Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Sevgililer Gününde Ne Yapmalı?

Sevgililer günü denilen gün de tıpkı diğer günler gibi mübarek bir gündür. Kul olma bilincindeki her insan, bu günü de tıpkı diğer günlerde olduğu gibi hatta taatlerini artırarak geçirmelidir. Gerçi herkesin sevgili kelimesinden anladığı farklı olabilir.

Sevgilinin sözlükteki anlamı “Sevgi ve bağlılık duyulan” olduğuna göre, helal olan eşiniz sizin sevgilinizdir. Evlatlarınıza bile sevgili demek mümkün. Efendimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem içinde sevgilimiz demek yerinde olur.

Fakat müminler, sevgili ifadesinden haram bir ilişki yaşanan, zina edilen birini anlamazlar. Aksi halde yeni tabirle “flörtüm!” denilen kişiler, sizi ateşe sürükleyen bir unsur olabilir.

Eğer sevgili dediklerimiz gönülden sevdiğimiz insanlarsa, o zaman sadece bir güne sevgililer günü demek  ayıp olmaz mı?

Malumunuz, Mümin, hayat programını Allah’ın ve Rasulünün emir ve yasaklarına göre düzenler.

Ama siz her şeye rağmen “Bugün neler yapmalı?” diye merak ediyorsanız, Rabbimiz bizlere Alemi şumul olan ayetlerinde neler yapmamız gerektiğini açıklamıştır.

Dikkat edin! aşağıda okuyacaklarınız bizi bir damla sudan yaratan, biz hiç bir şeyken bize değer verip insan eden, Yaratıcımız, sahibimiz olan Allah’a aittir;

Rabbının kitabından sana vahyedileni oku.Onun kelimelerini değiştirecek yoktur.Ondan başka bir sığınak da bulamazsın.)El-Kehf:27

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat: 56)

Rabb;ınızdan size indirilene uyun.Ondan başka dostlara uymayın. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz. (El-Araf:3)

“Allah uğrunda, hakkını vererek cihad edin. O, sizi seçti; din hususunda üzerinize hiçbir zorluk yüklemedi; babanız İbrahim’in dininde (de böyleydi). Peygamberin size şahit olması, sizin de insanlara şahit olmanız için, O, gerek daha önce (gelmiş kitaplarda), gerekse bunda (Kur’an’da) size “müslümanlar” adını verdi. Öyle ise namazı kılın; zekatı verin ve Allah’a sımsıkı sarılın. O, sizin mevlanızdır. Ne güzel mevladır, ne güzel yardımcıdır”(Hac: 78)

“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.” (Tahrim:6)

Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helal ve temiz olanlarından yeyin, şeytanın peşine düşmeyin; zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.(Bakara: 168)

“Zinaya yaklaşmayın, gerçekten o, ‘çirkin bir hayasızlık’ ve kötü bir yoldur.” (İsra:32)

Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.(Ahzap: 36)

İşte böyle kardeşlerim, mümin olma iddiasında olan herkes bilmeli ki, bütün günler Allah’a aittir ve yalnızca O’na adanmalıdır. Hiç bir gün, sevgililer günü falan veya filan günü diye özelleştirilmeyi haketmez. Cahil bir zihniyetin dayatmalarına, akıllı bir mümin Allah için karşı gelmelidir.

“Andolsun ki, sizden öncekilerin yoluna karış karış, kulaç kulaç uyacaksınız. Öyle ki, onlar keler deliğine girseler siz de gireceksiniz….” (Buhari ve Müslim)

Tıpkı bugün ki gibi! Müslüman bildiklerimiz bile, yaşantılarını birilerine göre düzenliyor, batılı taklit etmekten geri  durmuyor,gocunmuyor.

Kapitalist sistemin tüketime ve zinaya  teşvik ettiği, kendince isimler verdiği günleri kutlamak asla  bir Mümine yakışmaz, caiz de olmaz.

Müminin sevgisi, kutlaması, içinde haram barındırmaz. Zinaya sürüklemez, Allah’ın gazabını celbetmez. Biz daha sevmek nedir bilmezken, Rabbimiz bize değer verip insan etmiş, Rahmetiyle kuşatmıştır. Her gününüz Allah için olsun, Rabbimiz cümlemizi haramlardan ve sahte sevgilerden korusun…

Cahide Sultan

SENİ EN ÇOK KİM SEVİYOR?

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. yasemin says:

  Emeğinize sağlık hepiniz ayrı ayrı güzellikleri paylaşmış ,benim gibilere ışık olmuşsunuz.sevgiler…

 2. menekşe hanıma katılıyorum. Sevgili Peygamberimizin izinden gidip sünnet amacıyla hediyeleşsek hem aramızdaki sevgi bağları kuvvetlenir hem de hediyenin büyüklüğü küçüklüğü tartışması olmaz. günümüzde bu günler hem bir rekabet yarışına girdi bana eşim bunu aldı veya şuraya götürdü falan, ya da hediye almadıysa vay haline o erkeğin günlerce konuşmamalar falan.. eskiden bir tane çiçekle mutlu olan bayanlar şimdi çiçeğin içinde tek taş pırlantalar bekliyor ve gelsin mutsuzluk gelsin tartışma. tabi şeytan seviniyor o arada. bu oyunlara gelmemek lazım.Rabbim bizleri şeytanın oyunlarından korusun..

 3. Anlayamazsin says:

  bizi iyice koyun ettiler,sevgililer gunu,anneler gunu,yilbasi gibi sacma sapan gunlerde hem hortumluyorlar hemde koyun gibi guduyorlar.aklini kullananlar boyle gunlere ragbet etmezler…

 4. Başkalarını bilmem ama ben Yusuf suresini okuyup Allah a şükredeceğim. Eşimi bana kavuşturduğu ve inancıma izin veren bir eşim olduğu için… Bir söz duymuştum bir yerde; Eşler birbirine bakarsa hep kusur görür, asıl evlilik beraber Allah a bakmaktır, demişlerdi. Ne kadar doğru değil mi?
  Bir gün Yusuf suresini de çalışalım mı? Öyle severim ki o sureyi…

  1. Bende çok severim Yusuf suresini. Bir gün çalışalım inşaallah canım…

 5. bize değer verip insan eden, Yaratıcımız………………..bu sözünüz beni çok etkiledi bnm böle ara sıra kafam dank eder bu söz allahımızın bize verdigi degeri en önemliside bizi müslüman olarak peygamber efendimizin ümmeti olarak yaratmış daha vrmı bundan ötesi allah bize deger vermiş her yerimiz tam olmuş ama bizim allaha verdigimiz minnet ne kadr az hiç tanımadıgımız bir insan bile bi iyilik yapsa ona nasıl deger veriyoruz hatta br fincan kahve nin 40yıl hatırı vr gibi bizim allaha olan ne kdr hatırımız vr allahım bizi affetsin

 6. menekşe says:

  sevgililer günü bizim eve uğramaz . bende eşimde saçma buluyoruz. kim bilir sevgililer gününde ne kadar evli çiftin arası hediye beğenmeme yüzünden açılıyor.yada evin erkeği hediyesiz geldi diye..

 7. hemşehrim says:

  Sevgili
  En sevgili
  Ey sevgili
  Uzatma dünya sürgünüm benim
  Ülkendeki kuslardan ne haber vardir
  Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardir
  Ask celladindan ne çikar madem ki yar vardir
  Yoktanda vardan da ötede bir Var vardir
  Hep suç bende degil beni yakip yikan bir nazar vardir
  O sarkiya özenip söylenecek misralar vardir
  Sakin kader deme kaderin üstünde bir kader vardir
  Ne yapsalar bos göklerden gelen bir karar vardir
  Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardir
  Yanmissam külümden yapilan bir hisar vardi
  Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardir
  Sirlarin sirrina ermek için sende anahtar vardir
  Gögsünde sürgününü geri çagiran bir damar vardir
  Senden umut kesmem kalbinde merhamet adli bir çinar vardir
  Sevgili
  En sevgili
  Ey sevgili

  Sezai Karakoç

 8. Canım ne güzel yazıya dökmüşsün.Biz müslümanların böyle malayani şeylerle uğraşmaya vakti yoktur.Evli olanlar bile ;yok eşi hatırlamamış sevgililer gününü diye kavga çıkaranlar yok mu sanki?Ne güzel ayetler ve hadis paylaşmışsın bizlerle;Allah razı olsun.Bunları okuduktan sonra fazla söze ne hacet!Ebu Hureyre(r.a.)Hz.Peygamber(s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:”Yedi kişi vardır ki,Allah bunları sadece kendi gölgesinin bulunduğu günde gölgesinde gölgelendirir:Adeletli devlet başkanı,Rabb’ine kulluk üzere yetişmiş bir genç,kalbi mescidlere bağlı bir kimse,Allah için birbirini seven Allah için birbirleriyle beraber olan ve Allah için birbilerinden ayrılan iki kimse,güzel bir mevki sahibi bir kadının kendisini(zinaya)çağırıp da:”Ben,Allah’tan korkarım”diyen kimse,sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği derecede gizli sadaka veren kimse,yalnız başına tenhada Allah’ı zikredip hatırlayan ve bu nedenle gözleri dolan kimse.”(İnşaallah bizler de bu yedi kişiden biri gibi oluruz)

 9. Deliye her gün bayram demişler.seven nasıl olsa onu sevdiğini her yönüyle ifade eder.Bu gün en pahalı hediyeyi alıp sonra kadın yerine bile koymamak çok acı. o yüzden insanlar birbirini herzaman az az sevsinler ama her gün sevsinler.Buarada sevgimizde ALLAH’I VE RESULSEVGİSİNİ DE UNUTMAYALIM. BİRBİRİMİZİ ALLAH İÇİN SEVELİM.o zaman sevgimiz bir gün değil her gün devam edecektir.

 10. “Sevgililer Günü’nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

  Bu bayram, halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

  Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kâğıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Erkekler ise kavanozdan bu kâğıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

  İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

  Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak İmparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ında Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

  Aynı zamanlarda Roma’daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı’nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seremoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar.

  Hıristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı’nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat’ı “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya devam ediyor.” (Sevgililer Günü blog sayfası)

  Yani anlayacağınız sevgililer günü diye bir şey ne İslam’ın nede bizim kültürümüzün onaylayacağı bir şey değildir. Fakat bu yönde oluşturulmaya çalışılan büyük gayretler söz konusudur. Toplumda gönüllülük esası gayrimeşru ilişkiler meşrulaştırılmaya çalışılıyor

 11. selamünaleyküm cahide abla. allah razı olsun. sevgililer günü diye birşey yoktur. hristiyanların milattan önce gelen adetlerinden biridir. aziz valentin adındaki bir din adamının gençleri eşleştirme amaçlı başlatılan bir uygulamadır.

  “Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gün. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.”

  tıpkı anneler günününde bir katolik kadınının ön ayak olmasından sonra ortaya çıkması gibi. biz müslümanız . (nokta)

  1. Aleykum selam Aişem, Evet canım bununla ilgili de bir yazı paylaşmıştım.

 12. Allah razı olsun bu güzel konuya değindiğiniz için.

  Ne hikmetse batıya özenme sevdası bizi herşeylerden uzaklaştırıyor gibi olsada imanlı kardeşlerimizin bu gibi uydurma günlere aldırış etmemelerini canı gönülden dilerim.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: