Doğal Güneş Kremi

Gerçekten Tesettürlü müyüz?

Şair ne güzel söylemiş: Bize bir nazar oldu/Cumamız Pazar oldu/Bize ne oldu ise/Hep azar azar oldu! (Arif Nihat Asya)

Soğuk su dolu kazana atılan kurbağanın, su ısındıkça uyuşup ölmesi gibi azar azar bizden sıyrılıp alınan ya da yavaş yavaş terkettiğimiz değerlerin farkına bile varamıyoruz.  Ne kadar duyarsız ve umursamasız. Umursamazlığımız dünyaya değil, ahirete yönelik oluyor genelde. Bir de birbirimize karşı tabi… Elin gavuru (yani bizim ülkede olupta bizden olmayanları kastediyorum) kendi inandığı değerlere karşı bir gayretli, bir çalışkan ki sormayın.

Uzun zamandır küfür dolu bir blogu yakın markaja aldım. Kendi fikrinden olmayan herkesi küfür yağmuruna tutmuş. Ağzından zehir damlıyor zavallının…

Adam olamayan bu şahsın tek bir konusu var, o da; TÜRBANLILAR! Modern giyimli ne kadar türbanlı varsa, facebooktan, çeşitli sitelerden resimlerini toplamış, ağza alınmayacak hakaretler eşliğinde blogunda sergilemiş. Dar kıyafetli kızların, belli olan en mahrem kısımlarına ok işaretleriyle dikkat çekmiş.  Hatta bazı resimlere montaj yapılmış. Bu şahısla iki uç noktada olmamıza rağmen bir ortak yönümüz var. O da;  İkimizinde türbana karşı oluşu.  o, kendisini atatürk’çü ve laik olarak adlandırdığı için sokaklarda Türbanlı görmek istemiyor. Ben de türbanı bir tesettür şekli olarak kabul etmediğim  için.

Yazılarındaki bazı kısımları okurken, “Tam da benim gibi düşünüyor” dediğim yerler oluyor; “İslam’da kot pantalon giymek var mı? Bu türban sadece kıl örtüsü mü? Başı örtmek farz da, diğer muhtelif yerleri açmak, caiz mi? İnce çorap giyip bacakları sergilemenin anlamı nedir?  Meşhur cemaatteki kadınlar neden hep dar pardösü giyiyor, küçük ve rengarenk eşarp takıyor? Düğünlerde orasını burasını sallayarak oynamanın dindeki hükmü nedir? Parklarda, sokaklarda gayri ahlaki görüntüler sergilemek müslüman kadına, kıza yakışır mı?” diyor. Bu konuda haklı ve aynen bizim gibi düşünüyor.

Fakaaat şahsın derdi İslam değil. O bizi kendi silahımızla vurmaya çalışıyor. “Bakın” diyor “sizin gibiler ne kepazelikler yapıyor. Giydiği kıyafetten en mahrem yerleri belli oluyor. Bu tip giyinen bir kadın, açıklardan çok daha çekici” diyor.

***********************

Kendini tesettürlü  zanneden tüm kardeşlerime soruyorum? Gerçekten tesettürlü müsünüz? Sonra da eğer kendimizi tesettürlü olarak görüyorsak, bunu ne için ve kim için yaptığımızı sorgulayalım.

Eşarbımızı gören, dönüp bir daha bakıyor mu? Kafamızın arka kısmında belirgin, dikkat çekici bir kabarıklık var mı? Aynaya baktığımızda alımlı bir hanım mı görüyoruz yoksa, sıradan biri gibi miyiz? Arkadan bakıldığında kaba etlerimiz, bel kıvrımımız, önden bakıldığında göğüs çıkıntımız,  belli oluyor mu? Her adım attığımız da alttan giydiğimiz pantalon bariz bir şekilde görünüyor mu? Her adımda çıkardığı tak tak sesinden rahatsız olmadan topuklu ayakkabı giyebiliyor muyuz??

Eğer bu sayılanlar bizde varsa, kusura bakmayalım ama biz İslama göre tesettürlü değiliz. Türbanlı olabiliriz ama bunun adı tesettür değil.

Öncelikle müslüman bir kadın ne için örtünmesi gerektiğini bilmeli. Örtünün mahiyeti nedir? Nasıl olmalıdır?

Tesettür, kadını alımlı göstermesin, namahrem bakışları üzerine celbetmesin, vücut hatlarını belli etmesin, kadın çekiciliğini kapatsın diye varsa; makyaj, yaz kış kafanın üstünde duran ışıltılı güneş gözlükleri, dikkat çeken topuklu ayakkabılar, allı pullu çoğu kez ön kısmı bir iğneyle yukarı kaldırılmış eşarplar, nakışlı kıyafetler ve abartılı çantalar tesettürü ifsad eden, amacından saptıran objeler olmaktan başka bir işe yaramayacaktır…

Çekicilik ve tesettür aynı sahada olamıyor maalesef. Türbanlı olabilirsiniz. Fakat sizi çekici kılan tüm ayrıntılardan sıyrılmadıkça tesettürlüyüm diyemezsiniz.

Müslüman kadın olmak kolay değil. Allah’ın emrettiği şekilde örtüneyim, Rıza-î İlahi’den ayrılmayayım derseniz, incitici, aşağılayı bakış ve sözlere de göğüs germek durumunda kalırsınız. Tesettür sizi güzel göstermek için değil, cazibenizi gizlesin diye var.

Kimi kandırıyorsunuz Allah aşkına?  Başınıza taktığınız o rengarenk eşarplar,  incecik kaşlarınız ve rimelli kirpiklerinizle neyi örtüyorsunuz? Dizlerinizi bile örtmeyen spor kıyafetin altından görünen sütun gibi bacaklarla tesettürlüyüm havasında olmak neyin nesidir?

Ben bu tarz bir kıyafetin bir şeyleri gizlediğine inanıyorum. Fakat gizlenilmeye çalışılan, cazibe veya güzellik değil. Böyle giyinerek ancak tesettürlü olduğunu, İslamlığını gizlemeye çalışır insan.

Bu topraklarda önce kadının çarşafı yok edilmeye çalışılmış. Çünkü çarşaf değişime izin vermez. Modelden modele sokulmaz. Modası olmaz. Tesettür(!) moda dergilerine kapak olamaz. Pardesü her değişime açıktır. Dar olur, kısa olur, nakışlı, kemerli olur. Üzerine vakkodan, P.cardinden eşarplar olur…

Bu firmalar neden çarşaf üretmiyor veya neden müslüman kadının tesettür kıyafetini bu firmalar üstlenmiş?! Neden müslüman hanımlar bu markalardan giyinmeyi bir ayrıcalık olarak görüyor? Genç kızlar niye hep American tarzı converse ayakkabı giymeyi tercih ediyor?

Müslüman bir hanımın 50 tane kıyafeti, 50 tane eşarbı olur mu? 30 tane ayakkabısı, çantası olur mu?  Sadece kıyafetlerini sergilemek için facebook hesabı, blog açan güya tesettürlü hanımlar, hatta yeni doğmuş bebeğinin hergün giydiği kıyafeti sergileyip bu da kızımın kombini derken hangi inancın sularında yüzüyor? Tesettüre nasıl kötü bir imaj çiziyor farkında mı acaba? Dinini gereğince yaşamaya çalışan müslüman hemcinslerini nasıl garip bırakıp yalnızlaştırıyor, ötekileştiriyor farkında mı?

Tesettür kıl örtüsü olamaz asla. Tesettür Allah için büyük bir misyon yüklenen Müslüman kadının bayrağıdır. Bu bayrak şunun veya bunun için değil, falan güzel görsün, filan beğensin, hava olsun diye değil sadece ve sadece Allah öyle emrettiği için taşınır. Komik ötesi bağlama şekilleriyle, köşesinde görünen yahudi firmanın logosuyla bu kutlu emrin gereği örtüyü paçavraya çevirmeye kimsenin hakkı yoktur.

Ama çevre böyle istiyor, markalı, süslü giyinmezsen toplum içinde dışlanıyorsun diyenlere sorarım; bu çevreyi, toplumu kim oluşturuyor? Niçin bu toplumda şeytanlaşmış insanların sesleri daha gür çıkıyor ve daha çok önemseniyor? Bugün çarşaf giyen, geniş pardesü giyen kadın, uzun başörtüsü takan, ağzını kapatan kadın hor görülüyorsa, bunda tesettürü yozlaştıran her kişinin vebali var.

Derdini çekmediğimiz, gözyaşı dökmediğimiz, uğrunda savaşmadığımız dava bizim davamız olamaz.

Öyleyse şu soruyu bir daha soralım kendimize: Gerçekten tesettürlü müyüz? Ya da  “Ey iman edenler iman edin”(Nisa 136) ayetinden aldığım cesaretle şu soruyu da sormak isterim: Biz gerçekten Müslüman mıyız?

CAHİDE SULTAN

Tesettürün ölçüsü nedir, nasıl olmalıdır?(video)

Güya tesettürlüler?

Örtülü örtüsüzler?

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Gercekten yorumlarınız çok güzel icime işliyor
  Maalesef gunümüzde boyle

 2. selamun aleyküm . cahide ablacım yazınızı Allah için çok beğendim bazı bayanların nefsine ağır geliyor diye cilbab giymeyi ifrat olarak nitelendirenlere sesleniyorum belki yüzü eli kapatmak farz değildir ama takvadır ve Kuranda takva sahipleri cennete girecektir buyrulur. elbette sadece bunu giymekle takva olmaz.ama hiç olmazsa bişeyler yapabilmek gerekir.asıl dikkat çeken giyinik çıplaklardır. bizim giysimiz insanlara Allahı hatırlatır bunu kimse unutmasın lütfen. ayrıca cilbab ve peçe konusunu erkeklerin tartışmasına anlam veremiyorum bu beylerin birazda tesettürsüzleri tartışmasını rica ediyorum saygılarımla

 3. o kızın neresi kültürlü hiçbişe bilmiyo

 4. ben sorunun çözümünü biliyorum evlenmek 🙂 fazla iğnelememek lazım başınıza gelebilir…. evlenince herşey çözülür ben evli değilim başımda eşarp var topluma uymanın gerekli olduğuna inanıyorum açık kızların kapalıdan daha iyi olduğunu sanmıyorum en azından içinden gelmiş ne için kapanır insan allah için şeytandan korunur vesveseden tehlikelerden korunur …allah bizi gerçekten kapananlardan eylesin

 5. mustafa says:

  cahide hanım yazınız çok güzel olmuş tebrik ederim…uzun zamandır bir çalışma yazpıyoduk tesettür hakkında…çalışmayı tamamladık am belkide sizin yazınızdan kısmen ilave yapabiliriz..nasip olursa iki hafta sonra piyasaya çıkacak olan kitabımızın adı -hür kadının kıyafeti tesettürü ala (çarşafı şerif) risalesi.. kapanmanın akli nakli delilleri, hikmetleri, tıbben yararları, bazı görüşlere cevaplar, hikayeler vs… bilginize efendim…saygılar

 6. Hanimlar yazilariniza tesadüfen rastladim.Medina hanimin Karsilastigi gibi kimseler,. bazen bizim kapimizida calip konusmak icin müsade istiyorlar.Bunlar siyonist tuzaklaridir.Zaten imani muhkim olan kimselere zarar veremezler.Ancak,,cocuklarimiz tehlikede,onun icin haftada bir gün olsun yavrularimiza nasihat vermeliyiz.Ben vakti zamaninda cocuklar daha kücükken, her cuma aksamin erken saatlerinde Tv.kapatip,Teblig kitabindan onlara okurdum.Yaratilisimizin nedenini,Neden namaz kilariz,islam dininin anlamini ve bu dünyanin bir imtihan oldugunu,gercek hayatin ahirette oldugunu,onlara hem okur ,hemde anlatirdim.Cocuguna kücük yasta bir seyler verebilirsen ne ala.gerci onlar cok severek dinlemezlerdi ama ben hedefime ulasmak icin yilmamam lazimdi.Rabbim hepimizi kafirlerin tuzaklarindan korusun!!!!!

 7. yazilariniz o kadar kuvvet veriyor ki. ben tanimadigim insanlarla cok konusmam ama bu yazidan sonra sadece baslari kapali olanlari nerede gorsem onlara dinimizi bu hale getirmeyin, muslumanolmayanlar bizim hakkimizda neler dusunucek diye konusucagima kararvermisdim. bu gun parkta oturmusduk. iki kadin bize yaklasip oturdu. azcik dinden bahs edip esas konuya gecdiler. hala etkisinden cikamamisim, nasil hirsliyim…cantalarindan kitap cikarip deliller getirdiler. ben bu ne kitap deyince, incil dediler. meger kuranda denilmiyor ki, bu kitaplara inanin onlari ben gonderdim, bu kitaplar hakkinda kuranda 64 aye var, Allah kiyamet gunu yalniz kotuleri mahv edicek, cennet diye bir sey yok, bu dunyada olucak tum guzellikler…. ne dediysem hemen incili acip bir delil sanki ezber biliyorlar ne soyluyucegimi. kendi istegine gore kapandin sac kadina zaten ortudur… Elhamdulillah inancliyim. inanin baska cahil birini hemen dondure bilicek kadar bilincliler.kim egitiyor bunlari. ne kadar okunmuslar(nafile)… ordan aralanirken hep kendimi sucladim. bu gune kadar kime yakinlasip dinine davet etdin? neden bu kadar sessizsin dinini korumaya? neden simdiye kadar bu kadar bilgilendirmedin kendini? dinimizi elimizden almaya ne kadar guc sarfediyorlar? ama ben dinimi kurtaricak kadar guclumuyum?….

  1. Bizim utanmamız lazım gerçekten. Ve kendimizi çok yetiştirmemiz lazım…

 8. tesettür riayetine uymayıp, tesettüre laf söyleten ve gerçek tesettür sahiplerini zor durumda bırakanlar, nasıl hesap vereceksiniz, bu bir moda değil, bir emir farkına varın, vebal çok ağır ezilirsiniz…

 9. sitenizle henüz bu gün tanısdım uslubuyla resimleriyle konuların kalitesi ve islamiyete bakış acınızla sizleri tebrik ediyorum bu yazınızda hepimizin buruk olduğu bir konu malesef tesettür ne boyutlara geldiğini üzülerek görüyoruz selametle kalın…

 10. FADİME says:

  ellerine sağlık abla gercekten çok güzel yazıların var

 11. abetül says:

  cahide hanım,bir şeyi merak etiim,merakımı mazur görün,hangi meşhur cemaat dar pardesü giyip küçük eşarp takıyor,benim gördüğüm bilinçsiz çoğu örtülü bu tarz giyiniyor da

  1. Betül kardeşim bahsettiğim şahıs bu cemaatten bahsetmişti ama ben cemaat ismi yazmadım. Bu benim görüşüm değil, o şahsın görüşü idi.

 12. ablacım dediğinşz şahsıb sitesini bnde takip ettim..
  canım çok yandı..o resimdeki kızları gördükçe içim ezildi….
  yalnız bunu cemaatlere bağlamamak lazım..malesef her türlü cemaatten çıkıyor böyle kimseler..
  insanın içinde olması lazım örtünme…ancak ozaman anlar örtünmenin anlamını anlaşılır..
  o adamında yerlerde ezdiği cemaatten de çok iyi insanlar çıkıyor..
  mesala burç efemin sitesinde öncüler adlı proğramı dinledinizmi hiç..
  vaktiniz olduğu birgün dinlemenizi tavsiye ederim …
  melike kangül adlı bayanın konusu beni baya ağlattı :((
  ben o cemaate mensup değilim…evet birçok hataları var..ama biraz hoşgörülü olmak lazım..
  kimin ne olduğunu ancak en iyi allah bilir..
  bizim kimseye bişey demeye vaktimiz yok bnce..
  çünki herkez bize kabir kapısına kadar eşlik edecek..
  rabbim hepimizi bağışlasın aminnnn..
  güzel yüreğine sağlık ablacım
  rabbimin bizleri küfranın şerrinden korusun

 13. aman Allahım bu ne güzel bir kalemdir. Ağzınıza gönlünüze sağlık. Her satırını tekrar tekrar okudum. Ağladım içime bıçaklar saplandı sanki. Rabbim nefsimizin şerrinden korusun Rabbim ona layık kul olmamızı nasip eylesin Bizleri Onun güzel yolundan ayırmasın.

 14. cahide hanım konu hakikaten önemle üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken bir konu ..yazdıklarınızda çok haklısınız lakin sadece türbanlılar değil malesef çarşafı bile kullananlar var. ne yazıkkı üstünde çarşaf ayaklarda topuklu sacının üstünde topuz yani çarşaf var çarşaf var …Rabbim layıkıyla tesettürü nasip etsin..

 15. Gündüzleri işte olmam vesilesi ile, akşamlarıda gündelik iş ve telaş içinde yazılarını okuyamıyorum. Okumak için en güzel anı saklıyor ve pc başına geçiyorum. Çünkü İçime sindire sindire okumak istiyorum. Abartıyorum her kelimesine değil her harfine katılıyorum. Kalemine sağlık ablacığım.. Ne denir ki sana..
  Hele şu bugun ne giydim siteleri yokmu, hafta sonu bir gazetenin cumartesi ekinde blogerlar buluştu adı altında bir haberi okudum. Bir yığın örtülü hatun site açmış. Bir kaçını gezdim, bir tanesinde de resimleri eşi çekiyormuş. Yok artık dedim. Ben süslenicem (eşim izin verecek buna), birde bunu eşim yayınlamama izin verecek(imkansız:) sonra yayınlayayım diye resimlerimi o çekecek. Erkeklerimize ne oldu! Hanımlarımız çıktı bari baştan, siz bari biraz adam gibi olun..

 16. cehennemide dolduracak insan lazım,birde burdan bakın.böyleleri için ALLAHU TEALA hazırladı cehennemi, inkarcılar için.etsinler bakalım inkar gidecekleri yer belli.ALLAHU TEALA HZ. MUHAMMED(SAV) me SÖYLEMEDİMİ Kİ ZATEN:BEN İSTEMEDİKÇE SEN İNSANLARI HİDAYETE ERDİREMEZSİN..diye, işte buda nasipsizlerden. ALLAH TEALA cümlemizi yolundan ayırmasın,kalplerimizi kaydırtmasın inşaallah..

 17. şok oldum bu videoyu izleyince bu kızın ana babası hiç ALLAH dedirtmemişmi
  zavvallı İslam”dan İman”dan bi haber gözyaşlarıma hakim olamadım
  inanınki şu anki nesil buysa gelecek nesil adına evladımı düşünür oldum
  dahada evlatlarımızla ilgilenmemiz ve de bunun gibi zavallılara dua etmemiz lazım.
  Allah”ım el -Hadi ismiyle hidayet nasip etsin (amin)

 18. SELAMUN ALEYKUM CAHİDE ABLA BİLGİSAYARI MERAKLA AÇMAMIN TEK SEBEBİ SİTENİZDİR MEVZUNUZ İÇLER ACISI GÜNDELİK HAYATTA HEPİMİZİN KARŞILAŞTIGI KÖTÜ MANZARALAR.BUNUN TEK SEBEBİ İSLAMİYETİ BİLMEMEZLİK MÜSLÜMANIZ AMA NE KADAR OKUYORUZ NE KADAR MERAK EDİYOR ARAŞTIRIYORUZ BU KIZLARIMIZ İSLAMI BİLSELER BÖYLE OLURMUYDU….BENDE CAHİLLİK İÇİNDE ORTA OKULDAN SONRA KENDİ İSTEGİMLE KAPANMIŞTIM 18 YAŞINDA BAŞÖRTÜSÜ MANTOSUNU BEGENMEDİGİNİZ CEMATE ELHAMDÜLİLLAH MENSUP OLUP KURSLARINDA 1.5 SENE OKUDUM İSLAMA DAİR HERŞEYİ ORADA ÖGRENDİM YETERLİ DEGİL BELKİ AMA KENDİMİ ZAMANLA DAHA ÇOK GELİŞTİRİYORUM.ŞURADA SİZE KATILMIYORUM BAŞORTÜSÜNÜN RENGİNE BAKMAKTANSA İSLAMİYET İÇİN HİZMETLERİNE O TALEBELER İÇİN ÇABALARINA BAKMAK LAZIM..
  ÜSTAZIMIZ SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN İSLAMI YAYMAK İÇİN PARAYLA TALEB E TOPLARMIŞ
  ŞİMDİ İSE KIZLARIMIZIN İSLAMİ KURALLARI EN DOGRU ŞEKİLDE ÖGRENDİGİ BAŞKA KURS VARMI ERKEK ÇOÇUKLARIMIZ HEM ÜNİVERSİTE OKUYUP HEMDE İSLAMI ÖGRENDİGİ BAŞKA KURUM VAR MI İSLAMİYETİ EGİRİP BÜKMEDEN KORKMADAN HZ.PEYGAMBERİMİZİN YOLUNDAN AYRILMADAN HİZMET EDİYORLAR HZ.ALLAH MUAFFAK ETSİN..BUNLARI GÖZARDI ETMEYIN PARDÖDÜ AŞARP İKİNCİ ÖRTÜDÜR DAR GİYİNİYORSA BU MENSUP OLDUGU CEMAATİN KABAHATİMİDİR KENDİ CAHİLLİGİMİDİR…………….

  1. Kardeşim o cümlede normalde açık olan cemaat ismini gizleyip yazmadım. O cümle bana ait değil. Din düşmanı o şahsa ait. Ve bahsedilen cemaatte senin bahsettiğin değil. Ayrıca bence bunun çokta önemi yok. Genele bakmak lazım…

 19. Fatma Yil. says:

  Hali icler acisi zavallinin haberi yok. Ne kadar kendinden emin bir sekilde konusmus. oncede uzulurdum okusaydim diye ama bunlari gorunce hic de uzulmeye deymedigini anliyorum vede iyiki gitmemisim. kimbilir bende onlara benzerdim ALLAH muhafaza.. Yuce Rabbim tum mu’min kardeslerimi , yavrularini eslerini bu tur fitnelerden korusun. amin. selametle. ALLAH HAFIZ…

 20. lamia mizac says:

  ” bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir .”
  ” en önemlisi kabiliyetinizi korumanızdır, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyeti. bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.”
  ” arkamdan konuşmaya devam et.” çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin.”

  ernesto che guevara
  bari o tişörtü hiç giymeseydin, taşımayı bilmiyorsan!

  sormak isterdim o kızcağıza, şu meşhur soruyu

  sen kimsin?
  nereden geldin?
  niçin geldin?
  nereye gidiyorsun?
  ayrıca
  kitabın var mı senin?
  anlayarak okudun mu hiç?
  ya da anlamadan bile olsa,sessizken, yanlızken dinledin mi hiç?

  sonra kendi müslümanlığımdan başlayarak sorgulamaya başladım,ailesinden aldığı eğitim, yetiştiği ortam, çevre,komşu arkadaş, akraba okuduğu okullardaki öğretim sistemi, birilerinin gözüne çok gelen din dersleri,öğretmenleri, hocaları, karşısına çıkmış pek iyi örnek olamamış örtü taşıyanlar, işin içinden çıkamayan siyasetçiler, birbirine düşmüş cemaatler, tebliğciler, müslümanlar!! ülkem ne hale gelmiş, yeni nesil dininin ,kitabının karşısında uzaydan gelmiş yaratıklar gibi duruyor. yani ne kadar yabancı.şeytanın tuzak araçlarının eğitimini alıyorsun nefsini besliyor doyuruyorsun, ruhun ne istiyor gerçekten mutlu mu,aç mı tok mu sordun mu hiç kendine…….
  ilim, ilim bilmektir
  ilim kendin bilmektir
  sen kendin bilmezsen
  ya nice okumaktır
  okumaktan murat ne
  kişi Hakk’ ı bilmektir
  çün okudun bilmezsin
  ha bir kuru ekmektir
  yunus emre

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: