Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Yöntem Hatası ve Öldürme Hakkı!

Yakın zamanda okuduğum bir haber de; kürtaj konusunda sorulara cevap veren Sağlık Bakanımızın şu cevabı, zihnimde fırtınalara yol açtı. Bakan şöyle diyordu:

“Söz konusu işlem (Kürtaj) ancak güvenli korunma yöntemlerini uygulayan çiftlerde bu yöntemlere karşılık çok az sayıda karşılaşılabilecek yöntem başarısızlığına bağlı gebeliklerde kullanılabilecek bir yaklaşımdır”

Devlet adamı olmak, konjöktüre ters düşmemek için, inandığın bazı değerleri yok saymak mıdır? merak ediyorum…

“Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır.”(İsra 31)

Ana baba olmazdan evvel, insan olmayı öğrenmeli insan.  İnsanlık mertebesi; içinde Mümin’liği, adamlığı barındırır. Çiftleşmeyi becerebilen herkes, insanlık sınıfında olamıyor maalesef. Hele acizliğinizin eseri olarak, siz idrak edemeden size verilmiş bir nimetin, birileri yöntem başarısızlığı sebebiyle sahip olduğunuzu söylüyor ve bu nimetin sizden koparılıp alınmasının normal olduğunu savunuyorsa ve siz buna onay veriyorsanız, insanlık ne demekmiş; yeni baştan öğrenilmesi gerekir.

Ülkemizde 10. haftaya kadar olan ceninin kürtajla öldürülmesi yasal! Doktor 16 haftalık bir bebeği de 10 haftalık gibi gösterip rahatlıkla alabiliyor. Alan razı veren razıysa kimse bunun hesabını sormuyor.

Polonya’da bir bebeğin alınabilmesi için, ya tecavüz sonucu gebe kalınması, ya da ultrasonla sakat olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Fakat ülkenin din adamlarının çoğu bu şekilde bile olsa bu kürtajların durdurulması için uğraş veriyor.

Katolik ve musevilerde kürtaj yaptırmak  kesinlikle yasak. İsrailde bir kadının bilerek çocuğunu düşürmesi, hapis cezasını gerektiriyor.

En çok kürtaj yaptırılan ülkelerden birisi Türkiye ve söylentilere göre bu ülkenin %99 u Müslüman…

10. haftaya gelmiş bir bebeğin  dış genital organları, tırnakları, parmak izleri oluşuyor, böbrekleri idrar üretmeye başlıyor. Emme refleksi, tat alma duyusu gelişiyor.  O anne karnında küçük bir insan modeli artık.

Bir kürtaj videosunu seyrettiniz mi hiç? Parçalanmış kolları, bacakları, kopmuş kafaları gördünüz mü? Dudaklar oluşmuş, ağız açılıp kapanabiliyor. Minicik parmakları var, muntazam organların her birinin yeri ve şekli belli.  Bu bir cinayet değilde nedir?

Bazı hadislerde korunmanın  bile gizli öldürme olduğu geçiyor(). Peki anne karnında her azası oluşmuş, var olan bir canlıyı, göz göre göre öldürmek katillik, canilik değil midir?

Karnında yeni oluşmaya başlamış, herkes kadar yaşama hakkı olan bebeğini öldüren kişi, sakın dünyada farklı sebeplerle öldürülen çocuklara üzülüyor numarası yapmasın. Doğmamış çocuğunu, rızık endişesi, çokluk korkusu, bakamam bahanesiyle öldürmek, hangi yaşta olursa olsun bir insanı öldürmekle eşdeğerdedir.

Ülkemde çocuk öldürmek bu kadar kolay olmamalı, “yöntem başarısızlığı” gibi seviyesiz bir yaklaşıma tabi tutulmamalıydı. Zaten kendisi istediği için hamile kaldığını sanan kişiler çocuklarını aldırmıyorlar. Bu yöntem başarısızlığı veya halk arasında “kazayla”  tabir edilen  hamilelikler sonlandırılıyor.

Ultrasonda kadına, çocuğunun özürlü olduğunu söyleyen doktorların çoğu yasal olduğu için çocuğun hemen alınmasını teklif ediyorlar.  Ve bugün sakat doğacak denilen bebeklerin pek çoğu sapasağlam doğuyor. Ya da tam tersi olup, sağlıklı gibi görünenin çeşitli problemleri olabiliyor. “Rahimlerde olanı (ancak) Allah bilir”(lokman:34)

Her an değişen bedenimizin yarın veya bir an sonra ne olacağını kim biliyor? Sapasağlam insanlar çeşitli sebepler yüzünden bir anda özürlü olabiliyor. Her insan % 50 bir özürlü adayıdır. Ne doğacak, ne de doğmuş veya büyümüş çocuklarımız için bir garantimiz yok.

Hem rahimlerde olanı, hemde doğduktan ölene kadar bir insanın başına gelebilecekleri kaderin sahibinden başkası bilemez.

250 milyon spermin arasından bir tanesi, yumurtayla buluşmuş ve bir gebelik gerçekleşmişse bu bir mucizedir ve her gebe kadın, içinde  bu mucizeyi taşımaktadır. Sebep ne olursa olsun bir cana, göz göre göre kıymak hiçbir vicdana sığmamalı.

Bir çok kadın yıllarca tedavi görmesine rağmen çocuk sahibi olamıyor. Bu iş çok mu kolay veya bizim insiyatifimizde olan bir şey mi sanıyoruz? Bir kadın kolayca gebe kalmışsa bu Allah’ın bir lütfudur. Mucizeye mazhar olmaktır.

Kader nedir bilir misiniz? Kader insanın acziyetidir. Herşeye gücünün yetmemesi, her planının tutmamasıdır. Beklemediğimiz halde başımıza gelen her hâl gibi, istemeden bize sunulmuş bir çocuk da bizim acizliğimizin ve kaderin gerçekliğinin bir tecellisidir…

*********************

Hakîkaten çok tembel bir millet olup çıktık!  Sıradan, tekdüze bir yaşamı benimsedik. Gençler zaten çok geç evleniyor. Hayatımızı yaşayacağız diye yıllarca çocuk sahibi olmak istemiyorlar. Yıllar sonra bir çocuk oluyor. İkincisi ya oluyor, ya olmuyor. Kalabalık aileler, arasında az yaş olan kardeşler, cıvıl cıvıl çocuk seslerinin geldiği evler azalıyor.

Çok geniş evlerimiz var. Mutfaklarımız salon, salonlarımız futbol sahası kadar. Çift tuvalet, çift banyolarımız var. Odaların her köşesinde bir mobilya bir vazo var. Yardımcı kadınlar tutmak çoğumuz için sıradan bir iş. Kocaman evlere, bir-iki çocuktan fazlasını sığdıramıyoruz. Davetler, gezmeler, ardı arkası kesilmeyen işler… Kadınlığımızı öyle hor kullanıyoruz ki, gerekli gereksiz herşeyi doldurduğumuz hayatımızda iki çocuk için daha yer açamıyoruz.

Yeni bir bebeğin bir eve getireceği mutluluğu es geçiyor,  sadece bize bağımlı bir bebeği emzirmenin hazzını hissedemiyoruz. Sonra depresyon, stress, asık bir suratla boğuşup duruyoruz.

Bırakın hareketlensin eviniz. Minik eller kirletsin duvarları, küçücük ayaklar  dolaşsın etrafta. Gün boyu oturup hantallaşmanıza izin vermesin. Kanepe altlarından legolar,  bulaşık  makinasından çoraplar çıksın. Boş verin çevrenin saçma sapan sözlerini. “Zaman kötü, çocuk büyütmek zor iş” laflarını boşverin. Tevekkül denen şey ne için vardı?  ALLAH’a güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz?

Birileri katil, gaspçı, hırsız, ateist büyüte dursun, bizler Musablar, Sümeyyeler, Fatihler doğurmaya ve yetiştirmeye gayret edelim. Arkamızdan ALLAH demeye devam edecek diller bırakalım.

Tamir edenler, yıkanlardan çok olmadıkça bu toplum düzelmeyecek!

ALLAH’ın rahminizde var ettiği bir mucizeye sımsıkı sarılın. Sakat desinler, hasta desinler aldırmayın. “Üç çocuğun var, dördüncüye nasıl bakacaksın” diyenleri duymayın. İçinizde büyüyen canlı 250 milyondan en sağlıklı ve en özel olanı. Rabbinizin sizin için yarattığı eşsiz bir varlık. Burnu başka, gözü başka, ağzı başka, dünyada bir benzeri daha yok. En az ilk çocuğun yaşama hakkı kadar, 3., 4., 5. çocuğunda yaşama hakkı var ve bu hakkı o’na yegane yaratıcı olan Rabbi verdi.

Tek bir hücresini dahi yaratamayacağımız bir bebeğin var oluşu, asla bir yöntem başarısızlığı olarak adlandırılamaz ve hiç bir elin o canlıyı öldürme hakkı olamaz.

Düşmanını bile çekip vuramayan eller, içindeki yavruyu nasıl öldürür?

Cahide Sultan

()Dipnot: “Azil gizli veiddir (öldürmedir)” (Müslim, Nikâh, 141)

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ömerfaruk ve zeynepin annesi says:

  Esselamu aleykum sevgili kardeşlerim.cahide sultani sūrekli takip etmeme ragmen bu ikinci yazışım Benim 5 yasinda otizimli bir oğlum 1 bucuk yasinda saglikli bir kizim var (elhamdulillah) ve rabbimin nimeti olarak 5bucuk aylikta karnimda hareketlerini hissettigim bir bebisim var.kizim yasina henuz girdiginde 1 ay suren adetimin tedavisi icin gittigim hastanede 2 aylik hamile oldugumu ogrendim. Rabbim yaratmayi istediyse hic birsey engel olamaz.bunun şokunu yaşadim yinede..otizimli oglumun bakimi oldukca zor..vardir bundada bir hikmet dedim.bir kiz bir erkek kardesleri ona sahip cikarlar.biz olunce birbirlerine destek olurlar diye sevindik..1 hafta once bebegimin kalbinin gelismedigini ögrendim.onlarca doktor bu bebek sakat olur.dogsa bile yasamaz.dedikleri halde aldirmayi asla dūsunmem.ALLAH dan korkarim..kaderde evlat acisi varsa bunu yasayacagiz.guclu sabirli olmaya calisiyorum..icimdede ölse doguncada olse inşallah bize şefaat eder..bellimi olur belkide yaşar…rabbim būtūn hastaların çaresizlerin yardimcisi olsun…

 2. Mrb cahide abla.ben tam 3 gün vicdan azabi cekiyorum tualete gidip agliyoeum kizima bakim kalbim sikmaya basliyor of ben bebegimi cok istedim hep aldirmaktan vazgectim ama sonunda 13 haftalik hamileligime son verdim cok büyk bir gunah isledim .ve simdi istiyoeum ine hamile olmak cunki karnimi bos gördukce deli oluyorum lutfen yardim edin .hanimlar er kocanizla anasamiyorsanis farketmes kac yil berabersinis hamile kalsanizda lutfen aldirmayin o bebei yada boile bir adamdan hamile kalmayin.kensimi cok fena hisediyorum .o günu kürtaj günümdu ve ruyamda kocamin annesini ve babasini gördüm bana gümswyip dedilerki aldirma cocugu cunki onlar beni istemiyor ve simdiki kocamdan bir kizim var 3 yasinda onnar onu halya gormek bile istemiyor.kocamin eski karisindan 5 aylik kizi var nerde benimle kaliyor nerde eski esinde kaliyor ve bende bu kararla gidip son verdim hamileligime.kocam da istemiyordu bebei ama ine brak diyodu cunki biliyor aldirmak gunahtir.zaten yanimda kalmadi bebei alirken .uyandigimda aliyorum kurtajtan sonra doktor diyoki nei agliyosun bende hic biesey soylwmiyoeum kocam geldi gördu beni aglarkwn noldu nie agliyosun siyorumki ben bu bebegi istemistim oda soyledi yeter aglama kurtulsun iste.of tanrim neyapsam bilmem camiye gitmek istiyorum hayatimda camiye hic girmedim gidiptw bir aglamak ve yalvarmak alahima istiyoeum

  1. Ahh kardeşim, tevbe lütfen. Yalvararak, ağlayarak tevbe et..:(

   1. Allah affedermi kurtaj yapan kadina .bir adama güvenememüzunden 3 cocuk aldirdim ondan birisini doudum simdi üc yasinda .hechen hafta keske aldirmasaidim belki yalnis kalacaktim ama inede onada bakabilirdim.vicdan azabicindeim dükkyana gidiyoeum yollarda agliyom evde gizligiLi agliyorum.chunki auc benim o bebek ana karninda beslenir dounca kadar bir güvenememizligim bir adama bebeimi 13 aftalik oldurdum.keake brakaydim.simdi siyorum amile hemen olsam cunki o kücucuk karnimi görunce kimse yok canim yaniyor o belki karnimda degil ama geceleri yatarkwn kanrimi tutup öyle uyabilioyor.yada karnima bir 13 haftalik bir benwk köydura bilsem diyorum .of allah benim janimi alsada bebeklerimin yanina görurse bari bebeklerim bana esap sorsunlar nie aldirdin bizi deseler bana .lutfen arkadaahlar neolursa olsun bebwk aldirmayin .güvenenmeywn adamdan da hamile kalmayin nekadarda sebiyorsaniz onari.hamile kalsaniDa bir güvenmesiginiz adamdan lütffen aldirmayin o kücucuk kalbi bebein durdurmayin.

 3. konuyla ilgili yer bulamadım kusura bakmayın kızm 2 yaşını bitirecek ne zaman emzirmeyi kesmem uygun ona güvenerek pek yemiyor

  1. Zahide* says:

   2 yaşın bittiği zaman sütten kesildiği fıkıh alimlerince anlatılıyor

   1. AŞIRI SDÜŞKÜN KIYAMOYORUM YA NASILEDEYİN GECE KALKIP AĞLIYOR

 4. 1 hafta once 7,5 haftalik bebegim dustu,beni birakip gitti.nasil buyuk bir manevi aciymis.sonrasi daha da kotu cunku devamli nerde hatam vardi diye dusunuyorum.oyle cok hata buluyorumki kendimde bu vicdan azabiyla nasil yasanir bilmiyorum.mesrla kendimi cok yormustum o hafta kis hazirliklari yapicam diye,mesela 2 cocugumdan dolayida cok yorulmustum.onu hic istememistim simfi keske olsa diyorum.sakin aldirmayin.

 5. umutsuz says:

  eşim boşanma kararı almış 4 aylık ikiz bebeklere hamilelim 5 yaşında da bi kızım var ne yapacam bilmiyorum bebeklerimi aldırmak daha ii diye düşünüyorum çünkü dengesiz bir babayla boşanma süreci benim yaşıyacaklarım çok saglıklı olmayacak onlara böyle bi hayat yaşatmaya ne hakkım var böyle olacagına hiç olmasınlar daha ii

  1. Subhanallah! Kardeşim bu büyük bir imtihan. Ama lütfen yavrularını katletme. Allah bununla neyi murad etmiş bilemezsin. Belkide Allah sana ummadığın hayır kapıları açacak. Rabbimize sığın kardeşim. Lütfen bir yanlış yapma…:((

   Bismillah:
   “…Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara:216)

  2. Ummu Hamza says:

   Öncelikle Rabbim yardımcın olsun kardeşim; fakat aldığın karar kesinlikle doğru olmaz kardeşim, hayatı yaşatacak olan sen değilsin ki sonlandırma hakkı sende olsun? Baştan kötü şeyler yaşayacağız onlar da kötü olacak diye değil de onların lütfuyla Rabbim nice hayırlar nasip eder diye düşün kardeşim, annelik öyle bir şey ki nice güçsüzlüğümüze cılızlığımıza rağmen bizi güçlü hissettiren Allah ın rahmetiyle güç veren bir duygu, sen bir de evlatlarının canına kıyarsan hem günahı hem de güçten iyice düşersin kardeşim. Nice kadınlar var başta böyle düşünüp de evladını aldırdıktan sonra kabuslar gören iyice bunalıma giren, ayrıca buna aldırmak kelimesi masum kalır kardeşim, Rabbimin hayat hakkı verip ruh üflettiği canlara kıymaktır bu, yapma kardeşim, yapma. Beş yaşındaki kızını öldürebilir misin hiç kötü şeyler yaşayacak diye?
   Aldırmadığında Rabbim Sen bunu yasak kıldın diye yapamadım dediğinde Rabbim yardım etmeyecek mi sana kardeşim?
   Ya diğer türlüsü? Boşanma sıkıntısının üzerine bir de yavrularının canına kıyma günahı eklenecek, sonra bir de şeytan sen nasıl annesin diye pişmanlık verdirecek şimdi aldır diyen şeytan, Rabbim şeytanın bu vesvesesini senden tez defetsin işini kolaylaştırsın Ramazanın bereketinden ailenize de sağanak sağanak nasip etsin kardeşim.

   1. Yagmurr says:

    Allah yardımcınız olsun bende hamile oldugumu bilmeden dis çektirdim 4 adet ağrı kesici kullandım bebeğim radyasyona maruz kaldı ilaçlardan etkilendiye diye hem çok korkuyor hemde çok üzülüyorum kendimi çok suçluyorum ama onu hissetmek o kadar güzel bi duyguki hamdolsun şimdi ne yapacağımı bilmiyorum sabah akşam dua ediyorum bebegim de sağlık sorunu olursa kendimi nasıl affedicegim onuda bilmiyorum öyle bi cikmazdayim Allaha sığındım

  3. hülyamız=) says:

   Allah yardımcınız olsun kardeşim, çok sıkıntılı günler geçirdiğiniz belli. ama herkesin hayatında böyle dönemler oluyor. önemli olan o dönemi Rabbim e sığınarak hatasız geçirmek. ileride bu sıkıntılı günleri geride bıraktığında arkanda büyük bir pişmanlığın ve günahın olmasın. Allah a sığın. çok zor olacak ama inanın böyle günlerde gelip geçiyor. Rabbim den hiç bir zaman ümidinizi kesmeyin. O böyle istediyse bunda da mutlaka sizin için bir hayır vardır. hep hayırlı ve olumlu düşünün. Allah ta size yardım etsin. O sizi asla üç çocuk ile zorda bırakmaz.
   böyle bir karar alarak, size zarar veren eşinizin daha dünyaya gelmemiş çocuklarınıza da zarar vermesine izin veriyorsunuz.
   evlatlarınız rızıklarıyla birlikte gelirler. göreceksiniz Rabbim onların gelmesiyle size hayırlı kapılar açacaktır. siz O na sığının yeter.
   inşallah sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirler. üç evladınızdan da hayır görürsünüz inşallah.
   onlara böyle bir hayat yaşatmaya hakkım yok diyorsunuz ama onların nasıl bir hayat yaşayacaklarını bilmiyorsunuz. bu bütün çocuklar için geçerli aslında, zenginlik ve rahat içerisinde dünyaya gelen bir çocuğun ileride yine aynı rahatta yaşayacağının bir garantisi yoktur. yada olumsuz bir ortamda dünyaya gelecek olan bir çocuğunda hayatı boyunca sıkıntılar içinde yaşayacağının bir garantisi yoktur. Rabbim ne istediyse o olur.
   size düşen, Allah a sığınarak evlatlarınızı bir anne olarak koruyup kollamak, eşinizi de Rabbim e havale etmektir.

   1. La havle vela guvvete illa billah…

 6. dilekpolat says:

  Alla bana da anne eşime baba olmayı nasip eder inşallah… kürtaj kadın sağlığı içinde iyi değil.. zaten dinimiz insan sağlığı adına ne varsa içerisinde on barındırıyor elhamdülillah

 7. lalezar says:

  Selamün aleyküm Cahide hanım! Bu yazınızı yeni gördüm, yine güzel bir konuya güzel bir şekilde temas etmişsiniz. Ben de 3 çocuk annesiyim ve şu sıralar 4.hamilelik ihtimalini yaşayan biriyim.Açıkçası keyfimi kaçıran bir mesele bu.Çocukları çok seviyorum ama benim doğumlarımın üçü de sezeryan ile dünyaya geldi ve en küçüğü henüz iki yaşında bile değil.Bu yüzden 4.bir çocuk ihtimali uykularımı bile kaçırıyor. Kordon bağlatmanın haramlıgını da düşünürsek bundan sonrası için nasıl bir yol-yöntem takip edeceğimi de bilemiyorum ve fena halde sinirim bozuluyor.Bu konuda ne tavsiye edersiniz acaba?

  1. Güzel kardeşim niçin sinirlerin bozuluyor ki? Kıymetini bilirsek çocuk bir nimettir. Amel defterimizi kapatmayan faktörlerden birisi de salih evlattır. Sezeryan benim de maruz kaldığım ve hiç hoşlanmadığım bir doğum yöntemi ancak sadece 3 sezeryan olabilir düşüncesi çok yanlış. Amerikan başkanlarından birinin eşi tam 12 kez sezeryanla doğum yapmıştır. Hatta bir doktor bir anneye tam 7 kez sezeryan yaptığını anlatmıştı. Şimdi Rabbim 4. çocuğu düşünmediğin bir anda bahşettiyse sen bunu Rabbimizden bir hediye olarak kabul et. Yaşamayan bilemez dersin belki ama ben yaşadım:) Hepsini de sezeryanla kucağıma aldım. Ve bunun sonunda kordon bağlatmayı hiç düşünmedim. Neden bazıları çok istediği halde olmuyor da, bazılarımıza hiç düşünmediğimiz bir anda veriliyor. Bunlar hep bir imtihan sebebiyledir.
   Çok önceleri tanıdığım bir kadın: Ben sadece duayla korundum demişti. Bu mümkün müdür? mümkündür. Fakat dua ettiğiniz halde Allah size vermişse bunda da bir hayır mutlaka vardır. Fıtrata müdahele etmeyen, sağlığı bozmayan yöntemler kullanılabilir. Bunda bir yasak yok.

   Bence çocuğun tadı 3. 4. çocuktan sonra daha iyi çıkıyor.:) Hiç üzülmeyin. Çok çabuk büyüyorlar. insanın ömrünü falan da yemiyorlar. Ben de 4 çocuklu bir anneyim, ama hâla dünkü çocuğum…

   1. lalezar says:

    Haklısınız Cahide hanım,Allah sizden razı olsun.Bu konuda hem kavlî hem fiilî dua edenlerdenim ama hikmetinden sual olunmayan Yüce Rabbim bizim için bunu takdir etmiş. Rabbim kaderine can-ı gönülden razı eylesin hepimizi de…İşin can sıkan yönü ne biliyor musunuz; ben kendi nefsime laf anlatamıyorken şimdi çevremizdeki insanlara anlatacağım.Sanırım bu habere gönülden hayırlı olsun diyen pek çıkmayacaktır 🙂 Ama olsun, veren O ise fazla söze ne hacet…

    1. Hayırlı mübarek olsun kardeşim. Yürekten kutlarım seni. Anası belli, babası belli kimseye laf anlatmak zorunda değilsin. Hiiiç de eziklik duyma. Bu bizler için çok büyük bir lütuf. Rabbim amel defterimizi kapatmayacak salih ve saliha evlatlar yetiştirmeyi nasib eylesin.

     1. Lalezar hanım tebrik ederim Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin İslam’a faydalı evlat etsin.
      Benim çocuklarımda (3 tane) kısa ara ile doğdular.Araları birer buçuk yaş.
      Dediğiniz gibi kendime laf geçirsemde çevremde nasıl algılanacak..görenler öcü görmüş gibi bakıyorlardı.
      Bi kez belediye otobüsüne binmiştim kızım 3,5 yaş ortancı 2 yaş diğeri 6 aylık idi.İki küçük ikiz arabasındalardı.
      Türk bir bayan bana dönerek “amaan bu kadar çocuk peşpeşe ne gerek vardı nasıl bakıyorsun” gibi söylenerek bir şeyler demişti.Çok alınmıştım ortam kalabalık olduğu için ve durağa geldiğimiz için cevapta vermemiştim.
      Şimdide herkes bana gıpta ile bakıyor “ne güzel büyüttün kurtuldun biz kara kara tekrar çocuk yapsakmı diye düşünüyoruz..” Diyorlar..
      Kısacası herkes herşeyde yorum yapmasa iyi olacak ama o diline sahip çıkabilecek er kişi neredee..

      1. lalezar says:

       Evet büyüdükten sonra oh ne güzel ettin demesi kolay ama dilimizden ilk önce kem söz çıkıyor nedense.Bir ablamız eşinin vefatından kısa bir süre sonra kızını gelin etmişti hem de Tanzanya’ya.Ziyaretine gidip te hayırlı olsun dediğimde hafiften gözleri dolmuştu.Meğer herkes söylenmiş kendisine neden Tanzanya’ya veriyorsun kızını diye.Başta kardeşleri falan..Benim bir hayırlı olsun demem onu mutlu etmişti.Şimdi kendimi onun gibi hissettim. Allah sizden razı olsun tebrik edip mübarek olsun dediğiniz için.

   2. fatma pala says:

    cahide ablacım ben sitene neredeyse iki yıldır düzenli takip ediyorum 5 yıllık evliyim 1 yaşına 15 gün sonra girecek bir kızım var ve 35 günlük hamileyim.maddi sıkıntılar bakacak kimsemin olmaması ve çalışmam gerektiği için bebeğimi aldırmayı düşünüyorum.ama yapamıyorum iki arada bi derede kaldım.Rabbimin verdiği canı ben nasıl alırım ben kimim neyim diyorum.nolur bana akıl ver yardımcı ol.eğer olursa arife gününe randevu aldım:(

    1. Allah’ını seviyorsan aldırma Fatma! O’nu senin içinde var eden Allah’ken, senin o yavruyu aldırmaya hakkın olamaz. Neyin randevusunu aldın kardeşim? Evladını katletme randevusu mu? O senin evladın artık. 35 günlük olsa da evladın. Bırak annesinin emin rahminde büyüsün yavrucak. Annesinin kanıyla canıyla beslensin. Tıpkı ablası gibi, tıpkı senin gibi, herkes gibi onunda yaşamaya hakkı var. Rızkı veren Allah’tır. Mutlaka sana yavrularına rızkını verecektir.
     Allah’ını seviyorsan, ahiret gününden azıcık endişe ediyorsan yapma bunu. Sana yalvarıyorum bebeğini katletme kardeşim. Kalbi atan bir yavru artık o.Bunun vebalini kaldıramazsın. İnanıyorum ki böyle bir yanlışı yapmayacaksın. Lütfen bana sonucu yaz. Aldırmayacağım abla de. Gerçekten bunu duymadan rahat edemeyeceğim…:(((

     1. cahide ablam canım ablam aldırmıcam ablam kararımı dün gece verdim Rabbimin bana verdiği canı almak bana düşmez bunun bilincindeydim ama bi tuhaf oldum duyunca.aklıma herşey geldi ama yanlış bir karar olduğunu anladım.yazdıklarına inan çok ihtiyacım vardı.çok sağol bi dayanak bi tutunacak dal aradım kendimce galiba.bebeğimi doğurucam Allahın izniyle.Rabbim hayırlısını versin.Allah senden razı olsun

      1. Elhamdulillah-i Rabbil alemin! Bana lütfen bir mail atar mısın Fatmacığım. Sana söylemek istediğim bir şey var… cahidesultann@gmail.com

 8. Sakat bebek konusu vardi yukarda ona istinaden bisey yazmak istiyorum biz arkadasimla Ayni donem hamile kaldik arkadasiminbebegi erkek benimki kizdi arkadsim doktora gidiyo ve bebegin Sakat olabilecegini alinmasi gerektigini soylemisler hamilelik yanlis olmasin 5 ayinda falandi arkadasim bebegi aldirmak istemiyo ama doktorlar israrla alinmasi lazim diyolar bir hamile kadin icin verilebilecek zor bir karardi arkadasimla uzun konusmalarimdan Sonra aldirmaktan vaz gecti ve nihayet fatihimiz dogmustu masallah bir tek kusuru bile yoktu doktorlarin gordugu ve Sakat olabilecegini dusundukleri sey ise bebegin kasik fitigi olusuymus oyledemisler bence bir Anne icini dinlemeli benim 2bebegim ilkinde dusuk yasadim cok zor donemler yasadik doktorlar bebegimin olmayacagini bile soylediler rabbimin haznesi okadar bolki olmaz denen yavrum simdi 2 yasina gircek

 9. as salamu alaikum, ben bu siteyi yeni kesfedenlerdenim, ve cok ama cok begendim, boyle Allah’in dosdogru yolunda yurume gayretinde olanlarla bulusabilmek, sanal yolla da olsa, ne guzel! ben esim cezayirli oldugundan cezayirde yasiyorum ama kalbim turkiyede tabi:)su ana kadar okudugum tum yazilariniza tum kalbimle katiliyorum Cahide Hanim, ama bu yaziya yorum yapmadan gecemedim, benim de iki guzel kizim var, gecen yil da minik oglumu dunyaya gelmesine cok az kala cennete yolculadik, minik kalbi duruvermis karnimda, Rabbimin takdiri, Inna lillahi wa inna ilayhi raji’un, ama huznu hala cok derin tabi, insallah Rabbim kayiplarinimizi daha hayirlilariyla odullendirsin, hepimizin vekili ve yardimcisi olsun, amin.

 10. çok önemli bir meseleyi gündeme getirmişsin cahidecim…benimde dört çocuğun var.üçüncüde bu hatayı bende yapıyordum nerdeyse.çok şükür hatamızdan döndük..ve o kadar karşı olduğum halde kürtaja. hayatımın çok zor bi döneminde idim.bu konuda erkeklerinde çok iyi yetiştirilmesi gerekiyor.çok yozlaştık biz çok.söylenecek o kadar çok şey var ki.müslümanmıyız değilmiyiz neyiz nasılız nelerle uğraşıyoruz kimlerin tuzaklarına düşerek cahilleşip yozlaşıp gidiyoruz,

 11. sevgili cahide müslüman kardeşlerimize karşı olan bilinlendirme konusuna kürtajıda eklediginiz için teşekkür ederim ben 13 yıllık evliyim tek çocugum var saglıksal nedenlerden dolayı çocugum olmuyor tedavi görüyorum kızıma en az rabim izin verirse 2tane daha kardeş düşünüyorum arkadaşlarımın dualarını bekliyorum

 12. gülita says:

  2gebelıgımde de bebeğimin kalbi durdugu ıcın 2kez kurtaj olmak zorunda kaldım Rabbim kimseye yasatmasın.suan sukurler olsun ki 20haftalık hamıleyım gercekten içimdeki şey mucıze.Rabbim öyle bir yaratmıs ki okudukça içimde olanlara aklım yetmiyor.ben onu saglıkla kucagıma almayı dort gozle beklıyorum yazdıklarınızı okurken hem gecmıste yasadıklarıma agladım hem de sımdıkı mutluluguma.Rabbim isteyenlerin kucagını bos bırakmasın

 13. Cahide ablacım benim biri 4 aylık ikincisi 5 aylık diğeri ise 4 aylık ikiz bebeklerim daha onları koklayamadan anne karnında öldüler.İçim çok yanmıştı hiçbirşeyden tat alamıyordum resmen deli gibiydim şimdi soruyorum bu zalim acımasız katillere nasıl kıyarsınız bir cana Allahın var ettiğini siz nasıl yok etmeye çalışırsınız .RABBİM kaldıramayacağımız yükü vermesin.Ablacım seninde diline yüreğine ellerine sağlık…

 14. sadiye kardesim bogaz agrisinda birer kasik zeytinyagi icmek iyi geliyor. Ayrica balli cay icmekte bogazi yumusatiyor.Birde aklima gelmisken belirteyim corek otu yagi cok faydali birer kasik , bu tatli kasigi olabilr (cocuklara da iiciriyorum ) hastaliklara karsi vucudun direncini artiriyor herkese tavsiye ederim .

  Peygamber efendimiz s.a.v corek otu olumden baska herderde devadir buyurmuslar.Selametle

 15. selamün aleyküm ablam ellerine yüregine saglik,seni tanimak büyük bir nimet benim icin insallah herkes faydalanir sitenden,ayrica –faesko–adli kullanicinin koydugu linkide izledim birkez daha soktayim allah hepinizden ragzi olsun sayenizde bilincleniyoruz allaha emanet olun hayirli günler,,,

 16. Cahide cim yazını okuyunca hamileliğim aklıma geldi. Hamileliğim sırasında test yaptırmayı istemedim ve yaptırmadım da. Doktorum da zaten bu konuda beni hiç zorlamadı. Sonra 5 aylık hamileyken 2. düzey ultrasonda bebeğimin bağırsak-mide geçişinin tıkalı olduğu farkedildi ve bana böyle olan çocukların down sendromlu olma riski olduğu söylendi. Bir araştırm hastanesinde kontrollerime devam etmemin uygun olduğu söylendi. Çapa’ya gittim ama gittiğime de pişman oldum, her seferinde bebği aldırabileceğim buna hakkım olduğuna dair sözleri duydukça hem sinirlendim, hem üzüldüm. Bebeğim söylenilen gibi down sendromlu. Ama o benim evladım ve benim için en normal çocuk o. Onunla bu dünyada herşey daha zevkli ve güzel. Onun öğrendiği herşey çok büyük mutluluk kaynağı. Bu dünya bir imtihan dünyası. Hiç bir şey sorunsuz olacak diye bir şey yok. Sorunsuz olursa imtihan nasıl olur ki? Allah cümlemizi doğru yoldan ayırmasın. Nefsimizle başbaşa bırakmasın. Amin.

 17. cccigdemmm says:

  Abla yaaa ben eşimle tartışınca küs olunca içimden hiç bir şey yapmak istemiyor ne namaz kılmak ne de kuran okumak hiç bişey yapmak istemiyorum neden bilmiyorum 🙁 böyle oyalanıyorum farkına vardığım halde bile yapamıyorum bugün diyorum kuran okucam dua ecem yok yapamıyorum 🙁 haftasonlarıda sınavım var. verirsem dersleri mezunum. Ama dua bile edemiyorum. Yarınki sınavlarım için bana dua eder misiniz?

  1. Aaa o niye canım? Kimden intikam alıyorsun, kime küsüyorsun ki? Senin en zor anlarında bile yanında olan Allah değil mi?
   Sakın yapma öyle, keskin sirke küpüne zarardır. Senin okuduğun Kur’ana, ettiğin duaya Allah’ın ihtiyacı yok. Bunlara senin ihtiyacın var.

   Aman şeytan seni aldatmasın. Eşinlede küstüysen gidip barışmalı, küslüğü fazla sürdürmemelisin. Sen zaten fazla uzun küs kalamazsın değil mi? 🙂

   1. cccigdemmm says:

    Cuma günü zor da olsa ablacığım şeytanı yendim kıldım namaz ettim dua bir de yasin okudum. Zarar olduğunu bile bile yapıyorum ya o daha da kötü.

    YA evet küs kalamıyorum haklı olsamda kalamıyorum. 1 hafta kaldım gene dayanamadım barıştım ama kalmak lazım diye düşünüyorum çünkü haklıyım aman erkekler 🙁 offf

  2. Benim gibi birini daha gördüğüme üzülsem mi, sevinsem mi bilemedim 🙂
   Aynı kötü huy bende de var; şeytan, gerçekte tek değerli hazinemiz olan ibadetlerimizi engellemek için, işte bu şekilde zayıf anlarımızı kolluyor. Bunların şeytanın fısıltılarından başka bir şey olmadığını unutmazsan kazanan Allah’ın izniyle sen olursun kardeşim.
   Sınavında başarılar 🙂

   1. cccigdemmm says:

    Yendim ama çok zor kafam başka yerde oluyor hep. Teşekkürler cnm çok güzel geçti sınavlarım

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: