Gerçekten Tesettürlü müyüz?

Şair ne güzel söylemiş: Bize bir nazar oldu/Cumamız Pazar oldu/Bize ne oldu ise/Hep azar azar oldu! (Arif Nihat Asya)

Soğuk su dolu kazana atılan kurbağanın, su ısındıkça uyuşup ölmesi gibi azar azar bizden sıyrılıp alınan ya da yavaş yavaş terkettiğimiz değerlerin farkına bile varamıyoruz.  Ne kadar duyarsız ve umursamasız. Umursamazlığımız dünyaya değil, ahirete yönelik oluyor genelde. Bir de birbirimize karşı tabi… Elin gavuru (yani bizim ülkede olupta bizden olmayanları kastediyorum) kendi inandığı değerlere karşı bir gayretli, bir çalışkan ki sormayın.

Uzun zamandır küfür dolu bir blogu yakın markaja aldım. Kendi fikrinden olmayan herkesi küfür yağmuruna tutmuş. Ağzından zehir damlıyor zavallının…

Adam olamayan bu şahsın tek bir konusu var, o da; TÜRBANLILAR! Modern giyimli ne kadar türbanlı varsa, facebooktan, çeşitli sitelerden resimlerini toplamış, ağza alınmayacak hakaretler eşliğinde blogunda sergilemiş. Dar kıyafetli kızların, belli olan en mahrem kısımlarına ok işaretleriyle dikkat çekmiş.  Hatta bazı resimlere montaj yapılmış. Bu şahısla iki uç noktada olmamıza rağmen bir ortak yönümüz var. O da;  İkimizinde türbana karşı oluşu.  o, kendisini atatürk’çü ve laik olarak adlandırdığı için sokaklarda Türbanlı görmek istemiyor. Ben de türbanı bir tesettür şekli olarak kabul etmediğim  için.

Yazılarındaki bazı kısımları okurken, “Tam da benim gibi düşünüyor” dediğim yerler oluyor; “İslam’da kot pantalon giymek var mı? Bu türban sadece kıl örtüsü mü? Başı örtmek farz da, diğer muhtelif yerleri açmak, caiz mi? İnce çorap giyip bacakları sergilemenin anlamı nedir?  Meşhur cemaatteki kadınlar neden hep dar pardösü giyiyor, küçük ve rengarenk eşarp takıyor? Düğünlerde orasını burasını sallayarak oynamanın dindeki hükmü nedir? Parklarda, sokaklarda gayri ahlaki görüntüler sergilemek müslüman kadına, kıza yakışır mı?” diyor. Bu konuda haklı ve aynen bizim gibi düşünüyor.

Fakaaat şahsın derdi İslam değil. O bizi kendi silahımızla vurmaya çalışıyor. “Bakın” diyor “sizin gibiler ne kepazelikler yapıyor. Giydiği kıyafetten en mahrem yerleri belli oluyor. Bu tip giyinen bir kadın, açıklardan çok daha çekici” diyor.

***********************

Kendini tesettürlü  zanneden tüm kardeşlerime soruyorum? Gerçekten tesettürlü müsünüz? Sonra da eğer kendimizi tesettürlü olarak görüyorsak, bunu ne için ve kim için yaptığımızı sorgulayalım.

Eşarbımızı gören, dönüp bir daha bakıyor mu? Kafamızın arka kısmında belirgin, dikkat çekici bir kabarıklık var mı? Aynaya baktığımızda alımlı bir hanım mı görüyoruz yoksa, sıradan biri gibi miyiz? Arkadan bakıldığında kaba etlerimiz, bel kıvrımımız, önden bakıldığında göğüs çıkıntımız,  belli oluyor mu? Her adım attığımız da alttan giydiğimiz pantalon bariz bir şekilde görünüyor mu? Her adımda çıkardığı tak tak sesinden rahatsız olmadan topuklu ayakkabı giyebiliyor muyuz??

Eğer bu sayılanlar bizde varsa, kusura bakmayalım ama biz İslama göre tesettürlü değiliz. Türbanlı olabiliriz ama bunun adı tesettür değil.

Öncelikle müslüman bir kadın ne için örtünmesi gerektiğini bilmeli. Örtünün mahiyeti nedir? Nasıl olmalıdır?

Tesettür, kadını alımlı göstermesin, namahrem bakışları üzerine celbetmesin, vücut hatlarını belli etmesin, kadın çekiciliğini kapatsın diye varsa; makyaj, yaz kış kafanın üstünde duran ışıltılı güneş gözlükleri, dikkat çeken topuklu ayakkabılar, allı pullu çoğu kez ön kısmı bir iğneyle yukarı kaldırılmış eşarplar, nakışlı kıyafetler ve abartılı çantalar tesettürü ifsad eden, amacından saptıran objeler olmaktan başka bir işe yaramayacaktır…

Çekicilik ve tesettür aynı sahada olamıyor maalesef. Türbanlı olabilirsiniz. Fakat sizi çekici kılan tüm ayrıntılardan sıyrılmadıkça tesettürlüyüm diyemezsiniz.

Müslüman kadın olmak kolay değil. Allah’ın emrettiği şekilde örtüneyim, Rıza-î İlahi’den ayrılmayayım derseniz, incitici, aşağılayı bakış ve sözlere de göğüs germek durumunda kalırsınız. Tesettür sizi güzel göstermek için değil, cazibenizi gizlesin diye var.

Kimi kandırıyorsunuz Allah aşkına?  Başınıza taktığınız o rengarenk eşarplar,  incecik kaşlarınız ve rimelli kirpiklerinizle neyi örtüyorsunuz? Dizlerinizi bile örtmeyen spor kıyafetin altından görünen sütun gibi bacaklarla tesettürlüyüm havasında olmak neyin nesidir?

Ben bu tarz bir kıyafetin bir şeyleri gizlediğine inanıyorum. Fakat gizlenilmeye çalışılan, cazibe veya güzellik değil. Böyle giyinerek ancak tesettürlü olduğunu, İslamlığını gizlemeye çalışır insan.

Bu topraklarda önce kadının çarşafı yok edilmeye çalışılmış. Çünkü çarşaf değişime izin vermez. Modelden modele sokulmaz. Modası olmaz. Tesettür(!) moda dergilerine kapak olamaz. Pardesü her değişime açıktır. Dar olur, kısa olur, nakışlı, kemerli olur. Üzerine vakkodan, P.cardinden eşarplar olur…

Bu firmalar neden çarşaf üretmiyor veya neden müslüman kadının tesettür kıyafetini bu firmalar üstlenmiş?! Neden müslüman hanımlar bu markalardan giyinmeyi bir ayrıcalık olarak görüyor? Genç kızlar niye hep American tarzı converse ayakkabı giymeyi tercih ediyor?

Müslüman bir hanımın 50 tane kıyafeti, 50 tane eşarbı olur mu? 30 tane ayakkabısı, çantası olur mu?  Sadece kıyafetlerini sergilemek için facebook hesabı, blog açan güya tesettürlü hanımlar, hatta yeni doğmuş bebeğinin hergün giydiği kıyafeti sergileyip bu da kızımın kombini derken hangi inancın sularında yüzüyor? Tesettüre nasıl kötü bir imaj çiziyor farkında mı acaba? Dinini gereğince yaşamaya çalışan müslüman hemcinslerini nasıl garip bırakıp yalnızlaştırıyor, ötekileştiriyor farkında mı?

Tesettür kıl örtüsü olamaz asla. Tesettür Allah için büyük bir misyon yüklenen Müslüman kadının bayrağıdır. Bu bayrak şunun veya bunun için değil, falan güzel görsün, filan beğensin, hava olsun diye değil sadece ve sadece Allah öyle emrettiği için taşınır. Komik ötesi bağlama şekilleriyle, köşesinde görünen yahudi firmanın logosuyla bu kutlu emrin gereği örtüyü paçavraya çevirmeye kimsenin hakkı yoktur.

Ama çevre böyle istiyor, markalı, süslü giyinmezsen toplum içinde dışlanıyorsun diyenlere sorarım; bu çevreyi, toplumu kim oluşturuyor? Niçin bu toplumda şeytanlaşmış insanların sesleri daha gür çıkıyor ve daha çok önemseniyor? Bugün çarşaf giyen, geniş pardesü giyen kadın, uzun başörtüsü takan, ağzını kapatan kadın hor görülüyorsa, bunda tesettürü yozlaştıran her kişinin vebali var.

Derdini çekmediğimiz, gözyaşı dökmediğimiz, uğrunda savaşmadığımız dava bizim davamız olamaz.

Öyleyse şu soruyu bir daha soralım kendimize: Gerçekten tesettürlü müyüz? Ya da  “Ey iman edenler iman edin”(Nisa 136) ayetinden aldığım cesaretle şu soruyu da sormak isterim: Biz gerçekten Müslüman mıyız?

CAHİDE SULTAN

Tesettürün ölçüsü nedir, nasıl olmalıdır?(video)

Güya tesettürlüler?

Örtülü örtüsüzler?

115 Yanıt to “Gerçekten Tesettürlü müyüz?”

 1. Anonim Says:

  Sizleri tebrik ediyorum.hiç eğip bükmeden doğruyu direk soylüyorsunuz.sze yaşanmış olayi anlaticam. Türbanı çekici olmak erkekleri etkilemek bunu yaparken arkadaş ve komşularını kıskandırmayı hedefliyen bir güzel çekici kadının yaşanmış öyküsü.derler ya kızı anası kadını kocası orospu yapar.bu hayat bunu teyit ediyor.bu kadın genc ve güzel .erken evlilik yapıyor.ilk çocüğunun okul hayatı baslayınca bu çocogunu okula götürüp getirirken öğretmenle kırıstırmaya başliyor.bu uzun sure devam ederken.eşi top.haniminin suslenmeden bakkala dahi gitmesini istemiyen tip.eşi surekli calistigi icin butun isler kadinin omuzlarinda.kadin cok guzel ve cekici ilgi cekmekten hoşlaniyor.kadin evde yalnizken kocasi badanaci gonderiyor 2 3 gun boyaci kadinla basbasa kaliyor.boyaci 3.gunu kadini ayartip arkadas oluyor.yine esi tarafindan eve gonderilen laminant ustasi.mobilyaci.zaman icinde bunlarda kadini ayartiyorlar.kadin tum esnaflarla muhatap olunca sürekli esnaflarla yüz göz olmasi cekici oldugundan görustugu kisilerle arkadas ve zamanla sevgili oluyor.kocasi evde yokken ariza bahanesiyle kocasini ariyor ustayi gondermesini istiyor.o kocada eve ustayi gonderiyor kisaca koskoca ilçede ilde kadini tanimadigi esnaf yoktur.hepisiyle surekli iliski halinde.kocasi pisirik bir insan eşinin cok taninmasi ona itibar deger kazandiriyor.hatta dugunlerde kadin guzelliginin yani sira cekiciligi şik giyimi yuksek topuklarla dikkatlerin uzerinde olmasina ragmen kocasi tarafindan oynamaya zorlaniyor.kadininda canina minnet .yazin ciplak erkeklerin arasinda haşamayla denizlerde tatil yapar kocasiyla birlikte.diger cocuklarinin ogretmenleriylede iliski icinde.kizkardesinin kayinpederiyle cok sıkı fıkı kısaca bu tesettürlu arkadaşın hayati bu.mahallenin akrabalarinda itibar ettigi kadin bu.

 2. Zeynep Says:

  Sizin yazılarınız o kadar çok hitap ediyorki bana içimi okuyorsunuz sanki.sokaktaki güya başörtülü olanlarlara haykırmak geliyor içimden bumu başörtü Peygamberimizin asırlar önce söylediği deve hörgüçlü başörtülü kadınlar çıkacak hadisi şerifini hiçmi duymadınız dememek için zor tutuyorum kendimi.nereye gidiyor bu insanlık .Allah razı olsun sizden

 3. zeynep ozkara Says:

  Yaziniz ve bu zamanda bu şuurunuz icin kutluyorum sizi inanin allahim sizleride bizleride dogru yoldan ayirmasin

 4. ebru Says:

  abla gerçekten haklısın,çevremizdeki bu tür kapalılar yüzünden bizim adımız lekeleniyor

 5. Ümmü Hamza Says:

  ”Çünkü çarşaf değişime izin vermez. Modelden modele sokulmaz. Modası olmaz.”

  Çarşaf,kapitalizmin kapısına bırakılan siyah çelenktir. İ. Tenekeci

 6. büşra Says:

  Allah razı olsun ne muradın varsa versin

 7. Ayse Says:

  Gercekten yorumlarınız çok güzel icime işliyor
  Maalesef gunümüzde boyle

 8. elif Says:

  selamun aleyküm . cahide ablacım yazınızı Allah için çok beğendim bazı bayanların nefsine ağır geliyor diye cilbab giymeyi ifrat olarak nitelendirenlere sesleniyorum belki yüzü eli kapatmak farz değildir ama takvadır ve Kuranda takva sahipleri cennete girecektir buyrulur. elbette sadece bunu giymekle takva olmaz.ama hiç olmazsa bişeyler yapabilmek gerekir.asıl dikkat çeken giyinik çıplaklardır. bizim giysimiz insanlara Allahı hatırlatır bunu kimse unutmasın lütfen. ayrıca cilbab ve peçe konusunu erkeklerin tartışmasına anlam veremiyorum bu beylerin birazda tesettürsüzleri tartışmasını rica ediyorum saygılarımla

 9. havva Says:

  o kızın neresi kültürlü hiçbişe bilmiyo

 10. havva Says:

  ben sorunun çözümünü biliyorum evlenmek 🙂 fazla iğnelememek lazım başınıza gelebilir…. evlenince herşey çözülür ben evli değilim başımda eşarp var topluma uymanın gerekli olduğuna inanıyorum açık kızların kapalıdan daha iyi olduğunu sanmıyorum en azından içinden gelmiş ne için kapanır insan allah için şeytandan korunur vesveseden tehlikelerden korunur …allah bizi gerçekten kapananlardan eylesin

 11. mustafa Says:

  cahide hanım yazınız çok güzel olmuş tebrik ederim…uzun zamandır bir çalışma yazpıyoduk tesettür hakkında…çalışmayı tamamladık am belkide sizin yazınızdan kısmen ilave yapabiliriz..nasip olursa iki hafta sonra piyasaya çıkacak olan kitabımızın adı -hür kadının kıyafeti tesettürü ala (çarşafı şerif) risalesi.. kapanmanın akli nakli delilleri, hikmetleri, tıbben yararları, bazı görüşlere cevaplar, hikayeler vs… bilginize efendim…saygılar

 12. Dilan Says:

  Hanimlar yazilariniza tesadüfen rastladim.Medina hanimin Karsilastigi gibi kimseler,. bazen bizim kapimizida calip konusmak icin müsade istiyorlar.Bunlar siyonist tuzaklaridir.Zaten imani muhkim olan kimselere zarar veremezler.Ancak,,cocuklarimiz tehlikede,onun icin haftada bir gün olsun yavrularimiza nasihat vermeliyiz.Ben vakti zamaninda cocuklar daha kücükken, her cuma aksamin erken saatlerinde Tv.kapatip,Teblig kitabindan onlara okurdum.Yaratilisimizin nedenini,Neden namaz kilariz,islam dininin anlamini ve bu dünyanin bir imtihan oldugunu,gercek hayatin ahirette oldugunu,onlara hem okur ,hemde anlatirdim.Cocuguna kücük yasta bir seyler verebilirsen ne ala.gerci onlar cok severek dinlemezlerdi ama ben hedefime ulasmak icin yilmamam lazimdi.Rabbim hepimizi kafirlerin tuzaklarindan korusun!!!!!

 13. Medine Says:

  yazilariniz o kadar kuvvet veriyor ki. ben tanimadigim insanlarla cok konusmam ama bu yazidan sonra sadece baslari kapali olanlari nerede gorsem onlara dinimizi bu hale getirmeyin, muslumanolmayanlar bizim hakkimizda neler dusunucek diye konusucagima kararvermisdim. bu gun parkta oturmusduk. iki kadin bize yaklasip oturdu. azcik dinden bahs edip esas konuya gecdiler. hala etkisinden cikamamisim, nasil hirsliyim…cantalarindan kitap cikarip deliller getirdiler. ben bu ne kitap deyince, incil dediler. meger kuranda denilmiyor ki, bu kitaplara inanin onlari ben gonderdim, bu kitaplar hakkinda kuranda 64 aye var, Allah kiyamet gunu yalniz kotuleri mahv edicek, cennet diye bir sey yok, bu dunyada olucak tum guzellikler…. ne dediysem hemen incili acip bir delil sanki ezber biliyorlar ne soyluyucegimi. kendi istegine gore kapandin sac kadina zaten ortudur… Elhamdulillah inancliyim. inanin baska cahil birini hemen dondure bilicek kadar bilincliler.kim egitiyor bunlari. ne kadar okunmuslar(nafile)… ordan aralanirken hep kendimi sucladim. bu gune kadar kime yakinlasip dinine davet etdin? neden bu kadar sessizsin dinini korumaya? neden simdiye kadar bu kadar bilgilendirmedin kendini? dinimizi elimizden almaya ne kadar guc sarfediyorlar? ama ben dinimi kurtaricak kadar guclumuyum?….

 14. msn Says:

  tesettür riayetine uymayıp, tesettüre laf söyleten ve gerçek tesettür sahiplerini zor durumda bırakanlar, nasıl hesap vereceksiniz, bu bir moda değil, bir emir farkına varın, vebal çok ağır ezilirsiniz…

 15. şule Says:

  sitenizle henüz bu gün tanısdım uslubuyla resimleriyle konuların kalitesi ve islamiyete bakış acınızla sizleri tebrik ediyorum bu yazınızda hepimizin buruk olduğu bir konu malesef tesettür ne boyutlara geldiğini üzülerek görüyoruz selametle kalın…

 16. FADİME Says:

  ellerine sağlık abla gercekten çok güzel yazıların var

 17. abetül Says:

  cahide hanım,bir şeyi merak etiim,merakımı mazur görün,hangi meşhur cemaat dar pardesü giyip küçük eşarp takıyor,benim gördüğüm bilinçsiz çoğu örtülü bu tarz giyiniyor da

  • Cahide Says:

   Betül kardeşim bahsettiğim şahıs bu cemaatten bahsetmişti ama ben cemaat ismi yazmadım. Bu benim görüşüm değil, o şahsın görüşü idi.

 18. nur Says:

  ablacım dediğinşz şahsıb sitesini bnde takip ettim..
  canım çok yandı..o resimdeki kızları gördükçe içim ezildi….
  yalnız bunu cemaatlere bağlamamak lazım..malesef her türlü cemaatten çıkıyor böyle kimseler..
  insanın içinde olması lazım örtünme…ancak ozaman anlar örtünmenin anlamını anlaşılır..
  o adamında yerlerde ezdiği cemaatten de çok iyi insanlar çıkıyor..
  mesala burç efemin sitesinde öncüler adlı proğramı dinledinizmi hiç..
  vaktiniz olduğu birgün dinlemenizi tavsiye ederim …
  melike kangül adlı bayanın konusu beni baya ağlattı :((
  ben o cemaate mensup değilim…evet birçok hataları var..ama biraz hoşgörülü olmak lazım..
  kimin ne olduğunu ancak en iyi allah bilir..
  bizim kimseye bişey demeye vaktimiz yok bnce..
  çünki herkez bize kabir kapısına kadar eşlik edecek..
  rabbim hepimizi bağışlasın aminnnn..
  güzel yüreğine sağlık ablacım
  rabbimin bizleri küfranın şerrinden korusun

 19. eviminhuzuru.blogspot.com Says:

  aman Allahım bu ne güzel bir kalemdir. Ağzınıza gönlünüze sağlık. Her satırını tekrar tekrar okudum. Ağladım içime bıçaklar saplandı sanki. Rabbim nefsimizin şerrinden korusun Rabbim ona layık kul olmamızı nasip eylesin Bizleri Onun güzel yolundan ayırmasın.

 20. aylin çebi Says:

  cahide hanım konu hakikaten önemle üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken bir konu ..yazdıklarınızda çok haklısınız lakin sadece türbanlılar değil malesef çarşafı bile kullananlar var. ne yazıkkı üstünde çarşaf ayaklarda topuklu sacının üstünde topuz yani çarşaf var çarşaf var …Rabbim layıkıyla tesettürü nasip etsin..

 21. tanerinesi Says:

  Gündüzleri işte olmam vesilesi ile, akşamlarıda gündelik iş ve telaş içinde yazılarını okuyamıyorum. Okumak için en güzel anı saklıyor ve pc başına geçiyorum. Çünkü İçime sindire sindire okumak istiyorum. Abartıyorum her kelimesine değil her harfine katılıyorum. Kalemine sağlık ablacığım.. Ne denir ki sana..
  Hele şu bugun ne giydim siteleri yokmu, hafta sonu bir gazetenin cumartesi ekinde blogerlar buluştu adı altında bir haberi okudum. Bir yığın örtülü hatun site açmış. Bir kaçını gezdim, bir tanesinde de resimleri eşi çekiyormuş. Yok artık dedim. Ben süslenicem (eşim izin verecek buna), birde bunu eşim yayınlamama izin verecek(imkansız:) sonra yayınlayayım diye resimlerimi o çekecek. Erkeklerimize ne oldu! Hanımlarımız çıktı bari baştan, siz bari biraz adam gibi olun..

 22. ikbal erel Says:

  cehennemide dolduracak insan lazım,birde burdan bakın.böyleleri için ALLAHU TEALA hazırladı cehennemi, inkarcılar için.etsinler bakalım inkar gidecekleri yer belli.ALLAHU TEALA HZ. MUHAMMED(SAV) me SÖYLEMEDİMİ Kİ ZATEN:BEN İSTEMEDİKÇE SEN İNSANLARI HİDAYETE ERDİREMEZSİN..diye, işte buda nasipsizlerden. ALLAH TEALA cümlemizi yolundan ayırmasın,kalplerimizi kaydırtmasın inşaallah..

 23. toprak Says:

  şok oldum bu videoyu izleyince bu kızın ana babası hiç ALLAH dedirtmemişmi
  zavvallı İslam”dan İman”dan bi haber gözyaşlarıma hakim olamadım
  inanınki şu anki nesil buysa gelecek nesil adına evladımı düşünür oldum
  dahada evlatlarımızla ilgilenmemiz ve de bunun gibi zavallılara dua etmemiz lazım.
  Allah”ım el -Hadi ismiyle hidayet nasip etsin (amin)

 24. ESMA Says:

  SELAMUN ALEYKUM CAHİDE ABLA BİLGİSAYARI MERAKLA AÇMAMIN TEK SEBEBİ SİTENİZDİR MEVZUNUZ İÇLER ACISI GÜNDELİK HAYATTA HEPİMİZİN KARŞILAŞTIGI KÖTÜ MANZARALAR.BUNUN TEK SEBEBİ İSLAMİYETİ BİLMEMEZLİK MÜSLÜMANIZ AMA NE KADAR OKUYORUZ NE KADAR MERAK EDİYOR ARAŞTIRIYORUZ BU KIZLARIMIZ İSLAMI BİLSELER BÖYLE OLURMUYDU….BENDE CAHİLLİK İÇİNDE ORTA OKULDAN SONRA KENDİ İSTEGİMLE KAPANMIŞTIM 18 YAŞINDA BAŞÖRTÜSÜ MANTOSUNU BEGENMEDİGİNİZ CEMATE ELHAMDÜLİLLAH MENSUP OLUP KURSLARINDA 1.5 SENE OKUDUM İSLAMA DAİR HERŞEYİ ORADA ÖGRENDİM YETERLİ DEGİL BELKİ AMA KENDİMİ ZAMANLA DAHA ÇOK GELİŞTİRİYORUM.ŞURADA SİZE KATILMIYORUM BAŞORTÜSÜNÜN RENGİNE BAKMAKTANSA İSLAMİYET İÇİN HİZMETLERİNE O TALEBELER İÇİN ÇABALARINA BAKMAK LAZIM..
  ÜSTAZIMIZ SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN İSLAMI YAYMAK İÇİN PARAYLA TALEB E TOPLARMIŞ
  ŞİMDİ İSE KIZLARIMIZIN İSLAMİ KURALLARI EN DOGRU ŞEKİLDE ÖGRENDİGİ BAŞKA KURS VARMI ERKEK ÇOÇUKLARIMIZ HEM ÜNİVERSİTE OKUYUP HEMDE İSLAMI ÖGRENDİGİ BAŞKA KURUM VAR MI İSLAMİYETİ EGİRİP BÜKMEDEN KORKMADAN HZ.PEYGAMBERİMİZİN YOLUNDAN AYRILMADAN HİZMET EDİYORLAR HZ.ALLAH MUAFFAK ETSİN..BUNLARI GÖZARDI ETMEYIN PARDÖDÜ AŞARP İKİNCİ ÖRTÜDÜR DAR GİYİNİYORSA BU MENSUP OLDUGU CEMAATİN KABAHATİMİDİR KENDİ CAHİLLİGİMİDİR…………….

  • Cahide Says:

   Kardeşim o cümlede normalde açık olan cemaat ismini gizleyip yazmadım. O cümle bana ait değil. Din düşmanı o şahsa ait. Ve bahsedilen cemaatte senin bahsettiğin değil. Ayrıca bence bunun çokta önemi yok. Genele bakmak lazım…

 25. Fatma Yil. Says:

  Hali icler acisi zavallinin haberi yok. Ne kadar kendinden emin bir sekilde konusmus. oncede uzulurdum okusaydim diye ama bunlari gorunce hic de uzulmeye deymedigini anliyorum vede iyiki gitmemisim. kimbilir bende onlara benzerdim ALLAH muhafaza.. Yuce Rabbim tum mu’min kardeslerimi , yavrularini eslerini bu tur fitnelerden korusun. amin. selametle. ALLAH HAFIZ…

 26. lamia mizac Says:

  ” bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir .”
  ” en önemlisi kabiliyetinizi korumanızdır, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyeti. bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.”
  ” arkamdan konuşmaya devam et.” çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin.”

  ernesto che guevara
  bari o tişörtü hiç giymeseydin, taşımayı bilmiyorsan!

  sormak isterdim o kızcağıza, şu meşhur soruyu

  sen kimsin?
  nereden geldin?
  niçin geldin?
  nereye gidiyorsun?
  ayrıca
  kitabın var mı senin?
  anlayarak okudun mu hiç?
  ya da anlamadan bile olsa,sessizken, yanlızken dinledin mi hiç?

  sonra kendi müslümanlığımdan başlayarak sorgulamaya başladım,ailesinden aldığı eğitim, yetiştiği ortam, çevre,komşu arkadaş, akraba okuduğu okullardaki öğretim sistemi, birilerinin gözüne çok gelen din dersleri,öğretmenleri, hocaları, karşısına çıkmış pek iyi örnek olamamış örtü taşıyanlar, işin içinden çıkamayan siyasetçiler, birbirine düşmüş cemaatler, tebliğciler, müslümanlar!! ülkem ne hale gelmiş, yeni nesil dininin ,kitabının karşısında uzaydan gelmiş yaratıklar gibi duruyor. yani ne kadar yabancı.şeytanın tuzak araçlarının eğitimini alıyorsun nefsini besliyor doyuruyorsun, ruhun ne istiyor gerçekten mutlu mu,aç mı tok mu sordun mu hiç kendine…….
  ilim, ilim bilmektir
  ilim kendin bilmektir
  sen kendin bilmezsen
  ya nice okumaktır
  okumaktan murat ne
  kişi Hakk’ ı bilmektir
  çün okudun bilmezsin
  ha bir kuru ekmektir
  yunus emre

 27. Cahide Says:

  Bir üniversiteli kızın başörtüsü yorumu! Nasıl da kültürlü bir kızcağız!
  Etrafınıza bakın, bu tiplerden çooook var. Sahi siz yeni nesilden ümitvar mısınız???

  • Belgin Says:

   Cahidecim çooook kültürlü bir kızmış ya:)fazla kültürden nevri dönmüş.Rabbim hidayet versin,çocuklarımızı böyle olmaktan korusun amin.Bol bol dua edelim İnşaallah!!Ege üniversitesinde de çok vardı böyle entel tipler.Sene 1994-1995;alman dili ve edebiyatı hazırlık okuyordum.Tabi kapalı olduğum için soyutlanıyordum.Altlarında arabalar,küfür küfür sigara içmeler..Hatta erkeklerden bir tanesi ne işin var gitsene bu okuldan deyip kovmalar,hiç muhatap olmamıştım.Sonra 1996-1998 yılları arası dokuz eylül almanca öğretmenliğini okurkende çok karşılaştım böyleleriyle.Sonra zaten düşünüyordum okul bitince mesleğimi yaparken başımı açmam gerekecekti,zaten çalışmak da istemiyordum.Rabbime çok şükür eşim çalışmamı istemiyor.Üniversiteyi bırakınca da tabi çevreden tepki aldım.İnsanlar herşeyi etikete bağlıyor.Herşeyde bir hayır vardır.Röportaj yaptıkları kız gibi insanlıktan nasibini almadıktan sonra üniversite bitirsen neye yarar?

  • Belginin kocası Says:

   vay be:
   75 milyon baş örtme çeşiti varmış ! biz ne cahil mişiz ya !
   bizim şimdiye kadar bildiklerimiz sadece bunlar: ( aman cahilliğimize bak !!! )
   Anam benim kurtuluş savaşında Anavatanımı kurtarmak için elleri kan gönülleri iman ve 1 çeşit başını örtmekle babalarımıza dedelerimize TOP TÜFEK ellerinde bebeleri bir yanda çamurlu patika delikli yollarda önlerinde düşman sağında solunda patlayan topların arasından bir yanda sadece ALLAHU EKBER ve LAAİLAHE İLLALLAH MUHAMMEDERRESULULLAH diyerek yola çıkmış !
   Topcu Süleyman eşi ve Annesi tek bir çeşit başını örtmekle o tek başına 200kg mermi ile ‘dingilizlerin’ gemisini egeye boğmuş, keresteci Hasan Tahsin’in Annesi ve Baldızları tek şekilde başı örtülü tek başına YA VATAN YADA CANIMA SON diyerek ALLAHU EKBER tekbirleriyle yüreğinde Anavatan ve MUHAMMED aşkıyla kaç düşmanı silmiş !
   Nice Analarımız ve nice İmanlılarımız sadece 3 – 5 kişi ile BU BAYRAK BU SANCAK YERE DÜŞMEZ VE İMANIMIZA DİNİMİZE KİMSE YANAŞAMAZ VATANIMIZI KİMSE BÖLEMEZ ÇÜNKİ ANALARIMIZIN ELLERİ İDİ KANAYAN BABALARIMIZIN CANI İDİ BU VATANA FEDA OLAN ATALARIMIZDI BİZİ BU ZAMANA GETİREN ! NEREDE O FATİHLER NEREDE O HATİCELER AYŞELER FATMALAR BU GÜNÜMÜZDE BUNLARI ANAN ANLAYAN DUVACI OLAN ?
   derdiniz çağdaşlık diyerek gavur taklidi ile süslenip püslenip imanı unutup acaba ben bu vatanda kimin sayesinde yaşıyorum demeden kimin hakkını eziyorsunuz ? hangi Fatihin ne hakkı ile küçümsüyorsun ? kaç Mehmetciğimizin kanını adeta ilfa ediyorsunuz ? Elleri kanayan kaç ANNELERİMİZE adeta küfür ediyorsunuz ? sorarım kime hizmet ediyorsun ? süslenip püslenip burnuna taktığın küpelerle acaba haftalarca yıkanmamış tipi veren açık saçık saçlarınızlamı ? yoksa sendemi tipin gibi alkolik olmuş narkotikle kafayı demlemiş çağdaş sandığın o salakca bilgi bilmez dil bilmez çıplanıp moderen sayan ve Analarımıza Atalarımıza hakaret edip ne yaptığını bilmezlerdensin ?

   Siz daha Allahın lütfunu nasıl olurda 75 milyon çeşide ayırıp hangi çağdan ne moderenlerinden bahsediyorsunuz, çağdaşlık taslayıp acaba bırak sen elleri ile taşımış Analarımız Anavatan için tonlar ağırlığındaki mermileri topları başları tek bir şekilde örtülü yetiştireceğim VATAN İMAN için namusları ile imanları ile, acaba 1kğ ruj makyaj poşetini 1km taşıyarak dayanabilecek ve vatan için sadece 1 tane 6 mm tabanca mermisi götürebilecek yüreğin varmı hele yılbaşında atılan fişeklerin arasına girerek ? Nerede o yürek ? ha anladım Kuaföre verdiğin onca Para, tırnağındaki boya o makyaj o oje falan filan zedelenir o yüksek ökceli ayakabın kırılır o moderen giyisin çamurlanır bahanesi ile içindeki ses aman tırnağım kırılır canım acıtır o havada sönen fişeğin 20 gram yükü çöpü kafana düşerse diye çıkarmısın o çatının altından, hatta bırak o kaloriferli sobalı klimalı evden ?
   Ben Anam dedimmi büyük yazarım vatan uğruna canını hiçe sayıp başı sadece örtülü üstü sadece teseddürlü eksi 25 35 derecede tonlar ağırlığında mermiyi taşıyan ve o soğukları hiçe sayan veya o kavrulan 45 50 derece sıcakta ağzı dudağı kuruyan yerlerde sürünerek ilerleyip Vatan için elleri kanayan dizleri parçalanan çıplak veya lastik patiklerle yüzlerce kilometre yola çıkan ve bazıları ayaklarını kayıp eden diye.
   Peki senin evladın sadece annem yazarda ileride bu kurtuluş hadiseleri tekrarlanırsa (ne mağlum her an olabilirseki Allah korusun) nasıl yazar ? annem rujlu makyajlı idi cepheye imansıs olduğu için ninelerimin başındakini 75 milyona ayırdı hatta hakaret etti onları öcü cahil yerine tuttu hatta kendisi erkek ebelere gitti derse ?
   cevabı : çağdaş diye çıplanan boyanan burnunu küpelerle doldurup tipik tipik saç sahibi olmak ve kendini babama değil başka adamlara beğendirmeye uğraşan anamın yüzünden ! o çağdaş sanan cahillerin yüzünden gavurlar üzerime egemen! ben Türk olup vatansızlardan oldum ANNE NEDEN ?
   o Fatihler o Haticeler Ayşeler hartık yok o çağdaş diye gaptığın gaflet yüzünden sene ( söz gelişi ) 2025 ANNE NEDEN ?
   zaten o zamanlar yok alman malı ingiliz icadı fransıs adeti diye onları kazandırıp tarihinde 1 500 000 TL ( eski yönetim birimi ) ile lavaboya gidemediğin zamanları yazdın. O Fatihlere Fadimelere hor bakıp onların ilmini hiçe sayıp gavurları kazandırdın ve onlar o kazancla bizi vurdular biz yüksek topuklu ayakabı kullandık asfaltlara saplandıkve dar eteklerle koşamadık açık tipik saçlarımız yüzünden önümüzü göremedik o fırtınalarda. Hane Atalarımızdı onlara yemek yemeyi öğreten, sabun kullanmasını yıkanmalarını o mimarlık metotları hesapları, onları satın aldık ve onları kazandırdık ANNE NEDEN ?
   ………………………………………….( kalanı siz düşünün !!! )

 28. melahat Says:

  selamun aleykum cahide hanim ve yorumcu kardesler. bende bu konuda cok üzülüyorum fakat allah herkesin icine versin bazilari yeni kapananlar diye düsünüyorum bilemiyorum benim üzüldügüm bas kapali etek dizlerde bacak gözüküyor kol kisa yada dizalti pardüse bacaklar acik ya saymakla bitmiyor ben üzüntüden kanser olcam allah bize dogru yasamayi ve yasatmayi nasip etsin.bide cok dikkat edilmeli herseye ragmen siz kapali olabilirsiniz fakat karsinizdaki bilincsizce kapanmistir onu yinede kirmayin ben cok önceleri acikken bana cok kapali olup sirf acigim diye kötü bakanlar oluyiordu ben cok üzülüyordum bende kapanmak istiyordum fakat birtürlü yapamiyordum ama böyle kisileden böyle tepkiler alincada bunlarin yaptigi nekadar dogru diyordum.kirmadan uyarmak gerek bence .hakkinizi helal edin.

  • Cahide Says:

   Kötü gözle bakmak kimsenin haddi değil zaten ama bazen doğruları söylerken acıtabiliyor insan. Ve bazen acımadan da doğruyu bulamıyor kalpler. Harabeler üzerine bina kurulamıyor. Bu yüzden bazen önce yıkıp sonra yapmak gerekiyor.
   Hep dediğim gibi: Eğip bükmeden, kırıp dökmeden…

 29. tuba Says:

  s.a. cahide hanım, yazınız çok güzel olmuş kaleminize sağlık. müslümanlar olarak şuurlanmamız gerekiyor gerçekten. şule yüksel şenler’in de tesettürle alakalı röportajı yayınlanmış. okudunuz mu, sizin bu röportaj hakkındaki yorumlarınızı merak ettim..

 30. yasemince Says:

  cahide ablacım bende seni yeni tanıyanlardanım öyle bir yaraya parmak basmıssınki yazdıklarının hepsine katılıyorum rabbim hidayet versin

 31. güler Says:

  cahideciğim; sizi üç aydır takip ediyorum.yazılarınızı dikkatle okuyorum.önemli konulara değindiniz ve güzel tarifler verdiğiniz için her gün sitenize giriyorum.tariflerinizin birçoğunu yaptım .hepsi çok güzel oldu.sizi tanımıyorum ama sanki yıllardır tanıyormuş gibi samimi buluyorum sizi rabbime emanet ediyorum.

 32. karapapak Says:

  S.a Cahide hanım; izmir’in bir ilçesindeyiz eşim devamlı sizden bahsediyor,akşam işden eve gelince sizin yemeklerden ve kur-an’i yorumlarınızdan bahsediyor,bende özellikle tavizsiz tevhidi çizginizden dolayı sizi kutlar , müslümanım (teslim olan) diyenlerin ,kendilerini değiştirmedikçe Allah’ın onların durumunu değiştirmeyeceğini ayetini hatırlatarak,Rabbimizden doğru sözü işitip de kulak verenlerden olmalarını nasip ederim.
  Ayrıca eşimin de selamını gönderiyorum.

  selam ile…..

 33. melek Says:

  merhabalar
  ismim melek size cahide abla mı demeliyim bilmiyorum ama cahide desem daha iyi olur herhalde 🙂 neyse, sizin sayfanızı yaklaşık 10 gündür keşfettim ve sık kullanılanlara ekledim bile hem yemek tariflerinizden hem de yazdıklarınızdan dolayı. fırsat bulduğum kısacık vakitlerde oturduğum pc başında mutlaka sizin bir yazınızı okumak için bir linki tıklıyorum. 6 aylık bir bebeğim var işte ondan kalan vakitlerde. ben tesettürlü veya türbanlı değilim ama okuyabildiğim tüm yazılarınızdaki fikirlere katılıyorum. keşke daha çok vaktim olsa da her günkü yeni paylaşımlarınızı ve eski yazılarınızı, tariflerinizin hepsini okuyabilsem. şimdilik bu kadar yazabiliyorum. çok yazmasam da bir takipçiniz daha var onu bilmenizi istedim. çok kocaman sevgiler, selamlar

 34. menekşe Says:

  yok cahide ablam öyle değil çok şükür…o dediklerin herkes tarafından yok edilmedi.çocuklarımızı bilinçli yetiştiriyoruz birisi namazını kılıyor küçüğüm öğrenme yolunda…ne dışarda makyaj ne ne hatları belli eden kıyafet giymemeye özen gösteririm..mükellef olduğum durumlar karşısında susamam bana bu yüzden çokları şaşırır…kızanlarda olur.varsın olsun …elhamdulillah 3kişinin kuran-ı kerim öğrenmesine vesile etti yaradanım…kısa kollu giyinen bazı arkadaşlarım bundan vazgeçtiler denize girmektende…kendimi görevli gibi hissediyorum durmadım duramam ablam…çok kapalı görüyorum ama sadece kendileri için ne çevresindekileri ne de çocuklarını uyarıyorlar….üzülecek şey çok!Allah a emanet ol….

  • Cahide Says:

   Allah razı olsun canım. Herkes bulunduğu yerde etrafındaki insanlardan sorumlu. Allah ayağımızı kaydırmasın canım

 35. arzu Says:

  Esselamün aleyküm ;Cahide ablacım öyle güzel,öyle derin bir yarayı gündeme getirdiğin için seni kutluyorum.Ne güzel keşke senin gibi insanların sayısı artsa toplumu bilinçlendirse diyorum.Tesettür gerçekten hafife alınmamalı başınıza örttüğünüz eşarbın büyüklüğüne,ayağınıza giydiğiniz teninizi göstermeyen kalın çoraba ,üzerinize giydiğiniz geniş pardesüye kadar ve hatta hatta bir kadının cilveli konuşmaması yollarda kırıta kırıta yürümemesi vs. hepsi tesettüre girer.Bunlara dikkat ediyormuyuz aynaya bakınca çekicimi gözüküyoruz yabancı bir erkek ile konuşurken ses tonumuza ve erkeğin gözüne baka bakamı konuşuyoruz bunların muhasebesini yapmamız lazım.Unutmayalım kadının her yeri avrettir ben çarşaf giymiyorum ama giyenleri çok beğeniyorum ne mutluki onlara keşke bende onlar gibi olabilsem diyorum ama tesettürüme dikkat ediyorumve herşeyden önemlisi beni kıskanan eşimin olması benim dışarıya çıkarken üstüme başıma çok dikkat eder mesela cafcaflı bir eşarp takmamı istemez bana çok önem verir beni koruduğu için ondan Allah razı olsun inşallah kızımada rabbim böyle eş nasip eder anlıyacağımız tesettür çok ince bir konu ablacım biraz uzattım herhalde böyle güzel konuları paylaştığın için sendende Allah razı olsun Allah’a emanet ol canım kardeşim..

 36. esra Says:

  allah razı olsun ablam çok güzel bir mesele seçmişsiniz.ablam ben şu kaş alma mevzusundanda çok bizarım nedense hanımlarımız bunun (ilgili hadisi şerifin )farkında olmak istemiyorlar kaşlarını almayanlarımız yok denecek kadar az.elhamdülillah otuz yaşındayım hiç kaşlarımı almadım.

 37. vildan adıgüzel Says:

  gardırop medeniyetiyiz vesselam…Biz örnek alınması gerkenleri bile bilmekten aciziz..kıyafet,dış görünümden öte başka milletlerin bilim teknolojilerinde istifade etmeyip dış görünşlerine aldandıkça herzaman da aldananlardan o lacağız…

 38. menekşe Says:

  selamün aleyküm ablacım nice asker eşleri var kalpleri imanlı mecburen başı açık 98 de örtüler başlarından alınmış…ne olacak bunların hali?ozaman bazı hocalar fetva verdi siz açın günahı onlara.ordumuz inançsızların elinde kalmasın denildi.bunun hükmü nedir kaç yanlış bir doğruyu götürür?cahide abla bununla ilgili bir açıklama yaparmısın lütfen?buna çok ihtiyaç var….

  • Cahide Says:

   Allahın emrinden taviz vererek bir mevkiye gelmek, kitabın neresinde yazıyor? Söylemesi, konuşması gerekenler hep sustu. Tavizle bir yere varılamayacağını hepimiz gördük. Bu şekilde olan tanıdıklarımın duyduğuma göre artık evlerinde tesbih, namazlık başörtüsü bile yok. Aman kimse görmesin!!
   Baş açmakla kalmadılar, kıyafetler de ona mukabil değişti. Saçlar yapılı, makyajlılar…Şimdi kime ve neye hizmet ediyorlar bilemem…

 39. yuwonoyekti Says:

  Ben indonesia…ben turkce ogreniyorum

  http://tmedical.blogspot.com/2012/02/secret-of-olive-oil.html

 40. ikbal erel Says:

  kuranı kerime ve hadislere sarılan tasavvuf ehli mürşidlere tabi olan asla yolunu şaşırmaz bunu çok iyi biliyorum..

 41. fatımatüzzehraolmak Says:

  cahide abla bu akşam senin portakallı yaş pasta tarifini yaptım çok güzel oldu ve misafirlerimizde çok beğendi 🙂 öncelikle tarif için çok teşekkür ederim. ayrıca kaldırmana rağmen, yoğun araştırmalarım sonucu, yorumlardan vs. ev yapımı kremşanti tarifini de buldum ve yaptım 🙂 elhamdulillah tutturdum 🙂 cahide abla bi şey sorucaktım: acaba su yerine sütle pudra şekerini kaynatıp katsam kremşantim yine olur mu?

 42. özlem Says:

  eline sağlık ablacım, altına imza atılacak bir yazı olmuş.

 43. zeynep Says:

  Selamun aleykum ortu yuregimizin kanayan yarasi insallah Rabbim bizlere Ku’ran’i anlamayi hayatimiza gecirmeyi nasip etsin bizlere vermis oldugu o guzel nimeti “iradeyi” onun guzel yolunda kullanmayi nasip etsin. Bu durumda anneyi babayi suclamak ne derece dogru bilemem ama insan ne yaparsa kendine yapar bir ebeveyin olarak ugrasirsin gucunun yettigi yere kadar fakat cocugun bunu algilamiyorsa veya algilamak istemiyorsa fazla yapacagin birsey yoktur MALASEF. Ben bir anne olarak elimden geleni yapmaya calisiyorum fakat zaman zaman dua etmenin otesine gidemiyorum Allah hepimizin yardimcisi olsun evlatlarimiza hidayet nasip etsin o vermis oldugu iradeyi en guzel sekilde en hayirli sekilde kullanmayi nasip etsin. Amin

 44. Sümeyye Y.K Says:

  cahide abla allah razı olsun çok güzel bir yazı insanın el ilanı yapıp herkese dağıtası geliyor.hatırlıyorum da bir kaç yıl önce başörtüsünü omuzlarına sarkıtmayıp pardesönün içine koyonlara kınayarak bakardık şimdi gündemimizde mini etekli başörtülüler var bakalım bundan sonraki aşama ne allah hidayet versin şuan en çok konuşulan şeylerden biride pantolonun günah olmadığı neymiş tenin görünmüyormuş sen ne anlatırsan anlat kabul etmiyorlar allah insana nefsini rehber ettirmesin cümlemizi layıkıyla kapananlardan eylesin inşaallah…

 45. toprak Says:

  Bide ablacım ben bu http://www.risaleforum.net/content/ sitede bölüm yönetyiciliği yapıyorum
  izniniz olursa yazılarınızı orada paylaşabilirmiyim?

 46. toprak Says:

  Aleyküm selam ablacım Allah c.c razı olsun
  Yüreğinize sağlık kaleminize bileğinize kuvvet versin Rabb”im.
  hepimizin kanayan yarası baş örtü
  çok güzel ifade etmişsiniz,
  Rabbim hakkını veren kullarden eylesin inşl.
  Ben 9 yaşımda kapandım ve buna vesile olan hocama her zaman duacıyım
  Allahım onu ve sizler gibi İslam”ı en güzel şekilde anlatan yaşayan ve yaşatanları eksik etmesin inşl…
  selam sevgi dua ve muhabbetle kalıın….

 47. ASLI Says:

  cahide ablam seni bulalı birkaç gün oldu ama inan bilg.başından kalkamıyorum.seni o kadar sevdim o kadar sevdim ki anlatamam.sanki benim bir parçam oldun.kesinlikle bilgisayara takılmayan biriyken bir pasta tarifi ararken tevafuk oldu.seni buldurdu RABBİM .binlerce şükürler olsun ki böyle mükemmel biriyle tanışma fırsatı buldum.ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.SENİ ÇOK SEVDİM GÜZEL ABLAM BENİM.

 48. gülsen Says:

  çok beğendim

 49. deren Says:

  yaziniz cok anlamli o tip bayanlar aile veya koca baskisiyla kapanmis kisilerden olusuyor muhtemelen. ama turban basortusu demek degil mi tesetturle turban arasindaki farki anlayamadim birde su noktada sizden ayriliyorum pardesunun altindan pantolon gozukmesin demissiniz ince kaslar demissiniz kadinlara ozgu bu islemi kadinlar yapmasinmi ondanda mi mahrum olsunlar yada yarim metre gozuken pantalon pacasina kadar niye kisitlansin bu kadar kati olmak ne kadar dogru bende bircok arap gordum istanbulda kadinlarinin yuzu bile kapaliyken daracik badyler ve gosterisli gunes gozlukleriyle havali havali geziyorlardi onlarada tesettur yok mu

  • Cahide Says:

   Evet canım göstere göstere pantolon giymek doğru değil. Pardesünün altından giyilsede fazla gözükmemesi lazım. Kaş alanlara peygamberimiz hadisi şeriflerinde lanet etmiştir. Bu yüzden bizi erkek gibi göstermediği sürece kaş alamayız. Eğer alınması mecburiyse, çok inceltmeden normal ölçülere gelecek kadar alınmalı.
   Ayrıca arap kadınlar bizim için ölçü değil. Araplar tesettürü doğru yapıyor diye bir düşünce yanlış olur. Onlarında doğru yapanıda var, yanlış yapanıda

   • zeynep Says:

    yahudi malı diye tabir ettiğiniz markaları yazabilirmisiniz acaba bilelimde para kazandırmayalım tşk

 50. ikbal erel Says:

  herkes hayırlı cumalar..geçen cuma yaşar nuri öztürk şöyle diyordu birkanalda.kuranı kerimde örtünmeyle ilgili bir emir yokmuş haşa sümme haşa! örtünmek insanların kendi tercihiymiş.ALLAH ıslah etsin bu adamı resmen şeytanın avukatlığını yapıyor ve gerçektende kuranın emri diye örtünenlere adam neredeyse küfür edecek.ben bu adamı ALLAHA havale ediyorum ALLAH gelsin onun hakkından..

 51. elif zeynep abdullah Says:

  ahhh cahide ablam , hocam yine bir kanayan yaraya parmak basmışsınız, yerden göğe kadar haklısınız. bunu bir de yakınlarında görmek nasıl üzüyor bilseniz böyle giderse kızımı nasıl okutacağım bilemiyorum. oğlumda kızım da aynı ,hastalık veya çok önemli acil birşey olmadığında hiç kimseye annemler ve kayınvalidemler hariç bırakmadığımdan evde de başka sorunlarla cebelleştiğimden 5 haftalık yaz kursuna bile gönderemedim yarım gün. sırf ilkokulda çok zorlanacaklar diye alışsın istedim birde yapmam gerekenleri bilip de yapamadığım için asgari düzeyde yapabiliyorum dua ediyorum, ama sizin yazılarınız hızır gibi yetişti inanın. taviz vermeme, yaptığının arkasında sadece sözle durma değil peşpeşe, ısrarla , bildiğini daha cesurca uygulama konusunda cesaretlendirdi beni, hep böyle desteğim beni anlayabilecek dostum olsun yanımda diye dua etmiştim, Allah cc sizi gönderdi bana diye düşünüyorum. umarım fazla ileri gitmiyorumdur.
  sizin samimiyetinizi kullanmış gibi olmak istemem, ama hakikaten şu an en sık görüşüp konuşabildiğim, hatta danışabildiğim en yakınımda olan dostum, hocam, arkadaşım, kardeşim olarak görüyorum sizi şu an kendime hakim olamıyorum anlamışsınızdır, sanal dünyanın bana bu kadar hayır getireceğini düşünmemiştim umarım hep sürer, bir gün bu rüyadan uyanmam, kızımı nasıl okutacağım diye düşünüyorum hep dışarıdan bile okutabilirim gerekirse. umarım o zamana kadar düzelir tabi en başta biz düzelirsek. içimizden başlayıp dışımıza kadar. yarın kıyamet günü bu iffetsizliğin hesabı nasıl verilir bir gün Allah’ cc a döndürüleceğimizi ve yaptığımız herşeyden hesaba çekileceğimizi ne kolay unutuyoruz . ayetler , hadisler, ibretler dünyanın nimetleri ne kadar tatlı geliyor ki cennetin nimetlerine tercih edebiliyoruz ya cehennemi sonuna kadar hakedecek kötü ayıp günah yanlış işler yapma cesareti nasıl geldi kondu üstümüze şeytanın nefsin esareti elimizle yakıştı yakamıza……….
  oğlumun annelerin de gittiği okula gitmek istiyorum sözü normal mi acaba seneye yarım gün anaokuluna başlıycak o da alışsın biraz ortama ilkokulda çok yabancılık çekmesin diye arkadaşı hiç yok çok az gördüğü üç dört yakın akraba çocuğu haricinde, komşuluk akrabalık da yok hemen hemen kısıtlı çok ileride zorlanacak diye endişeliyim yazın da pek az yere çıkabiliyoruz arkadaş olmayan ortamlar daha doğrusu farklı kişilerin olmadığı ortam. oğlum da öyle farklı bir çocuk ki görseniz kızım da cıvıl cıvıl ikisi de çok düşkün bana balkonda olsam görmeseler feryadı basıyorlar neredesin diye. şimdi oğlum için imkanları çok zorlayarak anaokulu öğretmeni okul öncesi okumuş çocuk gelişimci bir kişiden sorunları tesbit edip birlikte çözüm hazırlamak konusunda yardımcı olması için eve çağırmak istiyorum özellikle teknik bilgilerinden ve tecrübelerinden faydalanmak için oğlumun dinazor merakı hastalığını yenmek için. internette bir makale de okumuştum abd de dinazor merakı olan çocuklar için klinik açılmış hastalık boyutu artık daha vahim şeylerde gördüm ingizceden tercüme edemedim fazla anlayamadım ama anladığım çok korkunçtu çok kötü senaryolar yazılıyor neslimizi ifsat etmek adına . özellikle de ortama alıştırmak için tv yi en aza indirgemek için güvenilir biri ben de olacağım yanlarında diye rahatım sizce uygun mu. aslında……. keşke hiç gerek kalmasaydı….

  bu konuda da fikrinizi belirtirseniz ya da başka öneriniz varsa söylerseniz sevinirim…. ???
  müzik, burçlar vs, adına spor denilen ama altında ne maksatlar yatan acaip akımlar,hakkında yazılarınızı da bekliyorum özellikle aile içi iletişim , babanın ve kocanın vazifeleri hakları konumları,…..konularınıda daha fazla işler misiniiz. adem güneş hocanın annelik sanatı kitabını alıp okuyamadım henüz ama gazetede gördüğüm kadarıyla benim sorunumu tesbit etmiş sanki çözümü nasıl acaba siz burdan hareketle bu konulara değinir misiniz
  babaların annelik yapmaya çalıştığı durumların sonuçlarını etrafınızda çok görmüşsünüzdür annelerin annelik yaptırılmadığı olayları gözlemişsinizdir, tesbitleriniz ve çözümleriniz nelerdir?

  dualarım sizinle; ……

  • Cahide Says:

   Elifciğim Rabbim bizleri birbirimizle imtihan etmesin canım. Soruların çok çetrefilli ve zor meseleler. Hepsi hakkında yazmak kolay değil. Zaten benim ilmim herşeye yetmez canım. Çok eksiğim var. Öğrenmek, uygulamak istediğim çok şey var. Zamanla, Rabbimin izni ile hepsini yapabiliriz, farklı konularıda konuşabiliriz dilerim…

  • melahat Says:

   selamun aleykum elif hanim ben size burc fmde haftaici hergun 9da cocuk deyip gecmeyin adem günesle programini dinlemenizi tavsiye ederim.birde benim yegenim 6yasinda anlattiginiz gibi dinozorlara asiri ilgisi var öyle böyle degil, ama cocuk bu siz bence cocugunuzla zaman gecirmeyi deneyin oyunlar oynayin bence adem günese bu konuyu sorabilirsiniz ben cok faydalaniyorum programdan allaha emanet olun

   • elif zeynep abdullah Says:

    aleyküm selam kardeşim teşekkür edrim tavsiyeniz için kitaplarını okuyorum ama radyodan da dinleyeceğim adem hoca özelden cevaplayacak zaten konuştum eşim ve ailesi çok abarttılar aldıkça aldılar oyuncak ve filmleri bir kere yolda susturamadım ben de almak zorunda kaldım çocuk eğitimi konusunda eşimle hemfikir olamamızın yansıması malesef, adem güneş in annelik sanatı kitabı çok anlatıyor durumumu annelik yaptırılmayan anneler. eşim sonunda itiraf etti ben sana bırakmadım diye ama şimdi çok zorlaştı oyun kitabı aldım öellikle farklı oyunlar için internetten faliyetlere bakıyorum bir şeyler yaparkende hep dinazor timsah vs istiyor şimdi uygulamada yardımcı olması için eve çocuk gelişimci ana okulu öğretm abla çağırıyorum sorunları maddeler halinde tesbit ettim onlar üzerinde özellikle çalışacağız inşallah çok alıcı çocuğum var konuşması hareketleri dikkat çekiyor 3 yaşından beri okula gönder dediler ama ben düşünmedim seneye yarım gün inşallah göndericem çok düşkün kıyamam zaten annelerin de gittiği okul istiyor ama oyun etkinlik çocuk kitapları hakkında fikirlerinizi almak isterim başka annelerin de tabii ilginiz için teşekkürler sonunda eşimde biraz bana bırakmaya başladı yaptığım dualar, yazdığım şiirler bir de sabır işe çok yarıyor bir de cahide abla nın çocuklara namaz kuran öğretme yazıları ve kendi uygulamaları da beğendiğim yaralandığım yazılar zorlansam da, çocuğu her yaşında seviyesine göre nakış nakış işlemek lazım anne baba hem fikir olmak çocuğa karşı baskııcı değil ama displinli , merak ettim yeğeniniz için nasıl bir yol izliyorsunuz düzelme var mı? dinazorları türkiyenin başına musallt edenleri de başka şeylerde olduğu gibi kötü amaçları olduğunu duymuştum kimbilir etkileri yıllar sonra nasıl çıkacak karşımıza Allah cc korusun herkesin evladını

 52. esfer Says:

  herkesin cuması mübarek olsun yine çok güzel bir konuya ,toplumun yarası olan bi konuya parmak başmışsın ablacım kalemine yüreğine sağlık sanıyorum önce yavaş yavaş kendimizden başlayıp doğru örnek olmalıyız doğruyu görsel olarak yaşatmalıyız insanlara gerçekten neden örtündüğümüzü anlatmalı ,idrak ettirmeliyiz Rabbim hepimizin yardımcısı olsun sağlıcakla kalın

 53. figen Says:

  cahide abla Allah senden bir değil binlerce kez razı olsun.ne güzel de tercüman olmuşsun yüreğimize.Rabbime şükürler olsun ki beni uyandırdığı için.artık bende tesettürüme dikkat ediyorum.Allah a emanet olun.

 54. ayşegül Says:

  canım ablam sana ve tüm takipçi kardeşlerimize hayırlı cumalar diliyorum.kanayan yaramız tesettür ve türban.ne dolu dolu yazmışsın yine ne düşünülesi.kimse farkında değil aslında sadece ALLAH’ı değilde kendini kandırdığını hernekadar aksini dili ile inkar etsede bedeniyle sergileyerek gösterdiğini aslında elhamdürillah müslümanım desede bilinciyle tamamen dünya için yaşadığını ve tamamen gösteriş için,sırf bişeylerini sergileme yarışında olduğunu bazen eşarpla bazen marka pardüsüyle şıkır şıkır topuklu ayakkabı içinde ten rengi birde dantel desenli çorapla sözde ALLAH nimetlerini kulunun üzerinde görmek ister deyip kendini kandırmaktan öteye gitmiyor çoğumuz.hep içim acır bahsettiğin tipleri çevremde gördükçe bazen uyarsamda bazen tepki alsamda biliyorum bu düzen değişmeyecek daha beter olmasak bari.bizm oralarda türban denmez tülbent denir.başımızı bol bir başörtüsüyle boynumuzun altınan bağlarız örtü çok geniş olunca eskiden ninelerimizn vişne çürüğü atkıları olurduya sırtlarına örtünüp çarşı pazara çıktıkları ona benzetilir hatta karadeniz bölgesi hala kullanıyor bu atkıları.eşimin tarafıda aynı bahsettiğin şekiilde türbanlı ve benimle alay ediyolar ninelere benziyosun yaşın kaçki daha diye.ne acınacak haldeler oysa sadece kendilerini kandırıyorlar.sürekli kendi aralarında ihtilaf halindeler senin eşarp pahalı benim çizme havalı.bir düğün olsa gör bakalım o türban kafadan ne kadar yukarda bide tepesinde allı pullu çiçeklerle süslerle gelinden daha çok dikkat çekici.deve bari garibim hörgücü süslü değil bir tümsek.bunlarınki bide saatler dökülüp şatafatlandırılmış tümsek.neyse söz çokta anlayacak iman sahibi az.ALLAH imanımızı kuvvetlendirecek bilinci nasip etsin.amin,amin,amin.hayırlı bir hafta sonu diliyorum cümleten

 55. isimsiz Says:

  selamun aleyküm cahide hanım. hemen hemen hergün izliyorum. gerçekten konularınız çok güzel çok da haklısınız amaaa benim farklı düşüncelerim var. muhtamelen siz örtünüzü çarşaf olarak seçmişsinizç bana göre doğruyu da yapmışsınız. siz cihadınızı bu site sayesinde yapıyorsunuz. ama oğlunuzun sınıfındaki öğrencileri düştüğü durumdan kurtarmak Allahın adını öğretmek belki bilmedikleri gusul abdestini öğretmek de bir cihaddır. Örtülü olup okullarda sırf bunları düşünerek görev yapan bir sürü öğretmen var. ailenin öğretemediğini öğretmek için uğraşıyorlar. biliyorum siz çalışmaya da karşısınız. ama bu çocuklara birileri Allahı anlatmadıkça bizi sömürenlerin ekmeğine yağ sürülür. vücut hatlarını belli etmeden giyinerek eşarp ve pardüsesiyle bunu yapan çok kişi var. herkes sizin gibi olamayabilir. diliniz bazen çok set olabiliyor. sizi okuyan açık insanlarda olabilir. örtünmeyi düşünüp te sizin yazdıklarınızı okuyanlar ben çarşafa girememem deyip hepten tesettürden soğuyabilirler. bana göre sizi okuyan her kesimi düşünüp daha yapıcı olabilirsiniz. olması gerekenleri daha yumuşak anlatabilirsiniz. eşarplarınızı yabancı markalardan almayın paramız onlara gitmesin diyebilirsiniz. hakkınızı helal edin

  • Cahide Says:

   Aleykum selam kardeşim. Ben çarşaflı değilim. Keşke olabilsem. Çarşaflı olmasamda çarşaflı kardeşlerimi gücüm yettiğince savunurum. Arkalarında dururum.
   Onlara dikilen gözlere, eleştiren sözlere gücüm yettiğince set olurum. Ayrıca illede çarşaflı olunacak gibi bir görüşede sahip değilim.

   Çocukların yetişeceği asıl yer evleridir. Her müslüman ebeveyn elinden geleni yaparsa, toplum zaten kendiliğinden düzelecektir. Gerekmedikçe kadının çalışmasına karşıyım evet. Fakat kız erkek ayrı sınıflarda kızlara hanım, erkeklere erkek öğretmenin olduğu bir ortamda, kadın tesettürlü bir şekilde çalışabilir. Bunda hiçbir mahsur yok. Fakat bugün liselerde kadın öğretmenlere erkek öğrenciler tarafından nasıl tavırlar ve edepsizlikler yapılıyor biliyormusunuz? Kadın çoğu kez tacize uğruyor. Gerek bakışlarla, gerek sözlerle…

   Dilim sert olabilir, yada size öyle gelebilir. Gerçekler her zaman acıdır. Yanmayan yakamaz kardeşim. İş olsun diye bir kaç yumuşak cümle karalamanın kimseye bir getirisi olmaz… Şüphesiz Allah kalpleri, niyetleri en iyi bilendir.

   • isimsiz Says:

    cahide hanımcım beni yanlış anlamayın lütfen. ben şunu demek istiyorum. evinde gerekli terbiyeyi ahlakı alamayanlara da bizilerin yardım etmesi lazım . benim bir arkadaşım turizm meslek lisesinde edebiyat öğretmeni.ehlibeyt çocuklara bir tiyatro ile imanı öğretti. asr süresinin ve fatiha suresinin anlamlarını öğretti. bunu da sınıfta taktığı peruk ve cezbedici olmayan kıyafetleriyle yaptı. ve üstelik küfürbaz olan bu çocuklar bu hocanın dersinde gayet saygılılar. her şey yumuşak dille gerçekler de. lokman süresinde oğulcuğum diyor oğlum bile demiyor. acı olan gerçekleri tatlılıkla anlatmak lazım.bazı şeyler zamanla olur. yemek bilmeyene malzemeleri verip hadi yap , mükemmmel olsun dersek gözünü korkuturuz. nasıl yapılacacağını güzellikle anlatırsak daha verimli sunuç alırız. ben açık bir insandım 7 yıl önce Rabbim kapanmayı nasip etti.kimse hadi kapan demedi annem hala açık. kapandığım zaman kuralları bilmiyordum. sonradan özümseyerek öğrendim. elimden gelenin en iyisini yaparak etrafımdaki açık arkadaşlarıma örnek olmaya çalışyorum. onların da bu işi zor görmemeleri lazım. herkes bizim gibi bilinçli değil bu konularda. önemli olan kırmadan örnek olmak. zorlamadan sevdirmek. bu işin kuralı bu , böyle olmak lazım biz biliyoruz ama bizi bu işleri bilmeyenler de takip ediyor. içinde bulunduğumuz düzen parmak şıklatınca düzelmeyeceğine göre birilerinin birilerine birşeyleri anlatması lazım . bu da malesf evden olmuyor. kız erkek ayrı sınıfta okusun tamam ama bu olamayınca bu sınflarda okuyanlar yarın devletin başına geçince ne olacak . umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir.

   • isimsiz Says:

    Ben sizin yazılarınızı gittğim sohbetlerde okuyorum. sitenizi her tanıdığıma tavsiye ediyorum. sizin iş olsun diye birşeyler yazmadığınızın da farkındayım görüşlerinizi de destekliyorum. Rabbim niyetlerimizi biliyor. beni suçlar gibi yazmışsınız yazınızı üzüldüm azıcık. sanki benim isteğim sizden farklıymış gibi .

    • Cahide Says:

     Hayır kesinlikle kızmadım. Belki o benim içimin yangınındandır. Çok inandığım değerlerin ateşli bir savunucusu olurum. Yoksa şahsına karşı niçin bir kızgınlığım olsun. Oradan bakılınca öyle anlaşılıyorsa hakkını helal et kardeşim…

 56. Fatma Yil. Says:

  İSLÂM’DA KADININ ÖRTÜNMESİ

  59- Ey peygamber, zevcelerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Bu, onların tanınıp eza edil­memelerine daha uygundur. Allah çok yarfıgayıcıdır, çok esirgeyicidir.

  Âyetin Lafzî Tahlili

  (Ezvâcike): Ezvac, zevc’in çoğuludur. Zevç, evli çiftten her birisine verilen isimdir. Âyetteki zevceler, Resulullah (sav)’ın hanımlarıdır.

  (Yüdnîne): Atarlar, örterler.

  (Celâbibihînne): Çelabib, cilbab’ın çoğuludur. Çilbab, bütün vücudu Örten elbiseye denir.

  (Ednâ): En yakın dernektir.

  Âyetin İcmali Manası

  Allahu taala. sevgili peygamberine, bütün İslâm ümmetini, İslâm ada­bına, İslâmın gelirmiş olduğu faziletli ahlaka ve hikmetli tanzimata, ferdin salahı ve cemiyetin saadetini temin için, çağırmasını emretmiştir. Bunlar* dan biri de müslüman aileye taalluk eden İçtimaî nizamdır ki, kadının örtünmesidir. Bu örtünme müslüman kadına farzdır. Çünkü onunla şerefini, namus ve İffetini yaralayıcı gözlerden, hasta kişilerden korumuş olur.

  Bu hususta Allahu taala sevgili Peygamberine şöyle hitap etmekte­dir: Ey peygamber, Allah (cc)’ın emirlerini mümin kullarına ilet ve evvela bu emirleri kendinde uygula. Müminlerin anneleri olan temiz zevcelerine, faziletli kızlarına, İslâmın getirmiş olduğu örtünme şekliyle örtünmelerini, erkeklerin bakışlarından korunmalarını emret. Evvela bunlar Örtünsünler ki diğer kadınlara iffet ve örtünmede örnek olsunlar. Hiçbir fasık ve facir de onları görmesin.

  Örtünmeyi bütün mümin ‘kadınlara da emret. Onlar da güzelliklerini, ziynetlerini örtecek bir dış elbise giysinler. Bu elbise ile bütün İnsanların dillerinden, gözlerinden uzaklaşsınlar, kendilerini korusunlar. Bu örtüleriyle yüzlerini ve diğer vücud azalarının tamamını kapatsınlar. Böylece cariyelerden ve ahlaksız kadınlardan seçilsinler, Garazkar kimselere he­def olmasınlar, facir kadınlardan da uzak olsunlar. Hic kimse onlara kö­tülük ve fenalık düşünemesin.

  Mümin kadınların örtüleri, iffet ve namuslarını korumaya en büyük sebebtir. Artik onlardan kalbi bozuk kimseler de birşey umamazlar. Allahu taala emirlerini yerine getirene mağfiret eder, O, bütün kullarına da ençok merhamet edendir. Onlara ancak dünyada selamete, ahirette saadete ve­sile olacak şeyleri emreder.

  Örtünmek Bütün Kadınlara Farz Mıdır?

  Âyeti kerimenin zahiri, hicabın mükellef olan müslüman, hür ve baliğ bütün kadınlara farz olduğuna delalet eder. Çünkü Allahu Teala, «Ey pey­gamber, zevcelerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerin­den üstlerine giymelerini söyle.» buyurmuştur, öyleyse kafir kadınlara hicab farz değildir. Çünkü onlar Islâmın fer’i hükümleriyle mükellef değil­dirler. Üstelik bize onları kendi başlarına bırakmamız emredilmiştir. Hicab (örtünme) bir İbadettir. Çünkü bunda Allah (cc)’ın emrine İmtisal vardır.

  Ortünmek müslüman bir kadına namaz ve oruç gibi farzdır. Bu yüzden müslüman bir kadın örtüyü inkaren terk ederse mürted olur, İslâmdan çıkar. Fakat inkar etmeden sırf bozuk bir cemiyete uyarak terkederse mür­ted değil, asi olur. Bu hareketiyle Kur’anın âyetlerine muhalefet etmiş olur. Zira Allahu Teala, «Evvelki cahiliyet (devri kadınlarının kınla döküte, süslerini göstere göstere) yürüyüşü gibi yürümeyin.» (Ahzab: 33) buyur­muştur.

  Şu var ki, her nekadar Örtünmekle mükellef olmasa da gayri müslim bir kadının cemiyeti bozacak bir şekilde ortalıkta dolaşmasına İzin verile­mez. Şimdi gördüğümüz gibi öyle İçtimaî edebler vardır ki, onlara uymak herkes için farzdır. Cemiyeti fenalıklardan korumak bakımından bu İçti­maî edeblerde müslümanlar ile gayri müslimler eşittirler. Bu içtimaî edeb­ler İslâmın şer’i siyasetidir ki bunları uygulamak müslüman hakimin vazi­fesidir.

  Cariyelere gelince, bu husustaki hükmü alimlerin ağızlarından nak­lettik. Burada tercih olunan allame Ebu Hayyan’ın görüşüdür. Ona göre âyetteki örtünme emri hem müslüman cariyeleri, hem de hür müslüman kadınları İçine alan umumi bir emirdir. Ebu Hayyan’ın bu .görüşü, namus­ların korunmasını hedef alan şeriatin ruhuna en uygun olan görüştür.

  Müslümanların vazifesi, daha sonra örtünmede zorluk çekmemeleri için on yaşına giren kız çocuklarını Örtünmeye alıştırmak olmalıdır. Bu örtünme teklif emri değil, fakat terbiye bakımından gereklidir. Namazda da durum böyledir. Nitekim Resulullah (sav), «Çocuklarınız yedi yaşına girdikleri zaman onlara namazı emredin. On yaşına girdiklerinde namaz kılmazlarsa onları dövün.» [59] buyurmuştur.

 57. Fatma Yil. Says:

  Kadına Yüzünü Örtmesi Farz Mıdır?

  Nur Suresinin tefsirinde geçtiği gibi, kadının ziynetlerini mahremle­rinden başkasına göstermesi haramdır. Zira Ailahu taala, «Ziynet (mahal)-lerini kendi kocalarından, yahut kendi babalarından, yahut kocalarının ba­balarından, yahut kendi oğullarından, yahut kocalarının oğullarından, ya­hut kendi biraderlerinden, yahut kendi biraderlerinin oğullarından, yahut kızkardeşlerinîn oğullarından, yahut kendi kadınlarından, yahut kendi evlerindeki memlukelerden, yahut erkeklerden yana İhtiyacı olmayan (yont erkeklikten kalmış bulunan) hizmetçilerden, yahut henüz kadınların giris yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleye­cekleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarım da vurmasınlar.» (Nur: 31) buyur­muştur. Yüz, ziynetin ve güzelliğin aslı, fitnenin kaynağı olduğu için onun da yabancılara karşı örtülmesi zaruridir.

  Yüzün avret olmadığını söyleyenler ise[64], bunu iki şarta bağlamış­lardır. Bu şartlardan birisi, yüzün tabii durumunda bulunması (yani mak­yajsız olması), ikincisi, fitneden emin olunmasıdır. Şayet yüzün acıtması fitneye sebeb oluyorsa açılması haramdır. Şüphesiz asrımızda fitneden emin olunamaz. Bunun için müslüman bir kadının şerefini korumak için yüzünü örtmesi farzdır. Bu husustaki şer’i delilleri Nur Suresinin tefsirin­de beyan ettik. Ancak buraya bazı müfessirilerin yüzün Örtülmesinin farz olduğu hususundaki görüşlerini ilave edeceğiz.

  Müfessirilerden bir zümre yüzün örtülmesinin farz olduğuna kaildirler:

  1- İbni Cevzî, «…Dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle.» âyetinin tefsirinde İbni Kuteybe’den naklen şöyle der: «Başlarını ve yüz­lerini Örtünmelerini söyle ki onların hür oldukları bilinsin. Âyetteki «cela-bib» kelimesinden maksat da, normal elbiselerin üzerini kapatacak ve vücud hatlarını göstermeyecek bir örtüdür.» [65]

  2- Ebussuud : «Cübabntan maksat, çok geniş ve uzun bir örtüdür. Kadın bununla başını örttüğü gibi yüzünü ve göğsünü de örterek ayaklarına kadar salar. Buna göre âyetin manası, «Kadınlar dışarıya veya yabancı bir erkeğin karşısına çıkacakları zaman bu örtüyle yüzlerini ve bütün vücudlarını Örtsünler.» olur. Süddî de âyetin tefsirinde, «Kadın al­nını ve yüzünü örter. Yalnız birtek gözü açik kalır.» demiştir.» [66]

  3- Ebu Hayyan: «…Dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle.» âyeti tepeden tırnağa kadar bütün vücudun örtülmesini emreder. Veya âyetteki «üstleri» kelimesinden maksat yalnız yüzlerdir. Yani âyet yüz­lerin örtülmesini emretmektedir. Çünkü cahiliyet devrinde hür kadınlar zaten yüzleri hariç bütün vücudlarını (saçları dahil) Örtmekteydiler.»

  4- Cessas: «…Dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle.» âye­ti, genç kadınları yabancı erkeklere karşı yüzlerini örtmeleri gerektiğine delalet ediyor. Kadınlar dış örtülerine bürünmelidirler ki kötü niyetli kim­seler onlardan birşey umarak eziyet etmesinler.» [67]

  5- Celaleyn: «Celabib», cilbab’ın çoğuludur. Cilbab İse, »kadının bütün vücudunu kapatan örtüdür. İbni Abbas (ra), «Hür olduklarının bilin­mesi ve iffetlerinin korunması için mümin kadınlara bir gözleri hariç bü­tün baş ve yüzlerini örtmeleri emredilmiştir.» demiştir.» [68]

  6- Taberî, İbni Sirin’den şöyle nakleder: «Abide es-Seimanî (ra)’-den, «…Dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle.» âyetinin manasını sordum. Büyük bir çarşaf alarak onunla bütün vücudunu Örttü. Başını ta kaşlarına kadar kapattı. Yüzünü de tamamen kapattı. Yalnız sol gözünü açık bıraktı. Böylece âyeti fiili olarak tefsir etti. Bunun benzeri İbni Ab-bas (ra)’tan da nakledilmiştir» [69]

  Bu ve bunların emsali nakiller İle meşhur müfessirlerin kavilleri, kadın­ların yabancı erkekler karşısında ve dışarıda yüzlerini örtmelerinin farz olduğuna açıkça delalet etmektedir. Ancak birkaç istisnaî durumda yüz açılabilir. Bunlardan birisi, sünnet vechl ile evlenmek isteyen bir erkek taüb olduğu kadının yüzüne bakabilir. Bir de kadın, hac ihramına girdiği zaman yüzünü örtmez. Çünkü bu İbadet zamanıdır ve fitne sözkonusu olamaz. Kadının hacda yüzünü açması başka hallerle kıyas edilemez. Gü­nümüzde bazı cahiller, «Madem ki kadın ihramlı iken yüzünü kapatmıyor, öyleyse diğer zamanlarda da yüzünü açabilir. Çünkü yüz avret değildir.» diyorlar. Bu İddia İslâm fıkhını bilmeyenlerin sözüdür. Selef-İ salihinin hayatını, sahabe ve tabiinin kadınlarının yaşayışlarını ve İslâmın altın dev­rindeki kadınların örtünmelerini, korunmalarını inceleyen, araştıran herkes, yüzün avret olmadığının ,açılmasının mubah olduğunu söyleyenlerin hata ettiklerini kesin olarak anlar.

  Bu İddiacılar, yüzün avret olmadığını söyleyerek müslüman kadına yüzünü açmasını tavsiye ederler. Kendi zanlanna göre böylece ilmi ketmetmenin günahından da kurtulmuş olmaktadırlar. Halbuki yüzün avret olmadığını İlk defa ortaya atanlar din düşmanları olmuştur. Bu din düş­manları tedrici olarak müslüman kadınları şer’î hicabından çıkararak İslâmın içine fitne salmaya ve dini yıkmaya çalışmışlardır. «İnna lillah ve Inna ileyhi racuun.»

 58. Fatma Yil. Says:

  Örtünmenin Şekli Nedir?

  Allahu Teala mümin kadınlara, iffet ve haysiyetlerinin korunması için yabancı erkekler karşısında uzun bir örtü ile elbiselerinin üzerinden ör­tünmelerini emretmiştir. Alimler bu tesettürün nasıl olacağı hususunda İhtilaf ederek birkaç görüşe ayrılmışlardı:

  1- Taberî İbni Sirin’den şöyle rivayet eder: «Abide es-Selmant (ra)’ye «…dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle.» âyetinin mana­sını sordum. Büyük bir çarşaf alarak onunla bütün vücudunu örttü. Başını ta kaşlarına kadar kapattı. Yüzünü de tamamen kapattı. Yalnız sol gözü­nü açık bıraktı. Böylece âyeti fiilî olarak tefsir etti.»[60]

  2- Taberî ve Ebu Hayyan ibni Abbas (ra)’tan şöyle rivayet etmişler­dir: «Kadın cilbabınt alnının üzerine İndirir ve oradan sıkar. Alttan da bur­nunun üzerine kadar kapatır. Yalnız gözleri dışarda kalmalıdır. Yüzünün kalan kısmı ile göğsünü tamamen kapatmalıdır.» [61]

  3- Yüzü örtmenin keyfiyeti hakkında Süddî’den şöyle rivayet edil­miştir: «Örtü, kadının sol gözü hariç bütün yüzünü kapatmalıdır.» Ebu Hayyan şöyle der: «Endülüs’teki adet de Süddinin tarif ettiği gibi idi. Ka­dın bütün vücudunu örter, yalnız tek gözü açıkta kalırdı.» [62]

  4- Abdürrezzak ve bir cemaatin rivayetine göre müminlerin annesi Ümmü Seleme (ra) şöyle demiştir: «Bu âyetin nüzulünden sonra ensarî kadınları siyah çarşaflara büründüler. Sanki hepsinin başına birer karga konmuştu.» [63]

 59. Fatma Yil. Says:

  Şeri Örtünmenin Şartları?

  Şer’î örtünmenin zaruri şartları vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  1- Örtü, bütün vücudu örtmelidir. Zira Allahu taala, t…Dış elbise­lerinden üstlerine giymelerini söyle.» buyurmuştur. Cllbab, bütün vücudu örten bir elbise, bir Örtüdür. «YÜdnlne», klna kökünden gelen bir fiildir. İdna elbiseyi, örtüyü aşağıya doğru salıvermektir. Buna göre şer’î Örtün­me, vücudun tamamını örtmektir.

  2- Örtü, alttaki elbiseyi gösterecek kadar İnce olmamalıdır. Zira hlcobtan maksat gizlemektir, ince örtü. alttaki elbisenin görünmesini ön­leyemez. Bakışlara da mani olamaz. Nitekim Hz. Ayşe, «Ebubekir Sıddık’ın kızı Esma üzerinde İnce bir elbise İle Resulullah (sav)’ın yanına gelince Resulutlah (sav} ondan yüzünü çevirdi.» [70]

  3- Örtünün kendisi bir ziynet olmamalı ve cazlb renkli kumaşlar kullanılmamalıdır. Zira Allahu taala, «Ziynetlerini açmasınlar. Bunlardan görünen kısım müstesna.» buyurmuştur. Ayetteki «görünen kıtıımdan maksat, kasıtsız olarak görünen kısımdır. Eğer üstten örtülecek örtünün kendisi ziynet sayılabilecek renk ve görünüşte olursa ona hicab denile­mez. Böyle bir örtüyle Örtünme de caiz değildir. Zira Örtünmekten maksat, ziynetlerin yabancılar tarafından görülmesini önlemektir.

  4- Örtü, vücud hatlarını belli edecek ve fitneye sebeb olocak kadar dar olmamalıdır. Zira Resululloh (sav), «İki sınıf insan vardır ki oniar ce­hennem ehlidirler. Sığırların kuyruğuna benzer sopalarla halkı döğenler ve vücud hatlarını tamamiyle belil edecek elbise giyen kadınlar. Ki bun­lar bu elbiselerle erkeklerin kalblerlni çelmek İçin gezerken kırıtarak yü­rürler. Saçlarını da deve hörgüçlerine benzetirler. Onlar cennete gireme­yecekleri gibi çok uzaklardan duyulabllen cennet kokusunu bile duyamaz­lar.» buyurmuştur. Hadisin diğer bir rivayetinde de, «Cennetin kokusu beş-yüz yıllık yoldan geldiği halde onlar kokloyamazlar. [71] buyurulmuştur.

  Hadisteki «koslyatün ariyamın manası, «sureta giyinik fakat haktkatta çıplaktırlar» demektir. Çünkü onlar öyle ince ve dar giyiniyorlar ki, elbise ne avretlerini, ne de vücudlarını örtmektedir. Bu hadis de Resultullah (sav)’ın mucizelerinden birisidir. Çünkü kendisinden blndörtyüz sene son­ra geleceği tasvir etmiştir.

  5- Örtüden güzel koku gelmemelidir. Çünkü güzel koku, erkekleri İğ­fal eder. Zira Resulullah (sav), «Harama bakan göz zanidlr. Güzel koku sürünerek erkeklerin arasına çıkan kadın da.» buyurmuştur. Diğer bir riva­yette de, «Bir kadın güzel .koku sürünerek erkeklerin arasından geçer ve erkekler o kokuyu alırlarsa o kadın zanidir.» buyurulmuştur.

  Musa bin Yesar’dcn şöyle rivayet edilmiştir: «Güzel koku sürünmüş bir kadın geçiyordu. Ebu Hüreyre (ra) ona, «Ey cebbarın annesi nereye g’dlyorsun?» dedi. Kadın, «Mescide» cevabını verdi. Ebu Hüreyre (ra), «Sen koku süründün mü?» diye sordu. Kadın, «Evet» dedi. O zaman Ebu Hü­reyre (ra), «Evine dön. Koku gidinceye kadar yıkan. Zira ben Resulullah (sav)’tan, «Alkıhu taala süründüğü kokuyu etrafa saçan bir kadının nama­zını, dönüp yıkanıncaya kadar kabul etmez.» dediğini işittim.» dedi.» [72]

  6- Kadın ne erkek elbisesi giymeli, ne de giydiği elbise erkek el­bisesine benzemelidir. Zira Ebu Hüreyre (ra), «Resulullah kadın elbisesi giyen erkekte erkek elbisesi giyen kadını lanetlemiştir.» demiştir. [73] Di­ğer bir hadiste de Resulullah (sav), «Allahu taala kendilerini kadınlara benzeten erkeklerle erkeklere benzeten kadınları lanetler.» buyurmuştur.

  Ayetten alınacak dersler

  1- Örtünmek bütün mümin kadınlara kesin bir (farzdır.

  2- Resulullah (sav)’m zevce ve kızları bütün mümin kadınlara Ör­nek ve önderdir.

  3- Örtünün vücudun ziynetlerini ve elbisesini kapatması farzdır.

  4- Örtünme müslüman kadına zorluk değil bilakis onun şeref ve haysiyetini korumaktır.

  5- Hicab kadınların iffetini koruduğu gibi toplumu da fitne ve fuh­şun yapılmasından korur.

  6- Müslüman kadın Allah (cc)’ın emirlerine sımsıkı sarıldığı gibi, Islâmın farz ettiği içtimaî edeblerle de edeblenmelidir.

  7- Allah’u taala kullarını çok esirgediği için onlara dünya ve ahiret-te çok hayırlı olan hükümleri emretmiştir.

  KIYAFET VE ÖRTÜNME KONUSUNDA KADINLAR İÇİN VERİLMİŞ SON HÜKÜMLER:

  AGIRBAŞLI BİR ŞEKİLDE EVLERİNİZDE OTURUN VE CAHİLİYY EDEVRİNDEKİ GİBİ SÜSLENEREK SOKAGA ÇIKMAYIN
  AHZAB 33

  [YÜRÜRKEN}GİZLİ SÜSLERİNİZİ BELLİ EDECEK ŞEKİLDE AYAKLARINIZI YERE VURMAYIN
  NUR 31
  FİSKOS ŞEKLİNDE KONUŞMAYIN[AKSİ TAKDİRDE}KALBİNDE HASTALIK OLAN KİMSELER[SİZDEN]BİR ŞEY ÜMİD EDEBİLİRLER
  AHZAB 32

  BÜTÜN EHLİ SÜNNET ALİMLERİ HİCAB KONUSUNDA İTTİFAK HALİNDEDİR

  BZE DÜŞEN ALLAH VE RASULUNUN GETİRDİKLERİNİ DİL İLE İKAR KALP İLE TASTİK VE AMELLERLE İSPAT ETMEKDİR

  ÇÜNKÜ İNANDIM DENEK ISBAT İSTER.

  ALLAH VE RASULU BİR İŞ HAKKINDA HÜKÜM VERDİYİ ZAMAN İNANAN ERKEK VEKADINLARIN BAŞKA BİR YOL TUTMA HAKLARI YOKTUR KİM ALLAH VE RSULUNA İSYAN EDERSE AÇIK BİR ŞEKİDE SAPMIŞ OLUR AHZAB 36[/color][/color]
  MEVDUDİ DİYORKİ:

  Ey kadınlar:eniyi barındıgınız oturacagınız yer her şeyden evvel kendievinizdir .Aile çerçevesi dışında kalan meseleler den sizi sorunlu tutan yok .huzur içinde rahat rahat size yakışan bir vakarla evinizde oturunuz. evinizle ilgileniniz . fakat zaruret icabı sokaga çıkmanız gerekiyorsa bu konuda size izin verilmiştir. fakat iffetinizi ve namusunuzu korumalısınız. herkesin dikkatini çekicek şekilde giyinmeyiniz. başkalarını sizinle meşgul olmaya zorlamayınız.

  gözleri aracılıgıyla insanların gönüllerini avlayacak şekilde güzellik gösterilerinde bulunmayınız. yürürken agırbaşlı olunuz. ellrinizle işaretler yapmayınız.

  yüzünüzü gösterek kaş ve göz oyunlarına baş vurmayınız. hele kırıtarak hiç yürümeyiniz yabancı bakışları üzerinize toplayıcı hareketlerden sakınınız.

  mücevherlerinizi bilezik ve sairenizi gizleyiniz . bunları şangırdatarak seslerini duyanların gönüllerini avlamaya kalkmayınız. benimde cicilerim var kabilinden hareketler yapmayınız.

  konuşmanız gerekiyorsa ciddi olunuz. fiskos yapmayınız ölçülü konuşunuz.

  bu kanun vepirensipleri dikkate alırsanız islam hukukuna göre sokaga çıkabilirsiniz EBUL A LA MEVDUDİ.

  KAYNAK;
  http://www.darultavhid.com/tr/forum/

 60. Fatma Yil. Says:

  Cumamiz mubarek vede hayirli olsun insaALLAH.Ablacim yuregine saglik yanimda olsaydin sana sIMSIKI sarilirdim bu guzel yaziyi yazip kalp gozu kapanan insanlarin gozlerini acmaya calistigin icin. ALLAH razi olsun senden insaALLAH. amin. ELHAMDULILLAH MUSLUMANIM.(carsaf giymiyorum 😦 insaALLAH bir gun olacak, ama asla gosterisli seyler giymem pardusem sade ve koyu renktir, vede boldur, hatta taktigim ignenin bile sussuz olmasina dikkat ederim) oyle kapanmak icin kapalilikta neymis hangi kitapta yaziyomus hangi peygamberimizin esleri o sekilde kapanmis. nerde bu sekilde kapanmanin delileri neden gosteremiyolar bu sekilde kapaliligi savunan insanlar? ????
  Hayirli hafta sonlariniz olsun… selametle…

 61. gülşen Says:

  sanırım zoraki tesettüre sokulan,dininin gereği öğretilmeden başına eşarp bağlatılıp okula işe gönderilen kişiler bir çoğu…kimseye çok fazlaca dikkat etmem huyum gereği…yolda yürürken dahi sağır olurum bir çokşeye bile isteye…beni çoğu zaman sokaklarda gülüp kahkaha atan ve fazlaca yüksek sesle konuşan hemcinslerim rahatsız eder..daha geçen gün otobüste işten eve dönüş yolunda yaşlı başlı teyzelerimiz muhtemelen gün çıkışlarında evlerini arayarak tüm otobüsün duyacağı sesle “yoğurt var mı yoğurt” diye basbas bağırması,bir diğerinin yine “çayı koyun biz geliyoruz “tarzı mahremiyetlerini gün yüzüne çıkarmalarını gördükçe ne yazık diyorum bazen…benden yaşça 30 yaş büyük insanlar şüphesiz doğruyu benden öğrenecek insanlar değiller ama kimi zaman bir çoğunu uyarasım gelmiyor değil…lütfen benimde arkadaşlarımdan tüm ricam seslerimize çok dikkat edelim..inanın bazen giyim kuşamdan çok seslerimiz bile kişilerin dikkatini bile tarafımıza celb ediyor..sağlıkla ve huzurla…

 62. es.ak. Says:

  gerçekten halimiz içler acısı söylenecek her şeyi söylemişsiniz. ve gittikçe daha kötüye gidiyor nesil. öyle bir uyutuyorlar ki yeni nesili…Rabbim tez zamanda bu gaflet uykusundan uyandırsın inşallah. “cennetin kokusunu dahi alamayacaklar onlar” deniyor.. ne acı bir şeydir Rabbim takipçilerinizi artırsın ki daha fazla kardeşimiz nasiplensin yazılarınızdan. içimde kanayan bir yaradır bu konu. söylenecek söz yok ayet yeterli” ey iman edenler iman edin”…(Rabbim hakiki imana erdirsin bizleri)

 63. hülya Says:

  hayırlı cumalar cahideciğim ve tüm dostlar. tam bu günlerde bu konuya çok kafa yorar oldum. geçen bana attığın o linkten sonra malum siteyi ziyaret edip çirkinliklere şahit oldum. öyle üzüldüm öyle canım yandı ki sana bu konuyla ilgili uzun bir yazı yazmıştım cahideciğim. ama biliyormusun, ben o şahısa hiç kızmadım. ona bu fırsatı verenlere kızdım. örtüyü böyle oyuncak edip ayaklar altına aldırmalarına, kirli ağızlara sakız etmelerine kızdım. hani hep konuşuyoruz ya cahideciğim rengini belli etmek diye. işte bu şahsın en azından rengi belli. karşı olduğu görüşlerini haykırarak ve yılmadan bıkmadan savunuyor. peki, kendinin örtülü olduğunu ve islama uygun yaşadığını düşünen bu zavallı kızcağızların rengi ne?? islam üzere yaşıyorlar ve Allah ın emrettiği biçimde örtünüyorlar desem , hayır. örtünmeden yaşamayı tercih ediyorlar ve görüşleri tamamen bu yönde desem , oda değil. peki bunların derdi ne?? başörtüsünü küçük düşürmek mi? bakın biz örtülüyüz ama çağdaşız demek mi? yada islamı ayaklar altına aldırıp böylelerinin ağzına laf vermek mi? niçin kendilerini kandırdıklarını anlamıyorum. bu şekilde örtü olmaz. ben kot pantolonda giymek istiyorum, henüz nefsimin böyle şeylere çok arzusu ve hevesi var diye düşünüyorlarsa LÜTFEN başlarındaki o komik örtüyü çıkarıp biz buyuz desinler. yada, örtülüyüz ama çağdaş giyiniyoruz diye düşünüyorlarsa, çağdaşlığın ne olduğunu bir araştırsınlar. çağdaşlık oranı buranı açmak değildir. dışarı çıktığımda etrafımda bu şekilde arada kalmış, ne örtülü ne açık kızlar görmekten bıktım. onların yüzünden örtülülere kötü gözle bakılmasından ve hakaret edilmesinden bıktım. islamın böyle on karış makyajla küçücük örtüyle sadece başındaki kılları örten, sokak ortasında sigarası ağzından eksik olmayan, kot pantolonu açık gezen bir kızdan daha beter dar olan, dedikoduyu ve terbiyesizliği kimseye bırakmayan, GÜYA ÖRTÜLÜ bu zavallı kızlar yüzünden küçük görülmesinden bıktım. Allah rızası için artık bir seçim yapın. ya başınızdaki o küçük kumaş parçasını çıkarıp açık yaşayın. yada adam gibi örtünün. en azından renginiz ve görüşünüz belli olur ve bizlerde, islamda sizin gibiler yüzünden darbe üstüne darbe alıp durmayız. Allah ıslah eylesin. amin..

 64. c.s.t Says:

  Abla bu arada tüm kardeşlerimizin cuması mübarek olsun. Yazını da çok doğru yazmışsın. Sadece saç kapamak bir işe yaramıyor.

 65. sadiye Says:

  Hayırlı cumalar ablacım gene çok güzel bi yazı, yazıyı okuyunca gidip pardesümü denedim sıkıyormu diye valla ablam senin yazılarından sonra daha bi dikkat ediyorum giyimime hareketlerime,bide ablam eşim bi iki defadır örtümü takarken ağzımıda kapatmamı istiyor.ya bende nebileyim sanki dahada dikkat çekiyor gibi geliyor yani elimden geldiği kadar dikkat çekmeyecek şekilde giyiniyorum.ama eşimede karşımı geliyorum diye düşünüyorum.rabbim bizi yolundan şaşırtmasın inşallah..

 66. nurcan Says:

  sa yazınız gercekten bu donemın en buyuk acısını anlatıyor her gordugumu uyarmak ıstıyorum ama yapamıyorum rabbım affetsın sadece tanıdıklarımı uyarmaya calısıyorum..ve bızlere cok ıs dustugunu bılmemız gerekıyor rabbım sayılarımızı cogaltsın..bı hocamız derdıkı ımam hatıplarde basortuyu yasakladılar bızım kızlar pardusuler altına yakısmıyor dıye onlarıda attı..rabbım feraset versın s.a

 67. Ayşegül Says:

  S.a cahide hanım,sizi gerçekden tebrik ediyorum.1_2 yıldır net kullanmama rağmen böyle bir bloğun olduğunu öğrenmek beni çok mutlu etti.Allah razı olsun sizlerden….

 68. c.s.t Says:

  Abla ben birşey merak ediyorum cuma günleri hangi saatlerde ev işi yapamayız. Belli bir saat var mı? Hangi saatler de Kuran okunmalı?

  • Cahide Says:

   Mümkün olduğunca cuma saatlerinde ibadet etmek, kuran okumak iyi olur canım. Çünkü çok kıymetli zamanlar. İşlerimizi sabah erken veya öğleden sonra yapmamız daha iyi olur. Her vakit kuran okunabilir, bunun bir kısıtlaması yok

 69. Rabia Says:

  Dogru söze ne denir… Insaallah hepimiz uyananlardan oluruz…(amin) Cenab-i Hakk razi olsun..

 70. fatma Says:

  Cahide hanım,canım arkadaşım,kıymetli kardeşim seni iyiki tanıdım Allah’ıma şükürler olsun.Vallahi senin bu yazılarını bi kitap yapıp bu devletin okullardaki öğrencilere okutması lazım, ancak müslünam olduğunu ve o yolda yetişmesi gerektiğini anlar çocuklarımız. İslamla ve müslümanlıkla alakası olmayan bi sürü zırvayı zorla ve yarım yamalak okutup, güya din dersi veriliyor çocuklara ve böyle ne yapacağını bilmeyen, ne yaptığından haberi olmayan, sorumsuz bi nesil çıktı ortaya gerçi ailelerinde katkısı yadsınamaz kendim de dahil ev geçindirecez diye bu dünya uğruna hem öbür dünyamızı hem çocuklarımızı harcıyoruz haberimiz yok daha diyecek çok şey var da……….. Allah’a emanet olun.(güyya yesettürlü yü de okudum iyice alevlendim valla)

 71. Rabia Temel Says:

  cumaniz mubarek olsun yaziniz cok guzel herzamanki gibi allah hakkiyla ortunmeyi nasip etsin ins

 72. demet Says:

  Yazdıklarınıza tamamıyla katılıyorum. Açık bir bayan olarak toplumumuzda bu tür giyinen insanlarımız oldukça fazla oluşu çok dikkatimi çekiyor.Neyi ispatlamaya çalıştıklarını doğrusu anlayamıyorum.Saçma sapan giyim tarzları,eşarp bağlama teknikleri ,aşırı makyaj,pardüselerin altından giyinilen dar etekler vede en önemlisi yırtmaçları başa kadar açık.Çok üzülüyorum arkalarından insanları konuşturan dönüp baktıran bir kesim.Karşı görüşten olanların ekmeğine bal sürülen cinsten.Müslüman her haliyle örnek olan insan olmalı. Gerek giyim tarzı gerekse yaşam tarzı olarak örnek olmalı.Üzülerek ifade ediyorum malesef şaşa en çok bu kesimde.Birazda hak vermekte istiyorum şöyleki:Toplumda hep horlanan kesim olduğu için kendilerine ispat yöntemi olarak seçiyorlar.Fakat müslümanın yaptığı çok göze batıyor.Yaşadığımız gibi inanmaya başlıyoruz..Kendimizi ifade etme yöntemlerimiz gün geçtikçe değişiyor. Allah yardımcımız olsun ve bizleri şaşırtmasın.Sağlıcakla kalın.

 73. fatımatüzzehraolmak Says:

  S.A cahide abla. cumamız mübarek olsun. Allah razı olsun ablacım bamteline dokunmuşsun. yazının altına imzamı atabilirim.kelimesi kelimesine sana katılıyorum. Allah senin gibi aydınlarımızın sayısını artırsın. muhabbetle ablacım…

 74. fatma Says:

  Hayırlı ,bereketli ve sağlıklı cumalar olsun,ellerine sağlık yine bizleri tepeden tırnağa titrettin.Bende o modern dediğin onlar kadar olmasda işim gereği ALLAH’tan kapalı olarak çalışan biriyim.Ve dediklerine fazlasıyla katılıyorum neye nasıl sahip çıkacağımızı unutup koyun misali nereye sürülürse giden ve en önde olma gayraeti güden zavallılar sürüsü ALLAH’ım tez vakitte uyandır bizleri.

 75. büşra Says:

  sanada hayırlı cumalar ablacım abla allah senden ve seni yetiştiren anadan babadan razı olsun o kadar güzel bir konuya el atmışsınki inan bu tesettür ve filistin benim içimde kanayan bir yara gibiydi bn elimden geldiği kadar ne yapabilirim diye düşünüyorum ama yeterli olmuyordu gerçekten böyle bir yazıya çok ihtiyacımız vardı allah razı olsun abla ben senin siteni daha bikaç ay evvel tanıdım o zamandan beri hayatımm değişti ben dört sene önce annemle babamı kaybetmiştim ve ozamandan beri ne huzurum ne mutluluğum dünyaya küsmüştüm eşimi kızımı hepden gözden çıkartmışım taki senin alnı secdeli çocuklar yazını okuyuncaya kadar ondan sonrada devamı geldi elhamdülillah yani sana nedesem az abla bn daha 22 yaşındayım ve inanırmısın şuson dört yılda okadar yanlışım olduki sanki dünyanın tüm derdi bende birben dertliyim başka herkezrahat zannadiyordum ama elhamdülillah senin sayende tövbe edip rabbimin kapısına geldim yazılarını eksik etme abla allahım kalemine aklına güç versin rabbim senden ve cümlenizden razıı olsun allaha emanet ol ablacım

 76. gulcan Says:

  Tum musluman kardeslerimin cimasi mubarek olsun. guzel bir konuya parmak basmissin eline yuregine saglik kardesim onlar bilmezlermiki peygamber efendimizin hadisi serifini onlar giyinik ciplaklar olarak adlandirilmistir .malumdurki bir cok gunahlar bilinmediginden yapilmaktadir bilinirse herhalde insanoglu yapmamaya calisacaktir suda bir gercekki bilipte yapilan gunahin cezasi bir ise bilmeden yapilan gunahin cezasi iki misli olacaktir birisi ogrenmedigi icin biriside gunahi isledigi icin Biz tesetturlu hanimlara dusen vazife cok buyuktur her hareketimizin islami temsil ettigiini unutmamaliyiz maalesef simdi cogu tesetturluyum diyenler aciklardan daha fazla cekicisunuda vurgulamadan gecemeyecegim tesettur diyince sadece kadinlari icine almiyor erkeklerede ayni sekilde tesettur emri var . Rabbim cumlemizi dogru yoldsn ayirmasin

 77. Sibel D. Says:

  Selamun Aleykum Cahide hanim,
  Ilk olarak Cumanizin ve Cumamizin mubarek olmasi temennisi ile tesettur hakkinda ki yaziniza candan katildigimi bildirmek isterim. Maalesef ki artik gunumuzde hep baskalari bizi begensin diye giyiniliyor.Yasini basini almis bir hanim veyahutta bir genc kiz, hic farketmiyor. O yuzden ki kendi evlatlarimiza bile sozumuzu gecirip nasil tesetturlu olunur anlatip kabullendiremiyoruz. Bunda televizyonda yapilan bazi moda ve kiyafet secme programlarinin etkisi cok.Ne kadarda evlerimizde bu programlara baktirilmamaya calisilsada cocuklarimizin okuldaki cevrelerinin etkisi altinda kalmasi veli olarak bizleri bicare kiliyor. Onumuzde gercek tesetturun nasil olmasi konusunda orneklerimiz cok fazla yok. Keske diyorum, hani televizyonda “namazla dirilis” slogani ile butun muslumanlar namaz kilmaya motive edilmeye calisiliniyor ya, “tesetturle ozgurluk” slogani ile de muhafazakar kanallarda tesetturun nasil uygulanmasi gerektigi konusunda canli ornekleri ile programlar yapilsa diyorum.
  Benimkisi sadece cozume yonelik acizane bir fikir, hani kisasa kisas gibilerinden.

  Selam ve dua ile saglicakla kalin Cahide hanim.

 78. berray Says:

  gerçekten tebrik ederim.gönülden kutlarım.düşünüpte konuşamadığım şeyleri dile getirdiğiniz için ALLAH razı olsun.uzun zamandır takipçinizim tam anlamıyla bana hitap eden birisiniz .ilk önce tarifler için bakarken sonrasında bazen sadece yazılarınızı okuyorum çok mutlu oluyorum.AKLIMDAN BAZEN bu kadın nasıl yetiştiriyor bunları diye geçiriyorum:)sizi çok seviyorum ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.İNŞAALAH BUNDAN SONRA BENDE BURDAYIM.

 79. Hemsehrim Says:

  Yamadık dünyamızı yirtarak dinimizden
  Din de gitti dünyada gitti elimizden.
  Topla tüfekle yikilamayacak kadar güçlü olan devletleri üç unsuru cokerterek yıkmayı hedefliyor emperyalist güçler.
  Aile mefhumunu çökertmek
  Gençliği bombalamak
  Maneviyatı manevi degerleri hiçe saydırmak.
  Hepsini bir bir yaşamiyormuyuz. Neden hala uyanamiyoruz. Ûzerimizde oynanan oyunlari farketmek bir yana başrolünde oynamayı coktan kabul etmişiz.diğer dinde olan insanlar kadar dinimize sahip çıkamadık. Bir kaç yil önce yaptıgım Suriye ziyaretinde emevi Camisi’nde üzerinde tam pardesu olmayanlar pantolon ceket giymiş olan hanımları üzerlerine ferace giydirmeden içeriye almadılar. Aynı gezide Hz. İsa’nın doğduğu koydeki rahibelerin tam tesettürlü halleride cok manidardi.rahibeler bizim kıyafetlerimize bakıp acınası halimize gülüyor gibilerdi. Neden onlar gibi olamıyoruz. Neden dinimize sahip çıkamıyoruz. Bu benimde sürekli kafa patlattığım bir mesele. Bugz etmekten başka çaremiz kalmadı artık. Çünkü bir dokun bin ahhh işit hesabı o kadar cok fetva var ki ortada minareyi çalan coktan kılıfını hazırlıyor.
  Her şeyi görmüstümde Cahidem iki gün önceki manzara beni mahvetti. Bir genç bayan başında örtüsü altında dizden bir karış yukarıda mini eteği incecik siyah çorapları ve dizin altında kalan topuklu çizmeleri. Yanındaki adamlarla güle söyleye dolaniyordu. Ne olacak cocuklarımızın hali. Ne olacak benim kızımın geleceği. Düşündükte kafayı bozacak gibi oluyorum.

 80. menekşe Says:

  ne kadarda haklısınız kardeşim sokakta üstünde daracık pantolon ve body ile erkeklerde sarmaş dolaş gezen kızları gördükçe ve de benzerlerini haya ediyorum çıkarıp atın şu başınızdakini demek geliyor içimden hayırlı cumalar dualarda unutulmama dileğiyle

 81. hanife1 Says:

  Hayırlı Cumalar ablacım yorumu yazdım yanlışklıkla hepsi silindi neyse bundada bir hayır vardır…
  Baş örtülü olan veya olmayan hepimizi ilgilendiren konuya parmak basmışın benim ve benim gibi hisseden arkadaşlarımın düşüncelerini dile getirmişin Allah razı olsun…
  O kadar güzel anlatmışın ki ekleyecek söz yok…

 82. Maryam Says:

  etrafimda olan tesetturlulerin konusduklarindan yazmak istiyorum inshallah geybet etmiyorumdur. ” ben acik olanlara isbat etmek istiyorum ki testturluler de marka kiyafetler giye bilir, makyaj sure bilir yani biz testturumuzle hic de geride kalmis degiliz( bazi insanlar boyle dusunuyor hala) sizin giydiginiz her seyi biz de giye biliyoruz…” kime neyi isbat etmeye calisiyoruz? kime yakinlasmaya calisiyoruz? bildigimiz musluman ornek annaelerimize yakinlassak olmazmi? hz. Fatima annemizden ogrensek olmazmi? simdiki halimizi bir dusunsek musluman annelerimize dahami yakiniz yoksa modernizmemi?

 83. aysegul aslan Says:

  SELAMUN ALEYKUM Cahide hanimcim sitenizi begeni ile takip etmekteyim. ellerinize ve emeklerinize saglik , ozellikle yazilarinizi dikkatle takip etmekteyim sozlerinize yurekten katiliyorum Allahim razi ve memnun olsun selamlar AYSEGUL ASLAN

 84. Belgin Says:

  Cahidecim ve burdaki tüm kardeşler hepimizin cuması mübarek olsun.Yine bomba gibi bir yazı!Allah’ü teala hepimize hidayet versin İnşaallah.Bana da bir akrabam derdi kapalılara daha çok bakıyormuş erkekler diye;bana ne bakan ne laf atan oldu Elhamdülillah.Ama dediğin gibi canım güya tesettürlü, boya küpüne girip çıkmış gibiler ,dar kıyafetleriyle.Erkekler de bakar tabii.Nurettin hoca da ne güzel dile getirmiş.Allah razı olsun ondan da senden de.Yüreğine sağlık.Selametle…

 85. Müziksiz İlahi Says:

  Bu konuda Seyfettin Alkan hocamızın sohbetini dinlemenizi tavsiye ederim.

 86. Cahide Says:

  Cumamız mübarek olsun, bereketli olsun dostlarım
  Dünya aldattı bizi! Müslüman olarak görevlerimizi, dert edinmemiz gerekenleri unuttuk. Sokaklara çıkmak, ne idüğü belirsiz ordan burdan çalıp çırpılmış kıyafet tarzlarıyla tesettürü ayağa düşüren tipleri görmek bana acı veriyor.

  Yüreğim yandıkça, kalemim ağlamaya devam edecek…

  Bazı konularımız veya dertlerimiz hep gündemimizde olmalı. Unutmamalı, unutturmamalıyız. Biz içimizdekileri değiştirmedikçe, Allah bu toplumu değiştirmeyecek. o halde hepimize büyük görevler düşüyor…

  Yukarıda sadece başını aldığım ayetin tamamı aşağıdadır.

  Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği Kitab’a ve daha önce indirdiği kitaba iman (da sebat) ediniz. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasıyle sapıtmıştır.(Nisa 136)

  Size hayırlı bir hafta sonu diliyorum. Aman çok uyumayalım. Akledelim, düşünelim… Allah’a emanet olun kardeşlerim…

  • seda Says:

   herkese hayırlı sabahlar hepimizin cuması mübarek olsun cahide ablacım yazına tamamen katılıyorum her yazdıgın yazıdan bir şeyler ögreniyorum benim üç kızım var ve onlara şimdiden abdesti namazı ve ALLAH I ögretmeye çalışıyorum daha küçükler agaç yaşken egilir misali çocuk egitimi ve çocuga islamiyeti daha geniş ögretebilmek için yazılarınız olursa sevinirim biz çarşaflı deyiliz yanlız dikkat çekici tesettürlü de deyiliz ALLAH herkesi islah eylesin dogru yoldan ayırmasın ALLAH A emanet olun

  • tunç Says:

   bunların anneleri babaları var… kimsede demiyor ki, dur kızım bu ne hal böyle? ne yapıyorsun?

   şahsım adına konuşursam “türban” denen şey bana çok itici geliyor. sizinde dediğiniz gibi önünü kaldırmalar vs. moda unsuru gibi algılanıyor. bana göre esas tesettür başörtüsüdür. (baş kısmı için) çünkü başörtüsü, boynu ve yüzün tamamını çıkıntıya mahal vermeyecek derece örter. doğrusu budur diye düşünüyorum.

   allah nasip ederse evleneceğim hanıma bunu şart koşacağım. türbanlı biriyle evlenmek gerçekten istemiyorum. türban diye bir kelimeyi duymak bile istemiyorum. öyle birşey ki, resmen fitne aracı olmuş. yıllardır türban mı vardı allah aşkına? demekki bu türban sonralardan dinimizi bayağlaştırmak basitleştirmek ve haslığından uzaklaştırmak için çıkarılmış birşey.

   bunu genç kızlarımıza anlatmamız gerekiyor. ama dediğim gibi anne baba. ben halen şaşmaktayım buna nasıl izin verilir nasıl göz yumulur diye. allah bilir bu kızlarımızın babası, girdiği ortamlarda kızının kapalı olduğunu böbürlene böbürlene söylüyordur. çok yazık…

  • hafize inanır Says:

   çok güzel bir konuya degınmıssın cahıde abla benım aklımı kurcalayan bır konuydu ben bır bayan olarak boyle tesetturlu bır bayan gorunce donup bı daha bakıyorum nasıl gıyınmıs dıye onların asıl amacı ılgı cekmek bence ben bası acık bırıyım ama allahım kabul etsın bes vakıt namazımı kılmaya calısıyorum bence asıl teseddur kalpte baslar basını ortmusun ortmemısın onemlı degıl onemlı olan kalbın temızlıgı ,allaha ınanmak ibadet etmek

   • Cahide Says:

    Öncelikle söyleyeyim: Tesettür de bir ibadettir. Çünkü Allah’ın emridir.Kadın için tesettür emri çok mühimdir. Nur suresi:31 ve Ahzap suresi:59. ayetlere bakabilirsin.
    Evet tesettür kalpte başlar fakat sadece kalpte kalıyorsa bir anlam ifade etmez. Kalpteki o kabulleniş ve teslimiyetin dışa sirayet etmesi lazım gelir. Aksi halde bu Allah’ı kandırmaya çalışmak olur ki, beyhudedir.

    Ayrıca kalbin temizliği Allah’a itaat ve tam bir kullukla mümkün olur. Günahlar kalbi karartır. Tesettürün terki, kalbin kirlenmesine yol açar çünkü Allah’a itaatsizliktir.
    Başını örten, tesettüre giren kadınlar kalpleri pis olduğu için mi bu emri yerine getiriyorlar? Hayır. Bilakis bunu daha çok arınmak, temiz kalabilmek için yapıyorlar. Allah’ın, “kalbi pis olanlar tesettüre girsin, temiz olanlar girmesin” gibi bir emri yok. Bu ayet tüm kadınları kapsar.
    Müslüman teslim olan demektir. Teslim olmak tüm varlığınla ve sorgulamadan mümkün olur.
    Her cümlemizden, her kelimemizden hesaba çekileceğiz. Bu yüzden ayetler, emirler ve olması gerekenler hakkında bu kadar kolay konuşmak müslümana yakışmaz.

    • ENES Says:

     cahide hanım ağzınıza sağlık tam ölçüsünde cevap verdiniz.
     bir de bu tür yorumlar çıktı benim kalbim temiz felan şeytanın lafları bunlar benimde kalbim temiz ama namaz yok nasıl olucak ama ben namazın eksikliğini herzaman yaşıyorum ve savunmuyorum kendimi .

     herkes kalbim temiz deiyor Allah emir vermiş yapabiliyorsan ne ala yapamıyorsan hergün derdine ağla amaçıkıpda kalbim temiz elim temiz yüzüm temiz gibi komik şeylerden kurtulun arık.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: