Doğal Güneş Kremi

Müslüman Kadına Hergün Bayram!

Kadınlar gününüz kutlu olsun!

Artık yalnız değilsiniz. Sosyal yaşamda sizde hak ettiğiniz konuma ulaşacaksınız.  Siyasal katılım ve işgücü alanlarında daha fazla yer alacaksınız. Ekonomik özgürlüğünüze kavuşacaksınız! Erkeğe muhtaç olmayacak, erkeğin eline bakmayacaksınız!

Evde oturmak, çocuk doğurmak gibi basit işleri bırakın artık!  Bunca yıldır doğurduğunuz, erkeğe itaat ettiğiniz yeter. Bundan sonra birazda erkekler çocuk doğursun. Onlar size itaat etsin.  Sizin hak mücadelenizin sonuna kadar arkasındayız. Hakkınızı erkeklere yedirmeyeceğiz!

Sizin sorunlarınızı erkekler çözemez, bu sorunları bizzat siz çözeceksiniz. Zaten bu erkekler bir şeyi beceremez!

Bu erkek milletine tahammülümüz kalmadı artık. Kadınlar birlik olmalı, tek yürek tek bilek olmalı, erkeklere hadlerini bildirmelisiniz. Kana kan, dişe diş, kendinizi asla ezdirmemelisiniz!

Yeni dünya düzenine yeni kanunlar damgasını vurmalı.  Kadını ikinci sınıf olarak gören zihniyeti yaşatmayacağız!

Devlet büyüklerimizin kadınlar günüyle ilgili açıklamalarını dinlerken, tüylerim diken diken oluyor. Onlar konuştukça nedense benim kafamda başkaca cümleler peydah oluyor. Arenada ki matadorun karşısına çıkarılan boğa gibi hissediyorum kendimi. Erkeğin karşısına güreşmek için çıkarılmış gibi…

Mütemadiyen kadına erkekten üstün olma mesajı veriliyor. “Hak ettiğin yeri bulacaksın” derken, aslında “Bugüne kadar bir hiçtin” denmeye çalışılıyor.

Ülkemizde 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 iken, 2009 yılında bu sayı 953 olmuş. Peki neden? Kadınların okuma oranı artarken, fakülteli sayısı tavan yapmışken, kadınlar için yeni yeni kanunlar çıkarılmışken neden öldürülen kadın sayısı artıyor?

Ve neden her geçen yıl boşanma oranları, ailelerde kavgalar, geçimsizlikler, mutsuzluklar katlanarak artıyor?

Kimsesiz çocukların, tacize, şiddete uğrayan çocukların sayısı da buna mukabil  artıyor. Ülkemizde niçin üst üste huzur evleri, kimsesiz çocuklar için yurtlar açılıyor?

Sizce bunlar iyiye giden bir toplumun göstergesi olabilir mi?

Kanunlar, yasalar, tasarılar benim huzurumu sağlayamıyor malesef. Bana asırlar öncesinde verilen sayısız hakkı görmezden gelen, inançlarımdan beni koparmaya çalışan  bir zihniyet şimdi bana “haklarını bil, kendini koru” diyor.

Oysa Rabbim beni varoluşumla beraber değerli bir varlık yaptı. Kitabında Kocaman bir sureye “Kadın(Nisa)” ismini verdi. Bir başka sureye yine bir kadın olan “Meryem”adını  verdi…

Bakara suresi 228. ayette “…..Erkeklerin kadınlar üzerinde bulunan hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır…”

Aynı surenin 229. ayetinde ise şöyle deniyor; “Boşama iki defadır. Boşanmış kadınları ya iyilikle barındırmak ya da iyilikle bırakmak gerekir. Onlara vermiş bulunduğunuz şeyleri geri almanız size helal olmaz…”

Bakara suresinin 231. ayetindeki ifade ise şöyle; “Kadınları boşadığınız zaman, bekleme sürelerini (üç aybaşını) bitirdiler mi onları ya iyilikle yanınızda tutun veya iyilikle bırakın. İntikam almak için onlara zarar verecek şekilde tutmayın. Bunu yapan kendisine zulmetmiş olur….”

Boşanmış ve dul kalmış kadını kötü kadın gibi gören bir toplum anlayışından ne kadar uzak  bir anlayış değil mi?

Sonra Efendimiz Aleyhisselatu vesselam kadına İslamın verdiği değeri pekiştiriyor:

“Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum; vasiyyetimi tutunuz. Zira kadın kısmı kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri üst tarafıdır. Eğri kemiği doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan, yine eğri kalır. Öyleyse kadınlar hakkındaki tavsiyemi tutunuz. “
Buhârî, Enbiyâ 1, Nikâh 80; Müslim, Radâ’ 60. Ayrıca bk. Tirmizî, Radâ` 11, Tefsîru sûre (9) 2; İbni Mâce, Nikâh 3

“Sizden biriniz karısını köleyi döver gibi dövmeye kalkışıyor. Belki de o akşam onunla aynı yatakta yatacaktır. “Buhârî, Tefsîru sûre (91)1; Müslim, Cennet 49. Ayrıca bk. Tirmizî, Tefsîru sûre 91; İbni Mâce, Nikâh 51

“Bir kimse karısına kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir. ” 
Müslim, Radâ` 61

“Ashâbım! Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum. Vasiyye-timi tutunuz. Zira onlar sizin idarenize ve himâyenize verilmişlerdir. 
Kesin olarak bildiğiniz bir ahlâksızlık yapmadıkları takdirde, onlar üzerinde zorbalık kurmaya hakkınız yoktur. Eğer ahlâk dışı bir hareket yaparlarsa, onları yataklarında yalnız bırakın. Bir yerlerini incitmeyecek şekilde dövün. Şayet size itaat ederlerse, artık onlara zarar verecek bir şey yapmayın. 
Şunu bilin ki, sizin kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır. 
Sizin onlar üzerindeki haklarınız, yatağınızı yabancılardan korumaları, istemediğiniz kimseleri evinize almamalarıdır. 
Onların sizin üzerinizdeki hakları ise, giyim kuşam ve yeme içme konularında kendilerine iyi imkânlar sağlamanızdır. “
Tirmizî, Radâ` 11. Ayrıca bk. İbni Mâce, Nikâh 3

Bitmedi daha o kadar çok hadis var ki bu konuda. Bir kadın bu ayet ve hadisleri okuyup anlamaya çalışsa İslam’a olan hayranlığı artar. Kendisine verilmiş asıl hakların farkına varır.

Hiç kimse, hiç bir kanun İslamın kadına verdiği hakkı veremez!

İş dünyasına kadını daha çok sokmak demek, kadını ezmek, daha çok yıpratmak, kadınlığını, anneliğini elinden almak demektir. Kadının asıl vazifesini hiçe saymak, küçük görmek demektir. Bir kadın, bir toplumu yetiştirir. Anne çocuğun ilk ve en önemli öğretmenidir. Bizim erkekler gibi dışarıda çalışan, erkekle aynı konumda olan kadınlara değil, tertemiz nesiller yetiştirecek analara ihtiyacımız var.

Kadınların doldurduğu sokaklar ve iş yerleri evleri kadınsız, çocukları anasız bırakıyor. Erkekleşen kadınlar itaatsizleşiyor, bencilleşiyor, naifliğini kaybediyor…

Modern(!) dünya düzeni “kadın hakları” söylemleriyle kadının üzerindeki yükü kat kat artırıyor. Tacizler, dayaklar, öldürme olayları, boşanmalar, terkedilmiş çocuklar bitmiyor, katlanarak büyüyor. Çünkü toplum, kadına ve erkeğe asıl vazifelerini bildiren İslamdan uzaklaştırılıyor.

Ben sizin beni köleleştirmeye çalışan, benim kadınlığımı anneliğimi küçük gören, erkeklerin işini de sırtıma yüklemeye çalışan, dayatmalarınızdan, söylemlerinizden, yasalarınızdan beriyim!

Siz, bütün bir yıl ezdiğiniz, hayatını liğme liğme ettiğiniz kadınları bir gün hatırlayıp avutmaya devam edin.

Müslüman kadın ezelden beri kendisine verilmiş, eşsiz  haklarla daha müreffeh, daha mutlu.

Size bir gün, bize hergün kadınlar günü!

CAHİDE SULTAN

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Nefsim kudretinde olan Allahu Tealaya yemin ederim ki ilim ile hilimden daha faziletli olan hiç bir şey bir araya gelmemiştir(hadisi şerif taberani)Rabbımızın ilmini paylaşmadıktan sonra yemek olsa ne olur olmasa ne olur?Ablacım senin yazılarını aşkla okuyorum..RABBIM senden ebeden razı olsun…

 2. Abla ben sana bişey sorucam bana düşüncelerini yazarsan çok sevinirim.Kayınvalidemle ve görümcemle aynı semte oturuyoruz.Hem hem her gün birlikteyiz.Kayınvali
  dem görümcem olunca ayrı o olmayınca ayrı davranıyor.Mesala bişey anlatacağı zaman bişey yapacağı zaman hep ona sorar ona danışır.O an sanki ben ve kızım yokmuş gibi davranıyor.Ben odadan dışarı çıkınca hep fısır fısır konuşuyorlar. bana yardım edin

  1. Gülaycığım Rabbimiz her insanı farklı karakterde yaratmış. Herkesi kendimiz gibi olmasını istemek ütopik olur. Anneler kızlarıyla daha samimidir. Bu genelde hep böyle olur. Hatta bazı anneler, baskın karakterdeki kızlarının etkisinde kalır, ondan çekinebilirler.
   Biliyorum zor ama ben sana bu durumu görmezden gelmeni tavsiye ediyorum. Çünkü değişmek kolay olmuyor. Eğer kayınvaliden konuşulabilecek biri ise, seni kolay anlıyabilecekse, onunla oturup kırmadan konuşabilirsin. Bu durumun seni üzdüğünden bahsedebilirsin. Ama lütfen konuşmanın başında onun hoşuna gidecek bir kaç söz söyle.

   Yalnız olmadığını bil. Bunun bin katı zorluklar yaşayan çok kişi var. Rabbim huzurunuzu bozmasın canım

 3. ilknur01 says:

  Esselamun aleyküm.2 haftadır çok yoğundum giremedim.nasılda üzmüşler seni.bu duruma inan çok üzüldüm. ama seni sevindirecek bir haberim var….hani burda kadınları okutacağımdan onlara, birşeyler anlatacağımdan bahsetmiştim
  . senden de ilk konuya nasıl başlasam diye fikir almıştım ya. önce zamanla ilgili bir konuşma hazırladım. sonrada yaratılışla ilgili. şeytanın gayesini.anlattım.o kadr etkili olmuş ki şimdi köyün 2-3 kişi hariç hepisi geliyor.elif, ba yı öğretmeye çalışıyorum.o kadar azimliler ki. meğer hepside çıra gibilermiş.sadece tutuşturulmaya ateşe ihtiyaçları varmış.benim için çocukla biraz zor oluyor ama yine de ALLAH yardım ediyor.bende sana bakarak zamanımı arttırıp birşeyler yapabilirim diye çıktım yola.ALLAH razı olsun kadın isteyince tüm zorlukları aşabilir.Allah’ın izniyle.BİZİ DUANIZDAN EKSİK ETMAYİN.
  ”CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR.”HADİSİNE LAYIK OLMAK DİLEĞİYLE
  ALLAH’A EMANET OLUN.

  1. Nasıl sevindim canım anlatamam. Kimbilir ne kadar sevaba giriyorsun. Rabbim sana yardım etsin, güç kuvvet versin. Öğrenmeye açık insanlarla beraber olman büyük bir avantaj.Rabbim onların da idrakini artırsın…

 4. hayırlı günler yazılarınızı tesadüf okudum sizinle her konuda aynı fikirdeyim insanları aydınlatman onlara bir kelimeyle doğru yolu göstermeni rabbim sevap defterine yazsın evlilikler yapılırken işine gücüne değil ilk önce aile nasıl peygamberimizin dediği gibi aileye bakın sonra evlenecekler aynı görüştemi islamı yaşayabiliyor mu haramı günahı sebabı biliyor mu merhamet var mı bunları bilen kişiler birbirleriyle evlenirlerse işte o zaman lgüzel olur bunları bilen her şeyi allah rızası için düşünen kişi nasıl kadına şiddet uygular ve kadında eşine çouklarına yaptığıher hizmeti sadaka yerine geçtiğini bilirseböyle bir evlilikte erkek kadına değer verir kadında erkeğe değer verir kadınlar günü kutlamaya gerek kalmaz kadın onun için her zaman değerlidir ve ona emanettir rahmetli annemin bir sözüyle bitirmek istiyorum herkes sarığı sarığıyla çarığı çarığıyla yavrum derdi allaha emanet olun

 5. KadriyeSarı says:

  Cahideciğim sen benim için çok özelsin yazılarını tüm yorumları ile birlikte sonuna kadar kaçırmadan okuyorum, bazen ama cahide neden öyle diyorsun diyorum bazen hadi bak bunu ben hiç farketmedim diyorum, herkesin doğrusu yanlışı baktığı yere değişebiliyor sen doğrularını bize aktarmaya devam et ne olur, sen söyle anlıyan anlasın anlamayan kafa yorsun, anlamak istemeyen ise yolunda gitsin. Allaha emanet Rabbim yar ve yardımcın olsun.

 6. Yasa çözüm değil, aile içi muhabbeti arttıracak manevi reçeteler lazım..

 7. menekşe says:

  dünya kadınlar, günü şu, günü bu günü,iki bayram var dikkatimi çeken ,birde mübarek cuma günü…artık böyle günleri kutlamak için: birde geceler düzenleniyor sınırsız içki olan …arkadaşın birine içki var gitmek doğru değil dediğimde ben içmiycem içenlerde kendileri bilir,ben oraya eğlenmeye gidiyorum diyor. bu gece işten yorgun gelen beyler çocuk bakacak…Cahide abla seni sevdik bi kere cesaretini sevdik bırakamayız asla . yalnız ben sizin gibi , burda çevremdeki insanları daha fazla uyarmıycam bana kızıyorlar…siz mükellef olduğunuz durumlar karşısında insanları çok güzel uyarıyorsunuz…yalnız kör insanlar bunu görmek istemiyorlar..Allah ayaklarınızı kaydırmasın ,gücünüzü arttırsın….

 8. yeni kadına şiddet yasası, aile kurumunu zedeler, yaralar, sorunların aile içinde Hüsni zan ile çözülmesi yerine, olayın hemen resmiyete dökülüp aile mahremiyetinin başkalarına ifşa edilmesi ve çözüm yollarının tamamıyla kapatılması bir çözüm değil, batıda gibi aile kurumunun çökertilmesinin başlangıcıdır.

 9. Büşra says:

  Cahide abla seni Allah için çok seviyorum.Her yazında biraz daha kendime geliyorum.Üniverste okuyupta evde oturup 2 çocuğuma bakıp birde 3. yü istediğim için bana acıyan herkese karşı sayende verecek cevaplarım oluyor.Bana güç veriyorsun.Allah cc senden razı olsun.

 10. lazkızı says:

  selamünaleyküm kadınların uygun ortamlarda kadın doğum hemşirelik ebelik vs çalışmalarından yana olmakla beraber çok alakasız yerlerde calışarak hem erkeklerin iş sahasını kaplıyor hemde ucuza çalışarak piyasayı yerle bir ediyorlar.benim eşim 24 yılık mobilyacı ve şuan işsiz belki inanmıyacaksınız ama birçok mobilya fabrikası bayan işçi çalıştırıyor hemde çok ucuza bizde elimiz böğrümüzde bekliyoruz.genel olarak çok iyi geçinmemize rağmen işsizlik parasızlık yüzünden evdeki bütün huzurumuz kaçtı Allaha havale ediyorum nediyiim

 11. kübra kan says:

  merhabalar. cahide abla sen sakın bırakma yemek tarif yazmayı. kim ne derse desin hiç aldırma moralini bozma. siteni 2 gün önce rastlantı sonucu farkettim. ve gözümü alamıyorum. çok özendim. yanlış anlamasın kimse. kötü bir kıskançlık değil benimki. keşke bende bu kadar marifetli olabilsem keşke benimde internetten yazdıklarımı yaptıklarımı paylaştığım dostlarım olsa diye. ama internetten olmasa da senin tariflerini başladım yapmaya çevremdekilere anneme babama abilerime kardeşlerime etrafımda kim varsa onlara sunuyorum 🙂 soranlara cahide jibek diyorum ilk başta anlamasalarda hatta hepsinin adı mı cahide jibek deseler de sonra anlatıyorum 🙂 sizi görmek tanımak birebir görüşmek konuşmak isterdim. yazılarınızdan yaptıklarınızdan anladığım kadarıyla öğrenecek çok şey var. sevgiyle kalın. aman ha bizi de mahrum bırakmayın yazılarınızdan ve tariflerinizden 😉

 12. GAMZEEEEEE says:

  Ablacığım nette dünya kadar yemek sitesi var sadece yemek tarifi almak isteyen arkadaşlarım oralardan istifade etsinler…Ben sadece portakal reçeli tarifi ararken buldum seni…Beni etkileyen portakal reçeli tarifin değildi.Allah’ ı sevmen samimi ifadelerin imanın sıcaklığındı.Yanındayım…SAYFANDAYIM…

 13. Ne.Şe. says:

  Selam Cahide hn.
  Neden bırakacaksınız ki yazmayı? Burası sizin alanınız istemeyen gelmesin zorla okutup kimseye bir şey empoze etmeye çalışmıyorsunuz. Alan alır, almak istemeyen istediği gibi hitap eden yere gitsin yani.
  Siz çizginizi bozmayın bence. Gayet güzel bir ortam.. Emeğinize yüreğinize sağlık.
  Sizden ve Allah ım onun için çalışan her kim varsa herkesten razı olsun inşallah.
  Bunlarda yaşanacak olaylar demek ki isyan etmenin anlamı yok. Allah ım istemese yaprak kıpırdamaz.
  Hani kıyamet yaklaşıyor deniyor ya bu olaylar karşısında, Allah’ımıza yaklaşma günü kısalıyor demek ki. Bırakın uğraşsınlar Rabbimize dönüş günü yaklaşsın diyorum.
  Sağlıcakla ve bizimle kalın lütfen.

  1. Artık benim alanım, benim sayfam demeye haya ediyorum kardeşim. Burası hepimizin sayfası. Allah hepinizden razı olsun

 14. elif zeynep abdullah says:

  seni seviyorum cahide hocam, ablam, ben bir önceki yazına yorum, şiir yazarken sen bizler için gözyaşları dökmüş, yeni yazını yazmış sıcağı sıcağına gündemin suratına basmışsın değişmez hakikat mührünü.
  Rabb im döktüğün gözyaşlarını inci tanesi yapıp cennetinde, saysın avuçlarına tek tek. şakayla karışık her şey gönlünce olsun sen inciyi değil bizlerle dostluğunu istersin umarım orada. bilinir ki,. orada mesafeler yok olur , görüşmek de kısmet olur RABB imizin izniyle….

  1. Hoca olmak kim ben kim Elifim, o kadar çok eksiğim var ki…Rabbim ayağımı kaydırmasın. Günahlarımı affeylesin…
   Rabbimiz Kevser’in başında Efendimiz Aleyhisselatu vesselam’la buluştursun bizi. Arşın gölgesinde birbirini Allah için sevenler safında buluştursun. Amiin, amiiin, amiiiin

   1. hafize inanır says:

    ne güzel bir dua allahım cümlemize nasip etsin ….AMİN

 15. çok çok çok haklısın ablacım…mutfağımda hemen her dakika gözümün önünde duran takvimim de bugün günün sözü kısmında diyor ki…KADINLARINIZA EZİYET ETMEYİNİZ..ONLAR SİZE ALLAH Ü TEALANIN EMANETLERİDİR..ONLARA YUMUŞAK OLUNUZ İYİLİK EDİNİZ…bu sözü iki cihan serveri peygamberimiz söylüyor..sadece söylemekle kalmıyor hanımlarına adaletli iyi davranıyor onlara güzel sözler söyleyip işlerinde yardımcı oluyor vesaire..YÜCE RABB de kadınlar için seninde söylediğin gibi iyiliklerle bahsediyor…dünya kurulduğundan beri çok şükür ki bizim günümüz zaten…bizim dinimiz de kadın asla ezik değil aksine tamamen koruma altına alınmış…eğer gerçekten erkeklerin eşlerine iyi davranmaları ,içinse bu yasa onlara peygamber efendimiz s.a.v öğretsinler..onu öğrenmek hepimize yeter inşaallah..

 16. cahide kardesim her ne kadar yazmis oldugun hadisi serifleri onceden okumus olsamda tekrar tekrar okumak hosuma gidiyor ve yazmaya devam etmeklle iyi bir karar vermissin , Benim anlayamadigim evde eslerine hizmet etmeyi eziyet olarak gorurler ama is yerinde patron ne emretse yapar o eziyet olmaz su hostesleri bir dusunin ucakta bir suru imsana hizmet ederler gayet te kibar olarak ama diger taraftan evde kocasi bir bardak su istese zoruna gider peygamber efendimiz sav bir kadinlardan bir kadin evimdebir seyi duzeltmek bir seyi uygun yerine koymayi isteyip birsey kaldirip diger tarafa koysa Allahu Teala o kadina bir sevap yazar bir gunahini siler buyurmustur muhabbetle

 17. gülita says:

  allah razı olsun ben ılk once tarifleriniz için giriyordum sitenize artık acaba cahıde hanım bugun ne yazmıs ,ben bugun haangı konuda kendımı gelıstırıp gözumu bıraz daha acacagım dıye,o cok degerlı yazılarınızı okumak ıcın gırıyorum.bence yemek kıtabından daha once cıkarmanız gereken baska bır kıtap olmalı ve ben bunu dort gözle beklıyorum…yuregınıze saglık

 18. Ah ablacım sadece yemek tarifi mi olur…
  İnanki hergüz sırf senin yazılarını okumak için giriyorum sayfana. Bağımlılık yaptın 🙂
  Allah senden Razı Olsun. Sakın yazmayı bırakma…

 19. Cahide hanım ben kadınların çalışmasına karşı değilim.Özellikle ihtiyacı varsa ama kadınlar iş hayatında erkeklerden daha çok egolarına yeniliyorlar.Bu günlerde yerini ve konumunu hazmedememiş bir bayan yüzünden hayatımız altüst oldu.Yaşadıklarımızı anlatsam inanmazsınız.Sabırlı olmaya çalışıyoruz allah’a havale ediyoruz.Ama çok canımız yanıyor.Herkese sabırı tavsiye eden ben artık bir sürü beddua sıralıyorum.Kendime şaşırıyorum,kızıyorum ama kendimi tutamıyorum.O Kadını destekleyen birokrasi bizi bunaltıyor.Bir zamanlar bizim acıyıp tutup kaldırdıklarımız,şimdi gırtlağımızı sıkıyor.Bu durumdan biran önce kurtulmamız için sizinde samimi dualarınızı bekliyorum…Allah razı olsun

 20. Allah senden de hepimizden de razı olsun ablacım umut var, doğru insanlar ,hakkı bilenler var çok şükür kadının görevinin annelik olduğunu bebeğim olduktan sonra o kadar iyi anladım ki hergün işe çıkarken bu azabı hissetmek çok kötü ruhumu evde bırakıyorum hergün, bakamıyorum bile ona dönüpte içim sızlıyor, hergün eve koşa koşa gidiyorum mutfakta iş yaparken o içerde bensiz diye nasıl da vicdanım sızlıyor Rabbim yardımcımız olsun hepimizin sen yine her zaman ki gibi söylenecekleri o kadar güzel ifade etmişsin ki ağzına sağlık.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: