Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Çalışan Kadın Bankamatik mi?

https://i0.wp.com/img717.imageshack.us/img717/2056/7129.png?resize=384%2C238

Öteden beri insanlar eş seçimi yaparken, bazı kriterleri önemser, eşlerini bu kriterlere göre seçerler. Güzel, alımlı bir kız olsun. Becerikli olsun, güzel yemek yapsın, temiz olsun, misafir ağırlamakta mahire olsun, güleryüzlü, tatlı dilli olsun, İslami bilince sahip bir erkekse dindar olsun, namazını kaçırmasın vs. Bunlar oldukça makul tercihlerdir. Erkek  bütün bir hayatı beraber geçireceği kadında güzellik, temizlik, güleryüzlü olma gibi hasletleri isteyebilir, sonuna kadar haklıdır.

Sevgili Peygamberimiz Sallallahu aleyhi ve sellem bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Dünya bir meta’dır. Dünya metaının en hayırlısı saliha kadındır.” [Müslim, Rada 64, (1467); Nesaî, Nikah 15, (6, 69).]

Saliha kadın modeli, dindarlık, haramdan sakınma, kocasıyla iyi geçinme gibi özellikleri bünyesinde barındırır. Saliha kadın şirret olmaz, yüzüne bakınca huzur verir, idare etmeyi, geliri gideri bilir. Uyumludur, asi değildir. Akıllı ve anaç kadındır.

Günümüz toplumunda erkeklerin pek çoğu evlenecekleri kızı seçerken, kendilerince vazgeçilmez bir özellik daha istiyorlar. Çalışan kız olsun!

Sadece erkekler değil, anneleri de yana yakıla çalışan kız avına çıkıyor, bu özelliği olmazsa olmazların içinde sıralıyor, hatta 1. tercih olarak öne sürüyorlar. Oğlan iş yerinde çalışan bir kız bulmuş anlaşıp evlenmişse ne ala. Yoksa konu komşu, eş dost, hısım akraba teyakkuza geçer oğlana bir çalışan kız bulmak için seferber olurlar. Ne olursa olsun ama illa çalışan olsun:

-Güzel mi?

-Olmasa da olur,

-Temiz mi?

-Hizmetçi tutar.

-Ya çocuk olursa?

-Annesi veya kaynanası bakar. Olmazsa her yer kreş.

-Yemek yapmaktan anlar mı?

-Boşveeer, dondurulmuş gıdalar ne güne duruyor. Bir de mikro dalga fırın oldu bitti.

-Biraz yaşı büyük.

-Olsun, erken emekli olur!

Çalışan gelin isteyen kaynanalar, gelin adayının özellikle öğretmen olmasını isterler. Hem maaşlı, hem yarım gün çalışıyor diye ilk tercihleri bu yönde olur. Çalışmayan, hele yüksek okul okumamış kızların artık semtine bile uğramaya değmez. “Hangi zamanda yaşıyoruz? Tek maaşla ev mi geçindirilir? Çift maaşlı olsunlar, gül gibi geçinsinler.” “Ya  teyzem sen çalışmıyordun da aç mı, açıkta mı kaldın? Çocuklarına bakamadın, okutamadın mı? ele güne muhtaç mı oldun?” diye soramaz insan.

Çalışırken evlenen pek çok kadın, evliliğinin ilerki yıllarında katlanarak artan yükün altında kalıp çalışmayı bırakmak isteyince, eşleri çoğu kez işi bırakmasını istemez. Erkek için pek bir sorun yoktur aslında. Geçim yükünü hafifletmiştir eşi. Zaten yemek, temizlik, çocuk bunlarla da pek ilgisi olmaz. Paranın sıcağına da alıştıktan sonra niçin işi bırakmasını istesin ki?

Değişen zaman, modernleşen toplum, kadında sosyal hayatın içinde olmalı gibi hikayelerle kadın,  ev-iş, çocuk- kariyer kıskaçları arasında acınası bir hale getiriliyor. “Kadın ve erkek eşittir!” safsatasına iyiden iyiye inandık ama, balkonlarda çamaşır seren, cam silen, çocuğun altını değiştiren, dizini yere koyup yer silen, tezgahın üzerini çamaşır suyuyla temizleyen erkeklere pek rastlamıyoruz. Kadın hangi konumda olursa olsun, annelik ve kadınlık mesleğini devam ettirmek zorunda.

Doktor olan ve Bir Üniversite’de iyi bir konuma gelmiş izleyicim, kocasının hiç bir ev işine yardım etmediğini, güvenmediği için eve yardımcı bir kadının gelmesine de izin vermediğini anlatmıştı. Ve şu iç acıtıcı sözleri sarfetmişti: “Doktor olmasam kocam benimle neyimi beğenip te evlenecekti ki??”  Başka bir izleyicim de “Çok yoruluyorum, sadece pazar günü bana yetmiyor. Ne eve, ne kendime yetemiyorum. Kocamınsa işi bırakacağım diye ödü kopuyor.” diyordu.

Gerçek şu ki; Erkeklerin bazıları,(kimine göre çoğu) çalışan kadınları bankamatik olarak görüyor. Çalışan kadınlar, ev ve iş arasında çifte mesaide ömür tüketiyor. Yorgunluğu ve yıpranmışlığı hat safhada, kıymet bileni çok az, gereken değeri görmeyen zavallı varlıklara dönüşüyorlar.

Bugün bazı kadınlarımız arasında özgürlüğün anlamı, daha az kadın, daha az anne, daha az eş olmakla eşdeğerdir; çünkü evin yerini sokak, mutfağın yerini büro, anneliğin yerini sekreterlik, mahremiyetin yerini teşhir aldıkça kadının erkekleşmesi kaçınılmazdır!
Dücâne Cündioğlu

Evine bakıcı kadın alıp, kadını cahil,kendisini  kültürlü, kadını köle, kendini özgür olarak niteleyenler hiç kusura bakmasınlar ama bu kocaman bir yalan. Evin hanımı, evinden uzak, iş yerinde canhıraş çalışırken, bakıcı diye eve alınan kadınlar, sıcacık evlerde oturuyor. Çocuğa iyi kötü yemeğini yedirip, bir yolunu bulup uyutuyor. Canı ne isterse yiyor. Kumanda elinde TV sini seyrediyor.Üstüne birde azımsanmıyacak bir maaş alıyor. Evin hanımı bakıcıya acıyıp, modası geçmiş kıyafetlerini, kullanılmayan eşyalarını da veriyor.

Kaynana da gururla anlatıyor; “Gelinim çalışıyor, çift maaşlılar. Evde bakıcı kadın da var.  Eee hayat müşterek, geçim dünyası.” “Valla ben gelinimden çok memnunum..!!!”

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamlar Cahidem hemen hemen bütün yorumları baştan sona okudum…Bende yıllarca kadınların çalışmasını savundum şimdi ise tam tersi düşünüyorum…..İnsan yaş aldıkça düşünceleri farklılaşıyor…
  Ev işi,çocukların bakımı,iş stresi vs…Kadın çok yıpranıyor…
  .Ama bu konuda ne yazıkki erkekler çok hatalı kadın evde durur kendini paralar akşam eş eve gelir ,şu ev işlerini ne kadar çok abartıyorsun bütün gün evdesin keyfin yerinde ister yat ister kalk ,eşine boş gezen insan muamelesi yapar kadın iki kelime konuşmak ister işte bülbül gibi şakıyan adam evde ağzını bıçak açmaz kadın bakarki tvde internette görürki çalışan kadın sosyal,özgüvenli,kendi ayakları üzerinde duruyor safsatalarına inanır haydi iş hayatına başlar..
  Sorun bitermi yine bitmez çünkü sürekli kendinden ödün verir yolunuz düşerse hastanelerin psikiyatri bölümüne bir bakın hastaların çoğu kadın…
  Ben artık her konuda İslamiyet bize neyi emretmişse onu yapmaya çalışıyorum çünkü huzur onda ….
  Allah razı olsun Cahidem senden,böyle güzel bir yazı paylaştığın için ne yazıkki yıllarca özelliklede tv kanalıyla öğretilen kadının mutlaka çalışması çocukların kreşe verilmesi ,bütün bunların ardında neler var az çok tahmin edebiliyoruz…
  Yüreğine sağlık…

 2. selamün aleyküm cahide ablacım nasılsın iyisindi umarım geçen cuma misafirlerime incirli pastadan yaptım hepsi çok çok beğendi teşekkür ederim bu güzel tarif için çalışan kadınlara gelince ben de çalışan bir kadın olarak bebeğim olduktan sonra asıl kadının görevinin evlatlarını yetiştirmek olduğunu çok daha iyi anladım ve bu sızıyı derinden hissettim ondan ayrılmak hergün o kadar zor ki ancak bir yandan da işi bırakamıyorum hem ihtiyaç açısında hem de o kadar okudum diyor insan ancak kadın çok yıpranıyor iş ev çocuk erkek ne kadar yarddımcı olsa da tüm yük kadında oluyor (tabi o da eş biraz yardımcı )oluyorsa çok şükür benim eşim yardımcı olur ama yine de çok yorukuyorum aslında islami ölçülerde kadınlık yapsak islam bizi biz kadını kadını yapıyor ….

 3. SETENAY says:

  Günaydın bende çalışan evli bir bayanım ,bekarken en korktuğum konulardan birini paylaşmışsın Cahide ablacım evli arkadaşlarım hep bu konuda şikayet edip beni hep korkuttular, Aslında o kadar haklıydılar ki, söylemelerine bile gerek kalmıyordu yıpranmışlıklarını ve yorgunluklarını görüyordum işe geldiklerinde .Bekardım tabi o dönemler madem öyle eş seçimim de beni anlayacak madem çalışıyorsam bana yardım edecek birisiyle olmamı gerektiriyordu.
  Sonrası evlendim eşim bana hep yardım etti eline süpürgeyi ve temizlik bezini aldı ben erkeğim diye gocunmadı.Ben yemeği yaparken o masayı hazırladı vs. Bana da Allah razı olsun demek düştü.Beni ne bankamatik olarak gördü ne de iş makinası.

 4. merhaba cahide hanım. yazılarınızı cok begeniyorum. . . ben 19 yasında unv.ögrencisiyim hergun siteye bakip yazılarinızı okuyorum… ünv. gencleri keşke sizin yazılarınızı okusalar inanın sizin yazılarınizla dinimize daha cok yaklasıyorum.boyle bir ortamda oyle cok faydali oluyosunuz ki bana anlatmaya soz yetmez cok tesekkur ederim. . .

 5. Cahidem sonuna kadar yazdıklarına katılıyorum.Ben de azıcık aşım kaygısız başım diyorum:)fazla söze ne hacet…

 6. Fatma Yil. says:

  Hamd olsunki calisan bir ev hanimi degilim, yavrumla evimdeyim. Soylediklerin cok dogru ablacim, musluman kadinin yeri evidir. tabiki Yuce Rabbim kimseyi mecbur birakmasin insaALLAH….

 7. Valla bende bu konudan muzdaribim,hele bide evime gece 11 de gitmek bayaa koyuyor.Öğle 2 de iş başı yapıyorum bazan sabah 10, akşam 10 tam gün çalışıyorum 1 gün iznim var.Bende kadınların çalışmasına karşıyım çünkü anne ve çocuk; o sıcaklık öyle önemli ki yavrum hergün “anne sana bu gün tatilmi”diye başlıyor söze benim içim burkuluyor. Allah bizlere yardım etsin yavrularımızı da yanındaymışız gibi mutlu etsin inşallah… Eşlerimize de merhamet ve azim versin ki bizden gelene ihtiyaçları kalmasın (her ne kadar zor olsada) AMİİİNNN.

 8. gülcan says:

  hayırlı akşamlar cahide ablacım seni hep takip ediyorum.güzel bir konuya değinmişsin hayat müşterektir diyenlerden değilim aksine kadının fıtrat neticesiyle yapması gereken şeyler başlı başına bellidir. bende evlenmeden önce çalışan üniversite mezunu bir bayandım hamdolsun şu anda evimin kadınıyım ve Allah razı olsun eşim bana hep destek oluyor daha doğrusu çalışabilirdim ama hep eşim rızkı veren Allah’tır sen zaten çok güzel bir iş yapıyorsun evimin her türlü idaresini yapıyor ve çoçuğuma gereken ahlaki eğitimi sen veriyorsun diyor.Allah razı olsun herkes belki bunu söyleyemez .İnşaallah gereken ahlaki düsturları önce kendimize tatbik eder çevremize de faydalı oluruz Rabbimin izniyle bu arada bende ufak tefekte olsa eve katkı sağlayan biriydim ve sosyal biriyim bir kadın ne yapması gerektiğini gerçekten çok iyi bilir ,neticede kadın denilen varlık çok akıllıdır.Cahide ablacım inşaallah yarınlar daha da güzel olur tüm ümmeti Muhammed’e bunlarda bir kaç hadisi şerif Allah’u teala peygamber efendimiz bile kadınlara bu kadar önem vermişken bizim kendimizi küçük görmemiz hata olur.Uyanın hanımlar gaflete dalmayalım dünyalık olmayalım sevgiler…

  (460. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Kadınla dört şey için evlenilir: Malı, soyu, güzelliği ve dini için. Öyleyse, elleri toprak olası, sen dindarını al!”
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.)

  (484. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “En hayırlı kadın, kocası kendisine bakınca onun gönlüne huzur veren, emrettiği zaman itaat eden, nefsinde ve malında kocasının hoşlanmadığı bir şey yapmayan kadındır.”
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Nesêî.)

  487. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Cehennemliklerden olup da, henüz görmediğim iki sınıf insan:
  Ellerinde sığır kuyrukları gibi kamçılar, durmadan insanları dövüyorlar.
  Giyinik, çıplak, başları deve hörgücü gibi, eğilim duyan ve kendine eğilim duyuran kadınlar sınıfı.
  İşte onlar cennete giremeyecekler ve kokusunu da bulamayacaklar.”
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Müslim.

  485. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Bir kadın, beş vakit namazını kılarsa, Ramazan orucunu tutarsa, namusunu korursa, kocasına itaat ederse, ona, “Cennetin kapılarından hangisini istersen oradan gir,” denilir.”
  Abdurrahman radıyallahu anh. Ahmed.

 9. Cahide ablacim bu meseleyi hep soyle dusunmusumdur. Calisan kadin aslinda eve cokta fazla bir gelir getirmiyor. Neden mi? Cunku, eger cocuk (lar) varsa onlarin bakici, kres, yeme, icme (extra’dan) parasi, 2. arabanin ya da ise gidilen yolun, benzinin parasi, can sikintisindan ya da cocuklari mutlu ettigini zannetmek icin fazladan harcanan alisverisin parasi, fazla kiyafetlerin vs. parasi… Elde evin ihtiyaclarini giderecek pek bir para kalmiyor. Elde sadece kucuk cocugun huysuzlugu, simarikligi, basagrilari, stres, esiyle ve cocuguyla az ve degersiz gecirilen vakitler, belki saglik problemleri kaliyor. Bu yuzden genel anlamda bayanlarin calismasi ozelliklede yogun bir sekilde calismasi kadinlarin fitratina tamamen ters. Yasayarak tecrube edilmistir:) Simdi calismiyorum, cocuklarima kendim bakiyorum. Oyle bosta oturmuyorm, ya da dizi vs. izleyerekte degil. Tamamen ogrenip, ogreterek, iktisat ederek, guzel arkadasliklar edinerek vaktim doluyor hatta bir gun bile yetmiyor…
  Mecburen calisan bayanlarin Rabbim yardimcisi olsun ve bizleride mecburen fitratimiza ters durumlara dusurmesin Rabbim.
  Bu calisan kadin olayinda para meselesinin haricinde toplumu ahlaken cokerten mahremiyet meseleside cok onemli. Hickimseyi suclamiyor ya da yanlis yapiyor diye damgalamak istemiyorum ama kadinlarin girdigi ortamlarda erkeklerde varsa seytan cogusunu kolayca aldatiyor. Buna da ozellikle dikkat etmek lazim, hele bir de tesettur yoksa…

 10. Selamün Aleyküm,cahıde hanımcım acı bir tebessümle yüzümde yazınızı okudum.Her kelımesıbir tokat mısalı hem yüzümüze hemde yüreğimize . şükürsüzlük arttıkca isteklerımız bir o kadar artıyori stekler bıtmıyor.
  ihtıyaçlar değil tabıkı eskıden baba ve annelerımız bır buzdolabı veya halı alınca bu eşyalar beş on yıl onları mutlu ederdı.kanaat denen duygu hat safadaydı .şimdilerde dayalı döşelı evler arabalar
  ama nafıle boşanmalar bır o kadar arrtı.artık mümin beyler bıle eşlerının calışmsını istıyor. mümin sıfatına yakışmayan bır usluplada dıle gelebılıyorlar.eşlerının müslüman nesıllerı artık onları pek ılgılendırmıyor
  oysa kadınlar toplumları yetiştırırler .vesselam .ellerınıze sağlık gönlünüze sağlık sizi sevıyorum sıze ve burdakı tüm arkadaşlara kucak dolusu sevgıler .Allah yar ve yardımcımız olsun.

 11. Hemsehrim says:

  Kendisi ve eşi doktor olan bir arkadaşımın söyledikleri.
  Yıllarca çalıştık ev aldık. İcini en güzel bicimde Dayadik döşedik. Her sabah biz işe çocuklar okula gidiyor. Evin keyfini ise bakıcılar çıkarıyor.
  Bence bunlar çok acı itiraflar.

 12. Baktım ki tüm yorumlar kadınlardan geliyor. Ben erkek gözü ile şöyle düşünüyorum. Kariyer denen şey insanı çok farklı kimliklere sokabiliyor ki kadın dediğimizde zarif, narin, güzellik gelir aklıma. Gelin görün kariyerinde ilerleyen kadını tutamazsınız. Ama çalışmak kadının kendini özgür hissetmesinde bir numaralı gerekçe ki istediği zaman erkeğe hadi canım kendi yoluna diyebilsin. Erkek için hayat daha mı zor olur kadının getirdiği ekstra gelir olmasa hayır. Hatta erkeklerden daha çok kazanan kadınlar o paranın erkeğe mi yaradığını sanıyorsunuz? Kadın ve erkek sadece kanun karşısında eşittir. Onun dışında zaten fiziksel ve düşünsel olarak öyle birşey mümkün değil. Erkeklerin ne kadınların parasına nede ikinci bankamatiğe ihtiyacı vardır. Kaç erkeğin karısının sesini kısacak bir uzaktan kumada hayali var biliyor musunuz? Keşke çalışmasalar bütün gün evde oyalansalar ne biliyim mutlu oldukları şeyleri yapsalar. Ama olmaz eşit olmak için gelir getirmesi lazım, kariyerinde top yapması lazım, Meral hanımlar yeni oturma grubu almışlar daha iyisini almamız lazım, lazım lazım lazım….
  Pardon ama bize de şu uzaktan kumandalardan lazım.

  1. Nurhayat says:

   Saygi deger Idris Bey

   Yazdiklarini okudum
   Ve aklimdan su geldi
   Bazen öyle oluyorki evde olan bayanlarin isi hice sayilabiliyir eslerinden
   Ne yaptinki evde? Sorularlan Yada oho bunu Ben Bir Saat de daha Iyi yapalim
   Hic siz esinize calisdigin karsiligini verdinizmi
   Kiymetini bildinizmi ? bos zamanda yardimci oldunuzmu?
   Siz evden-ise isden-Eve gidiyorsunuz ve evde isiniz bitiyor
   Esiniz ama devam Ediyor isinlen. Hic bunu düsündünüzmü. Böyle durumlar dogal ve Gercek hayatdan örnekler.
   Aklinizin ucundan gelmez – esime yardim edeyim Yada Oda Benim gibi yorulmusdur biraz desdek olayim.
   Bari cocuklarlan biraz Ben ilgileneyim Yada masayi kurmakda yardim edeyim. Veyahut bugün cayi Ben yapayim.

   Bunun degerini bilen okadar erkekler yokdur

   Bunlari genel olarak yazdim
   Evde kadin olmasi Iyi güzelde degerini bilince daha verimi olanilyorlar
   Saygilarimla

 13. Seher... says:

  Sağol cahide ablacım..durumu düzeltmeye uğraşıyoruz,tanıdık avukat ve hakim arkadaşlar yardımcı olmaya çalışıyorlar,bu hafta belli olacak,o dolandırıcılarin midesine bizim helal lokmamız girmez ınş..ablacım,bu hafta noter falan çok kafamız doluydu pek yorum yazarak burda görünmesem de hep aklımda daha da önemlisi gönlümde ve duamdasin..tabiki burdaki gönül dostlarım da..:)

 14. Bende aynı şeyleri yaşadım,oğlum iki yaşında bir yıldır çalışmıyorum eşimin maaşı yetmez zannediyordum ama allah yardım ediyor daha iyi geçiniyoruz.Hem namazımı kılıyorum ibadetlerimi yapıyorum çalışırken hiç birini yapamıyordum çok mutluyum.Kadının yeri evi bunu bilir bunu söylerim.

 15. ilknur01 says:

  Esselamunalyküm.çok güzel bir yazı.hani demişsiniz ya yazının sonunda gelinimden çok memnunum diyen kaynanalar….merak ettim
  acaba, gelinin yanında bir süre kalınca mı diyorlar yoksa uzaktan mı?
  çalışan gelin alınca memnun olcaklarını sanıyorlar ama yanılıyorlar.çünkü insan
  elde ettiği bir şeyi güzelde olsa, iyide olsa, kusursuz her şeyiyle tam da olsa.
  kendini memnun edemez.çünkü nefis doyumsuzdur.
  dünyanın engüzel organlarını, bir insanda toplamışlar çok çirkin bir yüz ortaya çıkmış.herşeyin eksiksiz de olsa yine memnun olamassın…
  farzet gelinin çalışıyor sende yanında kalıyorsun.o da misafir gelmişsin 4 yada 5 gün kalcaksın
  akşama kadar evde sıkıldığın bir yana, sen mi geline hizmet edeceksin? yoksa gelinin mi yorgun argın sana hizmet edecek. daha 5 gün içinde memnuniyetsizliğin başladı.ya uzun süre kalırsan………….
  erkekte olsa kadında olsa insanın gözünü ancak toprak doyurur.doymak nedir bilmeyen her gördüğünün yenisini alan, o bu ne der,sözüyle hayatını yaşayan insan, nefsini de ancak, A llah’ ı kalbine yarleştirmekle doyurur.
  BAŞKA TÜRLÜ DOYMAK BİLMEZ.
  şu unutulmamalıdır ki,kazanç ne kadar fazla olursa olsun ihtiyaç ona göre artar.
  şöyle bir baksan fakir de aç zengin de aç.

  1. Çok doğru gelin muhabbeti ben 17 yıl beraber oturdum 5 yıldır evim ayrı ama beraber yer beraber içer AYRI yatarız aldığım maaşı kuruşuna kadar evime harcarım kese ortak üstelik iki evin çamşırı bulaşığı gerçi makine yıkıyor ama ütü temizlik.Ben hala iyi bi gelin değilim.Sözünüze geleceğim hem gözümüz hem gönlümüz hem de karnımız hala aç.Allah islah eylesin bu dünyanın geçici olduğunu farkına vardırsın inşallah.

 16. Seher... says:

  Bişey daha paylaşmak isterim,benim iki kardeşim de biri boğaziçi biri de ege üniversitesinde psikoloji eğitimlerini tamamlamak üzereler..benim bu çalışıp çalışmama kararsızlığım da hocalarına bu konuyu sormuşlar,her iki üniversitede prof olan hocalar ” eğer çok ciddi bi geçim sıkıntısı yoksa,en az ilkokul çağına kadar çocukların anne yanında büyümesini,kreşlerden uzak kalmasını şiddetle tavsiye ediyoruz,kişilik gelişimlerinin sağlıklı olması açısından..” demişler..fazla bişey demeye gerek yok..bide nihal hanıma sonuna kadar katılıyorum,bende öğretmenlik yaparken görüyordum ve maalesef çok üzülüyordum,doğru düzgün bi kahvaltı ile derse gelen o kadar az öğrenci vardı ki..cips ve kola ile günlerini geçiren çok öğrencim ve bunu önemsemeyen çok velim vardı maalesef..

  1. Seherciğim kusuruma bakma canım. Seninde başında sıkıntıların vardı soramadım. Ne yaptın durumu düzeltebildiniz mi?

   Evet ben kadının mecbur olmadıkça çalışmasına karşıyım ama, mecbur kalıp çalışan hanımlar için yazdığım bir yazıyıda bundan sonra yayınlayacağım inşaallah.
   Çünkü bu şekilde olan izleyicilerim de var. Ve sana katılıyorum canım. ev hanımlarına da dokunmam lazım bunun farkındayım…

   1. seher hanıma ve size katılıyorum şu an gelinimizde 2.5 yaşında çoçugunu bırakıp çalışmak istıyor maddi sıkıntı yok evde canı sıklıyor diye bunlar bır haftadır harıl harıl kreş araştırıyorlar ben annenın maddı bır sorun yoksa hatta ciddi bır konu yoksa çalışmasına karşıyım anlamıyorum çoçuk annne sevgisine muhtaç ben herşeyımı 26 aylık ogluma göre ayarlıyorum butun düzen onun üzerinden yürüyor oglum hastaysa evden çıkmıyorum en yakın eş dost tun davet düğün cenaze ….. toplantı herşeyımı erteliyorum oturup onunla ilgileniyorum gözünün içine bakıyorum dogdugundan beri evdeyım herşeyımı kısıtladım ama sonucunu alıyorum yaşıtlarına göre gelişimi süper akıcı konuşuyor doktorlar gelişimi maşşallh güzel buluyor erken bile başlatabılırsınız okula diyorlar ama yegenım dahakonuşmuyor bile doktor kreşteki yetişen çoçukla evde buyuyen çoçuktan daha sosyal zeki olur dedi diye degişiklik olsun dedı diye en ucuz kreş 500 den başlıyor yazık günah ya daha ne paylaşayım bunları yazarken bile ellerim titiryor şiddetle karşıyım böle şeylere bu arada komşunun bebegide oglumla yaşıt anne çalışıyı babnne bakıyor ve kızcagız her gördüğü kadına bıze komşulara annneeeeeeeeeeee diyor çoçuk anne görmüyorkiiii anne işte

   2. kadinlarin calismasina bende karsiyim fakat ben mecbur ca´listim cünki kocam oyun oynuyordu bazi zaman elektirigi yatirmiyordu elektirigi kesiyorlardi guzelde aylik aldigi halde ben hep özenmisimdir evimde olupda namazimi kilayim cocuklarima bakayim simdi calismiyorum canim bide yazimi okudunmu

    1. Evet Hatice Hanım okudum. Allah yardımcın olsun. Sana dua ediyorum…

 17. Seher... says:

  Cahide ablam burdayım bende,bazen yazamasam da burdayim..aynen katılıyorum senin dediklerine,ve de toplumun baskısının bitmesini istiyorum..” bide öğretmensin,nasıl evde oturursun? Bunca yıl boşuna mi okudun..bu devirde koca eline kimse bakmıyor sen üniversite mezunusun neden çalışmıyorsun?”..yediler beni,mutsuz ettiler..kimse neden anlamıyor,”evladım kreşte şiddet gördü,eşimle boşanma derecesine geldim,mutsuz ve depresif oluyorum,ben çalışmak istemiyorum..” diye haykırıyorum ama kimse duymuyor..ablam,sağol cesaret verdiğin için..ama sadece sen varsın,çevremdeki herkes beni çok yadırgıyor ve maalesef küçümsüyor…bir gün anlayacaklar,umarım…ben dizi dizi ipek başörtü ve markalı kıyafetler istemiyorum,sadece sıcak ve temiz bir ev,girilen bir mutfak ve kurulan bir sofra istiyorum..yeter,allah için yeter..

 18. yazdıklarınızı harfi harfine okudum ve çok doğru olduğunu düşünüyorum maalesef bu konu toplumun kanayan derin bi yarası

 19. Yazdıklarınıza katılıyorum ama ben çalışmayan annelerin de hayatlarını öyle mukemmel görmüyorum malesef ben de öğretmenim çocukların yüzde 80 i okula kahvaltısız geliyor cips vs ile kahvaltı yapıyor.Bilmiyorum benim çevremdekiler mi öyle mesela çocuk okuldan gelince anneyi yine evde bulamıyor çünkü anne gezmede oluyor çoğunlukla .Çevremdeki çalışmayan annelerin hayatları ya temizlik yaparak geçiyor ya da televizyon karşısında.

  1. iyi günler nihal

   sen ögretmen olarak bir velilerlen veli toplantisinda genel olarak konus. bunu konu et ki uyansinlar. cünki gercekten kahvalti cok önemli. ve israrlan söyle cips ve misal cola gibi tür icicekleri iyi degil cocuklara söylersen belki fayda verir.
   elbet evdeki anne derken oda isterini takip etmesi lazimki evde bir hüzün olsun.

 20. Rumeysa says:

  RABBİM işlerini asan etsin ablacım benimde hep birilerine anlatmaya çalıştığım konulara öyle güzel değiniyosun ki sayende dilim çözülüyo.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: