldu sana diyor,hiç hamileliktendir dedim..günlerce etkisinden kurtulamamıştım..nasıl vicdan nasıl insanlık..2 gün bebeğimin hareketlerini hissetmeyince soluğu sağlık ocağında aldım.hemşirem dinledi tabi bende duyuyorum,koşan atların çıkardığı ses gibi kalbini duyunca rahatladım..o daha doğmadan nasılda seviyorum,onunla konuşuyorum sanki anlayıp tepki veriyor..o bana rabbimin emaneti,lütfu ben ona nasıl kıyarım..onu kucağıma alacağım,koklayacağım,emzireceğim günlerin hayalini kuruyorum..sanki ben ilk kez anne oluyorum..ya bunları düşünmeden keyfi olarak kendi bebeğinin katili olanlar..Allahın verdiği emanete ihanet edenler..hatta özel menü cenin yiyen insan müsvetteleri bile var..çin gibi ülkelerde bunun talipleri bile var..yemekten tiksinmeyen,öldürmekten hiç tiksinmez..ve müslümanım diyen ülkelerdeki cenin katliamları…cahide sen zaten çok güzel açıklamışsın..Allahım doğru yoldan ayırmasın

 15. İki yıl önce bu zamanlardı evliliğimizin 6. ayında bende hamile kalmıştım.Nasıl sevinmiştik.Aradan 1 buçuk ay geçti hafif leke geldi benden korktum ertesi gün doktora gittim.Doktor baktı bu bebek gelişmemiş dedi 1 haftaya kalmaz düşer dedi.Ağlaya ağlaya ordan başka bi doktora gittik. Oda baktı bebek yaşıyo dedi ultrasyonun sesini açtı bebeğin kalbi nasıl atıyodu sevinçten yine ağlamaya başladım.Dikkat ettim kendime aradan tam 1 hatfa geçti leke iyice gelmeye başladı.Dayanamadım ağrıya gece acile gittik.Oda baktı bu bebek düşer dedi hemen alalım dedi ağrın kesilir dedi.Bende yok asla aldırmam dedim.O halde bile hala ümit besliyo insan içinde.Koridorda oturduk sancım kesilmeye başladı ohh dedim galiba geçti hadi eve gidelim diyordum.Sonra tuvalet ihiyacı duydum eşim kapıda bekledi o anda zaten kendiliğinden düştü bebek.ben feryat ettim nasıl ağladım.Tüm gereken testleri yaptırdık ikinciye yine hamile kalmıştım.Oda aynı şekilde 1 buçuk aylıkken kalbi durdu dedi doktor.bunu kürtajla almamız gerek dedi incelenmesi gerek dedi.ben yine aldırmak istemedim.başka doktorada gittik oda aynı şeyi söyledi.aradan 2 gün geçti mecburen aldırdık beni zehirlemesinden korktuk.Bebek genetiğe gitti hiç bişey çıkmadı hatta kızmış cinsiyeti.Allah’ımın takdiri böylemiş bundada vardır bi hayır.Ben kalbinin durduğunu öğrendiğim halde aldırmak istemezken onlar canlı bebeklerine nasıl kıyarlar.Bu nasıl vicdandır. Allah tan ümidimi hiç kesmedim bu sefer daha iyi olur İNŞALLAH YARABBİM. Gönlümden hep ikiz bebeklerim olsun geçiyor.Allahım herkesin gönlüne göre versin AMİN

  1. kadiriye says:

   sevgili ak kardesim . insaallah rabbim sana da hayirli saglikli eli ayagi düzgün bir evlat kucagina almayi nasip eder tüm isteyenlerle birlikte… amin…
   ben de senin gibi ikiz bebeklerim olsun isterdim ergenligimden beri. ilk hamile kaldigimda ultrasonda doktor saglikli bir beginiz var dediginde ikizini kaybetmis gibi üzüldüm. ama allaha sükür saglikli bir olglum mustafam dogdu. simdi 4,5 sene sonra tekrar hamileyim dr.a tekmi ? diye sorduktan sonra ikizini gördü ultrasonda. simdi allaha sükür 3,5aylik tek yumurta ikizlerime hamileyim. Insallah Allahim sanada gönlünden geceni nasip eder.. amin….

   1. Ayy yorumun sonunda nasıl mutlu oldum anlatamam. Hayırlı mübarek olsun. İkiz sahibi olmak çok güzel. Rabbim tüm isteyen kardeşlerime versin. (amiiin)

    1. cccigdemmm says:

     amin amin aminnn biz eşimle üçüz dördüz de istiyoruz. rabbim inşallah nasip eder

   2. Allah razı olsun Kadiriye Hanım inşallah sizde bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah AMİN

 16. s.a. insallah yanlis yolda olanlar bu yaziyi okuyup dogrulari gorurler insallah. insan bir dusunsun; evinde boyudugu cocugunu oldure bilirmi??? dogmamis bir bebek de o cocuktan biri. onu henuz gormedi, sevmedi diye oyle davranmaga hic hakki bile yok.
  size bir sorum olucakti. kabir ziyareti hakkinda ne dusunuyorsunuz? akrabalari oyle ziyaret edince ne yapmaliyiz? bu ziyarete nasil gitmeliyiz?

  1. Bunu başka zaman konuşalım istersen Medine. Sadece şunu söyleyeyim: Peygamberimiz kabir ziyaretlerinde sadece elini açıp dua edermiş. Belli bir duası da yok. İçinden geldiği gibi, akrabalarına dua oku. Onlar için Allah’tan af dile.

 17. ilknur.01 says:

  Ablacığım yine çok güzel bir konu. çocuğu olan..çocuk sahibi olamayan….çocuklardan kurtulmak isteyen.ayrı ayrı insanlar var şu dünyada.
  bazıları rabbimin verdiğiyle yetinmeyip yada beğenmeyip değiştirmeye yada yok etmeye çalışıyor.kendince birşeyler yaptığını mı ispatlamak istiyorlar acaba.ne yaparsan yap hiçbir şeyi rabbimden güzel yapamazsın.o dilemesse. sana izin vermezse hiç bir şeyi gerçekleştiremzsin.kordonları bağlatmak bile yüzde yüz değil.yüzde 1 ihtimal de olsa hamile kalabilirsin. rabbim istesin yeterki. kim engel olabilir.
  Bütün yaramazlıklarıyla .yapmış oldukları eziyetlerle.bazan insanı o kadar yorsalarda….
  en kızgın anında bile bir öpüçüğüyle seni bambaşka duygulara çeki veriyorlar.
  doğurmak istemediğin çocuk belkide geleceğin yöneticisidir.
  .yada sana bakacak çocuğundur.
  ileriyi gören ve bilen ancak rabbimdir……….selametle.

 18. Hemsehrim says:

  Rahim içi araçlar bildigim kadarıyla döllenmiş yumurtayı öldürerek vücuttan atıyor. Yani oluşmuş olan cenini imha ediyor. Bana göre bu caiz olmasa gerek. Korunmada spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyecek yöntemlerin kullanılması en doğru olan. Azl olayindaki ses çıkarmama durumu da burdan kaynaklanıyor diye biliyorum.

  1. elif zeynep abdullah says:

   sağlığa zararını duymuştum, yaşayanı da biliyorum ama bunu duymamıştım, hemşehrim bu kesin mi acaba ,— cahide abla sen ne dersin günah mı, bir kadın doğum doktoru da aydınlatsa bizi ne iyi olur, fetva verenler bunu bilmediğinden mi veriyor acaba , çünkü ben istisnai durumlar ( annenin ölüm tehlikesi, o da bir doktorun sözüyle hiç değil ,imanlı,Allah sevgisi olan birkaç) hariç bir günlük de olsa onu bir şekilde yok etmenin caiz olmadığına inanıyorum,

   ben 16 -18 günlükken doktor daha ayva çekirdeği kadar dedi , kalp atışlarını duydum, eşimin ailesine kalsa hemen aldırılacaktı, hatta doktorun biri annenin hayati tehlikesi olabilir dedi ilk doğumun zorluğundan ve aranın çok az olduğundan, eşim istemiyor ama ailesine karşı ikilemde kalıyordu,

   ben çok sevindim öğrendiğimde yani içimi bir gülümseme kapladı , beni çok bunalttıkları bir gece acaba hayati tehlike…………. diye ufacık aklımdan geçince rüyamda babamı gördüm , çok yüksek bir köprüden aşağı oğlumun kollarından tutup sallıyordu nasıl korktum, af diledim, ağladım, titredim kaç gece…….

   geçen yazıda bahsettiğim kardeşimiz de öğrenemedim , ikna ettiğimi düşünüyorum , inşALLAH aldırmamıştır ,çünkü 16 haftalık olduğunu söylüyordu, aklımdan çıkmadı bir türlü….

   yazı için çok teşekkürler cahide ablam, aldırıpta sonradan diğer çocuklarının başına gelenleri biliyorum yakinen, komşum ve akrabam, ahirette hesabı nasıl olur kimbilir!

   1. Hemsehrim says:

    Aynı şeyden bahsediyoruz Elif zeynep Abdullah. Döllenen yumurtayı öldürmek elbetteki caiz değil. Rahim ici araçlar döllenmiş yumurtayı attırıyor dedim ben. Yalnış anlaşılmasın lütfen.

    1. Bende yıllardır bu şekilde biliyorum. Hatta spiral takan kadınların daha yoğun kanamalarının olması bu yüzden diye biliyorum

    2. elif zeynep abdullah says:

     yanlış anlamadım kardeşim , ben bilmiyordum, çok korkunç geldi, şimdi öğrendim, çocuğuna ders verdiğim bir bayan dindar dr vardı ona ve 2. doğumumu yaptıran çok iyi bir hanım dr var onlara da soracağım, kesinleştirmek için, sizlerle güven sorunum yok sadece tam emin olayım, açıklasınlar içyüzünü , yıllardır ebeler farklı anlatıyor herşey çok basite indirgenmiş. nesil üzerinde ne oyunlar oynanıyor! cahide ablam daha önce de benzer konuya değinmiş, içime kurt düşmüştü zaten.

   2. merhaba bende 24 haftalık hamileyim bebekte hidrops varmış bütün vucuduna yayılmış dr illla alınması gerekiyor diyor ama ben istemiyom dua ediyorum bol bol sağlıklı bir çocouğum olsun diye…

 19. hayırlı sabahlar cahide hanım benimde en huylandığım konu allah razı olsun ben tüp bebek karnımda öldüğünde üç gün aldıramadım bu nasıl vicdan allaha nasıl hesap verecekler anneciğimin dört tane yapmış.halam anneme mektup yazardı her çoçukta bunu aldır diye annem dinlemezdi.allah onuda öyle cezalandırdıki çoçukları hep ölüyordu iki tanesi zor yaşadı ikiside sorunlu yinede allah canlarını sağ etsin. rabbim bütün çoçukları olmayanlara içindede bana tatdırsın bu mücizeyi.meryem süresini okusun allahın izniyle olur.

 20. serapdoygun says:

  Cahide Abla,
  Kürtaj yaptıran kişiler çoğunlukla evli olsa belki konuşur, anlaşır çocuğu dünyaya getirmeye karar verirler. Ama bence evlilik dışı ilişkinin çoğalması ve hoşgörülmesi,ailelerinden uzakta öğrenim gören gençlerin maneviyatsızlığında etkisiyle hataya düşmesi, toplumun göz önünde olan, ileri gelen, gençler tarafından sevilen kişilerinin önce hamile kalıp sonra evlenmesi, onları takip edenlerinde buna özenmesi sonucu bekarlarda kürtaj yaptırma oranı daha fazla olabilir.
  Avrupanın bilimini tekniğini almamız gerekirken fuhuşunu, cinselliğini aldık. Yazık bize.
  Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.

Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: