Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

KANSIZLIK (ANEMİ)

Bu defa sizlerle özellikle bayanlarda görülen ve çocuklarımızda da çok sık rastladığımız Kansızlık (Anemi)’tan bahsetmek istiyorum.

  Kansızlık WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ‘nun literatürlerinde yer alan hemoglabin sınırının altında kalmasıdır. Bu kriterler erişkin erkeklerde 13 g/dL, kadınlarda 12 g/dL nin altı kabul edilir. 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL nin, 6-14 yaşlarda 12 g/dL nin altı anemidir.

Kansızlık bir çok sebebe bağlı olabilir. Örneğin; demir eksikliğine bağlı kansızlık, folik asit eksikliğine bağlı kansızlık, B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık… Bu anemi türleri için en sık rastlananlar diyebiliriz. Bunların arasında da en sık rastlanan anemi türü demir eksikliğine bağlı olandır. Demir, kanda oksijen taşıyan pigment olan hemoglobinin önemli bir parçasıdır ve eksikliğinde kırmızı kan hücrelerinde azalma görülür.

Demir eksikliğine neler neden olur?” sorusu aklımıza gelecektir mutlaka. Şöyle ki; özellikle kadınların muayyen günlerinde ki aşırı kanamalar, düzensiz beslenme, vücudun demir emilimini gerçekleştirememesi vs. Demire bağlı aneminin kişide oluşturduğu bulgular şu şekildedir:

 • Yiyecek dışındaki şeylere istek. Örneğin: toprak, buz, kireç taşı, nişasta gibi…
 • Ağız kenarında ve tırnaklarda çatlaklar
 • Tırnaklarda biçimsizlik: kaşık biçimi almaları gibi…
 • Tahriş olmuş dil

Birde folik asit eksikliğinde oluşan anemiyi inceleyelim; Vücudun yeterli kırmızı hücreleri yaratmak için folik aside ihtiyacı vardır. Folik asit olmadığı durumlarda kan hücresi üretimi azalmaya başlar. Folik asitin emilimini ve metabolizmasını etkileyen en önemli madde alkoldür. Bu sebeple folik asit eksikliğine bağlı anemi en çok alkoliklerde görülür. Folik asit ekliğinde görülen bulgular şunlardır;

 • İshal
 • Depresyon
 • Şişmiş ve kırmızı bir dil

Geriye kaldı demir eksikliğinden sonra en çok görülen B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan anemi; B-12 vitamininin emilimi mide de gerçekleşir. Bu emilimin gerçekleşmesi için mide B-12 asıl faktörü denilen bir maddeyi salgılaması gerekir. Bu faktörün eksikliği bu vitaminin eksikliğine neden olur. B-12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinden üretilmesi için gereklidir. Eksikliğindeki bulgular da aşağıda yer alıyor;

 • Eller ve ayaklarda ürperme
 • Bacaklarda, ayaklarda ve ellerde duyu kaybı
 • Sarı ve mavi renklerle ilgili olarak renk körlüğü
 • Şişmiş ağrıyan ve yanan bir dil
 • Kilo kaybı
 • Kararmış cilt
 • İshal
 • Düzensizlik
 • Depresyon

(Yukarıda bulunanlar bilimsel verilerdir ve http://www.bilkent.edu.tr/~bilheal/aykonu/september2002/anemi.htm  linkinden ulaşabilirsiniz.)

Evet yukarıda kansızlığın çeşitlerini, nedenlerini ve bulgularını tanımış olduk. Asıl konumuz olan bu hastalığın nasıl tedavi edilebileceği? Doğal yollarla neler kullanılabileceği?

Kansızlıkta kullanılan en önemli bitkiler ısırgan, üzüm çekirdeği, keçi boynuzu, ginseng, spirulina!

Isırgan otunun etken maddeleri histamine, asetilkolin, serotonin, flavonol glukozitler, sitosterol, lektin, kumarin, hidroksisitosterol, skopoletin, tanninler, ve lignanlardır. Üzüm çekirdeğinin en önemli etken maddesi OPC* dir ve quarcetin etken maddesi içermektedir. Quarcetin kan yapımında önemli rol oynar. Keçi boynuzu taninler, beta-D-glukan, kateşinler bakımından zengindir. Ginseng ginsenozitler ve Panaxosidler içerir. Yine spirulina Yüksek oranda C vitamini ihtiva eder. Bunun yanında A (Beta-karoten formunda bulunur), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B6 (pyridoksine), B12 (kobalamin), C vitamini, D vitamini, E vitamini, folat, K vitamini, biotin, pantotenic asit, inositol, temel amino asitlei ve glukolipitler, sulfolipitler gibi etken maddeler içerir. 1 kilo Spirulina, 1 ton çeşitli meyve ve sebzelerin vitamin, enzim ve mineral içeriğine eşdeğer sayılır.

Ayrıca şunu belirtmek istiyorum ki anemi asla hafife alınmaması gereken bir hastalık.Tüm organlarımız, hücrelerimiz kısacası tüm bedenimiz kan ile beslenmektedir. Besin değerlerinin taşınmasında kan çok büyük rol oynar. Kansızlığın tüm organları etkileyebileceğini asla unutmamak gerekiyor. Anemi; dolaşım bozukluklarına, aşırı iştahsızlığa, sürekli olarak üşüme titreme hissini vermeye, aşırı saç dökülmesine, aşırı unutkanlığa, ilerlediğinde kalp hastalıklarına ve hatta –Allah muhafaza- kan kanserine neden olmaktadır. Yediğimiz içtiğimiz ne varsa hepsine dikkat etmek gerekiyor aslında. Vücudumuz neye ihtiyaç duyuyorsa biz onu karşılamakla mükellefiz ve bunun için vücudumuzun sesine iyi kulak vermeliyiz.

* OPC (Oligomeric Proanthocyanidin)’nin en önemli özelliği, kan yağının ve kolesterolün oksitlen-mesini önlemeye çalışmasıdır. Kısaca, OPC kan yağının ve kolesterolün serbest radikaller tarafından  oksitlenmesine engel olur bu sayede kalp damarlarında yağ birikimine engel olabilir. OPC, zayıf kan damarlarının tedavisi için onaylanmış bitkisel bir ilaçtır. Ayrıca Üzümün güçlü anti-oksidan özelliği, E vitamininden 50, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır.

 Sağlık Hep Bizimle, Bizim Olsun İnşaAllah!!!

Senem Karakuş

“Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı “

****************************

Değerli kardeşlerim,

Cahide Pazar‘dan geçen hafta alışveriş yapanlar arasından çekilen kurada hediye kazanan izleyicimiz  Seher Aslan oldu. Bu hafta ki hediyemiz, portakallı  doğal lifli sabundu. Seher’ciğim hediyeni güle güle kullan kardeşim…

Bu ay Aksu Vital üç izleyicimize daha bu sabunlardan hediye edecek. Kullananlar bu lifli sabunun peeling etkisinin olduğunu söylediler. Haftaya Mavi anemon yağlı sabun hediye olarak gönderilecek.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Merhaba

 2. güleser says:

  cahide hanım şeker hastaları için şekersiz tarifler paylaşırsanız memnun oluruz ben hurmadan tatlı türü kek yapayım dedim yapamadım

 3. AÇıkçası bu çok farklı bir durum kesinlikle doktorların müdahalesini gerektiriyor. Yani hem çok küçük hem de ciddi bir rahatsızlık söz konusu .Herhangi bir şey tavsiye etmem kesinlikle doğru olmaz.

 4. ilknur01 says:

  selamunaleykum senem hanım. sizin bir konu hakkında daha bilginize baş vuracaktım.hafta sonu kayınım gildeydik.kayınımın 11 aylık bir bebeği var doğduğundan beri karaciger problemi var. safrası yokmuş, karaciğer görevini yapmıyor.düzelmesi ancak nakille olurmuş. çocuğun vücüdu sarı. yediğini hemen cırt çıkarıyor.hiç kilo alamıyor.en kötüsüde sürekli kaşınıyor.vücudunun her yerini kanatıyor.ona bakınca insan dayanamıyor.benim sizden ricam bu çocuğun kaşıntısını azaltacak bir öneriniz var mı?
  Allah razı olsun.

 5. sevda sofrası says:

  s.a benim de aşırı derevede kansızlık ve demir eksikliği şikayetim var .doktor 6 aylık raporlu ilaç verdi ama kullanmaya başladıktan sonra iştahım çok açıldı .Kan değrlerini yükseltip aynı zamanda iştah açmayan kilo aldırmayan bir yöntem var mı? cevaplarsanız çok memnun olurum.Ya kilo alma ya sağlık ikilemi arasında kalmaktan yoruldum.

  1. Aleykum selam;
   Bu durumda tabiki sağlığınız. Aşırı kilo da evet bir hastalıktır ama iştahınızı çabuk apatacak, tokluk hissi veren lifli gıdalar tüketin derim. Kuru meyve, yulaf eznesi veya kepeği, ruşeym gibi gıdaları gün içerisinde sık sık tüketirseniz, ciddi anlamda kilo almanıza engel olacaklardır.

 6. Anlayamazsin says:

  selamun aleykum.

  benim 3 tane cocugum var.kis mevsiminde oldugumuzdan cok hastalaniyorlar.surekli nezle oluyorlar.burunlari akiyor,oksuruyorlar.elimden geldigince disariya cikarmiyorum.sadece okula gidiyorlar.dikkat ettigim halde hastalaniyorlar.doktor herhangi birsey veremeyecegini soyledi.cok kucuklermis.herhangi bir vitamin surup gibi birsey tavsiye edebilirmisiniz?

  1. Aleykum selam, hayırlı sabahlar. Çocuklarınızın yaşları kaç acaba?

   1. Anlayamazsin says:

    buyuk kizim 7 yasinda,kucuk 5e gircek.oglumda 1 yasina girecek.sunu yeni fark ettim,ictikleri cesme suyu hasta ediyor.bugun su kaynattim,artik kaynamis sogutulmus su icirecem.onceki yillarda boyle hastalanmiyorlarfdi bu sene basladi.cevap icin tesekkurler

    1. Hayırlı sabahlar; ekinezya, propolis, çörek otu bağışıklık sisteminde çok önemli etkiler yaparlar ve kullanmanız da bir sakınca olmaz. Provitec‘i inceleyin derim. Etrafımda kullananlar var ve çok da memnunlar.

     1. Anlayamazsin says:

      tavsiyeniz icin tesekkur ederim Senem hanim.buradabulabilirsen alacam.

 7. Selamun aleykum Cahide abla,Alah razi olsun.Bunu bildigim iyi oldu,en iyisi bir doktora gidip kontrol yaptirmak.Ama igneden korkuyorum,hani kan almalari lazim ya,bakalim hayirlisiyla gitmem lazim,saglik bu arka ardi etmemek lazim.
  Bu bilgileri bildigim iyi oldu,kirmizi üzümsuyunun kan yaptigini biliyordum,peki üzümü cekirdekleriyle beraber yesek,üzüm cekirdeginin yerine gecer dimi? selametle

  1. Aleykum Selam Zeynep Hanım;
   Üzümü çekirdekleriyle tüketebilirsiniz. Faydası olur ancak üzüm çekirdeğinin kullanımı günde 2 defa 2 tatlı kaşığı tüketilmesi gerekiyor. Demem o ki 2tatlı kaşığı üzüm çekirdeğini karşılamak için bihayli üzüm yemek gerek o da çok zor:) Ayrıca üzümün kilo aldırıcı etkiside olabiliyor, daha doğrusu iştah açıcı etkisi var. Zaten üzümün etken maddesi çekirdeğinde. Kabuğunda da bazı yararlı bileşimler var ama önemli olan çekirdeğindeki etken maddelerdir.

 8. Tugba Celik says:

  Hamileler de icebilir mı acaba 7aylik hamileyim ve kanım çok düşük ilaclarla da yukseltemedik ilgilendiğiniz için çok teşekkürler

  1. Hayırlı sabahlar Tuba Hanım;
   Hamile fareler üzüerinde yapılan testlerde olumsuz etkileşimler görülmemiş. Fakat doktorunuza danışarak kullanmanız en doğrusu.

 9. 0.zehra says:

  İyi akşamlar senem hanım aslında çok fazla sitresli değil ama çok hassas ve içine kapanık birde saçları öyle çok fazla dökülmüyor doğduğundan bu yana çok seyrek ve cansız.Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

  1. Hayırlı Sabahlar Zehra Hanım;
   Saç tipi doğuştan sa ırsi de olabilir. Bunun için genellikle küçükken saçı kazııtırlar ama yapmışsınız zaten. Bakım olarak Zeytin yağı,badem yağı, sarımsak yağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı ve çamterebentin yağı kullanılabilir. Direkt sarımsağı kesip saç diplerine sürmenizi tavsiye ederim. Bu işlemi haftada 3 kez yapın.

   1. 0.zehra says:

    Senem hanım çok teşekkürler yazın yapmaya başlıçağım inşallah malum sarımsak çok kokar en iyisi yazın yapmak yağlarıda o zaman sürerim,verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler Allah razı olsun sizden Senem hanım hayırlı günler.

    1. Rabbim cümlemizden razı olsun
     Hem yazın sıcaktan koku daha fazla rahatsız edebilir. Bilginiz olsun ayrıca 1 şaşal şişeye kapağı kadar elma sirkesi koyun. gerisini ağzına kadar su ile doldurun. Bu suya saça döküp yarım saat bekletin.Bu işlemi haftada 2 defa tekrarlayın. Kendinize de uygulayabilirsiniz. Hem yumuşacık yapar, hem parlatır ve canlılık verir hemde saçdaki bakteri,mantar vb. yok eder. Ayrıca bu işlemi sarımsak yağı sürdükten sonra da uygulayabilirsiniz,kokuyu alacaktır.

     1. 0.zehra says:

      Senem hanım biz CİZRE deyiz yazın burda sıcaklık 60 dereceyi buluyor haliyle günde bir kaç kere banyo yapılıyor,o yüzden yazın yapsam daha iyi olur dedim,malum kışın hasta olabilirler.Söylediğiniz sirke karışımınıda yapacağım inşallah çünkü benimde çok fazla kepeğim var ve kaşıntı yapıyor.Tekrar çok teşekkürler.

      1. Anladım Zehra Hanım, doğru söylüyorsunuz. Sİze de faydası olacaktır inşallah….

 10. slm hayırlı akşamlar benmde oğlum iki yaşında doğduğundan bu yana sürekli kan şurupları içiriyoruz üç dört çeşit pekmez içiriyoruz yinede demire bağlı kansızlığı geçmiyor bir araB12 side düşüktü iğnelerle onu düzelttiler ama demirini doktorlar düzeltemiyorlar birazda iştahsız bir çocuk çok seçici çorbadan başka birşey istemiyor süt ve yoğurdu seviyor ben başka ne yapabilirim artı balık yağıda veriyorum

  1. Hayırlı günler Gülay Hanım;
   Sİz özellikle harnup pekmezi yedirmeye devam edin. Bunun yanında üzüm çekirdeği ve ısırgan tohumlarının öğütülmüşleri var, yoğurtla karıştırarak yedirebilirsiniz. Ve bunları düzenli olarak yedirin aksama olmamalı.

   1. Hayırlı akşamlar senem hanım bilgileriniz için çok sağolun Allah razı olsun ben günde ne kadar vermem gerektiğini bilemedim sizden ricam o konuda da bilgi verirseniz memnun olurum slm ve dua ile…

    1. Hayırlı sabahlar Gülay Hanım;
     Günde 2 tatlı kaşığı (sabah-akşam) olmak üzere yedireceksiniz. Üzüm çekirdeği ve ısırgan tohumunu da 1’er tatlı kaşığı bir kaseye koyun. 4 tatlı kaşığı yoğurtla karıştırın. Bunu yine sabah-akşam hazırlayıp yedirin.
     Rabbim sizden de razı olsun,umarım faydalı olur.

 11. 01ilknur says:

  Senem hanım çok teşekür ederim. Allah razı olsun.ben söyleyeceğim.inş faydasını görürler.

  1. Rabbim sizden de razı olsun. Ne güzel etrafınıza yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Ben teşekkür ederim…

 12. 0.zehra says:

  merhaba Senen hanım benimde 4 yaşında bir kızım var, bizim sorunumuz kızımın saçları çok cansız ve seyrek küçükken bir kaç kere sıfıra kestirtik ve sonrasında yapmadığım şey kalmadı yumurta sarısının içine badem yağ zeytin koyup sürmekmi, zeytin yağ sarımsak karışımı sürmekmi anlıcanız çevremden ne duysam yaptım.Ha bu arada doktorada gitmedik sanmayın, doktorada gittik.Kansızlık ve tiroit testleri yapıldı ve sonuçlar normal çıktı.Sadece sebamet şampuan kullanın dedi, kullanıyoruz ama bir degişiklik yok yine cansız ve seyrek.Senem hanım siz ne tavsiye edersiniz birde son bir yıldır tırnak yemeye başladı, acılı ojeler sürdük ama bananımısın demiyor sürekli konuşup tırnak yenilmeyeceğini anlatıyorum ama degişiklik yok nerdeyse hiç tırnak kesmiyoruz.Değerli yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  1. Öncelikle şunu öğrenmek istiyorum; çocuğunuz çok stresli mi? Henüz küçük ama etrafa karşı fazla hassas olabilir, çok fazla stres yapabiliyor olabilir. Tırnak yemek genellikle psikolojik bir şey. Saçlar da bu yüzden dökülebilir. Bunun cevabına göre tavsiyelerim olucaktır inşallah.

 13. papatyam says:

  senem hanım merhaba benim yüzümde siyah noktalar var ve birde benim cildim kuru bunun için bana ne önerirsiniz cahide pazardan alışveriş yaptığımızda kapıda ödeme yapabilirmiyim birda benim ablam yakın zamanda kalbine pil takıldı ameliyatla ancak kanı cok düşük dedi ona doktor sizin bu önerdiğinizi hem cocuklara hem büyüklere verilebilirmi cevapınızı bekliyorum

  1. Her cilt tipinde temizleme-tonikleme-koruyucu,nemlendirme işlemlerinin yapılması gerekiyor. İlerleyen zamanlarda cilt konusunu da ayrıntılı olarak paylaşacağım inşallah. Temizleyici olarak nemlendirici özelliği olan, cildi kurutmayan bir sabun kullanmak gerekir. Zeytinyağlı sabun olabilir. Tonik olarak en doğalı gül suyu. Nemlendirici olarak da tatlı badem kremi kullanabilirsiniz. SAbunu 3 günde bir kullanacaksınız. Her sabah tonikle yüz temizlenmeli ve ardından krem sürülmeli. Akşamları da nemlendirici yağlar kullanabilirsiniz. Örneğin argan yağı,susam yağı,badem yağı kullaılabilir. Alışveriş veya kapıda ödemeyle ilgili bilgi sahibi değilim ben sadece bilgilerimi paylaşıp,ürünleri de araştırıyorum. Bu noktada firmaya ya da Cahide Hanıma sormak gerek.
   Ayrıca Spirulinayı kesinlikle kullanabiliisiniz. onun dışında yukaarıda bahsettiğim bitkileride tüketin derim. Çocuklar içinse her ürün kullanılmamalı,aynı dozlarda da kullanılmaması gerekiyor.

   1. Birde Ç.Ş.T kardeşimiz çam yağının siyah noktalarına çok iyi geldiğini yazmış. O da geçen hafta almıştı bu ürünü.

   2. papatyam says:

    senem hanım badem yağı tüylendiriyor diye biliyorum eğer yanlışsa lütfen düzeltin birde yüzdeki siyah noktalar için hangi ürünü almalıyım sizede zahmet veriyorum hakkınızı helal edin

    1. Çay ağacı yağını kullanın derim. Cahide Hanımın dediği gibi Ç.Ş.T. isimli üye çok memnun kalmış. Sadece pamukla siyah nokta olan bölgeye sürmelisiniz. Badem yağının evet öyle bir özelliği var ama 2-3 damla ve haftada 2 defa yapılacak bir uygulama bunu tetiklemez. Ayrıca sabununun veya kreminin böyle bir etki oluşturması söz konusuu değil.

  2. Papatyam evet canım, kapıda ödeme veya havaleyle ödeme seçenekleri var…

   1. papatyam says:

    abla senin dediğin shiffahome çam terebenti yağımı siyah noktalar için olan

 14. Hayırlı sabahlar Cemile Hanım;
  Öncelikle tabiki doktor teşhisi gerekiyor. Çocuğunuzun bu tür büyük ihtimalle davranışlarda olması da demir eksikliğinden. Bu noktada beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelisiniz. Kırmızı et, harnup pekmezi, soya, yumurta, kurutulmuş meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmesi gerekiyor. Üzüm çekirdeği de çok önemli. Ballı karışım macunlardan da kullanabilirsiniz.

 15. herkese selamlar hayırlı günler..bu konuya değindiğiniz için çok teşekkürler cahide ablacım..senem hanım benim oğlum 3 yaşında ve onda da demir eksikliği var,yaklaşık 1 yaşından bu yana…doktora götürüyorum ilaç veriyorlar kansızlığı düzeltiyoruz kan seviyesi normale dönüyor derken ilacı bıraktıktan sonra yeniden kansızlık başlıyor..şu ara doktora götüremedim havalar malum daha fazla üşütmemek için evden pek çıkartmamaya çalışıyorum ama cumartesi günü farkettim ki halıyı yalıyor dehşete düştüm acaba yeniden kansızlık başlamış olabilir mi bide bu kansızlıktan demir eksikliğinden kaynaklanan dan tamamen nasıl kurtulabilirim..bebekler doğduklarında sağlık ocakları demir damlası veriyorlarmış bana vermediler ve ben de ona vermedim doğal olarak bununla da bi alakası olablir mi?eğer beni bilgilendirirseniz çok sevinirim..şimdiden teşekkürler herkese hayırlı haftalar…

 16. Nilgün says:

  Cahide hanım bende aksu vital ürünlerinden aldım. o kadar memnunumki herkese tavsiye ediyorum. emek verenlerden bizlere tanıttığınız için sizden Allah razı olsun.sabunları yağları harika.Hele ballarını yedikten sonra başka bal yiyemem gibi geliyor.Senem hanımada ayrıca teşekkür ediyorum

  1. Ben teşekkür ederim… Rabbim cümlemizden razı olsun.

 17. 01ilknur says:

  Allah razı olsun ablacığım

 18. 01ilknur says:

  Esselamun aleyküm.Böyle demir eksikliği ile ilgili bir rahatsızlığı demirin de tattlı olabileceğine bağlamışsınız ya .muhteşem……. Bigilerinizi ve kabiliyetlerinizi Allah daim etsin.
  Ablacığım bundan sonra adıma 01 ekliyecem Adana’lı olduğum için.diğer arkadaşlarda bulunduğu ilin plakasını yazarsa sizi bir karışıklıktan kurtarmış oluruz.
  benim arkadaşımın oğlu yaklaşık 2.5 yaşında onda da B12 eksikliği var.ilk önce boyu uzun çok kiloluydu.ilk altı ay felen.ondan sonra çocuk hiç durmaz oldu sürekli ağlıyor.ağrı kesicilerle durduruluyordu.resmen eridi gitti çocuk.çok zayıfladı. sürekli doktora götürüyorlar .Ama tam sonuç alamıyorlar.sadece emeklemeye çalışıyor. oda zorlanıyor galiba.Annesi sürekli pekmez türü birşeyle içiriyor. bu çocuğa uygun bir vitamin var mı? yada bu şekilde ki hastaları nasıl tedavi ettiriyorlar.sizden ve arkadaşlardan ricam…
  onlar sanırım tam doktorunu bulamıyorlar.

  1. Aleykum selam İlknurcuğum
   Bu yazıları Senem Hanım hazırlıyor. Ben bu konularda uzman değilim canım. Yani soruları da Senem hanım cevaplıyor.

  2. Aleykum selam Hayırlı sabahlar İlknur Hanım;
   B12 vitamini bolca bulunan gıdalar şunlardır; karaciğer, böbrek, süt, peynir, spirulinadır. Bu tür gıdaları tüketmeye özen göstersinler. Ürünler içerisinde de b12 içerikli ne var ben bir bakayım. Bununla ilgili eğer kullanıma uygunsa size tekrara cevap vereyim. Normalde B12 tabletleri satılıyor ama çocuk için uygun olmaz.

   1. ÇOCUKLAR İÇİN MULTAMİN VE PROVİTEC ŞURUPLARI VAR İSTESENİZ SİZDE BİR İÇERİĞİ İNCELEYİN. FAYDALI OLACAKTIR.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: