Yöntem Hatası ve Öldürme Hakkı!

Yakın zamanda okuduğum bir haber de; kürtaj konusunda sorulara cevap veren Sağlık Bakanımızın şu cevabı, zihnimde fırtınalara yol açtı. Bakan şöyle diyordu:

“Söz konusu işlem (Kürtaj) ancak güvenli korunma yöntemlerini uygulayan çiftlerde bu yöntemlere karşılık çok az sayıda karşılaşılabilecek yöntem başarısızlığına bağlı gebeliklerde kullanılabilecek bir yaklaşımdır”

Devlet adamı olmak, konjöktüre ters düşmemek için, inandığın bazı değerleri yok saymak mıdır? merak ediyorum…

“Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır.”(İsra 31)

Ana baba olmazdan evvel, insan olmayı öğrenmeli insan.  İnsanlık mertebesi; içinde Mümin’liği, adamlığı barındırır. Çiftleşmeyi becerebilen herkes, insanlık sınıfında olamıyor maalesef. Hele acizliğinizin eseri olarak, siz idrak edemeden size verilmiş bir nimetin, birileri yöntem başarısızlığı sebebiyle sahip olduğunuzu söylüyor ve bu nimetin sizden koparılıp alınmasının normal olduğunu savunuyorsa ve siz buna onay veriyorsanız, insanlık ne demekmiş; yeni baştan öğrenilmesi gerekir.

Ülkemizde 10. haftaya kadar olan ceninin kürtajla öldürülmesi yasal! Doktor 16 haftalık bir bebeği de 10 haftalık gibi gösterip rahatlıkla alabiliyor. Alan razı veren razıysa kimse bunun hesabını sormuyor.

Polonya’da bir bebeğin alınabilmesi için, ya tecavüz sonucu gebe kalınması, ya da ultrasonla sakat olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Fakat ülkenin din adamlarının çoğu bu şekilde bile olsa bu kürtajların durdurulması için uğraş veriyor.

Katolik ve musevilerde kürtaj yaptırmak  kesinlikle yasak. İsrailde bir kadının bilerek çocuğunu düşürmesi, hapis cezasını gerektiriyor.

En çok kürtaj yaptırılan ülkelerden birisi Türkiye ve söylentilere göre bu ülkenin %99 u Müslüman…

10. haftaya gelmiş bir bebeğin  dış genital organları, tırnakları, parmak izleri oluşuyor, böbrekleri idrar üretmeye başlıyor. Emme refleksi, tat alma duyusu gelişiyor.  O anne karnında küçük bir insan modeli artık.

Bir kürtaj videosunu seyrettiniz mi hiç? Parçalanmış kolları, bacakları, kopmuş kafaları gördünüz mü? Dudaklar oluşmuş, ağız açılıp kapanabiliyor. Minicik parmakları var, muntazam organların her birinin yeri ve şekli belli.  Bu bir cinayet değilde nedir?

Bazı hadislerde korunmanın  bile gizli öldürme olduğu geçiyor(). Peki anne karnında her azası oluşmuş, var olan bir canlıyı, göz göre göre öldürmek katillik, canilik değil midir?

Karnında yeni oluşmaya başlamış, herkes kadar yaşama hakkı olan bebeğini öldüren kişi, sakın dünyada farklı sebeplerle öldürülen çocuklara üzülüyor numarası yapmasın. Doğmamış çocuğunu, rızık endişesi, çokluk korkusu, bakamam bahanesiyle öldürmek, hangi yaşta olursa olsun bir insanı öldürmekle eşdeğerdedir.

Ülkemde çocuk öldürmek bu kadar kolay olmamalı, “yöntem başarısızlığı” gibi seviyesiz bir yaklaşıma tabi tutulmamalıydı. Zaten kendisi istediği için hamile kaldığını sanan kişiler çocuklarını aldırmıyorlar. Bu yöntem başarısızlığı veya halk arasında “kazayla”  tabir edilen  hamilelikler sonlandırılıyor.

Ultrasonda kadına, çocuğunun özürlü olduğunu söyleyen doktorların çoğu yasal olduğu için çocuğun hemen alınmasını teklif ediyorlar.  Ve bugün sakat doğacak denilen bebeklerin pek çoğu sapasağlam doğuyor. Ya da tam tersi olup, sağlıklı gibi görünenin çeşitli problemleri olabiliyor. “Rahimlerde olanı (ancak) Allah bilir”(lokman:34)

Her an değişen bedenimizin yarın veya bir an sonra ne olacağını kim biliyor? Sapasağlam insanlar çeşitli sebepler yüzünden bir anda özürlü olabiliyor. Her insan % 50 bir özürlü adayıdır. Ne doğacak, ne de doğmuş veya büyümüş çocuklarımız için bir garantimiz yok.

Hem rahimlerde olanı, hemde doğduktan ölene kadar bir insanın başına gelebilecekleri kaderin sahibinden başkası bilemez.

250 milyon spermin arasından bir tanesi, yumurtayla buluşmuş ve bir gebelik gerçekleşmişse bu bir mucizedir ve her gebe kadın, içinde  bu mucizeyi taşımaktadır. Sebep ne olursa olsun bir cana, göz göre göre kıymak hiçbir vicdana sığmamalı.

Bir çok kadın yıllarca tedavi görmesine rağmen çocuk sahibi olamıyor. Bu iş çok mu kolay veya bizim insiyatifimizde olan bir şey mi sanıyoruz? Bir kadın kolayca gebe kalmışsa bu Allah’ın bir lütfudur. Mucizeye mazhar olmaktır.

Kader nedir bilir misiniz? Kader insanın acziyetidir. Herşeye gücünün yetmemesi, her planının tutmamasıdır. Beklemediğimiz halde başımıza gelen her hâl gibi, istemeden bize sunulmuş bir çocuk da bizim acizliğimizin ve kaderin gerçekliğinin bir tecellisidir…

*********************

Hakîkaten çok tembel bir millet olup çıktık!  Sıradan, tekdüze bir yaşamı benimsedik. Gençler zaten çok geç evleniyor. Hayatımızı yaşayacağız diye yıllarca çocuk sahibi olmak istemiyorlar. Yıllar sonra bir çocuk oluyor. İkincisi ya oluyor, ya olmuyor. Kalabalık aileler, arasında az yaş olan kardeşler, cıvıl cıvıl çocuk seslerinin geldiği evler azalıyor.

Çok geniş evlerimiz var. Mutfaklarımız salon, salonlarımız futbol sahası kadar. Çift tuvalet, çift banyolarımız var. Odaların her köşesinde bir mobilya bir vazo var. Yardımcı kadınlar tutmak çoğumuz için sıradan bir iş. Kocaman evlere, bir-iki çocuktan fazlasını sığdıramıyoruz. Davetler, gezmeler, ardı arkası kesilmeyen işler… Kadınlığımızı öyle hor kullanıyoruz ki, gerekli gereksiz herşeyi doldurduğumuz hayatımızda iki çocuk için daha yer açamıyoruz.

Yeni bir bebeğin bir eve getireceği mutluluğu es geçiyor,  sadece bize bağımlı bir bebeği emzirmenin hazzını hissedemiyoruz. Sonra depresyon, stress, asık bir suratla boğuşup duruyoruz.

Bırakın hareketlensin eviniz. Minik eller kirletsin duvarları, küçücük ayaklar  dolaşsın etrafta. Gün boyu oturup hantallaşmanıza izin vermesin. Kanepe altlarından legolar,  bulaşık  makinasından çoraplar çıksın. Boş verin çevrenin saçma sapan sözlerini. “Zaman kötü, çocuk büyütmek zor iş” laflarını boşverin. Tevekkül denen şey ne için vardı?  ALLAH’a güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz?

Birileri katil, gaspçı, hırsız, ateist büyüte dursun, bizler Musablar, Sümeyyeler, Fatihler doğurmaya ve yetiştirmeye gayret edelim. Arkamızdan ALLAH demeye devam edecek diller bırakalım.

Tamir edenler, yıkanlardan çok olmadıkça bu toplum düzelmeyecek!

ALLAH’ın rahminizde var ettiği bir mucizeye sımsıkı sarılın. Sakat desinler, hasta desinler aldırmayın. “Üç çocuğun var, dördüncüye nasıl bakacaksın” diyenleri duymayın. İçinizde büyüyen canlı 250 milyondan en sağlıklı ve en özel olanı. Rabbinizin sizin için yarattığı eşsiz bir varlık. Burnu başka, gözü başka, ağzı başka, dünyada bir benzeri daha yok. En az ilk çocuğun yaşama hakkı kadar, 3., 4., 5. çocuğunda yaşama hakkı var ve bu hakkı o’na yegane yaratıcı olan Rabbi verdi.

Tek bir hücresini dahi yaratamayacağımız bir bebeğin var oluşu, asla bir yöntem başarısızlığı olarak adlandırılamaz ve hiç bir elin o canlıyı öldürme hakkı olamaz.

Düşmanını bile çekip vuramayan eller, içindeki yavruyu nasıl öldürür?

Cahide Sultan

()Dipnot: “Azil gizli veiddir (öldürmedir)” (Müslim, Nikâh, 141)

175 Yanıt to “Yöntem Hatası ve Öldürme Hakkı!”

 1. ömerfaruk ve zeynepin annesi Says:

  Esselamu aleykum sevgili kardeşlerim.cahide sultani sūrekli takip etmeme ragmen bu ikinci yazışım Benim 5 yasinda otizimli bir oğlum 1 bucuk yasinda saglikli bir kizim var (elhamdulillah) ve rabbimin nimeti olarak 5bucuk aylikta karnimda hareketlerini hissettigim bir bebisim var.kizim yasina henuz girdiginde 1 ay suren adetimin tedavisi icin gittigim hastanede 2 aylik hamile oldugumu ogrendim. Rabbim yaratmayi istediyse hic birsey engel olamaz.bunun şokunu yaşadim yinede..otizimli oglumun bakimi oldukca zor..vardir bundada bir hikmet dedim.bir kiz bir erkek kardesleri ona sahip cikarlar.biz olunce birbirlerine destek olurlar diye sevindik..1 hafta once bebegimin kalbinin gelismedigini ögrendim.onlarca doktor bu bebek sakat olur.dogsa bile yasamaz.dedikleri halde aldirmayi asla dūsunmem.ALLAH dan korkarim..kaderde evlat acisi varsa bunu yasayacagiz.guclu sabirli olmaya calisiyorum..icimdede ölse doguncada olse inşallah bize şefaat eder..bellimi olur belkide yaşar…rabbim būtūn hastaların çaresizlerin yardimcisi olsun…

 2. AYSEL Says:

  Mrb cahide abla.ben tam 3 gün vicdan azabi cekiyorum tualete gidip agliyoeum kizima bakim kalbim sikmaya basliyor of ben bebegimi cok istedim hep aldirmaktan vazgectim ama sonunda 13 haftalik hamileligime son verdim cok büyk bir gunah isledim .ve simdi istiyoeum ine hamile olmak cunki karnimi bos gördukce deli oluyorum lutfen yardim edin .hanimlar er kocanizla anasamiyorsanis farketmes kac yil berabersinis hamile kalsanizda lutfen aldirmayin o bebei yada boile bir adamdan hamile kalmayin.kensimi cok fena hisediyorum .o günu kürtaj günümdu ve ruyamda kocamin annesini ve babasini gördüm bana gümswyip dedilerki aldirma cocugu cunki onlar beni istemiyor ve simdiki kocamdan bir kizim var 3 yasinda onnar onu halya gormek bile istemiyor.kocamin eski karisindan 5 aylik kizi var nerde benimle kaliyor nerde eski esinde kaliyor ve bende bu kararla gidip son verdim hamileligime.kocam da istemiyordu bebei ama ine brak diyodu cunki biliyor aldirmak gunahtir.zaten yanimda kalmadi bebei alirken .uyandigimda aliyorum kurtajtan sonra doktor diyoki nei agliyosun bende hic biesey soylwmiyoeum kocam geldi gördu beni aglarkwn noldu nie agliyosun siyorumki ben bu bebegi istemistim oda soyledi yeter aglama kurtulsun iste.of tanrim neyapsam bilmem camiye gitmek istiyorum hayatimda camiye hic girmedim gidiptw bir aglamak ve yalvarmak alahima istiyoeum

  • Cahide Says:

   Ahh kardeşim, tevbe lütfen. Yalvararak, ağlayarak tevbe et..:(

   • AYSEL Says:

    Allah affedermi kurtaj yapan kadina .bir adama güvenememüzunden 3 cocuk aldirdim ondan birisini doudum simdi üc yasinda .hechen hafta keske aldirmasaidim belki yalnis kalacaktim ama inede onada bakabilirdim.vicdan azabicindeim dükkyana gidiyoeum yollarda agliyom evde gizligiLi agliyorum.chunki auc benim o bebek ana karninda beslenir dounca kadar bir güvenememizligim bir adama bebeimi 13 aftalik oldurdum.keake brakaydim.simdi siyorum amile hemen olsam cunki o kücucuk karnimi görunce kimse yok canim yaniyor o belki karnimda degil ama geceleri yatarkwn kanrimi tutup öyle uyabilioyor.yada karnima bir 13 haftalik bir benwk köydura bilsem diyorum .of allah benim janimi alsada bebeklerimin yanina görurse bari bebeklerim bana esap sorsunlar nie aldirdin bizi deseler bana .lutfen arkadaahlar neolursa olsun bebwk aldirmayin .güvenenmeywn adamdan da hamile kalmayin nekadarda sebiyorsaniz onari.hamile kalsaniDa bir güvenmesiginiz adamdan lütffen aldirmayin o kücucuk kalbi bebein durdurmayin.

 3. elif Says:

  konuyla ilgili yer bulamadım kusura bakmayın kızm 2 yaşını bitirecek ne zaman emzirmeyi kesmem uygun ona güvenerek pek yemiyor

 4. lale Says:

  1 hafta once 7,5 haftalik bebegim dustu,beni birakip gitti.nasil buyuk bir manevi aciymis.sonrasi daha da kotu cunku devamli nerde hatam vardi diye dusunuyorum.oyle cok hata buluyorumki kendimde bu vicdan azabiyla nasil yasanir bilmiyorum.mesrla kendimi cok yormustum o hafta kis hazirliklari yapicam diye,mesela 2 cocugumdan dolayida cok yorulmustum.onu hic istememistim simfi keske olsa diyorum.sakin aldirmayin.

 5. umutsuz Says:

  eşim boşanma kararı almış 4 aylık ikiz bebeklere hamilelim 5 yaşında da bi kızım var ne yapacam bilmiyorum bebeklerimi aldırmak daha ii diye düşünüyorum çünkü dengesiz bir babayla boşanma süreci benim yaşıyacaklarım çok saglıklı olmayacak onlara böyle bi hayat yaşatmaya ne hakkım var böyle olacagına hiç olmasınlar daha ii

  • Cahide Says:

   Subhanallah! Kardeşim bu büyük bir imtihan. Ama lütfen yavrularını katletme. Allah bununla neyi murad etmiş bilemezsin. Belkide Allah sana ummadığın hayır kapıları açacak. Rabbimize sığın kardeşim. Lütfen bir yanlış yapma…:((

   Bismillah:
   “…Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara:216)

  • Ummu Hamza Says:

   Öncelikle Rabbim yardımcın olsun kardeşim; fakat aldığın karar kesinlikle doğru olmaz kardeşim, hayatı yaşatacak olan sen değilsin ki sonlandırma hakkı sende olsun? Baştan kötü şeyler yaşayacağız onlar da kötü olacak diye değil de onların lütfuyla Rabbim nice hayırlar nasip eder diye düşün kardeşim, annelik öyle bir şey ki nice güçsüzlüğümüze cılızlığımıza rağmen bizi güçlü hissettiren Allah ın rahmetiyle güç veren bir duygu, sen bir de evlatlarının canına kıyarsan hem günahı hem de güçten iyice düşersin kardeşim. Nice kadınlar var başta böyle düşünüp de evladını aldırdıktan sonra kabuslar gören iyice bunalıma giren, ayrıca buna aldırmak kelimesi masum kalır kardeşim, Rabbimin hayat hakkı verip ruh üflettiği canlara kıymaktır bu, yapma kardeşim, yapma. Beş yaşındaki kızını öldürebilir misin hiç kötü şeyler yaşayacak diye?
   Aldırmadığında Rabbim Sen bunu yasak kıldın diye yapamadım dediğinde Rabbim yardım etmeyecek mi sana kardeşim?
   Ya diğer türlüsü? Boşanma sıkıntısının üzerine bir de yavrularının canına kıyma günahı eklenecek, sonra bir de şeytan sen nasıl annesin diye pişmanlık verdirecek şimdi aldır diyen şeytan, Rabbim şeytanın bu vesvesesini senden tez defetsin işini kolaylaştırsın Ramazanın bereketinden ailenize de sağanak sağanak nasip etsin kardeşim.

   • Yagmurr Says:

    Allah yardımcınız olsun bende hamile oldugumu bilmeden dis çektirdim 4 adet ağrı kesici kullandım bebeğim radyasyona maruz kaldı ilaçlardan etkilendiye diye hem çok korkuyor hemde çok üzülüyorum kendimi çok suçluyorum ama onu hissetmek o kadar güzel bi duyguki hamdolsun şimdi ne yapacağımı bilmiyorum sabah akşam dua ediyorum bebegim de sağlık sorunu olursa kendimi nasıl affedicegim onuda bilmiyorum öyle bi cikmazdayim Allaha sığındım

  • hülyamız=) Says:

   Allah yardımcınız olsun kardeşim, çok sıkıntılı günler geçirdiğiniz belli. ama herkesin hayatında böyle dönemler oluyor. önemli olan o dönemi Rabbim e sığınarak hatasız geçirmek. ileride bu sıkıntılı günleri geride bıraktığında arkanda büyük bir pişmanlığın ve günahın olmasın. Allah a sığın. çok zor olacak ama inanın böyle günlerde gelip geçiyor. Rabbim den hiç bir zaman ümidinizi kesmeyin. O böyle istediyse bunda da mutlaka sizin için bir hayır vardır. hep hayırlı ve olumlu düşünün. Allah ta size yardım etsin. O sizi asla üç çocuk ile zorda bırakmaz.
   böyle bir karar alarak, size zarar veren eşinizin daha dünyaya gelmemiş çocuklarınıza da zarar vermesine izin veriyorsunuz.
   evlatlarınız rızıklarıyla birlikte gelirler. göreceksiniz Rabbim onların gelmesiyle size hayırlı kapılar açacaktır. siz O na sığının yeter.
   inşallah sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirler. üç evladınızdan da hayır görürsünüz inşallah.
   onlara böyle bir hayat yaşatmaya hakkım yok diyorsunuz ama onların nasıl bir hayat yaşayacaklarını bilmiyorsunuz. bu bütün çocuklar için geçerli aslında, zenginlik ve rahat içerisinde dünyaya gelen bir çocuğun ileride yine aynı rahatta yaşayacağının bir garantisi yoktur. yada olumsuz bir ortamda dünyaya gelecek olan bir çocuğunda hayatı boyunca sıkıntılar içinde yaşayacağının bir garantisi yoktur. Rabbim ne istediyse o olur.
   size düşen, Allah a sığınarak evlatlarınızı bir anne olarak koruyup kollamak, eşinizi de Rabbim e havale etmektir.

 6. dilekpolat Says:

  Alla bana da anne eşime baba olmayı nasip eder inşallah… kürtaj kadın sağlığı içinde iyi değil.. zaten dinimiz insan sağlığı adına ne varsa içerisinde on barındırıyor elhamdülillah

 7. lalezar Says:

  Selamün aleyküm Cahide hanım! Bu yazınızı yeni gördüm, yine güzel bir konuya güzel bir şekilde temas etmişsiniz. Ben de 3 çocuk annesiyim ve şu sıralar 4.hamilelik ihtimalini yaşayan biriyim.Açıkçası keyfimi kaçıran bir mesele bu.Çocukları çok seviyorum ama benim doğumlarımın üçü de sezeryan ile dünyaya geldi ve en küçüğü henüz iki yaşında bile değil.Bu yüzden 4.bir çocuk ihtimali uykularımı bile kaçırıyor. Kordon bağlatmanın haramlıgını da düşünürsek bundan sonrası için nasıl bir yol-yöntem takip edeceğimi de bilemiyorum ve fena halde sinirim bozuluyor.Bu konuda ne tavsiye edersiniz acaba?

  • Cahide Says:

   Güzel kardeşim niçin sinirlerin bozuluyor ki? Kıymetini bilirsek çocuk bir nimettir. Amel defterimizi kapatmayan faktörlerden birisi de salih evlattır. Sezeryan benim de maruz kaldığım ve hiç hoşlanmadığım bir doğum yöntemi ancak sadece 3 sezeryan olabilir düşüncesi çok yanlış. Amerikan başkanlarından birinin eşi tam 12 kez sezeryanla doğum yapmıştır. Hatta bir doktor bir anneye tam 7 kez sezeryan yaptığını anlatmıştı. Şimdi Rabbim 4. çocuğu düşünmediğin bir anda bahşettiyse sen bunu Rabbimizden bir hediye olarak kabul et. Yaşamayan bilemez dersin belki ama ben yaşadım:) Hepsini de sezeryanla kucağıma aldım. Ve bunun sonunda kordon bağlatmayı hiç düşünmedim. Neden bazıları çok istediği halde olmuyor da, bazılarımıza hiç düşünmediğimiz bir anda veriliyor. Bunlar hep bir imtihan sebebiyledir.
   Çok önceleri tanıdığım bir kadın: Ben sadece duayla korundum demişti. Bu mümkün müdür? mümkündür. Fakat dua ettiğiniz halde Allah size vermişse bunda da bir hayır mutlaka vardır. Fıtrata müdahele etmeyen, sağlığı bozmayan yöntemler kullanılabilir. Bunda bir yasak yok.

   Bence çocuğun tadı 3. 4. çocuktan sonra daha iyi çıkıyor.:) Hiç üzülmeyin. Çok çabuk büyüyorlar. insanın ömrünü falan da yemiyorlar. Ben de 4 çocuklu bir anneyim, ama hâla dünkü çocuğum…

   • lalezar Says:

    Haklısınız Cahide hanım,Allah sizden razı olsun.Bu konuda hem kavlî hem fiilî dua edenlerdenim ama hikmetinden sual olunmayan Yüce Rabbim bizim için bunu takdir etmiş. Rabbim kaderine can-ı gönülden razı eylesin hepimizi de…İşin can sıkan yönü ne biliyor musunuz; ben kendi nefsime laf anlatamıyorken şimdi çevremizdeki insanlara anlatacağım.Sanırım bu habere gönülden hayırlı olsun diyen pek çıkmayacaktır 🙂 Ama olsun, veren O ise fazla söze ne hacet…

    • Cahide Says:

     Hayırlı mübarek olsun kardeşim. Yürekten kutlarım seni. Anası belli, babası belli kimseye laf anlatmak zorunda değilsin. Hiiiç de eziklik duyma. Bu bizler için çok büyük bir lütuf. Rabbim amel defterimizi kapatmayacak salih ve saliha evlatlar yetiştirmeyi nasib eylesin.

     • Zeynep Says:

      Lalezar hanım tebrik ederim Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin İslam’a faydalı evlat etsin.
      Benim çocuklarımda (3 tane) kısa ara ile doğdular.Araları birer buçuk yaş.
      Dediğiniz gibi kendime laf geçirsemde çevremde nasıl algılanacak..görenler öcü görmüş gibi bakıyorlardı.
      Bi kez belediye otobüsüne binmiştim kızım 3,5 yaş ortancı 2 yaş diğeri 6 aylık idi.İki küçük ikiz arabasındalardı.
      Türk bir bayan bana dönerek “amaan bu kadar çocuk peşpeşe ne gerek vardı nasıl bakıyorsun” gibi söylenerek bir şeyler demişti.Çok alınmıştım ortam kalabalık olduğu için ve durağa geldiğimiz için cevapta vermemiştim.
      Şimdide herkes bana gıpta ile bakıyor “ne güzel büyüttün kurtuldun biz kara kara tekrar çocuk yapsakmı diye düşünüyoruz..” Diyorlar..
      Kısacası herkes herşeyde yorum yapmasa iyi olacak ama o diline sahip çıkabilecek er kişi neredee..

      • lalezar Says:

       Evet büyüdükten sonra oh ne güzel ettin demesi kolay ama dilimizden ilk önce kem söz çıkıyor nedense.Bir ablamız eşinin vefatından kısa bir süre sonra kızını gelin etmişti hem de Tanzanya’ya.Ziyaretine gidip te hayırlı olsun dediğimde hafiften gözleri dolmuştu.Meğer herkes söylenmiş kendisine neden Tanzanya’ya veriyorsun kızını diye.Başta kardeşleri falan..Benim bir hayırlı olsun demem onu mutlu etmişti.Şimdi kendimi onun gibi hissettim. Allah sizden razı olsun tebrik edip mübarek olsun dediğiniz için.

   • fatma pala Says:

    cahide ablacım ben sitene neredeyse iki yıldır düzenli takip ediyorum 5 yıllık evliyim 1 yaşına 15 gün sonra girecek bir kızım var ve 35 günlük hamileyim.maddi sıkıntılar bakacak kimsemin olmaması ve çalışmam gerektiği için bebeğimi aldırmayı düşünüyorum.ama yapamıyorum iki arada bi derede kaldım.Rabbimin verdiği canı ben nasıl alırım ben kimim neyim diyorum.nolur bana akıl ver yardımcı ol.eğer olursa arife gününe randevu aldım:(

    • Cahide Says:

     Allah’ını seviyorsan aldırma Fatma! O’nu senin içinde var eden Allah’ken, senin o yavruyu aldırmaya hakkın olamaz. Neyin randevusunu aldın kardeşim? Evladını katletme randevusu mu? O senin evladın artık. 35 günlük olsa da evladın. Bırak annesinin emin rahminde büyüsün yavrucak. Annesinin kanıyla canıyla beslensin. Tıpkı ablası gibi, tıpkı senin gibi, herkes gibi onunda yaşamaya hakkı var. Rızkı veren Allah’tır. Mutlaka sana yavrularına rızkını verecektir.
     Allah’ını seviyorsan, ahiret gününden azıcık endişe ediyorsan yapma bunu. Sana yalvarıyorum bebeğini katletme kardeşim. Kalbi atan bir yavru artık o.Bunun vebalini kaldıramazsın. İnanıyorum ki böyle bir yanlışı yapmayacaksın. Lütfen bana sonucu yaz. Aldırmayacağım abla de. Gerçekten bunu duymadan rahat edemeyeceğim…:(((

     • fatma Says:

      cahide ablam canım ablam aldırmıcam ablam kararımı dün gece verdim Rabbimin bana verdiği canı almak bana düşmez bunun bilincindeydim ama bi tuhaf oldum duyunca.aklıma herşey geldi ama yanlış bir karar olduğunu anladım.yazdıklarına inan çok ihtiyacım vardı.çok sağol bi dayanak bi tutunacak dal aradım kendimce galiba.bebeğimi doğurucam Allahın izniyle.Rabbim hayırlısını versin.Allah senden razı olsun

 8. Ece Says:

  Sakat bebek konusu vardi yukarda ona istinaden bisey yazmak istiyorum biz arkadasimla Ayni donem hamile kaldik arkadasiminbebegi erkek benimki kizdi arkadsim doktora gidiyo ve bebegin Sakat olabilecegini alinmasi gerektigini soylemisler hamilelik yanlis olmasin 5 ayinda falandi arkadasim bebegi aldirmak istemiyo ama doktorlar israrla alinmasi lazim diyolar bir hamile kadin icin verilebilecek zor bir karardi arkadasimla uzun konusmalarimdan Sonra aldirmaktan vaz gecti ve nihayet fatihimiz dogmustu masallah bir tek kusuru bile yoktu doktorlarin gordugu ve Sakat olabilecegini dusundukleri sey ise bebegin kasik fitigi olusuymus oyledemisler bence bir Anne icini dinlemeli benim 2bebegim ilkinde dusuk yasadim cok zor donemler yasadik doktorlar bebegimin olmayacagini bile soylediler rabbimin haznesi okadar bolki olmaz denen yavrum simdi 2 yasina gircek

 9. ozge Says:

  as salamu alaikum, ben bu siteyi yeni kesfedenlerdenim, ve cok ama cok begendim, boyle Allah’in dosdogru yolunda yurume gayretinde olanlarla bulusabilmek, sanal yolla da olsa, ne guzel! ben esim cezayirli oldugundan cezayirde yasiyorum ama kalbim turkiyede tabi:)su ana kadar okudugum tum yazilariniza tum kalbimle katiliyorum Cahide Hanim, ama bu yaziya yorum yapmadan gecemedim, benim de iki guzel kizim var, gecen yil da minik oglumu dunyaya gelmesine cok az kala cennete yolculadik, minik kalbi duruvermis karnimda, Rabbimin takdiri, Inna lillahi wa inna ilayhi raji’un, ama huznu hala cok derin tabi, insallah Rabbim kayiplarinimizi daha hayirlilariyla odullendirsin, hepimizin vekili ve yardimcisi olsun, amin.

 10. melike Says:

  çok önemli bir meseleyi gündeme getirmişsin cahidecim…benimde dört çocuğun var.üçüncüde bu hatayı bende yapıyordum nerdeyse.çok şükür hatamızdan döndük..ve o kadar karşı olduğum halde kürtaja. hayatımın çok zor bi döneminde idim.bu konuda erkeklerinde çok iyi yetiştirilmesi gerekiyor.çok yozlaştık biz çok.söylenecek o kadar çok şey var ki.müslümanmıyız değilmiyiz neyiz nasılız nelerle uğraşıyoruz kimlerin tuzaklarına düşerek cahilleşip yozlaşıp gidiyoruz,

 11. maide Says:

  sevgili cahide müslüman kardeşlerimize karşı olan bilinlendirme konusuna kürtajıda eklediginiz için teşekkür ederim ben 13 yıllık evliyim tek çocugum var saglıksal nedenlerden dolayı çocugum olmuyor tedavi görüyorum kızıma en az rabim izin verirse 2tane daha kardeş düşünüyorum arkadaşlarımın dualarını bekliyorum

 12. gülita Says:

  2gebelıgımde de bebeğimin kalbi durdugu ıcın 2kez kurtaj olmak zorunda kaldım Rabbim kimseye yasatmasın.suan sukurler olsun ki 20haftalık hamıleyım gercekten içimdeki şey mucıze.Rabbim öyle bir yaratmıs ki okudukça içimde olanlara aklım yetmiyor.ben onu saglıkla kucagıma almayı dort gozle beklıyorum yazdıklarınızı okurken hem gecmıste yasadıklarıma agladım hem de sımdıkı mutluluguma.Rabbim isteyenlerin kucagını bos bırakmasın

 13. zeynep Says:

  Cahide ablacım benim biri 4 aylık ikincisi 5 aylık diğeri ise 4 aylık ikiz bebeklerim daha onları koklayamadan anne karnında öldüler.İçim çok yanmıştı hiçbirşeyden tat alamıyordum resmen deli gibiydim şimdi soruyorum bu zalim acımasız katillere nasıl kıyarsınız bir cana Allahın var ettiğini siz nasıl yok etmeye çalışırsınız .RABBİM kaldıramayacağımız yükü vermesin.Ablacım seninde diline yüreğine ellerine sağlık…

 14. gulcan Says:

  sadiye kardesim bogaz agrisinda birer kasik zeytinyagi icmek iyi geliyor. Ayrica balli cay icmekte bogazi yumusatiyor.Birde aklima gelmisken belirteyim corek otu yagi cok faydali birer kasik , bu tatli kasigi olabilr (cocuklara da iiciriyorum ) hastaliklara karsi vucudun direncini artiriyor herkese tavsiye ederim .

  Peygamber efendimiz s.a.v corek otu olumden baska herderde devadir buyurmuslar.Selametle

 15. filiz Says:

  selamün aleyküm ablam ellerine yüregine saglik,seni tanimak büyük bir nimet benim icin insallah herkes faydalanir sitenden,ayrica –faesko–adli kullanicinin koydugu linkide izledim birkez daha soktayim allah hepinizden ragzi olsun sayenizde bilincleniyoruz allaha emanet olun hayirli günler,,,

 16. semihaguler Says:

  Cahide cim yazını okuyunca hamileliğim aklıma geldi. Hamileliğim sırasında test yaptırmayı istemedim ve yaptırmadım da. Doktorum da zaten bu konuda beni hiç zorlamadı. Sonra 5 aylık hamileyken 2. düzey ultrasonda bebeğimin bağırsak-mide geçişinin tıkalı olduğu farkedildi ve bana böyle olan çocukların down sendromlu olma riski olduğu söylendi. Bir araştırm hastanesinde kontrollerime devam etmemin uygun olduğu söylendi. Çapa’ya gittim ama gittiğime de pişman oldum, her seferinde bebği aldırabileceğim buna hakkım olduğuna dair sözleri duydukça hem sinirlendim, hem üzüldüm. Bebeğim söylenilen gibi down sendromlu. Ama o benim evladım ve benim için en normal çocuk o. Onunla bu dünyada herşey daha zevkli ve güzel. Onun öğrendiği herşey çok büyük mutluluk kaynağı. Bu dünya bir imtihan dünyası. Hiç bir şey sorunsuz olacak diye bir şey yok. Sorunsuz olursa imtihan nasıl olur ki? Allah cümlemizi doğru yoldan ayırmasın. Nefsimizle başbaşa bırakmasın. Amin.

 17. cccigdemmm Says:

  Abla yaaa ben eşimle tartışınca küs olunca içimden hiç bir şey yapmak istemiyor ne namaz kılmak ne de kuran okumak hiç bişey yapmak istemiyorum neden bilmiyorum 😦 böyle oyalanıyorum farkına vardığım halde bile yapamıyorum bugün diyorum kuran okucam dua ecem yok yapamıyorum 😦 haftasonlarıda sınavım var. verirsem dersleri mezunum. Ama dua bile edemiyorum. Yarınki sınavlarım için bana dua eder misiniz?

  • Cahide Says:

   Aaa o niye canım? Kimden intikam alıyorsun, kime küsüyorsun ki? Senin en zor anlarında bile yanında olan Allah değil mi?
   Sakın yapma öyle, keskin sirke küpüne zarardır. Senin okuduğun Kur’ana, ettiğin duaya Allah’ın ihtiyacı yok. Bunlara senin ihtiyacın var.

   Aman şeytan seni aldatmasın. Eşinlede küstüysen gidip barışmalı, küslüğü fazla sürdürmemelisin. Sen zaten fazla uzun küs kalamazsın değil mi? 🙂

   • cccigdemmm Says:

    Cuma günü zor da olsa ablacığım şeytanı yendim kıldım namaz ettim dua bir de yasin okudum. Zarar olduğunu bile bile yapıyorum ya o daha da kötü.

    YA evet küs kalamıyorum haklı olsamda kalamıyorum. 1 hafta kaldım gene dayanamadım barıştım ama kalmak lazım diye düşünüyorum çünkü haklıyım aman erkekler 😦 offf

  • seher Says:

   Benim gibi birini daha gördüğüme üzülsem mi, sevinsem mi bilemedim 🙂
   Aynı kötü huy bende de var; şeytan, gerçekte tek değerli hazinemiz olan ibadetlerimizi engellemek için, işte bu şekilde zayıf anlarımızı kolluyor. Bunların şeytanın fısıltılarından başka bir şey olmadığını unutmazsan kazanan Allah’ın izniyle sen olursun kardeşim.
   Sınavında başarılar 🙂

   • cccigdemmm Says:

    Yendim ama çok zor kafam başka yerde oluyor hep. Teşekkürler cnm çok güzel geçti sınavlarım

 18. banu Says:

  önce yollar uzanır hakka yürümek için,tomurcuklar gül açar onu görmek için,dua eden biri var senin için.sende dua et allah için.cumanız mübarek dualarımız tövbelerimiz kabul olsun. cahide hanım ve tüm dostlarım.

 19. faesko Says:

  Cahide abla Cuma günümüz hayırlı olsun. 🙂
  Bugün katkı maddeleriyle ilgili bir video izledim Kemal Özer’in videosu. Çok güzel bir video sayfalarca yazmaktansa sadece bu videoyu seyrettirmek yeter diye düşündüm ve sana göndermek istedim
  http://www.kemalozer.com/cocuklara-her-gun-sut-dagitmak-dogru-mu-171h.html
  İnşaallah artık bu konuda duyarlı oluruz. Benim bu yorumumu görmeyenler olabilir, yorum olarak paylaşmayıp bu videoyu bir yazında paylaşırsan çok mutlu olurum.
  Allah’a emanet ol. 🙂

 20. sadiye Says:

  hayırlı bereketli cumalar ablacım sana ve tüm takipçilerine, çok güzel bi yazı ve paylaşım olmuş,dünden beri tüm yorumları okudum çok duygulandığım hatta ağladığım yorumlarda oldu kürtaj videosunu oğluma hamileyken izlemiştim tabi daha on saniye olmadı.eşim ağladığımı görünce hemen kapatı ve bi daha böyle şeyler izlememi yasakladı.ben kızıma hamileyken doktor bi böbreklerinde problem var bi göğüs kafesi normal değil demişti.kızım doğdu rabbime şükürler olsun.kızım çok sağlıklı doğdu.bazen doktorlar her şeyi abartıyorlar bence rabbime tevekül edip teslim olmaken hayırlısı benim eşim altı çocuk istiyor valla bende bi şeyden değilde altı defa sezaryan olma düşüncesi beni biraz korkutuyor.şu an üç buçuk aylık hamileyim ve iki gündür çok ağır bi boğaz enfeksiyonu geçiriyorum ama ilaçalmaya korkuyrum ya bebeğe bi zarar gelirse diye.ne yapıcam bilmiyorum acaba bu konuda bi bilgisi olan arkaşlar varsa yardımcı olabilirlermi yada evde yapılabilecek bi şey varmı şimdiden teşekür ediyorum.rabbim yar ve yardımcın olsun…

 21. serpil Says:

  Inanin üc cocuk annesiyim ama okuduklarima bende cok sasirdim,meger bilmedigimiz ne cok sey varmis,Allah razi olsun sizden…

 22. derya Says:

  cahide hanım uzun zamandır sitenizi takip ediyorum ama ilk kez yorum yazıyorum. Yazılarınız hayatımda o kadar olumlu değişiklikler yaptı ki. Sizden çok şey öğrendim. Çevremdeki insanlardan çok farklısınız ama benim sizin gibi insanlara ihtiyacım varmış. Sizi tanıdıktan sonra anneliğim, kadınlığım hatta öğretmenliğim bile değişti. Sizden Allah razı olsun. Yıllarca dirsek çürüttüğüm okullarda öğrenemediğim bir çok şeyi sizden öğrendim. Hakkınızı helal edin. Kürtaj konusu da son derece acı bir mevzu. Bir kadın doğum uzmanının televizyondaki konuşmasını hiç unutamam. Kürtaj yapılan bir bebeğin anne karnındaki pozisyonunu görüntülemişler. Bebeği almak için yapılan hamlede bebeğin anne rahminde kaçma hareketi yaptığını görmüşler. Dili olsa yalvaracak yani…Hangi anne ya da hangi vicdan sahibi insan yalvaran bir kulun canına kastedebilir.

  • Cahide Says:

   Estağfurullah Derya hanım, hepimiz birbirimizden çok şey öğreniyoruz. Ben bu sayfa vesilesiyle çok geliştim, izleyicilerimden çok şeyler öğrendim.
   Bu bebek aldırma ülkemizde çok rahat yapılan bir hata. Bu konu daha çok dillendirilmeli ve insanlar bilinçlendirilmeli. Allah’a emanet olun kardeşim

  • elif zeynep abdullah Says:

   şu malum videoyu da cesaret edip izleyemedim ama şu an çok…………………………………

 23. hacer Says:

  slm a
  cok guzel bir yazi olmus ellerinize yureginize saglik, 😦
  Allah im dogru yoldan ayirmasin bizleri, benimde 3 cocugum var ben hollanda dayim cocuk yetistirmek o kadar zorki camiye gidiyorlar ama disarida oyle bir degisiyorlar ki. Sizin oglunuzu yazdiginiz yaziyi okudum ne kadar sanslisiniz o nasil bir cocouktur oyle ama eminim sizin evinizin icide bir o kadar cennet eviki cocuklariniz oyle Rabbim oyle temiz kalmaisni nasip etsin Allahim cocuklarimizla imtihan etmesin. 12 yasinda oglum hadi oglum namazini kil deyince kiliyor 8 yasinda kizim oda kendi capinda bi leylaaa :)) nasil bir genckiz olcak merak ediyorum ancak dua ediyorum onlar icin veeee 5 aylik bir guzelimiz var Bu kizima hamile iken 35 yasindayim yasim gec diye beni bir takim tahlilerden gecireceklerdi cocugn durumu icin hic tereddutsuz kabul etmedik ogrensem ne olcak aldirmicam cunku , Allahim kimseyi ikileme sokmasin insaAllah . Allahim tum cocuklarimiz koruusn. okula gidip gelirken kotu insanlarin eline dusurmesin cumlemizin evladini amiiiinnnn

 24. hatice Says:

  merhaba ablacim ben seni sessiz takip edenlerdendim. tam da bu konu hakkinda sana danismayi düsünüyordum. benim hikayem 2 hafta önce hamile oldugumu ögrenmemle basladi.yurtdisinda yasiyorum ve 1 yasinda bi bebegim var. hamileligim sok oldu benim icin esim hemen tepki gösterdi ne dusunuosun dogurmayimi, daha oglumuz 1 yasinda nasil yapicaz kim bakacak deyip bebegi aldirmami istedi.bu arada benim jinekolojik rahatsizligim var önce avusturyali dr a gittim bebek kalabilir ama hastalik ilerlerse kötü olur dedi. birde türk dr undan tavsiye almak icin gittim o ise bana bebegi aldir senin icin stresli olur deyince sok oldum zaten hayat bir kosturmaca stress degilmi? o dr a bidaha gitmedim. suan bebem 5 haftalik rahatiszligimdan dolayi her 2 ayda bir biyopsi alinacak eger hastalik ilerlemesse ameliyat hamilelik sonuna kaldi ilerlerse sayet hamileyken olucam buda buyuk ihtimalle bebegi kaybetmem demek.sizden dua bekliyorum simdi esimde ikna oldu ve istiyor bebegi rahatsizligim ilerlerse rahim agzi kanserine dönüsecek. allah hayirlisini versin herkese. katil olmak istemedim allahim insallah 2 bebegimide güzelce yetistirecek ömür verir 😦

  • Cahide Says:

   Canım benim sen Allah’a tevekkül et. İnşaallah sağ salim kurtulursun. Ben inanıyorum iyi olacağına. İnsan Allah rızası için bir işten vazgeçerse, emin ol Allah ona sonuna kadar yardım ediyor, yalnız bırakmıyor. Rabbim hem sana hem bebeğine sağlık sıhhat versin, hayırlısıyla kurtarsın canım…

  • melahat Says:

   selamun aleykum hatice bende avusturyadayim,burada doktorlara fazla güvenilmiyor bende 2.kizinda 5aylikken hastanede yattim erken dogacak rahim acilma yapmis dediler herhafta kontrole gidiyordum cok korkmustum ama cok sukur zamaninda saglikli bir dogum yapmistim.gelinimizinde kürtaj yaptilar mecbur olcak kalbi atmiyor dediler hic istemedi ama hayati tehlike deyince doktorlar bende tercüme icin yanindaydim kabul ettik hala süphe icindeyim acaba gercekten kalbi atmiyormuydu cok korkuyorum benmi sebep oldum acaba diye sadece onun icin korkmustum hayati tehlike denilince.bence aldirmayin ben hastanede bolbol cevsen okudum evde1bucuk ayda kurani hatim ettim cok sükür cok iyi gecirmistim hatta son aylarda hali falan yikamistim siz sakin yapmayin sadece doktorlar cok kesin konusuyor oyüzden dedim allaha tevekkül edin o herseyi bilir bol kuran okuyun allahin esmaul husnasiyla ondan isteyin derim ben allah yardimciniz olsun

 25. ZEYNEP-üçüzlerin annesi Says:

  cahıdecım selamnı aleyküm diyorum..hayırlı cumalar dılerım…yazına katılıyorum..nasıl bır yontem hatası anlamak anlasmakk gercekten cok zor:((((((((((
  nasılsın uzun zaman gelemedım..üçüzlerim 1. sınıfa başladılar…ahmet anasınıfında..okuma heyecanı …..hastalıkları…vs vs uzaktan takıpteydım ama……
  senı opuyorum…allaha emanet ol ..bende beklerım…son fotolarını koydum benım mınnoların:))))))))

 26. hannameryem Says:

  Eşimin iş yerinde iki arkadaşından biri 6 çocuklu eşi ev hanımı abi haliyle çocuklarının rızkı için dışarıda yemek yemiyor ve evinden ekmek arası getiriyor.Diğer arkadaşı 1 çocuk sahibi ve eşide çalışan bayan bir öğle yemeğinde gurupça yemeye gitmeye kalkıyorlar eşim ve 6 çocuklu abi katılmıyor(3 çocuğum var ev hanımıyım)1 çocuk sahibi abimiz çok cimrisiniz bir günde dışarda yemek yiyin deyince eşim cevap olarak;Sen bizden daha cimrisin biz bir maaşla soframıza ben 3 arkadaş 6 misafir davet ediyoruz sen ise çift maaşla 1 misafirden fazlasını kabul etmiyorsun şimdi kim daha cimri anlarsın arkadaşım deyince bir daha şubede çocuk ve cimrilik konusunu kimse açmamış

 27. gizem Says:

  4aylık gebe ve yapılan tetkikler sonucunda çocuğun beyninde timör var, elleri ve kolları gelişmemiş, kalbi delikmiş.Şimdi bu anne ne yapsıın size sormak istiyorum bu çocuğu dünyaya getirsin mi…Bunu bildiği halde doğurabilir misiniz daha çok günaha girmiş olmazmıyız acaba..Doktorların çocuğunu doğurmaman gerek zaten birkaç aya kadar yaşamaz içinde ölür senide öldürür dedikleri halde…Böyle birşey başınıza geldimi gelseydi ne karar verebilirdiniz….

  • Cahide Says:

   Onu yaratan Allah, o bebeğin sonunu da tayin etmiştir elbet. Bu şekilde bile olsa aldırılamaz kardeşim. Sonuçta o bir canlı. Diri diri öldürmek nasıl mümkün olur?
   Eğer annenin belirgin bir hayati tehlikesi varsa ona cevaz verilmiştir ama bebek sakat diye kesinlikle aldırılamaz.

   • Gizem Says:

    Allah bütün herkese sağlıklı evlatlar versin…Çok zor bir karar biz ne diyeceğimizi bilemiyoruz zaten anne-baba kendi karar verecek doktorlar yanlış bilgi vermiş olabilirmi diye doktor doktor geziyorlar şimdilik..Doktorlar zaman ilerliyor bir an önce çocuğu aldırmanız gerekli yoksa timör büyücek hem bebek hem siz ölebilirsiniz diyormuş.Eğer bir mucize olup bebek dünyaya gelirse zaten birkaç gün yaşarmış söylenene göre….Böylle bir karar nasıl verilebilir başına gelmeyeyn bilemez…

 28. sena Says:

  ASUMAN KARAMUSTAFAOGLU imis yanlis yazmisim affola

 29. sena Says:

  Bu arada kitabin yazari ASUMAN KARAOSMANOGLU Kadinlara Mahsus Haller

 30. sena Says:

  Ay ablacim simdi yazsammi bilemedim ortalik karismasin

  • Cahide Says:

   Karıştırmayız inşaallah canım. Doğruları bilmek lazım. Ayrıca özel mesajını okudum meraklanma. Uygun bir zamanda yazarım inşaallah.ya da ayrı bir konu olarak paylaşalım dediğin gibi

 31. bedavafree Says:

  Başbakan en az 3 çocuk diyor ama bu devirde 1 çocuğu okutuptoğluma kazandırmanın bedeli tamı tamına 30 bin lirayken nasıl 3 çocuk yapalım 90 binlirayı nerden buacağız onuda söyle veya çocukları okutma sözö verin bizlerde yapalım sayın BAŞBAKAN!

 32. Aksa Says:

  ALLAH razi olsun abla,güzel bir yazi yazmissin…Benim hamileliklerim cok sorunlu geciyor..7 yillik evliyim,iki evladim var ama tam 4 kez kürtaj olmak durumunda kaldim..Cünkü bebegim genelde 2-3 aylik iken kalp atislari durdu..yani yarim kaldi sevinclerim…Isin aci tarafi benim bebeklerim kalp atisi olmadigi halde aldirirken sanki cigerlerim de beraber cekildi…cok kötü günler yasadim,ki nasil bir CAN´a kiyilir anlamiyorum,ALLAHIM korusun bu günahdan cümlemizi…cocuk dogurmak inanin marifet degil,marifet ona ANNELIK etmede…herkes ANNE olamaz cünkü…
  selametle

 33. sena Says:

  Selamun aleykum herkese
  Ben unlu bir hocanin kitabinda eger bebek 40 gunluk olmadiysa imanli bir dr tarafinda sakat oldugu soylendiyse bebegin aldirilabilecegini okudum
  Diyanet ise rahme dusen bebegi kesinlikle aldirmanin haram oldugunu soyluyor hangisine inanacagimizi sasirdim dogrusu

  • Cahide Says:

   O hangi hocaymış canım. Bilmemizde fayda var. 40 günlük bebeğin kalbi atıyor zira. Allah korkusu olan böyle bir fetvayı nasıl verir?

 34. nalan Says:

  cahidecim benim farklı bir sorum olucak bana akıl verirsen sevinirim bu konudan rahatsız oluyorum birkaç kişiden fikir aldım fakat beni tatmin etmedi benim birbuçuk yıl önceye kadar bende spiral vardı kanamam çok olunca namazım çok kalıyo diye çıkarttım şimdi adetlerim düzensizleşti biryılı geçti düzene girmedi af edersiniz ama tuvalette kanamam oluyor o gün birdaha olmuyor namaz kılmıyorum bakıyorum birşey yok böyle iki gün geçiyor sonra normal gelmeye başlıyor üç gün geliyor şükür dördüncü gün namaza başlıyorum allahın izniyle tuvaletteki o kanamayla gusül abdestim bozuluyor mu?

  • Cahide Says:

   Hanefi mezhebine göre bahsettiklerinin tamamı 10 gün içinde oluyorsa, bu 10 gün boyunca adetli sayılıyorsun. Yani kanamayı gördüğün gün namazı bırakman lazım.1-2 gün olmayıp sonra olsan, olmadığın günlerde adete giriyor.

 35. yeliz Says:

  merhaba cahide abla ben yeliz. son zamanlarda çok sık duyduğum duvarlarda resim bulunan eve melek girmezmiş! yorumunuza ihtiyacım var… teşk. ederim.

 36. DILB€R Says:

  MERABA CAHIDE ABLA SESSIZ SESSIZ GUNLERDIR TAKIP EDERKEN SON YAZINLA KENDIME GELDIM VE COK ETKILENDIM.BENDE YAKLASIK 1 AY OLDU DUSUK YAPTIM. KURTAJ OLMADIM COK YENIYMIS KANAMAYLA DUSTU.1VEYA2HAFTALIKDA OLSA SANKI 9AYLIK HAMILE GIBI HISSEDIYORDUM.COK UZULDUM.YORUMLARI OKURKENDE COK ETKILENDIM.ALLAH HERKESI DOGRU YOLA KAVUSTURSUN.5YASINDA BIR OGLUM VAR RABBIM TEKRARINI NASIP EDER INSAALLAH.HAYIRLI AKSAMLAR…

 37. gülay01 Says:

  SELAMÜN ALEYKÜM ARKADAŞLAR .BENDE YAZILANLARA SONNA KADAR KATILIYORUM. ALLAHIN VERDİĞİ CANI YALNIZ ALLAH ALABİLİR .NEDENİ NE OLURSA OLSUN ANNENİN SAĞLIĞINI TEHDİT ETMİYORSA BEBEK ALDIRMAK ÇOK GÜNAH .BEN İLK GEBELİĞİMDE MECBURİ KÜRTAJ OLDUM.O KADAR ÜZÜLDÜM O KADAR AĞLADIMKİ ANLATAMAM. KANAMAM VARDI DOKTORA GİTTİK KALP ATIŞI YOK DEDİ .İNANMADIM BİR UMUT YANILIYORDUR DEDİM .BİR HAFTA KADAR BEKLEDİM. BAŞKA DOKTORA GİTTİK .ODA AYNI ŞEYİ SÖYLEDİ SONRA BAŞKA DOKTOR TAM ÜÇ DOKTOR SONUCU İSTEMEYEREK OLDUM KÜRTAJI .SONRA RABBİM İKİ EVLAT DAHA VERDİ ÇOK ŞÜKÜR. RABBİM OLMAYANLARA DA İNŞ BEBEK NASİP EDER .HAMİLE KALIPTA SEBEPSİZ ALDIRMAK İSTEYENLEREDE HİDAYET NASİP EDER .SAĞLICAKLA KALIN.SELAM VE DUA İLE…

 38. selma Says:

  hayırlı günler canım kardeşlerim benim ikicocuğum var gençliğimde iki çocuk yeter dedim ama şimdi çok pişmanım kalabalık çok çocuklu aileye imreniyorum etrafımdaki gençlere de gelinimede söylüyorum sonra benim gibi pişman olursunuz diyorum allah imanlı gençlerimizin sayılarını çoğaltsın amin,allaha emanet olun …

 39. fatma Says:

  selamün aleyküm anasınıfına giden bi kızım var ikinciye hamileyim inşaAllah bir de oğlum olacak benim için kız oğlan hiç farketmezdi Rabbim ikisini de verdi kızımdan sonra ikinciyi yap kızın büyümüş diyen çok oldu her gördükleri yerde kimsenin lafıyla yapmadım ama şimdi de seneye kızın 1.sınıfa gidecek dersleri çok zor olacak ikisine nasıl bakacaksın diyorlar sürekli korkmaya başladım moralimi bozuyorlar bir de kız kardeşim de hamile günümüz aynı kaynanam görümcem sürekli dalga geçiyorlar iddia mı ettiniz diye olsun istedim ama aynı güne denk geleceğine nerden bilebilirim ancak Rabbim bilir ama gel de anlat maddi yönden de nasıl bakacaksın diyorlar ev araba yok ama şükürler olsun geçiniyoruz Rabbim rızkını verir tavsiyelerine ihtiyacım var ablacım nasıl büyütmeliyim onları ben kimseye karışmazken karışanlarla her şeye müdahale edenlerle nasıl mücadele etmeliyim

  • Cahide Says:

   Dışardan gelen seslere kulağını kapat, yoluna devam et. Elin demesi mi biter gülüm? Ağzı olan konuşuyor işte. Ayrıca çocuk yaptım veya yapacağım gibi sözleri kullanmak doğru değil. Rabbim vermese kimse bir şeye sahip olamaz. Muhabbetlerimle canım

  • hülya Says:

   fatma hanım, sizin yaşadıklarınızın aynısını yaşadım. tek yapman gereken, Allah a sığınıp tamamen ona teslim olmak. kim ne derse desin hiç umursama. Rabbim ne buyurursa en doğru olan o dur. milletin söylediğine değil, Rabbim in isteğine bak. evladın olduktan sonra, herşey çok güzel yoluna girecek. sen bile buna şaşıracaksın. hergün, iyiki olmuş diyeceksin. içini ferah tut canım benim..

 40. pelin Says:

  Merhaba; tüm yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.Allah yolunuzu açık etsin.Siz ve sizin gibi bilgili ve bilgilerini paylaşmayı seven insanlar hep daim olsun inşallah.

 41. gönül Says:

  s.a ablacım yine ben 🙂 bak bu konuyla alakalı bir hatıram var benimde maşallah herkonuyla alakalı bir olayım oluyor nedense . ablam 3. çocuğuna hamile olduğu sıralarda dişlerini yaptırıyordu ve çok yüksek miktarda antibiyotik kullanıyordu tabi o sırada hamile olduğunu bilmiyordu zaten herhangi bir mide bulantısıda yoktu sonra bir ara doktora gitme ihtiyacı duydu ve doktor hamile olduğunu söyleyince şok oldu doktor çocuğun alınması gerektiğini söylemişti eniştemde istemiyordu çocuğu hem durumları çok kötüydü hemde çocuğun %90 sakat olacağını söylemişti ablam hiç istemiyordu rabbimin verdiği herşeye razıyım diyordu ama eniştem illa alınmasını istiyor sakat bir çocukla durumumuz yokken ilgilenemeyiz diyordu sonra istanbul bakırköyde ermeni bir kadın doktoru buldu enişte o zamanın parasıyla çok iyide para istemişti borç buldular ve gittiler ablam gidene kadar ağlamıştı kadın baktı ve bu çocuk sakat ilaçlar kötü etkilemiş yarın sabah aç karnına gel alacağım demişti ablam ağlayarak eve geldi istemiyorum alınmasını diyordu sonra hiç unutmam abdest aldı namaz kıldı başladı ağlayarak dua etmeye o sırada secdede uyuya kalmıştı rüyasında çok yakışıklı bir erkek çocuğu gördüğünü ona koşarak gelip ” anne ne olur beni gönderme ben seni çok seviyorum ve seni hiç üzmeyeceğim çok uslu olacağım ne olur yalvarıyorum ” demiş ve ablam ağlayarak kalktı ben bu çocuğu aldıramam rabbimden gelen herşeye razıyım diyordu ama eniştem razı olmayacağı için sabah erkenden gidip doktorla gizlice konuşacağını söyledi sabah kalktık beraber gittik kadın ablamı görünce suratı bembeyaz kesildi ve hemen içeri alır almaz ben senin çocuğunu alamam ksr bkm kızım dedi ablam neden dediğinde dün siz gittikten sonra uykuya dalmışım ve rüyamda senin eline ateş verdiğimi gördüm dedi gel çabuk ultrasona bakıcam dedi ve baktığında çocuğun hareket halinde olduğunu görünce şükür dedi maşallah senin çocuk topçu olacak herhalde çok sağlıklı ben bunu alamam merak etme eşinlede ben konuşurum dedi ve enişteye çocuk çok sağlıklı ben almam ermeni olabilirim siizn inancınızı taşımıyor olabilirim ama asla bir canlıya kıyamam illa aldırmak istiyorsanız başka bir yere gidin dedi ve eniştede aldırmaktan vazgeçtiler allahtan gelene razıyız dediler normalde benm ablam küçük yaşta geçirdiği kazadan dolayı hamilelikleri çok sancılı geçerdi sanki bu rabbimin bi mucizesi gibi hiç zorlanmadı çokda rahat bir normal doğum gerçekleşti şimdi yiğenim 10 yaşında ve gerçekten tıpkı kameradan göründüğü gibi yerinde duramıyor nerdeyse duvara tırmanacak . biraz uzun oldu belki helal edin hakkınızı ama konunun üzerine paylaşmak istedim rabbim asla inanan hiçbir kulunun duasını geri çevirmez . rabbime emanetsiniz dualarınızda beni ve özellikle ablamıda unutmayın inş. çok zor bir dönemde allah razı olsun hepinizden tanımadan çok sevdim sizleri …

 42. ayşegül Says:

  ablacım Allah razı olsun senden bu yazı ilaç gibi geldi çünkü erkek kardeşim ve hanımı kaç gündür ne yapacaklarına bi türlü karar veremiyolardı bende bu yazıyı okumaları için linki kopyalayıp yolladım.onlar fransadalar ve yaşına girmemiş bebekleri var bakamayız diye aldırmayı düşünmüşler ama aslında aldırmayada kıyamıyolar kaç gündür ishişareye yatıyolar rüyalarda hep yeşillikler falan görüyolar bu sayfayı ve yorumları okuyacaklar nolur kardeşlerimden ricam güzel telkinlerde bulununda cesaretlendirin çünkü gelinimiz sadece iki çocuğa aynı anda bakamam korkusundan aldırmayı düşünüyor.bünyesi zayıf olduğu için ilk bebeğinde sorunlar yaşadı hamilelikte erken doğum yaptı ciğerleri su topladığı için küvezde filan kaldı bebeğimiz bu yüzden aynı olurmu korkusu yaşıyor ben elimden geldiğince dilim döndüğünce ikna etmeye çabalıyorum lütfen sizde cesaret verinnnn.hepinize sevgiler ablacım senide çok öpüyorum bu yazın içinnnnn.gelinimizin ismi hatice bu arada

  • Cahide Says:

   Ayşegülüm özledik seni, nerelerdesin canım? Allah yengene hayırlı kararlar aldırsın inşaallah. Muhabbetlerimle kardeşim

   • ayşegül Says:

    ahhh canım ablammm bende seni ve buradaki kardeşlerimi özledim aklım kalıyor acaba bu günün konusu neydi kim ne yazdı diye ama hiç giremiyorum nete.bahsetmiştimya annem geldi memleketten diyebilgisayarın olduğu odada yatıyor kendisi rahatsız sinir hastası olduğu için sürekli ilaç kullanıyor ve gece yarısı uyuyp ertesi gün aldığı ilaçlar yüzünden taaa ikindine doğru ancak uyanabiliyor.o uyurken oğlanla uğraşıp evin işlerini ancak halledebiliyorum uyanıncada annemin hizmeti bitmiyor çünkü şeker hastalığıda var ve sık sık yemek yemesi gerekiyor.bizim ev şuan revir gibi sürekli elimde şeker ölçüm cihazı bir elimde tansiyon aleti ayağımın biri mutfağa yemek yapmaya giderken diğeri balkona çamaşır asmaya gidiyor.diyeceğim oki evin içindeki hızımı görenler ALLAH aşkına nasıl yetişiyosun diyolar gece olsada el ayak çekilse diye bakıyorum bazen çünkü gündüz namazlarımı ancak kılıyorum gecede biraz tesbih çekip biraz hadis filan okuyorum uyku için bile 2,3 saatim ancak kalıyor birazcık sessizce odaya sızayımda açıp iki yorum okuyup bir iki çift laf edeyim diyorum annem nasıl duyuyo bilmem başlıyo bıdırdanmaya ne işin var gece yarısı o meretin başında,aman bi uyutmuyolar beni masusu yapıyolar rahatsız olsunda gitsin diye falan bakıyorum beni odada barındırmıyor çaresiz:(( terkediyorum odayı napıyımmmm biraz daha hasret kalcam size zaten bugünde sırf şu kürtaj olayından bahsedip akıl alayım diye girebildim annnem on ton söylendi valla haberi yok zaten durumdan bişeyde diyemedim ondan saklıyoruz da.senin yazdığın yazıyı görünce birkez daha anladımki ablacım hayatta gerçekten tesadüf diye birşey yokmuş tevavuk varmış.kalp kalbin aynasıdır sözüne bir kez daha inandım.bak gördünmü böyle oluyor işte bir çift laf edeyim diye girip sonra yazıyorumda yazıyorum annem gene basıyor fırçayı en iyisi kaçmakkkk.ablacım çok öpüyorum hepinizi en emine emanet ediyorummmm

  • seher Says:

   s.a Ayşegül. Cahide ablam yukarıdaki yazısında aklıma kürtaj videosu izlemeyi düşürdü. Meraklıyımdır, hemen google’dan buldum bir tane izledim. Allah’ım, mini minnacık bedenleri parça parça… Aman Yarabbim! Zaten yukarıda arkadaşlar yeterince anlatmış, bunları tekrarlamayacağım. Sadece şunu söylemek istiyorum:
   Bahsettiğim videoyu izliyorken inanın, işgal altındaki müslümanların (füzelerle, tanklarla, bombalarla vs. saldırıları sonucu) ölmüş, yaralanmış, parçalanmış bebek ve çocuklarını izleyorkenki hislerimden farklı bir şey hissetmedim. Onun küçücük olması yapılanın bir vahşet olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bunu yapanın adının doktor (!) olması da…

   Aman diyeyim, sakın böyle bir vahşete kimse yaklaşmasın. Rabbim “Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır” buyuruyor. (inşirah suresi)
   Müslümanım diyen ahireti, herşeyin bir imtihan olduğunu unutmasın; yanaşmasın bu vahşete.. Sabır ve namazla Allah’tan yardım istesinler. Rabbim ne takdir ettiyse de amenna desinler inşallah..

   Cahide ablam Allah razı olsun, her zamanki gibi çok güzel bir yazıydı..

 43. burcu Says:

  S.a. Hemşehrim kardeşim ‘ rahim içi araçlar döllenmiş yumurtayı,yani oluşmuş cenini öldürüyor’ yazmış..! Bu doğru mu? Ben o yöntemi kullanıyorum ve benim bildiğim yumurtalıkların önünde bir set oluşturup spermin oraya ulaşmasını engellediğidir.. yine de kafam çok karıştı,zira kardeşimin dediği gibi bir şey söz konusuysa hemen çıkarttırmalıyım.. bildiklerinizi paylaşmanızı bekliyorum kardeşlerim..

  • tuğba Says:

   evet arkadaşlar .ria lar(rahim içi araç) hem spermin tüplere ulaşmasını önlüyor(döllenme tüplerde olur)rahimde spermelri öldürüyor.hemde sperm yumurtayı döllemişse blastokistin rahim duvarına yapışmasını engeller.(doktorum)

   • tuğba Says:

    bu arada eklemeyi unutmuşum.eğer ria progesteronlu ise(bakırlısı da var) kadının yumurtasının olmasını da engeller.yani hormonlu riadır.kadının yumurtası oluşmadığı için döllenme olmaz.ancak bu etkisi %100 olmadığı için o ay yumurta var mı yok mu bilemezsiniz..herkes cvbı anlamıştır sanırım.

    • elif zeynep abdullah Says:

     burda açıklama varmış ayrıca, tuğba hanım teşekkürler

    • emine Says:

     s.a. tuğba hanım ben tam anlamıyla açık ve net öğrenmek istiyorum lütfen ;
     ria lar,spermleri öldürüyorsa döllenme olmuyor ve ya döllenme oluyorsa(kesin oluşmuş bir canlı oluyormu) oluşmuş canlıyı öldürüyormu.
     çünki ria ile korunmaya birçok alim fetva veriyor fetva veriliyorsa neye göre veriliyor o zaman biz ne yapacağız cahide abla.

     • tuğba Says:

      emine hanım mrb ben fetva veremem.sadece işin tıbbi yönünü anlatabilirim.blastokist dediğimiz rahime tutunan hücre topluluğu.spermle ovum birleştikten sonra hızla bölünmeye başlar.hücre sayısı artar.aşamalardan geçerek blastokist olur.rahime tutunur.hücre sayısı artmaya ve hücre farklılaşması olmaya başlar.YANİ SADECE BİRKAÇ HAFTA SONRA KALBİ ATMAYA BAŞLAYACAK.yani canlı yaşıyor bölünüyor.işin fetva kısmını bilemem.ama bence oluşmuş bir canlının büyümesini engellemiş oluyor.

      • emine Says:

       s.a. Tuğba hanım,
       cevabınız için çok teşekkürler ALLAH razı olsun
       hakkınızı helel edin.

   • hülya Says:

    ben bunu bilmiyordum tuğba hanım. hiç kullanmadım böyle şeyler ama öğrendiğim iyi oldu çok teşekkür ederim. kontrol hapları hakkındaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..

    • tuğba Says:

     mrb hülya hanım.yine işin fetva kısmını bilemem.ben anlatayım sizler karar verin.doğum kontrol haplarının (kok diyeceğim) en önemli etkisi beyinden salgılanan fsh ve lh hormanları var bunları baskılar.yani kadının yumurtası gelişmez ve çatlayamaz.yani yumurtası olmaz.olmayan yumurtada döllenemz haliyle.ikinci etkisi rahim ağzını koyu kalın bir mukus tıkar.spermler vaginadan rahime geçemez.ayrıca rahim duvarı gelişmez.rahim duvarı normalde her ay blastokistin yapışması için kalınlaşır şişer.eğer blastokist olmazsa dökülür bu da adet kanamsıdır.sonra tekrar kalınlaşır.yani kok lar=gebelik teki durumdur.biz öyle söyleriz yani.olurda gebelik oluşursa hemen ilaç bıraktırılır.bu arada gebelik oranları çok düşük yani mükemmel kadın uyumunda(yani ilaçlarını tam kullanan) 1 yılda 100 kadından 0,1 oranında gebe kalan oluyormuş.kok kanser ilişkisine gelince rahim ve yumurtalık kanserini azaltır.meme kanseri ilişkisine gelince son novaks jinekoloji(basic kitap) baskısında meme kanseri yapmaz diyor ama kadın meme ca ise kullanılmaz.anlatabildim mi.son olarak net konuşamamın nedeni şu. nadirde olsa o ay yumurta gelşti diyelim spermde mukus bariyerini aştı diyelim.yani iki engelde aşılıp(nadir ama ihitimal dahilinde) blastokist oluşursa rahim atrofik olduğu için yapışamaz düşerse günah olabilir mi?işte ben burda susarım burası fetvaya girer.yapışırsa ne ala zaten fetüs gelişmeye başlar.bakın bunlar az oranlar ama ben bişey diyemem.vebal altına girmek istemem.
     doğum kontrol yöntemleri çok karışık bir konu yani.ben ihtimalleri söyledim.umarım anlaşılabilmişimdir.eğer korunmak günah değilse kondom,takvim yöntemi(adetler düzenli ise)geri çekme,tüp bağlatma(ben önermiyorum insan pişman olabilir) kullanılabilir.ria ve koklarda çok az da olsa döllenme olma ihtimali ve bizim kullandığımız şey nedeniyle düşme ihtimali var yani.

     • Hemsehrim Says:

      Tuğba Hanim. Tübligasyonda mikro cerrahi en kötü ihtimalle tüp bebek yöntemi ile geri dönüş olduğunu biliyorum. Yaniliyormuyum acaba?

      • tuğba Says:

       yanılmıyorsunuz çünkü yumurtalıklar sağlam ve yumurta üretiyor.sadece rahime ulaşmasında önünde engel oluyor.evet çocuk sahibi olunabilir ama bu masraf ve enerji kaybı demek.bence insanlar bu kadar radikal kararlar almamalı.bu arrada sizede tşk ediyorum.çünkü siz söyledikten sonra irkildim ve farkına vardım.evet dedim haklı döllenmiş yumurtayı atıyor.bu bize (drlara) basit geliyor.illa kalbi atmaya başlaması mı gerek.döllenmiş ve izin verilse rahme tutunacak ve büyüyecek.muhtemelen alimlerde bunlara daha kalbi atmıyor diye fetva veriyorlardıtr.sizin dediğiniz gibi döllenme olmasına mani olacak yöntemler kullanılmalı.bakın yine söylüyorum.hormonlu ria va koklarda oranlar düşük.bakırlı riada bu daha fazla ama piyangonun kime vuracağı belli olmaz.bunlar maalesef her yerde dillendirilemez.insanların kürtaja sıcak baktığı dönemde yok döllenmiş döllenmemiş yok kalbi atmıyormuş kimin umrunda değil mi?
       eğer gerçekten bu işlere bulaşmak istemeyen varsa takvim+kondomu uygulasınlar.takvimi tam olarak bilmeyen varsa anlatırım.ara ara girip bakıyorum soru gelmiş mi diye.

       • Hemsehrim Says:

        Allah razı olsun tuğba Hanim. İnsan bildiklerinipaylaşmalı. Ben bunu biliyordum lâkin paylaşırken de çok emin olamadımsonuçta ben bir hekim değilim. Ama saglıktan da uzak sayılmam.20 yıllık bir doktor eşi olarak nacizane bildiklerimi paylaşmak istedim. Ben buradan çok şey öğrendim.öğrenmeye de devam ediyorum.hani insan ömrünün sonuna kadar öğrenmeye devam edermiş de son olarak da Azrail’in nasıl can aldığını öğrenir ve gidermiş ya. Ben de öyle işte. Bize bu ortamı sunan Cahidemden Allah razı olsun inşallah.

        • Cahide Says:

         Rabbim sizlerden de razı olsun canım kardeşim. Hergün bir şeyler öğrenmek benim içinde ayrı bir mutluluk

     • ballarisi Says:

      çok teşekkür ederim tuğba hanım. detaylı cevabınız için Allah razı olsun.:)

   • Sümeyye Y.K Says:

    tuğba hanım ne doktorusunuz bilmiyorum ama size bir sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim ben normal doğum yaptım doğumdan bir ay önce bir ebe bana rahmin çok geride sancın uzun sürer demişti gerçekten rahmim açılmadı tam iki gün sancı çektim şimdi merak ediyorum ikinci kez doğum yapsam yine aynı mı olur.bana herkes ilk doğum olduğu için böyle olduğunu ikincide kolay olacağını söylüyor kızımın kardeşleri olsun istiyorum ama öyle gözüm korktu ki şuan bile gözlerim dolu dolu oldu

    • tuğba Says:

     sümeyye mrb sanırım ebenin demek istediği rahimin retrovert pozisyonda durması.normalde rahim antevert pzisyonda yani öne doğru eğik durur.bazı insanlarda retrovert olabiliyor. bunun için ne yapıyorlar bilmiyorum.sana çevrendekilerin söylediği ilk doğumun diğerlerine göre daha zor olduğuyla alakalı.ama ikinci için canını sıkma.daha tanın bile belli değil bi k.doğumcuya git Allah inş ikinci doğumunu hiç ummadığın kadar kolay kılsın.sevgiler 🙂

     • Sümeyye Y.K Says:

      tuğba hanım cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim allah razı olsun…

     • hatice Says:

      as.cahide hanim cok zorlu bir donemden geciyorum.Elhamdulillah.Allahim unutmadi bizi diyorum.su anda 10 haftalik hamileyim bebgimin kalp atisini duymadiklarini soylediler bana 7 haftalikken halada yok.acaba tugba hanim veya sizin bir biginiz varmi ?benim ikicocugum var ikiside sezeryan oldu.ilki kordon vucuduna sarilmisti kalp atislari zayiflamisti acil sezeryan yaptilar Londrada Kizim da buyuk bebekti onceki dikislerimi acmaya baslamisti cok kan kaybi kaybettim.Ama,doktor hicbir organimi duzeltmeden kapatmis 10 yil boyle yani ic organlarim yapisik birbirine karismis bir vaziyette buldular bundan iki yilonce dis gebelik gecirdim o sirada fark edip duzelttiler.Ameliyatin sonunda bana bebek sahibi olamayacagimi soylediler,Allahin lutfu gene hamileyim ama bu sefer kalp atislari yok ilk ultrasana gore kuculdugunu soyluyorlar,benim kendiliginden dusurecegimi soylediler onceleri kanamam vardi ama simdi yokbeklemeyi istedim onlarda 3hafta bekleme suresi verdiler ondan sonra ne yapacklar bilmiyorum eger kendiliginden dusmezse ne olacak .arastirdim aliyorlarmis.neyapacagimizi bilmiyorum ailemden kimseye soyleyemedim hala .dua ediyorum ins bebegimin kalbi atar diye siz acaba ne nasihatta bulunrsunuz .40 yasindayim tugba hanim neder acaba.bir anne icin nekadar guzel bir duygu sizler gibi degerli bilgileri bizlerle paylasan insanlarlar yetistirmek Allah korkusuyla insanlara bakmak .Allah sizleri yetistiren anne ve babadan razi olsun Allaha emanet olun ins.

      • Cahide Says:

       Allah yardımcın olsun Hatice. İnşaallah Tuğba yorumunu okur da cevap verir. Dua edelim kardeşim. Allah büyük. İnşaallah sağlıklı, hayırlı bir evladın olur

 44. emine Says:

  s a
  hayırlı konularla hayırlara vesile olmak dileğiyle Rabbim yardımcın olsun Cahide hanım bu konu insanların çok büyük hatalarından diye düşünüyorum bir kanayan yaradır gayba zor iman eden insanlar bunu ancak yapar diye düşünüyorum gördüğü dokunduğu çocuğuna bunu yapa bilen insan doğmamış dokunamadığı çocuğunada yapar diyorum ama ancak isteyerek çocuk yapmak hadislere göre yanlış olduğunu sanıyorum bir hadisle peygamber efendimiz s. a v ;Ben sizin çokluğunuzla sevineceğim; buyurmuş kendisinden 200 yıla kadar bu hadisin geçerli 200 yıl sonra”Ahir zamanda, sizin en iyiniz çoluk çocuğu olmayandır.”hadisi geçerli diye biliyorum siz ne diyorsunuz bu konuda merak ediyorum Rabbim verdiği zaman başım üstüne emanetini korurum ama isteyerek çok çocuk bilmiyorum zaten haşa bizim isteyip istememizden değil her düşünceden rabbime sığınıyorum Allaha emanet olun

 45. esma Says:

  kurtaj yaptıranların– varsa dığer evlatlarına bunun ıçın keffaret odemesı gerektığını duymuştum–boyle bır şey var mı acaba?

 46. esma Says:

  Bızım burada camı ımamı olan bır abımız anlatmıstı..bı kadın gıttıgım butun doktorlar ‘cocugun sakakat olur almamız gerekır’ dıyor,ne yapabılırım? dıye soruyor..bu abı de kesınlıkle bunun haram olduğunu, dualarla salavatlarla Allah’a yalvarmasını söylüyor..Ayları böyle gecıyor kadının ve sağlıklı bır evladı oluyor..ben daha kuçuktum bunu dınlediğimde ama hiç unutamıyorum..

 47. hülya Says:

  ah cahideciğim, öyle güzel sözler etmişsin ki tüylerim diken diken okudum. bir arkadaşım tek çocuk sahibiydi ve ona başka neden istemiyorsun dedik. biz olmuyor galiba falan diye düşünmüştük. yok ben birkez kürtaj oldum dedi ve çok normal birşeymiş gibi gülerek anlattı. ben gidip kürtaj oldum ama bir gün geçmesine rağmen ağrılarım geçmeyince tekrar doktora gittik , birde baktı meğer çocuklar ikizmiş, e ne yapalım artık tabi onuda aldırdık dedi. ama bu arada gülüyor. ben o an şoka uğramıştım ve günlerce aklımdan çıkmamıştı bu. yıllar geçmesine karşı hala unutmam.
  birde MELAHAT hanımın yorumuna katılıyorum. şimdiki büyükler bir garip. aman başka çocuk yapma deyip duruyorlar. erkek kardeşimin tek çocuğu var. ikinci olacak diye her iki anneninde aklı gidiyor. nasıl iştir anlamadım. sanki onlar bakacak. çevrede de aynı, iki çocuğu olan, üçüncüye hamileyse hemen yorumlar başlıyor. ders verici konuşmalar. akıl vermeler falan..
  rızkı veren Allah.
  çok ibret alınacak bir yazı olmuş cahideciğim, Allah razı olsun canım kardeşim..

 48. uzaklardan Says:

  selamünaleyküm canım benim bizi ağlatman hiç zor olmuyor inan kalemini eline alıp kağıda dokunman yetiyor. iyi ki varsın iyi ki ağlatıyorsun unuttuğumuz unutmak üzere olduğumuz görmekten kaçtığımız değerleri bize hatırlattığın için sana tüm inananlar adına sonsuz minnet sevgi sunmaktan başka ne diyebilirim senay kardeşim ben uzun bir tedavi sonucu çocuk sahibi oldum. benim tıbben doğal yolla bebek sahibi olamayacağım söylenmişti. tedavi cevap verdiği için şükrettik ikizler iki yaşındayken ben hamile kaldım işin garip tarafı ben de sağlıkçı olduğum için sorunum belli evet imkansız diyordum ama ALLAH bize mucizeyi emanet verdi imkansız diye bir şey olmadığını şuan üç çocuklu bir anne olarak anladım. sende buna inan dua et. şimdi kürtaj kısmına gelelim iki yaşında ikiz ve karnımda bir mucize ben bunun şaşkınlığını yaşadım elbette sürekli ağlıyordum rahmetli annem beni böyle görünce yanlış bir karar veririm ihtimaline karşı önlemini aldı eğer yanlış bir şey yaparsan hakkım sana haram dır dedi. şimdi anneler ne gerek var diyor kızını kürtaja kendisi getiriyor neyse ben hemen bir doktora gittim sadece emin olmak ne kadar olmuş bilmek için ama hala şoktaydım tabii ağlayarak hikayemi anlattım doktor da benim ağladığımı görünce annem gibi önlem aldı. YOKSA DEDİ. HAYIR HAYIR DEDİM ZATEN SEN BANA MİLYAR DOLAR VERSEN DE BEN BU ÇOCUĞA DOKUNMAM DEDİ.bizim böyle doktorlara ihtiyacımız var. işte ben bu yüzden biz ve çocuklarımız okumalıyız özellikli mesleklerde çalışmalıyız diyorum. evet şartlar istediğimiz gibi daha doğrusu olması gerektiği gibi değil İNŞALLAH o günleri de görmek nasip olur .selam ve sevgi hepinize…..

  • senay Says:

   Allah razi olsun kardesim yazdiklarin icin, Rabbim sana ve cocuklarina herseyin hayirlisini nasip etsin insaallah…

 49. arzu Says:

  Esselamün aleyküm hayırlı günler ablacım ve buradaki tüm dostlar.Yazıyı görünce kürtaj kelimesi bile tüylerimi diken diken etti.Az bir şey video izliyeyim dedim aman Allah’ım bu nasıl bir şey ve hayretler içinde izledim ve dayanamayıp hemen kapadım.Binlerce daha dünyaya teşrif etmeyen minik cansız bedenler.Her yeri oluşmuş gözü kulağı burnu hatta çok büyükleri bile var.Böyle anneleri Rabbim ıslah eylesin.Çok korkunç resmen cinayet içim sızladı adeta.Bu çocuk aldırmak hatta çocuk aldırmaya beraber gidenin vede çocuğu alan doktorun aynı günaha ortak olduğunu biliyorum.Çevremizde o kadar çok varki kimisini biliyorum marifetmiş gibi çocuk aldırmaya gideceğini söyleyenler var.Bunlardan midem bulanıyor.Çocuk aldıranlar evdeki çocuklarınıda belki Allah alır diye hesap etmiyorlar.Yok yok ablacım Allah’tan korkmayanların yapacağı işler bunlar.Akşam çocuklarım uyurken onları doyasıya öptüm ve Yaradanıma sonsuz şükür ettim.Bana onları verdiği için onlar bize onun emanetleri.Cami önüne bırakılan bebekler,kürtajla hayatına son verilen yavrular hepside insanın canını yakıyor.Ablacım böyle konuları kaleme döktüğün için ALLAHrazı olsun canım benim…

 50. yusuf yunus Says:

  cahıdem hayırlı gunler hepımıze dostlar.ALLAHkorktuklarımızdan emın eylesın.HICBIRIMIZI BU IMTEHANLA YANI KURTAJLA SINAMASIN.dun ılk kez ızledım vıdeoyu yarıda bıraktım.aksam esıme ben ne yaptım bılıomususn kurtaj vıdeosu ızledım mınık ellerı ayakları kopara kopara agzı bıle acılıodu bebegın dıe benım höt höt kocacaım bıle yuzunu burusturdu gozlerı doldu nerden aklına geldı bole seyler dedı.Allahım ya rabbım kendısı bılsın ıclerıne senı tanıma askı versın.duada bulunan butun kardeslerım ALLAH gonlunuzun muradını versın.dun bır arkadas esma ul husna ıle rabbımın ısımlerıyle dua edelım tecellılerını erıselım ınsallah.ben el muktedır ısmını cokca cekıyorum yanı ıktıdar ver rabbım ırademı yucelt rabbım dıyerek.ornegın ben asla ıcmedım ancak sıgara kullanan dostlara bunu cokca cekerlerse ıradelerıne daha kolay hakım olacaklarına.yıne ben daha cok ılk zamanlar NAMAZAırademı kuvvetlendırmesı ıcın cekıyordum.yıne oglum yusufa vede her dostumun cocuklarınada demısımdır YA SETTAR ısmını sınavlarında yanlıslarımı gızle rabbım dıyerek yusufuma oyle dua ettırırım.gızleyen gunahlarımızı orten anlamında tabıı bu konularda benden cook daha bılgı sahıbı dostlarım vardır muhakkak onlardanda paylasımlarını beklerım.BILGININ SADAKASIDA PAYLASMAKTIR.Kızlar bırsey daha cahıdemın cıcek resmıne uzun uzun bakarak tefekkur ettık mı hatırlatmak ıstedım.hepınız Allaha emanet olunuz.

 51. zerdali mişmiş Says:

  selamün aleyküm,gönlü güzel,samimiyeti hoş kardeşlerim..tam da dün biraz bahsetmişken cahide bugün okonuyla ilgili güzel yazısını yayınladı..ben kürtajı ilk kez birkaç ay önce izledim..kanım dondu,gözlerim karardı,kalp ritmim bozuldu..bebeğin parça parça çıkan uzuvları yüreğimi parçaladı..masadan kalktığımda ayakta duramıyordum..tansiyonum o kadar düşmüş ki,ortanca kızımı çağırdım,tansiyonumu ölçtü 8 e 6,bir tuzlu ayran içip uzandım..anne rengin gitti ne oldu sana diyor,hiç hamileliktendir dedim..günlerce etkisinden kurtulamamıştım..nasıl vicdan nasıl insanlık..2 gün bebeğimin hareketlerini hissetmeyince soluğu sağlık ocağında aldım.hemşirem dinledi tabi bende duyuyorum,koşan atların çıkardığı ses gibi kalbini duyunca rahatladım..o daha doğmadan nasılda seviyorum,onunla konuşuyorum sanki anlayıp tepki veriyor..o bana rabbimin emaneti,lütfu ben ona nasıl kıyarım..onu kucağıma alacağım,koklayacağım,emzireceğim günlerin hayalini kuruyorum..sanki ben ilk kez anne oluyorum..ya bunları düşünmeden keyfi olarak kendi bebeğinin katili olanlar..Allahın verdiği emanete ihanet edenler..hatta özel menü cenin yiyen insan müsvetteleri bile var..çin gibi ülkelerde bunun talipleri bile var..yemekten tiksinmeyen,öldürmekten hiç tiksinmez..ve müslümanım diyen ülkelerdeki cenin katliamları…cahide sen zaten çok güzel açıklamışsın..Allahım doğru yoldan ayırmasın

 52. ak Says:

  İki yıl önce bu zamanlardı evliliğimizin 6. ayında bende hamile kalmıştım.Nasıl sevinmiştik.Aradan 1 buçuk ay geçti hafif leke geldi benden korktum ertesi gün doktora gittim.Doktor baktı bu bebek gelişmemiş dedi 1 haftaya kalmaz düşer dedi.Ağlaya ağlaya ordan başka bi doktora gittik. Oda baktı bebek yaşıyo dedi ultrasyonun sesini açtı bebeğin kalbi nasıl atıyodu sevinçten yine ağlamaya başladım.Dikkat ettim kendime aradan tam 1 hatfa geçti leke iyice gelmeye başladı.Dayanamadım ağrıya gece acile gittik.Oda baktı bu bebek düşer dedi hemen alalım dedi ağrın kesilir dedi.Bende yok asla aldırmam dedim.O halde bile hala ümit besliyo insan içinde.Koridorda oturduk sancım kesilmeye başladı ohh dedim galiba geçti hadi eve gidelim diyordum.Sonra tuvalet ihiyacı duydum eşim kapıda bekledi o anda zaten kendiliğinden düştü bebek.ben feryat ettim nasıl ağladım.Tüm gereken testleri yaptırdık ikinciye yine hamile kalmıştım.Oda aynı şekilde 1 buçuk aylıkken kalbi durdu dedi doktor.bunu kürtajla almamız gerek dedi incelenmesi gerek dedi.ben yine aldırmak istemedim.başka doktorada gittik oda aynı şeyi söyledi.aradan 2 gün geçti mecburen aldırdık beni zehirlemesinden korktuk.Bebek genetiğe gitti hiç bişey çıkmadı hatta kızmış cinsiyeti.Allah’ımın takdiri böylemiş bundada vardır bi hayır.Ben kalbinin durduğunu öğrendiğim halde aldırmak istemezken onlar canlı bebeklerine nasıl kıyarlar.Bu nasıl vicdandır. Allah tan ümidimi hiç kesmedim bu sefer daha iyi olur İNŞALLAH YARABBİM. Gönlümden hep ikiz bebeklerim olsun geçiyor.Allahım herkesin gönlüne göre versin AMİN

  • kadiriye Says:

   sevgili ak kardesim . insaallah rabbim sana da hayirli saglikli eli ayagi düzgün bir evlat kucagina almayi nasip eder tüm isteyenlerle birlikte… amin…
   ben de senin gibi ikiz bebeklerim olsun isterdim ergenligimden beri. ilk hamile kaldigimda ultrasonda doktor saglikli bir beginiz var dediginde ikizini kaybetmis gibi üzüldüm. ama allaha sükür saglikli bir olglum mustafam dogdu. simdi 4,5 sene sonra tekrar hamileyim dr.a tekmi ? diye sorduktan sonra ikizini gördü ultrasonda. simdi allaha sükür 3,5aylik tek yumurta ikizlerime hamileyim. Insallah Allahim sanada gönlünden geceni nasip eder.. amin….

   • Cahide Says:

    Ayy yorumun sonunda nasıl mutlu oldum anlatamam. Hayırlı mübarek olsun. İkiz sahibi olmak çok güzel. Rabbim tüm isteyen kardeşlerime versin. (amiiin)

    • cccigdemmm Says:

     amin amin aminnn biz eşimle üçüz dördüz de istiyoruz. rabbim inşallah nasip eder

   • ak Says:

    Allah razı olsun Kadiriye Hanım inşallah sizde bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah AMİN

 53. Medine Says:

  s.a. insallah yanlis yolda olanlar bu yaziyi okuyup dogrulari gorurler insallah. insan bir dusunsun; evinde boyudugu cocugunu oldure bilirmi??? dogmamis bir bebek de o cocuktan biri. onu henuz gormedi, sevmedi diye oyle davranmaga hic hakki bile yok.
  size bir sorum olucakti. kabir ziyareti hakkinda ne dusunuyorsunuz? akrabalari oyle ziyaret edince ne yapmaliyiz? bu ziyarete nasil gitmeliyiz?

  • Cahide Says:

   Bunu başka zaman konuşalım istersen Medine. Sadece şunu söyleyeyim: Peygamberimiz kabir ziyaretlerinde sadece elini açıp dua edermiş. Belli bir duası da yok. İçinden geldiği gibi, akrabalarına dua oku. Onlar için Allah’tan af dile.

 54. ilknur.01 Says:

  Ablacığım yine çok güzel bir konu. çocuğu olan..çocuk sahibi olamayan….çocuklardan kurtulmak isteyen.ayrı ayrı insanlar var şu dünyada.
  bazıları rabbimin verdiğiyle yetinmeyip yada beğenmeyip değiştirmeye yada yok etmeye çalışıyor.kendince birşeyler yaptığını mı ispatlamak istiyorlar acaba.ne yaparsan yap hiçbir şeyi rabbimden güzel yapamazsın.o dilemesse. sana izin vermezse hiç bir şeyi gerçekleştiremzsin.kordonları bağlatmak bile yüzde yüz değil.yüzde 1 ihtimal de olsa hamile kalabilirsin. rabbim istesin yeterki. kim engel olabilir.
  Bütün yaramazlıklarıyla .yapmış oldukları eziyetlerle.bazan insanı o kadar yorsalarda….
  en kızgın anında bile bir öpüçüğüyle seni bambaşka duygulara çeki veriyorlar.
  doğurmak istemediğin çocuk belkide geleceğin yöneticisidir.
  .yada sana bakacak çocuğundur.
  ileriyi gören ve bilen ancak rabbimdir……….selametle.

 55. Hemsehrim Says:

  Rahim içi araçlar bildigim kadarıyla döllenmiş yumurtayı öldürerek vücuttan atıyor. Yani oluşmuş olan cenini imha ediyor. Bana göre bu caiz olmasa gerek. Korunmada spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyecek yöntemlerin kullanılması en doğru olan. Azl olayindaki ses çıkarmama durumu da burdan kaynaklanıyor diye biliyorum.

  • elif zeynep abdullah Says:

   sağlığa zararını duymuştum, yaşayanı da biliyorum ama bunu duymamıştım, hemşehrim bu kesin mi acaba ,— cahide abla sen ne dersin günah mı, bir kadın doğum doktoru da aydınlatsa bizi ne iyi olur, fetva verenler bunu bilmediğinden mi veriyor acaba , çünkü ben istisnai durumlar ( annenin ölüm tehlikesi, o da bir doktorun sözüyle hiç değil ,imanlı,Allah sevgisi olan birkaç) hariç bir günlük de olsa onu bir şekilde yok etmenin caiz olmadığına inanıyorum,

   ben 16 -18 günlükken doktor daha ayva çekirdeği kadar dedi , kalp atışlarını duydum, eşimin ailesine kalsa hemen aldırılacaktı, hatta doktorun biri annenin hayati tehlikesi olabilir dedi ilk doğumun zorluğundan ve aranın çok az olduğundan, eşim istemiyor ama ailesine karşı ikilemde kalıyordu,

   ben çok sevindim öğrendiğimde yani içimi bir gülümseme kapladı , beni çok bunalttıkları bir gece acaba hayati tehlike…………. diye ufacık aklımdan geçince rüyamda babamı gördüm , çok yüksek bir köprüden aşağı oğlumun kollarından tutup sallıyordu nasıl korktum, af diledim, ağladım, titredim kaç gece…….

   geçen yazıda bahsettiğim kardeşimiz de öğrenemedim , ikna ettiğimi düşünüyorum , inşALLAH aldırmamıştır ,çünkü 16 haftalık olduğunu söylüyordu, aklımdan çıkmadı bir türlü….

   yazı için çok teşekkürler cahide ablam, aldırıpta sonradan diğer çocuklarının başına gelenleri biliyorum yakinen, komşum ve akrabam, ahirette hesabı nasıl olur kimbilir!

   • Hemsehrim Says:

    Aynı şeyden bahsediyoruz Elif zeynep Abdullah. Döllenen yumurtayı öldürmek elbetteki caiz değil. Rahim ici araçlar döllenmiş yumurtayı attırıyor dedim ben. Yalnış anlaşılmasın lütfen.

    • Cahide Says:

     Bende yıllardır bu şekilde biliyorum. Hatta spiral takan kadınların daha yoğun kanamalarının olması bu yüzden diye biliyorum

    • elif zeynep abdullah Says:

     yanlış anlamadım kardeşim , ben bilmiyordum, çok korkunç geldi, şimdi öğrendim, çocuğuna ders verdiğim bir bayan dindar dr vardı ona ve 2. doğumumu yaptıran çok iyi bir hanım dr var onlara da soracağım, kesinleştirmek için, sizlerle güven sorunum yok sadece tam emin olayım, açıklasınlar içyüzünü , yıllardır ebeler farklı anlatıyor herşey çok basite indirgenmiş. nesil üzerinde ne oyunlar oynanıyor! cahide ablam daha önce de benzer konuya değinmiş, içime kurt düşmüştü zaten.

   • arife Says:

    merhaba bende 24 haftalık hamileyim bebekte hidrops varmış bütün vucuduna yayılmış dr illla alınması gerekiyor diyor ama ben istemiyom dua ediyorum bol bol sağlıklı bir çocouğum olsun diye…

 56. banu Says:

  hayırlı sabahlar cahide hanım benimde en huylandığım konu allah razı olsun ben tüp bebek karnımda öldüğünde üç gün aldıramadım bu nasıl vicdan allaha nasıl hesap verecekler anneciğimin dört tane yapmış.halam anneme mektup yazardı her çoçukta bunu aldır diye annem dinlemezdi.allah onuda öyle cezalandırdıki çoçukları hep ölüyordu iki tanesi zor yaşadı ikiside sorunlu yinede allah canlarını sağ etsin. rabbim bütün çoçukları olmayanlara içindede bana tatdırsın bu mücizeyi.meryem süresini okusun allahın izniyle olur.

 57. serapdoygun Says:

  Cahide Abla,
  Kürtaj yaptıran kişiler çoğunlukla evli olsa belki konuşur, anlaşır çocuğu dünyaya getirmeye karar verirler. Ama bence evlilik dışı ilişkinin çoğalması ve hoşgörülmesi,ailelerinden uzakta öğrenim gören gençlerin maneviyatsızlığında etkisiyle hataya düşmesi, toplumun göz önünde olan, ileri gelen, gençler tarafından sevilen kişilerinin önce hamile kalıp sonra evlenmesi, onları takip edenlerinde buna özenmesi sonucu bekarlarda kürtaj yaptırma oranı daha fazla olabilir.
  Avrupanın bilimini tekniğini almamız gerekirken fuhuşunu, cinselliğini aldık. Yazık bize.
  Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.

 58. elif zeynep abdullah Says:

  cahide abla uygun görürsen bu linkleri verebilirim,

  ayrıntılı bilgi için; ( farklı görüşler ele alınmış ,dikkat edilmesi gerekir!! )

  http://www.suleymaniyevakfi.org/fitrat-ve-tip-araştirmalari/ana-rahminde-cenine-ruh-uflenmesi.html

  daha sade, öz bilgi için;

  http://www.sorularlaislamiyet.com/gna/178/azil-yapmak-ne-demektir-doğum-kontrolu-acisindan-azil-yapmak-caiz midir?

  http://www.fetvameclisi.com/fetva/spiral

 59. ç.ş.t Says:

  rabbim bana da bol çocuklar nasip eylesin. Dualarınızla inşallah. Hamile olduğumu duyduğum an havalara uçarım heralde. Ama bazen diyorum çok günahım var rabbim ondan mı nasip etmiyor.

  • Cahide Says:

   Birgün oda olur inşaallah. Rabbim öyle lütufkârki, nice takva sahibi insanların çocuğu olmuyor. Nice günahkarların boy boy oluyor. Bunların hepsi bir imtihan. Rabbim türlü türlü deniyor insanları…

  • elif zeynep abdullah Says:

   inşALLAH, Rabbim takdiriyle.. ,yakınlaştırsın, kavuştursun gönlünün arzusuna , benim de 8 yıldır bekleyen dayımın kızına da dua edin, bir akrabamızın 17 yıl sonraydı galiba oldu, çok dua etti , hac , umre yapıyor du sık sık , dua için , hamile kalmadan 15 gün kadar önce rüyasında içnde parlak bir ay olan bir tepsi vermişler kucağına, unutamam .

   • çt.ş Says:

    haklısın abla. arkadaşım anlatmıştı bir arkadaşı evlenmeden önce hamile kalmıştı onu aldırmıştı evlenince de 2 tane aldırmıştı.Çocuk bakmaya hazır hissetmediği için. Rabbim istemeyene de nasip etmesin. İlkini aldıranın bir daha olmaz derler.

  • yesimm Says:

   Çiğdemciğim öyle olsa benim de olmazdı canım…

 60. semra Says:

  Allah razı olsun Cahide abla, duygulanarak okudum yazınızı.
  5 kız kardeşli geniş bir ailede büyüdüm, kardeşlik duygusunu çok güzel yaşıyoruz. bu yüzden şanslıyım yani. yaklaşık 9 aylık evliyim henüz çocuğumuz yok. çünkü eşim istemiyor, lafını bile açtırmıyor çocuk sahibi olmak konusu kapandı diyor hayatımızda; sebep sorduğumda kendine güvenemediğini, sakat doğabileceğini ve bakamayacağımızı, maddi anlamda sıkıntı vereceğini düşünüyor. oysa ki ikimizde çalışıyoruz. bense hayırlı zamanda bir evlat sahibi olmak istiyorum. Rabbime layık, ailesine milletine hayırlı bir evlat yetiştirmek kadar güzel bir şey var mı? ayrıca bu Rabbimin en güzel mucizelerinden birisi. dua ediyorum bu konuda Rabbim eşime hidayet ver diyorum sizlerden de dua bekliyorum.
  Rabbim kurtaj yaptıran aciz insanlarına, buna sebep olanlara da hidayet etsin.
  Selam ve Dua ile…

  • Cahide Says:

   Ahh bu tevekkülsüzlük insanları hasta ediyor! Daha çocuk olmadan, çocuk istememek anlaşılır gibi değil. Rabbim eşinin kalbine o sevgiyi koysun, tevekkül versin…

 61. birgül Says:

  hayırlı sabahlar yine çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık ama yarama parmak bastınız 47 yaşındayım 2 çocuğum var küçüğü 15 yaşında 3. yüde isterdim ama kalp hastasıyım yapamadım ( rabbim olmayana versin evet evlat sahibi olmak gibisi varmı.

 62. ebru Says:

  selamun aleyküm canım çok güzel bir yazı olmuş kalemine yüreğine sağlık .kürtaj eskiden çok daha fazlaydı sanki ben hatırlıyorum küçükken etrafımda ki insanlar çok rahatlıkla ve normalmiş gibi bahsederlerdi kürtajdan .teyzem 6. cocoğunu istememiş türlü türlü yollara başvurmuş iğneler haplar içmiş düşsün diye ama olmamış o çocuğun bu dünyada yaşaması gerekiyor ki düşmemiş .kürtajın yanında birde bu var anneler çeşitli sebeplerden dolayı karınlarındaki bebekleri düşürmeye çalışıyorlarmış .bu günde bu işin moder yöntemleri var artık drlar yada çevre deki insanlar teşvik ediyor .eşim patolojide çalışıyor.bazen düşük yapılmış bebek ceninlerini araştırmak zorunda kalıyorlar,bir kaç defa rastladım inanın içim sızladı resmen herşeyiyile mevcut bir insan .küçücük eller ayaklar tırnaklar daha ne söyleyeyim …ALLAH ıslah etsin kürtaj olan kadınları ve onlara önayak olmak isteyen insanları. CAHİDECİM MÜSADENLE BEN BURDA YORUM YAPAN ARKADAŞLAR BİRKAÇ ŞEY SÖYLEMEK İSTİYORUM.öncelikle hakkınızı helal edin amacım bilgiçlik taslamak yada sizleri kırmak değil.dünden beri düşünüyorum hatta gece uykum kaçtı düşünmekten.gece en son 2 falandı baktım siteye son yorumlardan biride benim gibi düşünüyor ve cahideye bahsetmiş düşüncelerinden .biz cahidenin hakkını yiyoruz .tamam burda çok güzel dosluklar arkadaşlıklar kurduk.yüzlerce kişi olabiliriz fakat karşımızda bir kişi var.yaptığı bir yemeğin yada pastanın altına yaptığımız yorumlar bazen okadar farklı yerlere gidiyor ki bir zamandan sonra yapılan şey tamamen unutulup başka şeyler konuşmaya başlıyoruz.emek verip yayınladığı şeylerde bir yerde uçup gidiyor.hepimizin hoşuna gidiyor yorumumuz onaylansın sonra onu görelim başka bir arkadaşta bizim yorumumuza karşılık versin .dediğim gibi biz yüzlerce kişiyiz ama karşımızda cahide tek kişi hepsini okumak zorunda birde kimse kırılmasın diye karşı yorum yazdığını düşünün ona ne kadar zaman kaybı oluyor.bir arkadaş forum aç demiş biz orda konuşuruz .başta güzel bir fikir gibi gelse de sonradan düşününce ordaki yorumlarıda okuması ve onaylaması gerek.öyle bir bölüm açılsa bizim daha çok çenemiz düşecek kadıncağıza daha çok iş çıkacak.şahsen ben istemem forum bölümü açmasını .bazen bende kendimi kaptırıyorum bir konu altına birden çok yorum yazıyorum ama sonrada vicdan azabı çekiyorum.-gönderdiğimiz ve yayınlanmış tarifelere yaptığımız yorumları katmıyorum çünkü sorular bize soruluyor-bu konuda cahide bize hiçbir şekilde uyarı yapmaz çünkü çok ince düşünceli bir insan olduğunu hepimiz biliyoruz.gelin istersenin bundan sonra daha dikkatli olalım .en azından ben kendi adıma böyle bir karar aldım tekrar HAKKINIZI HELAL EDİN.

  • zerdali mişmiş Says:

   ebru sen de haklısın birkaç gündür çenemiz düştü..cahideyi yorduğumuzun farkına vardım..konu dışına çıkmamalıyız ama ,konu konuyu açınca ipin ucunu kaçırıyoruz..cahide güzel tariflerinin altına birde güzel düşünce yazıları ekleyince,ikisine birden yorum geliyor ve yorumlar karışıyor,uzuyor.cahide hakkını helal et,seni yorduğumuzu farkettik,kendi adıma dikkatli olmaya çalışacağım..

   • Cahide Says:

    Ayy ne olur kapatalım bu konuyu. Bende yalnızlığımı sizin vesilenizle gideriyorum. Siz olmasanız bunları yazmanın, yayınlamanın ne anlamı var? Sadece konular çok dallanıp budaklanmasın o kadar. Yoksa ben sizi burada görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bir taneniz bir kaç gün yazmasa aklım onda kalıyor, ne oldu acaba diyorum. Sizleri ALLAH için çok seviyorum ben. Sizlerle cennette komşu olmanın hayalini kuruyorum. İnşaALLAH…

    • arzu Says:

     canım canım canımsın yaaa seni bende yürekten seviyorum inşallah cennette komşu oluruz bitanem..

    • gülay Says:

     tamam cevap verme inşh cennette komşu istediklerinin arasında bende olmayı isterim sizin kadar takvalı olamazsam bile seni çok seviyorum bu dünyada göremez isem öbür tarafta görürüm inşh selamla kal

     • Cahide Says:

      Gülaycığım neye cevap vermedim canım? Öğlenden beri PC nin başına oturamadım. yeni okuyorum yorumları.Neyse tamamını okuyayım sonra dönerim yine inşaallah

    • gülay Says:

     şaşırdım sana yazmıştım cahide

  • Belgin Says:

   Ebru cuğum Allah razı olsun,ben de dün çok düşündüm; dediğin gibi Cahidem tek kişi kıyamam ona ben;bundan sonra daha dikkatli olalım İnşaallah:(

 63. güvercin 73 Says:

  Selmün aleyküm cahide hanım bir kac gündür yorumlara bakıyorum ama yazamadım malum havalların yağmurlu olması ağrıları depreştiriyor .dediğiniz gibi hamile kalmak Rabbimin mucizesi benim üç cocuğum var kızımla süt kuzu oğlumun arasıon yaş hamile olduğumu bilmediğim içindepresyon ilaçlari kullanmıştım doktara gittiğimde3 aylıktı ilac yüzünden üniversiteye yolladı karşıma öyle bir doktor cıktıki neredeyse beni dövecek ücüncüye hamileyim diye bağırarak alınacak bu cocuk birde şeker hastasısındedi bendeki travmayı anlarsınız artık cok dua ettim Rabbime bu cocuğu bana nasip ettin sakatta olsa cocuğum araştırdık cemaatin hastanesine gittik bana okadar moral verdiki hicbir şeyin garantisi yok doğum esnasında bile cocuk sakatlanabilir deyip üçlü tarama testini bile yapmadı boşuna para ödeme dedi gönül rahatlığıyla insilünlere korkarak eğitimle başladım 9 ay kolay olmadı tabi ama Rabbim her zaman kulunu deniyor kulum bu sefer imtihandan nasıl puan alacak doğumda rahat oldu şükür muhammed yusufumda sağlıklı doğdu şu an 4 yaşında doktorum onca hastaya rağmen hala cocuğumun sağlığını sorar Rabimize tevekkül etmemiz lazım birazda sabır kürtaj olmak fikri bile insanın kanını donduruyo uzun yazdım ALLAHA EMANET OLUN

  • yasemin Says:

   Allah evlatlarinizi size bagislasin ins,benimde 5.5 yasinda muhammed yusuf adli bir oglum var 🙂

  • tuğba Says:

   böyle dr ları duyunca drluğumdan utanıyorum.hastaya riskler tabi ki söylensin.(sonra hasta dr sakat olma ihtimalini anlatmadı diyebiliyor)ama hasta kürtaja yönlendirilmesin.bende istemeden hamile kaldım.o sırada antibiyotik kullanmıştım.aldır diyen çok oldu.ama ben Allah a sığındım ve aldırmadım.şu an elhamdülillah çok sağlıklı 6 aylık bi kızım var.hastalarda karmaşaya neden olan şey şudur.bizler yapılan testlerin spesifite ve sensitivite lerine bakarız..bunlar testlerin hastalığı tespit etmedeki güçleridir.yani bu testler hasta olmayana hasta, olana da hasta değil diyebilir.testin yanılma payı var yani.dr bu yüzden kesin konuşmamalı.ha birde fetüs hasta olsa ne olacak?aldırmalı mıyız?dr iyi olanı öğütlemeli gerisi kişinin vicdanına kalmış bir olay.ayrıca o kadar tatlı hasta çocuklar var ki.bizim için en doğru olanı Allah bilir.hangi çocuğun bzim için hayırlı olacağını da yalnız O b ilebilir.sadece tevekkül…

 64. büşra Says:

  eline yüreğine gönlüne sağlık yine çok güzel çok acı bir konu bedirde hendek de kerbeladaki müslümanlar ne için savaş etti ne içn şehit düştüler onlar islam için müslümanlık için can verirken biz bugün kendi canımıza kıyıyoruz bu nasıl bir insanlıktır ben inan anlayamadım be ablacım rabbim gönlünden uyandırsın herkezi işallah yazın bu düşüncede olanların karşısına çıkarda bu fikirden vaz geçerler rabbim herşeyin hayırlısını versin herşey gönlünce olsun allaha emanet ol sağlıcakla

 65. meryem Says:

  çok güzel yazdirılmış ablam ellerine saglık

  • ysmn Says:

   ben iki kez düşük yaptım ikincide içerde parça kaldmış mecbur kürtaj oldum allahım o ne acı nasıl bilerek o masaya yatıyorlar benim giden parçalara bile içim yandı psikolojim bozuldu on gün akşama kadar gözlerim şiş ağladım.bizim bi komşumuz 5 kez aldırdım dedi neden dedim 3 tane yeter dedi ağzım açık dinledim yazık sana dedim.oğlum düşmesin diye 4 ay karnıma iğne yaptım yattım kimi çocuğum olsun diye daha nelere katlanıyo kimide….

 66. Fatma Yil. Says:

  Ablacim yazin icin ALLAH razi olsun.Kurtajin adini duymak bile beni uzerken yapmak nasil bir cinayet Yarabbim. Bu ulkede(canada) kurtajla ilgili hicbir sey duymadim, her hamile kalan doguruyor. Buradaki bir komsumun ilk cocugu down sedromlu dogmus ama o onu o kadar guzel buyutuyorki hatta yanliz kalmasin diyerek ikinciyi bile dogurmus. Bazen konusu olurda ona MASAALLAH derim sakat diyerek dogurmamazlik yapmamis diyerekten. Yazinin ardindan bir soze gerek yok, ama sadece uzuntumu belirtmek istedim. 5 sene diyince yavrumu kucagima aldim, Yuce Rabbim nasip ederse onun icin daha da dogurmak istiyorum en hayirli zamanlarda insaALLAH. ALLAHIm kurtaj yaptiran bu kullarin islami ilmini artirsin diyorum baskada diyecek sozum yok. ALLAHa emanet olun. sevgilerimle…

 67. melahat Says:

  Bende gec evlenenlerdenim 25 nasip kismet gec anne oldum kurtaja cok karsiyim.nasil bir bakanmis o bence sapitmistir tesvik ediyor resmen benim ilk bebegim 7 haftasinda dusmustu cok agladim ruyamda bile gordum onu nasil kiyarlar allah islah eylesin

 68. melahat Says:

  Gecen bir sey duydum birisi 5.ye hamileymis herkes guluyor.bunlar enaz 3 cocugu var ama genclerin dogurmasini istemiyorlar annelerimiz bile modern avrupali olmuslar.ben eskiden boyleydim ama okadar degistimki cok sukur allahima.kayinvalidem “bir daha yapma sakin” dedi nasil bir cahilliktir bilmemki.3 kizim varda herkes korkuyyor 4uncuye hamile kalirim diye.

 69. melahat Says:

  Cahide hanim yazinizin her harfine katiliyorum.bende sizin gibi dusunuyorum gercekten cocugumun azcik aglamasina sakin tavirla karsilik verdigim icin vurmuyorum diye elestiren cok. hayranim sabrina diye bazen dusunuyorum annelik degistimi diye kumse tahammul edemiyor sevgi dolu anneboyle.lere noluyor bize

  • rukiye Says:

   evet ya bende çocuklarıma vurmadığım için çok eleştiriliyorum,sevgiyle büyütülemezmi?biraz sesleri çıksa çarp ağzına diyorlar.çocuk terbiye etmenin güzel yollarını anlatın lütfen cahide hanım.

 70. SEVDA Says:

  sevgili Cahide benim uç tane çocugum var, ve artik hapla korunuyorum, $imdi bu gizli oldurmemidir ? eger benim evliligile ilgili hala sorunlarim varsa, veya gelecek beni tedirgin ettigi ve kendimi buna hazir hissetmiyorsam, ne yapmaliyim??

  • Cahide Says:

   Peygamber Efendimiz Azl yaparak korunan sahabelerine sesini çıkarmamış. Yani bu şekilde korunduğunu söyleyenlere bir şey dememiş. Bu hadis hangi olay üzerine söylenmiş bilmiyoruz fakat korunmaya müsade edilmiş. Çok önemli bir husus şu ki; bugünki korunma yöntemlerinin pek çoğu kadına zarar veriyor.

   Doğum kontrol hapları kanseri tetikleyen çok önemli bir korunma yöntemi. Rahim içi araçlar, deri altı aparatlar, kordon bağlatma… hepsi kadına zarar veriyor ve fıtratı bozuyor.En zararsız olanı tercih etmekte fayda var. Fakat eğer Rabbim bir çocuk vermeyi murad etmişse, ne yaparsanız yapın, mutlaka olur.

   • yesimm Says:

    Çok haklısınız Cahide Hanım.İnsanlar rızık endişesiyle bebek parçalayadursun,Allah tüm ruhları yaratmadan 4000 yıl önce herkesin yiyeceği rızkı yaratmış (lokmasına kadar ,ne bir eksik,ne bir fazla.)Bir de spiralin aslında hamile kalmayı engellemediğini, her ay hamile kalınabildiğini,spiralin içerdeki bebeği parçaladığını ve sürekli yaşanan ara kanamaların da aslında her seferinde tekrarlanan düşükler olduğunu duymuştum.Umarım bu yazınız bir kaç kişiyi bile olsa yanlış yoldan geri çevirir.

 71. senay Says:

  Selamin Aleyküm öncelikle en basta yazilarinizi begenerek okudugumu belirtmek isterim, Allah sizden razi olsun. Yaziyi okuyunca kendimde size derdimi anlatma gücü buldum ben 4 senelik evliyim ama Rabbim bir evlat nasip etmedi henüz.Herhangi bir problemde bulunamadi 2 hafta önce ameliyat oldum.Daha aileme bile diyemedim anlatamadim derdimi ben uzaktayimda beni merak etmesinler diye. Yaziyida okuyunca Rabbimin onlara ihsan ettigi güzellikleri nasil hoyratca vede kolayca yerle bir etmelerini anliyamiyorum …! zira aklimda yetmiyo zaten…..
  Dün bebek elbiseleri satilan bir magazaya gittim agliyarak ciktim. Heralde kürtaj kelimesi yada onunla olan bir yazi insanin canini bu kadar acitir,su anda kürtaj anini hafizamda canlandirdigim zaman gözyaslarim yine süzülüyor gözlerimden. Ama yinede asi degilim Rabbimin bana nasip ettigine amenna kabulum sikayetci veya isyankar hic degilim bu benim, esimin imtihani ömrümün sonuna kadar olmazsa yine sükür edicem.Ne zaman dara düssem yorumlari okuyunca kendime geliyorum Allaha teslimiyetim tam oluyor. Ben size Avusturya dan yaziyorum burda yanlizligimi sizlerle paylasiyorum. Zerdali ve Lale kardeslerimede Allah tan sifa diliyorum yavrularina .Hakkinizi helal edin dualarinizda benide eksik etmeyin lütfen…

 72. ♥Puduhepa♥ Says:

  öyle güzel ve doğru şeyler yazmışsın ki hem soluksuz, hem boğazım düğümlenerek hemde Rabbime binlerce şükürler ederek okudum yazını ve evlatlarımızın bize en büyük hediyeler olduğunu bir kez daha anladım… güzel yüreğine, her satırında Allah sevgisi geçen güzel yazılarına için her zaman teşekkür edemesem de seni hep takdirle okuduğumu bilmeni isterim. düşüncelerimizin aynı çizgide olduğunu bilmenin rahatlığıyla sana sevgilerimi ve muhabbettlerimi yolluyorum…

 73. Belgin Says:

  Cahide ciğim Allah razı olsun;Maaşallah ne güzel kaleme almışsın.Baştan sona kadar katılıyorum.Rabbim böyle düşünenlere hidayet versin(amin).Bence de bu kürtajı yaptıran kişilerin sebepi ne olursa olsun onlar katildir!Rabbim böyle birşey yaşatmasın hiçbirimize amiiin.Tüylerim diken diken oluyor,sadece düşüncesiyle bile:( Küçük kızım eline kalem geçmeyegörsün ilk işi duvarlara yazmak:)napalım sonra hep beraber temizliyoruz.Bu günleri geri gelmeyecek ;zaman o kadar hızlı akıp gidiyor ki…Rabbim hepimize O’nun rızasına uygun şekilde yaşamak nasip eder İnşaallah.

 74. Kardelen Says:

  Kürtajla alinan bebeklerle ilgili kisa bir film izlemistim daha dogrusu izleyemedim. O minicik cansiz bedenler, o kadar canim yandi ki, nasil kiyarlar yavrularina. Cok haklisin Cahide abla, resmen cinayet bu, hemde kendi evladini öldürüyorlar. ALLAH islah etsin.

 75. lezizsofralar Says:

  Bu ibret verici paylasim icin tesekkurler Cahide abla, o dedigin videoyu merak edip acmis 3 veyada 5. Saniyesinde dayanamayip paramparca olan vücüt uzuvlarini gorunce hemen kapatmistim tabi gormus bulundum ve kac hafta etkisinden kurtilamamistim. Sayisiz insan cocuk sahibi olmak icin herseyini verirken olanlarda malesef kiymetini bilmeyip gereksizbirseymis gibi goruyor,Allah esirgesin.

 76. zeynep ersoy Says:

  bazı yazılarınıza katılmasamda bu yazıya sonuna kadar katılıyorum ALLAH razı olsun yüreğinize sağlık söyledikleriniz çok doğru ve doğru ifade edilmiş.

 77. Cahide Says:

  Yazı için hazırladığım resim, değerli kardeşim Hülya’ya ait. Güzel Bursa’dan birkaç kare çekip yollamıştı. Bende yazım için kullanmak istedim. ALLAH razı olsun canım benim.

  • gurbetten Says:

   güney amerika da yaşıyorum ve buranın yasalarına ve dinlerine göre bebek aldırmak hem yasak hemde günah.sadece tecavüz sonucu olmus,anne karnında hastalıgı tesbit edilmiş ya da annenin hayati tehlikesi olusmus ise kürtaj yapılıyor.buranın kültürüne göre cocuk sahibi olmak Allah tarafından kutsandıgınız anlamına geliyor ve onların söylemiyle hz meryem annemize hz isa efendimizi hediye eder gibi tanrı sana hediye sundu diyorlar.özelliklede ülkemizde beklenmeyen yada cok fazla cocuktan sonra olusan hamileliklerde verilen aaa nasıl bakacaksın nasıl büyüteceksin yorumlarının tersine burada ne kadar cok cocugun varsa Allah tarafından kutsanmıs sayılmak beni son derece sasırtmıştı.biz mi müslümanız yoksa onlarmı diye kendime sormadan edememiştim maalesef.

  • hülya Says:

   Allah senden de razı olsun canım kardeşim:)


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: