Çalışan Kadın Bankamatik mi?

https://i2.wp.com/img717.imageshack.us/img717/2056/7129.png

Öteden beri insanlar eş seçimi yaparken, bazı kriterleri önemser, eşlerini bu kriterlere göre seçerler. Güzel, alımlı bir kız olsun. Becerikli olsun, güzel yemek yapsın, temiz olsun, misafir ağırlamakta mahire olsun, güleryüzlü, tatlı dilli olsun, İslami bilince sahip bir erkekse dindar olsun, namazını kaçırmasın vs. Bunlar oldukça makul tercihlerdir. Erkek  bütün bir hayatı beraber geçireceği kadında güzellik, temizlik, güleryüzlü olma gibi hasletleri isteyebilir, sonuna kadar haklıdır.

Sevgili Peygamberimiz Sallallahu aleyhi ve sellem bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Dünya bir meta’dır. Dünya metaının en hayırlısı saliha kadındır.” [Müslim, Rada 64, (1467); Nesaî, Nikah 15, (6, 69).]

Saliha kadın modeli, dindarlık, haramdan sakınma, kocasıyla iyi geçinme gibi özellikleri bünyesinde barındırır. Saliha kadın şirret olmaz, yüzüne bakınca huzur verir, idare etmeyi, geliri gideri bilir. Uyumludur, asi değildir. Akıllı ve anaç kadındır.

Günümüz toplumunda erkeklerin pek çoğu evlenecekleri kızı seçerken, kendilerince vazgeçilmez bir özellik daha istiyorlar. Çalışan kız olsun!

Sadece erkekler değil, anneleri de yana yakıla çalışan kız avına çıkıyor, bu özelliği olmazsa olmazların içinde sıralıyor, hatta 1. tercih olarak öne sürüyorlar. Oğlan iş yerinde çalışan bir kız bulmuş anlaşıp evlenmişse ne ala. Yoksa konu komşu, eş dost, hısım akraba teyakkuza geçer oğlana bir çalışan kız bulmak için seferber olurlar. Ne olursa olsun ama illa çalışan olsun:

-Güzel mi?

-Olmasa da olur,

-Temiz mi?

-Hizmetçi tutar.

-Ya çocuk olursa?

-Annesi veya kaynanası bakar. Olmazsa her yer kreş.

-Yemek yapmaktan anlar mı?

-Boşveeer, dondurulmuş gıdalar ne güne duruyor. Bir de mikro dalga fırın oldu bitti.

-Biraz yaşı büyük.

-Olsun, erken emekli olur!

Çalışan gelin isteyen kaynanalar, gelin adayının özellikle öğretmen olmasını isterler. Hem maaşlı, hem yarım gün çalışıyor diye ilk tercihleri bu yönde olur. Çalışmayan, hele yüksek okul okumamış kızların artık semtine bile uğramaya değmez. “Hangi zamanda yaşıyoruz? Tek maaşla ev mi geçindirilir? Çift maaşlı olsunlar, gül gibi geçinsinler.” “Ya  teyzem sen çalışmıyordun da aç mı, açıkta mı kaldın? Çocuklarına bakamadın, okutamadın mı? ele güne muhtaç mı oldun?” diye soramaz insan.

Çalışırken evlenen pek çok kadın, evliliğinin ilerki yıllarında katlanarak artan yükün altında kalıp çalışmayı bırakmak isteyince, eşleri çoğu kez işi bırakmasını istemez. Erkek için pek bir sorun yoktur aslında. Geçim yükünü hafifletmiştir eşi. Zaten yemek, temizlik, çocuk bunlarla da pek ilgisi olmaz. Paranın sıcağına da alıştıktan sonra niçin işi bırakmasını istesin ki?

Değişen zaman, modernleşen toplum, kadında sosyal hayatın içinde olmalı gibi hikayelerle kadın,  ev-iş, çocuk- kariyer kıskaçları arasında acınası bir hale getiriliyor. “Kadın ve erkek eşittir!” safsatasına iyiden iyiye inandık ama, balkonlarda çamaşır seren, cam silen, çocuğun altını değiştiren, dizini yere koyup yer silen, tezgahın üzerini çamaşır suyuyla temizleyen erkeklere pek rastlamıyoruz. Kadın hangi konumda olursa olsun, annelik ve kadınlık mesleğini devam ettirmek zorunda.

Doktor olan ve Bir Üniversite’de iyi bir konuma gelmiş izleyicim, kocasının hiç bir ev işine yardım etmediğini, güvenmediği için eve yardımcı bir kadının gelmesine de izin vermediğini anlatmıştı. Ve şu iç acıtıcı sözleri sarfetmişti: “Doktor olmasam kocam benimle neyimi beğenip te evlenecekti ki??”  Başka bir izleyicim de “Çok yoruluyorum, sadece pazar günü bana yetmiyor. Ne eve, ne kendime yetemiyorum. Kocamınsa işi bırakacağım diye ödü kopuyor.” diyordu.

Gerçek şu ki; Erkeklerin bazıları,(kimine göre çoğu) çalışan kadınları bankamatik olarak görüyor. Çalışan kadınlar, ev ve iş arasında çifte mesaide ömür tüketiyor. Yorgunluğu ve yıpranmışlığı hat safhada, kıymet bileni çok az, gereken değeri görmeyen zavallı varlıklara dönüşüyorlar.

Bugün bazı kadınlarımız arasında özgürlüğün anlamı, daha az kadın, daha az anne, daha az eş olmakla eşdeğerdir; çünkü evin yerini sokak, mutfağın yerini büro, anneliğin yerini sekreterlik, mahremiyetin yerini teşhir aldıkça kadının erkekleşmesi kaçınılmazdır!
Dücâne Cündioğlu

Evine bakıcı kadın alıp, kadını cahil,kendisini  kültürlü, kadını köle, kendini özgür olarak niteleyenler hiç kusura bakmasınlar ama bu kocaman bir yalan. Evin hanımı, evinden uzak, iş yerinde canhıraş çalışırken, bakıcı diye eve alınan kadınlar, sıcacık evlerde oturuyor. Çocuğa iyi kötü yemeğini yedirip, bir yolunu bulup uyutuyor. Canı ne isterse yiyor. Kumanda elinde TV sini seyrediyor.Üstüne birde azımsanmıyacak bir maaş alıyor. Evin hanımı bakıcıya acıyıp, modası geçmiş kıyafetlerini, kullanılmayan eşyalarını da veriyor.

Kaynana da gururla anlatıyor; “Gelinim çalışıyor, çift maaşlılar. Evde bakıcı kadın da var.  Eee hayat müşterek, geçim dünyası.” “Valla ben gelinimden çok memnunum..!!!”

Cahide Sultan

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. 77 Comments »

77 Yanıt to “Çalışan Kadın Bankamatik mi?”

 1. Sacide salik Says:

  Haklisin bacim cok dogru yazmissin maas kartinida adama verecek ise beraber gidecekler beraber gelecekler adam butun uzuvlariyla yayilacak kanepeye kadin mutfaga yemek bulasik kasik cocukta varsa pacalarina yapisacak hali kalirsa adamin gonlunu yapacak hafta sonu adam gezmege kadin temizlige bir kiyafet alirsin yada kuafore gidersin onuda yuzkere sulanene duyururlar bunada esitlik diyorlar kadinlar kendi ayaklari ustunde duracakmis ayak saglam kalirsa

 2. ayşe vildan Says:

  çalışan kadın isteyen erkek yetersiz erkektir ve bence erkek değildir,ben çalışıyorum ama evlenince çalışmayı düşünmüyorum ,bunu bilen ve benimle tanışan erkekler evlenmekten vazgeçiyor,pardon erkek dedim (yetersiz kişi) diyecektim.ben kendimi zaten idare ediyorum nie seni besliycem yetersiz kişi..kadının çalışması dinen günah olduğu için çalışmak istemiyorum ,işten kaçtığımdan deil ben seni beslemek için neden günaha gireyim.?milletin din flan umrunda allaHIM beni böyle yetersiz erkekle evlilik nasip etme.

 3. reçel Says:

  Merhaba,kadının çalışmasına şiddetle karşıyım arkadaşlar.Çalışan bayanım.özel bir şirkette muhasebe müdürüyüm.Fakat eşim 3 sene çalışsa 1 sene çalışmaz sgk sı falan da yok.İşten çıktım evime karşı sorumluluğum var başka iş bakayım da demez.Ben getirirken yiyordun şimdi de sen getir biz yiyelim der.Bu arada 4 gözle mali müşavir olmamı bekliyor.Ona göre hayatımızı kurtulacakmış.Mali Müşavir olursam eşimi iş güç sahibi yapacağım aklınca.Büro açmak sanki o kadar kolaymış gibi. Ben işten çıksam iş bulana kadar demediğini bırakmaz.İşte bu tarz erkekler kendi sorumluluklarını tamamiyle üzerinden atıp kadına atıyor.Evin erkeği ben kadını o oldu.Aylardır işsiz ama sesimi çıkartamıyorum.Sizce bu normal bir şey mi?Bu tarz erkekleri çok duyuyorum çevremde.Alıştıran bizleriz fakat.kadın çalışmalı demek erkeğin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değil.yapmayın arkadaşlar bu özgürlük değil.Tamamiyle gönüllü kölelik evdeki iş güç neyimize yetmiyor?

 4. hülya Says:

  selamın aleyküm cahide hanımcım, ağzınıza sağlık , söyledikleriniz gerçekten çok doğru . ama benim hep aklıma takılmıştır. erkekler, niye bu kadar nankör, niye bu kadar mızmız, niye çocuk gibiler. onlar peygamberimizin davranışlarını taklit etmekte niye bu kadar beceriksizler. acaba işlerine mi öyle geliyor. yaratılışlarından mı bilemedim. yoksa ,biz kadınlar mı erkeklerin bu kadar şımartıyoruz. annelik duygumuz güçlü olduğu için. 12 yaşında oğlum var. onun ileride eşine karşı nazik, anlayışlı , yardımcı, olması için elimden geldiği kadar telkinlerde bulunmaya çalışıyorum. bilmiyorum ne kadar başarılı olabilirim söyleyip durmakla , acaba diyorum biz anneler oğullarımıza karşı aşırı fedakar, oluyoruz da biz mi onları böyle vurdumduymaz yetiştiriyoruz, bilemedim .bilemedim.
  ama şuna inanıyorum ki eşini rezil de eden vezir de eden kocasıdır. kadını çalışmak zorunda bırakan da , annesine ezdiren de , haraket eden de, kadını ezen de hep kocasıdır. yanlış anlaşılmasın ama ipler erkeğin elinde, çünkü kadın yaratılış olarak aciz yaratılmıştır. hanımlar , haydi iş başına, kendimizin istediği gibi bir koca modeli nasılsa oğullarımızı da öyle yetiştirmeye çalışırsak, kadınların yüklerinden onları haberdar edersek, çok faydasını göreceğimize inanıyorum. farkındalık yaratmak böyle bir şey olsa gerek. sevgilerle …………

 5. azra Says:

  evet kesinlikle katılıyorum bende paylaştım

 6. zeyneb Says:

  ablacım izniniz ile bu yazıyı paylaşmak istiyorum isminizi de ekleyip,umarım bazı sorularımıza cvp bulmuşuzdur bu yazınız ile ne iyi ettiniz,elinize gönlünüze sağlık..

 7. Nazlı Says:

  Merhaba Cahide hnm. Benimde zamanında canımı çok yakan bir konu olduğu için yazmak istedim. Ben Anadolunun bir şehrinde yarı köy, yarı şehir hayatı içinde büyüdüm. Annemin 3 kızı vardı ve hepimizin üniversite eğitimi almasını çok istiyordu. Bende çok çalışkandım ve tüm zorluklara rağmen okudum, kardeşlerimde okudu hepimiz mühendis olduk.
  Ama senerce çevremizde hor görüldük, türlü türlü laflara, çok rencide edici davranışlara maruz kaldık. Seneler geçti direndik,okulu bitirip ben çalışmaya başladım. Ve bir anda kısmetler kapımda yığıldı. Beni ve ailemi beğenmeyen, zamanında kız çocuk okuttu diye anneme baskı yapan kadınlar, oğulları için çalışan gelin arayışına girip ilk sırada gözlerine beni kestirdiler.
  Her görüştürüldüğüm kişi kaç lira maaş alıyorsun diye soruyordu, görücü gelenler maaşım param üzerinden ev alırsınız araba alırsınız kredi çekersiniz yorumları yapıyordu. Asıl en kötüsü kendi çocuklarının eğitimini beğenmeyen bazı aileler ben mühendis olduğum için benim diplomam üzerinden oğullarına iş kurup müteahhitlik yapma planlarına giriyordu. Benim sayemde ailecek kalkınma planları yapılıyordu.
  İnanın yıllar böyle geçti, artık ailem bile ümidi kesmişti, plansız programsız beni ben olarak sevecek bir eşimin olacağından. Şükür onca kötü olayın üstünden sonra eşim karşıma çıktı, şimdi mutlu bir evliliğim var. Hala çalışıyorum, eşim asla çalış baskısı yapmıyor. Ve her zaman hayat müşterektir deyip her konuda yardımcı oluyor.
  Ama insanlar neden bu kadar değişti, neden para hırsı bu kadar gözlerini bürüdü hala anlamış değilim. Evliliğin kutsallığı, analığın kutsallığı nasıl bu kadar hor görülür oldu. Kadın erkek eşitliği diyerek kadını daha da ezer hale geldi toplum. Bu durumu yaşayan tüm kadınlara sabır diliyorum.

 8. sevgi Says:

  ben 10 yıldır çalışıyorum öğretmenim.3 yaşında ir oğlum var.babanesi gayet iyi bakıyor ben yokken.çalışan kadın daha iyi olanaklar sunuyor çocuklarına.evde oturmak erkeğe bağımlı olmak demektir.olaki seneler sonra boşandın(allah korusun)sudan çıkmış balık gibi olursun.Ama çalışırsan tutanacak dalın olur.Ayrıca çocukla çok değil nitelikli zaman geçirmek önemli.Erkek bu ne yapacağı belli mi olur?kadın asıl hayatın zor anlarında çocuklarını korumak için az çok çalışmalı.hayat toz pembe değil arkadaşlar.kocanızdan ayrıldınızmı dımdızlak kalıverirsiniz.

 9. iremina Says:

  canım cahide hanımcığım ve sitedeki tüm sevgili kardeşlerim hpinizi çok seviyorum ve hepinizin fikirlerinden ayrı ayrı faydalanıyorum,Sevgili Cahide hanımcığım yine,çağımızın kanayan bir yarasına,gittikçe çirkinleşen ve herşey gibi evlilik gibi bir kurumundaerimesine,çıkar üzerine kurulmasına maddiyatın bukadar göz önüne alınmasına yol açan bu konuya değinmenize çok sevindim.Önce erkekler,sonra bayanlar az ile kanaat etmeyi,tasarruflu ve tok gönüllü olup her halikarda çalışsak da çalışmasak da bu rızkı bize RABBİMİZİN verdiğini,ne kadar çok kazansak da RABBİMİZİN nasip ettiği kadarını yiyebileceğimizi anlayana kadar ne çalıştığımız,na paramız bize hayr getirmeyecektir.Çünkü o parada evde bütün masumiyeti ve nurani yüzüyle bizden para,oyuncak,giysi değil ANNE SEVGİSİ BEKLEYEN RABBİMİZİN EMANETİ YAVRULARIMIZIN GÖZ YAŞI VE BEDDUASI VAR,ONUN İÇİN ÇALIŞAN KADINLARIN GETİRDİĞİ PARANIN HİÇ BEREKETİ YOK…EVLENİRKEN ÇALIŞAN BAYAN ARAYAN VE EVİNİN ÇOCUĞUNUN REZİİLLİĞİNİ GÖRE GÖRE HANIMINI ÇALIŞTIRAN ERKEKLERE DE YAZIKLAR OLSUN….

  • nesli Says:

   ben size katılmıyorum neden kadının getirdiği paranın bereketi olmasın.öyle geçim sıkıntısı çekmeden konuşmak çok kolay biliyomusunuz siz çalışan kadın bir mecburiyetten mi çalışıyor.herkez çocuğunu kendi büyütüp bakmak ister ama imkanlar el vermiyorsada yapıcak bişi yok.bu yüzdende böyle bir söz kullanmanız çok ama çok yanlış…….bu aradada evinin ve çocuğunun rezil olduğunu nerden biliyorsunuzki?herkez rahat yaşamak ister …..

   • iremina Says:

    nesli hanım yorumumu üzerinize alınmanıza üzüldüm.Lütfen önyargısız tekrar okuyun benim eleştirdiğim eşini bankamatik olarak gören erkeklere ve bu durumun sıkıntısını yaşayan hanımlara,siz ve sizin gibilere saygım var,ayrıca bende çalışan bir bayanım.

 10. hülya Says:

  ben de yazdıklarınıza kısmen katılıyorum.çalışan veya çalışmayan diye ayırmak yerine insan olmak lazım. çalışan bir insan olarak,çalışmayıp çocuğuna anne şevkatini göstermeyen o kadar insan var ki. yukarıdaki yorumların çoğu ev hanımlarının kendilerini teselli yolları.çoğusuna öğretmen olurmusun deseler koşa koşa katılırlar.şuna katılırım bayanlara uygun işler vardır olmayan işler vardır. çok yoğun bir tempoyla çalışıp erkekler tarafından sömürülmek konuşulabilir ama çalışan hanımların evini ve çocuğunu ihmal ettiğine kesinlikle katılmıyorum

 11. hecece Says:

  Cahide hanım söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum…Ben de çalışmıyorum ,eşim de çalışmamı istemiyor zaten amaa bazen öyle anlar oluyor ki mesela eşimin gereksiz bir harcamasına karışınca sanane ben kazanıyorum ,benim param demesi yok mu..işte o zaman neden vaktinde okuyup çalışmadım diye çok hayıflanıyorum…

 12. NNÇ Says:

  ben de bir bakanlıkta çalışıyordum.3 yıl önce istifa ettim.oğlumla kendim ilgilenmek istedim.ohhhhhh iyiki de istifa etmişim .hiç pişman değilim.istifa edeceğim zaman başta eşim olmak üzere herkes bana karşı çıktı.ailem destek oldu.birde işyerinde bir abla vardı bana çocuğunu kendin büyüt ben o kadar pişmanım ki iki kızımı da kayınvalidem büyüttü ama içimden hiç çıkmıyor üstelik ihtiyacım da yoktu dedi.ne tartışmalar ne kavgalar …benim maaşıma ise kesinlikle ihtiyacımız yok.ben emekli olana kadarki maaşımı biriktirsem üstüne emekli ikramiyemi koysam genede eşimin bu güne kadar kazandığı para etmezdi.ama insanların gözünü para hırsı bürümüş.gerçi eşim benim para mı falan istemezdi ama hani kadının çalışması çağdaş bir şey ya.bir de erkekler arasında çalışmayan eş pek makbul değil ya ondan yani bizimkisi.istifa dilekçemi vermeye giderken otobüste cep telefonundan eşimin akrabaları tarafından ikna çalışmaları devam etmekteydi.ama kararımdan dönmedim.ben tekrar girerim işe dedim.herkes giremezsin dedi gözümü korkutmaya çalıştı.düzenli çalıştım.kpss ye girdim iyi bir puan aldım.illa işe girmek gibi bir isteğim yok.hayırlısı neyse o olsun.birde çocuğunu adam gibi büyütme gayreti içindeki bir kadının evde sıkılmaya vakti olmuyor.boş insan çalışsa da boş çalışmasa da.üretmek insanlara faydalı olmak illa bir işyerinde çalışmakla olmuyor.
  ayrıca ihtiyacım var çalışmak zorundayım diyenlerin çoğu kendini kandırıyor.gerçek ihtiyaç sahiplerini kastetmiyorum. illa çalışmak istiyorsan önce çocuğunu büyüt sonra işe gir.bunun örneği çok fazla.çocuk ta yaparım kariyer de lafı tamamen kandırmaca.ailenden evinden taviz vermeden kariyer yapılmıyor.
  bir kadının gerektiğinde para kazanmasını sağlayacak bir mesleği olmalı ama çocuk söz konusuysa her şey ikinci planda olmalı.işe tekrar giriliyor. ama çocuğun annesiz geçirdiği yıllar geri gelmiyor.bir çocuğada annesinden iyi kimse bakamıyor.

 13. hafize inanır Says:

  merhabalar … ben 3 senedır evliyim ve 1 yasında kızım var hamılelık vedogumdan sonrakı sure boyunca hep evdeydım cok sukur bır sıkıntı cekmeden kızımı buyuttum esımde bana ev ıslerınde elınden geldıgınce yardımcı oluyor .ama bence bırının elıne bakmak calıssın bana baksın dıye beklemek bana ters gelıyor o yuzden calısmak ve eve destek olmak ısterım . fakat yukarıda yazan konu calısan es arama mevzusu hıc hos degıl bır erkek eger karısına cocuguna bakacak durumda degılse bence evlenmesın hem calısan bırını aramak sacma yarın ne olacagı bellı degıl calıssa bıle calısamaz hale gelırse acaba ozaman ne yapacak ılk once saglık sonra para dusunulmelı ama malesef dunya menfaat dunyası ….

 14. aygün Says:

  İki gündür sadece susarak yorumları okuyorum.Gerçekler yüreğime bir hançer gibi saplanıyor.Bir yanda çalışmak zorunda olmam diğer yanda Allah’ın emir ve yasakları.Her ne kadar kapalı olarak devlet dairesinde ve en azından bana göre seviyeli çalışıyor olsam da,iki oğlum babaanne şefkati ile büyüse de(Allah ondan razı olsun),eşim dışarı ayağı olmayan dünyanın en yardımcı eşi de olsa sözün bittiği yerdeyim)::::::::::::

 15. ayşegül Says:

  ahhh ablacım ne doğru tesbitler bunlar.şükürki kadının çalışmasına hiç sıcak bakmayan bir eşle ve ailesiyle yaşıyorumda böyle bir yükün altında değilim. ama öyle çirkin şeylere şahit oldumki bu konuda inanamazsın.şimdi oturduğum muhite bile duyuyorum çokça var böyle yazacağım şekilde yaşayan.şöyleki erkekler para için onurundan,gururundan,kişiliğinden vazgeçmiş gibi eşlerini bol para veriyorlar diye içkili yerlere çalışmaya gönderiyorlar.neymiş namusuyla çalışınca karısına güveni sonsuzmuş.çoğunun nikahlı bile olduğunu sanmıyorum ama eski binamızda vardı zorla eşini çalıştırıp üstünede her gece bir araba dayak atıp sokaklara fırlatan.kadıncazı her seferinde elinden alırlar polis gelir ama sonuç hep aynı.ne yapayım gidecek yerim yok elinden sığınacak güvenicek kimsem yok deyip devam ediyodu bişekilde.belki bunlar uç nokta ama şimdi oturduğum yerdede tam üst komşum yaşıyor aynı dertten muzdarip.hiç gelip gitmişliğim yok zaten kadıncazın öyle bir vaktide yok.sadece bir şey yaparda ikram gönderirsem çocukla selam yollar ama hep üzülürüm onun için.bir kere bile yüzyüze konuşmuşluğumuz yok fakat apartman hayatı böyle bişey kim yüksek sesle konuşsa aynı evde gibisin.kadıncaz hergün akşamüstü işten geliyor bir telaş mutfakta yemek pişerken bazen bir şangırtı kopuyor kırılan dökülen ,arkasından bir isyan bıktım artık alel acele yemek yetiştirmekten hergün bu koşuşturmacadan feryadı.çoğu gece sabaha kadar ayakta olunca ister istemez duyuluyor sessizlikte.gece yarısı yada sabaha karşı ertesi günün yemeğini yapar gecenin bir yarısı süpürge çalıştırır hafta sonları sürekli halı çırpıp çamaşır asar üstünede çocuklarına bağırır durur.öyle ki bazen gece yarısı eşiyle ettiği münakaşalara bile şahit oluyoruz yarında sen erken kalk çocuğu annene bırak bi saat fazla uyuyım.ne acı verici tanımam ama hep üzülürüm yaşadığı koşuşturmacanın arasında bir türlü memnun edemediği kocası için bile yaranamayan bir kadın eşinide görsen ne nemrut bir tip selam bile almaz.işte böyle eşlere içim parçalanıyor.aynı senin anlattığın gibi ömrü kendini paralamakla geçiyor üç kuruş için.şimdiden küçücük bebeğimi bile kendi dağınıklığını toplayacak şekilde eğitiyorum ve kızımada kadının yerinin evi olduğunu çok mecburi şartlarda olmadıktan sonra çalışmasına sıcak bakmıycamızı anlatıp duruyorum.fakat öyle bir devirdeyizki ne aşılasan çocuğuna çevrede tam tersini uygulaması gerektiğini ısrarla üsteleyip akıllarını bulandırıveriyor.aynı insanlar aman bırak çalışsın devir değişti şimdi kadın erkek eşitliği var namusuyla gidip geldikten sonra nolcakki diyor ama oğlunu evlendirmek için taaa doğunun dağ köylerine edepli,gözü açılmadık,hamarat,sadık,evi çekip çevirecek ama çalışmayacak onlara karşı çıkmayacak söz dinler gelinler aramaya gidiyorlar ve hepside oralardan evlendiriyor oğullarını.ele verir talkımı kendi yutar salkımı misali yani

 16. hanifeferide Says:

  Selamlar Cahidem hemen hemen bütün yorumları baştan sona okudum…Bende yıllarca kadınların çalışmasını savundum şimdi ise tam tersi düşünüyorum…..İnsan yaş aldıkça düşünceleri farklılaşıyor…
  Ev işi,çocukların bakımı,iş stresi vs…Kadın çok yıpranıyor…
  .Ama bu konuda ne yazıkki erkekler çok hatalı kadın evde durur kendini paralar akşam eş eve gelir ,şu ev işlerini ne kadar çok abartıyorsun bütün gün evdesin keyfin yerinde ister yat ister kalk ,eşine boş gezen insan muamelesi yapar kadın iki kelime konuşmak ister işte bülbül gibi şakıyan adam evde ağzını bıçak açmaz kadın bakarki tvde internette görürki çalışan kadın sosyal,özgüvenli,kendi ayakları üzerinde duruyor safsatalarına inanır haydi iş hayatına başlar..
  Sorun bitermi yine bitmez çünkü sürekli kendinden ödün verir yolunuz düşerse hastanelerin psikiyatri bölümüne bir bakın hastaların çoğu kadın…
  Ben artık her konuda İslamiyet bize neyi emretmişse onu yapmaya çalışıyorum çünkü huzur onda ….
  Allah razı olsun Cahidem senden,böyle güzel bir yazı paylaştığın için ne yazıkki yıllarca özelliklede tv kanalıyla öğretilen kadının mutlaka çalışması çocukların kreşe verilmesi ,bütün bunların ardında neler var az çok tahmin edebiliyoruz…
  Yüreğine sağlık…

 17. esfer Says:

  selamün aleyküm cahide ablacım nasılsın iyisindi umarım geçen cuma misafirlerime incirli pastadan yaptım hepsi çok çok beğendi teşekkür ederim bu güzel tarif için çalışan kadınlara gelince ben de çalışan bir kadın olarak bebeğim olduktan sonra asıl kadının görevinin evlatlarını yetiştirmek olduğunu çok daha iyi anladım ve bu sızıyı derinden hissettim ondan ayrılmak hergün o kadar zor ki ancak bir yandan da işi bırakamıyorum hem ihtiyaç açısında hem de o kadar okudum diyor insan ancak kadın çok yıpranıyor iş ev çocuk erkek ne kadar yarddımcı olsa da tüm yük kadında oluyor (tabi o da eş biraz yardımcı )oluyorsa çok şükür benim eşim yardımcı olur ama yine de çok yorukuyorum aslında islami ölçülerde kadınlık yapsak islam bizi biz kadını kadını yapıyor ….

 18. SETENAY Says:

  Günaydın bende çalışan evli bir bayanım ,bekarken en korktuğum konulardan birini paylaşmışsın Cahide ablacım evli arkadaşlarım hep bu konuda şikayet edip beni hep korkuttular, Aslında o kadar haklıydılar ki, söylemelerine bile gerek kalmıyordu yıpranmışlıklarını ve yorgunluklarını görüyordum işe geldiklerinde .Bekardım tabi o dönemler madem öyle eş seçimim de beni anlayacak madem çalışıyorsam bana yardım edecek birisiyle olmamı gerektiriyordu.
  Sonrası evlendim eşim bana hep yardım etti eline süpürgeyi ve temizlik bezini aldı ben erkeğim diye gocunmadı.Ben yemeği yaparken o masayı hazırladı vs. Bana da Allah razı olsun demek düştü.Beni ne bankamatik olarak gördü ne de iş makinası.

 19. asiye Says:

  merhaba cahide hanım. yazılarınızı cok begeniyorum. . . ben 19 yasında unv.ögrencisiyim hergun siteye bakip yazılarinızı okuyorum… ünv. gencleri keşke sizin yazılarınızı okusalar inanın sizin yazılarınizla dinimize daha cok yaklasıyorum.boyle bir ortamda oyle cok faydali oluyosunuz ki bana anlatmaya soz yetmez cok tesekkur ederim. . .

 20. Belgin Says:

  Cahidem sonuna kadar yazdıklarına katılıyorum.Ben de azıcık aşım kaygısız başım diyorum:)fazla söze ne hacet…

 21. Fatma Yil. Says:

  Hamd olsunki calisan bir ev hanimi degilim, yavrumla evimdeyim. Soylediklerin cok dogru ablacim, musluman kadinin yeri evidir. tabiki Yuce Rabbim kimseyi mecbur birakmasin insaALLAH….

 22. fatma Says:

  Valla bende bu konudan muzdaribim,hele bide evime gece 11 de gitmek bayaa koyuyor.Öğle 2 de iş başı yapıyorum bazan sabah 10, akşam 10 tam gün çalışıyorum 1 gün iznim var.Bende kadınların çalışmasına karşıyım çünkü anne ve çocuk; o sıcaklık öyle önemli ki yavrum hergün “anne sana bu gün tatilmi”diye başlıyor söze benim içim burkuluyor. Allah bizlere yardım etsin yavrularımızı da yanındaymışız gibi mutlu etsin inşallah… Eşlerimize de merhamet ve azim versin ki bizden gelene ihtiyaçları kalmasın (her ne kadar zor olsada) AMİİİNNN.

 23. gülcan Says:

  hayırlı akşamlar cahide ablacım seni hep takip ediyorum.güzel bir konuya değinmişsin hayat müşterektir diyenlerden değilim aksine kadının fıtrat neticesiyle yapması gereken şeyler başlı başına bellidir. bende evlenmeden önce çalışan üniversite mezunu bir bayandım hamdolsun şu anda evimin kadınıyım ve Allah razı olsun eşim bana hep destek oluyor daha doğrusu çalışabilirdim ama hep eşim rızkı veren Allah’tır sen zaten çok güzel bir iş yapıyorsun evimin her türlü idaresini yapıyor ve çoçuğuma gereken ahlaki eğitimi sen veriyorsun diyor.Allah razı olsun herkes belki bunu söyleyemez .İnşaallah gereken ahlaki düsturları önce kendimize tatbik eder çevremize de faydalı oluruz Rabbimin izniyle bu arada bende ufak tefekte olsa eve katkı sağlayan biriydim ve sosyal biriyim bir kadın ne yapması gerektiğini gerçekten çok iyi bilir ,neticede kadın denilen varlık çok akıllıdır.Cahide ablacım inşaallah yarınlar daha da güzel olur tüm ümmeti Muhammed’e bunlarda bir kaç hadisi şerif Allah’u teala peygamber efendimiz bile kadınlara bu kadar önem vermişken bizim kendimizi küçük görmemiz hata olur.Uyanın hanımlar gaflete dalmayalım dünyalık olmayalım sevgiler…

  (460. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Kadınla dört şey için evlenilir: Malı, soyu, güzelliği ve dini için. Öyleyse, elleri toprak olası, sen dindarını al!”
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.)

  (484. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “En hayırlı kadın, kocası kendisine bakınca onun gönlüne huzur veren, emrettiği zaman itaat eden, nefsinde ve malında kocasının hoşlanmadığı bir şey yapmayan kadındır.”
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Nesêî.)

  487. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Cehennemliklerden olup da, henüz görmediğim iki sınıf insan:
  Ellerinde sığır kuyrukları gibi kamçılar, durmadan insanları dövüyorlar.
  Giyinik, çıplak, başları deve hörgücü gibi, eğilim duyan ve kendine eğilim duyuran kadınlar sınıfı.
  İşte onlar cennete giremeyecekler ve kokusunu da bulamayacaklar.”
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Müslim.

  485. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Bir kadın, beş vakit namazını kılarsa, Ramazan orucunu tutarsa, namusunu korursa, kocasına itaat ederse, ona, “Cennetin kapılarından hangisini istersen oradan gir,” denilir.”
  Abdurrahman radıyallahu anh. Ahmed.

 24. betul Says:

  Cahide ablacim bu meseleyi hep soyle dusunmusumdur. Calisan kadin aslinda eve cokta fazla bir gelir getirmiyor. Neden mi? Cunku, eger cocuk (lar) varsa onlarin bakici, kres, yeme, icme (extra’dan) parasi, 2. arabanin ya da ise gidilen yolun, benzinin parasi, can sikintisindan ya da cocuklari mutlu ettigini zannetmek icin fazladan harcanan alisverisin parasi, fazla kiyafetlerin vs. parasi… Elde evin ihtiyaclarini giderecek pek bir para kalmiyor. Elde sadece kucuk cocugun huysuzlugu, simarikligi, basagrilari, stres, esiyle ve cocuguyla az ve degersiz gecirilen vakitler, belki saglik problemleri kaliyor. Bu yuzden genel anlamda bayanlarin calismasi ozelliklede yogun bir sekilde calismasi kadinlarin fitratina tamamen ters. Yasayarak tecrube edilmistir:) Simdi calismiyorum, cocuklarima kendim bakiyorum. Oyle bosta oturmuyorm, ya da dizi vs. izleyerekte degil. Tamamen ogrenip, ogreterek, iktisat ederek, guzel arkadasliklar edinerek vaktim doluyor hatta bir gun bile yetmiyor…
  Mecburen calisan bayanlarin Rabbim yardimcisi olsun ve bizleride mecburen fitratimiza ters durumlara dusurmesin Rabbim.
  Bu calisan kadin olayinda para meselesinin haricinde toplumu ahlaken cokerten mahremiyet meseleside cok onemli. Hickimseyi suclamiyor ya da yanlis yapiyor diye damgalamak istemiyorum ama kadinlarin girdigi ortamlarda erkeklerde varsa seytan cogusunu kolayca aldatiyor. Buna da ozellikle dikkat etmek lazim, hele bir de tesettur yoksa…

 25. melek Says:

  Selamün Aleyküm,cahıde hanımcım acı bir tebessümle yüzümde yazınızı okudum.Her kelımesıbir tokat mısalı hem yüzümüze hemde yüreğimize . şükürsüzlük arttıkca isteklerımız bir o kadar artıyori stekler bıtmıyor.
  ihtıyaçlar değil tabıkı eskıden baba ve annelerımız bır buzdolabı veya halı alınca bu eşyalar beş on yıl onları mutlu ederdı.kanaat denen duygu hat safadaydı .şimdilerde dayalı döşelı evler arabalar
  ama nafıle boşanmalar bır o kadar arrtı.artık mümin beyler bıle eşlerının calışmsını istıyor. mümin sıfatına yakışmayan bır usluplada dıle gelebılıyorlar.eşlerının müslüman nesıllerı artık onları pek ılgılendırmıyor
  oysa kadınlar toplumları yetiştırırler .vesselam .ellerınıze sağlık gönlünüze sağlık sizi sevıyorum sıze ve burdakı tüm arkadaşlara kucak dolusu sevgıler .Allah yar ve yardımcımız olsun.

 26. Hemsehrim Says:

  Kendisi ve eşi doktor olan bir arkadaşımın söyledikleri.
  Yıllarca çalıştık ev aldık. İcini en güzel bicimde Dayadik döşedik. Her sabah biz işe çocuklar okula gidiyor. Evin keyfini ise bakıcılar çıkarıyor.
  Bence bunlar çok acı itiraflar.

 27. idris Says:

  Baktım ki tüm yorumlar kadınlardan geliyor. Ben erkek gözü ile şöyle düşünüyorum. Kariyer denen şey insanı çok farklı kimliklere sokabiliyor ki kadın dediğimizde zarif, narin, güzellik gelir aklıma. Gelin görün kariyerinde ilerleyen kadını tutamazsınız. Ama çalışmak kadının kendini özgür hissetmesinde bir numaralı gerekçe ki istediği zaman erkeğe hadi canım kendi yoluna diyebilsin. Erkek için hayat daha mı zor olur kadının getirdiği ekstra gelir olmasa hayır. Hatta erkeklerden daha çok kazanan kadınlar o paranın erkeğe mi yaradığını sanıyorsunuz? Kadın ve erkek sadece kanun karşısında eşittir. Onun dışında zaten fiziksel ve düşünsel olarak öyle birşey mümkün değil. Erkeklerin ne kadınların parasına nede ikinci bankamatiğe ihtiyacı vardır. Kaç erkeğin karısının sesini kısacak bir uzaktan kumada hayali var biliyor musunuz? Keşke çalışmasalar bütün gün evde oyalansalar ne biliyim mutlu oldukları şeyleri yapsalar. Ama olmaz eşit olmak için gelir getirmesi lazım, kariyerinde top yapması lazım, Meral hanımlar yeni oturma grubu almışlar daha iyisini almamız lazım, lazım lazım lazım….
  Pardon ama bize de şu uzaktan kumandalardan lazım.

  • Nurhayat Says:

   Saygi deger Idris Bey

   Yazdiklarini okudum
   Ve aklimdan su geldi
   Bazen öyle oluyorki evde olan bayanlarin isi hice sayilabiliyir eslerinden
   Ne yaptinki evde? Sorularlan Yada oho bunu Ben Bir Saat de daha Iyi yapalim
   Hic siz esinize calisdigin karsiligini verdinizmi
   Kiymetini bildinizmi ? bos zamanda yardimci oldunuzmu?
   Siz evden-ise isden-Eve gidiyorsunuz ve evde isiniz bitiyor
   Esiniz ama devam Ediyor isinlen. Hic bunu düsündünüzmü. Böyle durumlar dogal ve Gercek hayatdan örnekler.
   Aklinizin ucundan gelmez – esime yardim edeyim Yada Oda Benim gibi yorulmusdur biraz desdek olayim.
   Bari cocuklarlan biraz Ben ilgileneyim Yada masayi kurmakda yardim edeyim. Veyahut bugün cayi Ben yapayim.

   Bunun degerini bilen okadar erkekler yokdur

   Bunlari genel olarak yazdim
   Evde kadin olmasi Iyi güzelde degerini bilince daha verimi olanilyorlar
   Saygilarimla

 28. Seher... Says:

  Sağol cahide ablacım..durumu düzeltmeye uğraşıyoruz,tanıdık avukat ve hakim arkadaşlar yardımcı olmaya çalışıyorlar,bu hafta belli olacak,o dolandırıcılarin midesine bizim helal lokmamız girmez ınş..ablacım,bu hafta noter falan çok kafamız doluydu pek yorum yazarak burda görünmesem de hep aklımda daha da önemlisi gönlümde ve duamdasin..tabiki burdaki gönül dostlarım da..:)

 29. günay Says:

  Bende aynı şeyleri yaşadım,oğlum iki yaşında bir yıldır çalışmıyorum eşimin maaşı yetmez zannediyordum ama allah yardım ediyor daha iyi geçiniyoruz.Hem namazımı kılıyorum ibadetlerimi yapıyorum çalışırken hiç birini yapamıyordum çok mutluyum.Kadının yeri evi bunu bilir bunu söylerim.

 30. ilknur01 Says:

  Esselamunalyküm.çok güzel bir yazı.hani demişsiniz ya yazının sonunda gelinimden çok memnunum diyen kaynanalar….merak ettim
  acaba, gelinin yanında bir süre kalınca mı diyorlar yoksa uzaktan mı?
  çalışan gelin alınca memnun olcaklarını sanıyorlar ama yanılıyorlar.çünkü insan
  elde ettiği bir şeyi güzelde olsa, iyide olsa, kusursuz her şeyiyle tam da olsa.
  kendini memnun edemez.çünkü nefis doyumsuzdur.
  dünyanın engüzel organlarını, bir insanda toplamışlar çok çirkin bir yüz ortaya çıkmış.herşeyin eksiksiz de olsa yine memnun olamassın…
  farzet gelinin çalışıyor sende yanında kalıyorsun.o da misafir gelmişsin 4 yada 5 gün kalcaksın
  akşama kadar evde sıkıldığın bir yana, sen mi geline hizmet edeceksin? yoksa gelinin mi yorgun argın sana hizmet edecek. daha 5 gün içinde memnuniyetsizliğin başladı.ya uzun süre kalırsan………….
  erkekte olsa kadında olsa insanın gözünü ancak toprak doyurur.doymak nedir bilmeyen her gördüğünün yenisini alan, o bu ne der,sözüyle hayatını yaşayan insan, nefsini de ancak, A llah’ ı kalbine yarleştirmekle doyurur.
  BAŞKA TÜRLÜ DOYMAK BİLMEZ.
  şu unutulmamalıdır ki,kazanç ne kadar fazla olursa olsun ihtiyaç ona göre artar.
  şöyle bir baksan fakir de aç zengin de aç.

  • fatma Says:

   Çok doğru gelin muhabbeti ben 17 yıl beraber oturdum 5 yıldır evim ayrı ama beraber yer beraber içer AYRI yatarız aldığım maaşı kuruşuna kadar evime harcarım kese ortak üstelik iki evin çamşırı bulaşığı gerçi makine yıkıyor ama ütü temizlik.Ben hala iyi bi gelin değilim.Sözünüze geleceğim hem gözümüz hem gönlümüz hem de karnımız hala aç.Allah islah eylesin bu dünyanın geçici olduğunu farkına vardırsın inşallah.

 31. Seher... Says:

  Bişey daha paylaşmak isterim,benim iki kardeşim de biri boğaziçi biri de ege üniversitesinde psikoloji eğitimlerini tamamlamak üzereler..benim bu çalışıp çalışmama kararsızlığım da hocalarına bu konuyu sormuşlar,her iki üniversitede prof olan hocalar ” eğer çok ciddi bi geçim sıkıntısı yoksa,en az ilkokul çağına kadar çocukların anne yanında büyümesini,kreşlerden uzak kalmasını şiddetle tavsiye ediyoruz,kişilik gelişimlerinin sağlıklı olması açısından..” demişler..fazla bişey demeye gerek yok..bide nihal hanıma sonuna kadar katılıyorum,bende öğretmenlik yaparken görüyordum ve maalesef çok üzülüyordum,doğru düzgün bi kahvaltı ile derse gelen o kadar az öğrenci vardı ki..cips ve kola ile günlerini geçiren çok öğrencim ve bunu önemsemeyen çok velim vardı maalesef..

  • Cahide Says:

   Seherciğim kusuruma bakma canım. Seninde başında sıkıntıların vardı soramadım. Ne yaptın durumu düzeltebildiniz mi?

   Evet ben kadının mecbur olmadıkça çalışmasına karşıyım ama, mecbur kalıp çalışan hanımlar için yazdığım bir yazıyıda bundan sonra yayınlayacağım inşaallah.
   Çünkü bu şekilde olan izleyicilerim de var. Ve sana katılıyorum canım. ev hanımlarına da dokunmam lazım bunun farkındayım…

   • emine Says:

    seher hanıma ve size katılıyorum şu an gelinimizde 2.5 yaşında çoçugunu bırakıp çalışmak istıyor maddi sıkıntı yok evde canı sıklıyor diye bunlar bır haftadır harıl harıl kreş araştırıyorlar ben annenın maddı bır sorun yoksa hatta ciddi bır konu yoksa çalışmasına karşıyım anlamıyorum çoçuk annne sevgisine muhtaç ben herşeyımı 26 aylık ogluma göre ayarlıyorum butun düzen onun üzerinden yürüyor oglum hastaysa evden çıkmıyorum en yakın eş dost tun davet düğün cenaze ….. toplantı herşeyımı erteliyorum oturup onunla ilgileniyorum gözünün içine bakıyorum dogdugundan beri evdeyım herşeyımı kısıtladım ama sonucunu alıyorum yaşıtlarına göre gelişimi süper akıcı konuşuyor doktorlar gelişimi maşşallh güzel buluyor erken bile başlatabılırsınız okula diyorlar ama yegenım dahakonuşmuyor bile doktor kreşteki yetişen çoçukla evde buyuyen çoçuktan daha sosyal zeki olur dedi diye degişiklik olsun dedı diye en ucuz kreş 500 den başlıyor yazık günah ya daha ne paylaşayım bunları yazarken bile ellerim titiryor şiddetle karşıyım böle şeylere bu arada komşunun bebegide oglumla yaşıt anne çalışıyı babnne bakıyor ve kızcagız her gördüğü kadına bıze komşulara annneeeeeeeeeeee diyor çoçuk anne görmüyorkiiii anne işte

   • umut Says:

    kadinlarin calismasina bende karsiyim fakat ben mecbur ca´listim cünki kocam oyun oynuyordu bazi zaman elektirigi yatirmiyordu elektirigi kesiyorlardi guzelde aylik aldigi halde ben hep özenmisimdir evimde olupda namazimi kilayim cocuklarima bakayim simdi calismiyorum canim bide yazimi okudunmu

 32. Seher... Says:

  Cahide ablam burdayım bende,bazen yazamasam da burdayim..aynen katılıyorum senin dediklerine,ve de toplumun baskısının bitmesini istiyorum..” bide öğretmensin,nasıl evde oturursun? Bunca yıl boşuna mi okudun..bu devirde koca eline kimse bakmıyor sen üniversite mezunusun neden çalışmıyorsun?”..yediler beni,mutsuz ettiler..kimse neden anlamıyor,”evladım kreşte şiddet gördü,eşimle boşanma derecesine geldim,mutsuz ve depresif oluyorum,ben çalışmak istemiyorum..” diye haykırıyorum ama kimse duymuyor..ablam,sağol cesaret verdiğin için..ama sadece sen varsın,çevremdeki herkes beni çok yadırgıyor ve maalesef küçümsüyor…bir gün anlayacaklar,umarım…ben dizi dizi ipek başörtü ve markalı kıyafetler istemiyorum,sadece sıcak ve temiz bir ev,girilen bir mutfak ve kurulan bir sofra istiyorum..yeter,allah için yeter..

 33. bediha Says:

  yazdıklarınızı harfi harfine okudum ve çok doğru olduğunu düşünüyorum maalesef bu konu toplumun kanayan derin bi yarası

 34. nihal Says:

  Yazdıklarınıza katılıyorum ama ben çalışmayan annelerin de hayatlarını öyle mukemmel görmüyorum malesef ben de öğretmenim çocukların yüzde 80 i okula kahvaltısız geliyor cips vs ile kahvaltı yapıyor.Bilmiyorum benim çevremdekiler mi öyle mesela çocuk okuldan gelince anneyi yine evde bulamıyor çünkü anne gezmede oluyor çoğunlukla .Çevremdeki çalışmayan annelerin hayatları ya temizlik yaparak geçiyor ya da televizyon karşısında.

  • Nurhayat Says:

   iyi günler nihal

   sen ögretmen olarak bir velilerlen veli toplantisinda genel olarak konus. bunu konu et ki uyansinlar. cünki gercekten kahvalti cok önemli. ve israrlan söyle cips ve misal cola gibi tür icicekleri iyi degil cocuklara söylersen belki fayda verir.
   elbet evdeki anne derken oda isterini takip etmesi lazimki evde bir hüzün olsun.

 35. Rumeysa Says:

  RABBİM işlerini asan etsin ablacım benimde hep birilerine anlatmaya çalıştığım konulara öyle güzel değiniyosun ki sayende dilim çözülüyo.

 36. MeLek Says:

  Selamun aleykum canım ablam hep takip etsem de yazacak durumum olmuyo,r ama hep burlardayım bunu bil… Bu yazına harfi harfine katılıyorum tek maaşlı gecinenlerle çift maaş alanların arsında hiç fark görmüyorum ben.. çünkü herkes ayağına göre yorğanını uzatıyor.. ne kadar gelirse o kadar gidiyor.. kanat etmek lazım dille değil gönülle şükretmek lazım şu üç günlük dünya da elalamin yükünü taşıyamam ben.. eşim ailem yavrularım bana yetiyor.. azıcık aşım kayğısız başım diyorum Allah’a emanet ediyorum güzel ablam..

 37. Aksa Says:

  Selamunaleykum abla..
  Yazini okudum gercekten de toplumca bir yaraya parmak basmissin..
  Ben 7 yillik evliyim..Okul hayatimda hep imkansizliklardan dolayi kendimce ugrasarak didinerek bir yerlere gelmeyi istedim..Kismen basardimda..Dersanesiz sinavlari kazandim,okul hayatim hep takdirlerle doluydu..Evden kosa kosa gelir vakit namazlarimi eda etmeye calisirdim..Basörtüsü sorunu oldugu icin de kapali degildim..evet basariliydim ama hep eksik bir yanim vardi..Derken üniversite sinavlari geldi catti..Ilk yil bazi yerler tutsa da hayalimin pesinden kosmak icin bir yilda bekleyecektim..Derken o ara esimle isteme olaylari oldu,ve netice de herseyi birakip evlendim…Su an bir erkek bi kiz cocugum var..Pisman miyim hayir degilim..Beni gecmise tekrar yollasalar yine aynini yapardim cünkü elhamdulillah dinimin tüm gereklerini yerine getirebiliyorum..Hem MEVLAM da emeklerimi zayi etmedi,okuyarak belkide elde edemeyecegim tüm rahatliklar su an mevcut..Okulu biraktigim icin de okumayi kesmedim cünkü kadinin okumamasi elbette ilimsiz ve irfansiz kalmasi degildir,dinimizde bu hususa cok önem verir,bunun icin de sürekli ve hala da kendimi gelistiriyorum…Ve aldigim egitimi su an cocuklarima veriyorum insaALLAh ilerde onlar basarili olacaktir Mevlamin izniyle…
  Facebook hesablarini tasvip etmedigim icin kullanmiyorum ama bazen kücük kardesimin hesabindan arkadaslarima bakiyorum da herkes bir yerlere gelmis fakat malesef tesettür ve de namahrem hususu ortadan kalkmis…Belki de ben de öyle olacaktim..Cünkü insanoglu inandigi gibi yasayamazsa yasadigi gibi inanmaya basliyor bir süre sonra…
  Kadinlar da hem isi yetistirecegim hem evi hemde cocuklari derken düzenin kölesi oluveriyorlar cogu zaman farketmeden,cünkü toplum olarak “calisan kadin” paranoyasi hergecen gün artiyor..En cok da en güzel vakitlerini annelerinden uzak kres ya da bakicilarda geciren o kücücük bebeklere üzülüyorum,cünkü benim de bir yasinda bebegim var ve ben onu uykudayken bile özlüyorum..Ve inanin o bir yasindaki kizim benimle beraber namaz kiliyor,bence dünya üzerinde bundan baska büyük bir mutluluk yoktur…
  Uzun lafin kisasi MEVLAM hayirli ilimLer nasip etsin cümlemize..

 38. Cahide Says:

  Gülnur kardeşim, hakaret içeren yorumları yayınlamak benim için hiç sorun olmaz. Fakat bu tür yorumları yayınlayınca izleyicilerim cevap vermeye çalışıyorlar. Onların yorulmasını istemiyorum. Gereksiz tartışmaları sevmiyorum.

 39. Nurhayat Says:

  bunun böyle olmasinda cok nedenler ver,
  birisi TV daki calisan kadin – medeni, ve becerikli- olarak gösteriliyor.
  ev is hos herkes yapabilir, – basitlestiriliyor.
  isden sonra eve gelince, ev düzgün tertipli oluyor TV deki salisan kadinlarin evleri- aslina normal hayatta hicde böyle degil, kadin olarak herseye kosturuyorsun ve 2 yerde iyi olman lazim IS hayatinda ve EV de.
  ve insan cok cabuk ibraniyor.
  birde cok önemli bir katör var, buda : ERKEGINDEN hic bir zaman bagimli olmamak nedeni gösteriliyor.
  islama göre bir kadin hic bir zaman bagimli degildir, islami yasayan erkek bunu bilir.
  ama bu cok önemli bir neden oluyor, kendi calisidigi parayi istedigi yerde harciyor ve daha rahat oluyor bir düsünce icindeler. ama bu arada hic bir zaman kendisine aylesine evine cocuklarina kolu komsuya zaman ayirmadigin farkinda varmiyor.
  sadece- yaslaninca fark ediyor.
  cocuguna yeterince terbiye vermedigini. ve cocugu da büyüdügü zaman ona zaman ayirmadigini görecek.
  cünki cocuk gördügünü devam verir. ayle sevgisi alamanya bir cocuk nasil evlendikten sonra ayleyi tutsunki?
  pahli pahali hediyerlerlenmi?
  haftada bir keren bir buket ciceklenmi sevigiyi alacaksin?
  allahcc sana cocuk veriyorsa sene terbiyesini ver, dini egitimini zaman ayir, sevgi saygisini ver, hic bir zaman baskasin senin gibi cocuguna önem vermez. senin gibi sevgi sefkat dolu bakmaz.
  ve egitim sokaktan alir. baskasinin cocugu olur. sonrada kafani duvara vurursan hic fayda vermez.

  kadin evin bülbülü olsunki sicak bir yuva sevimli cocuklar ve güzel bir ortam olsun.
  seni tv, magazinler, avrupa hayranlari kandirmasin. onlar sadece reklam GERCEK hayat degil
  uyan gec olmadan,

 40. serdengeçti Says:

  selam aleyküm cahide abla.seni sürekli takip ediyorum fakat baya uzun zamandır yorum yazmamıştım.okadar güzel bir konuya değinmişsinki.resmen bnm düşüncelerimi yazmışsın.evet kadınlar malesef hem işte hem evde çalışmak zorunda kalıyor.ne çocukalra ne kocaya nede kendine zamn ayırabiliyor.hep bir yetmiyo daha fazlası olsun düşüncesi var insanlarda malesef.erkek başta istemiyor fakat senin de belirttiğin gibi paranın tadına alışınca işten çıkmasını bile istemiyo.olanda çocuklara kadına oluyo.üç günlük dünya yaşadığımız kadar daha yaşıyacazmı acaba diyen yok malesef.hep bu dünya için bu dünyada daha iyi yemek daha iyi giyinmek daha iyi gezmek için tüm bunlar.hiç ALLAH için yaşayalım.karılarımız evinde otursun çocuklarımızıa baksın varsın üç kuruş eksik olsun ama bereketli olsun diyen yok malesef.müslümanlığa göz dikmiş o karanlık güçler kadınlarımızı evden dışarı çıkarmayı aile ortamı oluşmamasını insanların çalışarak islamiyetten bi şekilde uzaklaşmasını annelerin çocukalarına islamiyet adına bişey öğretememsini başardılar.daha yazacak çok şey var ama hepsini yazamıyorum.ALLAHA emanet ol cahide ablacım umarım bni unutmamışsındır.ben seni hergün takip ediyorum unutma..

 41. Emine KARADEMİR Says:

  Toplumun yada en azından benim kanayan yarama parmak bastınız.Evlendikten dört sene sonra başladım çalışmaya hemşireyim Allah’ım nasıl yalvar yakar dualar ediyorum namazlarımdan sonra ,ne olur atanayım diye atandım oğlum 2,5 yaşında nemi oldu uçtu gitti elimden babaanne dede büyüttü Ben birçok değer yargılarımı kaybettim taviz tavizi getirdi.Tam sekiz yıl ameliyathanede çalıştım yorgun argın çıktığım nöbetler sonrası yapma etme diye büyütülen çocuklar.Şu anda hasta hakları birimin de çalışıyorum kötünün iyisi nöbetim yok ama Ne bileyim hastaneye gelmek, başını açmak ,erkeklerle konuşmak kadının yeri evidir diyorum başkada bişey demiyorum sadece karınlarını değil bize boş olarak verilen kalp ve beyinlerini doyurmamız gereken yavrularımız var bunun birde hesabı var. Ya resullullaha ne diyeceğim orada benim ümmetime benzemiyorsun hiç derse ?Rabbim o atanmak için yaptığım içten dualar gibi şimdide bırakmak için dua etmeyi nasip eder inşallah sizde dua edin ne olur.

 42. rümeysa Says:

  katılıyorum yazdıklarına Cahidecim, kız kardeşim ingilizce öğretmeni haftada 2 gün birakaç saat başörtülü çalışabileceği bir okulda ders veriyor, istese, başörtüsünü çıkarıp en az 2,5 milyara , çocukalarını bakıcıya bırakıp devlet okulunda çalışabilirdi,, eşi de öğretmen ama kardeşim çalışmıyor , evin sefasını sürüyor , evet sık sık ipek eşarp alıp , her yıl gardrobunu değiştirmiyor ama evinin hanımı şimdiye kadar şikayet ettiğini duymadım.

  ben de ilk oğluma hamileyken işten ayrıldım , sonra ikinci oğlum oldu. Allahım şükürler olsun ki iki üniversite birtirdim demedim , oturdum evimde çocuklarıma baktım. sabahları onlarla kahvaltı yaparken Allah’a milyonlarca kez şükrederim gözlerim dolar,, sabahın ayazında ne onları rezil ettim ne de kendim oldum, , evimi temizledim , kitap okudum , çocuklarımı sevdim..evet maaşımız iki kat olabilirdi daha lüx bir evim daha lüx bir arabam olabilirdi çalışsaydım.tam 7 yıl sonra şimdi kendi bürom var çalışıyorum ,çalışma saatlerimi ilkokula giden çocuklarıma göre ayarlıyorum .mecburen çalışanlara Allah yardım etsin , fakat maddi olarak aslında geçinebilek parayı kocası kazanırken çalışan kadınlara acıyorum ve inanın hiç anlamıyorum.hanımlar çalışıcam diye yıpranıyorsunuz ,yaşınızdan büyük gösteriyorsunuz, herşeye yetişicem derken hiçbirşeye yetişemiyorsunuz. hadi kadınlar evinize.

  • Emine KARADEMİR Says:

   Rumeysa hanım birşeye değinmek istedim kardeşiniz en doğrusunu yapıyor çalışsada emin olun alacakları bunlardan ibaret olurdu çünkü kendisine takdim edilen rızık bu kadar dır.Kanaatkar olamadığımız için çalışıyoruz bende devlet memuruyum iyide para alıyorum ama öyle ipek eşarplarım falan yok.Rızık Allah’tan ya hani biz bunu kalpten dile indiremedik henüz:(

 43. hatice k.t. Says:

  her satırın altına imzamı atarım,harika bir yazı olmuş,elinize sağlık… birde izniniz olursa eger yazıyı paylaşmak isterim…

 44. yasemin Says:

  Dilinize ,emeğinize,kaleminize sağlık.Sizinle tesadüfen birkaç gün önce tanıştım.Çook ama çok güzel paylaşımlarınız,pek çok kişinin dilinin ucunda yüreginin kıyısında olup kelimelere dökemediği duygulara tercüman olmuşsunuz.Size pek çoook övgü cümleleri kurmak istiyoruuum inanın.Özellikle tarifleri bahane edip ,dini bilği paylaşımlarınız inanın çoook kıymetli.Benim gibi ,manevi konularda gelgitler yaşayıp ,hep birinin destegiyle yürümeye çalışan birine inanılmaz bir ışıksınız.Size sımsıkı sarılmak Allah razı olsun demek istiyorum.Sevğiler….

 45. ebru Says:

  tanıdığım hiçbir çalışan bayan hayatından memnun değil. seninde dediğin gibi her sıkıntıyı onlar çekiyor buna karşılık eşler alabildiğine bencil ve vurdum duymaz .bence en güzeli evinin hanımı olabilmek . rızkı zaten ALLAH veriyor .evde oturmak üretmemek anlamına gelmemeli, bir bayan evde de para kazanabilir.mesela ben çalışmıyorum evimdeyim ama örgü örüyorum .katalogdan iç çamaşırı ve mutfak eşyaları satıyorum .kendime göre harçlığımı çıkarıyorum bazen eşime bile veriyorum sıkıştığı zamanlarda.aslında insan dünyalık hayallerini çok yüksek tutmamalı.aza kanat etmek ,çok şükür bu kadarı da yeter diyebilmek gerek. naçizane fikrim bu

 46. hemşerim Says:

  Geçenlerde bir hanımla karşılaştım.Oğluna yana yana kız arayan maddi olrak ise durumu çok iyi olan bir bayan.Gelininde aradığı birkaç kriteri olduğunu söyleyerek saymaya başladı.Bunlardan biri de öğretmen olması ama branşını ya matematik yada ingilizce olması gerektiği……Şaşkınlıkla hadi öğretmeni anladım da neden branş tercihi diye sorduğum zaman aldığım cevap gerçekten içler acısıydı:::::
  Kızım bunu doğum izni var lohusalığı var.O dönemlerde çalışamayacak.Bu derslerin özel ders ücretleri diğerlerine göre daha yüksek.Evde boş boş oturacak değil ya özel derse telafi eder…………………..
  sözün bittiği yer burası olsa gerek……….

 47. GAMZEEEEEE Says:

  Hiç bir otorite, hiç bir yasa kanun v.s. kadına islamın verdiği değeri vermedi, veremez…

 48. melahat Says:

  selamun aleykum cahide hanim.önceden bende calisiyordum evlendikten 2sene sonra annelik iznine ayrildim, 3kizim var suan 3.kizimin iznini kullaniyorum 1bucuk senem daha var daha sonra calismak istemiyorum cünkü evde durdukca evim sicacik oldu,cockularimi okula götürüp kendim aliyorum yemegim oluyor cocuklarima zamanim.cünkü ben hep yalniz büyüdüm annem hep calisti cocuklugumda annemi cok az görürdüm oda cogu zaman sinirli yorgun canindan bezmisti ortaokul dönemimde kendim hazirlanir kardesimi hazirlar okula giderdik kahvalti hazirlayan, okuldan geldigimizde sicak bir corba hic icmedim annemle hic zaman geciremedik hep calisti simdi bana calisma kizim bosver cocuklarin var dioyr zaten düsünmüyorum ama annemin gözleri yaslaniyor herdefasinda size annelik yapamadim diyor.bence o dünyanin en fedakar annesi onu cok seviyorum.ama icim hep buruk zaman cabuk akip geciyor oyüzden pismanlik yasamasin kimse.tabii sartlarda önemli bazi bayanlar calismasi gerekiyor.inanin 1bucuk sene sonra naparim bilmiyorum.ama erkeklerde cok nankör benim esim önceden calisma dioyrdu simdi bazen sen bilirsin diyor.bence kadin calissada yarimgün yeter kadinlara böyle bir kanun cikarmali devlet yani isteyene yarim gün yaptigi is ne olursa olsun.burada öyle mesela kendin seciyorsun yarim gün yada tam gün.allah sizden razi olsun allaha emanet olun.benim güzel ülkemin güzel insalarini allaha emanet ediyorum,buarada ezan sesini cok özledim saatimiz var ama ayni olmuyor.

 49. Gül Says:

  Ablacım öyle güzel ve cuk diye(tabiri caizse) oturmuş bir yazı olmuş ki, teorikte değil bizzat hayatın içinden olmuş. Okuyan herkesin kendini iç muhasebeyi çektiğini düşünüyorum. Bu konu da daha çok yazı bekliyoruz senden. Bu hale gelen sisteme, neler yaşanıyor (bu yazı da açıkça net), neler yapılmalıya dair yazılar bekliyoruz. Kalemine sağlık.

 50. Tülin Says:

  Bakıcı kadın da çalışan kadın olmuyor mu burada? O da evinden uzakta, çoluğundan çocuğundan, işinden gücünden uzakta mesai yapmıyor mu ? Ofiste çalışınca mı çalışan kadın olunuyor. Bence bir farkı yok.

  Hatta siz bile bi şekilde buradan para kazanmaya çalışmıyor musunuz ? Sizinkine de çalışmak diyelim mi ?

  Üniversitenin son yılından itibaren profesyonel çalışma hayatının içinde oldum ancak çocuğum doğunca iş hayatımı sonlandırdım. Çocuğumu kendim büyütmek istedim. Arada sırada bunalıyor olsam da, o koşuşturmayı özlüyor olsam da kararımın arkasındayım, pişmanlığım yok. Yemek tariflerini de buradan alıyorum, yuvarlanıp gidiyorum işte. Yine de çalışmayı tercih eden kadınlara yanlış yapıyorlar diyemem, herkesin hikayesi bambaşka.

  Fiziksel güzelliğe bunca övgü tuhaf geldi bana. Ettir nihayetinde.

  • Nurhayat Says:

   degerli tülin
   sen calismis ve okumus bayan olarak daha iyi anlarsin evin kiymetini, elbet belki canin SIKILIYOR cünki o bos zamanini degerlendiremiyorsun. ama zaman zaman bunu da iyi degerlendirmeyi becereceksin. kendini gelistirmeyi daha iyi bileceksiin. evde oldugun müddet de cocugunun büyümesini emeklemesini birer birer birseyler söylemesinden huzur duyacaksiin. calisan kadin bunlardan mahrum oluyor.
   saygilarimla

 51. elif zeynep abdullah Says:

  yüreğine sağlık cahide abla bir arkadaşın sözünü hatırladım yazınızı okuyunca. evlendikten sonra çalışmayı düşünmüyorum ihtiyaç olmadıkça, çok yoruldum deyince kayınvalide adayıyla tartışmış, sitemle elif abla bankamatik olarak görülmekten nefret ediyorum diyordu sonra ikisinin de çalışmasına rağmen borçlar bitmedi , eşinin işi bozuldu bir ara kredi kartı borçları hatta en son iş bulmuş, çocuğuna kreş arıyordu, üzüldüm çalışmak zorundayım deyince hiç olmazsa kreş de çalışmak için kurs vs ya da başka türlü şansını deneseydin diyebildim sadece ne kadar doğru bilemiyorum ablası da çalışıyordu iyi bir mevki de?, annesi ve kendisi bakmıştı yeğenine

  anne
  gönüller sultanı, mülkler hakimi,
  meleğim, bir tanem, baştacım anne!
  onulmaz dertlerin Lokman Hekim İ,
  tabibim, dermanım, ilacım anne!

  gözyaşımla yaslı, gülüşümle şen,
  düşmanıma ateş, dostuma düşlen.
  bütün engelleri aldın önümden,
  ovaya dönüştü yamacım anne!

  hala bir çocuğum geçse de yaşım,
  kuzular akranım, kuşlar sırdaşım.
  bir büyük kavgada yarıldı başım,
  söyle nasıl diner bu acım anne?
  Ş Yalçınkaya ( islami edebiyat dergisi )

  not; ” mülkler hakimi ” sözü doğru gelmedi bana yanılıyor muyum bilemedim

  anneler ve çocuklar
  anne ölünce çocuk
  bahçenin en yalnız köşesinde
  elinde bir siyah çubuk
  ağzında küçük bir leke

  çocuk öldü mü güneş
  simsiyah görünür gözüne
  elinde bir ip nereye
  bilmez bağlayacağını anne

  kaçar herkesten
  durmaz bir yerde
  anne ölünce çocuk
  çocuk ölünce anne
  Sezai Karakoç
  Cahide abla sen benim şiir sevdama bakma, konuyu dağıtan yazıları yani uygun görmediğini yayınlama. sen nasıl uygun görürsen benim başım üstüne, kabülüm.
  humus, gazze. afganistan ve dua bekleyen tüm sağlık sorunuyla uğraşan kardeşlerimi, başka sıkıntılarda olanları dualarımda unutmamaya çalışıyorum bir cahide abla iki kere sordum mail ile ilgimi sorumu kızınız, yorgunluğunuz cevaplaya madınız belki çok basittir ama bilmiyorum cevaplarsanız sevinirim benim beşamel soslu tarifimi ( geliştirebilirsiniz) sizin elinizden görebilirsem mutlu olurum. sadece tarif göndermek mümkünse arada beğendiklerimi paylaşmak isterim. Allah cc şükrümüzü eda etmeyi hep nasip etsin. günlük ve rüya defterinden sonra şükür defteri de edindim nankör nefsime güvenemedim çünkü. son olarak bir arkadaşımın sözüyle bitiriyorum; çoğu zaman şükür ve elhamdülillah demeyi
  yemeğin sonuna bırakıyoruz, önce karnımızı doyurup garantiye alıyoruz kendimizi, daha nimetleri görünce şükretmemiz gerekir hazırlanıp önümüze geldiği için ve o süreç için ve de hep tefekkürde olmak. bu anlamda bir söz . arkadaştan izin alınca kaynak da belirtirim. dualarınızda hatırlanmak dileğiyle.

  • Cahide Says:

   Canım benim mail adresim cahidesultann@gmail.com
   Bu adrese özelden yazabilirsiniz. Tariflerini gönderebilirsiniz fakat elimde çok tarif var. Resimler çok. Fakat çok bulanık resimleri malesef yayınlayamıyorum. Başka sorun varmıydı canım hatırlayamadım.

   senin beşamel soslu tarifinide mail olarak atarsan daha iyi olur canım.
   Birde “mülkler hakimi” sözü bencede yanlış olmuş…

 52. Zeynep Says:

  Helal olsun.Hepsi doğru.Ben üçüncü oğluna bakmak için ücretsiz izinde olan bir sınıf öğretmeniyim.İnanın çalışmadığım halde evin işlerini ucu ucuna yetiştiriyorum ve çalışmayı da hiç özlemedim.Yanlış anlaşılmasın.Tembellikten değil tamamen yukarıdaki anlatılanlardan.Şimdi birçok arkadaş çıkar feminist takılan; “aaaa ben öyle evde oturamam.Bütün işlerimi de dört dörtlük yaparım.”der.Kimse kendini kandırmasın.Hiçbir şeyin dört dörtlük olduğu yok.İlla ki birşeyler eksik kalıyor.Onun da bedelini kadın ve çocuklar ödüyor.Mesela eşinize “İşleri benim yaptığım gibi yap ki yaptığına değsin.” deseniz ne diyor?”Sen kadınsın senin fıtratında var.”Evet arkadaşlar gözümüzü açalım.Sömürülüyoruz.Gerekirse erkek çift işte çalışsın(fıtratına uygun olarak!!!) kadınlarda kadın gibi yaşasın.Kadının sosyal hayata dahil olmasının tek yolu erkek gibi çalışıp para kazanması değildir.İlim sahibi olmasının tek yolunun okula gitmesi olmadığı gibi.

 53. zeynep Says:

  ne evlenseydim ne bunlarla yüz göz olsaydım diyorum bazen sırf bu sorunlar bu beklentiler yüzünden çokdoyumsuz çok bencilce istekler bunlar nasıl kocaman egoları var insanların tatmin olmuyolar bi türlü haa bide anneanneyle falan yasayan çocuklar çok çok şanslı hiç değilse şefkat görüyo zavallı çocuklar çok acı çok

 54. hatice Says:

  bende iki çocuklu çalışan bir anneyim ve yazına sonuna kadar katılıyorum,benimde eşim çocukları ayda yılda bir kucağına alsa ‘ben sana yardımcı oluyorum’ havalarına giriyor
  nerde o eskiden evde oturan hanım hanımcık kız isteyen erkekler,çalıştığım yerdeki bekarlar çalışandan ziyade illa devlet memuru olan bayanları tercih ediyorlar ki garantili işi olsun diye
  ben çok dua ediyorum rabbime bende çalışmayayım evde çaocuklarımın bana en ihtiyaç duydukları zamanda yanlarında olayım diye,şimdilik destekçi bulamıyorum babamdan başka
  aslında işi bıraksam beni aptal yerine koyacak çok kişi var çevremde ama umurumda bile değil,şimdilik en büyük dileğim umreye gidip döndükten sonra bir daha başörtüsüz çalışmamak,allah nasip eder inşallah,dualarınız bekliyorum,allaha emanet olun

 55. Cahide Says:

  Bu yazıyı yazmak için çok sebebim vardı. Çalışan izleyicilerimden o kadar çok mail alıyorum ki. Çalışırken türlü sıkıntıları göğüsleyen, ezilen kadınlar azımsanmıyacak kadar çok. Bana kızanlar olacak belki ama, güneş balçıkla sıvanmıyor. Acı gerçekler bunlar. Ve toplumda bu yaralar günden güne büyüyor. Bize dayatılanları,i İslam’ın bizden istediklerini iyi bilmemiz lazım. Yoksa kadınlar ve dolayısıyla çocuklar, bu çarpık sistemin dişlileri arasında ezilmeye devam edecek…

  • deniz Says:

   katılıyorum size, yazdıklarınızın aynısını yaşıyorum. ama yapabilecek neyim var ki…

  • öznur oklar Says:

   evet cahide ablacım. bende bir ingilizce öğretmeni calısan bir anne olarak ev iş ve koca arasında sıkışmış durumdayım.daha 3 yasında oğlumu çalıstığım okulun ana okuluna başlatmak zorunda kaldım .çalışmak zorundayım çünkü eşimin geliri yetmiyor geçinmemize.

  • esra... Says:

   Merhabalar Cahide ablacım.seni cok uzun zamandır takip ediyorum ve ilk defa yorum yapıyorum.çünkü benimde hoşuma hiç gitmeyen bir konuya değinmişsin.sana aynen katılıyorum.özelliklede evliliği karşılıklı maddi bir anlaşmaya ceviren su erkeklere ve onların annelerine acıyorum gercekten.eskiden salih gelin aranırdı şimdi para kazanan gelin.ve aslında en önemlisi çalışan kadın çalışmayan kadından daha üstün görünüyor.benimde elimde mesleğim var ama kendime, eşime ve evime zaman ayırabilmek için kendimi cok zorlamıyorum.hele ki erkeğin kazandığı evi gecindirmeye yetiyorsa hiç gerek yok bence.Allah bizi salih kullarından eylesin.Seni Allah için cok seviyorum ablacım.görüşmek üzere…

  • gül Says:

   Belkide haklısınız ancak kapitalist bir ortamda herşeyin para ile ölçüldüğü bu zamanda kadınların çalışmasını bu kadar abartmamak lazım, İhtiyaçlar çok çocukların ihtiyaçları beklentileri okulu eğitimi, evin giderleri hayat pahalılığı ne yazıkki kadınında ev ekonomisine katkısını gerektiriyor. Ancak illaki bir kurumda vb. yerde çalışmak değil bence kadın isterse evinde otururkende eve ve eşine katkı sağlayabilir. Bazı ev hanımları sabahtan akşama kadar televizyon karşısında gününü geçiriyor. Bazıları ise el emeği göz nuru birşeyler üreterek eve katkı sağlıyor. Bende çalışıyorum elbetteki çok yoruluyorum hem evde hemde işte ama yinede çalışmak güzel. Faydalı olmak güzel, çocuğuma helal olarak aldığım yedirdiğim giydirdiğim herşey güzel.Hem evde hemde işte dörtdörtlük olan pekçok bayan arkadaşımızda var. Bence kadın yada erkek üretken olmalı, birşeyler yapmalı, ömrünü evde boş oturarak, kuru muhabbetle geçirmemeli… Saygılar…

  • ayşegül Says:

   Hayırlı günler Cahide Hanım sizi çok uzun süredir takip ediyorum ve yazılarınızı büyük bir keyifle okuyorum.Bende çalışan bir bayanım.Biri 4 Biri 1 Yaşında 2 çocuğum var. Hamdolsun çocukları 1 yaşına kadar kimseye bırakma gereği duymadım.Diğer çalışan ve sıkıntı yaşayan bayanları dinleyince bir kere daha şükrediyorum Rabbim onlarada yardım etsin inşallah.İşyerimde örtümü açmadan çalışma imkanım var,evim ve işim aynı sokakta namazlarımı evde kılma imkanım var.Çocukları emanet ettiğim kişi ablam sayılır.Bakıcı diyemiyorum çok şükür işte olduğum saatler çocukların uyku saatleri ben eve geldiğimde uykuda oluyorlar.Eşimle aynı işyerinde çalışıyoruz.Eşimin tek bir özelliğinden bahsetmem yeter diye düşünüyorum.İşyeri ve evdeki yemek dahil bütün işlerimizi namaz vekitlerine göre ayarlıyoruz.Ben gurbette yaşıyor ve çalışıyorum.Ailemden annemden babamdan yıllardır uzaktayım.Yeniden dünyaya gelseydim yine eşimle evlenmek isterdim .Bununda tek sebebi maneviyatının güçlü olması. Eşlerini bankamatik gibi gören birçok insan var ,benim ailemdede var.Ama görmeyen beylerde var.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: